li ,11 WOENSDAG 5 DECEMBER lm ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. ROTTERDAMSCHE HAT. BANK. HET WIT GELE KRUIS. PAARD VEROORZAAKT ONHEILEN. 1 - Ï9®!» «SE* DE VIADUCTBOUW IN DEN RIJKS- WEG TE OVERSCHIE, Het slaan van proefpalen voor bodemonderzoek. DE TUNNELBOUW. hCHIEKADE W.Z. WEER VOOR HET VERKEER GEOPEND HET TE'.EFOONTARlEt Medewerking der Regecnug te venvachten voor spoedigen tunnelbouw. DE BANANEN-DIEFSTALLEN. WINKELDIEVEGGE. THEORETISCHE VLIEGTUIG- CURSUSSEN. BURGERLIJKE STAND HILLEGERSBERG. VLAARDINGEN. HET GESPREK met paps. Strafzitting van 4 December. Mosselendiefstal. Drie mosselenvisschers uit Bruinisse, de 37- jarige J. J. B., de 35-jarige M. B. en de 66-jarige M. J. B. hebben terechtgestaan als verdacht van diefstal van mosselen. Zij zouden te Stellendam op den len Juni mosselen hebben weggehaald van een perceel, grenzende aan dat van hen, dat toebehoorde aan W. v. d. Berg. De verdachten ontkenden. Zij hadden wel gevischt, doch waren daarbij op hun eigen perceel gebleven. Als eerste getuige werd gehoord de opziener van de Visscherij L. v. d. Weele, die verklaarde met behulp van een kijker gezien te hebben, dat de verdachten op omstreeks 3000 meter uit den wal bezig waren te visschen op het perceel 91, dat grenst aan het hun toebehoorende per ceel. De grenzen van de perceelen zijn door takken afgezet en getuige heeft zich daarin niet kunnen vergissen. Aan boord van het schip der verdachten heeft hij als bovenste laag van de lading mosselen exemplaren gevonden, die veel grooter waren, dan die zich daaronder bevonden. De schipper S. Muller, die voor W. v. d. Berg op het perceel 91 vischt, verklaarde, dat er tusschen de mosselen van perceel 91 en 90 een groot verschil bestond. Eerstgenoemden waren veel grooter en ook de b%roeiing was anders. Getuige had nooit gemerkt, dat onbe voegden op dat perceel vischten. De schipper J. Haeck had van een der ver dachten gehoord, dat men met het visschen wat te ver gegaan was en op het perceel van een ar.der terecht was gekomen. Op de vragen van den verdediger, mr. Du Croo uit Zierikzee, antwoordde getuige, dat de lijn, waaraan de kom bevestigd is, soms wel zeventig meter lang is, zoodat wanneer een-schip op het perceel van een ander wordt gezien, dit nog niet zeggen wil, dat ook de kom reeds op het perceel van dien ander is In verband hiermede verduidelijkte de vis scherij-opziener nog zijn verklaring. Hij had de verdachten bezig gezien, terwijl zij midden op het perceel 91 waren. Hij had hun toen de kom zien ophalen, leegstorten en weer te water laten. De rijksveldwachter J. Draaisma had gecon stateerd, dat van de plek af, waar v. d. Weele de verdachten heeft bezig gezien, men met den kijker heel duidelijk kan onderscheiden. Ook de grenzen zijn goed te zien. Dr. K. Kuiper, directeur van de Rotterdam- sche Diergaarde, werd gehoord, naar aanleiding van een onderzoek, dat hij heeft ingesteld aan de hand van hem toegezonden monsters mos selen. Getuige heeft bevonden, dat de in net schip van verdachten in beslag genomen groote mosselen geheel overeenstemmen met die welke uit perceel 91 zijn opgevischt. Ze behooren tot dezelfde groep, hetgeen blijkt uit de grootte en de begroeiing. Die, welke uit perceel 90 zijn gehaald, zijn veel kleiner. Het O. M. achtte den ten laste gelegden diefstal in vereeniging bewezen. De Visscherij - politie had reeds lang net vermoeden, dat deze verdachten zich aan dergelijke feiten schuldig maakten. Een- week te voren reeds had v d Weele gemeend hen bezig te zien op perceel 91. Toen was de afstand echter te groot, dan dat hij iets met zekerheid kon constateeren. Hij heeft hen toen doorloopend in de gaten ^gehouden, met het resultaat, dat hij op 1 Juni het feit kon constateeren. Het O. M. heeft tegen ieder der verdachten 1 maand gevangenisstraf ^.gpëischt. De verdediger, mr. C. J. Du Croo, wees er in zijn pleidooi op, dat er alle mogelijkheden voor vergissing zijn geweest. Pleiter meent dan ook. dat het ten laste gelegde niet bewezen is en dat de verdachten zullen moeten tv* p vrij gesproken. Uitspraak 18 December. Een roeiboot overvaren. De 43-jarige visscher H. B. uit Stellendam heeft terecht gestaan ter zake dat hij op 13 September te Stellendam met het visschers- vaartuig S. L. 44 hoogst roekeloos, onachtzaam en onvoorzichtig heeft gevaren door den 15- jarigen Arend Spuy bij het verlaten van de haven aan het roer te laten, wetende, dat Spuy door de hoogte van het voorschip en door de aanwezigheid van manden, die aldaar opgesta peld waren en door de opgeheschen zeilen geen uitzicht vooruit had en zonder iemand voorop op den uitkijk te zetten, tengevolge waarvan het schip een roeiboot heeft overvaren, waarin de visscher J. Langbroek was gezeten, uie daarbij is verdronken. Verdachte gaf de feiten toe. Toen hij den eersten keer dien dag was uitgevaren, was er iets aan de lier onklaar geraakt. De schipper is toen teruggekeerd om in de haven het defect te laten herstellen. Daarna was hij weer ver trokken, doch het euvel was nog niet geheel verholpen. Daarom had verdachte zijn aan dacht aan de lier besteed, waarbij hij door het knechtje en zijn zoon werd geholpen. Toen het ongeluk gebeurde was het schip al zestig meter uit de haven. Het roeibootje moet midden in de vaargeul hebben gelegen. Het 17-jarig knechtje G. van Lenten en de 15-jarige A. Spuy werden als getuigen gehoord. Zij hadden evenmin iets van de roeiboot ge merkt voor het te laat was. Spuy had plotsedng de roeiboot aan stuurboordzijde onder het eigen schip zien komen en Langbroek een eind acnter het schip in het water zien liggen, juist op het oogenblik, dat hij naar de diepte zonk. Uit de verklaringen van den visscherij-opzie- ner v. d. Weele, die als deskundige gehoord werd, bleek, dat verdachte verkeerd gevaren had door bakboordzijde te houden in plaats van naar stuurboord te sturen. Het komt wel rneer voor, dat een roeiboot midden in het vaarwater ligt. Verder bleek, dat de schippers in Stellen dam over het algemeen nogal onverantwoor delijk varen, want kort geleden zijn van de 52 visschers er 44 bekeurd wegens het varen zonder licht. Het O. M. was van oordeel, dat verdachte schuldig moet worden geacht aan het ongeluk. Hij heeft den verkeerden wal doen houden, maar de hoofdschuld zit wel hierin, dat hij niet gezorgd hoeft, dat er een uitkijk was. Verdachte is van het ongeluk zeer onder den indruk en daarmeewil het O. M. rekening houden bij het bepalen van de straf. Het O M. eischt 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en 25 boete subs 10 dagen hechtenis. Uitspraak 18 December. De af deeling Rotterdam vergadert. J.l. Donderdagavond vergaderde de afd. Rot terdam van bovengenoemden Bond onder lei ding van den heer L. Hermans, in de bovenzaal van het Z.-H. Koffiehuis. Na een kort openingswoord installeerde de voorzitter met een toepasselijk woord een 4-tal nieuwe leden. Hierna deed hij mededeeling van het succes dat was bereikt in de actie tegen het dragen van onwelvoeglijke sportkleeding en verder van den bijstand die den leden wordt verleend inzake gediplomeerde kraamhulp. Besloten werd tot aansluiting bij hef „Fonds voor Moeder en Kind" tot ondersteuning der léden in behoeftige omstandigheden. Vervolgens werd besloten tot het zenden van een adres aan den gemeenteraad ter verkrijging van reductie op de gas- en electriciteitstarieven, dit in samenwerking met den R. K. Vrouwen bond en de standsorganisaties. Als bestuurslid werd gekozen de heer G. W. S. Jansen. Verder werd nog besloten tot het houden van een kinderfeest. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meer hulp en steun van de regeering voor de groote gezinnengeklaagd werd over de nevenbetrek kingen van gepensionneerden en er werd ver zocht aan te dringen tot verlaging der contri butie bij de R. K. H. B. S. en Gymnasium. Nadat alle sprekers waren beantwoord ver leende de voorzitter het woord aan den geest, adviseur den zeereerw. heer Rector C. M. Mol. tot het houden van een rede over het onder werp „De schoonheid van het Huwelijk". De eerw. spreker begon met er op te wijzen dat het Sacrament des Huwelijks is een sociaal Sacrament. Het huwelijk en het gezin is een maatschap pelijk goed en de vernietiging van het gezin moet dan ook als een ernstig kwaad worden beschouwd. Voor velen beteekent het huwelijk een louter contract, doch voor den Christen is. het een bovennatuurlijke verbintenis. Gocl/heeft door de instelling van het huwelijk de scheppingsmacht in de handen der menschen neergelegd en daardoor is het huwelijk bestemd tot voortplanting van redelijke schepselen en dienaren van God. Het huwelijk heeft als eerste doel de instand houding van het geslacht, als ondergeschikt doel de wederzijdsche hulp, ten derdp is het na den zondenval een hulpmiddel tegen de begeerlijk heid. Als onmisbare eigenschappen van het huwelijk stelde God vast de eenheid en de onverbreekbaarheid. Vaak wordt hiertegen gezondigd en door dwalingen geleid heeft men wetten gemaakt waarbij echtscheidingen werden toegestaan. De eerw. spreker wees hierna ernstig op de plichten van het huwelijk en waarschuwde tegen slechte praktijken. Tot slot wekte hij allen op het huwelijk in eere te houden en alle krachten in te spannen tot grootmaking van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen opdat daardoor het Christelijk gezin weder zal worden erkend en de eere plaats zal krijgen welke het toekomt. Een hartelijk applaus volgde op deze rede en met een dankwoord sloot de voorzitter deze uitstekend geslaagde vergadering. De koersdaling der pandbrieven. "Naar aanleiding van de koersdaling ter beurze van Amsterdam voor de pandbrieven der Rotterdamsche Hyp. Bank, werd ons bij informatie tei bevoegder plaatse medegedeeld, dat deze koersdaling uitsluitend moet wor den toegeschreven aan het feit, dat de Rotter damsche Hypotheekbank 't aanbod han pand brieven ter beurze zelf niet opneemt en de koers dus niet gesteund wordt en aan 't vrije spel van vraag en aanbod wordt overgelaten. Hoewel het aan de directie der Rotterdam sche Hyp. Bank niet verbpden is om paxid- brieven ter beurze in te koopen, moeten toch in principe de uit hypotheken vrijgekomen gelden aangewend worden voor de jaarlijksche aflossingen van pandbrieven Wat de positie der Rotterdamsche Hypo theekbank zelf betreft, hieromtrent zal het binnenkort te verwachten jaarverslag uitvoe rige inlichtingen verstrekken. In het algemeen kan wel worden gezegd, dat de positie der bank in vergelijking met het vorige jaar er niet op achteruit is gegaan. De achterstand is iets gunstiger, terwijl de directie ook min der heeft behoeven in te koopen. De pand brieven in kwestie komen dan ook nog steeds voor onder het beleggingsmateriaal der Rijks postspaarbank. Het zal den bewoners van den Linker Maas oever genoegen doen te vernemen, dat er bij de Eerw. Zusters Franciscanessen, Lange Hille- weg 256, een magazijn van verplegingsartikelen gevestigd is. Deze artikelen kunnen door de leden op vertoon van hun lidmaatschapskaart worden afgehaald tusschen 9 en 12 en van 24 uur. In noodgevallen op andere tijden Goudsche- •ingel 203. s. v VIADUCTBOUW IN DEN RIJKSWEG TE OVERSCHIE. In de onderbreking van den Rijksweg wordt voor de overbrugging van de Schie pl.m. 500 M. lang viaduct gebouwd, rustend op 800 beton palen. Links: het uittrekken van een proef paal. Rechts: het werk. In de onderbreking, die de Rijksweg te Over- schie treft, heeft de Holland-sche Beton Maat schappij een groot werkterrein uitgezet. De 4 of 5 proefpalen, die daar dezer dagen zijn geslagen en waarvan er enkele wederom zul len worden uitgetrokken, vormen de voorbe reiding van de paalplanting op groote schaal, die aanstaande is. Immers voor het groote viaduct, dat ter ploats zal worden gebouwo, zullen niet minder dan 800 betonnen palen worden geheid elk van pl.m. 19 M. lengte. Het viaaucl, waarin de over brugging van de Schie zal liggen krijgt met inbegrip van de opritten een totale lengte van d: 500 M. Het .wegdek zal bestaan uit twee ge scheiden banen, elk ter breedte van M. 6.75, plus een rijwielpad De scheiding tusschen de beide banen wordt gevormd door een berm, waarop een hoogbeplanting zal worden aange bracht, die den autobestuurders zal moeten be schermen tegen het hinderlijke licht van den tegenligger. De totale breedte van het viaduct zal 21 M. bedragen. In verband met den zeer slappen bovengrond vorderen de voorbereidende werkzaamheden nog al wat tijd. Bij het prcefheien van een der 19 M. lange betonnen paien, gebeurde het n.L dat de paal bij het neerzetten 11 M. diep in den slappen bodem drong nog voordat een heiblok den kop had geraakt. Gisteren (Dinsdag) is men begonnen met het uittrekken van een der proefpalen teneinde de resultaten van het getimmer op zijn kop te kunnen nagaan. Straks zal men dan nog een der andere geheide proefpalen aan een extSi- druk van 120 ton onderwerpen tot contrfiïe van den bodemsteun onder den pr"V Na af deze noodzakelijke voori ngen zal de Hollandsche Beton Msatschc vel voor een snelle vordering zorgdragen. I ttemin zal de Julizon van 1935 wel reeds een flinke poos schijnen, alvorens men met de funneerings- werkzaamheden gereed zal zijn. Het geheele bouwwerk wordt in twee tempo's uitgevoerd. Voor de uitvoering van den bovenbouw zal dus nog een inschrijving worden opengesteld. Twee mannen gewond. Gisterenmiddag heeft een losloopend paard op den Waalhavenweg onheilen veroorzaakt. Het dier stak plotseling achter een stilstaan- den auto om den weg over en kwam in bot sing met een motorrijwiel waarvan zoowel de berijder als de duo-zitter, de 21-jarige J v. O. en zijn vader, de 49-jarige G. v. O. kwamen te vallen. Beiden liepen een wond ooven het rechter oog op. Een in zijn auto passeerende dokter uit Brielle heeft hen naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht waar de oude v. O moest worden opgenomen. Na de botsing met het motorrijwiel was het paard doorgeloopen en een naderende auto, reed, toen de chauffeur het dier trachtte te ontwijken op den stilstaanden auto. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Met ingang van Donderdag 6 December a.s. zullen de autobussen van lijn D en die der C.A.B.Z.H.A.M. weder de normale route langs de Schiekade W.Z. rijden. De Raadsleden A. B. de Zeeuw en J. B. J. Ratté heben het volgende amendement inge diend op het voorstel van B. en W. tot her ziening van het telefoontarief In art. I wordt achter 2, en voor 6 ingevoegd- 3; en achter t 84 per jaar: 3. Zaak-abonnement f 99 per jaar. De bedoeling van de voorstellers is het ta rief van het zaakabonnement te verminderen met één vierde. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Centraal Rapport over de Waterstaatsbegroo- ting is thans de medewerking der Regeering te verwachten voor den spoedigen bouw van een tunnel onder de Nieuwe Maas De Minister verklaart n.l de meening te deelen dat ,op het oogenbiik geen behoelte be staat aan het maken van twee oever-vrbindin- gen een in Rotterdam en een onmiddellijk ten Oosten van Rotterdam Vermoedelijk zullen doorgaand en plaatselijk verkeer het best ge diend zijn, indien zoo spoedig mogelijk een oeververbinding in Rotterdam wordt gemaakt, in welk geval het maken van een overbrug ging beoosten Rotterdam nog eenige jaren uit stel zal mogen lijden. Een oplossing in dezen zin zal, indien de gemeerd*- Rotterdam de ver- eischte medewerking blijkt te kunnen ver- leenen, worden overwogen. Een en ander includeert, dat de brug bij IJsselmonde voorloopig met zal worden ge bouwd. Deze brug is, gelijk men weet, een onderdeel van de bruggenverbinding Rotter damDordrechtMoerdij k. Dat de tunnelbouw primair is verklaard door den Minister, beteekent voor Rotterdam, dat dringend behoefte heeft aan een tweede oever verbinding, natuurlijk een belangrijk voordeel. Weer twee verdachten Vandaag zijn nog een weger en een fruit - grossier naar het Huis van Bewaring overge bracht in verband met de verduistering van bananen, waarvan wij onlangs melding maak ten. In bewaring is gesteld de 33-jarige mej. C. V. die zich aan diefstallen in verscheidene groote magazijnen heeft schuldig gemaakt, In haar woning is het gestolen goed teruggevonden en in beslag genomen. Voor de door de N. V. Nationale Luchtvaart School en de Rotterdamsche. Amsterdamsche en Ha.agsche Aero Clubs in het leven geroe pen cursussen betreffende de beginselen van de techniek van het vliegen blij Kt groote be langstelling te bestaan. Dit heeft de N.L.S. en R.A.C. aanleiding gegeven om naast den op 7 Januari 1935 voor de tweede maal beginnen- den cursus A van twee maanden, ook op de Gemeentelijke Zeevaartschool te Rotterdam een cursus B. voor meer gevorderden van ongeveer 5 maanden duur te organiseeren. Deze cursus zal toegankelijk zijn voor ieder, die belang stelt in dit onderwerp en alleen plaats vinden bij voldoende deelname. Na afgelegd examen zal aan de deelnemers van cursus B. een diploma worden uitgereikt Aangiften van 4 December. BEVALLENK. H. Hakman geb. Kraijenbrink z. C. v. Drunen geb. Luijendijk d. J. A. Klaasman geb. Diez z. E. den Hejjer geb. v. d. Mast d. P. A. WaskowskijKerkhof z. L. de Bruin geb. de Jager z. T. Goudswaard geb. V. Otterloo d. J. M. v. Zeelst geb. Hen- sen z. A. v. d. Meer geb. Blaak d. A. P. Pieters geb. v. d. Have z. E. v. Zwieten geb. Barendregt d. M. de Koster geb. Schorel d. C. H. Thumann geb. Bierlee z. A. v. d. Pa- vert geb. den Boer z. A. v. Gijzen geb. de Graaf z. J. v. d. Kraan geb Vink d. A. Mes geb. v. Dorssen d. H. A. v. Haasteren geb. v. d. Vlasakker z. N. Zevenbergen geb. de Ruiter z. J. Hoeke geb. in 't Veen 2 zns. J. de Waard geb, do Jonge d. M. J. v. d. Stap geb. Halewjjn d. E. Westermann geb. Grashoff z. C. Muller geb. Planije z. G. Girbes geb. Schaafsma z. E. J. Harth geb. Meijer d. OVERLEDENJ. L. Bartels, wedr. van E, W. Rohmann 80 j. j. S. Grashoff, wede. van B. H. A. Westermann 73 j. H. J. v. d. Vel den, man van N. Alphenaar 83 j. J. T. A. Doppegieter, man van A. P. Dekker 50 j. j. W. Verploeg, wedr. van J. A. Borier 74 j. H. W. P. v. d. Hoff, wede. van G. Boef 81 j. M. Gardenier zoon 5 maanden M. Rietveld wedr. van N. Schram 78 j. J. A. Groenendijk zoon 4 j. A. M. B. Taseloar, wede. van G. v. Vooren 71 j. G. Vink, man van N. Messe- maker 59 j. J. T. P. Lieven, ongeh. man 31 j. A. Potter, wede. van J. Kurvink 84 j. J. Stuij, wede. van L. C. van Eijs 84 j. J. Mar- quart, ongeil, man 71 j. M. C. de Haas, vrouw van A. Stakenburg 78 j. A. J. Ouwerling, wedr. van A. de Bruijn 58 j. J. Kasberg, man van T. v. Driel 76 j. A. Eijeriks, vrouw van F. J- Gebhardt 68 j. C. v. Veen, wedr. van C. P. v. Houten 72 j. C. E. Winkel, wede. van J. A. Verbruggen 64 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. G. S. Stolk geb. Höutman d. K. H. v. d. Bergh geb. Sliedrecht z. Aangiften van 5 December. GEHUWD: P. Barendregt jm. 26 j. en W. J. Dirks geseh. 24 j. L. de Bes jm. 22 j. en L. S. A. E. Fengler jd. 21 j. G. J. v. BUtterswijk jm. 24 i. en C. P. Spruit gesch. vr. 30 j. P- Frons jm. 23 J. en C. F. G. van. der Waal jd.. 22 j. H. H. Determann jm. 23 j. en J. M. Boef id 17 i. M. Gevers Jm. 24 j. en J. M. Storm Jd' ij) J. c. Hoek Jm. 21 J. en A. M. van der Graaf Jd. 2-1 j. W. Y. de Jong Jm. 29 J. en P. M. Langendijk jd. 24 j. - P. A. Klednjam jm. 22 j. en J. M. Jans Jd. 19 j. J. A. Kok jm. 28 j. en J. van der Velden jd. 22 j. J. J. Legerstee jm. 27 j. en J. Bisschop jd. 28 j. J. Muller jm. 28 j. en M. Janson jd. 26 j. J. N«nk jm. 28 j. en R. Schaupp jd. 27 j. E. J. Kemeeus jm. 24 j. en J. Bqrm jd. 22 j. J. W. Schmitt Jm. 28 j. en M. A. F. Platenburg jd. 25 j. W. Snoep jm. 27 j. en M. M. Volk jd. 20 j. J. Spits jm. 20 j. en N. Koring jd. 23 j., A. H. van der Tak jm. 34 j. en M. J. Hulsker jd. 28 J.— M. van Tuijl jm. 34 j. en J. H. van der Put geseh, vr. 41 j. W. C. Wachte jm. 24 j. en J. de Vries jd 19 'j. J. van der Werf jm. 25 j. en E. M. M. 'Schulzgen jd. 24 J. T. Willeman jm. 26 j. en M. E. de Jong jd. 23 j. P. Hagen- dijk jm. 25 j. en M. C. Verhagen jd. 24 j. P. T. Klapwijk jm. 25 j. en L. Stans Jd. 24 j. G. K. Korporaal wedr. 37 j. en E. van den Berg jd. 22 j. A. C. Moerman jm. 26 j. en G. H. Ver hagen Jd. 21 J. B. Ooms jm. 31 j. en M. M. Bronkhorst jd. 30 j. P. Versnel jm. 24 j. en N. A. van den Gevel jd. 24 j. K. de Bes wedr. 36 j. en A. M. Claassens geseh. vr. 31 J. J- H. Benner jm. 25 j. en G. Beljaars jd. 21 j. J. Bout jm. 25 j, en E. C. Tarmond jd. 26 j. A. J. Breure jm. 20 j. en A. Mout jd. 21 j. P. Dekkers jm. 21 j. en J. Nieterau jd. 19 j. J. Dorujjter jm. 22 j. en J. M. Kloot jd. 22 j. J. C. van Haaren jm. 23 j. en J. J. van den Boogert jd. 22 j. J. F. van Housen geseh. m. 43 j. en B. Mus geseh. vr. 31 j. -J. E*. Janssen jm. 23 j. en M. van der Tak jd. 18 j. R. M. Jeroimus jm. 20 j. en J. T. van der Graaf jd. 19 j. F. de Jong jm. 29 j. en D. A. Blum jd. 27 j. C. van Oojjen geseh. m. 48 j. en T. Schnitz- ler jd. 21 j. L. S. Philipsen jm. 21 j. en J. van Heiningen jd. 19 j. J. W. Ras jm. 21 j. en E. Oosterbaan jd. 18 j. J. S. Romeijn wedr. 48 j. en C. van Elteren wede. 4S j. A. A. SCcbolte jm. 23 j. en A. Hartgers jd. 19 j. A, Versneij geseh. m. 33 j. en A. Mazee geseh. vr. 39 j. M. Visser jm. 25 j. en J. M. de Moor jd. 23 j. C. Dorenbos jm. 24 j- en G. H. Hordijk jd. 25 j. L, Jongeneel jm. 26 j. en L. C. van Warneten jd. 21 j. J. F. Moerman jm. 28 j. en H. Sies jd. 27 j. M. Schumacher jm. 25 j. en K. W. de Jong jd. 26 j. M. C. van Vuuren jm. 25 j. en M. H. Jonas jd. 27 j. C. Hubers jm. 29 j. en E. Dijkstal jd 23 j. H. Stuurman jm. 20 j. en H. M. H. Kester jd. 19 j. J. lagendijk jm. 23 j. en de Groot jd. 21 j. A. J. Ducanaeux jm. 26 j.4m W. de Waard jd. 20 j. H. van der Wonde jm. 26 j. en J. A. Bergsma jd. 27 j. J. Kroos jm. 21 j. en J. P. Gijzen jd. 18 j. G. F. H. Heuer jm. 28 j en M. Jonsson jd. 23 j. H. Petit Jm. 20 j. en' L. M. van Baarlen jd 71 j. GEBOREN: Frederika d, v. J. C. Roodschild en R. Vissel; Matjilda Maria d. v. C. A. Vis en M. C. M. Schuiten. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 23 November tot en met 3 Dec. GEBOREN: Elisabeth, dochter van F- stad en J. F. van Til, Bierslootweg 10; Klaas, zoon van N. Dom en G. Don, Emmastraat 139, aai je dochter van J. v. d. Schaft en A. van Stem, Vettenoordskade 157; Jan, zoon van I. S. Korper- hoek en L. Wapenaar, Trompstraat 14. OVERLEDEN: Pieter Struijs 2 jaaar, Maas- steeg 1; Nicolaas van der Burg 1 dag, Schied. weg 40; Pieter van Leeuwen 77 jaar, echtg. van S. van der Tas, Schied. weg 104; Anthonie van den Berg 48 jaar echtg. van J. M. Breedveld, Nieuwe laan 26. VISSCHERIJ Van de versehe haringvaart kwamen te iJ mui- den binnen; VL 70 P. Keus met 883,30 besom ming aan versehe haring; VL 16 A. Poot met 462 besomming aan versehe haring; VL 97 C. Storm met 1250,95 besomming aan versehe haring; VL 114 T. Eykenraam met 381,85 be somming aan versehe haring; VL. 190 J. Goed- knegt met 855,71 besomming aan versehe ha ring; VL 197 A. van Roon met 85,40 besom ming aan versehe haring; VL 199 A. Visser met ,i$ 334,15 besomming aan versehe haring. H. PRIESTERWIJDING De eerw. Frater P. E. Verburgh, van de con gregatie der Priesters van het H. Hart, zoon dezer parochie, zal op Zaterdag 22 December a.s. in de kapel van het Studiehuis St. Jozef te Hees-Nijmègen, de H. Priesterwijding ont vangen uit de hand-en van Z. H. Exc. mgr. dr. J. M. H. Buckx. Op 2en Kerstdag zal de nieuwe priester te half elf zijn eerste plechtige T-T. Mis opdragen in onze Parochiekerk. DIEFSTAL VAN FRUIT. Door B. uit Pernis, welke hier een pakhuis heeft, is bij de politie aangifte gedaan dat uit zijn pakhuis ongeveer 20 kg. appelen en peren zijn ontvreemd. MISHANDELING EN DIEFSTAL Zekere D. van hier is Vrijdagavond aan den dijk onder Maasland door twee personen aange vallen en zoodanig geslagen dat hij bewuste loos bleef liggen. Daarna hebben ze hem een bedrag van 3 ontstolen. Door de politie te Maasland wordt een onderzoek ingesteld. GEVAARLIJK WERK Zaterdagmorgen heeft een inwoner van Vlaar- dinger-Ambacht, tijdens het rooien van boomen aan den Mauritsweg te Rotterdam een val van 6 Meter gemaakt, toen een boom, waarin hij was geklommen onder hem afbrak. Later bleek, dat de boom vermolmd was. M. is in het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam op genomen met een gebroken knie en wonden aan den hals. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij van Zeyl, Spoorsingel 131, portemonnaie met inhoud; Roelse, Dennestraat 3, etui; politiebureau dameshandschoen, porte monnaie met inhoud; Baauw, Vettenoordskade 19, gouden horlogeketting; Brussaard, Maas- steeg 4, schooletui. INBRAAK Zondagmorgen bemerkte de kelli. <an de Stationsrestauratie alhier, dat ongeno-ode gasten zich in den afgeloopem nacht hadden schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal. Het bleek, dat men zich door het openbreken van een paar deuren en een ijzeren rolluik toegang had we ten te verschaffen tot de keuken en de béide wachtkamers. Gestolen zijn een groot aantal sigaren en si garetten, hotelzilver, bonbons, terwijl uit de vitrines de noodige levensmidelen waren mede genomen als roastbeef, stukken kaas, ham, rook worst en fleschjes room, almede koffie en thee. Van de dader is nog geen spoor ontdekt. SCHEEPVAARTVERKEER Gedurende de maand November kwamen te Vlaardingen binnen 61 stoomschepen, waarvan 6 bunkerschepen en vertrokken er 62 stoom schepen. TER REPARATIE Voor reparatie is naar Vlaardingen gekomen de stoomtrawler „Clasima Luther", IJM. 59, v^ de V.EM. te IJmuiden. Het schip is bij de i'1 A. de Jong op de helling gezet. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vulcaanhaven zijn stoomschepen „Haugerland" mel,dland" mn te „Visten" met 1500 ton erts; bunkeren. PLUIMVEETENTOONSTELLII\ g Vlaardingen Ze namen afscheid in <je portiek van haar huis. Een eindje verderop wierp een eenzame straatlantaarn een flauwen lichtkring op het pla veisel van de donkere, uitgestorven straat, ergens uit een openstaand venster klonk een zacht-deinende radio-melodie. Tusschen de da- Ken van de huizenrij aan den overkant lonkte de traditioneele maan. Waf zouden de twee jonge menschen in deze omstandigheden anders doen dan op de voor minnende harten eveneens traditioneele wijze afscheid nemen? Er werd weinig verstandigs gesproken. Totdat, vrouwen zijn immers onberekenbaar, -het meisje plots iets zeer verstandigs zei: „Lieveling, spreek met paps". „Maar luister nu toch eens, kind", reageerde hij, „dat is toch jc reinste waanzin! Je vader gooit me op staanden voet de deur uit, als-ie hoort, dat ik maar 150 in de maand verdien. Dat moest je toch zelf inzien," „Waarom zorg je dan ook niet, dat je meer verdient?" merkte zij met vrouwelijke logica op. „Meer verdienen, meer verdienen!" barstte hij los. „Jullie vrouwen kunnen zulke domme dingen zeggen. Dacht je soms, dat je patroon iedere maand komt informeeren, of je opslag wilde hebben? De mijne kanker heelen dag over de slechte tijden en es de rest van zijn tijd met hef uitden e alle mogelijke idiote bezuinigingsmaatregelen „Maak je dan geen kans.op promo ie. „Goeie genade! Ik sta iederen dag duizend doodsangsten uit, dat ik bij een nieuwe bezui niging de laan uit vlieg. En gefortuneerd ben ik ook niet. Ik heb zelfs niet eens een jicht- Lydcndea erfoom. En van iemand, die in zulke omstandigheden verkeert, verwacht je, dat hij met je vader gaat praten? Het is een welover wogen aanslag op mijn leven. Ik ken hem wel niet, maar ik stel 'm me voor als dien man van dat sigaremmerk.kom, hoe heet die vent, het staat op mijn kistje.... Victor Hugo!" „Frèd! Hoe dikwijls heb ik je nu al niet ge zegd, dat je geen sigaren, maar sigaretten of pijpen moet rooken! En wat betreft paps: hij is heusch niet ongeschikt, maar je moet hem een beetje politiek aanpakken. En je hoeft alles toch niet zoo pessimistisch af te schilderen, als je nu gedaan hebt." „Wou je soms hebben, dat ik vertelde, dat ik een salaris van acht mille per jaar had en nog gefortuneerd was ook?" ..Nou ja, dat is nu weer een ander uiterste. Maar waarom zou je het niet wat mooier voor stellen, dan het is? Als de verloving er eenmaal door is en je je een beetje bemind hebt weten te maken, kun je nog altijd met de waarheid voor den dag komen en dan vinden ze het vast lang niet zoo erg." Zooals het altijd gegaan is, zooals Eva Adam verleidde, zoo werd ook thans Fred door zijn meisje overgehaald. „En dan moet je ook vooral niet te onder danig doen", besloot ze, „dat heeft juist een totaal tegenovergestelde uitwerking op heersch- zuchfige karakters. Een doelbewuste houding imponeert ze. Je moet strak naar het punt tus schen hun wenkbrauwen kijken, dat geeft een doordringenden blik, heb ik laatst in een boekje over wilskrachtsoefening gelezen." „Ja, maar ehstribbelde Fred nog tegen, „En als je morgen niet met paps spreekt, dan moet het maar uit zijn", speelde ze haar laatste en hoogste troef uit. Fred berustte tenslotte en zoo gebeurde het, dat hij, na een slapeloozen nacht en een sid derend-doorleefden dag den volgenden avond om 8 uur, feestelijk uitgedost in zijn dinner- jacquet, aan het huis van zijn aangebedene aan belde en aan de dienende geest, die opendeed met van angst schorre stem om meneer te spre ken vroeg. Hij werd in den salon gelaten en nam schichtig op het uiterste puntje van een stoel plaats. Vanuit hun zwaarvergulde lijsten keek het heele voorgeslacht van paps, dat over de vier wanden gedistribueerd was, somber- dreigend op hem neer. Fred's hart klopte in een rumbaxhythme. Het liefst had hij weer direct rechtsomkeer gemaak. Al zijn inge pompte zelfbewustheid had hem verlaten. Wat moest hij in 's hemelsnaam zeggen? Mijn heer, hierdoor heb ik de eer, de hand van uw dochter te vragen.... nee, dat was net een zakenbriefStom ook, dat-ie dat niet eerder ingestudeerd had.... tot nog toe had hem alleen nog maar het beeld van een verteeder- deh bullebijter voor oogen gezweefd, die zijn dochter naar binnen zou halen en joviaal-grap- pig zeggen: „Nou, geef mekaar nu maar een zoen, waar ik bij ben, anders doen jullie het toch achter mijn rug" ,0m zich dan, na de overbodige verklaring, dat ook hij jong ge weest was, discreet van dit stralende geluk af te wenden en in stilte een traan uit zijn ruigen baard te pinkenGoeie genade, wat keek die rooie snorrebaard daar aan den muur hem angstaanjagend aan! Als paps een waardige telg van zijn voorouders zou blijken te zijn, kwam hij er vast niet levend af! Een bulderend gehoest in de gang, vergezeld van zware stappen deed hem nerveus opsprin gen..,. daar kwam-ie aan.... Fred zette zich schrapEen doelbewuste hduding", prevel de hij zich zelf voor.het ging om er op of er onderDe deur ging open en daar vf?r- toonde zie li het vcrvaarlijkste sc hpOIiy ad GIS- type, dat hij "zich had ^"kunnen VoorstéTieh m bij den aanblik waarvan het haar hem te be^ge rees. „Jansen", stelde Fred zich krampachtig voor. De ander keek hem achterdochtig aan, hoe wel toch niemand er iets aan kon doen, dat Fred toevallig dien naam droeg, gromde ver volgens ists onverstaanbaars en nam in een fauteuil plaats. Fred liet zich weer neer op het uiterste eindje van zijn stoel, herinnerde zich dan plotseling zijn doelbewuste houding en schoof er heele- maal op, sloeg quasi-luchtig zijn beenen over mekaar en vestigde met heldenmoed zijn blik op het plekje tusschen de twee zware, borste lige wenkbrauwen. Als hij nu in 's hemelsnaam maar niet scheel ging kijken! i" zeiden pap's wenkbrauwen, hetgeen ver gezeld ging van een ongearticuleerd, afwach tend gebrom. En, al zijn moed bij elkaar ra pend, stak hij af. Eerst hakkelend, dein steeds welsprekender, zijn oogen doorloopend angst vallig op het bewuste plekje gericht, vertelde hij van zijn groote liefde, zijn onbesproken levenswandel, zijn serieuze bedoelingen, zijn positie van 300 gulden in de maand, zijn be mindheid bij zijn werkgevers, zijn kansen op promotie, zijn bejaarde suikertante met een hartkwaalhij kristalliseerde zijn gedachten in kernachtige zinnen en na een oratorische apo theose over het „rooven van een zonnetje in huis" brak hij af en zweeg voldaan. Tot zijn verwondering volhardde Paps hard nekkig in zijn sphinx-achtig stilzwijgen en be keek met aandacht zijn zegelring. Fred werd hoe langer hoe onrustiger en waagde eindelijk een poging om door een schuchter-uitgebracht Dus eh"de correspondeerende snaar in hun beider harten te laten trillen. Op dit sein gebeurde het onverwachte. De aderen op pap's voorhoofd begonnen te zwel len, hij 9ehoof recht in zijn stoel en opende plots de sluizen van zijn welsprekendheid: „Dus eh?Dus eh?Jongeman, nee, laat ikliever zeggen: oneerlijk, leugenachtig individu, met een inkomen van niet 300, maar 150 gulden in de maand, zónder promotiekan sen, zónder erftante, u waagt het, u hier onder valsche voorspiegelingen naar binnen te drin gen? Ook Ik ben jong geweest, ook ik bevond mij eens in dezelfde financieelc omstandighe den, zelfs toen ik mij ging verloven, maar een leugenachtige melkmuil ben iIc n0°it geweest! Verlaat dit huis en verheug ov^r het feit, dat u met een man van opvoeding te doen heeft, want als ik toegaf aan dat dier m mij, dan smeet ik u op staanden. voet eigenhandig de deur uit. Uit mijn oogen. En waag het niet, hier no" ooit een voet. over den drempel te 4*. nsir is de deur!" zetten. Daar n> Totaal verbluft door deze onverwachte uit barsting en met een zielig restje zelfbewust zijn sloop Fred langs den kraalrooden paps, dje als een standbeeld met uitgestrekte wijs vinger naar de deur wees weg. Hoe was het in 's hemelsnaam mogelijk, dat de man achter de waarheid gekomen was? vroeg hij zich af. Tot, toen hij de deur achter zich dichttrok, zijn oog op een geperforeerd plaatje van glimmend-gcpoetst koper viel, dat in de deurstijl was aangebracht en waarboven de veelzeggende woorden „Hier spreken" prijkten. En toen drong de ontzettende waar heid eensklaps in al haar verschrikkelijkheid tot hem door; Paps had den vorigen avond het heele gesprek door de spreekbuis afge luisterd. GERT. (Nadruk verboden-).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2