U. Th. v.d. Vlerk - Korte Dam li W. DE VOS Jr. REGISTERS m ariëns schoenen huis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. BERICHT. ZALIG NIEUWJAAR! STADSNIEUWS SCHIEDAM IN 1934. Kleedingmagazijn A. L J. v.d. VEER Z. H. KANT. BOEKHANDEL PASSAGE - SCHIEDAM T WEER BR broersvest 54 vijf bladen 57ste TA ATROANG. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HOOGSTRAAT 174 TELEFOON 69537 P.F. HERWONNEN LEVENSKRACHT. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN ROTTERDAMSCHEDIJK 209a DIT NUMMt.il BESTAAT UIT KETHEL. ROTTERDAM. DE VERBINDING MET DE RAND GEMEENTEN. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10: per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor !_6 regels 1.55. elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tanef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels t O.oU. ld regels 1--. 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven ■«lieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallen verzekering j 500.bij overlijden door een ongeval 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken andereu vinger. De Verzekering loopt of één oog; 150.— bij verlies van e duim; 75.— bij verlies van op de voorwaarden als eenmaal per maam ^Iad ,vorc|t afgedrukt. In verband met het Nieuwjaarsfeest zal deze courant morgen niet verschijnen. DE DIRECTEUR. Het mag zeker geen gewone beleefdheids uiting of formeele vriendschapsbetuiging zijn, als wij elkander aan het einde van 1934 een Zalig Nieuwjaar toewenschen. Het afgeloopen jaar toch is allei minst een jaar geweest, waarop de wereld in haar algemeene constellatie van vandaag met voldoening kan terug zien. Rampen zijn den menschen niet bespaard gebleven en verbetering van den maatschappelijken toe stand schijnt *og steeds toekomstmuziek te moeten heeten. Geenszins is het intusschen onze bedoe- ling het vertrouwen op beterschap te schok- i ken, maar wij kunnen ons ook niet iets sug gereren, dat nog al te veel van een ver- r' Wijking verwijderd blijkt te zijn. •rij ebben in het afgeloopen jaar gestre- I ~>ns bestaan en die verplichte strijd f rar. „r dan ooit; wij hebben getobd in A 1. moeilijkheden en de zwaarte daarvan was m 0V.1 normaal; wij hebben ons best ge- da j en sterker dan tevoren gevoeld, dat al les slechts menschenwerk is; wij hebben met mr klein-menschelijke krachten gepoogd het oijna bovenmenschelijke leea eener steeds j t^fhevigde crisis te dragen. als wij nog staande zijn gebleven, bben wij dat meer dan aan wat ook ;e danken aan den hulp van Hem, die on- - voorwaardelijk gezegd heeft: „Ik ben met u tot het einde der tijden". Wij leven nog, al valt het leven in de huidige omstandigheden zeker zwaar; zoo wei aan degenen, die zelf zwaar beproefd werden als aan hen, die veel ellende om zich heen moeten zien en verdrietig gestemd worden, omdat zij in de beperktheid van eigen middelen lang niet zóóveel kunnen goed doen als zij zouden wenschen ter wille 1 den evenmensch. f *.et ten einde neigende jaar bracht nog jgen oorlog, maar ook geen bestendiging óndergang, rriaar ook geen perspectief op ^beter; het 'gaf geen oplossing der crisis evenmin als een afdoend middel ter bestrij- ding der daarmee gepaard gaande werk loosheidsmiseries. Zeker het gaf opnieuw kracht om de moeilijkheden te dragen, goeden wil om het kwaad te bestrijden en voornemens om af te rekenen met den geesel des tijds. Maar de entente van armoe, werkloosheid en on derlinge bestrijding staat nog steeds drei gend als een meedoogenlooze vijand, die ieder oogenblik zijn verpletterenden slag kan slaan. Zal die slag vallen? Zal het gevreesde gevaar werkelijkheid worden? Een Nieuw Jaar vraagt om aanvaard te worden met al z'n onbekendheden, met al z'n lief en leed. Als vanavond de klok twaalf maal gesla gen heeft, worden wij weer voor de onaf wendbare consequenties gezet van iedere stap vooruit. Zullen wij bestand zijn vegen den strijd, die waarschijnlijk niet makkelijk zal zijn? Zul len wij opgewassen blijken tegen de gevol gen van het kwaad, dat mede door eigen schuld in de wereld is gekomen? Het nieuwe is onbekend en wat onbe kend is, wordt (nog) niet bemind. Maar wij zullen het moeten aanvaarden met Chris tenmoed en Godsvertrouwen. Vast staat, dat ook in 't Nieuwe Jaar nie mand boven zijn krachten kan beproefd worden. Zeker is, dat ook de toekomst slechts bestemd is, om ons nader te brengen tot ons einddoel; een eeuwig geluk in de eeuwige zaligheid. Laten wij trachten, ons op die eeuwige Zaligheid te blijven voorbereiden door ook het komende jaar voor ons zelf te maken tot een jaar van Zaligheid, een Zalig Nieuw jaar dus. En dat kunnen wij, als wij be ginnen met Hem, die ons ook behouden heeft gebracht naar het einde van 1934. Dat Soecte begin is het haive werk En de andere heift zal even goed zijn, al- wij ons best blijven doen, want „doen wij ons best, dan doet God de rest". Mochten wij in 't komende jaar eens meer dan ooit begrijpen, dat de Liefde het hoog ste gebod is en dat de groote ellende in de wereld voor een zeer groot deel veroorzaakt werd, doordat de ware liefde onder de men schen en van de tnenschen tot God voor een belangrijk deel is z0ek geraakt Wij zullen vanavond weer eens een strenge controle oefenen op ons doen en laten in 1934 en daarna met de. hulp van Gods genade een vast voornemen maken, om in 1935 meer te doen wat goed is en meer te laten, wat kwaad is. Als wij ons sterk over tuigd houden, dat de individueele verbete ring de allernoodzakelijkste en allereerste voorwaarde is voor de algemeene verbete ring van de heeie maatschappij dan zijn wij °p den goeden weg. Moge Gods Genade ons heel het komende jaar 0p dien weg houden. Dan zal 1935 ze- ker tsy, Zalig Nieuwjaar wo-den, ondanks wat oc% Als wij elkander morgen met deze bedoe lingen een; Zalig Nieuwjaar toewenschen kan deze t hristeliike liefdesuiting zeker geen formaliteit genoemd worden, doch zal ze mogen opgevat worden als het wachtwoord van een groote organisatie, die slechts één goed doel nastreeft: een gelukkige voorbe reiding op het eeuwige geluk hiernamaals. Evenmin ais overal elders zijn de sombere crisiswolken, weike zich vóór enkele jaren bo ven ons kwamen samenpakken, in den loop van 1934 voorbij gevaren. En Schi edam ver keert wel in een bijzonder ongunstige positie. In verband met zijn karakter als industrie stad werd het wel in heel erge mate door de werkloosheid* geteisterd, en de Schiedamsche middenstand, die al zoo gehandicapt wordt door de onmiddellijke nabijheid van een groot stad, stond te zamen met de werklooze arbei ders bij den klaagmuur, toen met ingang van 1 Juli de steun werd verlaagd. Diep ging on ze gemeente gebukt onder de lasten, welke de werkloozenzorg met zich brengt, Het foutieve beginsel, volgens hetwelk iedere gemeente, zij het ook gesteund door het rijk, haar eigen werkloosheidslasten heeft te betalen, bracht vooral Schiedam heel erg m de knel. Onze ge meentesecretaris schreef weer eenige brochu res om die ongewenschte en voor onze goe de stad zoo noodlottige regeling ongedaan te maken, en zijn actie mocht eenig succes boe ken. De regeering ontwierp een plan voor een werkloosheidissubsidiefonds. in dien zin, dat ook gemeenten waar bijna geen werkloos heid lieerscht, over de brug zouden moeten komen. Het succes is echter nog niet volko men, zooals de gemeente-secretaris, eveneens in brochures, heeft aangetoond, want de stich ting van het werkloosheidssubsidiefonds steunt blijkbaar nog niet op de gedachte, dat de werkloozenzorg gedragen dient te worden door de totaliteit der gemeenten en geen en kele gemeente in een bevoorrechte positie be hoort te verkeeren. Hopen we intusschen, dat Schiedam in dezen nog eens heelemaal zijn zin zal krijgen, hoewel we nog vuriger wen schen, dat er spoedig een tijdstip kome, dait een heropbloei van handel en nijverheid weer normale zorgen op de schouders onzer gemeente laadt. Het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven werkloozen bedroeg begin Januari 5706 en thans 6088, terwijl de bevolking tot 60791 zie len toenam. Het havenvevkeer is vergeleken bij 1933 be langrijk t erugioopen, en doordat de Bui- tensluis gedurende geruimen tijd droogge legd was, lag de binnenscheepvaart hier zoo soed_aL aekeei siji. Een kïoote iiajjfiicap is. dat, nu de slüis al lang hersteld is, nog vele schepen den inmiddels gekozen omweg blij ven volgen. De gemeenteraad heeft weer verschillende belangrijke besluiten genomen, al draagt ook zijn arbeid het stempel van de crisis, die hem o.a. een deel zijner zelfstandigheid heeft ont futseld, want het zijn toch zeker wel de tijds omstandigheden die hoogere organen nopen, zich zoo nu en dan in directen zin met het gemeentelijk leven in te laten. Den 2den Februari keurde de Raad weer een voorstel van B. en W. goed om een aan tal maatregelen tot bezuiniging op de uitgaven en opvoering van de inkomsten te treffen, en dat was de laatste keer niet. want 18 Mei werden nog eenige buitengewone maatregelen goedgekeurd, het resultaat van het overleg tusschen B. en W. en Gedeputeerde Staten over de begrooting 1934. Inmiddels, namelijk den 24sten Maart, verklaarde de Raad zich er mee accoord, dat de onderhandsche verpach ting van den tol aan den Overschiescheweg aan den heer H. J. Tijhuis te Rijssen (O.) werd voortgezet. In dezelfde vergadering sprak de burgemeester een gedachtenisrede uit ter ge legenheid van het overlijden van H. M. de Koningin-Moedr. In Mei schrikte mr. M. Ka velaars zijn medeburgers op, door te bedan ken als lid van den gemeenteraad, maar nog net op tijd trok hij zijn ontslagname in, al zou de heer H. J. Steens voortaan als leider der R. K. fractie optreden. Den 29sten Juni hechtte men voor den der den keer van het jaar zijn goedkeuring aan eenige ontwerp-maatregelen van financieelen aard, die nu werden aangediend als wijzigin gen der gemeentebegrooting in verband met het overleg met Ged. Staten. Aan he+ eind van deze bijeenkomst zag de heer Hoogendam een motie kelderen, die hij had ingediend inzake de distributie van onvermengde margarine en die het belang van den middenstand beoogde. In zijn vergadering van 10 Juli voerde de Raad, na een Prins Hendrikherdenking een nieuwe sehoolgeldregeiing voor het L. O. en het Ulo in, en verder namen onze volksver tegenwoordigers mr. Roelants, die de liberale vacature-Broek had aan te vullen, in hun mid den op, terwijl ook nog school E 2 in de Lek straat werd opgeheven. Den 4den September ging de Raad over tot de samenstelling der Raadscommissies die in de bestaande verhoudingen werden gehand haafd en der afdeelingen voor het begroo- tingsonderzoek. Voorts werd o.m beslopen om werkgelegenheid voor jeugdige werkloozen te openen en om den gemeentelijken cursus tot opleiding voor bewaarsehoolondrrwijzeressen op te heffen Op 28 September werd een voorstel van me vrouw Benthemde Wilde aanvaard om in de vacature van directeur-ieeraar aan den gemeen telijken handeisavondcursus te voorzien met vermijding van cumulatie, terwijl ook nog een voorstel werd goedgekeurd inzake het van toepassing verklaren der z.g. crisisregeJing van de Winkelsluitingswet. Den llden October stelde de Raad, na een verduidelijkende ver dediging door wethouder Houtman, een veror dening vast, houdende algemeene regelen voor het door particuliere eigenaars in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein. Dc het vorig jaar toegepaste gasprijsverhooging werd in deze zitting weer ongedaan gemaakt, om dat zij een belangrijke vermindering van het debiet ten gevolge had gehad. TWens werd in deze vergadering als opvolger van het op 10 Aug. overleden c.-h. raadslid Stahlie de heer Th. J. L, v. d. Berg geïnstalleerd. Den !6den November verlaagde men de huren der gemeentewoiiingen aan den Havendijk en Rijnstraat, en stelde men ten gunste van ca féhouders, die muziek laten maken, nieuwe verorderingen vast inzake de vermakelijkheids belasting. Ook in deze zitting vond een nieuw raadslid zijn zetel klaar staan: de r. k, heer P. A. v. d. Berg, die den heer J. P v. Vonderen, welke naar Eindhoven was vertrokken, had te vervangen. Op 14 December werd het schoolhoofd A. A. J. Mets benoemd tot directeur-ieeraar van den gemeentelijken avondcursus. Totale vermijding van cumulatie was niet mogelijk gebleken, maar, zooals wij dezer dagen meldden, genoemde heer heeft zijn benoeming niet geaccepteerd. Op den avond van denzelfden dag begon de Raad met de behandeling der gemeentebegroo ting, waarmee hij na acht vergaderingen ge reed was. s> Op kerkelijk gebied vallen ook dit jaar ver schillende belangrijke gebeurtenissen te memo- reeren. Begin Januari vertrok kapelaan C. M. M. Hijgeman van de St. Liduinakerk naar Rot terdam om door den weleearw. heer A. Velze- boér van daar vervangen te worden. Eind Ja nuari werd de weleerw. heer H. A. J. Koop man, die kapelaan was te Alphen aan den Rijn, als zoodanig in de St. Liduinaparochie be noemd. Pater J. Frehé, die kapelaan was in de Singelparochie, werd 16 Juh door pater P. Smulders vervangen. Met ingang van 24 Aug. werd kapelaan A. J. Raaffels, werkzaam in de St. Liduinaparochie, benoemd to t kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouw van Altijd- durenden Bijstand te Amsterdam. Hier ter stede droegen twee neomisten hun Eerste Plechtige H. Mis op: de weleerw. heer A. Hendriks, Norbertijn, on 29 Juli en pater A. Volk O.P. 31 Juli, resp. in de Frankeland- sche- en in de Singelkerk. Den 15den Augustus vierde pater A. v. Dijk O.P. zijn 40-jarig priesterjubilé. Niemand zal toen wei nebben vermoed, dat deze actieve priester reeds zoo spoedig zou gaan „hemelen". Op 15 December wisselde pater v. Dijk, die bijna al zijn veertig priesterjaren aan de Havenkerk had gegeven, het tijdelijke met het eeuwige. Pater D. A. Reisch van de Singel kerk vierde 23 September zijn zilveren kloos- terfeest. Den 17den Februari was de eerw. zuster Gö- daliva gedurende 25 jaar werkzaam in het St. Licluinagestmht, _en_ 26 Juli vierde de eerw. zuster Maria Antonia tiaar gouden pitrfessic- feest in Huize „St. Luiduina", terwijl Zr. Augustus van het klooster aan de Tuinlaan 30 Augustus den dag herdacht, waarop zij haar plechtige geloften aflegde. Op 8 October nam Zr. Euialia afscheid ais priorin van het R. K. Weeshuis om naar Leiden te vertrekken. 17 Juni hielden de kath. jeugdorganisaties een Eucharistischen Jeugddag op het Feestter rein in het Volkspark, en voorts herinneren wij nog aan het 75-jarig bestaansfeest der H. Familie-congregatie in het Frankeland op 11 November. Gebeurtenissen van eenig gewicht voor het vereenigingsleven waren nog: de opening van een bureau voor Medische Sportkeuring op 27 Februari, de viering van Prinses Juliana's ver jaardag in bet Passage-theater op 31 April, het 30-jarig jubilé van T. H. O. R., de opening van een Hanze-bureau aan de Boterstraat op 7 Juni, de inzegening vaneen nieuw K. J. C.- huis aan de Lange Haven op 24 Juni, de inge bruikneming van bet nieuwe clubhuis der wa- tersportvereeniging op 17 Juli, de oprichting van een R. K. Vredesbond op 29 October en van een R. K. Kapperspatroonsbond op 12 No vember. Behalve pater v. Dijk en den heer A. Stahlie, architect en raadslid, ontvielen ons nog de volgende bekende figuren: J. Nuhaan, voorzit ter van de schietvereeniging „De Roos" op 6 Januari; B. J. Bertels, manufacturier, op 28 Maart; J. A. J. Nolet, distillateur op 23 April; L. Kleipooi, oud-industriëel, op 23 Mei, en F. Elienberger, de commissaris van politie die 1 December op het hoofdbureau door een gede- gradeerden hoofdagent werd doodgeschoten een gebeurtenis, die wel de belangrijkste, ze ker de meest sensationeele, van 1934 voor Schiedam mag genoemd worden. Verder herinneren wij aan de doodelijke on gevallen, die alhier plaats vonden. Op 2 Ja nuari verdronk de 66-jarige mej. J. v. W. in de Schie; 16 April bezweek de 79-jarige W. K. aan de gevolgen van een twee dagen te voren op de Broersvest gebeurde aanrijding; 1 Mei kwam de 13-jarige G. K. in de Nieuwe Haven om; 4 Mei werd de 12-jarige S. W. door een auto overreden; 11 Mei viel de 5-jarige J. G. uit een raam in de Aleidastraat; 26 Juni werd de 60-jarige A. v.d B. zoodanig aange reden, dat hij kort daarop overleed: 23 Octo ber haalde men het lijk van den 70-jarigen Schiedammer A. v. N. uit de Poldervaart op. Verschillende bouwwerken van eenige be- teekenis kwamen in den loop van 1934 gereed. Op 23 Januari werden aan de Van Marumstraat 36 gemeentewoningen voor groote gezinnen in gebruik genomen. De voltooiing van de toren flat werd 22 Maart bekrachtigd door de offi- cieeie opening van het Hema-filiaal. Minis ter Slotemaker de Bruine opende op 26 Mei het nieuwe St. Jacobsgasthuis aan de B. K.-laan, terwijl 15 Augustus een nieuwe vleugel van de Dr. Noletstichting werd ingewijd. Op 4 October werd er weer water oinnengeiaten in de her stelde Buitensluis, en 17 November beproefde men voor het eerst het water van ons zoo lang verbeide Sportfondsenbad. De St. Janstoren is nu ook zoo goed als gereed gekomen. Verder beleefden we ook in Schiedam rel letjes in verband met de steunverlaging; Vrij dagavond 6 Juli woedde het oproert je wel liet hevigst. Het zilveren bestaansfeest van ons Sterebosch werd in September met een ten toonstelling in het St. Jacobsgasthuis ge vierd. Twee keer kraaide de roode haan hier bijzonder hard: op 23 Juli werd de kwasten en borslelfabriek van J. Jakobs aan de Wes- ltecl. 418 30 WEN8CT1T ZI JN CLIËNTÈLE VOORSPOEDIG JAAR Keel, 54S 8 terkade een prooi der vlammen, en in den nacht ran 18 op 19 Augustus de heerenmode zaak van de wed. Leenders aan de Lange Kerkstraat. In aller herinnering zal nog wel voortleven de diiëvoudige winkelweek, die hier -vanaf 13 October onder de leuze „Schiedammers koopt in Schiedam!" werd gehouden. Het bezit van een modern theater stelde ons eenige keeren in staat, tooneelspel van be roepsgezelschappen te genieten. We zouden dus ook de leuze kunnen aanheffen: „Schie- darrwiers, amuseert u in Schiedam!" Alleen nog een beetje welvaart meer; want dan zal onze stad een mooie, opgewekte stad zijn, hoe zwad zij dan ook moge zijn geweest! Vertooning der propagandafilm Vrijdag 4 Januari zal er vanwege de R. K. Veieeniging' tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" een propaganda- filnavond in den R. K. Volksbond worden ge houden. Alsdan zal de heer H. Vuiister het woord voeren, terwijl een vertooning zal wor den gegeven van de Hin-film van Kees Stroo- band betreffende „Herwonnen Levenskracht". Kinderen beneden de 16 jaar zullen geen toe gang hebben. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Woenj riag 2 Januari om 3,30 uur worden alle Kruiskit leren op het clubhuis verwacht, waar het Ker tfeest zal worden gevierd. ST. FANC SCA-ROMANA-LIEFDEWERK De di c1jr schrijft; Bij tfa wisseling rlvr jaren past het, U allen namehs CLe Romaantjes, de leidsters, en ook namens mij zelf van harte een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen. Moge het nieuwe jaar onder alle opzichten zegenrijk voor u zijn, en moge de goede God heel bijzonder uw offervaardig heid voor ons liefdewerk beloonen. Al zijn de tijden moeilijk en wordt de strijd om het be staan steeds zwaarder, toch mogen we met genoegen constaleeren, dat het in het afge loopen jaar ons werk niet aan sympathie heeft ontbroken, en dat niet aiieen; van verschil lende kanten, zelfs waar we dit konden ver wachten, kwam men onze. dikwijls moeilijke, financieele zorgen verlichten en daardoor daadwerkelijke belangstelling voor ons mooie werk toonen. De goede God zal zeker deze offervaardigheid beloonen, en wij blijven dankbaar, ook voor de kleinste bijdrage. We mogen en willen niet veel vragen, maar toch willen we deze gelegenheid nog eens gaarne benutten, om de aandacht te vragen van onze R. K. Schiedammers voor ons mooi en nuttig werk. Ook wij lijden onder der druk der tijden, onze zorgen zijn grooter, dan men oppervlakkig zou vermoeden, en misschien zijn er nog verschillenden, die wel kunnen, maar er nooit aan gedacht hebben, ons apostolisch werk te steunen door een kleine bijdrage. Voor de zulken bestaat er in 1935 nog altijd gelegenheid aan dit verlangen te voldoen. Iedere bijdage, ook de kleinste, is zeer welkom en helpt ons den moeilijken last te verlichten. Zoo zullen we, u allen dankend moedig het nieuwjaar beginnen en de H. Francisca-Ro- mana zal zeker Gods zegen afsmeeken over ons werk en over degenen, die het door hun offervaardigheid steunen. OUDEJAAR EN DE TRAM Vannacht zal lijn 4 na de laatste ritten de volgende extra ritten rijden; Van Schiedam naar Station Maas: 0.20, 0.30, 0.40. 0.50, 1.00 1,10, 1.20, 1.30. 1.40, 1.50, 2.00 uur. Van Schiedam naar remise Delfshaven: 2.10 en 2.20 uur. Van Station Maas naar Schiedam: 0.30, 0.40, 0.a50, 1.00, 1.20, 1.30, 1.40, 1.50 uur. Van Station Maas naar remise Delfshaven: 2.00, 2,10, 2.20, .2,30 uur. Morgen zal de Zondagsaienst worden waar genomen door de geneeskundigen Kunze, Sin gel 70; de Leeuw, Westvest 12, en Nijen- huis, Burg. Knappertlaan 197. Geopend zullen zijn de apotheek der firma v. Westendorp, Emimastraat 1, en de Rembrandt- apotheek. Rembrandtlaan 5b. HENGELEN Zondag hield de jonge hengeiaarsvereem- ging „Het Baarsje" een onderling concours in den kleinen polder. De prijzen werden als volgt behaald: 1ste pr. B. Versteeg; 2de ps. H. Degeling; 3de pr. D. Versteeg; 4de pr. W. de Nijs; 5de pr. H. Wolthuis; 6de pr. W. Es- baclT; 7de pr. J. Hoegee; 8ste pr. D. de Nijs; 9de pr. J. Gijbcls; 10de pr. I Esbach; 11de pr. K, Kinneging. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 29 December; Johannes, z. van P. de Jger en P. C. Krabbendam. Th. a Kem- pisstraat 50. wenscht u in 1935 veel geluk en voorspoed Keet. N48S KLEEDING NAAR MAAT EN CONFECTIE Recl.813S 8 Z.H.K.'s WINKELBOEKEN vanaf 25 ct. Z.H.K. S GOEDKOPE GEBONDEN BREED FOLIO REGISTERS vanaf 95 ct. TELEFOON 68254 RecI.61S 13 VERGEEFSCHE INBRAAK BIJ WINKELIER Brandkast voorover geworpen. Zaterdagnacht is ingebroken in de woning van den winkelier v. M. aan den SingeL De dader heeft zich met een valschen sleutel toe gang verschaft, terwijl de bewoners op de bo venverdieping sliepen. In het kantoortje is alles overhoop gehaald en de brandkast voorover geworpen, maar niet geforceerd. Vermoedelijk is de dief gestoord Een schrijfmachine is den volgenden morgen op het Kerkplein (achter de woning) terug gevonden. Er wordt niets vermist. DE SCHEEPVAART IN 1934. In 1934 zijn te Schiedam aangekomen uit zee 620 stoomschepen, 15 zeilschepen, 12 zeesleep booten, 2 zeelichters en 1 visscherspolitievaar- tuig. In 1933 was dit: 745 stoomschepen, 20 zeil schepen, 1 zeelichter, 8 zeesleepbooten, 1 mo- torlogger, 2 onderzeeërs, 2 torpedojagers en 2 visscherijpolitievaartuigen. Om te bunkeren zijn 95 zeebooten in 1934 binnengekomen tegen 75 bunkerbooten in 1933, 46 in 1932 en 120 in 1931. Bij de N.V. Schieveem kwamen 62 schepen, bij de N.V. Scheepsbouw Mij. Nieuwe Water weg 126, bij Wilton's Scheepswerf 125, voor de Transport Mij. Waldhof 60, Zakken Industrie 5, N.V. Houthandel W. S. de Wetering Co. 2, stukgoederen 125 en 1 met keisteenen voor de gemeente. MEN ZIJ OP ZIJN HOEDE Belanghebbenden wordt onder de aandacht gebracht, dat sommige gewezen colporteurs van het administratiekantoor van aflosbare waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde voor 't Apeldoornsche Administratiekantoor voor aflos bare waarden Nationaal Kantoor genaamd, directeur Schram op een vermoedelijk mis leidende wijze de cliënten van het in liqui datie zijnd Amsterdamsch Administratiekan toor trachten over te halen hun verdere afbe talingen aan het Apeldoornsche Kantoor te doen. Het gevolg daarvan is, dat zij, die zich lieten overhalen, door beide kantoren voor be taling worden aangesproken. SCHIETWEDSTRIJDEN BURGERWACHT Zaterdagavond zijn de prijzen, verbonden aan de onderlinge schietwedstrijden van de Kethei- sche Burgerwacht, in café de Vergulde Valk door den voorzitter, den burgemeester, mr. J. J. v. d. Lip, uitgereikt. In zijn rede heeft mr. v. d. Lip hulde ge bracht aan bestuur en leden voor de wijze, waarop zij er voor gezorgd hadden de wedstrij den tot een succes te maken. Spr. heeft dank gebracht aan den heer Bliek uit Schiedam, die als baan-griffier de wedstrijden heeft geleid, waarop de heer Bliek zei, dat hij zich een vol gende maal weer gaarne beschikbaar wilde stellen. Hierna zijn de prijzen uitgereikt. De uitslagen luidden: Klasse A: 1 Jac. Verspeek 190 p.; 2 H. de Lange 188 p.; 3 M. de Bruijn 187 p.; 4 Q. van Lindt, 187 p.; 5 W. Peters 187 p.; 6 N. Lansber gen 186 p.; troostprijzen: C. Lansbergen. D Poot en Jac. Kool. Klasse B: 1 S. Verkade 180 p.; 2 G. Bauer Jr 179 p.; 3 A. Lansbergen 177 p. troostprijzen: C Driehelm, W. Jongste. Klasse C: 1 G. Lansbergen Gz. 197 p.; 2 S Bijl, 166 p. 3 J. Poot 164 p.; troostprijzen: J Gebbe cn F. Nootenboom. Geluksbaan: 1 F. v. d. Wilt 817 p.; 2 W. Peters 801 p.; 3 J. C. F. Olsthoom 760 p.; 4 dr. Sauer 758 p.; 5 A. Vlaardingerhock 755 p: 6 L.Biji Lzn. 746. Vogelprikspel: 1 H. de Lange J93 p.; 2 Q. van Lindt 190 p. 3 C. A. de Lange 190 p.; 4 C. van Noordt 185 p; 6 D. Poot 180 p. 7 W. Jongste 180 p.; 8 W. v. d. Eijk, 174 p. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen, Zuid Westelijke tot Westelijken wind zwaar bewolkt met opkla ringen, waarschijnlijk aanvankelijk nog eenige regen, iets kouder. R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal adspiranten De voetbalwedstrijden voor adspiranten op Woensdag en Donderdag gaan niet door. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 29 Dec. Aangekomen: Noorsch m.s. Touraine, met stukgoed van Antwerpen; m.b. Sir Osbom Holmden, met stukgoed van Duinkerken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 29 Dec. Vertrokken: s.s. Seroos- kerk, met stukgoed naar Rotterdam; Duitsch s.s. Frigga, ledig naar Kirkenes; Eng. s.s. Bhu tan, met stukgoed naar Yokohama via Antwer pen; Noorsch m.b. Touraine met stukgoed naar Dairen via Hamburg. SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen: Fransch s.s. Baoulé, met stukgoed van West-Afrika in de Wilhelminahaven. KALENDERS ENZ, We ontvingen nog kalenders voor 1935 van de Stoomververij en Chemische Wasscherij „de Regenboog" te Tilburg en de N.V. Verzekerings maatschappij „St. Petrus" te Den Briel, welke laatste kalender een serie afbeeldingen van Ne- derlandsche torens vormt. De Spaarbank Anno 1820 alhier geeft niet slechts een wand- en een zakkalender maar ook een almanakje uit. AANGIFTE VOOR DEN BURGERLIJKEN STAND. Belangrijke wijzigingen. In verband met het feit, dat op 1 Januari 1935 in werking treedt de wet van 31 Mei 1934. S. 276, tot wijziging van de voorschrif ten betreffende den burgerlijken stand, zul len onze lezers zekere met vreugde kennis nemen van de belangrijkste veranderingen, die in deze wet zijn opgenomen. In de eerste plaats behoeft een aangifte van een geboorte niet meer te geschieden in tegenwoordigheid van twee getuigen. De aan gever zal dus voortaan in zijn eentje naar den ambtenaar van den burgerlijke stand kunnen gaan. Het voorschrift, dat een aangifte binnen drie dagen na de geboorte dient te geschieden, blijft bestaan. Mocht echter tengevolge van buitengewone omstandigheden de aangifte niet binnen drie dagen zijn geschied, dan is het nog mogelijk, ook daarna aangifte te doen, doch dan geldt als voorwaarde, dat de Officier van Justitie daarvoor uitdrukkelijk machtiging verleent. Aangifte behoort in de eerste plaats te ge schieden door den vader, doch bij gebreke van den vader of diens verhindering zullen artsen of vroedvrouwen tot aangeven bevoegd zijn. Verder zullen ook voor het doen van aan giften van overlijden na 1 Januari a.s. geen twee personen meer bij den burgerlijken stand be hoeven te verschijnen. Een aangever is vol doende. De wet stelt voor den aangever den eisch, dat hij uit eigen wetenschap van het overlijden kennis draagt. Het gemeenteraadslid de heer A. J. ten Hope heeft de navolgende vragen gericht tot het college van B. en W. 1. Kunnen B. W. mededeelen, of zij ac coord gaan met de opvatting van den directeur der R. E. T. inzake de kwestie; Autodienst T. O. D. 2. Indien B. en W. hiermede accoord gaan, zal dit dan bij uitvoering niet een zeer groot nadeel toebrengen aan den Rotterdamsehe Midden stand. 3. Moeten B. en W. niet alles in het werk stellen, opdat de bewoners der randgemeenten zoo snel en zoo goedkoop mogelijk naar de bin nenstad kunnen worden vervoerd. 4. Zijn B. en W. niet van meening, dat bij stopzetting der autobussen uit de randgemeen ten naar onze binnenstad, de randgemeente- .bewoners verplicht worden te betalen tot de grens en daarna opnieuw tot de middenstad en dat dit tot gevolg zal hebben een minder bezoek aan onze stad. 5. Deeien B. en W. ook de opvatting, dat tegen misschien een klein financieel voordeel voor de R. E. T. een veel grooter nadeel staat, n.l. dat de diensten van de interlocale lijnen, die duizenden menschen van de randgemeenten in Rotterdam brengen, moeten worden stopge zet. aangezien het rijden tot de grens der ge meente niet loonend kan zijn. 6. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat, indien de gem. Rotterdam de-ze beslissing zou nemen, ook de randgemeenten deze beslissing zouden nerten tegenover de R. E. T. 7. Is het van B. en W. wel goed geoordeeld, om ter wille van een klein financieel voor deel voor de R. E. T. den ondergang te bevor deren van verschillende autodiensten, die be wegen hebben hun bedrijf rendeerend te kun nen drijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1