ft#ÓTUKkm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS „Waar dat wie! draait" EEN BOMAANSLAG OP MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. 58ste JAATMtANG. DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 No. 17181 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM,' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 MIDDENSTAND EN POLITIEK. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Wringers6.50 Petroleumvergasser 4.50 H00GSTR. 67 69 - Telef. 68436 DE KONINGIN-EMMABANK. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN een leelijke val KETHEL. Met kruit gevulde gaspijp in een kelderrooster van het gebouw tot ontploffing gebracht. SLECHTS GERINGE MATERIEELE SCHAiDE; VIER COMMUNIS TEN GEARRESTEERD. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand MO; per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij voo ruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 et Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels f 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.hij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Rede van den heer v. d. Brule. De R. K. Middenstanders bijeen. Gisteravond heeft de afd. Schiedam van den R. K. Middenstandsbond een vergade- ring gehouden in hotel „Beijersbergen". De voorzitter, de heer J. Brounts, opende de bijeenkomst met den leden een gelukkig en voorspoedig 1935 toe te wenschen, voor hen- zeif, hun gezin, hun zaken en de vereeniging Verder begroette de voorzitter den spieker van dezen avond, den heer H. E. v. d. Brule, gemeenteraadslid van Rotterdam en lid van het Haarlemsche hoofdbestuur, en verder het bestuur van de K. J. M V. „Katholiek Leven". Nadat de heer A. Vredebregt, secretaris de notulen had voorgelezen, deelde de voor zitter mee, dat de beschuldiging aan het adres van den R- K. Bond voor Groote Gezinnen ge uit. als zou deze organisatie de prijzen voor een tombola bij een groot winkelbedrijf hebben ge kocht. ten eenenmale onwaar is gebleken. Spr. maande de leden tot voorzichtigheid aan, wan neer men klachten van dezen aard hoort, want zoo gemakkelijk wordt een reputatie geschaad. Sinds de vorige vergadering, zoo werd ver der meegedeeld, zijn acht nieuwe leden tot „De Hanze" toegetreden Voorts las de secretaris een brief voor van de afd. Rotterdam inzake het electriciteitsver- bruik. Er werd in meegedeeld, dat de afdee- ling den heer Engelsman heeft geëngageerd om de doelmatigheid van de Verlichting van de woningen en zaken der leden na te gaan. Deze deskundige wordt slechts gehonoreerd met een zeker percentage van de bezuinigingen, die hij als mogelijk ontdekt. Besloten werd, dat de Schiedamsehe afdee- ling zich eveneens met een deskundige in ver binding zou stellen om in dezelfden geest iots tot stand te brengen. Hierna was het woord aan den heer H. E. v. d- Brule, die als onderwerp voor zijn rede had gekozen: „Middenstand en politiek". ^litiek, zoo zei de heer v. d. Brule, staat niet bij allen in een goed daglicht, ook niet bij alle middenstanders. Ten onrechte, want politiek is een van de mooiste dingen, waaraan men zich geven kan; iets, waardoor men wat Voor c!e menseden bereiken kan en wat van Zijn idealen kan verwezenlijken, mits men met beide beenen op de werkelijkheid blijft staan, £r wordt helaas veel misbruik van politiek ge maakt en demagogie bedreven, zooals men ook van de mogelijkheid om liefdadigheid te be oefenen misbruik maakt, b.v. om zich zelf op den voorgrond te plaatsen. Het misbruik, dat van politiek gemaakt wordt, is er de oorzaak van, dat zoovelen zich van de politiek afwen den' en haar als minderwaardig diskwalificee- ren. zij hebben desillusies gehad en hun ver trouwen is geschokt. Det gaat in de politiek om groote geestelijke on niaterieele belangen. Daal om is het niet te begrijpen, dat nog zoovele middenstanders af- keerig zijn van politiek; dat zij van die partij en d'e organisatie, waaruit hun vertrouwens mannen moeten voortkomen, afkeerig blijven 1 °ver zich laten oordeelen zonder er bij te zijn. Di. Zimmermann noemde politiek „de kunst van het bereikbare". Dat is de meest eenvou- h'7? en tevens de meest juiste definitie. We mid ,en 'dealen op godsdienstig-zedelijk en op ken ^^"''dsgebied, en wij willen er van berei- en Aken C! van hereiken kunnen. Keulen wij zuliet/'i" niet °p één dag gebouwd, maar om nog te ve6]?0 bliiven arbeiden en zwoegen hebben. Zoo is l^gen' wat wij nog niet bereikt leven; de kunst°°k de politiek in het zaken- hier opgeld. ïn h'^n het bereikbare doet ook reiken zonder strijd zakepleven is niets te he rein. De overheidscoUe„Veilmin °P politiek ter van verschillende denk^.^i" samenvoegingen net onmogelijk om hieGntingen en daarom is ideaal te bereiken. 'n 100 pet. van een In de 16 jaar, dat spr. in de neeft hij geconstateerd, dat iek meeloopt, ten hoogste belang heeft bij middenstand overheid, doch, zooals gezegd, sw,en van de nig middenstanders interesseeren zeer wei- tiek. Vergelijkt dat eens met de ep^°or P0"- de arbeiders in de politiek innemen! cf' dle sjtie hebben ze niet cadeau gekregen_ emP°" daar hebben ze voor gevochten. De midden stand is in dit opzicht schromelijk in vc-rzUlm gebleven. Ter verwezenlijking van het orde- rungs- en beschermingsprogram (O. S. B.) is een hechte band tusschen den middenstand en jien, die van de overheidscolleges deel uitma ken, noodzakelijk. De heer v. d. Brule wees er dan op, dat nu zoo vele middenstanders stuurloos rondioopen, het gevaar groot is, dat zij slachtoffer worden van demagagie en zich aansluiten bij bewe gingen, die nog nooit iets voor den midden stand gedaan hebben. Groot is thans allerwegen de "boïde" voor den middenstand, zoowel bij de JN. S. B., als bij Nationaal Herstel, de ijz emocraten en de Sociaal-Democraten, we e aa e al een winkeliersvereeniging hebben opgericht. Misschien zullen wij aan stonds zelfs door de communisten aan het hart worden gedrukt. Zullen we straks genoeg on derscheidingsvermogen hebben om te doen wat gedaan moet worden? Spr. wekte zijn toe hoorders er toe op, toch vooral op de R. K. Staatspartij te stemmen, onder welker vaan wij onze eenheid en saamhoorigheid hebben be vochten. Het eenige, dat de N.'S. B. als positief middel ter verbetering van den toestand naar voren brengt, is de dictatuur. Verder besprak de heer v. d. Brule de „poppenkasterij" van v. Burink in Nationaal Herstel en den afkeer, dien de liberaal georiënteerde neutrale mid denstandsbond nu weer ten opzichte van de ordeningsgedachte aan den dag legt. We moe ten als katholieken schouder aan schouder blijven staan, want naarmate de kath. begin selen doordringen in het maatschappelijk le- Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Februari 1935 vergunning verleend aan Tuschinki's Exploi tatie Maatschappij N.V. tot oprichting van een bioscoop-theater in het pand Passage no. 11; 2. Voorwaarde ,e, verbonden aan de d.d. 19 Juni 1933 aan de Vereeniging v. d. H. Vin- centius van Paulo verleende vergunning tot oprichting van een wasscherij enz. in het ge bouwen-complex aan de St. Liduinastraat ge wijzigd als volgt: „e. Vanaf 's avonds 9 uur tot 's morgens 7 uur mag in de wasscherij geen arbeid worden verricht, welke naar het oordeel van Burge meester en Wethouders hinderlijk geraas veroorzaakt. Met name mag in dezen tijd niet gemangeld worden". SCHIEDAM, 19 Febrdari 1935. V ven, zal de in „Quadragesimo Anno" uitge stippelde ordening verwezenlijkt worden. Spr. vestigde dan de aandacht op de be- teekenis der a.s. Staten- en Raadsverkiezin gen. In de volgende zittingsperiode der Staten zal de geheele Eerste Kamer aftreden; de Sta tenverkiezingen zijn ditmaal dus van bijzonder belang. De samenstelling van de gemeentera den interesseert ons, omdat ook deze over al lerlei middenstandskwesties hebben te beslis sen, zooals het venten en de gemeentelijke- werkzaamheid op distributiegebied. Middenstanders begrijpt uw tijd! De katho lieken vormen in de overheidtscolleges een groote macht, en het is verstandig, zijn stem te geven aan hen, die gekozen worden op den zelfden grondhlag als waarop gij uw organi- satieleven hebt opgebouwd. Tenslotte betreurde spr. het, dat nog zoo vele middenstanders lid van de neutrale orga nisatie blijven, en hij verklaarde met ergernis uit de notulen te hebben vernomen, dat tegen de oprichting van een kath. bakkersorganisatie verzet is gerezen. Op deze rede volgde een levendige gedach- tenwi-sseling, gedurende welke de voorzitter de leden aanspoorde om Donderdag de vergade ring van de R. K. Staatspartij te bezoeken. Ver der werd meegedeeld, dat binnenkort een ver gadering zou worden gehouden waarop de cen trale winkelweek, die in Mei wordt op touw gezet, zal worden besproken. Bij de welbenutte rondvraag sprak de heer L. v.d Toorn, voorzitter van „Katholiek Le ven" de hoop uit, dat alle Hanze-leden hun zoons lid vaq deze jonge-middenstandsvereeni- ging zouden laten worden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). DE C. H. IN ACTIE De Christelijk Historische Kiesvereeniging heeft met algemeene stemmen besloten een adres aan de betrokken instanties te richten met verzoek om, gelet het groot aantal Pro- testansche inwoners van Schiedam, nu maar een Protestanten Burgemeester te benoemen. Die goede, beste, brave Christelijk Histori- schen toch! Ze meenen het zoo goed met Schie dam, maar wat is hun argumentatie zwak! Omdat een groot aantal Protestanten in Schie dam woont, ook een Protestantsche burge meester. Maar, beste mensehen, we kunnen toch met evenveel recht zeggen: omdat in Schiedam een groot aantal Katholieken, een grootï' aantal Socialisten woont: daarom een katholieke, een socialistische burgemeester! Waarschijnlijk hebben die brave luidjes ge meend te zeggen: er zijn te Schiedam meer Protestanten dan Katholieken, dusMaar is dit waar? Het staat te bezien! Natuurlijk komt men er wel, als men de vogels van diverse pluimage, zooals socialisten, communisten, on- geloovigen enz. bij de protestanten betrekt en in den regel doet men dit ook. Doch een erg zuivere maatstaf is dit niet! Waarom niet liever in eens gezegd: er wonen meer niet-katholieken dan katholieken in Schiedam en daarom wenschen we geen katho lieke burgemeester. Dat is immers toch de be doeling! Willen de heeren zich dan consequent i aan het groote getal houden, dan moeten ze verzoeken een socialistische burgemeester te benoemen, want bij dit allegaartje van niet- katholieken zijn de socialisten verreweg in de meerderheid. Zouden zij deze consequentie aandurven? Heel zeker zijn wij daar niet van, ofschoon: liever Turksch dan Paapsch; 't is voor hen toch zoo verleidelijk. Jammer toch voor die brave luidjes, dat de Grondwet toelaat, dat ook katholieken benoemd kunnen en vanzelf ook dienen benoemd te worden. Wat was het toch een heerlijke tijd in de 16e eeuw, toen Willem de Zwijger alles verbood wat Roomsch was! Jedoch, die Zeiten sind vorüber! S. F. Donderdag 28 dezer in den Raad. Naar wij vernemen, zal de burgemeester, de heer H. Stulemeijer, officieel afscheid van den Gemeenteraad nemen in een raadsverga dering, die tegen Donderdag 28 Februari a.s. zal worden belegd. SCHIEDAMSCHE TOONEELVEREENIGING „UTILE DULCI" Door verschillende omstandigheden moest „Utile Dulci" afzien van haar oorspronkelijk voornemen om het nieuwe Nederlandsche blij spel „Robbedoes" in studie te nemen, doch in de plaats daarvan zal thans een ander Neder- landsch stuk eveneens zoo juist voor het dilettantentooneel vrijgegeven in studie wor den genomen en wel „Komedie", oorspronke lijk blijspel in drie bedrijven door Henk Bak ker en Jan van Ees. Direct na Paschen en wel op Donderdag 25 April e.k. zal in Musis Sacrum een liefdadig heidsvoorstelling van dit stuk gegeven worden, terwijl den volgenden avond de traditioneele herhalingsopvoering voor de leden der Schie damsehe Burgerwacht zal plaats hebben. L. J. STOLWIJK JUBILARIS Zaterdag 2 Maart zal de heer L. J. Stolwijk, oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Schie- damche Courant" en thans hoofdredacteur van „De Nieuwe Dag" te Amsterdam, den dag herdenken, waarop hij vijf en twintig jaar ge leden zijn journalistieke loopbaan begon. Er is een comité gevormd, dat de aanbieding van een huldeblijk aan den jubilaris zal voor bereiden, terwijl tevens een eere-comité is samengesteld. Hierin hebben ook eenige stad- genooten zitting genomen, namelijk deken A. J. C. Schraag, burgemeester H. Stulemeijer, wethouder mr. M. M. van Velzen en de heer J. Brounts, voorzitter van de R. K. Midden- standsvereeniging; voorts de oud-Schiedam mers pater B. Schaab, provinciaal der Domi nicanen, pastoor J. B. W. M. Möller en de weleerw. zeergel. heer A, M. A. Vollaerts. met 5 jaar garantie. Grootste sorteering en het goedkoopst is alleen SCHIEDAMSCHE RENNERSCLUB „DE ZWALUWEN" De heer J. J. Zehnpfenning, secretaris van de rennersclub De Zwaluwen schrijft ons het volgende: De Schiedamsehe rennersclub De Zwaluwen heeft voor Zondag 24 Februari a.s. wedstrij den voor het kampioenschap van Schiedam georganiseerd op de „rollen". Deze wedstrijden waaraan ook waarschijnlijk de vereeniging „Schiedam" met haar leden deelneemt, en die voor de eerste maal hier ter plaatse door een vereeniging worden gehouden, zulles des mid- da§s om half vier aanvangen, zoodat de tijd vau de WedsfcrÜden zoowat na het voetballen willen"^' die °°k nog aan deze wedstrijden hebben eelnemen> doch zich hiervoor nog niet derdagavondgKVen' kunnen dit tot en met Don" „De Zwaluwen" ,secretaris van de S' R' C' alsnog doen Gahleistraat 36a, Schiedam, Op Zondag 3 lijkscfae trainingsritten beginnen de weke" weer, terwijl vanaf dien datum de renners van De Zwaluwen zich zul len gaan voorbereiden voor de wedstoifden ™n de Rotterdamsche ver^„iging De RoJtterdam. sche Leeuw op 24 Maart a.s„ Waaraan doQr De Zwaluwen zal worden deelgenomen Voorts ligt het in de bedoeling over enkele maanden eens een kijkje te gaan nemen bij de Brabantsche wielerclubs, teneinde de fijne knepen van de wielersport onder de knie te krijgen, terwijl het in de bedoeling ligt Ook aan baan wedstrijden deel te nemen, indien capaciteiten van de renners dit toelaten. EEN EERLIJKE DIEF! Gisteravond vermiste M. A. C. van D. zijn rijwiel, hetwelk hij voor zijn woning aan de Marconistraat had neergezet. Een half uur later vond hij het rijwiel beschadigd in den Tweede Tuinsingel terug. De haak van de elec- trische lamp was afgebroken. Het ontwerp Alexander in aanbesteding. Naar wij vernemen, is de kwestie der finan ciering van de vervaardiging eener Koningin- Emmabank, die in het Julianapark zou worden geplaatst, op afdoende wijze geregeld, zoodat het desbetreffende plan kan worden verwezen lijkt. Zelfs zal hedenavond reeds een onder- handsohe aanbesteding van de bank plaats vinden, waarvoor de keuze is gevallen op het ontwerp van ir. Alexander van Gemeente werken. Zooals indertijd bericht waren 17 ontwerpen binnengekomen. De jury vond genoemd ont werp het beste, maar zij was van oordeel, dat ir Alexander niet voor een prijs in aanmer king kwam, daar hij als lid van de Schoon heidscommissie officieel tot de jury behoorde, al had hij zich volstrekt afzijdig gehouden van werkzaamheden der jury. Als plaats, waar de bank in het Julianapark neergezet zou moeten worden, heeft de Emma- bankcommissie (bestaande uit bestuursleden van de Oranjevereeniging en „De Princevlag") in de opgave voor de prijsvraag het pad aan de zijde van de Penninglaan aangewezen. SCHOOLBIOSCOOP Gistermiddag heeft de film „Aardolie" in het Passagetheater proef gedraaid voor een aantal genoodigden, hoofden van scholen, onderwij zend personeel enz. Dr. W. J. Smit heeft voor den aanvang het hoofddoel van de film uiteengezet en zijn dank uitgesproken voor de bereidwilligheid van de Bataafsohe Petr. Mij., die deze propagandafilm voor gebruik had afgestaan. Spreker toonde zich verheugd, dat zoovelen aan de uitn.oodi.ging hadden gehoor gegeven en dat ook de wethouder van Onderwijs, J. Din- kelaar en de rijksinspecteur J. Pas, aanwezig hadden willen zijn. De film zal vertoond worden voor leerlingen der verschillende hoogere en lagere scholen van de laatste alleen uit het vijfde en zesde leerjaar en tweemaal voor de deelnemers aan de werkloosheidscursussen. De bedrijfsfilm, die in 7 acten de exploi tatie en de exploitatie der oliebronnen te zien geeft en kijkjes geeft in het wereldbedrijf v Kon Shell, is vooral wat het eerste ge deelte betreft zeer leerzaam en geeft zeer uit gebreid de toepassing der olieproducten op het land, op het water en in de lucht te zien. SCHIEDAM, 19 Februari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. JMoutwijn. Moutwijn per HJD. ad 46 pet f 10. Spoeling. Spoeling f 1.40 a f 1,50. „TANTE ROOSJE" In het Passage-theater zal, zooals gemeld, het De Boervan Rijk-ensemble één enkele ver tooning geven van het WeenSehe blijspel „Tante Roosje" in drie bedrijven van M. Groetzinger, onder regie van Jaap van der Poll. „Tante Roosje" is thans reeds meer dan 30 malen opgevoerd; in Rotterdam zal Zondag avond 24 dezer de 35sbe vertooning in den Grooten Schouwburg plaats vinden. Mevrouw Esther de Boervan Rijk vervult de titel- en hoofdrol, „Tante Roosje", een rijk geworden Joodsche marktkoopvrouw, waarvoor onze on vermoeibare 81-jarige actrice een rol van meer dan 145 pagina's geheel nieuw heeft moeten leeren en instudeeren. Naast mevrouw de Boervan Rijk treden in dit blijspel op de leden van haar troep: Willem van der Veer, Jaap van der Poll,Ad olphe Ham burger, Marcel Berckmans, Fie de Vriesde Boer, Lize v. d. PollHamakers, en Mieke F1 inkV ei'straete. Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, later tijdelijk afne mende Zuidelijke tot Westelijken wind, be trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. IR. A. TER HORST t Onder veel blijken van belangstelling is gisteren op Oud Eik en Duinen te 's Hage het stoffelijk overschot teraardebesteld van ir. A. ter Horst, in leven directeur van de Chemische productenfabriek te Pernis. Het gansche perso neel was op de begraafplaats aanwezig, waar voorts werden opgemerkt o.a. ir. C. Houtman, wethouder van Schiedam, prof. van Iterson te Delft, dr. E. Kraus, Den Haag: W. J. Verdugt, directeur Chem. fabriek te Rotterdam; dr. R. Spanjaard te Delft; J. O. Staab, directeur Rot terdamLonden Stoomvaart Mij., notaris Leo pold uit Rotterdam, mr. J. H. Welcker te Schie dam, dr. W. Bouwman, Rotterdam; D. C. Spaan, namens de Fabriek van Chem. producten te Helmond, dr. van Wijk, directeur Gem. Museum voor het Onderwijs te Den Haag, ir. Van Stolk, J. Hudig, L. Zzn. te Rotterdam, ir. Wirtz, oud directeur Drinkwaterleiding te Rotterdam; prof. Brender a Brandis, hoogleeraar te Delft en vele anderen. Tal van bloemstukken dekten de baar. OPENBARE ORDEVERSTORING. Vrouw door agenten weggebracht. Enkele maanden geleden is de fam. H., man, vrouw en zes kinderen, van Rotterdam naar Schiedam verhuisd. De man, die werkloos was en in Rotterdam steun genoot, werd hier door de Justitie gearresteerd voor een vroeger be dreven feit en de vrouw bleef met de kinde ren alleen achter. Wegens de verhuizing van Rotterdam naar Schiedam kwam de familie niet voor steun in aanmerking en de vrouw weigerde elke ondersteuning van het R. K. Parochiaal Armbestuur, zoodat zij onnoodig zon der middelen van bestaan bleef. Vanmorgen is zij. met haar zes kinderen, waarvan er twee in een kinderwagen zaten, naar het bureau van Maatschappelijk Hulpbe toon gegaan om daar te reclameeren tegen het feit, dat zij geen steun ontving. Wegens open bare ordeverstoring is zij door twee agenten van politie naar den politiepost aan de Groote Markt overgebracht. KOREN KO DE KEIJZER De uitvoering door het kinder- en jonge dameskoor van Ko de Keijzer van het sprookje vain mevrouiw VollewensZeijlmaker, welke morgen-, Woensdagavond in Musis Sacrum ge geven zou worden, is uitgesteld tot 11 Maart in verband met ziekte van de jongedame, die in het sprookje de hoofdrol speelt. Gistermorgen is de 52-jarige koperpoetser R' F- °P den Singel met zijn rijwiel ge- va en. Hij bekwam een hoofdwonde en schaaf wonden aan het gelaat. Na voorloopig te zijn verbonden door een lid van E. H. B. 0„ is de man op last van dr. de Leeuw door agenten van politie,naar huis gebracht. AANRIJDING Gisteravond zijn op den Rotterdamschedijk nabij het zoogenaamde Rode Hek een per sonenauto en de 16-jarige wielrijdster S. van V., die plotseling van achter een tram vandaan kwam geschoten, tegen elkaar gebotst. Het voorwiel van het rijwiel werd vernield. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Febr. Aangekomen: s.s. Dag- ny I, met ijzererts van Sagvaag in de Wilhel- minahaven; Franscih s.s. P. L. M. 24, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilton- haven; m.s. Tigre, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven. SAGVAAG, 19 Febr. Vertrokken: s.s. Avance I, met ijzererts naar Schiedam. SCHIEDAM, 19 Febr. Vertrokken: m.s. Tigre, met stukgoed naar Antwerpen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 16—18 Februari. GEBOREN: Maaike, dochter van A. Hamer slag en P. E. de Jong, den Bommelschestraat 22 Cornelia J., dochter van L. M. Putters en C. J. van Troost, Hellevoetschestraat 10 Johannes, zoon van E. de Ligt en E. Schikker, P. Potterstraat 7 Willem F., zoon van G. Kooning en C. van der Knaap, Stationstraat 85 Magdalena M., dochter van J. A. J. Bosch en M. M. Rigters, Brugmanstraat 46 Wille- mina, dochter van W. A. Verhaal en W. de Nijs, Breedstraat 29 Arie, 20011 van A. Gijsen en A. 't Hart, Fabristraat 31 Bartholo- meus P., zoon van B. P. Over de Vest en M. J. Breuker, Numansdorpsohestraat 8 Jacob, zoon vgn J. Koning en E. Klein, Hoofdstraat 149 Andreas, zoon van M. Witsel en M. Smaling, IJsselmondestraat 37 Petrus A., zoon van H. J. Derickx en M. R. Hopman, Cel- siusstraat 34 Catharina A„ dochter van A Linders en P. Pietrowiak, J. A. Alb. Thijmstr. 27 Theodoras G., zoon van H. Th. Rieken en Th. J. Segers, Ridderkerkschestraat 22 Pie- ter, zoon van J. Groeneweg en A. H. Jacobs, Brouwerstraat 14. OVERLEDEN: H. Mackaij, 68 jaar, Singel 194 A. A. Roem, 84 jaar, weduwe van J. Willemsen, N. Haven 225. DE UITVOERING VAN ST. RADBOUD. Zeer groote belangstelling Na een pittige marsch, uitgevoerd onder lei ding van Joh. Oomes uit Schiedam, heeft kapelaan van Beukering met een kort woord de vele aanwezigen verwelkomd en de ver loting ten bate van het R. K. par. steuncomité in aller belangstelling aanbevolen. Zij neer w, hoopte dat de uitvoering voor allen een ge noeglijke en prettige avond zou worden. Een viertal muzieknummers volgde en de luide bijval na elk nummer getuigde van de groote waardeering van het publiek voor het korps en zijn bekwamen dirigent. De hoofdschotel was ongetwijfeld de opvoe- rin gvan „Offerande", een vier-bedrijvig too- neelspel van Jan Grosfeld. De tooneelclub heeft de laatste jaren al meer stukken van den auteur Grosfeld voor 't voetlicht gebracht, maar van wat wij tot op heden zagen is de „Offerande" ongetwijfeld het beste. De ver schillende karakters zijn zoo keurig geteekend, dat men werkelijk naar de ontknooping hun kert. Alle spelers hebben, behoudens enkele ver langende blikken in de richting van het souf fleurshokje, in dit prachtige stuk een vlot spel geboden. Het pufbliek volgde met spanning den levensweg van de twee zoons van dokter Hatters, waarvan Bernard als priester-missio naris en Tonny als afgedwaalde zoon, het ouderhuis verliet. Treffende momenten bood Eef, het bellejongetje van dokter Hatters, dal later missionaris wilde worden. Zijn fijne jon gensstem in den samenzang met Bernard in het derde bedrijf van „Stille Nacht, Heilige Nacht" ontroerde. Bernard, de priester, heeft van zijn moeilijke rol een prachtcreatie gegeven, evenals dokter Hatters en Verlaan, de regee- ringsambtenaar. T<»nny vertolkte zijn rol met veel élan en als wij nog een extra vermelding mogen maken, dan is het een pluimpje op de scheeve muts van den ruwen zeekapitein. Last not least, Gijs, bijgenaamd het Krabbeltje, heeft als oud-matroos en bediende door zijn vaak zeer juist gekozen mimiek en spel het succes helpen vervolmaken. De executanten hebben onder bekwame leiding van den regisseur een prettige vertolking van het stuk gegeven, het geen "te moeilijker was, daar elke rol zijn eigenaardigheden had. Rest ons nog te vermelden, dat het met den 1000-Ioten-verkoop voor den wind ging. Het bestuur verzocht ons dan ook na afloop, om allen die aan het welslagen van de verloting hebben medegewerkt, langs dezen weg zijn hartelijken dank te betuigen. R. K. VOLKSBOND In de propaganda-vergadering van den R. K. Volksbond heeft den heer J. van Abbeve.e, vrijgestelde van den Ned. R. K. Metaalbewer- kersbond te Rotterdam een redte gehouden met als onderwerp „De R. K. Arbeidersbewe ging en hare ontwikkeling".. Reeds na den oorlog van 1870, aldus spre ker, vereenigden de verschillende categoriën zich in 't geheim, omdat toenmaals het oprich ten van vereenigingen volgens de wet ver- boden was, wat zijn oorzaak vond in het hoog tijvierend liberalisme. Eerst in 1872 werd het verbod om zich te vereenigen opgeheven en sindsdien groeide de organisatie gestadig voort, mede door den invloed van de encycliek van Paus Leo XIII in 1880. Op 31 December 1932 telde het R. K. Werk liedenverbond 198,680 leden en 27 vakbonden. Spr. hield vervolgens een beschouwing over de instellingen afzonderlijk, waaruit bleek dat er steeds naar getracht is de arbeiders geeste lijk zoowel als stoffelijk te verheffen. Tenslotte wekte spr. zijn gehoor op tot het vertrouwen stellen in het Werkliedenverbond. Na beantwoording van enkele gestelde vra gen, werd de door het buitengewoon slechte weer maar matig bezochte bijeenkomst, door den voorzitter denh eer van Dorp op gebruike lijke wijze gesloten. Dinsdag 19 Februari. Missie-avond der St Dominicuspenning. F^v. Volksbond, 8 uur. Jaarvergadering en zangavond van de Prince vlag. Gebouw Eendracht, 8 uur. Jaarvergadering R. K. Bakkersgezellen. Spre ker: bondsvoorzitter H. J. Sprokop. R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 20 Februari. Uitvoering van den K. R. O. Passage-theater, kwart over 8. Men meldt ons uit Rotterdam: In den afgeloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op pand 60 aan het Achterklooster, waar op de benedenverdieping de administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon is gevestigd. Men heeft een met kruit gevulde gaspijp onder het kelderrooster van genoemd pand weten te brengen. Aan deze „bom" is ver moedelijk een lang stuk lont bevestigd ge weest, dat men heeft aangestoken, waarna ongeveer een uur later de ontploffing volgde. Deze heeft gelukkig slechts geringe mate- rieele schade aangericht. Een getceldige slag- Te half drie vannacht werden verscheidene bewoners van het Achterklooster, de Hoog straat en omgeving uit hun slaap gewekt door een hevigen slag, die gevolgd werd door ge rinkel van in scherven vallend glas. De broeder van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, waarvan het gebouw, zooals bekend, aan het Achter klooster staat, die de wacht had, waarschuwde onmiddellijk den hoofdverpleger, den heer Beetstra, en met enkele andere menschen, die, nieuwsgierig naar de oorzaak van den slag waren opgestaan, trok men op onderzoek uit Ook surveillee- rende agenten waren spoedig ter plaatse. Men ontdekte na eenig zoeken dat van pand 60 aanhet Achterklooster, waar, zooals ge meld, de administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon is gevestigd, vier ruiten waren gesprongen. Onmiddellijk werd de justitieele dienst van het politiebureau aan den Oppert, van het ge beurde in kennis gesteld, die een uitgebreid onderzoek instelde. Daaruit bleek dat de ontploffing was ver oorzaakt door het springen van een met springstof, vermoedelijk kruit, gevulde gas pijp die onder het kelderrooster tegen den muur van het pand had gelegen. De wand van dezen gaspijp was blijkbaar iets te stevig geweest voor de kruitlading, ten gevolge waarvan de explosie niet zoo krachtig was geweest dat ze groote onheilen had aan gericht. De schade beperkte zich tot vier ruiten die gesprongen waren. Vier arrestaties. Kort na de ontploffing kon de politie reeds tot de arrestatie overgaan van een drietal menschen waarvan bleek dat zij zich op ver dachte wijze in dé buurt hadden opgehouden. Het waren de 24-jarige H. M. de 34-jarige P. v. d. K. en de 28-jarige L. v. W., alle drie bekende communisten. Het drietal is op het politiebureau aan den Oppert in bewaring gesteld. Vanochtend heeft de politie nog een vier den man, den 26-jarigen H. v. I., gearresteerd, dien men als den aanstichters beschouwt. De vier arrestanten zijn aan een streng ver hoor onderworpen, waarbij zij tot nu toe per tinent ontkend hebben iets met den aanslag te maken te hebben gehad. Gebleken is echter, dat tusschen van I. en de drie menschen die kort voor den aanslag in de buurt van het gebouw hebben rond gezworven, contact heeft bestaan en de politie neemt dan ook aan, dat het viertal wel dege lijk schuldig of medeplichtig aan den aanslag is geweest. Het onderzoek wordt inmiddels met kracht voortgezet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1