„Waar dat wiel draait" «WEER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. DE K. J. M. V. 58ste JAARGANG. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 No. 17401 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET GROENE KRUIS. Lezing MAATSCHAPPELIJKE VRAAG STUKKEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. JAARVERGADERING „ORPHEUS". s z c De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25: Per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco Per Post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLABEN zijn steeds "aan ons bureau Koemarkt 4 verki ijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ct. Bij contract' aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.—, 15 regels ƒ1.50, b(1 vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval 5°0.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of een oog 150. bij verlies van een duim 75- bij van een wijsvinder- 50-bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad Het verstrekken van warme school voeding. Op initiatief van de afdeeling Schiedam van de Vereeniging het Groene Kruis is gisteravond in Musis Sacrum een vergade ring gehouden, waarop alle op sociaal en philantropisch terrein, werkende vereenigin- gen waren uitgenoodigd, met het doel te komen tot de oprichting van een neutrale vereeniging tot het verstrekken van warme schoolvoeding. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. M. v. d. Schalk herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de kwestie van het verstrekken van warme schoolvoeding in den Gemeenteraad was besproken en dat daar een „tip" gegeven was, dat die verstrekking maar moest uitgaan van het particulier initiatief, omdat de Gemeente er geen geld voor heeft. Maar als die kindervoeding eenmaal ter hand genomen zou worden, zou het Gemeentebe stuur zich waarschijnlijk niet onbetuigd laten. Het Groene Kruis heeft toen „de koe bij de hoorns" gepakt en heeft deze vergadering uit geschreven. Spr. stelde voor, over te gaan tot de benoeming van een commissie van voor bereiding. Een der aanwezigen stelde de vraag, of ondervoeding werkelijk van dien aard is, dat er voorzieningen moeten worden getroffen, waarop dr. Ris meedeelde, dat de ondervoe ding lang niet dat beeld vertoont als bijv. gedurende den wereldoorlog, al zullen er kin deren zijn, wier constitutie verzwakt is. Naar spr.'s meening moet er eerst een nauwkeurig onderzoek ingesteld worden alvorens er han delend wordt opgetreden. Mevr. Ben them de Wilde meende, dat de schoolarts reeds eengevorderd onderzoek daar naar heeft ingesteld. Spr.wees op rapporten van verscheidene geneesheeren, die erop wij zen, dat bet nlet tot ondervoeding moet ko men. In vele gezinnen is de warme voeding absoluut onvoldoende. De financieele zijde van het vraagstuk werd hierna onder het oog gezien en subsidie van de gemeente is zeer dubieus. Deze kan eerst onder het oog gezien worden als deelneming vast staat. Nadat de heer van Huiten nog een op wekkend woord had gesproken, den arbeid te steunen, gaven zeven organisaties zich op, die bereid waren, medewerking te verleenen. De overige organisaties zouden de besturen raad plegen en voor Woensdag 13 Nov. bescheid geven aan den heer van Huiten, secretaris van het Groene Kruis. van J. G. van Dorp. TENTOONSTELLING „OUD SCHIEDAM" Door de Commissie van het Stedelijk Mu seum wordt, zooals gisteren reeds aange kondigd, van 816 November een tentoon stelling georganiseerd van oude Schiedam- sche platen, prenten en litho s in de Gem. Openbare Leeszaal aan de Lange Haven. O.i. een goed werk om de verzameling eens meer naar het centrum der stad te verplaat sen, al is het dan maar voor tijdelijk. Van de verzameling memoreeren wij: een gezicht op de havens met de driemasters, het Koemarktplein met stoomtram, het Broersveld met een gracht eri midden in evenals de Lange Kerkstraat, zijn vreemde stadsbeelden van hog slechts enkele vervlogen tientallen jaren oud. Een komiezenhuis op den hoek Hoog straatKoemarkt, evenals een wachthuis tegenover het Gemeentehuis vertoonen zich in alle glorie uit vervlogen tijden. Ook de polder Nieuwland, met Spieringshoek, waar -dezer dagen het nieuwe uitbreidingsplan over zal beslissen, is vertegenwoordigd. Ook la er een maquette van de distilleer derij de Grauwe Hengst van Visser Co. Moge deze Platententoonstelling, die voor Schiedammers zeer interessant is een druk bezoek genieten. De uren van bezichtiging zijh dezelfde als de openingsuren der leeszaal. nederlandsche r. k. volksbond Viering van het St. WiIlibrorduSfeest Op Zondag 17 November zal door de af_ deeling het Patroonsfeest gevierd worden. Ieder lid nadert in eigen parochie tei H. Tafel om Gods zegen over onze organisatie af te smeeken. Om half elf wordt een solemneele Hoogmis in de St. Liduinakerk opgedragen door den eerw. adviseur met assistentie van de eerw. adviseurs der vakafdeelingen tot in tentie van den jubileerenden voorzitter, bij gelegenheid van zijn 35-jarig voorzitterschap, 's Avonds 8 uur is er in de Bondszaal een feestvergadering, ter huldiging van den voor zitter, alwaar de feestrede zal worden uitge sproken door den zeerw. heer pastoor L. Ph. J. Paulussen, oud-adviseur der afdeeling. Deze vergadering zal worden opgeluisterd door St. Ambrosius en Alberdinck Thijm. GOEDIiOOPE groenten voor ondersteunden. lederen Dinsdagmorgen zal er gelegenheid bestaan om zich van een formulier te voor zien in de st. Joris-Doelen om goedkoope groenten te verkrijgen. In andere plaatsen was een dergelijke rege ling al eenigen tijd gaande. Voor uitgebreider uiteenzetting verwijzen wij naar de mededeeling onder officieele ken nisgevingen van de Gemeente in deze krant. RECTIFICATIE. In het bericht van gisteren betreffende het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Meijerde Boer is een kleine onjuistheid ge slopen. De datum is niet Maandag a.s., doch Maandag 18 November. Voor de K. J. M. V. hield gisteravond de heer J- G. van Dorp een rede over de heden- daagsche wanorde in het maatschappelijk le ven. Het verwonderde spreker niet, dat dit onderwerp gekozen was, omdat het geheele maatschappelijk stelsel op verkeert. De machine van dezen tijd kan elk oogenblik uit den rails vliegen om zich zelf in zijn vaart te verpletteren. De tijdperken van het 18e eeuwsche ra tionalisme, de 19e eeuwsche burgerlijkheid met haar rustig vertrouwen in den onbeperkten vooruitgang, het kortzichtige na-oorlogsehe optimisme, dat een tijdperk meende te zien van internationale samenwerking een stijgende welvaart, schijnen onwezenlijk ver achter ons te liggen. Het is gedaan met die gedroomde perspectieven. „Wanneer de heer het huis niet bouwt, arbeiden zij vergeefs die er aan wer ken". Men heeft God uitgeschakeld. Laat uw geest gaan over landen en volken en ziet, over al die koude-egoistische niet ontziende goud koorts. De stoffelijke voortbrengselen zijn allereerst door God bestemd voor de bevrediging der be hoeften van alle menschen. Hieruit volgt; dat er noodig is, wil ieder mensch zijn behoeften kunnen voldoen; natuur en arbeid, verdeeling der voortbrenging en het verbruik daarvan. Kan deze taak aan het individu worden over gelaten? In de gildentijd beperkten de gilden de uitwassen; niemand buiten de geëxamineer de gildenmeesters mocht een beroep als pa troon uitoefenen. Werken op Zon- en feest dagen was verboden, als ook de nachtarbeid. Het aantal werkuren was bepaald, naar be roep en jaargetij verschillend. Het getal knechts was beperkt. Het loon vastgesteld De grondstoffen werden door en onder con trole van de gilden geleverd. De prijzen werden door de overheid vastgesteld, alsook plaats tijd en wijze van verkoop. Ongeveer dezelfde stroomingen kunnen we heden ten dage onderkennen in de bedrijfs ordeningsgedachte. Spreker gaat dan na hoe in de 15e eeuw een nieuwe geschiedenis begint als reactie op de middeleeuwen. Eerst klonken er toen van katholieke zijden protesten tegen die nieuwe gedachten. Onder allerlei invloeden stilde echter dit verzet en begonnen de katholieken zich aan te passen aan het nieuwe economische stelsel, dat zich toen ging ontwikkelen. Men ging gelooven dat er iets goeds zat in de materialistische vrij heidsbegrippen. In Quadragesimo Anno zien we dan ook geconstateerd tot schande, dat het katholiek maatschappelijk geweten zoodanig verschrom peld is, dat zelfs het begrip „rechtvaardigheid' verdwenen is. Spreker releveert hoe zelfs een groote kar dinaal Newman, die in de 19e eeuw zulk een voorname plaats bekleedde, in al zijn ge schriften geen woord van protest laat hooren tegen de onmenschelijkste ongerechtigheden Zoo was ook de katholieke geestesgesteld heid der 19e eeuw en het is goed ons die men taliteit goed in te denken, dat het feitelijke gewetensbederf niet zoo maar ineens te her stellen is. Dit kan slechts bereikt worden door een langzaam, moeilijk proces! Velen hebben zich reeds ingespannen. In ons eigen land bijv. zijn in de eerste helft der vorige week de katholieken pas vrijgekomen uit een verdrukking van bijna twee en een halvte eeuw. Op maatschappelijk en cultureel gebied hadden zij niets te beteekenen. Le Sage ten Broek b.v. had alleen reeds genoeg om onze godsdienstige idealen en rechten te verdedigen. In Duitschland brak de Katholieke sociale gedachte het eerst baan. Het eerste knagen aan het openbaar geweten vertoonde zich dus reeds in de vorige eeuw. Soms trad een kardinaal Gibbons op voor het vereenigingsrecht der Katholieke arbeiders in Noord Amerika, dan weer was het de oude kardinaal Manning, die partij koos bij de sta king der Londensche dokwerkers. Rond 1850 begonnen diverse katholieke schrijvers met de studie der feiten en kwamen tegen diverse wanverhoudingen in verzet, die het maatschappelijk leven toen reeds vertoonde Sommigen meenden dat er meer aan liefdadig heid moest worden gedaan en zoo zien we het oprichten van de St. Vincentiusvereenigingen door Frederic Ozanam. Anderen zagen het probleem alleen langs godsdienstigen weg op te lossen. Hier zien we Vader Kolping met zijn" St. Josephs-gezellen- gedaciit.cn optreden. Enkele jaren voor zijn dood zien We vader Kolping ook nog ver klaren, dat hiernaast de innerlijke ombouw der maatschappij dringend noodig is. Dat was reeds in 1865. Leon Harmei een bekend Fransch groot industrieel organiseert zeifa in de jaren 1880 1890 pelgrimstochten naar Rome om Paus Leo XIII te bewegen zich uit te spreken ove£ den toestand der ar eiders en richtlijnen te geven tot verbetering hiervan Naarmate zich echter de techniek der in dustrie sneller ontwikkelde werden de maat schappelijke toestanden pijnhj er. En hoe aan dachtiger leidende geesten deze ontwikkeling- beschouwden, komt men to 1 e conc us'e dat het heerschende individualistisc e s e se met zijn ongebreidelde concurrentie to verme ïgmg der maatschappij moet leiden. Langzamerhand breekt zich de ka o iete sociale gedachte een baan. Doch steeds zijn er nog vele leidende katholieken, die het nieuwe sociale besef nog niet aanvoelden en nig niet voelen. Kardinaal Mermillod, die in 1864 in de St. Clothildekerk te Parijs deze sociale misstanden durfde hekelen, getuigde voor zich zelf, dat men hem uit het raam zou hebben geworpen, indien hij nogmaals zou zijn opgetreden. In 1890 was het toppunt bereikt. Paus Leo XII publiceerde in het jaar daarop 14 Mei 1891, zijn eerste groote sociale encycliek. Zelfs dit schrijven gaf naast veler bewondering, aan leiding aan velen tot scherpe critiek. Men meende in de onsociale kringen de vraag te moeten opwerpen of er soms een revolutionnair op den stoel van Petrus had plaats genomen. De ze encycliek Rerum Novarum heeft het christelijk werkteeken op de gedachten der massa gedrukt. Toen kwam Pius XI met zijn roemruchte encycliek Quadragesimo Anno. Deze encyclieken spreken voor ons duide lijk, doch 44 jaar geleden kon men zich daar in moeilijk plaatsen. Naarmate de tijd vordert, groeit ook het verlangen om verandering te brengen in het maatschappelijk probleem. De eene groep wil onmiddelijk een nieuwe maat schappij. Er zijn plannen die fantastisch schij nen en anderen weer die gecopieerd zijn van het middeleeuwsch model. De beste toonen ech ter gelijkenis met de onze huidige beroeps standen gedachten. In 1914 werden de sociaal-politieke acties door den oorlog verdreven. In 1918, na een waanzinnigen strijd, komt er een andere geest van de slagvelden over de wereld. Diep ont goocheld over de maatschappij inrichting en den zelfzucht van den enkeling keeren ze uit de loopgraven terug. Sneller en duidelijker dan'sociale leerboeken en cursussen heeft deze oorlog de menschen het woord van St. Jacobus voorgelegd, waar om is er onder u zooveel strijd en oorlog - Waarom anders dan om uw begeerlijkheden? De geheele wereld door ziet met na dien tijd een algemeen wantrouwen tegen het heer- sehnde economisch stelstel opkomen. In alle kringen roept men nu nagenoeg om geordende samenwerking. Zelfs in de kringen der midden- Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 November 1935 de beslissing op het d.d. 25 September 1935 afgekondigde verzoek van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken (United Glassworks) verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 8 November 1935. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Het Gemeentebestuur heeft besloten over te gaan tot distributie van goedkoope groen ten aan ondersteunden. In aanmerking te komen voor goedkoope groenten, moeten de ondersteunden een for mulier invullen, waartoe in den St. Joris- Doelen eiken Dinsdagmorgen van half elf tot twaalf uur gelegenheid bestaat. Alleen nu, bij den aanvang der distribu tie, zal de gelegenheid om een formulier te halen, zijn op Maandag 11 November 1935 van 's morgens 9 tot 12 uur en s middags van half 2 tot 5 uur, in den St# Joris-Doe len. Het door de Regeering vastgestelde maxi- standers, waar men tot dan toe, weinig oog I murn gewicht aan groenten, is een half pond had voor de maatschappelijke verhoudingen j p6r dag per gezinslid ontstond een anti-kapitalistische geest. Scherpe woorden, als b.v. die van mgr. Kor- dac, in de jaren 1920—1930 waarschuwen staatslieden en volkeren toch oog te hebben voor hun tijd. Want zoo schrijft hij: Onze tijd is rijp voor een wereld revolutie, indien de re geerders en kapitalisten de wetten van het Christendom niet zullen aannemen, zoo zal de geheele wereld ten ondergaan. Nieuwe verhoudingen moeten er dus komen, nieuwe wetten, nieuwe instellingen. Tusschen theorie en praktijk ligt echter een lange weg. Reeds worden in verschillende landen pogingen gedaan om te geraken tot een ombouw der maatschappij. De mensch zooals God hem geschapen heeft loopt op den grond en niet zooals de economi sche mensch van onzen tijd, die zich balanceert op een verouderd systeem, waar geen plaats was voor de maatschappelijke samenwerking. Mogen allen spoedig hun tijd begrijpen, want meer dan ooit past op ons en onzen tijd: De natuur zucht en lijdt en verbindt het ver schijnen der kinderen Gods. In ouder tijd was een „land overvloeiend van Ëiectr. lampen 15, 25 en 50 kaars 39 ct Splendorlamp 100 kaars J05 ct l'hilips-lampen 15, 25 en 50 kaars 06 ct Rijwiel dynamoiamp 249 ct Grootste sort, en bet goedkoopst is alleen HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 SCHIEDAM, 8 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nanaei. Moutwijn. Houtwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling J 0.70 a t 0.80. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen buien, weinig verandering in temperatuur. RATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB. „Or- Hengst, die 25 jaren onafgebroken aan pheus" is verbonden. De voorzitter sprak de jubilarissen toe, ging hun voorbeeldigen staat van dienst na, releveerde menige aardige bijzonderheid uit s den tijd van hun lidmaatschap en besloot met Maandag 11 Novem er, s 1 een gelukwensch, waarna hij het onderschei- waarvoor het, in samenv. ei ing me dingsteeken voor trouwen dienst overhan Deelname van eerste krachten. Het bestuur van de Schiedamsche Zwem- club heeft in het Sportfondsenbad te Schie dam, aan de Burgemeester Knappertlaan, na tionale zwemwedstrijden georganiseerd op digde. De heer Van nische commissie van den Kon. Ned. Zwem- bond een uitstekend programma heeft sa- der Sman ontving een gouden mengesteld met zeer belangwekkende num- melk en honing. het beste wat men kon zeggen. Thans beteekent dit overvloeien de dreigende nationale ramp! De verdwaasde wereld is tot niets goeds meer in staat. Een onafzienbaar leger, alleen van ons land reeds, vier maal honderd duizend man sterk, van mannen die afzijdig zijn van den arbeid. Die gedoemd zijn tot een afschuwelijk, doel loos leven. Dan zijn er wellicht nog even zoo- velen, waar langzaam de grens nadert, wat menschelijker wijze gesproken, te dragen schijnt. In deze wanordemoet de orde hersteld worden! De afname der groenten zal geschieden op kaarten met geperforeerde bonnen, aange vende de hoeveelheid groenten, welke in ver band met de grootte van het gezin ten hoog ste kan worden betrokken. Deze kaarten moeten vooraf a contant (niet gepast geld) door de ondersteunden worden gekocht en wel eiken Maandag in het oude St. Jacobs-Gasthuis. 's middags tusschen half twee en vijf uur, te beginnen op Maandag 2 December 1935. Gestemjielde groentenkaarteii mede te brengen. (De ondersteunde moet, zoolang hij steun geniet en goedkoope groenten wil betrekken, deze groentenkaart eiken Woensdag, tegelijk bij het stempelen laten afstempelen). De distributie zal geschieden in het oude St. Jacobs-Gasthuis, zoo mogelijk eiken Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmorgen van half 9 tot elf 11. De kaarten met bonnen zijn ingericht voor een gebruik gedurende 8 dagen, doch zijn gel dig voor een onbepaalden tijd. Hieruit volgt, dat iedere afnemer geheel vrij is in de keu ze van het product. De kaarten met bonnen blijven doorloopend geldig. Hoewel de afwisseling der producten niet geheel verzekerd is en gedurende verschillen de weekperioden waarschijnlijk slechts enkele producten zullen kunnen worden verstrekt, zal niettemin getracht worden, de varieering zoo groot mogelijk te maken. De prijs der groenten is 3 cent per kg. De prijs der kaarten met bonnen, doorloo pend geldig voor 8 dagen, bedraagt dus voor een alleenwonend persoon dus geen kost gangers 6 cent (4 pond 1)4 cent). Voor een gezin van 2 personen 12 cent (8 exemplaat, de beide andere heeren een zil veren. De directeur der vereeniging, Eduard Flipse, gaf door een telegrafischen gelukwensch van zijn meeleven met de jubilarissen blijk. Spontaan klonk nu het „Zij leven lang! pittig en massaal. De jubileerenden dankten beurtelings voor de ontvang enonderscheiding. N aeen korte rustpoos bracht de propagan- da-commissie bij monde van den heer J. W. Bakker verslag uit over haar werk, dat ae laatste weken tot aardige resultaten had ge leid. Daarna besprak de voorzitter der com missie, de heer W. H. van den Toorn, nog mers, waarop ingeschreven is door de pro minente figuren van de Nederlandsche zwem sters- en zwemmers wereld. Verscheidene Ne derlandsche kampioenen en recordhouders zullen Maandag in het Sportfondsenbad star ten, waaronder leden van R. D. ZO. D. Z., S. V. H., R. Z. C., Z. P. C. Zian, H. C. A., H. Z. en P. C., H. P. C„ Het IJ., D. J. K. en Star. In het nummer 4 maal 100 meter vrije slag estafette voor heeren zullen o.m. deelnemen de ploegen van J. D. K., Ned. kampioen, H. P. C., Ned. record, H. Z. en P. C. en S. Z. C., mej. Martin van O. D. Z. start op de 100 me ter rugslag; de dames Roelants, R. D. Z. eens het doel der propaganda en de werk- en Wijkenbroek zullen elkaar bekampen op de 200 meter schoolslag voor dames en op hetzelfde nummer voor de heeren starten o.m. de heeren Kruythof, R. Z. D., Ned. kampioen en recordhouder, Van Duyn, die Kruythof kort geleden verslagen heeft en hier een kans geeft voor een revanche, Korpershoek, oud-kampioen en recordhouder, en Van Wijk van S. V. H. Het nummer 100 meter rugslag voor hee ren brengt Scheffer, D. J. K., Ned. record houder en v. d. Hoek van Zian aan den start, zoomede waarschijnlijk Metman van Het IJ. wijze, die was gekozen, en deed een beroep op alle leden, om zooveel mogelijk dien ar beid te steunen. Voor de Schulp-Commissie bracht de heer J. Kiela verslag uit. en voor de Spaareom- missie de heer C. Pelt. De archivaris der vereeniging, de heer Joh. van den Toorn, lichtte de leden in over de mooie cvollectie, die „Orpheus" uit zijn ver leden bezit en die den laatsten tijd, dank zij de medewerking van de plaatselijke pers, kon worden aangevuld en uitgebreid. O.a. zijn er alle recensies over de concerten, sedert Ned. kampioen, de 4 maal 100 meler vnJ 1874 o-egeven. Ook een verscheidenheid van slag estafette voor dames brengt de ploegen foto's bezit het archief. Enkele daarvan van R. D. Z. en O. D. C. in het water; Schef- werden dezen avond tentoongesteld, omdat fer en Kreffer van D. J. M., Mooi en ieP" zij de beeltenissen bevatten van de jubilaris- kema van H. P. C. en Regter van R. sen en de vergaderden dus eens konden zien, zullen elkaar ontmoeten op de 100 meter hoe deze leden in hun jonkheid zich hadden vrije slag voor heeren, (Kreffer is Ned. kam- vertoond. pioen, Mooi is Ned. recordhouder), de 3 maal De verschillende verslaggevers en de archi- 50 meter wisselslag-estafettes voor dames en varis hadden voor hun werk een dankbaar j heeren brengen zeer sterke ploegen te water applaus in ontvangst te nemen sonen 18 cent (12 pond 6. 1% cent) enz. De aarde heeft geen gebrek aan middelen pond a 1% cent), voor een gezin van ue aarae iiucag o I-,D ,i«> <11/ ppnti pb nu aan de menschelijke verlangens te vol doen Hebzucht en wantrouwen zijn echter de bewakers der nuttelooze voorraadschuren ge worden, waarin de opgestapelde goederen lig gen te wachten. De groot onderneming moge de volkswelvaart tijdelijk hebben verhoogd, 't is nimmer voortgekomen uit het gevoel vooi algemeen welzijn. De Oostenrij ksche Kanselier Dolfuss heeft zoo moedig gesproken kort voor zijn vermoor ding, in 1933, de volgende woorden: Wij staan thans voor een keerpunt in de wereld historie. Een spanne tijds wordt afgesloten; waarin het liberalisme en marxisme hebben geheerscht, thans gaat het er om of de ko mende ordening der samenleving zal geschie den naar de schristelijke beginselen 3 per- Drie jubilea. Woensdagavond j.l. hield de Kon. Zangv Schiedams' Mannenkoor Orpheus haar jaar vergadering in Gebouw „Eendracht". Bij zijn openingswoord kon de voorzitter de heer W. Sterk, vaststellen, dat een bij zonder groote opkomst der leden getuigeis af legde van een krachtig vereenigingsleven. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven Van het Hoofdbestuur van het Kon. Ned. Zangersverbond, inzake, dat de trekking van Een ieder zal moeten bekennen, dat het Ka- I de verloting ten behoeve van het Verbond, tholicisfne geweldige en onoverzienbare ver diensten heeft verworven door al de eeuwen heen en dat het de krachten nog bezit, die nog evenzooveel tot stand kunnen brengen! Wie zijn dien krachten scherp. Hij zag scherpwant gij jongeren werkte onder de Europeesche jeugd, zeide hij; Men moet ze te pakken krijgen door het idealisme. Dezen mensch, met al zijn haat zag scherp. H ijzag scherpwant gq jongeren zult het zijn, die de verdere opbouw van de Christelijke maatschappij, zult moeten voort zetten, en wellicht voleinden. Op u is de hoop der toekomst gevestigd. Dit zal niet geschieden zonder strijd, z strijd staat u te wachten, maar zonder strija geen victorie. Zie omhoog, aanschouw het Kruis en in dat teeken zult gij overwinnen. VARKENSMARKT. Vandaag, de tweede Vrijdag in November, is de dag waarop in het verleden de Schie damsche Varkensmarkt werd gehouden. Hoe wel sedert tientallen jaren deze markt niet meer wordt gehouden, is toch nog deze markt in de traditie blijven voortleven. Hier is name lijk Ue slager door den bakker verdrongen, die op dezen dag hun speculaasvarkens aan den markt brengen. Velen zullen zich van middag en misschien ook vanavond bij hun kopje thee deze reïncarnatie van het varken laten smaken. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 7 Nov. Vertrokken; s.s. Fries land, ledig naar Blyth. Ballotage van 8 candidaat-leden volgde nu. Zij werden met algemeene stemmen als lid aangenomen. Het aantal werkende leden is daardoor gestegen tot 143, terwijl nog 3 can didaat-leden zijn ingeschreven. De heer C. J. van Vonderen, de 1ste secre taris, bracht het jaarverslag uit, dat door beknoptheid en nauwkeurigheid uitmuntte en waarvoor de vergadering met daverend ap plaus dankte Er bleek uit, dat het gemiddeld repetitie bezoek ruim 83 pet. bedragen, dat 56 repeti ties waren gehoud enen 6 uitvoeringen wa ren gegeven. Het verslag herdacht in gevoel volle woorden het overleden lid C. Zoon De penningmeester, de heer W. A. Ra demaker, deed rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat ook „Orpheus" heeft te lijden door werkloosheid van een deel der le den en het geldelijk beheer met groote om zichtigheid moet worden gevoerd. Het omstandig verslag oogstte den dank der vergadering. De heeren H. Kool en M. P. van Litsenburg werden benoemd als verificatie-commissie. De begrooting 1935-1936 werd goedgekeurd Uit het verslag van den bibliothecaris den heer A. Poolman, bleek, dat weer eenige nieuwe werken door „Orpheus" werden aan geschaft en dat verschillende vereenigingen in het land werken uit de bibliotheek in bruikleen hadden ontvangen Ook de heer Poolman had den dank der vergadering in ontvangst te nemen, Daarna had de huldiging plaats van den heer P. J. van der Sman, 40 jaren werkend lid, van den heer H. Boele, als oudste wer kend lid der vereeniging, voor zijn meer dan 25-jarig lidmaatschap en van den heer F. C De heer C. J. van Vonderen, die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclama tie herkozen evenals de banierdrager, de heer C. I. G. Kemper. De voorzitter kon mededeelen, dat op het a.s. Winterconcert, 16 Januari 1936, als so listen zullen meewerken: Sam Swaap, de con certmeester van het Residentie-Orkest, (viool) en Marinus Flipse (piano). Voorloopige besprekingen hadden plaats over de viering van het 70-jarig bestaan, waarbij verschillende wenschen der leden tot niet op personeele banen uitkomen, maar deze uiting kwamen. Naar aanleiding daarvan dames zal men in Schiedam toch kunnen hoopt de Feestcommissie spoedig een uitge- zien zwemmen, daar zij deel uitmaken van werkt plan aan de leden voor te leggen. alle estafetteploegen. Na de gebruikelijke rondvraag sprak de Tot slot zal 'een waterpolowedstrijd ge- voorzitter het slotwoord, waarin hij wees op speeld worden tusschen de geheele verjongde de prachtige eensgezindheid der leden. Geble- en snelle S. Z. C.-ploeg, tegen het Rot" en de 100 meter vrrje slag voor dames brengt o.m. mej. Sieberg van H. Z. en P. C., een der ernstige candidaten voor de vierde plaats in de dames-estafette-ploeg van Nederland voor de a.s. Olympiade aan den start. Ook het nummer 5 maal 50 meter vrije slag estafette zal spannend verloopen door inschrijvingen van B. Z. C., Zian, H. G. A. en De dames Mastenbroek, O. D. S., Willy den Ouden, Gré Brouwer en Annie Timmermans mogen voor de Technische commissie thans ken is overtuigend, dat allen doordrongen zijn van het „Eendracht maakt macht"' en „Or pheus" zal daar wel bij varen. De vergadering werd daarop gesloten. terdamsche jeugdzevental. R. K. S. V. EXCELSIOR. „SCHIEDAM'S MANNENKOOR". Zooals gemeld, zal Coba Rijneke haar me dewerking verleenen aan het concert, dat Schiedam's Mannenkoor" op 13 November a.s. in het gebouw v. d. R. K. Volksbond zal geven. De verschillende werken, die zij ten gehoo- re zal brengen, zijn o.a. twee Sonates van Dominico Scarlatti, de vermaarde componist voor het clavecymbel uit de 18e eeuw, die elk uit niet meer dan één kort deel bestaan, frlsch en geestig geschreven. Voorts de groote Polonaise van Chopin, waaraan een in nocturne stijl gehouden An dante vooraf gaat en aan een gondelvaart doet denken; waarna de feestelijke klanken van de Polonaise volgen. Les Abeilles en Impromptu zijn werken van de componisten Dubois en Fauré. Het waren beiden schrijvers van lichte, elegante, echt Fransche muziek. Les Abeilles van Du bois illustreert een gedicht van Virgilius over de bijen. En ten slotte de breede Hochzeitsmarsch en parelende Elfenreigen uit Mendelsohns muziek bij Shakerspeare's Midsummernights- draem in een brillante bewerking van Franz Liszt. Dat het een avond van kunstgenot zal zijn, daarvoor is de naam van onze stadgenoote Coba Rijneke een waarborg. Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag: Excelsior bLeonidas b, 3 uur; Lodwijk c Excelsior c, 3 uur. Progreamma voor a.s. Zondag: Excelsior 1 —Wilhelmus 1, 2 uur; Excelsior 3Activitas 2, 12 uur; Oliveo 3Excelsior 4, 2 uur; R.C.D. 4Excelsior 5, 12 uur; Vlaardingen 2Excel sior 6, 2 uur. Excelsior 1 gaat met 8 punten uit vier wedstrijden fier aan den kop. Wilhelmus zal wel niet in staat zijn de overwinning, eeks te stuiten. VER. DE PRINCEVLAG. In verband met het groote succes zal op Donderdag 21 November, 's avonds te kwart voor 8 uur in gebouw Eendracht een repri se gegeven worden van den feestavond van de afd. Schiedam van de vereeniging de Princevlag, van Dinsdag 29 October, op welken feestavond o.m. een historisch spel is ogpevoerd. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 67 November GEBOREN: Jacobus, zoon van J. Verkade en P. S. van Hoek, den Bommelschestraat 50 Johanna E„ dochter van F. de Bruin en M. Vroegh, J. A. Alb. Thijmstraat 7 Johan nes B„ zoon van J. B. Verboort en J. M. Kinnegin, Gordonstraat 3. ONDERTROUWD: D. Soeters 33 jaar en M. L. Mookhoek 27 jaar C. Zevenbergen 24 jaar en ,A. Koogje 21 jaar M. van der Valk 27 jaar en A. M. A. Hölscher 22 jaar W. van der Haar 22 jaar en W. Deijl 27 jaar M. van Bodegom 39 jaar en A. Pullen 38 jaar J. L. Bouman 27 jaar en K. J. G. Hurjbers 23 jaar. GEHUWD: J. A. Rensman 26 jaar en J. M. van der Tuijn 25 jaar J. Bras, 25 jaar en C. S. de Bruijn 23 jaar. IN DE LANGE HAVEN GEREDEN. Gisteren is de wielrijder A. D. bij het uit wijken voor eenige meisjes in de Lange Haven gereden. Hij kwam met een nat pak en den schrik vrij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1