HET TRIDUÜM TE LOURDES GISTEREN GLORIEUS BESLOTEN. I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 58ste JAARGANG. MAANDAG 29 APRIL 1935 No. 17239 WEERGALOOZE GEESTDRIFT EN ONTROERING ONDER DE ONTELBARE MENIGTE. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 'S-PAUSEN ZEGEN-WOORD KLINKT OVER DE WERELD de PAUS spreekt tot lourdes EN DE WERELD. REDE VAN DEN PAUSELIJKEN LEGAAT. INHULDIGING NATIONALE BASILIEK VAN HET HEILIG-HART TE BRUSSEL. BALKAN-SAGE OF BEANGSTIGENDE WERKELIJKHEID HERSTEL VAN HET VROEGERE REGEERLNGSBLOK IN SPANJE WAARSCHIJNLIJK. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3,25; per maand W» per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3,75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar d 5 cents per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 18 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. De „Foides de Loiurdes", de geweldige menigte voor de grot te Lourdes tijdens een der pontificale H.H. Missen, gisteren opgedragen door Z. Exc. mgr. Maglione gezien van boven de grot van Massabielle. De kardinaal-legaat houdt een mecslecpende rede- LOURDES, 28 April. (VAN ONZEN COR RESPONDENT.) De laatste dag van dit waar lijk eenige triduum is aangebroken, dag, in het bijzonder voor de mannen bestemd. Maar het laat zich denken, hoe bont de samenstelling van de menigte is gebleven en dat de vrou wen en kinderen, niet minder talrijk aanwezig zijn. Van de vele groote bijeenkomsten, die tij dens het triduum te Lourdes zijn gehouden en waarvan het niet doenlijk is, een algemeen overzicht te geven, moet toch die der Vincen tianen vermeld. De president van den opper sten raad, de heer De Verges uit Parijs, heeft van deze prachtige gelegenheid, dat zoovele Vincentianen uit alle landen aanwezig zijn en ook zooveel prelaten ter bijeenkomst zijn ge komen, gebruik gemaakt om hen toe te spre ken. In een zeer schoone rede heeft hij de Vincentianen gewezen op de hulp, die hun apostolaat aan de parochiegeestelijkheid dient te geven Maar ook, zoo zeide hij, mogen wij van de geestelijkheid hulp vragen en het moet dankbaar gezegd, ontelbaar zijn de priesters, waarvan- wij de krachtigste medewerking ont vangen. Evenwel is de aanwezigheid van zooveel prelaten wel de gelegenheid om een wensen kenbaar te maken, die den algemeenen hoofd- xaad bijzonder aan het hart gaat, namelijk, dat de bisschoppen ons zouden willen toe staan, in de groot-seminaries aan de studea ten de gelegenheid te geven zich van het Viu- centiuswerk 0p de hoogte te stellen, niet zoo zeer, om dat Vincentiuswerk te doen kennen, maar om uit den mond van de meest waar dige actieve Vincentianen met langjarige practijk van naastenliefde hun ervaringen te vern6inc,H» Daardoor zal een niet anders dan uiterst vruchtbare band gelegd worden tusschen de toekomstige herders en het Vincentiuswerk en zullen zij zich dus te meer beijverellj om dit werk van naastenliefde te steunen en de keur der jonge parochianen daartoe op te wekken. Het moet met zj dat het Vincentiuswerk aan de duderen^Mle^ wordt overgela zul jonge krachten hebben wij len wij zeker ez geesteliJken ons ÏL ^ieenkomstJf l°rmea- leipen» t v urmen De grootste der bijeenkomsten js Wel weest, die van de Fransche Katholieke natio nale federatie de liga de Castelneau. D0 hoog bejaarde Katholieke strijder was m generaal*, uniform aanwezig. Hij heeft een ontzaguike schare naar de Grot geleid.voorwiehet zondagochtend gereserveerd was. Een groot deel daarvan kon zelfs op het p e geen plaats meer vinden en had zich naai J ovei- zijde van de Gave begeven. Om half elf kwam Zijne Eminente Kardi naal Verdier het Heilig Misoffer voor hen op dragen. Het geheele bestuur van de liga en talrijke Katholiek® senatoren en kamerle ei omringden het altaar. Moeten wij nu nog een beeld geven van de menigte te Lourdes en de dichtheid van die menigte en-van welke geest drift ze getuigde? De 140 H.H. Missen waren bijna opgedragen. De prachtige lentedag vorderde al te snel. Het oogenblik g'nS aanbreken, dat de sluitings- plechtigheden zouden beginnen, waarop de toevloed van pelgiims natuurlijk zijn hoogte punt zou bereiken. Op het oogenblik, dat de prelaten hadden plaats genomen en de Kardinalen kwamen aangeschreden, betrad de ZeerEerw. heer Looymans het altaar voor het iezen der voor laatste H. Mis, waarbij twee Nederlandsche priesters als misdienaars fungeerden. Toen deze H Mis ten einde üep, drong ee,. geweldig gejuich, dat zich als een golving voortplantte door de menigte, tot de Grot door en weldra kwam, onder den troonhemel en omringd door het schoone escorte, dat den vertegenwoordiger des Pausen bij al zijn ver schijnen hier in deze dagen omgeven heeft, lie pauselijke Legaat, aangeschreden. Nadat de Kardinaal een oogenblik voor de Grot neergeknield had, ving het zoo ontroe rende en statige ceremonieel aan, dat de litur. gie van de pontificaal gecelebreerde H. Mis voorschrijft. Op dat oogenblik was de aanblik van de Grot uit over het schouwspel, dat de menigte bood, overweldigend. Even buiten de Grot, juist voorbij den troon van den Legaat, die onder een rood fluweel baldakijn had plaats genomen, aan welks rug zijde het wapen van Z.H. den Paus in goud was geborduurd, waren de. zetels geplaatst van de Bisschoppen en de Prelaten. Aan de Epislelzijde va-n het altaar en tegenover den troon van den Legaat, waren de Kardinalen gezeten, gekleed in cappa magna. Achter hen zat Mgr. Maglione, nuntius te Parijs, terwijl naast de Bisschoppen in kap en mijter waren gezeten de vorstelijke personen. Daar zaten o.a. ex-keizerin Zita en haar zoon en dochters, de familie Bourbon Orleans en de vorstelijke familie van Saksen. Achter deze groep bevond zich een uitgele zen groep van den hoogen Franschen, Italiaan- schen en Spaanschen adel en die uit andere landen. Naar de Gave toe bevonden zich de plaatsen van de geestelijkheid in koorkleed en talrijke religieuzen van alle orden en congregaties. Daar rondom heen stond opgedrongen tegen do hekken, die de afsluiting vormen langs de Gave, de menigte, die voortgezet werd aan de overzijde van den stroom in de lage weide en tegen de heuvelhellingen, opklimmend tot den horizon. Maar ook boven den Grot op de rots en voor de Rozenkransbasiliek, en overal waar men maar zag, over het geheele „Maria- domein", stond het vol menschen. En als men denkt, dat de meeste menschen maar eenige uren, of een dag tijdens het triduum te Lourdes zijn komen verblijven en dus de menigte steeds vernieuwd wordt, kan men be grijpen, dat men bij de administratie van het bisdom hedenochtend tot de schatting van 350.000 pelgrims komt, die aan het triduum hebben deelgenomen. Wij wagen het niet, het luisterrijk voltrek ken van het H. Misoffer te beschrijven, even als de vrome godsvrucht, waarmede het H. Offer door de tien- en tienduizenden werd hij gewoond en gevolgd. Eenige minuten voor half vijf heeft de Kar dinaal aan de menigte den zegen gegeven en dan treedt een zeer indrukwekkende stilte in. Het is zoo stil, dat men een speld kan hooreri vallen. De ontzaglijke menigte wacht eerbie dig, totdat Z. h. de Paus zal gaan spreken. Het oogenblik is onvergetelijk. Men hoort de oproepen tusschen Radio Vaticana en Radio Toulouse. plotseling rijst de Kardinaal op en geheel de groote menigte volgt zijn voorbeeld. In een zichtbare emotie worden de woorden van Z. H. den Paus aanhoord. korte toespraak van den H. Vader, die °k r:trnnal weer „een proeve is van Cicero, maansch Latijn", waaraan de meliodieuse ansche stem ondanks den hoogen ou er om van z. h., nog steeds even forsch en sonoor gxoote klaarheid van expressie geeft, vangt aan met een drievoudige aanroeping van de Allerheiligste Maagd- Mater Immaculate, intercede Onbevlekte Moeder wees olze Middelares; Mater Immaculata ora p,;o nobis, Onbevlekte Moeder, bid voor ons; Matei- Immaculata, da nobis pacern, Onbevlekte Moeder, geeI ons den vrede. Duidelijk hoorbaar door de microfoon zijn de trillingen van de ontroering, welke Zijn, Heiligheid aangrijpt als Hij vervolgens dank brengt aan God voor de vele genadegaven, waarmede Hij tijdens het Jubeljaar der Verlos- sing de geloovige wereld heeft overstelpt, en tevens wijst op de verheven taak van de Onbevlekte Moeder Maagd, in Wier heilig dommen zich deze grootsche viering voltrok, als Bemiddelaresse van alle genaden. Na vervolgens over de zoozeer door nood en ellende geteisterde wereld den vrede te hebben afgesmeekt, besluit Zijne Heiligheid met de volgende woorden: Door de voorspraak en door de verdiensten van de Allerheiligste Maagd Maria, van den Heiligen Joannes den Dooper en de heilige Apostelvorsten Petrus en Paulus dale de zegen van den Almachtigen God, van den Vader, den Zoor, en den Heiligen Geest op u neder, op eenieder van u, over den geheelen aardbol, en blijve bij u! Amen!" Allen liggen neer op de knieën, wanneer de Pauselijke zegen van zoo ver wordt gegeven, door de hand, die toch zoo dichtbij wordt gevoeld. Het is een oogenblik, dat nooit meer uit de gedachten en harten van hen gewischt zal kunnen worden, die het meemaakten. Na den zegen valt er een oogenblik stilte in, dan een korte aarzeling en dan breekt een kreet los, unaniem en geweldig: „Leve de Paus", veelvuldig herhaald en wij zien de oogen vain den Kardinaal-Legaat vochtig wor den, even als die van de andere kerkvorsten en van allen, die wij maar in het bereik van het gezicht kunnen krijgen. Kanselrede van Mgr. Gerlier. Nadat allen weder opgerezen zijn en een einde is gekomen aan dien ontzaglijken kreet der ontelbaren: „Leve de Paus!", waarmede de zegen van het Hoofd der Kerk is beant woord, beklimt Mgr. Gerlier den kansel om aan te kondigen, dat ook 's Pausen Legaat voor het oog der eindelooze scharen zal spreken. In de verheven taal van dezen glansrijken kanselredenaar juicht Mgr. Gerlier over het onvergetelijke verloop van deze heilige dagen. „Welk een aanblik", zoo roept hij uit, „levert de grot sinds het oogenblik, dat de Onbevlekte Moeder zelf aan Bernadette verscheen en de kleine herderin Haar geheimen toevertrouw de". Dit triduum, dat de Onbevlekte zelf heeft gewild en het schoone slagen daarvan, het samenstroomen van Katholieken van alle windstreken, van alle landen, Zij moet het voorzien hebben en wie weet, of het niet één van die geheimen is, één van de onzegbaar schoone dingen, die Zij toevertrouwd heeft aan de kleine Bernadette. Ziedaar ook de wensch van den H. Vader vervuld: alle volkeren hier vertegenwoordigd te zien. Wij zijn hier, die ontelbare schare, die de christelijke wereld om den souvereinen Opperherder vereenigt, de harten vervuld van de dankbare herinnering aan de Verlossing, op dit oogenblik, dat de herdenking van de redding der menschheid haar toppunt heeft in die 140 onbloedige uitstortingen van het Goddelijk Bloed, gedurende welke de Godde lijke Persoon van den Calvarieberg en van het altaar ons in het stof werpt om uit te jubelen: dank mijn God, Die alleen en altijd de eenige redding der menschheid zijt. Dank ook Onbevlekte Moeder Gods, die verbonden zijt geweest met Uw Goddelijken Zoon bij het werk der verlossing; dank, voor wie geen schooner naam is te vinden, dan het woord dat eenig is in alle talen: Onze Moeder. Dank ook H. Vader, die deze dagen heeft gewild en Lourdes weer heeft doen vervullen van zooveel heerlijke dingen, door toe te staan, dat het besluit van het jubilé plaats heeft op den gezegenden bodem van de grot van Massabielle en wiens goedheid nog deze oogenblikken door geheel die inmemse schare ondervonden werd met tranen van dankbaar hedd in ons aller oogen. Dank ook, allereminentste Legaat, die deze plechtighied opluistert met de majesteit van Uw persoon, gelijk aan de majesteit Uwer zen ding. Dank ook prelaten, priesters, pelgrims, geheel die intelbare menigte voor dat vurige, dat onweerstaanbare gebed en die tallooze offers, waarvan wij de gelofte van vruchtbaar heid ree s in vervulling voelen gaan. Voor Lourdes is de bladzijde geschreven, die in de Kistorie niet meer uitgewischt kan worden. Op deze rede van Mgr. Gerlier volgden langdurige stormachtige toejuichingen. Nadat de Kardinaal-Legaat zioh een oogen blik in de sacristie heeft opgehouden om ten minste enkele minuten uit te rusten van de groote vermoeienissen. Zijne Eminentie bij de Lourdes-plechtigheden deze dagen opgelegd, verschijnt wederom zijn vorstelijke figuur, wat weer het sein is voor nieuwe stormen van toejuichingen tot den H. Vader en Zijn Legaat. aats nemend op den kansel, spreekt de Kardinaal-Legaat de schare toe, terwijl ook nu weer de luidsprekers zijn verheven taal tot over de verste vakken van menschen doen vloeien. Indrukwekkend van inhoud en welsprekendheid. Zoo ooit het woord der wijsheid getoetst is kunnen worden: „Qui scrutator est majestatis, opprimetur a gloria", dan is dat in dit oogen blik, dat mijn blik reikt over dit Pyreneeën- landschap en ik een zoo groote zee van men iehen van alle volkeren, van alle naties, van alle talen vereenigd zie voor den troon van het Lam Gods, dat de zonden der wereld weg neemt. O, beeld van den Apocalypsus: „Ik zag een immense menigte, die geen niensch ooit zou kunpen tellen, van alle naties, van -alle -stam men, van alle volkeren, van alle talen; zij hield zich op voor den troon in tegenwoordig heid van het Lam Gods". (Apoc. 79). Maar des;e Grot, deze stroomende Gave,, die dicht bij ons ruischt, wekken in mij hét beeld van een andere schaduw, van andere stroo menherinnering aan den eersten och tend der menschheid, toen de Majesteit Gods aan onze eerste ouders in verbazing den triomf beloofde eener Vrouw en van Haar Zoon, van de Maagd zonder vlek en Haar Goddelijken Zoon, den Verlosser der wereld. Voor God zijn honderd eeuwen als een enkele dag. De glorie en de blijheid, waarin in deze dagen de wereld zich baadt, is de hymne, die den dubbelen triomf uitjuicht van Christus en de Goddelijke Moeder en wij meenen de tijden, de tijden, die men telt door het aantal der eeuwen, te zien wegslinken in den eeuwigen dag, de poorten des hemels geopend, lucht en firmament in eindeloosheid vereenigd in één visie en aan de voeten van Jesus en Maria heel het heelal, dat zich neer buigt. Om meer dan mijne arme woorden dat zou den kunnen doen, den luister van den triomf van den Goddelijken Verlosser en van Zijn Kruis te manifesteeren, in deze plechtigheid, die het jubilé van de Verlossing besluit, ver heft zich in zijn majesteit, in zijn geestdrift, in zijn operst gezag, de stem van den Stede houder van Jesus Christus, die zelf aan dit plechtig besluit heeft willen deelnemen en om aan dit besluit weerklank te geven door de tegenwoordigheid van Zijn Legaat, van zoo veel Kardinalen, Bisschoppen, prelaten, pries ters cn religieuzen in die vurige atmosfeer van godsvrucht drie dagen lang het altaar heeft willen doen omringen en die menigte, gekomen uit de geheele christenheid in de gevarieerdheid van vaderland, van taal en ge woon ten, om de dankbaarheid uit te juichen en smeekbeden op te zenden en vertrouwen uit te spreken in den Verlosser van het men- schelijk geslacht. Deze menigte aan den voet van dit Golgotha van het onboedig offer, dit Calvarie van liefde en barmhartigheid, van vergiffenis en genaden herhaalt het beeld van de hemelsche scharen, van den triomf van den Christus, dat aan de extatische oogen verscheen van den Evangelist van Patmos, gebogen en het Hosanna zingend voor het Lam Gods De Verlossing, door Christus volbracht, is het middelpunt van de menschheid. Zoekt in het verleden, zoekt in de toekomst, gij vindt geen enkel belangrijker feit: aanschouw nu ook dit gebeuren, dit heerlijk triduum en zie hoe een andere troon straalt. De Koningin der hemelen, de schoonste verovering der Verlos sing, de Onbevlekte Moeder Gods en rond Haar troon, in het immense koor van Maagden, bemerk ik de nederige dochter der Pyreneeën, in extase te midden der luisterijkheden der heiligen: Haar terugvindend, die haar eens uit- noodigde tot de intieme samenkomsten in die Grot van Massabielle en Die in een glimlach Haar naam, Haar schoonsten naam zeide. Bernadette, schoonste lelie der Fransche tuinen, vereenigt zich met Jeanne d'Arc in de hymnen der Maagden, die, als gevolg voor de Onbevlekte Maagd, den stoet vormen rondom het Lam, dat geslacht werd voor het heil der wereld. De oceaan der menschheid is bewogen, de volkeren worden opgeheven als de baren der zee en slaan tegen elkander onder windstoo- ten der sociale en politieke passdes, de poor ten en de stranden van den vrede worden geschokt door de ontketende golven: de duis ternis van de toekomst verergert nog de onrust. In wietn zullen wij onze hoop stellen voor kalmte, voor rust, voor vrede? Wie zal wind en stormen doen bedaren, wie zal de harten richten en de j besluiten der staatslieden met de ontzaglijke taak, de volkeren in harmonie te brengen door het recht.' Wie zal hun toewijding vruchtbaar maken om den vrede te verzekeren en de mensch heid van haar angsten te bevrijden? Vreest niet, mijn broeders: over de golven en door de stormen gaat in de schaduw der tabernakelen de Heer van hemel en aarde; en Hij zal tot ons komen en zeggen: hebt ver trouwen, Ik ben het, vreest niet. Heeft Hij niet beloofd met ons te zijn tot aan het einde der eeuwen? Het kruis blijft overeind, sterk gemetseld in onfeilbaar ge loof. t Zeker de angst en de nood, die in de sociale orde heerscht en haar ontwrichting is groot. Ook naar deze zien wij het hart van Christus zich toebuigen. Als nog maar de ellende de arme verloren zonen terugvoerde aan de voe ten van den vader, die in de Hemelen is, om Hem het dagelijksch brood te vragen, dat noch het vernuft noch de arbeid steeds kan verze keren! Zij zouden dan zelf het geneesmiddel vinden. Maar neen, de bezorgdheid om het dagelijksch brood en de deprimeerende zeker heid van den volgenden dag, absorbeeren de physieke en moreele krachten van vele men schen. Zij zien het Kruis en begrijpen niet meer zijn kracht. Erger nog, voor velen is het kruis opnieuw een dwaasheid geworden en zij stooten weer het blinde verwijt uit: Wij willen wel gelooven, maar daal dan eerst af van het kruis! Wat het tragische inderdaad moet worden genoemd, is, dat die afkeer van het kruis juist tot zijn grootste felheid wordt gebracht door hen, die het fundamenteele dogma der zonde verwerpend, zelis het denkbeeld van de Verlos sing van zich afwerpen als beneden de waardig heid voor de menschelijke waardigheid. Met de illusie ,een nieuwe wijsheid te ver kondigen, zijn zij niet anders dan lamentabele plagiaten, die deze wel zeer oude dwaling in een nieuw kleed pogen te hullen. Weinig komt het er op aan, of zij zich scharen om de vlag van de sociale revolutie, of dat zij zich inspi- reeren op een valsche opvatting van de wereld en van het leven, of dat zij bezeten zijn van superstities van bloed en ras. Hun philosophie, zoowel van den een als van den ander berust op beginselen, essentieel tegenovergesteld aan die van het christelijk ge loof en tot geen enkelen prijs is de kerk bereid, met hen te pacificeeren om aan hen concessies te doen De kerk, bruid van Christus, zal doen zien, dat al wié haar af wil trekken van Christus, haar bereid zal vinden duizend Calvaries te be stijgen, liever dan ooit ook maar het minste teeken te geven van een schuldige medeplich tigheid,1 daar waar de goddelijke wet niet ver oorlooft te wikken. De kerk der catacomben, de Kerk der Marte laren, de Kerk der Belijders, der Pausen, der heldhaftige Bisschoppen, is niet een voorbije geschiedenis, zij is de levende werkelijkheid, die zich altijd actief toont, altijd sterk, onbuig baar, zonder dat men haar ooit al kunnen doen zwichten om dat een bedreiging haar zal doen sidderen. De Kerk, die strijdt, maar ook lijdt,, want zij is moeder, evenals Maria; zij is het mystieke lichaam van Jesus. Als deze woorden zijn weerklonken, breekt er in de menigte een zoo spontaan en zoo geest driftig juichen los, dat de Kardinaal-Legaat zijn toespraak lange oogenblikken moet onder breken. Tegenover dat beeld, aldus gaat de Kardi naal voort, van de aanvallen, tegen de Kerk gericht, staat het beeld wan wat de Kerk doet. Het hart van Maria keert zich naar ons toe en ook dat van de Kerk buigt zich naar ons toe en door de stem van het zichtbaar Opper hoofd van de Kerk smeekt zij met ons, opdat moge hersteld worden de sociale vrede, de vrede, dien Jezus bij Zijn geboorte ons gebracht heeft met het gezang der engelen en dien Hij ons gelaten heeft als pand, toen hij terugge keerd is tot den Vader. O Maagd Maria, onbevlekt, mededoogend en machti, gij zijt onze Moeder, gij hebt U verwaar digd van Uw hemeltroon te midden van ons te komen en voet te zetten op dit eenvoudig plekje van den Franschen bodem. Rondom deze Grot is geheel Frankrijk nederig en rouwvol gekomen in processies, die zich ontrollen rondom den standaard van de Verlossing. Hier hebben legers van vaandels gedefileerd, legers van den vrede, vaandels van het Eeuwige Vaderland. O, Franschen, die mij hoort, de wereld heeft U hier gevolgd. De nederigen zijn het eerst ge komen, allereerst de nederigen en de zieken. Zij zijn gekomen, de wrakken van menschen, die, de wetenschap ten spijt, hier zich oprichten en loopen. Nergens heeft men in de wereld zulk een stoet van door lichamelijke ellende getrof fenen gezien, maar ook nergens zulk een uit straling van vredesverlangen en van vreugde. Ook de grooten der wereld zijn gekomen, de lichten der wetenschap, de lauwen, de ongeloo- vigen zélfs. Dat door U Hemelkoningin, overwinnaresse over elke dwaling, de Kerk vrijelijk haar taak vervolge en over de wereld uitstorte de god delijke vruchten der verlossing. Bescherm de kinderen, gezegend door Uw zoon, en den hei ligen herder, die hen leidt in de weiden des heils. Bescherm deze dierbare natie en geheel het christenvolk, dat toegesneld is aan uw voeten van uit alle windstreken. Dat door U, o Onbevlekte Moeder, ook Moe der van den Goddelijken Verlosser, onze hoop, onze toevlucht, de olijftak der eendracht weer ontbloeie op aarde en in de harten; dat door Zijn bloed ons de deuren des Hemels geopend worden om U in vreugde te aanschouwen. U, o Maria, en de welzalige drieeenheid te midden van den luister der heiligen. Zoo zij het. Andermaal stormde een ovatie, als nimmer vernomen tegen de rotsen der verschijning en naar de rots van Rome. Het „Te Deuni' tot besluit van Triduum. De Kardinaal-Legaat heft daarop het „Te Deum" aan Honderdduizend stemmen, volgens sommigen zijn het er wel honderdvijftigdui zend, galmen haar vreugde uit. Ook het „Mag nificat' wordt uitgejuicht als een immense blijdschapskreet. De processie met het Allerheiligste gaat aan vangen, luisterrijk als gisteren, laatste acte van dit glorieuze beslut van een jubilé, dat twee jaren lang zooveel mïllioenen en millioenen harten hoop en vreugde heeft gegeven. Het is zeven uur geworden, als de ontzag lijke menigte langzaam weg gaat stroomen. EEN VERMAARD RELIGIEUSE OVERLEDEN. De 80-jarige „Moeder Maria der Engelen^ en haar rol tijdens den boeren oorlog. LADYSMITH, (Natal) 28 April (R.O.) Op 80- jarigen leeftijd is alhier overleden „Moeder Maria der Engelen", die bij de belegering van Ladysmith in den Boerenoorlog groote bekend heid heeft verworven. Geboren in Bretagne, Frankrijk, was zij in 1893 bij de Augustijner Orde in Natal gekomen, en in 1895 werd zij naar Ladysmith gezonden, voor de oprichtin0 van het klooster aldaar. Tijdens de belegering van de stad in 18991900 verwierf zuster Maria bekendheid bij duizen den soldaten en haar groote toewijding en op offering in het belang van het'garnizoen zijn door de veteranen uit dien tijd niet vergeten. Toen het klooster werd gebombardeerd, moest Moeder Maria dit met haar helpsters verlaten om haar intrek te nemen in 't kamp te Intombi. Daar werkte zij in linnen tenten en onder buitengewoon moeilijke omstandigheden. Dui zenden soldaten en burgers heeft zij toen ver pleegd. Tijdens de herdenking van het einde der belegering op 2 Maart j.L, brachten alle veteranen een speciaal bezoek aan het klooster, waar zij door Moeder Maria werden ontvangen. In de 40 jaren, dat zij te Ladysmith heeft ge woond, ontving zij bezoek van vele vorstelijke personen. De prins van Wales bracht haar nog in 1925 een bezoek en de hertog van Kent verleden jaar. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Zondag 26 Mei, te 10 uur 's morgens, zal Zijne Eminentie de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, omringd van hunne Hoogw. Excell. de Bisschoppen van België, het priesterkoor der nationale Basiliek te Brussel-Koekelberg in wijden en er de eerste Pontificale Mis opdragen. 's Namiddags zal een groote godsdienstige betooging plaats hebben op de hoogvlakte van Koekelberg. Het Episcopaat verlangt, dat de bonden van het Heilig Hart en de voornaamste afdeelingen der Katholieke Actie van het land, er zich door afgevaardigden zouden bij aansluiten. Te 3 uur zullen de afgevaardigden bijeen komen op de plaats, die haar werd aangewezen. Haar vlaggen zullen het H. Sacrament ver» gezellen, dat Zijne Eminentie, voorafgegaan van de Bisschoppen, de reguliere abten en de gees telijkheid, plechtig van de voorloopige kerk naar het nieuwe heiligdom zal dragen. Te 4 uur zal een Pontificaal Lof, waaronder toespraak in 't Fransch en in 't Vlaamsch, ge zongen worden op het voorplein der basiliek. De inhuldigingsplechtigheid werd bepaald op 26 Mei, opdat de basiliek, gebouwd ter vol brenging van een nationale gelofte, alhoewel nog onvoltooid, reeds vanaf dit jaar, moge open staan voor de talrijke bedevaarten, die gedu rende de maand Juni in grooten getale zullen ingericht worden, om de bijzondere bescherming van het H. Hart over België af te smeeken. BELGRADO, 27 April (R.O.) Een inwoner van Ochura (Joego-Slavië) die reeds twintig jaar lang aan een maagkwaal leed, kreeg op zekeren dag genoeg van het melkdieet, dat zijn dokter hem had voorgeschreven. Hij besloot een einde aan zijn leven te malwn door te eten en te drinken wat hij verkoos. Een maand lang was hij bijna geregeld „min der nuchter", daar hij eiken dag een groote hoeveelheid brandewij naar binnen werkte. Na verloop van een maand was de man echter nog niet dood, zooals hijzelf had verwacht. Integendeel, voor het eerst sedert twintig jaar voelde hij zich geheel bevrijd van pijn en zijn dokter heeft hem thans voor „volkomen gene zen" verklaard. MADRID, 28 April (R.O.) Naar uit zeer goede bron vernomen wordt, zijn Lerroux, Gil Robles, Martinez de Velasco en Melquiade Alvarez tot overeenstemming gekomen over de noodzake lijkheid om het regeeringsblok van voor de crisis van 29 Maart te herstellen. NölA Elj#i Ai CM r ',j€m .-.s.... Een delegatie van Ceylon op weg naar de grot tijdens de plechtigheden hel Werddtriduum te Lour de*. vat*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1