„CfafaJ&ofixtuq wf MTverKoop ONZE n VRUDflü 14 DEC. as EN GELoCHE WEKE LU- GEBEURTENISSEN. DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 begint S morgens 9uur TWEE NED. ZWEMRECORDS VERBETERD. R. K. VROUWENBOND (ZUID). WAARSCHUWING. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. HET VERMOEDEN BLEEK GERECHT VAARDIGD. VECHTPARTIJ. STAND DER WONINGMARKT. R. K. VOETBALSTANDEN. P. J. FEHMERS. OPENBAAR VOORBEREIDEND 1NDERWIJS. BOSKOOP. UIT HILLEGERSBERG. ERNSTIG ONGEVAL. DE BRANDWEER-ALARMEERING. MAASSLUIS. OUDEWATER. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. Een niet-ongelukkige ladder. Blijkens akte van Notaris A. J. H. van Clarenbeek te Rotterdam, d.d. 11 Dec., was als Gratis Koop-dag jn onze Speciale Reclame aan gewezen WOENSDAG 5 DECEMBER leder, die dus op dien dag in één van onze Magazijnen in den lande gekocht en contant betaald beeft, ontvangt het bedrag van dien aankoop tegen inlevering van den koopbon met het speciale datumstempel, terug. De uitbe taling geschiedt vanaf Maandag 17 December a.s.. Heel. 86764 MVS 50 Wedstrijden der Schiedamsche Zwemclub. De eerste nationale wedstrijden, die gister avond in het sportfondsenbad te Schiedam zijn gehouden, mochten zich in een groote belang stelling, zoowel van de zijde van de zwemsters en zwemmers als van den kant van de toe schouwers verheugen. De voorzatter van de organiseerende vereeniging, de heer J. B. Wij- ehers, heeft den avond met een kort woord geopend en in de eerste plaats welkom gehee- ten de beide wethouders, het bestuur van de Sportfondsen afd. Schiedam, de verschillende eereleden van de Schiedamsche Zwemclub met hun dames. Voorts memoreerde hij dat er voor de eerste maal te Schiedam in den winter een nationale wedstrijd kan worden gehouden, dank zij het overdekte sportfondsenbad. De wedstrijden konden daarna een aanvang hemen. Vermelding verdient dat de wed strijd bestond uit 2 vijfkampen resp. voor da mes en heeren. Wij laten hieronder de uitsla gen volgen, met een enkele aanteekening zoo daartoe aanleiding bestaat 100 meter rugslag voor dames seniores: 1. Puck Over sloot (O.D.Z.) 1.22.8, 2. B Martin (O.D.Z.) 1.25.2. 5 x 50 meter vrije slag estafette voor heeren. Op dit nummer verbeterde Zian het Neder- landsch record, dat met 2.21.8 op naam stond van H. Z. P. C. Zij braoht het op 2.20.6 Haar ploeg bestond uit de zwemmers J. J. van Duin, K.<P. Jongbloed, E Verveer, J. A. de Haas en P. v. d. Hoek. 2 Rotterdamsche Zwemclub 2.27.4 Uit dezen tijd blijkt dat de R. Z. C. ongeveer een straat achter bleef bij de nieuwe record houders. 100 meter rugslag voor heeren seniores: 1. N. van Stokkum (R.Z.C.) 1.19.2. 2. P. v. d. Hoek (Zian) 1.20 J. H. de Haas (Zian) maakte den zelfden tijd als zijn clubgenoot. 200 meter schoolslag voor dames seniores: 1. G. Brouwers (R.D.Z.) 3.15.6., 2. A. Kruis (O. D.Z.) 3.19.8., 3. C. Eykenbroek (O.D.Z.) 3.20.2. 200 meter schoolslag voor heeren seniores: P. Kruithof (R.Z.C.) die als eerste aankwam, ver beterde het Nederlandsch record, dat op naam standi van zijn clubgenoot L. Korpershoeik met 1 4/5 sec. Hij bracht het dus op 2.52.4, 2. L. Korpershock R. Z. C. 2.55.4. 100 meter vrije slag voor dames seniores: 1. Willy den Ouden, (R.D.Z.) 1 min. 5,8 sec.; 2. A. Timmermans, (R.D.Z.) 1 min. 9,8 sec.; 3. I. Breukel, (O.D.Z.) 1 min. 13,8 sec. Mej. Timmermans gaf haar clubgenoote, Willy den Ouden, in de tweede serie waarin zij beiden uitkwamen, goed partij en zij kon ook het snelle tempo goed bijhouden. Op de laatste baan echter zakte zij af, zoódat de wereldre cordhoudster ten slotte, zooals trouwens in de lijn der verwachting lag, toch nog gemakkelijk .won. 100 meter vrije slag voor heeren seniores: Een aardige strijd ontspon zich in de serie waarin C. Kemper (H.P.C.), W. Delwel (R.Z.C.), E. Verweer (Zian), G. Regter R.Z.C.) en G. Hegi (Zian), uitkwamen. De laatste baan bracht hier de beslissing, wijl de zwemmers op de eerste drie bannen vrijwel een rechte lijn vormden. G. Regter kwam de eerste prijs toe met een tijd van 1 min. 5,2 sec.; 2. W. Delwel 1 min. 5,8 sec.; 3. E. Verveer 1 min. 7 sec. Driemaal 50 meter wisselslagestafette voor dames: 1. R.D.Z. (A. Timmermans, Gré Brou wers en Willy den Ouden) in 1 min. 48.4 sec.; 2. O.D.Z. I (B. Martin, C. Eykenbroek en N. Mudde) in 1 min. 51,6 sec.; 3. O.D.Z. n (Puck Oversloot, A. Kruis en N. Jansen) in 1 min. 51,8 sec. Aanvankelijk ging de strijd gelijkop, doch langzamerhand trok de R.D.Z. er tusschen uit, om met een klein verschil op O.D.Z. te winnen. Driemaal 50 meter wisselslagestafette voor heeren: 1. Zian I (P. v. d. Hoek, K. P. Jongbloed en E. Verweer), in 1 min. 37 sec.; 2. R.Z.C. (G. Regter, P. Kruithof en W. Delwel), in 1 min. 38,2 sec. D.Z.V. en Zian II moesten wegens te yroeg starten worden gediskwalificeerd. Vijfmaal 50 meter vrije slag estafette voor dames: 1, R. D.Z. (R. Olsen, W. v. Leeuwen, Gré. Brouwers, A. Timmermans en Willy den Ouden) in 2 min. 40,4 sec.; 2. O.D.Z. I. (B. Martin, M. de Puy-Baron, N. Jansen, Puck Oversloot en N. Mudde) in 2 min. 49,4 sec. De door de S. Z. C. uitgeloofde bekers voor den vijfkamp van de dames en heeren werden resp. gewonnen door de R.D.Z. met 26 pun ten en door de R. Z. C. eveneens met 26 punten. Be R.D.Z. heeft den beker thans, daar zij dezen .voor de derde maal won, in eigendom gekregen. Zooals gemeld, vonden deze wedstrijden in het Sportfondsenbad alhier plaats. Bijzonder heden omtrent den toegang tot het bad vindt men in een in dit nummer voorkomende ad vertentie. Kap. Olierook over Kerstviering. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Afrikaanderplein hield de R.K. Vrouwenbond (Zuid) gisterenavond weer een zeer druk be zochte bijeenkomst. Na een welkom aan de oude en nieuwe leden deed de voorzitster, mej. J. Tollenaar, enkele mededeelingen. Zoo zaï Zondag a.s. de jaarlijksche tentoonstelling worden gehouden van de voor arme kinderen vervaardigde goe deren. Na de Hoogmis zal de expositie door den Geestelijk Adv. Pastoor Vijverberg offi cieel worden geopend. De uitdeeling van de goederen zal Donderdagavond 20 December in het Vereeiügingsgebouw na half acht plaats hebben. Woensdag 19 December, 's middags 2 uur kunnen die leden zich aanmelden, welke gaarne kleeren wenschen voor 1ste communi cantjes. Met den naai- en verstelcursus voor werk- loozen op Vrijdagavond in het Volksbondge bouw, Lange Hilleweg, blijkt het uitstekend te loopen. Na afhandeling van de agenda werd het woord verleend aan kap. A. Olierook, om te spreken over de Kerstviering in het huisgezin. Met een melange van ernst en humor heeft spr. zijn onderwerp behandeld Zelfs een ménu ontbrak niet! Vooral echter heeft kap. Olierook, na een duidelijke verklaring, dat we bezig zijn een stuk katholieke traditie kapot te laten maken, tegenover de leege symboliek van een kerst boom en kerstmannetjes zonder meer, scherp dien door velen onbegrepen wonderen Ad ventstijd vol verwachting en de vreugdenacht en dagen van het Kerstfeest als de vervulling van een duizenden jar Sn oude belofte geka rakteriseerd. Spr. bond den vrouwen-moeders" op het hart toch de beteekenis van deze weken en dagen in hun gezinnen levendig te houden door het aanbrengen van den adventskrans, door te vertellen en zingen, door op te wekken tot verstervingen en den weg te bereiden voor den Heer, door stroohalmpjes voor goede daden ten behoeve van de kribbe, door het kweeken van zelfwerkzaamheid, opdat mede door liefde betoon en genegenheid voor kinderen en voor den vader en mede door ook in het stoffelijke iets extra's te doen; de Kerstnacht en Kerst dagen zouden worden of blijven het gezins- feest bij uitnemendheid, het festijn van reine huwelijksliefde, van onbaatzuchtige ouder liefde en van de onvervalschte uitbundige kindervreugd. De Kerstkribbe zelf, een erfdeel der katho lieke voorvaderen dienden we ons niet te laten afnemen noch in te ruilen voor een boom met wat gekleurde of zilverige glas- franjes, terwijl de harten tot zoo waardig mogelijke kribben voor het Jesu-kind en de God van liefde moesten worden voorbereid. Dat is Kerstmis voorbereiden en vieren, dat is katholieke Kerstviering in een katholiek gezin. „Begrepen", verklaarden de aanwezigen en onderstreepten zulks door een langdurig ap plaus en een hartelijk dankwoord. In de pauze is nog een kerstkribbe met toe- behooren, uitgevoerd door mej. J. Wouters, verloot. SECTIE-TARIEF BIJ DE R, E. T. Op dc lijnen 18 cn C en de nitloopers van de lijnen op den Linker-Maasoever. Naar wij vernemen, zullen met ingang van 1 Januari a.s. bij wijze van proef op de tramlijn 18 en de autobuslijn C sectie-tarieven worden ingevoerd. De lijnen zullen in vier secties wor den verdeeld, waarop dan een 5-cents-tarief zal gelden. Meerdere secties kosten 10 cent. Ook op de uitloopers van de lijnen op den Linker Maasoever zal van Hillesluis af vice- versa het sectie-tarief van 5 cent worden.inge voerd. E ASGELDLEENING. B. en W. stellen den Raad voor het bedrag, waarvoor kasgeldleeningen zullen worden aan gegaan, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1935 wederom op 135.000.000 te bepalen. De commissaris van politie van het bureau aan de Nassaukade waarschuwt tegen de prac- tijken van een bloemenventer die er zijn werk van maakt op den Linker Maasoever bij men- schen aan te bellen en te vertellen dat de buur vrouw bloemen heeft besteld. Toevallig is de vrouw niet thuis en de man vraagt dan 'de bloemen even voor haar aan te nemen en te betalen. Enkele menschen hebben dat gedaan en na derhand kwamen zij tot de ervaring dat buur vrouw geen bloemen had besteld. Gisterenavond om kwart voor acht is in de Witte de Withstraat een auto, waarvan de be stuurder achteloos de straat overstak door een motorwagen van lijn 1 gegrepen en 16 meter meegesleept. De auto-werd zwaar beschadigd en het mag wel een wonder heeten dat de bestuurder er zonder eenig letsel afkwam. Gisteren zag een rechercheur van de Centrale op straat een ouden bekende van de politie rondslenteren en vermoedende dat de man niet veel goeds in het schild voerde besloot hij hem te volgen. Al spoedig verdween de man in een pand aan de Nieuwe Havensteeg waar hij even later voorzien van een winterjas uit kwam. De re chercheur hield hem aan en bleek raak gesla gen tc hebben. De jas was gestolen ten na- deele van K. J. die in het bewuste pand zijn kantoor heeft. De dief de 46-jarige chauffeur J. S. is in bewaring gesteld. Gisterenavond hebben enkele Zweedsche zee lui in een café aan den Schiedamsche dijk ruzie gekregen. Het kwam tot een handgemeen waar mee de caféhouder J. D. zich bemoeide. Dit had tot gevolg dat de Zweden zich allen tegen den caféhouder keerden en de man kreeg een pak slaag waarbij hij drie ribben brak. Hij moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel behan deld worden. Een van de Zweden heeft een klap met een stoel op het hoofd gekregen en moest eveneens in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden verbonden. Volgens den Dienst der Volkshuisvesting en Rouwpolitie bedroeg het aantal woningen, aan wezig bij het einde van de maand November in totaal 153894. Het aantal gezinnen bedroeg 148.860. Beide getallen zonder Hoek van Hol land. Het totaal aantal woningen aanbouw is 2210. I. V. C. B. West 2e klasse B Excelsior 10 8 0 2 16 Celer 9 6 2 1 14 Oliveo 7 5 0 2 10 D.O.N. K9 4 14 9 Spartaan 2 9 3 2 4 8 P-F.C9 3 0 6 6 V-E.P9 2 16 5 L. en S7 2 0 5 4 Graaf Floris 7 2 0 5 4 D. H. V. B. Zuid 2e klasse C Alphensche Boys ..10 9 1 0 19 E.S.T. 09 5 2 2 12 R.V.C8 5 1 2 11 U.N.I.09 4 3 2 11 Trekvogels 9 4 1 4 9 W.S.E7 2 0 5 4 D.O.N.K. 3 7 10 6 2 V.E.P. 2 9 0 0 9 0 D.H.V.B. Zuid 3e klasse B U.N.I.O. 2 6 5 1 0 11 Alphensche Boys 2 5 4 1 0 9 V.E.P. 3 6 4 0 2 8 E.S.T.O. 2 7 3 0 4 6 Trekvogels 2 8 2 0 6 4 W.S.E. 2 6 0 0 6 0 D.H.V.B. Zuid 4e klasse C B.S.V7 5 0 2 10 D.O.N.K. 4 7 3 2 2 8 R.V.C. 2 6 3 1 2 7 U.N.I.O. 3 5 2 1 2 5 Trekvogels 3 5 0 0 5 0 32—14 23—14 181—15 21—23 14—18 16—21 17—26 14—22 9—14 66—10 32—19 26—14 33—17 16—31 11—35 8—40 10—36 386 175 16—13 27—21 13—25 4—45 27—9 26—12 17—16 11-10 4—38 De oud-directeur van het Doofstommen onderwijs herdenkt 16 December a.s. zijn 80stcn verjaardag. Zondag 16 December a.s. herdenkt de heer P. J. Fehmers oud-directeur van het Doof stommen-onderwijs hier ter stede, zijn 80sten verjaardag. Den eersten October 1873 werd hij benoemd aan de inrichting voor Doofstommen onderwijs in onze stad, onder den directeur en mede-stichter van de school, den heer David Hirsch, die zijn leermeester werd in het doof stommen-onderwijs. De heer Fehmers maakte vele studie-reizen in verband met het doofstommen-onderwijs en van zijn hand verschenen rapporten, bijdragen in tijdschriften en couranten. In 1913 volgde hij zijn broer, den heer A. F. Fehmers op als directeur der inrichting voor Doofstommen-onderwijs alhier alwaar hij allengs verschillende verbeteringen invoerde. Den eersten October 1923 trad hij af, na 50 jaren aan de school verbonden te zijn geweest. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Hij vestigde zich aanvankelijk te Oegstgeest en later in Leiden. De heer Fehmers is de nestor van het Doofstommen-onderwijs in Nederland. Opheffing onderscheiding scholen der eerste en tweede klasse. Aangezien er volgens het college van B. en W. geen aanleiding meer bestaat tot handha ving van de onderscheiding van de openbare scholen voor voorbereidend onderwijs in scho len van de eerste en scholen van de tweede klasse, wordt den Raad voorgesteld meerge noemde onderscheiding met ingang van 1 Ja nuari a.s. te doen vervallen. De commissie voor het onderwijs en de volksontwikkeling kan zich vereenigen met de ze zienswijze. HET WATERLEIDINGTARIEF. De tijdelijke verhooging voor 1935 gehandhaafd. Krachtens een besluit van den Raad werd de tijdelijke verhooging van het waterleiding tarief met 15 pet. voorloopig tot en met 31 December a.s. verlengd. Bij de samenstelling van de ontwerp-ge- meentebegrooting voor den dienst 1935 is er van uitgegaan, dat bedoelde verhooging ook voor het jaar 1935 van kracht zal blijven. Daar deze begrooting door den Raad niet vóór 31 December a.s. zal kunnen worden vastge steld, geven B. en W. den Raad in overweging goed te keuren, dat de tijdelijke verhooging van alle waterleidingtarieven ook voor het jaar 1935 wordt gehandhaafd. ALG. VEREENIGING VAN RESERVE OFFICIEREN. Het 10-jarig bestaan van dc rijclub. In de manege heeft de Rotterdamsche rij club van de Alg. Vereeniging van Reserveof ficieren haar 10-jarig bestaan gevierd met een Caroussel dat groote belangstelling trok. Onder de belangstellenden bevonden zich de garni zoenscommandant, majoor E. T. C. Motké, ka pitein Michaelis als vertegenwoordiger van aen commandant der mariniers, de voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging, res. r' ^Vouter Cool en de voorzitter van de afdeelmg Rotterdam van A.R.K.O., res. Ie luitenant P. C. Versloot Na de entrée der deelnemers is het Wilhel mus gezongen cn heeft de voorzitter, res. kan J. Roodenburg de aanwezigen welkom gehee- ten. Het caroussel bestond uit verschillende rij- nummers, uitgevoerd door leden van de club terwijl ook de directeur van de manege, de heer A. Klebe en de piqueur, de heer H. Boet- ner enkele fraaie staaltjes van rijkunst lieten zien. Er zijn heel wat waardeerende woorden ge sproken en cadeaux aangeboden. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT. De Burgemeester maakt bekend, dat in Ja nuari a s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1916. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meente-secretarie op Dinsdag 3 Januari 1935. tusschen 9.30 uur v.m. en 12,30 uur nan. en tusschen 2,15 uur n.m. en 4.30 uur n.m, STEUN AAN KWEEKER GEWEIGERD. In de Tweede Kamer werd dezer dagen een adres behandeld van een boomkweeker uit deze gemeente, wien eerst door minister Ver schuur en later door minister Colijn steun voor zijn bedrijf door de Regeering is geweigerd De commissie stelt thans aan den minister voor, alsnog een onderzoek te wiUen instellen omdat volgens de commissie bij eventueeleri steun krachtens de Landbouwcrisiswet ne. ge drag als staatsburger van den verzoeker bui ten beoordeeling dient te blijven. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester verwijst belanghebbenden naar een publicatie op het aanplakbord Lij het gemeentehuis, betreffende de herhalingsoefenin gen in 1935. Dinsdagavond om kwart voor zeven heeft op den Straatweg, nabij den Kleiweg een ongeval plaats gehad. De trambestuurder E. W., wo nende te Rotterdam, stond op de wagen van lijn 14 en wilde zich op den hoek van den Kleiweg, voor de tram heen naar de remise aan de Koot- sche Kade begeven. Op dat moment naderde uit de richting Rot terdam, rechts van den weg een auto, bestuurd door J. v. d. B., te Bleiswijk. De heer W. merkte het te laat op, wilde nog gauw oversteken, doch kon het niet meer halen en werd gegrepen. Hij werd tegen den grond gesmeten en kwam met het achterhoofd op de steenen terecht. De chauffeur remde uit alle macht en wist erger te voorkomen. W. had een gapende wonde bekomen, die door dr. Albronda ter plaatse is verbonden. Op advies van den geneesheer is W. met de politie-auto naar zijn woning te Rotterdam gebracht. In de Brandiweer-alarmeering begint thans schot te komen. Wel hebben de reorganisatie plannen lang op zich laten wachten, doch thans ziet het er naar uit, dat de reorganisatie van de brandweer haar beslag zal krijgen. Naar wij vernemen zal volgende week een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de toestellen voor de brandweer-alarmeering. Allereerst zal het Kleiweg-rayon, verzorgd door spuit 3, aan de beurt komen. De woningen van de spuithoofden worden aangesloten op het telefoonnet, die vanuit een centraalpost het bureau van politie kunnen worden bereikt. Ingeval van brand worden de spuithoofden door een signaal opgeroepen waarna het bericht volgt van de plaats der brand, de omvang en de spuiten die zullen moeten uitrukken om aan het blusschingswerk deel te nemen. Dit laatste is om te voorkomen dat onnoodig wordt uitgereden. De spuithoofden, wier manschappen moeten uitrukken, drukken in hun woning op de knop van een toestel, waardoor een bel in de woning van de manschappen in werking wordt gesteld, zoodat in eenige seconden alle manschappen zullen kunnen worden gewaarschuwd. Het geheel zal een groote verbetering betee- kenen, waaraan dan ook dringend behoefte be stond. BOOMEN ROOIEN. Gisteren is ten gemeentehuize aanbesteed het rooien van 41 booanen. Ingeschreven werd door den heer Zandbergen te Overschie voor 80, door de gemeente te betalen; door den heer L. B. v. d. Hoff te Maassluis, voor ƒ1,50 per boom, door de gemeente te betalen. TIEN GULDEN UIT DE LADE. De winkelier V. heeft aan de politie kennis gegeven, dat uit zijn winkellade een bedrag van 10 is ontvreemd. LANTAARN ONTVREEMD. De heer T. te Vlaardingen heeft aangifte ge daan, dat de lantaarn van zijn fiets is gestolen. I PECH MET AUTO.S. De autobus van den dienst uudewater—Sta tion, bestuurd door den heer van V., kwam op den hoek KapeUestraat—Oude Huygensteeg in aanrijding met een auto van den heer Dolle man. De autobus werd licht beschadigd terwijl de wagen van den heer D. van veren geheel in elkaar werd gereden. De schade wordt door verzekering gedekt. Een luxe auto van de Centrale Bakkerij te Haastrecht, bestuurd door den neer Ratelland, verloor ter hoogte van de Remeijnbrug een der voorwielen. Door een kraanwagen der firma Egerman te Haastrecht, werd de auto met een gebroken as weggesleept. DE WET OVERTREDEN. Tegen den kruidenier van S. alhier is we gens overtreding der winkesluitingswet pro ces-verbaal opgemaakt. Staten inzake wethouderssalarissen en de pre sentiegelden voor leden van den Raad enz. OMGEKANTELD. Woensdagmorgen is een vrachtauto van den heer Baldering, bestuurd door zijn zoon, onder de poort aan het einde van het Olivier v. Noort- plein van den rechten weg afgeweken. Even buiten de pcort werd de heining van de tuin tjes van de huizen aan den Ouden Singel over eenige meters vernield waarna de wagen om viel. De inzittende maakte de tuimeling mee doch kwam er verder zonder ongelukken at. De auto is echter flink beschadigd. BOTERMARKT. Aanvoer 40 kg. Goeboter 80 ct., weiboter 75 ct. Handel viug. EIERVEILIN GEN. Waaggebouw: Aanvoer 2800 stuks. Kipeieren 4.25—5, heneieren ƒ3.504, eendeieren ƒ3.50, per 100 stuks. Voorhaven: Aanvoer 2000 stuks. Kipeieren ƒ4.505.20, heneieren ƒ3.504.20 per 100 stuks. Handel vlug. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad is opgeroepen tot het hou den van een openbare vergadering op Maan dag 17 December des middags 2 uur. Op de agenda komen 18 punten voor w.o.: benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding; benoeming van de le den van de commissie van toezicht op het La ger onderwijs, wegens periodieke aftreding en aanvulling vacature; onderhandsche aanbeste ding schoonmaak van gemeente-gebouwen; voorstel van B. en W. tot huurverlaging van gemeente-gebouwen; voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van een woning, kas- geldleening; voorstel van B. en W. tot het toe staan van een crediet groot 500 voor het ma ken van reclame voor de goud- en zilverin dustrie; voorstel van B. en W. inzake wijziging van den electriciteitsprijs; circulaire van Ged. DE NIEUWE VISCHBRUG. De nieuwe vischbrug, die reeds eenigen tijd voor het verkeer is geopend, is tnans zoover ge vorderd dat ook de gemetselde leuning aan de Noordzijde geheel gereed is; de gemetselde leuning aan de Zuidzijde, zal met het oog op eventueele vorst, thans niet worden afgewerkt doch hiermede zal worden gewacht tot het voorjaar; het verkeer zal hiervan geen hinder ondervinden daar het brugdek ook geheel ge reed is. STRATEN- EN WEGENBELASTING. B. en W. stellen den Raad voor den factor, waarmede de aanslagen in de straten- en wegen belasting over het dienstjaar 1935 zullen wor den vermenigvuldigd, te bepalen op 2. GEMEENTEFONDSBELASTING. B. en W. stellen den Raad voor te bepalen, dat voor het belastingjaar 1935-1936 75 op centen zullen worden geheven op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting en dat voor ge noemd belastingjaar onze gemeente, voor de toepassing van het bepaalde der wet van 15 Juli 1929 houdende herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de ge meente, wordt gerangschikt in dé 3e klasse. ERFPACHTSPRIJZEN 1935. B. en W. stellen den Raad voor, overeenkom stig het advies der oommissie voor gemeente werken en bezittingen en der commissie voor het grondbedrijf, dezelfde prijzen voor in erf pacht uit te geven gronden te handhaven als in 1934 geldend waren. Omtrent de bepaling van de verkoopsprijzen heeft steeds het ver menigvuldigingsgetal 18 gegolden, hetwelk ge baseerd is op een rentetype van 5 pet. en een korting van 10 pet. Nu een algemeene daling van den rentestandaard kan worden geconsta- eerd en deze zeker op niet hooger dan 4y2 pot. kan worden gesteld, zou volgens een overeen komstige berekening het vermenigvuldigings getal voor 1935 op 20 moeten worden bepaald. B. en W. stellen den Raad voor, hiertoe te be sluiten. SALARIEERING WETHOUDERS. De Ged. Staten hebben B. en W. verzocht den Raad uit te noodigen om, ongeacht vroegere uitspraken van den Raad terzake, zich uit te spreken omtrent het bedrag, waarop de wedde van de wethouders naar het oordeel van den Raad dient te woren bepaald. Evenals op de wedde van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger, wordt op de wedde der wet houders thans een tijdelijke korting van 5 pet. toegepast. Aan het verzoek van den Raad om op de wedde der wethouders een tijdelijke korting van 8 pet. toe te passen, hebben de Gedeputeerde Staten niet voldaan. In verband daarmede stellen B. en W. den Raad voor, zich uit te spreken voor het vaststellen der jaar wedden van de wethouders op het thans ge noten bedrag, zijnde 1500 min 5 pet. is 1425. JUBILEUM H. BRAUCKMANN. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Brauckmann in dienst trad bij den heer A. van den Berg, Callenburgstraat alhier. Van zijn patroon ontving hij als blijk van waardeering een cadeau onder couvert en van het personeel een fraaie klok. Van verschillen de andere zijden ontving de jubilaris bloemen en andere geschenken. DE RESULTATEN DER VERSCHVAART. De resultaten der versche haringvisscherij zijn niet geheel onbevredigend. In de vier weken, dat hieraan door de Vlaardingsche schepen wordt deelgenomen, zijn door de Vlaarding sche stoomioggers besommingen gemaakt van ƒ2000 tot ƒ8000; de meeste loopen om onge veer ƒ4000 tot ƒ6000. Door verschillends re derijen is het z.g. jagerijstelsel ingevoerd, zoodat een of meer schepen de vangst der an dere schepen te IJmuiden aanbrengt- Heden vertrok VL 78, schipper H. van Zelm, die reeds afgetuigd was, als jager voor verschil lende kleinere reederijen. AANBESTEDING. Op Vrijdag 14 December a.s., des middags te half drie, zal op het Stadhuis worden aan besteed het tegen eenheidsprijzen vernieuwen van gebroken glasruiten in de gemeentege bouwen, gedurende bet jaar 1935, Op Vrijdag 21 December a.s., des middags te 3 uur, zaï op het Stadhuis worden aanbesteed het leggen van een persleiding met bijkomen de werken voor afvoer Van rioolstoffen van het westelijk stadsdeel naar de Nieuwe Maas. De leiding zevvordt door de gemeente ter plaatse geleverd. AANGEREDEN Maandagavond is het 10-jarig meisje W. S„ wonende Prins Hendrikstraat, op de Waalstr- aangereden door een wielrijder, waardoor zij viel en aan het hoofd werd gewond. Op het politie-bureau werd zij door Dr. Groen ver bonden. VISSCHERIJ. Van de versche haringvisscherij kwamen te IJmuiden binnen: VL. 16, A. Poot met 19440, VL. 39, D. Footmet ƒ816,50; VL. 40, G. Woens- dregt rnet ƒ284,85; VL. 85, J. van Noord met ƒ64.60, VL. 97, C. Storm met ƒ105, VL. 114, T. Eygenraam met 169,20, VL. 167, H. van Roon met ƒ327,10, VL. 172, C. Poot met ƒ476,50, VL. 190, J. Goedknegt met ƒ102, VL. 197, A. van Roon. met ƒ775,90; VL. 199. A. Visser met ƒ94,60, VL. 203, D. van Haren Sr. met ƒ322,55 VL. 204, W vanZelm met ƒ16,80, VL 207, H. Woensdregt met 179, VL. 208, D. van Haren Jr. met ƒ48,30, VL. 216. A. Visser Jz met ƒ569,60, VL. 70, P. Keus met ƒ213,18, besomming aan versche haring. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van der Linden, Ged. Bier- sloot 110, handwerkje; Politiebureau, muts en moer, rijwielplaatje; Broelc, Ged. Biersloot 38, deksel melkbus; Mosterd. Catsstraat 32, fiets- handkap. (Van o zen correspondent) Londen, 7 December 1934. Een hooge ladder aldus vertelt de „Daily Telegraph" leunde tegen een gebouw aan het strand. Er heerschte hevig gedrang, want alleen de dapperste tarters van het bijgeloof durfden er onder door te gaan. Maar er werd aan elke zijde van den ladder een stuk papier gehangen met het opschrift „Deze ladder is niet ongelukkig". En in volmaakt vertrouwen kozen de voet gangers nu hun weg onder den ladder door. Voor de kinderen. Londen en de meeste andere Engelsche steden zijn vrij ruim voorzien van parken, plantsoenen, meenten en andere vrijplaatsen, waar kinderen spelen kunnen zonder aan de gevaren en onaan genaamheden van de straat te zijn blootgesteld. Door het aantal dier plaatsen zooveel mogelijk uit te breiden, meenen gemeente-autoriteiten aanspraak te kunnen maken op de erkentelijk heid der jeugd. Het is mogelijk dat zij er aanspraak op hebben, maar of zij die erkentelijkheid ook krijgen, is twijfelachtig. De meeste kinderen schijnen meer van den openbaren weg te houden dan van de voor hen afgebakende speelterreinen. Dit althans getuigt de Inspecteur van Ge zondheid te Oxford, Dr. A. L. Ormerod. Het zal, heeft hij op een bijeenkomst gezegd, in het geheel niet gemakkelijk zijn de kinderen van de straten naar de speelterreinen te krijgen. Op straat spelen vinden zij veel opwindender dan de genoegens der „recreatie"-velden. „Ik zag", zeide de inspecteur, „een kind mid den op den rijweg in een ouden automobielband zitten. Bussen moesten op nog geen meter afstands stoppen, en een der conducteurs moest het kind in den autoband naar het trottoir dragen alvorens het verkeer voortgang kon hebben". Het was voor het kind natuurlijk een reuze- pret. Zulke verzetjes bieden de achterbuurten van Oxford en van elke andere stad. Maar een „speeltuin" of iets van dien aard werkt niet op de verbeelding en avonturenlust der jeugd. Onthullingen. Gisteren vroeg de socialist Seymour Cocks in het lagerhuis den financieelen secretaris van het departement van oorlog inlichtingen om trent een briefwisseling die gevoerd was tus schen het departement en het Noordelijk hoofd kwartier der artillerie. Uit deze correspondentie zou blijken, dat het departement er zijn goed keuring aan hechtte indien genoemd hoofd kwartier voldeed aan het verzoek eener bewa peningsfirma, die een agent in China wilde aan stellen, en dit door bemiddeling van het hoofd kwartier ter kennis wilde laten brengen van officieren die voor het baantje in aanmerking wenschten te komen. De financieele secretaris antwoordde, dat hij de bewuste correspondentie niet kon opsporen, waarop Mr. Cocks vroeg „Wat is er dan gebeurd met de dossiers var. het departement? Zijn zij vernietigd, zoodat geen onthullingen meer gedaan kunnen worden omtrent de betrekkingen tusschen dieze bewa peningsfirma en het departement van oorlog Vreemde denkbeelden houden de socialisten er toch op naWaarmee moet een departement van oorlog dan betrekkingen onderhouden Met fraaie-handwerkwinkels Met lippenstift fabrikanten Zoo de financieele secretaris van de corres pondentie al niets afwist, de socialistische „Daily Herald" en de liberale „News Chronicle" zou den het publiek voorlichten. Zij publiceerden de briefwisseling hedenmorgen, en dus ook het epistel, waarin het departement van oorlog zijn toestemming gaf tot de gruwelijke transactie. Deze brief is gedateerd van 30 Juni 1931. Er was t°eneen socialistische regee ring aan het bewind. De socialist Tom Shaw was minister van Oorlog, de socialist Lord Marley was ondersecretaris van oorlog, en de socialist W. S. Sanders was financieel secre taris aan het departement van oorlog. Geen dracht voor mr. Maxton. Mr. Maxton, de leider van de uit drie leden bestaande fractie der onafhankelijke socialis ten, voerde onlangs het woord op een meeting in het Noorden van Schotland. Voorzitter der meeting was een visscher in een jersey. Mr. Maxton aldus vertelt de „Evening Standard" bewonderde de jersey. De vrouw van den visscher bood aan er een voor hem te breien. Mr. Maxton zeide er gaarne een van haar te willen koopen. De jersey werd gebreid, en arriveerde. Zij paste als het velletje om een worst. Het was avond. Mr. Maxton bewonderde het kleedingstuk bij kunstlicht en legde het ter zijde om het dep volgenden dag aan te trek ken. Maar 's morgens openbaarde zich de jersey in haar ware kleur. Zij was zwart. De moed zonk Mr. Maxton in de schoenen. Hij gaf de jersey aan een vriend. Kort daarop bevond hij zich opnieuw In zijn Schotsch geboorteland. Hij vertelde de ge schiedenis van de jersey. Eenige dagen later arriveerde er een nieuwe jersey. Zij was blauw. Vit Aberdeen. Nu iets over een anderen Schot, maar een conservatieve ditmaalMr. Burnett, afgevaar digde voor Noord-Aberdeen. Mr. Leonard, socialistisch P. voor een der districten van Glasgow bad de aandacht van den minister erop gevestigd dat op de balcons van trams en andere openbare ver voermiddelen te Glasg°w een „uncollected fares box" is aangebracht, waarin de passa giers het verschuldigde reisgeld werpen in dien de conducteur het nog niet heeft kunnen ophalen. Is het den minister bekend, dat wij in Aberdeen dit stelsel ingevoerd hebben (gelach) en dat wij er zelfs in geslaagd zijn aldus het niet opgehaalde vrachtgeld van bezoekers uit Glasgow te innen? (gelach) Mr. Kirk wood <een socialistisch Schotsch af gevaardigde van de Clyde) „Blijft er wel ets liggen in de bussen van Aberdeen (gelach). Later op den dag. in de lobbies „'t Was zoo stil", vertelde een lid, sprekend over zekere gebeurtenis, „dat dat je een speld kon hooren vallen „Ik zou liever zeggendat je zoo'n „farea box" van Aberdeen kon hooren rinkelen" En als het niet een lid in de lobbies was, dia de duizend-en-tweede aardigheid omtrent A- berdeen gefabriceerd heeft, dan komt dc eet ervan toe aan dc „Morning Post".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2