Prof. Aalher se in zijn opdracht niet geslaagd. Pr. Colijn opdracht verleend tot vorming van een extra parlementair kabinet. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MAANDAG 29 JULI 1935 17315 DE CRISIS IN TWEEDE INSTANTIE. 58ste JA Arrive. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Prof. Aalberse heeft aan H. M. de Koningin verzocht hem te willen veroorloven de vorming van een parlementair kabinet op de breedst moge lijke basis niet te aanvaarden, omdat hij na bespreking met de voorzitters van de Kamerfracties de overtuiging had gekregen geen voldoende over- eenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis. Nader vernemen wij_: Na de individueele besprekingen met de fractie-voorzitters de heeren Joekes (V D.), Schouten (A. R-) de Geer (C. H.), Albarda (S. D. A. P.) Bierema (V. B.) Zaterdagmiddag ten huize van prof. Aalberse een gecombineerde vergadering gehouden, waar van 2 uur tot half zes over de kabinetscrisis van gedachten is gewis seld. Toen het besluit eenmaal gevallen was, waardoor prof. Aalberse niet en de opdracht kon voldoen, heeft hij zich om half zeven naar Den Ruigen- hoek begeven om H. M. de Koningin van een en ander op de hoogte te stellen en aan Hare Majesteit ontheffing van de hem gegeven opdracht te Verzoeken. Hedenochtend heeft H. M. de Koningin Dr. Colijn ontvangen en hem op- kt verleend tot vorming van een extra-parlementair Kabinet van breede Sahiensteliing Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden, acU°P Hare Majesteit den wensch heeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. Hare Majesteit de Koningin had Zaterdagavond den Minister van Staat, Hn. Mr. De Geer ontvanggn. S3, r een parlementair Kabinet e0pV°dê belang °P eerSte plaats van ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Dame overleden, haar echtgenoot ernstig gewond. DE ZIEKTE VAN 21. H. EXC. DEN AARTSBISSCHOP. CHINEEZENMOORD. Man door vier kogels getroffen- LOONBESPREKINGEN OP ZUID- BEVELAND. DADER GEARRESTEERD. Gearresteerde ontkent het misdrijf gepleegd te hebben- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE POST VAN DE MARABOE. Ongeveer 20 K.G. werd gered en wordt gedistribueerd. AUDIËNTIE. LOSSING AAL EN PALING. EERW BROEDER W. BUSCH S.J. f VERPLICHTE AANSLUITING BH CRISIS-ORGANISATIES. BRAND TE VELDHOVEN. Vier huizen een prooi der vlammen- GEZINNEN ERNSTIG GEDUPEERD. UIT DE SCHOEN-INDUSTRIE. NED. OPENLUCHTMUSEUM. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75f bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlel. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. GiatisO Devallemerzekering f 500-bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide banden, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150-bij verlies van een duim; 75.bij verlies een u >j:vinger50.bij verlies van twee voorste ledematen van een band; 25bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. DE KABÏNETS-CRISIS IN HAAR TWEEDE FASE. Voor het beoordeelen teelen stand van de crisis den momen" van belang, dat men let oi/L f zeer zeker daarmede prof. Aalberse aan w "luleering' Verzocht te worden onthevenMa'lesteit ereedst mogelijke basis. p ae De formateur verklaart, dat hij geen vol gende overeenstemming heeft kunnen be- een T te komen tot de vorming van '•een parlementair Kabinet op genoe»- za am breede basis". genoeg Profeidn schijnt te liggen opgesloten, dat Vorm- se niet alleen geen kans zag op de Klng,Van een. Parlementair kabinet op dnnii St m°Selyke, waarmede stellig be- SS! SSL Zljn meening genoegzaam Dat wil in casu zeggen: een basis die méér omvat dan katholieken en ten alleen. sociaal-democra- De N. R. Ct„ die over de beraadslagingen van formateur en fractieleiders schrijft on een wijze, alsof ze daarbij door een verslag gever vertegenwoordigd was, vertelt ten 'Rinste, dat prof. Aalberse een ontkennend antwoord gaf op Albardas vraag, of de Ka tholieken bereid waren alleen met de sociaal- democraten een Kabinet te vormen. Tiet antwoord op deze vraag stond trou wens onherroepelijk vast. Hiermede was echter niet de onmogelijk heid gegeven tot een genoegzaam Pfeede basis. ^at kiRg van de houding der andere artijen, en hier was die van de vrijzinnig- En nu heeft het allen schijn, dat juist deze partij onder invloed van minister Oud? Wij willen echter niet denken aan het na-schrijnen van Marchant-wee aan stonds de meest onverzoenlijke houding heeft aangenomen. Dat mr. Joekes bij de gezamenlijke bespre kingen van de fractieleiders afwezig bleef, spreekt hier evident. Van de houding van de christelijk-histo- rischen is niets bekend. Op het puijt van consequente deflatie-politiek is echter zeker met jhr. de Geer niets te bereiken. De anti-i evolutionairen namen wel aan de gezamenlijke besprekingen deel; op het vol strekt en absoluut standpunt van geen samenwerking met de snoode bewerkers van Colijn's val, door de Standaard verdedigd, stonden zij dus blijkbaar niet. Mogelijk waren zij het wel met de Standaard eens: geen samenwerking met de sociaal-democra ten. Maar dan was overeenstemming bij de gezamenlijke besprekingen ook uitgesloten. Volgens de N.R.Ct. bad hun woordvoerder „slechts zakelijke bedenkingen", gegrond op Aalberse's program. Dit is vermoedelijk ook het geval geweest met de liberalen, die ook aan de gezamenlijke besprekingen deel namen. Overeenstemming tusschen liberalen en sociaal-democraten, en ook tusschen libe ralen en katholieken, b.v. op het punt van ordening, ligt nu niet juist voor de hand. In ieder geval: wat algemeen verwacht werd, dat de opdracht tot vorming van een parlementair Kabinet op de breedst moge lijke of zelfs op een breede basis, niet uit voerbaar zou blijken, bleek waarheid. En prof. Aalberse trok de onvermijdelijke consequentie: hij verzocht Hare Majesteit „ontheffing van de hem gegeven opdracht". En hoor nu, hoe de „N.R-Ct.", die thans al leen reeds bij het. hooren van den naam Aal berse of bij het geringste spoor van Katho lieken-lucht alle bezinning schijnt te ver lezen, van dit laatste feit den volke kond doet: „De heer Aalberse heeft het °en durven bestaan (wij spa leeren) H. M. te verzoeken, aan de op dracht geen gevolg te mogen geven". 7 Wat had de heer Aalberse anders kunnen „bestaan?" Zooals we reeds te kennen gaven, doet de formuleering, waarin prof. Aalberse de door hem bij de besprekingen opgedane overtuiging goot, vermoeden, dat hij de mogelijkheid niet ziet tot het vormen van een parlementair kabinet op een voor hem aanvaardbare basis. Wil men blijven streven naar een oplos sing, die natuurlijk altijd de meest wensche- lijke is, n.l. de vorming van een parlemen tair Kabinet en acht men een gegronde kans aanwezig dat een ander formateur een dergel ij k Kabinet kan vormen, dan zal een dergelijke opdracht aan zoodanig formateur de tweede crisis instantie moeten worden. Anders achten we de tweede voor-de- hand-liggende instantie: een andere op dracht aan prof. Aalberse 1). De katholieken hebben werkelijk minder „vrees voor verantwoordelijkheid", dan de N.R-Ct. hun toedicht. Er is eerder reden tot de meening, dat zij grooter verantwoordelijkheid op zich heb ben geladen dan gewenscht is. Maar één zaak zal men bij objectieve beschouwing moeten toegeven: zij zijn be reid de aanvaarde verantwoordelijkheid ten volle te dragen. De verrassende opdracht aan dr. Colijn. Snel wordt naar de oplossing van de cri sis gestreefd! Daar bereikt ons het bericht, dat aan dr. Colijn opdracht is verleend tot de vorming van een extra-parlementair Ka binet van breede samenstelling. Wij geven, aan de bovenstaande vóór het binnen komen van dit bericht geschreven en daardoor ach terhaalde beschouwingen toch plaatsing, om te doen zien, hoezeer ons een opdracht aan dr. Colijn reeds in dit stadium verrast. Zou het advies van den intusschen geraadpleeg- den jhr. de Geer in deze richting zijn ge gaan? Uit deze opdracht blijkt, dat ons vermoe den, dat in eerste instantie de onmogelijk heid gebleken was van de vorming van een parlementair Kabinet welk ook, juist is. Van de twee beperkingen, die de opdracht aan prof. Aalberse inhield: „parlementair" en „op de breedst mogelijke* basis" is de eerste vervallen, aan de tweede echter wordt vastgehouden. Dat wijst nu wel zoo uitdruk kelijk mogelijk in de richting van opneming van de sociaal-democraten in de combinatie. Ongetwijfeld is daartoe door dr. Colijn zelf eenigermate de weg gebaand door zijn tege moetkoming aan de niet-ongegronde bezwa ren, door den heer Albarda naar voren ge bracht in verband met het capitulantenstel- sel. De persoon van den formateur zal ook de anti-revolutionairen makkelijker doen heenstappen over hun bezwaren tegen samengaan met de S.D.A.P. Toch lijkt ons ook deze opdracht een zeer moeilijke. De persoon van den formateur stelt aan de ka tholieke fractie wel zeer zware eischen van zelfoverwinning. Alleen de zekerheid, dat een hervormd Kabinet-Colijn niet in allen deele de politiek van het demissionnair Ka binet zal voortzetten, zal het den katholie ken mogelijk maken hun medewerking te verleenen. Een tegemoetkomende houding ten opzichte van de katholieke fractie èn bij het formuleeren van het program èn bij de keuze van zijn medewerkers mag dan ook van dr. Colijn worden verwacht, nu hij bereid bleek de opdracht in beraad te nemen. Anders ware dit beraad slechts noodelooze stagnatie. Deze opdracht blijft in ieder geval een zeer verrassende. En toch dringen de omstandigheden on vermijdelijk de klemmende vraag naar voren, of deze opdracht niet slagen moet. 1). Volgens den parlementairen redac teur van het Handelsblad wordt, naast de Geer, ook Ruys de Beerenbrouck genoemd onder de figuren, „die thans misschien ook een opdracht zouden krijgen". Op den Rijksweg' Weert—Roermond heeft Zondagmiddag omstreeks vier uur een ern stig motorongeluk plaats gehad, waarbij één persoon werd gedood en een ander ernstig werd gewond. Doordat een band van zijn mo torrijwiel sprong, is de motorrijder C. Wel- lei uit Wijk aan Duin, over den kop geslagen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het Sint Laurentius-ziekenhuis te Roermond vervoerd. Zijn vrouw, die op de duo was ge zeten, werd zoodanig gewond, dat zij kort na het ongeluk overleed. In de kerken van het Aartsbisdom is gis teren het volgend schrijven van den Vica ris-Generaal Mgr. D- Huurdeman voorge lezen: Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van het Aartsbisdom Utrecht. Met diep leedwezen deelen Wij aan de Geestelijkheid en Geloovigen van het Aarts bisdom mede, dat de slepende ziekte, waaraan Zijn Hoogwaardige Excellentie, onze beminde Aartsbisschop sedert langen tijd lijdende is, zijn lichaamskrachten, voor al gedurende de laatste dagen, aanmerke lijk heeft verzwakt. Alhoewel er geen reden tot onmiddellijke ongerustheid aan wezig is, heeft Zijn Hoogwaardige Excel lentie toch tot gerustheid van zich zelf en van zijn onmiddellijke omgeving, uit voor zorg, gesterkt willen worden met de laatste genademiddelen der H. Kerk. Zijn Hoogwaardige Excellentie blijft U innig dankbaar voor de gebeden, welke U tijdens zijn ziekte hebt gestort. Hij vraagt U dringend Hem bij voortduring indacht.g te willen blijven in uw H.H. Misoffers en gebeden, opdat Gods H. Wil volmaakt aan Hem voltrokken moge worden. Te dien einde bepalen Wij, dat na iedere vastgestelde H. Mis door Geestelijkheid en Geloovigen gezamenlijk een tientje van den Rozenkrans zal worden gebeden. Dit schrijven zal op Zondag 28 Juli onder alle vastgestelde H-H. Missen van den pre dikstoel worden voorgelezen. Utrecht, 26 Juli 1935. D. HUURDEMAN, Vicaris Generaal van het Aarts bisdom Utrecht. Toestand onveranderd. Naar we hedenmorgen vernamen is de toestand van Z. H. Exc. den Aartsbisschop gedurende den Zondag vrijwel onveranderd gebleven. 'De afgeloopen nacht is heel rustig ge weest. Telegram van Z. H den Paus Z. H. Exc. Mgr. J. H- G. Jansen ontving van Z. H. den Paus telegrafisch een harte lijk bewijs van belangstelling. Het Pauselijk telegram luidt in de Hol- landsche vertaling als volgt: Vaticaanstad, 27 Juli 1935. Z. H. zendt u, tegelijk met Zijn Vaderlijke wenschen, van ganscher harte Zijn bijzon deren Apostolischen Zegen, als onderpand van overvloedigen, Hemelschen troost. w.g. Kardinaal PACELLI. Bezoek Mgr. Arrigoni Zondagmiddag bracht de auditeur van de nuntiatuur in Brussel Mgr. Arrigoni, tijdelijk zaakwaarnemer van de Internun- tiatuur in Den Haag, een bezoek aan den Aartsbisschop in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht. De hooge bezoeker, die om streeks 3 uur met den trein te Utrecht ar riveerde, werd aan het station verwelkomd door den Zeereerw. heer dr. J. A. Geer- dinck, secretaris van het Aartsbisdom. Per auto werd naar het St. Antonius gasthuis gereden voor een kort bezoek aan den Aartsbisschop. Na bij de Zusters de thee gebruikt te hebben en de kapel bezichtigd te hebben, begaf Mgr. Arrigoni zich naar de Biltstraat voor een bezoek aan den vicaris-generaal Mgr. D. Huurdeman. Omstreeks half vijf keerde Mgr. Arrigoni naar Brussel terug- Bezoek Mgr. Hopmans en Mgr. Diepen. Hedenmiddag brachten H.H. E.E. de bis schoppen van Breda en 's Hertogenbosch Mgr. p. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen een bezoek aan den Aartsbisschop. Aan het station werden beide kerkvorsten begroet door den Zeereerw. heer dr. Geerdinck- Na afloop van het bezoek aan Mgr. Jan sen onderhielden zich de beide bisschoppen in het St. Antoniusgasthuis nog eenigen tijd met den vicaris-generaal Mgr. D. Huur deman. Zooais bekend heeft de Minister van Econo mische Zaken aan de landbouwers in een groot aantal gemeenten op Zuid-Beveland verplicht overleg met de landarbeidersorganisaties over de ioonen opgelegd. In verschillende gemeenten heeft dit overleg reeds plaats gehad. In Waarde en andere plaatsen leidde het tot geen resultaat. In eerstgenoemde gemeente werden zelfs door de landbouwers allerlei verwijten en onvrien delijkheden gericht tot de bestuurders der landarbeiders. Daarentegen is in plaatsen als Kloetinge en Kapelle-Biezelinge in onderling overleg nu een contract tot stand gekomen zoodat verdere hulp der regeering hier niet noodig ia. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagavond om halt negen klonk in de omgeving van het Oudekerksplein achtereen volgens een viertal revolverschoten. Voor per ceel no. 10 aan de smalle zijde van dit plein, waarin een Chineesch kosthuis gevestigd is, is een der bezoekers, een Chinees, door een landgenoot op straat neergeschoten. De man kwam naar buiten geloopen en van de tegenovergestelde richting naderde de da der. Deze trok plotseling een revolver en zon der dat er een woord werd gewisseld klonken achtereenvolgens vier schoten, die doodelrjk bleken te zijn. De man stortte ineen en de da der vluchtte in de richting van de Warmoes- straat. Achtervolging van den dader Tijdens zijn vlucht gooide hij het wapen over een schutting. Op het schieten waren twee surveilleerende agenten komen toesnel len. Terwijl een van hen zich met het slacht offer bemoeide, zette de andere den dader achterna. Van burgers hoorde de politieman, dat men een Chinees hard had zien loopen in de richting van den Dam. De politieman leende van een passeerenden fietser een rijwiel en zette den dader na. In de Mozes en Aaron- straat hoorde de politieman van een straat muzikant, dat deze een Chinees voorbij had zien snellen in de richting van de Molsteeg. De politieman vervolgde zijn weg en via Mol steeg, Torensluis bereikte hij de Leliegracht. Het geluk was hem gunstig. Hier zag bij een Chinees op betrekkelijk rustige wijze wande len. De politieman bedacht zich geen oogen- blik, greep den man beet en arresteerde hem. De Chinees was zeer kalm en verzette zich niet. Met behulp van een collega bracht de agent den vreemdeling naar het posthuis Wes- termarkt over, vanwaar hij per politieauto van het bureau Raampoort naar het bureau War moesstraat werd overgebracht. Hier is hij voorloopig ingesloten. In de omgeving van de plaats, waar het misdrijf zich had afgespeeld, had zich zeer veel publiek verzameld en waren verschillen de politionele en justitioneele autoriteiten aangekomen. Het eerste onderzoek werd ge leid door den inspecteur van den iustitioneelen dienst van het bureau Warmoesstraat, de heer de Vries-Hummel, geassisteerd door inspec teur Haarman. Kort daarop arriveerde per po litiemotor de substituut officier van justitie mr. Wasschenberg en commissaris Hoogen- dijk, benevens inspecteur Roeher van de cen trale recherche en de fotografische dienst van het hoofdbureau. Het lijk van den Chinees, dat op straat lag, was met een laken afgedekt. Een onderzoek maakte uit, dat de kogels hart en longen doorboord hadden. Een vetde. De man is vermoedelijk 35 jaar oud en was secretaris van een speelclub. Niet onwaar schijnlijk is, dat hier een veete uitgevochten is. De dader is werkzaam op een tankschip, dat hier in de haven vertoeft, als schepeling, Een dokter van den G. G. en G. D. consta teerde den dood, waarna het lijk per ambulan ce-auto naar het Binnengasthuis is vervoerd. Verschillenden personen werd ter plaatse een verhoor afgenomen, doch niemand van de Chineezen had iets gehoord of gezien. Ook den naam van het slachtoffer kende men niet. De revolver werd achter de schutting teruggevon den. Het bleek te zijn een cylindermodel, 9 m.m. waarop nog een kogel zat. Tot zeer laat in den avond heeft inspecteur C. J. de Vries Humel getuigen gehoord in de zaak tegen den gearresteerden Chinees die ei-van wordt verdacht zijn landgenoot Lee You te hebben neergeschoten. Hij ontkent de moord te hebben gepleegd. Wel geeft hij toe bij de vechtpartij aanwezig te zijn geweest. Ook zelf zou hij niet geschoten hebben. Verschillende getuigen wijzen hem echter als den dader aan. De hoed die naast het lichaam van den versla- gene is gevonden behoort toe aan den ver dachte. Ook is de revolver gevonden die eigen dom was van gearresteerde. Dit laatste ont kent hij echter. Van de Maraboe-post is bij den brand van het vliegtuig slechts weinig beWouden gebleven. De heer P. w. Akkerman Passage te 's Gravenhage toonde on3 een brief aan zijn adres, welke tot de geredde poststukken van de „Maraboe" behoort. Het couvert was op één hoek wat geschroeid, maar de brief zelf was nog vrijwel gaaf. Een en ander was hem Vrijdagmiddag bezorgd onder couvert van de P. T. T. met de mededeeling: „Aangetroffen ->nder de overblijfselen van de post, vervoerd met het vliegtuig Maraboe, dat op 17 Juli 1935 te Bushire is verbrand". Naar wij van het hoofdbestuur der P„ T. T. vernemen, is ongeveer 20 K.G. geredde post van de „Maraboe" hier te lande aangekomen. De meeste stukken zijn echter ernstig bescha digd. Het kost in vele gevallen heel wat moeite den naam van den geadresseerde of van den afzender uit te zoeken. Ook moeten sommige stukken tusschen carton worden geplakt om ze in nog eenigszins leesbaren toestand te be houden. Zooals te begrijpen, vordert het uitzoeken en ter verzending gereed maken van zoo'n post heel wat tijd. Hoeveel spoed hierbij ook door de posterijen wordt betracht, het zal toch nog wel eenige dagen duren, alvorens alles, wat er van de „Maraboe"-post gered is, zal zijn gedistri bueerd. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 1 Augustus a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 31 Juli a.s. niet plaats hebben. De minister van Defensie zal tot nadere aankondiging geen audiëntie verleenen. Naar de Nederlandsche Visscherij Centrale te s Gravenhage mededeelt, is bij ministerieele beschikking bepaald, dat de lossing van per schip ingevoerde aal en paling tevens kan geschieden in de plaatsen Dordrecht en Maastricht. Telegrafisch is bericht ontvangen, dat in het Xaverius-college te Moentilan (Java) is overleden de eerw. Broeder Wilhelmus Busch S.J. geboren te Tilburg 3 Sept. 1854, sinds 1883 werkzaam in de missie van Ned. O. Indië. Bij den landbouwer C. v. H. te Garderbroek, gemeente Barneveld die weigerde lid der Vee- Centrale te worden, is thans al het vee, be staande uit 28 koeien en een stier in beslag genomen. Vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een met benzine gestookt kooktoestel is Zaterdagavond tusschen acht uur en half negen brand ontstaan in de woning van den heer Knox te Veldhoven. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig tastten de vlam men de kruidenierszaak aan, die voor de woon vertrekken was gelegen. In allerijl vluchtten de bewoners en waarschuwden de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, doch niets kon uitrichten ter blussching van het vuur, aangezien er in den geheelen omtrek geen water te vinden was. Lijdelijk moest men het aanzien, hoe het verterend element het een na het ander de geheele rij van vier huizen, waarvan de drie nog niet genoemde bewoond werden door de gezinnen Peters, Akkerson en Rooimans, ver woestte. Hoog laaiden de vlammen op en van her en der kwamen de omwonenden toesnellen om te trachten de behulpzame hand te bieden. Veel kon echter niet gered worden, vrijwel alle inboedels werden een prooi der vlammen, het geen te tragischer is, daar het gezin Rooimans in het geheel niet verzekerd was en de an dere drie gezinnen slechts een lage verzeke ring hadden loopen. Den geheelen avond duurde de brand. De getroffen gezinnen werden ondergebracht bij buren en familie. Collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten. Na langdurige en voor beide partijen zeer moeilijke onderhandelingen is thans weer een collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie tot stand gekomen, welke op 29 Juli e.k. bij een zestigtal van de meest be- teekende schoenfabrieken in werking zal tre den. De collectieve arbeidsovereenkomst is afge sloten tusschen de Federatie van Nederland sche Schoenfabrikanten eenerzijds en de Roomsch-Katholieke, Christelijke en Algemee- ne fabrieksarbeidersbonden anderzijds. De totstandkoming van dit contract is van 't grootste belang vpor de rust en den vrede in het bedrijf, terwijl men er eveneens een stap in de richting van meer geordende toe standen in mag zien. Zaterdag werd te Arnhem de algemeene ver gadering gehouden van de Ver. „Het Neder- landsch Openluchtmuseum", waar de direc teur, de heer A. A. G. van Erven Dorens, het jaarverslag uitbracht. Daaruit bleek dat het ledental eenigszins was teruggeloopen, maar dat het aantal betalende bezoekers in het afgeloopen jaar steeg met 300 tot 16.525 personen. In Prins Hendrik verloor het museum zijn beschermheer. Verder worden herdacht de overleden bestuurders ir. M. A. Brinkman Visser en dr. J. F. van Véen. Verscheidene aanwinsten konden worden verkregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1