pqsiameesc, is stexMs J2Jzrv TWEELlïf HONIGS WOENSDAG 17 APRIL 1935 DE HAVEN VAN DELFZIJL. Uitbreidingswerken van twee millioen in overweging. DE MOORD TE SCHIERMONNIKOOG. A. B. TER HUTJRNE. f DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HET GEVERFDE WEESKIND. BAGGERVERBOD. BRAND IN EEN SIGARENFABRIEK. ROOFOVERVAL OP ALLEEN WONENDE VROUWEN. TRAGISCH STERFGEVAL. GAS VERSTIKKING TE TILBURG. BERUCHTE INBREKERS VER OORDEELD. MET DE BRANDKAST ER VANDOOR. LAFFE WRAAK OP EEN HAAN. MISHANDELING DOOR POLITIE AGENTEN. ZIJN VROEGEREN PATROON BESTOLEN? DREIGEND CONFLICT In DE SIG ARENIN D U STRIE R.K. VERTEGENWOORDIGERS VER LATEN DE VERGADERING. ZWENDEL MET EEN NIET BESTAANDE CODE KINDJE DOOR KOKENDE MELK VERBRAND. ONEERLIJKE BANKBEDIENDE. MISDRIJF? Vaste wekelijksche verbindingen met Engeland, Naar we vernemen, zal net havenbedrijf tt Delfzijl, dat, naar men weet, in deinden ae. provincie is, dank zij daartoe gedane pogingei van de zijde van Ged. Staten van Groningen binnenkort nog meer in omvang toenemen dooi dat een tweetal vaste wekeujksche verbindin gen met Engeland zal worden tot stand ge bracht. De Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam zal in samenwerking met de Ia Wm. Müller en Co te Rotterdam met ingang van 24 April een vaste verbinding maken mei Goole (Humber), terwijl de General Steam Na vigation te Londen (hoofdkantoor te Rotterdam) binnen niet te langen tijd een vasten dienst za, inleggen op Londen. Deze verbindingen zullen, naar die heer A van Geuns, lid van Ged. Staten van Groningei in een persconferentie meedeelde, van bijzon dere waarde zijn voor het Noorden des lands. Want vele industrieën zullen hierdoor op goed- koopere wijze kunnen uitvoeren naar Engeiano dan thans het geval is. Speciaal de stroocarton- industrie, die sinds den winter van 1932 eer, veelvuldig gebruik maakt van de haven van Delfzijl, zal hiervan profiteeren. Het vervoer, van talrijke industrieproducten aardappel meel, zuivel en tuinbouw, evenals dat van vleesch, kan thans veel voordeeliger via Delf zijl gaan, omdat de afstand van de fabrieken naar Delfzijl veel korter is dan naar Amster dam of Rotterdam. De vaarsnelheid der booten is, dank zij de voortschrijdende techniek, than ook in die mate vergroot, dat de artikelen tijdig op de Engelsche markt kunnen worden gebracht De haven van Delfzijl, die de laatste jaren voortdurend is uitgebreid, beschikt thans over 9430 M2 loodsruimte, een eiectrische laadbrug, 4 eiectrische kranen en een drijvende kraan, terwijl Juist dezer dagen aan de fa. Sanders te Enschede voor een bedrag van pi.m. lOO.tKJi is opgedragen de bouw van vier eiectrische kranen, die het mogelijk maken tegelijk tijdig met verschillende kranen te lossen en daardooi dienstig zijn voor een aanmerkelijke inkrim ping van den lostijd. We vernemen voorts nog, dat plannen bestaan en zich reeds in vergevorderden staat van voor bereiding bevinden tot verlenging van de kaderuimte en uitbreiding van de loodsruimte. Met deze plannen, die men tracht uitgevoero •tie krijgen met behulp van het Werkfonds, zal een bedrag van 2.000.000 gemoeid zijn. Bebloede deken opgegraven. Op last van den burgemeester heeft de poli tie te Schiermonnikoog gistermiddag nieuwe onderzoekingen gedaan op het terrein, waar Zondag j.l. het lijk van den 63-jarigen H. J K. gevonden is. Men heeft een deken opge graven, welke met bloed was bevlekt. Naar aanleiding van deze ontdekking liep het ge rucht dat de verdachte bekend zou hebben. 's' Naar de „Volkskr." meldt, is te Utrecht op 51-jarigen leeftijd overleden de heer A. B. ter Huame, gesalarieerd bestuurder en penning meester van den R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Daarnaast was hij o. m. com missaris van de Centrale Volksbank, die Ned. Arbeidersbank en de drukkerij „Lumax" en voorts plaatsvervangend lid van de rijkscom missie van advies voor werkverruiming. De „Havik" (uitreis) is gisteren uit Jodhpui te Calcutta aangekomen. Donderdagmorgen 18 April vertrekt het KDJd.-vliegtuig de „Rijstvogel" van Amster dam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren G. Bax (1ste bestuurder), F. M Stork (2de bestuurder), H. de Jong werk - tuigkundige) en P. F. Bender (radiotelegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden Woensdagavond te Amsterdam zijn. De verdachten tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den 29-jarigen trai ner J. K. uit Scheveningen en den 50-jarigen trainer J. D. M. S. uit Rotterdam, die zich aan oplichting zouden hebben schuldig gemaakt De verdachte S. had ingeschreven voor de harddraverij van een Groningsche harddrave- rijvereeniging met het paard Weeskind S.W om deel te nemen aan den rit, om den herfst- prijs, een vierde klassenummer. J. K. reed het paard, dat echter niet Weeskind S.W. was maar het eerste klasse-paard Olympia. Met dit paard werd de eerste prijs behaald, doch dadelijk na afloop van den wedstrijd doken de geruchten op, dat een ander paard dan Weeskind S.W., dat een vierde klasse paard is, geloopen zou hebben. Het was niet mogelijk dadelijk een controle uit te oefenen, omdat S het paard, dat in dien wedstrijd geloopen had. reeds had laten vervoeren naar Rotterdam Toen K. wegens het rijden met een ander paard dan waarvoor was ingeschreven, door de Kon. Ned. Draverij en Renvereeniging was gediskwalificeerd, heeft hij daartegen appèi aangeteekend en om bij den raad van appèl met bewijzen te komen, had hij een aantal be kenden uit de paardensportwereld uitgenoo- digd naar Woudestein te komen. Daar werd hun een paard getoond waarin zij hetzelfde paard meenden te herkennen, dat in den wed strijd .e Groningen had geloopen. K. had ech ter Weeskind S.W. laten verven in de tint van het paard Olympia, dat werkelijk te Gronin gen geloopen had. De oplichting zou nu hierin bestaan hebben, dat K. getracht had de draverij vereeniging te bewegen, door met een verkeerd paard den wedstrijd te winnen, den herfstprijs uit te be talen. S. heeft terecht gestaan wegens het uit lokken van dit feit. De rechtbank heeft ieder der verdachten veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De Minister van Waterstaat heeft in verband met het op 1 Januari jd. in werking getreden nieuwe baggerreglement opnieuw aangewezen de volgende rivieren of riviervakken, waar is verboden het baggeren met den hijschbeugei zonder te zijn voorzien van een schriftelijke vergunning, verleend door of vanwege den minister van Waterstaat', a. het Pannerdensch kanaal, b. de IJssel, c. de Neder-Rijn, d. de Lek, e. de Waal beneden het pontveer te Dru ten, f. de Boven-Merwede en g. de Beneden Merwede. Aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning als hierbedoeld, moeten wor den gericht tot den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Boven- rivieren te Arnhem. Groote partij tabak en sigaren verloren. Gisterenavond omstreeks half acht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de sigarenfabriek van de firma Leenders en Reymen aan den Boschdijk te Eindhoven. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen tabak en sigaren De brand weer, die spoedig ter plaatse was, tastte on middellijk het vuur aan drie zijden met eeni- ge stralen aan. In korten tijd was men den brand meester en kon de schade tot de fa briek beperkt blijven. De belendende percee ten. welke een oogenblik gevaar liepen kre gen groote waterschade. De nablussching nam nog geruimen tijd in beslag. Het achterste gedeelte van de fabriek brandde geheel uit. het voorste kon grootendeels behouden blij ven. Het bedrijf zal waarschijnlijk geen stag natie ondervinden. Een groote partij sigaren en tabak werd een prooi der vlammen even als een partij banderollen. Het fabrieksge bouw en de tabak en sigaren waren op beurs- polis verzekerd, de banderolles niet In den nacht van 7 op 8 Januari 1935 werd de dienstbode B. te Mechelen (B.) plots in haar slaap gewekt, de deur der slaapkamer vloog open en gemaskerde mannen drongen het ver trek binnen grepen haar bij de keel en eischten het aanwezige geld. lil de naastgelegen kamer werd mevrouw eveneens overrompeld. De dienstbode zag toen kans de tusschen de beide kamers open staande deur dicht te slaan en hulp te roepen. Hierop sloegen de gemaskerde inbrekers aan den haal. Verdacht van dezen roofoverval werd Maandag door de Maastricht- sche rechtbank de monteur J. J. F. C. uit Maastricht tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. Te Budel zou deze week het echtpaar P. Schets zijn gouden huwelijksfeest vieren. Alles was voorbereid, er zou een H. Mis zijn. de oudjes zouden worden gehuldigd enz. Thans echter is de gouden bruidegom plotseling over leden. De H. Mis van dankbaarheid wordt nu ver vangen door een H. Mis van Requiem, welke hetzelfde tijdstip zal worden opgedragen. Oude man dood in bed gevonden. Dinsdagmorgen werd een sterke gaslucht waar genomen in de buurt van het perceel Steven- zandsche straat 176. De recherche drong de wo ning binnen en vond in de bedstede het lijk van den bewoner, den 85-jarigen C. V., die door gasverstikkimg om het leven was gekomen. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht Vooral de Betuwe hun operatie-terrein. Gistermorgen heeft de Amhemsche rechtbank vonnis gewezen in de zaak tegen den 37-jarigen varensgezel J. v. Z. te Rotterdam en den 29- jarigen varensgezel C. V. te Mook, die zich aan een groot aantal inbraken in vele plaatsen van ons land, in het oijzonder in de Betuwe, hebben schuldig gemaakt Zij werden ieder veroordeeld tot 3 jaar ge vangemsstraf met aftrek van preventief. De eisch was tegen elk 4 jaar met aftrek. Zwaar karwei slecht beloond. Maandag-nacht is een zeer brutale inbraak gepleegd in de kantoren der fa. Gebr Kampinga aan de Lage der A. te Groningen. De inbrekers hebben kans gezien de brand kast met inhoud op te nemen en vermoedelijk met een auto weg te brengen. De kast bevatte de boekhouding van de zaak doch slechts weinig geld. De recherche slaagde er nog niet in de da ders of het gestolene op te sporen. VERDUISTERING TE 's-BOSCH. Bij de inspectie der volksgezondheid te 's Hertogenbosch zijn verduisteringen gecon stateerd tot een totaal bedrag van 1300 gulden. Hiervan Werd verdacht de klerk S. die een bekentenis beeft afgelegd. Tegen hem zal een gerechtelijke vervolging worden ingesteld. Hij is s *huwd en vader van een kind. Men deelde ons mede. dat zijn salaris geen aanleiding kon zijn tot dit feit. De politie te Hontenisse heeft een ernstig geval Van dierenmishandeling ontdekt Een landbouwer heeft bij den haan van zijn buur man de staart en de kam afgehakt, alleen omdat het dier meermalen op zijn erf eten kwam zoeken en dan de kippen medenam naar het erf van den buurman, waar de dieren dan eieren legden. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdagmid dag voortgezet de behandeling der op 5 Maart jJ. geschorste zaak tegen den hoofdagent J. -J en den brigadier van politie N. L. uit Voor burg, die gedagvaard waren ter zake, dat zij in den nacht van 22 op 23 April van het vo rig jaar, zich aan ernstige mishandeling van den 27 Jarigen los werkman A. M. uit Stomp- wijk nebben schuldig gemaakt. Deze was n.l. op genoemden datum mei eemge vrienden op verzoek van den caféhou der Van den Berg, door de beide verdachten uit diens localiteit verwijderd. De jongelui begaven zich daarop ln de rich ting Wijker brug, gevolgd door de politie mannen, alwaar zich een gesprek ontwikkelde M. schijnt toen 1e agenten een beetje voor de gek te hebben gehouden. Op een zeker oogen blik zei M. tegen zijn vriend: „Kwajongen _,a nou mee naar uis". De brigadier L. in de veronderstelling dat hij met de aanduiding „kwajongen" bedoeld werd. trok daarop de sabel. M. wierp het rijwiel, dat hij b. zich had weg en zette net op een loopeu, achtervolgd door de beide verdachten, die hem in een boschje ter plaatse inhaalden en daarop M die mtusschen gestruikeld was. met hun sabels bewerkten, totdat deze niet meer kon schreeuwen, waarop zij hem hul peloos lieten liggen. Door eemge personen, die getuige van het voorgevallene waren lyerd een dokter gewaar schuwd, die ernstige verwondingen consta teerde, tengevolge waarvan de mishandelde jongeman 33 dagen lang is verpleegd geworden. Als eerste getuige werd gehoord Dr. S. B. de Groot, arts te 's Gravenhage, die als deskun dige verklaarde, dat nlj M. op 23 April 1934 is behandeling heeft gekregen en toen verschil lende verwondingen constateerde. Hierop kreeg Dr. de Groot gelegenheid den getuige M. naar zijn buidigen gezondheidstoe stand te onderzoeken, welk onderzoek in de raadkamer van de rechtbank plaats vond. Verdachte B. beweerde dat M. hem vooraf tegen de borst heeft gestompt. Inmiddels had Dr, de Groot het onderzoek van het slachtoffer beëindigd en constateerde hij dat ten aanzien van den rechter onderarm hoogstwaarschijnlijk blijvende invaliditeit za, intreden. Ook zijn eenige vingers stijf geble ven. De getuige (M.) (de mishandelde) verklaar de, dat hij door deze mishandeling niet meer werken kan zooals voorheen. Ook kan bij geen accordeon meer bespelen zooals voorheen. Vervolgens deed M. een relaas van hetgeen dien avond zoowel binnen als buiten het café is voorgevallen. Hierna werden nog verschillende getuigen gehoord. Verdachte B. moest toegeven dat hij driftig ls geworden en dat hij door de houding van M., die hem stompte, te ver is gegaan. De medeverdachte die eveneens zeide berouw van zijn optreden te hebben liét zich in gelij ken geest uit. Tenslotte merkte de president op, dat .e oorspronkelijke indruk, dat men hier met een treiterij van de politie door een troep men- schen te doen heeft gehad, na deze zitting wel sterk in het nadeel van de beide verdachten gewijzigd is geworden. Requisitoir. Jhr. M. Van Asch van Wijck zeide dat deze zaak van dien aard was, dat ze niet discipli nair kon worden atgedaan. Volgens den ofïl- cier is hier geen sprake van noodweer of van noodweer-exces. Zelfs indien vaststand, dat M. met het rijwiei zou hebben geworpen dan nog is dit niet het geval. Verdachten zijn derhalve strafbaar. Hun aan vankelijk gedraai in deze zaak is al even af keurenswaardig als hun houding nè de mis handeling. Van deze mishandeling zijn er twee' lezingen: een Voorburgsche en een Leidschen damsche. De laatste disculpeert geheel en al de cafébezoekers, de eerste is dit veel minder. Vast staat, dat M. en consorten zich eerder hebben misdragen. Zij zijn heusch niet zoo braaf als men uit hun getuigenverklaringen zou mogen opmaken. Vandaar, dat de politic- bijzondere aandacht aan het gezelschap wijdde Zij was dp eventueele feiten voorbereid, het geen echter dit slaan niet rechtvaardigt. De officier zeide verder het niet aan te durven de Leidschendamsche lezing te aan vaarden. Verdachten hebben een langen staat van dienst. B. is 30 jaar bij de politie en het is haast onbegrijpelijk, dat hij er maar zonder aanleiding op los zou slaan. Doch ook in dit licht bezien, is het optreden van de verdachten niet goed te keuren. Is hun lezing geheel ver werpelijk, dan is een zware straf een gebie dende eisch, een straf, die hen buiten het politiecorps plaatst. Daarom achtte spr., gezien de gunstige ante cedenten van de verdachten, een voorwaarde lijke gevangenisstraf, die toch voor politie mannen zeer zwaar is, hier geiechtvaardigd ei hij eischte ten slotte tegen beiden 8 maandei gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd. Mr. Bonnermann, voor B. pleitend, zeide het requisitoir met groot genoegen te hebben aan gehoord. Pleiter zeide evenals de officier, de Leidschendamsche lezing niet te kunnen aau vaarden. Het is onaannemelijk, dat de poli tic- niet gesard zou zijn, en ook neemt pleiter niei aan, dat deze man zoo maar er met den klewang op los zou slaan tegen menschen, die hem er niet toe zouden gedwongen hebben. Er is wel gestampt en wel met de fiets gegooid. Geroep van de getuigenbank: „Nietwaar!" Aan B. moet mishandeling zonder meer ter laste worden gelegd. Een gevangenisstraf zal voor B. fatale consequenties medebrengen. Concludeerende verzocht pleiter de uiterste clementie, door aan B. een geldboete op te leggen. Mr, Meijer uit Harderwijk voor L. optredend vroeg, indien mogelijk, ook dezen verdachte met een geldboete te straffen. Verdachte B. tot president: Mag ik vragen, is deze straf niet te zwaar voor die ééne struike Ling in al die jaren. President: M. heeft blijvend letsel gekregen De uitspraak werd bepaald op 30 April. In den nacht van Dinsdag op Woensdag van de vorige week werd een inbraak gepleegd in het kantoor van een grossiersfirma te Arnhem Ontvreemd werd een bedrag van ruim f 200 Aanvankelijk stond de politie voor een raad sel hoe de dader zou zijn binnengekomen, doch bij onderzoek op een bouwwerk in de omge ving bleek, dat er aanwzingen waren, dat éen ladder van dit bouwwerk was gebruikt. Dezer dagen arresteerde de recherche nu een vroegeren chef van de firma, die reeds ruim een jaar niet meer daar werkzaam was. Het mocht de politie gelukken een geldsbe drag in beslag te nemen. Hoewel de man ontkent iets van de zaak af te weten, zijn bij voortgezet onderzoek vele aanwijzingen tegen hem gevonden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring ingesloten. Besprekingen met den rijksbemiddelaar over de arbitrage. Gisteren zijn op het departement van Sociale Zaken de beide werkgeversorganisaties m de si- garemndustrie onder leiding van den itij middeiaar prof. mr. P. J. M. Aaiberse bijeenge komen met de beide arbeidersorganisaties >.d.e Katholieke en de Christelijke), die zich in be ginsel voor arbitrage hadden uitgesproken, tot vaststelling van de acte van compromis. Bij deze zeer langdurige besprekingen oieek, dat de R.K. arbeidersorganisatie met bereid was, ook de vaststelling van de ioonen der si garenmakers aan de arbitrage te onderwerpen. Echter was arbitrage, waarin dezé loonen met betrokken zouden worden, voor de werkgevers organisaties onaannemelijk. Nadat de vertegenwoordigers van de R.K. arbeidersorganisatie de vergadering verlaten hadden, kwamen de beide werkgeversorgani saties en de Christelijke arbeidersorganisatie tot overeenstemming over de redactie van de acte van compromis. De arbitrage zal de beide navolgende punten oetreffen: 1. ls de economische toestand in de geregelde sigaremndustrie in Nederland, en zijn de om standigheden, waarin dientengevolge werkge vers eri werknemers verkeeren, van dien aaid, dat loonsverlaging noodzakelijk en gewettigd moet worden geacht; en zijn er overigens an dere maatregelen (en, zoo ja, welke), die aan beveling verdienen om daarin verbetering te brengen? 2. Indien beslist wordt, dat loonsverlaging noodzakelijk en gewettigd is, met hoeveel per cent of met welk bedrag moet het bestaande loon dan m de verschillende groepen verlaagd worden, met dien verstande, dat de arbiters hun beslissingen omtrent de loonen van de si garenmakers en de arbeiders om en aau de machine zullen aanhouden, tot nadat de regee ring een beslissing heeft genomen omtrent de breideling van de mechanisatie in de sigaren- industrie? Dinsdag veroordeelde het gerechtshof te Am sterdam den koopman J. S. wegens poging tot oplichting van een lithograaf te Weesp tol twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank had den man tot twee jaar veroordeeld en de procureur-generaal had be vestiging gerequireerd. Verdachte had tegen den lithograaf gezegd, een telegramcode te hebben uitgevonden, welke hij voor 400.000 aan de Fransche regeering had verkocht. De lithograaf zou 60.000 krijgeD voor het drukken der codes, mits hij onmid dellijk f 10.000 contant kon fourneeren. De lithograaf vertrouwde de zaak echter niet en deed aangifte, waarop de ontmaskering van verdachte volgde. STEEKPARTIJ IN DE KRUISBERG. De 19-jarige H. M„ verpleegde van het Rijks opvoedingsgesticht „de Kruisberg" te Doetin- chem, die een anderen verpleegde van die inrichting met een mes in den buik had gesto ken, werd gistermorgen door de Amhemsche rechtbank veroordeeld tot IV* jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O. M. had 2 jaar geëischt. In het gasthuis te Middelburg is overleden het 14 maanden oud zijnde dochtertje van den werkman Moolenbroek, wonende in de Breestraat op 't Zand, gemeente Koudekerke. dat Zaterdag een pan met kokende melk over het lichaampje kreeg en daarbij ernstige brandwonden bekwam. Op een bankierskantoor te Middelburg kwam men tot de ontdekking, dat aan de incasso- afdeeling fraude was gepleegd en dat stukken, die dit zouden kunnen aanwijzen waren gesto len en vernietigd. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde tot de aanhouding van een 18-jarigen bediende, die bekende zich aan deze handelingen te hebben schuldig gemaakt. Naar wij vernemen betreft het hier een vrij belang rijke som geld. De Utrechtsche politie heeft Maandag ter hoogte van den Vleutenschenweg een gedeelte van het Merwedekanaal afgedregd, omdat 'eeni ge personen aangifte hadden gedaan, van het feit, dat uit een luxe auto een groot en zwaar pakket in het kanaal werd geworpen. Een der getuigen verklaarde zelfs, dat hij het Sehreien van een kind had gehoord. Mogelijk he^£t do fantasie dezen getuige parten' 'gespeeld; "het dreggen had tot nu toe geen resultaat, doch de politie zet het onderzoek voort 468e STAATSLOTERIJ. Dbrub Klasse. Derde Lijst. Trekking van 17 April. f 100 No. 4991. PRIJZEN VAN 45.—. 169 3278 6423 8679 11114 1413» 310 3382 6481 8793 11350 14369 461 4337 6920 8812 U42C 11503 492 1686 715-5 8963 1544 14836 rco 4716 7503 9028 11757 I50o7 901 4941 7747 9147 12552 15099 1162 5122 7961 9209 12666 L5242 1426 5135 7988 9226 12837 15467 2354 5435 8039 9960 13273 15619 2532 6091 8088 10588 13698 15874 2634 6138 8332 L0682 13834 1-5995 2703 6258 8349 10881 14024 16120 3275 6308 838-3 In de vorige lijst stond: 3120, 13685, m. z. 13684. 16142 16468 16469 V>61 lo/16 16752 16910 16922 17067 17154 17192 17544 17636 17743 18092 18178 18429 L8530 20097 20633 20662 20905 20915 20963 m. z. 3125; door ELLERLY QUEEN. (Geautoriseerde vertaling). zijn gezicht en kreeg een akelig gevoel Het gelaat was verwrongen als door een vreese- lijke pijn. De man was dood. Maar hij was ni°t gestorven door dien kogel in de longen. D(„ wist Ellery vóór hij de be wijzen zag. Dat verwrongen gezicht, alsof Xavier onder helsche pijnen gestorven was sprak duidelijk voor zichzelf. En even duidelijk sprak het leege fleschje, dat een paar passen van het bed op het tapijt .ag, achteloos wegge gooid. Mark Xavier was vermoord. HOOFDSTUK XV. 29.) Hij werd verschrikt wakker, nat van koud zweet Het was donker in de kamer en hJj trachtte zijn pols-horloge te vinden op hei nachtkastje. Hij zag op de gephosphoriseerdi- wljzerplaat, dat het vijf minuten over tweeën was. Hij kroop kreunend uit bed. Zijn lichaam was één pijnlijke massa vochtig vleesch en ver krampte spieren. Dan kleedde hij zich aan Alles was nog heel stil in huis, toen hij de kamer uitgleed en de gang opliep. De lamp in het portaal brandde en alles leek hem heel hor- maal. De deuren van de kamers waren alle dicht Hij kwam aan het einde van de gang en bleet voor de kamer van Xavier stilstaan. Hij had geen geluid gemaakt, de deur was gesloten en er was dus geen reden om te veronderstellen, dat iemand hem gehoord zou hebben, zelfs zijn vader niet. Die gedachte deed hem opschrikken. Even geruischloos als hij, kon immers ook een ander.... Stel je voor, dat de oude heer.... Maar de oude heer was heel goed in staat, voor zichzelf te zorgen, dat wist hij bij onder vinding. En bovendien had hij zijn revolver nog. Hij zette zijn angst opzij, opende de deur en zei zachtjes: Ik ben 't, papa, El. U hoeft niet te schrik ken. Er kwam geen antwoord. Hij duwde de deur verder open en bleef dan vastgenageld staan. Zijn hart stokte. De Inspecteur lag op den grond, bij de dejr, met zijn gezicht naar beneden. De revolver lag een paar centimeter van zijn bewegingiooze hand. Verbijsterd keek Ellery naar het bed. De lade van het nachtkastje stond open. De rechterhand van Mark Xavier hing op den grond en hield lets vast. Zijn lichaam was half uit het bed gezakt. Het hoofd lag naar beneden. Ellery zag DE RING. Hoe lang Ellery zoo stond, wist hij niet. Zijn hersens werkten koortsachtig, maar zijn spieren weigerden den dienst en zijn hart was als ver steend. Het was een voortzetting van die nachtmer rie van straks, dacht hij. Misschien was hpt een droom Na dien eersten snellen blik op den man in het bed, had hij zijn hoofd gekeerd en staarde hij naar de slappe gestalte van zijn vader. Doodzijn vader was dood Zijn verstand kon dat feit haast niet vatten. Zijn vader was dood. Die sluwe, grijze oogjes zouden hem nooit meer toelachen. De dunne wenkbrauwen zouden nooit meer woedend gefronst worden Die oude mond nooit meer grommen en mop peren bij tegenvallers, nooit meer grinniken met dat lachje vol humor. Die onvermoeide beenen.... Zijn vader was dood. Toen merkte hij iets op, dat hem verraste Er druppelde Iets vochtigs langs zijn wang Hij huilde. Woedend op zichzelf, schudde hij zijn hoofd en plotseling voelde hij, hoe er weer nieuwe hoop en kracht door zijn bloed begon te stroomen. Zijn spieren ontspanden zich. Hij viel op zijn knieën naast den inspecteur en rukte zijn boord los. Het gezicht van zijn vader zag wasbleek en hij haalde stoo tend adem. Hij haalde adem. Maar dan leefde hij ook. Hij schudde het magere lichaam heen en w>eer. aan één stuk, weer hoopvol en riep: Papa, word wakker. Papa, hier ls Ei. en hjj lachte en hijgde en huilde alsof hij gek ge worden was. Maar het grauwe, scherpgetee- kende gezicht van den inspecteur zwaaide alleen maar van den eenen kant naar den an deren en zijn oogen bleven gesloten. Opnieuw werd Ellery door een panlschen schrik bevangen en iifj klopte den ouden man op de wangen, kneep in zijn arm, rolde en duwde hem.... En dan hield bij op, snoof eens en hief speurend zijn hoofd op. De schok had zijn zintuigen blijkbaar ver doofd. Hij besefte nu pas, wat hij inwendig al wist, toen hij de kamer binnenkwam Ei hing een zware geur in het vertrek. En, nu hij zich bukte over de lippen van zijn vader, werd die geur nog sterker.... De inspecteur was ge chloroformeerd. Dan was hij dus verrast geworden, de moor denaar had hem overvallen en een nieuwen moord bedreven. Bij die gedachte kreeg hij zijn kalmte en vastbeslotenheid terug. Hij zag nu duidelijk in, welke fout hij ge maakt had, hoe blind hij geweest was. Hij had zich alleen door zijn zelfvertrouwen laten leiden, maar nu wist hij. dat het spoor niet geëindigd was. integendeel, het was nog niet te zien waar het heen zou loopen. Maar dezer keer zou het anders afloopen, beloofde hij zichzelf, de tanden op elkaar klemmend Dit was een gedwongen moord geweest. Geen moord uit vrijen wil maar een moord uit nood zaak. De misdadiger had tegen zijn zin uit zijD schuilhoek moeten komen. Hij bukte zich, tilde zijn vader ln zijn armen omhoog en droeg hem naar den leunstoel Hij zette hem daar voorzichtig in, maakte zijn over hemd los en plaatste zijn lichaam in een zoo gemakkelijk mogelijke houding. Hij voelde on der zijn overhemd en knikte tevreden bij het regelmatige kloppen van heit hart tegen zijn handpalm. De inspecteur zou gauw weer de oude zijn, het was alleen maar een kwestie van uitslapen. Eliery stónd op en liep naar het bod. Wat er te zien was, wilde hij direct zien, voordat' er iemand anders bij zou zijn. Het was een akelig gezicht. De kin en de borst van den doode waren bevlekt met een v gr oen-to ruin stinkend vocht.' Ellery zag het fleschje op den grond liggen, bukte zich en raapte het voorzichtig op. Op den bodem zaten nog enkele druppels van een witte vloeistof. Hij rook aan den hals van het fleschje en liet moedig een druppel op zijn vinger vallen Hij wischte dien druppel er onmiddellijk weer ai en tipte even met zijn teng op de plek waar die gelegen had. Hij kreeg een bijtende, onaange- namen zuren smaak op zijn tong. Zijn vinger stak. Hij spuwde in zijn zakdoek, werd zelfs een beetje misselijk. Het goedje was beslisi vergif. Hij legde het fleschje op het nacht kastje en viel op zijn knieën naast het slap- neerhangende hoofd van den doode. Een snelle blik in de open lade en op den grond, bij de rechterhand van den vermoorde deed hem iets vreemds ontdekken. In de lade lagen een massa spelletjes, net als in de Lade van zijn eigen nachtkastje, maar een pak kaarten lag er niet bij. Die kaarten lagen verspreid pp den grond naast het bed. En het voorwerp, dat die doode hand van Mark Xavier zoo stijf omklemde, was één van die kaarter. Ellery verwijderde de kaart met moeite ui, de stijve vingers. Hij schudde zijn hoofd, toen hij ze bekeek. Hij had zich vergist. Het was geen heele, maar een halve kaart. Hij keek op den grond en raapte de andere helft op, die boven op de verspreide kaarten lag. Dat Mark Xavier een kaart doormidden ge scheurd had, was niet zoo merkwaardig, dacht hij, aangezien zijn broer kort te voren hetzelfde gedaan had. En dat die kaart nu geen schop penzes was, ook al niet, want dat kunstje zou nu niet meer lukken. Maar het werkwaardige bestond hierin, 8 deze kaart een ruitenboer was. Waarom moet dat nu juist ro^enboer vroeg hij zich af? Het feit, dat die afgesc "V helft in de rechterhand van Xavier sta kende ook niets. Daar hoorde ze thuis, giftigde man was linksch, dus m oogenblikken, vóór hij het bewustzijn verloor, hal hij zijn linkerarm naar bet ^chtkas je uitgestrekt, de la opengetrokken gevoeld tot hij de kaarten vond LU gezocht en de rest van het pak op den grond laten val len. Toen had hij de kaart met twee handen vastgehouden, met de linkerhand doormidden „escheurd. de eene helft eveneens met 'de lin kerhand we-ggeworp-en en was daarna gestor ven met de andere helft in zijn rechterhand geklemd. Ellery zocht verder tusschen de gevallen kaarten. Daar lag schoppenzes, een onschuldig stukje karton, waar niets aan te zien was. Hij stond peinzend op en aam 't fleschje weer in zijn handen. Hij hield het vlak voor zijn mond, ademde tegen net glas en keerde het fleschje tegelijkertijd rond, zoodat die adem kon condenseeren op het glas. Er waren geen vingerafdrukken te zien. De moordenaar was weer voorzichtig geweest. Hij zette het fleschje op tafel en ging de kamer uit. 9 De gang was nog verlaten en alle deuren waren dicht. Ellery liep de gang door tot bij de laatste deur rechts, luisterde even met zijn oor tegen het paneel, hoorde niets en ging naar bin«en Het was donker in de kamer. Hij hoorde e zachte ademhaling van een mensch. Hij liep tastend naar het bed, voelde om z c heen en schudde den slapende zachtjes j zijn arm. De arm verstijfde en hij voelde hoe de man verschrikt opsprong- t li to orde dr. Holmes, zei Ellery zacht jes. Ik ben bet maar. Qu^11- Oh,. De jonge dokter geeuwde verlicht. tk schrok nogal. Hü knipte de lamp aan, die op een tafeltje naast het bed stond. Dan zag hij de uitdruk king van BUery'a §ezicf*t. w wat is er? hijgde hij. Wat is er gebeurd? ls Xavier...,? Wilt u direct meekomen, dokter? Er ls werk voor u. Maarbegon de Engelschman, terwijl zijn blauwe oogen vol schrik waren. Dan sprong hij zijn bed uit, gooide een kamerjas om, schoot een paar pantoffels aan en volgde Ellery de kamer uit, zonder nog iets te zeggen. Ellery bereikte Xavier's kamer en bleef staan. Hij wenkte Holmes om voor te gaan. Holmes stond plotseling stil op den drempel. Groote God, zei hij. Schrik niet te veel, zei Ellery. Onze sluwe vriend met dien moorddadigen aanleg is weer bezig geweest, zooals u ziet. Ik snap niet hoe papamaar laten we binnen gaan, dokter. voor iemand anders ons hoort. Ik wil e®rs uw meening alleen hooren. Dr. Holmes kwam aarzelend binnen en Ei y sloot de deur zachtjes achter hem dicht. Zeg me' nu eens waaraan hij stier i wanneer. Nu bemerkte dr. Holmes pas de s U van den inspecteur in den stoel, 'jn oogen openden zich wijder. Maar man, je vader. Is hij J Chloroform, zei Ellery kortaf. U moet hem zoo gauw mogelijk weer bijbrengen. Maar waarom sta je daar dan te suffen? riep de dokter woedend uit. Doe wat. Xavier kan wachten. Maak die ramen open, zoover als je kunt. Ellery was even beduusd, maar haastte zich dan om aan dat bevel te gehoorzamen. Dr, Holmes boog zich over den inspecteur, beluisterde zijn hart, lichtte de oogleden op, knikte Bchoot naar waschgelegenheid. Even later kwam hij terug met een paar klets natte handdoeken Breng hem zoo dicht mogelijk bij het raam, zei hij, nu veel kalmer. Frissche lucht is het voornaamste voor zoover je hier ten minste nog van frissche lucht kunt praten, voegde hij er bij. Vlug nu. Zij tilden samen den stoel op en droegen hem tot vlak bij de openstaande ramen. De dokter ontblootte het bovenlichaam van den inspecteur en kletste met de natte Handdoe ken op het vleesch. Dan bond hij nog een hand doek om zijn hoofd, net als een heeten doek bij den kapper het heele gezicht, behalve de neusgaten, bedekkend. Het scheen toch niet zoo ernstig, zei Ellery angstig, 't Zal toch niet Nee, nee, gevaar is er niet bij. Hoe oud is hij? Bijna zestig. Goed gezond? Zoo gehard als Iets. Dan zal het hem geen kwaad doen. Maar, als we hem bij willen krijgen, dan moeten we een paardenmiddel gebruiken. Pak eens een paar kussens van het ed. Ellery haalde de kussens onder den doode vandaan en stond een beetje hulpeloos er bij. Wat nu? Dr. Holmes keek even naar het bed. Daar fcunnen we hem niet op leggen. Pak hem bij de beenen vast. We zullen hem over de stoel leuningen leggen. Het hoofd lager dan de rest van het Ichaam. Ze tilden den ouden man op en keerden hem om. Dr. Holmes stopte de groote kussens on der zijn rug. Het hoofd hing over een%eunlng heen. —Houd de beenen nu zoo hoog mogelijk. Ellery draaide den stoel om en gehoor zaamde. Goed vasthouden nu c Jok ter boog zich over het neerhangende hoofd en pakte de kaken vast. Hij trok er aan tot de mond openging, stak toen zijn vingers in den mond en trok de tong naar buiten (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2