MGR. BARES TEN GRAVE GEDRAGEN 1 m JAPAN EN AMERIKA. - - MfMez - t Een laatste grootsche hulde der Duitsche Katholieken OOK DE RIJKSREGEERING VERTEGENWOORDIGD De plechtigheid voor en in de St. Hedwigskalhedraal. Beperking van het Gele gevaar. VOOR 10 PENNING IN HET MUSEUM. 5W mm. WmmÈ ,.DE CLUB VAN VEERTIG'. WAGON ONTSPOORD. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. AUTO VIEL OM OP DE RAILS. AUTO RIJDT 2 WANDELAARS AAN. DOOVE WIELRIJDER HOORT AUTO NIET. PETROLEUMSTEL VIEL OM. OUDE VROUW VERBRAND. BESCHERMING NEDERLANÜSCHE WAREN. DE ZUSTERS VAN MOERDIJK. WAARSCHUWING, j HET „SCHl-OESSCHEN" TE BOPPARD. EEN TACHTIGJARIGE ROBBEN- VAARDER. Het inbrengen van machines in het Jaar beursgebouw te Utrecht, dat dezer dagen zijn poorten weer ogent i BERLIJN, 7 Maart. (UN. PRESS.) Onder dof tromgeroffel en onder de sombere klanken van een treurmarsch, afwisselend gespeeld door een rijksweerkapel en door de kapel van Goe- ring-'s landspolitie, trok hedenmorgen om on geveer half tien de lijkstoet van mgr. Bares „Unter den Linden" naar de St. Hedwigska- thedraal. In alle zijstraten sloot de politie met neer gelaten stormbanden het verkeer af en legde het om, opdat de Linden konden worden vrij gehouden. De stoet was lang niet zoo groot als bij de begrafenis van wijlen mgr. Schreiber, indien men hem althans slechts van „Unter den Lin den" gadesloeg. Ditmaal marcheerden namelijk niet alle or ganisaties in haar geheel maar alleen depu taties in den stoet mee. Men had alle scholen en ook een groot deel van de rouwende be volking in afzonderlijke groepen door zijstra ten, zooals de Kirchstrasse en Friedrichstrasse en vervolgens door parallelwegen van de Lin den naar de kathedraal geleid. Overweldigend was echter de indruk op den „Domplatz", waar zich een eindelooze men- schenzee verdrong. De lijkstoet zelf was niet alleen representa tief doch ook imponeerend. De stoet werd geopend door een politiekapel, welke gevolgd werd door honderd politieman nen, en daarachter kwamen de banieren en -wimpels der Katholieke jeugdvereenigingen, welke steeds voor den overledene een voor werp van bizondere zorg zijn geweest. Hierna volgden de delegaties der studenten in vol ornaat, dan de vaandeldelegaties der nationale Katholieke bonden met zwart-wit- roode vlaggen, een deputatie van den Stahl- helm en daarna een rijksweerkapel en een rijksweerdeputatie. Vervolgens aanschouwde men de zwarte en paarse gewaden van honderden geestelijken en prelaten. De vele mijters en bisschopsstaven waren een bewijs, dat niet alleen het bisdom Berlijn maar ook alle andere Duitsche diocesen on het ver lies van mgr. Bares treuren. De lijkkoets met de eenvoudige kist, gemaakt van bruin hout met goudbeslag, werd door vier paarden getrokken. De stoet was ongeveer 800 meter lang. Het viel op, dat slechts een hakenkruisvlag werd meegedragen naast de zwart-wit-roode vlag. De bruine uniform was in den stoet nergens fë zien, zoodat men mag aannemen, dat de N. S. D. A. P. als zoodanig niet officieel vertegen woordigd was, wel echter de regeering, de mi litaire staf, de politie enz. De „Germania" meent niet te overdrijven, wanneer zij aanneemt, dat niet minder dan 40.000 geloovigen de laatste dagen bij het stof felijk overschot van mgr. Bares zijn neerge knield. Zeven folio-bladen zijn door personen, die op het ordinariaat hun rouwbeklag kwamen doen, met dicht op elkaar geschreven hand- teekeningen gevuld. Toen men gisteren avond om zeven uur de deuren van de kapel, waar het stoffelijk overschot van mgr. Bares lag opgebaard, wilde sluiten, waren er nog zooveel personen, die langs de baar wilden defileeren, dat men be sloot de gelegenheid om den overleden bis schop nog een laatste hulde te brengen, met een uur te verlengen. BERRLIJN, 7 Maart. (UN. PRESS.) Omtrent de uitvaart van mgr. Bares kan nog het vol gende worden gemeld. Op het groote open plein voor de St. Hed- wigskathedraal verdrong zich reeeds lang voordat de lijkstoet daar arriveerde, een dui zendkoppige menigte, die ondanks de snijden de koude ongeveer zeven graden onder nul geduldig wachtte, totdat de stoet aan kwam, en toen nog ruim ander half uur bijeen bleef om door de op het plein aangebrachte luidsprekers te luisteren naar de plechtig heid in de kathedraal. Tijdens de plechtigheid stond een rijksweer deputatie opgesteld tegenover de kerktrappen. Overal onder de menigte zag men de bonte wimpels der Katholieke Jeugdvereenigingen. De talrijke vlaggen en kerkvaandels met af beeldingen van Heiligen boden een zeldzaam zuidelijk beeld in de felle koude van den Ber- lijnschen morgen, een beeld dat nog verhoogd werd door de plechtige uit de kerk uitgezon den gezangen, die het verkeerslawaai geheel overstemden. Kardinaal Bertram, vorstbisschop van Bres- lau, die de plechtige H. Mis van Requiem op droeg, sprak ook een kort afscheidswoord, waarbij Zijne Eminentie eraan herinnerde dat „het een harde gang was geweest voor den ontslapene van het stlle Hildesheim naar het met doornen bezaaide diocees-Berlijn, waar iedere dag een wegschenken van zijn leven tot het welzijn van de kudde beteekende. Geheel Duitschland, zeide de kardinaal, is ervan getuige, dat mgr. Bares door zijn ruste- loozen arbeid de dankbaarste liefde in zijn diocees gewekt heeft. Ik dank op deze plaats den hoogste verte genwoordigers der rijksregeering voor hun deelneming, welke bewijst dat ook de wereld lijke overheid weet te waardeeren, dat wij bis schoppen met moedige openhartigheid en gloeienden ijver ervoor strijden, om het Evan gelie zuiver te bewaren. De herders der Kerk zouden zich schuldig maken aan trouwbreuk tegenover het volk. als zij niet de zuiverheid van het christelijk geloof verdedigden zelfs ten koste van hun leven en daarmede den grondslag van de christelijke cultuur behielden". Na afloop van de plechtige H. Mis van Re quiem werd het stoffelijk overschot van mgr. Bares bijgezet in de crypte van de kathedraal, waar ook zijn voorgangers, mgr. Schreiber, en wijbisschop Deitmer rusten. De kolonisatie van de Japanneezen in de Ver- Staten is wel één der moeilijkste problemen, waarvoor de tegenwoordige bewindvoerders zich gesteld zien. Het meest actueel is dit pro bleem wel voor Californië waar 70 pCt woont van alle in Amerika gevestigde Japanners. Meer dan één derde gedeelte van de emigran ten uit het land van de Rijzende Zon woont rond Los Angelos- Zij vormen daar een af zonderlijke groep die zich niet met de overige bevolking vermengt. Zij moeten op alle moge lijke wijzen in hun bestaan voorzien, maar zij leggen zich hoofdzakelijk toe op groententeelt. De immigratie van Japan in de Ver. Staten be gon reeds in 1890. In 1910 hadden zich in Ameri ka reeds 70.000 Japanners gevestigd. Het verdrag van 1908 en de wet van 1924 hebben 'n einde gemaakt aan den steeds groo- ter wordenden stroom Japansche landverhuizers Thans kan men tusschen de 135-000 Japanneezen die in Amerika wonen een onderscheid maken: Japanneezen van geboorte en Japanneezen die in Amerika geboren werden. De eerste zullen zich nooit kunnen nationaliseerem, daar dit bij de wet verboden is. De andere zijn Amerikanen met ,,'n Japansch uiterlijk" en genieten Amerikaansche burger rechten. Ofschoon vrij van alle wettelijke bepalingen, die zwaar op de schouders hunner ouders druk ten, stooten zij toch voortdurend op sociale moeilijkheden. De Amerikanen gaan hen uit den weg en de Japanneezen komen dan tot de ontdekking dat op hen hetzelfde vooroordeel rust als op hun ouders- De gemiddelde leeftijd van de Japannees die in de Ver. Staten woont, is 45 jaar. Volgens de wetten in de meeste Staten kunnen zij geen grond bezitten en mogen zij niet huwen met personen uit een ander ras- Het valt daarom niet te verwonderen dat de Japansche vrouw steeds een man kan vinden. Immers hun kinde ren zijn Amerikaansche onderdanen en op hun naam kan men grond koopen, ook al zijn het nog baby's. Voor 1920 verloofden de Amerikaan sche Japanneezen zich vaak met meisjes uit Japan, maar sindsdien is dit onmogelijk ge worden, doordat de regeering dezen geen pas poort meer verstrekt- De Japanneezen blijven dus onder elkander: zij willen nagenoeg nooit In aanmerking komen voor .steun" en slechts zelden wordt door hen een misdaad bedreven- Zij hebben hun eigen hospitaal, weeshuizen enz. en vormen een afzonderlijke groep in de samenleving. Wanneer men in Amerika spreekt van het gele gevaar in Californië, dan bedoelt men daarmee, dat de Japanneezen 'n groote nakome lingschap en uiterst weinig levensbehoeften hebben. Men verwijt den Japanneezen dat zij een „dumping" veroorzaken omdat zij zich met zoo weinig tevreden stellen- De Japanneezen werden van alle zijden aangevallen. In Arizona w«3 de bevolking verontwaardigd, omdat 750 Amerikaansche Japanners land in eigendom hadden- Maar wanneer zij bjtn producten tegen zoon gerixi.gen prijs verkoopen, dan yjhdt dit zijn oorzaak hierin, dat zij niet zeker zijn van him afzetgebied en dat de concurrentie ontzag lijk groot is. Slechts 10 pCt. van de Amerikaansche Japan neezen heeft den leeftijd van 21 jaar bereikt- Aan dezelfde invloeden onderworpen als de Amerikanen, hebben zij zich in gewoonten en zeden geheel aangepast. Er ontstaat een schei dt tusschen hen en hun ouders en dezen komen dus voor de volgende moeilijkheid te staan: moet men hun kinderen in deze rich ting laten voortgaan of moeten hun de Japan sche zeden worden bijgebracht Verschillends ouders zenden hun kinderen naar Japan en het blijkt dan al heel spoedig dat zij zich noch in dit land, dat hun vaderland niet meer is, noch in Amerika, waar men hen veracht, thuis gevoei en- De Amerikaansche Japanneezen vermengen zich niet met blanken, maar wel nemen zij hun ge woonten over. Zoo wordt in de Boedhistische tempels Kerstmis gevierd en bij huwelijks inzegeningen de „Lohengrin" gespeeld- De beroepskeuze is uiteraard zeer moeilijk, omdat zij bijna nergens worden toegelaten. Het is juist, zooals een jeugdig Japanees eens zeide: „Wij staan met een geheele generatie voor het volle leven en wij kunnen het niet ingaan". Dresden heeft het voorbeeld van Berlijn ge volgd en de toegangsprijzen zijner musea ver laagd. In alle musea zal men thans nog slechts 10 penning moeten betalen. In het „Griine Ge- wölbe" is de toegangsprijs verlaagd van 1 mark tot 50 penning. Verdere reducties worden nog verleend aan scholieren, vereenigipgen, reis gezelschappen enz. Voor werkloozen is de toe gang geheel vrij. --x-4 Binnenen buitenaanzicht van de nieuwe katholieke kathedraal van Serajewo, eigenaardig wijl Moorsche en moderne bouwstijl er in groote harmonie toe passing vonden- Minister Slotemaker de Bruine bezoekt de tentoonstelling van den Haagsche Gem. vakcursus voor jeugdige werkloozen na de opening door weth, de Vries (rechtsJ, Toepassing van de moderne geluidsfilm op het gebied der bedrijfs- propaganda. Men meldt ons uit Den Haag De onlangs opgerichte „Club van Veertig", welke zich ten doel stelt de reclame te bevor deren, is Woensdagavond voor het eerst naar buiten getreden met een lezing- en film-avond voor leden en genoodigden in het gebouw „Excelsior" aan de Zeestraat Daar de voorzitter, de heer G. E. Bouwmees ter, als spreker optrad, sprak de secretaris, de heer A. E. Gelink een inleidend woord, waarin hij in het kort het doel van de „Club van Veertig" uiteen zette. Het doel, reclame te bevorderen, wil de club bereiken door het vormen van goede reclame chefs. We hebben in Nederland scholen en opleidingen op allerlei gebied, alleen de recla me-chef moet zichzelf vormen in de practijk en daar leeren door schade en door schande. Dat tekort wil de club aanvullen en wel door het stichten van een cursus voor reclame-chefs, door tentoonstellingen op reclame-gebied, waar van er in het najaar een in Den Haag zal worden gehouden, door het uitschrijven van prijsvragen voor studeerenden aan handelsscholen en ten slotte door het organiseeren van clubavonden, waarop reclame-onderwerpen zullen worden besproken. Deze avond was de eerste der clubavonden, welke de „Club van Veertig" organiseert, aldus de heer Gelink. Hierna was het woord aan den heer G. E. Bouwmeeser, die het onderwerp„De toepas sing van de moderne geluidsfilm op het gebied der bedrijfspropaganda" behandelde. Na met de bekende anecdote van de kake lende kip, die reclame maakt voor haar product, de aandacht van zijn gehoor te hebben gevangen wees spr. op de beteekenis van de film als modern propaganda-middel. i Terwijl de annonces en affiches reeds een geruime periode van ontwikkeling achter zich hebben, dateert de geschiedenis van de propa gandafilm eerst van vóór 24 jaren. Julius Pinschawer heeft baanbrekend werk op het gebied van de reclamefilm verricht, eerst met de stomme film, later met de geluidsfilm. Men kan twee soorten propaganda-films onderscheiden en welde Jcorie reclamefilm van ongeveer 100 meter lengte, die in den regel in het vóór-programma der bioscoopvoorstel lingen wordt vertoond, en vervolgens de be- drijfs- of demonstratiefilm van 1000 meter en meer, waarvoor gewoonlijk speciale voorstel lingen worden georganiseerd. De korte reclame-film speelt de rol van een sprekende affiche, de bedrijfs- of demonsratie- film is te beschouwen als een tot actief leven geroepen reclame-geschrift. De korte reclame-film wordt gaarne als truc- film uitgebeeld, teneinde aan de behoefte haar ontspanning van het bioscoop-bezoekende publiek tegemoet te komen, terwijl de bedrïjfs- en demonstratie-film zich tot een uitgezochte schare van belangstellenden en belanghebbenden richt en ook veelal als leer- óf culfüurfüm dienst doet. Een bijzondere attractie van de korte reclame film is het levende beeid, waaraan thans ook het geluid is toegevoegd en waardoor 't publiek als het ware tot aanschouwing wordt gedwongen. Het feit, dat in het bioscooptheater het publiek niets anders krijgt te zien en te hooren dan wat zich op het witte doek afspeelt, en het de film niet zooals thuis de radio kan „afzetten", brengt voor den reclame-vakman den piicht mee om het geduld van de bioscoopbezoekers niet door langdradige voorstelling op de proef te stellen en de aanwezigen voor de afge dwongen aandacht voor zijn reclame door gees tige, smaakvolle en aantrekkelijke vertooningen schadeloos te stellen. Hierna werd een aantal reclamefilms ver toond, waardoor de ontwikkeling van dit propa gandamiddel werd gedemonstreerd. Allereerst eenige stomme films, o. a. „Der Nahkasten", een trucfilm uit het jaar 1913, waarin reclame wordt gemaakt voor druk knoopjes. Dit is een door de toegepaste trucs bijzonder suggestieve film, die het ook in den tegenwoordigen tijd nog wel zou doen. Ook de reclame-fiim voor een bioscoop- en fotobeurs met meervoudige of simultaan-foto- grafie, dateerend uit 1923, mocht er zijn. Een film, die door d'r oorspronkelijkheid een sterken indruk maakt, was „der Sieger", een reclame-film voor een bandenfabriek. Vervolgens kwamen eenige geluidsfilms aan de beurt, waarbij het rhythme meewerkte om de aandacht van de toeschouwers te boeien. Via een gymnastiek-demonstratie wist een fabrikant van haarwaters zijn producten bij het publiek aan te bevelen. Aardige truc- en poppen- en teeken-films, waarbij de rhythmische bewegingen van leven- looze voorwerpen de groote attractie vormden, waren o. a. de „Kuchensinfonie", „Carmen", „Die Waschbëren", „Taler, Taler", „De llcht- dief", een origineele Philipsreclame, „Die cni- nesische Nachtigall" en „Der Rundfunk auf dem Lande". De heer Bouwmeester gaf bij al deze films een toelichting en wees op de speciale betee kenis van elk dezer voor den reclame-vakman. Tenslotte werd nog een filmpje vertoond van d« „Club van Veerig", welke geen toelichting noodig had. doch voldoende voor zichzelf sprak. Blijkens het dankbaar applaus waren de aan wezigen zeer voldaan over dezen eersten lezing en filmavond. Spelende kinderen gooiden zand tusschen de wissels. Als gevolg van 'n kwajongensstreek is Woens dagmiddag viak bij de halte Bergambacht op de lijn Gouda-Schoonhoven een rijtuig van een personentrein ontspoord. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd, ook de materi- eele schade was gering, doch wel ontstond er belangrijke stagnatie in den treinenloop. De oorzaak van de ontsporing bleek bij onderzoek te zijn, dat eenige kinderen die te voren daar gespeeld hadden, hoopjes zand tusschen de wissels hadden gemaakt, waardoor deze niet goed functionneerdem Het ongeluk gebeurde, volgens de „Telegraaf' met tramtrein 649 SchoonhovenGouda, welke om 16.35 van Schoonhoven vertrokken was en te 16.48 te Bergambacht moest arriveeren. Te Bergambacht ligt in deze enkelsporige lijn een spoorkruising, welke evenals andere op dit traject zelf werkende wissels heeft, die altijd in denzelfden stand staan, waardoor treinen op het goede spoor binnenkomen, terwijl de uitrijdende trèinen deze meteen weer werken de wissels zelf omklappen, waarna ze weer in hun ouden stand terugspringen. Toen heden middag de trein te Bergambacht binnenliep, reed de machine echter het verkeerde spoor op, het gevolg van een verkeerden wisselstand. Van het rijtuig achter de locomotief ging het voorstel eveneens den verkeerden kant op, doch daar de wissel inmiddels in den goeden stand was teruggesprongen liepen de achterwielen van het rijtuig plus het volgend rijtuig en de bagagewagen op het goede spoor. Gelukkig was het, dat het rijtuig een draaibaar onderstel heeft, waardoor de wagen wel draaide maar de wielen in de sporen bleven. De machinist bemerkte het gevaar terstond, en was zoo verstandig den trein geleidelijk tot stilstand te brengen, in plaats van snel te rem- rhen, waardoor hij voorkwam, dat het rijtuig omkantelde. Vijf en twintig meter over Sen •wissel stond de trein stil. Het rijtuig stond dwars over beide sporen en vórmde met de locomotief een réchten hoek. In den wagen zaten ongeveer 35 passagiers, die allen ongedeerd konden uitstappen. Van het rijuig was een ruit verbrijzeld, echter zon der iemand te verwonden. Door dit ongeval werden beide sporen ver sperd, doch de dienst moest zoo goed en zoo kwaad als het ging worden onderhouden, het geen, dank zij verschillende manipulaties met het materiaal vrijwel gelukte. Vertragingen konden echter niet uitblijven, en zoo kwam de eerste trein uit Bergambacht na het onge luk te Gouda met 45, de tweede met 75 minu ten vertraging aan. Nadien ging het beter. Er is bij de politie aangifte gedaan, welke thans de kwajongens die het zand tusschen den wissel hebben gelegd, tracht op te sporen. In het ziekenhuis aan zijn wonden gestorven. Woensdag heeft op den Amsterdamschen weg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tusschen een uit de richting Ede naderende luxe auto en een wielrijder, komend van tegenover gestelde zijde. Ernstig gewond is de wielrijder per auto naar het gemeenteziekenhuis overgebracht Geconstateerd werd, dat hij een schedelbasis- fractuur had opgeloopen. Door de verkeerspolitie werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. Gisteren is de wielrijder aan de bekomen ver wondingen overleden. Eén doorle, één gewonde. Woensdagavond omstreeks half tien heeft aan het Damsterdiep te Groningen bij de Ruischer- brug een chauffeur van een taxi uit Delfzijl een jongen en een meisje, die daar liepen te wandelen, aangereden. De jongeman, de 22- jarige J. W. G. wonende te Noorddijk, werd zwaar gewond naar 't Diaconessenhuis te Gro ningen vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. Het meisje bleef ongedeerd. Door het krach tige remmen van de taxi werd een der inzit tenden, de heer Dijk uit Groningen dooi glas scherven van de vooruit gewond. Bij het door de politie en marechaussee inge stelde onderzoek is gebleken, dat de remmen van de taxi in orde waren. De chauffeur van de taxi v. d. L. uit Delfzijl heeft verklaard, dat hij het t-weetaJ voetgangers niet tijdig ge noeg heeft opgemerkt. Tegen hem is pi oces-verbaal opgemaakt, we gens het veroorzaken van dood door schuld. Gistermorgen te omstreeks 10 uur heeft op den hoek van de Nieuwstraat en den Keiweg te Oosterhout een ernstige aanrijding plaats gehad. De ongeveer 60-jarige heer P. Mathij- sen reed op de fiets en keek naar de linker zijde van den weg, terwijl van de rechterzijde de vrachtauto van de firma H. Bol naderde. De heer Mathijsen, die doof is, heeft de auto niet gehoord en is er mede in aanrijding ge komen. Een onmiddellijk gewaarschuwd ge- neesheèr constateerde een hersenschudding en achtte overbrenging naar het St. Jozef-zieken- hute noodzakelijk. Tram, die er op reed, derailleerde. Gistermorgen heeft op den Nieuwen Vllssing- schen weg nabij het vliegveld bij Vlissingen een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een ledige vrachtauto, bestuurd door den sleeper A. Minderhout, die met zijn knecht in de cabine zat, reed plotseling de tramrails over en sloeg daarbij om. Juist kwam een tram uil de richting Middelburg aan en reed op de auto in, waardoor de tram derailleerde. De autobe stuurder en zijn knecht zijn met inwendige verwondingen naar het ziekenhuis te Vlissin gen overgebracht. Van andere zijde gaf men ons de volgende lezing van het geval: Voorbij Souburg ter hoogte van het vlieg veld werd de electrisehe tram Middelburg— Vlissingen aangereden door een vrachtauto van de firma Minderhout uit Vlissingen. Deze wagen was bij het passeeren van een andere auto tengevolge van de gladheid van het wegdek geslipt. De gevolgen waren zeer ernstig. De tram sloeg uit de rails, terwijl de vrachtauto over den kop ging. Beide inzitten den werden uit den wagen geslingerd. De be stuurder werd zwaar gewond onder de auto vandaan gehaald. Zijn knecht, die ev -neens was gewond, was er minder ernstig aan toe. Bei den werden naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd. De bestuurder bleek ernstige snijwonden aan beenen, armen en aan het hoofd te hebben op geloopen. Zijn knecht, die naast hem zat, J. Vermeulen, heeft geruimen tijd met de borst beklemd ge zeten, waardoor ook zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Het heeft gerui men tijd geduurd, alvorens de tram, die ernstig was beschadigd, weer in de rails was gebracht. De trambestuurder alsook de passagiers van de tram bleven ongedeerd. De vrachtauto is geheel vernield. De brandweer rukte gisterenmiddag om streeks half 4 uit naar de Brouwersgracht 168, te A'dam, omdat voor dit perceel via den brand melder hulp was gevraagd. Op de tweede verdieping was de vrouw des huizes in een tusschenkamertje den maaltijd aan het bereiden. Om de geurende uien niet te laten aanbranden, roerde de huismoeder in de pan. Op een gegeven moment werd ze op geschrikt met het noodlottig gevolg, dat zij de pan omwierp en mede het petroleumtoestel en een blik met vier liter petroleum. De brandende olie verspreidde zich over den vloer en onmiddellijk stond de tusschenkamer in lichtenlaaie. Op het gegil van zijn vrouw kwam haar man toegesneld, hij greep een divankleed en trachtte daarmede de vlammen te dooven, doch toen dit niet gelukte, bracht hij eerst vrouw en kinderen in veiligheid. Daar op snelde hij weer haar boven en trachtte nu met water het vuur te bezweren, waarbij de inmiddels gearriveerde brandweer hem kwam helpen. Deze legde een straal uit, welke via de trap naar de brandende kamers werd gevoerd. Allereerst werd het offensief ge opend op de achterkamer, welke ook reeds vlam had gevat, waarna een brandwacht met behulp van een zuurstofmasker de rnldden- kamer binnendrong. Het vuur was toen snel bedwongen, zoodat de straal, welke via den ladderwagen werd uitgebracht geen dienst be hoefde te doen. Nadat hoofdbrandmeester Doets een onderzoek had ingesteld, rukte het talrijke materiaal weer in. Verzekering dekt de schade, welke niet al leen beperkt bleef tot de tweede etage, daar de waaronder gelegen verdiepingen water schade kregen. DE N. S- B- HIELD VERGADERING Het is gisteravond te A'dam op 't Zonneplein en omgeving zeer rumoerig geweest. De N S B had namelijk voor het tuindorp Oost zaan een vergadering uitgeschreven van welke weten schap een groot aantal tegenstanders gebruik maakten, om naar het tuindorp te trekken. De politie van het bureau Adelaarsweg had echter op een en ander gerekend, en een groote macht, waaronder veel rechercheurs en mo toragenten was op het tuindorp samengetrok ken. Om half acht arriveerden de N.S.B 'ers in twee groote autobussen waarna de herrie een aanvang nam. Inspecteur de Liefde vond het toen noodig, het plein te laten ontruimen, hetgeen met behulp van de gummieknuppels gelukte. Den geheelen avond was verder toe zicht noodig. De politieke tegenstanders ver zamelden zich telkens weer in de donkere zij straatjes. waaruit ze door de politie moes^n worden verwijderd. Op een gegeven moment is er zelfs geschoten. Om half elf vertrokken de zwarthemden weer naar de stad, geescon teerd door motorpolitie. Het bleef daarna nog langen tijd rumoerig. Ook in de Spaarndarnmerstraat is het gis terenavond nog even rumoerig geweest. Om streeks zeven uur begon een aantal commu nisten een spreekkoor aan te heffen en onmid dellijk rukte de overvalauto van het bureau Spaardammerstraat uit. De bezetting van deze auto joeg vervolgens de menigte uileen, zon der dat er van de wapenen gebruik behoefde te worden gemaakt. Het is daarna rustig ge bleven. Een zeer tragisch ongeval heeft gisteravond P'aats gehad in perceel Groote Wittenburger- straat 115 te A'dam twee hoog achter, waar de 80-jarige weduwe Jannetje S. met een vriendin samenwoont. Deze vriending was een oogenblik uitgegaan om boodschappen te doen. De oude vrouw bleef dus alleen aehter en toen haar kleeren, doordat zij te dicht bij de brandende kachel kwam, in brand geraakten, kon niemand haar onmiddellijk helpen. Op haar hulpgeroep snelde echter haar 32- jarige buurman van drie hoog achter toe. On danks het feit, dat de vróuw bijna geheel in brand stond, greep hij het slachtoffer aan, waarna hij er met behulp van een kleed in slaagde, de vlammen te dooven. Intusschen wa ren ook andere personen op het gerucht af gekomen en deze waarschuwden den G.G. en G.D. die het slachtoffer in deerniswekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwe-gast- huis transporteerde. Bij navraag gisteravond was naar toestand zeer ernstig. In de woning werd nogal schade aangericht, daar het vuur op verschillende voorwerpen was overgeslagen. De vlammen werden echter spoedig gedoofd. De redder is bij het dooven der vlammen ernstig aan beide handen gewond, welke door den G.G. en G.D, zijn verbonden. Hij zal eenigen tyd zijn werk niet kunnen verrichten. Buitenlamlsche waren met misleidend opschrift. In zijn laatste vergadering heeft de Nijver- heidsraad uitvoerig van gedachte gewisseld over de vraag, of het mogelijk zou zijn maat regelen te nemen tegen het streven van bui- tenlandsche fabrikanten, om hunne waren door het aanbrengen van opschriften of op andere wijze voor Nederlandscbe te doen doorgaan. Aan een uit zijn midden benoemde commissie, bestaande uit de heeren mr. L. Broekhuysen, voorzitter: ir. A. H. Ingen Housz, H. B. Peteri, dr. L. G. Kortenhorst en mr. H. H. Steneker, leden; en mr..J. H. van Schermbeek, secreta ris, heeft de raad opgedragen aan de hand van de gehouden beschouwingen deze aange legenheid nader te onderzoeken en hem daar over van voorlichting te dienen. Dit onder- werp, waarop de Raad reeds vroeger de aan dacht van den Minister van Economische Za ken had gevestigd, is opnieuw aan de orde gesteld, omdat de Minister, bij wiens departe ment het vraagstuk eveneens in studie is, 's Raads meening daarover heeft ingewonnen. Industrie en landbouwcrisis. Voorts heeft de Raad ter kennis van dien zelfden Minister gebracht een aantal wenschen ten aanzien van de vertegenwoordiging van de industrie in de iandbouwcrisiscentralen, om langs dien weg te bereiken dat bij het nemen van landbouwcrisis,maatregelen zooveel moge lijk rekening met de daarbij betrokken indus- trieele belangen zou worden gehouden. Gouden jubileum der Congregatie. Men meldt ons uit Moerdijk: Het jaar 1935 zal met gouden letters in de annalen van de Zusters van het Allerheiligst Hart van Jesus te Moerdijk worden vermeld, daar dit jaar het vijftgjarig bestaan dezer Con gregatie herdacht wordt. In het jaar 1879 werd de eerste grondslag voor de jubileerende Congregatie gelegd en in 1885, werd door den toenmaligen Pastoor van Moerdijk, den zeereerw. heer Jos. van Gennep, een dagregel opgesteld, welke de grondslag was voor de later door Z. D. H. Mgr. Godschalk, Bisschop van het Bossche Diocees, goedgekeurde constitutie. Het behoeft niet gezegd, dat deze gebeurte nis niet zonder feestelijkheden zal voorbij gaan. Het feit der stichting van de Congregatie zal op 2 Juli a.s. plechtig herdacht worden. Het hoogtepunt van deze herdenking zal bestaan in de Pontificale Hoogmis, die Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, in de kapel van het Moederhuis zal opdragen. Aangaande de verdere feestelijkheden kun nen wij nog mededeelen, dat op het einde van Juli en reünie der oud-leerlingen zal gehou den worden. Ter gelegenheid van dit gouden jubeljaar zal een gedenkboek uitgegeven worden. De Commissaris van Politie der Af-d. B. 's Gravenhage waarschuwt tegen de praktijken van den winkelier F. J. van Stuivenbergi gebo ren te Geldermaisen, 10 April 1907, Wonende Hoefkade 872 te 's Gravenhage, die de gewoonte heeft bij grossiers in, en fabrikanten van, dro gist- en verfwaren en parfumerieën, bestellin gen te doen en na ontvangst der goederen deze niet te betalen. Bij het nemen van maatregelen van de daardoor gedupeerden, met de bedoe ling het hun toekomende bedrag te innen, be roept genoemde van Stuivenberg er zich daar na op reeds eenige jaren geleden wegens krank zinnigheid onder curateele te zijn gesteld. In het Algemeen Politieblad raadt de burge meester van Soest voorzichtigheid aan by het ier plaatsing opnemen van en het reflecteeren op advertenties van het scheikundig instituut, gevestigd Amersfoortschestraat 23, te Soester- aerg, alwaar woonachtig is N. Dorland, waarin wordt voorgesteld, dat zal worden opgeleid tot laborant(e), apothekers-assistent (e) of analyst en analyste. KEULEN. 6 Maart. (R. O.) Het „Schloesschen" te Boppard, waar eens de componist Humper- dinck woonde, za] eerstdaags dienst gaan doen als herstellingsoord voor componisten en musici of hun weduwen. Tevens zal het worden ingericht als een museum ter nagedachtenis aan den componist van Haensel und Gretel. Het idee is uitgegaan van Richard Strauss, die tegen het einde dezer maand of begin April Boppard zal bezoeken om het huis officieel te openen. ST. JOHNS, 6 Maart. (V.D.) De robben- vloot van New Foundland bestaande uit ne gen robben vangers, is heden uitgevaren onder leiding van Abraham Kean. den kapitein van de „Peothic". Kean is tachtig jaar oud en ver trekt thans voor zijn 47ste reis. Hij heeft op zijn naam een record van 1.007.019 robben- huiden, die hij in totaal aan de markt heeft gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2