ijk die s w.refr»r«. v«"' WOENSDAG 15 MEI 1935 STOOMVAART-MIJ. „DE MAAS". UIT SCHIF.BROEK. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE. VLAARDINGEN. UIT HILLEGERSBERG. DE BURGERWACHT. EEN PECHVOGEL. MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. PIJNACKER. HET GOUDEN FEEST VAN „LIEFDADIGHEID" TE PARIJS. Bekijkt U die Swïft-schoenen eens. Let U eens goed op die snit, die pasvorm, die afwerking van Swift. Apart.... héél apart Leuke, vlotte modelletjes voor de Dames. Slanke, voorname schoe nen voor Heeren. Bijzonder prettig aan den voet; heerlijk licht. Kort omSwift, écht SwiftVraagt U eens de meening van Uw eigen schoenwinkelier. U zult zien: hij als vakman heeft ook schik in die Swift-schoenen. f. 3.95 - f. 4.95 en f. 5.95 FABRIEKEN TE NIJMEGEN MODE-SCHOENEN VOOR U, MEVROUW.... VOOR U, MIJNHEER! ®ï!iisn NED. OMROEP-ZENDER MIJ. DE LIQUIDATIE VAN DEN HUIZER-ZENDER. Monopolie. EET MtEER MELKBROOD. Voordeelig saldo bedrijfsrekening 1934 118.438 (v. j. nadeelig saldo 27.124). Aan. bet verslag over het boekjaar 1934 der Stoomvaart-Maatschappij „De Maas" te Rotter dam, ontleenen wij het volgende'. Terwijl de moeilijkheden voor de Nederland- iche scheepvaart onverminderd voortduren, hebben de twee factoren waarvan wij in ons vorig jaarverslag reeds melding maakten, t. w. de verlaging der Russische havengelden en het tot stand komen van de International Tanker Owners Association Ltd. te Londen, eemge ver. lichting voor onze Maatschappij kunnen bren De resultaten van de tankerpool over de eei- ste 6 maanden gaven over het algemeen reden tot tevredenheid. De vrachten stegen langza merhand inderdaad iets meer dan de varende schepen aan de Pool moesten bijdragen, terwijl bij d*e eerste afrekening aan de ophggende sche pen een, de omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigende uitkeemg gedaan kon worden. Er is dan ook alle reden het tot suind komen van de tankerpool een verblijdend voor. beeld van internationale aamenwerking te noe- wen Niettemin zijn de financieele resultaten over het afgeloopen jaar ten eenenmale onvoldoen de om daaruit voor het instandhouden van het bedri.il noodzakelijke afschrijving te kun nen bestrijden. Volgens winst- en verliesrekening der N. V. Stoomvaart „De Maas" en haar dochter-mijen, bedraagt het voordeelig saldo, der bedrijfsreke ning ƒ118.438. Na toevoeging van het voor deelig saldo verkochte schepen, koerswinst en ontvangen dividenden, en na aftrek van den te betalen interest en onkosten, alsmede van koersverlies op verkochte effecten, blijft een netto winst van ƒ33.093. Wij stellen voor een bedrag van ƒ504.330 op schepen af te schrijven, waarna een saldo ver lies inclusief het saldo Ao. Po. van 556.264 op nieuwe rekening overgaat .Alhoewel niet vallend onder het afgeloopen boekjaar kan nog worden vermeld, dat wij in het begin van dit jaar er toe over zijn ge gaan het s.s. „Barendrecht", hetwelk reeds ge- ruimen tijd opgelegd was, voor sloop té ver- köopen. Over de vooruitzichten van hot loopende jaar durven wij ons niet aan een voorspelling te wagen. Alhoewel het wereld vervoer van pe troleumproducten weer in het afgeloopen jaar is toegenomen, is de daarvoor beschikbare ton nage nog steeds te groot. Wij kunnen dan ook slechts hopen dat dank zij de werking van de tankerpool, de tankvrachtenmarkt niet opnieuw zal inzakken. De winst- en verliesrekening over 1934 staa, debet voorsaldo Ao. Po. 87.047, interest Ver. Ned. Scheepv.-mij., Hyp- enz. ƒ43.923 C47.391), algemeene onkosten ƒ43.717 44.316), koersver schillen en verlies op verkochte effecten 10.491 (18.452), afschrijving op schepen ƒ504.330 (400.000), effecten (11.125) en credit voor: voordeelig saldo verkochte schepen ƒ9.000 (74 577) div. en interest 5.787 (11.842). be drijfsrekening ƒ118.438 (vorig jaar debet ƒ27.124), saldo verlies naar nieuwe rekening ƒ556.284 (87.047), overgeb. van res. bel. pers. (75.242). overgeb. van res.-fonds (350.QO0). Gisteravond is de Rijksveldwachter Tintel slaags geraakt met de 37-jarige C. G„ wonen de te Hillegersberg, die onder invloed van sterken draak het voorbijgangers lastig maakte Toen de rijksveldwachter hem naar het raad huis wilde overbrengen pleegde bij hevig ver zet Nadat de gemeentepolitie assistentie had verleend gelukte het G. naar het raadhuis over te brengen en hem ter ontnuchtering in ite sluiten. KASGELDLEENING VLAARDINGEN. B. en W. van Vlaardingen schrijven het vol gende aan den Raad dezer gemeente betref fende het aangaan van een kasgeldleening: In uw vergadering van 17 Dec. 1934 werd besloten tot het aangaan van een rekening- courantovereenkomst voor 1935 met het bij kantoor Vlaardingen van de firma R. Mees Zoonen. Het door de gemeente op te nemen bedrag zou niet meer bedragen dan 400.000.—, waar toe door h.h. gedeputeerde staten bij besluit d.d. 19/26 Maart 1935 tot 1 Juli 1935 roachti. ging is verleend. Daar dit maximum op heden en in de naaste toekomst afwisselend is of zal worden bereikt, terwijl behoefte bestaat aan het tijdelijk op nemen van meer kasgeld mede in verband met vertraagde afrekening van aandeel in de belas tingen en subsidies door het rijk, zal al. een tijdelijke kasgeldleening behooren te worden aangegaan. Wij hebben de N.V, Maatschappij voor Ge- rneentecrediet te Amsterdam bereid bevonden tot 1 September 1935 een tijdelijke kasgeld leening aan te gaan groot 100.000.— tegen een rentevergoeding van 444 pet. 's jaars. Voor de overige voorwaarden verwijzen B. en W. naar heit ontwerpijbesluit. BURGERLIJKE STAND. B. en W. stellen den Raad voor, te benoemen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wet. houder A. van Rijn. CRISIS-COMITé. Voor de voorjaarsinzameling van het Crlsis- corrdté ts van een der hier gevestigde bedrij ven nog een gift van 250 ingekomen. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 913 Mei. GEBOREN: Pleter, zoon van P- Boogaard ep J. M. Assenberg, Krugerstraat 23 Mar- garetha Mi, dochter van N. A. van der Burg en K. Mi .N. Spijkers, Kerkstraat 27 Trijntje, dochter, van P, Bongers en T-.de Bloeme. Pr, Hendrikstraat 34 Cornelia T„ dochter van <5. Burger en J. M. Roels, Hoogelaan 11 Maarten C., zoon van J. van der Vlis en L. W. van den Berg, Beukelszoonstr. 71 Machiel, zoon van p. van der Zwan en A. Groeneveld Groeneweg 11 Johannes J. M., zoon van K. V. J. Luijten en J. M. Vredenbregt, Afrol] 9 Gilles, zoon van G. Groeneveld en F. de Vries, Kortedijk 108 Hendrik, zoon van C. Zeilstra en J. van der Sluis, Gr. van Prinstererstraat 39 Jan P., zoon van C. Helderop en H. Lam, Spoorsingel 109 Leendert G., zoon van N. de Krieger en P. Broek, Liesveldsche laan 9. OVERLEDEN: Maarten van der Lugt, 5 d-, Mr. Troelstr ast raat 10. Jaarvergadering in Lommerrijk. In de kleine zaal van Lommerrijk is Maan dagavond een druk bezochte jaarvergadering gehouden van de Hillegersbergsche Burger wacht, welke stond onder leiding van den voorzitter, den heer N. J. van der Valk. Nadat de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus hadden gezongen, verwelkomde de voorzitter allereerst de burgemeester en ds. D. M. Blankhart, op wiens aanwezigheid bij grooten prijs stelde. Vervolgens heeft hij op uitvoerige wijze uiteengezet, wat de burger wacht in wezen bedoelt Spr, bracht warme hulde aan den commandant, den heer M. A. de Boom, die ook in het afgeloopen jaar weer een grooten ijver aan den dag heeft gelegd in het belang van het instituut van de Bur gerwacht Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Mulder, bleek, dat het ledental In het afgeloopen jaar weer belangrijk is toegeno men en thans in Hillegersberg een flinke be zetting vertegenwoordigt. Alleen reeds Vendei III (Kleiweg-kwartier), breidde met ruim 40 leden uit Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. van Yperen. bleek, dat er èen na deelig saldo was van 37.14, wat echter door eenige giften kon worden weggewerkt Beide jaarverslagen werden goedgekeurd. De commandant bracht het jaarverslag uit over het afgeloopen jaar en wees er op dat de Burgerwacht thans iets geheel anders is dan b.v. 15 jaar geleden. Nu wordt van de leden meer gevraagd dan alleen een geweer te kun nen hanteeren. De taak der burgerwacht is thans nader omlijnd door de voorgestelde reorganisatie, waarvan reeds een gedeelte is tot stand gekomen, het andere gedeelte nog m uitvoering is. De burgerwacht wordt daarbij in 2 afdeelingen gesplitst en wel een gewapend en een ongewapend gedeelte. Het gewapend gedeelte zal weer worden ge splitst in een mobiele afdeeling, een bewakings- afdeeling, een vervoerafdeeling, een verbin- dings- en een ordonnans-afdeeling. Het ongewapende gedeelte zal worden ge splitst in een verplegingsafdeeling, een admi nistratieve afdeeling, brandweer-, pers- en telefoonafdeeling. Aan de inleiding van de mobiele afdeelina wordt reeds hard gewerkt, omdat deze groeo de kern van de burgerwacht zal moeten vor men. Voorts deelde de commandant mede, da' het in de bedoeling Ugt de leden van deze groep van uniform te voorzien. De gehouden schietoefeningen zoowel in de kring- als in de gewestelijke wedstrijden wa ren in het afgeloopen jaar weer niet ongunstig en toonden weer dat onder de Hillegersberg sche Burgerwachters goede schutters zijn. De voorgestelde statutenwijziging en die van het huishoudelijk reglement werden door de vergadering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren J L. M. v. d. Does, L. Standenmeijer en P. H. Dijkshoorn werden herkozen. Bij de rondvraag werd gevraagd onderricht te geven in het gebruik van gasmaskers, wat werd toegezegd, waarna men nog geruimen tijd gezellig hij een" bleef en geluisterd werd naar muziek en zang.. DE HEER WIJTMAN UIT DÉN RAAD De heer D. Wijtmann, lid van den gemeente raad en voorzitter van de afdeeling Hillegers berg van de S. D. A. P. zal zich binnen korten t(jd in de gemeente Arasterdam vestigen, zoo dat hij een nieuwe candidatuur voor de as gemeenteraadsverkiezingen niet kon aanvaar den. Ook als voorzitter van de- S. D. A. P heeft hij ontslag gevraagd. DE K. D. P. De afdeeling Hillegersberg van de K. B. P heeft besloten deel te nemen aan de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. CANDIDAATSTELLING S.D.A.P. De afdeeling Hillegersberg van de S. D. A. heeft haar Candidatenlijst als volgt samenge steld: J. Spronkers, B. Mensen, A. Heus, F. G Ploeger, J. Makkus, J. G. Dorpmans, Th. C. de Graaf, A. van Nieuwland, W.. Brouwer en J. van Dok. In den afgeloopen nacht Is ten nadeele van den heer J. H., wonende ln de Ghijsbreent Bockellaan, zijn fiets gestolen, uit een kelder van zijn woning. Dit is het 5e rijwiel, wat ten nadeele van H. in de afgeloopen jaren is ge stolen. GEMEENTERAAD-CAND1DATEN Dinsdag zijn de volgende candidatenlijsten voor leden van den gemeenteraad ingediend: 1. A.R.-partij, lijstaanvoerder de heer v. Rossen; Christ.-Hist. partij, lijstaanvoerder de heer Pagter; 3 R. K. Staatpartij, lijstaanvoerder de heer v. Ettinger; 4 Vrijheidsbond, de heer Oorebeek, 5 Dem. Unie, de heer v. Gendt; 6 Chr. Dem. Unie, de heer Spierenburg; SD.A.P., de heer v. Rumpt, Zitting hebben thans in den gemeenteraad 5 A. R.-leden, 4 Chr. H., 2 S.D.AJP., 1 R.K. en 1 V.D. DE BUSLICHTINGEN Volgens mededeeling van den directeur van het Postkantoor' zijn de buslichtingen vanaf heden als volgt: Bus postkantoor: 5,30; 9,55; 11,50; 13.45 (16,30 alleen voor H. van Holland) en 21,20. Bus Wip: 5,25; 9,40; 15,25; 20,55. Bus Kapelpolder: 5,20; 9.35; 15,20; 20,50. Bus Burg. de Jonghkade; 5,15; 9,30; 15,15; 20.45. Bus station; 5,10; 9,25; 12,10; 15,10 en 20,40. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de officieele candidaatstelling zijn lijsten ingeleverd namens de R. IC Staatspartij, Chr. Hist Unie, Anti-Revolutïonaire partij. De lijst dér Liberale partij Is niet ingediend, zoodat 'het raadslid J. Olieman niet in den nieuwen Raad zal terugkeeren. EERVOL ONTSLAG ALS BURGEMEESTER Bij Kon. besluit is aan jhr. J. K. Hesselt van Dinter, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Pijnacker, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Huldiging van de heeren Pier son en Hepner. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De oudste der vereenigingen van landge- nooten in Frankrijk, de „Nederlandsche ver- eeniging voor Liefdadigheid te Parijs" die ook den stoot heeft gegeven tot het vormen van een kolonieleven onder de Nederlanders in de Fransche hoofdstad, heeft dezer dagen met veel luister haar vijftigjarig bestaan gevierd. De ge, heele Nederlandsche kolonie was uitgenoodigd tot het bijwonen van de herdenkingsbijeen komst, welke des middags te vier uur in „Con tinental" plaats had. Deze en ook de overige feestelijkheden zulks is haast overbodig te zeggen hadden plaats onder het eerevoorzit terschap van onzen gezant, Z. Exc. Jhr. dr. J. Loudon. Het daadwerkelijk voorzitterschap berustte bij den heer Joh. Pierson, oud consul der Zuid Airikaansche republieken te Parijs, die tot de zeer weinige mede-oprichters van „Liefdadig heid" die nog in leven zijn, behoort.. De 86- jarige heer E. Zeiler, die zich eerst enkele jaren geleden uit het zakenleven terugtrok en z]jn rust buiten Parijs geniet; was door zijn hoogen ouderdom verhinderd geweest het feest bij te wonen. De heer Pierson echter leidt nog ondanks zijn eveneens hoogen leeftijd „Liefdadigheid" met veel energie. Met onzen gezant en den beer Pierson, hadden aan de eeretafel plaats geno men, alle bestuursleden van „Liefdadigheid", waaronder de zeer verdienstelijke secretaris, de heer Ch. Hepner, die sinds 1916 die functie waarneemt en verder de voorzitters der ove rige Nederlandsche vereenigingen te Parijs. In zijn welkomstwoord had de heer Pierson ook twee andere afwezigen te verontschuldi gen, die evenals de heer Zeiler gedurende lange jaren, zooveel voor ..Liefdadigheid" hebben ge daan, namelijk baron Collot d'Escury en mevr. de wed. Ameshoff-baronesse van Ittsrsum. De ontzaglijke werkzaamheid van „Liefda digheid" gedurende de eerste tien lustra van haar bestaan herdenkend kan de voorzitter ge tuigen, dat, terwijl „Liefdadigheid" gedurende veje jaren de eenige uiting van het Neder- landsch vereenigingsleven in Parijs bleef met het sohoone doel de noodlijdende te Parijs ge vestigde Nederlanders te helpen, de jubileerende vereeniging ook de kern van dat leven Is ge bleven. De overige vereenigingen zijn uit haar voortgevloeid, zoo ook de algemeene „Neder landsche vereeniging". de Ned, Kamer van Koophandel, France Hollande en de „Union Ar- tistique" terwijl het ook leden van „Liefdadig heid" waren die vier jaren geleden den stoot gaven tot het oprichten van de vereeniging van Nederlandsche katholieken in Frankrijk. „Liefdadigheid" heeft, zeide de voorzitter in d« afgeloopen jaren aan haar doel kunnen be antwoorden en ook voor de toekomst zal zij den steun weten te verzamelen, welken zij voor haar hulpactie noodig heeft. Alle voorzitters, de heer Buisman eerst, later de heeren Ohreen eti Schröder, hebben nimmer vergeefs een beroep op de weldadigheid onzer landgenooten te Pa rijs behoeven te doen en steeds is de overtui ging levendig geweest, dat niet alleen mate- rleele steup moet worden geboden, doch ook moreele. - 4S(pl Op een oud kerktorentje in het Noorden van Frankrijk vond spr. eens een zonnewijzer waar van het opschrift hem zoo bijzonder trof: „Nous ne sommes rien, nous en ce lieu. Mol sans solell et Toi sans Dieu." Het doode instrument is niets zonder de zon, maar ook de liefdadigheid kan niets zijn zonder de hulp van God. Dit moest de tegenwoordige maatschappij beter begrijpen. Die taal van dien zonnewijzer zegt dat zoo duidelijk en daar om wil de heer Pierson dat beeld verbreid zien. De eere-voorzitter jhr. dr. Loudon, heeft ver volgens de aanwezigen toegesproken. Onze gezant heeft daarbij uitvoerig dank gebracht aan allen die „Liefdadigheid" bestuurden en het nog doen. Hij herinnerde er aan, dat „Lief dadigheid" werd opgericht, toen baron van Zuy- len van Nyevelt nog gezant te Parijs was. Wel dra werd diens taak overgenomen door Ridder de Stuers. Als beide voorgangers heeft ook onze tegenwoordige gezant „Liefdadigheid" lee ren waardeeren. Ia het bijzonder bracht onze gezant hulde aan den heer Joh. Pierson, die in de Neder landsche kolonie een zoo bijzonder waardige fi guur is geweest en voortgaat te zijn, den groo- ten naam van zijn vader zoo met eere dra gend. H. M. de Koningin en de regeering heb ben ook andermaal de verdiensten van den heer Pierson willen eeren. De gezant deelt den voorzitter van „Liefdadigheid" mede, dat bet H. Ma. de Koningin behaagd heeft, hem de hooge onderscheiding van ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw toe te kennen Ook aan de nobele persoonlijkheid van den be scheiden werker, die de heer Hepner, secreta ris van „Liefdadigheid" is. heeft men van hoo ger hand een bewijs van groote waardeering willen geven, door hem te bevorderen tot of ficier van de Orde van Oranje-Nassau. Z. Exc. hechtte vervolgens den belden gerid- derden de versierselen van hun rang op de borst, terwijl alle aanwezigen hun een zeer spontane en langdurige hulde brachten. Namens de andere Nederlandsche vereen! gingen werd daarna het woord gevoerd om de jubileerende „Liefdadigheid" geluk te wen schen, en wel in de eerste plaats door den heer A. E. Labouchère, voorzitter van de „Neder landsche vereeniging". die tevens de tolk was van de geheek Nederlandsche kolonie te Pa rijs om de heeren Pierson en Hepner te felicl teeren met hunne bevorderingen. Door den heer B. J. van Gelder, ondervoor zitter der Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parijs ondanks zijn gezondheidstoe' stand was de voorzitter, de heer Joseph As scher, ook aanwezig werd een zeer hartelijk woord gesproken namens de Kamer. Daarna was het ds beurt aan den heer Henry van der Sehrieck, als voorzitter van de Vereeniging van katholieke Nederlanders in Frankrijk, die de beste wenschcn sprak en „Liefdadigheid" bul digde voor haar onkreukbare rechtvaardig heid. Spr. overhandigde namens de leden der vereeniging de opbrengst eener na afloop van de jongste H. Mis gehouden collecte voor de kas van „Liefdadigheid". Ten slotte sprak de heer J. Hamburger, die namens France-Hol lande sprak en met eenige persoonlijke herin neringen aan het waardig verleden van den heer Pierson de oudere leden der kolonie voor al diep roerde. Zeer aangedaan dankte vervolgens de heer Pierson, waarna het talrijk gezelschap zich naar de feestzaal begaf waar een thee werd aan geboden. 'Des avonds had in Continental een feestmaal plaats. e 94948 336 De heer Joh. Pierson, voorzitter van t>Liefdadigheidte Parijs. Bij den aanvang van den maaltijd heeft onze gezant een dronk ingesteld op H. M. de Konin gin en op H. K. H. Prinses Juliana. Een van de mooiste oogenblikken was toen de heet A E. Labouchère, namens de bestuursleden van alle Nederlandsche vereenigingen te Parijs, den heer Joh. Pierson diens goed geslaagd portret aanbood, geschilderd door dén Nederlandschen kunstschilder te Parijs, den heer Joh. Ruys. Het feest werd Zondagnamiddag ten huize van Jhr. Van den Bergh van Heemstede te Neuilly besloten, met het trekken van een tom. bola ten behoeve van de kas van „Liefdadig heid". die niet minder dan 50.000 francs heeft opgebracht en waarvoor de leden zelf een ze venhonderdtal prijzen hadden beschikbaar ge steld. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het ontwerp tot he in het leven roepen van een N.V. „Nederlan- sche Omroep Zender Maatschappij (NOz wordt het volgende ontleend. be. Naar aanleiding van eenige aang wQrden zwaren kan niet Se»°eS f dat dc door den Pflmnrnmis tusschen <1® verschillende be- ianghebbende groepen, dat niet bereikt werd dan ua langdurige beraadslagingen en na zorg vuldige afweging van de onderscheidene hier bij betrokken belangen, zoodat iedere wijziging van principieelen aard het moeizaam verkregen evenwicht zou kunnen verstoren. In verband met geleverde beschouwingen als zou er in het nieuwe bedrijf van een zekere belangentegenstelling tusschen. Staat en om- roeporganjsaties sprake zijn, .vestigt de. minis ter er de aandacht op, dat het, in overeenstem ming met het karakter van het gemengd be drijf als zoodanig, van meet af aan zijn bedoe ling is geweest door dezen vorm te bereiken, dat overheid en particulieren, zoowel ln de kapitaalvoorziening als in de uitoefening var, de zeggenschap, eendrachtig samenwerken to- het bereiken van het bepaaldelijk gestelde doe Zoo men ln dit verband van een op den voor grond tredend belang zou willen spreken, dar, is dit wel het belang van het bedrijf in zij.i algemeenheid en zijn dit niet de bijzondere belangen van de hierin samenwerkende par tijen afzonderlijk. De vertegenwoordigers van den Staat hebben dus tot taak naast het belang van den Staat mede en dit zeker niet in het minst dat van de algemeenheid, belichaamd in het in het leven geroepen bedrijf, te be hartigen. Dat niettemin voor het nemen van belangrijke besluiten bepaalde gequalificeerde meerderheden zijn voorgeschreven, vormt een waarborg te meer, dat een overheersching door den Staat niet geducht behoeft te worden. Met betrekking tot het strikt monopolistisch karakter, dat de NOZEMA zou hebben, wordt opgemerkt, dat de NOZEMA op grond van Je eerste 2 leden van art 2 inderdaad met uit sluiting van ieder ander belast zal zijn met den aanleg en de exploitatie van de zendinrich- tingen voor den Nederlandschen radio-omroep, terwijl ln het derde lid van dit artikel aan haar een recht van voorkeur wordt gegeven voor den aanleg en gebruik van inrichtingen, als bedoeld in art. 3ter der Telegraaf- en Tele- foonwet, bestemd voor anderen omroep dan den Nederlandschen radio-omroep. Het wil den minister voorkomen, dat het in ruimen van een zoodanige monopolistische po sitie voor de NOZEMA, met het oog op haar levensvatbaarheid, niet gemist kan worden. Dit monopolie strekt zich evenwel slechts uit tot de zendinrlchtlngen voor den Nederland schen radio-omroep, terwijl voor den aanlag en het gebruik van zendinrlchtlngen, bestemd voor anderen omroep dan een algemeenen radio-omroep voor Nederland, aan de NOZE MA slechts een recht van voorkeur wordt ge geven, De minister voegt hieraan toe, dat het schep pen van een dergelijk monopolie één van 1e voorwaarden is geweest, waarop de samenwer king tusschen de betrokkenen berust; hij z°u het daarom ten zeerste betreuren, door een verandering op dit punt het we gen van de regeling gevaar zou dio. Met betrekking tot de exp^u onder cte centrales, weike rij ving. merkt in Ud 2 van art. igeg c ien van wensche- de minister op, dait-Weerbaarheid van do eiptoUatiT van radio-centrales door de NOZE MA nfet kan inzien waarom a priori de mo- SuSkheid om.hiertoe over te gaan voor 1e NOZEMA uitgesloten zou moeten worden, waar teder ander wèl tot dergelijke exploitatie kan overgaan. Als gevolg van het onderhavige wetsontwerp zal de machtiging, voor het gebruik van den Kerkzender te Bloemendaal noch worden inge- goede koopmanschap ten volle rekening wor den gehouden. Energie nieuwe senders. Wat de energie van de nieuwe zenders aan gaat, kan de minister mededeelen dat het ra het voornemen ligt het definitieve zender- complex voor groot vermogen (maximaal 150 kW.) in te richten, terwijl ook reed- ii.. rende den. overgangstoestand met den Koot wijk-zender met groote energie zal kunnen worden uitgezonden, waarin in het bijzonder in de avonduren behoefte bestaat, terwijl na gegaan zal worden of ten aanzien van den N.S.F.-zender te Hilversum dezelfde mogelijk heid bestaat. Met betrekking tot de prijzen per zenduur kan de minister mededeelen, dat het in het Voorloopig Verslag genoemde bedrag van 70 per uur vermoedelijk lager zal kunnen worden gesteld, al was het alleen reeds hierom, dat de internationale golflengtepositie wel zal toe laten. dat gedurende de daguren met geringere energie zal kunnen worden gewerkt, hetgeen voor den korte-golfzender zeker het geval zal zijn. Wat betreft de publicatie van den secretaris van den Radio-raad in het tijdschrift Radio centrum van 31 Januari j.L merkt de minister op, dat ook hij dergelijke publicaties uit hoofde van de functie van den schrijver te «enenmale ontoelaatbaar acht. piosemii en Radioraad. De vraag, of het tweede lid van art 1 de mogelijkheid opent, dat de NOZEMA een deel van" de van <*en Radioraad zal overnemen, meent de minister ontkennend te moeten be antwoorden, omdat de werkzaamheden van de vennootschap van geheel anderen aard zijn dan die van den Radioraad. - IlUGU WViUCii trokken, noch zou de NOZEMA tegen den wi. van den huidigen machtiginghouder dezen zender kunnen gaan exploiteeren. Zender te Huizen met 1 Juli buiten gebruik. Wat betreft het voortgezet gebruik van den Huizer zender gedurende de daguren, kan de minister mededeelen, dat op grond van het eenstemmig advies der Commissie voor het Zendervraagstuk, besloten is, dezen zender met ingang van 1 Juli a.s. definitief bulten gebruik te stellen. Genoemde commissie is na ernstig® overweging en met inachtneming van alle hiern bij betrokken belangen mede aan de hand va^ de haar ter beschikking gestelde cijfers ce - stemmig tot de slotsom gekomen, dat he - wel in het belang van den Nederlandsch roep als in dat van de omroeporgaru»«es in het bijzonder geacht moet worden, a j Huizer zender ook gedurende den overgangs toestand buiten bedrijf wordt ges.e en dat tijdens dien toestand ten behoeve van de uit zendingen over de 1875-golf uitsluitend van den Machtigen Rijkszender te Kootwijk, die ep voor de omroeporganisaties aanvaardbare voor waarden ter beschikking zal kunnen worden gesteld, gebruik zal worden gemaakt. Bij de liquidatie van den Huizer zender, waarover door de Commissie voor het' Zender- vraagstuk thans onderhandelingen worden ge- voerd, zal met eischen van goede trouw en Bakkersorganisaties steunen de actie. Het Crisis-Zuivelbureau verzoekt ons mede te deelen, dat tusschen de vier landelijke orga nisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf, te weten den Ned. bakkersbond, de Ned. Ver. van werkgevers in het bakkersbedrijf Bond van Chr. Bakkerspatroons to Nederland en den Ned. R.K. balckerspatroonsbond. eener- rijds. en het Crlsis-Zuivelbureau anderzijds, een goede basis tot samenwerking ia bereikt met betrekking tot de propaganda voor het ge bruik van melkbrood, w^e door het Cnsis- Zuivelbureau naast de algemeene zuivel-propa- ganda wordt gevoerd. Men heeft zich ver- eenisd op dezen grondslag, dat een prijsverschil tusschen melk- en waterbrood van 2 cent per brood van 800 gram bij de geldende prijsver houdingen voldoende kan worden geacht ln die plaatsen waar redelijke prijzen voor het water brood bestaan. Genoemde bakkersorganisaties hebben zioh bereid verklaard de propaganda voor een vrijwillig verhoogd gebruik van melk- brood metterdaad te steunen en hare leden op te wekken dienovereenkomstig te handelen. Opzet van de propaganda ls het Nederlandsche volk te overtuigen van de voordeelen van het 'melkbrood boven waterbrood waarop on langs de Minister van Sociale Zaken in het belang van de volksgezondheid de aandacht vestigde. Het kan zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat de gehede propaganda voor het gebruik van zuivelproducten niet wordt be kostigd uit rijksmiddelen, doch met gelden, af komstig van de producenten. Het Crisis-Zuivelbureau vertrouwt in dezen op de medewerking van ons gehecle volk. in 't belang van de algemeene welvaart en do volks gezondheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2