ZEVEN INZITTENDEN GEDOOD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. MAANDAG 8 APRIL 1935 No. 17222 58sfe .TA APH AXG. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Het K. L. M.-vliegtuig „Leeuwerik" type F 12, commandant P. Sem is Zaterdagmiddag op weg van Praag naar Amsterdam bij Brilon (tusschen Dortmund en Cassel) tegen een berg gevlogen en ver brand. Alle inzittenden kwamen om het leven: de vier leden der bemanning en drie passagiers. De namen der slachtoffers zijn: eerste bestuurder P. Soer, de tweede bestuurder Prillewitz, de marconist v. d. Klein en de werktuigkundige Weiman. Voorts de drie passagiers de heer W. de Vlugt, zoon van den burgemeester van Amsterdam, de heer Briel, lid der directie van de A. K. U. te Arnhem, en de heer Wingelaar te Amstelveen. TOESTEL IN EEN SNEEUW STORM tegen EEN BERG GEVLOGEN. De lijken onherkenbaar verkoold terüggeVondeii. brilo VERMOEDELIJKE TOEDRACHT VAN DE RAMP. GROOTE VERSLAGENHEID TE AMSTERDAM. UI ITS NAAR DE PLAATS VAN DE RAMP. VERRADERLIJKE BUIEN. ONDERHOUD MET DEN HEER PLESMAN. SOER'S INSTRUCTEUR VERTELT. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. DE ABONNEMENTSPRIJS van do NIEVWB SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: p drie maanden 3.25; per maand fl-10"» per week 25 cent. gy bezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden /3.7o, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds ami ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar 5 cen' per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusscken den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. hall tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels f 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-OnaevaUenverzekeringƒ500.bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen250— bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt DE „LEEUWERIK" VERONGELUKT. ge- Een zware ramp heeft de K. L. M. ow_ troffen, door het vergaan van de „Leeuwe rik". Een ramp, die in heel ons land diepe ont roering zal wekken. In een sneeuwstorm is het toestel tegen een berg gebotst, neergestort en in brand gevlogen, waarbij alle zeven inzittenden den ieeselijken verbrandingsdood zijn gestor ven. Te meer treffend is deze ramp, daar het toestel slechts enkele dagen in dienst was 0p de nieuwe lijn AmsterdamPraag, de lijn welke met zooveel verblijdende vooruit zichten op feestelijke wijze is geopend. Den eersten dag van vorige week, 1 April, was het de „Leeuwerik", die 's morgens om tien uur van Schiphol vertrok voor de ope ning van den nieuwen luchtdienst en op den laatsten dag van deze zelfde week is het toestel op den terugweg van Praag naar Amsterdam in Duitschland neergestort, waarbij alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Het eerste bericht, dat ons over het luk bereikte, was een mededeelinE rr t t\/t aat een vliegtuig van de K.L.M. in Diutschland een noodlanding had gemaakt. Dit bericht be hoefde nog geen ernstige vermoedens te wekken. Spoedig echter kwam een ander en meer definitief bericht, dat alle hoop met één slag deed vervliegen en ons voor de harde wer kelijkheid plaatste van een ernstig vlieg ongeluk. Reuter seinde uit Berlijn d.d. 5 April: „Heden middag 0m 3 uur jg een Neder- landsch verkeersvliegtuig Van de üjn Praag. Amsterdam nabij Cassel neergestort. Beide leden der bemanning en twee pgassagiers zijn omgekomen. Een daarop volgend comm K.L.M., dat ons kort na het ReutLtelearam bereikte, kwam dit schokkend bericK^ alleen bevestigen, maar maakte tevens ri delijk, dat de omvang van de ramp p grooter was en dat niet minder dan 7 Neder? landers op weg naar het vaderland, een tra_ gischen dood in een neerstortend en bran dend vliegtuig hadden gevonden. Communique van de K. L. M. De K.L.M. gaf over de ramp het volgen de communiqué: Het K.L.M.-viiegtuig „Leeuwerik" type 1-, commandant p. Soer, is Zaterdagmid dag op weg van Praag naar A'dam bij Bri- lot (Duitschland), tusschen Cassel en Dort mund, verongelukt. Alle zes ingezetenen n.L de vier leden der bemanning en twee passagiers werden gedood. Het toestel was om 13.14 uur uit Leipzig vertrokken op weg naar Amsterdam via Essen. Om 14.35 uur meldde het zich draad loos boven Cassel. Alles scheen normaal. Vier minuten later 14.39 uur seinde de „Leeuwerik" dat de antenne zou worden ingehaald wegens onweer. Om 15 uur is het toestel gevonden. Als tweede bestuurder deed dienst Pril lewitz, vliegtuigbestuurder van K.N.I.L.M. met Europeesch verlof hier te lande; de marconist was v. d. Klein, terwijl wegens organisatie van den dienst ook de werktuig kundige Weiman aan boord was. Passagiers waren de heeren de Vlugt, zoon van den burgemeester van. Amster dam en Briel. Onmiddellijk na het vernemen van het rampspoedig bericht zijn de deskundigen van de K.L.M. de heeren Patist en van der Muien, naar de plaats van het ongeluk ver trokken voor het instellen van een nader onderzoek. --üQ» DORTMUMO TVaar de Leeuwerikverongelukte. Een correspondent van het persbureau Vaz Dias in Westfalen is een half uur na het vreeselijk ongeluk met de „Leeuwerik" op de plaats des onheils aangekomen. Tegen een berg\ gevlogen. Zooals in het eerste bericht reeds gemeld werd, heeft de ramp plaats gevonden Zater dagmiddag even voor drie uur. Op dat oogenblik woedde boven de omgeving een zeer zware sneeuwstorm, die in dichtheid zeer ongelijk was, maar toch in de minst hevige momenten niet meer dan hoogstens 200 M. zicht mogelijk maakte. Waarschijnlijk is het aan deze omstandigheid toe te schrij ven, dat de „Leeuwerik" midden in de vlucht tegen een berg is aangevlogen. Zooals reeds gemeld, heeft het ongeluk Plaats gevonden op een afstand van naar schatting 25 K.M. van het plaatsje Brilot, vanwaar de plaats van de ramp per auto in een half uur rijden bereikbaar is. De berg, waartegen de „Leeuwerik" is opge vlogen is de Burgberg nabij het gehucht Roesenbeck in het Sauerland. De streek daar is buitengewoon eenzaam, zoodat het ongeveer een kwartier duurde alvorens degenen, die het vreeselijk ongeluk zagen gebeuren, ter plaatse konden zijn. Het was een afschuwelijk schouwspel, dat zich daar aan hen voordeed. Het toestel vliegt in brand. De „Leeuwerik" was na de botsing over den kop geslagen en in brand gevlogen. Dicht bij het bosch aan den voet van den berg was het gevaarte neergestort en geheel uitgebrand. Van de prachtige F 18 was niets meer over dan het kromgetrokken ijzeren geraamte en de verkoolde resten van het hontwerk en de bekleedingstoffen. De drie motoren zaten nog in het geraamte, doch waren geheel vernield. Ook de bagage was zoo goed als geheel door het vuur verteerd, met uitzondering van een aantal sieraden, die in een der koffers hadden gezeten en het vuur hadden kunnen weerstaan. De sieraden de autoriteiten alhier spraken het vermoeden uit, dat deze zouden heb ben toebehoord aan een juwelier had den echter geen buitengewoon groote waarde. Merkwaardigerwijze werden midden tus schen de verbrande resten nog een aantal door het vuur vrijwel geheel gespaarde papieren gevonden, waaruit de identiteit van het toestel kon worden opgemaakt. Verkoolde lijken gevonden Een deerniswekkend schouwspel boden de lijken van de inzittenden. Geen hunner had kans gezien uit het brandende vliegtuig te ontsnappen, waarschijnlijk doordat het reeds voor het in brand vloog over den kop was geslagen. Alle lijken waren geheel verkoold en volkomen onherkenbaar. De eerstaangekomenen waarschuwden onmiddellijk de politie te Brilot, die ruim een half uur na de ramp ter plaatse ver scheen, onder leiding van den Landrat van de Kreis Brilot, den heer Heinrich Jansen. Deze constateerde, dat geen hulp meer ge boden kon worden en liet de nog rookende puinhoop onder politiebewaking stellen. Onmiddellijk waarschuwde hij de Flug- wache van Dortmund, die in den loop van den avond personeel naar de plaats van de ramp zond, terwijl ook onderzoekings ambtenaren zich onmiddellijk van Dort mund naar de plaats van de ramp begaven, waar zij omstreeks zeven uur arriveerden. In afwachting van hun komst liet men zoo wel de lijken van de slachtoffers als den puinhoop van het vernielde toestel onaan geroerd. Alleen werden nog bij daglicht de noodige foto's gemaakt. Sobere mededeeling in de Duitsche pers. De Duitsche pers ontving van het minis terie de mededeeling, dat omtrent de ramp van de „Leeuwerik" niets mocht worden gepubliceerd, dan het naakte feit van het ongeval zelf, zonder eenige nadere bijzon derheden. Groote verslagenheid heerschte er in Am sterdam op het bekend worden van het noodlottig einde van de „Leeuwerik". Niet alleen op Schiphol, en in luchtvaartkringen verwekte het vergaan van het Nederland- sche vliegtuig met bemanning en passagiers boven vreemden bodem groote ontsteltenis, diepen indruk maakte deze droeve tijding ook op de breede lagen van de bevolking, vooral toen het tot de massa doordrong, dat de algemeen bekende „Pelikaan"-vlieger Soer, alsmede een zoon van den burgemees ter van Amsterdam, mr. W. de Vlugt, op noodlottige wijze om het leven waren geko men. Groepjes menschen verdrongen zich, angstig keken nieuwsgierigen voor het K. L. M. gebouw op het Leidscheplein evenals bij de ontzettende ramp van nog geen vier maanden geleden. De belangstelling voor 't K. L. M. gebouw groeide in de avonduren aan. Steeds waren er tal van nieuwsgieri gen, in de veronderstelling daar bijzonder heden te kunnen vernemen- Dit was eenter niet het geval. De haastig verspreide bulletins trokken weer de aandacht en met groote deernis werd kennis genomen van de verschrikke lijke ramp. Op Schiphol. Op Schiphol kwam het bericht van het ongeluk kort na vijf uur binnen, waar een nerveuse en gespannen stemming ontstond. Een koortsachtige drukte heerschte er, haastig werden telefonades met binnen- en buitenland aangevraagd, en kwamen de mel dingen voor intercommunale verbindingen binnen, 'n Buitengewoon moeilijke taak was het om familieleden van bemanning en pas sagiers in kennis te stellen van het vreese lijk gebeuren. Men begrijpt de groote ont steltenis, die in de familiekringen ontstond. Onzekerheid bleef nog bestaan over het aantal personen, die het leven met deze ramp verloren hebben. Het was bekend, dat Soer en Prillewitz en van der Klein met de Leeuwerik naar Amsterdam vlogen. Wie echter als werktuigkundige aan boord was, was niet bekend. Den vorigen dag waren twee werktuigkundigen van Schiphol per vliegtuig vertrokken, wie echter terugkwam naai' Nederland, of wel beide werktuigkun digen of een van hen, hieromtrent verkeerde men in onzekere spanning. De eerste uren brachten nog geen ophel dering. Vast stond echter, dat de beman ning, die omgekomen was zeker uit vier leden bestond, misschien zelfs uit vijf leden. Men hoopte, dat een van de werktuigkundi- 'gl.i achtergebleven was. Een zevende slachtoffer. Tegen tien uur gelukte het de K.L.M. een telefoonverbinding te krijgen met den Duit- schen politieman, die persoonlijk op het ter rein van de ramp aanwezig was geweest, nadat het ongeluk had plaats gehad. Deze politieman maakte voor de K-L.M. aan alle onzekerheid een einde. Hadden de berichten tot dusverre nog steeds melding gemaakt van zes slachtof fers, de vrees, die op Schiphol bestond om trent het aantal leden van de bemanning werd door de mededeelingen van den Duit- scher helaas werkelijkheid. De ramp had nog tragischer gevolgen gehad, dan aan vankelijk gemeld werd. De Duitscher had namelijk zeven lijken geteld. De beide werk tuigkundigen, die Zaterdag met dezelfde be manning en met hetzelfde vliegtuig van Schiphol naar Praag waren vertrokken, had den ook de terugreis met dit vliegtuig „de Leeuwerik" aanvaard. Beide werktuigkun digen zijn helaas ook het slachtoffer gewor den. Het zijn de heeren P. Weiman, onge huwd en wonende te Schiphol en H. Winge laar, gehuwd en wonende te Amstelveen. Verschillende piloten, die het vreeselijke nieuws in den loop der uren vernomen had den, stonden in de groote hall van het sta tionsgebouw en op andere plaatsen bij el kander en zij voerden hun gesprekken op fluisterenden toon. De heeren Thomson, chef der K.L.M. op Schiphol en Aler, chef van den vliegtech- nischen dienst, deden met bedrukte ge zichten hun plicht. Geruimen tijd werd ge confereerd over de maatregelen, welke men in verband met deze noodlottige gebeurtenis, onmiddellijk noodig achtte en voortdurend was er dan ook telefonisch contact met de leiding te Den Haag. Overigens vonden de diensten geregeld *De Leeuweriktoen het vliegtuig startklaar werd gemaakt op het vliegveld Schiphol, voor het maken van de eerste vlucht in den dienst Amsterdam—Praag, voortgang. Het terrein was over zijn gansche oppervlakte zichtbaar in het schijnsel der landing'slichten. Vliegtuigen kwamen en vliegtuigen gingen met het zware geronk van hun motoren- Plicht boven alles- In den loop van den avond zijn door de K.L.M. uitgebreide maatregelen getroffen in verband met de., ramp. Reeds gingen er enkele auto's onderweg naar Brilot, o.a. met vertegenwoordigers van den lucht vaartdienst de heeren v. d. Heijden en van de K.L.M. de heeren van der Muien en van Beynen. Voorts zijn met den nachttrein vertrok ken ir. v. d. Maas van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en de heer Patist van de K.L.M. Maatregelen zouden getroffen worden om de lijken van de slachtoffers, die deerlijk verminkt zijn naar Nederland te vervoeren. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Duitschland, de heer Laponder, is eveneens Zaterdagavond uit Berlijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. In verband met 't tragisch ongeluk van „de Leeuwerik" hebben we ons Zaterdagavond laat nog even gewend tot den adjunct-direc teur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, dr. H. G. Cannegieter. Voor alles wenschte dr. Cannegieter nog niet vooruit te loopen op de nadere gegevens. Eén blik op de weerkaart, zoo zeide hij, vertelde vol doende, dat heel West-Europa dien middag vol was van onweersbuien doch deze zijn zeer plaatselijk. En een vliegtuig, dat een derge lijke bui ten Noorden of ten Zuiden langs vliegt, bespeurt er hoegenaamd niets van. Bovendien overvallen deze buien zelfs den besten vlieger. Zeker is, dat in het heuvel land van het Sauerland de buien veel krach tiger zijn en er meer verticale stroomingen op het vliegtuig inwerken. Bij een bui als we Zaterdagmiddag beleefden, heeft men boven dien niet meer dan 200 a 300 M. zicht. En dan komen er verraderlijke windstooten en onver wachte wervelingen bij. Dit alles kan zijn invloed op de ramp hebben gehad. Op het hoofdkantoor van de K.L.M. was de verslagenheid over de ramp van de Leeuwerik zeer groot. Nog is de herinnering levendig aan de catastrophe van nog geen 4 maanden geleden, waarbij ook zeven men- schenlevens verloren gingen. Als bijzonderheid kan er nog op worden gewezen, dat het de „Leeuwerik" was, welke de commissie van onderzoek naar Rutbah Wells vervoerde. Wij hadden op het hoofdkantoor van de K.L.M. een kort onderhoud met den heer Plesman, die met den president-commissaris der N.V. den heer Wurfbain en de staf van de K.L.M. druk confereerde over de treffen maatregelen. Allen waren diep onder den indruk van de ramp, welke onze nationale luchtvaart in den rouw gedompeld heeft De heer Plesman, kort de feiten samen vattend, deelde mede, dat de Leeuwerik om 15.15 Duitsche tijd tegen een berg bij Rosen- beck 8 K.M. ten Noorden van Brilot was terechtgekomen, vervolgens over den kop geslagen en in brand gevlogen, waarbij alle zeven inzittenden waren verongelukt. Dit waren de passagiers de heer Wun de Vlugt, de zoon van den Amsterdamschen burgemeester, de heer Briel, vertegenwoor diger van de Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem, gezagvoerder P. Soer, 2e piloot Prillewitz, Wingelaar werktuigkundige, Wei man eveneens werktuigkundige en de mar conist v. d. Klein. De heer Plesman wees er op, dat er met dit vliegtuig betrekkelijk veel personeel meevloog en verklaarde aldus, dat er op een nieuwe lijn gewoonlijk in den eersten tijd weinig passagiers gebruik maken en er aldus gelegenheid is om personeel op te leiden. Zoodra het bericht bij de K.L.M. bekend werd, nam de Directie maatregelen om de familie van de slachtoffers ermee in kennis te stellen. De twee broers vaii de heer de Vlugt zijn dan ook direct naar Brilot vertrokken. De politiewaclitmeester van Rosenbeck was waarschijnlijk het eerste ter plaatse en heeft onmiddellijk alarm gemaakt- Van de oorzaak, zoo besloot de heer Ples man, is nog weinig te zeggen. Toen het toe stel in den sneeuwstorm raakte vloog hét op 400 meter hoogte. De vlucht was tot dan toe normaal verloopen de vertrektijd uit Praag was 11 uur. De radio-berichten wezen er alle op, dat alles normaal verliep. 25 Minuten na bet beriqbt „Wij balen oog® De piloot Soer die om het leven i» gekomen in gezelschap van dr. I. Vos- wethouder van Amsterdam passagier bij de eerste vlucht naar Praag. antenne in wegens onweer" moet het onge- luk gebeurd zijn. De route was bij de piloten goed bekend, daar zij deze reeds meermalen gevlogen hadden. De slachtoffers. P. Soer, de gezagvoerder, was vader van een kind; Prillewitz en Th. v. d. Klein wanen on gehuwd. Wingelaar, was sinds 4 weken ge huwd en is in 1934 in dienst van de K.L.M. ge treden; de heer Briel was gehuwd en vader van 3 kinderen; Weiman was ongehuwd era sinds 29 October 1933 in dienst van de K.L.M. Piet v. d. Griendt, de bekende instructeur van de Soesterberger vlieghei die al zoo me- nigen kranigen vliegkerel afleverde aan de K. L. M., heeft ook aan Piet Soer de eerste lessen in de vliegerij gegeven. En als we hem in den laten avond na veel zoeken be reiken, blijkt hij nog niet bekend te zijn met het ontzaglijk ongeluk, dat een van zijn beste leerlingen is overkomen. Hij is er dan ook volslagen down van; een stemming, die de altijd opgewekte vliegleeraar slechts bij heel ernstige gelegenheden kent. En even zocht hij naar woorden Bijna fluisterend komt het er dan uit: „Het is ontzettend, Piet Soer, arme beste jongen." En als hij even heeft gezwegen in een trieste overpeinzing dicteert hij ineens „een van de beste piloten van de K. L. M., iemand van een buitengewoon doorzicht en met een hel der verstand. Piet Soer wist van den beginne af aan, wat hem te doen stond. Ook als er moed en snelle beslissingen geëischt worden. Hij moet wel in bar slecht weer geraakt zijn, in een verraderlijken sneeuwstorm of zoo en nu hij gevallen is, is het alleen maar, omdat hij niet tegen natuurelementen op kon. En dan vertelt adjudant v. d. Griendt, hoe Piet Soer een van zijn eerste leerlingen is geweest op de militaire vliegschooL Een rustige jongen, een vlieger, die zeker was van zijn zaak. Hij kwam er als sergeant leerling-vlieger en toen hij na volbrachten diensttijd heenging, was hij spoedig een der besten bij de K. L. M. Op het instructie-vliegtuig S IV kon Piet Soer al spoedig worden losgelaten, dan volgde de C I en tenslotte de snelle C IV en C VI. De jachtvliegtuigen-afdeeling be stond in die dagen nog niet. Soesterberg kende toen alleen het eerste en het tweede vliegtuig-escadrille. Soer was onder de eer sten van het eerste. En was er een jachtvliegtuigen-afdeeling geweest, Piet zou er ongetwijfeld bij zijn ingedeeld. „Het was zoo'n ronde kerel" zegt v. d, Griendt, „zoo echt wat wij noemen een vent. En als hij terugkwam van een Indië-reis ook, al was het geen Pelikaanvlucht, zocht hij me nog trouw op en dan keuvelden we samen over Indië-routen en over onze oude trouwe vlieghei. „Verdorie, het wil er nog niet bij me in." I Harry van Oss en Felix de Nobel te Brussel. Harry van Oss en Felix de Nobel geven op Woensdag 10 April a.s. een volksliederenrecitaï te Brussel. Het programma omvat Nederlandsche volks liederen (o.a. liederen van Bredero), Jiddische volksliederen, Negro-spirituals en Fransche volksliederen. J Een muziek-week in Wiesbaden. Onder leiding van Carl Schuricht zal te Wiesbaden in het najaar een Nederlandsche muziekweek worden gehouden, waar werk van onze componisten, oudere en jongere, ook voor namelijk door Nederlandsche solisten zal woe de» ten gehoor* gebracht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1