DE NAZIS IN AFRIKA ZATERDAG 10 JANUARI 1935 BURGERWACHTSCHIETVEREEN. „TROUW MOET BLIJKEN". WêÈÊÊÈÊèÈÉÊÊÊË MODERNE AUTOMATEN. VAN EEN HARMONICA INBRAAK IN EEN RECHERCHE BUREAU. AANRIJDING. HET VER ROTT. HOFSTADTOONEEL. DE ELECTRISCHE ROTTERDAM- HOEK VAN HOLLAND. Gestroomlijnde wagens komen in gebruik. VOORTVLUCHTIGE DIENSTBODE AANGEHOUDEN. DE AUTOBUSDIENSTEN OP AMSTERDAM. De ondernemer tot hechtenis veroordeeld. MET EEN AUTO EN TIEN MILLE ER VAN DOOR. HET TRANSPORT VAN DEN SCHIEBR. GASHOUDER. WIJZIGING IN DE VERKEERS- REGELING. INBRAAK. IN EMMER HEET WATER GEVALLEN s. s. VOLENDAM. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. waterpolo. Gematigde Duitschers hebben genoeg van de Berlijnsche dictatuur. „MIDSUMMERNIGHTSDREAM" VERFILMD. De Burgerwacht-Schiet vereeniging „Trouw moet blijken" te Feyenoord vierde Woensdag avond 16 Januari haar 15-jarig bestaan, in de met vlaggen en bloemen rijk versierde zaal van Soest aan den Persoonsdam- De voorzitter eter Vereenigintg, de heèr P. M. van Leeuwen, verwelkomde de aanwezigen; in het bijzonder Overate en mevrouw van der Vierk, die Divisie-Commandanten A. Hogeweg, C. Korsten en J- Overman, verschillende Ven del-Commandanten en de afgevaardigden van de zustervereeniging „Het Noordereiland Overste van der Vlerk bracht namens het Commando zijn gelukwensohen aan het be stuur der Vereeniging en aan den Commandant en den Oud-Commandant der ne Divisie Hij sprak zijn voldoening uit over hetgeen was be reikt, n.l. een groote schietvaardigheid; voor Burgerwachters een eerste vereisdhte. Hierop overhandigde hij aan der. Voorzitter der Veereeniging een zilveren wisselbeker, die na een langdurigen kamp met de Vereeniging „Het Noordereiland" thans in blijvend eigen dom van „Trouw Moet Blijken was gekomen. De deelnemers van het laatst winnende vijftal kregen een zilveren draagmedaille, t.w. de hee- ren A. Oprei, W- Quispel, D. van der Leer, S. Biisoher en J- C. W- van Leeuwen. Toespraken werden verder gehouden door den Commandant der He Divisie, den heer A. Hogeweg; den oud-Commandant van die Divi sie" den"heer J- Overman, thans ingedeeld bij dien staf; en den Vendel-Commandant Janssen- Bij het uitreiken der prijzen, die gewonnen werden in den gehouden Winterwedstrijd, Ibradht die heer Hogeweg naar voren,, dat de bereikte resultaten zeer goed waren. Bij een maximum van 600 punten, staat als No- 1 de heer van Heest met 576 punten en velen volgen hem op den voet met slechts kleine verschil len. Hierop werd een aanvang gennaaikt met net afwerken van een uitgebreid feestprogramma, waarvan in het bijzonder de aandacht trok het eerste nummer „Tableau Wilhelmusvoorstel lend een aantal met geweer en stalen helm uitgeruste Burgerwachters ondier Commando van den Divisie-Commandant Hogeweg, waar van ieder eeltige door den heer Pellegrini ver vaardigde op „Trouw Moet Blijken", toepas selijke coupletten reciteerde. Door den Voorzitter der Feest commissie werd aan ieder der leden een zilveren faer- denkinigskruis op de borst gespeld. Met een hartelijke toespraak decoreerde de Comman dant der lie Divisie zijn voorganger, den heer J. Overman, met het eere-metaal. Een tombola besloot den bijzonder geslaagden feestavond- •:»W Aan automaten, die in steeds grooter varia tie en aantal prijken aan de gevels der winkel huizen zijn we reeds lang gewend. Hebben wij na sluitingsuur behoefte aan een sigaartje of een doosje sigaretten, een broodje of een warm hapje de automaat brengt ons terstond hetgeen we wenschen, De meeste t automaten echter hébben een leelijk gebrek en dat is, dat ze 5e weinig in zich kunnen opnemen. De bekende ex-kok van den Rotterdamschen Lloyd, de heer H. Demuth, die sinds enkele jaren eigenaar is van café restaurant „De Landbouw" heeft daar iets op gevonden. Aan den Ouden Binnenweg 67 heeft hij namelijk een automateh-hal doen inrichten, waar niet minder dan dertien automaten, ieder met elf hokjes te kust en te keur aan het publiek de gelegenheid zullen bieden tegen 10 cents of een kwartje te profiteeren van koude zoowel als van warme spijzen. De N.V. Maatschappij Van Berkei's Patent heeft deze automaten-hal gestoffeerd met in strumenten, die met accuratesse zijn afgewerkt en die natuurlijk ook een regelbare warmte bron bevatten voor de eventueel warme arti kelen, die eruit verkocht moeten worden. 't Was geen Burini maar een Scandalli. Het is een overbekend feit, dat politiemen- schen in hun functie met alles en nog wat te maken krijgen. En zoo geviel het aan een der bureaux dat een klacht moest worden verhoord van een harmonica-speler wien men zijn instrument op handige wijze had gepoogd te ontnemen. De man werd met zijn instrument geïnvi teerd om een gezelschap te komen opvroolij- Iken. Blij met zijn aanstaande verdiensten nam hij met zijn instrument van een 350 gulden in een gereedstaande auto plaats. Na een rit door enkele straten steeg de medeinzittende uit om nog een kennis „op te halen". De uitstapper bleef echter nog al lang weg, zoodat de harmo nicaspeler, op invitatie van den chauffeur, op zijn beurt uitstapte, om op het aangeduide adres eens informaties te gaan inwinnen. De bewoners aldaar wisten evenwel niets, zoodat de speler onVerrichterzake naar de auto terug keerde. Echter wagen met harmonica wa ren verdwenen. Onmiddellijk werd een signalement van den wagen doorgegeven en laat in den avond werd hij in een ander gedeelte aangetroffen. Chauf feur, inzittende en wagen plus instrument wer den naar het desbetreffende bureau overge bracht. Wat bleek nu, de harmonicaspeler had van een Amsterdamsche firma een harmonica in huurkoop maar wegens wanbetaling wilde deze hst instrument weer in haar bezit terug. Al dus had men een truc toegepast. Maar het be wuste instrument was een Belloni Burini en het instrument dat men den harmonicaspeler ont futseld had, bleek een Scandalli te zijn. Teruggave volgde. De firma zal een andere manier moeten aanwenden. Vannacht is ingebroken in pand 4 aan de Groote Markt, waar op de tweede etage het recherchebureau van v. T. is gevestigd. Men heeft de brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van 300 ontvreemd. Op het Noordplein zijn gisterenmiddag een motorwagen van lijn 14 en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Van de tram werd het voorbalcon aan de linkerzijde openge scheurd. De vrachtauto werd slechts licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De haven van Constanza, door de felle vorst, die in Zuid-Oost-Europa heerschte, veranderd in een veld van ijsschollen. TRAMONGELUK ORANJEBOOM STRAAT. Onderwijzeres gewond- m.s. INDRAPOERA. Het m.s. Indrapoera van de N. V. Rotterd. Lloyd wordt Maandag 21 Januari a.s. des mid dags te 12 uur van Batavia te Rotterdam (Lloydkade) verwacht. Ontscheping der passa giers onmiddellijk na aankomst Ernstige stagnatie. Hedenmorgen om half negen heeft in de Oranjeboomstraat hoek Korte Feijenoorddijk, een tramongeval plaats gehad, dat aan het slachtoffer waarschijnlijk den linkerarm en hapd zal kosten. Het tramverkeer ondervond ernstige stagnatie. Het ongeluk moet zich als volgt hebben toe gedragen. De 20-jarige mej. M. Bouwman, onderwijzeres en wonende Rosespoorstraat 26, was op weg naar haar school, toen uit de huis- en scheeps timmermanswerkplaats, gevestigd Oranjeboom straat 407, iemand verscheen met een laad boom op zijn schouder. Mej. B. week uit en reed op de trambaan. Achter haar kwam motor wagen 522 van lijn 13, bestuurd door den 38-jarigen A. H. W. Zulks kon voor haar echter geen kwaad, want de tram heeft daar ter plaatse een vaste halte. Allereerst kwam nu de laad boom met dé tramwagen in botsing met het gevolg, dat de boom voor een gedeelte werd versplinterd. De wagen reed echter nog door en greep toen de fietsende onderwijzeres. Deze werd enkele meters meegesleurd en bleef voor de 48 M. voorbij de halte tot stilstand gekomen tram liggen. Haar linkeronderarm bleek ver brijzeld terwijl de" onderwijzeres bovendien verwondingen aan hoofd en beenen had be komen. Een uitgegleden schoen was finaal door midden gereden. Na voorloopig te zijn verbonden, werd mej. B. per auto van den G. G. D. naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht en aldaar opgenomen. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ten behoeve daarvan roept alsnog de commissaris van het bureau Nassau- kade getuigen op. Bij het beproeven van de remmen bleken deze in orde te zijn. Het tramverkeer ondervond door dit ongeluk ernstige belemmeringen. Een groot gedeelte van het wagenpark van de vijf Zuiderstadsche lijnen stond in de Oranjeboomstraat en Kreek- weg opgesteld. Van Zuid naar de stad duurde de stagnatie een half uur, van de stad naar Zuid bijna drie kwartier. In het Zuiden was geen wagen te bekennen, terwijl de groepen wachtenden aan de halten juist op een spitsuur, als maar grooter werden. Op een gegeven moment kon men echter ook een soort „optocht" waarnemen, want een der tuindorpers, die eens ging informeeren, waar om geen tram verscheen vernam van het on geluk. Hij waarschuwde kennissen en men gingloopen. Bij elke volgende halte werd aan de wachtenden kennis gegeven van het ongeval zoodat tenslotte aan Hillesluis de in formatie-man zich mocht beschouwen als de beroemde man van Hameln. Naar wij vernemen zullen de nieuwe rijtui gen voor den electrischen dienst Rotterdam- Hoek van Holland gestroomlijnd zijn. Zij zien er, wat vorm betreft uit als de Diesel-electri- sche rijtuigen, en ook de inrichting komt in veel overeen met deze treinen. Alleen bestaan de nieuwe rijtuigen uit twee- wagentreinen, die saamgevoegd kunnen wor den tot vier-wagen tremen. Er zijn stellen met bagageafdeeling en ook zonder bagageafdee- ling. Deze laatste worden alleen gebruikt in combinatie met de eerste. De rijtuigen zijn van staal, met veel alumi nium in het interieur verwerkt. Het aantal plaatsen bedraagt in de twee wagen stellen met bagageafdeeling 18 plaatsen tweede en 96 plaatsen derde klasse, in die zonder bagageaf deeling 18 plaatsen tweede en 120 derde kl. Men heeft bij het ontwerpen in alle opzichten rekening gehouden met de ondervindng opge daan met, de Diesel-electrische en electrische rijtuigen Zijn wij goed ingelicht dan zal bij hooge temperatuur in den zemer gebruik geir.aakl worden van koelers, de de temperatuur rege len en in de W. C. afdeelingen worden ge plaatst. Gisterenmiddag werd de politie er van in kennis gesteld dat bij de familie W. de N. de dienstbode, D. de N. een bedrag van 330 ont vreemd had en spoorloos verdwenen was. Men had het vermoeden dat de divegge met haar buit naar Venlo vertrokken was, waar haar verloofde bij het 17de regiment infanterie on der de wapenen is. Vanuit Rotterdam werd de politie te Venlo onmiddellijk van het geval in kermis gesteld, met het gevolg, dat direct eeni- ge rechercheurs naar de Frederk Hendrik ka zerne togen, in de hoop, daar de gezochte te kunnen aanhouden. Voor het kazernegebouw trof men een taxi aan, waarin het gezochte meisje gezeten was. Men arresteerde haar en bracht haar naar het politiebureau te Venlo over. Er werd nog 326 op haar gevonden. Zij werd op transport naar Rotterdam gesteld om daar ter beschikking van de politie te worden gesteld. Voorstel tot liquidatie. De Rdad van Bijstand van de N.V. Ver- eenigd Rotterdamsche Hofstad Tooneel heeft, naar wij vernemen, besloten aan de aandeel houders voor te stellen de N.V. aan het einde van dit seizoen te liquideeren. Hij vond daartoe aanleiding in het feit, dat de directeur, de heer Cor v. d. LugtMelsert, hem te kennen heeft gegeven, dat hij zou genoodzaakt zijn zijn functie als directeur aan het einde van het loopende seizoen neer te leggen zulks om redenen, welke de raad van bijstand volkomen kan billijken. De Raad van Bijstand heeft daarom B. en W. van 's-Gravenhage verzocht de tusschen haar vennootschap en die gemeente bestaande over eenkomst ter bespeling van den Koninklijken Schouwburg met de daaraan verbonden sub sidies na afloop van het loopende seizoen in der minne te ontbinden. Reprise „Madame Sans-gêne. Madame Sans-Gêne van Victorien Sardou is te zeer volksstuk om van het repertoire te kunnen verdwijnen; maar het heeft van tijd tot tijd een aanpassing aan het nieuwe milieu noodig; er komen nieuwe personen op het tooneel; en die het all eens gespeeld hebben, hebben weer een nieuwe visie, zoodat elke reprise steeds opnieuw de volle interesse trekt. Gisteravond is het stuk, onder leiding van Cor van der Lugt Melsert opnieuw ingestu deerd, in den Grooten Schouwburg gegaan. En als steeds heeft Madame Sans-Gêne, door Annie van der Lugt Melsert-van Ees ge creëerd, weer den heelen avond gevuld. Als waschmeisje moge zij in het revolution- naire gewoel wat minder scherp op den voor grond treden, als hertogin van Dantzig is en blijft zij de hoofdfiguur, hoeveel personen er in schitterende of bonte kleeding of uniform ook op het tooneel zijn. Zelfs tegenover Napo leon is 'zij de draagster der bezielende ge dachte. Zoolang het studeervertrek van Napoleon met prinsessen, hertoginnen, veldmaarschal ken en generaals gevuld is, domineert de kei zer met korte, bijtende zinnen, met een ge baar, dat doet spreken of zwijgen. Maar als de hertogin van Dantzig verschijnt, in uiter lijke pracht, maar met de behouden volks ziel van het vroegere waschmeisje, stroomt alles weg; en zouden zij niet heengegaan zijn, dan zou men ze niet meer gezien of gehoord hebben. Napoleon en Annie van Ees. Dat is de indruk vap het aangrijpende vierde bedrijf, dat een prachtig parallel is van het tweede, waar de hertog en de hertogin van Dantzig in al hun liefde naast elkaar staan, terwijl in dat vier de Annie van Ees haar eerlijke liefde ver dedigt en doet triomfeeren. Er is gisteravond hartelijk gelachen, maar soms werd het in de helaas niet al te goed bezette zaal even stil van ontroering en een enkele maal klonk zelfs een applaus bij open doek als de hertogin van Dantzig haar volks recht op den adellijken titel verdedigde. De vele, meer ondergeschikte rollen werden voortreffelijk gespeeld. Naast het enfant ter rible de eerlijke Lefèbre (Piet Bron), den verliefden graaf von Neipperg (Dick van Veen) en den sluwen Fouché (Jan v. d. Lin den). En we zouden nog vele voortreffelijke creaties kunnen noemen, welke tezamen den avond tot een artistieke ontspanning maakten. Zondagavond nog een voorstelling van Ma dame Sans-Gêne. Volwassenen kunnen er eenige uren van genieten. De autobus-ondernemer v. Z. heeft zich gis teren opnieuw voor den kantonrechter te Rot terdam moeten verantwoorden wegens over treding van de vervoermiddelenwet. Twee weken geleden heeft hij reeds we gens dit feit terechtgestaan, doch toen is de zaak uitgesteld, om nog andere getuigen op te roepen. Hem was ten laste gelegd het onder houden van een niet wettelijk toegestane auto busdienst AmsterdamRotterdam v. v. In de vorige zitting verklaarde verd. dat hij geen dienst onderhield, doch slechts zijn wa gen verhuurde. Of daarmede dan gezelschap pen vervoerd werden, of wat ook, is zijn zaak niet, aldus verdachte. De passagiers, die als getuige werden gehoord verklaarden, dat zij zonder meer in de auto bus plaats namen en daar een kaartje kochten. Verd. wees er thans op, dat het verkoopen der kaartjes geschiedde door den persoon, die den wagen gehuurd had. De kantonrechter, Mr. De Vries Fyens onder wierp ook den verbaliseerenden agent Opstal aan een kort verhoor, waaruit bleek, dat v. Z. nog steeds doorgaat met zijn bedrijf. Spr. gaf getuige den raad hem dan maar eiken dag te verbaliseeren. „Er moet maar eens een eind komen aan dat schandelijke misdrijf", aldus de kantonrechter. De ambtenaar van het O. M., Mr. Aberson eischte bekrachtiging van het verstek-vonnis (zes dagen hechtenis). De kantonrechter wees conform vonnis, De auto teruggevonden; het geld verdwenen. Gisteren is de 41-jarige vertegenwoordiger K. J. van de margarinefabriek B. uit Zoeter- meer, het slachtoffer geworden van eigen, wel zeer vergaande nonchalance. De man had bij klanten geld geïnd en het bedrag, ƒ9700.— in een tasch in zijn auto ge legd bij een tasch met zakenpapieren. Om kwart over twee zette hij zijn auto on beheerd en onafgesloten neer op den Goiidsche- singel, liet de tasschen er in liggen en ging wat gebruiken in een restaurant. Toen hij na een kwartier terugkeerde, kwam hij tot zijn groote ontsteltenis tot de ontdekking, dat zijn auto was verdwenen. Hij waarschuwde de politie van het bureau aan den Oppert, die onmiddellijk alles in het werk stelde om den wagen op te sporen. Er werd een signalement verspreid en reeds om 3 uur werd de auto op aanwijzing van een bur ger, in de Hugo de Grootstraat teruggevonden. De wagen, waarvan de motor nog draaide, was verlaten en de inhoud van de tasschen lag verspreid op den grond. Het geld was natuur lijk verdwenen. Het merkwaardige is, dat een verkeersagent den gestolen auto, waarvan de chauffeur aller zonderlingst manoeuvreerde, nog heeft aan gehouden, om een waarschuwing te geven. De politie verzoekt thans hen, die gistermid dag om 3 uur iemand op opvallende wijze een auto in de Hugo de Grootstraat hebben zien neerzetten, zich op het politiebureau aan den Oppert te vervoegen, tot het geven van inlich tingen. He hoogdruk-gashouder, waarvan het trans port zooveel belangstelling geniet, is gister avond voor het Raadhuis gearriveerd. Thans moet het groote metalen gevaarte nog over het drassige land naar zijn a.s. stand plaats worden gebracht. A.s. Maandag hoopt men aan te vangen met dit laatste gedeelte van den langen weg. Het transport is jJ. Maandag bij het spoorweg emplacement aan de Ceintuurbaan begonnen. De hoofd-commissaris van politie maakt be kend, dat vanaf 21 Januari a.s. de regeling van het verkeer op de verkeersposten een kleine wijziging zal ondergaan. Bij de huidige regeling geldt een stopteeken slechts voor het rechtuitgaand en het links- afslaand verkeer, terwijl het rechtsafslaand ver keer door mag blijven rijden. Na bovengemelden datum zal het stopteeken even'eens gelden voor het rechtsafslaand ver keer. Met. dezen nieuwen maatregel wordt in de eerste plaats beoogd de veiligheid van het voetgangersverkeer te verhoogen, dat voortaan bij het oversteken niet meer door het rechts afslaand verkeer zal worden gehinderd, terwijl Rotterdam hierdoor bovendien zijn verkeersre geling in overeenstemming brengt met de mees te andere groote Nederlandsche steden, waar steeds het stopteeken geldt voor alle dus ook voor het rechtsafslaand verkeer. De regeling met behulp van de verkeerslan- taarns blijft ongewijzigd. Vannacht is ingebroken in het kantoor van de firma G. aan den Schiedamschedijk. Men heeft twee kasregisters en een ijzeren geld kistje opengebroken en daaruit een bedrag van 87 ontvreemd. Gisterenmiddag is een kindje van anderhalf jaar W. V. in de ouderlijke woning aan de Piet er Langendijkstraat in een emmer heet water gevallen. Met brandwonden aan de been tjes het onderlichaam en de armen is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Het a.s. Volendam van de Holland-Amerika Lijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 14 passagiers eerste klas, 51 passagiers toeristenklas en 97 passagiers derde klas. BENOEMD. He gemeenteraad vam. Bodegraven heeft met algemeene stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd den heer J. G. Breekveldt, thamis ge meenteontvanger alhier. DANK VAN DE PRINSES. He Kamerheer van Prinses Juliana, heeft in opdracht van H. K. H. aan Mevr. M. Koning —Vos, schriftelijk dank gebracht voor de zeer gewaardeerde aanbieding van het door haar vervaardigde portret van wijlen de Koningin- Moeder. Be Prinses is zeer gevoelig voor de vele moeite, welke Mevr. Koning zich heeft getroost om haar dit portret te kunnen aan bieden. ARM GEBROKEN. Een der leerlingen van de Rijkskweekschool L. Hartkamp alhier, is gedurende het speel kwartier op het Boelenplein zoodanig gevallen dat hij een arm heeft gebroken. R. K. MIDHENSTANHSVEREENIGING. Bonderdagavond hiêld de R, K. Midden- standsvereniging in het St. Jozef gebouw een algemeene vergadering. De voorzitter de heer A. v. Baaten heeft eenige mededeelingen ge daan, omtrent de samenwerking met de ter plaatsla bestaande Winkeliers vereeniging Schoonhoven Vooruit; de besprekingen met deze vereeniging zuilen te zijner tijd wel leiden tot een goed resultaat. Vervolgens heeft de heer Mol een rede gehouden met als onder werp: „Hoe kunnen wij onze positie verbete ren". Spreker betoogde dat de plannen tot ver betering moeten uitgaan van den middenstand zelf, waarvoor een goede administratie en een puike service een dam kunnen opwerpen te gen het steeds voortgaande en groeiende groot- en filiaalbedrijf en de verbruikscoöperatiën, en verder het oprichten van een commissie van bijstand. Een dergelijke instelling is in het le ven geroepen door den geestelijk adviseur van den bond, rector Bots. De heer L. Stekelen burg hield vervolgens een warm pleidooi voor het geven van winterhulp aan kinderen die zulks noodig hebben, b.v. het verstrekken van een warmen maaltijd. Sommige leden waren van meening dat een dergelijke hulp beter zou kunnen geschieden via de school. Besloten werd overleg te plegen met het schoolpersoneel, die allicht beter bekend zijn met de nooden van de kinderen. Zij die aan deze winterhulp willen medewerken kunnen zich daartoe opgeven bij den secretaris den heer J. Regnery. LEZING WERKLOOZEN. Donderdagavond heeft dokter J. v. Ebben- horstTemgbergen een lezing gehouden voor de werkloozen over; „Vivisectie, wetenschappelijke proeven op levende dieren". Spreker deelde mede, dat proefdieren tegenwoordig veel wor den gebruikt, omdat dit noodzakelijk is om proeven te nemen bij een nieuwe vinding om ziekten van de menschen te bestrijden en deze proeven niet dadelijk op den mensch kunnen worden toegepast. Ter bestudeering van besmettelijke ziekten zijn deze proeven van groot belang, v.n. kan keronderzoek, t. b. c.-bestrijding enz., waar door duizenden menschen van den dood zijn gered. Een goede controle op die proeven is echter zeer gewenscht, doch algeheele afschaf fing onmogelijk. Na de lezing werden nog enkele vragen ge steld en beantwoord, waarna eenige geschen ken onder de aanwezigen werden verdeeld. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Lubbertus, z. van W. M. Riet veld en C. Mulder. Petrus M„ z. van J. F. Marjee en A. A. Knijff. Willem, z. van W. v. d. Horst en C. Spinhoven. Jan G„ z. van A. den Hollander en H. Mulderij. POPPENTENTOONSTELLING MARIA-VEREENIGING. Hedenavond tot 9 uur en Zondag van 12 tot 7 uur wordt in de lokalen der Zusterschool, Hoflaan, een poppententoonstelling gehouden ten bate der Maria-Vex-eeniging voor de R. K. Moeders. UIT HET RAAM GEVALLEN. De 10-jarige v. S. had het ongeluk uit het raaim van een bovenverdieping in de Kuiper straat te vallen. De jongen viel door een gla zen lantaarn op den grond en werd met ern stige snijwonden aan de beenen opgenomen. Bovendien was een beenslagader geraakt. Door de leden van de E. H. B. O. werden de wonden spoedig verbonden, waarna Dr. Broers overbrenging naar het ziekenhuis noodzake lijk vond, waar de knaap ter verpleging werd opgenomen. DE MINIATUR-WERELDSTAD. Heden tot en met Maandag zal in de zaal „Excelsior" weer te bezichtigen zijn de minia tuur-wereldstad, een product van 22-jarigen huisvlijtarbeid. Dit keurige werk is thans ver meerderd met een copie van een aan den gang zijnden voetbalwedstrijd. VOETBAL. Zondag worden hier de volgende wedstrij den gespeeld: V. F. C.Steeds Volharden; Fortuna 3 MAAS 2; V. F. C. 3—Feijenoord 5; V. F. C. 4— Slikkerveer 2; Hollandiaan 4VOC 5; Hollan- diaan 5eHt Noorden 4; Fortuna 5Xerxes 7. 'BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepn „John A. Esberger" met 800 ton melasse; „Sund" met 530 ton palimpittenolie en „Coruna" met 2400 ton erts. Voor de eerste afdeeling Z. R. o. winter competitie speelde Donderdagavond V. Z. C. 1 tegen R. Z. C. 2, welke door de Vlaardingers met 41 werd verloren. DAMMEN. Voor de 3e klasse competitie van den Neder- landschen Dambond werd gespeeld de wedstrijd Vlaardingen 2D. O. S. 1. Uitslag 812 ten nadeeie van de Vlaardingers. De volgende ont moeting heeft plaats Woensdag 23 Januari a.s. tegen O. V. 1 te Rotterdam. Londen, 15 Januari 1935. Reeds meer dan een jaar geleden schreven we op gezag van de correspondenten der En- gelsche bladen te Dar es Salaan, dat een deel der Duitsche bevolking van het mandaat Tan ganyika, dat vroeger een Duitsche kolonie was, zich afkeerig toonde van de verfoeilijke nazi- propaganda, welke in het gebied gevoerd werd, en welke onder de directe leiding stond van Berlijn. Thans verneemt de correspondent der „Mor ning Post" dat op een onlangs te Moshi ge houden vergadering van den Tanganyika nazi- bond ernstige meeningsverschillen aan het licht gekomen zijn. Het voorzitterschap werd ge voerd door Herr Ernst Troost, die de leider is van den nazi-bond, die bijgestaan werd door kapt. Schiller, den secretaris. Een vinnig debat ontspon zich tusschen dezen Herr Troost en commandant Wemher von Schoenfeld, die de leider is van den zoo- genaamden Deutscher Bund, een niet-politiek lichaam. Commandant van Schoenfeld bepleit te een samengaan van Engelschen en Duit schers tegen de bedreiging door de zwarte ras sen in Afrika, en keurde de politieke activi teit van zijn landgenooten in het mandaat af. Hierbij vond hij weinig instemming van de zijde der vergadering. De debatten liepen over uiteenloopende on derwerpen, zooals het Britsche voorstel tot vol komen vereeniging van Tanganyika en Kenya, en de instelling van „eere-rechtbanken" voor de Duitschers in Tanganyika. Volgens de sta tuten van den Deutscher Bund zijn leden ge houden, in geval hun eer op het spel staat, het geschil voor te leggen aan een scheidsgerech- telijke commissie van den Bund alvorens een beroep te doen op de rechtbanken van het land. Herr Troost deelde mede, dat hij de geaccre diteerde vertegenwoordiger was van de natio- naal-socialistische regeering in Duitschland, en dat hij te waken had over de Duitsche be langen in het mandaatgebied. Hij zeide na drukkelijk, dat iedere Duitscher in Tanganyika lid moet zijn van den Deutscher Bund, maar dat lidmaatschap van den nazi-bond niet in dezelfde mate verplichtend is. Volgens sprekers gaven emstïgen twijfel te kennen met betrekking tot de gepastheid van de voorgestelde" scheidsrechterlijke rechtban ken". Door dezen zou in Tanganyika een „im perium in imperio" geschapen worden, aan gezien alle Duitschers verplicht zouden zijn zich tot die lichamen te wenden alvorens een beroep te doen op de Britsche rechtbanken. Verscheidene overeenkomsten, den laatsten tijd tussohen Duitschers gesloten betreffende de overdracht van land zouden een clausule, deze bepaling inhoudend, bevatten. Ook werd in twijfel getrokken of het wen- schelijk was, dat de Tanganyika nazi-bond aan gesloten was bij de nationaal-socialistische partij-organisatie in Duitschland, en zijn or ders uit Berlijn ontving, vooral met het oog op de gebeurtenissen, die onlangs plaats ge had hadden in Zuid-West-Afrika, waar de Duitschers bij de verkiezingen zoo zwaar ver slagen werden dat de weg tot aansluiting van het mandaat bij de Zuid-Afrikaansche Unie thans openstaat. Verscheidene personen zouden tengevolge van deze stormachtige vergadering uitgetreden zijn, o.a. Commandant von Schoenfeld en zekere Duitsche zendelingen. Men gelooft, dat de gematigden onder de Duitschers van oordeel zijn dat de aanspraken van den plaatselijken nazi-bond onhoudbaar zijn, en dat politieke aangelegenheden, betrek king hebbend op Duitschers in het mandaat gebied, voorgelegd behooren te worden aan den Duitschen consul-generaal te Nairobi of den Duitschen consul te Dar es Salaam. Later werd een vergadering gehouden door de besturen van den nazi-Bond en van den Deutscher -Bund; op deze bijeenkomst werd een opvolger van Commandant von Schoen feld benoemd. Op de vergadering was aan wezig de (niet nader aangeduide) „jonge Her tog van Mecklenburg", die de hedendaagsche toestanden in het vaderland beschreef. Zijn oom, de groot-hertog, die vóór den oorlog gou verneur was van Togoland, brengt op het oogenblik een bezoek aan Tanganyika dat als „zuiver-privé" voorgesteld werd; hij is even wel nog niet in het Noorden van het gebied aangekomen. Het lijdt geen twijfel zegt de correspon dent dat de voorvallen in Zuid-West Afrika, waar een soortgelijke nazi-bond eenigen tijd geleden verboden werd wegens ondermijning van den vrede en de orde, den Duitschers in Tanganyika zwaar te denken gegeven hebben De nazi-leider in Zuid-West Afrika werd toen het land uitgezet. Verscheidene Duitschers die niet politiek- geaard zijn, en een afkeer hebben van de on ruststokerij der nazis, stellen openlijk de vraag of er aan deze dwaasheid nooit een einde komen zal. De groote overspanning voor de Waalbrug bij Nijmegen, een boog van 244,1 M. lang (de grootste van Europa) op de terreinen van Werkspoor te Utrecht (Zuilen) waar zij pasklaar wordt gemaakt- Reinhardt regisseert, gelijk bekend, voor Warner Bros, Shakespeare's Midsummermghts- dream. De vele en groote mogelijkheden, die de film biedt hebben hem er toe doen beslui ten Shakespeare's werk te brengen zonder de handicap van de drie onverbiddellijke muren, die ook van het meest grandiooze tooneel een beperkte ruimte maken! Althans in vergelij king met het filmtooneel, dat in zijn diepte ten slotte zoover reikt als de camera slechts toe laat. Aan de verfilming worden kosten noch moeite gespaard. Twee Shakespeare-kenners, .Charles Kenyon en Mary McCall, vervaardigen de filmversie, Felix Mendelssohn's muziek wordt door Erich Wolfgang Korngold gearran geerd. Tot balletmistress werd benoemd als opvolgster van de vermaarde Nyinskaja de jeugdige Deensch-Nederlandsche danseres Nini Theilade. Onder Reinhardt's oppertoezicht stu deert zij thans dag in dag uit met haar dan seressen de grootsche balletten in. Menigmaal in haar nog korte, doch succes volle loopbaan heeft Nini Theilade reeds met Reinhardt samengewerkt! Reeds in 1931 op zestienjarigen leeftijd twee jaar na haar debuut in Düigentia te 's Gravenhage werd zij als eerste solo-danseres aan de Reinhardt- btihne verbonden en werkte zij te Berlijn en Weenen. Een jaar later volgde een tournee met Reinhardt door Italië en Zwitserland. Zij danste onder Reinhardt op de Salzburger Festepiele, zij ging in 1934 met hem naar Ame rika, waar zij voor de opvoeringen van de Mid- summernights-dream in het Hollywoodsche openlucht-theater eveneens de balletten aan voerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2