I ACTIE VAN DE R. K. STAATSPARTIJ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 JUNI 1935 No. 17275 STADSNIEUWS. DE GROOTE PROPAGANDAVERGADERING. IN 58ste JA AT?OANO. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET BELANG DER EENHEID. Handelen volgens onze principen. DE MENSCH WIKT, MAAR GOD BESCHIKT. het streeknet. v. d. AREND, Hoogstr. 91, Tel. 68814 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. tel NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. BIJ bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN «tin steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar t fi cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 et* Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadlgheidsadv. half tarief. Voor Uefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.—15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. .Gratis-Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongeval500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog f 150— bij verlies van een duim 75_ bij verües van een wijsvinger j 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt ZOOVER KOMT HET. In „De Vaan", het orgaan van de K. D. P. van II j-1. komt een bestuursbericht voor uit Rotterdam 't is ten minste door den secretaris gesigneerd. In dit bericht lees ik de volgende zin: „Bespreking volgt over de ondervonden tegenwerking, niet in het minst van de zijde der geestelijkheid, die behoudens enkele gunstige uitzonderingen, zonder met steekhoudende argumenten te komen, het overwicht van hun ambt mis bruiken om onze organisatie van uitslui tend katholieken, ten gunste van de R. K. S. P. te bestrijden". Echt katholiek gedacht hé? De geestelijkheid, behoudens enkele gunstige uitzonderingen is volgens de K. D. P. dus op den verkeerden weg. Immers zij m i s b r u i kt het overwicht van het ambt want zij trekt de R. K. S. P. vóór bij de K. D. p. Die geestelijkheid moet dus andersom doen, Wat beteekent dit? I>at zij in het oog der K. D. P. pas goed zou zijn, indien zij de K. D. P. bevorderde. Met deze daad zou diezelfde geestelijkheid dus de heilige gehoorzaamheid opzeggen aan de Bis schoppen, dus aan den Paus, den Plaatsbe- kleeder des Heeren. Dan zou ze haar taak juist opvatten. Zou men er niet om lachen, als de verblinding dier menschen niet zoo betreurenswaardig was. Immers, het Episcopaat heeft herhaald en duidelijk aan iedereen voorgehouden, dat alleen voor de Kerk heil is te verwachten van een krachtig aaneengesloten politieke partij. Waar dit voor de leeken een zware plicht is, niet tegen deze dringende maanroep ln te gaan zou het voor de priesters vermetele waan zoo niet erger zijn, te handelen naar het gevoelen der K. D. P. Zijn dat nog katholieken, die onze priester schap dien waanzinnigen boon aandoen? Alle katholieken, ook de onnoozele, door de leidig op dwaalspoor gebrachte K. D. P.-ers moeten door zulke taal toch wel tot heit inzicht komen, dat „hun weg niet naar ï>o m e leidt". Stemt v. Velzen, Lijst 1, no. 1. VIERING KONINGINNEDAG. In haar jongste vergadering heeft het bestuur der Oranjevereeniging, de mogelijkheid van een grootsche feestviering op 31 Augustus a.s besproken. Reeds nu werden plannen overwogen die, zullen ze verwezenlijkt kunnen worden, goede en veelomvattende voorbereiding eischen. Zoo mogelijk zal aan den vooravond van den Koninginnedag, ter inleiding van den feestdag, een taptoe worden gehouden. Ook de aubade voor het stadhuis staat weer op het programma, doch zal zeer waarschijlijk dit jaar een bijzon der karakter dragen. Aan de volksspelen op het Feestterrein zal dit jaar veel zorg worden besteed. Het bestuur stelt zich voor als middagnummer weer een groote optocht te orgamiseeren met de bedoeling de burgers zooveel mogelijk de lust te bene men buiten de stad feest te .gaan vieren. Een stad als de onze, met ruim 60.000 inwoners kan zeer zeker in staat worden geacht met een be hoorlijke optocht voor den dag te komen. Onze industrie en handeldrijvenden middenstand wordt hierbij de gelegenheid geboden een flinke reclame voor hun zaken te maken. Vermoede lijk zal ook een kano-wedstrijd plaats hebben. Speciaal voor het avondnummer, dat steeds op het feestterrein gegeven wordt, wordt veel werk gemaakt. Het bestuur- is in onderhande ling over de opvoering Vaitl zeer interes sant „historisch spel", voorts muziek, zang en zoo eenigszins mogelijk tot slot het traditioneele vuurwerk. Ter voorbereiding benoemde het bestuur een aantal commissies voor de verschillende onderdeden der feestviering, die binnen enkele weken met uitgewerkte voorstellen zullen komen, waarna het bestuur der Oranjevereeni ging definitieve beslissingen zal nemen. VEREENIGING TOT DAADWERKELIJKE DIERENBESCHERMING. De Vereeniging tot Daadwerkelijke Dieren bescherming heeft in haar gebouw aan de Hoofdstraat 259 een ledenvergadering gehouden. De opkomst was niet bijzonder groot. Besloten werd daarom de bestuursverkiezing tot de eerst volgende vergadering op 20 Juni a.s. aan te houden. Het verslag van den secretaris werd goed gekeurd; uit het verslag van den penndngmees- teresse bleek, dat het nadeelig saldo van het vorige jaar van 133.38 was gestegen tot 264.42. Verder bleek uit het verslag, dat alle onkos ten voor het in orde maken van het asyl niet ten laste van de vereeniging vielen. De arbeid aan de inrichting is gratis verricht. Groote verrassing bracht een schrijven uit Den Haag, waarin enkele dierenbeschermers het geheele tekort toezegden te zullen aan zuiveren. Gemiddeld waren 32 dieren per week in het asyl opgenomen; aan voeder voor de dieren is een bedrag besteed van 195.90. Dit is per week en per dier ongeveer 8% cent.. Dit lage cijfer is bereikt door medewerking van enkele winkeliers hier ter stede, waarvoor het bestuur deze winkeliers zeer erkentelijk is. Na rondvraag heeft de voorzitter, de heer A. L. van 't Hof de vergadering gesloten. Cisterenavond hield de afdeeling Schiedam van de R. K. Staatspartij, onder leiding van den heer Nouwens, een groote propaganda- vergadering in het Gorzenhuis. Aanwezig wa ren, behalve de drie sprekers van dezen avond, het bestuur van de iesvereeniging „Recht, Pieht en Orde", en de gemeenteraadsleden de heeren mr. W. Kavelaars, J. v. d. Berg. De heer H. J. Steens was wegens ziekte en de heeren C. Janse, van Iersel en Swartjens wegens zakelijke rede nen verhinderd aanwezig te zijn. De voorzitter wees er op, dat aan leden van de Kiesvereeniging de gelegenheid zou worden geboden met de sprekers van gedachte te wis selen en wekte allen, die nog geen lid mochten zijn, op, om zich zoo spoedig mogelijk op te geven. De bewoners van de Gorzen, die Vrijdag in het Bondsgebouw een vergadering zouden willen bijwonen worden ook daar gaarne ont vangen. Allereerst voerde nu het woord de heer C. Etman, die ongeveer als volgt sprak; Wij staan dan weer voor de periode, dat de R. K. kiesgerechtigden worden opgeroepen hun stemplicht te vervullen. Zullen zij dit doen zooals het behoort? Katholieken toch stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij. Nog geen menschenleeftijd geleden waren de liberalen de aangewezen figuren op politiek terrein. Katho lieken hadden geen of bijna geen invloed in het politieke leven. Nu hebben wij gelijke rechten. Dus men zou zeggen, het is geen vraag meer, waarop de ftoomsoh Katholieken moeten stemmen. Voor een goed katholiek is dat, volgens spr., ook geen vraag meer. Stemt op de R. K. Staatspartij! Zoo móet het zijn, omdsf zij de belangen van het katholieke volk en die der ganische samenleving goed be grijpt. Maar er heerseht verwarring. De wereld crisis heeft de menschen uit hun evenwicht geslagen. De arbeiders loopen reeds jaren werkloos rond en worden hopeloos, terwijl de middenstander niet meer weet wat er van zijn bedrijf terecht zal komen. De lasten worden steeds zwaarder. In hun ontstemd gemoed geven zij de overheid van alles de schuld. Het i,s te begrijpen, maar niet goed te keuren. Ook onze gemeente heeft de zware druk van de wereldcrisis ondervonden en maatregelen moe ten nemen, die in normale tijden nooit behoef den te worden genomen. Spr. wilde enkele maatregelen voorlezen, niet om verantwoording af te leggen, maar als motiveering van de moeilijkheden, die het gemeentebestuur en de raad ondervonden hebben in de afgeloopen periode. 26 Februari 1932 hadden wij een raads vergadering, waar de volgende puin,ten aan de orde werden gesteld: le. Het gemeentepersoneel betaalt 3 pet. meer in zijn pensioenfonds. 2e. Voorgesteld wordt 70 opcenten op de gemeente- fondsbelasting. 3e. Vleeschfceurin,gsbelastin°' verhoogd van 2 tot 4. 4e. Verhooging der vermakelijkheidsbelasting van 15 tot 20 pet. 5e. Meter- en muntgas verhoogd met 1 cent pat M3. en dat alleen om de financieele steun van het Rijk te krijgen, die de gemeente niet kon missen. Ook was er in de raadsvergadering van 9 Juni 1932 een pijnlijk geval; Schoolreisjes, die door de gemeente werden gesubsidieerd zagen deze bijdrage tot op de helft terugge bracht. De gemeentefinanciën waren de oorzaak. Op de vergadering van 24 Juni 1932 kwam de slechte toestand der gemeentefinanciën weder tot uiting. Er moest tot belastingverhooging worden overgegaan en wel van de le naar de 2e klasse. Moesten wij R. K. raadsfractie-leden hieraan medewerken? Ja, vergadering. In het belang van de gemeente en in het bijzonder van de werkloozen. Wij hebben, zoo zie ik het, toen een loonsverlaging voor het gemeente- Personeel te voorkomen. In de vergadering van niet denken, dat bij een andere samenstelling van den raad daar maar iets aan te verande ren is. Geen enkele politieke richting kan deze economische crisis oplossen. Geen sovjet, geen nationaal-socialisme en ook geen K.D.P. Het communisme is onze radicaalste tegenstander. Het komt er openlijk voor uit, dat er voor een goed katholiek bij hen geen plaats is. Nationaa 1-Socialisme en Nationaal Herstel. Ja, dat zijn hier nieuwe partijen of bewegingen. De een of andere bewuste of onbewuste, of laat ik noemen uit het evenwicht geslagen midden stander zou soms zijn stem uit willen brengen op die partij, laat hij dan eens rustig bedenken de consequenties van zijn daad en ik weet zeker dat hij zal stemmen op No. 1 van lijst 1. En de K.D.P. vergadering. Wat gaat men daar te keer. Zijn zij de groote voormannen der R. K. S. P. vergeten, die tot aan hun dood voor kerk en maatschappij hebben gewerkt. Ondank is nu eenmaal 's werelds loon. Maar een goed katholiek stemt al was het alleen maar uit dankbaarheid voor het werk onzer groote voormannen en de vortzetting daarvan op dc- üjst der R. K- Staatspartij. Spr. heeft h-et blad van de K.D.P. „Onze Vaan" gelezen en wat zijn aandacht trok was dit: Op een ledenver gadering op 22 Mei 1935 te Rotterdam kwam o.m. het volgende voor: De heer van Bunen oppert het door hem reeds toegepaste idee: om Parochie- en Verbondsbladen, welke zich te buiten gaan, als het ware gebrandmerkt terug te zenden. De heer Timmermans kent iemand, die geen Parochiebladen wil rondbrengen, zoo lang er iets over politiek in staat. In datzelfde blad komt het volgende voor: dat zij in geen enkel opzicht steun kunnen verleenen aan can- didaten der regeeringspartijen en bovendien niet aan candidaten der R. K. Staatspartij. Is dat nu Roomseh Katholiek? In „Onze Vaan" van 28 Juni 1935 komt een artikel voor: De Vakbeweging en Wij. In dit artikel worden de leiders onzer R. K. Vakbe weging danig de les gelezen, die zij te volgen hebben. Je moet maar durven. Het een en ander komt hier op neer. Priesters moeten zwijgen over de éénheid, volgens de K.D.P. Maar dat nooit. Priesters zwijgen niet. Zij spre. ken zelfs in Duiitschland tegen de Nazi-regee- ring als er gevaar dreigt voor de Kerk, zij zwijgen dus hier niet voor de K-D.P. Spreken zullen zij. De R. K. Staatspartij, een der sterkste pilaren waarop de Kerk rust, moet bewaard blijven, die mag niet worden verzwakt. De bestuurders van het R. K. Werkliedenverbond zwijgen ook niet op hun bevel en wijzen op de eenheid en sporen de leden aan, die eenheid te bewaren. De R. K. Vakbeweging in Nederland is de tweede pilaar, waarop de Kerk rust, ook deze moet sterk blijven. Beide zoeken zij de sterkte in de eenheid. Deze beide na te volgen is altijd veilig. Bewaar dus datgene wat onze Katholieke voormannen ons hebben nagelaten, aldus besloot spr. zijn rede. den huid, In de afgeloopen maand werden in de rich ting SchiedamRotterdam 174.919, in de rich ting RotterdamSchiedam 175.540 gesprekken gevoerd. In totaal dus 350.459 gesprekken. gemeenteraad van 23 Augustus 1932 werd - gebracht aan den burgemeester door een daaiThii 1? SDAP' v00r hetgeen hij had ge- J Nationaal Crisisoomité, omdat het tr-fi crc Was voor de tweede maal geld los e Voor de Sohiedamsohe werkloozen. rf11 °nS bij' dlie hulde aansluiten, maar „matten de oPmerklng, dat de verdeeli die het Nationaal Crlslscomit. q de juiste was. Men verdeelde het geld per inwoner en wij maakten de opmerking, dat het om voorkwam, dat dit pea- werklooze moest geschieden. Schiedam zou daar een groot voor deel van hebben. Burgemeester Stulemeijer beloofde in die richting te werken, wat hij dan ook met succes deed. Bij de behandeling van de begroeting 1933 hebben wij, R- K. raadsfractie leden, behandeld de huren van woningen, die hiier ter stede met Rijksvoorschot waren ge bouwd. Toen met nog geen gunstig resultaat. In de gemeenteraadsvergadering van 28 April 1933 kwam wederom een 3 pet. loonsverlaging voor het gemeentepersoneel. Oorspronkelijk was 5 -2 pet. bedoeld. Deze verlaging had een geheel organisatorisch karakter. Zij was met het G. O. behandeld. Wij hebben daarom voor gestemd. Ook bij de begrooting van 1934 heb ben wij onze volle aandacht geschonken aan wonjngbouw en huurverlaging. Dit moet ik getuigen dat woningbouw en huurverlaging een stuk levenswerk van mr. van Velzen is. Een grooter democraat da-n hij hebben wij hiervoor n-iet noodig. Men ziet, dat vele maatregelen genomen moesten worden, die drukken op de inwoners. De groote werkloosheid in onze gemeente is daarvan de oorzaak en men moet, Hierna voerde mr. M. M. van Velzen het woord. Wanneer men ziet, dat het nu reeds vier jaar geleden is, dat de verkiezingen zijn geüou- den, dan ziet men hoe spoedig zoo'n periode is afgesneden. Hoe snel is die tijd gegaan! Hoe veel vraagstukken, zoowel moeilijke als makke lijke, al of niet gepaard gaand met verwarring der geesten zijn in de afgeloopen jaren en ook nog op den dag van heden aan de orde geweest of nog aanwezig. Met genoegen constateerde spreker de komst van onzen nieuwen burgemeester mr. dr. van Haaren, in de vergelijking, dat achter de wolken de zon steedis blijft schijnen, zulks in verband met het feit, dat de zon aan het katholiek politiek firmament ook wel eens dreigde te ver duisteren. Dank zij de krachtige actie van katholieke zijde mocht deze lichtstraal echter in Schiedam doorbreken. Spreker citeerde enkele punten uit het boek van den eenigen tijd tot het katholiek geloof bekeerden oud-minister mr. Marchant: „Tot Verweer". Op grond van de in dit boek vermelde feiten, toonde mr. van Velzen aan, hoe dikwijls de haat tegen het katholicisme terug te brengen is tot totale onkunde. Wanneer de onkunde bij de politieke tegenstanders zou kunnen worden weggenomen, zou ook voor hen de weg tot de katholieke ge dachte openstaan. Spreker onderwierp hierna het werk van de katholieke raadsfractie aan een onderzoek en ook zijn persoonlijk aandeel in het gemeente lijk bestuur, al of niet gesteund door den raad of door de geheele of een gedeelte der R. K. raadsfractie. Hij kon zeggen het katholieke program en beginsel zooveel mogelijk te hebben beleefd. Als wethouder der technische bedrij ven toonde hij aan, hoe deze bedrijven zich zoveel mogelijk bij het aanpassingsprogram hebben aangesloten en zulk®, indien mogelijk, zullen blijven doen. Spreker is het standpunt toegedaan, dat wan neer aangepast moet worden aan de slechte economische omstandigheden, ook de overheid daartoe het voorbeeld dient te geven. Op he,t gebied van woningbouw heeft mr. van Velzen zijn sporen verdiend. Als citaat aaide hij hier aan, wat mr. Marchant over een re e van dr. Poels heeft geschreven, die de kro woningen brandmerkte als „de noodkist". Spie ter mag misschien bij het opruimen uer- soonlijke belangen der eigenaars wel eens heb- beïl geschaad, voor hem staat het echter vast, dat in een slechte woning ziekte- en andere toestanden heerschen kunnen, die nóch voor den geest, noch voor het lichaam geduld kun nen worden. Zonder goede woning gee goed gezin, zonder goed gezin geen goede maat schappij, aldus mr. van Velzen. Wanneer dan ook de economische omstandig heden zouden opklaren zou hij het opruimings- werk der krotwoningen weder ter hand nemen, zonder natuurlijk in beuzelarijen te vervallen Spreker wees er verder op, hoe mede onder zijn wethouderschap, Schiedam in de van Marumslraat woningen heeft doen bouwen voor de groote gezinnen, die .er mogen zijn en de gemeente nog niet veel gekost hebben. Daar wonen menschen in van alle gezindten, tot hun volle tevredenheid. Hij wees verder op het groote werk, dat door de Staatspartij-politiek verricht wordt. Zoowat op ieder gebied treft men daar de beste resul taten aan. Ziet naar de geestelijken, de broeders en zusters in de ziekenhuizen en naar ander katholieke instellingen. Zij werken tot heil der maatschappij. Wat moeten dan andere politieke partijen doen, als bijv. „Nationaal Herstel' Hebben wij dan iets stuk gemaakt? Wat valt er te herstellen? Ja, in 1918 toen heeft de Staatspartij getoond „Nationaal te zullen her stellen" indien men het waagde de troon en natie te zullen omver werpen. De eenheid der Staatspartij heeft toen bewezen hoe zij in het belang van rust en orde in de samenleving werkte. Hoe bijv. het Nationaal-Socialisme hier in Nederland buiten politiek om iets wilde gaan uitrichten was spreker niet recht duidelijk. Wat. de Sociaal Democratische Arbeiders Partij betreft, wees spr. er op hoe de vogelaar lokt. Godsdienst is daar privaatzaak, zegt men. doch waarom scheldt en bespot de S.D.A.P, dan in haar pers en politiek kabinet den katholiek geworden minister Marchant? En wat te zeggen van de houding der S.D.A.P. voor een sterk gezag? Dat komt, omdat de S.D.A.P. bang is geworden voor de communisten, die aan hun politieke jas hangen en die ze niet makke lijk met een „zwak" gezag kwijt kunnen. Maar, waarom had de S.D.A.P. dan zoo'n hek-el aan een „sterk" gezag, toen de kruiser ,.De Zeven Provinciën", in In-diië door muiters, waarvan de meesten roode broeders waren als een muiteraschip werd behandeld. Wat te zeggen van de K.D.P.? Het is spreker niet duidelijk hoe men wanneer men de woor den van den heer de Haan nagaat, die hij pas in Eendracht gesproken heeft, zich nog katho liek duift te noemen. Immers de heer de Haan, wil uit de kerk gaan wanneer een geestelijke over politiek zou spreken. Wat te denken van een partij waar zoo'n gedachte leeft. Wanneer men zou denken, dat de kannolieke gedachten en de belangen van de werknemer daar het best gediend worden, vraagt spreker of één K.D.P.-er als gemeenteraadslid dan wat zou sBntaen uitvoeren, of sterker nog, wat voert feitelijk mr. Pius Arts in de Tweede Kamer uit? Alle partijen bijvoorbeeld hebben hun beste sprekers 't woord laten voeren bij de ontwerp- wet, waar het gaat om de verbindend verkla ring van ordeningsovareenkomsten. Daar heeft echter mr. Pius Arte geen woord gesproken! Daar had hij, als hij zoo op de bres staat voor de belangen van den kleine man, moeten spreken. Wie er wel sprak, was de Staatspartij! Mr. Pius Arts staat zelfs bekend te behooren tot de kamerleden, die het minst op de zittin gen der Tweede Kamer verschijnt. Hoe wil zoo'n partij nu iet-s komen vertellen over encycliek-toepassingen enz. De K.D.P. zou aan de geestelijken willen ver bieden als Nederlandsch staatsburger over politiek te spreken. Dat is een recht, dat ieder Nederlander bezit. Waarom een geestelijke dan niet. Betalen die geen belasting? Zijn dat zulke slechte vaderlanders? Er zijn er minder. Dat iedere katholieke man of vrouw goed wete, dat bij de K.D.P. geen heil voor gods dienst of hiernamaals op deze wijze te halen is, Slechts de groote, krachtige R. K. Staatspartij, gesteund door ieder katholiek denkende Neder lander kan tot heil van kerk en maatschappij, voor een ieder iets uitrichten. Daarom stemmen wij allen katholieken dus op de R. K. Staats partij Hierna kreeg ons gemeenteradslid, de heer J. G. van Dorp het woord, die als volgt sprak: Onze goe-gemeente wordt zoo eenmaal in de vier jaren opgeschrikt of geëlectrificeerd door d'e aankondiging „Gemeenteraadsverkiezing". Vooral in een gemeente waar men elkander goed kent, geeft dit wel eens aanleiding tot stof wolken. Critiek is goed, critiek moge er zijn, maar dan moet zij opbouwen. Ook laat men zich gemakkelijk verleiden om leden van den gemeenteraad te kwalificeeren en af te meten naar de lengte der redevoeringen die door hen in de raad werden afgestoken. Men zij redelijk. Want veronderstel eens dat alle een en dertig leden van onze raad aan het praten sloegen, ellenlange redevoeringen gingen houden over een en hetzelfde onderwerp, zoo'n raadszitting zou eindeloos zijn, onvruchtbaar en zou de ge meente op groote financieele offers komen te staan. Elke fractie in de raad is een organisatie op zich zelf, in alle deze fracties worden de voorstellen en onderwerpen grondig bestudeerd en door den woordvoerder in de openbare zit ting behandeld. Doch het begin van deze werk zaamheden ligt in de commissie van advies. Het is in deze commissies waar het grootste arbeidsveld ligt voor het gemeenteraadslid. Dat de slechte economische toestanden van heden, oorzaak van veel verbittering zijn, valt te betreuren maar is begrijpelijk. Doch het is een groote fout van hen, die in deze omstandig heden hun vertrouwen opzeggen aan die man nen, die onze gemeenschap vertegenwoordigen en deze functie volgens eer en geweten bekle den. Verbittering heerseht onder velen van ons. Wij zijn niet tevreden, niet voldaan. Dat kan ook niet in dezen droeven tijd. Maar toch, voor ons katholieken is 't niet moeilijk, te weten wat onze plicht is. Door heel het wereldgebeuren loopt de draad van Gods ondoorgrondelijke Voorzienigheid. De mensch wikt maar God be schikt. Op U o Heer heb ik gehoopt en in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden. In het tweede gedeelte van zijn rede gaf VOOR ZIEKENFONDSLEDEN Reel. 131S Een ons Corn. Beef m. 1 onsKalfsgeh., sam. 4onsG.dseBr.kaas40+ 4 pond Andijvie 6 pond Jonge Spinazie 4 ons Rund- of Var kensgehakt 4 ons Tutti Frutti 2 pond pr. Bassein-rijst pond Allerhande 6 ons Vermicelli of 2 pond Hol!. Tomaten Snelbutfet: 2 Croquetten mei doperwtjes en aardappelpurée. 14802S 38 spreker een uiteenzetting hoe in den tegen woordigen tijd de verhouding van het grootste gedeelte der wereld ten opzichte van de R. K. Kerk is. Hij haalde o.a. aan, hoe de partijen, die verkondigen, „Godsdienst is privaatzaak' juist deze weken in hun pers zooveel mogelijk den katholiek geworden oud-minister Marchant naar beneden gehaald hebben in strijd met het door hen zoo vaak herhaalde „Godsdienst is privaatzaak". Wat er verder te verwachten is van partijen, die de Nationaal-Socialistische grondbeginselen zijn toegedaan, toonde spr. met voorbeelden aan. Hoe bijv. in Duitschland ten aanzien van de Geestelijkheid en Geestelijk Ordebezit wordt opgetreden. Het fanatiekste heidendom wordt daar aan de burgers opge drongen, de Godsdienst van Christus wordt zoo veel mogelijk neergedrukt. De Gestapo, di. de geheime staatspolitie, speurt naar de gezind heid der burgers, zijn zij het niet eens met het gevolgde heidensche regiem, dan worden zij in „Schutzhaft" genomen. In dien Schutzhaft wor den zij naar ziel en lichaam gekweld. Dit is de vrijheid die de Nat. Soc. richting ook in Neder land aan de burgerij wil komen brengen. Het is een onomstootelijk feit, dat bij circa 20 Orden en Congregaties bezittingen zijn gecon- fisoeerd. Is dit een teeken van vrijheid? Dat er overtredingen gepleegd zijn door kloosterlingen tegen de financieele bepalingen inzake den uit voer van Duitsche deviezen behoeft niet te worden ontkend, want afgezien van de twijfel achtige gevallen bestaan de overtredingen der kloosterlingen in het betalen van hun buiten- Jandsche schulden in ondersteuning van hun buitenlan-dsohe studiehuizen, om deze voor grooten nood te bewaren en in de onontbeerlijke ondersteuning aan hun Missieën, waarvoor de kloosterlingen vergeefs permissie hebben ge vraagd. De orden handelen dus uit gewetens dwang en zijn verplicht, wanneer ze bestaan en doel willen handhaven de zware bepalingen aangaande de deviezen te overtreden. Een Mis sionaris bijv. kan men toch met 10 R.M. reis geld niet naar een Missie op de Zuidzee Eilan den sturen. De Duitsche Nat. Soc. Deviezenwet v-erlangt dit kunststuk. Geen wonder, dat er geestelijken zijn en ook particulieren, die zich aan deze Nat. Soc. Heilstaatwetgeving niets ge legen ia ten liggen. Wanneer we ons nu wenden tot de geestesstroomingen in ons land, is het een red-en voor ons katholieken om onze eens gezindheid te bewaren en paraat te zijn. Ook aan het adres van de K.D.P. heeft de heer van Dorp eenige woorden gezegd. Zoo bijv. dat de K.D.P.-ers de grofste fout begaan, met te constateeren, dat een derde der Neder- landsche bevolking zich binnen de kerkmuren opsluit om 's lands belang te behartigen. Dit is een fatale onwaarheid, maar wellicht ook pure onwetendheid. De Kerk is niet de dienaresse der sociale beweging, maar de sociale beweging heeft de idealen der Kerk te dienen om de menschen te helpen, hen zoo tot hun einddoel, tot God, te brengen. Alle streven naar gemeen schap blijft vergeefsch, wanneer de gemeen schap met God niet hersteld wordt. Tenslotte vroeg spreker aan allen de wijze raad van Thomas a Kempis te wlll-en volgen, n.l. om niet zoo zeer te letten op wie er iets heeft ge zegd, dan wel wat iemand heeft gezegd. Na een flink applaus, nam de voorzitt.er der R. K. Kiesvereeniging, de heer Th. Nouwens, het woord en dankte d-e drie sprekers voor de moeite, die ze zich getroost hadden om hier een uiteenzetting op politiek terrein te geven. Niemand maakte van de geboden vraag- gelegemheid gebruik. Met een opmerking, dat men zich ditmaal niet vergissen kan, want No. 1 van Lijst 1, is het eenvoudigst, werd deze geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Verwacht wordt: Matige, aanvankelijk tijdelijk nog krach tige, Zuid-Westelijke of Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin. gen, waarschijnlijk eenige regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 1L Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eioy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Aiberdingk Thym". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Peul v. cL Putten). Groote zaal van den R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot hall 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiebuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van EcL Fiipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K_ Gorzen in het Parochiehui* lederen Vrijdagvond van half 9 tot half 10 sociale ontwifckeiingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonlus" van 5—0 uur zitting vao het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. Vrijdag 14 Juni. In denR. K. Volksbond 8.15 uur R. K. Staats partij. Dezelfde sprekers. Dinsdag 18 Juni. In denR.K.Volksbond 8.15 uur R. K. Staats partij. Spreker Weleerw. Heer Henri de Gree- ve. BLOEMPJESDAG „ZWAKZINNIGENZORG". Uit het bestuur der Vereeniging „Zwakzin nigenzorg" te Schiedam, heeft zich een com missie gevormd, die op Zaterdag 22 Juni a.s. een bloempjesdag zal houden ten bate dier vereeniging. Deze commissie bestaat uit: K. J. Heijboer, voorzitter; D. Grimeijer, lid en mej. S. C. Bok, secretaresse. Vervolg Stadnieuws, zie pag. 4 Derde Blad, 14 Juni: Diergaarde, Harm. Orkest Rott. Philh. Genootschap, 8 uur. 15 Juni: Doeletuin, concert van politiever. eenigingen, 8 uur. 16 Juni: Diei. Rott. Solistenensem ble, 3 uur. 18 Juni: Remonstratnsche Kerk, orgelcon cert Ferd. Timmermans m. m. v. Lini Schro der en Willem Brederode. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 Juni, in: Grand, Ball im Savoy (voor volwassenen); Thalia, Een ster valt van den hemel (voor volwassenen); Capitol, AJleen voor U; City, Alleen voor U; Roxy, De beheerscher der wereld; Studio, De laatste milliardair; Lumière, Alles voor niets (boven 18 jaar); Corso, Die Csardasfürstin (voor volwassenen); Ooster, De vluchteUng uit Chicago (voor volwassenenColosseum, De Witte (voor volwassenen; Scala, 12 ambach ten 13 ongelukken (voor volwassenen); Cen traal, Verloren in de stratosfeer (boven 18 jaar)Olympia, Wat hun leven verwoestte (voor volwassen) D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Hotel Het Witte Paard (Ensemble Adolphe Engers) 8.15 uur. Schiedam. Pasagetheater, 8 uur. „Een nacht van Lief- Ie". (volwassenen). SCHIEDAM, 12 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. U. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling ƒ1,40 ƒ1,50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1