DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS BLOEMLEZING UIT DE ONDER WERELD. «"oÏÏT'SS'Dc "eT° T ge' IWEER „Waar dat wiel draait" JïPcfp ,TA APfiANO. DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 No. 17187 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 SUBSIDIE R. K. ZIEKENHUIS. Een nieuwe regeling. WAT DE DISTILLATEURS AAN DEN HOOGEN ACCIJNS WIJTEN. Dranksmokkelarij en clandestiene fabricage. afscheidsreceptie burgem. STULEMEIJER. Wringers6.50 PetroEeumvergasser 4.50 H00GSTR 67 69 - Telef. 68436 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar k 5 cent per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels ƒ1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariel. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- beidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verües van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; f 50.— *>0 verIies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Tot den Raad richtte zich bij adres van 17 Augustus 1934 de Roomsch Katholieke Veree niging voor Ziekenverpleging met betrekking tot het Gemeentesubsidie voor de verpleging van on- en minvermogende patiënten in haar ziekenhuis. Dit adres werd n handen van B. en W. ge steld om advies. Bij raadsbesluit van 26 Juli 1932 werd voor de verpleging van on- en minvermogende pa tiënten aan de Vereeniging een subsidie ver leend tot een vast bedrag van ƒ15.000 per jaar; terwijl de Vereeniging de door Maat schappelijk Hulpbetoon vastgestelde bijdragen van die patiënten zou innen en behouden. Deze regeling gold van 1 Januari 1932—31 December 1934. Het adres heeft nu betrekking op de nieuw te treffen regeling na 31 December 1934. De Vereeniging deelt mede, dat het aantal verpleegdagen van on- en minvermogende pa tiënten in 1932 reeds 17770 was. In 1933, na de invoering van het nieuwe tarief, met een ver- pleeggeld van 3 is het tijdelijk teruggeloopen; het was toen 14830; in de eerste 6 maanden van 1934 was het reeds weder 7914. Wanneer nu het aantal verpleegdagen boven 15000 komt, is het subsidie dan ƒ1 per ver- pleegdag. Terwijl de uitbreiding der Gemeente het aan tal patiënten in het algemeen doet stijgen, vreest de Vereeniging ook in de tegenwoordi ge omstandigheden speciaal vermeerdering van het aantal on- en minvermogende patiënten. Daarentegen worden de inkomsten uit de bijdragen dier patiënten minder. Zij verzoekt daarom de subsidie zoo te rege len, dat de vergoeding wel blijft bepaald op 15.000,d och dat daarbij wordt gevoegd 1 per verpleegdag voor het aantal verpleegdagen voor on- en minvermogende patiënten boven 15.000. B. en W. hebben daarover het advies van de Commissie voor de Financiën ingewonnen. Deze kan zich met een bedrag van 1 per verpleegdag vereenigen. Zij acht het echter niet gewenscht een ma ximum of minimum te stellen voor de totale subsidie. Het College kan zich daarmede vereenigen en het stelt den Raad derhalve voor daartoe te besluiten. De vereeniging verzoekt deze re geling van jaar tot jaar te doen gelden, zoo lang niet een der partijen haar heeft opge zegd; waarmede B. en W. zich ook kunnen ver eenigen. De nieuwe regeling wijkt in zooverre af van de vorige regeling, dat de bepalingen betreffende de controle op de financieele gestie zijn geschrapt Waar eenvoudig een bedrag van 1 per verpleegdag van on- en minvermogende patiënten wordt vergoed, zijn deze onnoodig. De voorwaarden beperken zich nu tot die controle-bepalingen, die voor een richtige uit voering van de overeenkomst noodzakelijk zijn particuliere RADIO-DISTRIBU TIE OP KOMST. Vijf programma's beschikbaar. Exploitant zorgt voor brandweer- en politie-wekkers. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen met den heer A. L. Bauling te Deventer een overeenkomst aan te gaan betreffende de oprichting en exploitatie van een radio-distri- ku*ie-"et in deze gemeente. De heer Bauling heeft reeds netten opgericht te Koog aan de Zaan, Deventer en Amsterdam, alsme e eem0e netten in Engeland. De exploi tatie van ceze netten is jn handen gebracht van naamlooze y0™^^h»ppen, dit zal eventueel ook hier e Hij wa£ volgens B. en W, van hen, die atmbjedtog^ deden, 6e meest aannemelijke. H o lege meent, dat het voor de gemeente to r amzou zijn_ ter hand te nemen. Evenwel naasü wor_ den voorbehouden. De heer Bauiing is °bereid na 10 jaar daartoe gelegenheid te geven Er zullen 5 programma's worden gezever, waaronder 2 Nederlandsche. Deze zmien telefoonlijn uit de studio's worden doorgegeven De abonnementsprijs zal 50 cents per week be dragen. De aansluitingskosten zullen maximaal 'f Het kabelvoedingsnet zal geheel onder- grondsch zijn. Het straatweik en ij omen e werken bij werkzaamheden aan de a e u len door de gemeente geschieden tegen kosten den prijs. Het verdeelnet naar de huizen zal bestaan uit loodkabellijnen, die langs den ach terkant der huizen loopen. Gegadigde js bereid aan de gemeente te be talen een bedrag van 2.25 per aangeslotene per jaar. Komt er een aantal abonné's, als wordt verondersteld, dan zal dit over de eerste tien jaar aan inkomsten voor de gemeente op leveren een bedrag van 74.700, daarnaast wil gegadigde de gemeente een volledig bracidwek- kernet alsmede een politiewekkernet kosteloos verschaffen we ke netten door hem zullen wor den onderhouden. Thans zijn de kosten van het brandwekkernet 3.i0, per jaar. De invoering van d« automatische telefoonverbinding zal het van 800 meebrengen. Overigens is het bestaan de brand wekkernet zeei primitief, terwijl po- litiewekkers geheel ontbreken. Voorts zullen politiemelders in zuilen op de straat worden aangebracht, waardoor het personeel zich met het hoofdbureau in verbinding kan stellen. De wekkers dienen om het peisoneel, dat in rust is, te kunnen oproepen. De radiocentrale zal worden ondergebracht in een door de gemeente boven de brandweer kazerne te bouwen localiteit. De kosten daar van zijn op 9000 geraamd doch de exploitant zal een huur betalen van 8 pet. van deze bouw som. Een bloemlezing uit de onderwereld., aldus luidt de titel van een welverzorgd boekje, uitl gegeven door de vereeniging „De Vereenigde Distillateurs" en de Ned. Ver. van Distillateurs en Likeurstokers, beide gevestigd te Schiedam. Het werkje vormt een verzameling kranten; knipsels, berichten over de ontdekking van clandestien stoken en het smokkelen van ge distilleerd. Volgens de uitgeefsters is dit kwaad in zijn huidigen omvang hoofdzakelijk te wij ten aan den hoogen accijns. Het „verontrustende boekje", zooals het In het voorwoord wordt betiteld, is dezer dagen aan vertegenwoordigers der Nederlandsche pers ter hand gesteld en wel op een persconferentie, waaraan de vorm van een lunch was gegeven, en die plaats vond in hotel „Bristol" te R'dam Aan tafel zijn verschillende toespraken ge houden, en het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van „De Vereenigde Dis tillateurs", den heer C. Dirkzwager, die tevens als tafelpraeses fungeerde. Hij verwelkomde de gasten en zei o.a., dat, nu de Minister ernstig overweegt de accijns op gedistilleerd te ver lagen, een bespreking met de pers gewettigd as Daarna was het woord aan den heer N. F. van Moorsel, secretaris van de „De Vereenigde Distillateurs", die de bloemlezing had samen gesteld en nu een korte toelichting op deze gedrukte verzameling" wilde geven. De heer v. Moorsel vond, dat hij de uitgave van het boekje niet beter kon motiveeren dan door een overzicht te geven van de wetgeving inzake gedistilleerd-accijns sedert 1920. In dat jaar kwam minister de Vries, aldus spr. op 't funeste idee om den accijns te brengen van 330 per H.L. 100 pet. op 660 per H.L. 100 pet. dus te verdubbelen. Tegen deze politiek is ter dege gewaarschuwd, maar de minister meende uit die verhooging een opbrengstvermeerdering van 10 a 15 millioen te kunnen trekken. De waarschuwingen en voorspellingen van deskundigen zijn, zoo vervolgde de heer v. Moorsel, maar al te zeer in vervulling gegaan. Na acht jaar (1928) bleek, dat in plaats van 10 a 15 millioen meer, de accijns 8 millioen minder opbracht dan vóór de verhooging, wat dus een verschil van 18 a 23 millioen met de raming beteekent. Er was ook gewaarschuwd voor smokkelen en clandestien stoken, maar de minister deelde die vrees niet. Feit is echter, dat er jaren waren, waarin 67 geheime distilleerderijen werden ontdekt en meer dan 1200 gevallen van smok kelarij. Wanneer men nu weet, dat het aantal ontdekte distilleerderijen en de geconstateerde gevallen van smokkelen slechts een gering percentage uitmaken van het werkelijk be staande aantal, dan kan men veilig zeggen, dat het aantal geheime distilleerderijen veel grooter was dan dat der bonafide-distilleerde rijen en dat het smokkelen een onheilspeilen den omvang had aangenomen. Ten slotte werd het minister de Geer te erg en voorgelicht door een interdepartementale commissie, waarin ook de geheelonthouders ruim vertegenwoordigd waren, die met algemeene stemmen adviseerde den accijns met 40 pet. te verlagen, diende hij een wetsvoorstel in, dat in die richting ging en dat door de Staten-Generaal werd aangenomen. Ongeveer twee jaar (1930) later kon de mi nister zeggen, dat de accijnsverlaging had ver oorzaakt, dat alleen nog op legale wijze ver kregen gedistilleerd in consumptie werd ge bracht, en zulks zonder dat een vermeerdering van het alcoholgebruik daarvan het gevolg was geweest. KARDINALE FOUT. Toen heeft, aldus de heer van Moorsel, de minister een kardinale fout gemaakt. Hij meen de voor het sluitend maken van zijn begroo ting, nog 4 millioen te kunnen halen uit den gedistilleerd accijns en stelde een verhooging voor in plaats van den accijns te veriagen, zoo als de inmiddels zeer veranderde tijdsomstan digheden eischten. De geheele Vaste Commis- le»- V°?r de belastingen was in eerste instantie „J* 6t ontwerp, terwijl 25 van de 36 Kamers M n'r°^,,andel Protesteerden, evenals de Kon. u«+ ac,€n wemig bewondering VOOr •ntnc^pSf,V-r|0rStel en 015 werkgeversvereeni- ging P 1 en eveneens, maar niets mocht 0n' de6n- °°(k d<3 Kamer niet mee wilde, stelde de minister de portefeuillekwestie en onder dezendwang werd het wetsontwerp aangenomen. De voorspelde gevolgen lieten zich ook thans niet meer wachten. Vier millioen aan accijns heeft de minister nimmer gekregen. Het eer ste iaar bracht ruim een millioen meer op maar in dien tijd hadden de clandestiene sto kers en smokkelaars hun bedrijf weer-goed ge organiseerd. In vier jaar tijds (1934) hep de opbrengst van deze accijns nu met 10 milhoen terug, vergeleken bij dat jaar, dat de accijns nog niet verhoogd was. In plaats van 4 milli oen méér, 10 millioen minder dus weer een verschil van 14 millioen met de raming. Spr. betoogde verder, dat deze politiek n»tuur lijk een ornstige klap is geweest voor a le bona-fide-bedrijven, aoowel in groot-, tus schen- als kleinhandel, en hij vestigde nog de aandacht op een zijdelingsch gevolg van den te hoogen gedistilleerd-accijns, n.l. dat het binnenlandsch product wordt vervangen door z.g. wijn, die uit het buitenland wordt inge voerd. Bij normale bereiding van laaggradige likeuren en advocaat ontvangt de minister, wanneer een artikel wordt gemaakt met een sterkte van 16 pet., ruim 80 aan gedistilleerd en aan suikeraccijns, tegen 36 bij het gebruik van bedoelden z.g. wijn. Dat deze „Ersatz"- grondstof veel gebruikt wordt, blijkt duidelijk uit het feit, dat, terwijl de totaal wijnimport geweldig terugloopt, de invoer van dergelijke z.g. wijn onrustbarend is te noemen. Schert senderwijs zei spr., dat waar men gewoon is een drank te betitelen naar het belangrijkste gedeelte van zijn inhoud, men gevoeglijk kon beweren, de laatste jaren niets dan accijns te hebben gedronken, omdat de gedistilleeraprijs voor 90 a 04 pet. uit accijns bestond. De heer van Moorsel kwam ten slotte tot de volgende conclusie: Dat de immoraliteit door den abnormaal opgedreven accijns sterk in de hand gewerkt wordt; dat de volksgezondheid nu aan een groot gevaar wordt blootgesteld, dat het Rijk zich den accijns van tienduizen den hectoliters ziet ontgaan, die clandetsien gestookt of de revenuën in de zakken der fraudeurs terecht komen. Voorts stelde hij vast, dat het Rijk nu hooge kosten heeft te be halen aan extra-controle, voor scherpe bewaking etc., om niet te spreken van de sommen, die ten laste van het Rijk komen voor het inslui ten van fraudeurs, die vaak langdurige vrij heidsstraffen hebben uit te zitten. Ten slotte wees spr. er nog eens op, dat de handel groote schade lijdt door dit mala-fide-bedrijf. Ten aanzien van de bloemlezing, die 84 blad zijden telt, merkte de heer v. Moorsel nog op, dat deze zeer onvolledig is en dat zij, in verband met zijn inhoud en strekking, evengoed dooi de geheel-onthouders had kunnen worden uit gegeven. Ten allerlaatste wees spr. er nog op, dat bij accijnsverlaging gevaar voor drank misbruik niet bestond, gezien de ervaring, die bij de vorige verlaging was opgedaan. DRANKWET ONDER SCHOT. Hierna was het woord aan mr. M. M. v. Velzen alhier, directeur der Ned. Ver. van Distillateurs en Likeurstokers, die de Drank wet onder schot nam. Spr. herinnerde eraan, hoe de Drankwet van 1881, strekkende o.m. tot beteugeling der dronkenschap bij de wij zigingswet van 1931 deze doelstelling heeft verloren, en terecht, daar Nederland met Noorwegen tot de matigste landen der wereld behoort, zoowel ten aanzien van het gedistil leerd als het bier. Dit resultaat is volgens spr. in hoofdzaak te danken aan de sociale voorzieningen, niet aan directe overheidszorg. Toch is het abso lute uitstervingssysteem in de Drankwet on gewijzigd gehandhaafd. Aldus zullen de wettelijk erkende ver koopgelegenheden progressief verdwijnen, het geen zal leiden tot uitbreiding van clandestie- nen verkoop van clandestien gewonnen ge distilleerd. De crisis bevordert ten zeerste de geheime fabricage en den dito verkoop, en deze leveren een ernstige bedreiging op voor het bona-Xide-kleinbedrijf. Bovendien legt de over heid volgens mr. v. Velzen op het bona-fide- bedrijf ongekend zware lasten en zij geeft dat bedrijf onvoldoende bescherming tegen de cjandastiene verkoopgelegenheden. Verschillende wijzigingen in de Drankwet aangebracht ingevolge de wet van 1931 moeten tot clandestienen verkoop leiden. De fabri cage van en handel in clandestien kan echter o.m. bestreden worden door de mogelijkheid van bedrijfsoverdraeht, inclusief vergunning, hetgeen de Drankwet met haar uitstervings systeem volstrekt onmogelijk maakt. Na mr. v. Velzen rees de heer J. H. van Linden van den Heuvell, voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor de Beneden-Maas, waarvan ook de secretaris mr. Jac. G. Witt- kampf aanwezig was, van zijn zetel. Deze wil de de pers vertegenwoordigers er van doordrin gen, dat bij deze actie meer aan den moreelen dan aan den zakelijken kant van de zaak werd gedacht. Het gaat er ook niet om, om een goedkoop slokje te krijgen, maar om immo- reele practijken te voorkomen. Spr. stelde ten slotte een dronk in op de heeren Dirkzwager en v. Moorsel. Vervolgens sprak jhr. Six van Hillegom zijn dischgenooten toe. De heer Six, die directeur is van de N.V. Beiersche Bierbrouwerij „De Amstel", vond, dat uit de mededeelingen van den heer v. Moorsel, dat de gedistilleerd-prijs slechts voor een fractie bestond uit kosten van het product en voor het overgroote deel uit accijns, zonneklaar bleek, dat de „glasprijs"- verlaging niet tot stand gebracht kon worden door de producten zonder directe en belang rijke medewerking van den fiscus. De gedach te door sommigen geuit, dat staat en produ cent bij de noodige verlaging op elkaar zou den wachten, gaat derhalve uit van een on juiste veronderstelling, omdat alleen resultaten mogelijk zijn, als' staat en producent deze in samenwerking tot stand brengen. Jhr. Six hoopte, dat deze samenwerking spoedig een feit zou zijn en dan goede vruchten zou dra gen ten voordeele van de moraliteit en de ge zondheid des volks. Nadat de heer de Booy, secretaris van een kleinhandelsvereeniging verklaard had, dat de kleinhandel geheel aan de zijde van de distil lateurs stond in deze kwestie, volgde een dankbetuiging voor de uitnoodiging bij monde van den heer J. Pattist te Rotterdam en ten s otte sprak de heer Dirkzwager een kort woord ten afscheid. Het meegekregen boekje doorsnuffend be merkten wij, dat de afgedrukte berichten zoo nu en dan met commentaartjes afwisselen, en dat de twee laatste alinea's van de bloemle zing als volgt luiden; „Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat, zoo we er niet eindelijk definitief een streep on der zetten, we ten slotte een boekwerk van honderden pagina's zouden krijgen. ..Tenzijtenzij Z.Exc. Minister Oud flink doortast met zijn aangekondigde accijnsverla- ging. Het zou verrassend en leerzaam zijn, zoo ook eens een verzameling berichten over de aleuholfraude na die accijnsverlaging werd samengesteld. Indien die verlaging maar groot genoeg is, zal zulk een verzameling, strekken de over een drietal jaren, hoogstwaarschijnlijk op een enkel velletje papier afgedrukt kunnen Worden. Want.ook voor de duistere broeders gaat op: 't is de baet waar 't al om gaet!" De burgemeester zal Zaterdag 2 Maart a.s. des middags van 12 tot 2 uur receptie ten Stadhuize houden om particulieren en vertegen woordigers van organisaties in de gelegenheid te stellen afscheid van hem te nemen. VERGADERING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Schiedam heeft de leden van den Gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een openbare vergadering op Donderdag 28 Februari as., des namiddags te 2 uur. De volgende onderwerpen zullen aan de orde worden gesteld: IA. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de ULO-scholen Al (hoofd de heer H. A. Nillesen) en G1 (hoofd de heer M. Lemsom). Voorgedragen: a. (ter benoeming aan school Al): 1 de heer J. van der Ber, wachtgelder, tijd. onderwijzer; 2. de heer C. Hoogerwerf, wachtgelder; 3. de heer J. A. H. Giesen, wachtgelder; b. (ter benoeming aan School Gl); 1 de heer C. Hoogerwerf, Wachtgelder; 2 de heer J. A. H. Giesen, wacht gelder; 3 de heer G. van Zuijen, wachtgelder. IB. Voorstel van B. en W. tot benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstembureaux ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. IC. Voorstel van B. en W. tot benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad. 2A. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring voor het jaar 1935 aan den heer J. j" Post te Kethel van een perceel tuinland in den Nieuwlandsohen Polder, ter grootte van 1,53,70 H.A., tegen een huurprijs van 140. 2B. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de met de N.V. Nieuwe Matex te Vlaar- dingen aangegane huurovereenkomst, betref fende een strook grond aan de Maaskade. 2C. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring aan de Schiedamsche Veterfabriek alhier, van het tusschen de panden Buiten havenweg 120 en 124 gelegen straatgedeelte, kadastraal bekend Gemeente Schiedam Sectie L no. 2407, zulks tegen een huurprijs van 50 per jaar. 3. Voorstellen van B. en W. tot verkoop van diiverse perceelen bouwgrond. 4. Voorstel van B. en W. betreffende voort zetting van de onderhandsche verpachting aan den heer H. J. Tijhuis te Rijssen (O.) van den tol aan den Oversehiescheweg. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ten behoeve van de bijzondere schoolbesturen van de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid, der Lager Onderwijswet over het jaar 1931. 6. Voorstel van B. en W. tot het treffen 'van een regeling, inzake de aan de R. K. Vereeni ging voor Ziekenverpleging te verleenen sub sidie voor de verpleging van on- en minver mogenden in haar ziekenhuis. 7. Voorstel van B. en W. betreffende den ca non van de aan de N.V. Scheepsbouw Maat schappij „Nieuwe Waterweg" in erfpacht uit gegeven terreinen aan de rivier de Nieuwe Maas. 8A. Advies van de Commissie, bedoeld bij artikel 120 van de Bouwverordening der ge meente Schiedam 1918, naar aanleiding van het schrijven van de firma W. Hasekamp Co., alhier, waarin zij voorziening vraagt tegen de beslissing van B. en W. op de door haar inge diende aanvrage tot het bouwen van 56 panden, bevattende 112 woningen aan den Havendijk. 8B. Advies van de Commissie, bedoeld bij artikel 120 van de Bouwverordening der ge meente Schiedam 1918, naar aanleiding van het schrijven van de firma W. Hasekamp Co., alhier, waarin zijn voorziening vraagt tegen de beslissing van B. en W. op de door haar in diende aanvrage tot het bouwen van 12 panden bevattende 24 woningen, aan den Havendijk. 9. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 3200, ten bebhoeve van de aanschaffing van een nieuwe vrachtauto door den dienst van Gemeentewerken; en b. tot wijziging van de begrooting van kapitaals ontvangsten en -uitgaven van Gemeentewer ken, voor het dienstjaar 1935, model D. 3200. 10. Voorstel van B. en W. om hen te machti gen met den heer A. L. Bauling te Deventer een overeenkomst aan te gaan, waarbij door de gemeente medewerking wordt verleend tot 't aanleggen en exploiteeren van een radio-distri butienet. met 5 jaar garantie- Grootste sorteering en het goedkoopst is alleen INBRAAK BIJ DEN WONINGDIENST Vannacht is een ongewenscht bezoek aan het bureau van den Woningdienst en Bouw- en Woningtoezicht aan de Nieuwstraat gebracht. De bezoekers zijn over een schutting geklom men en hebben daarna een deur uit haar hengsels gelicht can binnen te komen. Alle lokalen zijn doorzocht en eenige lesse naars zijn opengebroken, waarbij een klein be drag aan postzegels is ontvreemd. Een rijwiel, eigendom van de werkster, wee. K. is meegenomen. 26 F e b r.: Doelen, „Excelsior", 8,15 uur; Groote Schouwburg, Trudi Schoop-ballet, 8,15 uur (volw.); Vereenigingsgebouw, R. K. Volkszang avond, 8 uur. 27 Feb r.: Groote Schouwburg, Pygmalion (A'damsche Tooneelvereeniging) 8 uur (voor volw.) 28 Feb r.: Doelen, „Apollo" m. m. v, W. Ravelli en M. Flipse, 8 uur. 3 Maart: Schouwburg. Rozenkrans (Ver. Schouwspelers) 8,15 uur. D a g e ij 8 s: Tivoli Scnouwourg Mei vlai en wimpel (Bouwmeesterrevue) 8 uur (Zon dag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 Februari in: Grand, De familie van mijn vrouw (boven 18 jaar); Luxor, Aufforderung zum Tanz; Lumière. Frühlingsstimmen; Roxy, De Jantjes (voor volwassenen); Thalia, Helden van het Poolge bied; Royal, So endete eine Liebe (voor volw.) Olympia, De trompet schalt (voor volw.); Corso, de onzichtbare man (voor volw.); Studio, Hel den van het Poolgebied; Capitol, Wilde ballast (voor volw.); City, Wilde ballast; Centraal, Het startschot (voor volw.); Colosseum, Ca naille (voor volw.); Ooster-Theater, Die Czar- dasfürstin (boven 18 jaar). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, litho's van Daumier (tot einde Fe bruari) Studio, werk van Funke Küpper. Schiedam. Passage-theater: Polenbloed (voor volwasse nen) STILLE OMGANG. Van 9 op 10 Maart. Voor het Kath. geloof in onze stad. Katholiek Schiedam zal in den nacht van 9 op 10 Maart ami den Stillen Omgang te Amster dam deelnemen, waarvan de algemeene inten tie ditmaal is: Voor vrede en welvaart in de samenleving. Zaterdag 9 Maart wordt er in de Singelkerk des avonds te elf uur een Lof met toespraak gecelebreerd. Door allen worden dan gezon gen de eerste, tweede en laatste strophen van „Adoro Te", „Tantum Ergo" en „Laudate Do- minum Omnes Gentes", Om 23.57 vertrekt een extra-trein vanaf het station Schiedam, en deze zal te 0.54 te Am sterdam arriveeren. Gedurende de reis wordt driemaal het Rozenhoedje gebeden; in elk com partiment belast zich een der heeren met voor bidden. De eerste intentie is: het welslagen der missie, de tweede: de bloei van het Katho liek Geloof in onze stad, cn de derde: ieders Dijzondere belangen. Direct na aankomst te Amsterdam begeeft het gezelschap zich naar de St. Josephskerk, waar de H. Mis zal worden opgedragen met Aigem. H. Communie. Daarna wordt de Stille Omgang gehouden. Ieder bidt stil in zich zelf. Op den Dam voor Koningin en Va derland, op de Nieuwebrug voor zeevarenden en hen, die op zee zijn omgekomen, en op de Langebrug voor Kerk en Paus. Na den Omgang kan iedereen gaan ontbijten; het eenvoudigste is dit te doen aan de buffet ten van het Centraal Station. Het vertrek uit Amsterdam is op 5.36 be paald, en te 6.40 zal men in Schiedam terug zijn. Maandag 4 Maart des avonds te 8 uur zal er in de Frankelandsche kerk een plechtig Lof ter voorbereiding van den Omgang worden gecelebreerd, met preek door den zeereerw. heer Th. Vis, pastoor der H. Hartkerk. Het bestuur van den „Vriendenkring ter eere van 't Allerh. Sacrament des Altaars" wel ke de bedevaart weer organiseert, zal Maandag 4 (na het Lof), Donderdag 7 en Vrijdag 8 Maart des avonds van 79 uur plaatskaarten uitrei ken in het gebouw van den R. K. Volksbond. BISSCHOPPELIJK BEZOEK Gisteren en vandaag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haralem, onze stad met een bezoek vereerd, en wel ter toedienng van het H. Vormsel aan parochianen van de Frankelandsche- en Gorzenparochie. Vanmiddag is Z. H. Exc. weer vertrokken en wel om het H. Vormsel toe te dienen in Kethel Overschie en Vlaardingen. Donderdag a.s. zullen de daarvoor in aanmer king komende parochianen van de Singel- en de Havenkerk gevormd worden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Febr. Aangekomen Japansch s.s. France Maru, van Hamburg, om kolen te bunkeren in de Wilhelmnahaven. SCHIEDAM, 25 Febr. Vertrokken Duitsch ankboot Eilen, met traan naar Brake a. d. Weser; Ned. s.s. Linge, naar West-Afrika; Ja pansch s.s. France Maru naar Duinkerken. Verwacht wordt: s. Matige tot zwakken, later wellicht toenemen de Noordelijke tot Westelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen neerslag, waar schijnlijk lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 6.01 tot 's morgeus 6.24. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot ball ll" Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond- lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thym". Groote zaal van den R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van bet Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van EcL. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. Donderdag 28 Februari. Jaarfeest van den R. K. Vrouwenbond. R. K. Volksbond, kwart vóór acht. Jaarvergadering van de R. K. Onderwijzers" Corner House, 8 uur. Ledenvergadering der R. K. Handelsreizi gers en -agenten. Hotel Beijersbergen, half 9. Vrijdag 1 Maart Feestavond der Meisjescongregatie Singel parochie. R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 3 Maart Lustrumfeest L. Barbaravereeniging. R. K, Volksbond. 8 uur. SCHIEDAM, 26 Februari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1,40 a t 1.50. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2225 Februari GEBOREN: Martha J., dochter van J. L. J. Prein en J. den Boogert, Dr. Noletstraat 1 Henriette M. H„ dochter van H. J. A. Le Maitre en A. Möller, Da Costastraat 37 Wilhelmina J. A. M„ dochter van J. N. Hoek en C. A. Anto- nissen. Boerhavelaan 102 Antonie. zoon van P. C. Manders en H. W. van Dolfswinkei, Hal- leijstraat 14 Clasina P., dochter van C. Ale- man en J. Poort, 's Gravesandestr. 17 Alber- tina L., dochter van G. van Leeuwen en T. Bijlsma, N. Haven 163 Cornelia, dochter van P. J. Veringmeier en D. Goedhart, Rijnstr. 30 OVERLEDEN: W. B. H. A. Persijn 47 j.. echtgenoote van H. Willems van Beveren, Tuin- laan 104 P. Vlug 63 jaar, Rozenb.str. 23 L. A. Dufour, 62 jaar, weduwe van J. H. M. Visbeek, Dr. Noletstraat 1 E. van Gerven 77 jaar, weduwe van H. Tombrink. Nieuwe Haven 225 A. de Raaij 49 jaar. van Smale- veltstraat 45 M. B. Wuisman 3 dagen, Anth. Muijsstraat 9 J. van Gelderen 84 jaar, wed. van L. van Oort, Hallcij straat 22.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1