LUCHTBESCHERMINGSMANOEUVRES TE BERLIJN. VMERIKA'S RADIO PRIESTER. i ZATERDAG 23 MAART 1^5 Millioenen menschen luisteren iederen Zondag naar Father Coughlin. ZIJN CAMPAGNE VOOR SOCIALE RECHTVAARDIGHEID. DE BONGKREK-VERGIFTIGING. BEDRUKTHEID IN DONKERE WERELDSTAD. ALS HET EENS WERKELIJKHEID WERD DE „FESTSPIELE" TE FRANKFORT. DOODENSTAD ONTDEKT. VERGIFTEINHANDEL ONDER toezicht. EEN BELANGRIJKE UITVINDING. DE NEGER-ONLUSTEN IN HARLEM. van het land, ANTONOFF ONTSLAGEN. JL>ON JUAN SPIONNAGE IN BELG1B? Charles Coughlin. De naam van den Amerikaanschen radio priester, pater Coughlin, is ook in ons blad reeds verschillende malen genoemd. Hij is, zoo als men weet, de prediker van den grooten Amerikaanschen kruistocht voor sociale recht vaardigheid, wiens stem iederen Zondag mil- lioe »*n menschen in de Vereenigde staten be- 7pater Coughlin niet alleen bij Katholle- ken. maar ook bij niet-Katholieken een over weldigend gehoor vindt voor zijn sociale denk beelden, meenen wij het best te kunnen demon- streeren met de volgende passages uit een uitermate interessanten brief van den New- Yorkschen correspondent van het Soerabaiasch Handelsblad. „Christus of chaos. Liefde of geldhonger. De God van liefde of de god van het goud. Wat zal het zijn? Midden in deze crisis heeft de Almachtige als het ware tot ons gesproken en gezegd: Gij hebt getracht uw leven te maken zonder Mij te kennen in dat trotsche tijdperk van het kapitalisme der 19e en 20ste eeuw Gij hebt Mijn geboden van rechtvaardigheid en liefde en weldadigheid verworpen. Daarvoor zal Ik u een overvloed van wereldsch goed zenden. Ik zal uw banken vol goud maken. Ik zal uw pakhuizen volladen mét graan. Ik zal iederen arbeid van den landbouwer zegenen. Maar te midden van dat alles zijt ge niet te helpen, omdat gij nog de voorkeur geeft aan de men- schelijke grondbeginselen van gewettigde on rechtvaardigheid en georganiseerde inhaligheid. Zonder Mij kunt gij niets De dwepende stem met een Iersch accent klinkt uit de radio. Het eene oogenblik is de stem vleiend, haast fluis terend zonder dat een enkele lettergreep ver loren gaat door de super be spreektechniek en adembeheersching, om het volgende moment naar boven te schieten en een punt van gewicht in de toespraak als don derslagen in de luidspre ker te doen neerhameren. Een pauze, de radio suist en knistert zachtjes. Dan hervat de stem de draad van de redeneering in de middelregisters op eentonige wijze als het geprevel van een koor monniken. Er luisteren menschen naar deze stem, eiken Zondagmiddag van drie tot vier, omdat zij ieder woord gretig ontvangen en waar vinden. An deren om te hooren wat hij zegt, ofschoon zij het in ieder opzicht absoluut oneens met hem zijn en er zijn er ook die hem niet willen missen om zijn schitterende en ongeëvenaarde voor dracht. Bankiers en taxichauffeurs, hooge regee- ringspersonen en kleine winkeliers, boeren en stedelingen zouden voor niets ter wereld dat uur op Zondagmiddag laten voorbijgaan. En het ge hoor van dezen Katholieken priester in Royal Oak bij de groote stad Detroit in Michigan, waar de bevolking overwegend Protestant is, wordt geschat op veertig millioen luisteraars, terwijl er maar twintig millioen Katholieken in dit land zijn. Protestanten, Joden, misschien alle rassen en vertegenwoordigers van een ander geloof luis teren naar Father Coughlin (uitgesproken als Koglin met de g in garson). Wat is de oorzaak daarvan? Zijn stem en zijn voordracht? Die zijn maar kleine bij-omstandigheden wat hij zegt is hetgeen, dat millioenen denken en nooit ergens anders hooren of lezen, dat andere mil lioenen als oproerkraaierij verfoeien en dat duizenden van hoogerhand verboden zouden willen hebben, indien we niet in een land van het vrije woord woonden en de spreker geen gewijde spreker was, die den vollen steun van zijn bisschop geniet. De geschiedenis vgn Father Coughlin, zijn kerk in Royal Oak en zijn enormen invloed op de Amerikaansche publieke opinie dezer dagen is zeker de moeite van een korte beschrijving waard. Pastoor Coughlin is een Canadees van ge boorte, 43 Jaar oud, studeerde o.a. in Texas en is een vurig vereerder van de kleine Theresia, aan wie zijn schitterende kerk gewijd is. Toen Theresia in 1925 werd heilig verklaard, besloot mgr. Gallagher van Detroit, die bij de heiligverklaring tegenwoordig was, een kerk aan Haar te wijden in zijn bisdom. De fanatieke Protestantsche Ku Klux Klan ging er prat op, dat in Royal Oak nog nooit een Katholieke kerk geweest was en daarom viel de keus van den bisschop op Royal Oak. Tot pastoor benoemde hij Coughlin, die een bescheiden gebouwtje vond met 60 families en tot over de ooren in de schuld, zóó arm, dat er Zondags haast niet gestookt kon worden tegen de felle koude van die noordelijke streek. Hoe uit de schuld te ge raken en meer geld te vinden voor de parochie? Coughlin liet een vrij nieuwe vinding in de kerk installeeren een microfoon ter uitzen ding over de radio. Het gevolg was even onverwacht als over stelpend. Den eersten morgen na die uitzending stroomde het geld ©ver de post binnen. Dat was op den 17den October 1926 en het bedrag was maar een fractie van hetgeen in later jaren met iedere post, eiken dag zou bin nenkomen. Later verscheen op dezelfde plek een kerk met een enorm monument er voor, den gekruisigden Christus voorstellend, dat in het donker door schijnwerpers verlicht wordt. Geld beteekent voor Father Couglin hetzelfde als het manna dat de Israëlieten in de woestijn ontvingen. Zeker, het is een wonder, maar men geraakt gewend aan wonderen! Op het oogenblik heeft pater Coughlin een heel kantoorpersoneel, dat niets anders doet dan de post openmaken, sorteeren, het geld er uit halen en de correspondentie beantwoorden. Ik kan uit ondervinding meepraten, omdat ik eens het verzoek deed om een paar radio redevoeringen in druk te mogen ontvangen en wat geld er bij in sloot, tevens den weleerwaar de mijn compliment makend over zijn radio uitzendingen in mijn hoedanigheid van Hol- landsche journalist. Ik kreeg de redevoeringen in druk terug en een persoonlijk schrijven van erkentelijkheid. Er zijn dagen voorbij gegaan, dat Father Coughlin 400.000 brieven ontving. Ieder jaar sinds 1926 werd zijn ongeziene gemeente grooter. Oorspronkelijk sprak hij door middel van de Columbia Broadcasting System, maar op een goeden dag jveigerde deze groote maatschappij hem langef toe te laten te spreken, tenzij hij eerst zijn redevoeringen liet lezen en goedkeuren. Coughlin weigerde. In 1929 had hij zijn eigen groep van 18 radio stations, die alle States bestreken en die hem geheel vrij lieten in zijn uitlatingen. Toen werd het aantal van zijn luisteraars ai op dertig mil lioen geschat! Terzelfdertijd begon hij over andere dingen te spreken als strikt godsdien stige onderwerpen, b.v. over socialisme, com munisme, werkloosheid, politiek, de financieele hulp aan de Amerikaansche oud-strijders, den gouden standaard, internationale financiers en de drooglegging. In dien tijd zat Amerika in de ellende, fabrieken stonden stil, banken waren gesloten, schouwburgen en kantoren waren lee®, millioenen liepen' zonder werk rond en duizenden bedelden om een stuk brood. Won derlijk genoeg begonnen de kerken, die in de vorige jaren leeg of half leeg waren geweest, weer vol te loopen. En nog wonderlijker vloei de in die magere jaren het geld extra hard naar deze kleine kerk in Royal Oak, Michigan. Toen stichtte Father Coughlin de God's Poor Society en het geld stroomde binnen om voedsel en kleeding aan duizenden te verschaffen. Hij sprak over economie en iedereen kon hem volgen. Hij betrok ze binnen het kadei van godsdienst en hij kwam met feiten en cij fers aan, die niemand kon weerleggen. Veel van de dingen, die hij voorstond, zijn tot werkelijk heid gekomen in de zoogenaamde New Deal van Roosevelt. In den beginne was hij een vurig voorstander van Roosevelt, maar in den laatsten tijd heeft hij zijn houding eenigszins gewijzigd, omdat de president zijn inziens niet ver genoeg gaat. Wie en wat heeft hij niet aangevallen? Probeerde niemand hem het zwijgen op te leggen? Duizenden klachten kwamen in bij 't departement van Justitie, maar daar stonden millioenen lofuitingen tegenover. De Columbia Broadcasting Company weigerde zijn contract te hernieuwen en derhalve begon hij een om roep over 21 statons de er wel voor voelden. Onbekenden plaatsten een bom onder zijn huis, maar de schade was gering en de aanslag maakte niet den minsten indruk op hem. Zijn felste strijd had in het afgeloopen jaar plaats tegen E. D. Stair, een inwoner van De troit, eigenaar en uitgever van het dagblad „de Detroit Free Press" en bovendien voorzitter van de Detroit Banking Company: „Het ban kierswezen van dezen tijd is ontaard in een dobbelpartlj, waarbij de steenen valsch zijn en de inzet bestaat uit het geld van andere men schen". Stair telegrafeerde direct naar presi dent Roosevelt dat een lasteraanval op hem gedaan was door een priester, die „zich op werpt als een zegsman voor uw regeering", te vens een grondig onderzoek eischend. Maanden achtereen duurde de strijd tusschen Coughlin en Stair voort waarbij de „Free Press" zes dagen per week het woord voerde en op Zon dag geantwoord werd door de lucht. Het betrof het al of niet gesloten houden en reorganisee- ren van het banksysteem In Detroit. Wat was het succes van dezen strijd, die in het heele land met aandacht gevolgd werd? Detroit kreeg een nieuw systeem zooals door Fater Cough lin aanbevolen was. Dat was alles! Het onderzoek van de Senaatscommissie in zake het fabriceeren van geschut, munitie en ander oorlogstuig door de beroemde du Pont familie, de Amerikaansche Krupp's en Von Wendel's was nieuw materiaal voor den strijd- lustigen pastoor van Michigan Het voorstel om de winst uit die industrie te nemen kon niet anders dan luide door Coughlin goedgekeurd worden en deed zijn sympathie voor Roosevelt weer toenemen. Ik heb het vorige jaar dezen priester zien en hooren spreken in het New Yorksche Hippo drome, waar de 5000 zitplaatsen gevuld waren en duizenden buiten op straat door luidsprekers zijn betoog volgden. Niet één in dat gehoor, die niet aan zijn lippen hing, niet één, die ont kwam aan de betoovering van zijn magnetische persoonlijkheid en overredingskracht. Father Coughlin is een zeer merkwaardige figuur in het Amerikaansche leven, die niet bekend is als Hitier, maar indien hij kon en wilde de de magoog van de Nieuwe Wereld kon worden hij heeft ontegenzeglijk de massa achter zich". Over de vergiftiging, welike in het Keboe- mensche heeft plaats gehad en waarbij 80 men schen om het leven kwamen, meldt de Locomo tief nog het vó'ge ids: Dank zij het snelle ingrijpen van den dienst der Volksgezondheid en de onmiddeRijKe in schakeling van het geheele bestu-ursappar ïat en ae hulp van Keboemen's zendingszieKenhius heeft men een dreigende ernstige uitbreidmg van de vergiftiging kunnen voorkomen en tien tallen patiënten kunnen redden. De voorraden bongkrek, geraspte ea generst# klapper, afkomstig uit het Karangb nj i>-schc, werden aangevoerd op den pasar te Keboemen en daar verkocht door vijf pasarveikooprtf"-s In totaal omvatte deze voorraad met minder dan drieduizend pakjes, zoodat het groote be lang van onmiddellijk achterhalen d.er vergif tigde eetwaar nauwelijks betoog behoeft Daarin is het bestuur voorzoover zich laat vaststellen geheel geslaagd en het feit, dat ie laatste dagen geen nieuwe vergiftigingsgevalien worden ge meld, bevestigt het vermoeden, dat men inder daad alles aan de consumptie heeft weten te onttrekken. Zooals gewoonlijk geschiedde de aangifte uit de dessa's Iaat; anderhalf maal 24 uur nadat de eerste gevallen zich voordeden Dit neeft het nooge doodencijfer tot gevolg gehad Toen de dienst der Volksgezondheid eenmaal hat inge grepen en onmiddellijk vervoer var verschil lende patiënten onder meer naar het zendings- ziekenhnis te Keboemen had plaats gehad, bestond door het herhaalde toedienen van glucose-inspuitingen redelijke kans op het op wekken der menschen uit hun diepen en doode- lijken slaap. De glucose-inspuitingen geven schitterende resultaten: vrijwel onmiddellijk na de injectie ontwaakt de patiënt uit zijn bewusteloosheid, die zonder ingrijpen automatisch met deu dood eindigt; doch alleen voortdurende observatie en herhaling der glucose-inspuiting kan terug vallen in dien slaap voorkomen. VaDdasr dat centralisatie der patiënten in een ziekenhuis bij zulk een massaal geval noodzakelijk is om de menschen definitief te kunnen behouden. Een analyst van het geneeskundig labora torium te Weltevreden heeft enkele pakjes meegenomen om deze te onderzoeken. (Van onzen correspondent). De ,Festspiele" op den Römerberg te Frank fort a.d. Main zullen dit jaar beginnen op 25 Mei. Op het programma zullen ditmaal wer ken van Goethe, Schiller en Kletst prijken. De „Festspiele" beginnen met het eerste deel van Schillers „Wallenstein". Een week later volgt het tweede deel. Voorts worden opge voerd „Katchen von Heilbronn" van Kleist, „Fiesko" en de .Jungfrau von Orleans" van Schiller en de .UrgöUf van Goethe, B e r 1 ij n, 20 Maart 1935 De Nat. Soc. partij bezit onder andere za ken ook een organisatie, die Luftschut? heet en welke zich de taak op de schouders gelegd ziet, door den naam voldoende duidelijk aange geven. In samenwerking met de rijksweer en de politie heeft deze Luftschutz gisterenavond een bereids lang, aangekondigd experiment ge houden, middels hetwelk men de kansen vast wilde stellen, die een vijandelijk vliegereska der in de hoofdstad heeft, wanneer cteze in donker gehuld is geworden. Met echte en onnavolgbare Duitsche dege lijkheid werden de voorbereidingen voor deze manoeuvre getroffen. In elk woningblok is reeds lang een vertegenwoordiger van de Luftschutz aangesteld, die bij voorkomende gevallen op de stipte uitvoering van de afweer - maatregelen toezicht moet houden. Deze heeren waren nu reeds dagen van te voren gemobili seerd en voor de rest werden er ten bate van de burgerij kleine cursussen over het afslaan van iuchtattaques gehouden en werd de radio ingeschakeld en de cinema. Ieder wist dus, wat hij in het algeemen te doen heeft en ook, wat van hem op den ma noeuvre-avond verwacht werd. De weinig? lan taarns, die op rangeerterreinen, enz. mochten blijven branden werden door papieren toet jes naar boven geblind en men ging zelfs zóó ver de trottoirranden van alle stratenhoeken in de reusachtige stad wit té vérven. om daar door de kans op verkeersongelukken kleiner te maken. In de middaguren kregen we reeds met een voorproefje van de aangelegenheid te doen. Twee uren lang jakkerde een eskader vlieg machines met donderend geraas en in allerlei schoone formaties over de metropool heen en, toen de menschen van het kijken daarnaar een stijven hals gekregen hadden, kwamen de avondbladen met de mededeeling uit, dat de ongeveer dertig machines, die zij over hun hoofden hadden zien in het ronde razen het eerst, militaire vliegeskader vormt, alsmede, dat dit, op voorstel van generaal Göring, door den Führer met den naam „Richthofeneskader" werd vereerd. Een opvallend feit, in zooverre de dappere von Richthofen als niet-Ariër te boek staat. Volgens de voorschriften moest de stad van tien tot elf in halve-, en van elf tot twaalf in volkomen duisternis gehuld worden. Voor de Berlijners een buitenkansje! Heel de stad was dan ook op de been. Geen kind of kraai bleef thuis. Allen wilden van het ongewone schouw spel genieten. Het weer was onverbeterlijk schoon en de maan glansde in volle pracht aan den hemel. Terecht mag de vraag hier opge worpen worden, hoeveel van deze stadskinde ren de maan ooit zonder kunstmatige lichtbe- lemmering in haar vollen luister hebben, zien schijnen. Het spreekt, vanzelf, dat deze verduisterings maatregel velen ongelegen kwam, maar men moet in de tegenwoordige regeering de deugd erkennen, dat zij er steeds op bedacht is, haar ukasen in veel redelijkheid en overreding te verpakken. Daarom werd er ook in dit geval nergens geklaagd en gemopperd, maar maakte men zich veeleer op, van het geval een lolle tje te maken. Echter is deze berekening niet geheel uitgekomen. Want, toen precies om tleu nur alle lichtre clames als met tooverslag verdwenen, het grootste deel der straatlantaarns uitgingen, de trams en omnibussen hun peertjes niet lan ger lieten gloeien en uit geen venster ook maar de geringste lichtschijn naar buiten drong, ontstond er geen vroolijkheid, maar veeleer 'n gevoel van groote beklemming wat nog versterkt werd door het ongewone, spook achtige licht van de maan, de eenige in Berlijn, die zich om geen bevel van de Luftschutz be kommerde. Wij dwaalden door de drukke, bonte Tauent- zienstraat rond en het was den menschen van het gezicht af te lezen, dat zij zich gereed maakten om straks, te tien uur, met volle teu gen van het sensationeele geval te genieten. Maar te gelijk met de duisternis trad een al geheel zwijgen in. Unheimisch en griezelig! Die tienduizenden van menschen, dié men nog maar half onderscheiden kon, en die zich merkbaar zóó beklemd voelden, dat zij geen kik gaven. Af en toe trachtte de Berlijnsche humor even op te vlammen, maar het bleef bij een schipbreuk en over de getapte mop sloten zich dadelijk de golven der stilte. En in die hoorbare stilte dacht ieder het zijne, maar elks gedachten waren bitter ern stig. Herinneringen aan soortgelijke vertoonin gen uit de grimmige oorlogsdagen wisselden af met bespiegelingen over een mogelijk even grimmig verschiet. Curieus genoeg is men er eigenlijk eerst in de laatste weken toe overgegaan, den Duit- schers dat gevoel van onzekerheid bij te bren gen, waardoor Frankrijk zich zoo gekweld voelt en dat dit land tot zulke reusachtige in spanningen op weerbaarheids- en pact-gebied bracht. Dank deze campagne weet de doorsnee-Duit- scher nu, wat hem eventueel te wachten kan staan. Een bezoek van 700 vliegtuigen uit Bel gië; van 1820 uit Engeland; van 5.400 uit Frankrijk; van 1059 uit Italië; van 831 uit Ser vië; van 1482 uit Polen, van 1.000 uit Boherren... Maar de wandeling door de donkere wereld stad gaat verder. Men vraagt zich onder het voortschrijden af, wat wel gebeurd zou zijn, wanneer de maan óók aan het consigne ge hoorzaamd had. Maar daarover hoeft me" zich 't hoofd niet te breken, want het laatste politie bericht van middernacht meldt, dat er zich niets bijzonders in de stad heeft voorgedaan. Die wonderlijke orde en discipline van de Berlijners. Zjj staan er zelf vestomd van En met reden. Hier echter passeeren we het de partement van oorlog, het eenige gebouw in de gansche stad. waar men vergeten heeft een lichtje in een der vertrekken uit te draaien En nu staan we op den Potsdamer Platz Geen doorkomen aan. In de duisternis banen on herkenbare trams en omnibussen zich hun ge wonen weg maar op de trottoirs staat de me nigte als haringen in een tonnetje saamge- pakt te zwijgen. Af en toe hoort men een vliegtuig door het luchtruim jagen, maar tenzij het een licht aan boord heeft, kan men het niet zien. Bommen laat het niet vallen, maar wel zeer lugubere gedachten aan bommen. Elf uur. Berlijn heeft 120.000 straatlantaarns. Het is eene ville lqmière op zijn eigen noutje. Om tien uur brandden er nog 4500, met leege peperzakjes naar boven verduisterd. Om elf uur blijven er nog maar 1500 over. De auto's hebben hun lichten geloofd. De conducteurs voorzien in hun dienst met zaklantaarntjes. Hier en daar een blauw lichtje, of een rood onder een veelzeggende Roode Kruisvlag. Het hoeft wel niet gezegd, dat de overrom pelende gebeurtenissen van de laatste dagen met dit spookachtige, beklemmende stadsbeeld ais achtergrond een zeer bijzonder relief krij gen. Zij worden druk besproken, die gebeur tenissen, maar zonder een zweem van triomf of agressiviteit. Nu, in deze sombere, van on heil zwangere atmosfeer begint men den prak- tischen kant van de gelijkberechtiging eens klaps met veel grooter helderheid aan te voe len dan zulks voorheen het geval was Tien duizenden artikelen, wemelend van cijfers over de bewapening aan gene zijde van de gren zen, hebben de Berlijners hun weerloosheid niet zóó klaar aan het verstand gebracht als deze donkere nacht dat deed. Hij heeft een gevoel van onzekerheid geschapen, dat min stens al 10 pet. der intensiviteit van het Fran- sche heeft. En alzoo komen in dezen nacht allerlei in teressante beschouwingen los over de bijzon derheden van de weerbaarheidswet, die gene raal Blomberg nu uit moet vaardigen. Tot op welke leeftijdgrens naar boven zal men jonge mannen nog naar de kazerne sturen en voor hoe lang? Naar welke kazernes? De o'ud'e staan namelijk niet meer ter beschikking. Hoe zal men die honderd-duizenden klee- den, nu de civiele bevolking hier mede al zoo groote moeite heeft? In burgerpakken? Maar daarmede zou een der meest essentieele ele menten van de militaire opvoedkunde te loor gaan, gelijk deze hier verstaan woi'dt. Andere vragen dringen in andere richtin gen door. De schepping van éen aanzienlijk le ger moet een zeer aanzienlijke verschuiving van evenwicht teweeg brengen. De kleine Rijksweer heeft nog zoo pas de overmachtige partij de rehabilitatie van de generaals von Schleicher en von Bredow afgedwongen en dat geeft stof tot denken. Zal de S.A. blijven bestaan? Duizenden vol bloed nationaal-socialisten hopen van met. Hoe zullen Landjaar en Landhulp in de nieuwe verhoudingen ingeschakeld worden? Welk ef fect zal de algeheele reorganisatie van de ge meenschap op de H. J. uitoefenen? Dozijnen vragen van dezen aard worden in dezen donkeren nacht voor het eerst gesteld. En wanneer klokslag twaalf allerwegen t licht weer in volle straling opvlamt, ontstaat er wel een opluchting, maar een deel van den ernst blijft en wordt peinzend mee naar huis geno men. ALEXANDRIë, 21 Maart (R.O.) In het nabije Hadra hebben archaeologen een doodenstad uit het Grieksch-Romeinsche tijdperk, ongeveer 100200 jaar voor Chr. ontdekt, bestaande uit kleine kamertjes en afgesloten grafkelders, die tot de middenklasse der stadsbewoners moeten hebben behoord. Het aantal graven, dat men tot dusverre heeft ontdekt, bedraagt ongeveer 80, Zij zijn in rijen van drie a 4 boven elkaar ge bouwd en het geheel wordt afgesloten door een deur, waarop de naam van den doode is ver meld. Tevens vond men nog een aantal stand beelden van het „Tanagra"-type, alsmede terra cotta en albasten vazen. Licentiecring van den verkoop Naar het »»H, v.d. D. verneemt is er op het hoofdkantoor van den Dienst der Volksgezond heid een ontwerp ordonnantie in voorberei ding, waarbij de handel in vergiften en sterk- werkende geneesmiddelen aan beperkende voorschriften zal worden gebonden. Tot heden is deze handel hier te lande vol komen vrij. Er is reeds uit den treure gewe zen op het groote gevaar van die vrijheid, welke zoover gaat, dat zelfs de zwaarste ver giften ongecontroleerd op èlken willekeuri- gen pasar mogen worden verhandeld, en in zonderlinge tegenstelling hiermede ziet men, dat de bonafide apothekers door de wet wor den verplicht orti van elke verander'.ig in bun vergiften-voorraad in een speciaal daarvoor bestemd register aanteekening te houden. Het ligt nu in de bedoeling, deze anomalie eindelijk uit den weg te ruimen door het ver koop-recht van vergiften en sterkwerkende geneesmiddelen wettelijk te beperken tot be voegden: in de eerste plaats natuurlijk apothe kers, doch verder zullen ook bonafide drogis ten en chemicaliën-handelaren als zoodanig worden erkend, terwijl in het binnenland de grens nog ruimer zal worden getrokken, opdat de verkoop niet al te sterk worde belemmerd. De vergiften en sterk-werkende geneesmid delen, welke aldus aan een gelicentieerden verkoop worden gebonden, zullen bij Regee- rings-verordening worden aangewezen, nadat een commissie van deskundigen ter zake be paalde voorstellen zal hebben ingediend. In de eerste plaats komen zware vergiften in aan merking, zooals cyaankali, arsenicum en subli maat. Verder gevaarlijke geneesmiddelen en abortiva. Uitdrukkelijk uitgezonderd worden echter de regelmatig geadverteerde patent-ge neesmiddelen, zooals Aspirin, die ook in de toekomst geheel vrij in den handel mogen blij ven. Het ligt ten slotte nog in de bedoeling, de verpakking van bepaalde vergiften, met name die van sublimaat-pastilles, aan strenge voor- schril ten te onderwerpen. De deskundige commissie, waarvan hierbo ven sprake was, zal worden samengesteld uit artsen, apothekers en de voornaamste vertegen woordigers van den chemicaliënhandel. Het overleg tusschen den Dienst der Volks gezondheid en het Departement van Econo mische Zaken, dat wegens de commercieele zijde van deze materie uiteraard moest worden geraadpleegd, verkeert thans in een ver-gevor- dred stadium, en de verwachting heerscht, dat de ontwerp-ordonnantie spoedig bij de Regee ring kan worden ingediend. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het voor stel van den D. V. G. krachtig moet worden toegejuicht .aangezien hiermede eindelijk een poging wordt gewaagd om de verderfelijke vrijheid in den vergiften-handel aan banden te leggen, schrijft het Nieuws. Wij mogen het slechts een poging noemen, omdat het vooralsnog niet duidelijk is, hoe de controle tot in alle vertakkingen der desa- huishouding met succes kan worden uitge voerd. Zoover behoeft de Overheid misschien niet te gaan, maar toch wel heel ver, want zonde- een intensieve contróle op den vergif ten-handel in het binnenland zal het aantal gifmoorden, dat hier van oudsher zeer groot is, zeker niet in beduidende mate verminde- -•v Tegen het krimpen van goederen. Bij een der belangrijkste Zwitsersche onder nemingen op het gebied deT textiel-industrie, de firma Heberlein Co. te Wattwil is voor het eerst in Europa een nieuwe uitvinding in toepassing gebracht, welke van groot belang is voor de textiel-industrie. Het nieuwe procédé is bet zoogenaamde sanforiseeren. genaamd naar den uitvinder, den Amerikaan Santord L. Oluett. De firma Heberlein heeft voor dit pro cédé alle licenties voor geheel Europa verwor ven en past de uitvinding in Zwitserland in de eigen fabrieken toe. Het sanforiseeren is een procédé ojn 't krim pen van stoffen in de waseh tegen te gaan. Reeds vroeger zijn vele pogingen op dit gebied gedaan, doch steeds zonder voldoende resultaat. Met het sanfariseeren is het doel voorloopig voor linnen- en katoenen stoffen en tot °P zekere hoogte ook voor gemengde weefsels be reikt. Op wollen stoffen kan het echter nog niet worden toegepast. De firma heeft verder aan vijf andere Zwit sersche fabrieken de licentierechten voor het procédé verkocht. In de Vereenigde Staten. Ca nada en Zwitserland zijn tot nu toe ongei eer 70 machines voor het nieuwe procédé in Dedrijf gesteld. Het procédé is gegrond op de gedachte. het krimpen der weefsels in de wasob vo0^ komen raioet worden .doordat men tewa-' stoffen reeds laat krimipen in als vroeger in het gebruik ge-beu e 'stelde doel wordt langs medh®"is® der gebruik van chemicaliën J 6 kwaliteit der stoffen niet bemv d wordt. Vervolging ingesteld tegen 12 personen- jjEW-YORK, 22 Maart. (R.O.) De justitie heeft in verband met de onlusten in de neger- wijk Harlem een vervolging tegen 12 personen ingesteld. De officier van justitie gaf als zijn meening te kennen, dat het ontstaan der onlusten aan communisten te wijten is. WERKLOOSHEIDSBESTRIJ DING IN POLEN. Crcdict van 150 a 200 millioen zloty goedgekeurd. WARSCHAU, 22 Maart. (R.O.) De Sejm heeft gisteren in tweede en derde lezing de wet aangenomen, waarbij de regeering lj>r 200 millioen zloty ter beschikking stelt to ging van den nood, veroorzaakt door de wer loosheid. Een struisvogelpaar met jongen in het karakteristiek Abessynisch landschap, ivaar naast de Jcatoenbouw o.m. ook de struisvogelteelt moet bijdragen tot de welvaart SOFIA, 22 Maart. (H. N.) De vertegenwoor diger van Bulgarije bij den volkenbond An- tonoff, heeft zijn ontslag gekregen. Aanleiding daartoe is zijn optreden te Genève geweest in verband met het protest van Bulgarije tegen het concentreeren van Turksche troepen aan de grens. „Er is geen haar op mijn hoofd, dat er aan denkt zei de bankier tot zijn vrouw, die voor de zooveeiste maal het onderwerp ter sprake bracht. „Ik geef mijn dochter niet aan een tooneelspeler, nu niet en nooit". „René is geen tooneelspeler, hij is opera zanger". „Doet er niet toe. Allemaal één pot nat Dat volkje is mij veel te wispelturig van aard. Don Juans zijn het, allemaal, die gewend zijn een leventje van den vroolijken Frans te leiden en het met de huwelijkstrouw doorgaans zoo nauw' niet nemen. Ik denk er niet aan, mijn dochter daaraan te wagen". „Zij zijn niet allemaal zoo, en René is in ieder geval de soliditeit in persoon. En hij is de best betaalde zanger van het land". «En al verdiende hij zooveel als Tauber en Garbo en Jannings, en weet ik veel hoe die snoeshanen heeten, bij elkaar.geld speelt hierbij V00r mij geen rol". „Heb je dan liever een nietsnutter tot schoon zoon, een avonturier, die het om je geld te doen is?" „Ook niet. Ik wil voor mijn dochter een fatsoenlijk, degelijk jongmensch. een zakenman, een fabrikant, een winkelier voor mijn part, maar geen comediant. En doe me nu een plei- zier en breng dat onderwerp niet meer ter sprake". Mevrouw vei liet het vertrek, en begaf zich met een ontmoedigd hart naar de kamer van haar dochter. „Hoor eens hier, kindje", ze tee<jer ter wijl zij den arm om Elly's schouder sloeg, „ik geloof, dat het maar het beste zal je Ren£ uit het hoofd te zetten. Papa wil er jn geen geval iets van weten. Zoo juist heb ik nog eens geprobeerd, een goed woordje voor je te doen". Een mismoedige trek werd op Elly's gelaat zichtbaar, er glinsterde een traan in de oog hoeken, en treurig zat zij door het venster naar buiten te staren. Maar plotseling sprong zij met een ruk uit haar moedelooze houding omhoog, zij wischte haar tranen weg, en zei, terwijl ze herhaaldelijk met het vuistje op tafel trommelde: „En toch geef ik den moed nog niet op, moe dertje. De zaak is maar, dat we het van meet af aan verkeerd hebben aangepakt. U hadt niet moeten beginnen met papa te vertellen dat René een kunstenaar is. We hadden hem eerst moeten introduceeren, en ik weet zeker dat papa, als hij René maar eenmaal had leeren kennen, dadelijk voor hem ingenomen zou zijn en in het minst geen bezwaar zou gemaakt heb ben ook niet, indien later bleek dat hij aan de opera verbonden Is". „Het is wel mogelijk, dat je daar gelijk aan hebt, lieverd. Maar gedane zaken nemen geen keer, en papa schijnt nu eenmaal een grondi- gen afkeer te hebben van alles en eenieder, die iets met het tooneel uitstaande heeft" „Dan is het zaak, moedertje, om hem van die afkeer te genezen. Luister nu eens goed, mammie. Morgenavond treedt René op in den Koninklijken Schouwburg. Mozart's Don Juan wordt er gegeven en René zingt de titelrol. Zorgt u het nu zoover te brengen, dat papa morgenavond mee naar den schouwburg gaat. We geven acht, dat hij geen programma in han den krijgt, en zoodoende zal hij ook niet weten, dat René de rol van Don Juan vervult Maar ik weet zeker, dat papa zóó voor René's spel en zang begeesterd zal raken, dat hij uit eigen beweging zal toegeven, dat zóó'n kunstenaar, zóó'n dramaturg een hoogstaande, een nobele persoonlijkheid moet zijn, die zelfs van een figuur als Dón Juan een edel karakter weet te maken, én die dus mijlen hoog boven het ge- middelde genre van tooneelmenschen verheven is.... en dan, mammie, dan zeggen we hem, dat die Don Juan René was, en dan zal paps tenslotte zijn vooroordeel wel laten varen. Is dat geen prachtig plannetje, mams?" „Het is te probeeren, kindje", zei Elly's moe der. „Maar al te veel zou ik er me niet van voorstellen". Den volgenden avond werd het plan ten uit voer gebracht. Het verloop bracht Elly eerst een teleurstelling, daarop een onverwachte vreugde maar het slot leverde haar helaas een bittere ontgoocheling op. Elly en haar ouders woonden de voorstelling bij, en volgens afspraak zorgden moeder en dochter ervoor, dat papa het programma met in handen kreeg. Aan Elly's verwachtingen werd echter aanvankelijk de bodem ingeslagen, want onder het huiswaarts gaan verklaarde de bankier, dat hij de voorstelling maar zoo-zoo gevonden had, dat hij überhaupt niet veel met opera's op had en zeer zeker niet met dia Don-Juan-opvoering, waarvan de re rol vol gens zijn meening allermisera e s Uitgebeeld was. En Elly begaf rich mismoediger dan ooit naar haar slaapkamer. Maar, toen de bankier en zijn vrouw daarop tezamen waren, vertrouwde de laatste hem in een opwelling van mededeelzaamheid toe dat die Don Juan van vanavond nu de bewuste Bené geweest was, waarop Elly haar zinnen gezet had, en zij vroeg haar echtgenoot nog maals, waarom hij toch eigenlijk zoo tegen die verloving gekant was. De uitwerking van deze mededeeling was verbluffend. „Wat?" riep de bankier uit. Is die Don Juan, van vanavond Elly's uitverkorene? Ga dan meteen naar boven, en zeg haar, dat ik tegen dit huwelijk niet het minste bezwaar heb". En tot staving van zijn bewering nam hij een vel postpapier, schreef eenige regels, vroeg naam en adres van den operazanger, en bracht den brief persoonlijk onverwijld naar de post. Toen hij terugkwam, was Elly weer berieden gekomen, en omarmde haar vader allerharte- „O, papspappie, wat^ben ik gelukkigl Wat hebt u hem geschreven?" „Hier, kindje, van alles W' lk schrijf, houd ik altijd copie. Lees rfAt maar Elly's gezicht betrok, toen zij de korte regel! gelezen had. En haar bange vermoeden werd bewaarheid, toen de beroemde bariton geen taal noch teeken meer van zich hooren liet. Want het briefje bevatte de weinige woorden: „Mijnheer, Tegen uwe verloving met mijn dochter heb ik na de voorstelling van hedenavond geen bezwaar. U bent geen Don Juan". HAJO. (NADRUK VERBODEN). Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 dezer: In Sint Nicolaas heeft de politie huiszoekin gen gedaan bij verschillende leden van de Vlaamsche DInaso -groepeering. Men spreekt over spionnage. Beweerd wordt n.l. dat men onlangs in die kringen foto's zou hebben gevonden van Bel gische vestingwerken. Het onderzoek wordt voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2