„Waar dat wiel draait" MÉERBH3 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. w 58ste TAAP^ANG. VRIJDAG 12 JULI 1935 No. 17301 BUREAU: KOEMARKT 4S SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 KETHEL. bevorderd. REIZENde vereenigingen. temperatuur zwemwater. GEDENKT DE SCHAAL. ROTTERDAM. DOOR ZWENDELAAR BEET GENOMEN. Belgische clame iverden enkele kostbare sieraden afhandig gemaakt. DE DADER VOORTVLUCHTIG. DIT NUMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN. ROEIBOOT OVERVAREN. BRANDJE WILLEMSBRUG. LAF. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. RECTIFICATIE. DIEFSTAL. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, tranco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3,25; per maand 1,10, per week 25 cents. Bij bezorging tranco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden j <175, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels t 0.50: 10 regels f 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500-bij overlijden door een ongeval f 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250. van een wijsvinger 50-bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25.bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van één hand, één voet of één oog 150-bij verlies van een duim 75-bij verlies De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. ORANJEVEREENIGING. Men schrijft ons: Het bestuur ontving bericht van den heer Stulemeijer, dat hij wegens vertrek uit de ge meente, zich genoodzaakt zag, te bedanken als beschermheer van onze vereeniging. Met groote waardeering getuigt het bestuur dat dit beschermheerschap van den heer Stulemeijer gedurende de jaren dat hij hier burgemeester was, geen doode letter is ge weest. Groot was zijn voortdurende belang stelling in alles wat de Oranjevereeniging ondernam op het terrein harer kerkzaamheid. Krachtig was, om dit te illustreeren, zijn steun niet alleen bij cle gewone feestvieringen, doch ook bij de Willem de Zwijgerherdenking en bij de totstandkoming van het Koningin Emma-monument, waarover hij op het ten vorigen iare zoo schitterend geslaagde Juüanafeest in het Passage-theater, de eer ste bekendmaking lanceerde. De hartelijkheid en tegemoetkoming, die hij steeds tegenover het bestuur getoond heeft, zullen hem in onze eerbiedige en dankbare herinnering doen voortleven. Intusschen heeft zich de edelacht bare heer mr. dr. F. L. J. van Haaren bereid verklaard, het beschermheerschap der Oranje vereeniging te willen aanvaarden. Het bestuur heeit thans reeds ervaren, dat ook op zijn welwillende en krachtige medewerking zal '.urmen worden gerekend. Moge het hem ge- ge-, en worden, vele jaren onze beschermheer te zijn. •DE VIERDAAGSCHE. Een detachement van 24 leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, Zuid-Holland West, zal aan de Vierdaagsche te Nijmegen deel nemen en onder die 24 manschappen zullen er 7 zijn uit Schiedam. Dit detachement heeft reeds vele lauweren geoogst o.m. nog op 6 Juli j.l., toen het deel nam aan den 35 K.M. wandeltocht, uitgeschre ven door de Vereeniging Quick uit Delft. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DIENSTPLICHT. ST. A5IBROSIUS DOOR DE STAD. Vanavond zal het harmonie-orkest „St. Ambrosius" de prijzen van het station gaan n i halen, welke het korps gewonnen heeft op liet concours te Charlois. I prijzen bestaan uit een verguld zilveren lai. .ei-krans voor den prijs in den coneertwedst -ijd, een verguld zil veren lauwerkrans voor het hoogst aantal punten, dat de vereeniging wist te behalen benevens een verguld zilveren medaille voor den marschwedstrijd. Als alle prijzen aan het vaandel gehecht zullen zijn, zal een marsch door de stad ge maakt worden. Hierbij zullen korte serenades gebracht worden aan den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren aan de Tuinlaan; aan den commissaris van politie, den heer H. CUsie. aan de Stadhouderslaan en aan den sa!6! 'recteur' den beer Heilker, zoomede Tensl tt directeur' den heer J. F. M. Smits, den o f, Zal doorgemarcheerd worden naar den K. K. Volksbond. Inlevering van rijksgoederen hij overgang naar de aanvullingsreserve. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den Minister van Defensie het volgende ter kennis van belanghebbenden: 1. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October 1935 naar de aanvullings- reserve overgaan: a. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1920, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen der land macht van anderë lichtingen, die met de lich ting 1920 de eerste oefening hebben beëin digd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. 2. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobili satie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of per soonlijke kennisgeving worden opgeroepen. 3. De rijksgoederen, verstrekt aan de dienstplichtigen, die op genoemden datum naar bedoelde reserve overgegaan, zullen met uitzondering van den haarkam -in de tweede helft van September of in October 1935 moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereisehten staat verkeeren dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. 4. De Ingeleverde zakboekjes worden, na wijziging of vernieuwing bij het korps, weder om aan de dienstplichtigen verstrekt. 5. Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt, wanneer en waar de inle vering moet plaats hebben. Den betrokken dienstplichtigen wordt aan geraden tijdig maatregelen te nemen om te zorgen dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. SCHIEDAM, 12 Juli 1935. letteren en wysbeg'Tte'fe heer ÏTuS uit beweging van Tachtig". Ary Prins was één van de schrijvers uit de Tachtiger Jaren Schiedammer. Hij schreef verscheidene en wer- GESLAAGD. he?dinfer J" KoninS van hler is geslaagd voor P oma B aan de Zeevaartschool te R'dam Oefening baart Kunot houden op Zondag, 2s j„ii 66n tocht Holland. Daar zal het korpfaf!lr,Hoe.k. .van van den directeur, den heer j. c. een concert geven. De afdeeling Schiedam van de Ned. Ver van Huisvrouwen zal op 18 Juli een tocht per auto maken naar de wereldtentoonstelling te Brussel. He temperatuur van het water in de Gem. zweminrichtingen bedroeg heden 72 graden F, BURGERLIJKE stand. Aangifte van 811 Juli. GER°In^fCoenraad P.. zoon van J. C. Van e en. en E- van Wamelen, Fabri- straat 73 - Geertrui J„ dochter van D de Jager en M. Gouweleeuw, van Leeuwenhoeck- straat 34 - Johannes G„ zoon van G. Mannee en L. J. Ketting, Visscherstraat 15 Catha- «na, dochter van J. Brinkman en C Mak Nassaulaan 47. ONDERTROUWD: A. J. Keldermans 34 j. ®n J. M. Bosnians 27 jaar G. van Vries land 27 Jaar en j M w de voogd 29 jaar F' Wahl 24 jaar en C. van Aaken 23 jaar D. van Geijl 32 jaar en A. M. Immer zeel 31 jaar P. Bouwman 31 jaar en P. a.. Steenhouwer 34 jaar F w D Kijjnstra 36 jaar en E. e. Hëuzeveldt 35 jaar L. A. de Borst 21 jaar en A van Wagtendong 18 j C. de Borst 23 jaar en M. T. de Wit 23 j. GEHUWD: c. j. M Rechters 30 jaar en J- M. Landsbergen 28 jaar P Bezemer 21 .laar en C. M. Loenjers 22 jaar J. Visser 25 jaar en J. van Gulik 21 jaar. OVERLEDEN: L. Draaijer, 68 jaar, Nas- saulaan 75. R. K. S. V. EXCELSIOR. Cricket. Programma voor Zondag a.s.: CVH Ex celsior 1; Excelsior 2—VOC 2; Quick 2—Ex celsior 3. Programma voor Zaterdag a.s.: Excelsior 4Sparta 2. Voetbal. Hedenavond speelt een Excelsiorcombinatie thuis een friendly-game tegen een elftal van de R'damsche Handels- en Kantoorbedienden. Aanvang 7 uur. OPENBARE VERKOOPING. Hedenmorgen werd door notaris van Elle- kom alhier in afslag' gebracht een heerenhuis met schuur en tuin en achteruitgang aan den Tuinlaan 86, groot 2,30 c.A., in veiling 1x400, verkocht voor 12400. Door notaris Hoek alhier, werd hedenmor gen in afslag gebracht: het woonhuis met erf aan den Singel 227, groot 83 c.A., in veiling 2200, verkocht voor 2300; een woonhuis met erf en tuin aan den Schiedamscheweg 97 onder de gemeente Kethel, groot 2,24 c.A., in veiling f 2000, verkocht voor 2200. Notaris M. de Kat te Rotterdam hield heden morgen afslag van het heerenhuis met tuin en garage aan de Louise de Colignystraat 34, groot 2,32 c.A., in veiling 8250, daarvoor verkocht. INTER NOS. Het secretariaat van de Schiedamsche man- nenzangvereeniging Inter Nos is thans ge vestigd bij den heer C. van Pelt, Bilderdijk- straat 8, alhier. DE C. a. B. NAAR OOSTVOORNE. De -1 Schiedamsche gasten van de C. A. B., die gisteren een autotocht naar Oostvoorne gemaakt hebben, hebben het bijzonder getrof fen. Het weer was het mooiste, dat men zich voor een strandbezoek denken kon, de tocht slaagde prachtig en allen hebben heerlijk ge noten. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 11 Juli. Aangekomen: Ned. s.s. Albireo, ledig' van Antwerpen; s.s. Kulda, van Calais; Ned. s.s. Alphard van Southamp ton, beide om kolen te bunkeren in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM, 11 Juli. Vertrokken: Ned. s.s Tapanoeli, Rott. Lloyd naar Rotterdam; Est- landsch s.s. Ellind, naar Tornea; Noorsch m.s. Turicum, ledig naar St. Kitte voor order Duitsch s.s. Lasbek, ledig' naar Leningrad; Zweedsch s.s. Flandria, ledig naar Rotterdam; Spaansch s.s. Bizkaya, ledig naar Rotterdam; Deensch s.s. Christiansborg, ledig naar Fowey; s.s. Kulda naar Oulu. SCHIEDAM, 12 Juli. Aangekomen; s.s. Ha- nau, met stukgoed van Antwerpen; s.s. Mar- garethe Cords, met papierhout van Lenin grad in de Wilhelminahaven; Ned. s.s. Modjo- kerto, ledig van Vlaardlngen om te dokken in de Wiltonhaven. GEMEENTERAADSVERGADERING. In de vergadering van Donderdag, onder voorzitterschap van burgemeester J. J. de Lip, waren alle leden aanwezig. De voorzitter richtte zich in het bijzonder tot den heer Doelman, welke door opname in een zieken huis, de laatst gehouden vergadering niet bij kon bijwonen. De voorzitter is overtuigd te spreken namens den geheelen Raad als hij den heer Doelman een volledig herstel toe- wenscht. Aan de orde kwam het voorstel van den heer van Dorp, om aan den heer Verspeek de gemeentewoning, welke hij. thans bewoond en waarvoor hij een huurverlaging had aange vraagd, van 6.50 te brengen op 5.50 per week. B. en W. hadden voorgesteld de huur te verlagen tot 6 per week, terwijl de heer van Dorp voorstelde deze huur te brengen op 25 per maand. Bij de laatstgehouden ge meenteraadsvergadering is dit voorstel met 3 tegen 3 stemmen aangehouden, terwijl thans dit voorstel is verworpen met 4 tegen 3 stem men; het voorstel van B. en W. werd met 5 tegen 2 stemmen aangehouden. Als laatste punt der agenda komt in be handeling het voorstel van B. en W. tot herzie ning der tarieven van bruggeld aan de brug over de Schie bij het Huis te Riviere. Dit voorstel werd bij de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering aangehouden voor nader onderzoek door de Raadsleden. Ook B. en W. hebben, lettende op de reeds gemaakte bezwaren, deze tarieven herzien en stellen deze aan den Raad ter behandeling voor. Bedroeg voorheen de prijs der abonnementen het hon- derd-voud der gewone tarieven, nu gebleken was dat"deze verhouding niet juist was, stel len B. en W. voor, deze te verhoogen en enkel beschikbaar te stellen aan inwoners der ge meente. Voor niet inwoners, of allen die daartoe het verlangen te kennen geven, welke toch gere geld gebruik maken van deze brug, worden knipkaarten van 50 stuks verkrijgbaar ge steld tegen verminderden prijs, zoodat een knipkaart van 50 stuks voor 'n rijwiel (bijv.) 75 cent kost. De heer v. d. Eijk wijst op het feit, dat van de inwoners van Kethel, zij, die in de Kethelpolder wonen, het meest gebruik ma ken van deze brug. Dat de gebruiker bij draagt in het onderhoud, acht de de heer v. d. Eijk niet onbillijk, toch beschouwt spr. het als een aparte belasting, welke juist nu in deze omstandigheden het meest gevoeld wordt. Spr. kan zich vereenigen met de wijziging der tarieven, doch zou voor de in woners van Kethel den prijs der abonnemen ten ongewijzigd willen zien, dus zóó als thans gebruikelijk is. De heer v. d. Eijk dient een hiertoe strekkend amendement in. De heer van Dorp blijft op het standpunt, dat tolheffing uit den tijd is. Deze brug be hoeft zijn onderhoud, doch ook de wegen vragen veel en komen toch ook ten laste van het algemeen. Spr. zou het geen bezwaar vinden, al kwam deze brug, doordat de in komsten verminderden, voor een deel ten laste der gemeente. Met de nieuwe tariefs- verhooging zou- particulier initiatief wel eens nadeel kunnen brengen. De heer van Dorp bespreekt verder ver schillende door B. en W. voorgestelde ta rieven, vraagt waarom men de scheepvaart voor doorgang niet laat betalen en dient eeen amendement in van bovengenoemde strekking. Ook de heer Peters kan zich nog niet ge heel vereenigen met de voorgestelde tarieven en vond 't wenschelijk het tarief voor knip kaarten op enkele punten te verhoogen. Ook wilde de heer Peters een tijd bepalen, binnen welke de abonnementen geldig zou den zijn; de heer Peters dient een amende ment in van bovengemelde strekking. De voorzitter beantwoordt de spreker en verdedigt het voorstel van B. en W. De heer v. d. Eijk merkt op, dat de scheep vaart immer belast kan worden, zulks volgens oude bepalingen. De heer Doelman heeft inmiddels de ver gadering verlaten. De voorzitter brengt hierna in stemming het amendement-Peters, hetwelk wordt ver worpen met 51 stem; voor stemde de heer Peters. Hierna het voorstel van Dorp, het welk verworpen wordt met 51, voor stemde de heer van Dorp. Hierna het voorstel-v. d. Eijk, het welk mct 33 stemmen werd aangehouden. Met het oog op den tijd, waar binnen de concessie der brug aangevraagd moet wor den, stelde de voorzitter voor, Vrijdag (he den) ochtend om 10 uur in spoedvergadering bijeen te komen. Nadat nog enkele ingekomen bezwaren te gen de hondenbelasting waren behandeld, sloot de voorzitter de vergadering. (Spoedeischende vergadering op Vrijdag v.m. 10 uur). Alle leden aanwezig. Voorziter J. J. v. d. Lip. De voorzitter heet in het bijzonder den heer Doelman welkom, als beslisser in deze ver gadering. De heer Doelman vraagt inlichtingen aan gaande de financieele uitkomsten der brug, welke niet zoo gunstig zijn te noemen; van daar de voorstellen van B. en W. tot wijziging der tarieven. Het voorstel v. d. Eijk worlt hierna in stem ming gebracht en aangenomen met 43 stem men. Tegen stemde de beide wethouders en de heer Peters. Direct na de koninklijke goedkeuring zal deze wijziging in werking treden. Besloten werd nog de toegestane huurver laging aan Jac. Verspeek met 1 Juli in te doen gaan en op voorstel van den heer Peters, in overweging te nemen een vaste datum voor alle abonnementen aan de brug te doen ingaan Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Biedt men U de collecte-schaal aan Tracht ze niet acht'loos voorbij te gaan Want zwaar zijn de tijden voor moeder en kind Geeft dus uw offer, toont uw meelij gezwind Wanneer men U morgen de schaal aanbiedt Schudt dan niet neen, maar offert subiet Gij steunt dan de kleinsten, eerst kort hier op aard. Is U dat jong leven geen offertje waard. f Stort morgen uw offer voor 't hulplooze wicht Brengt een lach op het pijnlijke moedergezicht Geeft allen uw gave 't zij klein of 't zij groot Strijdt mee met ae kinderen, tegen den dood. KATHOLIEK. Zware Eng. waterslang per M. 0.16 Slangsproeier 0.30 Waterdief 0.27 Alle rijwielonderdeelcn. De grootste sorteering en het goed koopst is alléén HOOGSTRAAT 69 TEL. 6S136 Een Belgische dame is eenigen tijd geleden de dupe geworden van een Hollandschen zwendelaar, die haar op geraffineerde wijze benadeeld heeft door een armband ter waar de van enkele duizenden guldens en een kostbaren briljant, die zij hem had meege geven om in Nederland te laten taxeeren, in banken van lee^ng te verpanden. Doordat de danm in kwestie den bedrie ger een tijdlang de hand boven het hoofd heeft gehouden stond de centrale recherche aanvankelijk voor een raadsel, dat thans, door mededeelingen van de Belgische is op gelost. Bij de controle van de particuliere banken van leening vond een rechercheur ongeveer twee maanden geleden in een bank hier ter stede een platina-armband met briljanten bezet, ter waarde van enkele duizenden gul dens. Daar deze armband beleend bleek te zijn cioor zekeren J. K., een oude bekende van de politie, die zich vroeger aan verscheidene inbraken heeft schuldig gemaakt en thans een berucht smokkelaar is, rees er achter docht en de centrale recherche stelde een onderzoek in. De armband droeg de initialen L. I. en in het schildpadleeren étui, waarin het kleinood was verpakt stond gegraveerd: „L. G. a sa femme I". Daaronder stond het woord: „Mazel". De naam G. is in Limburg en Brabant een bekende familienaam en het eerste onder zoek strekte zich dan ook tot deze twee provincies uit. Het leverde echter geen re sultaat op. Men kwam te weten, dat de naam G. ook in België veel voorkomt en daarop trok een inspecteur van de Centrale Recherche naar Brussel. Toevallig stond de bewuste G. op het hoofdbureau van politie aldaar ingeschreven wegens het doen van een aangifte van ver missing van een dasspeld en op die manier kwam men achter het adres van G., die te Antwerpen bleek te wonen. Onmiddellijk stelde men zich telefonisch met Antwerpen in verbinding. Daar kwam men tot de teleurstellende ervaring, dat de heer G. weliswaar in Augustus 1934 op het station te Antwerpen een koffertje met kostbaarheden was kwijt geraakt, maar dat dit koffertje niet den bewusten armband had bevat. Men gaf den moed echter niet op en bij een persoonlijk onderhoud met den heer G. herinnerde deze zich, dat hij den armband destijds met verschillende andere sieraden ep een villa ten geschenke had gegeven aan een zekere juffrouw Irma, van wie hij, na korten tijd getrouwd te zijn geweest, was gescheiden. Alles wat hij haar in den loop van zijn huwelijk had gegeven, had hij haar bij de scheiding laten behouden. Madame Irma kon spoedig worden opge spoord. Zij herkende den armband als haar eigendom maar tot groote verwondering van den inspecteur verklaarde zij het sieraad te hebben meegegeven aan K., die zij als een betrouwbaar persoon had leeren ken nen, om het in Holland voor haar te ver handelen. K. had den armband te Rotterdam voor 1000 en een briljant, die zij hem eveneens had meegegeven voor 800 te Den Haag beleend. Zij had, volgens haar zeggen van K. 36000 francs ontvangen. Dit alles klopte als een bus en ofschoon de politie, gezien de antecedenten van K. bleef twijfelen of alles nu wel heelemaal in orde was, moest men de zaak wel laten schieten. De hand boven het hoofd gehouden. Dat deze twijfel niet ongegrond was, bleek eenige dagen geleden toen plotseling Madame Irma op het hoofdbureau van politie verscheen om al haar vroeger afgelegde verklaringen te herroepen. Over de juiste toedracht van het gebeurde vertelde zij nu het volgende: K. had zij in Antwerpen leeren kennen en daar zij hem voor volkomen betrouwbaar hield, had zij hem in verband met de devaluatie van den Belgischen franc opdracht gegeven den armband en een brillant mee naar Hol land te nemen om de kleinoodiën te laten taxeeren. Eenigen tijd nadat K. naar Holland was ver trokken ontmoette het tweetal elkaar volgens afspraak op het D.P.-station te Rotterdam. K. bleek plotseling in het bezit van een gloednieuwen „Aubiirn" te zijn gekomen en in deze wagen reed men naar het pandhuis, waarvan K. beweerde dat het 't kantoor van den taxateur was. Zooveel vertrouwen had Madame Irma in K., dat zij hem alleen naar binnen liet gaan en in de auto bleef zitten. K. kwam terug met de boodschap, dat de taxateur er niet was en dat het nog wel eenige dagen zou duren voor de zaak geregeld was. Madame Irma vertrok naar Antwerpen, maar toen zij na geruimen tijd nog niets van de taxatie had gehoord, liet zij K. naar Ant werpen komen. Zij vorderde haar sieraden terug en daarop moest K. wel bekennen, dat hij ze had beleend. Van de opbrengst kreeg madame Irma niets, omdat K. vertelde het geld in Spa te hebben opgemaakt. Bjjna niet te gelooven is het, dat K. daarna nog kans heeft gezien zijn „vriendin" een stuk te laten teekenen waarmee hij kans heeft ge zien de lombardbriefjes bij een opkooper te Den Haag voor 800 te verkoopen. Madame Irma heeft geloofd dat zij met het teekenen van dit stuk de beschikking over de lombard-briefjes kreeg. Eerst toen zij tot de ervaring kwam, dat haar eigendommen zich in handen van de Rot- terdamsche politie bevonden is zij aan de goede trouw van K. gaan twijfelen en is zij naar Parijs gegaan om den man, die in een hotel aldaar verbleef opheldering te vragen. Veel heeft zij daar niet mee bereikt en het eenige wat zij kon doen is haar kostbaarheden tegen betaling van 2600.plus de kosten in te lossen. K. is momenteel onvindbaar. Dank zij de handigheid waarmede hij te werk is gegaan, zal de politie voor wat deze bedriegeüjke practijken betreft, wel niet veel vat op hem krijgen. De man staat echter in het Algemeen Politieblad nog gesignaleerd wegens enkele hooge geldboeten, waartoe hij veroordeeld is, zoodat het niet onmogelijk is dat hij daar door nog eens in contact met de recherche komt. Het geheimzinnige woord. Bij dit onderzoek heeft de inscriptie in het étui van den armband de politie nog heel wat hoofdzorg bezorgd. Zooals gemeld, kwam in deze inscriptie onder aan het woord „Mazel" voor. Aanvankelijk hield de politie dit woord voor een naam en men vroeg zich af, wat een ze kere meneer of juffrouw Mazel met het geval te maken kon hebben. Toen men den maker van den armband had opgespoord, werd dit raadsel opgelost. Deze bleek een Joodsche goudsmid te zijn en hoe wel hij daartoe geen opdracht had gekregen, had hij aan de inscriptie het woord „Mazel" toegevoegd. Dit woord wordt ook wel „mazzel" geschre ven en is wel zoo ingeburgerd, dat bijna ieder een de beteekenis er van kent. Het is een He- breeuwsche heilwensch en beteekent: „geluk". De ongebruikelijke spelling en de wonderlijke plaats in de inscriptie hebben de politie echter langen tijd over de beteekenis in het onzekere gelaten. Zwakke tot matigen Noord-Oostelijken tot Oostelijken wind; helder tot licht bewolkt; droog weer behoudens geringe kans op on weer in het Zuiden; warmer. Twee inzittenden ongedeerd. Op de rivier voer gisteren een sleep waar aan twee broers, de 24-jarige J. V. en de 22-jarige A. V. hun roeiboot, die met 200 K.G. oud ijzer was geladen, hadden vastge maakt. Toen de sleep op een gegeven moment een door de broers ongewenschte richting in sloeg, maakten zij hun boot los, maar bij deze manoeuvre werden zij overvaren door de achter hen aan komende motorboot „Bertus". De broers wisten op deze boot over te springen en bleven ongedeerd. De roeiboot is met haar lading gezonken. Gisteravond is aan den Westelijken kant der Willemsbrug wederom een brandje ont staan vermoedelijk opnieuw door een weg geworpen brandend stukje sigaar of sigaret. Brandweermenschen van de slw.'s 9 en 37 snelden ter assistentie. Zij behoefden echter geen dienst meer te doen. Agenten 'hadden met emmers water het vuur gedoofd. Woensdag verzocht de 7S-jarige J. v. D., die in een hotel aan de Hoogstraat" woont en slecht ter been is, een jongeman hem even over de straat naar zijn hotel te leiden. De jongeman bracht den ouden heer zelfs een eind de trap van zijn hotel op, maar deed toen een greep naar zijn portemonnaie, die hij hem wist te ontfutselen. Op het geschreeuw van v. D. verscheen de zoon van de hotelhoudster, die den dief ach terna rende en hem aan den Groenendaal wist te grijpen. De laffe jongeman, die den 27-jarigen J. V. bleek te zijn, is aan de politie overgeleverd en hoewel hij volhoudt de portemonnaie ge vonden te hebben, is hjj in het huis van Be waring opgesloten. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half XI. Repetitie van het gemengd koor van den K. K_ Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eioy", gebouw R. K_ Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereemging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, hall 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag am bail 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot hall 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot üall 11 repetitie Kon. Zangvereemging, Schiedams Mannenkoor „Urpheus" onder leiding van Eet. Fiipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K_ Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdagvond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkeiingsiezing voor leden der Schiedamsche locale Gezeilenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van 56 uur zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. 12 Juli: Dien-gaarde, Harm. Orkest Rott. Philh. Genootschap, 8 uur. 14 Juli: Diergaarde, Harmonie S. V. D. B., 3 uur. 16 Juli: ©iergaarde, Haarlemsche Orkest- Orkestvereeniging, 8 uur. Tentoonstellingen: Studio '32, werken der Hilversumsche Beeldende Kun stenaars, Vereeniging H '34; Notarishuis, kring van beeldende kunstenaars (tot en met 14 Juli); De Distel, exlibris en gelegen heidsgrafiek (tot en met 13 Juli): Gebr. Koch, copieën naar meesterwerken (c.m. 31 Juli). SCHIEDAM, 12 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop. handel Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling f 0.70 0.80. In het nummer van Dinsdag j.l. maak ten wij er melding van, dat in een woning aan den Mathenesserdijk een „primustoestel" in brand was geslagen. De hoofdimporteur van de „Primus-toestel len" de firma Stokvis en Zonen, verzoekt ons mede te deelen, dat het in brand geslagen toestel geen „Primus-toestel", maar een appa raat van een ander merk is. Abusievelijk hebben wij den naam „Primus" voor een soortnaam gehouden, terwijl het een merkartikel is. Ten nadeele van de „Bijenkorf" is een doos met lampen en lampekappen ter waarde van 100 ontvreemd. De doos stond voor het expeditielokaal aan de Baan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1