i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 57ste JAARGANG. WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 No. 17119 Üiüi! BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE MOORD v. d. AREND HOOGSTRAAT 91, TEL. 6881 4 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DE BEGRAFENIS VAN DEN COMMISSARIS VAN POLITIE. OVERWELDIGENDE BELANG STELLING. kerstuitvoering het baarsje geslaagd ,.Hij viel door de hand van l.eiu, dien hij wel deed". NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3,25; per maand ƒ1,10. per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bi) Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. j m t7 Aa Courant De Maasbode Uitgave van de N.V. de te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-C )n"evaJlenverzekering500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.—bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van ƒ50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. een wijsvinger Met dubbele kolommen heeft de Nederland- sche p.rs aandacht geschonken aan het vrecse- lijke drama, dat zich in het hoofdbureau van politie te Schiedam heeft afgespeeld. Ook het christelijk-historisch dagblad „De Nederlan der1'. maar het verslag van dit persorgaan droeg, evenals een zeker spinachtig dier, ver gift in den staart, want het eindigt met dezen even ontvaren als onsmakelijken uitval: Wij kunnen aan bovenvermeld relaas van den moord nog toevoegen, dat ons allerlei eeruchten bereiken inzake gebeurtenissen en toestanden in het politiecorps. Zooals het meestal echter bij dergelijke dingen gaat, is het vermoeden gewettigd, dat veel in die geruchten overdreven is: Intusschen is wel het vermoeden gewettigd, dat er inderdaad toestanden bij het Schiedamsche politiecorps zijn geweest, die niet zijn gelijk het behoort. Dit was eenzijdig roomsch-katholiek samen gesteld en het ligt voor de hand, dat zulk een eenzijdige samenstelling reeds met het oog op de discipline in het corps niet ge- wenscht is. Ziedaar den fraaien, quasi-scherpzinnigen commentaar, die „De Needrlander" aan 't verslag van de moordzaak meende te moeten verbin den. Inderdaad, geachte collega, de geruchten omtrent wantoestanden bij het Schiedamscne politiecorps zijn inderdaad overdreven, en in sterke mate ook, maar eveneens uw mededee- ling inzake de samenstelling van dat corps. Voordat de commissaris vermoord werd en de dader gearresteerd, bestond het Schiedam sche politiepersoneel uit 93 man, namelijk 87 agenten, twee klerken, drie inspecteurs en een commissaris. Van die 93 man waren er 35 ka tholiek, zoodat het corps 58 niet-katholleke ambtenaren en beambten telde. Onder de genoemde 35 katholieken bevonden zich 33 agenten, één klerk en één inspecteur. Beteekent dit nu, dat de Schiedamsche politie eenzijdig roomsch-katholiek is samengesteld? Wat een blamage voor een voornaam Haassch orgaan als „De Nederlander', om zoon dwaas praatje de wereld in te slingeren! Maar meent het blad misschien, dat de ka tholieken naar verhouding een veel te groot aandeel hebben in het personeel van de Schie damsche politie? Ongeveer een derde der oe- volking is katholiek, en ongeveer een derde van het personeel is hetzelfde. Bovendien was de commissaris niet-katholiek, hoew>el hij geen pa penhater was en dus, als hij eens zou kunnen spreken, zeker zijn afschuw over de hier be sproken alinea uit „Dc Nederlander" zou te kennen geven, terwijl er van de drie inspec teurs maar één „van het houtje" is. Wanneer men ziet, dat de katholieken ten opzichte van functies bij de Schiedamsche po litie niet achtergesteld zijn, dan moge men be denken, dat zij bij alle andere gemeentedien sten en bedrijven verre en in een onredelijke verhouding in de minderheid zijn, hoogstwaar schijnlijk doordat men hier haast geen katho lieken hoofdambtenaar aantreft. De commis saris, die Zaterdag werd neergeschoten, was er echter de man niet naar om iemand naar 'ets anders te beoordeelen, dan naar bekwaamheid en andere zakelijke eischen. Maar is het er onzen christelijk-historischen broeders misschien om te doen geweest, om den katholieken burgemeester van Schiedam van eenzijdige bevoordeeling zijner geloofs genooten te beschuldigen? Voor het geval dat dit inderdaad de bedoeling mocht zijn geweest, brengen wij deze twee punten onder de aan dacht: ten eerste dat een burgemeester het lagere politiepersoneel volgens de Gemeente wet benoemt op aanbeveling van den com missaris, en ten tweede dat er onder burge meester Stulemeijer 24 nieuwe menschen Dij de politie zijn aangesteld (18 voor uitbreiding en 6 voor vervanging), waaronder negen ka tholieken. Pas stond nog, naar we vernamen, op een „voordracht" ter voorziening in een va cature, een katholiek als nummer één, doch de burgemeester heeft hem ten gunste van een gereformeerde gepasseerd, omdat hij dezen ge schikter en bekwamer achtte. Deze feiten plei ten den burgemeester toch wel vrij van een zijdigheid, zouden we zoo denken. „Het ligt voor de hand," zoo schrijft „De Nederlander", „dat zulk een eenzijdige samen stelling reeds met het oog op de discipline in het corps niet gewenscht is." Slaat dit speciaal op de katholieken, en wil het blad beweren, dat een eenzijdige samen stelling van een politiecorps ten gunste van Nederlandsch-Heivormden b.v. heetemaal niet erg zou zijn' 01' hebben wij hier alleen maar met een zeer algemeene waarschuwing te doen? We zijn niet achterdochtig genoeg tegenover de christelijk historischen om het eerste voor zeker aan te nemen, al laat de zin, zooals nij er staat, de mogelijkheid van twijfel open. Nemen we dus aan, dat „de Neder ander" Eeer in het algemeen den vinger op he t tegen bet Onzijdig samenstellen van personeelen in overheidsdienst en van politiecorpsen in bet oijzonder Zo-S we zagen, behoeft het blad dit ten opzie te van de Schiedamsche politie niet te c oen, inaar iaat eens naar de andere ge meentediensten en -bedrijven gaan kijken en daarna nog eens verder in het land een kijkje nemen. Misschien 20u _De Nederlander" dan den wensch slaken haar stukje maar nooit ge- schreven te hebben want het schromelijke onrecht den katholieken tientallen van jaren aangedaan, is nog op lange na niet hersteld. OOK '''OOP ZIEKENFONDSLEDEN. Reel. 131S 8 HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van: 1 B. Rowel om vergunning tot oprichtin; van een Benzinepompstation met 2 ondergrond- sche tanks, inhoudende elk 6000 L. en 2 af- motor van 0,3 P.K. en tot het plaatsen van 1 electromotor van 1 P.K. drijvende een lucht pomp op en aan het trottoir van den Rotter - damschedijk Z.Z. ongeveer op den hoek van den Groenendijk O.Z. kadaster Sectie K. No. 278 (ged.)l 2 A. de Groot om vergunning tot oprichting van een betonnen benzine-kluis voor het be waren van 15 bussen benzine, elk inhoudende elk 10 L. in den tuin van het pand Tuinlaan 62, kadaster Sectie L. o. 1685. 3 D. A. Muijsson om vergunning tot oprich ting van een sigarendrogerij met een droog- kast in het pand Boterstraat 55 (le verdie ping) kadaster Sectie B. no. 1449. 4 de N.V. Maatschappij to-t Exploitatie van Onroerende goederen „Singelwijck" om ver gunning tot het oprichten van twee lift-instal- laties elk met twee eletromotoren van resp. 11 en 14 P.K. in het gebouw Rotterdamschedijk 214270 (hoogbouw) kadaster Sectie I. no. 796. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 19 December des namiddags uur zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe'te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 5 December 1934. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. tappompen elk gedreven door een electro- De begrafenis van den Schiedamschen Commissaris van Politie, den heer F. Ellenberger. Links de lijkkoets op weg van het St. Lidwinagesticht naar het hoofdbureau van politie. Rechts dc verschillende deputaties o.m. der R'damsche politie in den Stoet. Verwacht w&dt: Meest matige, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder. <7 Lichten op van 's avonds 4.17 uur tot 's mor gens 7.25 uur. R. K. S. V. EXCELSIOR. Voetbal. De reeks successen is onderbroken, niet door nederlagen doch door de weersomstandigheden. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden werden wegens regen afgelast. De voor de junioren op Zaterdag vastgestelde wedstrijden vonden doorgang. A hakte Spar taan met 70 in de pan. B verloor van Lode- wijk met 32. De scheidsrechter ontzegde een der Schiedammers het medespelen daar hij zijn legitimatiekaart niet bij zich had, zoodat Ex celsior met slechts 10 man moest spelen. Dit is echter reglementair onjuist, zoodat deze wed strijd wel overgespeeld zal worden. C won met 21 van Leonidas. 15-Jarig bestaan Aan het eind van dit winterseizoen bestaan de zwart-witten 15 jaar. Er zijn reeds plannen gevormd om dit derde lustrum waardig te vie ren, waarbij echter rekening zal worden ge houden met de tijdsomstandigheden. De viering zal in April of Mei a.s. plaats vinden. UITBREIDING NED- HERV. RUSTHUIS GEGUND. De uitbreiding van het Ned. Herv. Rusthuis aan de Tiunlaan is gegund aan de laagste in- schrijfster, de fa. F. Bijl te Kethel en Spaland, voor den prijs van 20.000. De fa. Bijl had in geschreven voor een bedrag van 20,840, maar er zijn enkele wijzigingen in den bouw aange bracht. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Op 31 October 1934 stonden ingeschreven 5803 inschrijvingen. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand November 1934 bedroeg 899; afgevoerd werden in dezelfde 'maan 774 inschrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg 109, zoodata op 30 November 1934 nog ingeschreven stonden 5819 werkzoekenden (Onder dit aantal zijn begrepen 50 personen, die tewerkgesteld zijn bij de Rijks werkverschaffing te Rollecate). In de Julianakerk zal op Donderdag 20 Dec. een Kerstuitvoering gegeven worden door het Schiedams Chr. Mannenkoor, directeur Otte de Vaal. Medewerking verleenen ds. J. F. Jonkers, Geref. predikant alhier, die een toespraak zal houden, en de organist van de kerk, de heer W. A. Hioutmn. De Schiedamsche hengelaarsvereeniging Het Baarsje heeft een onderling concours gehouden in de wateren van Maassluis, waarvan de uit slag als volgt luidt; 1 C. Voets, 2 p. Elshout, 3 T. Wolthuis, 4 A. Hordijk, 5 J. van Dijk, 6 B. de Pater, 7 B. Peters. Er werden 59 maatvisschen gevangen met een totaal gewicht van 4252 gram. Mej. H. W. van Kruiningen alhier slaagde te Leiden voor het examen apothekersassistent, Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den heer F. Ellenberger den vermoorden politie commissaris van Schiedam, onder overweldi gende belangstelling ten grave gedragen. Half Schiedam was uitgeloopen om iets van deze plechtigheid te zien, terwijl mede van buiten de stad zeer veel deelneming werd getoond. Van uit Huize „St. Liduina", waar de com missaris woonde, vond deze teraardebestelling plaats. Hier voegden zich vier volgrijtuigen en drie luxe-auto's achter de lijkkoets benevens een wagen, die geheel met bloemen en kransen was gevuld. Terwijl het klokje van de kapel beierde, zette de stoet zich in beweging om zich naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat te begeven, dat Zaterdag het tooneel van de vreeselijke misdaad was. Als slippendragers fungeerden de hoofdagenten Blok, de Goede, Hoek en Noordijk, terwijl nog een twaalftal agenten vlak achter de rouwkoets schreden. Bij het hoofdbureau sloten zich nog een aan tal politiemannen, benevens de hoofdinspecteur E. N. H. Dassel en de inspecteurs Blomsma en Kloezemans, bij dezen aan, terwijl zich verder deputaties van tal van politiecorpsen in den stoet schaarden. Vertegenwoordigd waren de corpsen van Rotterdam, Den Haag, IJmuiden, Voorburg, Delft, Vlaardingen, Maassluis, Vlaar- dingen-Ambacht, Oversohie, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Hendrik-Ido-Ambacht, Gouda, Hilli- gersberg. Zaandam, Leiden en voorts waren er deputaties van de Rijksveldwacht van het dis trict en de vier organisaties van politieperso neel. Verschillende groepen waren van een om floerst vaandel voorzien. Bloemen en kransen bleken o.a. geschonken te zijn door B. en W. van Schiedam, de Schie damsche inspecteurs, het verdere personeel, de Schied. Politiesportvereenig'ing, die uit Dor drecht, den Bond van Hooger Politiepersoneel, de Rijksveldwacht, de Schiedamsche pers, den Ned. Politiesportbond en de politie te Over- schie en de Werf Gusto. De indrukwekkende stoet reed weldra ver der de Lange Nieuwstraat uit, verv^Jgens de Tuinlaan in, omvia de Oranjestraat de Nieuwe Haven en de Burg. Knappertlaan de Warande te kiezen en na weer Huize St. Liduina te zijn gepasseerd opnieuw langs de Warande de B. K.-laan op te gaan, waarna de Nieuwe Alge meene Begraafplaats aan den Vlaardingerdijk werd bereikt. Overal langs den weg stonden talrijke belangstellenden opgesteld. Ter wille van de orde was de toegang tot den dooden- akker echter beperkt gehouden. Hier merkten wij o.a. op den burgemeester van Schiedam, den heer H. Stulemeijer, die in een der volgrijtuigen had plaats genomen, de wethouders mr. van Velzen, ir. C. Houtman, T. Slavenburg en J. Duikelaar en den gemeen tesecretaris, mr. V. Sickenga, verder tal van raadsleden en plaatselijke hoofdambtenaren, het lid van Ged. Staten P. de Bruin, mr. H. A. J. Reumer, officier van Justitie te Rotterdam, den heer O. Ch. Croiset van Uchelen, districts commandant tevens inspecteur van de Rijks veldwacht, mr. L. Einthoven, hoofdcommis saris te Rotterdam, en de commissarissen C. G. v. d. Gulden en C. v. d. Pol aldaar, commissaris D. J. Hamoen uit Utrecht, commissaris Meyer uit Breda, commissaris Alberti uit Maassluis, commissaris H. v. d. Zee te Delft, de heeren H. C. J. M. Berkeljon, luit.-kolonel b.d. en T. S. Rooseboom, majoor bij de artillerie, be stuursleden van de St. Vincentiusvereeniging, waarvan Huize St. Liduina een instelling is, dr. ing. C. J. C. Nieuwenhuis, dir. der R.E.T., mr. H. Stheeman Hesse, kantonrechter en mr. J. C. Donker, ambtenaar van het O. M. te Schie dam. Voordat de teraardebestelling plaats vond, werden in de kapel van de begraafplaats eeni- ge toespraken bij de baar gehouden, en de eer ste spreker was burgemeester Stulemeijer, die de volgende grafrede hield; De burgemeester spreekt. Zij, die den commissaris Frederik Ellenber ger hebben mogen kennen zooals ik. zullen bij zijn lijkbaar staan, het hart vervuld met gevoe lens van droefheid, deernis en rouw. Droefheid, omdat door het verscheiden van commissaris Ellenberger is heengegaan een no bel mensch en een integre functionnaris, die adt van karakter paarde aan zachtheid van ge; ioed, die eerlijk en rechtvaardig, zonder aai zien des persoons, zijn hoog ambt, vaak ook in moeilijke omstandigheden, verdienstelijk heeft vervuld; droefheid, omdat een liefhebben de echtgenoot en een teerminnende vader aan hanr, die hem zoo dierbaar waren, plotseling op verraderlijke wijze is ontnomen. Deernis is in ons, omdat Commissaris Ellenber ger, staande aan den vooravond van zijn pen sioenaanvrage en in het vooruitzicht van een Welverdiende rust te mogen genieten zijn le vensdraad ziet afgesneden door de misdadige haud van hem, dien hij met weldaden had over laden; deernis met de door hem zoo geliefde e .enoote, die zij aan zij gedurende vele ja ren'''s levens leed en 's levens vreugoe eerlijk met hem heeft gedeeld; deernis met zijn door hem zoo beminde dochter, die hij als zijn oog appel beminde; deernis met zijn familieleden, die zoo gaarne met zijn opgewekte persoonlijk heid omgingen; en ook deernis zelfs met de ouders, het gezin en de familie van den misda diger, die, in zijn duivelachtigen hoogmoed ge krenkt, Gods gebod met voeten trad en met on dankbare hand het doodend lood schoot in het hart van zijn weldoener; en ook deernis, zelfs met den diepgezonken mensch, die door Com missaris Ellenberger te dooden, onnoemelijk zwaar gezondigd heeft tegen het hoogste Godde lijk gebod en de hoogste menschelijke wet; deernis ook met het Schiedamsche politieperso neel, waarover de misdadiger schande en veel onverdiende smaad heeft gebracht. Mannen van het Schiedamsche politiekorps, hier, staande voor het stoffelijk overschot van den door u zoo hooggeachten en geëeroen Com missaris Ellenberger, vraag ik U, mede in zijn naam, om steeds en in alle opzichten er onder alle omstandigheden de eer van het Schiedam sche politiekorps hoog te houden. Gevoelens van rouw vervullen ons hart, wan neer zij trachten te meten den omvang en de diepte van het verlies, hetwelk de nageiaten be trekkingen van den overleden Commissaris lij den door zijn verscheiden. Maar ook is er rouw, wanneer wij trachten te overzien, wat de Schiedamsche burgerij ver liest in dezen edelaardigen mensch, die de stof' feüjke en geestelijke belangen der Schiedam' sche burgers met zooveel toewijding en moed heeft verdedigd en beschermd. Dat hij zijn zware en delicate taak als politie man gedurende bijna 35 jaar op hoogst ver dienstelijke en uitmuntende wijze heeft ver vuld, wordt wel bewezen door de ouitenge- wone belangstelling waarvan in schrift en woord in deze droeve dagen tegenover mij is getuigd door den minister van Justitie, door zijne Excellentie den Minister van Staat, Com missaris der Koningin van Zuid-Holland, door de hoogste Justitie- en polit'e-autcriteiten en door burgers van allen rang en stand Rouw is er ook in ons hart bij de gedachte, dat al het leed en al de smart, welke thans ge leden wordt, veroorzaakt is door de schendende hand van een lid van het Schiedamsche politie korps, waarvoor de overledene steeds als een Vader heeft gezorgd. Rouw is er in ons hart over de verwording der geesten in onze dagen, waarvan de aan de overledene gepleegde misdaad een uiting is. Moge de Almachtige God, die in Ziin barm hartigheid en liefde slaat en zalft, in het hart van de echtgenoote, van de dochter en van de familieleden van den hooggeschatten twerleden commissaris Ellenberger den Dalsem Zijner Goddelijke vertroosting storten en den eerlij ken en rechtvaardigen commissaris in Zijn Eeuwige Rust opnemen. Mr Reumer aan h -t woord. Daarna sprak mr. Reumer. de officier van Justitie, namens het parket der Rotterdamsche rechtbank, een woord van afscheid er dank. Spr. heeft jarenlang met den overlede ie mogen samenwerken en de voort, effelijke eigenschap pen van dezen politie-magistraat mogen erken nen en waardeeren. Hij was een uitnemend politie-chef en ook een uitnemend mensch, eigenschappen van een deliquent naar voren kwam, wanneer zich beijverde om de goede eigenschappen van een deliguent naar voren te laten komen. Diep getroffen staa-i we bij de baar van hem, die vtel bij de uitoefening van zijn plicht, door een hand, welke door een tijdelijke verdwazing werd bestuurd. Spr. had diep medelijden met de echtgenoote en dochter van de overledene, wien beiden tot troost moge strekken, dat hij niet vergeefs heeft geleefd en het wellicht een hoogere be stiering was, waardoor hij moest vallen. Daarna sprak mr. M. v Velzen en wel om den vermoorden commissaris niet alleen te schetsen als een plichtsgetrouw politie-chef maar ook als een hoogstaand mensch die bij zijn huisgenooten in „Huize St. Liduina" zeer gezien was. Spr.'s hoogbejaarde moeder ver liest in den heer E. een weren vriend De over ledene hechtte groote waarde aan de bevor dering van godsdienst en moraliteit als nood zakelijk voor het handhaven der maatschap pelijke orde. Rede hoofdinspecteur Dasocl Daarna trad de Schiedamsche hootdinspec- teur, de heer E. N. H. Dasoel, naar voren, die uit naam van het gansche politiecorps een kort woord van afscheid sprak een woord van af scheid, zoo zei hij, aan u, die op zoo wreede, plotselinge wijze aan het corps was ontrukt, die viel op de plaats waar gij dag in dag Uit onver moeid en getrouw uw dagelijksche arbeid ver richtte. Verder was spr.'s woord een woord van dank dank voor de leiding het personeel gegeven, waardoor de overledene een goed corps heeft gekweekt; dank voor uw rechtvaardigheid, zoo vervolgde de heer Dasoel, waarmee gij zonder aanzien des persoons wist te handelen; dank ook voor uw menschlievendheid, waardoor gij niet alleen een commissaris maar ook een vader voor uw corps waart. Moge uw geest van recht- waardigheid, nauwgezetheid en arbeidzaamheid steeds onder ons corps blijven voortleven en moge God u de eeuwige rust doen ingaan. Spr.'s deernis ging ook uit naar de echtge noote en dochter, die zich op zoo plotselinge wijze haar dierbaren man en lieven vader za gen ontrukt. Met den wensch, dat God deze beiden mocht troosten in deze dagen van droef heid besloot de heer Dasoel zijn toespraak. Na den hoofdinspecteur hield de heer Heijer uit Breda namens de Broederschap van Com missarissen van Politie een toespraak: De heer E. is getroffen in het hart dat zoo warm voor zijn werk klopte en waarin zijn politiecorps zoo'n groote plaats innam. Nadat de heer de Bruin, lid van Gedepu teerde Staten, had gesproken bad de heer D. Rook, voorganger van den Protestantenbond, luidop een „Onze Vader". Na afloop van de teraardebestelling dankte dr. A. H. de Bruin, een schoonzoon van den overledene, voor de betoonde deelneming. Donderdag 6 December Sluiting slagerscursus. Keurlokaal, St. Anna» zustersstraat. SCHIEDAM, 5 Dec. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling ƒ1.40 a 1,50. R. E. T. NIEUWS. Met ingang van Donderdag 6 Dec. a.s. zullen de autobussen van lijn D en die der C.A.B. Z.H.A.M. weder de normale route langs Schie- kade W.Z. rijden. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM Donderdag 6 December zal de rijwielzaak van de fa. P. C. Poppezijn aan de Hoogstraat 25 jaar bestaan. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 14 December GEBOREN: Antoinetta C. dochter van C. J. van Trichit en A. van Opijnen, Nassaulaan 75 Johannes W„ zoon van P. Rijke en C. J. Schouten, Boylestraat 26 Gerardina J. Th., dochter van J. J. A. van Steen en G. J. M. Bruning, Oversch.straat 55 Jacoba, dochter van W. F. Gödde en M. S. van der Meer, Dr. Noletstraat 1 Susanna C., dochter van L. Gordijn en J. Boekee, Hofje van Belois 20 Meinsje A., dochter van J. van der Most en A. Korpershoek, 's Gravelandschepolder 81 Martinus P. F., zoon van C. Dielemans en D den Uijl, Voorneschestraat 34 Arend, zoon van A. Gille en E. Berkhout v. Ruijsdaellaan 13 OVERLEDEN: D. A. van Eijk, 78 jaar, wed. van C. J. van Halem, Nieuwehaven 227. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 4 Dec. Vertrokken: s.s. Rotter dam, Holl. Am. Lijn, naar Rotterdam; Deensch m.b. Jutlandia, met stukgoed naar Bangkok via Antwerpen. SCHIEDAM. 5 Dec. Aangekomen: Eng. m.b. Euzymedon, met olie van Kobé via Londen voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven HET SCHOUWSPEL. E11 «le Schiedamsche contribuanten. Op initiatief van eenige personen zijn gister- namiddag in de foyer van het Passage Theater een 20-tal dames en heeren bijeen gekomen om te bespreken, welk standpunt men als tooneel- liefhebbers en contribuanten van den Kunst kring Het Schouwspel tegenover deze organi satie, waarmede moeilijkheden zijn ontstaan, moet innemen. De leiding berustte bij den heer M. Stavenga, die een korte uiteenzetting gaf van den stand van zaken, zooals deze hem bekend was. Op 28 November werd door hem in de N.V. Intern. Bureau „Holland" (Het Schouwspel) te Utrecht meegedeeld, dat bij een bespreking, die enkele contribuanten hadden gehouden, gebleken was, dat men het hier ter stede zou betreuren, als, wat hier is opgebouwd door Het Schouwspel en van cultureeie beteekenis is, zou verdwijnen. Dat wilde men voorkomen. Daarom werden inlichtingen en tevens waarborgen gevraagd, dat moeilijkheden als deze, niet meer zouden voorkomen. Als die niet konden worden ge geven, zouden bovenbedoelde contribuanten zich genoodzaakt zien een poging te doen die zeker zou slagen om een zelfstandige ver- eeniging op te richten. De Algemeene Bemiddelings Centrale (A.B.C.) te 's Gravenhage, heeft daarop geantwoord, dat alle belangen van Het Schouwspel in zijn han den wren gesteld ter regeling. De A.B.C. deelde voorts mee, dat Zaterdag 1 Dec. j.L een ver gadering te Utrecht zou worden gehouden met de vertegenwoordigers en dat, mocht tijdens de eerste poging tot saneering het failssement der N.V. worden uitgesproken, onverwijld een nieuw gelijksoortig bedrijf zou worden begon nen. Met het streven naar zelfstandigheid van afdeelingen kan de A.B.C. zich niet vereenigen. Dit alles betrof de briefwisseling. Ook werden door den voorzitter nog eeniige mededeelingen gedaan omtrent de vergadering van vertegenwoordigers van Het Schouwspel te Utrecht, welke bijeenkomst niet den indruk heeft gewekt, dat de moeilijkheden, waarin de organisatie zich thans bevindt, gemakkelijk overwonnen zullen worden. Er werd een zeer geanimeerde bespreking gevoerd, waaraan nagenoeg alle aanwezigen deelnamen. Algemeen bleek men van gevoelen, dat de tooneelvoorstellingen in Schiedam zeer ge waardeerd worden wat ook reeds bleek uit het groote aantal contribuanten ongeveer 800. Gewezen werd op de omstandigheid, dat Het Schouwspel tegenover zijn Schiedamsche leden nog niet in gebreke is gebleven; of dat het geval zal zijn, kan eerst op 3 Januari a.s. blijken, waarop de derde voorstelling in dit seizoen in het Passage Theater is vastgesteld. Ter vergadering werd meegedeeld, dat het wel zeer waarschijnlijk is, dat die voorstelling op 3 Januari niet zal doorgaan. Zoodra er voldoende zekerheid bestaat, dat Het Schouwspel in het nakomen van zijn verplichtingen te kort schiet, zal een zelfstan dige Schiedamsche vereeniging worden opge richt, die de organisatie van tooneelvoorstel lingen op denzelfden voet zal voortzetten en wellicht later dan een federatief verband zal kunnen aangaan met andere dergelijke vereeni. gingen in den lande. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. P. van Bochove, dr. H. C. van den Broek, K. J. Heijboer, Joh. Nauman en J. Vincent, die paraat zal zijn, den gang van zaken zal volgen en de noodige maatregelen zal nemen. Getracht zal worden ook met de Vlaarding- sche tooneelliefhebbers, die contribuanten van Het Schouwspel zijn ruim 80 contact te verkrijgen. Voorloopige pogingen, in die rich ting ondernomen, zijn reeds met succes be kroond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1