Kunst STADSNIEUWS OM ONZE KATHOLIEKE FILM PRODUCTIE. •WISSER BRE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 58ste JAAPfiANG. WOENSDAG 10 APRIL 1935 No. 17224 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM.' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 JUBILEUM- verduistering bij brand. SCHEEPVAART DE STRIJD MOET BEGINNEN. Het gaat om liet goede recht van zelfbeschikking op filmgebied. EEN STRENGE GEWETENSPLICHT. HOOGSTRAAT 91, TEL. 68814 noteering moutwijn en SPIRITUS. burgerlijke stand. notariaat. BOND van rotterdamsciie SCIIERMVEREENIGINGEN. HOUDT DEN GOEDEN KOERS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar 5 c per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.60; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. r O Uenverzekeringi 500- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen 250- bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; ƒ75- bij Gratis-Ongevallenve J dk anderen vjn„cr De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dn blad wordt afgedrukt- verlies van een wijsvinger; 50bij verlies van twee voorste ledematen van een band; 25bij verbes van eiken audeien vin0cr. ue i JAARVERGADERING W1T-GELE KRUIS. Coutributieverhooging. Nadat de voorzitter Dr. Geerdes, de vergade ring geopend heelt, spreekt hij een woord van herinnering aan den overleden penningmeester den heer C. Jansen. Naar aanleiding van het jaarverslag der se cretaris, deelt de voorzitter mede. dat een tweede moedercursus zal gehouden worden in April 1935. Naar aanleiding van de opening der Consul- tatiebureaux voor zwangeren en kleuters, merkt Dr. Geerdes op, dat het aanbeveling verdient grootere bekendheid te geven aan het bestaan van deze bureaux. Het belang van advies aan a.s. moeders blijkt wel u.t hel betrekkelijk hoo- ge percentage van doodgeborenen. De heer van Heusden brengt het financieel verslag over 1934 uit. De rekening sluit met een batig saldo van 128,61. Dit saldo is vooral te danken aan het succes die de predicaties met collecte in het afgeloopen jaar gehad heb ben. De voorzitter meent, dat, waar het karak ter van de vereeniging geen philantropische is, collectes en dergelijke eigenlijk niet noodig moesten zijn. Het lidmaatschap der vereeni ging moet een verzekering zijn; waar nu de contributies en andere inkomsten niet meer voldoende blijken, om de zich steeds uitbrei dende werkzaamheden te bekostigen, stelt het bestuur voor de contributie te verhoogen met 1 cent per week. De begrooting zal op deze wijze sluitend te maken zijn. De voorzitter wijst er nadrukkelijk op, dat de contributie ook per week is te voldoen (6 cent per week). Ook zal de bijdrage voor die personen, die hulp vragen zonder lid te zijn belangrijk verhoogd worden. Als derde bron van verhoogde inkomsten zal dit jaar een uitgebreide propaganda gevoerd worden tot vermeerdering van het ledental. Het voorstel tot contributieverhooging wordt z, h. s. goedgekeurd. Bij de rondvraag merkt één der leden op, dat het hem steeds opvalt dat de Schiedammers blijkbaar niet voldoende op de hoogte zijn van het bestaan en het nut van de veiceniging. De voorzitter bestrijdt gedeeltelijk deze mee ning. Er is inderdaad een categorie, die van het bestaan der vereeniging niet afweet en voor hen zal dit jaar een propaganda-actie ingesteld wor den, maar daarnaast bestaat er een groote groep niet-leden, die het Wit-Gele Kruis wel degelijk i.'imen. maar zich dit eerst herinneren, wan neer zij hulp noodig hebben. Voor hen nog maals een bijzondere aansporing zich als lid op te geven. De vooizitter sluit dan de vergadering na dat nog de heer P. A. v. d. Berg, namens de" leden het bestuur bedankt heeft voor het vele werk, dat het in het afgeloopen jaar verrichtte Uit het jaarverslag ontleenen wij, dat dé ver eeniging vrijwel contant is gebleven met het voorafgaande jaar. Het ledental liep een weinio- terug. De Wijk- en Kraamverpleging en de hulp in de huishouding geven ongeveer de zelfde cijfers. Van het consultatiebureau voor zuigelingen is een zeer druk gebruik gemaakt. De moedercursus was een succes. Dr. A. L. J. Kunze werd benoemd tot secretaris. MOOI SUCCES- Het nog niet zoo lang bestaande Schiedam sche revue- en operettegezelschap Ontspanning heeft op 31 Maart deelgenomen aan een too- neelwedslrijd. georganiseerd te Rotterdam door de tooneelvereeniging Minerva. Opgevoerd werd onder regie van den heer Jac. de Groot cle dramatisch schets; iiMaUe Thijs". i 'Wv' de u'fslag van dezen tooneelwed- ,nnin"drt sernaakt en hierbij bleek, dat De 'regisseur, dherden prijs gewonnen heeft. nrjj,-,,, er Jac. de Groot ontving twee eere-piyzen, ni ,n pi„ vn een voor de beste uit beelding en een voor h 11 besten acteur van het concours. UTILE DÜLCi De Schiedamsche l°oneelVer Dulci zal Vrijdag 26 April in Utile x-fUiA.* lYLusic Ce, een weldadigheidsvoorstelling geven Sacrum blijspel in drie bedrijven van Henk u T3" het Jan van Ees: „Komedie", ten bate en Schiedamsche Gezondheidskolonie. Van de Donderdag 25 April, dus cp den avond Vo de liefdadigheidsvoorstelling zalU.D. het stu£ opvoeren voor leden van de Schiedamsche Bur gerwacht. Op beide avonden zal het U. D._ strijkje medewerking verkenen. Heden herdacht de heer A. Landsbergen den <*ag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij be N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schie am. Na door de directie bij monde van den heet H. A. P. pijnacker te zijn gecomplimenteei d Werd hem een cadeau onder couvert overhan digd. Namens het personeel werd hem een boekenkast aangeboden. Thans is gebleken, dat na den brand in den winkel van B. B. aan de Hoogstraat, verschil lende voorwerpen zijn ontvreemd, te weten 325 binnenbanden, 18D buitenbanden en boven dien 4 kinderfietsen (drie-wielers). SCHIEDAM, 9 April. Aangekomen: Eng. m.b. Athelknight ledig van Hamburg; s.s. So- combel, ledig van Rouaan om te dokken in de Wilheiminahaven; s.s. St. Philipsland, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilton haven; s.s. Gouwe, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilheiminahaven. SCHIEDAM. 9 April. Vertrokken: Ned. s.s. Albires, ledig naar Buenos-Ayres; s.s. Socom- bei, naar Duinkerken. In het gebouw van den R. K. Volksbond waren gisterenavond door het PI. Comité der K. S. A. opgeroepen de Katholieke Schiedam mers, om te getuigen van hun belangstelling in den thans actueel geworden strijd „om onze Katholieke filmproductie". De heer Th. J. H. Mouwens leidde de niet druk-bezochte bijeenkomst, wees in 't kort op de be teekenis van dezen strijd, welke een mooie vorm van Leekenapostolaat kan genoemd worden en gaf daarop het woord aan den heer Herm. Lina, te Venlo, aan wiens rede wij het volgende ontleenen. REDE HERM. LINA. Het is al meer dan een jaar geleden, dat Kardinaal Pacelli ;in een schrijven namens Z. H. den Paus aan den voorzitter der Katho lieke Filminternationale, er den nadruk op legde, 'dat de Katholieken zich met de film kwestie behoorden te gaan bemoeien in een positieve en overlegde actie en dat de Katho lieken van alle landen der wereld het zich tot een gewetensplicht moesten maken zich met het filmvraagstuk bezig te houden. Ook daarna heeft Z. H. de Paus zich niet onbetuigd ge laten en bij elke voorkomende gelegenheid met kracht gewezen op het machtige belang en de dwingende noodzakelijkheid der oplossing van dit vraagstuk. Maar, we zijn rustig voortgesukkeld in de armzalige hoop, dat anderen die gewetensplicht wel voor ons zouden opknappen. Totdat de Ned. Bioscoopbond zich op zóó drieste wijze met een nieuwe Katholieke filmactie ging be moeien, dat het filmvraagstuk plotseling een vriend en vijand verrassende, intense en daad werkelijke aandacht bij ons ging trekken. Spr. herinnerde hier uitvoerig aan het gebeurde te Roermond. De Bioscoopbond, zoo betoogt spr. verder, neemt een houding aan alsof hij met veel liefde de Katholieke Actie zou willen steunen, ter wijl hij zich steeds tegen elke Katholieke Film actie van eenige beteekenis hardnekkig heeft verzet, hoewel dat, wat wij, Katholieken, op dit terrein hebben bereikt, slechts werd be reikt na hardnekkigen strijd met den Ned. Bios coopbond. Het heeft lang geduurd, voordat onze Katho lieke Filmactie hier in ons land gekomen is op die hoogte, waar de harde storm allen, hopen we, zal wakker schudden. De eerste stap, door de Ned. Katholieken op filmterrein ge zet. werd gedaan in 1905, toen de Katholieke vereeniging „Voor Eer en Deugd" het tijd schrift „Tooneel en Film" ging uitgeven. In de hierop volgende jaren werd langzamer hand het werk van dit tijdschrift overgenomen door de dagbladen, die zelf begonnen met mo reel verantwoorde filmcritieken te publiceeren. Intusschen ging de Ned. Bioscoopbond rustig dooi met het uitbuiten van zijn materieele principen en de gevolgen hiervan waren on- vernujdelijk van dien aard, dat de film welke in ons land werden vertoond, op een dergelijk laag moreel peil kwamen te staan, dat de Regeering tenslotte zelfs meende te moeten ingrijpen. Zoodoende kwam er in 1928 een Bioscoopwet., die met zich meebracht de in stelling van de Centrale Rijkskeuringscommis sie. En nu kan men over de kwaliteiten cn capaciteiten van de leden van dezen keurings- raad zooveel goeds zeggen als men wil, een dergelijke instelling zal, en dat bleek wel weer het best uit de resultaten, ons, Katholieken, zoo goed als nooit kunnen bevredigen. Want het aantal leden van deze Rijkskeuringsraad is verdeeld volgens het beginsel der evenredige vertegenwoordiging, met het gevolg, dat één derde der leden Katholiek zijn. De resultaten der Centrale Keuringscommissie zijn voor ons niet onbelangrijk, maar zullen in hooge mate onvoldoende blijven. Intusschen wenschte de Katholieken een na keuring. die minstens geldig zou zijn voor het Katholieke Zuiden, en waaraan de Katholieke Principen van zedelijkheid ten grondslag zou- ltk lisgen' Deze opzet werd tenslotte gedeelte- Vci"Wezenlijkt in de instelling der Katho- cnm?^ Fl'niC0ntrale' de Katholieke Keurings commissie Voo,- w T Behalve meest radicaal negatieve acties word wel de jaren gevoerd-negatieve actie sinds eenige Gezinnen, die doo^ B°nd V°°r Groote jeugdverbod een bUR^1 Van een alSemeen ming voor de "ffbescher" oogde te scheppen. neden 18 jaar be- Met positieve Katholieke Fnma„+. on! land net f ^Tsi" te Leiden. De K.S.Aprobeerde door het "im: porteeren van goede films aan bepaalde wen- schen cler Katholieken te voldoen. Veel meer positieve waarde had het werk der Kunstcommissie van het Katholiek Werk liedenverbond. die door een aantal volkomen verantwoorde propaganda-films te laten maken, op dat gebied baanbrekend w*rk heeft ver- richt Toen kwam de N.V. Eidophoon met een veel belovend positief doel: de productie van posi tief Katholieke films. Deze doelstelling be zorgde deze Katholieke maatschappij heel wat aanhang en steun. Doch na niet al te langen tijd bleek men bij de Eidophoon van gedachte ver anderd te zijn en men draaide naar de bijna uitgesproken-negatieve doelstelling: de pro ductie van onschadelijke neutrale films! Het heele Eidophoon-stireveu is een uit» vloeisel en een eerste bewerker van die men taliteit, welke bij den bekenden Duitschen priester Emil Fiedler het „eeuwige defensief" heet. On-s geloof mag niet, hoeft ook niet meer langs omwegen naar buiten gebracht te wor den; wij staan thans in een wereld, die ons kent en die wij kennen: een wereld, die zich nog heel,goed kan herinneren, hoe prettig het was voor haar, toen men ons Katholieken nog buiten de Invloedsfeer van het openbare leven kon houden, en die ons maar al te graag in onze gebukte houding zou willen terugzien. Wij staan intusschen op het oogenblik in een voor uitgeschoven positie, waarin wij niets te ver bergen hebben, waarin wij zeker niets mogen verdoezelen. Waarheen onze weg moet leiden, is een positieve, moreel en cultureel verant woorde Katholieke filmproductie. Filmfront werd opgericht; met deze absoluut- positieve doelstelling aan den kop van zijn pro gram: de stichting van een Katholieke pro ductie, welke positief katholieke, tot de men- schen sprekende speelfilms zal vervaardigen, die zoowel aan aestbetische als aan moreele eischen voldoen. En Filmfront wilde deze eigen Katholiek Filmproductie opbouwen od den steun van heel Katholiek Nederland, op een contributie van alle Nederlandsohe Katholieken. Het eerste wat Filmfront deed, was echter zich bezig houden met de voorbereiding van dit hoofddoel: de bewerking der mentaliteit van onze Katholieken. Intusschen wemelt de heele Katholieke filmactie, welke tot nu toe in ons land is gevoerd, van fouten en temidden daarvan maakt onze jongste Katholieke film beweging toch nog altijd een zeer solied figuur. Filmfront strijdt een openlijken, offensieven strijd voor de emancipatie der Katholieken op filmgebied, en hierbij stelt het zich ten voor beeld de machtige figuur van Dr. Schaepman, onze groote emancipator, wiens gewoonte het nooit was tegenover een tegenstander, katho liek of niet-katholiek, een blad voor den mond te nemen. Filmfront wordt geleid door jonge menschen, die met een bruisend indealistischen wekroep Katholiek Nederland willen wakker maken en met dat bruisende idealisme alles wat hun in den weg treedt aanpakken en trachten te overwinnen. En in den Bond voor Groote Gezinnen vond het 'n medewerker om den eersten directen stap te zetten naar het hoofddoel: de Katholieke Filmproductie. Het Comité Gezinsfilm, dat ten doel had daarvoor een eersten grondslag te leg gen, werd gevormd, en begon zijn actie onder de leuze: Wij, Katholieken, moeten zelf gaan filmen. Wij moeten een eigen Katholieke film productie hebben, wij moeten zelf films gaan maken, groote speelfilms, die een onderdeel van ons Katholieke leven behandelen, die de pracht van onze beginselen in de practijk van het volle, werkelijke, dikwijls maar al te harde leven duidelijk toonen, die door hun inhoud en door hun vorm duidelijke Katholieke taal spreken, zoowel tot de Katholieken als tot de niet-Katholieken! Het is noodig een aaneen gesloten Katholieke Filmactie te vormen om toch eindelijk op dit gebied eens in zoo sterk •mogelijke eenheid stelling te nemen. Die eenheid moet nu worden gevormd, nu op het oogenblik de tijd daarvoor rijp is. De vorming van deze gesloten actie is nu van het grootste belang omdat zoo dit nu niet ge beurt, het binnenkort zal blijken, dat wij in onze Katholieke Filmactie met één slag een jaar of 10 worden achteruitgezet en wij weer van voren af aan zullen moeten beginnen. Wij hebben de fout gemaakt te wachten tot het bijna te Iaat is, en die fout moet thans met den allergrootsten spoed worden hersteld. En dan eischt het dreigende gevaar niet al leen, dat alle Katholieke filminstanties zich gaan vereenigen. maar het eischt tevens en met evenveel noodzakelijkheid, dat al onze Neder- landsche katholieken een aaneengesloten front gaan vormen in den strijd voor ons goede recht van zelfbeschikking op filmgebied. En dit recht is het juist, dat men ons wil betwisten. Onze actie gaat om de emancipatie der Katholieken op filmgebied en het is duide lijk, dat hiertegen in den grond de actie van den Ned. Bioscoopbond gericht was, toen hij zich verzette tegen jeuigdvwbod:, nakeuring, evenals thans tegen onze Katholieke Filmpro ductie. De sluwheid der Bioscoopbond-tactiek, zich uitsluitend te richten tegen Filmfront, bleek klaar uit de bezwaren en verwijten, die onmiddellijk daarop van verschillende kanten tegen Filmfront losbraken. De ware beteekenis van de houding van den Bioscoopbond zit in den grond in de absoluut materieele zakenprincipen van de heeren, welke hen al menigmaal, zoo niet steeds, tot cultuur- en moraalvijanddgheid heeft geleid. En de sa menstelling van het Comité Gezinsfilm geeft de voor hen dreigende waarborg, dat bij een uit deze beweging groeiende Katholieke Film productie zoowel de moreele als de cultureele maatstaven streng zullen worden gehandhaafd. De Ned. Bioscoopbond beheerscht het Nederl. bioscoopwezen nu reeds oppermachtig. Het feit, dat deze neutrale bedrijfsorganisatie, die zuiver materialistische doeleinden nastreeft, zijn mo nopolistische bedriji'spositie meent te moeten uitbuiten en maatrègelen meent te moeten ne men om ons, Katholieken, op filmgebied de wet voor te schrijven en onze zuiver ideëele Katholieke Fümactie onder zijn macht te bren- &en, is waard de diepst^ verontwaardiging van n Katholiek Nederland te wekken. Deze pogm0 tot inmenging in onze hoogste Katho lieke verlangens en tot beperking der vrije ontwikkeling onzer emancipatie op het gebied der film kunnen en mogen wij „iet dulden. Het is noodig, dat alle Nederlandsohe Katho lieken eindelijk zullen gaan inzien, wat onze H. Vader de Paus hun heeft voorgehouden- n 1 dat. de film is een middel van invloed, van no°- grootere beteekenis dan de pers en een vraagt Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het. Gemeentebestuur. STEMMING PROVINCIALE STATEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 April 1935 van des morgens acht uur tot des namiddags v ij f uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De lijsten van candidaten in kieskring V, in de volgorde der nummers, zooals die door het lot zijn aangewezen, zijn de navolgende: (alleen de eerste candidaat is genoemd): l. Lijst D. van Vliet: 2. lijst L. L. H. de Visser; 3. lijst J. A. Veraart; 5. lijst Ir. C. Houtman; 6. lijst P. de Bruin; 7. lijst J. D. de Kok; 8. lijst A. J. Kersten; 9. lijst B. G. Pee reboom; 10. lijst Mr. G. van Baren; 11. lijst P. Zeeuw; 12. lijst A. Menist; 14. lijst H. Ch. Nijc; 15. lijst A. P. Juncurt; 16. lijst R. Kra nenburg. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Ingevolge artikel 150a der Kieswet wordt hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende, dat deze overleden is, gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, lui dende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende. aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. SCHIEDAM, 10 April 1935. stuk. waarmee zich bezig te houden de Katho lieken van alle landen der wereld zich tot een gewetensplicht moeten maken. Na heit uitspreken van deze rede kwamen leden van het R. K. Gemengd Koor Kath. Gor zen op het podium, om onder leiding van den heer Vredebregt vocale opluistering aan den avond te geven. En toen kwam PATER P. JUSTINUS JANSSEN AAN 'T WOORD, die constateerde, dat de Katholieken altijd strijd hebben te voeren, omdat ze altijd in verdruk king zijn. Christus zelf had te strijden en moest tenslotte lijden. De Kerk werd gesticht, er kwam een bloeiperiode, maar de strijd bleef niet lang uit en voortdurend wisselden strijd en lijden elkaar af. Spr. illustreert dit met voorbeelden uit de historie. De echte emancipatie der Katholieken be slaat heel het maatschappelijk terrein. Spr. wijst op kerk, school, pers en radio. Het ter rein der film ligt nog breed en wijd voor ons open en ons doel is: een eigen R. K. filmpro ductie. Op het gebied der film is veel te vra gen, maar er is ook overvloed. De jeugd trekt in drommen naar de bioscoop, veel meer dan naar de kerk; en het terrein, dat de film mo menteel beslaat, is grootendeels datgene, wat de Katholieken niet kunnen aanvaarden. Toch is de film ook iets, waarvan wij kunnen ver langen, dat het vertoonde ook beantwoordt aan onze katholieke inzichten: wij moeten er beter door kunnen worden. Daartoe is 't noodig, dat wij zelf eens gaan optreden en werken. Is dat mogelijk? Oppervlakkig beschouwd zal men dit ontkennen. Maar zoo heeft men altijd ge dacht en gehandeld, op elk terrein. Wij. Katholieken, moeten niet stil zitten, doch altijd werken en momenteel ook eens op het terrein van de film. Wij zullen werken, wil len iets bereiken en kunnen dat ook: en daarom betreurt spr. het, dat er voor dezen avond zoo weinig belangstelling door de Katholieken be toond werd. Gelukkig kan spr. echter mede- deelen. dat op het oogenbKk in Katholiek Nederland de handen in elkaar geslagen zijn en dat er gewerkt wordt aan een goede, Katholieke film. de Gezinsfilm. Wij zullen iets bereiken, want wij zijn begonnen met den op bouw van onze filmproductie. Er zal natuurlijk ook hier weer iets gevraagd worden, geld, maar dat spreekt bij de katholieke actie van zelf. Spr. dringt er op aan, dat men ook voor de film z'n hart zal laten spreken, opdat dan de portemonnaies zullen gaan werken. Aan de aanwezigen .werd toen gelegenheid gegeven, een goede daad te stellen, door schriftelijk of mondeling financieelen steun toe te zeggen aan het comité Gezinsfilm. Pater Janssen, de voorzitter van dit comité, kreeg nog eenmaal het woord, om practische toelichtingen te verstrekken. Het R. K. Gemengd Koor gaf nog een en ander ten beste. En daarna werd de bijeenkomst op christe lijke wijze gesloten. DOOR RUIT GEDUWD. Gisterenmiddag heeft een 15-jarige jongen J. M. zijn 16-jarigen vriend J. T. spelenderwijs op den Rotterd.dijk 'n duw gegeven en die daar door met zijn rug door de winkelruit viel van „Volkslux", De ruit brak. De knaap kwam er goed af. OOK VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. Reel. 13 IS 8 SCHIEDAM, 10 Aprli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling 1,40 a 1,50. FILMVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN. Voortaan tweemaal per maand. De directie van het Passage-theater heeft het initiatief genomen om werkLoozen op ver toon van hun stempelkaart, in gezelschap van hun vrouw, tweemaal per maand in de gelegen heid te stellen, tegen een zeer geringen entree prijs 's middags een vertooning in het Passage theater bij te wonen. Het Volledige avond programma wordt dan vertoond. Gisterenmiddag is de eerste voorstelling ge geven en de belangstelling was zoo groot, dat het theater uitverkocht was en er besloten werd morgenmiddag een tweede voorstelling te or- ganiseeren. Dan wordt hetzelfde programma vertoond als gisterenmiddag. muziekinstituut HILBERINK. De leider van het muziekinstituut Hilberink, de heer L. J. Hilberink, heeft in Eendracht een derden voordraahtsavond voor leerlingen van het instituut gehouden. Aan de beide vorige voordrach'tsavonden hadden wij prettige her inneringen, ook de derde avond is uitstekend geslaagd. FANTASIE-ORDERS. Er kwamen gisteren eenige klachten in aan het hoofdbureau van politie, dat er eenige meis jes per telefoon bestellingen zouden doen. De telefoonjuffrouw waarschuwde eenige winke liers nadat de meisjes hadden opgebeld, dat de zaak niet te vertrouwen was, en de bestellin gen maar niet uitgevoerd moesten worden. De volgende bestellingen werden gedaan. Bij een bakker W. aan de Hoogstraat, 20 gebakjes die ergens in de Rembrandlaan moesten wor den bezorgd. Bij L. E. aan de Hoogstraat een kinderstoel die in de Lange Nieuwstraat moest worden bezorgd. Bij den heer F. in de Lange Nieuwstr. wien de kinderstoel toebedacht was, werd over bereiding van ossenvellen gespro ken. Door de politie zijp aangehouden de 17-jarige M. L. en de 22-jarige D. M. Laatstgenoemde was op visite bij eerstgenoemde die dienstbode is bij een familie aan den R'damschedijk. Zij hebben een ernstige waarschuwing gekregen. Aangifte van 79 April. GEBOREN: Johannes A.. zoon van J. A. Joore en G. C. M. Loog, Puttersh.straat 46 Aloysius J., zoon van N. H. P. Elshof en E. F. Mulder, Dam 40 Wijntje, dochter van A. Goudzwaard en W. Boele, Havendijk 48 Wil helmus A., zoon van R. H. A. van Rutten en W. J. van Noort, Villastraat 26. OVERLEDEN: P. Rutgers, 72 jaar, echtge noot© van L. van Es, Vondellaan 12 een als levenloos aangegeven kind van J. Levering en J. A. L. van der Horst, Mariastraat 30 J. B. J. J- de Groot, 1 jaar, Anthonie Muijsstr. 51. Bij Kon. besluit is aan J. A. Molenaar, op zijn verzoek, met ingang van 14 April 1935 ont slag verleend uit zijn betrekking van notaris te Rotterdam. Het programma van de wedstrijden, die de Bond van Rotterdamsche Schermvereenigin- gen Vrijdagavond a.s. in Dancing Pschorr zal houden, vermeldt de volgende partijen: Floret (assaut): mej. M. v. d. Sluis (Cyrano, Rotterdam)mej. J- Roelofs, (Cyrano, Rotter dam). Sabel: (match 10 treffers): M. Sjerp (Parade et Riposte, den Haag)W. van den Berg (Cy rano, Rotterdam). Floret: (match 8 treffers): mej. Y. de Jong, Belgische kampioene, Antwerpenmej. Th. Dekkers (Cyrano, Rotterdam). Degen (match 10 treffers): Ch. Delporte. Olympisch kampioen degen Parijs 1924F. van Wielingen (K.C.S., Rotterdam), Neder- landsch kampioen degen 1934. Na de pauze: degen (assaut): J. v. d. Loo (T. H. C. R„ Rotterdam)G. Munnik (Cyrano, Rotterdam). Floret: (match 10 treffers): P. Kunze, Am- sterdamsche schermvereeniging 1935J. Booy, (Cyrano, Rotterdam). Floret (Assaut): Mevr. A. Turgis, Fransch kampioene, Parijsmevr. C. Vandervoodt (Cy rano, Rotterdam). Sabel (match 10 treffers): Ch. Delporte— C. A. Montfoort (Parade et Riposte, den Haag) Nedelandsch kampioen sabel en floret 1934. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE!! Verwacht wordt: Krachtige tot matigen Zuid-Westelijke tot Westelijken of Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, later opklarend, waar schijnlijk regenbuien, vooral later kouder. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap SL Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot hall 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereemging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Scüiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (di» J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeefingsbestuur van den Ned. R. K_ Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot hall 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van tot 0 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K_ Gorzen in het Parochiebuis. lederen Vrijdagavond vaD half 9 tot half 10 sociale outwikkelingslezing voor Leden der Schiedamsche locale GezeJienvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, In gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „SL Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers. Behangers cn aanverwante vakken „St. Antonius" van 56 uur zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. Vrijdag 12 April- Propagamda-vergadering van de R. K. Staats partij. R. K. Volksbond. St. Augustinusver. R. K. Onderwijzers. Cor ner House 8 uur. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Jaarvergadering, 7.30 uur precies. Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 28 April. Willy's Trouwdag, Parochiehuis Lekstraat, ten bate der Gorzenkerk. 10 April: Groote Kerk, Bach concert, 8 uur. Groote Schouwburg, De comedie van het Geluk (A'damsche Tooneelvereeniging) 8 uur (voor volwassenen). 11 April: Zuiderkerk „Excelsior" (Mat- thaeus-Passion) 7,15 uur; Lommerijk, invitatie- concert van het Conservatorium voor muziek (Holthaus), 8 uur. 12 April: Groote Schouwburg, Hamburger Thfalia-Theater (Wintermarchen) 8.15 uur (voor volwassenen); Doelen, Haarlemsche Motet en Madrigaalvereeniging, 8 uur. 13 April: Doelen, Rott, Philh. Orkest, m. m. v. Berthe Jeroen en Mare. Velt, 3.30 uur. 14 April; Doelen, Het Residentieorkest, 2,45 uur; Groote Schouwburg: Argentina, 2,15 uur (voor volw.); Doelen, Jozef Schmidt, 8.15 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 April in: Thalia, Het leven gaat verder (voor volw.); Roxy, Het leven gaat verder (voor volw.); Studio, Ber keley Square (voor volw.); Royal, De Ben- gaalsche lansiers; Olympia, De witte (voor volw.); Lumière, Is mijn man niet geweldig? (voor voiw.); Colosseum, Mannen in 't wit (voor voiw.); Centraal, Blossom time; Corso, De zoon van Kong (voor volw.); Capitol, De vier Mullers; City, vier Muilers; Luxor: De groot-hertogin en de kellner (boven 18 jaar) Dagelijks (tot einde April): Tivoli-schouw- burg, Van Lach tot lach (Meyer Hamei's re vue) 8 uur, Zondag ook 2 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Rott. Kunstkring, beeldhouwwerk van O. Wenckebach en teeke- ningen van H. A. Henriet (tot 14 April); „Stu dio '32", schilderijen, teekeningen en litho'i van New York etc. van Adriaan Lubbers (tot 11 April),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1