BRUG OF TUNNEL. STADSNIEUWS. MAANDAG 22 JULI 1935 R. K. STAATSPARTIJ. H. J. Steens gaat heen als raadslid. door weer en wind. schiedamsche reddingsbrigade, op reis: DE COMMISSIE STUDEERT NOG. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Details van het bovengrondsch project. kethel. R. K. handelsreizigersvereeniging „ST. CHRISTOFFEL" ROTTERDAM. ONGELUKKEN KOMEN ZELDEN ALLEEN HET TUNNELPLAN. HET BRUG-ONTWERP. DE TOENEMENDE WERK- LOOSHEID. 12^ pet. hooger dan verleden jaar. INBRAAK. HET FIJENOORD-STADION. Een nieuwe overeenkomst met de gemeente. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET DOODELIJK ONGEVAL AAN DE RUIGEPLAAT. Heden toereikte ons de mededeeling, dat de heer H. Steens als gemeenteraadslid van Schiedam heen zal gaan met ingang van Sept. a.s., wanneer de nieuwe raad wordt saam- gesteld. Tot dit heengaan, midden in zijn politiek leven, heeft de heer Steens besloten om ge zondheidsredenen. Reeds eenigen tijd liet zijn gezondheid veel te wenschen over, zoodat hg zelfs niet deel kon nemen aan de propaganda- vergaderingen voor de laatste gemeenteraads verkiezingen. Dat de heer Steens hier ontbrak was voor insiders een slecht teeken, want in zulke dagen ontbrak hg nooit op het appèl. Hg was de aangewezen man om aan de kiezers en kiezeressen mede te deelen, wat de R. K. Raadsfractie zooal gedaan had in de afgeloopen periode. Daarvoor was hg de gaarne geziene fractieleider der R. K. Raads fractie in Schiedam. In 1922 vol£de hij de heer Evers op in een bestuursfunctie van de R. K. Kiesvereeniging. Reeds in 1923 zien we hem als raadslid vesrschgnen en eenige jaren geleden volgde bij mr. Kavelaars als fractie-leider op. De heer Steens was verder van de oprich ting der R. K. Leeszaal af daarvan bestuurs lid en secretaris, als zoodanig heeft hg ook veel organisatorisch werk verricht. Ook voor deze functie heeft hg zijn ontslag ingediend, doch wg vernamen, dat het bestuur van de r. K. Openbare Leeszaal dit ontslag niet ge heel heeft aanvaard, gezien de verdiensten van den heer Steens. Zgn plaats zal worden open gehouden en hg zal deze na herstel eventueel dadelijk weer kunnen innemen. In dit ver band zal de heer Th. J. m. Mouwens, de functie van secretaris vervullen. Wij wenschen den heer Steens een spoe dig herstel van zijn gezondheid toe en meenen met deze wensch den tolk te zijn van geheel Katholiek Schiedam. Ingevolge de ontstane vacature door het aftreden van den heer H. J. steens komt voor zijn zetel in aanmerking de heer J. N. Hoek. De heer Hoek is sedert 1930 in Schiedam woonachtig. In deze vijf jaar heeft hg een werkzaam aandeel genomen in het Katho lieke leven. Hij is o.a. bestuurslid van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, afd. Schie dam. In Rotterdam was hg bestuurslid van de Alg. R. K. Propagandaclub, waardoor hij al- gemeene bekendheid verwierf. Naar wij vernemen zal mr. M. J. C. M. Kavelaars de functie van voorzitter der R. K. Raadsfractie in de toekomst vervullen. FONDSSTICHTING MEDISCHE SPORTKEURING. Fondsstichting. Ten bate van de Medische sportkeuring zal Donderdagavond op het Sportpark Boschhoek, aanvangende om half 8 uur, een wedstrijd ge speeld worden tusschen een Schiedamsch elf tal en R. F. C. uit Rotterdam. De ploeg van R. F. C., welke traint onder leiding van puck van Heel, zal in de volgende opstelling verschijnen: A, J. Drok, doel; A. H. J. Sincke en P. P- Hartkoren, achter; C. P. Groen, J. v. d. Hoven en E. H. H. Kasperen, midden; L. van Walsum, D. Drok, J. A. Eichhorm, L. p. Ville en C, van Harten, voor. R. K. E. H. B. O. De speldjesdag voor de R. K. E. H. B. O. heeft een aanzienlij^ hooger bedrag opgele' verd dan vorig jaar en wel de som van 425,08. Het rgwiel, dat uitgeloofd was als beloo ning voor den collectant of collectrice, die het meest in het busje had, werd gewonnen door mej. B. Steenhoven, Villastraat 70, met een opbrengst van 17,34. SCHOOLREISJE NAAR BRUSSEL. Onder leiding van 10 onderwijzers hebben 110 leerlingen van de Gem. Openbare U. L. O.- school, hoofd de heer Lemson, Zaterdag een schoolreisje naar Brussel gemaakt. In 4 autobussen vertrok het gezelschap Za terdagmorgen om 6 uur uit Schiedam. Brus sel werd bezichtigd en voorts werd een be zoek aan de wereldtentoonstelling gebracht. De S. V. V.-supportersvereeniging heeft een boottocht gemaakt naar Oostvoorne. Om half 9 vertrok het gezelschap bestaande uit leden van de vereeniging met hun gezinnen en ge- noodigden naar Oostvoorne en al was het weer nu niet bepaald prachtig, toch hebben allen volop genoten. Het bestuur van de. Schiedamsche, Red dingsbrigade organiseert op Zondag, S- tn de Gemeentelg'ke zweminrichting V00I~ ee ren aan den West Frankenlandschedijk on derlinge wedstrijden, voorafgegaan door de monstraties van het kunnen van de leden. De demonstraties en onderlinge wedstrijden zul len om 1 uur aanvangen. SCHIED. VOETBAL COMPETITIE. Uits,ag'en der gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Blouwzwart-Hercules 1 0—10" GTB 1— KKVSv\^nVSlTDRZ °-10; Hercules 2 KSV 2 50; HBS 2VVR 2 61 S. F. C.—D. L. V. s. Hedenavond speelt S. F. c. 1 tegen D L V. S. op haar terrein „Boschhoek" nabij de bosch wachterswoning. Deze wedstrgd wordt gespeeld voor de derlaagserie van S. F. C. St. Servatius. Leden van de R. K. gemengde tooneelver- eeniging St. Servatius, hebben een reisje ge maakt door het Gooi. Voorts is een bezoek gebracht aan Marken en Volendam. Het was een prettige tocht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schiedam, 22 Juli 1935. Geachte Redactie, Vergun mij s.v.p. plaatsruimte voor onder staand antwoord op het schrijven van de Oranje-Vereeniging, voorkomende in Uw blad van de 18e dezer, onder het hoofd „De Viering van Koninginnedag". Bij voorbaat mgn dank. Dat de Oranje-Vereeniging met voldoening kennis heeft genomen van mijn plannen om te trachten, met medewerking van anderen, feestelijkheden in de binnenstad te organisee- ren, doet mij genoegen en hoop ik, dat uit haar verderen houding zal blijken, dat zij de door haar zoo zeer becritiseerde achter- af-critiek wenscht te voorkomen. Wat de opmerking betreft, dat niet alle feestelijkheden, die de Oranje-Vereeniging organiseert, op een afgesloten terrein plaats vinden, was mij reeds uit haar programma van 3 Juli j.l. ter kennis gekomen; doch een taptoe, aubade en een optocht, zooals in ge noemd programma wordt aangekondigd de Canowedstrijd is waarschijnlijk door het be stuur eerst na ontvangst van mijn schrfijven ingelascht, kan het publiek slechts voor een klein gedeelte der dag in de stad vasthouden en zullen zij, die zich de luxe van entrée-gel den voor het terrein der Oranje-Vereeniging kunnen permitteeren, om de geannonceerde clou van den dag en avond niet te missen, zich daar henen spoeden; terwijl voor de minder gesitueerden en ander gezinden voor de rest van den dag te Schiedam niets meer zal zijn te beleven en dus elders hun vertier zullen zoeken. Aangezien de Oranje-Vereeniging voor dien dag van B. en W. de grootst mogelijke faciliteiten geniet tot het geven van feeste- lgkheden en het plaatsen van attracties, zoo zal ik het zeer op prijs stellen alvorens ik verder ga, mgn moeite en kosten voor deze zaak te getroosten, als de Oranje-Vereeniging mij per omgaande toezegde, dat zij bereid is haar volle medewerking te verleenen om van B. en W. vergunning te verkrijgen tot het plaatsen van onschuldige attracties op daar voor geschikte punten in de binnenstad, zoo als b.v. voor een draai- en zweefmolen, pof fertjeskraam enz.; terwijl ik daarnaast nog vergunning zou willen verlangen tot het or- ganiseeren van een middagnummer, bestaan de uit een nationale wièlerwedstrijd door de stad en een avondnummer, hetwelk ik nog niet nader kan definieeren. Bovenstaand program zal uit den aard der zaak nog aan vele wijzigingen blootstaan, aan gezien ik hier slechts mijn persoonlijk idee heb kenbaar gemaakt, en alles zal afhangen van de te verkrijgen medewerking, ook op financieel gebied van hen, die met mijn plan sympathiseeren, alsmede van de te verkrij gen vergunning van B. en W. Ik vertrouw, dat ik hiermede de oranje-ver- eeniging voldoende heb uiteengezet, wat be treft medewerking in deze, van haar wordt verlangd en kan zij er van overtuigd zijn, dat 90 pet. van de Schiedamsche bevol king haar dankbaar zal zijn, indien zij een goedgunstige beschikking in deze bij B. en W. weet te bereiken. Financieele steun wordt niet van haar verlangd, mgn persoonlijke opinie is, dat het gemis van een Kermisweek, wij een feestdag, n.l. de Koninginnedag moe ten benutten om feest te vieren, maar dan ook feest in geheel de stad. Eén dag waarin men alle beslommeringen vergeet door vrij en ongedwongen te mogen feestvieren is mijns inziens een noodzaak, voor alin deze depres- sietijd. Als besluit verzoek ik allen, die willen medewerken om mijn plannen voor deze dag te doen slagen en adhaesie willen betuigen, hunne namen in een bij mij liggend boek te komen plaatsen, hoe meer handteekeningen, hoe meer kans van slagen. Schiedammers, toont thans, dat gij allen de koe bij de hoorns durft te pakken. De pers sympathiseert met het plan. Met het bovenstaande beschouw ik van mijn zijde het publiek debat als geëindigd. De Oranje Vereeniging kerit mijn adres. Mijn gevoelens zullen thans allen duidelgk zijn, geen afbraak maar opbouw, op Konin ginnedag onschuldige vermakelijkheden voor ieder, hierdoor zal aan de waardigheid niet te kort worden gedaan. U geachte redactie zeg ik nogmaals dank voor de plaatsruimte en moeite en verbigf Hoogachtend, C. DORSMAN. JUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. van 't Hof in dienst trad bij de fa. Gebrs. H. J. Scheffers, fabriek van koper werken, alhier. Om 11 uur werd de jubilaris met z'n vrouw op het kantoor ontvangen, waar hij werd toegesproken door een der firmanten den heer H. J. Scheffers Jr., die zich zeer waardeerend uitliet over den jubi laris en diens ijver en plichtsbetrachting prees. Den jubilaris werd daarna een gouden hor loge met inscriptie, benevens een geschenk onder couvert aangeboden, terwijl de vrouw van den jubilaris met eenige fraaie ruikers werd bedacht. Namens het personeel over handigde de oudste collega den jubilaris een fraaie ligstoel, waarna de heer van 't Hof met eenige korte woorden dank bracht. In huise- lijken kring werd het verdere gedeelte van den dag op feestelijke wijze doorgebracht. zijn van- De viei NAAR DE VIERDAAGSCHE. De Schiedamsche deelnemers aan de Vier- daagsche afstandsmarschen te Nijmegen, welke morgen, Dinsdag, beginnen, daag naar Nijmegen vertrokken, agenten van politie vertrokken vanmorgen om 7 uur uit Schiedam, om per boot vanuit R dam naar Nijmegen te varen; de zeven leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die in sectie- verband in de sectie Zuid-Holland West van den B. V. L. zullen deelnemen, (de Schiedam mers staan onder leiding van den sergeant majoor de Lange) vertrokken per trein, even als de leden van de wandelsportvereeniging Naar Buiten. Ook enkele individueele tippelaars vertrok ken per trein naar Nijmegen en enkele leden van de afdeeling Schiedam van het Nat. Jongerenverbond sloten zich aan bg' die deel nemers aan de Vierdaagsche van de afdeeling Rotterdam van het N. J. V. De gemeenteraad nam destijds in principe een tunnelplan aan ter voorziening in een tweede oever-verbinding. De eerste credieten in dit verband werden gevoteerd. Doch bij de uitvoering van zulk een groot werk was in financieel opzicht het Rijk noodig. Ook de Regeering moest het plan bezien entoen dook een brugproject op van ir. dr. Emmen. Ook dit ontwerp werd bekeken en al aan stonds, mede door de financieel lager gestelde eischen, als een mogelijke oplossing van het dringende vraagstuk van een nieuwen rivier overgang aan de orde gesteld. We kregen derhalve twee ontwerpen met voor- en nadeelen met onderscheiden exploi- tatie-mogeigkheden, met millioenen verschil lende bedragen voor wat betreft de kosten van uitvoering. Gelijk bekend, werd onder voorzitterschao van burgemeester Droogleever Fortuyn een commissie benoemd om beide plannen in studie te nemen. Een commissie, bestaande uit vertegenwoor digers en technici van het Rijk, den Rijks waterstaat, Provincie, gemeentebestuur, ge meentelijke instanties, Defensie, Kamer van Koophandel, zee- en binnenvaart, K. N. A. C. en B. B. N. PASSAGE-THEATER. Morgen, Dinsdagmiddag 2 uur, is er een werkloozenvoorstelling tegen lage prijzen in het Passagetheater. Het volledig avondprogramma wordt ge draaid en wel Jos. Schmidt in Ein stern fallt vom Himmel en 12 Ambachten en 13 Ongelukken. Vooral deze laatste film is het bezien waard, omdat ze de geheele zaal in één lach doet opgaan. DRAAGBANDENSTEL VOOR INSPECTEURS VAN POLITIE De Schiedamsche inspecteurs van politie zijn thans toegerust met een draagbandenstel, waaraan hun sabel hangt. AANRIJDING. Gistermorgen is de 7-jarige jongen H. H, uit de Rhoonschepstraat bij het spelen plotse ling de Lange Nieuwstraat overgestoken en aangereden door een R.E.T.-bus. Hij bekwam jeen hersenschudding en is op last van dok ter de Leeuw per politiebrancard naar de Dr. Noletstichting overgebracht. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 20 Juli. Vertrokken: Duitsch S3. Eifel, ledig naar Bremen; Duitsch s.s. Ilse L. M. Russ, ledig naar Leningrad. SCHIEDAM, 20 Juli. Aangekomen: Ned s.s. Patria, ledig van Rotterdam; Eng. s.s. Nassa, ledig van Rotterdam, beiden om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 21 Juli. Aangekomen: Eng. s.s. Tartary, ledig van Londen om olie te laden bij N.V. Schieveem; s.s. Ionia van Leningrad met papierhout in de Wilhelminahaven. ST. RADBOUD. Bij het muziekconcours te Zoeterwoude, uit geschreven door den Ned. R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen behaalde de R. K. fanfare St. Radboud, dir. de heer Joh. Oomés uit Schiedam, in de 2e afd. met 185 punten een tweede prijs. Deze ronde bastions, schroefbaantorens ge naamd, vervullen n.l. naast de functie van contragewicht het „ambt" van intermediaire tusschen ongeveer den beganen grond en de brug. De schroefbaantorens bewerkstelligen den opgang van mensch en voertuig naar den 58 M. hoogen rivierovergang. De torens hebben een middellg'n van 150 M. Het snel en langzaam verkeer worden over 8V2 M. breede banen op of afgevoerd. De lig ging van deze twee banen heeft de idee van een dubbelen schroefdraad met vier rond wentelingen. Het aantal van vier is in verband met de 4 meter lager geprojecteerde brug door de commissie teruggebracht tot drie, maar dan wat steiler. Voetgangers en wielrgders paardentractle is uitgeschakeld komen op een andere wijze .boven" n.l. via roltrappen. In de schroefbaantoren komen twee vaste trappen voor hen, die wat bang zijn van rol trappen en negen roltrappen, aparte voor opgaand en aparte voor afkomend verkeer. De roltrappen kunnen al naar gelang de drukte op of neergaand in werking worden gesteld. Is er bijv. veel opgaand en weinig afkomend verkeer, welnu, dan zet men ze navenant het verkeer met 5 tegen 4 of 6 tegen 3 in werking. Is er bgv. 's nachts weinig verkeer, dan stelt men een aantal banen buiten bedrgf. Hoe worden de torens bereikt. In Zuid geven twee viaducten een komend van de Vlaskade en een uit de Doklaan toe- Verwacht wordt: Afnemende Noord-Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking weinig of geen regen, later warmer. Deze commissie verdeelde zich weer in een gang tot den toren; op den Rechtermaasoever, vijftal subcommissies. Al deze subcommissies studeeren nog volop, Dit is geen verwijtende opmerking, want aan het oeververbindingsvraagstuk zitten talrijk' problemen vast. Een snel oplossen daarvan wordt natuurlijk gehandicapt door het feit wordt gelijk reeds gereleveerd voorbij den Westzeedijk een circulatieplein oingerlcht. Van dit plein voert een viaduct naar den toren. Het snel en langzaam ver keer en de groep fietsers en voetgangers hebben uiteindelijk een eigen viaduct, ze liggen boven elkaar. Het I eigen, vxauu^u "00 dat de commissie twee ontwerpen voor zich eentgenoemde verkeer gaat derhalve regel- heeft, een brug en een tunnel. We hebben den indruk, dat het nog wel eenige maanden zal duren voor het definitieve rapport gereed is. Daarna komt de keuze uit de twee technisch en financieel critisch beke ken projecten tunnel- en brugontwerpers geven hun geesteskind natuurlgk zoo maar niet prgs dan de goedkeuring, dan de finan ciën en tenslotte de uitvoering. Voor wat de uitvoering betreft van welk plan dan ook, moeten we ten aanzien van tijdsbepaling daaromtrent elk positief ant woord schuldig big'ven We hebben derhalve twee omstreden ont recht den toren in de wielrijders via een apart plateau en een hellend vlak de voetgangers via het apart plateau en een trap. Alsdan worden de roltrappen bereikt. Bestaande wegen zooals de Westzeedijk, en de spoorbrugbanen op den Rechter en Linker Maasoever zullen onder de viaducten door- loopen. Recapitulatie. Gaande van Noord naar Zuid neemt men der halve zgn weg circulatie-plein Parksluizen, viaduct, schroefbaantoren, het verbindingsstuk werpen. Omtrent het tunnelplan zgn heel wat naar de brug, de brug, verbindingsstuk toren 1 en via<jUCt met als hoogste hoogte 58 M. Evenals voor den tunnel zal ook voor het passeeren van de brug tolgeld worden geheven. Na dit bovenstaande zal men moeten ge tuigen, dat ir. dr. Emmen tegenover het mach tige tunnelplan een enorme en interessante brugconstructie heeft ontworpen. Welk project het winnen zal en wanneer we het begin van de uitvoering zullen zien.. Nogmaals we weten 't niet. Alleen hopen we als tolk van Rotterdam en elders, dat een defi nitieve beslissing over en om alles zoo snel mogelijk zal vallen! ne- TEMPERATUUR van het WATER. De temperatuur van het water in de Gem. Zweminrichtingen bedroeg heden 68 gr. F. BURGERLIJKE stand. geboren, 20 Juli: Martinus J., zoon van j. Hoefman en w. c. van der Waal, Marconi straat 47 Wdheimina J., dochter van N. Dingier en M, Koppeschaar, Raam 31. A. v. Rijsselberg jubileert. Donderdag hield bovengenoemde vereeniging in hotel Beijersbergen haar maandelijksche vergadering. Mochten wij vorige keer een jubileum ver melden van den secretaris, ditmaal was er wederom een jubileum te vieren en wel dat van den penningmeester, R. van Rijsselberg, ,lc 12 Ja-ar de minder begeerenswaardige van T Clezen tiJd' niterst gewichtige functie i* atbewaarder vervult. De opkomst der n was uitstekend en de waardeering van h tPirt6 -den werker kwam op bijzonder hartelijke wijze tot uitdrukking. Meerdere leden maakten dan 00k gebruik, elkaar te overtreffen in harteigkheid, om dezen vromen goeden mensch namens de vergadering sym pathie te betuigen. Het een en ander gimg gepaard met het aanbieden van cadeaux. Een bijzonder tot het hart sprekende hulde was wel de kleine bloemenhulde, gebracht door de werkloozen leden. Getrc#fen heeft de jubi laris allen hartelijk dank gebracht voor deze hulde, die hij niet in zoo n mate had verwacht en bracht dan ook wijselijk deze erkentelijk heid over aan den Gever van alle goede gaven. Hoewel het bovenstaande eigenlijk de clou was van de vergadering, werden verschillende punten conform de agenda behandeld, o.a.: installatie nieuwe leden, bespreking retraite enz. Na afhandeling der agenda bleef het gezelschap nog eenigen tijd bijeen. S. R. B. Op Zondag 4 Augustus a.s. zal de S. R. B. wederom hare jaarlijksche onderlinge wed strijden houden, voorafgegaan door een de monstratie van haar werk. Aanvang 1 uur in het bad voor heeren aan de W. Fran- kenlandschedgk. Nu weer een K. L. M.-lius bijna slachtoffer. 't Is gemakkelgker en pleizieriger triomfen te periphraseeren van een instituut, dat men een goed hart toedraagt, ook al wil men geen sensatie plegen, dan ongelukken-feiten te moe ten registreeren. jlet ,,'t Is al weer de K. L. M." heeft in de afgeloopen week wel een scherpen wanklank meegekregen. Het oude spreekwoord Ongelukken komen zelden alleen, heeft opgeld gedaan en deed het gisteren wederom Gisteren betrof het weer een toevoerleiding maar niet een voor de benzine van een vlieg tuig, maar de toevoer op een ander terrein, n.l.°ter overbrenging van passagiers van kan toor naar vliegveld vice-versa, met de bekende blauwe bussen. Het heeft n.l. maar weinig gescheeld, of gis teren had niet een vliegtuig, maar een bus stukken gemaakt. Een K. L. M.-bus met passagiers reed n.l. gisterenmiddag van Waalhaven naar de stad, toen op de Brielsche Laan de chauffeur onwel werd. De bus vloog naar het trottoir, doch een boom versperde de doortocht, een tocht met mogelijk ruineuze gevolgen. Een spatbord deed dienst als weerhaak en maakte aan de capriolen een gelukkig einde. De bus kreeg een deuk. Schrik en sensatie werkten echter al weer. 's Is ook wel- curieus mededeelingen geschied, van het brugproject waren vele details tot nog toe verborgen. Het leek ons daarom interessant bijzonderheden te vernemen, want in ieder geval is de brug van ir. dr. Emmen een uiting van een knappen geest en beteekent zij voorts in haar omvang en aanzien een geweldig stuk werk, monumen taal zelfs, dat niet zou nalaten machtigen indruk te wekken. Gelgk bekend, omvat de tunnel een dubbele „buis". Elk dezer groote buizen zal een breedte hebben van 6 M. en een hoogte van 4.20 M. Elk der twee doorgangen zal twee verkeers- banen bezitten. Het niveau van den rijweg zou varieeren van 4.60 M. R. P. tot 20.10 R. P. De maximum-diepte onder water zou 11.85 M. kunnen bedragen. De totale weglengte van den tunnel zou op 1750 M. zijn berekend. Hoe heeft nu ir. dr. Emmen zich de tweede Rotterdamsche oeververbinding gedacht? In groote lijnen ten aanzien van plaats en indeeling komt zijn plan op het volgen de neer: De ligging. Terwijl het tunnelplan is geprojecteerd Charlois (veer)Parkkade had zich de ont werper van de brug deze gedacht tusschen Charlois (veer) en het terrein van Müller tus schen Jobs- en Parkhaven. In verband met een vrg moeilijken afvoer van het verkeer bg den Westzeedijk en de Parksluizen heeft de commissie de plaats der brug voorgesteld tusschen Charlois (veer) en Parkkade (veer). Een zeer klein en volgens de commissie geen belangrijke schade veroorzakend deel van het Park zou dan moeten worden opgeofferd. De brug zou dan in eenigszins schuinen stand op de rivier komen te staan, doch aesthetisch zou zulks weinig of geen bezwaar opleveren. Daar tegenover staat, dat bij deze plaatsbepaling het uiteindelijk circulatieplein zou geprojec teerd kunnen worden nog voorbij den West zeedijk met de mogelijkheid van af- en aan voer van het verkeer ter weerszijden van de Parksluizen gelijk zulks nu ook bij al of niet geopend zijn van deze sluizen het geval is. De hoogte. In verband met de feiten, dat de brug een lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 1L Repetitie van het gemengd koor van den K_ K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. i'ooneelvereemging „Aiberdingk Thym", R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om hall 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om hall 9 bestuursver gadering van het afdeeiingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K_ K- Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot hall 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Urpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia R. K- Volksband. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K_ K_ Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdagvond van hall 9 tot hall 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezeilenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Overheidspersoneel „St Pa ui us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonius" van 5—6 uur zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. In vergelijking met verleden jaar ligt het cijfer van de werkloosheid eenige duizendtallen hooger. Waren er verleden jaar einde Juni 43.427 armlastigen en ondersteunde werkloo zen, op hetzelfde tgdstip van 1935 bedroeg dit totaal 47.840 of bijna 4% duizend meer. Het aantal der door den Dienst voor Maatschap- peigk Hulpbetoon ondersteunde werkloozen is 12 y% procent hooger dan verleden jaar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er ingebroken in de woning van W. M. aan de Klein Coolstraat. Een gouden damesarm band en twee gouden Manchetknoopen worden vermist. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de Gemeenteraad den 30en November 1933 besloten aan de R.V. en A.V. „Feije- noord" medewerking te verleenen voor de stichting van een stadion c.a. Eerst in Mei j.l. gaf de vereeniging te ken nen, dat zij met de haar in ontwerp toegezon den overeenkomst accoord gaat. Zij verzocht evenwel tevenin de definitieve overeen komst aan te gaan met de N.V. Stadion Feije- noord i.o., welke bigkens haar mede-onder- teekening daarmede instemt. Naar de meening van de Commissie voor de gemeentewerken, wier zienswijzze B. en W. on derschrijven kan deze overschrijving, welke n formeel karakter draagt, moeilijk geweigeid worden. Intusschen kan dit niet heteekenen, permanente communicatie moet verzekeren en dat de R.V. en A.V. „Feijenoord geheel buiten geen belemmering mag zijn voor passeerende de overeenkomst wordt gelaten, aan^®zie" schepen, heeft ir. Emmen de hoogte van de immers mede omvat de overdracht aan de Ge- brug bepaald op 62 M. De commissie oordeelde meente van het terrein aan echter dat 58 M. hoogte voldoende is. straatweg, waarvan de vereeniging eigenares Deze brug met een lengte zoo breed als de is. Deze omstandigheid maakt het noodzake rivier krijgt voor het verkeer een breedte van lijk, dat de overeenkomt jordt^aangegaan w? -M- r) vtr 7. vice-versa een baan voor het snel door drie partgen, n.l. 1. noord", hetgeen uiteraard medebrengt, dat in het oorspronkelijke ontwerp verschillende wij zigingen moesten worden aangebracht 23 M. d.w.z. vice-versa een baan voor het snel en A V PVüe en langzaam verkeer van 6 M. met daarnaast Stadion Feijenoord en J J een M. trottoir, vervolgens een baan van 3 M. voor wielrijders en een trottoir van 2 M. voor de voetgangers. De vloer van dezen rij weg wordt van beton met klinkers belegd. Kabels en pylomen. Deze machtige en zware brugconstructie zal worden opgehangen aan kabels. Vandaar ook de naam kabelhangbru; Vier kabels, twee aan twee, zullen de brug torsen: Deze kabels komen te hangen aan hooge pylonen van ruim 110 M. hoogte. Pre cies aan den waterkant zullen die pylonen worden opgetrokken. Deze vier reuzen van beton, die onderaan een doorsnede hebben van 10 M. en bovenaan nog 5 M., komen twee aan twee, derhalve per paar op den Rechter en Lin ker Maasoever te staan op een beton van 4 /i bij 25 M. en een dikte van 7. M. Van hart tot hart staan zij 27 M. van elkaar. Paarsgewijze loopen de kabels, die de brug dra gen, over de koppen der pylonen heen om dan verankerd te worden in een toren, die als contragewicht dienst doet. De schroefbaantorens. Deze torens het verhaal wordt mogelgk fantastisch zijn weer aparte en belangrijke gevaarten op zich. „Maak dat je wegkomt! We krijgen hoog waiter!" Donderdag 25 Juli. R. K. Volksbond 8 uur „De Prins van Sind". Door het jongenskoortje onder lei ding van Br. Bruno. Vrijdag 36 Juli. R. K. Volksbond, 8 uur „De Prins van Sind". Door het jongenskoortje onder lei ding van Br. Bruno. 23 Juli: Diergaarde, De Haarlemsche Or kestvereniging, 8 uur. 28 Juli: Diergaarde, Rott. Solisten En semble, 3 uur. 30 Juli: Diergaarde, Haarlemsche Orkest vereniging, 8 uur. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Juli, in: Grand Théatre: Peter; Luxor: Mach mich gliicklich (voor volwassenen); Lumière: Einde slecht, alles goed; Thalia en Roxy: Het bloe menmeisje van Piccadilly (boven 18 jaar)Olym- pia: Tarzan, de aapmensch (volwassenen); Co losseum: De Bengaalsche lanciers (volwasse nen) ScalaDe bewaarschool, en De moord in de trein (voor volwassenen); Centraal: De dub bele moord (voor volwassenen); Capitol: Onder de daken van Praag en Voor het eindexamen (boven 18 jaar); City: Verkeerd begrepen en Liefde aan de Donau (boven 18 jaar)Ooster theater: Turandot en Hoe komen we bg de film? (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32, werken der Hilversumsche Beeldende Kun stenaars, Vereeniging H '34; Gebr. Koch, copieën naar meesterwerken (t.m. 31 Juli). SCHIEDAM, 22 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop. handel Moutwgn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling 0.70 0.80. De 6-jarige Frans Koemans, die Zaterdag avond op het rangeerterrein aan de Ruige- plaat onder een rangeerenden trein geraakte, waarbij hem beide voetjes werden afgereden, waardoor het ventje 's avonds om 9 uur, na het ontvangen van het H. Oliesel in het St. Franciscus Gasthuis is overleden, was een leer ling van de R. K. Voorbereidende School in Delfshaven. In verband met de Requiem-mis op Woens dag a.s. om 9 uur in de St. Antonius-Abt kerk en daarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof Oud-Delfshaven, zal nu de openbare les van de benedenschool aan de Mathenesserdijk a.s. Woensdagmorgen niet doorgaan; Deze les is nu gezet op a.s. Donderdag om kwart over 9. De openbare les van de bovenschool op mor* gen, Dinsdag zal wel doorgang vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1