KINDEREN, DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 DE ST. BONIFATIUS-RELIKWIE NAAR DE ABDIJ VAN TER KAMEREN. STEUN VOOR RIET- EN GRIEND. CULTUUR. WIJZIGING VLEESCHKEURINGSWET WIJZIGING VAN DE WONINGWET. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN DE LEERFABRIEK TE BUSSUM, DOM HENRI QUENTIN. f HAENDELFEESTEN IN HONGARIJE. POLA NEGRI VALSCH BESCHULDIGD. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Z. Em. kardinaal van Roeij, heeft Zondag in de gerestaureerde kerk van de oude abdij van Ter Kameren, te Brussel, de plechtigheid ge presideerd van het overbrengen, naar die kerk, van de relikwieën van den H. Bonifatius die, tijdens de Fransche revolutie, van de abdij waren gebracht naar de kapellekerk aan de Hoogstraat, waar zij beter konden verborgen worden om aan de roof- en de vernielzucht der Sansculotten te ontsnappen. Zooals gemeld, heeft thans de kapellekerk deze relikwieën aan de kerk van Ter Kameren teruggegeven. De overbrenging hiervan ging gepaard met een groote religieuse plechtigheid in de kerk van St. Philippus Nerius. Het groot en kostbaar relikwieschrijn werd hierna processiegewijze naar de abdijkerk overgebracht. Voorloopig werd het in het mid den van het hoogkoor geplaatst, in afwachting dat het binnen afzienbaren tijd, definitief weer de plaats zal gaan innemen, in een kapel Van het Noordelijk transept, waar het zich tot in het jaar 1796 bevond. Datum van inwerkingtreding. Bij Kon. besluit (Stbl. 28) is bepaald, dat de wet van 14 Juni 1934 tot wijziging van de Woningwet en het Kon. besluit van 9 Januari 1935 (Stbl. 7) tot aanvulling en wijziging vatt het Woningbesluit in werking treden met in sane van 3 Februari j.l. Bezwaren op verschillend gebied, Stct. no. .24 bevat de crisissteimbeschikkin- gen voor de riet- en griendcultuur 1934/1935 alsmede de daarbij belioorende reglementen. Aan de beschikking voor de rietcultuur ont- leenen we, dat uit het Landbouw-Crisisfonds steun zal worden verleend aan rietbewerkers, behoudens nadere wijziging, tot een bedrag van ƒ12.50 per ha. in Nederland gelegen blad rietveld, hetwelk naar het oordeel van de Ak kerbouw Centrale voldoende in cultuur is ge bracht en onderhouden, waarvan ten genoegen van die Centrale kan worden aangetoond, dat het daarvan afkomstige gewas regelmatig aan gewend is voor bedekking van bloembollen- velden en waarvan het gewas vóór 1 Maart 1935 zal zijn gesneden. Voornoemde Centrale wordt gemachtigd tot aankoop van: 1. Hoogstens 40 pet. van het totaal aantal bossen matriet van het gewas 1934, gegroeid op in Nederland gelegen gronden, hetwelk door een rietbewerker volgens de voorschriften van voornoemde Centrale zal zijn gesneden en tot door haar goedgekeurde bossen zal zijn gebon den, behoudens nadere wijziging tot een prijs van 0.20 per bos; 2. Hoogstens 25 pet. van het totaal aantal bos sen dekriet van het gewas 1934, gegroeid op in Nederland gelegen gronden, hetwelk door igen rietbewerker volgens de voorschriften van voornoemde Centrale zal zijn gesneden en tot door haar goedgekeurde bossen zal zijn gebon den, behoudens nadere wijziging tot den prijs van 3.50 per vim (100 bossen). Wat de griendcultuur betreft, heeft de mi nister besloten steun te verleenen; <z. aan bij de Akkerbouw Centrale als ge- örganiseerden aangeslotenen, ingedeeld in de groep vangriendexploitanten en aan die, in gedeeld in de groep van griendbewerkers, ieder voor de helft, behoudens nadere wijziging, tot de navolgende bedragen per ha, in Nederland gelegen, met vierjarig 'gfiendgewas begroeid griendland, voor zoover dit naar het oordeel dier Centrale in een der navolgende klassen kan worden ingedeeld en voor zoover daarvan het gewas vóór 1 Mei 1935 zal zijn gehakt, te weten: 80 per ha klasse prima; 65 per ha klasse I; 50 per ha klasse II; 35 per ha klasse III; b. aan bij voornoemde Centrale als geor- ganiseerden aangeslotenen, ingedeeld in de groep griendbewerkers, behoudens nadere wij-, ziging, tot de navolgende bedragen per daar achter" omschreven bos éénjarig - teengewas, hetwelk vóór 1 Mei 1935 volgons de voorschrif ten van voornoemde Centrale zal zijn gesne den en tot door haar goedgekeurde bossen zal zijn gebonden en afkomstig is van in Neder land gelegen gronden, onder voorgaarde, dat hiervoor in 1934 steun is verleend voor het wieden of op andere wijze schoonhouden, van welke voorwaarde in zeer bijzondere, door haar te beoordeelen gevallen door haar ont heffing kah worden verleend, te weten: 8 cent per gepersten bos van omtrek 100 cm, geme ten op 10 cm boven het ondereinde; 6 cent per bos van omtrek 86 cm, gemeten op 20 cm boven het ondereinde; 5 cent per bos vaii om trek 80 cm, gemeten op. 15 cm boven het on dereinde; 4J6 cent per-bos van omtrek. 75 cm, gemetem-op 25 cm/ boven, het ondereinde; S.% cent- per bos- van-omtrek 73 cm, gemeten op 10 cm.' boven het - ondereinde; 3 cent per bos, van omtrek 68 cm., gemeten op 10 cm. boven 'het'ondereinde; Beschouwingen naar aanleiding van de Partijraad-agenda Blijkens het' Voorloopig Verslag der Tweede Kamer In zake het wetsontwerp wijziging Vleeschkeuringswet wezen zeer vele leden er op, dat dit wetsontwerp veel belangrijker is en ingrijpender gevolgen zal hebben aan uit de wel zeer sobere Memorie van Toelichting zou zijn op te maken. Vele leden hadden tegen dit wetsontwerp overwegende bezwaren. De voorgedragen rege ling zal tot effect hebben, dat de centrale ge meente van een vleeschkeuringskring even tueel de leiding krijgt van een slachthuis- dienst van een andere gemeente. Zulk een in breuk op de gemeentelijke autonomie achtten de hier aan het woord zijnde leden in begin sel volstrekt onaanvaardbaar en practisch niet uitvoerbaar. Nog ernstiger echter zou, naar de meening van deze leden, de aantasting van de gemeen telijke autonomie worden, wanneer de Kroon krachtens artikel 23 a der Vleeschkeurings wet gemeenten tot gezamenlijke regeling van den keuringsdienst zou gaan dwingen. Deze leden wezen er op, dat de bezwaren, destijds in de Kamer aangevoerd tegen artikel 23 a thans door een grooter aantal leden en met meer nadruk zullen worden herhaald. De opvatting, dat de bedrijfswinsten, waar tegen dit ontwerp zich keert, van een zooda- nigen omvang zouden zijn, dat een ingrijpende vermindering dier winsten een eenigszins be- teekenende verlichting, zoowel van den prijs van het voedingsmiddel als van de lasten van de slagers mogelijk zal maken, konden ver scheidene leden geenszins deelen. Gaat eindelijk verdwijnen. Reeds een tiental jaren geleden zijn met de", directie der N.V. Hollandsche Huiden- en Ledermaatschappij onderhandelingen gevoerd door het gemeentebestuur van Bussum, ten einde te verkrijgen, dat het bedrijf dier onder neming aan den Huizerweg zal worden opge heven. De fabriek ligt op een terrein, dat vroeger tot het grondgebied van Hilversum be hoorde, doch is gaandeweg in de bebouwde kom van Bussum komen te staan. Toen de fabriek in 1932 ernstig door brand werd geteis terd en de N.V. het verbrande gedeelte weder wilde opbouwen, hebben B. en W. de onder handelingen hervat, welke thans tot overeen stemming hebben geleid ten opzichte van op heffing van het bedrijf en wel op de volgende basis: De door de opheffing vrijkomende grond zal worden bebouwd rjiet inachtneming van een straten- en bebouwingsplan. Voor het vrijkomend terrein, ongeveer 4 H.A. groot is een uitbreidingsplan ontworpen. De N.V. zal haar bedrijf, zooals het wordt uitgeoefend aan den Huizerweg, daar ter plaatse geheel stil leggen, binnen één maand na datum van goedkeuring van het raadsbesluit ten aanzien der Overeenkomst, door Ged. Staten, en de fa briek sloopen binnen vier maanden na dien datum. De N.V. heeft reeds getracht haar fabriek op liet strand aan het IJsselmeer te Huizen te stichten, doch rijkswaterstaat gaf geen ver gunning. IntusSchen verheugen de omwonen den zich zeer over deze verdwijning, aangezien de fabriek een zeer Ohwelriekenden geur ver spreidde. Men seint ons uit Rome d.d. 4 dezer: In den ouderdom van zestig jaren is hier onverwacht overleden de eerste abt van de nieuwe Benedictijner abdij San Girolamo de Urbe, Dom Henry Quentin, lid van de pause lijke commissie voor de herziening der Vul gata, die afkomstig was uit de abdij van Solesmes. Naar aanleiding van de herdenking van den honderdsten sterfdag van Hëndel, zullen ook in Hongarije groote feestelijkheden plaats vinden. Het middelpunt der herdenking zal gevormd worden door de uitvoering van Han dei's „Josuah" (voor de eerste maal in Hon garije)' op 25 Februari a.s. Nadeel voor de gemeenten. De vraag rijst, waarom de regeering, indien zij werkelijk van meening is, dat maatregelen mo eten getroffen worden tot verlaging van Overheidslasten ten gunste van den vleesch- prijs, de rijkslasten niet vermindert, die thans op den vleeschprijs drukken, in plaats van een maatregel voor te stellen, waarvan voor niemand een noemenswaard voordeel, doch voor de gemeenten slechts nadeel is te ver wachten, een nadeel, waardoor de financieele positie van een aantal gemeenten in ernstige mate zal worden bemoeilijkt. Verscheidene leden vreesden, dat het wets ontwerp voor een aantal gemeenten een groot geldelijk nadeel zal beteekenen. Dat gemeenten op de slachthuisbedrijven een matige winst maken, achtten zij volstrekt niet aan bedenking onderhevig, omdat daar mede het aan deze bedrijven verbonden risico goedgemaakt moet worden. Verscheidene leden verklaarden zich met de afzonderlijke regeling van keurloon en slacht- recht niet te kunnen vereenigen. Verschillende leden meenden, dat de voor gestelde maatregelen niet aan de bedoeling zullen beantwoorden, doordien niet zoozeer de slagers als wel de exportslachterijen daarvan voordeel zullen ondervinden. De exportslach ter slacht zelf de slachtdieren met minder kos ten dan de slachthuisrechten bedragen Deze leden voorzagen derhalve een verhoogden in voer van vleesch van exportslachterijèn. Be halve de plaatselijke slagers en grossiers zou den de- gemeentelijke slachthuizen hiervan een gevoelig-nadeel ondervinden. Een ernstig bezwaar tegen de voorgestelde regeling zagen verscheidene leden gelegen in de omstandigheid, - dat- 4 van art. 20 gewagende van een .zeer m-ati-g bedrag, waarmede de op brengst van keurloonen en slaohthuisrechten de kosten van den dienst zullen mogen over treffen, zal derogeeren aan artikel 287 van de Gemeentewet, waarin bij de wijziging, welke dit artikel onderging bij de wet van 30 De cember 1920 nadrukkelijk bepaald werd. dat met al de retributies, dus ook met de slacht huisrechten, een matige winst mag worden gemaakt. Door een speciale wet, de Vleesch keuringswet, dreigt dus een algemeen begin sel der gemeentelijke belastingwetgeving, neer gelegd in de daarvoor aangewezen organieke wet, te worden aangetast. Dit achtten deze leden onjuist. VER. KON. PAPIERFABRIEKEN Aanvoer van grondstoffen. In die afgelaopen rmaanid werd een heeveel- foedid van 1600 tons cetUMioee vanuit Noorwegen en Zwed'en voor de papierfabriek te Veisen aangevoerd- Papiedhout werd in deze maand niet voor dit bedrijf aangevoerd. In gelijke maand van 1934 bedroeg de aanvoer van cel lulose 1075 tons en die van pa-pier hout 1700 kuib. vadem. Volgens een ambtelijke mededeeling uit Ber lijn, zijn op beve! van den Führer de in den 1«8 tafcentijd door de pers tegen Poia Negri in gebrachte zware beschuldigingen onderzochtcn is het niet komen vast te staan, dat zij'.óp waar heid. berusten. Er is-dus geen'reden óm tegen; dé .artistieke werkzaamheid v»n Frau Pola Negri.'in Dtütscfajand stelling te nemen, te min der „omdat ook.-de .bewering onwaar is geble ken,: dat Fraü Pola Negri ya.n Jqodsehe afkomst zou. zijn. Zij is Poolsche, dus Arische"'. „Houdt u dan niet zooveel van uw kindje? Waarom heb je het niet bij je? Ik heb", ze wees op haar pop, „ik heb Monique altijd bij me.,,." De man wreef met de hand langs het voor hoofd. Misschien dacht hij aan heel andere dingen dan Lizette bedoelde. „Ze willén het niet hebben. Ze stoppen het voortdurend voor me wegWil jij het heb ben, Lizette.Zou jij er goed voor zorgen? Zs wilden het me gisteren weer afnemen, er vanmorgen ook. Toen heb ik het meegenomen en ben weggeloopen." Het meisje stond met open mond te luisteren naar het onbegrijpelijke verhaal. „Als ik het je nu ge.ef, zul je er dan goed voor zorgen?Zeg Lizette, ben je hier altijd?" „Si,, m'sieu „Dan zal ik het je geven. Lizette. Eiken morgen kom ik dan even kijken naar he' kindjeDenk er om: goed voor hem zijn hoorhij is mijn eenigst kindje Het voorwerp, dat hij achter zijn jas van daan haalde, was een pop, die bijna een echt menschenkind was. Twee handjes grepen het begeerig, twee lippen smakten zonder woorden te kunnen vinden voor dit fantasie-kind, wparbij haar eigen pop, zelfs voor haar, bijna waardeloos werd. „Nu moet ik vlug gaan, Lizette, geef hem een kus van mij, wil je?" De man kreeg plotseling haast om weg te komen. „Zeg tegen niemand, dat je dit kindje van mij hebt gehadToen rende hij weg, zonder nog iets te zeggen. Twee minuten later hielden twee mannen bij haar stil. Twee in uniform. „Is hier een man langs gekomen, Lizette?" vroeg de een. „Een man, die vroeg of je zijn kindje niet had gezien", vroeg de ander. De lippen van Lizette trilden, voor ze ant woord gaf. Waren dit de menschen, die dien mijnheer zijn kindje niet gunden? De eenfge die ooit met haar gesproken had om over hun kinderen? Was hier niet een zeer eenvoudig middel om vriendschap terug te bewijzen en de lui, die haar ondervroegen, niets te zeggen? Er zijn hier zooveel menschen langs ge komen.... maar nee, dat hebben ze niet ge vraagd„Kijk eensvoegde ze er aan toe, „hoe vind je mijn kindje?" Ze hief haar. eigen oude pop op: een stok met vier latjes, nee, een kindje van haar zelf. De mannen lachten: „veel moois is het niet. Lizette, in den Bazar zijn veel mooiere! Het meisje keek niet boos, integendeel, ze lachte; want er was er één, die haar begrepen had. Eri zijn vijanden had ze voor den gok ge houden. „Kom", zei de eene man tot den andere, „laten we dien patiënt eens gaan opzoeken. Dat meisje is al precies eender als hij: hij denkt ook, dat een pop een echt kind is. V M. D. (NADRUK VERBODEN j Het meisje, dat op het weilandje speelde, was een kind zooals ieder ander, en de plek, waar zij met een ondefinieerbaar stuk speelgoed zich vermaakte, trok in zooverre de aandacht/ dat ieder, die er niet dagelijks langs kwam, over de heg keek, omdat er een heg omheen stond, en deze van het stuk grasland een pleizierige gevangenis maakte. Bouw een muur om het geen verborgen moet worden, en men zal den muur beklimmen, om te zien wat er achter is. Het kind, als het meest bewegelijke dat er' op die plaats was, trok vanzelf de meeste attentie. De heg was niet hoog, en er waren veel menschen, die. langs kwamen. Er was maar een enkele, die het meisje een woord toeriep. Zij lette hier echter niet op. De woorden waren vluchtig en los, en de lui, die passeerden, had den belangrijker dingen te doen dan af te da len tot wat een kind begrijpt. Want, weet een groot mensch, dat een stok met twee latjes en nog eens twee latjes een pop. neen, ëen klein kind kan zijn met 'wee armen en twee beenen? En dat een streep róode verf een mondje is, waarachter onhoor bare gedachten en woorden liggen, die alleen een kind kan hooren.? En dat twee zwarte stippen oogen zijn, die kunnen lachen, maar waarin ook tranen kunnen zijn, die alleen een klein meisje kan wegkussen? Een groot mensch begrijpt dat niet: hij is voor zulke dingen veel te verstandig. Hij weet met absolute zekerheid, dat een stok, die een pop moet voorstellen, van hout is, een voorwerp dat totaal ongevoelig is voor de dwaze, lieve woordjes en onherkenbare lettergrepen, die een poppenmoedertje spreekt. De man, die langs kwam, was een vreemde ling. Hij sprak het kind aan met „meisje" „Dag meisje. Is je kindje zoet? Hoe heet het?" Verwonderd en wantrouwend zag het meisje op naar den man. Verwonderd, omdat iedereen wist, dat zij Lizette heette, en iedereen haar met dien naam aansprak, en wantrouwend omdat niemand haar ooit had beschouwd als een moedertje. Zij wist het een geheim van zich zelf, waar ieder mee spotte, of medelijdend om glimlachte. „M'sieu?" vroeg ze, alsof zo zijn vraag niet. begreep. „Ik vraag, of je kindje zoet is?" „Si, m'sieu, ze slaapt." Ze hief de pop lang zaam op, voorzichtig, om den slaap niet te storen. ..'t Is een lief kindje.... eh, hoe heet je?" "Pizette- Wie bent ,.-k heb ook een kindje,'Lizette. Nog mooiei dan het jouwe." Verrast sprong het meisje op, en ging naai de heg. Hier was iemand, die haar niet voor den gek hield. En tegelijk werd ze jalocrsch op dien man, die zèi, dat zijn kindje mooier was. „Ja?" vroeg ze ongeloovig. „Ja, maar ik zie het bijna nooit.en ik zou' e'r tóch "zoo graag mee spelen, net zooals jij doet. ALPHENSCHE BANK Netto-winst 45 202 (42.838) Dividend 8 (7) .Aan het jaarverslag over 1934 der Alphensche Bank ontleenen wij het volgende Een vergelijking van de cijfers met die van het voorafgaande jaar toont reeds aan, dat wij met de verkTegon resultaten tevreden mogen zijn. De netto-winst is ƒ2364 hooger. Ook de likwiditeit der bank is bevredigend. De uit staande credielen geven geen reden tot bijzon dere zorg. Al stemt do meerdere winst tot tevredenheid, toch mag hieruit niet geconcludeerd worden, dat onze plaats en haar omgeving weder in een periode van opbloei zijn gekomen of dat de toestand zou verbeteren. Hoogstens kunnen wij van een zekere stabiliteit spreken en slechts doordat wij nieuwe cliënten aan onze instelling konden verbinden, is het gelukt de omzetten op de verschillende rekeningen op peil te houden. Doordat de landbouw in de Rijnstreek be perkt blijft tot het veehoudersbedrijf en de prijzen der zuivelproducten slecht waren, kun nen wij niet anders zeggen, don dat het jaar voor onze landbouwers bepaald ongunstig was. Wat de industrie betreft valt het onder, scheid in het oog tusschen de beschermde en de onbeschermde bedrijven. Van de laatste ca tegorie is het vooral de steen- en pannenindus- trie, die met veel te lage prijzen te worstelen heeft. Ook In den scheepsbouw is nog geen ver betering merkbaar, terwijl tengevolge van de buitenlandsche concurrentie de motorindustrie niet tot voldoende ontwikkeling komen kan. Van de winst ad 45.202 (42.838) stellen wij U Voor ƒ2.500 (ƒ2.000) te voegen bij het Ondersteu ningsfonds voor het Personeel 5.000 (f 10.000) bij de Reserve tegen Debi- touren welke in onze boeken voorkomt onder Crediteuren In Rekening-Courant; 5.000 bij de Extra Reserve die daar door stijgt tot ƒ42.500. (Het vorig jaar werd ƒ2.821 gevoegd aan het Fonds voor bijzondere belangen.) Het restant laat dan een dividendultkeering toe van 8 (7) De effecten bestaan vrijwel uitsluitend in Nederlandsche beleggingsfondsen enslechts voor een klein gedeelte aandeelen in bevriende ondernemingen. De eerste zijn aangenomen te gen beurskoers, maar niet boven pari, terwijl de laatste belangrijk lager dan de lntrensleke j waarde zijn gewaardeerd. t De verlies- en winstrekening staat debet voor onkosten 31.773 (31.759), netto-winst ƒ45.202 (42.D8) en credit voor"provisie 27.425 U»tf28), inter** ƒ49.550 (47.868).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3