n ADVERTEERENDE ZAKEN LANGST!!! MAANDAG 3 JUNI 1935 K|? CIRCULAIRES E.D. BRIEVEN OP ADVERTENTIES. DE ZAAK IN HOOGER BEROEP VOOR HET HAAGSCH GERECHTSHOF. CULTUREELE WEEK VAN NIJMEEGSCH STUDENTEN CORPS. N. V DE ROTTERDAMMERS. Prof. mr. C. P. M. Romme over: „Vrijheid en ordening''. DE NATIONALE BASILIEK VAN KOEKELBERG. Door Kard. van Roey ingezegend. DE DERDE DAG. PUBLIEKE TELEFOON. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. SCHERMVEREENIGING ELEGAST. DUREN HET 10.000 ASSYRISCHE CHRISTENEN NAAR SYRIË. WIELRIJDERS EN TRAMVERKEER. ]4 De kwestie BosRotterdamsch Nieuivsblad Voor de civiele kamer van het Haagsche Gerechtshof werd Zaterdag in hooger beroep behandeld de zaak Bos contra Rotterdamsch Nieuwsblad, voorzooveél betreft de vordering tot schadevergoeding van den heer R. Bos te "s-Grarvenihage wegens achterhouding van brie ven (circulaires) door de administratie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, ingekomen naar aan leiding van advertenties betreffende overname van zaken e.d. onder nummer, welke brieven of circulaires door Bos' toenmalige aakembeurs waren ingezcnden. De Rotterdamsche rechtbank had Bos niet ontvankelijk verklaard, daar zij van oordeel was, dat hier niet van een onrecht matige daad sprake was, maar ten hoogste van inbreuk op een overeenkomst. Voorts werd Bos niet-ootvankelijk verklaard in een bijvorde ring, strekkende tot schadevergoeding wegens het opzeggen van een advertentie-overeen komst Tenslote werd ook niet-ontvankelijk ver klaard een reconvention eel e vordering, door het Nieuwsblad ingesteld en strekkende tot schadevergoeding wegens door Bos gepleegde oneerlijke concurrentie. Voor Bos als appellant in de eerste twee niet- ontvankelijkverklaringen pleitte mr. P. H. M. Hoogenbergh uit Rotterdam, Voor het Rotter damsch Nieuwsblad pleitte mr. J. A. L. M. Loeff eveneens uit Rotterdam. Pleidooi mr. Hoogenbergh. het blad tegenover den adverteerder verplicht ware. de stukken door te geven. Aanvankelijk zond Bos gedrukte circulaires, later liet hij ze typen, met heel geringe variaties doch het begrip „circulaire" is daarop nog evenzeer van toepassing. De „brieven" van Bos waren analoog aan circulaires. Bos voerde een bedrijf, dat op het Rotter damsch Nieuwsblad parasiteerde en hij wilde juist graag in het gebouw van het Nieuwsblad zitten, omdat daardoor veel tijd van het her haaldelijk inzenden van brieven op nummer naar de administratie van het Nieuwsblad door hem werd bespaard. Bos baseert zijn vordering van ƒ10.000 op den prijs, dien hij destijds zelf voor zijn zaak zou hebben betaald. Doch hij wist toen, welk bedrijf hij aanging, een bedrijf, dat ieder oogenblik de kans zou ioopen onmo gelijk te worden gemaakt. Derhalve is niet slechts het bedrag belachelijk hoog, maar het is ook tot den verkeerde gericht, want indien hier iets te vorderen ware, dan zou dit zijn van den geen, van wien Bos destijds de zaak heeft ge kocht. Tenslotte verdedigt pleiter met een enkel woord den contra-eisch van ƒ3000 door het Nieuwsblad ingesteld tegen Bos terzake door dezen gepleegde oneerlijke concurrentie Hierbij gaat het niet om het bedrag, doch om te ken nen te geven, dat zoodanige concurrentie is ge pleegd. Het Hof zal Donderdag 27 Juni arrest nemen. Mr. Hoogenbergh zette uiteen, dat zijn cliënt in 1926 met diens bemiddelingswerk b:j koop en verkoop van neringzaken is aangevangen, en dat hij sindsdien geregeld in het Rott. Nbl. ad vertenties heeft geplaatst en eveneens geregeld brieven op advertenties onder nummer geplaatst betreffende ter overname aangeboden of ge vraagde neringzaken in het Rott. Nieuwsblad, heeft ingezonden. Men heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dait dergelijke brieven ter beschikking van den adverteerder behoorden te worden gesteld, c.q. aan dezen toegezonden, wanneer althans de portokosten zijn gestort. Met het systeem van achterhouden of ver nietigen van circulaires e.d. is destijds het dag blad De Telegraaf begonnen; vóórdien hoorde men daarvan niet, nadien heeft de Nederland- sche Dagbladpers het systeem overgenomen, zoo ook het Rotterdamsch Nieuwsblad, op grond, dat dergelijke circulaires op advertenties onder nummer voor den adverteerder geen waarde hadidn en dat de toezending ervan door hen niet cp prijs werd gesteld. Op 25 Juli 1933 heeft Bos de eerste dagvaar ding in kort geding tegen het Rotterdamsch Nieuwsblad doen uitbrengen. Om twee uur dienzelfdien dag werd deze geteekend en om 7 uiur 's avonds kon men in genoemd biad lezen, dat brieven, welke het karakter van circulaires droegen, ingezonden door tusschenpersonen op advertenties inzake koop of verkoop onder nummer, toegezonden aan het blad, niet zouden warden doorgegeven. Keiter acht het onmogelijk, dat die mededee- ling het gevolg was van eenig op dien zelfden daig met de adverteerders gepleegd overleg en het- is z.i. ook anderszins zeer oorwaarsohijnlijk, dat zoodanige achterhouding zou zijn geschied met toestemming van de adverteerders. ■Wanneer iemand bij advertentie ondier num mer het een of ander vraagt of aanbiedt, dan behooren de daarop inkomende brieven te zij n-er beschikking te staan. De inhoud van die brieven gaat niemand anders dian den adver teerder aan. Pleiter noemt als voorbeelden advertenties onder nummer inzake ter-over- nameaanbieding van een piano of betreffende een verlangd huwelijk. Het argument dat de juffrouw van de admi nistratie van het blad op het gevoel af kan weten welke brieven eenvoudige circulaires als hierbedoeld inhouden, zoodat zij precies zou weten welke brieven niet voor doorzending in aanmerking kwamen, kwam pleiter apocrief voor. Bovendien: wat is een circulaire? Eenige brieven van een zelfden Inhoud zijn dairom nog geen circulaires. Ook dagvaardingen en kennisgevingen van de griffie van een rechter lijk college zijn veelal eensluidend, doch dragen volstrekt niet het karakter van 'n circulaire. Toch ging het Rotterdamsch Nieuwsblad tol achterhouding van de brieven van Bos over. Het Rotterdamsch Nieuwsblad beeft de rela tie met Bos verbroken en hêm de huur op gezegd van het vertrek in het gebouw van het Nieuwsblad, waar Bos zijn Zakenbeurs had ge vestigd. Thans adverteert Bos niet meer en schrijft niet meer op dergelijke advertenties, omdat zijn zaak is gebroken. Hij heeft door de actie van het Nieuwsblad een schade van tien duizend gulden. Tenslotte wijst pleiter erop, dat de Ned. Dag bladpers zelf geen groote beteekenis hecht aan het briefgeheim, wanneer het eigen brieven betreft. Pleiter neemt het geval Heldring (direc teur Handelsblad)—N. S. B. Toen stond de ge- heele dagbladpers overhoop en met name de Vrijheidsbond, omdat de inhoud van een werke lijk verkeerd bezorgden brief, van den heer Heldring in het blad „Volk en Vaderland" was vermeld. Pleiter concludeert tot toewijzing van de schadevordering. Pleidooi mr. Loeff. Daarna is het woord aan mr. Loeff. Pleiter herinnert aan de vorige behandelingen dezer zaak en betoogt, dat Bos zeer goed heeft geweten, dat circulaires e.d., van hem afkomstig, J ...Avl Art J Hotel „Het Witte Paard". Het is wel een oud paardje, dat hier van stal is gehaald! Immers stamt „lm weissen Rössl" het kluchtige blijspel van Blumenthal en Kadel- berg, uit de laatste dekade der vorige eeuw, toen onze groot-ouders zich ook reeds met het erg aan de oppervlakte blijvend, maar handig in elkaar gezette, vlot geschreven en vóór alles dood-onschuldige geval amuseerden. En het ging dan ook in den loop der jaren in diverse ver tolkingen over de Nederlandsche planken, laat stelijk zelfs in -operette-vorm, waartoe het ge geven zich ongetwijfeld uitstekend leent. Adolphe Engers, die het overjarige geval regisseerde voor de „Rotterdammers", .welke het in zomerexploitatie hebben genomen en Zaterdagavond in den Grooten Schouwburg van wal staken, maakte er een soort tusschending van. Marius Spree werd met een orkestje tehulp geroepen, om onder meer muzikale praestaties ook ettelijke herinneringen op te halen uit Benatzky's partituur, terwijl nu en dan ook een Schlager werd gezongen. Voor het overige volgde men den „klassieken" oertekst van hei bekende duo, voorzoover althans de regisseur niet een Rotterdamsche versie had voorgeschre ven en eenige moderniteiten ingelascht. Zelf speelde laatstgenoemde de rol van den opvliegenden zakenman, om wien de vroolijke handeling draait, ook al met de noodige impro visaties; over het geheel vrij verdienstelijk ge assisteerd door de overige leden van het 'gezel schap, van welke wij Coba Kelling (de Wirtin) Hélène Vink, Netty Gljswijt, Jean Janssens en Paul Steenbergen extra vermelden. Al werd voor de eerste opvoering de Groote Schouwburg niet direct bestormd, het succes was er niet te minder om en de gulle lach heel den avond niet van de lucht. Vóór de pauze werd onder warmen bijval van de aanwezigen een prachtige bloemenmand opgedragen. Het ligt in het voornemen der „Rotterdammers" 'n veertien dagen onder hun stadgenöötén te vertoeven. We helpen gaarne wenschen, dat de belangstelling nog moge groeien voor deze avonden van gepast vermaak. L. H. Vrijdagmorgen, den tweeden dag van de cul- tureele week sprak voor een talrijk gehoor van professoren en studenten, prof. mr. C. P. M. Romme. over: „Vrijheid en ordening" Vandaag doet het probleem va» ordening en vrijheid zich gelden op ieder levensgebied. Spreekt men van ordening tusschen aanhalings. teekens, dan is het probleem beperkt tot het terrein van het beroeps, en bedrijfsleven. Ook aldus Is de probleemstelling nog te ruim. Wat hic et nunc met ordening tusschen aanhalings- teekens wordt aangeduid, betreft ordening in de wijze van de totstandkoming van het wet gevend lichaam, in de inschakeling van het ge ordende beroeps, en bedrijfsleven in de uitvoe ring der Staatstaak, in de bevordering van de welvaart van afzonderlijke functioneel bepaal de volksgroepen, door groepsgenooten bindende leefregels. Het probleem ten slotte In zijn markantste actualiteit gaat om het groepsgewijze ingrijpen, uit sociaal-economische motieven, in de vrijheid van bedrijfsvoering, door alle groepsgenooten rechtens bindende regels. Subject van deze bin. dende regelen kunnen zijn individuen en ge meenschappen, personen en organen, Spr. beperkt zich echter tot den ondernemer, om te onderzoeken wat de „ordening" beteekent en behoort te beteekenen voor zijn vrijheid van bedrijfsvoering. Uit de geschiedenis blijkt, dat de uit den liberalen leefregel geboren poging, 't individueele streven te versterken door het Dam zal de vrijheid van bedrijfsvoering aan geest maakt iemand angstig, niet anders dan reëele beteekenis winnen, en daaromOmdat een wandelende nier alles behalve het gevoel de „ordening" er is voor de vrijheid, zij er van verlichting geeft. Geen wonder dat be- vrijheid voor „ordening". keerllngen In de Kerk altijd ruimer en vrijer worden, geen wonder ook dat de heiligen zoo De vrijheid der kinderen Gods. I oorspronkelijk van scheppingskracht zijn. De factoren milieu en ras verklaren nooit het Dr. C. van Gestel O. P. van de Sociale hooge wezenlijke, dat in de geheimzinnige persoon- school te Leuven, sprak daarna over,,De vrij lijkheid leeft. Goed verstaan, heeft Goethe heid der kinderen Gods". daarom gelijk: „höchstes Gut der Erdenkinder Het oude spreekwoord, dat de boeken hun 1st nur die Personlichkelt". God wil een per- geschiedenis hebben, geldt niet alleen voor de soonlijke verhouding tot elke ziel, terwijl een boeken maar ook voor de woorden, vooral voor log begrip als de wereldziel van Aristoteles dié woorden, die de idealen van een tijdperk onze individueele vrijheid zou verpletteren, vertolken. Vrijheid heet bij Sint Thomas het vermogen, Het woord vrijheid begint in de nieuwste ge- dat den mensch volmaakt; en de verschillende schiedenis zijn tocht roet de burgerlijke revo- leden werken vrij, zoolang ze niet los van el- luüe van 1789 door de 19e eeuw, wordt verder Gander raken. Er is geen toekomst voor een gedragen door Marxisme en socialisme maar voisiagen technische of een uitsluitend econo- daamaast ook door de groote geesten van mische cultuur, die net doel voor het geheel, Mantalerobert. Lammenals en Lacordaire. Het het mjddel voor het doel aanziet. Ook een (Van onzen Correspondent) B r u s s e 11, 29 Mei 1935. Dit was wederom een dag, die in de annalen van katholiek België met gouden letters zal worden ingeschreven, met als hoofd: „de inzegening van de nationale basiliek van het H. Hart". Reeds Leopold XI koesterde den droom om, °P een verheven punt van Brussel, de hoog- - ,--P vlakte van Koekelberg, een tempel des streven naar de vrijheid is een kenmerk van aeatnetiscne cultuur, voor de jeugd misschien Heeren te zien oprijzen, waarvan het karak- alle individualistische opvattingen. De burger- verieidelrjker, is ondenkbaar. Zoo beminnelijk ter nationaal zou zijn. Deleidende symboli- lijke vrijheid leeft vooral in de Angelsaksische de kunst jSi zoo hatelijk het aesthetisme, dat sche gedachte hierbij was, dat geheel België landen. De gosdiensUge en zedelijke vrijheid is het dilettantisme bij uitstek oplevert, door onder de hoede zou worden geplaatst van levensvragen te beslissen naar smaak en stemming, schijn en indruk, tenslotte Instinct, als is het zoo'n edel instinct als hartstocht voor de schoonheid. Blind is een tempera mentsuiting. die stemming tegen de R. i£. Staatspartij probeert te maken met de grief, In Immortale Dei en LIbertas nam Leo XIII I dat Nolens geen verzen zou gelezen hebben of stelling tegen de moderne vrijheden. Spr. ging dat onze Kamerleden meer met de vuist op vervolgens over tot uiteenzetting van de Thom. tafel moeten slaan. De werkelijkheid leert leer omtrent de vrijheid van den mensch, die ons, dat ze tijdig den nagel op dén kop gesla- steunt op de rede en den wil- gen hebben met het einde van een honderd- Omdat de vrijheid niet onafhankelijk van het jarigen schoolstrijd een ontzaglijke worsteling I basiliek moest verrijzen, een voorloopige kapel gezag bestaat, en de keuze van het kwaad voor de vrijheid Van het onderwijs, zooals werd gebouwd. geen land op de wereld heeft gevoerd, laat Het' geld, dat noodig was voor de verwe- staan gewonnen, zenlijking van het gTootsche en kostbare ge- Montaiembert huldigde Mgr. van Bommel bouw, moest door particulier initiatief wor- lndertijd om zijn voorbeeld, maar Frankrijk den bijeengebracht. In'het begin van de eeft het nog zoo weinig nagevolgd, dat de het beloofde land voor de Duitsche idealisten, terwijl de Franschen de voortrekkers waren van de naturalistische vrijheid. Daartegenover staat de Kerk met de vrijheid van de kinderen Gods, zooals die leefde in de Thomistische wijs. begeerte. het H. Hart. Leopold had de basiliek zoo grootsch moge lijk gedroomd en hierbij gedacht aan de Sacré-Coeur van Montmartre, aan den Dom van Milaan, aan de Aya Sophia van Con- stantinopel en aan nog Veel andere beroem de monumenten. In het jaar 1902 liet Leopold zich voor het eerst over dit plan uit. Drie jaar later, werd de eerste steen gelegd, terwijl m de onmid dellijke omgeving van de plaats waarop de slechts een onvolmaaktheid der vrijheid kan worden genoemd, volgt dat de heiligen bij uit stek vrij waren. De erfzonde bracht de disharmonie in- de mensohelijke vermogens. Door de vrijmaking de verlossing van Christus, werd de mensch I atudenten aan de Instjtuts Catholiques, die groepsverband, heeft bewezen dat de kracht van weer. gelijk Paulus zegt, vrij de vrijmaking zicb niet eens universiteiten mogen noemen, het groepsverband voor het individu niet steeds van alles wat den ouden mensch gekluisterd n0g altijd hun graden bij den staat diénen te toereikend was, om in zijn streven te slagen, .hield en vrij van de letter van de Oude Wet. halen. En dé Katholieke. ..universiteit van Deze feitelijkheid deed hat bewustzijn ont- De geest van knechtschap werd vervangen door Mi[aan krijgt, ais het resultaat van de oper.- waken, dat hij, die als individu de beschutting den geest van kindschap. De Liefde, die zich bare jury z00 uitvalt, zelfs professoren van I terzetten' wil zoeken bij een groep, ook de groep moet be- zeiven wint door zich zeiven te verliezen lost ander geIoof of zonder eenig geloof door den De eers'te ateen jg daar j zéér lang ook schutten tegen het individu. Maar de groep zal het probleem va» de afhankelijkheid en de vrij- gtaat opgedrongen. Onze staatspartij heeft de lenigste ateen gebleven. Viak vóór den in haar beheersohing van het individu gebrei heid op. vrede bewerkt, een vrede die de strijdbare oorlog ging men over tot het leggen van Ama et fac quod vis, bemin en doe wat ge jeugd ongeduldig kan stemmen, maar die ie reusachtige grondvesten van beton. Daar zijn wilt doen. krachten, te lang In politiek verweer ver- dan wéér veel jaren overheen gegaan. Al de De geestelijke mensch door de genade ge twintigste eeuw, waren hier reeds ettelijke millioenen voor noodig en niemand kon zich ontveinzen, dat er veel jaren zouden voorbij gaan, alvorens men over voldoende midde len zou beschikken, om den droom van Leopold, in een grandiose werkelijkheid om deld moeten worde», bij haar streven moet zij blijven in het kader van het algemeen belan, Ongeregelde vrijheid gaf het aan zijn groeps vorming. groepsvorming leidt tot groepsrecht, bracht tot het kindschap Gods, die door de het groepsrecht wordt toegepast in het kader liefde een eenheid vindt met God. wiens wijs. van het algemeen welzijn. Beteekesit „Ordening" vrijheidbeperking Uitsluiting van ordeningsmogelijkheid betee kent vrijheidsbeperking, order.in-gsmogelijkhei-d I kan den ondernemer in staat stellen te doen, wat hij, tegen zijn zin, te voren niet kon doen, heid hem tot wet is vindt de ware autarkia van zijn persoonlijkheid. De derde dag ving aan met een plechtige terwijl de ordening zelve wegen naar vrijheid I h. Mis in de St. Jozefkerk aan 't Keizer Ka- ontsluit en afsluit. Men denke hierbij aan een relplein te Nijmegen, stuk ordening dat tot stand komt, bij doorvoe De H. Mis werd opgedragen door Pater ring der wet op het algemeen verbindend en Hoogcweegen S.J., moderator van 't N. S. C. onverbindend verklaren van ondernemers met assistentie van twee Heeren Geestelijken overeenkomsten. van het Pius-Convict. Opgemerkt zij hier echter, dat de positief Na een gezamenlijk ontbijt in het Corpsge- rechtelijke constructie der ordening - in het bouw sprak prof. dr. Gerard Brom in de vier- ontwerp dezer wet neergelegd in de practijk j de conferentie over het onderwerp, vooral aanvankelijk beperkend zal werken. Voor de contractanten bij den ondernemers- overeenkomsten zelf, beteekent deze wet vrij heidsverruiming, voor derden echter vrijheids beperking. bruikt, eindelijk voor cultureele werken vrij hinderen, die tusschen 19141925 in de om- helpt maken. geving van het Park van Koekelberg zijn Wij willen volgens de liturgie God met opgegroeid, hebben deze grondvesten en de vrijen geest dienen. Wie zijn geloof nog voelt be°gen zand, welke er omheen door de uit- als een druk, heeft niet echt vrijwillig, offer- I gravingen waren opgehoopt, als speelplaats vaardig, geestdriftig met spontane vreugde gekend. leeren dienen. De proef op de som ligt in het vele jaren zijn verloopen. Albert I en Kar- zoet e juk en den lichten last, door St. Bernard zoo fijn vergeleken bij de vleugels, die een vogel dragen in plaats van te drukken. „Als de Zoon u vrij maakt, zult gij werkelijk vrij zijn". De Annalen der critische Philosophie halen deze maand het woord van Sorel aan, dinaal Mercier waren de voortzetters van Leopolds droombeeld. Architect van Uffel, die het plan der basiliek had ontworpen, is enkele maanden geleden overleden; ook hij heeft de voltooiing van zjjn werk niet mogen zien, want van zrjn volledig plan, is tot heden Vrijheid en beschaving. dat mythe alleen te keeren valt met een an- nog maar alleen het achterste gedeelte van dere mythe. Neen, laat de kinderen van de de kerk gereed gekomen, duisternis elkaar met schimmen bestrijden, De gekjeiijke middelen, die nog lang niet wij overwinnen door iets, dat oneindig boven v0;doende zijn om de geheele basiliek te doen elke Mythos uitgaat. Het is geen iets, het is afbouwell( komen de laatste jaren, wegens iemand, de Zijnde zelf, die onze vrijheid be- de crlsis, maar in zeer langzaam tempo bln- zielt, de levende, scheppende, openbarende Logos, licht van licht. In de middagconferentie, tevens vergade- In het begin van deze eeuw werden de Ka tholieken aan Duitsche universiteiten be stormd met den eisch „Voraussetzungslosig- „Ordening" is recht dat ingrijpt in de vrijheid keit der Wissenschaft". Niets is van dien vrij- ring der Juridische Interacademiale, sprak van bedrijfsvoering. Gaat men er van uit, da'. Jieidswaan over gebleven, zoo dat wij vandaag I prof. mr. K. J. J. van der Heyden over. vrijheid bij bedrijfsvoering onaantastbaar -ie Tjfóêtén opkomen' voorwat de wereld ons gis- 1 voor ingrijpen van het recht, dan is dit het ont- *teréii verweet te miskennen. Evenals het ra- kennen van een probleem tusschen vrijheid en tlonalisme werd gevolgd door kleineering van ordening. de rede, heeft het liberalisme de vrijheid ver- Eveneens ontkent men dit bestaan, wanneer mtakt achtergelaten. Wij verdedigen deze men de ordening, het recht, tot tyram der vrij. twee verdrukten met overtuiging, maar niet heid promoveert. Het probleem is er slechts, zonder ironischen glimlach, waarin iets van wanneer een relatie van de menschelijke vrij. het eeuwig spel der Goddelijke Wijsheid af- heid wordt erkend met het recht, waarbij het straalt. Nadat Foerster pas vijf en twintig recht de dienende taak heeft van bescherming jaar geleden een vrijgevochten menschheid der vrijheid, welke op hare beurt de rechts- langs psychologischen weg louter inductief normen heeft te eerbiedigen. De vraag is dus het onmisbare van gezag leerde aanvoelen, hoe rechtens de bedrijfsvoering moet worden toonen de gangbare woorden „verbondenheid" beschermd. en „verankerd", beide nog wel van Duitschen Bij deze behandeling beperkt spr. zich tot de oorsprong hoe het moderne spraakgebruik 'n vrijheid tot bedrijfsvoeren. Hoe staat het ten geest van objectiviteit is gaan afteekenen. onzent met de rechtsbescherming daarvan Be- Alle kwesties worden gekruist door het pro- houdens enkele uitzonderingen kan worden ge- bleem van de Kerk, die eerst verworpen werd zegd, dat men rechtens i» Nederland vrij is het als een mechanisch instituut en nu de toe- bedrijf te voeren dat men wil, wat echter nog vlucht voor de persoonlijkheid blijkt te zijn. niet wil zeggen, dat nu ook ieder staatsburger vanuit het Christendom is dan ook de oplos- het recht heeft om zich als ondernemer te ves. Sjng te wachten. 't Oude Verbond riep snikkend om bevrij Verlaging van de garantie opbrengsten. Ingevolge artikel 7 van de Bepalingen en Voorwaarden voor het houden van publieke telefoonstations moet de houder van een der gelijke inrichting aan den Telefoondienst een netto-opbrengst van zijn station garandeeren 1 van 66 per halfjaar. Het stellen van deze garantie is na de in voering van het nieuwe abonnement met ge- sprekkenverrekening voor verschillende hou-, ders van genoemde stations te bezwaarlijk ge- tigen. Daartegen verzet zich, vanui bleken. Zooals bekend, is voor gemeld abonne- positieve recht gezien, de onvoldoende regeling ding: „libera me, Domine" is nog hét gebed, ment een bedrag van 7 per maand verschul- vaan een andere vrijheid, welke met de vrijheid waarmee wij de ziel bij zijn vlucht in de on- digd plus 2 cent voor ieder uitgaand gesprek tot bedrijfsvoering ten nauwste samenhangtde oneindigheid begeleiden. En het Nieuwe Ver- conitracteervrijheid. De wettelijke regeling op bond boodschapt de vrijheid als een feit: „de dit punt brengt met zich, dat men de beslissing, waarheid zal u vrij maken". Omdat de Kerk of men al dan niet met een derde zal contrac- I nu de levende vervulling is van den Christus, teeren, legt i» handen van de bedrijfsgroep. getuigt de denker Anselmus, dat God niets Voor de feitelijke individueele vrijheid tot z00 bej heeft als de vrijheid van Zijn Kerk nen en er zullen nog wel ettelijke jaren over heen gaan, alvorens de basiliek in haar vol- ledigen staat zal opgetrokken zijn. Dit heeft evenwel niet belet, dat Kardinaal van Roeij het besluit heeft genomen, het ba- staande deel, met het hoogkoor, reeds nu voor den eébedlèhst open te stéllen. Fr. dit Is Vrijheid en recht. 1 de gebeurtenis, die ons vandaag op de .vlakte van Koekelberg heeft gebracht, voor hét Welke is de functie van het recht ten aan- by,vonen van de plechtigheid van het inzege- zien van de vrijheid? nen van dit gedeelte en het daarin opdragen Deze vraag, door beoefenaars van het P°st- van de eerste H. Mis. tieve recht aan de orde gesteld, geeft blijk -n tegenwoordigheid van: vertegenwoordl- van zekere onrust betreffende het antwoord. gers van den koning; van de leden van het Het positieve recht schijnt meer verplichtte- DoorluChtig Episcopaat en van tal van ge- gen op te leggen dan vrijheid toe te kennen. myterde abten, alsmede van ontelbaar vele boven het aantal van 100 per maand. Ten ein de bedoelde inrichtingen zooveel mogelijk te behouden, hetgeen zoowel ten gerieve van het publiek als te het belang van den Telefoon dienst is, heeft de directeur in overweging ge geven het bedrag der betreffende garantie op bedrijfsvoering heeft dit, nu de groepsmacht Is dar flan geen be<jreiging van de beschaving. - - j 1 a - Ia I aI j.4 m a>v\ aa^a.4 in fi'lö rtO-riAHtPn hit) I A. 30 per halfjaar te bepalen en om in ver band hiermede de som van 50, welke de hou der als zekerheidsstelling voor het nakomen van zijn verplichtingen moet storten, tot 25 te verlagen, Ondanks de steunverlaging meer uitgaven. In de periode van 31 Maart—27 April werd door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon uitgekeerd een bedrag van 1.778.209.18 (v.j. 1.712.655.44) aan 44.933 j ondersteunden (v.j. 40.810). Van 1 Januari tot 27 April werd uitgekeerd 7.629.392.76 (v.j. 7,406.970.10). Zaterdagmiddag is in de schermzaal Vander. voodt te Rotterdam de vierde wedstrijd gehou- miet kan worden omgezet in alle genooten bin dend recht, eeen tweeleedige beteekenismen behoud zijn feitelijke vrijhei-a tot bedrijfsvoe ring, van den anderen kant echter bestaat deze slechts bij de gratie van den groepswiL De redelijke vrijheid tot bedrijfsvorming staat in onze rechtsorde dus wankel, gevolg van het feit, dat men de contracteervrijheid van het in. dividu en die der functioneel gevormde groep rechtens op éém lijn heeft gesteld. Immers, de individueele vrijheid om niet te contracteeren is in de samenleving te aanvaar den, hetzelfde geidt echter niet voor de func tioneel bepaalde groep, die deze vrijheid slechts behoort te bezitten, in zooverre zij vereemigbaar is met haar groepstaak. De vrijheid der groep om niet te contracteeren moet daarom beperkt zijn binnen deze grenzen, dat zij eenerzijds in het oog houdt de belangen der binnen haar kring ressorteerende individuen, anderzijds niet te strijd komt met het algemeen welzijn. Tevens volgt uit den groepsplioht, dat de groepsvrijheid tot vaststelling van den contracts- inhoud een a»dere moet wezen dan de indivi dueele vrijheid daartoe, en ook hier is in be. ginsel de vrijheid der groep beperkter. Van niet door het Rott. Nbl. zouden worden door- den om den Elegast wisselbeker. Aan dezen den and€ren kant echter moet de groep baar j voort met de I wedstrijd namen deel de names D. v. t Hoff wiileikeniri? sekruiist zien door gezonden; desondanks ging Bos voort met üe heCren A. Hack, Hem- toezending naar het blad van dergelijke brieven H Meea Jr Erlc Lunlngh en O. Bak- op advertenties onder nummer. ker Qjrka Als hoofdsecondant fungeerde de De adverteerders hebben herhaalde ij heer J. Booy. De wedstrijd eindigde met een kennen gegeven, dat zij geen brieven, die sleci.s geiyk aantal gewonnen partijen van de heeren de beteekenis van een circulaire hebben, wen- j^ses en Luningh, waardoor deze om 5 tref- schen te ontvangen. De zender van den brief is van het oogen blik af, dat hij. dezen aan het bureau der cou rant heeft doen toekomen, het recht daarop kwijt; dit recht is dan overgegaan aan den adverteerder onder nummer en met diens toe stemming kan het blad derhalve bepaalde brieven aan een z.i. ongewenschte bestemming, onthouden. Pleiter meent dat Bos na het drietal vonnis sen, beter had gedaan met stille trom te ver trekken in plaats van allerlei hooger beroep te verlangen. Het niet doorgeven van brieven in een geval als het onderhavige, kan volgens pleiter nim mer als een .onrechtmatige daad" worden ge kwalificeerd, hoogstens kan hier sprake zijn van wanprestatie van A tegenover B., in casu een blad tegenover adverteerder, ondersteld, dat fers een barrage partij moesten schennen. De heer Luningh wist deze partij te winnen, zoodat de einduitslag werd: 1. E. Luningh. 2. Mees. 3- Meines. 4. Hack. 5. Bakker Dlrks. 6. mej. M. van 't Hoff. 7. mej. D. van 't Hoff. regelingen niet willekeurig gekruist zien door het vrij contracteerend individu„en in zooverre moet aan het individu verboaen kunnen wor- den, zijn contractsinhoud zoo vast te stellen, dat hij daardoor <le groep een juist functioneeren belet. De door den maatsehappelijken groei gècre- eerde verhoudingen eischen rechtsregelen, 'op. dat het individu niet overgeleverd zij aan de willekeur van de groep, de groep niet in. haar functie belemmerd worde door den enkeling, en het algemeen welzij» nietabedreig'i door de groepsmacht. Een goede basis voor uitbouw van dit groepsrecht is gelegd door de Wet op het algemeen verbindend en onverbindend verkla re» van Ondernemersovereenkomsten, vooral hierom, wijl men zioh b'j deze „ordenings' poging heeft weten te hoeden voor de gevaren van het groeps collectivisme en groeps-indivi dualisme. Wil deze basis echter worden tot een hecht fundament, dan zal zij nog naast zich moeten krijgen een rechtsregeling op de groepen zei ve en op de onderlinge verhouding van gro"i en individu. doordat heel de natuur aan het bovennatuur lijke wordt opgeofferd? Wel schijnt de indi recte macht van de Kerk over de maatschap pij soms een kruis voor intellectueelen, maar juist het land, dat stads Luther niet ophield vrijheid te preeken, ziet de vrijheid door het Christelijk geweten waarborgen. De eenige redding voor de menschelijke waardigheid komt in de Kerk te liggen. Tsaristische tirannie of proletarische dicta tuur of welke partydwang ook, ze geven een verwarring, waaruit Christus, die onder Pon tius Pilatus als Martelaar van de ware vrij heid stierf, ons alleen verlossen kan. Het recht van den sterkste levert ons aan het brute geweld over, de zwakke heeft bescherming noodig en de Kerkgeschiedenis vormt één doorloopende emancipatie vanaf Paulus' on weerstaanbaar teederen brief aan Filemom Hier opent de spreker volgens het taz c van Möhler en Newman een perspectief op verleden. ,,„t De vrije wil is een natuurlijk verm. den mensch geen recht geeft.om doen. Wij kunnen zondigen, zondigen; dit verschil is zoo eenvoudig als het onderscheid tusschen fysiek en moreel. Samenleving onderstelt tucht en tucht brengt wetten mee tot regeling van het geweten. Vrijheid beteekent het recht om onze plich ten tegenovejr God ongehinderd te vervullen, zooals de vogel vrij is om te vliegen. Gewe tensdwang zou tegen de natuur van den geest ingaan, ómdat de wil niets aanvaardt, eer de rede toestemt. De Koran, overweldigt, het Evangelie overtuigt. De canonist mag door den historicus wel herinnerd, worden aan de ervaring, dat geweld nooit de Kerk bevorderd heeft; immers toen de Protestanten hun slachtoffers van de inquisitie hadden, waren ze voor het Katholicisme verloren en geen zee van apologie wascht dit dierbaar bloed in hun oogen af. Waar blijft dan de beloofde vrflheid? Het Christendom heeft niet alleen onbevangen natuurwetenschap mogelijk ge maakt, door den ban van totem en taboe ie verbreken, maar ook het begrip wereldge schiedenis geschapen door den vreemdeling niet meer als barbaar of vijand te beschouwen. Wij danken voor een gebondenheid, die ons evenveel draagt als bindt. Een zwervende Er zijn zelfs theoritlci, die het subjectieve recht van den enkeling niet anders zien, dan als de resultaten van verplichtingen, aan an deren opgelegd. Is er dan wel aanleiding om aan het positieve -echt een andere functie toe te kénnen, dan die gelegen is in bepefking van de vrijheid? Het probleem wordt echter op deze wijze verkeerd gesteld. Het positieve recht als zoo danig staat niet in een vaste verhouding tot de vrijheid. Zoekt men de positiviteit van een rechtsregel alleen in den wil des wetgevers, dan is het duidelijk,, dat diens toevallige wil het gehalte aan vrijheid of gebondenheid van de wet bepaalt. Het antwoord op de gestélde vraag is dan niet te het algemeen te geven. Alleen betreffende een bepaald geheel van re- geien is dan vast te stellen, of de vrijheid of de gebondenheid praevaleert. Anders wordtdit, wanneer men de vraag herhaalt ten aanzien van het positieve recht, zooals dié wezen moet, deel van het recht, dat buiten de stoffelijke ervaring in het gees telijke verankerd ligt. Positief recht dat nim tegelijk onrecht is, doch deelt in de elge" schappen van het recht wijst eenieder a wat hem toekomt, wat het zijne *s-vnl„t primaire roeping van het recht. va^ I dat niet do verplichting, doch de bevoegdheid r™Vfpe"'t'h t recht de vorm der vrijheid. Dit geldt ook voor het particuliere leven. De juristen mogen trotec» dat n dienst van het recht, in dienst staan van de VrMaar' niemand mag vergeten, dat ddér zijn ijheid eindigt, waar eens anders recht be- vr: gint BAGDAD, 1 Juni. (R.O.) De commissie van drie deskundigen, die door den volken bond naar Irak gezonden is, om de mogelijk heid te onderzoeken, de Assyrische Christe nen naar Syrië over te brengen, hebben hun onderzoek beëindigd en het land verlaten, na uitgebreide besprekingen- met de Assyrische stamhoofden. Volgens de plaatselijke berichten zal het aantal Assyriërs, dat er.de voorkeur aan zal geven, Irak te verlaten de tienduizend niet te bóven gaan. Hun overplaatsing naar het: district Kha- b'óur,. in Syrië, kan begin September ver" wacht worden.. andere geestelijke en wereldlijke overheden, heeft Z. Em. de kardinaal-aartsbisschop, de plechtige inzegening verricht en de eerste H. Mis pontificaal geassisteerd. Bij het inzegenen van de nationale basiliek, paste een nationale belangstelling. Deze is op schitterende en niet zelden ook op aan doenlijke wijze tot uiting gekomen door het b'J deze plechtigheid aanwezig zijn van ontelbare leden van de H. Hartbonden, van de vereeni- gingen voor Katholieke Actie en van de bloeiende groepeeringen van de katholieke jeugd van België. Déze hadden een zee van vlaggen meege bracht, met namen er op van uit de meest afgelegen en de meest nabije plaatsen van het land. Men mag gerust zeggen, dat geheel de katholieke natie, bezit heeft genomen van dit nationaal heiligdom. Bij het rijden ten opzichte van trams zijn de volgende punten in acht te nemen. 1 Langs een stilstaande tram met pas- seeren als er met voldoende ruimte voor de in- én uitstappende passagiers overblijft 2. Een tram mag niet Unks worden inge haald. als men daardoor op de linkerhelft van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbijgaande trams doorglippen, is hoogst gevaarlijk. GEZONDHEIDSRAAD. STEFAN ZWEÏG'S LOPE DE VEGA- MANUSCRIPT. Nadere ophelderingen. Nadat Stefan Zweig het bericht de wereld in had gestuurd aangaande zijn ontdekking van een onbekend stuk van den Spaanschen too- neelschrijver Lope de Vega, wiens eeuwfeest dit jaar door heel Spanje wordt gevierd, heeft hij van tal van deskundigen in deze materie en uit diverse landen brieven ontvan gen, waarin men twijfel uitsprak aangaande de juistheid zijner mededeelingen. In onze krant heeft prof. van Dam er op gewezen, dat het stuk, waarover het hier klns' "ka- corona de Hungria y la infaust» ^gamja" (De kroon van Hongarije, of de o eehtvaar- dige wraak) geen onbekend stu is. Het be hoort tot de honderden werken van dezen buitengewoon productieven auteur en het werd opgenomen te ^n publicatie van de Spaansche Academie-de Obras de Lope, deel- II te het jaar l916' Deze weergave is echter een copie van het werk van den schrijver. Uit de gevoerde gedachtenwisseltag tus schen zwelg en de deskundigen is nu geble- ken, dat hetgeen hij gevonden heeft, het ori- ginéele manuscript ia, dat hier en daar van de copie verschilt, maar naar het schijnt, niet hl belangrijke mate. ,Het origineel wefd iri 1831 door den Spaan- 'söhen collectionlst en geleerde de Olozaga, die toenmaals. Spaapsph. Mnbassadèur te Parijs was, aan een. Engelschè Vriendin geschonken. Het draagt zijn opdracht' „Tó the best Spanish scholar I know in England and to my best friend Lady Esthope". Het manuscript was afkomstig uit het archief van het adellijke geslacht der Astorga's. De ontdekking van Zweig is aldus tot haar proporties teruggebracht. Van bijzonder groote waarde is ze niet, aangezien er talrijke manuscripten van Lope de vega bestaan, in totaal 35. Vijf hiervan bevinden zich in Italië en bij deze vijf zijn er enkele, die werkelijk nooit gepubliceerd' zijn en ook niet in de com plete uitgaaf van de Spaansche Academie werden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2