KABOUTERS WAAR GAAT HF, NAAR r IN FRANKRIJK TOE? DONDERDAG 11 JULI 1935 GOUDA. J. L. BRUNS f. DORDRECHT. D. A. SMITS f. RECHTSZAKEN. DE GEVKEESDE 14DE JULI. De werkelijke gevaren zitten dieper dan in de manifestaties van Zondag a.s. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. WERKNEMENDE MIDDENSTAND. BERKEL EN RODENRIJS. BRIEVEN OP ADVERTENTIëN. ZIJN Bedenkt in al uux, moeilijkheden, dat er nog... KABOUTERS zijn/ Ijverig werker voor het kerkbestuur der St. Jozefparochie. Op 75-jarigen leeftijd is Dinsdagavond overleden de heer Johannes Laurentius Bruns. Een langdurig en smartelijk lijden heeft een einde gemaakt aan het welbesteed leven van dezen bekenden en algemeen geachten stad genoot. Bekendheid verwierf de heer Bruns zich vooral door zijn manufacturen- en confectie- handel, welke hij verscheidene tientallen jaren dreef op de Turfmarkt. Voor zijn zaak gaf hij al zjjn krachten, zelfs nog kort voordat de ernstige ongesteldheid hem het werken ging beletten. Rusteloos en ijverig kon men hem er altijd bezig zien. Naast de winkels, welke de laatste jaren gedreven werden door de N.V. J. Li. Bruns, waarvan de overledene direc teur was, bestond een groothandel, doch meer in het bijzonder specialiseerde de heer Bruns zich op het winkelbedrijf. In het openbare leven nam de overledene geen vooraanstaande plaats in; zijn bescheiden karakter en zijn zelfstandigheid hielden hem hiervan terug. Slechts één functie van hem is ons bekend, het kerkmeesterschap der St. Jozefparochie. In deze hoedanigheid heeft hij zich echter ongetwijfeld beduidende ver diensten verworven. Voor het kerkbestuur was de heer Bruns in vele opzichten een belang rijke steun. Op talrijke zaken had hij een helderen kijk, in gewichtige en moeilijke aan gelegenheden, in zorgen van financiëelen aard waren zijn woord en advies van beteekenis en waarde. Ongeveer 20 jaar lang, sinds 1915, heeft hij het kerkmeesterschap met liefde en toewijding en met nauwgezetheid vervuld. Hij ruste in vrede. De gezongen Uitvaartdienst zal worden gehouden Zaterdagochtend om 10 uur in de St. Jozefkerk, waarna het stoffelijk overschot vanuit de kerk wordt ter aarde besteld. Snapshots van de neis der K XVlil. Boven: storm op zee. Daaronder: een Zendeling van Tristan da C.unha aan hoord. Tenslotte drie festijnen: de entree van Neptunus, Sint Nicolaas op bezoek en Kerstmis aan boord. VUILTJE IN DEN MOND. Een buitenlandsche verscheen voor het hek je bij den Rotterdamschen Politierechter. Het was de 41-jarige Oostenrijksche Zofja M., uit Gouda. Op 30 April j.l. zou deze da me een Goudsche huisvrouw hebben mishan deld. U hebt uw geld belegd in huizen, niet waar? informeerde de wnd. politierechter, mr. Dirkzwager. Jawel, edelachtbare, in Gouda. Juist en in één van die huizen woonde mej. J. C. Heyvan der Valk. Dat is zoo. Goed, maar nu wordt u ervan beschul digd, die vrouw op 30 April mishandeld te hebben. Wat heeft u daarop te zeggen? Verd. antwoordde, dat juffrouw Hey haar had gespuwd en getreiterd. Daarop werd juffrouw Hey de zaal binnen geroepen om als getuige een verklaring a1 te leggen. Edelachtbare, zei ze beleefd, deze vrouw heeft mij gestompt en geslagen. Ze kwam op 30 April bij me voor den huur. Het huis naast het mijne staat al een poos leeg. „Als er soms iemand vraagt, hoeveel het huis doet, zeg dan maar 5.50", zei ze en dat wilde ik niet, want het huis doet, net zoo als het mij ne, 5 en geen cent méér. En toen A propos, juffrouw Hey, hebt u niet ge spuwd Ja zeker, ik had juist een vuiltje in mijn mofid. 't Was misschien tóch beter geweest even met spuwen te wachten tot de juffrouw weg was. Och, ik weet niet Heeft ze u erg geslagen en gestompt? Nou, de bril vloog van mijn neus af. En aan mijn haar trekken deed ze ook al. U hebt kort haar, zie ik. Toen was het veel langer. Er werd nog een tweede getuige gehoord, de sigarenwinkelier W. den Edel, die toeval lig was gepasseerd, toen de schermutseling tusschen de vrouwen plaats vond. Ik dacht eerst, dat er een paar meisjes aan het stoeien waren, zei get., maar toen bleek ineens dat het „meenens" was. Uit een politierapport las de politierechter voor, dat Zofja M. bekend staat als een kijf achtige vrouw. Het O. M., waargenomen door mr. baron van Dedem, eischte ƒ20 boete subs. 20 da gen hechtenis. De Oostenrtjksche werd echter veroordeeld tot ƒ10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Niet te min wenschte zij in hooger beroep te gaan. In den ouderdom van 66 jaar is de heer D. A. Smits na een korstondige ongesteldheid overleden in het algemeen ziekenhuis alhier. Een lange reeks van jaren is de heer Smits bode geweest van het Algemeen Ziekenfonds en als zoodanig was hij bij jong en oud ln onze stad een bekende figuur. Voornamelijk zal echter de heer Smits in de Dordtache his torie blijven voortleven wegens zijn langdu rig lidmaatschap van den gemeenteraad. Te samen met Dr. Stoop trad met hem in 1901 voor het eerst de S. D. A. P. in den ge meenteraad. Met groote voortvarendheid heeft Smits gewerkt aan de verwezenlijking van ztjn idealen en vooral de eerste decennien van zijn raadslidmaatschap trad hij sterk naar voren. Bij zijn zilveren jubilé als raadslid in 1926 werd hij begiftigd met de gouden eereme daille van de gemeenta Dordrecht. Lange jaren was hij voorzitter van de socialistische fractie ln den Raad. Men kan zich inden ken wat een leed het hem deed, toen in 1934 het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds van oordeel werd,' dat zijn bodeschap niet meer kon samengaan met het lidmaatschap van den gemeenteraad. Na een weemoedig afscheidswoord trok de heer Smits zich toen na 33 jaren arbeid, uit den Raad terug. Het spreekt van zelf, dat de heer Smits in den loop der jaren in de sociaal-democrati sche beweging onzer stad een belangrijke rol heeft gespeeld. De heer Smits was van huis uit Katholiek. Moge het Eeuwige licht voor hem helder heid hebben gebracht in de vele duistere vraagstukken, waarvan hfl vergeefs de oplos sing zocht buiten het geloof zijner vaderen. De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag middag a.s. om half 3 op de Algemeene Be graafplaats. Een geladen revolver op zijn broer gericht. Voor de Arrond. Rechtbank heeft zich hedenmorgen te verantwoorden gehad C. H. B., sleepbootkapitein te Dordrecht voor het feit, dat hij op 5 Juni op zijn broer den heer B. een geladen revolver had gericht en ge schoten. Doordat de revolver ketste deden zich gelukkig geen ernstige gevolgen voor. President: En hoe is het nu tusschen jullie? Beiden: Wij zijn broers. Verdediger: Als hij weer uit de gevangenis komt, zal U hem dan weer in de zaak op nemen Getuige: Ik zal hem nooit weigeren. Het O. M. ging het geheele voorval nog eens na, herinnerde er aan, dat sinds verd. schoot er niets aam de revolver was veranderd en dat verd. zich tegenover verschillende per sonen in dien zin had uitgelaten, dat hij op zijn broer had willen schieten. Het Ü.M. concludeerde hieruit, dat verd. Inderdaad doodslag op zijn broer had willen plegen, waarbij spr. ongetwijfeld wilde deu ken aan een plotselinge opwelling van driften, eischte schuldig verklaring aan poging tot doodslag en een veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger mr. F. Rrens ontkende, dat verd. veroordeeld zou kunnen worden voor poging tot doodslag, maar wel voor het sub sidiair ten laste gelegde n.l. de bedreiging. Tenslotte pleitte spr. een veroordeeling tot een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis en verder een voorwaardelijke gevangenis straf. Voorts vroeg hij of de rechtbank van daag nog uitspraak wilde doen. De Rechtbank achtte hiervoor geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak op 24 Juli Voorts heeft terecht gestaan B. v. Z„ zon der beroep, wonende te Dordrecht, die op 5 juni uit een auto van de fa. v. d. Schuyt te Rotterdam een kistje suikerwerk had ge stolen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen. Daarom eischte spr. een gevangenis straf van 6 maanden met aftrek der preven tieve hechtenis. Mr. van Os pleitte clementie. Uitsprak 24 Juli. (Van onzen correspondent). PARIJS, 8 Juli 1935. Zoo juist heeft een grootsch vuurwerk op Longchamp het Parijsche feestseizoen besloten, waaraan de crisis dit jaar wel veel van zijn glans ontnomen had en dat in elk geval niet het aantal vreemdelingen kon trekken, waarop de toch nog groote luister recht had. Wij gelooven niet, dat het de crisis alleen is, die het vreemdelingenbezoek aan Parijs zoo beperkt houdt. De politieke toestand in Frank rijk, dus voornamelijk die te Parijs, wordt in het buitenland donker ingezien. Men is daar veel meer beducht voor den aanstaanden na- tionalen feestdag, dan in Frankrijk zelf- Het is voldoende geweest, dat het zoogenaamd „anti-fascistisch front" heeft aangekondigd dien dag weer op de plaats, waar eens de Bastille stond, te manifesteeren op het oogen blik, dat de nationalisten hetzelfde zullen doen rondom de Are de Triomph, om de vrees voor een botsing tusschen die twee machten te voorschijn te roepen. Wij hebben alle reden om te gelooven dat er aanstaanden Zondagniets zal gebeuren, zooals men dat noemt, 't Is waar, dat er in Frankrijk een sterk „anti-fascisme" is. Maar dat is slechts te vinden bij de groote massa van het volk, die alvorens een katastrofe plaats heeft, niet manifesteert. Dat wat zich het „anti-fascistisch front" noemt, is de niet zoo plotselinge en niet zoo toevallige samen vloeiing van communisten, socialisten en het denfagogisch deel van het radikalisme, dat de democratie wil vernietigen ten gunste van het ergste fascisme, dat zich denken laat: de revolutionnaire klasse-overheersching. En de nieuwe „Bastille", die genomen moet worden, is niet anders dan de organisatie van een aantal nationalistische liga's, waarvan gevreesd kan worden, dat ze niet solieder zijn dan de Bastille van 1789, waarvan de onder gang door Offenbach in een operette kon wor den bezongen. Ongetwijfeld zullen de revolutionnairen Zon dag a.s. honderdduizenden uit de Baniicue en uit Parijs zelf van de Place de la Bastille naar de „Nation" kunnen doen wandelen. Een even groot aantal manifestanten zullen zich dien dag ook btj de groote parade kunnen ophouden, die van den ingang van het Bois de Boulogne af door de prachtige Avenue Maréchal Foch, langs de Etoile" zal trekken om de Champs Elysées af te dalen tot op de Place de la Con corde. Het is ongelooflijk hoe gemakkelijk de massa's van Groot-Parijs in beweging zijn te krijgen, als er wat te kijk is. Maar dat het Fransche volk al génoêgzaam dén 'róémër heeft geledigd tot op het bezinksel toe om op tiet oogenblik reeds een uitweg uit de beroerclïghe- den te kiezen, gelooven we evenmin, als dat we kunnen verwachten, dat de revolutionnai ren aan het einde van hun wandeltocht de „na tion" en de patriotten bjj het ontbinden hun ner manifestatie de concorde" zullen bereiken. Toen de heer Herriot als een „académicien in spe", als hoedanig hij toen beschouwd werd, de uitdrukking „frangais moyen" lanceerde, heeft men met het zinledige van dien term den draak mogen steken. Maar sinds zijr. vage uitdrukking een gevleugeld woord is gewor den, heeft het langzamerhand ook inhoud ge kregen en is het toepasselijk geworden op het overgroote deel der Franschen, incluis de helft van het antifascistische front en van negen-tiende van de nationalisten. Er va't niet anders onder te verstaan dan de doodgewone Franschman, die niet van „chambardement" houdt, bijna vreesachtig naar het gezag kijkt, en bijzonder beducht is voor zijn spaarpot. Al die massa-bewegingen en parades, onver schillig of ze van de communisten komen of van de „Croix de Feu" maken op den Fransch man zelf niet bijzonder veel indruk en worden eerder en niet zonder lichtzinnigheid, met een geamuseerd oog bekeken, in de overtuiging dat het Fransche volk geen dictatuur zal dul den, van welken kant die ook kome. En zoo er een uitzondering zou zijn, dan zou die alleen militaire dictatuur kunnen heeten, en straf-, maatregel kunnen zijn. Zoo dan ook op dit oogenblik zich een groote bezorgdheid van het Fransche volk heeft mees ter gemaakt, dan geldt die niet zoozeer de manifestaties van den 14den Juli, dan wel de toekomst van den staat, voor wien niet de aanstaande nationale feestdag, maar wel de kamerterugkomst in begin November een be slissend oogenblik kan zijn. De toestand is in Frankrijk niet precies dezelfde als in andere landen, die zwaar door de crisis zijn getroffen. Hoe zwaar de crisis ook in Frankrijk drukt, het land beschikt over zulke excepticimeele bronnen, dat het de crisis wel het hoofd zou kunnen bieden. De moeilijkheden zijn minder van algemeen economischen, dan wel van staats-financieelen aard, en hebben meer poli tieke dan economische oorzaken. Natuurlijk zou een opgaande conjunctuur de moeilijkheden hebben uitgesteld, maar nat is zelfs niet geheel zeker. De decadentie die is opgetreden; de afzwakking van alle waarden; het laat-maar-gaan dateeren van vo' r de crisis, van voor den oorlog zelfs en het proces dat het aanschijn van Frankrijk wijzigt, is een heel langzaam, dat alle heftige vormen zoekt te vermijden. Het manifesteert zich nog het duidelijkst in een gezagscrisis, die toegelaten heeft, dat vele machten zich hebben ontwik keld, over welker gedijen men zich slechts ver wonderen kan. Maar men kan niet zeggen, dat op d:e ont bindende krachten niet gereageerd werd. De pogingen van nationaal herstel waren zelfs veelvuldig en vonden weerklank bij een zeer aanzienlijk deel van het Fransche volk. Doch het was de staat, die in zijn plichten tekort schoot en onder den invloed van een verworden parlementairisme de ontbindingselementen eer aanmoedigde dan bestreden heeft. Doch zoo ook in Frankrijk zich een geweldige gezags crisis doet gevoelen, dan is het legaal gezag en nog een enorme kracht gebleven, die zoo het zich respecteeren laat, baas blijft. Een regee ring die in Frankrijk geen troebelen wil toe staan, zal ze ook niet zien uitbreken. En wat de aanstaande nationale feestdag zal zijn, han/ rolkomen van de regeering af. Als het den minister van binnenlandsche zaken ernst is met het nemen van maatregelen om de tegenstrijdige manifestaties van aan staanden Zondag in alle orde te doen plaats hebben, dan verloopen die ook ordelijk, wat dan ook zeggen wil dat de regeering dien dag voor de orde volslagen verantwoordelijk is. Men kan wel zeggen, dat het bijzonder ge vaarlijk is in het Oosten der stad de revolu tionnairen te doen manifesteeren achter de roode vaan en de nationalisten te doen optrek ken onder de driekleur, want dat dan de uit barsting van een incident kan afhangen, doch we meenen, dat de zeer gezonde krachten waarover de regeering beschikt, de ordedien sten, die we leger en politie noemen, in staat zullen zfln zelfs een ernstig incident binnen de perken van een incident te houden. Wjj zijn niet veel minder pessimistisch dan zij die op het oogenblik den toestand heel don ker inzien. Maar we achten het uitbarstings gevaar niet zoo dichtbij. En wij gronden die overtuiging op het feit, dat geen der partijen op het oogenblik bij eenigen strijd belang heeft of er iets door kan bereiken, terwijl beide nog slechts in kracht kunnen winnen. Waar gaat het om bij hen, die de onmiddel lijke bedreiging van de orde lijken? Meu heeft in de eerste plaats naar de communisten en de socialisten te kijken, wier machtsgroei op het gewone crisisverschijnsel wijst, dat de moeilijke toestand het leger van ontevrede nen en wanhopigen aanzienlijk opvoert, welk leger gemakkelijk door de revolutionnairen, dat wil zeggen degenen die „iets anders" be- looven, wordt gebruikt. Maar Frankrijk is voor de sociale revolutie-nog bij lange niet rjjp en de geheele structuur vein land en volk verzet zich daartegen. De roode vaan kan zich s'echts triomphantelijk ontplooien als zij, die de drie kleur moeten dienen, haar verlaten en over- loopen. Wij kunnen niet gelooven, dat de radi- kale partij, waarom het in deze gaat, dat zal willen doen. De radikalen, die op het oogenblik met het „revolutionnaire front" meedoen, kijken niet anders dan „electoraal" en bewegen zich slechts op het parlementaire plan, dat op het oogenblik zoo ongeveer alles van zijn betee kenis heeft ingeboet. Nu moge het waar zijn dat de radikale leiders door een noodlot schij nen vervolgd dat hun een „Kerenkskirol" op dringt, een feit is het ook, dat de sociale samenstelling der radikale partij die leiders doet vervangen, telkens wanneer de partij ge vaar loopt het land in de sociale revolutie te werpen. Den 8sten Februari van het vorig jaar werd Daladier niet alleen neergeworpen door de nationalisten, maar door het gezonde deel der partij zelf. Hoe staat het er dus op dit oogenblik voor? Moskou heeft aan de Fransche communisten een taktiekwyziging opgelegd, waardoor het communisme zich hoopt meester te maken van wat er nog aan arbeiders over ig geble ven bij de socialisten, hetwelk niet veel is, maar vooral om zich meester te maken van de socialiseerende en radikale „intellectuee- len", de kunstenaars en de kleine boeren. Die taktiékwijziging zal zich hét' duidelijkst mani festeeren door het aanstaand stembuscom- promis, waardoor bij de herstemmingen ook de communisten hun beschikbare stemmen zullen geven aan socialisten niet alleen, maar zelfs aan radikalen. Dit biedt dus weer de mo gelijkheid van een kartelbewind en een dat sterk genoeg is om den „mur d'argent" te kunnen trotseeren. De drie groepen trachten elkander te slim af te zijn en socialisten en radikalen hopen nu in November weer het be wind in handen te krijgen, dat zjj na den 6den Februari moesten afgeven. Zou het nu logisch kunnen zijn, maar één oogenblik te veronderstellen dat de commu nisten aanstaanden Zondag tegen de orde zou den optreden, met als eenige kans voor wat de gevolgen betreft, de kleinburgerlijke socia listen bevreesd te maken en de radikalen, die zoo zeer aarzelen, op de vlucht te jager. Zij die op het oogenblik in de drie partijen zoo hevig aandringen op de groote manifestatie van Zondag a.s. hebben er alle belang bij de dingen te laten groeien totdat zij op parlemen tair plan, op hetwelk zij numeriek de sterk- sten zijn, het eenige wat ze als doel gemeen schappelijk hebben, als een rijpe vrucht in alle vredigheid kunnen plukken. En gevaar van den kant der nationale liga's? Daar weet men toch ook wel, wat er nog volbracht moet worden alvorens die be weging in staat kan zijn met vrucht haar be slissende actie te ondernemen. Ook die liga's hebben den wind in de zeilen, Maar het Is zeer de vraag of ze zelf overtuigd zijn hun stuur lui te hebben gevonden. In elk geval zijn de factoren nog niet aanwezig om ze tot de eens gezindheid te dwingen. Wij gelooven dus nog niet in een uitbarsting en meenen dat' wat er op hèt oogenblik dreigt, veel dieper ligt dan dat wat op het oogenblik dreigend aan de oppervlakte komt, doch nog gemakkelijk van bovenaf kan worden wegge- schept. Wat dat „diepere" laat zien, zullen we nog nader bekijken. DE KONINGIN IN SCHOONHOVEN De Koningin, die Maandag op den Ruigen- hoek te Scheveningen heeft vertoefd en Dins dagmiddag naar het Loo is teruggekeerd, heeft haar weg gekozen over onze stad. Omstreeks 3 uur kwam H. M, met klein gevolg in twee open auto's van de richting Ammerstol, de Lekdijk afrijden en ging langs Voorhaven, Weistraat en Lopikerstraat in de richting Utrecht. Alhoewel het een volkomen verras sing was, hebben toch verscheidene personen H. M. opgemerkt en Haar de groet gebracht. TIPPELAARS. Onder leiding van een oud-Schoonhovenaar, inspecteur le klas P. C. Versloot, is Woens dagmorgen, ongeveer 12 uur, een gezelschap van 22 man, bestaande uit manschappen van het Rotterdamsch politiekorps, die hun laatsten trainingsnt voor de Vierdaagsche Af- standmarschen hielden, door Schoonhoven kómen tippelen onder het zingen van „Daar komen de schutters". Zij waren Woensdagmorgen om 6,20 uit Rotterdam vertrokken en over Gouda naar hier komen loopen, een afstand van plm. 40 K.M. die afgelegd is binnen 6 uur. De echtgenoote van den heer Versloot had deze marsch eveneens meegemaakt. Het ge zelschap vertrok met de boot van de Reederjj op de Lek van 12,15. BENOEMD. De heer H. Ellens, oud-directeur der Rflks- vakschool alhier en thans directeur van het Rijksinstituut tot opleiding van teekenleeraar te Amsterdam, is bij Kon. Besluit benoemd tot afgevaardigde van de Ned. Regeering bij het te Brussel te houden Vile Intern, congres van 915 Aug. a.s. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden aangegeven een belasting- merk; kinderportemonnaie met inhoud en 'n bril met een glas. Inlichtingen verstrekt de politie. COLLECTE De collecte ten bate van het plaatselijk cri- siscomitè heeft opgebracht 60.66i/2. VREEMDELINGENVERKEER. Vrijdag 19 dezer zal door een klas van ongeveer 25 jongelui van een ULO-school uit Rotterdam een bezoek gebracht worden aan Schoonhoven tot het bezoeken van eenige be zienswaardigheden (Stadhuis, Plateelfabriek enz.) WIJKVERPLEGING. Mej. L. G. le Feber is bij het te Utrecht gehouden examen, geslaagd voor het diploma Wijkverpleging. RIJKSVAKSCHOOL. Tot 25 Juli bestaat gelegenheid tot aan gifte van leerlingen voor den nieuwen cursus der Rijks vakschool die op 3 Sept. a.s. begint. Deze cursus betreft de volledige opleiding voor goud- en zilversmeden, horlogemaker, graveeren, stempelsnijden en emailleeren. Na dere inlichtingen geeft de directeur van ge noemde school. BOTTERMARKT. Op de botermarkt werd besteed voor goe- boter 80 ct. en voor weiboter 75 ct. per pond. Handel zeer vlug. EIER VEILINGEN. Waaggebouw: aanvoer 6975 stuks, kipeieren 2,10—2,50; eendeieren 2—2,15; beiden per 100 stuks. Havenstraat: kipeieren 22,50; eendeieren 1,851,95 per 100 stuks. Herinnerd wordt aan de propagandavergade- ring van den R. K. Standsorganisatie voor den werknemenden Middenstand op Vrijdag 12 Juli, des avonds te half negen, in het R. K. Vereenigingsgebouw, ten einde te komen tot oprichting van een afdeeling te Vlaardingen. Spreker is kapelaan H. H. B. Mulder te Utrecht. FORTUNA—XERXES. Zaterdagavond half acht speelt Fortuna op haar terrein een vriendschappelijken wed strijd tegen den Rotterdamschen le klasser Xerxes. ZWEMWEDSTRIJD. Woensdagavond 17 Juli zullen in de Gele Inrichting de districtswedstrijden plaats heb ben van het district Rotterdam, w.o. ook Vlaardingen ressorteert, van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders". 40-JARIG JUBILEUM. Dinsdag herdacht de heer J. Borst den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst kwam bjj de firma A. Hoogendyk Jzn., alhier. Zijn patroon complimenteerde den jubilaris onder aanbieding van een cadeau onder cou vert, terwijl h(j ook vein verschillende andere zijden belangstelling mocht ontvangen. DAMSIMULTAAN-WEDSTRIJD. Dinsdagavond werd door de heeren W. F. Verburg en W. H. Niestadt ter gelegenheid van de sluiting der wedstrijden van de Vlaard. Dam- en Schaakvereeniging een dam-simultaanwedstrijd gespeeld, in de lunchroom van het Handelsgebouw. De heer Verburg speelde 14 partijen, waarvan hij er 5 won, 5 gelijk speelde en 4 verloor, n.l. tegen de heeren Van Keulen, Voogd, L. Bolderhey en De Ligt. Door den heer Niestadt werden 13 partijen gespeeld, waarvan er door hem 9 werden ge wonnen, 2 werden gelijk gespeeld en 2 wer den er verloren, n.l. van de heeren Korpers- hoek en Kwakkelstein. GESLAAGD. Mej. H. J. Helleman slaagde aan de Kweekschool met den Bijbel te Rotterdam voor de acte Nuttige Handwerken, terwijl mej. H. C. L. de Vos deze acte behaalde aan de Chr. Normaalschool te Zetten. VLAARDINGSCHE SPAARBANK. Maandcijfers Juni 1935. Inleg in 1327 pos ten ƒ122.926,99. Terugbetaling in 1041 pos ten ƒ113.377,01. Meer Ingelegd dan terugbe taald 9.549,98. Aantal boekjes in omloop op 1 Juni 9286; Aantal in Juni uitgegeven boek jes 70; Aantal in Juni ingetrokken boekjes 40. Aantal spaarders op 30 Juni 9316; Aantal uit gegeven spaarbusjes op 1 Juni 343. Aantal uitgegeven spaarbusjes in Juni 37. Aantal uitgegeven spaarbusjes op 30 Juni 3801. In Juni werden 62 busjes ter lediging aan geboden; aan kleine besparingen leverde dit 613.86 op; 270 belastingaanslagen werden voor de spaarders betaald tot een bedrag van ƒ9083,15. Overzicht le half jaar 1935. Op 1 Januari aan inleg verschuldigd 2.751,223,16. Ingel. in 9055 posten 836.202,61 Terugbetaald ln 5885 posten 734.245,04. Meer ingelegd dan terugbetaald 101.957,57. Op 30 Juni aan inleggers verschuldigd 2.853.180,73. Aantal spaarders op 1 Januari 9077. Aan tal uitgegeven boekjes 533. Aantal inge trokken boekjes 294. Aantal spaarders op 30 Juni 9316. 767 Aanslagen grond-, personeele, inkom sten en vermogensbelasting, schoolgeld, sluisgeld, honden en rioolbelasting, erfpacht enz. werden door middel van de spaarbank voldaan tot een bedrag van 29.416,63. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Bij v. d. Linden, P- K. Drossaartstraat 158, is komen aanvliegen een roodbruine pistduifgemerkt 22604, Holland-duif 55. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Hoogendijk, Patrimo niumstraat 8, muts; Molendijk, Paterstraat 11, mouwschort; Politiebureau, rijwielplaat je, damestasch met inhoud, 2 zakmessen, ceintuur, huissleutel, deksel melkbus, jacht geweer; Boogaard, Steynstraat 53, rjjwiel- plaatje; Braad, Nieuwelaan 23, ceintuur; Van Rossen, Stationsstraat 96, schoentje; Van Brandwijk, Oosterdwarsstraat 21, rijwielpomp. Nieuwstraten, le Spoorstraat 2, stalen duim stok. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Maasburg" met 10.000 ton erts. GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de Raad onder voorziterschap van den Burgemeester Mr. A. A. M. Gründemann. Na de opening herdacht de vooritter in een korte gedachtenisrede het overlijden van het oud-raadslid, wijlen den heer J. Olieman. Deze heeft zich steeds doen kennen als een trouw en ijverig raadslid, die de belangen der ge meente op de beste wijze heeft behartigd. Zijn nagedachtenis zal dan ook in dankbare herinnering en vriendschap blijven voortleven. De raad hoorde deze woorden staande aan. Ingekomen was een besluit van den voor zitter van het centraal stembureau waarbij werd bekend gemaakt, dat de heer F. Ver veen zijn benoeming tot lid van den Raad niet heeft aanvaard en dat alsnu benoemd was de heer W. M. Hendriks. Van de Polder Berkel was bericht ingeko men, dat dit bestuur niet meeging met het voorstel om voor gezamenlijke rekening de Onderwegen te onderhouden. Daar de Regeering aandringt de huren van de woningen der bouwvereenigingen niet te doen uitgaan boven de draagkracht der be woners, stelden B. en W. voor de huur voor de woningen der bouwvereenigingen vast te stellen op 2,50 per week. (Thans 4.05, ƒ3,75 en 3,50). Voor de gemeente komt dit neer op een jaarlijksche bijdrage van 1345. Thans is echter de achterstand der Jozefbouwvereeniging ruim ƒ2500, hetgeen door de gemeente moet worden bijgepast. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aan genomen. Door Ged. Staten werd aangedrongen op verlaging van de huur voor de ambtswoning van den Burgemeester, in verband met de salarisverlaging. De huur mag hoogstens zijn 15 pet. van het salaris. Aldus besloten. Inzake de hulpverleening bij brand is een onderlinge hulpverleening samengesteld, met als centrale gemeente Delft. Besloten werd zich bij deze centrale aan te sluiten en te vens onderlinge overeenkomsten aan te gaan met Schiebroek, Overschie, Bergschenhoek en Zoetermeer. Inzake de vleeschkeuringswet stelden B. en W. voor wederom een contract af te sluiten met de gemeente Rotterdam. Waar in dit contract o.m. voorkomt, dat geen nieuwe slachterijen mogen worden opgericht (de oude mogen blijven bestaan), werd hierover nog al lang gediscussieerd. Waar men echter van oordeel was, dat er toch niet aan te ontko men was, werd het voorstel aangenomen. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld met als totaal bedrag 739,50. Voor gezamenlijke rekening wordt thans de Rodenrijsche weg opgeknapt; tusschen Polderbestuur en Gemeente is dienaangaan de een contract opgemaakt. De verbetering wordt thans door de Polder in eigen beheer uitgevoerd, hetwelk een bedrag vraagt van 4500. Voorgesteld werd een crediet van 2250 toe te staan, hetgeen werd goedgekeurd. Aange drongen werd op deskundig toezicht. In verband hiermede werd het betreurd, dat het Polderbestuur zich afzijdig houdt, In zake het onderhoud der onderwegen, welke toch eigenlijk Polderwegen zijn. De voorzit ter zegde nader overleg toe. Bij de rondvraag kwam ter sprake de goed keuring van den Minister, i.z. toeslag op de loonen van nieuw'aan te stellen personeel in het land- en tuinbouwbedrijf. Afgezien van het feit, of men er in deze gemeente iets aan heeft (want vrijwel geen tuinder ziet eenige kans nieuw volk aan te nemen) werd gewezen op het onbillijke, dat er in zit n.l. een sociaal voelend patroon, die trots de grootste opofferingen zijn volk in dienst heeft gehouden en nu tot ontslag zou moeten over gaan of met groote moeite zijn volk houdt, krijgt geen toeslag, terwijl een minder so ciaal voelend patroon, die voor het besluit van den Minister zijn volk heeft ontslagen, wel voor toeslag in aanmerking komt. De voor zitter zegde toe, dit aan het departement te zullen bespreken; elk geval zal afzonderlijk bekeken worden. Nadat nog gewezen was op het ongewenscht parkeeren van auto's in de nauwe Kerkstraat en aangedrongen werd de brug bij de Voge laarstraat op keur te doen onderzoeken, werd de vergadering gesloten. De Directie behoudt zich het recht voor, brieven en circulaires van con currenten en tusschenpersonen en in het algemeen die, welke zij tegen het belang van de courant of van den steller der advertentie acht, niet door te zenden. In dit geval worden deze stukken, indien niet binnen een maand door afzenders teruggehaald, na contróle van den inhoud vernietigd n onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkoopers harde werkers trouwe vrienden bijdehands ondernemers pientere veilingmeesters knappe koppen goedkoope krachten machtige stryders kwieke reizigers onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers snelle succes-behaters

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2