m RUSLAND EEN LAND ZONDER CRISIS EN WERKLOOSHFTD? STORM OVER EUROPA EN AMERIKA. HET A.S. SAAR-FEEST. aardbeving op creta en MALTA. raadhuis-inbraak. DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 GRENZELOOZE ELLENDE DER UITGESTOOTENEN. Hoe de arbeidsbeurzen werken. 130 gewonden in het gebied tusschen de Mississipi en Rocky Mountains. SCHUSCHNIGG TE LONDEN. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Het officieele program der festiviteiten. DUITSCH OORDEEL OVER SAAR- TROEPEN. HITLERISME IN OOSTENRIJK AANSLAG OP SIAMEESCH MINISTER. STEENSTORTING OP KEGELBAAN BOTSING TUSSCHEN TWEE JAPANSCHE ONDERZEEëRS VON PAPEN TE BERLIJN. VRANDIOSE parade in teherais „BEWEGENDE BERG" WEER SCHUIVENDE. Wat moet men eigenlijk denken van de werkloosheid in Sovjet-Rusland? Alleen zij, die gedurende lange jaren tot op heden deelgenomen hebben aan het leven van dit zoo wreed onderdrukte volk, zijn in staat op deze vraag een juist antwoord te geven. We laten het woord aan O. D. waarvan we on langs haar verblijf op en verlossing uit de Solovkieilanden beschreven hebben. Bestaat er werkloosheid in Sovjet-Rusland? De vraag wordt meestal ontkennend beant woord door hen die een blind geloof hechten aan verklaringen van de sovjet-regeering, welker ontkenning zelfs een gemeenplaats ge worden is om het contrast tusschen het sovjet land en de overige meer beschaafde landen van Europa onderstreepen. Ongeveer dertien jaren geleden, toen de eer ste pogingen van industrialisatie en recon structie van de oude in verval geraakte fabrie ken een geweldige vraag naar hand-arbeid op riepen, kon men in Rusland geen werkloos heid constateeren. De werkende massa der ste den, reeds sinds vroeger gering in aantal en bovendien nog gedecimeerd door de burger oorlogen, was nog niet groot genoeg om in deze behoefte te kunnen voorzien, en zoo onstond de uittocht der boeren naar de steden, welke Zij overbevolkten. Het werd voor hen echter een ontgoocheling, wijl zij niet geschikt waren voor deze plotseling opkomende moderne in dustrialisatie. De nieuwe fabrieks-outilleering volgens de nieuwste uitvindingen van het buitenland door credieten uit dat zelfde buitenland aangebracht, eischte zeer bekwame vakarbeiders. Zelfs Je bekwaamste werklieden van voorheen konden Zich nauwelijks aanpassen. De groote massa der geproletariseerde boeren was onbruikbaar. Daar kwam nog bij, dat de opgeschroefde ar- beidsloonen van onmiddelijk na de revolutie noodzakelijkerwijs naar beneden moesten, daar de praktijk van het werk in conflict kwam met de theorie. Het loon diende aangepast aan de hoeveelheid en hoedanigheid van het verkre^ gen werk of product. Het loon voor den onge schoolden arbeider bereikte weldra een mini mum, veel lager dan het levensonderhoud dat voortdurend duurder werd, eischte. Zoo ont stond de massa van het nieuwe proletariaat, dat alle contact met het land verloren had, geen werk kon vinden in de nieuwe indusfrieele cen tra, en de straten der groote steden bevolkte op zoek naar een levensonderhoud. Toen werden er arbeidsbeurzen opgericht die sindsdien dikwijls van naam veranderd zijn, maar wat de zaak betreft hetzelfde bleven. Volgens een wetsbepaling kan een werkman of employé slechts door tusschenkomst van de arbeidsbeurs werk verkrijgen; alleen de hoo- gere functionnarissen, die door de com munistische partij benoemd worden, maken hierop een uitzondering. Buiten de arbeidsbeurs om kan men geen werklui krijgen, zij het een kruier of schrobster of een vakman, ook geen employé als een ty piste, bureau-chef of boekhouder. De beurs heeft natuurlijk altijd een groote reserve dienstaanbiedingen, daar deze de aanvraag naar verhouding strek overschrijden. Vraagt men bijvoorbeeld een boekhouder, zoo krijgt men er niet één maar twintig, heeft men een kruier noodig, zoo stuurt men er honderden. Hij die voor een bepaalden arbeid het meest geschikt lijkt, wordt veertien dagen op proef aange nomen, gedurende welken tijd hij recht heeft op een broodkaart maar zonder loon voor zijn prestatie. Wordt hij vóór den afloop dezer veertien dagen niet naar de beurs terugge stuurd, zoo wordt hij beschouwd als aangeno men, en heeft hij het recht op een salaris, be paald door het staats-tarief dat varieert naar de „zone" of provincie. Wordt de arbeider vóór af loop van den proeftijd evenwel naar de beurs teruggestuurd met een gunstige noot op het zendboekje „geweigerd voor gebruik om re denen onafhankelijk van den goeden wil van den gezondene" zoo kan de beurs hem voor een andere proef elders heenzenden. Toont echter het briefje aan, dat er in den werkman een tekort is aan ijver, of omdat hij niet beant woordt aan de hoedanigheid, waarin hij zich- zelve meldde, zoo weigert hem de beurs en wordt hij van de lijst geschrapt. Hetzelfde gebeurt met den werkman die wei gert te werken op de plaats, waar de beurs hem voor proef heenzendt. Elke arbeidswei- gering sluit, van af de eerste aanbieding door de beurs, onmiddellijke schrapping van de lijst in. Zoo wordt een gymnasium-leeraar, die zijn neus optrekt voor 'n postje als straatveger van de lijst geschrapt en bestaat officieel niet meer voor den sovjet-staat. Van de lijst uitgesloten zijn beteekent tevens alle mogelijkheid verliezen nog werk te vinden; en de werklooze heeft geen recht meer op een broodkaart. Een maand na schrapping van de lijst verliest hij ook het recht op zijn wo ning en wordt hij met zijn familie uit zijn buis gezet. Het verschrikkelijke van deze situatie beseft men eerst, wanneer men de groote moei lijkheden kent om onderdak te vinden; en daar er geen particuliere verhuring meer mogelijk is, moet men zich een verblijfsbon zien te ver schaffen welke recht geeft, al is het dan niet op een heele kamer, dan toch op een paar -ierkante meters van een gemeenschappe lijk vertrek; en om deze bon te krijgen moet zelfs de „meest aanbevolen" employé of de beste vakman, maanden, soms jaren wachten. De verschrikkelijke woningnood is dikwijls de reden dat iemand werk in de provincie weigert. De stad, waar men een onderdak heeft be machtigd verlaten, is tevens de hoop verlie zen, dat men wanneer „de proef" in de pro vincie mislukt is, nog ooit kan slagen, dat onderdak daar terug te krijgen. Maar van den anderen kant beteekent weigering van werk- aanbieding in de provincie, tevens schrapping van de lijst om reden van „arbeidsweigering" Onder de massa, die op de uren van de in schrijving voor de beurs samendringt, zijn die werkloozen wel het ongelukkigst te noemen, die zich van iedere hoop op een nieuwe proef verstooten zien, hetzij als gevolg van „weige ring van arbeid", hetzij als gevolg van een ongunstige noot bij een vorige proef Er zijn er ook onder, die uit bun vorigen dienst ont slagen zijn om redenen van „gebrek aan ijver" of „inbreuk op de discipline van het werk". Dit wegzenden loopt men op, wanneer men zonde voldoende reden een dag ontbroken fceeft of men des morgens meer dan tweemaal 5P? is te laat gekomen. De wegzending in deze ge vallen moet onmiddellijk geschieden, wil de chef niet beschuldigd worden van al te groote toegevendheid jegens de „ontwrichters der productie" en zelf weggezonden worden. Deze „ontwrichters" worden tevens beroofd van hun broodkaart. Ei zijn nog andere redenen voor het weg zenden van arbeiders, bijvoorbeeld inkrim ping var personeel. Ence dienst ontvangt tweemaal per jaar een beve, om 15 tot 20 percent, ja soms 50 percent van zijn personeel in te krimpen, en in zoo'n geval .ontvangt de ontslagen arbeider een loon van veertien dagen met behoui van zijn broodkaart tot aan het einde der maand (de broodkaarten duren een maand). Verlaat hij echter zijn dienst „op eigen verlangen" dan heeft hij geen recht op een.g salaris dan tot aan den dag, dien hij werkelijk in arbeid heeft doorgebracht en tevens worden hem en zijn gezin terstond te broodkaarten ingehouden. De reden van ont slag wordt altijd uitdrukkelijk op het arbeids- boekje en paspoort vermeld, zoodat de arbei- d~ zich nooit aan de consequenties van een ongunstig signalement kan onttrekken. Deze beide documenten moeten altijd aan de ar beidsbeurs getoond worden en ook bij ieder nieuw ondernomen werk. Het doel van de gestrengheid dezer bepa lingen is, het aantal ongeschoolde arbeiders te verminderen en ze naar het land terug te dringen voor den landarbeid. De uitttocht der boeren naar de steden, wel ke een beetje gematigd werd, toen men be merkte, dat de nieuwe industrieele centra de enorme massa ongeschoolde arbeiders niet konden opslikken, nam een nieuwe vlucht, toer de collectiveering van den landarbeid begon. Het werd een massale vlucht der boe ren naar de steden, terwijl zij hun land ver laten achterlieten. In de groote stedencentra steeg toen de werkloosheid plotseling tot 20 a 30 percent van de bevolking. Om dezen op- marsch naar de steden stop te zetten voerde men in 1933 het verplichte paspoort in, dat de plaats van verblijf bepaalde. Deze paspoorten zijn in drie categorieën onderscheiden: n.l. voor het land, voor de ste delijke centra van minder belang, en tenslotte voor Moskou, Leningrad en andere groote ad ministratieve centra. Te Leningrad verdreef men tijdens de invoering van het paspoort meer dan 600.000 personen, onder wie een zeer groot aantal werkloozen. Voor het verkrijgen van een paspoort te Leningrad, zijn de volgende voorwaarden ver- eischt: men moet permanent domicilie gehad hebben te Leningrad en wel vanaf het begin der revolutie, ófwel staatsdienst sedert meer dan een jaar in den zelfden dienst voor em- ployé's, en voor vakarbeiders ononderbroken arbeid in den staatsdienst, gelegen in dezelfde stad gedurende twee jaren. In het laatste ge val moet de arbeider nog bewijzen, dat hij nooit was ingeschreven in een kolkhoze (ge meenschappelijke landarbeid); zoo hij ooit in geschreven was, moest hij onmiddellijk naar deze kolkhoze terugkeeren, zelfs al was hij in blijvenden dienst of was-hij ohdertusschén vakarbeider géworden. Deze maatregel had een drievoudig doel. Vooreerst de herbevolking der kolkhoze, ver volgens de ontlasting der steden en ten slotte de vermindering der werkloosheid. Dit laatste werd evenwel niet bereikt; voor de arbeids beurzen verminderden de lange rijen van sol licitanten niet merkbaar, niettegenstaande de krachtbepalingen tegen de arbeiders, schul dig aan „inbreuk op de discipline" en het ver bod hen in te schrijven op de lijsten van werk- aanbieding. Deze „ontwrichters der produc tie" worden dus officieel niet onder de werk loozen gerekend. Om er zich eenig idee van te vormen omtrent het aantal, moet men be denken, dat in de groote inrichtingen of dien sten (welke leder meer dan vijfhonderd ar beiders of employé's hebben) het maande- lijksche percentage van weggezondenen we gens „inbreuk op de discipline op den arbeid", schommelt tusschen 10 en 20 percent. Hierbij komen nog de werklieden die worden wegge zonden als gevolg van „bijzondere kenmer ken", zooals „verachtelijke afstamming", bijv. zonen van priesters (orthodoxe en katholieke priesters in Rusland zijn gehuwd), van oude politiebeambten, kooplieden of koelakken (rijke boeren). Hun aantal is onmogelijk te schatten. Ook dezen worden niet gerekend onder de officieele werkloozen. Mogen de lijsten der „officieele" werkloozen in sovjet-Rusland dan opk niet lang zijn, naast die officieele werkloozen loopen er millioenen rond, die niet alleen niet ingeschreven zijn, maar ook geen recht op broodkaarten hebben dus aangewezen zijn op honger of voed- selbemachtiging door plundering van spoor wegtransporten van levensmiddelen, (vandaar vele treinontsporingen, niettegenstaande de scherpe bewaking dezer spoorlijnen). Zoo wordt juist het banditisme in Rusland officieel in de hand gewerkt. Dan zijn er nog die zon der onderdak, door verlies van hun „verblijfs bon", rondzwerven in de stad of op het land en slechts kunnen leven van diefstal. Zoo mag de officieele sovjet beweren, dat Rusland geen crisis en werkloosheid kent, in werkelijkheid maken de Vereenigde Sovjet republieken een permanente crisis door, en lij den de millioenen werkloozen er honger. J. W. DE GRUYTER, O.P. NEW YORK, 25 Februari. (R.O.) Boven het gebied tusschen de Mississippi en de Rocky- Mountains woeden hevige tornado's, tengevol ge waarvan minstens vier personen zijn ge dood en 130 gewond. Officieele begroeting door Sir John Simon op het Victoria-station LONDEN, 25 Februari. (R. O.) De Uosten- rijksche bondskanselier dr. Schuschnigg en de minister van buitenlandsche zaken, von Berger Waldenegg, zijn gisterenmiddag hier aangeko men. Aan Het station werden zij negroet door sir John Simon en andere officieele persoonlijk heden, onder wie de Fransche ambassadeur. Eenigen tijd nadat de gasten per auto van net De door de cyclonen aangerichte schade station waren vertrokken verzamelden zich op mi' j i I i ri rinhnn^OPr) t,r. Vit het land, waar geen werkloozen zouden zijnBedelaars, wier kans van arbeid te verkrijgen practisch verkeken is,'wachten aan de deur van een café, tot een welgestelde bezoeker hun een aalmoes zal toeiverpen. SAARBRUECKEN, 25 Februari. (D.N.B.). Het officieele program voor de feestelijke viering van den terugkeer van het Saargebied tot Duitschland- is thans gepubliceerd. Aan de viering zullen vele hooge regee- ringspersonen, ministers, rijksleiders en gouwleiders deelnemen. Op 1 Maart om half tien wordt de over dracht van de regeeringsmacht voltrokken in besloten ruimte. Ze zal geschieden door baron Aloisi, voorzitter der commissie van drie uit den volkenbond. Aan rijksminister Frick wordt in het „Kreisstaendehaus" te Saarbruecken de macht overgedragen. Om 10 uur 15 volgt het plechtige hijschen van de Duitsche vlag voor het gebouw der regee ringscommissie, waaraan een soortgelijke plech tigheid op het terrein der mijndlrectie zal plaats hebben. Om kwart over elf zal rijkscommissaris Bürckel, door den rijksminister van binnen- landsche zaken, Frick, plechtig in het raadhuis worden geïnstalleerd. Om 13 uur begint de opmarsch. Om 19.45 uur vindt de herhaling plaats van het historische gesprek tusschen den „Führer" en gouwlei der Bückel in den ochtend van 15 Januari. Om 20 uur begint de „bevrijdingsdemon stratie" op'het plein voor de regeeringscom- missie, welke via alle Duitsche zenders wordt uitgezonden. Hierbij zullen de vertegenwoor diger van Hitler, Rudolf Hess, rijksminister Dr. Goebbels en rijkscommissaris Bürckel het woord voeren. In aansluiting hieraan vindt te Saarbruec ken een grootsch vuurwerk plaats, waarbij de oevers van de Saar geïllumineerd zullen worden. In de overige plaatsen zullen fakkeloptoch ten plaats vinden. Op den tweeden Maart zullen de leiders der beweging een rondrit door het Saargebied maken. Verder staan voor dien dag nog vele feestelijkheden op het programma. In de avond uren zal in Saarbruecken een fakkeloptocht worden gehouden. NEUSTADT a/d Hardt 25 Februari. (D.NB.) De rijkscommissaris voor den terugkeer van het Saargebied, Bürckel, maakt bekend: Het bezoek van afzonderlijke S.A.- en S.S.- manschappen in uniform gedurende de Saar- bevrijdingsfeesten is streng verboden. In het Saargebied mogen zich slechts die manschappen ophouden, die tot een gesloten groep behooren en voor den dienst op 1 Maart zijn opgeroepen. Het verblijf in burger is toegestaan. De uitvoering van dit verbod zal worden gecontroleerd. „De Hollanders rustig, maar altijd bereid om te helpen". HAMBURG, 25 Februari. (V.D.) In een cor respondentie uit. het Saargebied schrijft het „Hamburger Fremdenblatt" over den indruk, welken de buitenlandsche troepen van de in ternationale troepenmacht op de Saar-bevol- king hebben gemaakt. De correspondent schrijft, dat de troepen alles hebben gedaan om het onaangename van hun taak tot een minimum te beperken en vat zijn oordeel aldus samen: De Britten altijd vriendelijk en zeer popu lair. De Zweden sportief en beminnelijk en hun band speelde heerlijke dansmuziek. De Hollanders rustig, mUar altijd bereid om te helpen. De Italianen niet zoo populair. Zij kwamen weinig met de bevolking in aanraking. Duitsche Katholieke bladen mogen er niet meer over schrijven De „Deutsche Wochenschau" (nummer 6) méldt, dat de Mexicaansche gezant te Berlijn zich bij de Duitsche regeering beklaagd heeft over de houding van een aantal katholieke bladen, die berichten verspreiden over de kerk vervolging in Mexico. Speciaal waren hier be doeld de „Germania", de „Kölnische Volks- zeitung" en „die Junge Front", die in Dussel- dorf verschijnt Naar aanleiding van deze klachten heeft de Duitsche pers een vermaning ontvangen van het Propaganda-ministerie om geen berichten meer te plaatsen over de kerkvervolging in Mexico. LAGO (Mexico), 25 Februari (UN. PRESS). De godsdienststrijd in Mexico woedt nog steeds met ongekende hevigheid voort. Een katholiek priester, Antonio Alba ge- heeten, is onder de beschuldiging, een samen zwering tegen de regeering te hebben gesmeed, gearresteerd. Den priester werd ten laste ge legd, onder de burgers van den staat Jalisco aanhangers voor zijn revolutieplannen te hebben gewonnen. Een huiszoeking in zijn pastorie zou tot re sultaat hebben gehad dat vele bezwarende do cumenten te voorschijn zouden zijn gekomen Bovendien zouden talrijke personen hebben bekend, dat de geestelijke zou hebben getracht hen voor zijn plannen, die ten doel hadden de huidige regeering ten val te brengen, te winnen. Nie 'egenstaande de bewering van president Cardenas, dat er in Mexico absoluut geen kerkvervolging heerscht, komen, naar Kipa uit Eg»w Vork meldt, aldaar steeds meer berichten "binnen over arrestaties van katholieke priesters en over protesten van de Mexicaansche bur gers .egen de kerkvervolging. Een burger van den staat Queretaro, senor Louis Vanegas verklaart o.a.. dat de katholie ken in Queretaro „als dolle honden" worden vervolgd. Hij maakt melding van de arrestatie van vijf priesters, die vervolgens werden uitgewezen. Bovendien citeert Vanegas een geval, waarbij vier burgers onder verdenking van actief ka tholiek te zijn werden gearresteerd en tot dwangarbeid veroordeeld. Talrijk» geestelijken bevinden zich in de gevangenissen, aldus Louis Vanegas. De nationaal-revolutionnaire partij maakt de stichting van een nieuwe organisatie bekend, de z.g. „Grupo Savanarola". die grootendeels uit de meest beruchte „roodhemden", de or ganisatie van den minister van landbouw Gar- rido Canabal, is samengesteld. wordt geschat op ruim een half millioen dol lar. PARIJS, 25 Februari. (R.O.) Het slechte weer in Frankrijk duurt op tal van plaatsen nog steeds voort, o.a. in Yonne waar alle verbindingen zijn verbroken, in Charente waai verscheiden boomen zijn ontworteld en tele foon- en telegraafdraden op den weg liggen, en in Poitou waar tal van huizen zijn inge stort. Eemge personen hebben tijdens het noodweer verwondingen opgeioopen. Ook de storm aan de kust houdt nog aan. Tal van schepen zijn ontredderd. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 dezer: In den afgeloopen nacht heeft boven Brussel een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met hevige rukwinden, donder en bliksem. De wind had op sommige oogenblikken een snelheid van 80 kilometer per uur. Persoonlijke ongelukken worden niet ge meld. Daarentegen werd nogal schade berok kend aan de daken van tal van huizen, o.m. aan het dak van de St. Gudule te Brussel, waar een aantal leien werd afgerukt. PARIJS, 25 Februari. (V.D.) Vooral in Sa- voye en in de Fransche Alpen heeft het nood weer schade aangericht. Te Blaye sloegen tengevolge van den storm de kerkklokken uit den klokketoren. Vier personen werden gedood, doordat zij in aan raking kwamen met op den grond liggende bovengrondsche leidingen van het hoogspan- het stationsplein ongeveer driehonderd socia listische en communistische betoogers. Er vond evenwel geen enkel incident plaats. Onder net zingen van de „Internationale" verspreidden de betoogers zich later. Tijdens een interview verklaarde dr. Schusch nigg: „Het doet mij genoegen 'voor de eerste maal den voet op Engelschen grond te zetten. Het Oostenrijksche volk stelt de vriendschap van Groot Brittannië zeer op prijs. Het zou ons zeer verheugen, wanneer ons bezoek aan Enge land ertoe zou mogen bijdragen, de banden tusschen dit land en Oostenrijk te verstevigen." LONDEN, 25 Februari. (R.O.) Na 'tl onder houd op het ministerie van buitenlandsche zaken met Sir John Simon, dat een half uur duurde, begaven dr. Schuschnigg en Berger- Waidenegg zich naar Downingstreet, om een bezoek te brengen aan Mao Donald. Baldwin, Sankey en Kingsley Wood namen eveneens aan de Britsch-Oostenrijksche bespre kingen deel, welke in den loop van den mid dag in Downingstreet plaats vonden. Voor goed ineengestort WEENEN, 25 Februari. (R.O.) De natlonaal- sociaiistische organisaties in Opper-Oostennjk hebben besloten haar politieke activiteit te staken en zich te ontbinden. In de meeste plaatsen van Opper-Oostenrijk hebben de leiders der nationaal-socialistische ningsnet, welke door den storm waren door- organisaties zich bij de politie aangemeld, te gebroken. Te Parijs worden de laaggelegen woningen I aan de Seinekado door het water bedreigd, aangezien de Seine snel wast. Gisteren was de waterstand van deze rivier 1.80 meter boven normaal. PARIJS, 25 Februari. (H.N.) Het radio station te St. Nazaire heeft een noodsein van het stoomschip Catherine Madeleine opge vangen, waarin het schip meldt, dat het zijn schroef verloren heeft en stuurloos ronddrijft Ook een ander schip verkeert in nood en heeft om assistentie gevraagd. Het radiosta tion te Marseille ving een radiotelegram van een Grieksch stoomschip op, waarin dit meldde, dat het roer beschadigd is. KEULEN, 25 Februari. (H.N.) De storm, welke over een gedeelte van Frankrijk en ook van Duitschland woedt had ten gevolge, dat het vliegtuig van de lijn Parijs—Berlijn, dat door een Franschen piloot werd bestuurd, een uur te vroeg te Keulen is aangekomen. Het vliegtuig heeft een snelheid van 320 K.M. per uur bereikt. LONDEN, 25 Februari. (VU.) Het stormt nog' steeds boven de'Britsche eilanden. In Zuid-Waies heeft het zwaar gesneeuwd even als in andere deelen des lands. in het zuiden van Engeland ging de storm gepaard met bliksem en hagel. Groote schade werd aangericht. Huizenhooge golven sloegen over Chesrl Beach, waardoor Portland Hill werd geïsoleerd. Vijf personen gedood, drie gewond. TRIER, 24 Februari (D.N3.). In het dorpje Dhron. nabij Neumagen aan de Mosel, vielen eenige rotsblokken neer op een tegen den rots wand gebouwde kegelbaan. Vijf personen werden op slag gedood, terwijl drie anderen zwaar werden gewond. Vermoedelijk zijn de rotsblokken tengevolge van den zwaren regenval van den laatsten tijd losgeraakt. YOKOSOEKA, 25 Februari (UN PRESS). Ter hoogte' van hel oelangnjke steunpunt van ae vlootbasis Yoke '-kb aan de Japaiuche kust zijn de beide onderzeeërs „No. 53" en „No. 63", die aan de manoeuvres deelnamen, met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen werden slechts licht bescha digd en konden op éigen krachten naar de ha ven varen, waar ze ter reparatie in het droog dok zullen worden opgenomen, Moet hij rekenschap en verantwoording afleggen? De Duitsche Gezant te Weenen, von Papen, vertoeft op het oogenblik in Berlijn. In po litieke kringen wordt aan dit bezoek groote beteekenis gehecht. Naar wij vernemen zou dit bezoek in verband staan met bet feit, dat von Tchlrsky, attaché aan de Weensche legatie, geweigerd heeft te voldoen aan een verzoek van e geheime staatspolitie om onmiddellijk naar Berlijn te komen. Mr. von Tchirsky stamt uit een oud adellijk katholiek geslacht uit Silezië; hij is een oud- cavallerie-officier en een intiem medewerker van von Bose, die op 30 Juni werd doodge schoten in de bureaux van den vice-kanselier v. Tschirsky werd toen wel gearresteerd, maa is ater wem vrijgemen Hij verliet daarop het land en werd doo: von Papen als adjudant aangenomen. Naar thans algemeen wordt aangenomen zal von Papen genoodzaakt worden om reken schap en verantwoording af te leggen ovêr het gedrag van zijn intiem en jeaAarerker. Linz hebben zij zelfs een hoeveelheid wapens, munitie en radiomateriaal uitgeleverd. Deze capitulatie van de Hitleriaansche orga nisaties in Opper-Oostenrijk, dat het bolwerk was van de Oostenrijksche nationaal-socialis tische beweging, schijnt erop te wijzen, dat het Hitlerisme in Oostenrijk thans voor goed is in eengestort. WEENEN, 25 Februari. (V.D.) Communisten en socialisten probeerden gisteren wederom in de open lucht zoogenaamde bliksembetoo- gingen te beieggen, die slechts zeer kort duren waarna de deelnemers weer uit elkaar gaan en verdwijnen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. WEENEN, 25 Februari. (UN. PRESS). Offi cieel wordt medegedeeld, dat de onwettige na tionaal-socialistische organisatie in Opper- Oostenrijk zich vrijwillig ontbonden heeft en dat haar leiders zich ter beschikking van de regeering hebben gesteld. Bovendien zouden de° leiders hun eerewoord gegeven hebben, dat zij de vroegere nationaai-socialistische or ganisatie in het Vaderlandsche Front zul.en doen opgaan. Men kan aannemen, dat allé leiders, die zich bij deze onderwerping aan sluiten en zich ter beschikking van de regee-.. ring stellen, vrij uitgaan. Aan een vertegenwoordiger van de United Press werd van nationaal-sociaiistische zijde medegedeeld, dat twintig-duizend personen, onder wie zes-duizend Oostenrijksche S.A.- lieden, zich bereid verklaard hebben tot net Vaderlandsche Front toe te treden. Daaren tegen verklaren nationaai-socialistische ver trouwensmannen uit Weenen, dat slechts twee leiders van de organisatie in Opper-Oosienrijk zich ter beschikking van de regeering hebben gesteld en dat het hier personen betreft, die wegens verduistering van partijgelden reeds BANGKOK, 24 Februari (R.O.) Op den mi- sedert lang uit de partij gestooten zijn nister van defensie, Luang Pibulasonggram, een aanslag gepleegd. De dader loste eenige ROOFOVERVAL OP SPAANSCHE BANK TE SARON. Telefoonverbindingen Santander-Madrid door vermomd bandiet vernield. MADRID, 24 Februari (R.O.) In het dorp Sa- ron in de nabijheid van Santander heeft een uit zes man bestaande misdadigersbende een overval gepleegd op het aldaar gevestigde bij kantoor van de Bank van Santander. Nadat de bandieten een auto hadden gehuurd en den chauffeur onder bedreiging met 'n re volver naar een afgelegen plaats hadden laten rijden, waar zij hem op straat zetten en hem dwongen over het voorval te zwijgen, hebben de inbrekers zich naar de bank begeven. Daar aangekomen, hielden ze met pistolen de employé's in bedwang, maakten zich meester van 80.000 peseta's en verdwenen met de buit. De auto, waarmee de dieven den overval hadden gepleegd, werd korten tijd later in een stille straat aangetroffen. Eenige uren voor den overval had één van de daders, als tele foonbeambte verkleed, alle over Saron leidende telefoonleidingen doorgesneden, zoodat de ver bindingen SantanderMadrid over bet net BilbaoOviedo moesten worden gerepareerd. Niettegenstaande de strenge veilighei s- maatregelen, welke de politie in verband met de talrijke roofovervallen, die den laa en lJ in en om de stad hebben plaats gehad, heeft getroffen, zetten de benden hun gevaarlijke operaties voort. O.a. werd een looper, die een groot bedrag aan loonen bij zich had, door twee onbekenden aangevallen en met revolvers tot overgave van het geld gedwongen. Twee in de buurt patrouilleerende politie agenten die het gebeurde bemerkten, schoten op de vluchtende bandieten. Een hunner werd op slag gedood, terwijl de tweede wist te ontkomen. is schoten op den minister, toen deze, na een voetbalwedstrijd te hebben bijgewoond, in zijn auto stapte. De minister werd in den hals en aan den arm gewond, doch de verwondingen waren niet van ernstigen aard. Van welinge lichte zijde wordt nog vernomen, dat de minis ter terstond zijn revolver trok en den aanval ler ernstig verwondde. Personen uit de omgeving van den koning van Siam, die, zooals bekend, te Londen ver olijf houdt, achten den aanslag op oen minister van defensie van groote politieke beteekenis. Volgens hen zou de minister een belangrijke rol gespeeld hebben bij de gebeurtenissen, die TEHERAN, 25 Februari (RO.l Ter gelegen heid van den veertienden verjaardag van den staatsgroep werd alhier een grandiose parade gehouden in het bijzijn van den Sjah en het corps diplomatique. Het stedelijk garnizoen, verscheidene esca drilles vliegtuigen en vier duizend studenten namen aan de parade deel. zijn land verlaten heeft. Tal van huizen ingestort. Reeds acht dooden. CANDIE 25 Februari. (R.O.) Alhier werd hedenmorgen een hevige aardschok waargeno men welke twee minuten aanhield. De aard beving werd gevolgd door een groote duisternis en onderaardsch gerommel, dat den geheeien morgen voortduurde. 0„.rTal van huizen werden verwoest of ernstig ertoe geleid hebben, dat de koning van Siam beschadigd In Candje zelf zijn geen slachtoffers te betreuren maar in de omgeving werden twee personen gedood en vijf andere gewond. ATHENE, 25 Februari. (UN. PRESS). Tij dens de aardbeving, waardoor het eiland Creta, voorai de hoofdstad Candia en omgeving, hedenmorgen werd geteisterd, zijn acht per sonen onder het puin van hun huizen bedol ven. Zij zijn als lijken geborgen. Eenige groote gebouwen in Candia zijn ernstig beschadigd. Vooral het Hartmuseum is zwaar getroffen. Tal van waardevolle an tieke kunstvoorwerpen zijn vernield. De omvang van de materieele schade en van het aantal gewonden is op het oogenblik nog niet vast te stellen, daar onder de bevolking nog steeds een hevige opwindlng^heerscht en 72 kamers, 140 bureaux en 53 kasten opengebroken. BOEDAPEST, 25 Februari. (D.N.B.) Het raadhuis van Mü*°lcz was Zondag het tooneel van een bijna ongelooflijk klinkende inbraak. Toen de gemeentelijke ambtenaren Maandag morgen het gebouw betraden, moesten zij constateeren' dal inbrekers den Zondag ge- - _r bruikt hadden, om in het raadhuis 72 kamers, I bprrinvswerk eerst' rm een beginstadium whrilflftKorm— kasten en veld- I het bergingswerk verkeert Ook op het eiland Malta zijn hedenmorgen Met medeneming van een groot bedrag aan hevige aardschokken waargenomen, die geld en vele akten zijn de inbrekers, die zich „nik 10 en 55 seconden aanhielden, «umku-mi. KAB in tipt ophouw hehben I respectievelijk ATHENE, 25 Februari. (R.O.) De bladen melden, dat de aardbeving in de provincie waarschijnlijk 5 6 uur in het gebouw hebben opgehouden, verdwenen. De beide bewapende mannen van de natio- nale garde, die het raadhuis onafgebroken be- candia den dood van zeven personen heeft waken, hebben van de inbrekers niets gemerkt ver0orzaakt, terwijl 50 menschen werden ge- Vingerafdrukken waren nergens te vinden. Trots het direct ingestelde grondig onder wond. zoek der politie, ontbreekt tot nu toe van de gewonden te betreuren. In de provincie Retimo zijn 1 doode en 12 inbrekers elk spoor. INDIANEN-OPSTAND IN MEXICO. Tien personen bij gevechten omgekomen. MEXICO-CITY 25 Februari (V.D.) Te Can- I de Troedrhifuwkh, welke bekend slaat -<• 1 -• wederon Aa- Een storm, die de aardbeving vergezelde, deed den schrik der bevolking nog toenemen. De regeering nam de noodige maatregelen om de bevolking hulp te bieden. LONDEN, 25 Februari. (V.D.) De bewoners van Abertysswg zijn gisteren gealarmeerd lat .'uc in den Mexicaanschen staat te Chiapas zijn „bewegende berg opstand gekomen tegen de re- I is geraakt, zooda: de m n pen wederom gevaai toopen Reeds eerder heelt de oerg ernstig" ja, d de indianen in geeringsvertegen woordigers. Verschillende negeenngsgebouwen werden in brand gestoken Bh de geleverde gevechten verschuivingen veroorzaakt, waardooi na. ve m Drana gesi.un.cu. m on waarscnnimik werden tien personen gedood, dorpen werden bedolven, en waarscmjhnjit M J Inniol nA Re"eerin^stroepen zijn naar Cancuc ver- hebben de hevige regens van den laatsten trokken om deTrde te herstellen. tijd en het smelten van de sneeuw de aard- massa opnieuw in beweging gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2