m R'DAMSCHE BANKVEREENIGÏNG, n i®si i ,ZEER BEVREDIGEND RESULTAAT IN 1934. HET JAARVERSLAG OVER 1934, DOWNING STREET EN No. 10. Éi* RUZIE. ZATERDAG 26 JANUARI 1935 Winst een paar ton hooger; onkosten iets lager. SCHOONHOVEN. BERKEL EN RODENRIJS. De reputatie van haar stichter. UIT HILLEGERSBERG. ADJUNCT-OPPERBRANDMEESTER. UIT SCHIEBROEK. RAADSVERGADERING. WMii mm 'mm Downingstreet 10. WERKVERSCHAFFING IN BELGIE. CHINEESCHE KUNSTSCHATTEN NAAR LONDEN. CORRESPONDENT VAN „EL DEB ATE" UIT DUITSCHLAND VERBANNEN. WORDT DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE VERMEDEN? Nora. HOE LANGER HOE DWAZER. Aan het verslag van de Directie der Rotter- damsche Bankvereeniging N.V., uit te brengen in de gewone algemeene vergadering van aan deelhouders op 7 Februari 1935 (v. j. 21 Maart) ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar bracht in het economisch leven geen verbetering. Voortdurend nieuwe belemmeringen in het internationale verkeer drongen den handel binnen steeds nauwer per ken terug. Toch mag men misschien spreken van een zeker evenwicht dat op het tegenwoordig ni veau is verkregen. Daartoe draagt zonder twij fel bij dat de ponden- en dollardeviezen sedert eenigen tijd slechts geringe schommelingen vertoonen Het is zeer te wenschen, dat deze feitelijke stabilisatie binnen niet te langen tijd een wettelijken grondslag zal verkrijgen. Overtuigd dat deze maatregel een van de meest belangrijke elementen zal zijn voor een herstel van handel en verkeer, moeten wij ons reeds daarom verklaren tegen iedere poging tot devaluatie van den gulden. De teruggang in het zakenleven weerspiegel de zich ook in den omvang van ons bedrijf. De credietvraag bleef gering; voor de ons toe vertrouwde gelden op veilige wijze loonend emplooi te vinden werd steeds moeilijker. Niettemin heeft meerdere levendigheid op het gebied van emissies ter conversie van staats-, provincie- en gemeenteleeningen, alsmede van wissel- en goudarbitrage het verkrijgen van een zeer bevredigend resultaat mogelijk gemaakt. Voorgesteld wordt over te gaan tot aflossing van de nog uitstaande amortisatiebewljzen. waarvoor een bedrag van 10.000.000.wordt vereischt. Wij wenschen daarvoor een belang rijk deel van de winst, nX 3,500.000 te be stemmen en aan de openbare reserve een be drag van 6.500.000 te onttrekken. Deze reserve zal daarna 13.500.000, d.i. 30 pCt. van het uit staande kapitaal, bedragen. Wij geven er de voorkeur aan voor aflossing van amortisatiebewljzen geen bedragen te ont leenen aan onze onder crediteuren opgenomen bijzondere reserve tegen mogelijke risico's, om dat wij deze reserve onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden sterk wenschen te hou den. De Duitsche vorderingen- Met het oog op de moeilijkheden, welke Duitschland bij de afwikkeling van zijn bui- tenlandsche verplichtingen ondervindt, hebben wij gemeend het bedrag onzer vorderingen op Duitsche debiteuren zeer belangrijk te moeten verminderen. Voor zoover dit geschied is door de opvraging in registermarken, heeft de ver koop daarvan een verlies opgeleverd, dat ten laste van de bijzondere reserve is gebracht. Het totaal dezer vorderingen, voorzoover geen ze kerheden buiten Duitschland daarvoor aan wezig zijn, bedraagt thans nog circa 4.500.000 De bijzondere reserve strekt mede tot dekking van het in dit totaal schuilende risico Na storting in het pensioenfonds en afschrij ving op gebouwen kan een dividend van 3 pCt (onv.) worden uitgekeerd. Indien de genoemde voorstellen Uwe goed keuring wegdragen, doen wij U, in verband met de aflossing van alle amortisatiebewijzen, in overleg met Commissarissen, tevens het voorstel tot wijziging der statuten, ten aanzien van de art. 11a, 31 en 34, welke op deze be wijzen betrekking hebben. In dit voorstel wordt ook opgenomen een kleine wijziging in art. 17. Toelichting op de balans. De wisselportefeuille ad 75.432.983 bestaat uit in guldens en vreemde munt betaalbare wissels. Onze portefeuille bestaat uit bank- accepten, handelspapier, schatkistpapier, los singen en anticipatiebiljetten van gemeenten. De wissels in vreemde munt betaalbaar, her leid tot de laatste wisselkoersen in 1934, bedra gen 768.669. De portefeuille is opgenomen voor het nominaal bedrag: de nog niet ver schenen rente is ten laste van de renterekening gebracht. De post banken en bankiers ad 19.422.387 omvat hetgeen buitenlandsche banken en ban kiers ons schuldig zijn, de bedragen in vreem de munt herleid tot de laatste wisselkoersen in 1934. De vorderingen vallende onder de Stillhalte-overeenkomst zijn opgenomen onder Debiteuren in rekening-courant. De post Effecten ad 3.445.930 vermeldt o.a.: Fondsen opgenomen in de prijscourant: Nom. 2.073.200 (4.186.200) obl. Nederland, Ned. Indië en ten laste van Ned. provincies en ge meenten ƒ1.971.929 (3.578.030); Nom. ƒ26 200— pandbrieven Ned. hypotheekbanken 26.272; Nom. 933.800.(893.700) diverse oblig. en aand. 262.713 (206.463); Effecten voor arbi trage-doeleinden 79.836 (7830). (Het vorige jaar kwam nog een post voor van 50.000 nom. ten laste van buitenl. staten en gemeenten voor 50.541). Fondsen niet opgenomen in de prijscourant: Nom. 418.000 (365.000) oblig. en schuldbeken tenissen ten laste van Nederl. gemeenten 422.888 (36.160); Nom. 3.111.700 (3 564.700) diverse obligatiën en aandeelen 588.470 (597.587), Effecten voor arbitrage-doeleinden 94.820 (53.413). De waardeering van de in de prijscourant opgenomen fondsen is geschied tegen de laatst genoteerde koersen in 1934 of lager. De overige effecten zijn opgenomen tegen kost prijs of daar beneden. De post Syndicaten ad 196 194 (453 879) omvat: Fondsen opgenomen in de prijscou rant: Diverse Nederl- obligatiën 143 313; Fondsen niet opgenomen in de prijscourant: Aandeelen en obligatiën in diverse onderne- migen 52.881. De waardeering is geschied tegen kostprijs of daar beneden. Het volgende effectenbezit, waaraan het karakter van deelnemingen moet worden toe gekend, is opgenomen tegen kostprijs of lager: Nom. 1.250.009 (onv.) aandeelen Ned. Ac cept-Mij. 20 pCt. gestort; Norm- 150 000 (onv.) aandeelen Ned. Administratie- en Tiustkan- toor, 25 pCt gestort; Nom- 200 000 (onv Holl. Bank voor West-Indië; Nom. 607.180 (528.980) in diverse instellingen (v#j. nog 100.000 nom. West.-Ind. Cultuurbank afzon derlijk) Voorts zijn in dezen post begrepen j onze vorderingen op enkele dezer instellingen. Debiteuren in rekening-courant. De vorde- ringen in vreemde munt zijn herleid tot de laatste wisselkoersen in 1934 De wensehelijk i geachte reserves zijn ander crediteuren opge nomen. De vorderingen zijn grootend eels door borg tocht. hypotheek, onderpand van goederen of anderszins gedekt- Wij konden ons belang bij debiteuren in Duitschland in het afgeloopen boekjaar be langrijk verminderen. In den post Crediteuren in rekening-cou rant zijn -ook begrepen de door ons wensehe lijk geachte reserves, waaronder ook de bij zondere reserve tegen mogelijke risico's, als mede het bedrag bestemd voor aflossing van amortisatiebewljzen. Waarom aflossing der amortisatie- heivijzen In het verslag van Commissarissen wordt o.m. nog medegedeeld: „De Directie doet in de U hierbij aangebo den bescheiden een belangrijk voorstel Zij meent, nu eenerzijds de vorderingen op Duitschland tot een betrekkelijk gering be drag zijn teruggebracht er voor deze en andere engagementen voldoende voorzieningen zijn getroffen, anderzijds de ruime liquiditeit daar toe in staat stelt, niet langer te moeten wach ten met de aflossing van het restant der aimor- satiebewijzen. Wij hebben ons na rijpe overweging met dit voorstel vereer.igd. Behalve de hier weer gegeven overwegingen der Directie, geven tot haar voorstel, naar ons oordeel, ook de resul taten in dat jaar behaald, die als de tegen woordige omstandigheden in aanmerking wor den genomen bevredigend zijn te achten, ge- reede aanleiding. Onze openbare reserve zal, ook al wordt voor de aflossing der amortisatie biljetten daaraan een belangrijk bedrag ont trokken, nog zeer rukn blijven." STANDSEER EN KLASSENSTRIJD. Onder bovenstaand onderwerp zal Dinsdag avond a.s. de zeereerw. zeergel. heer prof. A_ Cleophas in het Gezellengebouw voor de sa menwerkende organisaties een rede komen houden. VLEESCHKAARTEN. De Burgemeester maakt bekend, dat voor de bezitters van vleeschkaarten de gelegenheid bestaait hun kaart, recht gevende op 2 K.G. vleesch per week, om te wisselen voor een kaart, rechtgevend op 3 K.G. vleescli. Voor de werkloozen beslaat hiervoor de ge legenheid tijdens het stempelen. Voor de ove rigen op de gewone uren ter gemeentesecretarie GEMEENTERAAD. Donderdag vergaderde de raad dezer ge meente onder leiding van burgemeester mr. A. A. M. Grlindemann. Na de opening met ge bed, wenschte de voorzitter de leden nog een gezegend en gelukkig nieuwjaar, waarbij spr. de wensch uitsprak, dat de crisis, welke onzt bedrijven zoo geweldig treft, spoedig moge verdwenen zijn. Als oudste raadslid ant woordde de heer J. Koot. Na de notulen werd de begrooting 1935 aan geboden. De heer Vermeer zou gaarne gelijk met de begrooting en de gewone memorie van toelichting ook ter Inzage willen hebben alle stukken, ook in verband met het gemeente fonds, welke betrekking hebben op de even- tueele verhoogingen der belastingen, ten einde zich daardoor een beter inzicht in een en an der te kunnen bijbrengen. De voorzitter zegt zulks toe. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat zij de beslissing inzake het raadsbesluit tot 't aangaan van een geldleening van 3500 hebben verdaagd. ,Door de Politiebonden was een adres 'inge zonden, waarin er op aangedrongen werd de kindertoelage voor de gemeenteveldwachters bij het eerste kind te doen beginnen (thans bjj het derde). B. en W. stelden voor op het verzoek niet in te gaan, gezien den toestand der gemeentefinanciën. De Raad ging hiermee accoord. De vergoeding ex art. 101 der L. O. over 1934 kon nog niet worden vastgesteld. De heet Vermeer betreurde het, dat deze vaststelling altijd zoo langen tijd later eerst kon geschie den, hetgeen vooral nu, in verband met .de opgave voor dè „doode hand" belasting moei lijkheden opleverde. Het vódrschot over 1935 werd vastgesteld op 80 pet. van 10. Inzake de door Ged. Staten voorgestelde verlaging van de vergoeding vooi dt ambterteren van den Burg. Stand van 400 op 60 per jaar, met 1 voor elk gesloten huwelijk, wordt uitvoerig gediscussieerd. Eenige leden vonden deze verlaging te ffrof, anderen waren van oordeel, dat hiervoor geen vergoe ding moest worden gegeven, daar de werk-' zaamheden werden uitgeoefend door onze se cretarie-ambtenaren, die toch reeds een be hoorlijk salaris genieten. De voorzitter zegt, dat hierover weinig te bespreken valt, daar de ambtenaren van de B. S. ressorteeren onder den Officier van Justitie De heer Vermeer stelt voor de ver goeding te bepalen op 100 per jaar, zonder verdere vermeerdering voor huwelijksvoltrek kingen. Dit voorstel wordt aangenomen. Inzake het voorstel betreffende voorloopige verlenging van het contract inzake de vleeseh- keuringswet werd besloten de bestaande rege ling met Rotterdam voor een half jaar te verlengen. Hierna volgde Desloten vergadering. Na heropening werden eenige aanslagen schoolgeld teruggebracht. Bij de rondvraag vroeg de heer Koot, of de rooilijn aan den Noordeindsehe weg al vastgesteld was door Ged. Staten. De voorzitter deelde mede, dat hem bekend was, dal zij die op tijd een bezwaarschrift in houden gehoord zullen worden. Wie zulks ver zuimde zal waarschijnlijk de gevolgen hebben te dragen. Daar een en ander groote moeilijkheden voor de betrokken bewoners zal opleveren^ wordt 1 verzochi, of de voorzitter *een en ander met Ged. Staten zou willen behandelen, hetwelk wordt toegezegd. Op een desbetreffende vraag wordt medegedeeld, dat het gedeelte Rode- rijsche weg tot Electrische Spoor nog moet woren nagezien. VOETBAL. Op het terrein der R. K. voetbalvereeniging T. O. G. wordt a.s. Zondag gespeeld de wed strijd TOG 2—ALO 3, 2,30 uur. GEMEENTEBÈGROOTING B. en W. maken bekend, dat de bègrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1935 veertien dagen vanaf heden ter gemeentesecre tarie ter Inzage ligt en tegen betaling der kos ten te verkrijgen is. B. V. L. Vanwege den Bijz. Vrijw. Landstorm wordt Woensdag 30 Jan a.s. in het gebouw der bloemveiling een groote propaganda-avond ge houden. Sprekers zijn oud-minister Bijleveld en burgemeester Gründemann. De B.V.L.-film zal vertoond worden, terwijl het R. K. Fan farekorps muzikale medewerking zal verleenen. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt Maandag 28 Jan. des middags 2 uur in apenbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. benoeming van leden der schattingscommissie; van leden en plaats vervangende leden van de stembureaux en van bet hoofdstembureau; aanvulling ambte naren- en werkliedenreglement; verzoeken om huurverlaging; voorstel omtrent grenswijziging der gemeente; verzoeken om grondaankoop. NIEUWE UITVINDING. Door den heer G. A. van Engelen, Nieuwe Singel alhier, die destijds heeft uitgevonden het alarmapparaat voor gebouwen waarvoot reeds octrooi is verkregen heeft thans een toestelletje uitgevonden voor het verdrijven GEREFORMEERD WEESHUIS. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan de begrooting der ontvangsten en uitgaven van het Geref. Weeshuis, dienstjaar 1935, ten bedrage van ontvangsten 8753.33 en uitgaven 5199.50, batig saldo 3553,83. Tevens bieden zij ter goedkeuring aan de rekening en ver antwoording, dienstjaar 1933 ten bedrage van ontvangsten 7315, uitgaven 3274.17, batig saldo 4040.83. SCHATTINGSCOMMISSIE Voorgesteld wordt de leden van de Schat- tingscommisisie zijnde de taeeren G. J. Nie- fcerk, H. A. Schreuder, C. L. van Willems- waard en R. Bron, wegens periodieke aftre ding wederom voor een jaar te benoemen. VERLAGING WONINGHUUR Op het verzoek van den heer A. de Jong tot huurverlaging van het Veerhuis, stellen B. en W. voor. deze huur voor ten hoogste 10 jaren te verlagen van 321 op 288 en op het ver zoek van den heer J. v. d. Bergh, Havenstr. Wal wordt voorgesteld de huur van zijn woning eveneens voor ten hoogste 10 jaren te ver lagen van 3,25 op 3. GRENSWIJZIGING. Op de agenda van de op Maandag te houden vergadering komt o.a. ook voor een voorstel omtrent grenswijziging. Men zou daaruit mis schien de gevolgtrekking kunnen maken dat de annexatie-plannen spoedig tot uitvoering zullen komen. Dit is echter niet het geval. Het betreft alleen eenige bepalingen voor personen, die in het te annexeeren gedeelte wonen n 1. ondersteuning aan behoeftigen en aan werk loozen. Het is de bedoeling dat de gemeente raad van Schoonhoven zich uitspreekt dat deze menschen de rechten behouden, zooals de ge meente Bergambacht dit wensehelijk vind, pok ai is dit niét' W ftet1- soneele-, vermogens- en gemeentefondsbelas- ting en hondenbelasting blijven dan, zooals voor Bergambacht bepaald. UIT ALBURY. De heer Jac. Niekerk alhier, die zooals zoo- velen aan de\i Burgemeester van AJbury een dankwoord had gezonden voor de hulp aan onze vliegers destijds betoond en daarbij een bilveren Uiverlepel heeft aangeboden, heeft van dien Burgemeester een hartelijk schrij ven ontvangen, waarin hij heeft medegedeeld, dat hij dit souvenir als een schat zal bewaren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna en Maria, dochters van A. J. van Geelen en B. H. Starreveld. van vogels uit boomgaarden, riet enz. Het apparaat is slechts 30 c.M. groot en bestaat uit soliede cylinders, waarin gas wordt ontwik keld van carbid. De proeven die Donderdag middag werden genomen zijn uitstekend ge slaagd. Octrooi is reeds aangevraagd. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden zijn aangegeven: kinderhand- schoen, kinderportemonnaie met inhoud, bruine alpinomuts, twee f ietsplaat jee en bruine muts. Inlichtingen bij de politie. De burgemeester heeft met ingang van 23 Januari benoemd tot adjunct opperbrandm'ees- ter den heer A. Hueck, zoon van den opper- brandmeester, den heer A. F. D. Hueck. De burgemeester heeft een raadsvergade ring belegd tegen Woensdag 30 Januari a.s., des avonds te kwart voor acht. Op deze ver gadering zal onder meer de begrooting van 1935 den raadsleden worden aangeboden. Lo aden, 23 Januari 1935. Downingstreet is, behalve een korte, dood- loopende straat, diplomatiek jargon van het zelfde gehalte als Quai d'Orsay, Consulta, Wilhelmstrasse, Ballplatz en Witte Huis. Het „staat" veel beter wanneer een krant schrijft, dat Downingstreet of de Quai d'Orsay een af wachtende houding aannemen hetgeen voor al Downingstreet zeer vaak doet dan dat zij hetzelfde constateeren met betrekking tot de Britsche of Fransche departementen van bui tenlandsche zaken. Wanneer men, zonder meer, van Downing street spreekt, dan bedoelt men hiermede het Foreign Office, niet gelijk velen in het bui tenland meenen de zoogenaamde „ambts woning" van den Eerste Minister. Deze duidt men aan als No. 10 (num ber ten), zonder toevoeging van den straatnaam. Zij is, strikt genomen, niet de ambtswoning van den Eersten Minister, doch van den Eersten Lord der Schatkist; beide ambten evenwel waarvan het eerstgenoem de pas officieel erkend wordt sinds de regee ring van Edward VII, worden steeds door één zelfden persoon bekleed. Bovendien is No 10 ook geen ambtswoning in den gewonen zin des woords. Het is geen huis, dat de staat for meel bestemd heeft voor het hoofd der rede ring; het is zelfs niet in zooverre eigendom van den staat, dat deze naar welgevallen erover zou kunnen beschikken. Het werd in 1731 door George II als persoonlijk geschenk aangeboden aan sir Robert Walpole, den eersten feitelijken Eersten Minister dien Engeland gehad heeft (1721 tot 1742), maar sir Robert overreedde den korflng het huis voor goed te schenken aan de bekleeders van het ambt van Eersten Lord der schatkist. Werd hetgeen in theorie zeer goed mogelijk is dit ambt bekleed door een ander dan den Eersten Minister, dan zou laatst genoemde niet op No. 10 kunnen wonen. Het aangrenzende huis No. 11 is de officieele woning van den Kanselier der schatkist; het is dit evenwel niet, gelijk No. 10, krachtens een schenking, en de regeering heeft het recht het tijdelijk of voor goed voor andere doel einden te bestemmen. Zoo wordt No. 11 sinds 1931 niet bewoond door den Kanselier ier schatkist (Mr. Neville Chamberlain) maar door den Lord President van den Raad (Mr Bald win) een schikking welke klaarblijkelijk ten doel gehad heeft duidelijk te doen ui'ko- men, dat niet, gelijk anders, de kanselier der schatkist, doch Mr. Baldwin de tweede per soonlijkheid in het kabinet is. In den loop van twee eeuwen zijn tradi'les gevestigd, waardoor No. 10 een beteekenis ge kregen heeft, die het aanvankelijk niet nad. Terwijl het officieel waarschijnlijk gebleven is. wat het twee honderd jaren geleden was, n.l. de woning van den Eersten Lord der schatkist, is het in ieder ander opzicht het middelpunt der Britsche Staatkunde geworden onver schillig of de Eerste Minister er woont of iet. In dit niet zeer aanzienlijke huis van bruine baksteen, twee verdiepingen en een dakver dieping hoog, en vier vensters breed, worden immers de ineesle zittingen van het kabinet gehouden, ofschoon deze soms ook plaats heb ben in de kamer van den Eersten Minister in het Parlementsgebouw. De Premier kan trou wens het kabinet ter beraadslaging bijeenroe pen waar en wanneer hij wil. Maar doorgaans vergadert het kabinet in dit sobere, aan een doodloopende zijstraat gelegen huis, en in tij den van crisis en spanning is het in en nabij Downingstreet, dat het volk den afloop van ministerieele beraadslagingen afwacht, en uren lang staan blijft om aankomende en vertrek kende ministers te zien. Als „ambtswoning" is No. 10 door verschil lende Eerste Ministers ook zeer vers ihihend op prijs gesteld geworden. Het huis is inwen dig natuurlijk veel aanzienlijker dan de be scheiden gevel zou doen vermoeden, maar of schoon het zeer smaakvol gemeubeld en met fraaie schilderijen versierd is, heeft het niets werkelijk bezienswaardigs behalve een antie ken troonachtigen zetel die, zoo ik mij niet vergis staat in de kamer waar de beraadsla gingen van het kabinet gehouden worden. Maar No. 10 is zeer duur om te bewonen. Daar het geen eigenlijke ambtswoning is, doch door een koning ten geschenke gegeven is aan den Eersten Lord der schatkist en al diens opvol gers, is het Parlement ook niet verantwoorde lijk voor de kosten welke het bewonen met zich brengt. Afgezien hiervan is No. 10, vol gens den hedendaagschen standaard, geen bij zonder aantrekkelijke woning. Eerste Ministers vinden gedurende de zomermaanden in het landgoed te Chequers gedurende de week-ends een mooie vergoeding voor de dagen, in de warme stad doorgebracht, maar Mr. MacDo- nald geeft, ondanks Chequers, toch de voor keur aan zijn eigen geriefelijk huis in Hamp- stead, waar hij in de zomermaanden meestal woont, No. 10 dan uitsluitend als bureau ge bruikend. Lord Melbourne, die honderd jaar geleden Eersto Minister was, en sir Robert peel, bewoonden No. 10 nooit; Earl Grey daar entegen bracht er, evenals later Disraeli en Gladstone, zijn heele ambtsperiode door. Wil liam Pitt was zelfs bijzonder gehecht aan Downingstreet, en voelde zich ongelukkig wanneer hij zich ook maar voor korten tijd ergens anders bevond. Deze voorliefde is door weinig ministers van den lateren tijd gedeeld, hetgeen waarschijn lijk ook wel het gevolg hiervan is, dat No. 10 niet het jaar ouderwetscher wordt, ondanks nu en dan aangebrachte vernieuwingen. Bo vendien werd tot eenige geslachten terug het Eerste Ministerschap bijna uitsluitend bekleed door mannen uit den adel en aristocratie, die het aan hun voorvaderen en aan de door dezen nagelaten landgoederen en stadhuizen ver plicht waren zoo pompeus en ongeriefelijk mogelijk te wonen. In onze democratische tij den daarentegen komen Eerste Ministers voort uit de eenvoudige burgerij, dus uit kringen die gewoon zijn aangenaam en geriefelijk te wonen. Dat ook' in den loop dezer eeuw besluiten van historische beteekenis genomen zijn in dit onaanzienlijke huis, spreekt vanzelf, aange zien de beraadslagingen der ministers er ge houden worden. Geschiedkundige gebeurtenis sen van Internationale beteekenis speien zich evenwel niet meer in dit huis af, welks parti culier karakter streng gehandhaafd wordt. Buitenlandsche staatslieden worden door den Eersten Minister officieel meestal ontvangen aan den overkant der straat, in het statige en weelderige Foreign Office, en ondanks zijn wereldvermaardheid speelt No. 10 volstrekt niet de rol, die het Witte Huis in het politieke leven van Amerika vervult. Downingstreet werd gebouwd van 1663 tot 1671, maar van de oorspronkelijke huizen is er sinds de .vorige eeuw niet één meer over. Zij werd genoemd naar den man, die naar tiet aanleggen, n.l. sir George Downing, die secre taris van de schatkist was onder Karei II, en bovendien eenige jaren Britsch ambassadeur in Den Haag geweest is, waar hij een fel anti- Hoilandsche politiek voerde, en ten- slotte moest vluchten om zich aan de volkswoede te onttrekken (1672). Merkwaardigerwijs zijn de meeste zijner „verklaringen" en „redevoerin gen" niet in het Engelsch, maar in het Hol- landsch door hem uitgegeven geworden. Of schoon hem groote. politieke en diplomatieke bekwaamheden toegeschreven werden, wendde hij zijn talenten zelden goed aan, en zijn ka- [rakterwerd door de "laagste ondeugden orft- sierd. Hij was gierig, verraderlijk, serviel en ondankbaar, en „a George Downing" was nog lang een spreekwoordelijke uitdrukking waar mede een onbetrouwbaar en verraderlijk man aangeduid werd. Dus geen zeer aanbevelenswaardig man om zijn naam na te laten aan de staat, welke vereenzelvigd wordt met Engelands wereld politiek Belangrijke besluiten van het kabinet. BRUSSEL, 25 Januari (R.O.). De Belgische regeering heeft vanmiddag een aantal belang rijke besluiten genomen. Het kabinet heeft de kwestie van het in schakelen van de werkloozen in het arbeids proces behandeld, met name door het scheppen van kleine landbouwbedrijven en het doen aan leggen van gemeentelijke wegen. Verder heeft het zij goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, waarbij de pensioenen voor de mijnwerkers worden geregeld. Men vertrouwt thans, dat het ontwerp de belanghebbenden bevredigen zal. Voorts werd bepaald, dat de salarissen van het staatspersoneel met het in dexcijfer zullen variëeren. Begeleid door Oorlogsschip uit -vrees voor piraten. L(JNDEN, 25 Januari (N.T.A. Draadloos). De 1500 kunstvoorwerpen, welke dooi de Chi- neesche regeering naar de tentoonstelling van Chineesche kunst, die in November a.s. in het Burlington House te Londen zal worden ge houden, zullen gezonden worden, zijn afkomstig uit het tot museum ingerichte paleis in de Ver boden Stad van Peking. Momenteel worden ze bewaard in een warenhuis te Shanghai. Bij overbrenging naar Singapore zal een Engelsch oorlogsschip de kostbare lading begeleiden als voorzorgsmaatregel tegen piraten. Het werk aan den bouw van de nieuwe Koningin Emmabrug, die ter vervanging van de gedemonteerde geslagen wordt over het spoorwegravijn te Baarn. BERLIJN, 25 Januari. (D. N. B.) De Berlijn- sche correspondent van het Spaansche dagblad ,.E1 Debate", Antonio Bermudez-Canete, is wegens lasterlijke en kwaadwillige berichtge ving sedert tal van maanden, uit. het Duitsche rijksgebied verbannen. Tot regeling ran zijn particuliere en journalistieke aangelegenheden is hem een termijn van acht dagen toegesiaan. BRUSSEL, 24 Januari (H.N.). De heeren Lombard en'Delattre van de centrale commissie der socialistische mijnwerkers zijn vandaag op het departement van mijnbouw ontboden, waar hun door een ambtenaar werd meegedeeld, dat aan verschillende bezwaren tegen de verlaging der pensioenen der mijnwerkers tegemoetge komen zal worden. Da staking, die tegen 4 Februari aangekon digd was, zal derhalve waarschijnlijk vermeden worden. „Ik voor mij", zei Wim tot zijn vriend, „vind dit een van die zaakjes, die je zelf dient op te knappen en waar je -nderen bij vcorkeur niet in moeit, juist omdat een ander je daarin, zoo moeilijk raden of helpen kan. Maar nu je er zelf over begintwel, als ze je niet heb ben wil, dan is daar mijns inziens weinig aan te doen; dat kun je nu eenmaal niet dwingen. Dan laat je ze schieten en je vraagt een ander meisje, of heelemaal geen. Hoewelalleen is maar alleen". „Ik wil Nora of in het geheel geen meisje", zei Han. ,,'n Beetje lastig. Zie je ze nog wel eens?" „Ik zie ze iederen dag, en er gaat bijna geen dag voorbij of we maken een praatje. En dan duurt het maar heel kort, of we hebben ruzie, •nu eens wat minder dan weer wat erger, en het slot is doorgaans, dat we kwaad van elkaar wegloopen". „Han, als het er zoo uitziet, geloof ik niet, dat het ooit iets wordt, en eerlijk gezegd lijkt me dit onder die omstandigheden maar het beste ook." „Man, je praat of je m'n vader bent. Wat schiet ik daar nu mee op? Daar gaat het im mers juist om. Ik wil Nora hebben, en geen ander meisje, nooit. En ik zal ze hebben. Dat ruziezoekerige heeft ze altijd gehad, op school noemden ze haar allemaal al een reuzekat au ja, hoe gaat dat dan, hèje denkt, dat zal er wel. eens afgaan, later, als je elkaar beter hebt leeren kennen en begrijpen, en zoo „Alles goed en wel, beste jongen, maar als ze je nou eenmaal niet hebben wil!" „Ik zal het je zeggen, Wim. Eén keer ben ik erover begonnen. Ze draaide me ijskoud den rug toe." „Dat zegt niks." i „Dat dacht ik ook. De tweeden keer lachte ze me midden in mijn gezicht uit, en zei, dat, als ik niets anders wist dan zulke nonsens, da,t ze me dan liever niet zag, nooit meer." „Nogal duidelijk uitgedrukt, jö. Maar toch zou ik het nog eens een derden keer probee- ren. Dat willen die meisjes nu eenmaal. Ik wed met je om al wat je wilt, dat ze je dan om je nek valt, en naar de eerste de beste kerk met je wil vliegen." „En al zou ik ze. dertig keer vragen", ant woordde Han mismoedig, ik weet zeker, dat ik er geen stap verder door zou komen. Dat heeft ze me zelf gezegd." „Dan weet ik er ook niets meer op, Han." „De zaak is maar, dat er veel te veel jongens om haar heen zijn, die haar den kop op hol brengen met allerlei vleierijen en mooiklin- kende phrases, en dat ken ik nu eenmaal niet. Tenminste tegen Nora niet." „Je kunt moeilijk al die andere jongens naar een eiland in de Zuidzee sturen." „Neen. De een neemt haar mee naar een kino, de ander naar een dancing, met een derde gaat ze zeilen, en zoo ga je maar verder. Met mij doet ze niets anders dan ruziezoeken." „Ik heb er genoeg van, Wim." „Of je gelijk hebt, Han." „Maar dèt kan ik je wel vertellen, dat wie ze dan wel krijgt, nog lang niet gelukkig is. Dien gun ik ze. Goeie genade!" „Ja maar jongen, waar maak je je dan ver der nog zoo druk om?" Ik heb ze voor den derden keer gevraagd. Gisterenavond. En wat denk je, da.t ze zei?" „Nou?" „Geen boa of bah. Ze wees met d'r wijsvinger naar d'r voorhoofd, 't Was in die zijzaal van de leesbibliotheek. Ze haalde d'r neus op, stond op, liep de deur uit, en liet me alleen aan die leestafel zitten." ,,'n Beetje beleefder had het ook wel gekund, Han. Ach wat, man, zet er een streep onder. Meisjes genoeg op de wereld." „Ik heb er genoeg van, Wim. Ik heb m'n portie gehad. Ik ben genezen. Voor goed. Vanavond ga ik met Kitty naar Tuschinslcy. Die is tenminste gezellig en hartelijk." „Gelijk heb je." EEN BRIEF. Han, Wat deedt jij gisterenavond met Kitty bij Tuschinsky? Wat zullen we nou hebben? Jij hebt niet met andere meisjes naar cinema's te gaan. Wees toch wijzer, jongen, en laat je niet in met die malle schapen, die gediend zijn van. flauwiteiten en complimentjes, misschien wel van huwelijksaanzoeken. Hebben we daarom van jongs af aan altijd eer lijk samen ruzie gemaakt, jij en ik, Han? Heb je dan nooit begrepen, dat ik juist daarom altijd zoo graag bij je was, omdat je je aan mij gaf zooals je was, en geen banaliteiten zwetste over de kleur van mijn haar of over goud in m'n oogen? Wat wil je dan nog meer, malle jongen, dan dat we lederen dag bij elkaar zijn, en elkander zeggen, wat we te zeggen hebben, ieder op zijn manier? Weet je dan niet, domoor, dat ik niets liever doe dan ruziezoeken met jou, m'n leven lang? Heb ik dan ooit met andere jongens ruzie ge zocht? Dat wil ik immers alleen met jou, Han. Haal me die kunsten nou niet meer uit, en kom morgen weer als altijd in de bibliotheek. Dan zullen we 't even afzoenen, en dan kunnen we weer opnieuw ruzie gaan maken. Maar be gin alsjeblieft geen vierden keer over dingen op een manier, zooals jp die in vervelende ver haaltjes leest, en waar we 't immers allang over eens zijn, en wat vast en zeker het 'eenige is, waar we nooit meer ruzie ovér zullen krijgen. HAJO (Nadruk verboden) WERKVERSCHAFFINGS-CREDIET. Door Amerika s representantenhuis met groote meerderheid goedgekeurd. WASHINGTON, 25 Januari. (V.D.) Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met een. greote meerderheid het wetsontwerp inzake het beschikbaar stellen van een crediet van 4.880.000.000 dollar tot uitbreiding van de werk gelegenheid in de Vereenigde Staten goedge keurd en tevens elke poging verijdeld om de bevoegdheid van president Roosevelt bij de uitvoering van het plan te beperken. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 328 tegen 78 stemmen. Een republikeinsche motie om het wetsont werp nog eens in de commissies te behandelen werd verworpen met 303 tegen 100 stemmen. PARIJS, 25 Januari, (R. O.) Te Dieppe heeft de Carnaval-commissie besloten, een schoon heidswedstrijd voor mannen te organiseerea. Een geheel uit vrouwen bestaande jury zal op 21 Februari den „Schoonheid;koning" kiezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2