SI fÖf" tijd mm m s l! regeeringsadviseur in intern, opiumzaken. LEWIETJE PRIK. DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 De heer J. H. Delgorge *'s zij11 opvolger benoemd. NEDEREANDSCH-BELGTSCHE ONDERHANDELINGEN. De 6teenkolen. WILD-WEST ROMANTIEK TE UTRECHT. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. de LOONKWESTIE BIJ DE MIJNEN. ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE. NS FU MSTAD I >FT C BENZINETANK ONTPLOFT. MOTOR VLIEGT OP AUTO. PASTOOR G. L. J. HOGEMAN. HULDIGING PROF. C. WINKLER. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. POGING TOT DOODSLAG TE KERKRADE. JHR. MR. A. CALKOENf IR. JAN DUIKER f OUD-CONSUL J. W. MUNTZ. f INVOERRECHT OP VLEESCH. UITVOERING VAN DE DRANKWET. OPLICHTING VAN STEUNGELDEN. m. Kr.. keurloon ingevoerd vleesch. DE VERDUISTERING VAN 100.000.- BUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK HANDTEEKENINGEN BIJ DE BLEEKPOEDER. DE STORM VAN GISTERENMIDDAG. NATIONALITEITEN IN SOVJET- RUSLAND. Eervol ontslag op verzoek aan den heer W. G. van Wettum. Naar wij vernemen, bevatte de ®j*®'sc°'ura!^ van gisterenavond een Konink ij es u. pervol ontslag is ver waarbij op zijn verzoek eervu leend aan den heer W. G. van Wettum, als regeeringsadviseur in internationale opiumzaken onder dankbetuiging voor de beI^"|n^e dien- sten, in deze functie aan den lande bewezen, met gelijktijdige bevordering tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Minister De Graeff heeft er prijs op gesteld, den heer Van Wettum persoonlijk mededeeling te doen van de onderscheiding, welke hem bij zijn aftreden te beurt is gevallen. Hetzelfde nummer van de Staatscourant, dat het heengaan van den heer Van Wettum ver meldt, bevatte ook het K.B. waarbij de heer J. H. Delgorge, eveneens oud-hoofdinspecteur en oud-hoofd van den Dienst der Opiumregie in Nederlandsch Indië, tot Regeeringsadviseur in internationale opiumzaken wordt benoemd. De heer Delgorge heeft reeds geruimen tijd gelegenheid gehad, zich op zijn nieuwe taa voor te bereiden, door zijn arbeid aan e e parlement van Koloniën en door onder leiding van den heer Van Wettum aan de behandeling van de internationale opiumaangelegenheden, pok te Genève, mede te werken. Nog deze week de onderteekening der overeenkomst te wachten. Onze Brusselsche correspondent seint ons dd. 25 dezer De heer Suetens, directeur-generaal bij het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken die als voornaamste onderhandelaar is opee treden bij de Nederlarjdsch-Belgische economi sche besprekingen, heeft hier medege ee waarschijnlijk nog in den loop van eze tot het onderteekenen der overeenkoms zal kunnen worden overgegaan. Er schijnt alleen nog maar een punt van ondergeschikt belang in verband met de steenkooikwestie te moeten worden geregeld. Xs de correspondent van het „Hbld." wel in gelicht, dan heeft België er in toegestemd, den kolen-invoer uit "Nederland niet, zooals aan vankelijk de bedoeling was, met ruim 11 pet, te verminderen, doch het Nederlandsche oontin gent op den grondslag van den invoer in de vim- laatste maanden van 1934 vast te stellen. Dit zou ongeveer neerkomen op een contin ent'van 60.000 ton per maand, terwijl-we m fret afgeloopen jaar in het geheel 730.073 ton kolen naar België exporteerden, gemiddeld dus -circa 61.000 ton per maand. Men herinnert .feteh, dat België bij het begin der onderhands Steen de verlaging v»an het. Nedertenidsche Wmtingent tot 57.000 per maand- had geë'soht. Daarenboven heeft die Belgische regeering het voornemen opgegeven, om de speciale rech ten op ingevoerde huisbrandkolen te ver- hoogen en voor hutsbrandcokes, die tot dusver vrjj van rechten kon worden geïmporteerd, gen diergelijk recht Ln te voeren. In dit opzicht Kjijft dus alles bij het oude. Nederland heeft zich van zijn kant bereid verklaard, zijn grenzen wijder dan tot dusver voor dein invoer van producten van de Belgi sche metaal- en textiel-industne te openen. „De Vlammende Dolk" ontbonden. „De Vlammende Dolk" was een bende, en haar leden waren zonderling gewapend. Zij hield haar bijeenkomsten in een perceel in de Maliebaan te Utrecht Totdat de politie ingreep, het clubhuis doorzocht en de bende ontbond. Deze elementaire gegevens zijn juist vol doende, om een of anderen rijk met fantasie bedachten geest de inspiratie te bezorgen voor een drama vol Wild-West romantiek. Hij zou daarbij kunnen bedenken, hoe het er toeging op de samenkomsten in het perceel Maliebaan zooveel. Hij zou een historischen aanloop kun nen nemen en verhalen van de oude glorie der „Baan". Daarbij -herinnerend aan de moge lijkheid, dat Paul Krüger eens in diezelfde Maliebaan woonde; dat bij „Smit in de Baan" in vroeger dagen de grondslag is gelegd voor den A.N.W.B. Hij zou kunnen herinneren aan de oude glorie, nog sprekend uit paleislijke huizen en statig geboomte. De bende zelf kon hem inspireeren tot een gru wei-bedrijf. Hoe de mannen met barre initiatie-plechtigheden nieuwe leden in de bende opnamen. Hoe zij opereerden in het donker van de lanen en langs de banken. Hij kon denken over de wapenen en hoe virtuoos- lijk zij deze hanteerden en alleen reeds de naam de Vlammende Dolk" kon aanleiding worden tot een angstaanjagend bedrijf uit dit Wild- West-drama. Intusschen ijs het heel veel nuchterder uit gevallen! De leden waren nog niet doortrapt in het bende-leven en apachenmanieren ken den zij gelukkig niet. Utrecht in het algemeen en de Maliebaan in het bijzonder kan gerust zijn. De politie hield aan: 'n 14-jarigen scholier, een 15-jarigen meubelmaker, een 15-jarigen tandtechniker, en een 15-jarige zonder beroep In het brein van deze jongelieden was de menschelijke oerdrang tot aaneensluiting in een verbond te sterk geworden. Zij stichtten „De Vlammende Dolk" en besloten, in de toekomst gewapend door het leven te gaan. En daarom bezat de één een degen, de ander een dolk, een derde droeg een boksbeugel en weer een ander had een mes. Welk wapen nu juist de tanden man bij zich had, vermeldt de kroniek van het politierapport niet. De politie had reeds eenigen dijd van het be staan der bende gehoord. Zij deed tenslotte huiszoeking in de schuilplaats der bende, doch vond hierin niets. De wapens werden in beslag genomen, proces-verbaal werd opgemaakt en de ouders werden in de gelegenheid gesteld de leden van „De Vlammende Dolk" aan het politie-bureau af te halen. Einde. - De verbrande stallen, hooiberg en boerderij van den heer Vedder te Diemen. Nog net op tijd kon men de 40 koeien uit de stallen (rechts) de wei injagen- R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Hoogeschool voor Economische en Sociale Wetenschappen. Donderdag 7 Maart zal de zevende herden king plaats vinden van den Dies Natalis der R. K. Handelshoogeschool. Om 10.30 zal de plechtige H. Mis worden op gedragen door mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven. Curator, in de St. Jozefkerk, Heuvel. Om 4 uur zal de Rector-Magnificus een rede uitspreken in het auditorium, van het Conser vatorium der R. K. leergangen, Bosscheweg 438. PASTOOR H. L. AVESKAMP. Verbetering in den toestand ingetreden. De toestand van den zeereerw. heer pastoor H. L. Aveskamp te Hilversum, die verleden week uit voorzorg wegens een ernstige hart zwakte van de laatste H.H. Sacramenten moest worden voorzien, is langzaam vooruitgaande. EM. Ernstig gewond naar ziekenhuis gebracht. Zondagmorgen, omstreeks half 12 had bij dt Hertenkamp te Assen een ernstige aanrijding plaats. Dr. J. H. Kool, leeraar aan het gymna sium te Groningen reed met zijn dochter per rijwiel vanaf de Hertenkamp in de richting Emmastraat. Vanuit de stad naderde een auto, bestuurd door den heer C. J. van der Minne, ambtenaar O.M. te Assen, die recht uit het bosch in' wilde rijden. Juist op het kruispunt schijnt dr. Kool geweifeld te hebben, met het gevolg, dat hij door de auto werd aangereden, ofschoon de heer v. d. Minne, door zóo vér mogelijk naar rechts te gaan trachtte de aan rijding te voorkomen, en daarbij nog een an deren wielrijder' niet ernstig aanreed. Dr. Wielinga en dr. Hemmes waren spoedig te plaatse en achtten overbrengen naar het Wiihelmina ziekenhuis noodzakelijk. Daai bleek, dat dr. Kool een heup- en sleutelbeen- fractuur, alsmede een lichte hersenschudding had bekomen. Zijn toestand was Zondagavond naar omstandigheden bevredigend. Verlaging tot 1 April opgeschort. Gisterenmiddag is ten gemeentehuize van Heerlen de conferentie voortgezet van den rijksbemiddelaar, prof- mr. dr. Aalberse met de directies der particuliere mijnen en de ver tegenwoordigers der vier mijnwerkers-orga msaties. De bondsvertegenwoordigers werden driemaal en de directies tweemaal gehoofd. Het resultaat van de conferentie was,-dat op voorstel van den rijksbemiddelaar de aange kondigde loonsverlaging voorloopig tot 1 Aprii as werd opgeschort, in verband met bespre kingen, welke de rijksbemiddelaar dezer aagen met de regeering heeft gehad. De loon- en arbeidsovereenkomsten blijven intusschen door de particuliere mijnen opgezegd. Alvorens de i ij s ^middelaar met de direct.'et en de vertegenwoordigen mijnwerkers bonden besprekingen voerde.had hij een onderhoud m£t. c-n Dtiöern^ester van Heerlen den heer van Grunsven, dat duurde. een uur lang WEEKKAARTEN GOEDKOOPER. Tariefverlagmg bij de spoorwegen. Naar wij vernemen, wordt met mgang van Naar wij weekkaarten der Neder- 4 Maart de prijs van de we landsche Spoorwegen verlaag Pvafl cent per K.M., terwijl de mini f 1 op 90 cent wordt verlaagd. KON. MIJ. DE SCHELDE- Bouw van zes tanks voor bunkerstations- De Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis gingen, zal voor de N.V. „Vllsmar" ten be hoeve van haar oliebunkerstations aan de bui-, tenhaven, 6 nieuwe tanks bouwen, waarvan 5 van 5000 en 1 van 4000 ton. De firma Ruys Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rot terdam Ll°yd RaPide' rijdende in aansluiting op het 26 dez°r te Marseille verwacht wordend ms Sibajak". den 27en Februari om 7.14 te Roosendaal, 8.U te Rotterdam (D.P.) en 8.44 te Den Haag (H.S.) zal aankomen. Aankomst Amsterdam 9 44- RA R Naar wij vernemen is de bouw van Loet. C. Darnstijn's filmstad op het landgoed Ooster- beek aan den Benoordenhoutschen weg te 's Gravenhage op de grens van 'sGravenhage en Wassenaar opgedragen j*n de N. V. Aan- nemlngmaatschappti Botterdam. J. P. van Eesteren te Een persoon ernstig gewond. Toen Zaterdagavond de heer J. v. d. Meulen, eigenaar van eui autogarage op het Lodewijk Napoleonplein te Eindhoven, met behulp van eenige van zijn werknemers een verstopte benzinetank wilde leegpompen, ig deze door dat zich giftige dampenontwikkelden, ont ploft, waarop de benzine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg, de stukken van den tank in het gelaat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige 'brandwonden. In ernstigen toestand is hij naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De andere personen wis ten op tijd zich in veiligheid te stellen. Motorrijder ernstig gewond. Op den Soestdijkerstraatweg nabij Hilversum is Zaterdag de motorrijder J. F. S. uit de Leeuwenhoekstraat aldaar in volle vaart tegen een hem tegemoetkomende personenauto ge reden. De man passeerde een voor hem rij oen- den wagen en bemerkte den tegenligger te laat. S. werd van het motorrijwiel gemakt Hij werd ernstig gewond aan hoofd, borst, armen én beenen. Op advies van een arts van den D.G.D. is de man naar de R. K. Ziekenverple ging te Hilversum vervoerd. Auto en motor werden zwaar beschadigd. De Zeereerwaarde Heer G. L. J. Hogeman. emer. pastoor van de parochie H. Gerardus a- jella aan het Ambonplein te Amsterdam, ie sedert zijn emeritaat te Haarlem woon is gistermorgen van de laatste H.H. Sacramen -1 voorzien. Zijn toestand is zorgelijk. Prof. C. Winkler, oud-hoogleeraar in de psy chiatrie en de neurologie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, begon zijn tachtigsten verjaar dag 'gisterenmorgen als alle andere morgens van zijn arbeidzaam leven. En daarom had de eerste huldiging plaats in het laboratorium, van den jubilaris Ln de Nicolaas Beetsstraat; waar o. m. dr. H. H. Maas, die behalve directeur-geneesheer van dë Aca demische Ziekenhuizen te Leiden, ook adjunct directeur van dë Psychiatrisch Neurologische kliniek te Utrecht is, den jarige heeft toege sproken. Hier werd hém. ook een divan aan geboden met een album, vermeldend de namen der schenkers. Het woonhuis van den hoogleeraar werd ln tusschen volgedragen met bloemen, terwijl er een extra postbode noodig bleek, om de schrif telijke gelukwenschen te bezorgen. In den namiddag heeft een commissie namens de leden van de Nederlandsche Vereemging voor Psychiatrie en Neurologie den hoogleeraar bezocht, en haar woordvoerder was prof. dr. Arriëns Kappers uit Amsterdam. Deze heeft den tachtig-jarigen geleerde gehuldigd als ge leerde ook als wetenschappelijk leidsman van zoovele honderden artsen in Nederland. Namens de vereeniging bood prof. Arriëns dr. Winkler een archiefkastje aan, 'n sober ge schenk naar den wensch van den jubilaris. Lij het oversteken van rlen weg door een auto aangereden. Gistermorgen begaf de echtgenoote van den heer v. e alfweg zich voet van ^uis „aar de R. K kerk te De Liede. Bij het over steken van den Rijksstraatweg lette zij niet voldoende op het verkeer, met het gevolg dat zij aangereden werd door een uit de richting Haarlem komende auto. Mejuffrouw G. bleef bewusteloos liggen, ze had een zware hersen_ schudding en een arm- en beenbreuk bekomen. In levensgevaarlijken toestand werd zzij naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. De bestuurder had bij de botsing een van zijn armen buiten het portier, waardoor hij een ernstig fractuur bekwam. De auto werd in beslag genomen. Voor de rechtbank te Maastricht stond gisteren terecht M. F. te Kerkrede wegens poging tot doodslag op zijn zwager op 13 December van het vorige jaar gepleegd. Het O. M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. In den ouderdom van 78 jaar is Zondag te s Hage overleden Jhr. mr. A. Calkoen, oud- Officier van Justitie. ■Te Amsterdam is overleden de architect ir. Jan Duiker, een der voorgangers van de nieuwe zakelijkheid in Nederland, lid van het internationale congres van het „Nieuwe Bou wen". De heer Duiker was ingenieur van Delft en ontwierp verschillende gebouwen te Amster dam en elders. Hij kreeg den eersten prijs voor een ontwerp Academie-gebouw. Uit Istamboul wordt het overlijden op 71 jarigen leeftijd gemeld, van den heer J, W Muntz, oüd-consul der Nederlanden te Odessa laatstelijk werkzaam oan. het Gezantschap der Nederlanden te Istamboul. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden ,dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijs- courant op versch en gekoeld vleesch bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 k.g. f 50; paardevleesch, versch of ge koeld, 100 k.g. 30. Gedurende de maand Maart 1935 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vieeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde per 100 k.g. bruto; 12% pet. van de waarde, voor het paarde vleesch vastgesteld, zijnde 4,37% per 100 k.g. bruto. Verlof of vergunning, gegeven door den Commissaris der Koningin, is onderworpen aan plaatselijke verordeningen. Krachtens de Algemeene Politieverordening van Ouddorp is het den houder van een tent of kraam, waar men gelagen zet, verboden op Zondagen deze lokaliteiten geopend te hebben. J. F., hotelhouder te Ouddorp, was vervolgd wegens overtreding van deze verordening. De kantonrechter te Sommelsdijk heeft hem ech ter ontslagen van rechtsvervolging, welk von nis werd bevestigd door de rechtbank te Rot terdam op grond, dat de verdachte krachtens art. 67 der Drankwet van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland toestemming had, in zijn tent, staande op het strand te Ouddorp, zwak-alcoholischen drank te verkoo- pen gedurende de zomermaanden zonder uit zondering van den Zondag. De rechtbank over woog daarbij, dat de bevoegdheid van den Commissaris der Koningin steunt op de wet en dat de gemeenteraad als lagere wetgever op dit terrein niet kan treden. De Hooge Raad heeft in zijn Maandag ge wezen arrest in deze zaak overwogen, dat de Drankwet het bedrijf van den vergunning houder en dat van den verlofhouder beschouwt als geoorloofd, mits uitgeoefend binnen de per ken, door de wet gesteld; dat blijkens art. 10 tot deze perken behooren de plaatselijke ver ordeningen, overeenkomstig art. 168 der Ge meentewet uitgevaardigd. Dit geldt onverschil lig door welke in de wt aangewezen auto riteit de vergunning of het verlof is verleend De door den Commissaris der Koningin ver leende toestemming is dus. evenals elk ander verlof onderworpen aan de bepeikingen, ui! plaatselijke verordeningen voortvloeiende. De Hooge Raad heeft op deze gronden het bewezen verklaarde strafbaar verklaard, hel bestreden vonnis vernietigd en den hotelhouder veroordeeld tot een geldboete van 50 cent. Prikke-wietje noemde de jeugd hem, vaak verbasterd tot Prikke-pietje. Dit werd 't vin nige oude manneke nagejoeld tot hij dreigend zijn stokjes hief. Deze stokjes toch prikten steeds even haastig voor de met vodden omwikkelde voetjes uit voetjes die net zoo'n sukkeldrafje gingen door het dorp, en door heel de omgeving, mijlen ver. Prikkewietje scheen altijd haast te hebben, om zijn boel bij elkaar te bedelen. Ter wijl hij toch rentenier was, door de armenkas Alle dagen was hij met z'n vier beenen op stap, werd hij nageroepen, scho-ld hijzelf in wendig de niet-gevende boeren of burgers uit. Vooral in den slachttijd, wanneer aan de muren van alle boerderijen de vette varkens pronk ten, dan had Prik het druk. Dan prikte hij z'n stokjes van vroeg tot laat langs 's heeren wegen. En wee de bazin die niet inging op zijn duidelijke wenken voor den altijd op z'n rug gebonden knapzak! 't Was slachttijd. Prikkewietje zat al langer dan een uur op de hoeve Meergoud. De boerin had een flink stuk spek in zijn rugzak gedaan, maar vertrekken deed hij niet. Evenmin gaf hij als gewoonlijk het laatste nieuwtje van de naastbije of pas door hem bezochte hoeve. Om straks net zoo'n, vaak verzonnen verhaal van dit huis verder te dragen, tot dank vooi de ontvangen gave. Prikkewiet zat zwijgend. Want de boerin van Meergoud wilde zijn wenk niet begrijpen: Hij had al lang zelf een klein biggetje gewenscht, om dit ook vet te voeren. Daar hij niet heen ging, schepte de vrouw hem een bord pap, kreeg hij een plaats aan den avonddisch, achter tusschen de daglooners, die heden hadden helpen dorschen. De knecht schoof ook Prik den schotel met zwartbrood toe, dat bij de karnemelk moest gebruikt wor den. Maar Lewietje keek scherp naar den stapel wittebroodboterhammen, die voor op den langen disch prijkten en waarvan het dochtertje van den boer er juist een afnam. De knecht lachte spottend deze belegde sneedj es zouden straks wel rond komen, waren voor na de pap. Wietje verstond dien lach ech ter verkeerd. En hij had geen levend biggetje los gekregen! „Zeg, Manus je lacht of je kiespijn hebt. Moet je straks soms nog naar de spook- schuur hier? Watblief? heb je daar nooit van gehoord? Weet jij dan nog niet, dat Meergoud eigenlijk beteekent: Méér goud dan me toe komt? iets wat de oude boer vroeger im mers gewoon was te vragen, te nemen, voor zijn zelf gefokte vee of het graan? „Wat bazel jij nu?" bleek zelfs de dienst bode nieuwsgierig geworden. En zoo dat het verderop gezeten gezin 't niet kon verstaan, verhaalde de vinnige man voor de vuist weg: „De waarheid, beste meid. Als ik die niet zelf had gezien, zou ik liever zwijgen. Maar zelf heb ik het spook je vat wel wie meegemaakt. Het vloog me aan jullie graan schuur voorbij, vooruit, den weg op. Net of het nooit rust kende. Want in z'n handen hield het een heelemaal gloeiende geldzak, die het schrijnde, brandde, zonder het te kunnen ver branden. Anstig, echt pijnlijk schreeuwde het: Werkgevers medeplichtig. In verband met oplichting van steungelden ten nadeele van de gemeente 's-Gravenhage zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen J. L. uit de Bussumschestraat, M, R. uit de Withuys- straat, G. H. uit de Ter Boïchstraat, M. G. uit de Zeezwaluwstraat, W. K. van het Spui en nog een 8-tal andere inwoners dezer gemeente. In enkele dezer gevallen zal ook tegen de werkgevers dezer steuntrekkenden proces verbaal worden opgemaakt ter zake van mede plichtigheid. Méér goud! méér goud! Meer dan eerlijk was, begrijp jullie?" „Kassuweel" zei Manus. De daglooner, die hier al jaren kwam werken, had dezen uitleg van den boerderijnaam evenmin ooit gehoord. Hij vroeg door. Maar Prik kreeg opeens haast, scheen geen honger meer te hebben hij ging heen. Voortaan spookte het op en om Meergoud. De boer ergerde zich een ongeluk, tot Prikkie prikte zich eiken marktdag naar de naastbije stad dien voorjaarsdag reed de boer er ook heen. Zijn open Ford was beladen met Manus en den daglooner. Die boodschap te hem, toen Prik den thuifweg had aanvaard reeds gauw troonde het ventje naast den boer achter de voorruit Geef mij je stokken maar, had Manus ge nadig gezegd, terwijl Wietje zich in de auto heesch. Even genadigd waren die bij beenen achter onder 'n zitplaats geborgen. Opeens, daar waar de weg liep langs het kanaal en het eenzaamste bleek, maakte de Ford een rare sprong. Prik schokte tegen het portier, dat haast boven den afglooiende water kant bleef hangen. Blééf. Want de wagen stond stil. Boer en knecht sprongen eruit, keken on der de motorkap. Gedurende dit onderzoek kwam de dagloo ner bij Wietje op de voorbank, hij begon een gesprek: „Zeg, jij vertelde laatst van dat spook op de hoeve, maar wét is daar nu eigenlijk van aan?" De mannen van den autokap staken het hoofd erboven uit. De ondervrager van Prik deed, of het portier naast den bedelaar los ging, trok het weer dicht, maar drong Wietje er haast uit. 't Kereltje kreeg 't erg benauwd. Want waren al die zes op hém gerichte mau- nenoogen niet even dreigend als het water daar beneden? „Ik?sprak ikover.... over.... dat spook?" haperde Wietje? De oogen dreigden* nog harder, de dagloo ner antwoordde zelfs niet. Prikkewiet zag in doodsangst naar zijn niet te bereiken stokjes. En zag met een al het venijn, dat hij ooit over de omgeving had rondgestrooid. „Nou?" riep Manus. „Och manwaarom doen jullie zoo raar? Gelooven jullie dan nog aan spoken? Die be staan immers niet", ontweek Wietje. „Dus jij hebt den boer z'n vader heel niet gezien?" vroeg de daglooner. „Hou toch op met dien onzin. Wie weet te genwoordig niet, dat er geen dooden veer gaan?" roept de vinnige in gemaakte vroolijk- heid. „Hoor je het, boer? hier zit er een, die...." me dat pak laster even uit den wagen zal zetten", commandeert de eigenaar van Meergoud. Op den grond ontving Wietje zijn stokjes terug. In één lange oprechte schatering snorde de Ford weg. Prikkewiet is tijdenlang weer rentenier ge weest inplaats van bedelaar: Want als hij nü bij de boeren kwam?hmdan liever géén ham of worst op het brood. (Nadruk verboden DE VALSCHE MUNTERS. Drie verdachten zyn ingesloten. Omtrent de valsche rijksdaalders die te Schoonhoven in een zilversmidswerkplaats van -zekere M. werden vervaardigd, blijkt thans, dat 'de maker geen evenredig aandeel heeft genoten als de andere heeren van het complot. Wat M. van de gemaakte 40 rijksdaalders heeft ont vangen, blijft nog onder de waarde van het zilver dat hij er voor heeft gebruikt. Dë beide andere heeren uit Rotterdam moeten hem dan ook hebben bedrogen. De verdere uit lood- en zink vervaardigde schijven hadden de groot te van een gulden. De politie heeft een en ander in beslag genomen en de drie verdach ten zijn ingesloten in het huis van bewaring te Rotterdam. DIEFSTAL IN ALTOGARACE. Gisterennacht is ingebroken in de garage van den neer W. Gies aan het Nederland-Plein te Beek bij Nijmegen. Een nieuwe auto werd als buit meegenomen. Tot nog toe heeft de politie geen spoor van de daders kunnen ont dekken. De Minister van Sociale Zaken Heeft bepaald lal tiet Keurloon voor versche en Devroreu organen, bestemd voor de bereiding van or gaanpreparaten op wetenschappeiijken grond slag, ten aanzien waarvan ten genoegen van deii Rijkskeuringsveeart kan wordén aange toond, dat zij óf zullen worden uitgevoerd óf zullen worden verwerkt in nader aan te wijzen fabrieken, wordt vastgesteld op cent p. k.g. Omtrent het geval van verduistering van f 100.000 door den boekhouder van een import maatschappij te 's Hage vernemen wij nog nader, dat de verdachte J. P„ reeds meerdere jaren eenig boekhouder bij de benadeelde firma de N.V. Textiel Import Cy. in de Amalia van Solmsstraat aldaar was. P. genoot 't volle vertrouwen van zijn directeur. De regeling van financieele aangelegenheden werd geheel aan jem overgelaten. P. schijnt het geld in België aan speelban ken te nebben verspeeld. De verduisteringen loopen over een groot aantal jaren. P., die eerst bij het spelen geld verloren had trachtte dit telkens met geld van de firma, waarbij hij in dienst was, terug te winnen, met de bedoeling het aan zijn firma terug te betalen. Hij geraakte echter steeds die per °in den put. Tenslotte zag hij geen uitkomst meer en meldde zich zelf bij de politie. De directeur, die geheel onkundig was van de fraude door zijn boekhouder gepleegd, werd daarvan het eerst door de politie op de hoogte gesteld. Ondernemer tot in hoogste instantie veroordeeld. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van F. v. d. Wal, touringcar- ondernemer te Groningen, tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij hij was ver oordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis wegens het in werking houden van een euto- busdienst GroningenHarlingenAlkmaar Amsterdam, zonder daartoe vergunning te heb ben. Als middel van verweer was aangevoerd, dat aan allen, die met een touringcar van Van der Wal een reis naar Amsterdam wenschteu te maken, een contract ter teekening werd voor gelegd, waarbij een touringcar met chauffeur ter beschikking werd gesteld, tegen een bepaal de geldsom, en dat iedere deelnemer dit moest onderteekenen. De rechtbank had dit verweer verworpen, daar het teekenen tot niets anders verplichtte dan tot het betalen van den ver- voerprijs. De Hooge Raad handhaafde het vonnis van de rechtbank op grond dat het vooraf moeten teekenen van een contract als hier bedoeld niet anders kan worden beschouwd dan als eenige voorwaarde voor het in acht nemen van eenigen vorm, waarvan het vervoer afhanke lijk Ts gesteld; hetgeen ingevolge de wet op de openbare vervoermiddelen onverschillig is met betrekking tot het openbaar karakter van een middel van vervoer voor personen. Geen verboden loterij. De Hooge Raad wees Maandag arrest in de zaak van D. H. van N., directeur van een bleekpoeder fabriek te Oosterbeek, die heeft terechtgestaan voor de rechtbank te Arnhem, als verdacht van overtreding der loterijwet. In de pakjes bleekpoeder, welke verdachte's fa briek verlieten, was een handteekening inge sloten. Wie honderd handteekeningen inzond, kreeg een cadeau, maar iedere honderdste in zender ontving een extra-geschenk. Overwegende, dat de mededingenden invloed konden oefenen heeft de rechtbank verdachte vrijgesproken. De officier van justitie te Arnhem, hierin een ontslag van rechtsvervolging ziende, tee- kende cassatie op grond, dat om invloed te kunnen oeienen men tienduizend handteeke ningen zou moeten inzenden, waardoor men voor 200 jaar van bleekpoeder voorzien zou zijn wat hij niet beschouwde als een reëel invloed oefenen. De Hooge Raad heeft hier echter een zuivere vrijspraak tanwezig geacht en het beroep van den officier niet ontvankelijk verklaard. Een schoorsteen naar beneden gekomen te Utrecht. Tijdens den hevigen storm, die gisterenmid dag boven Utrecht woedde en die vergezeld ging van een zonderlinge onweersbui met veel weerlicht, is een schoorsteen van een der Uni versiteitsgebouwen aan de Drift naar beneden gekomen. Het drie meter hooge gevaarte kwam deels in een tuin, deel in de Wittevrouwen- straat terecht, doch heeft geen schade aange richt. Het tengevolge van den storm ingestorte gewelf der kerk te Sint Jorisz (Haute Savoye) waar de 34 meter hooge klokke- toren door het dak sloeg- ONWEER BOVEN BLESKENSGRAAF. Bliksem in een hofstede. Maandagmiddag te half drie is tijdens een hevige onweersbui, welke gepaard ging mei hagelslag, de bliksem geslagen in de hofstedf van Jan Kluyver te Bleskensgraaf bij Slie drecht. De brandweer van Bleskensgraaf en van Molenaarsgraaf waren spoedig ter plaatse' en zij slaagden er in een groot gedeelte van de hofstede te behouden. De schuur^ging ver loren; het vee kon worden gered. Volgens een bericht in „Land en Veilt3 wonen er in Rusland volgens de officieele cij fers van de volkstelling van 1932 ongeveer 3« millioen Oekrainers, 5 millioen Wit-Ruthenen en 38 millioen niet-Russen derhalve 79 mil lioen niet-Russen tegenover 86 millioen Rui sen. In Rusland wonen o.m. 2 millioen Arme niërs en Georgiërs, verder bijna 3 millioe» Joden en anderhalf millioen Duitschers. Van het aantal Groot-Russen moet men fei telijk ook de bewoners van enkele Kozakken- gebieden in mindering brengen, daar zij alleen wat de taal betreft Russen zijn en in Rusland een ruime mate van zelfbestuur hadden: vól gens hun bloed en afstamming vormden zij een kruising tusschen Russische pionniers en» de volksstammen uit de bergen en steppen, die zich in den loop der tijden aan de nieuwe toe standen hebben aangepas* De Slavische stammen ontwikkelen zich meer en meer en vervreemden van elkaar, zoodat er zelfs van een vijandelijke richting kan gesproken worden, waarmee de roode machthebbers van het Kremlin rekening die- nén té houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3