ipsa* ZATFTRDAO 13 APRTL 1935 WINTERMaRCIIEN. DE TUNNEL. IN HET RUIM GEVALLEN. DE ZIEKTE VAN WEIL IN ONZE STAD. VIT HET PROEFSCHRIFT VAN DRH. G. WOLFERT. SEM DRESDEN IN DE DOELEN. DRAVERIJEN OP WOUDE5TE1N. NIEUW BIJKANTOOR DER POSTERIJEN. DISTRICT ROTTERDAM VAN DEN D. H. V. B. Dinschbtén ié 'verbouwd naar teëkérilrig Van' den architect den heer B. v. d. Lecq, ziet er frisch en zeer doelmatig uit. LA ARGENTINA. w i i: «Pi miii>p p pp pp p flip fiöt iSllÉPIP WEDSTRIJDEN TE ZOETERMEER- ROTTERDAM—ANTWERPEN. Burgerlijke stand. R'DAMSCILE SCHERMCOMPETITIE, TE WATER GERAAKT. UIT SCHIEBROEK. CANDIDAATSTELLING A. R. PARTIJ. CANDIDAATSTELLING C. II- PARTIJ. UIT OVERSCHIE. DE STATENVERKIEZINGEN. Door het Hamburger Thalia-theater. Ofschoon Shaikespeare' „Winters tale" tot het vol-rijpe oeuvTe van den gemalen drama turg behoort of het tevens zijn laatste werk was, daarover zijn het zijn biografen niet eens is er by ons modern toon eel maar hoogst zelden een opvoering van,te beleven. Van de vertolking destijds ten onzent door Royaards hebben wij voor ons, eerlijk gezegd, slechts vage reminiscenties. Des te levendiger in. tusschen herinneren wij ons een openlucht- uitvoering nu een drie jaar geleden in den romantischen slottuin van Marburg aan de Lahn, de universiteitsstad "van Hessen- Nassau, waar dr. Bude met zijn Freilicht- bühne lederen zomer weer de belangstelling van landgenoot en vreemdeling weet te trekken. Nu is het oeroude Marburg met zijn laat- gothisch ridderslot boven op den berg, waar tegen het opgetast ligt, op zich al een sprookje uit het ver verleden en zoo viel het allicht de zorgvuldig over heel Duitscb- land uitgelezen schare actrices en acteurs ge makkelijk, onder inspiratie van den spel leider, den toon en de sfeA te treffen, waar door het sprookje als zoodanig voor den toe schouwer „werkelijkheid" wordt. Wat we daar onder den met sterren be zaaiden naohtelijken hemel in een feeërieke „Ausstattung", waaratan het goed-verzorgde Echt-effect aparte charme verleende, van die „werkelijkheid" hebben gezien, misten we, voor een goed deel althans, gisteravond in den Rotterdamschen Grooten Schouwburg waar Shakespeare's sprookje toch blijkbaar in dezelfde Duitscfae versie tot ons werd gebracht. Overigens mogen wij getuigen, dat we in de vlotte vertooning toch ook stellig wel een en ander te waardeeren vonden. Die vlotheid allereerst, al had deze als schaduwzijde, dat men zich aan de stoffeering van verschillende der tot een 10-tal gereduceerde tafreelen niet zoo heel veel Eet gelegen Eggen. Dan het veelal markante spel der hoofd figuren, waaronder Ruth Baldor als Hermione en Ernst Fritz Fürbringer als haar jaioersche koninklijke gemaal Leontes uitmuntten. Ook de Paulina van Charlotte Kramm viel zeer te loven. ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MIJ. ÏTermann Brauer en Carl Heinz Schroth als de oude schaapherder en zijn zoon in ,,Das Winter mar chen"opgevoerd door het gezelschap van het Thalia-theater te Hamburg. Van het drietal, dat aan het Boheemsche „strand" voor de note gaie te zorgen had, den ouden schaapherder, diens zoon en Autolycus, was Carl Heinz Schroth in de middelste rol wel de meest acceptabele figuur. Vooral de opvatting, die Willy Maertens van den vage bond demonstreerde, leek ons ver van Shakespeare's bedoeling af te staan. Dan was de Marburgsche Autolycus van den huidigen Lübecker intendant Robert Bürkner heel wat fijner en bij veel minder luidruchtigheid tien keer uitbundiger Voortreffelijk was mede de costumeering ver zorgd, die door harmonische kleuren-combinatie alweer o. i. te veel in te dónkere tinten menige scène tot een bekoorUjk geheel maakte. Ook de muziek van Edmund von der Meden, uitgevoerd door het Amsterdamsch Bach-orkest, droeg meestentijds op gelukkige v.-ijze bij tot verhooging van het effect De belangstelling van her publiek mocht niet overmatig genoemd worden. De bijval was er niet minder hartelijk om, vooral aan het wat abrupte slot, dat we ons gaarne met een sierlijk ensembledansje verlevendigd hadden gewenscht L. H. Amendement op de bestuursvoorstellen ingediend. Op de voorstellen van dë directie der Rot terdamsche Tramweg Mij., is het volgende amendement mgediend: Artikel 1, lurdende: Aan de N.V. Rotlerdamsche Tramweg Mij. wordt ontheffing verieend tot uiterEjk 1 Mei 1937 van de verplichting tot betahng van de door haar verschuldigde rente, opeischbaar ge worden op en na 1 November 1934, enz., wordt gelezen als volgt: 1. Aan de N.V. Rotterdamsclie Tramweg Mij. wordt toegestaan om de betaling van de rente van hare obligatieschuid. welke vervalt in het tijdvak 1 November 1934 t/m 1 Mei 1937 op te schorten. Zij zal tot geheele af gedeeltelijke uitkee- ring van de achterstallige rente overgaan zoo dra na 1 Mei 1937 de bedrijfsuitkomsten dit zullen toelaten. Zij zal deze omstandigheid laten beoordee- len door een commissie van 3 (of 2) personen, gekozen door en uit de obligatiehouders. Zij verbindt zich om in geen geval tot uit- keering van dividend aan aandeelhouders of een uitkeering aan tantièmes over te gaan. zoolang de uit de opschorting ontstane rente schuld niet ten volle is aangezuiverd. 2. De N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij wordt ontheven van de verphehting obllgatiën van bovengenoemde leeningen uit te loten en af te lossen in de jaren tot en met 1936. De door deze ontheffing, volgens het plan van af lossing ontstane achterstand, zal zoo mogelijk in de na 1936 liggende jaren geheel of gedeel telijk worden ingehaald, met dien verstande, dat de geheele achterstand moet worden in gehaald tegelijk met de in het aflossingsplan genoemde laatste aflossing. Voorwaarden dar te benoemen commissie. Naar wij vernemen heeft een groep obliga- taehouders zich vereenigd en stelt den eisch, dat een commissie van onderzoek wordt inge steld. Zij heeft de volgende voorwaarden voor de te benoemen commissie opgesteld: Het bestuur der Rotterdamsche Tramweg Mij. zal hare volle medewerking verleenen aan een commissie uit of door obligatiehouders 'te benoemen, welke tot taak heeft te onderzoe ken: 1. of reorganisatie van het bedrijf wensche- lijk ls, en zoo ja, eventueele voorstellen te dien opzichte te doen; 2. of en zoo ja welke administratieve ver beteringen behooren te worden aangebracht. 1. Het bestuur zal daartoe de commissie o.m. de vrijheid verleenen tot het inzien dei- hoeken en bescheiden, alsmede van accoun tantsrapporten en tot het voeren van bespre kingen met het accountantskantoor der N.V. Bij de uitvoering van hare bevoegdheden mag de commissie zich door "en of meerdere des- kundigen laten bijstaan. 2. De N.V verplicht zich om geen goede ren, zoowel roerende als onroerende goederen te vervreemden of te bezwaren, hetzij midde- Iijk of onmiddellijk, niet tot het prijsgeven van belangen of nemen van nieuwe belangen te besluiten, zonder overleg met de commissie uit 'Migatiehouders. 3. De commissie zal ooge.iblikfkelijk obliga- tiehouders ter vergadering roepen, in-dierr zij meer":, dat door een handeli-ng van het be stuur - aan het-belang van -ob'.lgatieVm-uderF wordt te kort gedaan. Het bestuur van de N.V verplicht rich op die vergadering tegenwoor- dig t« zijn; 4. De commissie zal uiterlijk binnen drie maanden na hare benoeming raDDOri van hare bevindingen uitbrengen. Deze termijn zal zoo --orig kunnen worden verlengd. 5. AE kosten welke het gevolg zijn .van de instelling der commissie, zullen door de N.V. v/orden gedragen. 6. Het bestuur verdicht zich het door de commissie voor te stellen reorganisatie-plan -an aandeelhouders voor te leggen en zal zich -terk maken, dat deze plannen worden aan. genomen. Rond 70 pet. der kosten blijven in Nederland. Gisterenavond vergaderde de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in Excelsior, te 's Gravenhage, waar ir. L. J. van Dunné. ad jurtct-directeur van Gemeentewerken te Rot terdam een voordracht hield over: „De Maas- tunnel en Nederlandsch Fabrikaat". Ir. Dunnee merkte hierbij op, dat het natuur Ejk een zeer kostbaar werk is. Eenige firen geleden werd het nog begroot op ƒ24 milüoen Thans zal deze raming wel aanmerkelijk lager kunnen zijn. Spr. wees er op, dat rond 70 pet. van de kosten in Nederland blijven voor materialen en looneo, Lc .esteerende 30 pet. die naar het buitenland gaan, zullen in elk geval een waar devol ruilobject voor*ons land vormen. De beteekenis vau een tunnel gaat verre boven het Rotterdamsch belang uit; het is een werk van nationaal belang. Daarvoor kunnen en behoeven de kosten ook niet door Rotterdam alleen gedragen te worden. Tenslotte vestigde spr. nog ue aandacht op de groote waarde van zulk een werk voor de werkverruiming in ons «ma. Spr. eindigde met het uitspre^i van de hoop, dat men in Rotterdam nu den langsten tijd gewacht zou hebbt».. De 40-jarige Bh-aascn* stoker j. B. is van nacht aan boord van het in de Waalhaven lig gende s-s. „E. M. Préchac" in het 8 meter diepe ruim gevallen. Met Inwendige kneuzingen, een kaakfractuur en een gebroken linkerpols is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Eu vele Rotterdammers blijven thuis Onbegrijpelijk en jammer! Onbegrijpelijk, dat er zoo weinig gereageerd is op den oproep van een betreffend comité, om -„door een stampvolle Doelezaal te getuigen van Rotterdams warme muzikale belangstel- Ung.' De baten van het optreden van Sem Dres den's Motet en Madrigaalvereeniging zouden toch ook ten goede komen aan het Rott. Philh. Orkest dat het zoo hard noodig heeft en waaraan honderden het zoo graag gunnen, naar „men" zegt. Maa. het was misère-ouverte met die be langstelling, zoowel in officieele als andere kringen der Maasstad-bevolking En jammer! Te betreuren toch is het, dat zulk een emi nent ensemble, als Dresden thans naar de Doe lezaal brachw, moes'. zin0.^ voor honderden leege stoelen! De edelste wijze van koorzangbeoefening: a-cappella-zang in motet en madrigaal, wordt zoodoende zeer ten onrechte welhaast het minst geapprecieerd! Mijn Hemel! Ik heb het „in monte Oliveti' van Ingegneri hooren zingen: ongerepte schoon' heid klonk daar, gaaf en verheven. Men klapte, dankbaar en eerlijk, maar daar gingen veel te weinig handen op elkaar! Als daar eens een met veel bombarie aangekondigd buitenlandsch ensemble had gestaan Kerstliederen heb ik gehoord (in zetting van Dresden en Gevaert); gedeeltelijk bekend, dat is zoo, maar die liederen kan men nooit te vaak hooren, zeker niet, als zij zoo innig en verhevct worden weergegeven als Dresden het liet doen. Wat 'n weelde, die 3 gedeelten uit Andries- sen's Missa simplex door vrouwen te hooren zingen! Twee liederen van Debussy en Ravel stonden zelfs op het programma. En „den Uil" van Diepenbrock vormde het fameuze slot. Prachtig was het. Maar daar waren zooveel leege stoelen J. W. Verdelging der ratten noodzakelijk, maar moeilijk. Dezer dagen is te Leiden gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld De ziekte van Weil te Rotterdam, de heer H. G. Wolfert, arts hier ter stede Uit dit ongetwijfeld belangrijke proefschrift heb ben wij eenige grepen gedaan, die wij hier doen volgen. Dr. Wolfert vangt z'n proefschrift aan met een stukje geschiedenis, waarbij hij wijst op het feit, dat in 1886 prof. A- Weil uit Heidelberg voor 't eerst gewag heeft gemaakt van deze infectie-ziekte, die later zijn naam zou dragen, Na hem zijn het voornamelijk officieren van gezondheid geweest, die mededeelingen over deze ziekte hebben gedaan, daar ze aan het Westelijk front veelvuldig voorkwam- In No vember 1914 vonden vijf Japanners leptosniren in de levers van Guineesche biggetjes, die met het bloed van een lijder waren besmet en in 1915 gelukte het aan het Westelijk front in 't bloed van een paar patiënten een micro-orga nisme aan te toonen, dat de spirochaet vau de Weilsche ziekte of de spirochaeta Icterogenes werd genoemd- De bovenvermelde Japanners kweekten ze reeds, maar Ungerman in 1916, kweekte ze op bloedserum, nadat Uhlenhuth hem van het Westfront een met bloed van een patten* ge ïnfecteerd Guineesch biggetje had toegezonden. Men kon nu de ziekte met sera te lijf gaan. Een belangrijke stap vooruit voor de studie van de epidemiologie der ziekte was de ont dekking van de Japanner^, dat de rat zeer vaak leptospirendrager is. Zij vermoedden toen, dat de leptospira met de urine van de rat in den buitenwereld ge raakte en den menscih door den mond. door de huid of door_de slijmvliezen kon besmetten. Bij proefnemingen op dieren bleken al deze wegen mogelijk- Over de geheele wereld wer den deze proeven herhaald en bevestigd. In de Nederlandsehe laboratoria van Kue- nen en Schüffener bleek, dat van de volwas sen ratten 45 pCt. en van de jonge slechts V-k pCt- zijn besmet. Het gevaar voor de volksge zondheid trad toen nog niet noemenswaard aan den dag- De ziekte openbaarde zieh voornamelijk bij menschen, die veel met ratten in aanraking kwamen, zooals slagers, grond- en riool wer kers, kelderpersoneel van restaurants en sol daten in de loopgraven aan het front (waat een ware rattenplaag heerschte en de ziekte het geheele jaar door voorkwam). Ileckei en Otto waren de eersten, die het water als bron der infectie noemden. Ze za gen n-1-, dat de epidemieën onder de mil'tai- rei verdween als het zwemmen werd verbo den. In Maagdenburg werden op een politie school 76 leei'lingen ziek, die allen hadden gezwommen. Te Rotterdam. In Rotterdam kwam vóór 1925 de ziekte zel den voor. In de periode van 1915 tot en met 1931 werden 39 gevallen geconstateerd. Ir, '32 was het aantal 74. Op 4 na hadden alle patiën ten de ziekte na. zwemmen gekregen, vijf van deze gevalléri" zijntUffHsm'"TSë'Haft'ï'ëTfr in het proefschrift van df. Wolfert worden deze Hoe de ziekte icordt geconstateerd. De temperatuur stijgt plotseling tot 39 40 gr. Na 7 tot 9 dagen wordt de temperatuur weer normaal- Er volgt een koortsvrij stadium, dat 3 tot 16 dagen duurt. Dan stijgt de tem peratuur opnieuw, maar meestal niet zoo hoog en de stijging duurt niet zoo lang- Zoo kunnen er eenige herhalingen volgen- De patiënten voelen zich in 't begin zeer ziek en moe Ze klagen over zware hoofdpijn en pijn in de spieren, vooral in de kuiten. Ze worden verder gekweld door slapeloosheid. De tong is droog en beslagen- Opgeven komt dikwijls voor- In de eerste dagen treedt soms diarrhee op. Nier- storingen komen ook veel voor. Bij de ern stige gevallen begint op den 3en tot den 7en dag de huid goudgeel te verkleuren. Een le- ververgrooting veroorzaakt druikpijolijkheid- Door anaemie en sterk gewichtsverlies kan de tijd van het herstel wel 12 weken duren De incubatietijd duurt in het algemeen 10 dagen. De patiënten zijn 3 dagen van tevoren luste loos en hangerig. Soms worden zij dan met een koude rilling plotseling ziek- Zes van de 50 patiënten overleden- Bij twee van de doo- delijk verloopen gevallen kwam in de laatste dagen van hun leven blindheid voor. Een roo- de keel is bij velen geconstateerd. Bij 14 patiënten traden al in het begin van de ziekte neusbloedingen op. Bij de geelzuch tige patiënten komen ook algemeene bloedin gen op den voorgrond- In den regel i dit een zeer ernstig symptoom- Slechts enkele patiën ten met bloedingen onder de huid en uit het maagdarmkanaal zijn hersteld. Bij acht geval' len werden bronchitisehe geruischen in de longen gehoord. De eetlust is in 't begin sterk gestoord. Uraemie is oorzaak van de helft der doodelijk verloopen gevallen. De eiwituit scheiding kan in de ernstige gevallen zeer hoog zijn. Vijf patiënten hadden meningitische verschijnselen. Herhaaldelijk waren de patiën ten verward. Bij zes geelzuchtige patiënten kwamen aanvallen van drift, onrust en ver wardheid voor Eén der patiënten was zelfs 's nachts in zijn onderkleeren het huis uitge loopen- Een ziekenhuispatiënt kreeg op een zaal een manischen aanval en sloeg met een plank de ruiten in. Een andere patient ver toonde verschijnselen van spierstijfhaid. Psy chische stoornissen zijn meermalen gesigna leerd. De leeftijden der patiënten varieei den van 9 tot 58 jaar- Een natuurlijke immuniteit tegen de ziekte Van Weil bestaat in het'alge meen bij de menschen niet- Zes doodelijke gevallen De zes doodelijke gevallen waren van een 32-jarigen incasseerder, die veel in Boezem en Koningshaven zwom; een 22-jarigen ma chinist B. V., die geregeld in de Koningsha ven zwom; een 19-jarig meisje, dat geregeld in het Kralingsche zwembad zwom; een 31- jarigen voerman, die geregeld in het Mall.egat in de Koningshaven en in de Waalhaven zwom; een 23-jarigen musicus, die in den Wilgerpias en de Kous zwom en een 33-jarigen metaal bewerker, die in de Kous en den Vlaarciing- sche Vliet had gezwommen. Onze zwem inrichtingen In het zwembad aan de Kous werd ovei het geheele tijdsverloop het grootst aantal patiën ten besmet (12); dan volgt in één jaar tijds de zweminrichting aan de Koningshaven ilO); vervolgens de zweminrichting aan de Baan (7 gevallen, maar het werd tusschentijds geslo ten); de zweminrichting Oude Plantage (7) en de zweminrichting Maaskade (7); vervolgens de zweminrichting aan het Mallegat (6) de Boezem (6) en de Maas in de omgeving van het Noorder Eiland (6); dan het Abattoir, de Delfahavensohe Schie en de plassen to Hille gersberg (eik 5); Schiebroek 4, Waalhaven. Boerengat, Rotte, Rotterdamsche Schie en Delftschevaai-t 2, Kralingsche veer, Nieuweha- ven, Bakkerij, Kralingsche Plas, Voorhaven, Smeetlandsehedijk, Binnenhaven, zweminrich ting Maashaven, Charlois' zwembad, Smitshoek Kapelle a- d- IJssel, Overschie en IJsselmonde 1. De rioolrat de belangrijkste smeSstofdrager. Verreweg de belangrijkste smetstofdrager en verspreider bleek de rioolrat te zijn. Het aantal besmette ratten in het abattoir bleek 50 te zijn, terwijl het aantal besmette ratten bij da drinkwaterleiding zeer gering was. Besm ettingskans. De besmettingskans was in 1932 voor Rot terdam 1 op 46 000 baden; in 1933 1 op G3.000, in 1934 1 op 26.000. Voor het bad to de Konings haven bedroeg deze kans in 1932 1 op 12 00ü- Volgens Sehüffner was zij voor Dordrecht in 1932 circa 1 op 6000. Bij het te water vallen was de kans op besmetting voor Rotterdam 1 op 300. Sehüffner berekende voor Amsterdam een kans van 1 op 66 a 1 op 80. In iedei ge val blijkt ook van Rotterdam het besmettings gevaar bij te water raken belangrijk hvoger te zijn, dan bij het zwemmen of baden in open water- In het algemeen kan men zeggen, dat het besmettingsgevaar zich dieper heeft ingevre ten. De bestrijding. De bestrijding moet bestaan uit betere maat regelen tot afweer eri verdelging van de ratteu- De verdelging van ratten' is zeer moeilijk. Dit is reeds gebleken bij de pestbestrijding- Al heel gauw doorzien zij .de aanslagen op hun Ie veil en ^oodioende kunnen slechts -tyilKliJke iafregelen succes hebben.Daaróm stelt Sehüffner voor hier; evenalsiff DuitScüiand en Engëland elk jaar een paar rattenverdei- gingsweken te houden. Daarbij zullen zoo veel mogelijk oudere ratten opgeruimd moeten worden, daar deze voornamelijk de leptospi- ren-dragers zijn. Vervólgens moeten in de eer ste plaats de rattenschuilplaatsen in de om geving der baden opgeruimd worden. Dan zal men het meebrengen, het verkoopen.en vooral het achterlaten van voedsel in de zwembaden verbieden. Ook bij den bouw der zwembaden moet men met de ratten rekening houden (be tonnen onderlaag, geen do ode ruimten). Ver der is het van groot belang de zwembaden buiten de sfeer van de riolen en van de lig plaats van schepen te houden. Is dé infectie kans te groot en kan met het niet verplaatsen of anderen maatregel tot .afweer van de ratten treffen, dan zal men genoodzaakt zijn het bad te sluiten. Niet alleen geldt deze verdelging en afweer van ratten voor de zwembaden, maar ook voor fabrieken, abattoirs, bakkerijen, enz., daar ook op deze plaatsen het besmettingsgevaar ge bleken is. De courses vau Zondag. Het is te hopen dat Woudestein morgen beter weer treft dan bij de openingsmeeting. Met de inschrij vingen is het al niet te best, want de le klasse prijzendraverij over 2000 M. heeft menreeds wegens onvoldoende inschrijvingen geannuleerd en als het nu nog door slechte weersomstandigheden misloopt met de belang stelling, dan vreezen we dat de gelegenheid op de mooie Rotterdamsche baan te draven, vrij spoedig zal verkeken zijn. Het programma bevat nu een drie-tal lange baannurnmers en een kort# baandraverij. Het openingsnummer, de 4e klasse draverij over 2000 M„ telt 11 Inschrijvingen. Het is een vry open strijd met verschillende paarden, wel ke in meer of minder mate winkans maken. We meenen te weten dat Vrijbuiter bijzonder fit ls doch betwijfelen toch of de ruin, gelijk met Willy Duffy af gaande, het tegen dezen snellen hengst kan opnemen. Bovendien moet dit twee tal, dat achterop vertrekt, een flinke handicap geven aan Xenia G, Xenon en Zoo Doorlooper alle drie. paarden die. wanneer zij er de beenen direct flink onder hebben, tot goede dingen in staat zijn. Het Heerrijdersnummer, een handicap dra verij ,1e klasse over 2000 M., telt 7 aangegeven paarden. Quettevillezoon vertrekt hier met Olympia aan het hoofd. Beide paarden zu'leti zeker bij de voorsten kunnen eindigen. Toch achten we Calumut Bastle best in staat de 80 meter handicap, welke de hengst aan bo vengenoemd tweetal moet geven, geheel te re- duceeren. De baan moet dan echter flink ge walst zijn, wat Zondag niet het geval was. Ver der achten we Trotteur 'n ernstigen concur rent terwijl Quitewel stal Lancier voor een ver rassing kan zorgen. In de gecombineerde 2e en 3e klasse is het aantal ingeschreven paarden eveneens zeven. Deze heat gaat over 1610 M. Ondanks het klei ne aaptal deelnemers is het een open nummer. Up to Date staat voorop en courste Zondag 1.1. lang niet slecht, maar wanneer het pad minder zwaar is en de overigen dus tot grooter snel heden in staat zijn dan bij de vorige meeting, daalt de kans van den ruin belangrijk. Wanneer de beslissing eerst komt na meer heats, zijn Xuthers en Vendu voor ons de kanspaarden, waarbij we dan Welkom van Aduard en Upto Dale in de rekening nemen voor een der eerste heats. Voor het korte baan nummer zijn ingeschre ven: Yong Henriot 710 M„ Xenor 720 M., Quai: en Idylle 730 M., Vrijbuiter en Konora 740 M Wilhelm 750 M., Doorlooper 760 M., Quettevll- ezoon 760 M., Trotteur, Rabenhaupt en Fan fare, allen op 770 M„ Betty Worthy 780 M„ Harvest Lee 790 M., Fatima 700 M. en Quita 800 meter. Woensdag 24 April a.s. zal door het district Rotterdam van den D. H. V. B. een school- voetbaltornooi voor R.-K. H. B. S., Gymna sium en U.L.O. worden georganiseerd op het sportterrein Duivesteyn te Hillegersberg. Reeds vele inschrijvingenzijn binnengeko men, zoodat de verwachting mag worden uit gesproken, dat dit tornooi zal slagen. Een fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door de hoofden van scholen, zal de irrzet vor men voor dit tornöoi, terwijl tevens eiken spe ler van het winnende elftal een draagmedaille zal worden uitgereikt. Dit jaar blijft de deelname beperkt tot elf tallen van R. K. H. B. S.. Gymnasium en U. L. O., daar het c'echts een .proefneming geldt. Indien he.t tornooi slaagt, zal het vol gende jaar overwogen worden de deelname uit te breiden tot de elftallen der lagere scho len. Aan de Alkeinadestraat. Het oude bijkantoor van de Posterijen, dat plus minus 40 jaar heeft dienst gedaan aan den Goudschesingel, gaat verdwijnen Daarvoor komt in de plaats een nieuw kantoor en wel aan de van Alkemadestraat 4244, dat Maandag a.s. voor het publiek geopend zal worden. Het ïiieuWe toi;i"kaTitoot, dat door de firma Gebr. -van Voorheen waren op die plaats gevestigd een garage en een pakhuis. De scheidingsmuur werd weggebroken en vervangen door een staalcon structie, zoodat men een geheel kreeg van pl.m. 210 M2 oppervlakte. De licht-lnval is bij zonder goed, mede dank ook de lantaren, welke over de geheele breedte aan de achterzijde is aangebracht. Het lokettenfront heeft de beken-de schuif- constructie en he.t is ongetwijfeld als een prac- tische oplossing te beschouwen, dat men de be tegeling van den vloer zóó heeft gemaakt, dat het publiek precies weet, waar het bij een loket in en uit moet. In de ruimte voor het publiek bevindt zich een telefooncel. La Argentina geeft nog twee afscheldsvoor- steliingen in Nederland en wel op Zondag middag a.s. in den Grooten Schouwbrug te Rotterdam en op Maandagavond in den Stads schouwburg te Amsterdam. Daarna gaat ze terug naar Parijs, waar zij 26 April in de Opéra Comique een Gala de Danse geeft. Eind April, begin Mei geeft Argentina acht dansavonden te Londen. ptt W VV.»-.* 'i-A: .V'.'f ff Pw De resultaten der schietwedstrijden, uitge schreven door de plaatselijke commissie van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm te Zoetermeer, luiden: Eere-korpsen: 1. B. V. L., Loosduinen II, 150 pnt.; 2. B. W. Sch. Ver., Rotterdam, 148 put.; 3. B. V. L., Bodegraven, 148 pnt.; 4. Sch. Ver. „Steeds Vaardig", Pijnacker 148 pnt. Seh. Ver. B. V. L. en B. W. Korpsen: 1. Sch. Ver. Willem Teil, Bodegraven 248 pnt.; 2. B. W. Hillegersberg 247 pnt.; 3. B. W; Këthel 246 pnt B. V. L. Korpsen: 1. Loosduinen I, 247 pnt.; 2. Bodegraven I, 247 pnt.; 3. Alblasserdam, ~.j punten. Geluksbaan: 1. C. van Haastert. Zoetermeer, 5001 pnt.; 2. N. C. J. v. d. Bosch, Zoetermeer, 4905 pnt.; 3. c. A. Rietdijk, Zoetermeer, 4687 pnt.; 4. J. Luuring, Bodegraven, 4687 pnt. Personeele baan: l- c de Vos> Loosduinen, 50—50 pnt.; 2. A. Breedijk, Loosduinen, 50—50 pnt.; 3. Adr. de Bruin. Hillegersberg, 50—50 P- Vrije baan: 1- A- Verienturf, Bodegraven, 90, 16x30. 5x29: 2r D' Noornen, Rotterdam. 90 16x20. 4X29: 3. T. J, v, ,jé Krogt, Wasse naar, 90.. 15X30. 7X29, Vaste baan. 1. Jac, Hoornen St., Rotterdam, 150149 2. D. Noornen, Rotterdam, 150149; 3. J- Noomen Jr., Rotterdam, 150—149. De havenrechten van Antwerpen en de Belga. DE GOUDCLAUSULE. Onze Brusselsohe correspondent seint ons d.d. heden: In een geheime zitting van den Antwerp- schen wethouder voor het havenbedrijf de sproken in verband met de frank-devaluatie. Naai' verluidt, werd naar aanleiding van de demarches, door de Rotterdamsche havenkrin gen in den Haag gedaan, dooi' den Antwerp- sohen wethouders voor het havenbedrijf de wensoh uitgesproken, dat Antwerpen met ver plicht zou worden zijn havenrechten te ver- hoogen. De Staatscourant van heden kondigt nog de volgende aanvullende bepaling af, inzake net besluit van de goudclausule. Wanneer het con tract een optie van betaling in buitenlandscne munt bevat, is dae optie geld'ig. Verkiest de schuideiseher in francs te worden betaald, dan mag hij geen booger getal francs vorderen dan in het contract is vastgesteld. Verkiest hij in buitenlandsche munt te worden betaald, dan is de toestand dezelfde ais ware het contract alleen in die munt afgesloten. Het uitbreiden van de accomodatie van het H. V. V.-terrein te Den Haag in verband met den promotie-degradatie-wedstrijd HV. VHB- S. op Zondag. Aangiften van 12 April 1935. BEVALLEN: E. C. J. van Lobbt.egt-DikhuUse J. p. Kroos-GUzen z. R. Kulkstra—Koster z. - A. H. Wtlgers-Meerleveld d. A. Pypeman- Coster z. M. de Visser-Bongoia x. - E. van Schelven-van Berkel z. A. M. Hoffmann-van wyic van Brlevingli z. J. In 't Vold-v. d. Steeg d. M. Serné-de Kruyf z. E. Ras-Oos- terbaan z. A. H. Strous-Beekvelt z. A. J- M. Hilgers-v. d. List z. Z. van Oriien-Schoon- beel; z. N. Scherpenberg-Groenendyk z. A' F C. van Ette-Hulsbus d. K. P. Catersels- Beclter z. W. de Bruin-van Raamsdonk B. J. M. van Megen-Terntegge z. C. Nievnvl huis-c>' Bruin z. C M. Meyer-Boelhouwei s z. G. E. Morslnk-van Wuyclihuise z. J. a. Schols-Keymcl z. M. A. Vlierhout-van. upl d. S. Hakeukruger-Bartels z. B. C. Bonten-van Steenderen d. -- G. Brouwer-v. d. Linnen a. A. M. H. v. d. Knaap-de Pauw z. OVERLEDEN: H. R. Lussenburg, man v. C. Brugman 45 - P. W. de Kdk. wedt', v. C. H. Schmidt 85 j. - P. J. v. Klaveren, wede v j. Punt 76 j. A. Kros, wede v. J. Weiss^68 j. Z. Keppels, man v. H. Beer» 67 j. H Smit, dochter 2 m. D. Hibels, ongclu man 40 j. J. W. Muis, ongeh. man 01 j- -H. A. v. Mook, man v. B. C. Lazarom 69 j. J. M. Schorbe^n, dochter d. C. Bouwerse. vr. v. D. v. Efferen 78 j. W. v. Eb, wedr. v. S. M. Muis 79 j. M. v. Zwieteren,. wede v. A. v. d. Meer 78 j. J. P. J. M. Strijbos, ongeh. man 30 j. C. Dekker, wedr. v. A. Verdoorn 79 j. w. P. Wogbrands, man v. M. H. J. Lokkerbol 53 j. S. de Brayn, man v. A. Kruidenier 79 j. B. Lucas, gesch. man v. M. Gardenier 71 J. C. v. d. Torre, wede v. J. Verheul 70 J. J. J. Kluin, man v. P. A. Bal 67 j. P. Dekker, vr. v. H. Kok 71 j. VEREENIGING „HET WESTEN". Dc jaarlijksche algemeene vergadering. Onder presidium van den heer notaris F L. Hartoag heeft de Vereeniging „Het Westen" gisterenavond in het gebouw „Ons Huis" naar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter opende de bijeenkomst met eenige woorden van nagedachtenis voor wijlen den heer A. Mes Jr., die lange jaren penningmees ter van de vereeniging is geweest. Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht, waarin o.m. werden gememoreerd de vele adressen, die in den loop van het vereenigiugs- jaar aan den Raad zijn gezonden. De heer F. L. Hartong werd bij acclamatie herkozen. Tot penningmeester werd gekozen de heer P. A. J. Mes en tot gewoon bestuurslid in de plaats van den heer G. Pb. van Gelder, die wegens vertrek naar elders heeft moeten bedanken, de heer mr. Milders. Een buitengewone algemeene vergadering volgde daarna, waarin het voorstel ter sprake werd gebracht tot wijziging van artikel 2 der statuten In verband met de uitbreiding van de grens van het gebied der vereeniging. Voor een bindend besluit waren echter niet voldoende leden aanwezig en dit agenda-punt werd dan ook verdaagd tot een volgende vergadering. Na dit huishoudelijk gedeelte heeft de stads architect de heer ir A. van der Steur een lezing met lichtbeelden gehouden over het Nieuwe Museum Boymans, dat binnenkort gaat geopend worden. In zijn inleiding wees spr. op het feit, dat wil een museum in alle opzichten aan de ver wachtingen beantwoorden, er een nauwe sa menwerking moet bestaan tusschen den archi tect, die de opdracht krijgt en den directeur, die aan het hoofd staat van het museum. Aan deze nauwe samenwerking, zoo zeide spr., ont breekt dikwijls nog al iets. Dit kan gelukkig niet gezegd worden van 'het nieuwe Museum Boymans. De samenwerking, tusschcü SJ2T en, den directeur den heer Hannema rs van J™ beginne af aan zeer nauwgezet' geweest. Heel veel reizen heeft spr. met den directeur ge maakt en het nieuwe Museum Boymans is dan ook een object van lange jaren studie gewor den In Augustus 1928 kreeg spr. dc opdracht van het college van B. en W. en thans zeven jaar later eerst zal het Museum voor het pu bliek worden opengesteld. in den loop der tijden, zoo zeide spr., zijn de opvattingen over den bouw van een museum wel gewijzigd. Vroeger jaren beschouwde men de musea als „stapelplaatsen", thans is het meer en meer een centrum van de cultuur van. een volk. Zoo komt het dan ook, dat een archi tect zich hoofdzakelijk heeft te bemoeien met den bouw van den voorgevel en de hal, terwijl de zalen voor rekening komen van den direc teur. Spr. 'heeft daarna een korte beschouwing ge wijd aan dezen nieuwbouw, welke beschouwing hij met een aantal fraaie lantaarnplaatjes heeft toegelicht Gisterenavond heeft voor de Rotterdamsche Schermcompetiüe de wedstrijd plaats gehad tusschen Eendracht maakt Macht en St. Lode- w)~jk b. Eendracht maakt Macht won met 8 partijen, 48 gegeven en 44 ontvangen treffers. ook St. Lodewijk behaalde 8 part. Vanmorgen om 5 uur heeft personeel van de firma Leen Smit zekeren J. W. aan de Willems kade uit het water gehaald. Hoe de man te wa ter is geraakt is niet duidelijk geworden. Daar hij inwendige kneuzingen had opgeloo- pen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsin gel opgenomen. .4,j In ae vergadering van de A. R. Partij ls de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing als volgt samengesteld1. T. Tieleman, 2. B. P. van Meggelen, 3. T Plomp, 4. Dr. B. Hoogvliet, 5. A. van A"en, 6. C. W. van Her werden, 7. H. H. Hordijk, 8. J. van Milligen. In de vergadering van de Chr. Hist. Partij is de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraads- Veikiezing als volgt samengesteld: 1. J. v. d. Eijlc, 2. J. Smit, 3. Mr. X. de Waal. 4. J. G. van Brakel, 5. H. Regtering en 6. J Brandenburg. Eau -Cle R. K. Kiesvereeniging een propaganda-avond georganiseerd voor de a.s, vertciezingeii voor de Provinciale Staten. De zaal van het volksbohdsgebouw was geneel oezet toen de voorzitter de bijeenkomst opende. Spreker was de bekende propagandist uit Am sterdam Jan de Wit, die zijn hoorders welspre kend opwekte tot eenheid. De Z. E. heer pastoor Janus deed eveneen» een krachtig woord van opwekking hooren, waarna alle aanwezigen staande „Aan U o Ko ning der eeuwen" zongen. Door enkele van buiten Overschie gekomen K. D. P.-ers worden den spreker vragen ges-eld. die beantwoord werden. Een gejoel uit zekeren kring trachtte den spreker te hinderen; overi gens verliep de vergadering kalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2