VRIJDAG 4 JANUARI 1935 VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING V VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". WILTON—FIJENOORD OPGELEGDE SCHEPEN. NIEUWJAAR DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN. CENTRALE MUZIEKSCHOOL. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. ONGEVAL. BOND VAN BURGERWACHT. SCHIETVEREENIGINGEN. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. ROTTERDAM—ROME NON STOP. MASKERS. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. Dr. EPPE WIERSUM. MANON-LESCAUT. INENTEN TEGEN DE POKKEN. GOED AFGELOOPEN. AANRIJDING. BURGERLIJKE STAND UIT HILLEGERSBERG. DE GESTOLEN AUTO. CRISIS-COLLECTE. DE OUDE BEGRAAFPLAATS PRESENTIE-GELDEN VOOR LEDEN VAN STEMBUREAUX. INBRAAK. UIT OVERSCHIE. BEEN VERBRIJZELD. BLEISWIJK. VLAARDINGEN. VERBETERING DER HOOGSTRAAT. OUDEWATER. Zondagmiddag 3 uur bijeenkomst van alle odspirantleden van het clubhuis Mathenesser- laan. Alle clubs gaan Zondag op den gewonen tijd door. Binnenkort is de concentratie te Schiedam een voldongen feit. Zooals wij hebben medegedeeld, heelt de directie van Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf, gevestigd aan den Ruigeplaatweg alhier, destijds haar voornemen bekend ge maakt, om in verband met de concentratie van Wilton-Fijenoord, haar geheele bedrijf van hier over te hevelen naar Schiedam, waar de be schikbare moderne ruimte volledig in staat is alles te verwerken wat men aan nieuwbouw of reparatie onder handen heeft. Dit voornemen is in de laatste maanden van het vorig jaar geleidelijk aan uitgevoerd en men is thans met deze concentratie zóó ver, dat binnenkort de heele verhuizing naar Schie dam een voldongen feit is. Hun aantal bleef ongewijzigd. Per 1 Januari bedroeg het aantal te Rotter dam opgelegde zeeschepen 21 met een inhoud van 90.484 B.R.T. Hiervan waren er 16 Neder- landsche, 4 Engelsche en 1 Hongaarsch schip. Sedert de opgave van 16 November bleef het aantal stationnair. COMITÉ VAN GRAANHANDEAREN Afscheid van den voorzitter den heer A. C. van Eyk. Het Comité van Graanhandelaren heeft gis teren in zijn gebouw aan de Wijnhaven officieel afscheid genomen van den heer A. C. van Eyk, die 32 jaar bestuurslid is geweest, waarvan 26 jaar voorzitter. De heer van Eyk heeft zelf voor de laatste maal de vergadering gepresideerd en de instal latie verricht van den nieuwen voorzitter den hiser G. van Stolk. Hij wees erop, dat uit het groot aantal stemmen, dat was uitgebracht op den heer van Stolk, mag geconcludeerd worden, dat hij een zeer populair persoon is in den kring van het comité. Spr. wenscbte den nieuwen voorzitter veel geluk en hoopte dat de heer van Stolk veel waardeering voor zijn werk zal mogen ondervinden. Nadat de heer van Eyk dien voorzitterszetel had afgestaan aan den beer van Stolk, gaf de ze het woord aan den ex-voorzitter om afscheid te nemen van het oamité. Spr. kon niet anders getuigen, dan dat hij het steeds als een voor recht heeft beschouwd steeds weer als voor zitter te zijn herkozen. Nu spreker echter het vorig jaar zach heeft teruggetrokken uit het zakenleven, heeft hij besloten zich te moeten terugtrekken, al kostte hem dit veel moeite. Wil men edhter een goed voorzitter zijn, dan moet men midden in het zakenleven staan. Hij dankte de leden voor het In hem gestelde vertrouwen en sprak de verwachting uit, dat de geweldige crisis, welke zich mede doet gevoe len in den graanhandel, spoedig zal worden ge volgd door een grooten bloei. De heer G. van Stolk heeft vervolgens een re de uitgesproken en daarin allereerst hulde ge bracht aan de leden van het comité, die in 1902 dien heer van Eyk hebben gekozen tot bestuurs lid en later tot voorzitter. Veel dank bracht spr. ook aan het eerelid den heer van Randwyk, die vele jaren lang de rechterhand is geweest van den thans scheidenden voorzitter. Spreker memoreerde het vele goede door den heer van Eyk tof stand gebracht en dit niet voor zich zelf maar louter in het belang van de graanhandelaren. De graanhandel, zoo vervolg de spr. is niet gederailleerd door de crisis of door gebrek aan energie of zakenkennis, maar door de regeeringsmaatregelen. De nestor van de Rotterdamsche graanhande laren de heer Sehilthuis bracht hierna hulde aan den heer van Eyk, dien hij noemde een voortvarend, sympathiek en betrouwbaar voor zitter, die onder zijn presidium hief comité sterk heeft doen groeien. Spreker hoopte dat de banden met het comité door dit afscheid niet zullen worden verbroken en stelde daarom voor den heer van Eyk te benoemen tot eerelid van het comité, wélk voorstel met luid applaus werd begroet. Hierna hebben nog vele heeren van hun ge voelens ten opzichte van den heer van Eyk doen blijken o.a. de heeren Darnibaeher, van Noort, Bosnia, jhr. Graswinckel, terwijl de heer van Eyk heeft dank gezegd voor de eervolle onder scheiding. Een portret in olieverf van den heer van Eyk was achter de bestuurstafel opgehangen en zal tot in lengte van dagen de herinnering aan den eminenten ex-voorzitter levendig houden. De scheidende voorzitter was tevens vereerd met een vaas orchideeën. Na afloop van de huishoudelijke vergadering heeft hef personeel van het comité nog gele genheid gekregen om in intiemen kring afscheid te nemen van den heer van Eyk. Alle leden der St. Joseph's Gezellen Ver- eeniging Stationsplein 10 worden opgeroepen om Zondag a.s. 6 Januari 's morgens om half acht deel te nemen aan de gezongen H. Mis en algemeene H. Communie in de Steigersche kerk aan de Hoogstraat; en 's middags om half een in de groote zaal van het Gezellengebouw aanwezig te zijn voor de algemeene vergade ring om het nieuwe jaar gezamelijk onder God's zegen in te zetten. In de middagvergadering zal de zeereerw. Praeses, na een overzicht van 1934 te hebben gegeven, de Vereenigingsplannen ontvouwen voor het nieuwe jaar. Niemand van de jonge en oudere leden ont- breke dien dag, maar allen komen op om tra ditie-getrouw kerk en zaal tot in de hoeken te vullen. Op Nieuwjaarsdag kwamen reeds meer dan 500 leden de Presidenten hun gelukwenschen mondeling aanbieden, ongeteld de velen die dit langs schriftelijken weg deden. In het Geb. v. K. en W. had de Cenfrale Mu ziekschool, waarvan de heer P. J. v. d. Valk de leiding heeft, gisteren wederom een openbaren voordrachtsavond georganiseerd. Het programma bevatte een 15-tal wei-ken van (om begrijpelijke re .enen) zeer uiteenlóo- penden aard: Handel en Beethoven stonden er evengoed op vermeld als componisten van xylophoon-nummers, subs-arrangsmenten van bestaande composities. Er was trouwens bijzon- veel xylophoon-aanbod dezen avond, al werden trompet en fluit ja zelfs het harmonium niet vergeten. Belangstelling was er ruimschoots, het duur de zelfs meer dan een half uur (sinds het be gin van den avond) eer de toeloop van muziék- of amusjmenitszoekers wat tot bedaren kwam. En er ging geen solist(e) van *t podium heen, of een hartelijk applaus lief zich hooren ten bewijze dat de prestaties gewaardeerd konden worden. Wij meenen echter wel het advies te mogen geven, zorg te dragen, dat de optredende leer lingen of medewerkende krachten al kunnen ze dan niet podiumrijp zijn minstens voor drachtvaardig genoemd kunnen worden; niet door iedereen, die zich gisterenavond in 't pu bliek liet hooren, werd aan dezen eisch voldaan en zoowel uit paedagogisch oogpunt als uit louter zakelijke overwegingen zou 't toch ge- wenscht zijn dat hiertegen geen bezwaar be hoefde gemaakt te worden. Er bleef overigens nog gelegenheid gisnoeg, om te erkennen dat veel goede bedoelingen ook wel gelukkige re sultaten afwierpen. In de Zalmhaven geloopen maar gered. Gisterenmiddag te ongeveer kwart over vijf uur is de 57-jarige zeilmaker C. G. wonende te Sliedrecht door de duisternis misleid in de Zalmhaven geloopen. De man zette het op een schreeuwen en werd opgemerkt door den 35-jari'gen sleepbootkapitein A. T. wonende aan de Vlethoek. Hij gooide een reddingsboei, bevestigd aan een lijn te water, waardoor het hem gelukte den drenkeling weer aan wal te krijgen. Op de post Leuvehaven werd G. van droge kleeren voorzien. Liefsel had hij niet bekomen. Gisterenmiddag om twee uur stond de 41-ja rige bootwerker E. J. W. wonende Oslandstraat aan de Rijnhaven N.Z. op een afgezet stuk straat te 'rijken naar het lossen van balen as best van uit een lichter op den wal Plotseling schoot de hijsch los en een baal asbest viel bo ven op den bootwerker. Hij kreeg een linker onderbeen-kneuzing en kan na verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De Rotterdamsche Bond van Burgerwaeht- schietvereenigingsm heeft gisterenavond in de bovenzaal van café Pompenburg de uitreiking van de wild-wedstrijdprij zen doen plaats heb ben. Aangezien het tevens societeltsavond was, was de belangstelling zoo groot, dat de lokali teit bijna te klein bleek. De heer C. v. d. Lin den heeft als waarnemend voorzitter den avond met een kernachtige nieuwjaarsrede geopend, waarin hij in hoofdzaak den groei en den bloei van den bond in het licht stelde. Hij memoreer de tevens, dat de voorzitter, de heer T. Scheer der, niet aanwezig kon zijn, doch hij hoopte, dat deze zijn taak als voorzitter bij een volgen de gelegenheid weer kon waarnemen. Vervol gens deelde de heer v. d.Linden mede, dat ko lonel Veldman tot generaal-majoor bevorderd is, welke mededeeling met applaus werd be groet. Daarna heeft de waarnemend voorzitter de 30 wildprijzen uitgereikt. De verdere avond werd doorgebracht in de gezellige sfeer van de societeitsa vonden. Ie klasse ABolnes—Erasmus; Satumus Pechvogels; DinduaNestoro; W. T. R.— Charlois; B.: PuttershoekDL-VS-, D.H.Z A.V.S., HionGerminal, NoordereilandRadio, C.: C K.C.—H.V.S., H.O.V.—H.G.S,, Zwart Wit —Hermandad, O.W.C.—D.E-Z-V. 2e klasse A.: S-S-S.Poseidon, D.Z.D Numansdorp, PretoriaSunrise, V-E.F.C.Hil- legersberg; B.: SpijkenisseG-V.R.. Poortugaal Kampioen, SportlustH.B.B., D.R.L.C.S C. C.: Oud BeyerlandLuno, SlikkerveerA SlV., RotterdamDE.H., H.W.DSemper Melior., D.: Wit Rood WitA.V.O-, DemosT.A-G-, SC.V.Belvedère. Donderdagavond te kwart over 8 uur werd de Rondgang voor klasse B en C aangevan gen. Klasse B en C heeft haar andere zuster, klasse A, niet verbeterd Wierpen in deze af- deeling 6 clubs boven de 300, in gene mocht slechts één clüb de 300 overschrijden. Dit ge lukte aan „De Poedelaars", zoodat Schiedam voorloopig leidt. Deze c.ub is er nog op het laatste moment bijgevallen, zoodat zij nu heeft laten zien er alsnog bij te behooren. Moge dat zoo blijven. „Alle Neune II" bleef goede tweede eiy' de „Bijenkorf" heeft geschitterd door afwezigheid. Moge dit de eerste en tevens de laatste maal zijn. De bereikte cijfers zijn als volgt: 1. „De Poedelaars", 310; 2. „Alle Neune" n 282 3. „Groot Hamburg" 276; 4. „Dik Romein" 275; 5. „E. V. A." H 273; 6. „D. O. P.", 272; 7. „Pompenburg" II, 265; 8. „De Woudsloopers" I, 264 9. „Excelsior", 261; 10. „Schiebroeksche Damesclub", 259; 11. „D.O.K.", 255; 12. .A.D.O." H, 246; 13. „De Woudsloopers" IX, 239. Voortzetting van den rondgang voor klasse A; Maandag 7 Januari, en voor klasse B: Maandag .14 Januari a.s., beide in „Tivoli", Cools ingel. Het tijdstip, waarop de heer C. Borsten, die per auto een non-stoprit van Rotterdam naar Rome zal maken, is thans vastgesteld, het ver trek zal plaats vinden op Dinsdag 8 Januari. Des middags om 1 uur, zal de heer Borsten, die vergezeld wordt door den heer van Hees, eveneens uit Rotterdam, voor hef stadhuis aan den Cooisingel starten- Het traject Rotterdam— Suesfwezel (Belg. grens) zal in verhand met voorschriften van verkeersbonden neutraal worden gereden. Doch in België, Frankrijk en Italië zal op verschillende belangrijke punten controle plaats vinden. Het vertrekuur is op 1 uur n.m. bepaald, om een van de moeilijkste gedeelten van den lan gen weg naar Rome bij daglicht te kunnen rijden. Het ligt namelijk in de bedoeling Woensdagsmorgens tusschen 7 en 8 uur in Fréjus aan te komen- De Fransdhe Alpen wor den dius bij daglicht gepasseerd. Het materiaal op de tentoonstelling in den Rotterdamschen Kunstkring hoort in zooverre bijeen, dat al deze maskers te rekenen zijn tot de plastiek van het menschelijk gelaat, hoe ook gestyleerd, hoe ook verborgen achter ont leeningen uit de dierenwereld, hoe fantastisch ook vervormd, welhaast tot onkenbaarheid toe. Maar verder valt deze omvangrijke collectie in verschillende deelen uiteen, die wel verwant schap hebben, maar toch wezenlijk te onder scheiden zijn. Daar zijn allereerst de primitieve maskers, die van de Zuidzee-eilanden, uit midden-Afrika en de kustgebieden afkomstig zijn. Dit is het masker in zijn oorspronkelijken staat en in zij a oorspronkelijke functie, het masker, dat de geesten bezweert, dat de natuurkrachten dienst baar maakt aan dengene, die het draagt. Het masker is identiek met een voorgesteld onzicht baar wezen en wie het masker voordoet, wordt door dit wezen in bezit genomen en beschikt over deszelfs vermogens. Zoo wilde het een magisch geloof en de vele belangwekkende maskers van de neger-volkeren zijn daarvan de uitdrukking. Zij hebben aldus ook meer be- teekenis voor den beoefenaar van de anthro pologic en de volkenkunde, dan voor den min naar van beeldende kunst. Er is hier en daar wel degelijk een sterke plastische werking als b.v. in het groene houten maskertje uit Congo en het smartelijke neger-masker van de Goud kust. Maar de tijd, dat in al het drastische en excessieve een nieuwe beeldende taal van artistieke superioriteit Werd gezien, is alweer voorbij. Het angstwekkende en schrikaanjagen de, dat de Afrikaansche maskers (soms ware ingewikkelde bouwwerken) voor een primi tieve verbeelding hadden, is voor den Wester- schen toeschouwer maar in geringe mate na te voelen; daarvoor zijn de gebruikte midde len te naïef, zij lijken er te zeer op berekend om kinderen bang te maken en in verbazing te brengen. Op een hoogeren trap van cultuur staan de Aziatische maskers: de Japansche tooneel- maskers en de maskers uit Java en Bah. Ze hebben nog wel ten deele een ritueele func tie, zooals de Kaguramaskers uit Japan, die gebruikt worden bij de religieuse feesten van het Shintoïsme, maar we komen hier toch op een overgangsgebied van religie en kunst, van eeredienst en drama, van litur gie en spel, die overigens zeer nauw ver weven blijven. Speelmaskers zijn die voor de topèng- en wajang-dansen in-ons Indië en de No-maskers van Japan, ware producten van plastische kunst met een groote verscheiden heid van expressie. Zij verraden nog hun af komst van toovermiddelen, van voorwerpen ter bezwering. De onbekende scheppers van deze maskers hebben ze met 'een zelfstandig leven bezield, dat straks den danser of tooneel- speler zal moeten doorstroomen en van hem de persoon moet maken, door het masker voor gesteld. Hoezeer het Westen van deze oer-bronnen der kunst is vervreemd, toont de kleine collec tie werk van hedendaagsche kunstenaars in het voorzaaltje. Van deze wonderlijke bezieling, van deze magische expressiviteit is alleen nog een glimp op te vangen in de steeds zoo merk waardige fantasieën van Harry v. Tussenbroek. De maskers van Hein van Essen, waarover wij al eerder schreven, mogen op het tooneel vol daan hebben, plastisch hebben ze te weinig bm het lijf om aldus tentoongesteld, indruk te kunnen maken. We misten de belangwekkende metaal-plastiek van S. van den Hoonaard. We) zijn er bronzen van Chris Agterberg en Hildo Krop. Maar hoofdzaak op deze tentoonstelling is de zeer interessante en uitgebreide collectie maskers uit Azië, Afrika en Australië. Zij werd met veel zorg samengesteld en geëxpo seerd. Het materiaal is afkomstig van de Rot terdamsche Diergaarde, van het Rijksmuseum voor Ethnografie te Leiden, het Museum voor Aziatische Kunst en het Koloniaal Instituut te Amsterdam, van de kunsthandels Aalderink. Van Lier, Van Meurs en Tikotin, eveneens te Amsterdam en van enkele particulieren. De archivaris der gemeente, dr. Eppe Wier- sum, heeft, gelijk reeds door ons is medege deeld, per 1 Januari j.l. wegens het hereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn zoo verdienstelijke taak neergelegd. Dezer dagen is dr. Wiersum bij Kon. besluit benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, een be wijs dat zijn veelomvattend werk ook door 's lands regeering op zeer hoogen prijs is ge steld. Dr. Eppe Wiersum werd den zesden Decem ber 1869 te Uithuizen geboren. Na met succes de H.B.S. te Groningen te hebben bezocht, liet hij zich in 1890 als student in de Nedisrl. lette ren inschrijven aan de Universiteit tie Gronin gen. Hij doctoreerde in 1898 op zijn dissertatie' „De gedwongen vereeniging van Stad en Lan de." In 1900 volgde zijn aanstelling als adjunct commies bij 's Rijksarchief in Zeel, terwijl hij in 1904 werd binoerod tof archivaris der ge meente Rotterdam, welke functie hij derhalve dertig jaren heeft vervuld. Van dr. Wiersum verschenen verschillende publicaties o.m.: Inventarissen van Zeeuwsehe archieven en opstellen in het Archief van het Zeeuwsch gen. 19001904; Inventarissen van Rotterd. archieven (notarieele-, gilde-, doops gezinde-, luthersche enz.) 19041930; Bronnen voor de geschiedenis vain Rotterdam (Platte gronden van Rotterdam uit de XVIie en XlXe eeuw) 1907; Oude huizen van Rotterdam 1915 (met Bredé en van Gils); uit hef Rotterd. gil- dewezen 1928 en verder zijn vele hooggewaar deerde bijdragen in hisf Rotterd. Jaarboekje, waarvan hij mede-redacteur was van 19201930. Zooals bekend zal dr. Wiersum Zaterdagmid dag 12 Januari a.s. van vier tof vijf uur recep tie houden om een ieder in de gelegenheid te stellen afscheid van hem te nemen; Morgen (Zaterdag) geeft de Italiaansche Opera in Den Grooten Schouwburg slechts een enkele opvoering van Manon Lescaut, opera iri vier bedrijven, muziek van Giacomo Puccini De titelrol vervult Maria Zamboni. Voorts werken nog de volgende solisten mede; Gino Vanelli (Edmond Lescaut), Piero Menes- caldi (Chevalier des Grieux), Umberto Sarton (Géronte de Ravoir) en verder: Ubaldo Tof- fanetti, Luigi Sardi, Carmen Girolami, Alfredo Matteoli, enz. Spelleiding van Guido Salvanl. De algeheele technische leiding berust bij Romeo Arduini. Antonino Votto zal dirigeeren. Maandag 7 Januari zal er gelegenheid be staan tot het Inenten en herinenten tegen de pokken des middags van half drie tot half vier, in het gebouw van het Koepokgenootschap, Oldenbamevieldstraat no. 2. Hedenmorgen te ongeveer kwart na tien heeft zich aan boord van de Graanelevator 8, lig gende in de Maashaven, een ongeval voor gedaan, dat wel bijzonder goed is afgeloopen. De 23-jarige havenarbeider D. O. uit de Pan- duchtstraat stond in de sluiskamer van de graanelevator met zijn rug naar de as gekeerd van de elevator, plotseling werd door de as 's mans jas gegrepen en in groote snelheid werd O. mede in de rondte gedraaid. De machine werd zoo spoedig mogelijk stop gezet met gevolg, dat de man eenigszins versuft op den grond bleef liggeh. Hij klaagde alleen over wat hoofdpijn, terwijl hij slechts een klein wondje aan het achterhoofd had opgeloopen. De 19-jarige wielrijder J. D., schoenmaker van beroep, is hedenmorgen om 9 uur, toen hij plotseling de oprit aan de Boompjes wilde oversteken, door een auto gegrepen, bestuurd door W. H., wonende Gedempte Slaak. Met een hersenschudding heeft de G. G. D. den man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Aangiften van 3 Januari. ONDERTROUWD: M. A. Krtjnberg jm. 24 J. en J. Oldenburg jd. 19 j., Jufferstraat 16b. P. Wahle jm. 27 J. en G. Lammerts jd. 21 j., Wieesdorf (Duitsehland) J. H. Berman jm. 29 J. en A. van EngelsdOTp Gastelaars jd. 28 j., Soheepmakershaven 62b. J. Burggraaf jm. 26 j. en E. J. Lodder jd. 26 j., Siondwarsstraat 24a W. Dierkse jm. 19 j. en G. H. Boeking jd. 23 j., Transvaalstraat 64b. A. J. Difcmams jm. 29 j. pn W. A. J. Hoenderop jd. 23 j., Oranje boomstraat 403b. T. B. van Geffen jm. 22 J. en C. H. de Keijne jd. 21 J„ Tochtstraat 45 J. Gel ton Jm. 24 j. en E. G. A. van Weenen jd. 23 j., Gorinchem W. Glimmerveen jm. 23 J. en A. Tuinenburg Jd. 26 J., Nadorststraat 43a J. Cl van Haaren jm. 30 j. en J. A. W. Kievits Jd. 19 j., Hillelaan 48a F. A. J. Hanke jm. 29 j. en H. J. Gomes jd. 25 J., Steven Hoogendljkstraat 10 B. van der Leeuw jm. 27 j. en A. 't Hart jd. 30 j., Kruiskade 120c. M. Swaan jm. 21 j. en P. Muusz jd. 22 j., Noordmolendwarsstraat 26b. C. A. Beijk gesch. m. 40 j. en C. van Opstal Jd. 34 J., Zwart Janstraat 26z. P. C. Brugman Jm. 20 j. en M. Nuijens jd. 21 j., Oost einde 100a C. J. J. van de Walle jm. 24 j. en J. de Gooijer jd. 19 j„ Antwerpen (België) J. W. van Enk jm. 28 j. en C. L. Roggeveen jd. 20 j„ Den Helder J. Lebbink jm. 23 j. en J. N. den Ouden jd. 22 j., Noordplein 12b. J. Mas- man jm. 26 j. en H. M. Erkens jd. 26 j., Bruyn- straat 84a A. Nickel jm. 19 j. en S. Vink jd. 19 j„ Bloklandstraat 27b. J. Roodbol jm. 31 j. en C. C. J. Smit gesch. vr. 31 j., Lange Frankenstraat 30b W. C. de Rooij jm. 22 j. en H. v. de Merwe jd. 19 j., West Zeedijk 30b. L. de Ruiter Jm. 24 j. en B. Sdepman Jd. 22 j., Rozenburgstraat 36b. L. van Sliedregt jm. 25 j. en C. Blommers jd. 22 j., Atjetostraat 65a C. T. E. van den Steen jm. 25 j. en R. G. Muller jd. 20 j., Gelderschekade 20 C. L. Tuinman wedr. 31 j. en M. G. Proohnow jd. 26 j., Nwe Binnen weg 154b. A. Vis jm. 23 j. en A. W. Ouwer-' ling jd. 23 j., Mr. Willerostraat 33a H. H. Sta vast jm. 26 J. en E. J. E. Stark jd. 25 j., Putsche bocht 127b. J. Scheppink jm. 19 j. en G. van der Velden jd. 19 j., Pr. Frederikpieln 5b. L. van den Merg jm. 20 J. en F. Naeretout jd. 20 j., Middellandplein 38c D. H. van Essen jm. 26 j. en M. Kok jd. 1 8j., Pleretstraat 70a W. Dem- mers jm. 27 j. en J A van der Hoek jd 25 J., Assendelfts traat 38z. B. Sitters jm. 19 j. en S. Jacobs jd. 22 J., Nwe./ Crogswljkscheweg 53b. A. M. Vleggaar jm. 25 j. en C. F. van Dorssen jd. 24 J., Ie Gysingstraat 12b. D. Kraak jm. 26 j. en A. J. Kranendonk jd. 23 J., Spijkenisse W. Verhagen jm. 21 j. en W. van der Steen Jd. 19 J., Schuijtstraat 5 S. Verwoerd jm. 28 j. en A. C. Comijs jd. 21 J., Wolpaertstraat 76b. Zooals bekend is, werd op Oudejaarsavond een 4-persoonsauto ontvreemd, merk Buick, die geplaatst was voor de woning van de eigenaars, de gebroeders M. en P. van Boven, Straatweg 132 alhier. Omstreeks half tien des avonds, bleek de auto verdwenen te zijn. Het bericht van den diefstal werd aanstonds opgegeven aan de po litie die de tijding terstond doorgaf aan alle bureaux en politieposten in den omtrek. Er volgde een uitgebreid onderzoek en dit bracht de Centrale Recherche te Rotterdam in aanraking mef een garagehouder, die mede deelde, dat er bij hem een auto was gestald, die veel overeenkomst vertoonde met het sig nalement van den verdwenen wagen. Twee rechercheurs constateerden weldra, dat de gestalde auto de juiste was. De auto werd in beslag genomen en tevens werd het signalement opgenomen van den jongeman die er de auto had gebracht. De auto was boven dien voor een schappelijk prijsje te koop aan geboden, doch op dat aanbod volgde tgeen be slissing. Bij het verdere onderzoek bleek nog, dat twee andere personen elders pogingen hadden aangewend om dezelfde auto van de hand te doen, doch met hetzelfde resultaat. Ook het signalement van deze twee ver- koopers werd opgenomen. Op Nieuwjaarsdag zagen beide politie-die- naars op de Schiekade twee mannen, die veel overeenkomst vertoonden met het signalement. Beide mannen werden aangehouden en de ver schillende garagehouders herkenden in hen de beide personen, die de auto ten verkoop pre senteerden. Deze twee mannen bleken te zijn: de 53-jarige P. J. C. L. en de 22-jarige W. de O. beiden woonachtig te Rotterdam. Onmiddellijk werden zij in arrest gesteld, terwijl later op den dag ook nog de arestatie volgde van den 22-jarigen J. de G. die de auto in de genoemde garage had gestald. De drie personen werden te beschikking ge steld van de Hillegersbergsche politie, die de arrestanten a.s. Zaterdag overbrengt naar het Huis van Bewaring te Rotterdam, ter beschik king van den Officier van Justitie. Inmiddels wordt het onderzoek krachtig voort gezet, daar nog niet vast staat wie eigenlijk de auto heeft gestolen. Bovendien stuit dit onder zoek op vele moeilijkheden. Men vermoedt zelfs dat er sprake is van een uitgebreid complot en het is niet onmogelijk, dat er in de volgende dagen meer arrestaties zullen volgen. De gedupeerde eigenaars werden inmiddels weder in het bezit gesteld van hun Buick, die niet verzekerd was tegen diefstal. De gewone maandelijksche Crisis-collecte zal gehouden worden op Dinsdag 8 Januari a,s Het Crisis-Comité doet bij vernieuwing een ernstig beroep op den weldadigheidszin der burgerij, daar de werkloosheid nog steeds toe neemt en de inkomsten van het Comité ver minderen. De oude begraafplaats bij de Hillegondakerk die gedurende vele jaren buiten gebruik werd gesteld, is gedeeltelijk ontruimd. Dit gedeelte, waarin thans de spade werd gestoken, is gelegen aan de muurzijde, nabij den Hilleniussingel. Vroeger diende dit vak als begraafplaats voor de 2e klasse. Het ligt in de bedoeling het vak weder in gebruik te nemen en voor de begrafenissen 3e klasse te bestemmen. Bij de a.s. behandeling van de Gemeente- begrooting 1935 zal, naar wij vernemen, ook een voorstel worden gedaan, om de presentie gelden der leden van stembureaux te verlagen. Op de vorige begrooting kwam een bedrag voor, hetwelk berekend was op een betaling van 10.— per dag en per lid. Thans wenscht men dit bedrag op 5.— te bepalen, terwijl de kosten voor het verstrekken van verver- schingen eveneens vervallen. Aangenomen dat de leden van des morgens half acht tot des avonds 8 uur in het stem bureau aanwezig zijn, komt de nu voorgestelde betaling neer op een vergoeding van 40 cents per uur. Het kantoor van den Grint- en Zandhandel van de firma A. H. A. de Man, aan de Oranje Nassaustraat, heeft in den afgeloopen nacht bezoek gehad van ongewenschte bezoekers. De inbrekers klommen eerst over een muur en forceerde daarna het slot van de kantoor deur. In het kantoor werd alles overhoop gehaald en doorzocht, doch er is slechts een bedrag van 12.— ontvreemd, terwijl ook een aantal sigaren en een partijtje postzegels verdwenen zijn. De politie stelt een onderzoek in. Zeven-jarig ventje door vrachtauto overreden. Gisterenmiddag om kwart ovier vier heeft zich in de Parallelstraat te Overschie een ernstig ongeluk voorgedaan. Daar liep te spelen de zeven-jarige W. A. V., wonende Willem de Zwijgerstraat 25. Doordat het ventje plotseling de straat overstak, werd het overreden door een vrachtauto, bestuurd door den 45-jarigen chauffeur A. v. L. uit Gouda. De chauffeur probeerde nog te remmen doch kon niet voor komen dat het rechter voorwiel het kind over het linker onderbeen ging. Het slachtoffer werd binnengebracht in de woning van Van N., waar de eerste hulp werd verleend door dr. Roest Crollius, later bijgestaan door den politie-arts dr. Bremer. Hierna is de jongen per Roode Kruis-auto overgebracht naar het ziekenhuis Eudokia aan den Bergweg te Rotterdam, waar het been moest worden geamputeen^. Den chauffeur treft geen schuld. „KERK EN VADERLAND" De R. K. Kiesvereeniging hield een vergade ring in café De Zwaan. De uitslag van de can- didaatstelling voor de Prov. Satenverkiezing was: von Fisenne 28, W. de Vroom 25, Deeren- berg 26, de Koning 24, de Jong 20, v. d. Weide 17, de Leeuw 21, Daniëls 15 en Meijer 15 stemmen. Bij stemming werden benoemd tot afgevaardigden Kieskring, de heeren W. de Vroom en G. de Wit. Bij de rondvraag werd besproken Kernvorming en Propagandaclub. COMITé „KATHOLIEK BLEISWIJK". Gisteravond heeft dit Comité weder een cur- susaavond gehouden in De Zwaan. Als spreker trad op de heer B. Loerakker, Hoofdbestuur der van „St. Deus-Dedit". Uitvoerig heeft deze iaten zien, in welke richting wij een nieuwe wereldorde moeten opbouwen. Na de pauze behandelde spr. de oorzaken der we reldcrisis. Met voorbeelden en citaten toonde spr. aan, dat, wil men een goedgeordende maatschappij, men tot God terug moet in het openbare leven op elk terrein. Velen maak ten gebruik van de gelegenheid oma vragen te stellen. Hierna sluiting. SCHEEPVAARTVERKEER In de gemeentehavens te Vlaardingen zijn in 1934 binnengekomen vavn de koopvaardij- vaart 3 stoom- en motorschepen, metende 1999 bruto M3. Op 31 December 1934 lagen in de gemeente havens 56 stoom- en motorioggers, 3 zeillog- gers, 3 zeesleepbooten, 1 baggermolen en 1 zandzuiger. Aan de E.N.C.K. kwamen in 1934 aan 154 zeeschepen en in de Vulcaanhaven 367, tegen 328 in het jaar 1933. SCHEEPVAARTBEWEGING. In 1934 hebben aan de Eerste Ned. Coöpera tieve Kunstmestfabriek geladen en/of gelost: 1108 Binnenvaartuigen, met een gezamenlijk aantal tonnen laadvermogen van 171,080; 156 zeeschepen, volgens onderstaande specificatie naar nationaliteit en resp. aantal bruto M3.: Nederland 45 schepen met totaal 108,577 bruto M3.; Engeland'36 schepen 250.443 M3.; Duitsch- land 19 schepen 166.577 M3.: Noorwegen 19 schepen met 79.840 M3.: Denemarken 9 schepen 55327 M3.; Estland 7 schepen 36.761 M3.; Italië 6 schepen 71.352 M3.; Amerika 3 schepen met 50,254 M3.; Spanje 3 schepen 26.968 M3.: Frankrijk 2 schepen 17,821 M3.; Griekenland 2 schepen met 17,743 M3.; Finland 2 schepen met 10.252 M3.; Joego-Slavië 1 schip met 11,811 M3.; Lithauen 1 schip met 2,805 M3.; Zweden 1 schip 1,555 M3.; totaal 156 schépen met totaal 908.086 bruto M3. INENTEN. Donderdag 17 Januari a.s. zal in een der lo kalen van de school voor B. L. O. in de Zo merstraat gelegenheid worden gegeven tot kos- telooze in- of herinenting. Degenen, die hier van gebruik wenschen te maken, moeten zich opgeven ter gemeente-secretarie (Bodekamer) op Donderdag 10 Januari a.s. DE DRIE PRINCEVLAG-FILMAVONDEN. Op 8, 9, en 10 Januari worden in de „Har monie!" de Princevlag-filmavonden gegeven Naar het bestuur mededeelt, kan als gevolg van de welwillendheid der Ha. Vo.-film op de avondvoorstellingen óók worden vertoond een film-opname van eenige afdeelingen van „De Princevlag" bij de laatste Kamer-opening in Den Haag. Bij deze groepen bevindt zich ook de Vlaardingsche met plm. 100 leden. JUBILEUM J. v. d. BURG Czn. Woensdag was het 50 jaar geleden, dat de heer J. v. d. Brug Czn. bij zijn vader in de zaak kwam. De heer v. d. Brug is nu reeds eenige tientallen jaren firmant in de bekende stoomkuiperij en kistenfabriek, haringhandel, zcuthandel en traanfabriek firma C. van der Burg en Zonen. Woensdag had de zeldzame jubilaris ten zijnen huize tal van gelukwenschen in ontvangst te nemen van personen uit den handel enz., terwijl hem tevens fraaie bloem stukken werden aangeboden. Ook van buiten de gemeente ondervond de jubilaris veel be langstelling. VISCHAFSLAG IN 1934. Aan de gemeentelijke vischafslag werden in .1934 afgeslagen 186 partijen visch tot een be drag van 3003.85. MISHANDELING. Zekere L. heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij mishandeld is geworden door de G. Procesverbaal is opgemaakt. BEUGVISSCHERIJ. Uit Vlaardingen zullen dit seizoen 10 a 12 stoomschepen deelnemen aan de beugvisscherij SCHEEPVAARTBEWEGING. In den loop van 1934 hebben aan de Nieuwe Matex N.V. 92 zeeschepen met totaal 307,150 bruto tonnage een ligplaats gehad, waarvan I varende onder Argentijnsche vlag; 20 onder Duitsche vlag; 47 onder Engelsche; 9 onder Nederlandsche; 12 onder Noorsche; 2 onder Russische en 1 onder Zuid-Afrikaansche. WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, is de laatste weken weer sterk toegenomen. Zaterdag 29 December ston den niet minder dan 2659 werkzoekenden inge schreven. AUTO TE WATER. Dinsdagmiddag verhuurde de autoverhuur der A. Eygenraam alhier, aan zekeren O. te Vlaardinger-Ambacht een auto, waarmede deze met nog vier personen een tochtje ging maken naar Scheveningen. 's Avonds keerde het ge zelschap langs den Abtswoudschen weg terug, waarbij waarschijnlijk de chauffeur het stuur over de auto is kwijtgeraakt, waardoor de auto met de inzittenden in den langs den weg loopenden sloot terecht kwam. Allen konden zich gelukkig redden. De auto is door een kraanwagen gelicht. DE DOORBRAAK OOSTELIJK-WESTELIJK DEEL DER GEMEENTE Van 5 Januari as. tot en met I Februari a.s. is ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage nedergelegd het ontwerp-Raadsbesluit met de daarbij be- hoorende teekening tot het vaststellen eener verordening betreffende den aard van de be bouwing en het gebruik van kadastrale pcr- ceelen gelegen aan de Kuiperstraat, Komelis Speelmanstraat, 5e Bierslootsteeg, 6e Biersloot- steeg, 7e Bierslootsteeg en de Gedempte Bier- sloot, zulks in verband met de te maken ver binding tusschen het Oostelijke en het Weste lijke stadsdeel der gemeente In hun Memorie van antwoord op het sectie rapport der begrooting 1935 deelen B. en W. aan den Raad mee, dat met de verbetering van de Hoogstraat tusschen den Afrol en de Slui zen zoo spoedig mogelijk zal worden voortge gaan. De stagnatie is ontstaan doordat eersit nagegaan moest worden, of het bereids verleen de crediet toereikend was om verder te wer ken, dan wel of het noodig was Gedeputeerde Staten opnieuw in deze zaak te kennen. Het eerste bleek het geval te zijn, zoodat het werk zonder verdere formaliteiten voortgang kan hebben. In de begrooting van dit werk is de verbetering der verlichting inbegrepen. Wij mogen dus vertrouwen, dat binnenkort een betere bestrating komt van den Afrol tot de Sluizen, wat door de Katholieken op de eerste plaats ten zeerste op prij's gesteld zal worden. 25 JAAR IN DIENST DER SPAARBANK 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat de heer J. G. den Hartog bij de Spaarbank in dienst trad. In de laatste bestuursvergadering is de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door den voorzitter, die er aan herinnerde, dat de heer Den Hartog als opvolger van den heer F. C. Evers ten' kantore der firma H. Kikkert reeds tien jaar de boeken der Spaarbank bij hield toen in September 1909 de heer Hubrecht Kikkert overleed. De heer Den Hartog is toen in dienst der Spaarbank getreden en heeft op voortreffelijke wijze de administratie gevoerd en aangepast aan de nieuwe stroomingen in 't spaarwezen, die de laatste kwart-eeuw zijn op gekomen en doorgevoerd. Bij het publiek is de heer Den Hartog zeer gezien. Als stoffelijk blijk van waardeering ontving de jubilaris van het bestuur een cadeau onder couvert, terwijl hij van verschillende andere zijden vele andere blijken van belangstelling mocht ontvangen. JUBILEUM B. MAAT. Onder vele blijken van belangstelling her dacht de heer B. Maat Woensdag j.l. den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst kwam van gemeente-plantsoenen alhier. BURGERLIJKE STAND. Aanr e van 30 Dec.2 Januari GEBOREN: Willem, zoon van G. F. Don en J. Poot, Broekweg 200 Maartje, dochter van M. Stolk en M. Henneveld, Catsstraat 14 Johanna E., dochter van H. H. Beekman en H. M Vink P. K. Dr.straat 138. ONDERTROUWD: Komelis Dingeman van der Windt, 31 jaar. Markgraaflaan 83 en Johan na van Rijn 24 jaar, Eendrachtstraat 77. GEHUWD: Pieter A. Tieleman 25 jaar en Geertruida Pillekes 17 jaar. OVERLEDEN: Luiksje M. Mast, 46 jaar, echt- gen. van J. Struijs, Vondelstraat 8 Cornelia van den Berg 68 jaar, wed. van P. van der Plas 1 van Leijden Gaelstraat 27 Arij Leewes, 12 jaar, Kon. Wilhelminahaven Z.z. 13. AUTO TE WATER GEREDEN De heer H. Verburg te Papekop reed met een door hem bij den garagehouder R. alhier gehuurde auto, waarin ook zijn 74-jarige moe der was gezeten, op den hoek Tiereleursdijk— Waardschedijk, te water. De slagersknecht Borsboom uit Woerden, die juist ter plaatse was, verleende op flinke wijze hulp. Het mocht hem. na opening van het por tier, gelukken, beiden op het droge te helpen. Zoowel V. als diens moeder kwamen met den schrik vrij. EEN EDEL DRIETAL. Een drietal minderjarige jongens, die uit de ouderlijke woning waren weggeloopen,werden door de politie alhier aangehouden en op last van den burgemeester onder geleide naar Rotterdam teruggebracht. LOTERIJWET OVERTREDEN Door de politie werd tegen F. B. alhier, ter zake overtreding der Loterljwet. procesverbaal opgemaakt. ZICH ERNSTIG GEBRAND Mej. de Wed. A. B. alhier had het ongeluk een hoeveelheid kokend vet over beide handen en armen te krijgen. Dr. van Duyvendijk alhier verleende geneeskundige hulp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2