ernstig incident in het overgangskabinet in BELGRADO? ZEETIJDINGEN. buitenlandsche havens. ZATERDAG 22 DECEMBER 193Ï rotterpamsche rechtbank. UIT HILLEGERSBERG. ADRESSEN. DE GEMEENTELIJKE BUREAUX GESLOTEN. SCHOONHOVEN. NED. FORD-FABRIEKEN. BESPREKINGEN IN DE SIGAREN* INDUSTRIE. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. HET VEER OUDERKERK— nieuwerkerk. BESPREKING CONTINGEN- TEERINGS-ARANGEMENTEN. Onderhandelingen met België begin Januari. ST. NICOLAAS ZORGT VOOR THEE. HET AFTREDEN VAN VILLALOBOS. DE POST VAN DE „UIVER". WAPENZENDINGEN NAAR HET GRAN CHACO GEBIED? Zijn persoon een hinderpaal voor het sluiten van een concordaat met den H. Stoel DE HANDELSBETREKKINGEN NEDERLAND—ROEMENIE. VERSCHE FRAMBOZEN OP KERSTMIS WISSELKOERSEN. RIJNVAART EN ZONDAGSRUST. VERRE OOSTEN. Russisch fort door Mandsjoerijsche troepen omsingeld. Waarschijnlijk nieuwe verkiezingen in het voorjaar. YISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGDE BERICHTEN. nagekomen zeetijdingen. SCHÏPPERSBEURS. RIJNVAART. Strafzitting van 20 December. Een reeks diefstallen. De 26-jarige kleermaker A. W. J. B. recidicist en gedetineerde bekende zich aan een reeks van diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Zoo stal hij tweemaal een fiets, die hij onbe heerd vond staan. Voorts had hij zich als een oneerlijk collectant doen kennen, door, toen hij ,voor de vereeniging Zonnestraal collecteerde met busje en al te verdwijnen, waarbij hem een bedrag van acht gulden in handen viel. Ten slotte had hij de tasch van een onbeheerd staan de fiets een vulpenhouder en een vulpotlood weggenomen. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter heeft, nadat de benadeelden als getui gen waren gehoord, er op gewezen, dat verdach te reeds zes maal veroordeeld is geworden. Het O. M. eischte thans een straf van 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger mr. A. Telders drong er op aan, dat de rechtbank 'n onderzoek naar ver- dachte's geestvermogens zal laten instellen. Subsidiair vroeg pleiter een clemente straf. Een insluiper te Schiedam. Ten slotte heeft nog terecht gestaan de 41- jarige bankwerker M. W. recidivist en gedeti neerd, die op 16 October te Schiedam getracht had in te breken in het door de familie Maas bzewoonde pand aan den Rotterdamschen dijk. Zijn poging was onvoltooid 'gebleven, doordat de vrouw des huizes met haar zuster op een voor verdachte ongelegen oogenblik thuis was gekomen. Verdachte ontkende zich aan het hem ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. Wel had hij zich bij het bewuste pand bevonden, maar dat werd veroorzaakt door zijn bezighe den, die meebrachten, dat verdachte aan de bewoners ging vragen of er nog wat voor hem als kachelsmid te repareeren was. Toen ver dachte bij het bewuste pand was gekomen had hij de buitendeur daarvan opengevonden. Hij had aangebeldf doch er verscheen niemand, ver dachte had toen de deur wat verder openge duwd en was even binnen gaan kijken. Juist toen hij weer naar buiten kwam was de vrouw verschenen. Getuige J. M. J. Maas-Bodde verklaarde met haar zuster en haar kindje te zijn uitgegaan. De buitendeur had zij afgesloten op het nacht slot. Toen men te ongeveer drie uur terugkwam, was de zuster van getuige de steenen trap van de portiek opgeloopen en had toen naar bene den geroepen, dat de buitendeur openstond. Op hetzelfde oogenblik had getuige een man de steenen trap zien afkomen, dien zij toen gevolgd heeft en aan een agent van politie aangewezen. Getuige J. M. Bodde bevestigde de verklarin gen van de vorige getuige. Toen zij bij de deur van het pand kwam, was verdachte er uit geko men. Hij zei, dat er twee kerels binnen waren, maar getuige is niet naar binnen gegaan, doch heeft verdachte gevolgd. De agent van politie F. J. E. Nicolaas heeft verdachte op aanwijzing van de twee vorige getuigen aangehouden. In zijn bezit trof getuige 69 sleutels aan. Verdachte's fiets stond op eend gen afstand van het pand. Getuige W. J. Kooyman heeft verdachte vast gegrepen, nadat hij door het Houdt den dief- geroep der beide vrouwen op hem opmerkzaam 'was gemaakt. De rechercheur H. J. Lugtenburg heeft de op verdachte bevonden sleutels op de buitendeur Van het bewuste pand gepast. Het was hem daarbij gebleken, dat een sleutel, die verdachte apart in zijn zak had, op het slot en ook op het nachtslot paste. In zijn woning heeft getuige later nog 109 sleutels gevonden. Verdachte merkt hierover op, dat de sleutels die hij bij zich had en ook die bij hem thuis gevonden zijn blinde sleutels zijn. Hij droeg die bij zich, omdat het wel voorkomt, dat hem een opdracht wordt gegeven een sleutel bij te maken. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer zeide in zijn requisitoir, dat verdachte .behalve de sleutels ook een stukje vijl en een schroevendraaier bij zich had. Dat is geen gereedschap voor een kachelsmid. Verdachte is reeds vele malen gestraft; zijn strafblad is aan beide zijden vol en in totaal heeft verdachte reeds twaalf jaar in de gevangenis doorge bracht. Het meerendeel van die straffen is ver. dachte opgelegd, wegens inbraken met behulp van valsche sleutels. Dat werpt op de aanwe. zighedd van zooveel valsche sleutels wel een sterk licht. Het O. M. is van oordeel, dat bewe zen is, dat verdachte zich toegang tot het be wuste pand heeft verschaft en dat hij de be doeling daarbij had weg te nemen, wat van zijn gading zou zijn. Het O. M. eischt 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. G. de Bakker voerde aan, dat het verhaal, dat verdachte heeft gedaan niet onwaarschijnlijk is en dus het bewijs van zijn schuld niet is geleverd. Pleiter concludeerde tot .vrijspraak. Uitsgraken 2 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: E. Th. v. W. 27 jaar chauffeur te Schiedam, wegens het aan zijn onvoorzichtigheid en on achtzaam rijden te wijten hebben, dat op den Singel te Schiedam een aanrijding was ont staan tusschen de door verdachte bestuurde taxi en een vrachtauto van P. Th. Marges, waarbij Marges lichte verwondingen bekwam en zijn zoon, die uit de cabine geslingerd werd, zijn been brak, tot 40 boete subs. 8 dagen hech tenis. J. B., 63 jaar, borstelwerker, gedetineerd, we gens het plegen van ontucht met iemand bene den 16 jaar, tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. In de zaak van H. S., 31 jaar, expeditieknecht, die terechtgestaan had ter zake van eenzelfde misdrijf, heeft de rechtbank een onderzoek ge last naar de geestvermogens van verdachte en daartoe de stuken in handen gesteld van den rechter commissaris. Stooiubootdienst of overzetveer? De rechtbank heeft voorts uitspraak gedaan in de zaak van den 51-jarigen directeur K. K. die door den kantonrechter alhier, van een hem ten laste gelegde overtreding van het Veren reglement was vrijgesproken, van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was ge komen. Verdachte had een verbinding tot stand gebracht met stoombooten van Numansdorp via Dinteloord naar Ooltgensplaat, welke ver binding een concurrentie beteekende van den dienst d?r R. T. M. Op grond van de omstan digheid, -dl een der aanlegsteigers gevaar kon opleveren, hadden Gedeputeerden van de Pro vincies Zuid-Holland en Noord Brabant tot ver dachte een aanschrijving gericht, dat deze zijn dienst met ingang van 1 September 1934 moest staken. Hieraan had verdachte niet voldaan. De kantonrechter had zijn vrijsprekend vonnis hierop gegrond, dat in de betreffende reglemen ten wordt gesproken van aanlegsteigers, die ge vaar opleveren, terwijl 'in de aanschrijving van Gedeputeerde Staten vermeld staat, dat de aanlegsteiger gevaar kan doen ontstaan, twee begrippen, die elkaar niet dekken. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer had vernietiging van dit vonnis geëischt en ver oordeeling van verdachte tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank heeft, met aanvulling van de gronden o.a. werd overwogen, dat verdachte geen overzetveerdienst heeft onderhouden het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter bevestigd. Het bestuur van de Winkeliersvereeniging Hillegersberg heeft aan den Raad der gemeente Rotterdam een adres gericht, waarin het ver zoekt zijn goedkeuring te onthouden aan het voorstel van den directeur van den telefoon dienst om de zaak-abonnementen niet te ver lagen. Het bestuur der vereeniging wijst er met nadruk op, dat het juist deze tarieven zijn, die dringend omlaag moeten, nu het zakenleven overal een grooten terugslag ondervindt. Tevens heeft het bestuur dezer vereeniging een hernieuwd adres aan den gemeenteraad van Hillegersberg gezonden, waarin wordt verzocht bij de samenstelling van de begrooting 1935 de noodige gelden te willen voteeren voor de ver betering van den Kleiweg. De gemeentelijke bureaux, waaronder ook dat van den Burgerlijken Stand, zullen den len en 2en Kerstdag gesloten zijn. KAAS VOOR WERKLOOZEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat werk- loozen, die voor de verstrekking van goed- koope kaas in aanmerking kunnen komen en die zich nog niet hiervoor hebben opgegeven, zich alsnog op het secretarie der gemeente kunnen opgeven. MARKTDAG. Met het oog op de omstandigheid dat het Woensdag a.s. Tweede Kerstdag is, zal de we- kelijksche marktdag worden gehouden op Donderdag 27 December. R. K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Op Tweeden Kerstdag zal de Afd. Schoon hoven van den R. K. Bond voor Groote Gezin nen in de groote zaal van het Vereenigingsge- bouw het derde lustrum herdenken, 's Mor gens half 8 H. Mis voor de leden van den Bond voor Zegen over hun huisgezin met H. Communie, 's Middags 3 uur zal een kin derfeest met tractatie worden gegeven waarbij kinderen een Kerstgroep te aanschouwen zul len geven terwijl de heer Bram Kars van Schoonhoven zijn humoristische talenten zal doen hooren. 's Avonds 8 uur zal een program ma worden uitgevoerd waaronder een Kerst groep door kinderen van de leden en verder optreden van den humorist Bram Kars, enz. Belangrijke order uit het buitenland Men meldt ons uit Amsterdam: Het Gouvernement van den Staat Soedan heeft een zeer belangrijke order voor vracht en bestedautomobielen geplaatst bij de N.V. Nederlandsche Ford Automobielen Fabriek te Amsterdam. Deze bestelling bedroeg n.l. 100 Ford Truck- en bestelwagen-chassis. Naar wij vernemen waren aan de levering van deze automobielen voor de N.V. Neder landsche Ford Automobielen Fabriek ernstige moeilijkheden verbonden, daar o.a. één der voorwaarden van het Soedaneesdhe Gouverne ment was, dat verscheping uiterlijk op Maan dag 24 December moest plaats vinden, hetgeen beteekende, dat deze 100 automobielen in 1% werkdag vervaardigd en in kisten verpakt moesten worden. De directie der Nederland sche Ford Fabriek heeft echter geen oogenblik geaarzeld de order te accepteeren, en is er in geslaagd, de geheele order bijtijds gereed te krijgen. Het Nederlandsche ss. „Nijkerk" van de Ver- eenigde Scheepvaart Mij. zal Maandag in de Fordhaven aan de fabriek bij de Hembrug, de 100 automobielen, die in kisten verpakt wor den, laden, en met bestemming naar Port Soedan vertrekken. Intusschen is het voor onze Nederlandsche automobielindustrie, waar honderden Neder landsche arbeiders te werk zijn gesteld, een waar succes, deze belangrijke order te hebben bemachtigd. Nog tot geen besluit gekomen. i De vertegenwoordigers der patroonsorgani saties en der werkliedenorganisaties in de sigarenindustrie kwamen gisteren in Den Haag bijeen. Op een vraag van den voorzitter, den heer H. v. d. Putt, wat het resultaat was der besprekingen in de hoofdbesturen der werk liedenorganisaties over zijne ter vorige confe rentie in laatste instantie gedane vraag nl. wat men dacht van een lager loon voor de 5, 4 en 3 cent-sigaren en dan soepelheid bij de be sprekingen der andere verlagingsvoorstellen, werd eenparig verklaard, dat het afwijzend standpunt bleef ingenomen. Door de vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond werd ter aanvul ling van deze afwijzing het voorstel ingediend, in beginsel te besluiten tot het in leven roepen eener Centrale Vereeniging ter behartiging der belangen van alle bij de sigarenindustrie direct en indirect betrokkenen en daarna met bekwamen spoed de noodige stappen te doen. Zij meenden in en door deze centrale tot de noodige saneeringsmaatregelen van het bedrijf te kunnen komen. Het voorstel als niet gevende een directe oplossing van den bedrijfstoestand werd door de patroonsbesturen wel niet afgewezen doch als geheel onvoldoende beschouwd. Het slot der vergadering was, dat de patroons organisaties zouden overwegen wat haar verder te doen staat. Ontvangsten over November j.l. lager dan in 1933. De geschatte ontvangsten Ned. Spoorwegen over November 1934 zijn als volgt: reizigers 3.772.700 (1933 geschat 4.045.400), bagage 49.100, post 230.000, goederen 3.798.200 (1933 geschat 4.259.800), lev. dieren 75.500, diversen 172.400, totaal 8.097.900. Totaal vanaf 1 Jan 1933 (def.) 111.759.710.76, 1934: (geschat) 103.000.130.21. Vergelijken we het totaal der geschatte ont vangsten met dat van de geschatte ontvangsten over November 1933 dan zien we een nadeelig verschil van 828.400, toe te schrijven aan de bekende oorzaken: crisis en autoconcurrentie (wettige en onwettige). Ditmaal is de achteruitgang van het goederen vervoer met 461 ton, grooter dan die van het reizigersvervoer, dat een teruggang van 273 ton te zien geeft. Wat de oorzaak is van den grooteren teruggang van het goederenvervoer, dan in andere maanden valt zonder meer r.iet te zeggen. De totale achteruitgang van Jan. t/m. Nov. 1934, vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1933, is hiermede geklommen tot 8.8 millioen. Ver minderen we dit bedrag met rond 8 ton, die de nog niet def. vastgestelde maanden meer zullen opbrengen dan de schatting, dan kunnen we dus over de eerste elf maanden van '34 rekenen op rond acht millioen minder ontvangsten dan over hetzelfde tijdvak in 1933, het jaar toen de tekorten ongeveer 30 millioen bedroegen. Moge men hierin aanleiding vinden tot bespoediging van de saneeringsmaatregelen van Rijkswege. Handpontje verdrongen door den motor. De scheepvaart op onze rivieren en kana len wordt in het algemeen zeer benadeeld door de tegenwoordige toename van het landver- keer. Er is echter één scheepvaarttak, die er door bevoordeeld wordt, namelijk die der overvaartdiensten op plaatsen waar de wegen aan beide oevers elkander goede aansluitin gen geven. In den loop der laatste tien jaren is dan ook het gebruik van verschillende ve ren geweldig toegenomen, met het gevolg, dat voor vele overzetdiensten het schepenmate riaal en de oeverrichtingen belangrijk verbe terd zijn om te kunnen voldoen aan de groo- tere eischen van het moderne verkeer.. Redenen als deze hebben er toe bijgedra gen, dat verbetering der wagenveerpont-ver binding Nieuwerkerk—Krimpenerwaard bij Kortenoord, steeds meer gewenscht is ge worden. Ook hier heeft de verkeerstoeneming van den modernen tijd, steeds meer en ten slotte onafwijsbaar, haar eischen gesteld. Het oude gemoedelijke handpontje moet thans plaats maken voor een veel grootere, naar cte eischen des tijds ingerichte stalen motorpom.. Het vaartuig, dat thans gereed is, is ontwor pen door het Bureau P. Intveld te Delft en gebouwd onder leiding van dit bureau, dat als specialist op het gebied van veerponten en -booten groote bekendheid heeft, niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten. De nieu we motorpont is over de oprij kleppen 20 me ter lang. Zij is gesdhikt voor het vervoer van 20 personen en kan twee normale vrachtauto's tegelijk overzetten, ook beladen groote vrachttrailers van 13000 K.G. gewicht kunnen met dit vaartuig worden overgezet. Aan den rechter oever van den IJssel is voor dit veer, voor de zware voertuigen die hier thans kun nen overvaren een geheel nieuwe veerstoep gemaakt. In de Nederlandsche delegatie voor de ver dragsonderhandelingen met België zullen, naar de „R.K. Werkgever" meedeelt onder meer zit ting nemen dr. F. E Posthuma en ir. F. H. E. Guljé, in de Nederlandsche delegatie voor de onderhandelingen met Frankrijk de heeren J. A. Geluk en ir. W. H. van Leeuwen. Naar wij vernemen zijn inderdaad deze per sonen aangezocht in de delegaties zitting te nemen. De delegaties zelf zijn nog niet defini tief vastgesteld. Er zullen uit den aard der zaak ook eenige Regeeringsambtenaren in worden op genomen. Het staat nog niet vast of de besprekingen te Brussel of te Den Haag zullen worden ge houden. Wat de onderhandelingen met Frankrijk be treft is het nog niet hekend, wanneer deze zul len beginnen. Dankbare vroede vaderen. In de gehouden vergadering van den ge meenteraad van Slochteren deelde de burge meester mr. van der Hoop van Slochteren mede, dat zich onder de ingekomen stukken een postwissel bevond van 10 met als afzen der „Sint Nicolaas", en de mededeeling, dat de leden voortaan weer een kopje thee zouden kunnen drinken, nu dat wegens de noodlij dendheid van de gemeente niet meer plaats vindt. Onder dankzegging werd de surprise aanvaard en kort erna lieten de vroede vaders zich het door den goeden Sint geschonken kopje thee wel smaken. Bij de ramp van de „Uiver" zal naar alle waarschijnlijkheid ook de geheele Kerstpost, welke met dit vliegtuig verzonden is, ver loren zijn gegaan. De afzenders zullen, naar wij vernemen, geen aanspraak op vergoeding voor de ver loren gegane poststukken kunnen doen gel den. In de publicaties omtrent deze post- zending toch is uitdrukkelijk vermeld ge worden, dat het risico voor de verzending van Kerstpost met de „Uiver" geheel voor rekening bleef van de afzenders. Trouwens de posterijen nemen, naar ons werd meegedeeld, alleen risico op zich voor hetgeen met de geregelde lijnvluchten wordt verzonden en nimmer voor bijzondere vluch ten Onder bijzondere vluchten worden dan verstaan de versnelde Kerstvluchten dus ook die van de „Snip" studievluchten enz. Voor zulke bijzondere vluchten, waarvoor de posterijen geen risico op zich nemen, zijn de speciale driehoekzegels voorgeschreven. Waarde-zendingen, d. w. z. zendingen met aangegeven waarde, mochten bovendien niet met de „Uiver" worden meegegevenwel echter aangeteekende stukken. Maar uit het feit, dat de posterijen voor de met deze extra vlucht verzonden stukken geenerlei risico op zich hebben genomen, blijkt voldoende dat de afzenders geen aan spraak op vergoeding van het verloren gegane kunnen doen gelden. Voorts is men in postale kringen de mee ning toegedaan, dat, ook al zou dit geen bijzondere vlucht maar een gewone lijnvlucht zijn geweest, de posterijen niet voor vergoe ding zouden kunnen worden aangesproken, omdat het hier een geval van „overmacht" geldt, waarvoor de posterijen niet tot schade vergoeding verplicht zijn. Van Regeeringswege wordt een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen wordt van regeeringswege een onderzoek ingesteld naar de juistheid dei berichten, omtrent wapenverzendingen uit Rot terdam naar de strijdende legers in het Gran Char gebied. MADRID, 22 December. (R.O.) Betreffende de demissie van den Spaanschen minister van onderwijs, Villaloibos, kan nog nader worden gemeld, dat het gisteren in de Spaansche Cor- ter tot een hevige woordenwisseling is geko men tusschen Villalobos, die tot de liberaal- democratische partij behoort en afgevaardig den der Katholieke Volksacrtie (Ceda), welke tot gevolg had, dat de minister zijn ontslag in diende. Gil Robles o.a. verweet den minister namelijk, dat hij de Marxistische stroomingen in de scholen niet krachtig genoeg bestreden fiad. Minister president Lerroux is intusschen be middelend opgetreden, zoodat aangenomen mag worden, dat minister Villalobo's nog eenige da gen in functie zal blijven, tot een oplossing voor de met zijn aftreden in verband staande kwesties gevonden is. In welingelichte kringen neemt men aan, dat het aftreden, van den minister van onderwijs verband houdt met de bestaande plannen tot het sluiten van een concordaat met den H. Stoel, waarbij deze minister een zekeren hin derpaal zou vormen. Overeenstemming over een bevredigende basis. De minister van Nijverheid en Handel van Roemenië, de heer aolescu Strunga, verge zeld van den heer Gherghiu, lid van het Roemeensche parlement, zijn gisterochtend in Den Haag aangekomen en namen er hun intrek in Hotel des lades. Des ochtends hebben zij een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Graeff. In den loop van den middag heeft de Roe meensche minister een onderhoud gehad met minister Steenberghe, waarin de handelsbetrek kingen tusschen Roemenië en Nederland zijn besproken. De beide bewindslieden zijn het eens geworden over de basis waarop in de toekomst de NederlandschRoemeensche han delsbetrekkingen tot wederzijdsche voldoening geregeld zullen worden. Te dien einde zijn maatregelen welke op zeer korten termijn ge nomen zullen worden, nader besproken. Minister Manolescu Strunga en de heer Gherghiu zijn gisteravond naar Parijs ver trokken. LIMBURGSCHE STEENKOLENMIJNEN Netto productie November 1.043.601 (v.j. 1.047.110) ton. De totale netto productie der gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedu rende de maand November 1934 1.043.601,12 ton steenkolen. Over dezelfde maand van 1933 was de netto productie 1.047.110,45 ton. Op 1 December 1934 werkten bij de Geza menlijke Steenkolenmijnen in Limburg 30150 arbeiders, waarvan ondergronds 19902, boven gronds 10248. Op 1 December 1933 bedroeg het totaal aantal arbeiders 33153, waarvan onder gronds 22242, bovengronds 10711. Het aantal werkdagen waarop het bedrijf ge durende de maand November 1934 regelmatig werd uitgeoefend bedroeg bij de onderschei dene mijnen: Staatsmijnen: Wilhelmina 23 (23), Emma, Hendrik, Maurits 25 (25); particuliere mijnen: Domaniale Mijn Mij. 18 (23), Mijnen Laura dr Ver. 18 (19), Oranje Nas sau 'Mijn I en II 19 (19), Oranje Nassau Mijn III en IV 20 (20), Mijn Willem Sophia 19 (21). De cijfers tusschen haakjes geven het aantal werkdagen over November 1933. Het zachte winterweer. In het hooge Noorden van ons land, waar het klimaat altijd nog killer is dan in het Zuiden, ondervindt men ook de gevolgen van den zachten winter. Zoo leveren de frambozen- struiken in den tuin van den landbouwer Kui- zenga te Thesinge een voor dezen tijd van het jaar zeer ongewonen aanblik op. Aan de groo- tendeels ontbladerde struiken ziet men n.l. flinke rijpe en halfrijpe vruchten. Ze zijn vrij wel van normale grootte en zeer smakelijk. Sinds October profiteert men reeds van dezen tweeden oogst van de frambozen. Tenzij de wintervorst bijzonder spoed maakt, kan deze familie dus met de Kerstdagen versche fram bozen eten. AMSTERDAM Londen per Berl." p 100 Mk Parijs p 100 frs. Bruss p.100 belg. Zwits. p 100 frs. Weenen p.lOOscb Kopenh p.lOOkr Stockh. o 101' kr Oslo per J00 kr. New-York per 22 Dec. 7.30 K 59.41 9.77% 34.60 47.89 32! 65 37.70 36.7 1.47% 21 Dec. 7.30 59.42 9.75% 34.59 47.90 32! 60 37.65 36.70 1.47% 20 Dec. 7; 30 59.41 9.75% 34.60 47.90 32! 62% 37.67% 36. <2% 1.4741- pariteit 12.107 59.262 9.743 34.593 48.007 35.007 66.671 66.671 66.671 2.487* Tevens clearing-koers. „Jus en Justitia", de schippersvereeniging van Duisburg—Ruhrort heeft officieel doen weten, dat in verband met de opeenvolgende feestdagen Zondag a.s. de vaart is vrijgegeven. Op informatie vernamen wij, dat deze maat regel practisch niet van al te groote beteeke- nis is, daar van de Zondagsrust toch niet zoo bijzonder veel terecht kwam. CHARBIN, 22 December. (UN. PRESS). In het Noord-Westelijk deel van Mandsjoekwo heeft een botsing plaats gevonden tusschen Mandsjoerijsche en sovjet-Russische troepen. De Mandjoerijsche troepen hebben het Rus sische fort Dunni omsingeld. Russische vliegtuigen hebben verkennings vluchten uitgevoerd boven de Mandsjoerijsche troepen, om hun sterkte vast te stellen. BELGRADO, 22 December. (V.'D.) Jeftitsj verliet gisterenmiddag om twee uur zijn werkkamer en verklaarde aan de wachtende journalisten, dat hij gereed was met de for matie van het nieuwe kabinet, welks samen stelling blijkbaar gelijk is aan de reeds gepu bliceerde voorloopige lijst. Naar verluidt is Oesoenowitsj, die de centrale commissie van de nationale partij heeft bijeen geroepen, voornemens, feilen strijd te voeren tegen het kabinet-Jeftitsj. Ook de vroegere radicale partij zou dat voornemen hebben. Deze partij zou besloten hebben, alle leden, die zit ting hebben in het kabinet, uit de partij e zettën Ook de overige oude partijen zouden zich tegenover de nieuwe regeering Serf.serve gedragen, daar haar eischen niet zijn 1 Overigens verluidt, dat de nieuwe re^eering slechts een overgangsregeering zal z jn. Er bestaan plannen, om de kieswet te wijzigen en in het voorjaar nieuwe verkiezingen uit te schrijven. PARJS, 22 December. (R.O.) De vorming van het kabinet Jeftitsj heeft in Parijsche kringen groote voldoening gewekt. Ofschoon het slechts een overgangskabinet is, verwacht men, dat de nieuwe regeering voor de binnen- en buitenlandsche politiek dezelf de lijnen zal blijven volgen. De „Petit Parisien" schrijft, dat Frankrijk tevreden kan zijn over het verloöp der ge beurtenissen in Joego-Slavië, want Jeftitsj is een goed vriend van Frankrijk. Bij de bespre kingen te Genève heeft hij steeds aan de zijde van Frankrijk gestaan en een verdere samen werking tusschen Laval en Jeftitsj is van be lang voor den vrede in centraal Europa. ROTTERDAM, 22 December. Scheveningsche markt. Aangeroerd 25 kn bokking, prijs per stuk 3ct., 120 kn. spebokking, prijs per stuk 47 ct., 60 kn. makreel, prijs per stuk 630 ct. ORPHEUS 21 van Amsterdam naar Kopenhagen IRENE 21 van Amsterdam naar Kopenhagen. MEROPE, Pto Barrios n. Amst. p. 21 (12 midd.) Lizard. CERES 21 December van Varna te Constantza. CALYPSO 21 December van Palermo te Lissabon. JUNO 21 (12 midd.) v. Amsterdam te Hamburg. SIMON BOLIVAR 21 v. Curasao n. Pto. Cabello. BODEGRAVEN, Amst. n.- Cliili p. 19 Beachy Hd. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH (thuisreis) 20 te Havre. POE'LAU TELLO (uitreis) 21 te Southampton. JOH AN DE WITT (uitreis) 21 Dec. van Genua, STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. SARPEDON (thuisreis) 20 Dec. van Marseille. EURYBATEiS 19 December van Batavia te Hull. TEIRBSIAS, Batavia n. Liverpool 21 van Genua. ROTTERDAM aangekomen 21 December namiddag: 2.30 AMPLEFORTH, Les Cons. Réunis, Louden, Rott. Droogdok-Mfl., ledig; 4.- HEIMDAL. f B O., Hamburg, Waalhaven NHB, ledjs. KENTUCKY, Ruys Co., Galveston, stukg. NIEUWE. WATERWEG aangekom«n: 21 December namiddag: 10.25 DEUCALION, Amsterdam; vertrokken: 21 December namiddag: 3.25 WANGONI, Zuid-Afrga; NEIDEN- FELS, Hamburg; 4.45 KOFUKUMARU, JWw- pen; 5.45 KASSAR WIEK. Bremen 6.. ANDRO MEDA, Stettin; KUHRK FLANDRIA CZw.), IJmuidien7.30 S® COT DA, m„ Nykjobing; BATAVIA, Oslo; 7.M EL!STER Antwerpen =5TGYN Pa salesBORLSEE, Methil; 8.10 WM. WILBERFORCE, LivmT001: 8.15 EULER, Sluis kil: ANDERS. Hamburg, 8.40 MANNHEIM, id. 1130 PRAGUE, Hal wich. Wind Z.O., flauwe koelte, kalme zee, mistig. IJMUIDEN aang.21 December: LYDIA, m, Esfcj'erg, voor Mmuiden, visoh; JAN (Zw.), Hu- diksvall, nr. Zaandam, hout; SEBASTIAN, Bil bao voor v-eisen, erts; BJO'RKö, Oxelosund, voor Veisen, erts vertr. 21 Dec. DEUCALION, Rotterdam; EK, Oslo; SKI RID, Fredericia: COTTICA, Suriname; EUTERPE, Bordeaux; ORPHEUS, Kopenhagen; ASTARTE, Bremen; IRENE, Kopenhagen. VLISSINGEN aang. 21 Dec.: PRINSES JU LIANA, Harwich; ARIEL, Svendsvik, bunkert; vertr. 21 Dec.: MECKLENBURG, Harwich; SKULDA, PalmaZEFFIRO, Stettin; ARIEL, Pasajes; IOANN1S FRANCOS, Rio de Janeiro; Sep. naar AntwerpenCLEOPATRA, Rotter dam; PICARDY, Yarmouth; NORDSTERN, Dan zig; BRAUNFELS, Bremen; MEERKERK, Ham burg; PORTO, id.: FRANS. Helsingborg; KA TOWICE, Amsterdam; MARS, Southampton; SPIDOLEINE, Cardiff; FORBIN, Haiphong; VESTA, Hull; YVONNE, Goole; LESRIX, Lon den KOFUKU MARU, RotterdamELSTER, id. QUERSEE, Danzig; gep naar Gent: FILOMILA. Bremen; ENER GIE, Danzig; WESTER, Duinkerken; gep nsiflr Brusseli REGEM, in.b., Londen; TMMANUEL, id.; gep van Antwerpen: NEJACO, m., Londen, HAKÜSAN MARU, id.; RAI}AMES. Alexandre; MICHIGAN, New-Orleans; S1GRID MATTHIES SEN, Rotterdam; VELA, Stavanger; BURGUN- niA. Gothenburg: VANCOUVER, Rotterdam, SHEAF FIELD, Sunderland; -Port gep van Gent; EMSWORTH MANOR, P°rl Talbot; BITTERN, Belfast; gep, van Sluiskil: ARION, Malaga. HOLLAND—AFRIKA 1KJN. SPRINGFONTEIN (thuisreis) 21 Dec. van Aden. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. DEUCALION 21 van Amsterdam naar Rotterdam COTTICA 21 van Amsterdam naar Suriname. EUTERPE 21 van Amsterdam naar Bordeaux, ALLER Rott. n. N.-Orleans 20 v. Mobile. ARETE 20 v. Rott. te Swansea ADOLPH WOERIMANN, Rotterdam n. Beira 20 van Lissabon. ALSTER 20 Dec. van Rotterdam te Port Pirie. BULYSSES, t, 21 van Amsterdam te Hamburg BATAVIER I 21 van Rotterdam te Hamburg. BURGENLAND, Rott. n. Japan 21 te Port Said. BALZAC 19 van Rotterdam te Olio. BRUNLA 19 van Amsterdam te f'.lo. BATAVIER VIII, m, 19 van Rott. te Bordeaux. BORINGIA, Rott. n. Kopenh. p. 20 Elseneur. BOWLING 20 v. Amsterdam te Leith. CHR. MATT1I1ESSEN, Rott. n. Hornefors 18 v. Gothenburg. CORVUS, Rott. «n. Hoyanger 18 te Bergen. CITY OF DUNDEE Amst. n. Busreh 20 v. Catania CEUTA Rott. naar Lissabon 20 van Leixoes. DESDEMONC 21 van Rotterdam te Hamburg. DON 19 December van Rotterdam te Goole. DUNBAR CASTLE 20 van Rott. te Port Natal. DORINE 19 van Rotterdam te Sete ERNA GAULKE 20 van Amsterdam te Emden. ESTE 21 van Amsterdam te Hamburg. EDERA, Rotterdam naar Catania p. 20 Dover. ELEVEEN 13 van IJmuiden te Seaham. ER1KA SCHUNEMANN 15 v. Rott. te Solvesborg FALK i7 van Rotterdam te Stettin. GATEWAY CITY, Rott. n. Mobile p. 20 Beachy Head. GLITT 17 van Rotterdam te Ahus. HADA. COUNTY, Rott. n. St. John N,B. 16 o<p 600 myi O. van K. Race. HAVENISTEIN 20 van Saigon te La Rochelle. HÉRTHA 18 v. Vlissingen te Barcelona. ISAR Rott. n. Japan p. 19 Gibraltar. IPSWICH TRADER 20 van Hariingen te Hull.: JAPAN 21 van Rotterdam te Hamburg. JOBSHAVEN 20 van B.-Ayres naar Antwerpen KATENDRECliT, t, Constantza n. Abö en Hei- singfors p. 20 Skagen. LAPPONIA 15 van Rotterdam te Mantyluoto. LYNN REGIS 19 van Rotterdam te Lynn. LUDWIGSHAFEN Amst. n. Santos p. 21 Fern.; Nor. MARTIN, Rotterdam n. Liverpool p. 20 Lizard. MARABOE 19 van Amsterdam te Mistley. NIEDERWALD 21 van Rotterdam te Hamburg, NORE 15 van Rotterdam te Sandefjord. NIKE, t, Ho'Verdam naar Falmouth 19 (10.11 n.m.) 90 mijl O. van Land's End. NIKE t. 20 V. Rotterdam te Falmouth PELIKAAN, m.b., 20 van Londien te Duinkerk)en, POLLENZG Rotterdam n. Napels p. 21 Ouessant. P L M 27 Rott. n. Caronte p. 21 Gibraltar. POLLENZO, Rott. n. Napels p. 19 Dungeness. PRES. FRANCQUI t., Amst. n. Batoum 15 v. Stamboui. PRIMA 20 v. Hariingen te Gooie. RING 20 December van Rotterdam te Rpuaan. SOESTERBEKG 18 v. Monrovia n. Bas Kouilon. ST. ANN A L, AND 20 v. Blyth n. Hamburg. SENSAL 16 van Rotterdam te Pillau. ST. KENNETH, Rott. n. Dublin p. 20 Beachy Hd. SENDEJA 13 v. Rott. te Bari. TAJIMA MARU 19 van Rotterdam te Yokohama TRONDANGER, Rott. n. Vancouver p. 20 Dung. TIGULLIO, Rott. n. Cevita Veochla p. 19 Dun0, TO Ft, Rott. n. Bordeaux p. 20 Frawle Point. THOR 16 van Rotterdam te Kiel. THE EMPEROR 19 van Rotterdam te Middlesbro TRIANON, Rotterdam n. Japan 20 te Port Said. THESEE 20 Dec, van Rotterdam te Immingham. TRINGA 20 v. Rott. te Manchester. VECHT 16 van Rotterdam te Pillau. VLIESTROOM 19 Dec. van Amsterdam te Hull, WERNER KUNSTMANN 18 van Rott. te Lubeck WAAL 15 van Gefle te Soderhanm. ZAAN 14 van Rotterdam te uuras. TABXAN, Amster dam boord van het Nederi uit br'ken ln ,t be. town derwaarts veiv QUO VADIo. IJ m h i d e n, 21 December. Het See? 11 dezer wegens motorschade in de bin- ai,nier opgehouden Nederl. m.s. Quo nenhaven Groningeni hee£t na alhi.er de schade 7 v^'bben hcisteld, de reis naar Exeter (De vonshire) kunnen voortzetten. jjvERDAL. Plymouth, 21 Dec.Het Ne- „landeche motorschip Ntjverdal is met de Sado alhier in aanvaring geweest, waarbij de —Lien en de muur beschadigd werden. De Ny- Jterdal bekwam ingedeukte platen. (De Nijverdai is 21 van Plymouth naar ^ot terdam vertrokken.) SCHEPEN ONDER NEDERLANDSCHE VLAG. Er is nader door de directie der Koninklijke Shell groep besloten, dat van de voor deze groep in aanbouw zijnde schepen in totaal een 8-tal onder Nederlandsche vlag zal varen, te weten behalve reeds vroeger genoemde Ko'sa en Rita, welke aan de N. C. Curagaoache Scheep vaart Maatschappij zulen toebehooren, zullen de volgende schepen geregistreerd worden ten name van de N. V. Petroleum Maatschappij La Corona. Sunetta, 12,500 ton d.w. in aanbouw by NV V. Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam. RAPANA, 12.500 ton d.w. in aanbouw by N. V. Wilton-Fyenoord te d^te^a™nbouw by N. v. Rotula, 12.300 to te Amsterdam. S tHw. in aanbouw bij Oden» SGadiH!V12e50t0t'ton d.w.'tn aanbouw bij Howalds- ^Geniti! 1Y50C ton d-w. in aan-bouw bij Deutsche Werft te' Hamburg. VERWACHT TE AMSTERDAM. FLANDRIA v. B.-Ayres 21 y. Montevideo JOH. V. OLDENB. v. Batavia p. 21 Gibraltar POELAU BRAS v. Batavia 21 v. Singapore, RHESUS v. Batavia 21 te Penang. ROTTERDAM, 22 December 1931. Vlet- en achterwerk: 150 ton 6, 300 ton a.5", 350 ton )9, éag- „,eren pijpen n. Haren (Gr.) Vaarwerk. 10/ ton J Alinelo, 110 ton id. motor WabliL lOO ton rna,B motor n- Meppel, 45 n. Wolvega, en 1()q sesammeel, beide n. ton bouwma.er aleno!?eng yerho tarief> Amsterdam A"n Ruhrort—Keulen onveranderd 45 per scheepston. Er einK ter bexirza zeer weinig om. Sleeploon n- d- Eeneden Rijn 25 ct. tarief voor geladen schepen. ROTTERDAM, 22 December 1934. (Bericht van de Nederlandsche Kijnvaartvereen). Ërtsvrachten naar de Ruhrhavens met. 4 tos- dagen 60 ct., met 8 losdagen 70 ct. per last Naar 't Rijn-Hem E,kanaal 10 ct. meer. Sleeploon vol gens het 25 ct. tarief. (Bericht van het Particulier Bevrachtingskan- t0Vracht naar den Boven-Rijn voor schepen tot 500 ton 3% ct. per ton per dag. 2 meter diepgang afleveren Ruhrort, garantie 25 dagen. Voor schepen van 500—650 ton 3% ct. zelfde condities, schepen boven 650 ton 3 ct., zelfde condities. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 3035 cent. naar het Rijn-Hernekanaai 35—40 ct. per ton, met resp, 4 en 8 losdagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2