AUTO STORT VAN DIJK IN I DOMMEL pe l€n tb ik het DE IN DE PIJP Vijf jongelui verdronken. MAANDAG 1 APRIL 1935 DE R. K. STAATSPARTIJ LAND..O, MAAR.. OPGEWEKTE ACTIE! KARDINAAL PACELLI LEGAAT NAAR LOURDES. MGR. LUDWIG HUGO OVERLEDEN. K. J. V.-PELGRIMSREIS NAAR ROME. JO IMMINK. ARBEID AAN WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. TRAGEDIE IN DEN ZONDAG- OCHTEND. DRONKEN ACHTER HET STUUR. TRAGISCH ONGELUK TE KAMPEN. NEDERLAND-EXPRESS. DOOR AUTO AANGEREDEN. AUTO TE WATER GEREDEN. ERNSTIGE FRAUDE IN EEN WARENHUIS. Knoeierijen tusschen employe en leveranciers. MEISJE STOEIDE MET VRIENDIN. DE KOLEI^A^ERGIFTIGING TE BEEK (L.) Politie hakt in op relletjesmakers onder het publiek. CONFLICT IN SCHOEN-INDUSTRIE VOORKOMEN. c. DE ROOY. De jongste aflevering van het maandschrift „De K. K. Staatspartij" opent met een „woord tot de werkers aan het front", getiteld „Samen Sterk" van den partijvoorzitter. Wij geven hier het slot: „Sterk moet in ons het bewustzijn leven: wij Katholieken kunnen in Nederland behouden den gezonden volksinvloed; wij kun nen beschermen de hooge geestelijke goederen, niet in het minst die van een hecht gezag en een geordende vrijheid, indien wij zelf in de praktijk van onze samenwerking tucht, discipline en eensgezindheid toonen.' Dat is onze eeretaak en onze eereplicht juist nu. En daarom: wij samen sterk, ten bate van ons land!" De Centrale Projpagandadienst geeft „van alle fronten: veel nieuws". En goed nieuws! De totale oplage van de „De Verkiezings-Op- marsch" begint apocalyptische cijfers te ha:en; *t gaat nu reeds naar de 1.400.000: één millioen vierhonderd duizend, 't Wordt een rechtstreek- sche bestrijding van de werkloosheid: de druk kerij moest 15 man méér aanstellen! De ver schillende brochures houden een soort Mei. bourne-race naar de grootste oplage: „Ismaël" trekt nog steeds het snelst op in sprongen van 50.000 exemplaren. De andere brochures be leefden ook reeds een tweeden druk* Naar aanleiding van de cumulatie-besluiten in België wordt er dat was een goede ge dachte eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de materie, in deze besluiten behandeld, „reeds lang en wijd en breed geregeld is in onze Ambtenarenreglementen". Onze regeering maakt thans een anti-cumulatieontwerp gereea voor het betrekkelijk kleine terrein, dat nog niets afdoende bewerkt is. Maar aan de punten, die daarbij de aandacht vragen, „is men in België nog niet toe". Bericht wordt, dat de Kaderdag dit jaar vermoedelijk in Juli zal worden gehouden. Het was een gelukkig idee, aan deze af levering in brochure-vorm 24 bladzijden toe te voegen de voortreffelijke rede, door minister Steenberghe in de Eerste Kamer ge houden. Er zijn altijd nog onnoozelen, die zich laten wijsmaken, dat er eigenlijk niets tegen de crisis gebeurt: hier kunnen zij het anders zien! Leest -en overtuigt u! Men seint ons uit Kome d.d. 30 dezer: De H. Vader heeft Z. H. Em. kardinaal Pacelli benoemd tot pauselijk legaat voor de sluitings- plechtigbeden van het Heilig Jaar in Lourdes LUDWIGSHAFEN, 30 Maart (D.N.B.) De bisschop van Mainz, Z. H. Exc. mgr. dr. Lud- wig Maria Hugo, is in den afgeloopen nacht te 12 uur overleden. BENOEMINGEN in het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te 's-Gravenhage (H.H. Mart van Gorcum) den weleerw. heer P. van der Burg; tot pastoor te Egmond a.d. Hoef den weleerw. heer R. Nieveen van Dijkum, thans kaelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph); tot kapelaan te *s-Gnavenhage (H.H. Engelb.) den 'weleerw. heer H. Remmer; tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den weleerw. heer M. van der Togt; tot kapelaan tot Waddinxveen den weleerw. heer J. de Wit; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jeroen) den weleerw. heer P. van Vliet; tot kapelaan te Wervershoef den weleerw. heer P. J. Roessen, thans kapelaan te Schagen. De laatste voorbereidingen voor de K. J. V.- Pelgrimsrels naar Rome zijn in vollen gang. Niet alleen In Nederland, doch uiteraard ook te Rome bestaat er zeer veel belangstelling voor deze pelgrimsreis. V erheugend is het tevens, dat van alle zijden medewerking wordt verleend en toegezegd, het geen voor een groot deel te danken is aan den onvermoeiden ijver van mgr. dr. B. Eras. Zoo werd o.a. als bijzondere gunst toegestaan dat de K. J. V. meisjes zender sluier met alpino op de audiëntie van den H. Vader mogen komen Toegang tot de Vaticaansche stad en de Lourdesgrot is reeds verzekerd. De Nederlandsche geestelijken te Rome zijn in het NederL College bijeen geroepen om het gidsen van de verschillende groepen te rege len enz. De H. H. Missen zyn reeds vastgesteld en sprekers zijn uitgenoodigd, welke reeds hun medewerking toezegden. Aan het program onüeenen we, dat op den eersten daf in de St. Pieter een H. Mis wordt opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F Diepen. Om 6 uur n.m. Lof gecelebreerd door Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen. Toespraak door Pater Tromp S.J. Den tweeden dag wordt in de Basiliek van St. Jan van Lateranen een H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. O. Smit. Des middags Kruisweg en toespraak in het Colosseum door Pater v. d. Veldt, Franciscaner Professor aan de Propaganda. Den volgenden dag wordt in de basiliek H. Maria de Meerdere, een H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Na audiëntie In de Vaticaansche stad samenkomst bij de grot van Lourdes. Opdracht met toespraak door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Den laasten dag wordt een H Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. dr. B. Eras, waaronder algemeene H. Communie. Toespraak door Pa ter Duncker, Professor aan het Angelicum. Des Avonds feestvergadering in de aula van S. Maria dell' Anima of van het Angelicum. Spreker; Z. H. Exc. Mgr. J. O. Smit Ook aan het transport van de kleedingstuk. ken voor de armen, welke door de K. J. V.'ers zijn gemaakt en bijeengebracht, om als ge schenk aan den H. Vader te worden aangebo den, is gedacht. Deze kleedingstukken wor den in een extra.bagage-wagen geladen en in Rome vervoerd naar de Vaticaansche stad. Wie nog iets bij deze zending wensent toe te voegen, kan dit alsnog zenden aan bei Rome- secretariaat, Lange Putstraat 44, Den Bosch. De concertzangeres Jo Immink te Amster dam, docente aan het Conservatorium der R. K. Leergangen te Tilburg, is dezer dagen be noemd als leerares solozang aan de Stedelijke Muziekschool te Eindhoven. Waarom het nationaal comité tot ontbinding besloot. Naar aanleiding van de publicatie van het Nationaal Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen, waarin genoemd comité me dedeelt, dat tengevolge van de tegen zijn werkzaamheid reeds geruimen tijd ingezette actie de voortzetting van zijn arbeid onmoge lijk bleek en tot ontbinding moest worden overgegaan, hebben wij ons tot den voorzit ter van het Comité gewend, met het verzoek omtrent deze tegen het comité gevoerde actie nadere mededeelingen te mogen ontvangen. Het Comité meende, dat na de publicatie van Donderdag, voor het oogenblik geen na dere officieele mededeelingen gedaan Konden worden. Wanneer zulks wenschelijk zou wor den geoordeeld, zou het comité niet aarzelen door verdere publicaties de publieke opinie volledig in te lichten. Desgevraagd verklaarde men ons wel, dat de tegenwerking, welke het comité nood zaakte den arbeid op te geven, in hoofdzaak van enkele „ambtelijke instanties" was geko men. Men heeft getracht, zoo werd ons mede gedeeld, het comité in den grond te boren en wij hebben herhaaldelijk alle pogingen in het werk gesteld dit te voorkomen. Niet in het belang van het comité, doch alleen en uit sluitend in het belang van het werk en voor de goede zaak. De houding, welke de comité leden hebben ondervonden van de „ambte lijke instanties", was echter zoodamg, dat het comité, ten hoogste verontwaardigd, tot ontbinding heeft besloten. De opgedane ervaringen zijn buitengewoon bedroevend; allen praten over steun aan de werklooze jeugd, over werk voor die jeugd, doch geen enkel lichaam doet iets voor de intellectueele werkloozen. Geen enkele „amb telijke instantie" is bereid het werk van het comité over te nemen. Doch wel heeft men eike daad van heit comité en elke handeling op een minderwaardige wijze Uitgelegd. Bij wijze van voorbeeld noemde men ons de col portage met het Winterboek. Men zegt, dat van de opbrengst slechts een zeer klein ge deelte ten goede kwam aan het werk vhn hel comité. Doch men vergeet, dat met de col portage van het Winterboek ongeveer 300 per sonen gedurende eenige maanden een week loontje hebben verdiend. En velen waren er blij mee, ook al was colportage nu niet hun gewone werk. Op het bureau werken circa 15 man. Ook deze krijgen een weekloon en op deze wijze tracht het comité te doen wat mogelijk is. Het spreekt vanzelf, dat er fouten zijn ge maakt, zoowel wat de keuze van personen betreft als wat verschillende onderdeden van het werk betreft. Maar men heeft ons nooit eenigen steun verleend, integendeel, we! steeds tegengewerkt. Tot zoover het comité. Toelichting van ambtelijke zijde. Naar aanleiding van deze klachten, welke ons van de zijde van het comité bereikten, hebben wij ons tot den secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage, mr. Sark, ge wend, met het verzoek zijnerzijds de houding van de „ambtelijke instanties" te willen toe lichten en een verklaring te geven, waarom deze Instanties tegenover het comité zulk een onwelwillende houding hadden aangenomen. Mr. Sark deelde ons mede, dat er inderdaad tegen de werkwijze van het comité zeer ern stige bezwaren zijn gerezen. Deze bezwaren zijn nadrukkelijk ter kennis gebracht van het comité. Dit heeft daarop tot ontbinding be sloten en het wordt ontbonden geacht. Thans spreekt het comité van een tegen zijn werk zaamheid ingezette actie, doch het heeft deze actie slechts aan eigen fouten te wijten. In dien het comité de bovenbedoelde ernstige bezwaren zou hebben kunnen en willen weer leggen, dan zou het zeker niet tot ontbinding zijn overgegaan. Het comité heeft trouwens bij herhaling de juistheid der grieven, welke tegen de werkwijze werden geopperd, érkend aldus verklaarde mr. Sark ons. Gezien het groote belang van deze aangelegenheid en mede in verband met de personen, welke hierin gemoeid zijn en met het oog op het veelvuldig beroep, dat in de pers op de pu blieke liefdadigheid door het comité is ge daan, hebben wij er bij den secretaris op aan gedrongen de grieven tegen het comité te willen preciseeren. Mr. Sark achtte het niet gewenscht, nu hei comité tot ontbinding heeft besloten, deze bezwaren in den breede uit te meten. Wel kon hij verklaren, dat deze eigenlijk culmi neerden in twee hoofdpunten: in de eerste plaats, dat van de giften, welke het comité alom in den lande heeft ingezameld, slechts een zeer gering gedeelte aan het door het comité gestelde doel ten goede komt en in de tweede plaats, dat door het comité door zijr grootsch opgezette reclame bij een groote groep werklooze intellectueelen verwachtingen zijn gewekt, welke het comité niet kan ver vullen. Auto rijdt een jongen aan. Te Doesburg is een 17-jarige jongen door een auto, die links van den weg reed, aangereden en o.m. met een gebroken voet opgenomen. De auto was doorgereden zonder zich om het onge val te bekommeren. Men is er echter in ge slaagd den woesten rijder op te sporen. Het bleek een vischhandelaar uit Arnhem te zijn. die na een langdurig verhoor bekende. Hei onderzoek wees uit dat de bestuurder dronken achter het stuur heeft gezeten. Procesverbaal is opgemaakt. Arbeider door een touw gewurgd. Zaterdagmorgen had te Kampen in het Stads- plantsoen een tragisch ongeluk plaats. Een arbeider S. Schrijer, die behulpzaam was bij t vellen van boomen en een touw vasthield, kreeg bij het neervallen van den boom een lus van het touw om zijn hals en werd ge wurgd. Hij was op slag dood. De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Christiaan Huygens" Dinsdagmorgen 2 April om 10.20 uur van Genua zal vertrekken., Aankomst Woensdagmorgen 3 April om 6.18 uur te Zevenaar, 7.14 uur te Arnhem, 8 uur te Utrecht C.S., 8.56 uur te Den Haag S.S., 9 uur te Amsterdam W.P., 0.15 uur Amsterdam C.S. en 9.31 uur te Rotterdam-Maas. Vughtsche families in rouw gedompeld. Zondagvoormiddag ongeveer kwart voor elf heeft te St. Michielsgestel een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto is daar bij het uit wijken van den dijk in de rivier de Dommel gestort, waarbij vijf jongelui om het leven zijn ge komen. De inzittenden van de luxe auto waren Zon dagochtend met de auto van drs. N. v. d. Griendt in den omtrek een toertje gaan ma ken. Op de hoogte ongeveer van de nieuwe kerk meesten de luxe auto en een autobus van de B. B. A. elkaar passeeren. De luxe-auto moest daarvoor nog al ver uitwijken en ge raakte tusschen de ter plaatse liggende rails, die eenige centimeters boven het wegdek uit staken. Vroeger liep hier een tram, doch sedert de Mij. De Meijerij in den N.V. Brabantsche Buurtspoor en Autodiensten is opgenomen, is de tram door autobussen vervangen. De weg is hier door de los in het zand li|^ gende rails zeer gevaarlijk. Herhaaldelijk heb ben hier dan ook ongevallen plaats gehad. Circa een jaar geledén geschiedde hier een zelfde ongeluk als thans is gebeurd, waarbij de eenige inzittende verdronk. Toen is n.l. de auto van den heer Van Rlxtel uit Vught door de rails geslipt en van den dijk gestort en is de heer v. R. verdronken. Ook nu zijn de rails weer de oorzaak van het ongeluk. De bestuurder van de luxe-auto kwam met zijn wagen tusschen de rails terecht en toen hij trachtte hem weer op den weg te brengen, sloeg de auto om, tuimelde van den dijk en verdween in het Dommelwater. Er klonk een angstwekkende hulpgeroep zoowel van de inzittenden van de auto als van den eenigen ooggetuige van het ongeluk, den heer Blommers te St Mlchiels-Gestel, die onmid dellijk naar het postkantoor snelde om telefo nisch hulp te vragen. De wagen was inmiddels naar het midden van de rivier gerold, zoodat hij voor het oog zoo goed als verdwenen was en er zonder hulpmiddelen geen redding mogelijk was. Het angstgeroep had intusschen de aandacht getrokken van den onbezolgdigden gemeente veldwachter Aarts, die in de nabijheid woont en die met den heer Princes, die eveneens toe snelde en met meerdere anderen zich naar de plaats van de ramp spoedde, waar de heer Blommers de plaats aanwees waar de auto in het water was gestort. Met behulp van roei bootjes kon men die plek naderen en door middel van brandbeken wist men de kap van den auto, die weldra gevonden was, stuk te slaan. ij Men was er onkundig van hoeveel personen zich in de auto bevonden. Ongeveer een kwar tier zal er verloopen zijn geweest toen men den eersten inzittende uit de auto wist op te trekken en een kwartier later waren ook de drie andere inzittenden boven gebracht. De levensgeesten bleken echter helaas reeds ge weken. Dr. Verzijl uit St. Miehiels- Gestel, Dr. Hillen uit Vught, die na het ongeluk onmid dellijk telefonisch gewaarschuwd waren en tij dens het reddingswerk reeds aanwezig waren, konden sleohts den dood der vier slachtoffers vaststellen. De Z.Eerw. heer Pastoor Lübbers, voor wiens woning ongeveer het ongeluk plaats greep, diende hun nog het H. Oliesel toe. 's Middags arriveerde de officier van Justi tie te 's-Hertogenbosch, mr. Dubois op de plaats van de ramp, waar het onderzoek in samen werking met de rijks- en gemeente-politie door de marechaussee uit den Bosch geleid werd. Uit op de slachtoffers gevonden documenten bleek, dat het zijn de heer Drs. N van de Griendt uit Vught, ieeraar in de botanie te Rolduc en Kerkrade, die nog m Utrecht studeert en vermoedelijk den wagen, die no L. 29315 droeg en dus uit de provincie Utrecht is. be stuurd heeftverder zijn broeder de heer L. van de Griendt en de heeren C. van der Wal en Th. van Wijck, allen uit Vught De lijken werden door de politie naar het Patronaatsgebouw overgebracht. Drs. v. d. Griendt was mede-oprichter en baas der Mgr. Vesters-groep „Jan van Brabant- stam" te Vught, zijn broeder was daarvan 'Oübaas en de belde andere slachtoffers voor trekkers, Zij kenmerkten zich steeds door een godsdiebstigen levenswsPhdel De heer L. v. d. Griendt was gehuwd en vader van een kind, de heer v. Wijck was oudste zoon en kostwin ner eener weduwe en de heer v. d. Wal een eenige zoon. Toen de families van de slachtoffers omtrent het droevig ongeluk Werden ingelicht infor meerden zij naar het lot van Henk Verspeek, een 20-jarigen metselaar. Uit die vraag kwpm men pas te wéten, dat nog een vijfde persoon in de auto hart gezeten. In den loop van den middag kwam de vader van het laatstgenoemde slachtoffer, die onge rust was over het uitblijven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St. Mi chielsgestel naar het gebeurde informeeren, waarop men git.g dreggen. Om vijf uur heeft men het lijk vah Verspeek opgehaald Het stoffelijk overschot der slachtoffers is naar het St. Elisabethsgasthuis te Vught over gebracht. De plechtige gemeenschappelijke uitvaart heeft Woensdag a.s. om 10 uur in de St. Petrus- kerk te Vught plaats. Zooals te begrijpen valt waren de bewoners van St. Michielsgestel en Vught diep onder den indruk van dit vreeselijke ongeluk. Slachtoffers. Drs. N. v. d. Griendt, 25 jaar, Ieeraar in de plant- en dierkunde te Rolduc. Louis v. d. Griendt, 32 jaar, boekhouder bij de gemeentelijke lichtbedrljven te Vught. C. v. d. Wal. 20 jaar, metselaar, kostwinnende eenige zoon van een weduwe, thans korporaal bij het 17e R. I. te Venlo. - Th. van Wijk, 17 jaar, meubelmaker, oudste kostwinnende zoon van een weduwe. Henk Verspeek, 20 jaar, metselaar en kost winnende zoon. Op slag gedood. Hedenmorgen is de 69-jarige landbouwer W. v. d. Bezoyen uit Lexmond, die op den weg liep, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A. W. uit Sleeuwijk. De man werd op slag gedood. Zoowel het stof felijk overschot als de auto zijn .door de po litie in beslag genomen. Een doode. Hedenmorgen ,is te Appelsga een perso nenauto, bestuurd door den heer Argelo uit Kortezwaag in de Compagnie vaart gereden. Behalye de bestuurder waren in den auto gezeten de heer Wapstra, hoofd der school te Kortezwaag,en diens echtgenoot. Door het kordaat optreden van den heer J Dorprigter, chauffeur te Oosterwolde, die toe vallig passeerde, mocht het gelukken den heer en mevrouw Wapstra beiden uit het wa ter te redden. Hoewel een half uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast mocht het niet ge lukken, de levensgeesten van den heer Arge lo op te wekken. Waarschijnlijk is de be stuurder onderweg onwel geworden aangezien het onverklaarbaar is, dat de auto op den rechten, breeden weg zoo pardoes te water kon raken. VECHTPARTIJEN TIJDENS DE) KERMIS. Doodclijke mishandeling. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie arbeiders uit Nistelrode, den 25-jarigen Th. v. d. H„ den 26-jarigen M. van N. en den 21-jarigen M. R van der V., die terecht hadden gestaan wegens mishandeling met messen van den 25-jarigen kippenhandelaar G. v. E„ uit Dinter, die ten gevolge daarvan is overleden. Deze vechtpartij heeft plaats gehad tijdens de kermis te Hees wijk, in den nacht van 17 op 18 Juli 1934. De officier van justitie had tegen v. d. H. en v. N. 6 maanden gevangenisstraf en tegen v. d. V. 1 maand geëischt. De rechtbank veroordeel de v. d. H. tot 7 maanden en v. N. tot 6 maan den en sprak v. d. V. vrij. Voorts heeft de rechtbank uitspraak gedaan ,in de zaak tegen den 21-jarigen mandenma ker A. N. v. d. H., uit Hedikhuizen, die in een vechtpartij tijdens de kernlis te Hedikhuizen op 27 Augustus 1934, F v. d. O., uit Ammer zoden, zoo hard met een uierflesch op het. hoofd had geslagen, dal het slachtoffer eenigen tijd later is overleden. De officier van justitie had zes maanden ge vangenisstraf tegen den verdachte gevorderd. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maan. den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, Dezer dagen is in een groot warenhuis te A'dam een ernstig geval van fraude ont dekt. Een materialenchef, die reeds 15jaar aan de zaak verbonden was en het volste vertrouwen genoot, heeft hiervan schromelijk misDruik ge maakt en de firma voor een aanzienlijk bedrag benadeeld. Hij maakte afspraken met leveranciers, om meer goederen op hun rekeningen te plaat sen. dan werkelijk werden geleverd. Daar de man de leverantiebons afteekende, had hij tamelijk vrij spel en zoo werd b.V. in werke lijkheid voor 50 geleverd, terwijl de factuur 300 luidde. Het verschil, waarvoor dus het betrokken warenhuis benadeeld werd, werd dan tusschen leverancier én materialenchef verdeeld. Nadat Vrijdagmiddag de chef was gearres teerd en een bekentenis had afgelegd, volgde Zaterdagmorgen die arrestatie van 3 leveran ciers, die inmiddels ook bekend hebben. Alle vier zijn in het politiebureau Warmoesstraat ingesloten. Een der betrokken leveranciers deelde de politie mede, dat hij geen voordeel uit de transacties had getrokken, daar de materialen, chef hem een niet onaanzienlijk bedrag schul dig was, hetgeen'hij op deze wijze had „aan gezuiverd". Daar ce'chef bekend heeft, dat zijr. fraudu. leuse handelingen reeds over eenige jaren loo- pen, zal het onderzoek nog eenigen tijd in be slag nemen. Of er nog meer leveranciers bij betrokken zijn, is momenteel uit den aard der zaak nog niet vast te stellen. Door auto gedood. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is d«^l5"ia'n'®e dochter van den timmerman J- Ge ff den Wierdenschestraatweg te Airncio, zy, terwijl zij met een vriendin stoe.f ')tpr ,"c" overstak zonder op het verkeer oor een uit de richting Wierden kome de auto aan. gereden. Zij werd daarbij z° gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed. gen der slachtoffers overleden. Zaterdagmorgen is de 76-jarige mej. A. Keulen, die met haar zuster, de 86-jarige mej. M. Keu len, aan kolendampvergiftiging leed, oVerle- den, Haar toestand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde Vrijdag plotseling. De vergiftiging moet te wijten zijn aan het stoken met z.g.n. kolenslik. De 86-jarige mej. M. Keulen, voor wier leven men aanvankelijk vreesde, maakt het thans heter. DE N. S. B. BIJEEN. Landdag te Amsterdam. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft de Nat Socialistische Beweging Zaterdag haar derden landdag gehouden. Zestienduizend leden van deze beweging uit alle deelen des lands, waren in het gebouw samengestroomd. Verder werd deze landdag bijgewoond door tweehonderd vijftig Nederlandsche nationaal- socialisten, in Duitschland woonachtig, alsmede door generaal O'Duffy, leider der fascistische beweging in Ierland étt door vertegenwoordi gers van fascistenorganisaties in Italië, Noor wegen, Frankrijk, Denemarken en Zwitserland. Het binnentrekken van de stoeten nam gerui men tijd in beslag en het was ongeveer half zeven, toen de schijnwerpers aangloeiden en hurt stralenbundels richtten op het groote, met oranje en zwart bekleede podium, waaromheen de vaandels der verschillende W.A.-afdeelingen waren geschaard. De algemeen leider der N. S. B., ir. Mussert, werd bij zijn verschijnen op de „commandobrug" een vooruitstekend deel van het podium begroet met een langdurig houzee-geroep. Met een korte speech verklaarde ir. Mussert den derden landdag der N. S. B. voor geopend. Als eerste spreker trad vervolgens op de heer B. F. R. van Oppenraay, student aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, die, evenals de vol gende spreker, dr. G. Hofstede, betoogde, dat de grondslag van de Nationaal Socialistische Beweging ls het Christendom. Voor de pauze sprak vervolgens nog de heer F. E. Farwiok, algemeen propagandaleider der N. S. B. Na de pauze heeft de algemeen leider, Ir. A. Mussert, zelf gedurende ongeveer een uur het woord gevoerd, waarbij hij o.m. mededeelde, dat de N. S. B. aan het einde van 1932 1000 leden telde, aan het einde van 1933 meer dan 15.000, aan het einde van ^34 meer dan 30.000 en nu reeds meer dan 40.000. Spr. oefende voorts felle critiek op de Chris telijke partijen en het beleid van het kabinet-.' Colijn, dat de schuld kreeg van alle ellende welke wij thans meemaken. De landdag is tenslotte gesloten met het zin gen van het Wilhelmus. Voor den opmarsch van de N. S. B.-ers, die deelnamen aan den Zaterdag gehouden landdag van af de stations Centraal en Muiderpoort naar het R. A. I. gebouw, bestond langs den weg zeer groote belangstelling en natuurlijk waren het niet alleen N. S. B.-ers, die zich langs den weg hadden geschaard, om de groepen te zien voorbijtrekken. Het meerendeel bestond uit menschen, die wegens den vrijen Zaterdagmiddag eens gingen kijken, terwijl zich onder hen anti-fascisten hadden opgesteld, om wanorde te stichten. Eis politie had met alles rekening gehouden en de geheele politiemacht was op de been gebracht, om den stoet te begeleiden, terwijl bovendien de hulp was gevraagd van de Kon. marechaussée, welke twee honderd ruiters naar de hoofdstad had gedirigeerd. Voorts werden militaire politie en cavalerie in reserve gehou den, om bij het eerste sein te kunnen bij springen. Zoo ver is het In den middag gelukkig niet gekomen. Omstreeks vier uur had zich een groote menschenmassa verzameld in.de omge ving van het Centraal station. De politie had het Westelijke clee! van .het etatlonbeiland afgezet; zoodat de stoet zich daar rustig kon opstellen. Met ir. Mustert voorop, begaven de deelnemers aan den landdag Zich in marsch- tempo op weg naar het R. A. I. gebouw. Op den hoek van de Martelaarsgracht reeds moest de politie handelend optreden. Hier had zich een groote menigte op het trottoir opge steld, waaronder tal van anti-fascisten, die, toen de stoet naderde, het geroep van„Fascis me is moord" begonnen aan te heffen, terwijl rij bovendien strooibiljetten met dezelfde woor den tusschen de menschen wierpen. Hoofdinspecteur C. Blanken, chef van het bureau bereden politie, die met kapitein Al- barda en eenige ruiters aan den kop reed. be sloot onmiddellijk in te grijpen. De paarden joegen tusschen de menigte en enkele schreeu. wers liepen rake tikken op. Een journalist, die voor den stoet uit liep ,kon niet zoo snel uit het gedrang komen en kreeg eveneens een slag. Het geschreeuw bleef verder op den N. Z. Voorburgwal hoorbaar en bij de St. Nieoiaas- straat besloot de politie opnieuw in te grijpen. Onder leiding van een inspecteur werd er energiek op in geslagen, de paarden joegen de vluchtende anti-fascisten deze nauwe straat in en menigeen werd nog door de sabel ach terhaald. Toen de inspecteur een petroleum, toestel naar zijn hoofd kreeg uit een der ven sters, hetwelk hij nog juist bijtijds door opzij te springen kón ontwijken, trokken de poli tiemannen de revolvers en de ramen kletterden dicht. Een N. S. B-fotograaf was zoo onvoorzich tig geweest, op den stoet af te gaan, orn overzichtsfoto te maken. Nauwelijks docn. buiten de politiebescherming, of hij w^sprrin_ een aantal politieke tegenstanders gen en afgeranseld. Een P°ge£°ttoir 0 span joeg vervolgens over h gef kluwen vechtenden in. D° .Lu! met de revolvers in de ff c tend en uiteen te gaan aan f001 een schot In de lucht vra® i.lgezet. Tot verdere onlusten is het verder niet geko. men. De stoet marcheerde ordelijk tusschen ae hagen nieuwsgierigen door via de Hobbema- kade en de van Hilhgaertstraat naar het R.AJ. gebouw. Eén gewonde. onderweg stonden overal groepjes mare chaussees opgesteld, zoodat de anti-fiscisten niets konden uitrichten, of onmiddellijk werd ingegrepen. Alleen bij de Vredeskerk kwam het, onnoodig nog tot 'n botsing, toen 'n rui ter een rij menschen wat achteruit wilde la. ten gaan en andere ruiters dachten, dat er Moest worden opgetreden. Ofschoon inspec teur Kreling de zaak trachtte te kalmeeren, vlogen de paarden toch op de menschen in, die niet snel genoeg uit den weg konden ko men. De sabels kwamen te voorschijn -m er word even flink op in geslagen, een man h®P daarbij zulk een zwaren houw op, dat hij n8®r het Binnengasthuis moest worden vervoeg Daar is de wonde geheeld, waarna WJ n huis is gebracht „e. De straat voor het R.A.I.-gebouw heel door marechaussee afgzet. welke Tijdens den opmarsch van den 0 bij het station Muiderpoort we is weinig voorgevallen. Bij 8 een juffrouw flauw, die door de^ naar huis moest worden verv°e Bij het Oosterpark heeft da pojtto nog eer flinke charge onder pctitleke tegenstanders moeten uitvoeren. Overig® j pmar- sehen rustig verloop®"' m ZQS was de enorme stoet m het R.A.Ï.-Oebouw verdwenen, E<(6. Reel. 1370 VSDG 49 Omstreeks elf uur was de landdag geëin digd en verlieten de N.S.B.'ers in een orde lijken stoet het R.A.I.-gebouw. Opnieuw reed kapitein van Alphen aan het hoofd, gevolgd door eenige leden van de hondenbrigade Het regende. In het kille, klamme weer mar cheerde de stoet naar het Centraal Station en het was wel vooruit te zien, dat er van de zijde der anti-fascisten thans weinig belang stelling zou bestaan. Desondanks waren de voorzorgsmaatregelen weer zeer uitgebreid. Ver voor den stoet uit reden eenige mare chaussees, die het terrein verkenden, terwijl op de hoeken der voornaamste zijstraten groepjes ruiters stonden opgesteld. Deson danks weerklonk in de zijstraten van „De Pijp" rumoerig geschreeuw en onmiddellijk vlogen de paarden over de trottoirs en o.a. werden Ceintuurbaan en Jan v. d. Heyden- straat»schoongeveegd. Overigens was de belangstelling langs den weg zeer gering. Ook bij den stoet, welke naar het Muider- poortstation trok, viel niets bijzonders voor. Succes van rijksbemiddelaar. Zaterdag had onder leiding van den Rijks- bemiddelaar prof mr. P. J. M. Aalberse op net Departement van Sociale Zaken te 's-Graven hage wederom een bespreking plaats tusschen partijen betrokken bij het dreigend conflict aan de N.V. Zacht's Stoomschoenfabriek te Kaats heuvel. Behalve de directie van genoemde fabriek was dezen keer mede aanwezig h'èt bestuur ran den R. K. Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel. Het resultaat van de besprekingen was, dat de werkgevers nch bereid verklaarden het door de arbeidersorganisaties voorgestelde collectieve contract, behoudens enkele wijzigingen, te onderteekenen. Hiermede konden de vertegenwoordigers der werknemers zich vereenigen, zoodat de dreigen de staking aan Zacht's schoenfabriek - niet zal doorgaan en bovendien een aantal dreigende conflicten in de schoenindustrie te Kaatsheuvel kon worden voorkomen. „FLORA', Heden 1 April werd zooals aangekondigd, de luchtlijn Amsterdam—Praag geopend met een vlucht AmsterdamPraag, v.V. Het gezelschap zal Dinsdagmorgen officieel op de Intern. Bloemententoonstelling „Flora" wor. den ontvangen. Bekroningen. Behalve de reéds gemelde, werdén1 nog da volgende bekroningen ^geken.,„ Eereprijs, groote gouden medaille, groep Nieuwe Seringen (Hugo de Vries) van de firma K. Keessen Jr, en W. Topsvoort, te Aalsmeer. Eereprij9. groote gouden medaille groep Cyclamen Kalanchoë Cineraria Calceolaria, vsn, de firma D. Spaargaren Wzn. en Zn. te Aals meer, Verguld zilveren medaille aan groep Genista van de Erven W. C* Keessen. Groote gouden medaille aan groep Anthu- riums, van de firma G. Oud te Aalsmeer. Groote gouden medaille met gelukwensch van de jury voor groep Cyclamen van de N.V. Hum. delskweekerij v.h. J. C. Maarse, met extra eereprijs, zilveren medaille van de gemeente Aalsmeer. Groote gouden medaille voor groep Cacteefcn. en Succulenten van de firma Van Zijverden, Aalsmeer. Groote gouden medaille ook aan gro®P (-3" teeën en Succulenten van de firma Aalsmeer Groote gouden medaille met gel" ™ensctl van de jury, groep Begonia's van - a wea. P. Eveleens en Zn. benevens extra-eereprijs kleine gouden medaille vandeaWeelmg Noordwijk. van de Algemeene Vereenigmg Bloemboilen- eUGroote gouden medaille voor groep Horten sia van V. Keessen Czn. en Co. Kleine gouden medaille aan Groep Clematis (Prins Hendrik) van de firma K. Maarse Dzn- Jr' Groote gouden medaille voor groep Snij bloemen van den Aalsmeerschen Tuinbouw- bond. Een Argentina-Anjer. De firma Erens te Heemstede heeft een nieuwe roode anjer opgedragen aan de Spaan- sche danseres La 'Argentina, welke Antmia- Argentina gedoopt zal worden. Mevrouw Ar gentina heeft haar instemming hiernjede te kennen gegeven en zal op 3 April aanstaande een officieel bezoek aar Flora brengen, waar bij de bloem haar zal worden opgedragen. De directeur der Eindhovensche muziek school, de heer C. de Rooy uit Venlo. die eenige weken geleden te Eindhoven plots ernstig on- gesteld was geworden, zal deze week n&ar zijn woonplaats mogen vervoerd worden tos verders verpleging te zijnen huize»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2