AENGENENT t Mgr. Exc WSÈÊÊÊÈP EEN HUIS IN ROUW GEDOMPELD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 58ste JAARGANG. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 No. 1734# BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET WERKZAAM LEVEN VAN DEN BISSCHOP. Hoe Mgr. zijn dag doorbracht. DROEVE THUISKOMST in het BISSCHOPPELIJK paleis. De bedegang, een grootsche uiting van liefde TELEGRAM VAN DEELNEMING YAN Z. H. DEN PAUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bjj vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar s 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.35 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. De vlag met paarsen wimpel hangt half stok op de Nieuwe Gracht. De slag is dus gevallen. Nauwelijks js het treurige bericht binnengekomen of het paleis op de Nieuwe Gracht, waar reeds dagen een toestand heerschte van angstige spanning, doch waar een ieder bleef hopen tegen alle hoop in, is in diepen rouw gedompeld. De vader des huizes wordt hier maar al te zwaar gemist. Al was dan enkele weken reeds mgr. niet meer aanwezig ^U was er als het ware nog met zijn geest. Alles ademde nog zijn vaderlijke tegenwoordigheid 2ijn ieder opwekkende vroolijkheid en optimisme. Hoe prettig toch was het de vriendelijke om- gangstoon van den Herder te beluisteren in de woorden, welke mgr. aan zijn trouwen kamervriend den papegaai had geleerd- Hoe klonk ook tijdens de ziekte het vriende lijke „Goeden morgen Monseigneur; goeden morgen Vicaris". Hallo WillemdaS Anna" door het huis, alsof de meester zelf nog aanwezig was. Hoe was in den klank en de articulatie van het trouwe dier de ge moedelijke en aangenaam vriendelijke toon te hooren van Monseigneur zelf. Doch alles is nu stil en verlaten en Ko de papegaai -zit lusteloos, stil ingedoken in zijn kooi, weggekropen in een hoekje, alsof hij voelt, dat de meester de vriend voor goed is heengegaan. We toeven nog even in de kamer, waar mgr. de laatste dagen voor de opneming in he"t ziekenhuis heeft doorgebracht al les ademt er levenslust, arbeidzaamheid, werkkracht en vriendelijke huiselijkheid. Het eerste echter, wat hier treft, is de bijna niet te begrijpen werkzaamheid, welke deze fbrsche man tot zijn laatste dagen ontwik kelde; een werkzaamheid, die hem die zichzelf overschatte en ieder spaarde behalve zichzelf te vroeg helaas in het graf heeft gebracht. We. toeven hier even tusschen de nog opengeslagen boeken en tijdschriften, welke de levende getuigen zijn van den nimmer rustenden geest van dezen studieman bij uit nemendheid. We zien hier nog even op den eindeloozen berg van correspondentie, welke dag na dag werd afgewerkt en waarvan nim mer een stuk een dag te lang bleef liggen. We voelen, dat heengegaan is een man van orde en regelmaat- En dan is er het huisgezin van den ont kapen bisschop, waarvan de diepbedroefde leden getuigen van diens vaderlijke goed heid. Te hard, zoo hooren we keer op keer, heeft onze Bisschop gewerkt, te weinig heeft hu zich zelf ontzien en alles gedaan voor anderen. Toen de hardnekkige ziekte zich reeds op meer ernstige wijze begon te open baren, wilde mgr. van geen rust weten. „Hij was niet ziek en hij wilde niet ziek zijn", aldus hooren we getuigen. Audiëntieaflas- ten geen sprake van. Er waren men- schen priesters of leeken die zijn vaderraad noodig hadden dat waren zielen, die hij moest steunen en sterken en dus hij mocht niet rusten. Den levensregel een weinig veranderen, een weinig verzachten er mocht niet over worden gesproken Mgr. was een man van de klok en is dit tot zijn laatsten dag gebleven. lederen morgen precies 7 uur las hij de H. Mis daarvan werd nimmer afgewe ken of het moest zijn ten gerieve van an deren. Na Zijn dankzegging gebruikte mgr. het ontbijt» onderwijl verwerkend de parti culiere post. De tijd, die dan nog restte, werd besteed aan het doorlezen van de dag bladen waarvan hem vrijwel niets ontging De vicaris-generaal mgr. Pichot arriveert nun liet Bisschoppelijk Paleis te Haarlem. mgr. was een hartstochtelijk couranten lezer vooral omdat hij dit beschouwde als een plicht van staat. Sloeg de paleisklok half tien, dan stapte mgr. het bureau der secretarissen binnen het horloge zoo vertelde men was erop ge lijk te zetten waar de dienstbrieven wer den behandeld. Tien uur was er een confe rentie met de hoogeerw. Vicarissen of met andere hooggeplaatsten, welke tot 11 uur duurde. Van elf tot één was het dag aan dag audiëntie. Wat dat wil zeggen, dat moet men hebben meegemaakt. Dan was het eiken dag opnieuw een va-et-vient en twee uren ble ken dikwerf nog te kort. Vooral op Dinsdag, wanneer het audiëntie was voor de leeken, was het in het paleis een enorme drukte. En niemand werd geweigerd. Klokke half twee werden de stukken van het secreta riaat door mgr. geteekend. Twee uur was het middagmaal dat was echt even een ontspanning, dan was mgr. echt de vader van het gezin, dan kon hij lachen en vroolijk zijn en door zijn op timisme ieder aansteken, die het voorrecht had deze oogenblikken te mogen meemaken. Na het middagmaal werd iederen dag min stens een uur gewandeld, vooral in het voor jaar en den herfst werd er wat extra tijd hier voor uitgetrokken; terwijl na de wan deling mgr. zich geheel kon wijden aan ge bed speciaal van het brevier. Nauwelijks had de klok zeven geslagen of de beurt was weer aan de dagbladen en tijdschriften, welke minutieus werden doorgewerkt en waaraan het noodige geesteswerk door dezen vooruitzienden man werd verbonden. Negen uur verzamelde mgr. zijn geheele huishouding om zich heen voor een ge zamenlijk avondgebed. Een der secretarissen bad het rozenhoedje voor en Monseigneur gaf aan het eind van het gebed aan alle huisgenooten zijn zegen. Na het gebed werd het avondeten gebruikt en daarna tevens de middag- en avondpost onder handen geno men. Restte er nog wat tijd, dan was dit gewijd aan een gezellig praatje tot half elf. Kwart over elf tikte het klokje van gehoor zaamheid en mgr. begaf zich naar bed. Ook daarvan was hij voor niets af te brengen. Iederen Zondag woonde mgr. in zijn paro chiekerk de Hoogmis bij terwijl op Hoogfees ten mgr. steeds in de Kathedrale kerk aan wezig was, waar Hij op Pinksteren pontifi ceerde. Den echten huiselijken kring, daarvan hield mgr. heel veel.. Huiselijke feestjes zou hij niet spoedig overslaan en b.v. de pakjes avond van Sinterklaas bracht reeds lang te voren een tinteling van ondeugend genoegen op zijn gelaat. Bij zulke feesten en ook bij den vasten Zondagschen kaartavond kon mgr. alle zorgen vergeten, dan was hij de huisvader, die een sfeer schiep van echte Hollandsehe huiselijkheid en vrede. Niet ge noeg kon mgr. aan de pastoors juist die huiselijkheid aanraden, mgr. hield ervan en achtte haar een groot belang. Krachtig streefde mgr. er ook naar den band tusschen de geestelijkheid onderling zoo hecht mogelijk te maken door het vor men van clubjes enz. enz. En de jaarlijksche reünie, welke mgr. tot zijn dood toe hield met zijn klasgenooten, dat was de feestdag van het heele jaar. Dan kende hij geen zorg, doch genoot van de echte vriendschap van hen, met wie hij zijn jongelingsjaren op de Seminaria had doorgebracht. Ja die Seminaria. Vooral over Warmond daar kon mgr. niet over uitgesproken raken het woord Warmond bracht hem reeds tot enthousiasme en dan kon hij uren spreken over zijn werk daar, over zijn collega's over zijn studenten die hij allen kende en bovenal de tijd, dat hij had mogen arbeiden met de professoren Beysens, Vlaming; van Nocrt en Taskin dat was een tijd waarvoor mgr. den goeden God zoo echt dankbaar was. En nu is dat al niet meer Zalig de zachtmoedigen dit was het woord dat mgr. den zijnen immer voorhield; zalig de zuiveren van harte, aldus kon mgr. n'et genoeg voorhouden, vooral aan zijne Priesters. Zelf heeft hij zijn geheele leven gemaakt: tot een apostolaat van zachtmoe- !ie1cJeiCl 6n liefde» tot een offer van zuiver- dafnfwel8,0^6 God Hem geven het loon, Sgelegd voor hen, die Hem dienen. In gioolen eenvoud. rnaar waarlyk indrukwekkende soberheid, is gisteren n den laten middag het stoffel^ overschot van Z. H. Exc. Mgr. J D. j. Aengenent overgebracht van de Mariastichting, waar Z. H. Exc. werd verpleegd, naar het bisschop pelijk paleis aan de Nieuwe Gracht, waar het gedurende de komende dagen in de cha- pelie ardente zal zijn opgebaaid. Deze voorlaatste tocht van Mgr. Aenge nent door de stad van zijn inwoning, is er een geweest van diepen rouw en groote droefenis. In eerbiedig stilzwijgen en met rouw in het hart, heeft Katholiek Haarlem den beminden Kerkvorst op zijn droeven rit door de straten der bisschopsstad ge volgd en is het de ontroerde getuige ge weest van de droeve thuiskomst van Mgr. in het statige Grachtenhuis, waar het zijn markante verschijning zoo talloos vele ma len in en uit had zien gaan. De eerbiedige, beschroomde stilte, waar mede Katholiek Haarlem op dezen eersten dag van het overlijden van Z. H. Exc. de doodsbaar van den bisschop heeft omgeven, is wellicht de schoonste en indrukwekkend ste uiting van het leed, dat in deze dagen zijn stempel drukt op elk Katholiek ge moed. Nog schijnt de Katholieke burgerij van Haarlem, die in deze de verpersoonlijking mag genoemd worden van de geloovigen van heel het bisdom, zich den zwaren slag, die haar heeft getroffen door Mgr. Aen- genents verscheiden, nauwelijks te kunnen realiseeren. Nog weigert het .gemoed, dat hopen bleef op herstel, toen iedere hoop practischreeds was geweken; dat genezing verwachtte, waar de geneesheeren reeds wisten, dat elke verwachting ongegrond zou zijn, zich in te denken, dat Mgr. Aengenent niet meer als voorheen door Haarlems stra ten zal wandelen, dat men zijn krachtige gestalte niet meer de altaartreden van Haarlems Kathedraal zal zien opgaan, dat zijn stem niet meer klinken zal gedeci deerd, met nadruk, doceerend en overtui gend op vergaderingen en plechtige gele genheden. Maar reeds is als een schrijnende bevesti ging van de droeve mare, die Dinsdagmor gen door het land ging, Dinsdagmiddag om streeks vijf uur een kleine en sobere, maar diepen indruk makende stoet door Haar lems straten getrokken. Voor de laatste maal is Mgr. Aengenent naar het huis van zijn inwoning gereden en zijn meest intieme medewerkers en vertrouwden hebben hem op dezen droeven tocht vergeeld. Het stoffelijk overschot was in de sterf kamer van de Mariastichting opgebaard en het late licht van den reeds naar den avond neigenden dag,' gleed over het door pijn en smart gefolterd lichaam van den ontslapen Kerkvorst. In deze kamer werd het stoffe lijk overschot gekist in een looden kist, welke werd geplaatst in een licht gebeitste en aan de hoeken met eenig eenvoudig beeldhouwwerk versierde eiken lijkkist. Uittocht uit de Mariastichtins. Tegen het oogenblik, waarop de kleine rouwstoet zou vertrekken, verzamelden zich talrijke belangstellenden voor de Maria stichting, geduldig wachtend, totdat de baar naar buiten zou worden gedragen. Getorst door tien dragers en gevolgd door de hoog eerwaarde heeren mgr. Th. W. Pichot vica ris-generaal, J. C. Aalberse officiaal, mgr. M. Möllmann vicaris-generaal, H. C. J. Sondaal deken van Haarlem en de zeereerw. heeren H. W. Agterof en F. G. Bank, werd de kist niet 't stoffelijken omhulsel den hoofdingang der Maria-stichting uitgedragen en geplaatst in de rouwkoets, welke met twee paarden bespannen was. De klok van de kapel der Maria-stichting luidde met zijn dunnen zilveren klank, tot dat de rouwstoet zich in beweging had ge steld en uit het gezicht was verdwenen en op het geluid van de klok verschenen voor alle ramen der Maria-stichting de witte kap pen der Zusters, die Z. H. Exc. gedurende zijn laatste levensdagen met zooveel liefde en toewijding hebben verpleegd. Met intense belangstelling sloegen zij het vertrek van den stoet gade en menig gebed zal op dit ontroerende moment in stilte zijn gestort voor de zielerust van den overleden Herder. In het eerste volgrijtuig, dat zich bij de rouwkoets aansloot bevonden zich de hoog eerwaarde heeren mgr. Th. W. Pichot vica ris-generaal, J. C. Aalberse, officiaal en de zeereerw. heer H. W. Agterof, terwijl in het tweede volgrijtuig de hoogeerwaarde heeren mgr. M. Möllmann vicaris-generaal, H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en de zeereerw. heer F. J. Bank hadden plaats genomen. Via de Kamperlaan, de Wilhelminastraat en de Kinderhuisvest reed de rouwstoet naar het bisschoppelijk paleis. Overal onder weg bleven de menschen eerbiedig staan toen de stoet passeerde en ontblootten zij het hooxd. Voor het bisschoppelijk paleis, waar het den geheelen dag zeer stil was geweest, hadden zich nu ook talrijke belangstellenden gegroepeerd. Met weemoed zagen zij toe, hoe de met ïouwfloers bedekte paarden hun droeven last tot voor den ingang van het bisschoppelijk paleis trokken en hoe de kist met de stoffelijke resten den hoogen stoep van het paleis werd opgedragen. De beide deuren van liet paleis zwaaiden langzaam open en daar, in de gang van het bisschop pelijk paleis, welke regelrecht naar de chapelle ardente voert, stonden de trouwe huisgenooten van mgr. Aengenent, zijn per soneel, in een dubbele rij geschaard, om hun goeden meester voor de laatste maal in zijn huis te ontvangen. Zij vormden een simpe- len, maar in al zijn eenvoud zoo veelzeggen de en indrukwekkende eerewacht. Begeleid door de geestelijken, die in de volgrijtuigen hadden plaats genomen, werd de kist met het stoffelijk, overschot naar de chapelle ardente gedragen en daar opge baard. De chapelle ardente De chapelle ardente bood een aanblik van sombere pracht. Van de hooge wanden hing het zwarte rouwfloers met de witte franje en kwasten tot op den grond toe af. De enorme kaarsenluchter in het midden van vertrek was met zwarte crêpe omgeven en verspreidde een schemerachtig licht door e ooge ruimten. Tegen den achterwand, en ie e me ers van de opgebaarde kist af, was een altaar opgericht, waarop branden de waskaarsen waren geplaatst. In het mid den, tusschen zes hooge, zwarte kandelaars waarop lange waskaarsen waren gestoken, m. Het overbrengen van het stoffelijk overschot van Z. H. ExcMgr. Aengenent uit de Mariastichting te Haarlem njnar het Bisschoppelijk Paleis. Voor de Stichting ivordt de kist in de rouwkoets geschoven. stond de lijkkist, een eenvoudig versierde kist, met het simpele opschrift: „Joannes, Dominicus, Joseph Aengenent episcopus Harlemensis 25 Juli 19283 September 1935. Justitia et pax" En daaronder was een eenvoudig, maar zinrijk symbool aangebracht: een Kruis het zinnebeeld van het gebed oprijzend uit een anker het zinnebeeld van de hoop, waarmede werd aangeduid, dat het gebed van mgr. Aengenent verankerd was in de Hope Gods. Onder dit symbool stonden de enkele, die pen indruk makende woorden: „Pax tecum" te lezen. Aan het hoofdeinde van de kist was de smetteloos witte mijter van mgr. Aengenent neergelegd. Naast de kist, aan mgr's linker hand lag de prachtige en beroemde bis schopsstaf van Haarlem in het pinkend licht der waskaarsen te flonkeren. Op een kussen aan het voeteneinde der kist, waarop het wapen van den bisschop was geborduurd, lagen de teekenen der bis schoppelijke waardigheid en de versierselen van mgr's Aengenents onderscheidingen ten toongesteld. Daar lagen de paarse kalot, de paarse handschoenen en de paarse stola te zamen de volheid van het priesterschap ver zinnebeeldend, alsmede de versierselen van de orde van Oranje Nassau en van den Ned. Leeuw en de bisschopshoed. Op een tafeltje stond een eenvoudig wijwaterbakje met palmtakje. Het rouwaltaar was versierd met palmen en laurierstruiken, beide teekenen van de overwinning. De metten in het bisschoppelijk paleis. Gisteravond te zeven uur werden in de rouwkamer van het bisschoppelijk paleis de gezongen metten gehouden voor de zielerust van mgr. Aengenent. De leiding van deze schoone plechtigheid berustte bij den bekenden liturgist pastoor F. C. van Beukering en waren een stichting door simpelen eenvoud. Agens op dezen eersten avond was mgr. M. Möllmann vicaris-generaal van het bis dom geassisteerd als diaken door den wel- eerw. heer H. J- Versteeg en als sub-diaken door den weleerw. heer S. Mol beiden kape laans der St. Jozefparochie te Haarlem. Als cantores fungeerden directeur A. Vollaers en secretaris F. Bank. Zeer vele priesters uit stad en omgeving waren in toga en superplie aanwezig, terwijl ook de in de stad woonachtige hoogwaardige kanunnikken als mede de regent en professoren van het semi narie Hageveld tegenwoordig waren. Ver tegenwoordigers der mannelijke en vrouwe lijke jeugdvereenigingen hadden zich opge steld bij de ingang der rouwkapel. Het huis personeel woonde deze plechtigheid bij en bad in stilte den Rozenkrans. Het was een aangrijpende plechtigheid, die niet naliet een diepen indruk te maken op alle aanwezigen. De eerewacht in de rouwkamer Zoolang het stoffelijk overschot vertoeft in de rouwkamer van de bisschoppelijke woning, zullen tezamen met de eerwaarde zusters twee leden van de mannelijke en twee leden van de vrouwelijke jeugdbewe ging de wake houden bij de lijkbaar. Bewijzen van deelneming. In den loop van den dag zijn nog ontel bare bewijzen van deelneming uit heel Nederland alsook uit het buitenland ten paleize ontvangen. Van de ingekomen be wijzen van deelneming noemen wij die van de bisschoppen van Nederland en van ver schillende buitenlandsche bisschoppen. Voorts van het Centraal bureau voor op voeding en onderwijs in Den Haag, van de Ned. Nat. bedevaart naar Lourdes, den Se naat der R. K. Universiteit te Nijmegen, van het missiehuis der Congregatie van Mill- Hill, van den vicaris-generaal van het bis dom Roermond en van den hoogeerw. pater Provinciaal der Passionisten. De plechtige uitvaart. Naar wij vernemen zal de plechtige uit vaart in de Kathedrale kerk worden opge dragen door Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans bisschop van Breda. Reeds nu hebben toegezegd bij de plech tigheid tegenwoordig te zullen zijn de vol gende bisschoppen; mgr. A. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. Buckx, oud apost. vicaris van Finland, mgr. H. J. Paulussen apost. vicaris van Kumasi, mgr. I. P. J. Verriet O.P. apost. vicaris van Curagao, mgr. A. Smets oud apost. delegaat van Perzië, mgr. C. Dubbelman apost. pre fect van Jubbelpore, mgr. G. Mekkelholt, en mgr. dr. de Jong coadjutor van het Aarts bisdom. In de dagen, waarin het stoffelijk over schot van den bisschop in de rouwkamer blijft opgebaard zullen alle leden der socia le- en vakorganisaties alsmede de leden der jeugdvereenigingen der stad Haarlem op grootsche wijze uiting geven aan hun groote liefde voor den overledene en biddend hun dank betuigen voor het onnoemelijk vele dat deze groote sociale- en jeugdbisschop in zijn arbeidzaam leven voor hun maatschappelijk en zieleleven heeft verricht. Alle leden der bovenvermelde organisaties zullen biddend rond de baar trekken van den gestorven bisschop. De stoeten zullen verzamelen bij de St. Jozefkerk waar van den preekstoel het Hollandsehe „De Profundis" zal worden ge beden. Daarna zal worden begonnen met een gezamenlijk Rozenhoedje voor de zielerust van den ontslapene. Terwijl de stoet zich groepeert vier aan vier zal worden opgemarcheerd naar het bisschoppelijk paleis, terwijl in diepe stilte het Rozenhoedje wordt voortgezet. In het bisschoppelijk paleis aangekomen schrijdt de geheele stoet langs den dooden- baar, terwijl nu luidop het Rozen hoedje zal worden doorgebeden. Na stil biddend hulde en dank te hebben gebracht aan het stoffelijk overschot van hem, die voor allen meer dan een vader was, wordt de weg vervolgd naar de Paters kerk aan de Nieuwe Groenmarkt, terwijl onderweg in diepe stilte het Rozenkransge bed wordt voortgezet. In de Paterskerk wordt door allen gebeden het „In Paradisum" met de oratie „Deus cui proprium", waarna de stoet zich ontbindt. Alle organisaties zullen hun vanen rouwomfloerst meevoeren. Diep treffend is dit plan zeker en rijk aan groote zinnebeeldige beteekenis. Daar voer het lijk van hun overleden bisschop zullen tezamen komen bidden werknemers en werkgevers zich één wetend in het aanschijn van hem, die gewerkt heeft zoolang het dag was en die in zijn hoogleeraars-tijd avond aan avond er op uit trok om zijn levensideaal ingang te doen vinden in de Roomsche har ten, van hem die niet heeft gerust vóórdat er tot stand was gekomen een hechte sociale organisatie, waarvan hij zulke rijke vruchten verwachtte. En hier voor den doode zullen zij schrijden, die aan zijn roepstem gehoor gaven en die diep in hun hart gevoeld heb ben welk een heilzaam werk de overledene heeft tot stand gebracht. En daarnaast zai een gebed opstijgen uit honderden jonge zielen, zielen die zoo bij uitstek waren de de lievelingen van dezen echten jeugd bisschop. En zoo zal bij de baar als het ware een levend en biddend bewijs van dank baarheid worden gegeven voor het groot sche werk, dat deze overledene heeft ga- wrocht. Maar naast dankbaarheid zal hier worden geleverd een openbare belijdenis van ons H. Geloof, dat ons leert, dat wij de zielen onzer overledenen kunnen helpen door opze gebeden. En heel het schoone resultaat van dit arbeidzaam priesterleven zal ieder belichaamd weten in dezen bedegang, welke op wel zeer markante wijze demonstreert, wat onze bisschop heeft gewrocht. De bedegang. Hieronder volgt de indeeling van de ver schillende bedetochten, die in de komende dagen door Haarlem zullen worden onder nomen. Alle bedetochten zullen hetzelfde karakter dragen en zullen verloopen vol gens het hierboven aangegeven algemeene schema. Hedenmorgen om elf uur zou een be detocht ondernomen worden door de leer lingen der hoogste klassen van de R. K. bijzondere meisjesscholen. Om vier uur des middags komen de gezamenlijke R. K. Vrouwencongregaties optrekken, waarna om acht uur des avonds een speciale bede tocht voor de R. K. Vrouwelijke Jeugdor ganisaties wordt georganiseerd. Donderdagmorgen om elf uur zullen de leerlingen der hoogste klassen der R. K. bijzondere jongensscholen den bedegang maken, terwijl om 8 uur des avonds de R. K. mannelijke jeugdorganisaties en om 9 uur de gezamenlijke R. K, mannenorga- nisaties zullen optrekken. Het Hoogwaardig Kapittel van het bisdom Haarlem mocht van den H. Vader het vol gende telegram ontvangen: „Zeer getroffen door het smartelijk bericht van het ov.erlijden van mgr. Aengenent, be tuigt de H. Vader Zijn levendige deelneming aan het Kapittel, de geestelijkheid en de ge loovigen, die van hun Herder beroofd zijn en zendt aan allen Zijn Apostolischen Zegen. w. g. Kardinaal PACELLI. Bericht voOr de priester studenten. De heeren studenten van het Groot-Semi narie, theologicum en philosophicum te War mond worden verzocht met toog en superplie aanwezig te zijn Vrijdagavond te half acht om de Metten en Zaterdagmorgen te 10 uur om de Lauden en overige gezangen mee te helpen uitvoeren. Zij, die op verren afstand wonen, zoodat ze Vrijdagavond* na afloop der Metten het ouderlijk huis niet meer kun nen bereiken, kunnen zich van het gevolg geven aan deze uitnoodiging ontslagen rekenen. In verband hiermee wordt de vacantia verlengd. De heeren, zoowel van philosophi cum als theologicum worden niet Donderdag en Vrijdag a.s„ maar Zaterdagavond 7 Sept. verwacht met de treinen, die 18.51 uit de rich ting Rotterdam en 19.09 uit de richting Am sterdam te Warmond stoppen. H. J. M. TASKIN President J. H. NIEKEL Directeur. De leiding van de bedegangen van de leerlingen der bijz. scholen berust bij den heer Spellers, secretaris van het hoofdbe stuur van de St. Augustinus-vereeniging. Omtrent den bedegang, die Donderdag avond om 9 uur door de R. K. mannen-or ganisaties zal worden ondernomen, kunnen wij nog melden, dat de stoet geopend zal worden door bestuur en leden van het Co mité voor Katholieke Actie te Haarlem, waarbij zich de vertegenwoordigers van 30 sociale, charitatieve en cultureele vereeni- gingen zullen aansluiten. Herdenking door Prof. Mr. Aalberse. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse zal Zondag middag van 3.303,50 uur een herdenkings rede houden voor de K. R. O.-microfoon, gewijd aan de nagedachtenis van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De plechtige uitvaart op Zaterdag 7 Sep tember om 10 uur in de Kathedraal te Haar lem, wordt door de K. R. O. uitgezonden. De kist van Z. H. ExcMgr. Aengenent wordt hel Bisschoppelijk Paleis aan dB Oudegracht te Haarlem binnengedragen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1