NEEMT KANKER IN WERKELIJK NEDERLAND TOE? K. WERKLIEDENVERBOND OVER HET BEZUINIGINGSONTWERP. ZATERDAG 1 JUNI 1935 Een Leeken-apostel in de Missie. OF HEEFT MEN MET EEN BETERE DIAGNOSE TE DOEN? Geen iverkelijk toenemen van kanker! HET BELANG DER VOLKS HUISHOUDING. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. BURGERLIJKE STAND ROTTERDAM. diverse inbraakjes. DIE SEVENSTE BLISCAP ONSER VROUWEN!!!! B. de Koning. Voor Kon. Zangvereeniging Schied. Mannenkoor Orpheus, C. J. v. Vonderen, W. A. Rademaker, J. H. P. Treytel, P. J. v. d. Sman en C. S. G. Kemper. De R. K. Bouwver- eeniging St. Jozef, dr. Geerders en J. N. Post. Schiedamsche Mannenkoor, J. N. Post en W. Laurens en het Nederl. Onderwijzers Genoot schap, C. Scherpenisse en M. Heijboer. Thor, J. c. Maltha, J. W. v. Otterloo, controleur van den arbeid. P. Sanders, architect, ds. J. W. Tonsbeek, de Wijkverg! Wijk II Ned. Herv. Gem., afd. Schiedam, N. C. G. O. V., de Ned. Ambtenaren Bond door den heer Geurtsen, B. Benthem, dir. P. T. T. Schiedam, J. M. Zwerver, dir. Rotterd. Margarine Industrie, A. C. Jacobson, R. v. A. Schiedam, Ned. Vereen, tot beh. van belangen van Jonge Meisjes, ir. Teschmacher voor de N.V. WiltonFeijenoord, de Kerkenraad der Nederl. Herv. Gem voor diaconessen arbeid. Mevr. J. M. F. Tonsbeek van Lankhuyzen, de Afd. Vlaardingen van den Nederl. Aannemersbond. De Bouwvakpatrons- vereeniging Schiedam. Vlaggen In verband met de installatie van den nieuwen burgemeester, mr. dr. F. J. B. van Haaren, die vanmiddag om 2 uur in een speciale vergade ring van den gemeenteraad dóór den waarne mend burgemeester, wethouder ir. C. Houtman geschiedde, woei van de gemeentegebouwen en van den St. Janstoren, zoomede van ver scheidene particuliere woningen in de omge ving van de Groote Markt, de vlaggerr. Serenade. Vanavond om 9 uur zal het Stedelijk Muziek korps, directeur de heer H. H. van Vleuten, een serenade brengen aan den nieuwen burge meester voor Huize St. Liduina, waarin de heer van Haaren met zijn familie tijdelijk verblijf Houdt, totdat zijn woning aan de Tuinlaan ge reed zal zijn. Na 12 y3 jaar van stagen en harden arbeid verliet Mr. v. Haaren met het sa „Cottica" voorgoed Suriname, dat hem na eigen getui genis dierbaar was geworden. Het is voor my, als oud-missionaris van Suriname, die den heer van Haaren van nabij heb gekend, een behoefte deze regelen aan zijn persoon te wijden. Trouwens het is een eere-schuld, die onze missie heeft in te los sen, maar ook gaarne inlost. Want de heer van Haaren is in onze missie, wellicht zonder het bewust te weten of te willen, een waar leekenapostel geweest Leekenapostelen zijn overal noodig, maar in de missie zijn ze broodnoodig. De leeken apostelen hebben daar de groote, verheven taak een levende apologie te zijn van ons H. Geloof. Op die natuurmenschen, die nog vreemd, onwennig staan tegenover het Chris tendom, is de apologie van de daad het groote bewijs van de waarheid. In de missielanden leert men het Woord des Heeren in zijn vollen omgang begrijpen: „zoo schijne Uw licht vóór de menschen, dat zij Uwe werken zien en Uw Vader die in de hemelen is, prijzen". Helaas, te dikwijls is dit niet het geval bij den Europeaan, dien de missionaris op zijn weg ontmoet. Wat een schade door den Euro peaan wiens zedelijk gedrag niet goed is, aan de mis3ioneering wordt toegebracht, is mij zoo vaak gebleken. De films vervullen hier al ,aea heel droeve rol. De inlander ziet op de rolprent het lugubere leven van de blanken. En nu is de redeneering van hem, die de gave _dpa onderscheids nog niet bezit, aldus: Zie daar, hoe de blanken, die allen tot overmaat van ramp door hem als christenen worden beschouwd, in werkelijkheid zijn. Waarom dan van godsdienst veranderen? De Katholiek moet in de missielanden een levende apologie van ons heilig geloof zijn. Het wil mij voorkomen, dat in deze formule zuiver en juist de quintessence van het lee- kenapostolaat is gelegen. Wie zich in zjjn pri- véleven als trouw zoon van de Kerk gedraagt, wie daar-en-boven ln zijn maatschappelijk of ambtelijk leven trouw, onkreukbaar en ijverig is en met zijn talenten woekert, bewijst ons H. Geioof een onschatbaren dienst. Hij toont zich aan zijn medemenschen man van karak ter, die den moed heeft voor zijn heilige over tuiging offers te brengen. En die offers kun nen zwaar en groot zijn. De katholiek moet in de missielanden een levende apologie van ons H. Geloof zijn. Zóó is de heer van Haaren geweest ruim twaalf jaren lang in Suriname. Katholiek was hy van top tot teen, tot in het kleinste vezeltje van zijn wezen. Zijn Ka tholiek-zijn droeg hij hoog uit in zijn privé- leven. Ongerept heeft hij gestaan in de Suri- naamsche Maatschappij. Als trouw kind der Kerk leefde hy als de geringste onder de be keerlingen met de Kerk mee eh kwam de H. verplichtingen na. Goed deed het aan onze katholieken, wanneer zij mr. van Haaren, ook in zijn hoogste functie als Wnd. Gouver neur, zagen neerknielen te midden van de maatschappelyk-kleinen in zyn parochiekerk. De hooge onderscheiding, die hem en zijn hooggeachte familie op hun reis naar het Hei lige Land in Maart 1.1. te Rome tebeurt viel, toen zij door den H. Vader ln particuliere audiëntie werden ontvangen, was verdiend. Hierover heeft zich Katholiek Suriname met Zijn Hoogwaardigen bisschop van ganscher harte verheugd. Het was een waardige bekro ning van twaalf jaren leekenapostolaat in de missie. Dit kan ik getuigen, Z. H. Exc. mgr. van Roosmalen schreef het mij persoonlijk, noode heeft Z. H. Exc. mr. van Haaren zien heengaan. Zijn verblijf in de Missie was zulk een mooie, pakkende apologie. A.ls ambtenaar stond hij in elk opzicht to- ren hoog, bezat hij de waardecnng en de hoogachting van de opvolgende gouverneurs, van zijn ambtgenooten en ondergeschikten, van heel de bevolking. Slechts één bewijs, maai- dan het beste, dat kan gegeven wor den, zal ik aanvoeren. 29 April 1.1. kwamen de Koloniale Staten ln openbare zitting bijeen. De volksvertegen woordiging van Suriname had er puis P s steld, dat de scheidende procureur generaal mr. van Haaren op deze zitting zou verschij nen. Zij wilde officieel afscheid van hem ne men. In bijna voltallige zitting nam toen de heer Ph. A. Samson, Wnd. voorzitter het woord en sprak de volgende rede uit; Hooggeachte heer van Haaren, Namens de Koloniale Staten zeg U vrien delijk dank, dat gij nog enkele uren vóór Uw vertrek hebt willen gevolg geven aan mijn verzoek om het College ln de gelegenheid te stellen van U afscheid te nemen. Geduren de Uw 12 V» jarige ambtsvervulling in dit ge biedsdeel ztjt gij in geregeld contact met de Staten geweest. Tallooze keeren hebt gij bij begrootingen en verordeningen, die in deze zaal werden behandeld, als gedelegeerde van den Gouverneur het woord gevoerd, eenlge malen zijt gij als Wnd. Gouverneur in ons mid den geweest. Wij hebben steeds moeten be wonderen Uw merkwaardig redenaarstalent en ook-wanneer de Koloniale Staten zich-niet konden vereenigen met het door U ingenomen standpunt of scherp stonden tegen het door U verdedigd bestuursbeleid, hadden wy eer bied voor de kalme zakelijke wijze, waarop gij Uw standpunt naar voren bracht, voor de scherpzinnige wijze, waarin gij slaagdet om een niet algemeen geldende meening toe te lichten. Maar ook buiten onze vergader zaal waart gij steeds bereid de leden van dit Coilege, waar het maar eenigszins mogelijk was terwille te zrjn en het is mij bekend, dat vaak een of ander in de stukken naar voren gebracht strijdpunt door overleg met U tot een oplossing kon worden gebracht. Maar bovenal waardeer ik in U, dat gij U steeds een vriend van Suriname hebt betoond. In de „Kath. Illustratie" van 31 Juli 1929 ver scheen van Uw hand een „artikel", „Een hu welijksreis in de Tropen", waarin over Suri name wordt gezegd: „Het is een land waar goede menschen wonen, waar men het beste wil bereiken, maar waar de eigen krachten niet toereikend zijn. De taak is er teveel omvattend, te zwaar, te groot om zonder steun den levenstrijd te strijden. Hoe jammer, dat zoo menigeen, die het in zijn macht heeft hulp te bieden, zijn gelden elders plaatst om dat hij vreemd is aan dit land, omdat hij blijk baar is vergeten, dat door een rij van eeuwen heen de bodem het beste heeft geleverd, nog beter dan het blind gevolgde Insulinde of wijl hij niet den juisten weg wil kiezen er zijn belangen toevertrouwd aan onervaren handen en zoo de vruchten derft, die anders het ka pitaal wis en zeker zou afwerpen". Zóó kan alleen een vriend van dit land schrijven, zulke woorden kunnen slechts vloeien uit de pen van hem, die het goed meent met Suriname. De Koloniale Staten wenschen U en familie een goede reis en behouden aankomst ln het Moederland 'toe en hopen van ganscher harte, dat U in Uw nieuw ambt van Burgemeester van Schiedam vruchtbaar en tot eigen voldoe ning werkzaam moogt zijn. Het ga U bij voortduring wel! Na den wnd. voorzitter nam nog een der oudere leden, de heer D. Simons het woord. Hij sprak: Mijnheer de Voorzitter, Gaarne sluit ik mij aan by de waardeerende woorden, zoo even geuit aan het adres van den vertrekkenden Procureur Generaal, mr. dr. van Haaren, benoemd Burgemeester van Schiedam. Mijnheer de Voorzitter, in scherpe tegenstelling met zijn ambtsvoorganger ver laat deze Procureur Generaal de Kolonie, ge dragen door de liefde der Surinaamsche be volking. Mr. van Haaren heeft zich doen ken nen als een goed jurl3t, een goed redenaar en bovenal als een goed mensqh met het hart op de rechte plaats. Ik moge getuigen van de goede en prettige samenwerking met ons Col lege en tevens de Gemeente Schiedam geluk- wenschen met de aanwinst van zulk een goed Burgemeester. Mr. van Haaren, het ga U en Uw familie goed. Moge Uw nieuwe werkkring U veel genoegen en voldoening schenke. IK wensch U en Uw familie een goede reis en behouden aankomst in het Moederland. Inderdaad, groot en schoon is de lof welke Suriname's Volksvertegenwoordiging aan mr. dr. van Haaren bij zijn scheiden heeft ge bracht. Mr. dr. van Haaren, de nieuwe burgemees ter van Schiedam is in volle waarheid een leekenapostel geweest in onze Missie. Zijn voorbeeld strekke en prikkele ter navolging voor God en de zielen, A. VERHEGGEN C.SS.R. Directeur v. h. Secretariaat der Surinaamsche Missie. Men moet erge dingen niet zwarter schilde ren dan ze al zijn. Men krijgt sterk den indruk, dat over de verbreiding van den kanker dsen geesel der menschheid en de nachtmerrie van de geneesheeren in den laatsten tijd heel overdreven voorstellingen verspreid worden. Alle mogelijke factoren: voeding, civilisatie, aardstralen en nog veel meer, dat alles word: met dé oorzaken van het toenemen van den kanker in verband gebracht. Werkelijke be wijzen hiervoor zijn echter tot nu toe niet ge geven. Nu is een toenemen van de absolute kan kergetallen in Nederland even zeker als in vele andere landen, die een betrouwbare statis tiek over kanker hebben. De groote vraag is echter, betreft het hier een echte toename of doen veranderde omstandig heden meer kanker tot uiting komen en ook ontstaan? De verdedigers van de eerste opvatting hou den vol, dat de kanker door een of andere oorzaak werkelijk toeneemt ongeveer als een epidemie zich uitbreidt en wijten dat vooral aan fouten in onze levenswijze. De aanhangers van de tweede opvatting leggen den nadruk op twee punten: ten eerste een betere diagnose van de ziekte, en ten tweede: de gemiddelde doorsnee verlenging van 'het leven. Wanneer het leven van een mênsch langer wordt, heeft hij ook meer gelegenheid, een ouderdomsziekte te krijgen en daartoe behoort kanker zonder twijfel. Wie vroeger op 18 jaar aan tuberculose stierf, of met 28 jaar aan cholera, zal tegen woordig door het verminderen van deze ziekten 58 jaar oud worden en kan dan natuurlijk eer der aan een ouderdomsziekte sterven. In Nederland bedroeg de sterfte aan kanker eenige jaren geleden 115, berekend op 100.000 inwoners: in denzelfden tijd bedroeg de sterfte aan kanker in Duitschland 113, Engeland 133. Zwitserland 144, Denemarken 139, Zweden 127 Kleinere sterftecijfers toonen daarentegen Spanje 65, Frankrijk 79, België 83, Hongarije 85, Italië 59, Bulgarije 60. Men kan als zeker aannemen, dat een hooger sterftecijfer vooral door het betere constateeren van de ziekte wordt veroorzaakt. Evenzeer neemt het aantal kankerzieken in een land toe, wanneer de moge lijkheden tot een zekere diagnose van de ziekte grooter worden. Het is niet aan te nemen, dat Italië, Bulgarije, Spanje enz. naar verhou ding werkelijk een zooveel kleinere sterfte aan kanker hebben. Daar is echter de diagnose van de ziekte minder nauwkeurig. Van jaar tot jaar wordt deze nauwkeuriger, en dienovereenkom stig stijgt ook het aantal kanker-sterfgevallen. Maar naar verhouding zinkt ook het getai der sterfgevallen aan ouderdomszwakte. Nieuwe onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat in alle landen het toenemen van kanker met een afnemen van sterf gevallen aan ouderdomszwakte gepaard gaat. Dat beteekent dus, dat vele ziektegevallen, die vroeger als ouderdomszwakte werden aan geduid, nu meer gedetailleerd worden onder scheiden. Zulke sterfgevallen worden tegen woordig na meer nauwkeurige diagnose als kanker, hartverlammingen, arteriosklerose, enz., vastgesteld. De kanker is momenteel vee) nauwkeuriger en zekerder te onderscheiden. Dit verschijnsel geldt voor Nederland evenals voor andere landen. Ondanks het toenemen van kankergevallen is het bewijs voor een e c h toenemen yan kanker in Nederland nog niet geleverd, evenmin als in andere landen. Dat is van belang voor een serie van geneeskundige en volksgezondheidskwesties. In Frankrijk is een groot werk verschenen, een studie over latere onderzoekingen van „aan ouderdoms zwakte" gestorven menschen. Bij de helft werd daarbij kanker gevonden, een bewijs voor de onjuiste registreering van de doodsoorzaak. Nog een andere vrees komt tegenwoordig tot uiting, juist omdat op den kanker meer word! gelet dan vroeger: men zou waarnemen, dat de ziekte ook reeds jeugdige ouder doms klassen aanta-st. Deze opvatting hoort men meermalen van geneeskundige zijde. Maar de waarnemingen in dit opzicht gedaan, zijn in werkelijkheid nog niet voldoende, om als bewijs voor deze bewering te kunnen gel den. Waar groote getallen voorhanden zijn, blijkt de onjuistheid van deze vrees. Slechts zeer groot getallenmateriaal heeft haar waarde; de in drukken, die eenige geneesheeren in hun werk kring hebben, kunnen hier niet doorslaggevend zijn. En de totaalcijfers van de statistische in stituten toonen aan, dat de jongere ouderdoms- klassen niet meer aan kanker zijn blootgesteld dan vroeger. Een toeneming der cijfers treedt eerst bij den ouderdom van 60 jaar op en hiér kruist zij, zooals reeds gezegd, het afnemer der ouderdomszwakte. Men kan met waarschijnlijkheid voorspellen dat de cijfers der kankersterfte in Spanje Italië, enz. in de volgende jaren zullen stijgen, tot ongeveer een gelijk niveau met die van Nederland, Engeland, Duitschland. Maar even waarschijnlijk is het, dat tegelijkertijd de sterf gevallen aan „ouderdomszwakte" in deze landen zullen afnemen; in werkelijkheid ligt hier dus een wisseling van oorzaken, een andere manier van aanduiding voor de hand, maar geen echte, misschien epidemische toename van kanker. In zekeren zin stellen deze verklaringen ge rust. Maar desalniettemin mag natuurlijk de geneeskunde zich niet bij den tegenwoordigen toestand neerleggen. Het valt te begrijpen, dat in bijna alle ziekenhuizen en klinieken van de wereld het probleem van den kanker ijverig wordt bestudeerd. Dr. S. NEDERLAAG-SERIE S.F.C. Maandag zal voor de nederlaagserie S.F.C. tegen V.F.C. spelen op het sportpark Bosch- hoek. De wedstrijd zal om kwart over 7 uur aanvangen. WEEKROOSTER VAN DE VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE: DE GRAAL. ZONDAG 12 uur vergadering voor degenen die verleden week zijn ingekleed: 12.30 uur In wijdingscursus. Om 4.30 uur worden alle deelneemsters aan den Katholiekendag op het clubhuis verwacht in volledig uniform (als je 't hebt: met cape). De fietsers zorgen licht bij zich te hebben. Iedereen zorgt er te zijn; het is anders onmogelijk een goede opstelling te krijgen. Geen ontspanning; geen biblio theek. MAANDAG 8—9 uur. Knippen voor lingerie; 8—9.30 turnen; 7.30 uur operette; 8.45 uur zang koortje; 8—9.45 uur reidansen; charitatief naaien. DINSDAG 8—9.45 uur! Missie-actie; 8.30— 9.30 uur cursus binnen- en buitenspelen; 8.45 -9.45 uur repetitie volksdansen. WOENSDAG. 34 uur huisvlijt; 6.308 uur naaien; 7—8 uur turnen; 7.30—8 uur. Daden- club: De Heraut; 8.30—9.30 uur. Apologie; 8— 9.30 uur Cursus Handenarbeid; 9.30 uur Da- denclub: De Vuurtoren. DONDERDAG 6.30—8 uur Huisvlijt: 7.45— 8.15 uur. Inwijctingscursus; 8.30—10 uur Repe titie voor den Katholiekendag', 810 uur Cur sus over de Graalbeweging voor buitenstaan ders: 8.30—9.45 uur naaien. VRIJDAG 8.30 uur, Dadenclub: De Bondge noot; 8.15 Volkszang; 9.15 zangrepetitie voor het spel; 8—9.45 uur naaien Frankeland; rei dansen; 810 uur Algemeene ontwikkeling; 78.30 uur naaien. ZATERDAG 3—4 uur. Boekbinden; 7.30—8.30 uur Cursus Organisatie en Spreekkoren; 610 uur tennissen. Contributie betalen van 56.30 en 7—9 uur. SERENADE. Vanavond om 6 uur zal Gusto's Muziekver- eeniging, directeur de heer J. K. C. Karseboom een serenade brengen aan. het echtpaar S. Patijn—Smoker in het (nieuwe) Hofje van Belois, welk echtpaar dezer dagen zijn 50-jarig huwelijksfeest gevierd heeft. "j KETHEL. COLLECTE. R. K. VOLKSBOND. Maandagavond half acht uur zal de R.K. Volksbond een vergadering houden in het Ver- eenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.a.: bespreking betref fende kolenaankoop, terwijl voorts de heer F. Keesen uit Rotterdam, zal spreken over: „De plaats der standsorganisatie op Staatkundig terrein". BEEN GEBROKEN. Een dame, die op den Hargweg met haar fiets kwam te vallen, brak haar been en moest per auto naar het ziekenhuis in Schiedam worden overgebracht. De collecte ten bate van de Vereeniging tot verspreiding van de Heilige Schrift heeft 129.62 opgebracht. GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Gisterenmiddag is in de Nieuwe Maasstraat de glazenwasscher H. B. van een ladder van 3 meter hoogte gevallen. Dr. Hoogendijk con stateerde een enkelfractuur en gelastte opne ming in het Gemeenteziekenhuis. OVERREDEN. PASSAGE-THEATER. Deze week wordt gegeven als hoofdfilm Viva Villa, een metro goldwijn mayer film met den bekende filmartist Wallace Beery in de hoofdrol van Mexicaansche bandieten-gene raal en vrijheidsheld als Panchs Villa. Wallace Beery verstaat den kunst om in deze film de woestheid en hartstochtelijkheid der onder, drukte Mexicanen te doen overslaan tot een groote revolutie. In deze film wordt dan ook op danige wijze met het geweer gewerkt, al hoewel dit voor de filmliefhebbers niet direct afstootend werkt, zooals in sommige Europee- sche oorlogsfilms wei het geval is. In deze film werkt naast de droefheid ook de humor. Ja we zouden durven zeggen bij alle wapen gekletter, blijft toch de humoristische sfeer de overhand houden. Het is een grootsch opge zet filmwerk. „Hollandsch Hollywood" hadden we anders gedacht. We zien een kort filmpje. In een filmstudio zit Fientje de la Mar op een tafel en zingt een liedje over een „Hol landsch Hollywood". Daarmee is de film be gonnen en geëindigd. Korter kan het niet. Dan is er nog een film „De Stem des Volks" waar in de tiriteerende lach van iemand onder he publiek tijdens de gefilmde wedstrijden tot allerlei verwikkelingen aanleiding geeft De teekenfiim was anders dan gewoonlijk en niet zoo goed bewerkt. De gebruikelijke journaals van Moviltone en Polygoon waren goed verzorgd. Een program ma, dat wij aan kunnen bevelen voor volwas, genen. xr De 3-jarige W. T. H. stak gisterenmiddag in de Mesdaghlaan plotseling den rijweg over, juist toen een autobus van v. d. S., bestuurd door den 33-jarigen B. B., passeerde. De be stuurder remde krachtig, maar de jongen kwam tusschen de wielen en bekwam een hoofdwonde. Dr. Neijenhuis heeft de wonde gehecht, waarna de jongen naar huis gebracht is. VOETBAL. Maandag a.s. speelt S.F.C. I tegen V.F.C. 1 op haar terrein „Bosehhoek" nabij de boschwach- ters-woning. Aanvang 7.15 uur. Deze wedstrijd wordt gespeeld voor de neder laagserie van S.F.C. UIT DE HAVEN. Het eerste vervoer van Westlandsche toma ten, bloemkool en peen over onze haven naar Engeland heeft weder een aanvang genomen. Een en ander geschiedde, evenals voorgaande jaren, door de firma Vonk te Rotterdam. Eveneens is het schip „Samble" van dé firma Muller uit Rotterdam in de haven. Het is de bedoeling een lading touwwerk in te nemen voor Parijs, van de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken. T.A.V.E.N.U. De muziekvereeniging T.A.V.E.N.U. heeft op Hemelvaartsdag deelgenomen aan een muziek concours te Zuilen en onder leiding van den heer B. A. Hoon, in de eere-afdeeling een eersten prijs behaald, met 318 punten en verder een derden prijs in den eere-wedstrijd. Hedenavond maakt T.A.V.E.N.U. n muzikalen rondgang. T.B.C.-BESTRIJDING. Actieve en constructieve welvaarts- politiek gevraagd- Het R. K. Werkliedenverbond vergaderde gisteren te Utrecht ter bepaling van zijn standpunt ten opzichte van bovengenoemd wetsontwerp. Na inleidingen van Pater Mr. Dr. D. Beau fort O. F, M. en Mr. J. H. v. Maarseveen en daarop gevolgde discussies werd de volgende resolutie aangenomen. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, in buitengewone en besloten vergadering bijeen op Vrijdag 31 Mei 1935 in het Jaar beursgebouw te Utrecht, gehoord de inleidingen en besprekingen over het „Wetsontwerp ter verlaging van de open bare uitgaven", spreekt als zijn meening uit: dat, hoewel de arbeid door de regeering ver richt om de gevolgen van de wereldcrisis voor land en volk zooveel doenlijk te verzachten en het evenwicht in de rijksbegrooting te herstel len, erkenning en waardeering verdient, de resultaten echter van dien arbeid beneden een redelijk minimum blijven en met name de eco nomische positie van ons land, gezien onder meer het beangstigend cijfer der werkloosheid en het voortdurend verder terugloopen der publieke inkomsten, steeds ongunstiger wordt; dat mitsdien ernstig moet worden getwijfeld aan de juistheid der door de regeering gehul digde economische inzichten en haar daarop gebaseerde economische politiek een poli tiek, die getypeerd wordt door steeds scher per bezuinigen en versoberen, met slechts in cidenteel steunverleenen, waar dit onvermij delijk is, en verder lijdelijk afwachten tot ho pelijk betere tijden aanbreken en de vraag klemt of deze inzichten nog verder tot richt snoer mogen strekken en deze politiek nog verder mag worden gehandhaafd; dat binnen dit algemeen kader der regee- ringspolitiek het „Wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven" moet bezien en be oordeeld worden; dat dan moet worden erkend, dat het wets ontwerp ln dit kader, zy het te weinig conse quent, ongetwijfeld past; Vermindering van werkloosheid. dat daarin echter juist de groote teleurstel ling ligt, wijl thans na jaren van steeds diepe ren teruggang, redelijkerwijze mocht gerekend worden op een algemeen plan van actieve en constructieve welvaartspolitiek, voor alles ge richt op vermindering der deprimeerende werkloosheid, van welk plan de onmisbare ver mindering der openbare uitgaven dan een re delijk en te dragen onderdeel zou hebben ge vormd; dat mitsdien het indienen van een bezuini- gingsontwerp zonder verder aan ons zoo zwaar getroffen volk eenig perspectief te bie' den voor een zij het bescheiden opgang van ons economisch leven, als een ernstige psy chologische fout moet worden aangemerkt; dat verder het ontwerp, gezien in het bijzon der de nooden van ons bedrijfsleven, teleur stelt en inconsequent is, wijl het de vaste las ten niet aantast en blijkens de M. v. T„ slechts een zwakke en daardoor ongenoegzame aan passing in dit opzicht door de regeering wordt voorbereid; dat ook overigens te eenzijdig naar het directe belang der staatshuishouding wordt gezien en het verband met het veel grooter belang der volkshuishouding uit het oog woi verloren; dat ook het zeer beperkte, overigens ln zich juiste, doel van budgets-evenwicht op deze wijze nimmer zal worden bereikt, wijl door de directe en indirecte vermeerdering der werkloosheid de lasten zullen worden ver zwaard en door het afsnijden van de toppen der inkomens bij ambtenaren en gepension- neerden en daardoor indirect bij tallooze parti culieren, gezien ook het progressief karakter der inkomstenbelasting, de openbare inkom sten opnieuw zeer aanzienlijk zullen terug loopen, nog daargelaten het feit, dat bij de becijfering van het tekort voor 1936 in de M. v. T. met het normale accres der uitgaven geen rekening is gehouden; dat voorts het ontwerp in de gevraagde, op bepaalde punten met de Grondwet strijdige, machtigingen een deels verboden en in ieder geval voor'Nederlandsche. verhoudingen on- noodigen. weg betreedt; dat de aangekondigde vermindering van de reeds sterk gedaalde salarissen en van de pen sioenen van het overheidspersoneel in het alge meen alleen te verdedigen zou zijn, »dien tevens de kosten van levensonderhou redig verlaagd werden; _0 dat, daargelaten het doel, waar noemen maatregel moet di®ne"' t afkeurenswaardig is, wfr^°°n® rip!, c f"en door onthouding van s enkelen e-rond dat cie loonen in de bedrijven, waarin zij werkzaam waren, naar het oordeel der re geering te hoog zlJn> in dit verband onbegrijpelijk is, dat de Regee- rinig de gehuwde onderwijzeressen, die geen kostwinster zijn, in haar betrekkingen hand haaft; dat afgezien overigens van den concreten in houd van het wetsontwerp en in tegenstelling met wat de M. v. T. betoogt, de voornaamste taak der overheid in dezen benauwenden tijd niet ligt op hef terrein harer eigen huishou ding; dat veeleer haar meest primaire taak, taak en plicht, thans is alle krachten van individuen en groepen te mobiliseeren en alle hulpmidde len aan te wenden om de Nederlandsche Volks huishouding uit haar verval zooveel doenlijk op te heffen en de demoraliseerende werkloosheid effectief te verminderen; dat daartoe een verdere industrialisatie, als bepleit op het onlangs gehouden Industriali satie-Congres der vier katholieke sociale orga nisaties, als het voornaamste middel cm onze groeiende bevolking een bestaan te verschaf fen met alle kracht en met een vermij'ding van stellig in dezen tijd niet verantwoorde hyper- voorzichtigheid. moet worden bevorderd; dat daarnaast arrt bestaande bronnen onzer volkswelvaart alle aandacht moet worden be steed en waar noodig steun geboden, niet het minst om de door de valuta-verhoudingen ont stane en door aanpassing niet te effenen con currentieverscthillen te compenseeren; dat, nu door het vrijwel algemeen streven, naar zelfvoorziening veel van onze exportmoge lijkheden verloren ging, aam het binnenland- sch-e afzetgebied meer dan tot dusver aandacht moet worden gewijd en dat juist daarom zoo min mogelijk maatregelen mogen getroffen- worden, die vermindering der koopkrachtige vraag op de binnenlatndsehe markt ten gevolge hebben; dat mede in dit verband ook de handelsbe weging tusschen ons land en de deelen des Rijks buiten Europa ten krachtigste moet wor den bevorderd; dat voor den afzet naar buitenlandsche mark ten onze diplomatieke en consulaire dienst, in stee van te worden ingekrompen, moet worden gereorganiseerd en uitgebreid en dat wat in het algemeen den economischen voorlichtings dienst betreft, naar het oud-HoUandsche spreek, woord gehandeld worde„de cost gaet voor de baet uit"; dat overigens tal van reeds herhaaldelijk ge noemde middelen en maatregelen, als daar zijn een tarief, van specifieke rechten, steun aan economiisch-technologische instituten, handha ving en uitbreiding van vakonderwijs, steun aan industriebahken, enz. enz., meer en krach tiger dan tot dusver door de Overheid moeten worden benut; dat tot verdere bestrijding der enorme werk loosheid, het uitvoeren van groote openbare werken al of niet met steun van een doelma tiger ingericht en daardoor vruchtbaarder werkend Werkfonds met groote voortvarend heid en doortastendheid moet worden ter hand genomen; dat alleen door een complex van deze en der gelijke maatregelen het streven naar een slui tend budget op dein duur met succes kan wor den bekroond en dat,' voor zoover tot dekking der tekorten pijnlijke offers gebracht zullen moeten worden, alleen in het kader van é€U 'construetiéf welvaartsplan die oilers redelij kerwijze kunnen wordefn gevraagd en het bren gen ervan verwacht; besluit deze resolutie te publiceeren en ter kennis te brengen van bevoegde autoriteiten, colleges en organen. Maandag en Dinsdag wordt een collecte ge houden tot stichting van een Nationaal Konin gin-Moeder-Herdenkingsfonds ter bestrijding GEBOREN; 29 Mei: Tjitse, zoon van J. Ose- van de t.b.c. Er zullen in alle plaatsen phius en G. Tuinstra, Parallelweg 218; 28 Mei: Hendrica Liduina Maria, dochter van J. M. Rost en H. C. van der Hoeven, Havendijk 174; 31 Mei: Albert, zoon van F. van Marion en J. Ouwens, Mariastraat 75. OVERLEDEN: A. C. Suijkerbuijk, 37 j., bin nen deze gemeente; 29 Mei: J. van Diest, 62 j., weduwe van C. van den Hoek, Nassaulaan 74, 30 Mei: A. M. T. Goverts, 16 j., Dr. Nolet- siraat 1. crhoonhoven comité's worden gevormd; ook te S zal men traenten zoo'n plaatseuj missie te vormen. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 30 Mei. Aangekomen Japansch s.s. Rijufuku Maru, van Hamburg om kolen a bunkeren in de Wilhelminahaven; Noorsch rms. Brimanger, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM 30 Mei. Vertrokken; Eng. s.s. Behar met stukgoed naar Yokohama via Ant- N.V. Hogefa aan de Hudsonstraat door _i_ -i.ij- La frwn&nv&n TlrL Weinig resultaat In den afgeloopen nacht ia ingebroken in een wijltgebouw aan de St. Laurensstraat. Men heeft zich toegang verschaft door een naast gelègen gang. Daarna heeft men met een breekijzer een deur geforceerd. Br wordt echter niets vermist. Nog is ingebroken in het kantoor van de het werpen; Deensch m.s. Jane Maersk naar Pa- raguana; s.s. Rotterdam ledig naar Rotterdam; Noorsch m.s, Varanger, ledig naar Rotterdam. Schiedam 31 Mei. Aangekomen Eng. s.s. Audacity ledig van Londen voor N.V. Schie- veem in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Juni. Gedurende de maand Mei kwamen alhier binnen 55 stoomschepen, 2 zeilschepen en 1 oorlogsschip, tegen 44 stoom schepen en 2 zeesleepbooten in Mei i934. slot van de 'buitendeur te forceeren. Drie gul den aan postzegels plus een kistje sigaren van 50, werden meegenomen. Dan hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in het kantoorpand van den zakken- handel K. Hulst aan de Eenhoomstraat De brandkast werd aangeboord, doch vermoede lijk Is men gestoord en is men onverrichter- zake vertrokken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Sociale wetten. dat de, overigens in het kader van dit wets ontwerp niet passende, verlaging van de uit- iceeringen van werknemers, die door ziekte of ongeval getroffen zyn, wel den nood in hun gezinnen zal kunnen doen stijgen, doch voor de betreffende ondernemingen practisch van weinig of geen beteekenis zijn; dat, tengevolge van de voorgenomen wijzi ging in de financiering van Invalidlteits- en Ouderdomswet, de Staat niet alleen aan eens door hem aanvaarde verplichtingen verzaakt, doch bovendien de krachtens de Invaliditeits wet verder op te brengen premies voor andere doeleinden laat aanwenden dan waarvoor ze gestort worden; dat de in het vooruitzicht gestelde korting op nog te verleenen invalidlteitsrenten een in breuk vormt op verbintenissen, waarvan de Staat zelf bij de wet de nakoming gewaar borgd heeft; dat van de voorgenomen buiten werKing stelling der Warenwet sociaal-hygiënische na- deelen voor de bevolking, met name de Pla landsbevolking te duchten zijn; Onderwijs dat uit het brengen van een groot deel van het onderwijzerscorps in een maatse ppelijk minderwaardige positie door de invofermg van het verplichte instituut van nweekelmgen met acte - een misleidende benaming voor onder wijzers met volledige bevoegdheid - ernstige nadeel en voor het volksonderwijs kunnen voort spruiten, dat onderscheiden bezuinigingsmaatregelen tot grooter werkloosheid, mitsdien tot nieuwe lasten voor den Staat zullen leiden en dat het BRUSSEL 1455. Het is een zonnige dag. Wij zijn dezen morgen al vroeg uit de veeren ge komen, want het is vandaag feest en wij wil len genieten van al het schoons dat deze dag ons zal bieden. Overal waaien vlaggen, de lo gementen zitten vol gasten en de borgers heb ben bijna allen vrienden of familie ter huis vesting, welke van buiten de stad binnen Brus sel zijn gekomen. Er zijn eenvoudige hand werkslieden, welke een voetreis van eenige dagen achter den rug hebben, ridders met hun. vrouwen, welke gisteren vol trotsch <Je stads poorten inreden, begroet door de schutters, welke wacht aan de poorten hadden. De gilden van Mechelen, Antwerpen, Leuven, Brugge, Gent, Tilburg, Den Bosch ja waar al niet van daan, zijn met hun vaandels binnen de stede gekomen met roffelende trommen, begroet door de borgers van welke sommige van geestdrift hunne - bonnette de lucht in wierpen. En al die menschen loopen met blijde gezichten. Het belooft schoon te wordenlllll Vanmorgen vroeg is het als begonnen. De groote Ommegank is vanmorgen uit de Zavel kerk getrokken door de straten van Brabants hoofdstad en zoover zij niet zelf meeloopen in de Processie hebben zij deze zien voorbij trek ken en nu zal straks te 2 uur door de ghezel- len van het Korenbloempke, de Brusselscha Rederijkerskamer, het mysteriespel „Die Se- venste Bliscap Onser Vrouwen" worden opge voerd. Maanden hebben zij geoefend en met den dag groeide hun liefde voor dit heerlijk spel. Het Is ter eere van Onze Lieve Vrouw yan de Zavel, een feest van de Moeder Gods. Het belooft schoon te wordenlllll OISTERWIJK 4 Augustus 1935. Het schoone Brabantsche dorp, beroemd om de prachtige j vennen, zit vol gasten. De vlaggen waaien, ie klokken beieren en van alle kanten stroomen nieuwe bezoekers toe. Trein en autobus ver- hoogen dit aantal zooveel ri) kunnen en al die menschen loopen met blijde gezichten. Het 13 een schoone dag in de geschiedenis van Bra bant. Vandaag houdt Brabant de traditie hoog. We vieren feest van Onze Lieve Vrouwe van Oisterwijk genaamd „Maria de Vreugdenrijke" en de ingezetenen voeren ter hare eere vandaag op: „Die° Sevenste Bliscap Onser Vrouwen". Het belooft schoon te worden!!!!! Maanden van voorbereiding liggen achter oma en zooals eens de gezellen van 't Koren bloempke, hebben ook de spelers van Oister wijk, gevormd uit de ingezetenen, maanden van voorbereiding achter zich. Er is hard gewerkt en, met den dag groeide" hun liefde voor dit spel. Ge moet ze zien die vrienden van Onze Lieve Vrouw van Oisterwijk met welk een toewijding zij straks spelen. Het belooft schoon te worden!!!!! De jaren zijn sinds het eerste beeld voorbij gegaan. De tijden zijn veranderd, maar de liefde voor Onze Lieve Vrouw is gebleven. Komt dan allen gij gilden van nu. met vlie gende vaandels en slaande trom naar Oister wijk, komt met vrougde in het hart meevieren het feest van „Maria de Vreugdenrijke" Komt, edelen, notabelen, burgers en handwerkslieden. Brabant, Oisterwijk, noodigt U uit getuige te zijn van dit feest. Het belóoft schoon te worden!!!!!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2