NAAR DEVALUATIE IN BELGIE? hitler bezoekt de luchtstrijd- krachten. 8 ZATERDAG 30 MAART 1935 De Belgische regeering wil terugkeer en tot een goudbasis op een peildat niet meer dan 30 pet. lager zal zijn dan het tegenwoordige peil. Herwaardeering van den goudvoorraad der Nationale Bank op een basisdie 25 pet. lager staat dan de huidige pariteit. DE HOUDING DER PARTIJEN. WAT HITLER EISCHT. DE CRISIS IN SPANJE. EDEN SPREEKT MET STALIN. DE FRANSCHE KAMER WIL GEEN RECES. ITALIE'S LEGER PARAAT. EEN SPECIAAL WISSELKOERS- CONTROLE-INSTITUUT WORDT GESCHAPEN. Het wachten blijft nog op de stemming in het parlement. De discussies in de kamer. Balans van de te Berlijn gedane voorstellen. TRAMSTAKING IN MEXICO CITY. Lerroux trad af, nadat hij gratie verleend had aan den socialist Gonzalez Pena en nog twintig andere ter dood veroor deelde rebellen. DE HOUDING VAN GIL ROBLES. Engeland zou Duitschland geen vrijheid van actie laten in het Oosten. VOOR DE POLITIEK VAN DEN VOLKENBOND. "teak "dér collectieve veiligheid, DE AANSLAG OP KONING IBN SAOED. „VRIENDEN VAN LUDENDORFF". „DUITSCHLAND HEEFT EUROPA DEN OORLOG VERKLAARD Rede van generaal Baistrocchi in den senaat. HERTOG EN HERTOGIN VAN KENT BIJ ROOSEVELT. BRUSSEL, 29 Maart 1935 Eigen Tel) De Belgische minister-president heeft hedenochtend de aangekondigde regeeringsverklaring afge legd- Na betoogd te hebben, dat de gouden standaard in feite reeds is opgeheven legde de minister nog de volgende verklaring af omtrent de te voeren monetaire politiek. „De Belgisch regeering heeft erkend, dat het voortaan onmogelijk is de verdediging van den franc te verzekeren aan de hand van de methoden en op het peil, die tot nog toe waren voorzien- Om grooter onheil te voorkomen vraagt zij nu haar op nieuwe banen te willen volgen. De huidige goudpariteit van den franc, zal worden gewijzigd. De verplichting, die op de Nationale Bank van België rust om de biljetten aan toonder terug te betalen zal worden ge schorst. Terwijl wij trouw blijven aan het prin cipe van den gouden standaard en de hoop koesteren, hem onverwijld te doen terugkeeren op een basis, die werkelijk zijn internationale werking verzekeren, stellen wij ons voor de alle ons ter beschikking staande middelen aan te wenden tot het tot stand brengen van een internationale overeenkomst, waardoor de "oor- naamste valuta wederom op de goudbasis zou den worden gestabiliseerd. Wij zullen aan het Parlement vragen om met het oog op die eventualiteit toe te laten, op grond van een overeenkomst waarin de andere mogendheden der wereld mede zouden betrokken zijn, terug te keeren tot een goud basis en wel op een peil, dat niet meer het huidige zou zijn, doch in geen geval meer dan dertig procent lager zou zijn, dan het huidige peil. Intusschen zou de stabiliteit van den belga in het buitenland verzekerd worden, door de Nationale Bank van België die In ruil voor haar biljetten, buitenlandsche valuta zal koo- pen en verkoopen door bemiddeling van een Fonds tot egalisatie van de wisselkoersen, dat zullen oprichten. De basis, waarop die om wisseling plaats zou hebben, zal worden be paald, op een bedrag, dat ijij een in den ministerraad aangenomen besluit, na de raad pleging van de Nationale Bank vastgesteld zal worden. Dit tusschentijdsche regime zal over morgen een aanvang maken. Ten einde te elfder ure aan te wenden manoeuvres, waar van het ongezond en willkeurig karakter nie mand zal ontsnappen, te voorkomen, zijn we reeds daags voor deze bespreking tot de sluiting van de effecten-, en wisselbeurzen overgegaan. Het fonds tot egalisatie van de wisselkoersen zal van ruime middelen worden voorzien; een nieuwe schatting van het goud- bezit van de Nationale Bank zal plaats hebben op de voorloopige basis van een koers, die 25 lager staat dan de huidige pariteit De op brengsten van die herschatting zullen door de Nationale Bank ter beschikking van den staat worden gesteld, en gedeeltelijk dienen om. het Fonds tot Egalisatie van de wisselkoer sen te verstevigen. Aldus steunende op de nieuwe verdedi gingslinie, in het bezit van een goudbezit, waarvan de verhouding nog ietwat hooger zal blijken dan tot nu toe het geval was, zal de Belga een onvergelijkelijke stabiliteit genie ten. Alles wettigt de hoop, dat de controle van de wisselkoersen, langzamerhand minder streng gemaakt zal ktnnen worden, wanneer de eerste beroering tot bedaren zal zijn ge bracht, met als einddoel, die controle op te heffen. De ervaring heeft ons zoo juist laten zien, dat een munt waarvan de technische voor waarden onaanvechtbaar blijven, toch kan dalen onder den druk van zware moeilijkhe den op bank- en economisch gebied. Wjj zouden geenszins ons doel hebben be reikt, indien wij ons slechts tot die eerste maatregelen beperkt hadden. Het hoofdbe standdeel van onze zaak bestaat in het treffen van zoodanige maatregelen, die zoowel voor het bankwezen als voor de economie van be lang zijn; op welke maatregelen voortaan onze munt zal steunen op vaste grondvesten. Eindelijk is dan de Belgische regeering met haar zoo lang geheim gehouden program voor het voetlicht getreden. Dagen van onrust an nervositeit zijn voorafgegaan en het koersver loop van den belga in het buitenland weer- spiegelde duidelijk de verwachtingen, welke men van de nieuwe regeering koesterde. De naam „Van Zeeland" voorspelde weinig goeds en het langdurig stilzwijgen van den kabinets formateur gaf steeds meer voedsel aan het toe nemend wantrouwen, dat rond den belga groeide. Reeds in enkele dagen tijds boekte de Belgische franc een dispariteit van 16 pet. en desondanks bleef de Nationale Bank een gereserveerde en passieve houding aannemen Ondanks haar rijken goudschat greep zij niet in en liet zij rustig toe, dat de buitenlandse tie speculatie den franc meer en meer ondermijn de. In buitenlandsche financieele kringen wn de overtuiging aan de hand van deze geb»ir tenissen steeds meer veld, dat het ergste met den gouden franc in België te vreezen stond Zekerheid daaromtrent bestond echter met temeer daar verschillende groepen In Be'g'ë absoluut afwijzend tegenover een devaluatie van den franc staan en met hand en tand voor het behoud van den gouden standaard in ''Bel gië strijden, Twjjfel bestond er nog of België zich zou aansluiten bij het pondenblok, dan wel of het land een zelfstandige muntpolitiek zou gaan voeren gebaseerd op het goud. In dit laatste geval zou slechts de goudpariteit gewijzigd worden en blijft dus de gouden-standaard met zijn stabiele wisselkoersen verder van kracht. België zou dan even als Tsjecho-Slowakije. na toepassing van een muntcorrectie, aan den gouden standaard trouw blijven en het funeste van fluctueerende wisselkoersen, zooals het pond dit geregeld te zien geeft, behoeft voor de toekomst niet gevreesd te worden. Dat dit in het belang van den internationalen handel van groote beteekenis is behoeft geen nader betoog. Men is thans op de hoogte gesteld met de plannen, welke de nieuwe Belgische regeering denkt te verwezenlijken, doch absolute zeker heid bestaat er ook nu nog niet. Immers de vraag blijft bestaan of het par lement zich geheel en al zal kunnen vereeni gen met het thans ingediende regeeringspro- gram. Naar verluidt zal de heer Van Zeeland bij ieder wetsvoorstel de kwestie van vertrouwen stellen en terstond aftreden indien één der voorstellen door de Kamer verworpen wordt. De mogelijkheid van een kortenlevensduur van dit kabinet is dus geenszins uitgesloten. Dat men ook ten onzent er nog niet geheel en al van overtuigd is, dat er Inderdaad een devaluatie in België met 30 pet zal komen blijkt wel uit het feit, dat de koers van den Belga op de Rotterdamsche wisselmarkt een dergelijke depreciatie nog niet geheel heeft verdisconteerd. Gistermorgen openden belga's op ca. 2914 b, terwijl de noteering in de middag uren 28% bedroeg- Bij een depreciatie van 30 pet. zou de noteering ca- 24% moeten bedragen. Geen verandering in de monetaire politiek der Ned. Bank. De president van de Nederlandsche Bank heeft in aansluiting aan de berichten omtrent de Belgische regeeringsverklaring medege deeld, dat geen verandering zal worden aan gebracht in de monetaire politiek, zooals die door de Nederlandsche Bank tot dusverre werd gevoerd. De verklaring is eenvoudig en door haar een voud heel duidelijk. Klaarblijkelijk ziet de Nederlandsche Bank in hetgeen thans in Bel gië plaats heeft, nog geenszins aanleiding, om te concludeeren, dat de omstandigheden een dusdanige verandering zouden hebben onder gaan, dat een wijziging in de monetaire poli tiek van Nederland daardoor ónder het oog zou moeten worden gezien. Een meêning, welke zeer wel haar gronden kan vinden in de be- staande onzekerheid, omtrent de gevolgen van de thans ondernomen regeeringsactie voor Bel- glë zelve, en In het gerechtvaardigde vermoe den dat een en ander niet zonder uitwerking zal blijven op het verloop van het Belgische binnenlandsche prijspeil. De vrees, dat Bel gië geen voordeelen zal trekken van een devalutie van den belga wordt trouwens niet alleen te Amsterdam gekoesterd, doch ook in breede kringen in België zelve. Goudverschepingen van Amster dam naar New-York. Geheel in overeenstemming met deze visie op de dingen handhaaft de Nederlandsche Bank de beginselen, door welke zij zich in het betalingsverkeer met het buitenland 4ot dusverre steeds heeft laten leiden. Dat wil o.a. zeggen, dat zij bereid blijft aan iedere aanvraag voor goud ter verscheping naar een der nog bestaande goudlanden te voldoen Dit heeft inmiddels niet kunnen verhinde ren, dat onder den indruk van de berichten uit België contante ponden van 7.13 h 7.14 bij opening, nog zijn opgeloopen tot 7.18 19 tegen den middag. Termijn ponden deaen voor een maand een agio van 1% 2% cent en voor drie maanden 6 a 7 cent. Fransche francs waren eveneens iets hooger, doch niet meer dan 9.76 9.76%. Dollars handhaafden zich een fractie boven het goudpunt. De goud verschepingen naar Amerika worden dan ook voortgezet. Franck bereid een regeering te vórmen? Volgens de „Standaard" zou Franck, gouver neur Nationale Bank, bereid zijn, een regeering te vormen voor de verdediging van den frank, indien de regeering der devaluatie, die heden voor het parlement verschijnt, in de minder heid zou worden gesteld- Men mag zich echter afvragen, waarom Franck dan niet eerder de opdracht van den koning, om een nieuwe regeering te vormen heeft aanvaard. Het verloop der debatten. Bij de beraadslagingen over de regeeringsver klaring verklaarden enkele katholieke afgevaar digden zich tegen de door den minister-presi dent voorgestelde monetaire maatregelen. De heer Jansen (liberaal) begroette de deel neming van de socialisten aan de regeering. waardoor een oude droom verwezenlijkt is. Het wegblijven van een groote partij uit de regee ring is door hem steeds betreurd. De val van den Belga is niet het gevolg van propaganda voor de devaluatie. De devaluatie geeft gelegenheid de schuld te b:talen. Het is verkeerd geweesi zich vast te klampen aan het goudblok, terwijl het Angel-Saksische blok zijn eigen politiek volgde. Om kwart over zeven werd de zitting op nieuw geschorst tot 8% uur. In den senaat werd de regeeringsverklaring, die door den heer van Zeeland voorgelezen werd, door de socialisten, een deel der liberalen en der katholieken toe gejuicht, vooral die passages, die op de deva luatie betrekking haddt-n. Minister-president van Zeeland. De ontwerpen werden terstond naar de finan cieele commissie en die van justitie verwezen. Aangezien de heer van Zeeland zich intus schen naar de Kamer moest begeven, zal deze zijn toelichting eerst morgenochtend in den senaat geven. De zitting van den senaat werd om 5 uur op geheven. De beraadslagingen zijn vastgesteld op morgenmiddag 1 uur. Jaspar veroordeelt devaluatie; antwoord van den premier. BRUSSEL, 29 Maart. (VAN ONZEN COR RESPONDENT) Bij de voortzetting der debat ten sprak o. m. ook de oud-minister van finan ciën, Jaspar. Deze keurde devaluatie absoluut at op moreele en economische gronden en zeide. dat zij naar den afgrond leidt Veel prijzen zijn vandaag reeds met 25 pet. gestegen. Spreker beweerde dat de devaluatie alleen werd afge kondigd, om de banken te redden. Voortgaande zeide ilaspar onder steeds groeiende instemming op de liberale en katho lieke zetels, dat niet lang geleden tegen den gulden dezelfde manoeuvre werd geprobeerd, els tegen den franc, maar door de Nederland sche autoriteiten werd deze manoeuvre onmid dellijk de kop ingedrukt. In 1933 werd een internationale overeenkomst gesloten, waarbij de emissiebanken elkaar steun beloofden. Waarom heelt België daar geen beroep op gedaan en waarom hebben onlangs de Belgische ministers te Parijs niet de oulp van drie milliard Fransche francs aanvaard, welke hun tegen 4% pet. door cte Banque de France werd aangeboden Nu nog kan België die hulp bekomen. Ik smeek de regeering in het belang van België niet tot devaluatie over tt gaan. De minister-president antwoordde buitenge woon behendig op de rede van Jaspar. Wij moeten géén beroep doen op het goud. A'Üj hebben er genoeg van. Indien wij de göud- leening hadden aanvaard van het buitenland, zou de financieele toestand van België nog hachelijker zijn geworden. Doch wij stonden voor de keus, of den gouduittocht stopzetten, of de banken laten springen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat in Eelgië maar 70 milliard op diverse wijzen financieel belegd zijn, terwijl alleen reeds in gebouwen 140 milliard belegd zijn. Het is niet erg, dat de prijzen wat stijgen Zij waren de laatste jaren te abnormaal laag. Daarom zal de prijsstijging, die op de devalua tie zal volgen, per saldo geheel de Belgische gemeenschap ten goede komen. LONDEN, 29 Maart. (R. O.) Het is thans mogelijk de algemeene balans op te maken van de eischen en voorstellen, welke Hitier tegen over de Britsche ministers, Simon en Eden, naar voren heeft gebracht Het rijk eischt gelijkheid op het gebied der luchtbewapening met Frankrijk en Engeland onder voorbehoud dat deze landen een lucht macht zullen onderhouden, die minstens gelijk is aan die der sovjet-unie. Hitier heeft verder te verstaan gegeven, dat hij zich op vlootgebied niet langer wil beper ken tot 400.000 ton, maar absolute gelijkheid met Frankrijk eischt. Het Duitsche legereffectief zou vastgesteld worden op 550.000 man. Iedere vermindering hiervan zou gepaard moeten gaan met een ge lijke vermindering van de effectieven der andere legers van het Europeesche continent. Overigens zouden de Duitschers de superiori teit van hun luchtvloot erkend hebben, die reeds grooter is dan een derde van de Engel- sche vloot. Het rijk weigert de permanente geldigheid van zyn tegenwoordige Oostelijke grenzen te bezegelen. Men is van meening dat een regeling in zake de opheffing van den Poolschen Corridor en een wijziging van de Duitsch—Tjecho-Slo- waaksche grens de eind-eischen van Duitsch- land zullen zjjn. Het pact tot waarborging van de Integriteit van Oostenrijk zou volgens Hitier den invloed van Rome moeten beperken en rekening moe ten houden met den wensch der Oostenrijksche bevolking om zich bij het rijk aan te sluiten, indien deze wensch duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht. Hitier weigert een systeem van wederzijd- schen bijstand voor Oost-Europa. Tenslotte eischt het rijk zijn vroegere kolo nies terug. Wanneer aan die eischen zal zijn voldaan, zal het rijk zijn terugkeer naar Genève in overweging kunnen nemen. Verder wordt het als zeker aangegeven, dat Hitler het denkbeeld zou gesuggereerd hebben van een „EngelschDuitsche entente", welk denkbeeld echter door de Engelschen is ver worpen. MEXICO-CITY, 29 Maart. (R.O.) Gistermid dag is te Mexico-City een staking van het trampersoneel uitgebroken. Vijfduizend ar beiders, legden, het werk neer met het gévölg, dat het geheele tramverkeer: stil-stond: Geheel in de lijn van de Spaansche politieke gebeurtenissen der laatste weken, welke wi] bij verschillende gelegenheden hebben uitge stippeld, is het kabinet-Lerroux dus afgetreden „Voor de zooveelste maal wie zal zeggen, dat het de laatste is, zoo schreef de politiek? overzichtschrijver van „El Debate" Dinsdag j.i reeds gaan' we een voor Spanje kritieke phase in. Opnieuw dreigt aan de gerechtigheid tt kort te worden gedaan, met alle daaruit voortvloeiende gevolgen voor de sociale orde en voor het gezag van den staat. Waarom dringt men er thans met alle kracht op aan, dat gratie zal worden verleend aan deri voornaamsten aanstoker van den Asturischen opstand, onder wiens bevel anderen allerlei daden van geweld begingen V Gratie verleener aan zulk een misdadiger zou gelijk staan met een bespotting van de wet en van de onschul dige slachtoffers der revolutie". Het kabinet-Lerroux heeft aeze woorden van het orgaan der Volks actie niet ter harti genomen en is gestrui keld over zijn eigen m onmacht of onwil om p Ij de aanstokers van de p ggggg Ootoberrevolutie, die Spanje niet alleen poli- tiek maar ook econo misch naar den rand van den afgrond bracht naar behooren te straffen. Een revolutiomnaire beweging, zeide Gii Robles nog slechts enkele dagen geleder in een te Coruna ge houden rede, wordt in haar eerste etappe over- Mexander Lerroux. wonnen door middel van geweldde dwangmaatregelen van den slaat herstellen de verstoorde juridische orde Deze maatregelen echter moeten genomen worden volgens de wetten der rechtvaardigheid, van een rechtvaardigheid zonder wraak, zonder bloeddorstigheid, zonder zucht naar revanche Wij eischen niet, dat er bloed zal vergoten worden enkel en alleen om bloed te zien vloeien maar ai te veel bloed is er in Spanje helaas reeds vergoten maar men zal niet van ons beweren, dat wij ons schuldig maken aan onrechtvaardigheid bij de toepassing der ver schillende vonnissen. Indien iemand deze mee- ning is toegedaan, laat nij ze dan verdedigen tegenover deze generatie en tegenover de geschiedenis. Zoolang wij er zijn, zal met ons goedvinden geen ongerechtigheid Dedreven worden". En in het verder verloop van zijn rede her haalde hij wat hij te Granada needs gezegd had „Jndien de hand, die het roer van den staa' iff' handen. Heeft, niét"'dén koers "ri'eernt d'ie Spanje, noodig heeft, omdat zij het met kan of 'niet wil, dan zal zij moeten wijken voor de onze". De leider der Volksactie heeft niet lang be- noeven te wachten om de daad bij het wooro t? kunnen voegen. Toen Lerroux gisteren ondanks net verzet van Gil Robles besloot met alleen aan den leider der Astunsche revo lutie, den socialistischen afgevaardigde Gonzalez Pena, maar bovendien nog aan twintig andere ter dood veroordeelde rebellen gratie te ver-, leenen, zegde Gil Robles tezamen met Martinez ue Velasco (agrariër) en Mclquiadez Alvares (liberaaJ-democraat) het tot dusver aan nei kabinet-Lerroux geschonken vertrouwen op. De minister-president begaf zich daarop in de namiddaguren naar den president der repu bliek om het collectieve ontslag van net kabiue' aan te bieden, hetwelk door Zomaro wera aanvaard. Men vraagt zich nu natuurlijk al, hoe Je toestand zich verder zai ontwikkelen. Ons inziens lijkt het onwaaiscmjni.jK, ja bijna onmogelijk, dat thans Gil Robles persoonlijk niet de vorming van een nieuw kabinet za vzorden belast. Deze meening baseeren we op een passage uit de door Gil Robles aezer dagen te Coruna uitgesproken rede, waarin nij zen zeide, dat „zoolang de tegenwoordige corta? oiijven bestaan, er geen andere mogeiijkneio is, dan het huidige regeermgsblok te nand- haven, al is dan ook een andere verdeeling van de portefeuilles denkbaar". De belofte van den ietder ler Volksactie aan zijn kiezers gedaan, dat „de nand die het roet van den staat thans in handen heeft, zal moeien wjjken voor de onze", indien zij öpanje den verkeerden weg opdrijft, schijnt veeleer zóó e moeten worden verstaan, dat bij een aftreden van de regeering-^eiroux, zooais thans he' geval is, de meerderheid der muister-porte teuilles in handen zai komen van de rechtschc groepen en met, zooais tot dusver, in handen van de radicalen. Een zuiver recntsch kabinet is alleen hierom reeds onmogelijk, wijl de Volksactie en de agrariërs nog met over een voldoende meerder- ueid in de cortes beschikken. Mocht echter desondanks GiJ Robles toen met de vorming van een nieuw kabinet worden oelast, dan zal het logische gevolg mervan zijn ook dit concludeeren we uit de Doven aan gehaaide passage van ae te Coruna genouden rede dat de cortes worden ontbonden en nieuwe verkiezingen worden uitgescnreven. La dat gevai is, zooals vanzelf spreekt, een radicale ommekeer in de Spaansche politie en vooral ook in het economisch leven van panj. te verwachten in den geest van een dezer dagen door GU Robies am de cortes voorgeiego memorandum, dat een nigehceie reorganisatie van de Spaanscne economie en financiën voor steil, teneinde de weiklooshetd voortaan mei klacht te kunnen estrijden. BERLIJN, 28 Maart. (V. D.) Voor de eerste maal sedert het bes.aan van het rijksluriuwa- pen heeft Hitier heden in zijn eigenschap van opperbevelhebber van de weermacht, een be zoek gebracht aan de Duitsche luchtstrijdkrach ten. Hij werd begeleid door den rijksminister van luchtvaart, generaal Goering, en van den tot luitenant-generaal benoemden staatssecre taris van luchtvaart, Milch Bezichtigd werd de "In" 'Doeberiiz lfggehdé groep.wan het: jachteskacfdr- HiChtÊOfeïi; MOSKOU, 29 Maart. (R. O.) In de omgeving van Eden worden met de meest uitdrukkelijke reserve de geruchten ontvangen, volgens welke Londen het initiatief zou nemen om een alge meene conferentie bijeen te roepen na de conferentie van Stresa. „Alles hangt af van de informaties, die wij zullen ontvangen gedurende onze reis", ver klaarde een persoonlijkheid, die ten nauwste met Eden in contact staat. In beginsel, zoo heet het in Britsche kringen, wordt er naar een veiiigheidspact gestreefd, zonder dat het Duitsche rijk zou worden uit gesloten, doch indien dit erbij persisteert, zich zelf uit te sluiten, of het pact van al zijn kracht zou willen berooven, dan kan het uur eter verantwoordelijkheid niet lang ontweken worden. Tusschen organisatie der veiligheid en berusting in oorlog moet een keuze gedaan worden. MOSKOU, 29 Maart. (R. O.) De bespreking tusschen Eden en Litwinoff van hedenmorgen duurde 1% uur. De politieke en economische aspecten der Engelsch-Russische betrekkingen werden behandeld. LONDEN, 29 Maart. (R. O.) Naar Reuter uit Moskou verneemt, zouden bij de heden ge voerde besprekingen aldaar de kwesties vaa het Verre Oosten een belangrijke rol gespeeld hebben. De moeilijke toestand daarginds en de onaan tastbaarheid van China zijn kwesties, welke de Engelsche en de sovjet-Russische staatslieden in gelijke mate interesseeren. Men neemt aan, dat onder de heden bespro ken economische kwesties een aan Rusland toe te kennen crediet een rol heeft gespeeld. Verder zou het verdrag van Ottawa besproken zijn, hetwelk aanzienlijken invloed heeft gehae op den sovjet-Russischen houthandel. De aangekondigde besprekingen van Eden met Stalin zouden zich waarschijnlijk op een nog breederen grondslag afwikkelen. Eden bij Stalin. MOSKOU, 29 Maart. (R.O.) Havas meldt: Eden heeft heden het aangekondigde onder houd met Stalin gehad, dat meer dan een uur duurde. Het droeg het karakter van de groot ste hartelijkheid, volgens verklaringen Uit sov jet kringen. Na afloop van het onderhoud bracht Eden een bezoek aan bet Kremlin. Volgens mededeeiingen uit de best ingelichte bron heeft Eden bijna volkomen de vrees, welke in sovjetkringen heerschte, dat Enge land zich zou laten verleiden om Duitscnlauil vrijheid van actie te laten in het Oosten, weg genomen. Wat de kwestie van het Verre Oosten be treft, zeide Eden, dat Engeland in Azië zoowel als in Europa slechts één politiek beoogde, die van den Volkenbond en dat het op elk gebied even vast gehecht bleef als tevoren aan de De (laders uit Yemen afkomstig. LONDEN, 29 Maart. (V.D.) De Arabische le gatie te Londen deelt omtrent den aanslag op koning Ibn Saoed, op 15 Maart j.l. in de groote Moskee te' Mekka gepleegd, thans mede, dat de daders afkomstig waren uit Sana en dat twee hunner deel uitmaakten van het leger van Yemen. Onmiddellijk pa den aanslag heeft de korting maatregelen getroffen, opdat de te Mekka aan wezige bedevaartgangers uit Yemen beschermd zouden worden tegen de woede en ver0nt- waarding der bevolking en overige bedevaart, gangers. Het resultaat hiervan was dan ook, dat geen enkele pelgrim uit Yemen zelfs maat ge molesteerd werd. De kroonprins Emir Saoed. die toen hij den aanslag zag, tusschen zijn vader en de dadgrs insprong, liep daarbij een wond in den lin kerschouder op, die echter niet gevaanijk bleek te zijn. Beschimpen Paus en Kerk. Dte „Un. Press" seint ons een verslag. <*at wij ter kenschetsing van de merl^i^vrien- zekere groep in Duitschland, welke den van Ludendorff" noemt. g^eeLelij geven Ki,sterenavond in de Genoemde groep Münster een demonstra- „Burgerbraukeller te M tie gehouden. S«°uwde ^De^spreker van dezen avond, de advocaat Herbert Schneider uit Karlsruhe, beschuldigde het Vaticaan ervan, voor den oorlog aan de msingeiin2sp°m te8en Duitschland ijverig te hebben meegewerkt De man sprak dan over de Katholieke actie en Oostenrijk. Dit land noemde hij het „natuur- schutpark der papenrepubliek". Op te merken valt, dat de N. S, D. A. P. met deze vergadering van Ludendorff's aanhangers niets te maken heeft. MISLUKTE WRAAKNEMING VAN EEN EX-GEVANGENE. Hij kwam terecht in de armen van een politieagent. MADRID, 29 Maart. (R.O.) Een man, die zoojuist de gevangenis had verlaten, en vas besloten was „wraak te nemen" op de autOL* teilen, begaf zich naar het gerechtsgeoou het doen voorkomende alsof hij om s i kwam verzoeken bij het Fonds ten a e ontslagen gevangenen. inplaate Hij kreeg een paar peseta?, van het gebouw te. verlaten, vei oig j c tot de deuren werdén gestoten. Daarna tracht te hij met behulp van een geweer, dat IB een vitrine hing, een brandkast te openen, doch hierin slaagde bij niet. Hij gaf derhalve zijn plan. op en sprong uit het raam, om terecht te komen in de armen van een politieagent. Met het gevolg, dat hij" zich thans "weer An zijri o tide cel bevindt: - Ondanks Flandm's vermaan, dat de afge vaardigden naar hun kiesdistricten zouden gaan, om daar tot kalmte en bezonnen heid te manen. PARIJS, 29 Maart. (R. O.) Kamer en senaat gaan niet, zooals verwacht werd, op reces, maar verlangen de zittingsperiode te verlen gen. Na een rede van Franklin Bouillon over de buitenlandsche politiek, heeft de kamer het voorstel om tot 28 Mei op reces te gaan, met 382 tegen 238 stemmen verworpen. Een tweede voorstel, om tot 21 Mei op reces te gaan, werd verworpen met 300 tegen 266 stemmen .Besloten werd de volgende zitting te houden op Zaterdagmiddag a.s. en de zitting dan niet te onderbreken. De regeering had bij beide stemmingen niet de kwestie van vertrou wen gesteld. In nachtzittingen hebben kamer en senaat een groot aantal wetsontwerpen behandeld; de kamer o.a. de begrooting vuor Algerije, rege ling van de vleesch- en melkmarkt; de senaat de regeling van de wijnmarkt, het statuut no pens de ernstige oorlogsinvaliden, de kwestie der credietkas voor den landbouw, het vloot- bouw-programma voor 1935 Alleen moet de senaat nog de luchtvaart-wet aannemen. Tusschen 1 en 3 uur vannacht ontspon zich het debat over het voorstel om op reces te gaan. Franklin Bouillon bestreed dit, zeggende, dat Duitschland Europa den oorlog had ver klaard. Met welk recht kan de kamer dan op reces gaan, aldus spreker, terwijl zij weet, in welken toestand zich de landsverdediging bevindt. De toestand is gelijk aan dien in 1914. Wij staan voor hetzelfde oorlogsgevaar. Wie zich van dit gevaar niet bewust is, is zich niet bewust van zijn plicht. Laat men toch beden ken, dat de parlements-commisstes in 1915 tot welzijn van het land een levendige actie heb ben gevoerd en dat zij de landsverdediging hebben bewerkt. Tegen de bureaucratie in heb ben zij toen de uitbreiding en versterking van het wapen der artillerie doorgevoerd. Thans zijn nieuwe credieten noodig. Nadat Léon Blum gesproken had, nam de premier Flandin, het woord, die verklaarde het normaal te vinden, wanneer het parlement thans op reces ging, maar de beslissing hier over gaarne aan het parlement zelf over te laten. Hij zeide steeds ter beschikking te staan van de financieele en andere parlements commissies, maar men diende zich toch af te vragen, of de gebeurtenissen in het buitenland wel een voldoende reden vormen, om de zit ting te laten voortduren, en de regeering zou het dan ook waardeeren, indien de afgevaar digden en senatoren zich naar hun kiesdistric ten begaven en daar aanmaanden, tot kalmte en bezonnenheid. Wanneer de bijeenroeping van het parlement noodig wordt, zal de regeering niet nalaten, haar plicht te doen. Gaan de parlementsleden thans naar de pro- Vlncle en manen zij daar tot kalmte en koel- bïoëdigtieid, dan Isdit' de "beste 'uitdrukking van kracht, want al heeft Frankrijk militaire kracht noodig, even noodig is moreele kracht en die vindt men eerder in een eensgezind zwijgen, zonder hartstochtelijke en scheiding teweeg brengende debatten. Na deze bewogen en gedeeltelijk zelfs storm achtig verloopen zitting werd het voorstel, im tot 28 Mei op reces te gaan, zooals reeds ge meld, verworpen met 382 tegen 238 stemmen. ROME, 29 Maart (R.O.) De Italiaansche senaat heeft Vrijdagmiddag in tegenwoordig heid van Mussolini, wien telkens opnieuw levendige ovaties werden gebracht, de leger- begrooting aangenomen. De staatssecretaris van oorlog, generaal Baistrocchi, hield een rede waarin hij schema tische informaties gaf over den stand van het leger, dat door uitrusting, motoriseering m organisatie volkomen tegen de eischen van dm modernen oorlog was opgewassen. Wanneer een oorlog zal uitbreken, aldus de generaal. kan niemand vooruit zeggen. Men kan echter beweren, dat hij plotseling, d.w.z. na enkele dagen van politieke spanning zal uitbreken. Daaruit blijkt de noodzakelijkheid, te zot gen, dat men door niemand voorbij wordt gestreefd om niet het initiatief van den aanval te verliezen en in zijn optreden afhankelijk te worden van den wil des vijands. De militaire doctrine in Italië zal in den loop v«n dit jaar volkomen worden uitgewerkt, de organisatie der grenzen is beter geworden, doordat de traditioneele invalspoorten voor het grootste deel zijn versperd, weliswaar niet door geweldige en kostbare vestingwerken, maar door steunpunten voor eventueele operaties. De infanterie zal na grondige proefnemit>gen met alle wapenen worden uitgerust, die nood zakelijk zijn. Voor de uitrusting der artillerie wordt vooral gelet op de bewegingsmogelijkheden, waardoor zij de infanterie overal en onder a e omstan digheden kan ondersteunen. Een groot deel der cavallerie is gemotoriseerd en in den loop van dit voorjaar zal de voor ziening der troepen met het noodige materiaal in versneld tempo beginnen. De moderne militaire opleiding van officie ren en onderofficieren Is ln vollen gang. Ook de generale staf wordt gereorganiseerd. Generaal Baistrocchi besloot zijn rede mert de woorden: ,In April zullen wij rond 600 000 man onder de wapenen hebben, die volkotrfeo uitgerust en in gesloten eenheden ingedeeld zijn. Wij zijn, zooals Mussolini enkele dagen ge- lcde" zeide' voor elke taak bereid, die ons het noodlot zal overzenden. Geen gebeurtenis zal cos onvoorb»Mid verrassen. LONDEN, 28 Maart. (V.D.) Uit Nassau op de Bahama-eiianden wordt gemeld, da' de hertog en de hertogin van Kent gisteren een kort bezoek hebben gebracht aan boord van het jacht van president Roosevelt, dat in de omgeving van de Bahama-eiianden kruiste «q waarop president Roosevelt een deel van zijn vbertieri dagen vacantie doorbrengt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2