DE BRITSCHE B.-POLITIEK. PERSCAMPAGNES DIE DEN VREDE IN GEVAAR BRENGEN. Door Baldwin verdedigd. MA Wat Engeland in het belang van den wereldvrede eischt. P8S: WARM PLEIDOOI VAN DE „OSSERVATORE VOOR PERS-ONTWAPENING. DE VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 Vertroebeling der di«<'ii*£ies inzake Abessvnië ..Er zijn uren waarin de objectieve iraar heid beslissend is dat zijn de uren, waarin beslist ivordt over de rust der volkeren en, in vrede en gerechtigheid, over hun welzijn". m Socialisten winnen zes zetels; links- liberalen verliezen er tien. POSITIE DER REGEERING VERSTERKT. EEN BISSCHOPPELIJK PROTEST. DE INTERNATIONALE ARBEIDS ORGANISATIE. DE LAGERHUISONTBINDING. Versterking der defensie binnen het kader van Genève. Duitsehlanrls zetel i»i den raad van beheer aan Canada toegekend. §J§ W GEEN MILITAIRE SANCTIES. MIJNWERKERS-FISCHEN IN ZUID. WALES INGEWILLIGD. Het moet het hoogste eigenbelang der naties worden om hun belang alleen langs de wegen van het recht na te streven. DE STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND. iiliilllÉftii! De „Osservatore Romano" van Dinsdag j.l. publiceert op haar voorpagina een belangwek kend artikel, klaarblijkelijk van de hand van haar hoofdredacteur, graaf Dalla Torre, waarin met het oog op den gespannen toe stand van het oogenblik een warm pleidooi wordt gevoerd voor ontwapening van de in ternationale pers. De voornaamste passages van dit artikel geven wij hieronder in Nederlandsche ver taling weer. „De perscampagne rondom Genève en het Koloniale conflict heeft met een misleidende tactiek ingewerkt op de politici, de staatslie den, de verantwoordelijke kringen, de regee ringen. De door maar al te dikwijls duistere en my- sterieuse stroomingen en krachten, door par it en, secten, industrie, nationalisme en inter- n itionalisme uitgeoefende pressie heeft den toch reeds gecompliceerden en niet altijd hel deren toestand van gemoederen en zaken in een sinistere Babelsche verwarring veranderd. Men heeft dezen stortvloed van woorden en gramschap, van insinuaties en aanvallen, van willekeurige interpretaties en vermetele my stificaties dermate zien aanzwellen, dat hij tenslotte de stuurapparaten der regeeringen bedreigt en, als bij het naderen van de meest catastrofale cyclonen, de compassen der diplo matie op angstwekkende wijze uit het even wicht brengt. Bewegingen en besluiten met onberekenbare gevolgen werden door dezen storm van pole mieken gepousseerd. Den achttienden meldden berichten uit Engelsche bron, dat de Britsche vlootverster- kingen in de Middellandsche Zee het gevolg waren van den toon der Italiaansche bladen. Men had hieraan nog kunnen toevoegen, dat de Britsche bladen op hun beurt de Italiaan sche reactie overdreven aandikten. Er zijn van die exceptioneele verschijnselen, die de gelui den bij weerkaatsing versterken in plaats van ze te verzwakken. In de onderaardsche gan gen van Syracuse bijv. en in de Doopvont van Pisa is zulks het geval. Wtj dachten dat deze verschijnselen alleen aan de natuur en aai1, bepaalde kunstgewrochten eigen waren, de politiek echter blijft ook hier niet ten aehter. Den negentienden werd in Londensche „of- Ijpcsle kringen" nog verklaard, dat de hou ding en de taal van bepaalde groepen der Fransche pers een nadere uiteenzetting van bet Foreign-Office noodzakelijk maakten, daar men anders in een labyrinth terecht kwam, waaruit geen uitweg meer mogelijk zou zijn. Den twintigsten werd anderzijds vanuit Panjs aangekondigd, dat „het Fransche ant woord ieder misverstand met Londen uit den weg zou ruimen", wijl men zich in „gezagheb bende kringen" niet verheelde, dat „de mis verstanden zich veel meer geopenbaard had den in bepaalde interpretaties van de pers ,der beide landen, dan tusschen beide regee- lingen." Het is te wenschen zoo werd hieraan nog toegevoegd dat nadere verklaringen van regeeringszijde, teneinde den toestand in de Middellandsche zee definitief te verbeteren, het effect, dat door een bepaalde perscampagne is veroorzaakt, zullen verzachten.' Men had het gevaar nu in het oog, men had precies vastgesteld waar het schuilde, men had het ernstig karakter ervan in zijn vollen om vang gemeten. Nooit wellicht heeft er tus schen het Icnallen van bittere en kwetsende woorden en een kanonschot zoo'n kleine af stand gelegen Het werd hoog tijd, dat deze van de redactie kamers uit de wereld ingezonden moordende korte golven, die reeds in de machinekamers en geblindeerde schiettorens der oorlogssche pen begonnen te trillen, werden opgevangen. De besprekingen tusschen Sir Clerk en den heer Laval te Parijs, tusschen Hoare en Grandi te Londen, tusschen Drummond en het hoofd der Italiaansche regeering te Rome hebben de waarheid weder uit de sinistere vloedgolven, die door de pers waren ontketend, te voor schijn gehaald en ze aan het licht gebracht. Hierdoor is tenminste een toestand gescha pen, die, al wettigt hij dan ook geen overmatig optimisme, toch niet meer zoodanig is, dat bij aanraking van de eerste de beste drijvende mijn alles in de lucht vliegt. Men leeft nu tenminste weer in een klimaat, waarin het zoowel wegens het overeengekomen uitstel als door de oriënteering van de proble men op het eenige vredesdoel nog mogelijk is vrij te ademen. In ieder geval kon dan ook de Britsche minister-president, Baldwin, in zijn te Wor cester gehouden rede het geheele verwarde en hinderlijke net van polemieken wegnemen. „Ik herhaal", zoo zelde hij, „wat ik reeds eerder gezegd heb: er bestaat geen Engelsch- Italiaansch conflict. Er bestaat daarentegen wel een conflict tusschen Italië en den volken bond, maar Groot-Brittannië heeft nooit alleen eenig initiatief genomen en zal zulks in de toekomst ook niet doen. Het doel van den volkenbond is inderdaad vrede en niet oorlog. De oorlog is het laatste dat in het hoofd der Britsche regeering opkomt. Van vele zijden is er te veel over oorlog gesproken en derge lijk gepraat is betreurenswaardig en gemeen. Wij zijn te allen tijde bereid, iedere gelegen heid tot verzoening, die zich zou voordoen, aan te grijpen. Ons doel is de vrede en wij zijn niet van plan ook maar een schrede te zetten over de grens van de stappen, die de andere volken, die lid zijn van den volkenbond, wenschen te doen. Niet meer dan zij, maar ook niet minder dan zij!" Baldwin ging echter verder, in welsprekende termen wijzend op de fatale verwarring, die het omvangrijke perscomplot wel moest te weeg brengen zelfs in de meest bezadigde gemoederen, in de helderste geesten en meest evenwichtige gewetens, raakte hij het kern punt van de vulcanische eruptie der inter nationale pers, toen hij zeide: „Ik sta er eenvoudig verstomd van, wanneer ik hoor zeggen, dat ontwikkelde Italianen, die mijn jongste redevoering pp het congres der conservatieve partij gelezen hebben, daar uit den indruk hebben gekregen, dat ik de idee van een oorlog tegen het fascisme zou aan moedigen. Onze houding, ik herhaal het, wordt geïnspireerd door den vrede. Geen enkele regeeringsvorm in Italië kan of zou op deze gedragslijn invloed kunnen hebben". Hier evenwel zou de Britsche premier juister en precieser geweest zijn, indien hij gezegd had: „Ik sta er eenvoudig verstomd van, wan neer ik zie, dat mijn jongste redevoering wordt weergegeven en gecommentarieerd, alsof ik een oorlog tegen een regime aanmoedigde". Immers ook de ontwikkelde Italianen en niet alleen zij, maar oök de ontwikaelde per sonen van ieder land, begrepen alleen wat zdj lazen en wat de heer Baldwin thans heeft moeten rectifieeeren en logenstraffen. Voor de zooveelste maal had de pers Zich gedrongen tusschen den verantwoordelijken man en de publieke opinie eri had zij zich gemaakt tot een slechte, al te slechte leidster van gevoelens en van ideeën, die de andere pool door een uiterst tendentieusen transfor mator bereikten. Een uitermate frappante ervaring is dit, die om zoo te zeggen de bekroning vormt van ieder ander citaat, waardoor een allerverfoei- lijkst misbruik, dat zich niet moet herhalen, wordt aangetoond. Een ontwapening van de pers is daarom het eerste wat moet worden tot stand gebracht- Evenals haar ware mobilisatie, in plaats van de wegen des vredes te verzekeren, ons geleid heeft tot den rand van een grooteren oorlog, zoo zal ook haar demobiliseering het meest krachtdadige middel zijn, om ons in de rich ting van het goedeeinddoel te brengen. De „vierde macht" moet zich wel bewust zijn van haar plicht. Het rangnummer, dat haar naast de andere machten plaatst, zegt haar reeds voldoende, dat er uren en oogen- blikken kunnen zijn, waarop zij de andere niet moet vooruitloopen, noch daarvan afwijken, °m ze niet op een dwaalspoor te brengen en om ze niet te hinderen. Daarentegen moet zij, op haar post blijvend, met de andere machten meewerken, als een trouwe echo. Er is hier niets wat de rechten der peie aantast. Zij immers heeft slechts rechten in het belang van de waarheid, zij kan zich slechts erop beroemen rechten te hebben in het belang van het goede. Er zijn uren, er zijn oogenblikken, waarop de objectieve waarheid beslissend is en waarop het goede gemeen schappelijk en algemeen wordt, geen partij- goed dus, geen goed van bepaalde belangen, al mogen deze nog zoo edel zijn. Dat zijn de uren, waarin beslist wordt over de rust der volkeren en in vrede en gerech tigheid over hun welzrjn". «V i InP KOPENHAGEN, 23 October. (A.N.P.). De verkiezingen voor de Deensche tweede ka mer, het Folketing, hebben tot resultaat ge had, dat de sociaal-democraten zes zetels hebben gewonnen. De verkiezingen zijn in geheele Denemar ken rustig verloopen. Ai vroeg op den dag werd er druk gestemd en het percentage der kiezers, dat heeft gestemd, is grooter ge weest dan in 1932, bij de vorige verkiezingen. In totaal werden uitgebracht 1.646.128 gel dige stemmen (in 1932 1.547.082). Hiermede is beslist over 148 zetels, terwijl de 149ste afgevaardigde eerst op 11 Novem ber op de Faröer-eilanden zal worden ge kozen. Het blijkt wel, dat de sociaal-democraten het grootste succes hebben behaald, terwijl de democraten hun zetel-aantal hebben kun nen handhaven. Deze beide regeeringspar- tgen beschikken thans over 82 mandaten, terwijl zjj vóór de verkiezingen over 76 ze tels de beschikking hadden. De oppositie heeft 6 van de 72 zetels ver loren. De stemmen, die de nationaal-sodalis- ten hebben verworven, zijn vermoedelijk af komstig van de links-liberalen, die ook stem men hebben moeten afstaan aan de agrari sche partij. De communisten zrjn in stem- menaantal sterk vooruitgegaan, doch een ze tel hebben zij niet gewonnen. Het democratisch blad „Politiken" wijst er op, dat het resultaat der verkiezingen een bevestiging van de macht en het aanzien der regeering beteekent. Het blad verwacht, dat de oppositie thans geen stelselmatig verzet meer zal voeren tegen de bedoelingen der regeering. Minister-president Stauning heeft als zijn meeriing te kennen gegeven, dat thans ver moedelijk de weg open is voor een positieve politiek ter bevestiging van het Deensche economische leven en van de productie-ver houdingen. Aartsbisschop van Freiburg ernstig beleedigd. Het Ordinariaat van den aartsbisschop van Freiburg, publiceert het volgend schrijven: Aartsbisschoppelijk Ordinariaat. Nr. 14091. Freiburg/Br. 26 Sept. 1935 Schandelijke opschriften aan Ker kelijke gebouwen in Freiburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag 21 22 September 1935 zijn in Freiburg door on bekende daders de volgende schimpwoorden aangeplakt: 1. Aan den muur van de pastorie van de Maria-Hulpkerk: „Hangt de zwarte verraders op". Het opschrift is 1 meter hoog en 20 me ter lang. 2. Op den muur van het theologisch insti tuut: „Weg met de duisterlingen!", versierd met links het hoofd van een geestelijke en rechts een figuur, die naar de hoofdbedekking (hoed) te oordeelen, ook een geestelijke moet voorstellen. Dit opschrift is ongeveer 15 me ter lang en 1 meter hoog. 3. Op den tuinmuur van het huis tegen over het koor van de Münsterkerk: „Los van Rome" ongeveer 8 meter breed en 1 meter hoog. 4. Op het aartsbisschoppelijk paleis op bei de zuilen van den hoofdingang: „Los van Rome". Wij hebben tegen deze grove beleediging van den aartsbisschop en de geestelijkheid en de aansporing tot afval van de kerk en open lijke gewelddadigheid, bij de desbetreffende autoriteiten in Karlsruhe en Berlijn geprotes teerd. Dargelijke voorvallen zullen, naar wij hopen, slechts bijdragen tot nog grooter aan hankelijkheid van het katholieke volk aan zijn Kerk en de door God aangestelde Kerkelijke overheid. Dit schrijven zal op Zondag 29 Sept. van den kansel onder alle godsdienstoefeningen worden voorgelezen. De Vicaris-generaal get. RöSCH. v> LONDEN, 23 October (D.N.B.). De poli tieke debatten zijn heden voortgezet met een redevoering van minister-president Baldwin. In verband met de uiteenzettingen van Hoare en de a.s. redevoering van Eden beperkte de minister-president zich er toe, eenige prin- cipiëele opmerkingen en beschouwingen te geven. Hij ving aan met te constateeren, dat ieder woord, dat de minister van buitenlandsche zaken gisteren had gesproken, den volledigen steun van een eensgezind kabinet heeft en dat de minister voor volkenbondsaangelegen heden tijdens zijn optreden te Genève in voort durend contact heeft gestaan met zijn col- GENèVE, 23 October (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De raad van beheer van het atemationaa! arbeidsbureau, die morgen zijn ewone najaarszitting zal openen, heeft van- laag een buitengewone vertrouwelijke bijeen- ïipmst gehouden, in verband met het feit, dat Duitschland sinds verleden Maandag heeft opgehouden lid van den volkenbond en dus ook lid van de internationale arbeidsorganisatie te zijn. Duitscfhland heeft namelijk bij het uittreden uit den volkenbond niet verklaard,, zooals in dertijd Brazilië en Japan hebben gedaan, cm ondanks het uittreden uit den volkenbond, toch nog lid der internationale arbr-jsorgani- satie te willen blijven. Hierdoor moest thans de lijst. wordenher zien van de staten, die een permanenten zetel in den raad van helleer hebben, omdat ?y de acht voornaamste industrieels st .ten zrjn, die tot de internationale arbeidsorganisatie belmo ren. De raad van beheer heeft vandaag besloten den zetel van Duitschland aan Canada toe te hennen, dat in het begin van dit jaar bij het toetreden der Vereenigde Staten van Amerika tot de internationale arbeidsorganisatie den zetel verloren had, dien het tot dusverre had ingenomen. •V. De weigering van Baldwin, deze motie ter discussie toe te laten is, aldus Attlee, een beleediging van het Lagerhuis. Klaarblijke lijk wil de eerste minister iedere bespreking van het werkloosheidsprobleem in het La gerhuis onderdrukken. Lloyd George oefent scherpe critiek. Als volgende spreker voerde Lloyd George het woord. Hij noemde de opmerking van Bald win, dat in de buitenlandsche politiek een rust pauze voor de deur stond, een verwonderlijke verklaring. Spr. vroeg den premier, of hij zich een oogenblik uit den wereldoorlog kon herin neren, waarin de toestand ernstiger was dan thans. Wanneer er een rustpauze bestaat, is die er, omdat de regeering waarborgen heeft gegeven. (By deze opmerking schudde de minister van buitenlandsche zaken ontkennend het hoofd). Maar, aldus ging Lloyd George voort, wan neer de regeering aan Italië geen garanties heeft gegeven, is de rustpauze niet te begrij pen. Economische sancties kunnen niet lang duren en zullen misschien grootere meenings- verschillen doen ontstaan tusschen de uit voerders van den boycot, dan met den geboy- cotten staat. Lloyd George verlangde hierna bijzonder heden te vernemen omtrent de tusschen Frankrijk en Italië in Januari j.. getroffen afspraken. Frankrijk heeft zich economisch van Abes- synië teruggetrokken en heeft daarvoor van Italië geweldige concessies verkregen, welker karakter men moet kermen. Frankrijk is mo menteel practisch in staat, zijn langs Italië loopende grens onbeschermd te laten. Hem is ter oore gekomen, dat Frankrijk deze con cessie met 18 divisies gelijk stelt, hetgeen ongeveer de helft van het Duitsche leger uit maakt. De diplomatieke zinswending, dat Frank rijk zich in Abessynië economisch gedesinte resseerd heeft, moet daarom een bijzondere be- teekenis worden toegekend. Spr. vraagt daar om aan de Engelsche regeering, of zij een soortgelijke belofte als Frankrijk aan Italië heeft gedaan. Een verdere vraag van Lloyd George betrof het besluit van Genève, die landen, die eco nomisch door sanctiemaatregelen zwaar ge troffen zouden worden, hiervoor schadeloos te stellen. Spr. wilde weten, of Engeland in dit opzicht eénigeriei verplichting op zich heeft genomen. Lloyd George vroeg tenslotte, of Engeland beloofd had, geheel of een deel van de Brit sche Middellandsche Zee-vloot terug te trek ken. In het sancties-systeem, zoo ging h|j voort, z|jn verschillende ernstige lacunes, wat te wjjten is aan het ontbreken van Duitsch land, Brazilië en de Ver. Staten. De rede van Lloyd George werd met alge- meenen bijval aangehoord. Met behulp van sternen moet 't Italiaansche leger overgangen over de Abcssynische rivieren improviseer en. LONDEN, 23 October (A.N.P.) De staken- e mijnwerkers in Zuid-Wales, die ruim een week onder den grond hebben doorgebracht, zijn volkomen tevreden gesteld. De mijneige naren hebben namely*"* hun eischen inge willigd, Ministerpresident Baldtvin. Iega's in Londen, die eenstemmig zyn optre den hebben goedgekeurd. Baldwin ging vervolgens over tot de En gelsche volkenbondspolitiek en sprak in dit verband over de critici, die van meening zyn, dat er een achterdeurtje bestaat, dat het En geland mogeiyk zal maken, achter den rug van den Volkenbond om op te treden. Niets dergelijks ligt in het voornemen. Iedere rege ling, welke ook, moet een voor alle drie de partijen: Italië, Abessynië en den Volkenbond, geiykelijk aanvaardbare oplossing vormen. Wanneer een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, die den duur van den oor log aanmerkelijk zou bekorten, dan wel de wereld bevryden zou van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van den oorlog, maakt dit iedere poging de moeite waard, mits bo vengenoemd principe in stand kan worden gehouden. Naar spr.'s meening heeft de Volkenbond onder de bestaande omstandigheden betere dingen gepresteerd dan indertijd by den aan vang van zijn werkzaamheden verwacht was, met het oog op de ontzaglijke moeilijkheden van den toestand. Men mag niet vergeten, dat men niet te doen heeft met een zooveel omvattenden Volkenbond als dit indertijd den oprichters voor den geest heeft gezweefd, maar met een Volkenbond, dien drie der machtigste 'staten ter wereld in den steek hebben gelaten en die waarschijniyk slechts bogen kan op een wankelen steun van eenige zijner leden. Wat de uitbreiding der bewapening betreft, zeide Baldwin, verwijzende naar de opmer kingen, die de leider van de oppositie, majoor Attlee, gisteren te berde had gebracht over de ontzaglijke uitbreiding van de Britsche stry'dkrachten, dat het gaat om de verster king van de defensieve diensten binnen het kader van Genève voor de zaak van den in ternationalen vrede en niet om egoïstische doeleinden. Spr. zou *iet verantwoordelijk willen zyn voor de leiding van de Britsche regeering op het huidige oogenblik, wanneer hij geen vol macht kreeg, de feilen op te heffen, die zich sedert het einde van den oorlog Ja de weer macht hebben voorgedaan. Zonder deze volmachten zou hij geen oogenblik de huidige buitenlandsche politiek voort kunnen zetten. Spr. ging hierop over op de binnenlandsche vraagstukken, n.l. de ontbinding van het Lagerhuis en de uitschryving van nieuwe verkiezingen. Hij beantwoordde daarby het verwijt van Sir Herbert Samuel, die van meening was, dat in een zoo kritieken tijd in buitenlandsch politiek opzicht, geen ver kiezingen hadden mogen worden uitgeschre ven. Spr. is van meening, dat een rustpauze in de buitenlandsche politiek voor de deur staat en men kan niet zeggen, of dat in Januari ook het geval zal zijn. Daarom had hij he als zijn plicht beschouwd, den koning te ver^ rcGien. onmiddellijk over te gaan tot on binding van het parlement. Da regeering' is voornemens, a zekere aanbevelingen van de co z ken de werkloozenverzekermg te Wat het plan der labour-oppos tie 1betreft om een motie van wantrouwen n tegen de regeering op grond ven de werlt- loosheidspolitiek, betreurde spr. het, geen 3d ter beschikking te kunnen stellen voor een bespreking daarvan. Het Lagerhuis is op verzoek van de op- positie in verband met den internationalen toestand een week vroeger bijeengeroepen. Met het oog op de buitengewone beteekenis van het problemeneomplex houdt de regee ring het voor haar plicht, het lagerhuis drie dagen voor debatten daarover ter beschik king te stellen. Minister-president Baldwin besloot zyn redevoering met de woorden: De oppositie heeft tydens den verkiezingsveldtocht gele genheid, haar motie van wantrouwen aan de openbare meening voor te leggen en de re geering zai zich naar beste weten daartegen te weer stellen, Vervolgens las majoor Attlee den tekst van de motie van wantrouwen voor, waarin de regeering het vertrouwen wordt opge zegd, aangezien het haar niet gelukt is, met succes de werkloosheid te bestrijden. Als het waar is, dat de Engelsche gezant te Rome sir Eric Drummond Vrijdag een brug, een zwak en broos bruggetje, tusschen Rome en Londen geslagen heeft, dan is het even waar, dat sir Samuel Hoare, de be- heerscher van het foreign office, in de groo- te rede, welke hij Dinsdag in 't lagerhuis heeft gehouden, dat verbindingsmiddel zorg vuldig gespaard heeft. Hoare heeft zijn toespraak voorgelezen; zij was zorgvuldig voorbereid, elk woord was angstvallig gewikt en gewogen, en de minister maakte zich geen enkel moment van den geschreven tekst los. Daarom was elke spontaneïteit buitengesloten; welspre kendheid werd van Hoare ook niet ver wacht, wel een duidelijke vaststelling van het Engelsche standpunt in het dubbele con flict, dat de wereld zoo in spanning houdt. De Engelsche minister heeft gebracht wat verwacht werd. HLij heeft Engelands hou- ding, juister nog de houding van het Engel sche wereldrijk, met een onmiskenbare klaarheid geformuleerd. Maar tegelijkertijd is hij zoo gematigd, wijsgeerig-nuehter in zijn uiteenzettingen geweest, dat Italië geen enkele aanleiding heeft zich nog meer ge prikkeld te voelen. Integendeel, met volle en onbeperkte handhaving van het door Engeland eenmaal ingenomen standpunt heeft Hoare een taal gesproken, welke diepen indruk in Italië moet maken, en daar tot bezinning moet manen. Want als één zaak onverbiddelijk gebleken is, dan is het wel deze, dat, hoe- zeer Engeland bereid is door diplomatiek overleg het Oost-Afrikaansche conflict tot een snel en rechtvaardig einde te brengen, het zich anderzijds niet van den volkenbond los wil maken; daarin zelfs de stuwende kracht blijft vormen om het pact in al zijn artikelen tot de uiterste consekwentie door te voeren. Die thesis was aan het adres van Rome gericht. Het overige deel van de rede was een betoog, dat vooral te Parijs belang?1® ling moet wekken: faalt ditmaal, bb supreme proef, de volkenbond, dan contact tusschen Engeland en het E p, sche continent verbroken. M.a-W- hoeft Frankrijk niet meer op schap of bondgenootschap van L S te rekenen, is Frankrijk praeti i ge leverd aan de willekeur der aderen in Europa; want het staat wel vast, dat als Parijs den steun van Angela nioeten ontberen, ook de balr,appen in het Oosten minder aantrekkelijk worden: zij zullen meer last dan voordeel opleveren. Het centrale punt van Hoare's rede ligt waarschijnlijk in de mededeeling, dat het iongste Fransche antwoord dat niet ge- nubliceerd zal worden de Engelsche re geering volkomen bevredigt; dat er derhalve geen geschilpunten tusschen Londen en Pa- rjjs meer bestaan. Voor het oogenblik ten minste, want uit de taaiheid, waarmede de Engelsche minister in het verder verloop van zijn rede op de noodzakelijke grondsla gen der Fransch-Engelsche solidariteit heeft gewezen, mag de gerechtvaardigde conclusie getrokken worden, dat Londen nog niet zoo heel zeker voor de toekomst van zijn zaak is. Rond dit centrale punt, dat onafscheidelijk van Engelands trouw aan den volkenbond is, scharen zich dan de betoogen voor Italië. Twee belangrijke punten heeft Hoare in dit verband naai- voren gebracht: ten eerste dat er geen enkel geschil tusschen Engeland en Italië bestaat, doch slecht? een conflict tusschen Italië en den volkenbond, en ten tweede, dat Engeland geen enkele poging gedaan heeft, doet of ?al doen om Mussolini en het fascisme in Italië ten val te brengen. Zelfs als deze dubbele vaststelling niet alle twijfelaars zal overtuigen, mag men er zich toch over verheugen, dat ze officieel zoo resoluut is uitgesproken: zij zal een psycho logisch effect in Italië hebben, dat zeker alle mogelijkheden van overeenstemming ten goede zal komen. Hier is ook de „weldaad" gebleken van het zoo vaak belachelijk gemaakte feit, dat Engeland eigenlijk twee ministers van bui tenlandsche zaken heeft: den minister van het foreign office: Hoare en den volken bondsminister Eden. Terwijl de eerste als rechter optreedt, die met alle omstandighe den, ook de verzachtende, rekening mag houden, en derhalve vaak een menschelijke ontroering kan uiten, fungeert de tweede als scherprechter, een rol, welke ook in het internationale leven, als het bijv. om sanc tiemaatregelen gaat, altijd strijd en tegenzin verwekt. Maar ten slotte is het de rechter, die den beklaagde aan den scherprechter overlevert; en daarom is het een sympathieke noot m Hoare's rede, dat hij het door de betrokke nen onsympathiek aangevoelde optreden van Eden volkomen met zijn eigen verant woordelijkheid, met die van het geheele Britsche kabinet, met die van het Britsche imperium dekt. Als Eden te Genève sancties geëischt heeft, dan deed hij dit, wijl Engeland ze in het belang van den wereldvrede eischte. Want er is geen keuze meer tusschen we reldvrede en algemeene ineenstorting. Maar wil de eerste bewaard, de tweede voorko men worden, dan moet de volkenbond met zijn geheele verdrag voor de toekomst ver zekerd zijn. Het moet, zoo zou men Hoare's rede kunnen omschrijven, zoo ver komen, dat elk land het als zijn hoogste eigen belang gaat beschou wen alleen de wegen van het recht te be wandelen, al kan het dan ook een oogenblik den schijn hebben, dat zijn meest momen- teele belang daarmede niet gediend is. Op één punt heeft Hoare nog sterken na druk gelegd, dat Engeland geen militaire sancties wil, niet alleen, wijl het niet wertscht, maar evenzeer, Wijl de welke aan de overige sanctiemaat deelnemen, ze niet willen. En Engeland zal slechts in de collectieve gemeenschap van den volkenbond werken. Daarmede is ech ter geenszins gezegd, dat het niet ooit tot militaire sancties, zelfs tegen Ialië, zal komen. Maar Engeland werpt bij voorbaat alle verantwoordelijkheid daarvoor op Italië. Zelfs zal Engeland zich van alle provoca tieve maatregelen, als bijv. de sluiting van het Suez-kanaal zou z|jn, onthouden, om de zaak van den vrede te dienen, en in het volkenbondskader een spoedige en recht vaardige oplossing van het Abessynische conflict te verkrijgen. De eerste indruk in Italië van Hoare's rede schijnt niet ongunstig te zijn, ofschoon men in Rome realist genoeg is om in te zien, dat er in de werkelijke situatie niets is veranderd. Maar de mogelijkheid is voor Mussolini geschapen om de diplomatieke onderhandelingen in een minder gespannen sfeer voort te zetten. En dat is, na de eerste successen en ook ontgoochelingen der Ita lianen in Abessynië, een groote winst. ATHENE, 23 October (R.O.). Het dagblad Typos" verneemt dat de staat van beleg te gen 26 October zal worden opgeheven. Op dienzelfden dag zal ook de persvryheid worden hersteld, zij het dan met enkele be perkingen. ATHENE, 23 October (R.O.). De uitwij- zingswet van de nieuwe regeering is in wer king getreden. De wet bedreigt ieder, die tegen de veiligheid en de orde van den staat handelt, met uitwyzing. De wet is vooral ge richt tegen de communisten. De Britsche premier Stanley Baldwin be. geeft zich met zijn secretaris naar het Lagerhuistvaar sir Samuel Hoare zijn rede over de internationale situatie hield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2