STADSNIEUWS FINANCIEELE TOESTAND VAN DE GEMEENTE. T WEER BRE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FTste JAARGANG. DINSDAG 18 DECEMBER 1934 No. 17130 Waar dat wiel draait" BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 UITVAART PATER A. v. DIJK O.P. KIN ïerfeest r. k. vrouwenbond. WAARSCHUWING. GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. ANGST EN VREEZE VOOR DE TOEKOMST. Kachelpijpen p. meter 35 ct. Elle bogen 14ct. p st. Kachelplaten 1.39. Poken 10 ct. Roosters, Sleutels, Kolenemmers, enz. Alleen HOOGSTR. 67-69 - Telef. 68436 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Wm NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. E SCHIEDAMSC COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlet Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—. 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; .5. bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ2 5.bij verlies van eiken andereu vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Een treffende lijkrede. „Hij was een rechtvaardige mensch". Uit de buitengewoon groote belangstelling, die bij de plechtigheden, georganiseerd naar aanleiding van het overlijden van den weleerw. pater A. van Dijk O.P., aan den dag gelegd is, moge wel blijken, hoezeer deze klooster ling en priester aiom bemind was en zijn ar beid werd gewaardeerd. Talloos velen hebben Zondag langs de baar gedefileerd, waarna de leden der Vrouwen-con gregatie en der Derde Orde, waarvan patei van Dijk, directeur was, zich op een afzonderlijk biduur vereenigden. De Havenkerk was tot in alle hoeken met geloovigen gevuld, toen Zon dagavond een Zielenlof werd gecelebreerd, en hetzelfde was het geval bij het zingen der Met ten gisterenavond. De hoogeerw. deken was bij deze plechtigheid agens, terwijl de weleerw. paters v. d. Broek en Hummelink assisteerden. Verschillende ordebroeders van buiten d<_ stad waren mede in de kerk aanwezig. Nog veel meer confraters van andere huizen woonden den H. Uitvaartdienst bij, welke he denmorgen, na de Lauden met assistentie van de oud-kapelaans der parochie v d. Eisen en Determeijer, opgedragen werd door den hoog eerw. pater Basilius Schaab, provinciaal der Do-minlcanenorde. Aan de beide zij-aitaren lazen tegelijkertijd de zeereerw paters Termaat oud provinciaal, en Biesta, die ook eenmaal in Schie dam werkzaam was, terwijl deken Schraag op het priesterkoor had plaatsgenomen Het versterkte zangkoor voerde de Requiem-mis van Perosi uit. Na de H. Mis heeft de zeereerw. Paler pius Smit, prior van het klooster Albertinum te Nijmegen, een oud-Schiedammer, een tref fende lijkrede gehouden, cn wel in verband met dezen tekst uit het Boek der Spreuken: „De gerechtigheid redt van den dood De kanselredenaar zette uiteen, hoe de mensch van tijd tot tijd plotseling vóór de eeuwigheidf wordt gesteld. Van jongsaf aar, we ten v - it de dood beteekent, maar er zijn zoove-.i otSommeringen, die de gedachten aan 'de eeuwigheid verdringen. Doch dan sterft er iemand, die met het leven scheen sair.enge- groeid en zonder wien wij de stad en de pa- rochie niet konden denken, en dan zien wij in eens weer de broosheid en ijdelheid van het leven. Eén vraag telt slechts op dit oogenblik: Wat heeft deze ziel gedaan in de oogen van God? Jaren lang hebben wij pater van Dijk gekend, die ons aan het altaar stichtte door zijn gods vrucht, die op den preekstoel zijn gouden hart uitstortte in woorden, welke trilden van ont roering, dien wij op straat op vaste tijden zijn vaste wandelingen zagen maken, dien wij in den familiekring kenden als iemand, die de jaarlijksche feestdagen nooit vergat. Eer, man van ernst en humor, een man van de klok, die nimmer ontbrak waar hij moest zijn. Hoe wel hij hier als een vreemdeling kwam, be hoorde hij bij de Havenkerk zooals dg. Haven- kerk behoort bij Schiedam Ons wacht na den dood óf de eeuwige zalig heid, óf de eeuwige verwerping, en ons chris tenhart vraagt, met welke middelen het eeu wig geluk is te bereiken. Ondanks alle rouw, die over deze plechtigheid hangt, vinden wij hierin ook een verblijdend antwoord op deze vraag. We behoeven slechts in onze gedach ten terug te roepen het leven van onzen be min'" n pater van Dijk. Prior Smit wil op dit ooge blik geen ijdele loftuitingen bezigen, maar toch wil hij het nobele leven van dezen pries ter aan allen ten voorbeeld stellen, want hij was in den zin der H. Schrift een rechtvaar dige mensch. Vooral muntte hij uit door een dippt godsvrucht, in de eerste plaats jegens zijn reefter, maar hij was ook een kind van Mar Steeds heeft hij zijn plichten als Domi nica. trouw vervuld, en hierbij ging hij voor geen enkele moeilijkheid uit den weg. Zeer Veel leed heeft hem de kwaal, die zijn gehoor aantastte, berokkend. De zeereerw. heer Smit beëindigde zijn Pre~ dicatie met de hoop uit te spreken, dat wan neer eenmaal voor zijn toehoorders het uur gekomen zou zijn, zij met hetzelfde vertrouwen en dezelfde blijdschap den dood zouden in gaan, als waarvan de diep betreurde overle- deraé?¥:'.oo'n haarlijk voorbeeld was. Tja leze lijkrede werd de absoute bij het in d k' k geplaatste stoffelijk overschot verricht, waarna dit werd uitgedragen om naar het kloosterkerkhof Albertinum te Nijmegen te worden gebracht. Twee auto s, met ordebroe ders volgden den lijkwagen op dezen droeven tocht. De eden worden er aan herinnerd, dat de kaart' i voor het Kerstfeest van Zondag a s., des niddags 4 uur, morgen verkrijgbaar zijn, bij dames v. Adrichem, Groenelaan 35 en v. Oppe Hoogstraat 182 Verder a.s. Donderdag aan dt zaal tusschen 4 en 5 uur en op den dag zelf bij het begin der voorstelling. De politie wijst werkgevers van bepaalde kedrijyen erop, dat zij met ingang van 1 Jan. a.s. vut'or in hun dienst zijnde vreemdelingen (dienstboden vallen daarbuiten) een verkla ring ufjeten bezitten van den directeur van den Rijksdienst van de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te 's Gravenhage. Ten be- hoe1 iervan kan men een formulier aan vrage Dij den directeur van de Arbeidsbeurs alhier. Het niet bezitten van een dergelijke verklaring kan gestraft worden met een geld boete van 100 of i maand hechtenjs. Dc middenstand en de crisis. Gisterenmiddag heeft de Raad de behande ling der gemeentebegrooting voor 1935 voort- gézet. Het eerst steekt nu de C.-H. de heer Th. v. d. Berg. van wal, die thans zijn maidenspeech houdt. Als bewoner van het Westen prijst spr. het beleid van het College ten opzichte van de outillage van dit stadsdeel. Doch er zijn nog leemten, die aanvulling vragen, zooals aange geven is. Het voorbereidend onderwijs is uit gebreid met de stad, maar er heerscht op dit «ebied onbillijkheid. Spr. wil in dezen crisis tijd geen voorstel doen, dat veel geld kost. Er°is echter een oplossing mogelijk, die zeer eenvoudig is. De oplossing is te vinden in een verdeeling der subsidies naar verhouding van het aantal leerlingen. In Delft en elders is een kopgeld ingevoerd. Als dit 20 gld. zou. bedragen zouden de lasten niet meer, maar zelfs minder worden. Daarvan kunnen de scholen best be staan, zooals elders blijkt en de Ned.-Hervormde Bewaarschool wordt ook met ƒ20 kopgeld ge ëxploiteerd. Bij verleening van een kopgeld zou het College in overweging kunnen nemen het bewaarscboolonderwijs geheel aan het particu lier initiatief over te laten. Dit zou de taak van het College vergemakkelijken, en de billijk heid zou worden betracht. De heer HOOGENDAM meent, dat de ge meenteraden geen Tweede-Kamertje moeten spelen, maar de regeeringspolitiek staat in het centrum dot belangstelling en daarom is daar reeds doof twee leden over gesproken. Het betoog van mevr. Benthem deed aan als een praeludium op de a.s. verkiezingen. Wij leven in een ernstigen tijd, doordat een geestelijke en economische crisis de menschheid teistert. Het valt op, dat het menschdom zelf onmach- tig is, te herstellen wat het kapot heeft ge maakt. Spr. keurt den toon van den geleidebrief der begrooting af, al is hij uit „Kaufmannisch" oogpunt te begrijpen. B. en W. mogen echter den geest van verzet, die in het volk leeft, niet bevorderen. k Wat is het karakter van het overleg met Ge deputeerde Staten over de begrooting? Spr. meent, dat zelfs bij een billijker verdeeling van de werkloosheidslasten verschillende der ge troffen financieele maatregelen hadden getrof fen moeten worden. Zonder de extra-maatrege len en de werkloosheidsklassen zou er een te kort zijn geweest van ƒ221.391 voor den ge wonen dienst. De oppositie tegen de regeering is dus niet geheel juist. Welke zekerheid hebben B. en W. dat door het Rijk 99 van de kosten der werkloosheids lasten zal worden uitgekeerd en voor het uit gestooten bedrag geen rente zal behoeven be taald te worden? De autonomie stelt eischen, en in verband hiermee vestigt spr. er de aandacht op, dat het zonder meer doorsturen van adressen over de werkloosheidszorg bqteekerat, het leggen van de geheele verantwoordelijkheid op de re geering, en dat is niet bevorderlijk voor het behoud van het zelfbestuur der gemeente. Spr. hoopt, dat B. en W. steeds voeling zul len houden met de middenstandsorganisaties in zake kwesties op distributie-gebied. Het is de vraag, of de particuliere liefdadigheid toerei kend zal zijn om door de crisis getroffen mid denstanders te helpen. Bij stadsuitbreiding moeten er niet te veel winkels worden ge bouwd op die manier kan de gemeente aan de saneering medewerken. Spr. vraagt nadere inlichtingen inzake het 60-millioenenplan, omdat werkverruiming zeer noodzakelijk is. Het rouleeringssysteem van losse werkkrachten moet volgens spr. verder worden doorgevoerd bij oe gemeente. Het is in het belang van den bona-fide- winkelstand, dat aan het venivraagstuk aan dacht wordt besteed aan het ongelimiteerd venten dient een einde te komen. Voorts klaagt spr. over de grootte van de R. E. T.-bussen, waarvan ook de snelheid zou verminderd moe ten worden. Deze voertuigen zijn niet alleen straat-, maar ook zenuwverwoesters. Hierna behandelt spr. het probleem der huur- verlaging. Deze wordt door de geldende re- geeringsbepalingen niet in de eerste plaats voor de werkloozen toegepast, die ze toch het hardst noodig hebben. Een en ander houdt verband met den huurtoeslag, naar spr. uiteenzet. Dit is een zaak van regéerings-politiek, maar B. en W. kunnen misschien hun best doen, om h:erin verandering te laten brengen. Minister Slotemaker de Bruïne heeft de steunverlaging met bloedend hart toegepast; hij is eerder sociaal dan politiek ontwaakt. Daarom is een aanval op hem onbillijk. Zou den de sociaal-democraten anders hebben kun nen handelen, ais zij de regeeringsverantwoor- delijkheid hadden te dragen? Spr. zou graag van de S.D. fractie antwoord op deze vraag krijgen. Niet te ontkennen is, dat steun- en loonsverlaging invloed heeft op de koop kracht, maar is verlaging van de vaste las ten ook geen aantasting van de koopkracht, zij het van een andere groep der bevoiking? De S.D.A.P. liefkoost den middenstand den laatsten tijd, maar dit is in strijd met haar pi opaganda voor de verbruikscoöperatie. Ge lukkig speelt de particuliere liefdadigheid thans een belangrijke rol, als een van de grootste zedelijke volkskrachten, maar waaro-m spreekt de S.D.A.P. er dan zoo ongunstig over? Velen zijn dankbaar voor de hulp, van het Crisiscomité ondervonden. Ook de comité's van bijstand voor werkloozen doen prachtig werk. De tijden zijn somber gebleven na de vorige begrooting, maar allen moeten de handen bid dend tot God opheffen om uitkomst. Daarna voert de heer DE BRUYN het woord namens de Vrijhciösbondsche fractie. Spr. wil .geen politieke beschouwingen houden, doch alleen enkele vragen stellen. Hij bdengt dank aan B. en W. voor het gevoerde beleid. Spr. vraagt, wat op het gebied van werkverruiming zal worden gedaan. Spr. denkt in dit verband niet alleen aan het 60-milliocnplan maar ook aan particulier werk voor onze scheepswer ven. Ook spri's fractie wil aan huurverlaging meewerken, maar dan mag de huurwaarde voor de belasting niet te zeer worden opge voerd bij eigen woningen van kleine rente niers en gepensionneerden, die naar Schiedam zijn gelokt. Voorts dringt spr. aan op het hef fen van voorzorgsmaatregelen op het gebied van bescherming tegen gas- en luchtaanvallen; er zouden lezingen hierover gehouden kunnen worden. De radio-distributie dient in particuliere handen te komen. Voorts vraagt spr., hoe het verkeersvraagstuk zal worden opgelost bij het nieuwe postkantoor. Spr. wenscht verlaging van den metenhuur der gemeentebedrijven, verzoekt betere handhaving der maximumsnel heid en zou willen, dat de Raadsvergaderingen vroeger beginnen. De heer COLLé bevreemdt het, dat de frac ties nu wèl over de rogeeringspolitiek spreken, hoewel zij altijd zeggen, dat het gemeente bestuur zich zonder meer moet neerleggen bij de maatregelen, die de regeering treft. Wat den toon in den beschrijvingsbrief betreft, spr. hoopt, dat het hem voortaan ook niet zal wor den kwalijk genomen als hij eens e enscherp woord bezigt. De VOORZITTER: Als u maar geen onge past woord gebruikt. De heer COLLé: Dat is onze gewoonte niet. (Vroolijkheid.) Spr. zet dan de communistische zienswijze betreffende de oorzaken ett het ka rakter der economische crisis uiteen, waarna de heer Collé de S.D.-fractie aanvalt. Of schoon het College meent, dat de afbraakpoli- tiek niet verder voortgezet kan worden, gaan er bij rechts stemmen op, die juist daarop aansturen. De vermindering van het gasdeibiet duidt erop, dat de noodzakelijke levensbehoef ten een luxe zijn geworden voor een groot deel der bevolking. Tengevolge van de steunver laging zal ondervoeding onder de massa gaan heerschen, in een land van melk en honing, waar van alles te veel is. Met handhaving van ,het kapitalistische stelsel zal het niet meer mogelijk zijn, de massa werk'en brood te ver schaffen. Spr. verwacht alleen heil van de dic tatuur van het proletariaat. De heer Steens v/aarschuwde tegen het fascisme, maar de re- geerinig en ook het Schiedamsche gemeente bestuur weten reedis fascistische maatregelen te treffen. Spr. heeft berekend, dat, als de rente der gemeen teleeningen op 3 pot. wordt ge bracht, de gemeente 254.000 per jaar minder zal hebben te betalen. De communistische partij voert geen wan- ihoopspolitiek. Zij drijft de' ongewapende arbeiders niet op tegen de revolvers en sabels van de politie. Spr. kan zich echter voorstel len, dat er enkelen zijn, .die hun woede koelen op een ruit, maar dezulken zijn niet geschoold in de communistische partij. Wij aanvaarden een gewelddadige omverwerping der orde pas, wanneer de meerderheid der arbeiders aan onze zijde staat. De heer HOOGENDAM: Dan is het toch iniet meer noodig? De heer COLLé meent, dat de bankiers, die ,geen geld tegen 'bepaalde voorwaarden aan de overheid beschikbaar willen stellen, daartoe moeten worden gedwongen door hetzelve bij then in beslag te nemen. Voorts begrijpt spr. niet, dat hij als een onbehoorlijk raadslid wordt voorgesteld, en hij is desnoods bereid zijn gedrag door een z.g. eereraad te laten be- oordeelen. Spr. behandelt nu het politiebeleid, al is dit, zooals hij het uitdrukt, een pijnlijke kwes tie. De communistische partij is van haar poli tieke rechten beroofd. Zij maakt nimmer mis bruik van een toestemming om te demonstree- ren. Het weigeren van een vergunning om een openbare vergadering te houden, beschouwt spr. daarom niet als een straf maar als pla gerij. Verschillende agenten treden op onrede lijke wijze tegen de communisten op. Spr. wil nu spreken over den dood van den com missaris. De VOORZITTER stelt den Raad voor, hier over niet van gedachten te wisselen. Als de Raad zich hierbij heeft neergelegd, beëindigt de heer COLLé zijn rede, waarna het woord wordt verleend aan den heer van •DUINHOVEN, die het middenstandsvraagstuk behandelt. We komen er, aldus spr_, niet met lapmiddelen. De middenstand is uit zijn droom ontwaakt door de vermindering van de koop kracht en wordt steeds meer geproletariseerd. :De middenstand ondergaat ook de nadeelige gevolgen van de vernietiging van producten. iDe ,.oudew (ndet-initellectueele) middenstand vormt 1/7 van de bevolking, met de gezins leden mee 1/4. Hij weet nu: arbeiders-nood is middenstands-dood. Om uit de ellende te ge raken moet de middenstand denzelfden weg opgaan als de georganiseerde arbeiders. Ook de ■winkelstand zal zich in coöperatief verband moeten scharen; de minister-president zelf acht een tegenwerken van coöperaties achter- uitzetten van de klok. Het is evenzeer onrede lijk tegen de groote warenhuizen te ageeren. Dit is in Duitschland gebleken, waar Hitier zijn belofte om tegen de warenhuizen maat regelen te treffen, niet is nagekomen. Wegens vergevorderd uur breekt de heer v. Duinhoven zijn tede af om haar 's avonds te vervolgen. AVONDVERGADERING. Spr. betoogt, dat de middenstanders met de arbeiders moeten streven naar een plan matige inrichting van de volkshuishouding, en verder schilt hij een appeltje met den heer Collé. De S. D. A. P. is op een eenheidsfront de ae communistische partij niet erg gesteld, ook cl omdat het de bedoeling van deze partij is Mn de sociaal-democraiten bbij een omar ming dood te drukken. In Rusland is het kapi- taièjaie niet vernietigd: het land onderhoudt de grootst mogelijke samenwerking met de kapi talistische mogendheden. De relletjes in Juli zijn veroorzaakt door de opstokerij der com munistische leiders, die zich zelf achteraf hiel den. Spr. vindt het niet erg manhaftig van den heer Collé, dat hij er niet voor uitkomt, wat hij eigenlijk onder „strijd'' verstaat. De heer VAN LITH, de derde woordvoerder van de S. D.-fractie, bepleit bevordering van industrieele werkverruiming, desnoods in sa menwerking met Rotterdam of met particulie ren. Spr. vraagt nadere verklaring van den heer Steens van wat deze over salarisherziening ge zegd heeft, en keurt het af, dat de C. H.-fractie steeds klaagt over de R.E.T.-bussen; vragen om kleinere wagens beteekent aansturen op ophef fing van den dienst. WETHOUDER SLAVENBURG ANTWOORDT. Hierna is wethouder SLAVENBURG aan de beurt. Spr. dankt voor de woorden van waar- deering tot het College gericht, en geeft ver der als zijn meening te kennen, dat de be grooting gelegenheid geeft om zich te bezinnen op zijn beginselen. Er voltrekken zich machtige veranderingen in de economische structuur, cn wij tasten nog in onzekerheid naar de nieuwe vormen. Het atheïsme heeft ccn pessimisme te weeggebracht, dat geleid heeft tot het com munisme. Bij deze begrooting hebben wij over één ding klaar te zijn: de heerschappij van blanken over bruinen en zwarten is niet meer onbe streden, en daarmee is de export belemmerd geworden. Hieruit voigt, raar spr. meent, dal het levensniveau omlaag moet, al wil spr. niet giame, dat de welvaart vermindert; men mag echter niet blind zijn voor de werkelijkheid. We leven nu niet in een crisis, maar een periode v.ip inzinking, die geruimen tiju zal duren en vna tan we ons zullen moeten aanpassen. De regeering doet juist, door het daarop aan te sturen, maar spr. meent, dat de uitvoerige steunmaatregelen der regeering den terugkeer der welvaat wei eens zouden kunnen ophouden. Het College zocht alles voor industrieele werk verruiming en zal daartoe gaarne zijn mede werking verleenen. De begrooting staat inderdaad in het teeken van voorschriften, die nog geen wet zijn, maar dat zoo goed als zeker zullen worden. We mo gen ons veroorloven, er met kracht op aan te dringen dat de noodige maatregelen in het be lang van de gemeente worden genomen, al zou spr. zich eenigszins anders hebben uitgedrukt dan de gemeentesecretaris. Beide komende wetten (inzake werkloos- heidssubsidiefonds en financieele verhouding) moeten voor de gemeente van groot belang worden geacht. De wet op de financieele ver houding heeft één kwade kans maar die is in de begrooting verwerkt. In dit opzicht is de begrooting dus niet speculatief. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt verminderd met ruim 3% ton, zij het geleidelijk en wel over tien jaar, zoodat voor het jaar 1934'35 de uit keering 783,820 zal bedragen. De instelling van het Werkloosheidsfonds is van ingrijpenden aard voor de gemeente. Aan onze gemeente worden dit jaar 251.000 aan belastingen onttrokken en het volgend jaar 280.000. Intusschen is met het fonds een einde gekomen aan de willekeur ten opzichte van de rijksbijdragen in den werkloosheids lasten. Het uitgestooten bedrag had intusschen tot voordeel, dat wij een sluitende begrooting moesten hebben. Zeer nadeelig is, dat wij de batige saldi uit de bedrijven moesten opmaken. Nu zijn de laatste 85.000 in de begrooting verwerkt. Er was oorspronkelijk een tekort op de be grooting, maar met allerlei maatregelen is het B. en W. gelukt haar sluitend te maken, doch zij vervult hen voor de toekomst met zorg en vrees. Daarom moeten we onze huishouding nog verder versoberen. Op grond van de ministerieele aanschrijving is 90 pet. als rijksbijdrage in de 10 pet. van het uitgestooten bedrag geraamd. De heer Hoogendam vraagt, waarom B. en W. er op rekenen, dat geen rente zal betaald moeten worden voor het uitgestooten bedrag. Dat is een principieele vraag. B. en W. hebben geen zekerheid, maar het uitgestooten bedrag be hoort eigenlijk zelfs in zijn geheel bij het Rijk thuis. De rente zou eventueel de begrooting nog met 34,000 verzwaren. We zouden onze autonomie beter kunnen bewaren, wanneer de Regeering begreep, dat de werkloosheidslasten gedragen moeten worden door de totaliteit der gemeenten. Het overleg met Gedeputeerde Staten over de begrooting' 1934 is geëindigd en deze is goedgekeurd. Dat over 1935 zal naar spr. voor komt, niet van zoo langen duur zijn; het is reeds aangevangen en geschiedt thans schrifte lijk, nadat eenig mondeling contact heeft plaats gevonden. Het College meent, dat er op deze begrooting geen plaats is voor verdere financieele maat regelen. De lasten zijn hier en daar al te ver opgevoerd; met name geldt dit voor de straat belasting. We zullen immers tot verlaging van de huren moeten komen. Met de personeele belasting is de uiterste grens bereikt, en het zelfde geldt voor de inkomstenbelasting. B. en W. meenen, dat. als er één gemeente in aan merking zou komen voor de volle 99 pet. uit het Werkloosheidssubsidiefonds, dat het dan wel Schiedam zou zijn, dat op zijn begrooting tot het uiterste is gegaan. Volgens spr. is het getij een beetje ver- loopen voor de radio-distributie. Dit hoort ove rigens thuis bij het particulier initiatief, en niet bij de gemeente, stellg niet onder de huidige omstandigheden. Spr. bestrijdt dan het betoog van den heer Collé, alsmede dat van den heer van Duin hoven. Is een coöperatie wat anders dan een grootbedrijf? Het is niet mogelijk, nu tegen 3 pet. geld te leenen; dat strookt niet met de economische wetten. Misschien dat het Rij a straks met 3% pet. kan voorgaan. We hebben aanleiding om de toekomst niet al te optimistisch in te zien. De algemeene af keer van God doet ons vreezen, dat de wereld den ondergang teg'emoet gaat. We zouden de volken willen toeroepen: terug naar God, Die aller lot in handen heeft! WETHOUDER HOUTMAN SPREEKT. Hierna is het woord aan den heer HOUT MAN, die de liberalen verdedigers van het eigendomsrecht noemt. Wanneer een vermeend recht in strijd komt met het algemeen be lang, zal de gemeente moeten optreden. Bij het gemeentebestuur in zijn huidige samen stelling mag het eigendomsrecht veilig geacht worden, wat de heer Scheurkogel blijkbaar betwijfelt. Spr. zet dan uiteen, hoe de Kamer- lingh Onneslaan en het Singelkwartier worden verbeterd. Op het terrein aan de Schoolstraat zullen waarschijnlijk heerenhuizen verrijzen, tenzij de wethouder van Onderwijs kan aantoonen, dat hij het terrein noodig heeft. Niets staat de verbetering van de Noord molenstraat meer in den weg. De heer Scheur kogel wil verplaatsing van het brugwachters- huisje bij de Oranjebrug nu; zooals hij zegt, er toch een nieuwe brug komt. Een verplaat sing zou volgens den heer Sch. 150 kosten, maar spr. denkt, dat het wel wat duurder zou worden. Spr. zou over dat bedrag wel kunnen heenstappen, als hij zeker wist, dat de nieuwe brug er zou komen, want het huisje is wel een groote sta-in-den-weg. De wethouder gelooft niet, dat de regeering aanstoot zal nemen aan den toon, waarin de beschrijvingsbrief is gesteld. We weten niet, of een regeeringstmaatregel juist is ten op zichte van het geheele land; wel weten wij wat rechtvaardig is ten aanzien van Schiedam. We hebben reeds succes gehad met onzen strijd voor een betere verdeeling der werkloosheids lasten, en daarbij heeft de gemeentesecretaris het College, dat in deze kwestie unaniem is, met zijn geschriften ten zeerste gesteund. Ieder overheidscollege zorgt voor zichzelf, zoo ook de regeering, en daarom bleef deze zoo lang haar standpunt handhaven, maar hierom juist moest met kracht gestreden worden. Wat de autonomie betreft, spr. is daar ook een groote voorstander van, maar het is be grijpelijk, dat de regeering de zekerheid wil hebben, dat het beleid hier in orde is, wanneer wij wat meer willen hebben dan als normaal is vastgesteld. Toch hoopt spr., dat de regee ring niet te veel aan de ambtenaren zal over laten. Hierna verdedigt de heer Houtman het libe rale stelsel, dat zooveel mogelijk aan de indivi- dueele werkzaamheid wil overlaten. De R. K. Staatspartij wenscht ordening en sommige be drijven hebben, dat noodig, maar spr. staat angstig tegenover de idee, dat op heel het be drijfsleven de bedoelde ordening aan moeten worden toegepast, vooral wanneer dat met sanctie van de regeering zou moeten geschie den. Het streven naar autarkie acht spr bui tengewoon gevaarlijk voor ons land. Het Sterrebosch in het Volkspark bestaan nog altijd; er is dus nog geen sprake van een nieuw recreatie-oord. Het gemeentebestuur heeft zijn uiterste best gedaan om zijn deeltje te krijgen van het 60-millioenenfonds. Naar spr.'s meening moet Schiedam er minstens een millioen van krijgen. De naaste toekomst zal leeren, wat er ten opzichte van het verkeer bij het nieuwe postkantoor zal gebeuren. Spr. laat aan de bevoegde instanties over om te beoordeelen, of er meer kruisers en torpe dobooten noodig zijn. Maar als dat het geval is, moeten ze maar in Schiedam gebouwd wor den. Als de heer Houtman zijn rede heeft beëin digd, wordt de vergadering tot Dinsdagavond verdaagd. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1417 December GEBOREN: een als levenloos aangegeven kind van J. Ritmeester en N. Lems, Jan Steen straat 83 Hendrica J., dochter van M. C. Rebers en C. J. Gödde. Mariastraat 64 Helena A., dochter van J. polderdijk en M. G. van Eijk Nieuwe Haven 273 Engel, zoon van J. Klein en H. van Ekris, Par.weg 118 Maria B„ d. van J. van Tilborg en G. van Diejen, Haga- straat 28 Frederica L., dochter van P. J. van der Raaf en F. L. Klein, Nassaulaan 75 Maria J., dochter van J. Pluijmers en A. Verhoef, Gustostraat 28 Johannes F., zoon van J. G. de Vette en A. J. M. van Vonderen, Huijsmansstraat 53 Cornells A„ zoon van A. van der Linde en C. J. Goené. Havendijk 40 Dina C., dochter van J. van Vliet en J. M. van Apeldoorn, Prof. Kam. Onneslaan 128 Johanna, dochter van G. de Bruin en J. Krab bendam, Strijenschestraat 13 Pieter C., zoon van A. Hennevanger en J. Sonneveld, van Ostadelaan 55. OVERLEDEN: J. S. Bosman, 4 maanden, Nas saulaan 75 C. D. van Dijk 67 jaar. Dr. No- letstraat 1. Verwacht wordt: Krachtige, later afnemende, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. Lichten op van 's avonds 4.15 tot 's morgens 7.38. 18 en 19 December Vertooning van wetenschappelijke films voor de schooljeugd. Passage-theater. 18, 19 en 20 December. Vertooning van de film „De Zwarte Zuster". R. K. Volksbond. Woensdag 19 December Vergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond. R. K. Volksbond, half 8. Donderdag 20 December Vergadering der R. K. Onderwijzers. Corner House, 8 uur. Vergadering der R. K. Handelsreizigersver- eeniging St. Christoffel. Hotel Beijersbergen, half 9. Vrijdag 21 December Zangavond van „De Frincevlag". Gebouw Eendracht. Zondag 23 December Kinderfeest van den R. K. Vrouwenbond. R. K. Volksbond, 4 uur. SCHIEDAM, 18 December. Officiéele notee ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1,40 a 1,50. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Gisteravond hield de R. K. Middenstands- vereeniging De Hanze onder leiding van haar voorzitter, den heer Joh. Brounts, een alge meene vergadering. De voorzitter maakte na de goedkeuring der notulen melding van de oprichting van enkele nieuwe vakafdeelingen. Er zijn weer drie nieuwe in wording. De voor den middenstand zoo belangrijke onderwerpen, electriciteit en telefoon, lokten een drukke bespreking uit. Algemeen heerschtc het gevoelen, dat het noodig is dat de zware lasten daarvan zoo spoedig mogelijk worden verminderd. Een der leden raadde aan om ge zamenlijk petroleum-gas te gaan gebruiken, terwijl de dieselmotor werd aanbevolen als middel tegen de hooge electriciteitstarieven. Inzake de telefoontarieven zou een adres aan de Kamer van Koophandel gericht worden. Een echte Kerstmis-attractie bracht een vroo- lijke stemming teweeg. Na een welbestede rondvraag werd de ge animeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. HUISZOEKING BIJ „EIGEN HULP" Gistermiddag heeft het parket uit Rotterdam 'in samenwerking met de gemeentepolitie alhier een huiszoeking verricht ten huize van Van Weerden, directeur van de Onderlinge spaar en credietvereeniging „Eigen Hulp", gevestigd aan den Rotterdamschedijk 197, tegen welke in stelling de politie reeds herhaalde malen heeft gewaarschuwd op grond van financieele prac- tijken, die niet door den beugel konden. De administratie is in beslag genomen. Van W. maakte er een beroep van credieten te verleenen zonder borg. Men moest echter eerst beginnen, spaarder te worden, door een bedrag van 25 te storten. Daarna moest men elke maand 10 betalen. Het verwachte cre- diet bieef echter, ook al had men geruimen tijd gespaard, achterwege, of het duurde, als het een enkele maal verleend mocht worden, zoolang, dat de credietaanvragers ophielden met sparen om niet nog dieper in de schulden te geraken, waardoor zij echter al hun spaarcenten kwijt waren. Op deze manier is het den man gelukt, een groot aantal in armoedige omstandigheden verkeerende personen van hun laatste spaar duitjes te ontdoen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 16 Dec. Aangekomen: Japansch s.s. Kofuku Maru, van Hamburg om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 Dec. Vertrokken: m.s. Siba- jak, Rott. Lloyd, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 17 Dec. Vertrokken: Ned. m.b. Tuca, naar de Noordzee om proef te stoomen en terug in de Wilhelminahaven. S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1