SLOTBEDRIJF VAN HET GRIEKSCHE v TREURSPEL. TwvsmT<T?mc: 14 MAART 1935 NOG STEEDS HOOP OP VREDE. GIL ROBLES' REIZEN DOOR CATALOJNIE. DE KRIJGSRADEN GAAN HUN WERK BEGINNEN. DE LAATSTE REVOLUTIE VAN VEN1ZELOS. A.S. GRONDWETSWIJZIGING. De laatste opstandelingen pogen zich over de grens te redden. Chili zet zijn bemiddeling tusschen Bolivia en Paraguay voort. Een verdeelde ontvangst. SUCCESSEN IN TARRAGONA *EN GERONA. TREEDT MAC DONALD AF MGR. DIAZ' ARRESTATIE. GROOTE PETROLEUMBRAND IN ENGELAND. POLITIE GAAT OP ROOF UIT, DE OPSTAND OP CUBA. Door de energieke maatregelen van Mendieta onderdrukt. HET RINTELEN-PROCES. MOHAMMEDAANSCHE STUDENTEN TEGEN LEERAREN, SIMON EN EDEN 24r-27 MAART IN BERLIJN. RADIO-TELEFONISCH INTEL VIEW, OVER EEN AFSTAND VAN 8900 K.M. SCHANDPAAL VOOR DRINKEBROERS EN SPELERS. 29 „Ik sal mij uit het politieke leven terug trekken en ben vast besloten, nim mer in mijn vaderland terug te keereti In de politieke crisis, welke nu al jaren eenige werelddeelen In angstige spanning houdt; een spanning, welke slechts in een bloedige uitbarsting, volgens sommigen, ten slotte haar oplossing vinden kan, is andermaal, en dat is bemoedigend in deze kommervolle tijden, het spreekwoord waarheid gebleken, dat, wanneer de nood het hoogst schijnt, de redding het dichtst nabij is Het politieke en militaire Grieksche treurspel, waarnaar da gen lang, in vreeze voor internationale ver wikkelingen, de Balkan en gansch Europa angstige oogen richtten, heeft een gelukkige ontknooping gevonden. Tien dagen hebben de kanonnen gedonderd in Thracië en Macedonië, raasden de bom menwerpers over de eilanden der Egeische Zee, werd de wereld overstroomd met be richten, in massale hoeveelheden, zóó verward en verwarrend, dat zij geen anderen indruk wekten, dan dat het schoone land der Helle nen den ehaoe in onweerhoudbare vaart tege moet snelde. En nu in enkele dagen is de re volte neergeslagen en plotseling davert Athene van gejuich, wordt Kondylis, als overwinnaai en redder des vaderlands, in triomf ingehaald, hangt heel het land de vlaggen uit Over de grenzen zijn de rebellen gevlucht, voor zoover zij niet door de zegevierende re- geeringslegers werden gevangen genomen en de Kretenzer zelf, Venizelos, ziel en leider van den opstand, zocht een goed heenkomer op het eiland Kasos, niet ver van het tooneel zijner rebellie, echter in den Itaiiaanschen Dodecanesoa, dus buiten Athene's machts greep, en reeds gaf Italië de verklaring af, dal de staatsman-revoluUonnair is geinterneerd, als politiek vluchteling wordt beschouwd en niet zal worden uitgeleverd. Tragisch, doch wel begrijpelijk einde van een politieke loopbaan, die meer van revolu- tionnaire neigingen dan van staatsmanswijs heid getuigde al heeft de subtiele Kretenzer in de dagen van zijn macht herhaaldelijk de Europeesche kanselarijen geimponeerd dooi zijn origineele denkbeelden. In den oorlog was hij de ijverige dienaar van de zaak der geallieerden, wijl hij hun de beate kansen gaf op de overwinning, waarvan hij zelf de vervulling zijner ambities ver hoopte; al zijn revoluties trouwens en tegen- revoluties, en men telt er een dozijn, zijn vrijwillige verbanning in 1920 en zijn terug keer in 1923 en thans zijn jongste neergesla gen omwentelingspoging werden door een zelfde heerschzucht hoofdzakelijk geïnspi reerd. *'""v r Een Fransch blad heeft kans gezien, den vluchtenden opstandeling, op weg naar de ballingschap, met een interviewer aan boord 'te komen. Venizelos" verslagenheid moet ont zettend zijn. „Ik verzeker u", voorkwam hij den interviewer, „dat de revolutie rechtvaar dig was, maar ik heb haar niet gewenscht Ik zal mij nu uit het politieke leven terug trekken en ben vast besloten, nimmer meer in mijn vaderland terug te keeren" De grijze staatsman heeft zich al vaker vast besloten uit de politiek teruggetrokken, maar hij is thans 71 jaar, en aan de verwezenllj king van zijn voornemen behoeft derhalve niet getwijfeld te worden. Of evenwel zijn verklaring waarheid bevat, dat de revolutie rechtvaardig was en dat hij haar niet heef! gewenscht? In Griekenland en op den Balkan was iedereen er dadelijk van overtuigd, toen de eerste muiterij te Athene losbarstte, da' Venizelos de eigenlijke aanstichter was Al leen over de motieven liepen de meeningen uiteen en daarover zijn op het oogenblik de Balkanbladen nog niet uitgepraat. Waren het uitsluitend haat en persoonlijke rancune of heerschzucht, die Venizelos dre ven, zijn dertiende revolutie te probeeren, om de macht In handen te krijgen? Hebben de .Venizolisten alléén een coup de force in den zin gehad, voor de a.s. verkiezingen hun wei- licht ook in den senaat de meerderheid ont nemen en hun aldus voor lang den toegang tot de staatsmacht afsnijden. Het is zelfs van iemand, die al twaalf revoluties op zijn kerf stok beeft, niet aan te namen, wijl niemand beter dan Venizelos weten kon, dat de gevol gen van een omwenteling economiseh, natio naal, en bij de gespannen Europeesche ver houdingen ook internationaal zóó noodlottig kunnen zijn, dat zelfs in 't gunstigste geval jaren vaak noodig zijn, voor de in zoodaniger broederkrijg geslagen wonden zijn geheeld. Met grimmige belangstelling hebben dan ook, al den tijd dat het bloedig conflic; duurde, de landen van het Balkan-bloc gegist naar de eventueele andere motieven, o£ zelfs naar de buitenlandsche elementen, welke dei Kretenzer tot zijn daad dreven. Zelfs hebber Joego-Slavië, Roemenië en Turkije eenigt malen in vinnige taal te verstaan gegeven, dat de Balkan-entente een levende werkelijkheid is, waarmede iedere aspirant-buitenlandsche aanvaller van Griekenland moest rekening houden. Aas wiens adres was die dreiging gericht. De naam van Italië is in sommige Balkan bladen genoemd; die van Bulgarije eveneens. Beide landen, het ls bekend, hebben met ■wrevel bij de wording van het Balkan-pact ter zijde gestaan. Bulgarije weigerde toe te treden, wijl het pact vóór alles den status quo sanctionneert; Italië zag er de mislukking in van zijn Balkan politiek Bouwden werkelijk die landen op een vervanging ven Tsaldari? door Venizelos verwachtingen? Met zooveel stelligheid, dat zij bereid zouden zijn. den Kretenzer te steunen? Even sloeg de Balkan pers inderdaad alarm: Onder voorzitterschap van koning Boris was te Sofia krijgsraad ge houden; te Genève had Bulgarije, dat zelf aan zijn Thracische grens de „wacht versterkte' bezwaar gemaakt tegen zekere troepencon centraties der Turken. Turkije proleeteerdt terug. Er klonk wat sabelgerammel rond de Grieksche grenzen. Sommigen meenden da: de lont alreeds bedenkelijk het Balkan-kruit vat naderde. Maar uit Genève kwam dra he' bericht der Bulgaarsch-Turksche verzoening. Wat men uit Sofia vernomen h«4, wees meei 0p binnenlandsche moeilijkheden dan op plan- nen van koning Boris, wisOs troon zóó vast niet staat, en wiens officieren voor oen deel «ntt-monarchistisch en. zeker anti-zij n-dynas- tie zijn, om 'n avontuur te wagen, dat behalve zijn eigen land, heel den Balkan in rep er. roer zou brengen. Wat Italië betreft, dit land heeft herhaaldelijk tijdens den Griekscher burgerkrijg verzekerd, dat het niet aan ingrij pen dacht. Dat beide landen een overwinning der Ve- nizelisten toch met vreugd zouden hebben be groet en dat thans het Balkan-bioc triom feert, lijdt geen twijfel. Venizelos immers war opponent toen het Balkan pact in 't Grieksche parlement aan de orde was. Wie echter de ontwikkeling der dingen in den Balkan, en speciaal de wordingsgeschiedenis van he' Baikanverbond nader beziet, zal erkennen, dat niemand minder den Venizelos zelf, tij dens zijn jongste premierschap, door zijr, verzoening met Turkije den weg heeft gebaand naar de samenwerking, welke in het Balkan pact ten slotte haar bekroning vond. En de oppositie van den Kretenzer tegen de buiten landsche politiek zijner opvolgers in de re geering betrof meer 'n enkele clausule van het Baikanverdrag, dan het geheele pact. Intusschen, of de verwachtingen der enke len, die van Venizelos' triomf het definitieve einde van het Balkanpact verhoopten, objec tief gemotiveerd waren of niet, de nederlaag der rebellen heeft aan die verwachtingen, welke op zich zelf reeds een factor van on rust vormden op den Balkan, een einde ge maakt. Een gelukkig einde, want zorgen en span ningen beleeft Europa reeds voldoende, dr Balkan moge blijven op den weg van vreed zame samenwerking, welke hij de laatste ja ren schijnt op te gaan. ISTANBOEL, 13 Maart. (R. O.) Volgens hie' ontvangen berichten poogt een deel der ver dagen opstandelingen van het vierde Gneksch- egerkorps zich in Thracië op Turksch gebieo in veiligheid te stellen. De Grieksche regeeringstroepen rukken in het gebied ten Oosten en ten Noorden van Dedeagatscb vooruit Naar uit het Turksche grensstation Usun- kueprue gemeld wordt, probeerden opstande lingen een uit vijf wagons bestaanden militai ren trein met officieren en manschappen dei vluchtende revolutionnairen op Turksch ge- oied te brengen. Ze werden echter aan de grens aangehouden en onderhandelen nu me' ie Turksche autoriteiten. Zij verzochten, Turksch grondgebied te mo gen betreden, om aan gevangenneming te ont komen. Kleinere troepen der opstandelingen, die door de Grieksche regeeringstroepen achtervolgd worden, trokken de Maritza. :over. welke de grens vormt en meldden-zich- bij de.Turksche grensposten. Ze weFden direct ontwapend er op .transport gesteld. Minister-president Tsaldaris, die overspan nen is tengevolge van de gebeurtenissen dei laatste dagen, zal 2 3 dagen op een buiten verblijf rust nemen. Als hij zal zijn teruggekeerd, zal de mln'ster raad maatregelen nemen ter bestraffing der rebellen. - Verkiezingen zullen, worden uitgeschreven voor een nationale vergadering, belast met d? Wijziging der grondwet, welke wijziging o.a zal meebrengen een versterking der uitvoe rende macht. ATHENE, 13 Maart. (R. O.) De minister van oorlog, generaal Kondylls, heeft verklaard, da' de senaat, die voor uit Venezelisten bestaat door een volksstemming zal worden afgeschaft Vandaag ls een vertegenwoordiger van Ve- oizelos, één der geldschieters voor den opstand PIstolakis, gearresteerd, eveneens de burge meester van Drama, die actief aan den opstand heeft deelgenomen. In politieke kringen verluidt, dat generaal Metaxas, nu ie opstand is gedempt, weer uil de regeering zal treden, daar zijn taak thans is afgeloopen. ROME, 13 Maart (H.N.) Omtrent de aan komst van Venizelos op het eiland Kasos wordt nader nog gemeld, dat Venizelos behalve door zijn echtgenoote door verscheidene sena toren en afgevaardigden werd vergezeld. Voorts werden er 56 officieren en 43 onderofficieren ontscheept. De 56 officieren en 43 onderoffi cieren zijn voorloopig geïnterneerd. Venizelos en zijn echtgenoote. benevens de senatoren en afgevaardigden zijn vandaag naar het eiland Rhodos overgebracht Zij zijn niet geïnterneerd, doch wel onder speciale contróle gesteld. De ltaliaansche regeering heeft de Grieksche regeering verzocht manschappen te zenden om de duikboot der muiters, die te Pathmos lig' en door de muiters verlaten ls, te laten afha len. De commandant van de duikboot heeft zelf moord willen plegen en is thans naar Rhodos overgebracht. Laatste stuiptrekking der rebellen SOFIA. H Maart. (R.O.). Naar uit Petritsj aan de Bulgaarsch—Grieksche grens door de Bulgaargehe autoriteiten gemeld wordt, wero daar Woensdagmiddag van 3 uur tot het val ten van de duisternis aanhoudend zwaar ge schut- en machinegeweervuur gehoord. Volgens piededeeiingen van de Grieksche grensposten betreft het hier een hevig gevecht f.uaschet) Grieksche regeeringstroepen en het 22ste infanterie regiment, dat tot het opstandige vierde legercorps behoort en dat tot dusverre geweigerd heeft, zich over te geven- Over den afloop van het gevecht, dat zich in de omgeving van Drama heeft afgespeeld zijn momenteel oog geen nadere berichte# binnengekomen. ROME, 13 Maart (R.O.i De Grieksche rebellen duikboot „Katsonis" bevindt zien nog steeds te Pathmos. Het schijnt, dat zoo zij niet naai den Epirus i» vertrokken, gelijk de „Averoff", dit een gevolg is van een oneemgheid tusschen de officieren diè op net eiland untscneept zijn, en de matro zen, die niet in staat zijn, zelf de duikboot te pesïii"-" GENEVE, 13 Maart. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De commissie van drie en twintig uit de buitengewone volken bondsver gadering voor het Chaco-geschil heeft vandaag haar discussies voortgezet. De gedelegeerde van Chili deelde daarbij mede dat zijn regeering ook thans nog in sa menwerking met de andere nabuurstaten van de oorlogvoerende partijen tracht tusschen Bolivia en Paraguay te bemiddelen en de hoop nog niet opgegeven heeft, dat de vrede op den grondslag van de eenigszins gewijzigde aanbevelingen van de volken bondsvergadering van 24 November zou kunnen hersteld worden De leden van de commissie van drie en twin tig bleken vandaag overeenstemmend van oordeel te zijn, dat nogmaais hei resultaat van deze nieuwe Amenkaansche vredesbemoeiin- gen zou moeten worden afgewacht. Weliswaar waarschuwden verschillende ge- deiegeerden, zooals die van China, Columbia. sovjet-Rusland en Zweden, tegen ai te groote lijdzaamheid van den volkenbond, doch ook zij waren bereid, nogmaals het woord aan de Amerikaansche bemiddelende staten te laten. Waarschijnlijk zal de commissie morgen dan ook besluiten, zich voor eenigen tijd te verda gen, terwijl een onder-commissie de opdracht zou krijgen, den gang van zaken te blijven volgen en in voeling te blijven met de bemid delende Amerikaansche staten. De gedelegeerden van Columbia en China kwamen vandaag nog in verzet tegen de ge dachte, die huns inziens in de gisteren dooi Massigli uilgesproken rede opgesloten lag, dat alleen die staten, die in de nabijheid van een uitgebroken conflict gelegen zijn, sanctiemaat- regeien tegen den aanvaller zullen te treffen hebben. Massigli verzekerde, dat dit niet de bedoeling der Fransche regeering is. Het eenige doel van zijn rede van gisteren was, de nabuurstaten ertoe te bewegen, thans met preciese voorstellen over de verder te ne men maatregelen aan te komen. De andere voikenbondsstaten zouden dan op den aanbevo len weg moeten volgen. Het initiatief behoor de echter door de nabuurstaten te worden ge- numen. Guani (Uruguay) verwekte vandaag nog eenige sensatie door de verklaring, dat de re geering van Uruguay het verbod van wapenie- vermgen tegen Paraguay slechts dan za) handhaven, indien alle nabuurstaten van de oorlogvoerende landen het embargo eveneens tegen Bolivia handhaven. Deze verklaring van Guani lokte scherp pro test uit van de gedelegeerden van Frankrijk Engeland en sovjet-Rusland, die erop wezen, dat de commissie van drie en twintig op 16 Januari eenstemmig als haar meening had uit gesproken, dat het embargo uitsluitend nog tegen Paraguay moest worden gehandhaafd. Guani beloofde deze protesten nog van avond ter kennis van zijn regeering te zullen Drengen. Ondanks de felle actie, welke niet alleen van de zijde der iinksche Catalanisten maar ook en vooral van den kant der Katholieke Liga Catalana tegen zijn persoon wordt ge voerd, heeft de leider der „Acción Popular", dr. Gil Robles, nauwelijks acht dagen na zijn eersten propaganda tocht door Catalo-nië, vooi de tweede maal een bezoek aan de Catalaan- sche gouwen gebracht, ditmaal aan de pro vincie Gerona. Zooals men zich wellicht zal herinneren, gold het eerste bezoek Tarragona en omge ving, waar Gil Robles persoonlijk de propa- ganda-campagne der „Acción Popular Cata lana" inluidde. Ofschoon hij eenerzijds, naar „El Debate" indertijd meldde, aldaar door duizenden en nog eens duizenden met uitbundig enthousias me ontvangen werd, werd hij anderzijds dit ieesi men tusschen de regels van de pers verslagen over dezen triomftocht door dooi een wellicht nog grootere massa als een „in dringer" gebrandmerkt. Eigenlijk gezegd kon men ook niet anders verwachten, wanneei men de mentaliteit van het meerendee) dei Catalanen kent. die de Castüiaansche politici, die i n Cataionië proselieten komen maken, steeds als „kolonisators" hebben beschouwd. Desniettemin schijnt de- campagne der „Ac eión Popular" in Tarragona en omgeving een veel grooter succes te hebben gehad, dan mer, aanvankelijk verwacht had. Of dit succes echter blijvend zijn zal, is nog zeer de vraag Ongetwijfeld zullen zeer vele Catalanen die den Linkschen partijen sedert de October- revolutie van het vorig jaar dén rug hebben toegekeerd, zich bij de Volksactie aansluiten maar een wellicht nog grooter aantal zal zich thans scharen aan de zijde van de Liga Cata iana, wier leider Cambo eveneens een vooraanstaand Katholiek in de actie van Gil Robles, ongetwijfeld ten onrechte, een aanval van Castilië op Cataionië ziet. Hei zou trouwens bijna een wonder mogen hee- ten, wanneer thans tusschen de eeuwenouds rivaliteit tusschen deze beide regionen, tus schen Madrid en Barcelona, plotseling een duurzaam compromis zou worden gevonden. Gil Robles is dan ook wel zoo verstandig, om, zooals hij tijdens zijn tweede bezoek uit drukkelijk zeide, niet met heeren als Cambo in debat te treden over de verhouding tus schen Castilië en Cataionië, wijl zij hem op dit punt toch nooit zullen begrijpen. Ik kom enkel en alleen hier, zoo zeide ongeveer de leider der Volksactie, om vooral het sociaal program der „Acclon Popular" uiteen te zet ten, in het vaste vertrouwen dat onze ideeën ook in Cataionië zullen zegevieren. Dit standpunt van 01] Robles schijnt inder daad tijdens zijn bezoek aan de provincie Gerona, waarvan hij zelf aanvankelijk heel weinig heil verwachtte, in breede kringen te zijn begrepen. In het stadje Figueras bestond zelfs zoo'n groote belangstelling voor zijn woorden, dat geen gebouw groot genoeg war om de toehoorders be herbergen en dat hij test zieb ten slotte genoodzaakt zag ongeveer rez- tfiflëend ririèniseKiéïi oja'eefl opèhbaV'èh"«tfaèt-- Nieuwe geruchten omtrent een mutatie j weg toé te spreken. Ook bier zaJ men echter moeten afwachten, wat de toekomst brengén zal. Mocht Gil Ro- in het Britsche kabinet. LONDEN, 13 Maart. (R.O.) De verkoudheid van den Britschen minister-president, Mac Donald is, naar in Downingstreet wordt me degedeeld, gisteren zeer verminderd. Hij kon het bed verlaten, maar moest nog in huis blij ven Naar verluidt, heeft Mac Donal-d verschei dene besprekingen gevoerd met zijn kabinet?- collega'6 over de politieken toestand. Het is mogelijk, dat hij reeds morgen weer zoovei zal zijn hersteld, dat hij de gebruikelijke ka binetszitting zal kunnen presideeren, waarbij dan volgens de algemeene verwachting o.m. de plannen van Lloyd George ter sprake zullen worden gebracht. De ziekte van Mac Donald heeft opnieuw geruchten in omloop gebracht, omtrent de politieke toestand van den premier. De „Evening News" verklaart, dat niet alleen on der de aanhangers der regeering, maar ook onder de leden van het kabinet ernstige be zorgdheid heersoht over den onmiddellijken toestand van Mac Donald. De geruchten over een voor de deur staand aftreden van den eer sten minister zijn weer opgedoken- Onder zijn medewerkers is het een hekend feit, dat hij zeer afgemat ls en den laatster tijd geleden heeft aan slapeloosheid. Politieke vrienden van Mac Donald zouden ervan over' tuigd zijn aldus meldt het blad verder dat hij reeds zou. hebben besloten, Downing street binnenkort te verlaten, en zich te belas ten met een minder inspannende functie, we) ke het hem toch mogelijk zou maken, in hei kabinet zitting te houden. Hij zou b.v. voor zitter kunnen worden van den staatsraad in plaats van Baldwin, die dan het minister-pre sidentschap op zich zou kunnen nemen. Naar men omtrent deze geruchten nog na der verneemt, is het eventueele aftreden van Mac Donald als minister president vóór de feestelijkheden in verband met het jubileum van koning George in Mei a.s. zeer onwaar schijnlijk, LONDEN, 13 Maart. (R.O.) Volgens de „Ti mes" is gisterenavond in den gezondheidstoe stand van Mae Donald een beslissende wen ding gekomen. De premier hoopt zich van Chequers naar Londen te kunnen begeven, om de wekelljk- sohe kabinetszitting te preeideeren. Aan de geruchten omtrent een mogelijk af treden van Mac Donald wordt in de groote conservatieve bladen geen aandacht geschon ken- bles werkelijk erin slagen, zonder het Cata- laansche chauvinisme te kwetsen, groote massa's voor zijn ideeën te winnen, dan zou hierdoor zeer zeker ook de pacificatie vai Cataionië en daardoor ook «lie van geheel Spanje worden bevorderd. Zop zijn actie evenwei ook maar op een ge deeltelijke mislukking uitloopen, dan bestaai alle kans, dat als een indirect gevolg van deze campagne de spanning tusschen Barcelona en Madrid juist nog zou worden verscherpt. Nieuw bewijs voor de kerkvervolging in Mexico, ondanks de wanhopige ontkenningen der regeering. Naar aanleiding van de arrestatie van den aartsbisschop van Mexico Mgr Pascuai Diaz, schrijft de „Osservatore Romano" o.m. het volgende: „Ondanks alle ontkenningen van de Mexi caansche regeering, hebben wij nieuwe bewij zen, dat men voortgaat, om de Kerk en den katholieken goddienst te vervolgen in den persoon van haar meest waardige vertegen woordigers en ln haar meest waardige bande lingen". De Katholieke „Awenire d'Italia' verklaart, dat deze nieuwe vervolging „de meest klare weerlegging is van de communiqué's, waardoor de Mexicaansche regeering wanhopige pogin gen doet, om zich te verdedigen tegenover de groote verontwaardiging van de beschaafde wereld". Nadat Mgr. Diaz weer was vrijgelaten heeft de kerkvorst, zooals reeds gemeld, een schrij ven gericht aan president. Cardenas, waarin Zijne Excellentie protesteert tegen de beschul diging, dat hij de wet zou hebben overtreden De arrestatie had trouwens meer het karakter van een ontvoering, daar de minister vari bui tenlandsche zaken ontkent, een arrestatiebevel te hebben uitgevaardigd. De aartsbisschop drukt de hoop uit, dat de autoriteiten beter zullen toezien op het naleven van de wet, wanneer men hem weer zou willen arrestee ren. Wanneer men in Mexlco-City zelf misschien al niet veei bespeurt van de woedende kerk vervolging. schrijit de „Catholic Herald' dan vindi men een afdoend bewijs daarvoor, wan neer men door het land reist en overal de ver vallen kerken ziet. Vooral valt het dan op, welke groote moeilijkheden iemand in den weg worden gelegd, die zijn godsdienstplichten wil vervullen. Uiterlijk bemerkt men evenwel van een ver volging niet veel. De kerkvervolging heeft een heel ander karakter gekregen. Men volgt daarbij de tactiek van Moskou. De vervolging is hoofdzakelijk gericht tegen de priesters en tegen het onderwijs. Men beperkt het aantal priesters tot een minimum en deze worden dan nog verhinderd, om hun heilige bediening uit te oefenen. In den staat Puebia is het niel alleen verboden, om onderricht te geven of te preeken, maar 't wordt den priesters overal moeilijk gemaakt, om zich ergens te vestigen. De aartsbisschop van Puebia, Z. H. E Mgr Vera y Zuria, is in ongenade gevallen, omdat hij aan het hoofd stond van een groep pelgrims naar het Eucharistische Congres in Buenos Aires. Hij moest toen naar' de hoofdstad Mexl co-City vluchten en zich daar schuil houden, ver van zijn bisdom, dat 1.200.000 katholieken telt. Op iedere 50.000 geloovigen wordt thans slechts één priester toegelaten, zoodat duizen den beroofd zijn van de genademiddelen der H. Kerk. Op alle mogelijke wijzen tracht men het hechte geloof vari de Mexicanen aan het wan keien te brengen: in de atheistische pers, door conferenties, waarin de godsdienst wordt be spot en vooral door de socialistische school, waar men atheïsten tracht te kweeken. Hier wordt niet alleen zuiver socialistisch onderwijs gegeven, maar door de verregaande sexueele voorlichting vermorzelt men de Onschuldige kinderziel; Herinneren wij teirsiotta er nog aan, dat mgr. Orozco y Jimenez; aartsbisschop van Guadalajara, tijdens zijn,30 jarig episco paat reeds vijfmaal verbannenwerd. Hij is een van de meest eerbiedwaardige kerkvorsten van Mexico, die het meest door de Mexicaan sche regeering wordt vervolgd. Hij is thans weer uit de Vereenigde Staten teruggekeerd naar zijn bisdom, waar hij rondtrekt, steeds bedreigd, steeds achtervolgd. En ten overstaan van deze verpletterende feiten durft de Mexicaansche regeering nog te beweren, dat geen kerkvervolging bestaat. LONDEN. 18 Maart (R.O.). In de Agwi Petro leum Works, de grootste olieraffinaderij in Et" geland, ia gisterenavond een enorme brand ui'* gebroken. tn een ledige roet benzinedampen gevulde tank vond een explosie plaats. De vla mme* rioegen direct op een aangrenzende tank ovei INSPECTEUR BONNY SPOORLOOS VERDWENEN. Hij wordt gezocht in verband met de zaak-Co tilloa- PARIJS, 13 Maart. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Politie-inspecteur Bonny, die door oud-minister Chéron de „meest rechtschapen politieman vap Frankrijk" is genoemd, zit er nu met de zaak-Cotillon tot over de ooren in, zoodat de officier van justitie wel een bevel tot aanhouding heeft moeten uitvaardigen, om den inspecteur eens aan den tand te voe len over zijn medewerking bij chantagepo gingen. Maar daarom zit Bonny nog niet ach ter slot en grendel. Hij kon geen illusies meei koesteren over zijn lot en is dan ook maat spoorloos verdwenen. Toen men bij hem thuis kwam, om het bevel tot arrestatie uit te voe ren, was hij gevlogen. Natuurlijk laat Bonny het gerucht ver spreiden, dat hij zichzelf wel zai komen mel den. Dat is zoo de gewoonte. Maar heden avond had de rechter van instructie nog niets zien komen en daarom ls zijn signalement naar alle grensposten verzonden. Bonny it echter niet zoo onbekend en hij heeft vooral in het corps der opsporingspoli tie goede vrien den. Het zou daarom niet onmogelijk zijn, dat hij zich reeds lang in beschermende politie banden bevond, die hem niet aan den rechter van instructie zullen uitleveren. Ook het zoo pas - uit zijn ambt gezette ka merlid Bessen is nog altijd op vrije voeten. Hij wordt zoo nu en dan ergens gezien. maar nooit gesnapt en die onmacht van de °P®P ringspolitie, om zeer bekende gezoch e pe sooniijkheden bij den kraag te k heel teekenend on ontstemt het P Ongelooflijk voorval i» Ushuaia. BUENOS-AIRES, 13 Maart. (V.D.) Gisteren nacht heeft zich in de stad Ushuanm, de hoofd stad van het Argentijnsche gedeelte van Vuurland een schier ongelooflijk voorval afge speeld. Tegen middernacht drong de eommis saris van politie van deze stad, waar zieh net grootste tuchthuis van Argentinië bevindt met drie politiebeambten, die beschonken wa ren, een café binnen. Onder oedreiging met een revolver eischten zij van de ongeveer 20 Zij bereikten soms een hoogte van honderd m?d„eLu,rn °J?heen a£3t8nd V8n 25 *UOme*' g Met een buit van ongeveer 7000 pesos ver De brandweer moest zich ertoe bepalen, te dwenen de. poütioneele indrmgers. Tot nog toe verhinderen, dat het vuur op de andere tank? konden zij niet wor e gepakt versloeg De gasten in het café waren grootendeels Dé brand, die nog steeds niét geheel is ge- regeringsambtenaren en beambten van het biuscht, zal waarschijnlijk lOs vanmiddag uit- tuchthuis De poiiue^beambtem hadden pas Za. oewoed zijn. i *rdaS J-L hun Mlaris ^vangen. HAVANA, 13 Maart. (R.O.) Na de energieke maatregelen van de regeering-Mendieta kan de opstand als bedwongen worden beschouwd. De transportarbeiders hebben voor bel groot ste deel het werk weder hervat. De natioriaaL revolutionnaire partij heeft van verdere deel name aan den opstand afgezien, daar zij de stakingsbeweging te radicaal en door commu nisten geleid acht. De Britsche kruiser „Dragon" wordt vandaag verwacht, om zich van den toestand, op de hoogte te stellen. De regeering verklaarde, dat de aankomst van den kruiser haar reeds ver scheidene dagen bekend was. Een reeds lang durend conflict te Caïro. CAIRO. 12 Maart (R. O.). Sedert een half jaar ongeveer woedt er een hevige strijd tus schen de studenten van de Mohammedaansebe theologische universiteit en hun leeraren. De studenten verlangen namelijk,dat de tegenwoordige rector wederom door zijn voor ganger wordt vervangen. Aangezien dit ge weigerd wordt, zijn de studenten op 22 Febru ari J4. in staking gegaan. Toen een week later de politie trachtte de stakers uiteen te drijven en er op tieiUgeri grond bloed vroeide, sommeerden de autoritei ten den studenten, de colleges weder bij e wonen. Slechts 1600 van de 10 000 studenten gaven hier gehoor aan, terwij] de oV^f\mver«.it(J de „werkwilligen" te beletten, binnen te dringen. Toen de politie bij het uitvoeren van een Charge de moskee binnenging en verzuimde voor het betreden van den heiligen grond de schoenen uit te doen, was de verontwaardiging over deze hed'S8011®""15 zeer Sroot, en er von den dan ook fanatieke gevechten plaats, waar- öij aan beide zijden veel bloed vloeide. Er hadden 150 arrestaties plaats en er werd besloten de universiteit voor de rest van het studiejaar te sluiten en niet voor October te Heropenen. De reetor van de universiteit als mede een aantal docenten die zich aan zijn zijde hebben geschaard, hebben thans brieven ontvangen, geteekend „De Zwarte Hand", waarrn zij met den dood worden bedreigd. Hedenmiddag tegen 4 a 5. uur zou het vonnis worden geveld. WEENEN, 13 Maart. (D.N.B.) In het Rinte len-proces was de verdediger, dr. Klee, by ue verhandeling van vandaag zelf weer aanwezig. Ook de plaatsvervangende verdediger, dr. Ra- benlechner was present. Bij den aanvang der zitting verzocht dr. Klee nogmaals, den beklaagde door den gerechtsarts te laten onderzoeken met consulteering van den leider der psychiatrische kliniek. Naai zijn meening was beklaagde niet volledig meer in staat de verhandeling bij te wonen. De procureur-generaal stelde voor. het ver zoek van dr. Klee van de hand te wijzen Na dat het hof gedurende een kwartier hierover had beraadslaagd, deelde de voorzitter mede, dat het verzoek met kon worden ingewilligd. Hierop volgde het verhoor van den vruege- ren kamerdienaar van Rintelen, den hotelbe diende Riffoldi. Getuige verklaarde, dat zijn tegenwoordige meester.- die zich later een keer telefonisch onder den naam Williams bij hem gemeld had. ongeveer zes zeven maal bij den toenmaligen gezant in Rome was ge weest en langdurige gesprekken met hem ge voerd had. Of deze Williams en Weidenham- mer identiek zijn, werd niet vastgesteld. Getuige kon zich niet herinneren, ooxt den naam Weidenhammer gehoord te hebben. Op een rechtstreeksche vraag yan den verde diger, wie getuige het geld voor het bewuste telegram gegeven heeft, antwoordde getuige; Castiglione. Bij deze verklaring ontstond groote opschud ding in de zaai der toehoorders. Castiglione is een Joodsch bankier, die vroeger in Weenen een groote rol gespeeld heeft en die ook Ri- poldi aan Rintelen als kamerdienaar aanbe val. Castiglione trad indertijd ui Oostenrijk steeds op als vertegenwoordiger van ltaliaan sche kapitalisten-groepen. Hij werd dikwerf als directe vertrouwensman van de ltaliaansche regeering. vooral vari het ministerie van fi nancien, beschouwd. Hij woont thans in Milaan. Getuige beweerde verder nog. bij zijn ver hoor in Milaan reeds den naam Williams ge noemd te hebben. De rechtbank stelde even wei vast, dat in het proces-verbaaJ van de Mi- laneesch questuur dit feit niet. is opgeteekend. Na het verhoor van getuige Ripoldi las de voorzitter een yerklaring voor van iegatieraad Rotter van hét Opstenrijkscbe gezantschap ia Rome. I Rotter Voiïjöf. öe Verhoifdiiig tusschen" «r# ■Dollfuss en dr Rintelen tot in den' laatstén tijd naar verhouding goed. Eenig contact met de nationaal-socialisten heeft beklaagde niet ge had Dr. Rintelen heeft slechts eenmaal ver klaard, dat de methodes, om de nationaal-so cialisten met concentratie-kampen en inbe slagneming van vermogens te bestryden. be slist verkeerd waren. De eenige weg was. de nationaal-socialisten in de régeeringsverant- woordelijkheid te laten deelen. Onder algemeene spanning eischte daarna de verdediger een aanvullend verhoor van den zich nog in de rechtszaal bevindenden Kipoldl. Op een vraag van den verdediger antwoord de Ripoldi toen, dat de geheimzinnige Williams een snor gedragen had. Dr. Klee verzocht .daar op den voorzitter er nota van te nemen, dat getuige Reitlinger vroeger gezegd had. dgt dr. Weidenhammer glad geschoren was geweest. De-voorzitter nam hiervan acte en verklaar de daarop, dat de rechtbank ondanks alle moeite, welke zij zich gegeven had. met erin geslaagd was. 'n portret van dr. Weidenhammer in handen te krijgen. Nadat bij de verdere behandering nog een aantal onbelangrijke stukken waren voorgele- zen, werd hel getuigenverhoor definitief be ëindigd. Het vonnis is morgenmiddag tegen 4 5 5 uur te verwachten. LONDEN. 13 Maart. <R.O.> Reuter meldt, dat Sir John Simon en lord-zegel bewaarder Eden 24 Marrt naar Berlijn'zullen vertrekken, waar zij tot 27 Maart zullen blijven. Het is nog met zeker, of Eden daarna d ree naar Moskou zal gaan, of eerst naar Lon en zai tcrugkeeren. De definitieve regeling van het ez0 Eden aan Moskou wordt momejitee nog i de sovjetregeenng besproken. BERLIJN, 13 Maart. fD-N-B.) Nadat de rijksminister van buitenlandsche za en a er- dag j.l. den Engelschen ambassadeur, Sir B.rir Phipps. medegedeeld had. dat hét bezoek de, Engelsche ministers over ongeveer twee weken kon plaats vinden, heeft de Engelsche ambas- sadeur de Duitsche regeering als data 25 en 26 Maart voorgesteld. Den Engelschen ambassadeur is daarop me- de-'ecieetdr dat de Engelsche gasten aan de rijksregeering op dat tijdstip welkom zullen zijn. :-..r Dr. Goebbels spreekt met den hoofd redacteur van „Nitsji-Nitsji BERLIJN, 13 Maart (D.N.B.) Rijksminister dr. Goebbels verleende Woensdagmiddag den hoofdredacteur van het grootste Japansche blad „Nitsji-Nitsji", Takaisha, een radioteiefomsch interview over een afstand van 8.900 kilometer. Dr- Goebbels zeide in dit interview o.». het volgende: Het is mij een groote vreugde, reeds op den eersten dag na de officieele npenirig van het radio-telefonisch verkor tusschen Berlijn en Tokio het Japansche volk door middel van uw blad te kunnen begroeten, ik grijp deze gelegen- heid met des te grooter genoegen aan, ais de vriendschappelijke betrekkingen, die sedert lang tusschen Dultschland en Japan bestaan, in de "laatste jaren nog nauwer konden worden aangeknoopt. Niet alleen hei fejt, dat in de politiek va» onze beide landen geen tegenstellingen bestaan, maar in de eerste plaats de eendrachtige natio nale wil bij het Japansche en bij het Duitsche volk heeft het wederzij dsche begrip versterkt en daarmede voor de goede betrekkingen tus schen onze beide landen een vaste basis gescha pen. Ook deze uitnemend? technsche prestatie van een radio-telefonische verbinding zal door de overwinning van' den 'afstand tn de ruimte de geestelijke gedachten wisseling tusschen de beide voiken bevorderen. ERFURT, 13 Maart. (HN) In het naburige Arnstadt la besloten tot oprichting van eea schandpaal, waar- drinkebroers en spelers ge- bracht zullen worden? die hun steungelden et door gelapt hebben-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2