HET „DIPLOMATIEKE DRAMA" TE ADDIS ABEBA. BERECHTING DER OSSCHE BENDE. ■P iü De gezant zon zich tot martelaar willen maken. NIEUWE PLANNEN VAN TSJANG KAI SJEK? RUSSISCH PROTEST TE TOKIO. I* DINSDAG 15 OCTOBER 1935 OM ZIJN DIPLOMATIEKE MIS REKENINGEN „UIT TE BOETEN". Er is sprake van, dat Italië recht- streeksche onderhandelingen met Abessynië zou wenschen. PLOTSELINGE STORTREGENS. Belemmeren den Italiaanschen opmarsch op het Ogaden-front. Staat de Chineesche maarschalk in verbinding met sovjet-Rusland? ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. TROEPENCONCENTRATIES IN SJANSI. NOGMAALS: DE KERKKLOK- KEN BIJ ITALIE'S BURGER MOBILISATIE. Wegens nieuwe incidenten aan de grens van Rusland en Mandsjoekoeo. Démenti van kardinaal Pacelli; Mussolini's decreet sprak zelfs niet van kerkklokken. SCHANDELIJK BEDRIJF VAN DEN NIJMEEGSCHEN ASSURADEUR. STAKING DREIGT IN DE BELGISCHE MIJNEN. Indien de gevraagde loonsverhooging van 5 procent niet wordt toegestaan. MGR. LEGGE'S ARRESTATIE. EEN COMMUNISTISCHE LEUGEN. Inbraken te Oss, Gassel en Langenboom. TEGEN SNABEL ACHT JAAR GEEISCHT. D t (Van den specialen A.N.P.-corres pondent W. F. Deedes). Addis Abeba, Zondagavond. Addis Abeba heeft gedurende de laatste 24 uren hardnekkig getracht, een situatie op te lossen, zooals in de geschiedenis der diplomatie nog niet is voorgekomen. Deze situatie was geschapen door de weigering van den Italiaanschen gezant, graaf Vinei, om het bevel van de Abessyni- sche regeering op te volgen en het land te verlaten. Hij is thans feitelijk gevangen sinds hij gis teravond geweigerd heeft de stad te ver laten. Gisteravond te ongeveer 5 uur is hij uit zijn residentie verwilderd en sedertdien onder strenge bewaking en voortdurend toezicht overgebracht in het huis van Ras De Abessynische regeering vreest voor namelijk, 'dat graaf Vinei zelfmoord zou kunnen plegen om op die mamer als een martelaar te worden gekroond. Alles wordt in het werk gesteld om dit te verhinderen en men hoopt dit bereikt te hebben, nu men hem uit zijn residentie heeft verwijderd en men zal geen Abessynische troepen in de buurt van het huis toelaten. Het gezantschapspersoneel ver trokken. Dramatische en komieke scènes speelden zich gisterochtend af bij het vertrek van het personeel van den gezant. Een sterke bewa kingstroep zorgde er voor, dat de Italianen zouden vertrekken volgens de bevelen van de Abessynische regeering en een trein stond aan het station voor hen gereed. Een uur verstreek vóór een gedeelte van het personeel arriveerde. Zij brachten wagon ladingen bagage mede en een luipaard, dat de lieveling van het personeel was geweest. ,l!ir,Graaf Vinei bleef echter achter en beriep zich opnieuw op een besluit, dat hij de stad niet zou verlaten, zonder den Italiaanschen consul van Magalo. Een uur ging voorbfl. Er werd druk heen en weer geloopen tusschen de residentie van den gezant, het paleis en het station. Men hoopte, dat graaf Vinci in zijn ver trek toe zou stemmen, maar tenslotte werd mij medegedeeld, dat hij zich in den kelder van zijn residentie had opgesloten. Het huis zelf verkeerde in een staat van beleg. Daarna was er weer een oponthoud aan het station. Signor De Grenet, de tweede secretaris van de legatie, was aan zijn bewakers ont snapt. Hij werd achtervolgd en tenslotte ge vonden met een geladen revolver in zijn hand. Hij werd ontwapend en terug naar het sta tion gebracht en daar op den trein gezet. Tenslotte vertrok de trein met drie uren vertraging, maar graaf Vinei bleef opgeslo ten in het legatiegebouw. Vanmorgen stond een nieuwe trein gereed om den gezant naar de kust te brengen. Men deelde mij mede, dat graaf Vinei zich van het douanekantoor naar den trein zou begeven. De trein stond stoomend gereed, maar van graaf Vinci was geen spoor te ontdekken. Later op den dag werd mij medegedeeld, dat de reden, waarom graaf Vinei vanochtend niet was vertrokken, een plotselinge ver andering in de plannen van de Abessynische regeering was. Ik verneem, dat men thans heeft besloten, het vertrek van den Italiaanschen gezant voor onbepaalden tijd uit te stellen, vermoe delijk totdat de regeering zich op de hoogte zal hebben gesteld van zijn weigering, de stad te verlaten. De Abessynische regeering heeft zich ge durende alle moeilijkheden, veroorzaakt door het vertrek van het legatiepersoneel en de weigering- van den gezant, de stad te ver laten, zeer tactisch gedragen. Noch tegenover het personeel, noch tegen over graaf Vinci is eenig geweld gebruikt. De regeering heeft al het gebruik van ge weld strikt vermeden. (Copyright Momingpost-A.N.P.). ADDIS ABEBA, 13 October. (D.N.B.). Naar verluidt is de negus voornemens, den Italiaanschen consul en den handelsvertegen woordiger te Magalo per vliegtuig naar Ad dis Abeba te laten komen en hen gezamen lijk met baron Vinei volgende week het land te doen verlaten. DJIBOETI, 14 October. (R.O.) Het perso neel van de Italiaansche legatie te. Addis Abeba ls hier aangekomen. De uittocht van Europeanen, Hindoes en Arabieren uit Abessynië duurt voort. Baron Vinei zal niet voor Woensdag de hoofdstad verlaten, daar de Abessynische regeering zich tot het laatst hoffelijk tegen over hem wenscht te betoonen. Waarschijn lijk krijgt hij dus verlof om de aankomst af te wachten van den consul Magalo, (Jen laat- sten Italiaan, die overblijft om te repatri- eeren. De Italiaansche regeering zou de regeering te Addis Abeba hebben laten weten, dat zij de spoorlijn naar Djiboeti niet zou bombar deeren, indien de Abessynische regeering beloofde deze lijn niet te zullen gebruiken voor het vervoer van wapenen en munitie. De Abessynische regeering zou Rome hierop een goedgunstig antwoord hebben verstrekt. ROME, 14 October. (UN. PRESS). De Ro- meinsche bladen uit Mogadiscio, de hoofdstad van Italiaansch Somaliland, berichten, dat de opmarsch van het Italiaansche leger bij Oeal Oeal en Gerlogoebi door plotselinge stortregens wordt belemmerd. Vooral de gemotoriseerde legerafdeelingen ondervinden grooten hinder, wijl de bodem doorweekt is van den regen. ADDIS ABEBA, 14 October (UN. PRESS). Het streven, dat aan graaf Vinei wordt toe gekend om zich als martelaar op te werpen, heeft tot onmiddellijk doel, zijn prestige terug te winnen, dat hjj verloren heeft, nu het ItaliaanschAbessynisch conflict zich op ge heel andere wijze heeft ontwikkeld, dan hij in de berichten aan zijn regeering had voor speld. Van Abessynische zijde wordt namelijk be weerd, dat Vinei de Italiaansche regeering maandenlang heeft verzekerd, dat de positie van Haile Selassie in de Abessynische regee ring zeer wankel was, dat laatstgenoemde met enorme moeilijkheden had te kampen en daardoor tenslotte wel gedwongen zou zijn, de Italiaansche eischen, ook zonder een wapen geweld, in te willigen. Deze profetieën van den Italiaanschen ge zant zijn thans geheel onjuist gebleken en de verklaring der Abessynische regeering van de vorige week, dat Abessynië nooit voor het geweld zal wflken, heeft zelfs bewezen, dat de Abessynische regeering, ook na het begin van den Italiaanschen opmarsch, aan haar standpunt vasthoudt, dat ze reeds in vroegere stadia van het conflict heeft ingenomen. Deze vastbeslotenheid der Abessynische regeering heeft, naar hier verluidt, ook in Rome indruk gemaakt. Ze zou zelfs de aan leiding zijn tot de bereidwilligheid der Itali aansche regeering, met Abessynië te onder handelen. De regeering te Rome heeft, naar onzen correspondent door Abessynische amb tenaren wordt bevestigd, door bemiddeling van andere mogendheden bij de Abessynische delegatie te Genève in zeer voorzichtige be woordingen trachten te weten te komen of zfl bereid zou zijn, directe onderhandelingen met Italië aan te knoopen. Men ziet in deze omstandigheid dan ook een motief temeer voor het verbluf van graaf Vinci in Addis Abeba. De gezant koestert blijkbaar de hoop, zelf aan de besprekingen deel te nemen en zich verdienstelijk te maken, door deze tot een eventueel succes te doen leiden. Wat de beweerde aanstaande Italiaansch Abessynische onderhandelingen betreft, ver neemt de „United Press" van bevoegde zijde, dat het tenminste voorloopig zeker is, dat de negus iedere overeenkomst van de hand zal wijzen, waarbij de afstand van Abessynisch gebied wordt voorzien. Zitting van 14 October. PEKING, 14 October. (HAVAS.) In welin gelichte kringen volgt men met groote belang stelling de bezoeken van maarschalk Tsjang Kai Shek, die gisteren in Taijoean, de hoofd stad van de provincie Sjansi is aangekomen. Binnenkort zal Tsjang Kai Shek zich waar schijnlijk naar Koesihoea, de hoofdstad van de provincie- Soeijoean aan de grens van Binnen- Mongolië begeven, waar hij in contact zou tre den met zekere Mongoolsche autoriteiten, die blijk hebben gegeven van anti-Japansche ge voelens. Officieel wordt de concentratie van belang rijke afdeelingen regeeringstroepen in Sjansi verklaard met verwijzing naar de aanwezig heid van roode bandieten. Zekere kringen evenwel beweren, dat deze troepenconcentratie bestemd is een belangrijke rol te spelen bij de toekomstige Chineesch-Japansche onderhan delingen over Noord-China. Tevens vraagt men zich in deze kringen af, of maarschalk Tsjang Kai Shek op het oogenblik niet in ver binding zou staan met sovjet-Rusland. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat de ontwikkeling van den toestand in Noord-China grootendeels zal afhangen van de eventueele beslissingen te Genève inzake het Italiaansch-Abessynisch conflict In de Chineesche pers wordt de vrees uit gesproken, dat de huidige verwikkelingen den volkenbond zullen nopen, de Japansche plan nen in Noord-China de vrije hand te laten. MOSKOU, 14 October. (R.O.) Het agent schap Tass meldt: Op 6 en 8 October jl. hebben zich grensincidenten voorgedaan, nadat ge wapende lieden uit Mandsjoekoeo op sovjet gebied waren gekomen en twee sovjet-Russi sche grenswachten hadden overvallen. Op 12 October jl. drongen wederom 50 ge wapende lieden ruim een K.M. door op sovjet grondgebied en openden het vuur op de Rus sische grenswachten. De incidenten hadden plaats nabij Grode- kowo. Toen 18 grenswachten hun kameraden te hulp kwamen, opende een Japansch-Mans- joerijsch detachement het vuur met geweren en mitrailleurs. Bfl deze schermutseling vielen verscheidene dooden en gewonden onder de Russen, waar schijnlijk ook bij hun tegenstanders. De sovjet-regeering heeft haar gezant te Tokio opgedragen een protest in te dienen en heeft voorgesteld een gemengde commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen. TOKIO, 14 October. (R. O.) De gezant van sovjebRusland te Tokio, Joerenef, overhandig de Maandag den Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken Hiróta, Het officieele Rus sische protest tegen de jongste incidenten aan de grens tusschen Mandsjoekoeo en sovjet- Rusland. De Japansche minister verklaarde, dat hij eerst het rapport van de gebeurtenissen moet afwachten, alvorens hij op het protest kon antwoorden. Verder stelde hij voor het benoemen van een gemengde commissie te bespoedigen, opdat dergelijke kwesties in de toekomst zullen wor den voorkomen. De woordvoerder van het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken verklaarde ver der, dat sovjet-Russische cavalerie op 6 Octo ber tweemaal de grens bij Saifenko heeft over schreden en door de troepen van Mandsjoekoeo met geweervuur werd teruggedreven. TOKIO, 14 October. (R.O.) De woordvoer der van het ministerie van oorlog verklaarde tegenover den correspondent van Havas: De jongste incidenten aan de sovjet-Mand- soerijsche grens zjjn niet ernstig, indien zij elk op zichzelf worden beschouwd, doch wij zijn „verontwaardigd" over het herhaalde voorkomen ervan. Hij voegde hier nog aan toe, dat het overbodig was een commissie voor de afbakening der grenzen in te stellen, „want de grens is in het onderhavige geval zeer goed gedemarkeerd." In aansluiting op het démenti, dat de „Os- servatore Romano" 'reeds heeft gegeven van het bericht, dat men bij de algemeene burger mobilisatie in Italië op 2 October j.l. ook de klokken van de Vaticaansohe basiliek met opzet zou hebben geluid, verdient een desbe treffende verklaring van den aartsbisschop van Westminster, welke deze door middel van zijn particulieren secretaris aan de „Catholic Times" heeft doen toekomen, nog bijzondere aandacht. „De aartsbisschop verzoekt mij" aldus de secretaris van mgr. Hinsley, mede te dee- len, dat de klokken van Sint Pieter niet zijn geluid. Hij wenscht te verklaren, dat hij door den kardinaal-staatssecretaris gemachtigd is de bewering in de „Times", dat zij wel geluid zijn, tegen te spreken. Wat de klokken van andere kerken betreft indien zij geluid werden, hetgeen in ieder geval, althans in eenige landelijke districten het geval schijnt te zijn geweest, dan werden zij geluid door fascistischen dwang." Deze dwang is blijkbaar uitgeoefend door ondergeschikte fascistische instanties,, daar in het bekende decreet van Mussolini betreffen de de wijze van aankondiging van de mobili satie, dat indertijd in het „Foglio d' ordine del Partito Nazionale Fascista" is gepubliceerd, van kerkklokken zelfs niet gesproken wordt. De tekst van dit decreet luidt namelijk in de Nederlandsche vertaling letterlijk als volgt: „Op den vastgestelden dag zal het bevel tot verzamelen gegeven worden door storm gelui van de klokken van de torens der „Fasci di Combattimento" en van de klokken van ci viele gebouwen, door sirenes en door trom geroffel op de pleinen der steden en dorpen." Zooals men ziet, is hierin van een bevel tot het luiden der kerkklokken geen sprake. Anderszflds is zulks ook uitdrukkelijk ver boden in het Wetboek van Kerkelijk Recht (Canon 1169, par. 4). ■M) Een overtveldigende belangstelling voor het gerechtshof te Den Bosch in ver band met de behandeling van de Ossche misdadep. ERUSSEL, 14 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT.) De Belgische mijnwer kers zullen op 4 November a.s. in staking gaan, indien de gevraagde loonsverhooging ten bedrage van 5 procent niet zal worden toe gestaan. Men meldt ons uit Rome: Uit het Vaticaan wordt ons medegedeeld, dat de H. Vader die(p onder den indruk is van de arrestatie van mgr. Legge, bisschop van Meissen, wiens gevangenneming is geschied, uitsluitend op grond van de verdenking, dat mgr. Legge medeplichtig is geweest aan devie- zensmokkelarijen. In dit verband wordt er op gewezen, dat, al bevat het concordaat tusschen den H. Stoel en Duitschland ook geen bepalingen, welke een dergelijk optreden verbieden, toch het op zichzelf staande feit van de arrestatie van een bisschop een buitengewoon treurig teeken blijft voor den geest, welke op het oogenblik in Duitschland heerscht. Naar aanleiding van mgr. Legge's arrestatie merkt een Kipa-bericht uit Berlijn nog op, dat mgr. Legge de eerste Duitsche kerkvorst is geweest, die de stellingen van vooraanstaan de nationaal-socialisten op het gebied der we reldbeschouwing In zijn vastenbrief van 1935 als nieuw heidendom brandmerkte, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat men hier te doen heeft met een rancunemaatregel. VATICAANSCHE STAAT, 14 October. (R.O.) In een officieele nota, gepubliceerd in de „Osservatore Romano" wordt het bericht van een buitenlandsch communistisch blad, dat tusschen den Heiligen Stoel en Italië een over eenkomst zou zijn gesloten, om den oorlog in Ethiopië te financieren, een „lage leugen" ge noemd. 's Hertogenbosch, 14 October 1935. Na de pauze wordt in de voortgezette eer ste zitting van de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch ter berechting van de Ossche misdadigheid en wat daarmee samen hangt aangevangen met de strafzaak tegen den 22-jarigen Osschen landbouwer Antonius Johannes van der Wielen, bijgenaamd „Slappe Toon van Mineke de Soep". Hem is in de eerste plaats medeplichtig heid ten laste gelegd aan de op 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jangen schoen maker P. A. Schuurmans en zijn mededaders in de woning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvelstraat gepleegde Inbraak. In de tweede plaats wordt hij beschuldigd van heling, doordat hij van Schuurmans een van de inbraak afkomstige haarsnijmachine, fles- schen met reukwater en eenige pakjes sigaren ten geschenke heeft aangenomen. Hij geeft toe, bij de inbraak, waaraan mede Willem de Bie debet was, op den uitkijk te hebben gestaan, om voor onraad te waarschu wen en in den buit te hebben gedeeld. Ik dacht niet aldus verdachte dat ik er kwaad mee kon. President, mr. Ummels: Dan dacht u ver keerd. U wist heel goed, dat het gestolen waar was. De Inspecteur van de gemeente-polltie te Oss, de heer van Kempen, zegt, als getuige gehoord, dat hij verdachte enkele jaren kent. De laatste jaren was hij veel in gezelschap van den jongen de Bie. Hij heeft na de in braak een onderzoek ter plaatse ingesteld. De daders zijn, bij afwezigheid van den kap per, door een tuimelraam binnengekomen. Ook de kapper zelf wordt dan nog gehoord. Toen hij den bewusten avond thuiskwam, lag de geheele winkel overhoop en miste hfl vele van zijn eigendommen. De beruchte 17-jarige Willem de Bie is de volgende getuige. Volgens zijn verklaring is Schuurmans naar binnen gegaan en heeft h(j met van der Wielen op den uitkijk gestaan. Den volgenden dag is de buit te zijnen huize verdeeld. P. A. Schuurmans, vervolgens gehoord, zegt dat hij door de achterdeur is binnengekomen en daarna zjjn slag heeft geslagen. Met mo notone stem, de handen op den rug gevouwen, geeft getuige zijn inlichtingen. Eisch tegen Slappe Toon van Mineke de Soep. De officier van Justitie, mr. J. J. G. van Everdingen, noemt het een geluk, dat kort nadat verdachte bfl de bende kwam, deze is uitgeroeid. De feiten bewezen achtende eischte spr. een jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. De verdediger, mr. N. van den Heuvel, keert zich tegen het naar sensatie snakkend publiek dat door de pers ten volle tevreden is gesteld. Er zit aan dergelijke sensatie de gevaarlijke kant, dat men de zaken niet meer objectief gaat zien, hoewel pl. hiervoor bij dit collége niet bevreesd is. Het geval van verdachte geldt een kwajon gensstreek. Verdachte is een opgeschoten lum mel, die door ongevallen verzwakt is en door het gevangenisregime ten onder zou gaan. Nimmer is hij nog veroordeeld, hij kan clan ook volkomen worden gereclasseerd. Pl- vraagt opdat recht gesproken zal worden, de onmid dellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. Nadat inspecteur van Kempen nog in het midden heeft gebracht, dat het gewenscht is, dat van der Wielen, voor het geval hij vrij komt, niet in den kring van zijn familie te rugkeert, gaat de rechtbank in raadkamer. Na terugkeer in de zaal deelt de president mede, dat de rechtbank geen aanleiding heeft gevonden, den verdachte in vrijheid te stel len. De uitspraak wordt dan bepaald op 28 Oc tober. De zaak tegen den assuradeur Snabel. De 43-jarige assuradeur Abraham Snabel uit Nijmegen -- zoo op het oog een keurig heer is de laatste verdachte op deze zit ting. Hem zijn drie feiten ten laste gelegd ei wel: ten eerste, dat' hfl p. j. de Bie, L. van den Heuvel, A. J, Hendriks en L. Vos, de daders van de in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak eenigen tfld tevoren te Oss opzette- gen van dit misdrijf. Ten tweede, dat hfl hun opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de inbraak in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den molenaar Gerrlt van Hulse- ling en in de derde plaats heling van een ge stolen bedrag van 375. Verdachte geeft de feiten onomwonden toe; tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat hij op het oogenblik, dat hij de verzekeringen sloot, nog niet het plan had om er misbruik van te maken. Wat de te Langenboom ge pleegde inbraak betreft, heeft hij de dader3 naar de woning van den molenaar Huiseling gereden President: Ik vind het een schandelijk be drijf, dat u er op na heeft gehouden. Er zijn vanmorgen enkele zaken behandeld en er komen er nog vele, maar wat u heeft ge daan is wel zoo onsympathiek als er iets kan bestaan. Het is een afschuwelijk iets, zooals u van uw positie van verzekeringsagent mis bruik hebt gemaakt. A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) ver klaart in 1933 met verdachte kennis te heb ben gemaakt. Hfl heeft te Oss verschillende „tips" voor inbraken e.d. gegeven. Verdachte Snabel: ik ben door een ander persoon een kroeghouder met de Bie en Vos in contact gebracht. Toen ik dien per soon vertelde, dat ik er slecht voorzat, zei hij, dat daar wel een mouw aan te passen was en dat er nog wel wat te verdienen zou zijn. Zoo ben ik met de bende in contact ge komen. Lambertus Vos (Bijs de Sijp) verklaart, dat de inlichtingen van Snabel zelf zijn uit gegaan, o.a. die voor de inbraak in het ge meentehuis te Gassel. Verdachte Snabel: Zij hebben mij om in lichtingen gevraagd, ik ben er niet mee be gonnen. Een der rechters: een feit is, dat, nadat u een verzekering had gesloten, bij den be trokkene werd ingebroken. Dat zegt voor mij genoeg. Wat u deed was erger dan Btelen. President: We hebben hier de naakte fei ten voor ons en dat is niet uit te wisschen. De eisch. De officier van justitie, die de feiten be wezen acht, noemt de misdrijven, door ver dachte gepleegd, buitengewoon ernstig. Hij eischt eischt acht jaren gevange nisstraf. Verdachte: acht jaren, als 't acht maan den warenik ben toch geen moordenaar. Een der rechters: Wel een moreele »°°r' denaar. Verdachte: Ik ben een gevallene, geen m dadiger. Pleidooi, De verdediger, mr. de Bok, Saat mtvoerig den levensloop van verdachte na, er °P wij. zende, dat de tien jaren, door ver ac e het Ossche milieu doorgebracht, em een m0- reelen deuk hebben gegeven- en er°epsmis- dadiger is hij allerminst. Hij was zelfs ook eenige jaren lid van een kerkgenootschap en heeft zich ook met zendingswerk bezig ge houden. Veel baat heeft hij van zijn inlich tingen aan de bende, welke zij hem heeft ontlokt en die hij nie i zichzelf heeft ge geven, niet gehad. Gezien het feit, dat verdachte nog nimmer veroordeeld is en 1 voor een gezin heeft te zorgen, dringt pl. op de uiterste clementie aan. Nadat verdachte zich hierbij heeft aange sloten, wordt de uitspraak bepaald op 28 October. pe zitting wordt daarna gesloten. en Opperwactmeester Mintjes (links) insp. Kempen (rechts) uit Oss betreden inbraak eemgen tfld tevoren te Oss opzette- 1 lijk inlichtingen heeft verschaft t£>| jle- het gerechtsgebouw te s-Hertogenboscb, De verduisteringen te Barendrecht. De rechtbank heeft voortgezet de behande ling van de zaak tegen den 38-jarigen zaak waarnemer P. v. B. uit Barendrecht, gedeti neerd, die zich te verantwoorden heeft ge had ter zake van verduisteringen tot een be drag van ruim 124.500 en ter zake van op lichting van eenige duizenden guldens. Uit het getuigenverhoor, dat bfl de vorige behandeling is gehouden stippen wij nog even aan, dat de landbouwer D. Koyck te Baren drecht van wien verdachte effecten had ver duisterd tot een bedrag van ongeveer 100.000 de stukken gegeven had om ze te beleenen, ten einde het aldus aan verdachte mogelijk te maken, dat hfl zou kunnen deelnemen aan een woningbouwonderneming m Den Haag. Koyck had echter nadrukkelijk gezegd, dat de effecten slechts beleend mochten worden. Een dergelijke bepaling hadden ook de andere landbouwers gemaakt, van wie verdachte voor zijn zaken geld had weten los te krijgen. Uit de verklaringen van de gehoorde bank directeuren was echter komen vast te staan, dat verdachte soms dadelijk tot verkoop van de hem ter hand gestelde stukken was over gegaan. Op verzoek van den verdediger werd nog gehoord de landbouwer W. Olieman uit Pfln- acker, die verklaarde met verdachte in con tact te zijn gekomen naar aanleiding van eenige door hem uitgevonden landbouwma chines. Tusschen hen werd afgesproken, dat verdachte trachten zou het patent van die machines te verkoopen of zijn bemiddeling zou verleenen voor het verkrijgen van op drachten om eenige dezer machines te ver vaardigen. Met het verkoopen van het patent zou ongeveer 6000 gemoeid zijn geweest. De bemoeiingen van verdachte hadden voor getuige geenerlei resultaat gehad. Een electrische haas. De getuige L. Ie Roy is in opdracht voor verdachte naar Barcelona geweest, waar hfl zich bemoeid heeft met een electrische haas voor de windhondenrennen. De bedoeling was, dat er voor die vinding patent zou wor- den verkregen. Van een en ander is echter tengevolge van de Spaansche revolutie niets kunnen komen. Getuige heeft ongeveer vier maanden in Spanje vertoefd en is terug moe ten komen, omdat verdachte geen geld meer zond. Het O.M. waargenomen door mr, F. M. Wilbrenninck zeide in zfln requisitoir, dat in de dagvaarding slechts een greep is gedaan van de feiten, die verdachte ten laste had den kunnen worden gelegd. Behalve de getui gen, die gehoord zijn, zfln er nog vele ande ren, die door hem gedupeerd zfln en die heel veel geld aan hem te kort gekomen zijn. Koyck is eenige jaren geleden met verdachte in aanraking gekomen. Verdachte hield voor hem de boeken bij van zijn bedrijf. Hij genoot het volste vertrouwen van Koyck. Toen ver dachte wilde verhuizen en een huisje wilde koopen, was hij het, die door het leenen van 5000 die transactie mogelijk maakte. Bij die eerste hulp is het echter niet gebleven. Verdachte is spoedig daarop gekomen met de mededeeling, dat er veel geld voor hem te verdienen zou zfln in een bouwonderneming in Den Haag en Koyck heeft het hem tóen mogeltJIi gemaakt met 25 6. 30 OOO in die onderneming deel te nemen. Heel lijk is Koyck daartoe niet overgegaan. Hij deed het ten slotte onder beding, dat de ef fecten alleen beleend mochten worden. Ala er eenmaal geld gegeven is, komt verdachte telkens om meer en in korten tijd zijn de leensommen tot 100.000 opgeloopen. Telkens zegt verdachte dat de banken op meer onder pand aandringen. Koyck gelooft dit en geeft ook telkens meer waardepapieren. Van enkele effecten is het gebleken dat er van beleening bij een bank geen sprake is geweest, doch dat verdachte de stukken zoo spoedig hij die in handen kreeg voor contant geld verkocht Geheimzinnige zaken van verdachte. In Bulgarije zouden goud- en zilvermijnen, worden geëxploiteerd. De zaak liep mis. In Duitschland zouden brulnkoollagen worden ontgonnen, waarvoor de maatschappij B- E. M. werd opgericht, waarin verdachte de B. Was en een klein kolenhandelaartje de E. De onderneming kostte veel geld en liep op niets uit. Voor het geld waren de Barendrechtsche boertjes goed. Dan volgt een grondspeculatie in Delft. Daarvoor zijn zelfs onderhandelin gen In Engeland gevoerd. De zaak mislukte. Toen verdachte aan alle kanten vastzat, heeft hij met zün vriend S. iets verzonnen, dat geld op zou brengen. Een groote inrichting van vermaak in Barcelona, die schatten winst zon afwerpen, 't Drama in Barcelona heeft geld verslonden, maar liep op niets uit. Ongeveer 88.000 heeft dat avontuur gekost. Spr. wijdde, na ook de ten laste gelegde op lichtingen bewezen te hebben geacht, eenige aandacht aan den persoon van verdachte. Hij is zijn loopbaan begonnen als pakhuisknecht, kwam vervolgens bij de beurtvaart, was zee milicien, daarna belastinklerk en adjunctcom mies. Het eenvoudig bestaan was hem niet genoeg. Hfl richtte een boekhoudkantoor op. Als boekhouder genoot verdachte een groot vertrouwen, zoo groot, dat, een courant, die in de omgeving Inlichtingen inwon, schreef dat menschen, die aan den plaatselijken kan tonrechter nog geen duizend gulden zouden leenen, hem tienduizenden leenden. De zaak in Barcelona is nog niet geheel afgewikkeld en het gevaar bestaat, dat als verdachte op vrije voeten komt hfl weer zfln geluk zal beproe ven. Hij zal weer menschen vinden, die hem op zfln mooie praatjes geld willen leenen. Er is een adres ingekomen van meer dan 150 boeren uit den Hoekschen waard, die vragen om verdachte weer in vrijheid te stellen, om dat hfl voor hun zaken onmisbaar is. Volgens spr. ls verdachte niet onmisbaar, maar ge vaarlijk. Hfl is een verstokte knoeier, een door trapte misdadiger. Dit alles in aanmerking nemend eischte het O. M. 2 jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. de Mooy heeft in een uitvoerig pleidooi aangevoerd, dat geenszins bewezen is, dat verdachte verduisteringen heeft gepleegd. Pleiter schetste verdachte als een ongelukkig man, die, toen eenmaal de zaak met de woningbouwonderneming verkeerd was uitgeloopen, alles aangepakt heeft, om te trachten het verloren geld weer terug te ver dienen. Hfl is daarbij in handen gevallen van gewetenlooze personen, die er niet voor terug gedeinsd hebben verdachte steeds meer geld af te tappen. Van al de duizenden guldens, die de Barendrechtsche boeren zfln kwijtgeraakt heeft verdachte niets gehad. Mocht de recht bank vérdachte schuldig achten, dan verzocht pleiter oplegging van een voorwaardelijk» staf,, subs, uiterste clementie. Uitspraak 24 October.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2