DE KATHOLIEKE JONGEREN IN HONGARIJE. t WOENSÖAG 13 NOVEMBER 1935 JUBILEEREND S. F. L. HOEVEEL GESPAARD WERD. DEN HAAG—ROTTERDAM. LOOP DER BEVOLKING. A. R. K. A. LOUIS VAN TULDER ZIEK. GEVONDEN VOORWERPEN ROTTERDAMSGHE RECHTBANK. AFSCHEIDSVOORSTELLING BALLET JOOSS. IN TEIL HEET WATER GEVALLEN. DIPHTHERIE-BESTRIJ DING. OVERSCHIE. GEMEENTERAADSVERGADERING. HILLEGERSBERG. R. K. STAATSPARTIJ. AUTO TE WATER. SCHOONHOVEN. EEN STRIJD PRO EN CONTRA GOEMBOES. Geen politiekwaarin de sporen der anti-christelijke staals-totalüeit" NEDERLANDSCH IN HET BELGISCHE PARLEMENT. De Katholieke Vlaamsche gekozenen zullen hun eigen taal spreken. dertigduizend eieren GEKLUTST. IIAUPTMANN IN HOOG ER BEROEP. TEGEN ANARCHISTEN IN JAPAN. EEPRA-LIJDERS IN ROEMENIE. Nog geen maand geleden heeft Katholiek Rotterdam zijn verrassende Missietentoon stelling gehouden en daarbij ook een rijk geïllustreerd Missleboek uitgegeven met tal van portretten van geboren Rotterdammers, die als missionaris in verre streken werk zaam z\jn aan de voortplanting des geloofs. Meer dan ooit is 't de figuur van den mis sionaris, die altijd weer den Katholiek tege lijk met eerbied en ontroering vervult. 't Moge in eigen land crisis zijn en malaise, vaak zelfs op armoede af, voor den missio naris kan altijd nog wat worden gedaan, de missionaria in zijn mooie werk wordt nooit vergeten. Wij lezen met bewondering de annalen en missietijdschriften, wij bladerden ook nu weer met belangstelling in het programmaboek van de „Anna?" en waren er trotsch op dat zooveel van Rotterdam's edele zonen altijd weer met nieuwe geestdrift vaderland en ver wanten verlaten om in verre en moeilijke ge westen aan het Gods' Rijk op aarde te gaan arbeiden. Maar hoe weinig denken wij er vaak aan dat ook in onze eigen stad missionarissen leven, die 't zeker zoo moeilijk hebben als de geestelijke,werkers in verre tropische missie gebieden, missionarissen niet in dien zin, dat zij bij tjjd en wijle in onze stad missie komen preeken om het vuur van de practijk des ge loofs weer eens aan te wakkeren en vele ver doolden weer tot den schaapstal terug te voe ren, maar missionarissen in den echten zin van het woord, die dag aan dag onder ons leven en werken om te trachten terug te winnen en voor kerk en geloof te behouden wat dreigt verloren te gaan in den woeligen maalstroom van de groote stad. Missionarissen, die evenals hun broeders in verre en christelijk nog onontgonnen ge westen, zich allereerst wenden tot de jeugd, gedachtig de oude waarheid, dat wie de jeugd wint, oyer de toekomst beschikt.' En ook wij hooren 't zoo vaak zeggen in eigen kring, als wij den ijver zien voor de missie, waar onze jonge priesters heentrek ken, „wat maken w(j ons druk om zwarten en kleurlingen, waar in eigen land nog zoo veel te doen is, waar de toch eens gekersten de maatschappij weer als een nieuw heiden- Jand komt braak te liggen". Hier zijn ze dan, wie gij bedoelt, de pries ters-missionarissen van het Liefdewerk van Sint Franciscus, de priesters-missionarissen van het H. Hart van Jesus, in onze stad meer genoemd en gekend als de „Paters van den Walenburgerweg". Zij vieren deze maand het twaalf-en-half-jarig bestaan van hun moeilijke grootestadsmissiewerk. bekend als het St. Franciscusliefdewerk. Wij vragen even een paar minuten stilte uit eerbied, hulde en waardeering voor wat deze toegewijde grootestadsmissionarissen binnen twaalf en een half jaar in een stad als Rotterdam hebben bereikt. Gij kent hen natuurlijk allen, deze energieke apostelen, gedoopt in de geestdrift van dien eersten voortrekker Pater J. v. d. Laarschot, en hun trouwe belangelooze helpers uit de leeken- wereld. De Paters van den Walenburgerweg wacht ten zelfs niet tot de kleinen tot hen kwamen, zij wisten bij ervaring, dat deze grootestads kinderen schichtig waren voor den priester. Maar z\j gingen er zelve op uit om ze naar zich toe te halen. Zij werden de kindervrien den bjj uitnemendheid. Zij openden geen weidsche basilieken, waar de klokken feestelijk luiden, maar heel een voudige, deze jeugd vertrouwelijke localen, die voor hen een kerk zouden beteekenen, maar meteen een plaats van ontspanning en leering. Het eerste tehuis dat Pater v. d. Laarschot opende was een oud politiekot in een volkrijke buurt, maar de kinderen van de straat had den er geen huiver voor; niet langer sprak daar de stem van bestraffing en bekeuring, maar het priesterhart vol liefde en genegen heid. Hoe zij 't klaarspeelden deze Paters en hun trouwe helpers, wtj weten 't niet, maar in de afgeloopen twaalf en half jaar openden de Paters in verschillende wijken der stad drie groote en keurige tehuizen voor de Rot- terdamsche jongens van het St. Franciscus liefdewerk, een in de ons zoo vertrouwde oude school van meester van Term op den Schiedamschen Singel, een in de mooie voor malige Huishoudschool aan de Blokland straat, en een aan de Brabantschestraat in Rotterdam-Zuid. Honderden Rotterdamsche jongens zijn in de afgeloopen 12jaar de maatschappij in gegaan als brave katholieke jonge kerels, dank zij het noeste apostolaat van de Paters van het St. Franciscus-Liefdewerk. De jeugd. En dan de ouders. Nu lezen wij van het twaalf en halfjarig bestaan, dat eind dezer maand plechtig ge vierd zal worden. En dan staat daar op het programma! Op 21 en 22 November zal in elk S. F. L.-huis een Trlduum worden gehouden voor de jon gens en hun ouders. Op Zondag 24 November algemeene H. Communie en plechtige Hoogmis van dank baarheid in de Eendrachtskapel voor de jon gens en hun ouders, terwijl de jongens zelve de Engelenmis zullen ten gehoore bren gen. Na de Hoogmis zal aan eiken jongen en diens ouders een kaart gegeven wor den voor een prettigen feestavond. Wij meenen niet tevergeefs een verzoek te hebben gedaan om een paar minuten stilte voor eerbied, bewondering, dankbaarheid voor het ontroerende apostolaat van het St. Franciscus-Liefdewerk. Op Maandag 25 Nov. geeft het Liefdewerk voor allen, die dit heerlijk werk genegen zijn een feestelijke receptie in den Grooten Schouwburg, waar het gezelschap van Eduard Verkade een opvoering zal geven van het tóoneelstuk „Wapens en de mensch" van Bern. Shaw. Wie zou dan daarbij afwezig willen blijven, die nog eenige behoefte voelt om zijn hulde en bewondering te bewijzen voor het gewel dige aposielenwerk gedurende 12 Vi jaar hier ter stede door de Paters van den Walenbur gerweg gedaan. In den loop der maand October werd aan het kantoor der Rijkspostspaarbank alhier op spaarbankboekjes ingelegd 700.396.18 en terugbetaald f 1050982.35. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 350.586.17. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 597. Gisteravond werd in Café Restaurant Alsem de jaarlijksche (zevende) steden- wedstrijd gehouden tusschen Haagschc en Rotteramsche biljarters aangesloten bij de plaatselijke bonden. Van ellcen bond kwamen 12 spelers uit, waarbij het totale gemiddelde der Hagenaars 62.70 en dat der Rotterdammers 61.10 be droeg. De Hagenaars, die na de zesde ontmoeting een achterstand van 765 punten noteerden, wisten ditmaal 34 winstpunten te behalen. De resultaten waren: Cadre T. Verhoeven (R.) Badaux (H.) H. Wilson (H.) J. Lieshout (R.) Otten (R.) P. de Bruyn (H.) Libre H. Bolsman (R.) C. A. Kop (H.) L. v. ReUs (H.) J. Geeve (R.) v. ReewUk (H.) v. Zon (R.) pnt. 175 137 brt. 32 32 gem. 5.30 4.28 h.s. 26 22 200 140 17 17 11.76 8.23 63 50 175 111 24 23 7.29 4.82 32 18 150 148 38 37 3.94 4.— 17 16 150 83 18 18 8.33 4.61 28 18 150 139 34 34 4.41 4.08 15 11 gesp. gew. verl. pnt. 150 89 61 22391 150 61 89 21660 De stand is thans Rotterdam Den Haag De volgende ontmoeting heeft plaats te Rotterdam op 14 November a.s. in café Kuy- pers, Kruiskade, terwijl de resteerende ont moetingen in dit jaar worden gehouden op 19 November a.s. te Den Haag in Café Alsem en op 21 November te Rotterdam. Gedurende de maand October is de bevolking van Rotterdam vermeerderd met 480 personen en bedroeg aan het einde van deze maand 594.335 zielen. Deze vermeerdering is te dan ken aan het feit, dat het cijfer van vertrek en vestiging ongeveer in evenwicht is geko men. Het bedroeg n.l. voor de vestigingen 2147, voor de vertrekkenden 2164. Het concert, dat door het Rotterdamsch Philharmonisch koor op 19 November a.a. te Rotterdam gegeven zou worden, wordt wegens ziekte van den heer Louis van Tulder, uit gesteld tot Maandagavond 16 December a.s. Donderdagavond 14 November zal A.R.K.A. een propaganda-feestavond houden. Dien avond zal optreden Kees Pruis. De avond is toegankelijk voor leden, familie en introducé'a Zie voor verdere bijzonderheden onder de Ka bouters. in de week van 1 t.m. 7 November 1935, om trent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haag- scheveer alhier, iederc'.i werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal Bureau: portemonnaies; sleutels; R. B. merkon; handschoenen; R. K. kerkboekje in étui; Blauw mutsje; grijze jongens winterjas; slagerskiel en 2 sloofjes; kinder-, dames- en actentasch; bril met en zonder étui; 1 pr. regenpijpen; bankbiljet; zakmes; 2 M. duimstok; bruin kinderschoen tje; 3 spaar bonnen; zilveren armbandje; kin derleesboek; roode stormlantaarn; nikkelen damespolshorloge; blauw werkpak; wit kin derschoentje; vulpen; groene ijzeren steun- ring van vrachtauto; 2 tangen; Vulpotlood; blauwe ceintuur; rood schoolétui; Verm. gou den ring; Grieksch testament; doos Philips- lampen; 5 kinderbroekjes en hemdjasjes; com binatietang. Aan de bureaux: Paul Krugerstraat: 7 meter plank en autoped; Voorstraat; Groene jurk. kousen en tasch; Post Vredenoordlaan: reserve autowiel en band, een baal olienoten; Bergsingelautoped op luchtbanden. Bij vinder: Bruine actentasch, D. v. d Lee, Burg. Meineszlaan 23a; vulpen en vulpotlood in étui, C. H. Blad, Vredenoordstraat 28; zil veren broche met lila steen, M. v. Dongen, Vroeselaan 48d; Roode ceintuur, idem, idem alleen 's avonds; Kostel. R.B. merk, A. v. Gich, Goud. singel 211; bruine vulpen (G.P.) Luiten, Strevelsweg 74; blauw ketelpak, G. de Bruin, Schooterboschstraat 13; bril met nikk. montuur, J. Blokzeil, Schiekade 141/17c; gouden heerenring met zwarten steen, P. Overdvest, Rodenrijschelaan 155, Berkel Z.-H. 6 kisten aardappelen, K. Bakker, Erasmus- straat 7; 3 vulpenhouders In étui, A. Weem- hof, Zestlcnhovéhstraat 9b; gouden dames horloge, L. Berg, Simonstraat 52a; bruine portem., G. J. Groothof, Heer Kerstantstr. 92a; witte zak, inh. kinderschoentje, muts en das, A. Spanjer, Spoorsingel 3; zakmes, P. Buis, Schiebr.laan 47; 7 zilveren geldstuk, C. M. Slement, Berg.laan 82; R. B. merk in étui W. Jansen, Goud. rijweg 40b; 1 pr. grijze regenkappen, R. v. Houcoop, Warmoeziersstr. 23; gouden dames zegelring, L. Beukers, Sionstraat 70a; bril met hoorn en metaal montuur, M. Frank, H. de Grootstr. 4b; kostel. R.B. merk, J. J. v. Zijl, le Wandeloorddw.str. 12; bruine portem. met inhoud, G. Blesgraaf, Jaffakade 22a; bruine actentasch met naai- gereedschap, P de Graaf, Sionstraat 43; R.B. merk, H. Brunot, Waterloostraat 177; bril, G. v. d. Heuvel, Lambertusstraat 135; vischhen- gel, D. v. Vliet, Lusthofstraat 49; grijze wild- lederen handschoen, P. Nicolai, Honinger- dijk 85e; R.B. merk, C. Hesper, Hudsonstraat 309; idem, Th. C. Hoffman, Weizichtstraat 16; Foxterrler, C. Bernard, Bilderdijkstr. 33b; R.B. merk, H. Biber, Tidemanstraat 84; ld., M. Oo3terloo, v. Lennepstraat 10; bos planten, Diepeveen, Pelgrimstraat 5; portem. met inh., Muller, Rosier FaassenBtraat 17b; K. N. G. V. kruisje, J- Havenaar, Potgieterstraat 33a; zilveren armband, a. Sears, Rochussenstraat 323; bril, A. Post, Toussaintstraat 7; R.B. merk, W. de Vries, Taandersstraat 70b; portem. met inh., E. v. Walsum, Duijststraat 46e;stuivertjes armband, r. Kortmulder, Math, laan 456; R.B. merk in étui, j. Las- schuit, Putschebocht 54Gab. regenjas, L. Kruishof, Schoepstr. 7a; beige regenjas, j. de Gal an, W. Pietermanstraat 25; bankbiljet, mej. Piket, Slaghekstraat 138; Rsalmboekje, W. Vink, Geervlietstraat 28; doublé kinderbril, E. Hofstede, Beukelsweg 91; witharig hond je, W. v. Dam, Zuidpolderstr. 42; bruin schoolétui, G. Bloem, W. Duelstr. 9a; bruine actentasch, M. Schuier, Polslandstraat 15; wollen sjaal, G. Verschoor, Bouwmanstr. 44d: bruine sigarenkoker, J. Floor, BakKerstr. 36; 1 pr. bruine heerenhandschoenen, H. Koet- veld, Bouwmanstr. 44c; bruine portem. 8 cent, I. Hilkman, Grondheerendijk 47; R.B. merk in étui, J. v. d. Werf, Jan Sonjéstr. 16; leerboekje Ned. Spraakkunst, J. v. Hof, Adr. Midersstr. 28c; bruine portem. met inhoud, G. Ruinard, Beukelsweg 67a; R.B. merk Ch. J. v. Steen bergen, Zwarte Paardenstr. 63/1; 1 pr. regen pijpen, J. Svaret, Leliestraat 15; R.B. merk, M. v. d. Berg, Bokelstraat 8a; R.B. merk in étui, W. v. Ooijen, Messchaertstr. 10a; bruine motortasch, A. Bekker, N. Binnenweg 119b; hondenriem en penning, J. Schuip, Josephstr. 164; actentasch met rekenbieken, N. Bervelo, Rosestraat 48b; pop, J. B. de Winter, Kat. Lagedijk 81; grijs klndertaschje, C. A. de Boer, Coloniastr. 24a; gouden dames pols horloge, D. Vat, Ged Glashaven 15a; ring 3 sleutels, W. B. Tiele, Schans 87a; kostel. R.B. merk, J. Stoopman, Oppert 28; R.B. merk in étui, D. Krouwenhoek, Maasstr. 23, Schiedam; bruine regenmantel, 1 paar gummilaarzen, grijze damestasch, portemonnaies en Engelsch leesboek, W. Piezens, Oranjeboomstr. 123b. Zitting van 12 November. Verduistering. Het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. J.-rischke heeft tegen den 30-jarigen slagers knecht H. H. N. uit Dordrecht gedetineerd geëischt een gevangenisstraf van 8 maanden. Verdachte bekende op 30 September bj den rijwielhandelaar H. Doejaren een fiets te heb ben gehuurd en deze bij een anderen rijwiel bandelaar te hebben beleend voor 2.50. Het bleek voorts, dat verdachte ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds tien maal veroordeeld Was. Mishandeling. De 32-jarige vrouw A. de H., die niet ver schenen was, had in den nacht van 11 op 12 September K. J. v. d. Kruit, met wien zij in de Weste Wagenstraat ruzie gekregen had, met een zakmesje in het hoofd gestoken. Toen v. d. Kruit op den grond was gevallen was ds loswerkman G. M. S. gekomen die v. d. Kruit een paar schoppen tegen het hoofd gaf. Nadat eenige getuigen waren gehoord, heeft het O. M. tegen de vrouw 1 maand gevange nisstraf geëischt en tegen S. 40 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren. Nadat de behandeling was geëindigd, ver scheen de vrouw A. de H., waarop de recht bank de zaak opnieuw behandelde. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch. Inbraak in de Cineac. In den ochtend van den I6en Juli werd ont dekt, dat in den afgeloopen nacht ingebroken was in de Cineac aan den Coolsingel. In een brandgang die uitkomt aan de Nieuwe Kerk straat vond men een ladder onder een tuimel raam, waarvan de kettingen waren verbroken. Uit het kantoortje bleken weggenomen te zijn een zilveren cigarettenkoker, die toebehoorde aan den directeur C. J. Blad, een paar zak lantaarns en enkele batterjerir bénevens een paar dameshandschoenen, die als gevonden voorwerpen in het kantoortje werden bewaard. Als verdacht van deze inbraak hebben te rechtgestaan de 25-jarige chauffeur J. M. v. d. S., gedetineerd uit anderen hoofde, de 26-ja- rige reiziger P. G, Z„ de 25-jarige kantoorbe diende A. K. en de 21-jarige terrazovverker J. J. F., welke laatste niet verschenen was. Zij legden een volledige bekentenis af, en zei den dat zij eigenlijk uit nieuwsgierigheid den brandgang waren ingeloopen, voor zij defl lad der hadden zien staan, in de nabijheid van het tuimelraam. Z(j hadden de verleiding niet kun nen weerstaan en allen waren naar binnen ge gaan, uitgezonderd A. K. die op den uitkijk had gestaan. De directeur der Cineac legde verklaringen af omtrent de vermiste voorwerpen. Het O. M. de feiten bewezen achtend, wees er op dat v. d. S. zich binnenkort terzake van een inbraak aan den Bergweg te verantwoor den zal hebben. Z. is reeds driemaal veroor deeld. Het is eigenljjk onverantwoord om hem op vrije voeten te laten. Het O. M. vordert dan ook zijn onmiddellijke gevangenneming en eischt tegen hem 8 maanden gevangenisstraf. Tegen de overigen luidt de eisch 6 maan den gevangenisstraf, voor wat den niet .ver schenen F. betreft, met last tot gevangenne ming bjj de uitspraak. Mr. T. Doeleman optredend voor Z. voerde aan, dat men hier te doen heeft met een bra- vourstukje van opgeschoten jongens. PI. ver zocht oplegging van een voorwaardelijke straf. De rechtbank wees het verzoek tot gevan genneming van Z. af. Het Ballet Jooss, dat ook ditmaal weer met zooveel succes optrad, zal alvorens het land te verlaten, te Rotterdam nog een enkele af- scheidsmatinee geven in den Grooten Schouw burg, op Zondagmiddag 24 November. In de ouderlijke \yoning aan de Huisman straat is een anderhalfjarig meisje, A. N. V., in een onbewaakt oogenblik ln een teil heet water gevallen. Het kindje liep ernstige brandwonden op en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Dc directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst verzoekt ons het onderstaande te willen opnémen: De tweede reeks van zittingen voor de voor behoedende enting tegen diphtherie zullen tusschen half drie en vier uur gehouden worden op Woensdagmiddag 13 November en 4 Decem ber a.s. in de openbare bewaarschool Jan Kobellstraat no. 2. Circulaires worden uitge reikt aan de leerlingen der scholen in de wijk begrensd door Schiedamscheweg, Taanders straat, Mathenesserdijk en Spangensche kade. P. V. DE NOORDERPOST. 17 Nov. wordt de laatste vlucht van de drie steden vanuit Vlaardingen gehouden. Deelnemen kunnen alle leden van een erkende vereeniglngen wonende binnen de volgende grenslijn Ceintuurbaan, Bergpolder, Nenijto, Diergaardesingel, Kruiskade N.z., Hofplein, Goudsche Singel, Jonkerfransstraat, Croos- wijksche singel, Boezemsingel, Boezemstraat en verder het Noorden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 12 November. BEVALLEN: A. H. van Dijk geb. Zandboer z. J. Verheu geb. Tims d. W. A. Potters geb. Zoomer d. M. c. v. d. Kaa geb. Noteboom d. f- Vries geb. Post d. C. van Eek geb. v. d. Sluis z m. van Veen geb. v. d. Winden A A. M. Verguota geb. Bujjtenweg z. M. Driessen geb. Schulte z. l. c A. van Solderen geb. de Gast z. J. Kampen geb. de Geus d. L. M. Bassant geb. Brans z. A. M. E. Koo(J geb. Gazendam z. A. L. M. de Neef geb, Völkel L. Koedood geb. van Vliet d. OVERLEDENJ. v. d. Gaag wede. v. J. de Groot 77 J. F- Komen m. v. J. J. E. v Bergem g2 j C. J- Garrer wede. v. L. R. Oldeman 86 1 M Hoogenfaad wede. v. H. C. Stotijn 68 1 M Kooiman vr. van P. Lub 58 j. C. A. W. Hooeerdiik wede v. P. v. Franeker 81 j. h. Rotteveel wede. V. G H. L. Zeegers 80 j. N. C v. d. Boom wede. v. C. Guiat 65 J. G. Brinkman ongeh. m. 29 j. J- f?' rA1? J[ Oosthoek 63 j P. Flipsen m. van W. v. Baaien 64 j. G. B. Krane m. van C. Bal jon 56 j. A. J. Rotteveel vr. van J. C. de Vries 32 J. W. R. C M Kuipers m. van J. M. A. V. d Plütjm 55 j - T. A. de Vlaming m. v. P. v. d. Heul 76 J. W. J. Monster vr. v. J. Verbeek 41 j A W. Bleti ongeh. vr. 21 J. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met Stcrt. 220 werden verzonden afdrukken van de akten betreffende de volgende naam - looze vennootschappen: Handelamij. W. Ver- hey, Rotterdam; Sportliga, Rotterdam. Gisterenavond kwam de gemeenteraad bij een om een begin te maken met de behan deling der begrooting. De algemeene beschouwingen werden ge opend door den heer Bertou (S. D. A. P.), die begon met er op te wjzen, dat de gemeente huishouding in Oversohie langzaam achteruit gaat. De werkloosheid drukt ook hier zwaar. Hij wees op de strop, die de gemeente eigen lijk door Ged. Staten op den hals is geschoven door de grondpolitiek in Kleinpolder en Laag Zestienhoven, terwijl nu de maatregelen ach terwege blijven om den grond exploitabel te maken. In dit verband vroeg hj hoe het stond met den reeds drie jaar geleden door den raad aangenomen grondverkoop aan de R.K. Woningbouwvereenlging St. Joseph, waar la ter niets meer van vernomen is. Na de reed3 bij vorige begrootingen geuite wenschen om trent krotopruiming, volksgezondheid, werk verruiming, bouw- en woningtoezicht, consta teerde hij gebrek aan homogeniteit bij het college. Hij besprak de samenstelling van het college en hekelde de houding van de reeht- sche raadsclub, speciaal de houding der R.K. is hem onbegrijpelijk. Zij waren in de vorige periode vaak de heftigste tegenstanders van het college en nu werkten zij mee om het weer ongewijzigd te continueeren. Do S. D. A. P. was bereid verantwoordelijkheid te dra gen, maar werd geheel buiten de besprekin gen gehouden. De heer v. d. Kooy (C. H.) dankte het col lege, dat de begrooting zonder belastingver- hooging heeft sluitend gekregen. Echter is dit kunnen geschieden dank zij de batige saldi van vorige jaren. Ook moeten de tarieven voor electriciteit en water noodzakelijk ver laagd worden, dit in overleg met Rotterdam. Hij juichte de werkverschaffing toe en wees op het groote nadeelige saldo van het grond bedrijf. De heer Hegge (R. K.)) was het college dankbaar, dat de begrooting zonder kracht toeren sluitend is. Hij zag de toekomst niet optimistisch in. Speciaal de werkloozensteun en de stroppen van het grondbedrijf blijven drukken. Mede daarvan is oorzaak het uit blijven van de goedkeuring Van het uitbrei dingsplan Laag Zestienhoven door Ged. Sta te:). Hij vroeg zich af, of de raad geen aan drang zal moeten uitoefenen, dat het Over- schie mogelijk gemaakt wordt zijn gronden in exploitatie te brengen. Van het antwoord van B. en W. zal het afhangen, of hij een motie in dien geest zal indienen. Op verzoek van den burgemeester formuleerde hij die motie; de voorzitter motiveerde dit verzoek met het oog op belangrijke beslissingen, die dezer dagen zullen worden genomen. De heer Hegge drong er speciaal op aan, niet alleen de werkver schaffing te bevorderen, maar ook de werk verruiming niet uit het oog te verliê'zen. Als antwoord aan den heer Bertou, wat betreft de houding der R. K. fractie bij de samenstelling van het college van B. en W. wilde spr. o.a. verklaren, dat van de meening is uitgegaan, dat waar er een rechtsche meerderheid is, er ook een rechtsch college dient te zijn. Daarmee kwamen de algemeene beschouwin gen ten einde. Aan de orde kwam dan be handeling van de gewijzigde politieverorde ning. SpeciaAl de aanduiding van dê bebouw de kom van de gemeente vond bestrijding.met het oog op de belangen der landbouw- en vee teeltbedrijven. Het betreffende voorstel werd echter met 85 stemmen aangenomen. Na op een enkel ondergeschikt punt gewijzigd te zijn werd ten slotte de verordening zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De afdeeling Hillegersberg van de R. K. Staatspartij houdt eene ledenvergadering op Donderdag 14 November a.s. in de Societeits- zaal van „St. Liduina" Op de agenda staat de verkiezing van een drietal bestuursleden we gens het bedanken van de heeren Beemer, van der Lugt en Smits, waarvoor door het bestuur candidaat zijn gesteld de heeren J. H. Herm- sen en J. H. Mosheuvel en de benoeming van een nieuwen voorzitter. J.l. Maandagavond geraakte een auto van de Melk-Centrale uit Zoetermeer-Zegwaard, bestuurd door J. aldaar woonachtig, in de Splintersche Vaart. Als oorzaak wordt op gegeven, dat de melkauto gedwongen is voor een van de andere zijde naderende auto te ver naar rechts uit te wijken. Bij het ongeluk is de bestuurder licht aan het hoofd ver wond. De auto is door een takelwagen op het droge gebracht. (Van onzen correspondent.) BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: P. Pek, 25 jaar en T. W. Ver- hetj, 26 jaar. ORANJE-BOVEN. De vereeniging Oranje-Boven zal Donder dagavond 14 November a.s. onder leiding van den eere-voorzitter, burgemeester Nieuwen- huisen een ledenvergadering houden. Dc agenda vermeldt o.a. de rekening en verant woording van den penningmeester en bestuurs verkiezing wegens aftreding van het geheele bestuur. BALLONWEDSTRIJD. De besturen van de beide wlnkeliersvereenl- gingen hebben besloten om, naar aanleiding van de in de Mica-weken gehouden ballon wedstrijd, de navolgende prijzen toe te kennen: plaats waar de ballon is gevonden Afstand le pr. J. de Haas, Liss (Êng.) 750 K.M. 2e pr. L. Oostrom, Montdidier (Fr.) 300 K.M. 3e pr. N. Eshuis, Bouvraignes (Fr.) 300 K.M. 4e pr. C. Goedhart, Agnetz (Fr.) 287 K.M. 5e pr. A,. Dubbeldam, Bertincourt (Fr.) 208 K.M. 6e pc. G. Frieling, Lesquin (Fr.) 175 K.M. 7e pr. G. Baart, Warcoing (België) 173 K.M. 8e prijs T. Visser, Ardoye (België) 155 K.M. 8e pr. B. Hoon, Petegem (België) 152 K.M. Aan den vinder van de verstafgedreven bal lon, zijnde mr. B. Anderson te Lisa (Engeland) is een extra prijs, een zilveren theelepel met het wapen van Schoonhoven, toegezonden. EOEDAPEST, 3 November 1935. Ons tijdperk Is de eeuw van de zich naar voren werkende jeugd. Waarheen men tegen woordig den blik in Europa ook wendt, over al ziet men de nieuwe generaties, die naar macht en invloed streven en het vaste besluit hebben genomen, haar eigen rol in de ge schiedenis te spelen. Plaats voor de jeugd!is thans de leus in het openbare leven, in de politiek en in de economie en de ongeduldige scharen der twintig- en dertigjarigen marcheeren op, winnen steeds meer aan kracht en beteekenis op alle gebied. Zoo is het ook hier in Midden-Europa, in Hongarije, waar de jongere generaties, voor al gedurende de laatste jaren, geleidelijk meer op den voorgrond treden. De minister-presi dent Julius Goemboes rekent zich zelf nog en terecht, want hij is iiog geen vijftig jaar en was een der jongste officieren in den we reldoorlog tot de jeugd en ook zijn geheele omgeving bestaat uit jonge, frissche krachten. De leus immers, welke hem destijds zoo bij zonder populair maakte, was toch het bevel: „Plaats Voor de jeugd"! Duizenden en nog eens duizenden slaakten toen een zucht van verlichting; tienduizenden, die, reeds de wan hoop nabij waren. De vooruitzichten voor het jonge geslacht in Hongarije waren tengevolge van de steeds moeilijker wordende tijdsomstandigheden allengs kleiner geworden. Duizenden werk- looze intellectueelen en arbeiders hebben te vergeefs op verbetering gewacht, hebben te vergeefs moeizame pogingen in het werk ge steld, om aan den slag te komen. De ouderen wilden hun met groote moeite verworven po sities niet verlaten, nergens was meer plaats te krijgen, nergens een leeg bureau, een accep tabele offerte. Toen werd Goemboes tot minister-president benoemd en hij beloofde, dat zijn eerste be moeiingen en voornaamste taak zouden zijn, de toekomst van deze generatie te verzekeren. Zijn beste en intiemste vrienden waren allen jonge mannen tusschen de dertig en veertig jaar: eenige hunner hebben onverwacht snel carrière gemaakt; jonge politici, voormalige studentenleiders, kregen een zetel in het ka binet als vertrouwenslieden van Goemboes. Het had er den schijn van, dat een nieuwe en gelukkige periode voor de jongeren was aan gebroken. "Geën "tvbfitn?!-, naffie jdhge'lim&iWtmFje? neraties alle krachten inspanden, zich zoo spoedig mogelijk ln het parlement te doen vertegenwoordigen, om daar haar belangen te laten verdedigen. Dra vormden zich voor de nieuwe verkie zingen een politieke organisatie, de zooge naamde „generatie der reformisten", wélke organisatie ingrijpende hervormingen in alle takken van het openbare leven elschte. De aanhangers wilden alles, wat verouderd en niet meer modern was, wat tot den ouden tijd behoorde uit den weg ruimen, om een nieuw hervormd Hongarije op te bouwen, waar ook de jongeren hun stem en hun invloed zouden kunnen doen gelden. Met een onbeperkt ver trouwen sloot de organisatie zich bij de regie ring aan, die ook harerzijds alle goeds be loofde. Jammer genoeg werden het jeugdige vuur en enthousiasme al spoedig gedoofd en volgde een wreede ontgoocheling. De grootsche plan nen, die de reformisten nastreefden, moesten noodzakelijker wijze schipbreuk ljden, omdat ze tevéél van de'regeering eischten. En de regeering óp haar beurt achtte de reformisten te radikaal, te zelfstandig en vooral veel te critisch. Binnen zeer korten tijd was dus de reformisten-organisatie in twee kampen ver deeld. De eene groep wenschte niettegen staande de ontgoocheling trouw te blijven aan de regeering-Goemboes, in de hoop, dat c'0 regeering op deze wijze toch nog eenigszins zou worden beïnfluenceerd. De andere groep kwam in de oppositie, zoodat momenteel de jongerenbeweging der reform'3*-611 8eehszins als eenstemmig en uniform 'ian worden be schouwd. De jongeren, die gedurende de eerste maan den, ja zelfs gedurende de eerste jaren der regeering-Goemboes zooveel van den „Fueh rer" hadden verwacht, zijn thans, nu de derde jaarwisseling °P PomP2Use wijze is gevierd, pessimistisch, sceptisch geworden, met onge duld nieuwe gebeurtenissen verbeidend en voornemens het gestelde doel langs eigen weg te bereiken. zeer interessant is ook de houding van de Katholieke jongeren tegenover de regeering. Men moet namelijk weten, dat hier een pers orgaan bestond, een weekblad, dat kon wor den beschouwd als het blad van de Katho- lieke jongeren. Het orgaan heette: „Korunk Szava", hetgeen „Stemmen van onzen tijd" beteekent. De hoofdredacteur-eigenaar was graaf George von Szechenyi. Van do eigen lijke politieke partjjen heeft dit blad zich steeds verre gehouden, het bewaarde zijn zelf standigheid en voerde een radicalen strjjd voor de Katholieke en sociale gedachte in het openbare leven. (De sociale gedachte is alge meen het kenteeken van de hedendaagsche jeugd in Hongarije). Het hing noch de oppo sitie, noch de regeering aan. Het was eenvou dig: Katholiek. Ook hier kwam echter een scheuring tot stand. De geheele redactie liet op zekeren dag plotseling den hoofdredacteur in den steek en stichtte een nieuw blad, het „Uj Kor", dat beteekent „nieuwe tijd". Van den aanvang af heeft dit blad zich aanhanger van Goem boes en diens politiek verklaard; de redactie werd zelfs meermalen ervan beschuldigd, dat ze zich aan de regeering had verkocht, want door middel van dit blad zouden voortaan de Katholieke jongeren van Hongarije naar de „Partij der Nationale Eenheid" worden gelokt. De wederzijdsche strijd tusschen beide Ka tholieke bladen geeft nu duidelijk de tegenge stelde richtingen weer, die de Katholieke jon geren hier verdeelen. De eene partij staat na melijk op de bres voor Goemboes, huldigt zijn politiek, die is gebaseerd op de vriendschap met Duitschland en is het eens met de bijna dictatoriale maatregelen, waarmede hij zijn macht en invloed wil uitbreiden en versterken. De „Korunk Szava" daarentegen veroor deelt elke poging, om te komen tot de vor ming van een „Hongaarsch Hitlerianisme" het blad staat in oppositie tot de regeering en verlangt uitgebreider sociale maatregelen dan tot dusver door het huidige regiem werden tot stand gebracht. De openbare meening der Hongaarsche Katholieken en vooral van de jongeren groepeert Zich om deze beide bladen, die nauwelijks met elkander te verzoenen zijn. Het is echter niet te loochenen, dat de Ka tholieke gedachte op deze wijze ln tweeën ls gescheurd, doch onder deze omstandigheden is zooiets brjna niet te vermijden. De eene partij beweert namelijk, dat ze niet mag toegeven, omdat in de tegenwoordige moeilijke tijden iedere Hongaar, Katholiek of niet, achter den leider moet staan, om de politiek der nationale eenheid te verdedigen. De tegenstanders beweren daarentegen, dat deze opvatting een soort „Papenisme" is, dat ook in Duitschland is mislukt. Zelfs temidden van de tegenwoordige geestelijke ontaarding, zoo zeggen zij, kan geen degelijk en bewust Katholiek een' politiek ondersteunen, waarin de sporen van de antichristelijke staats-totali- teit, van de dictatuur en van het Hitlerianisme te ontdekken zijn. Het is de plicht van alle Christenen tegen dit leldersprlncipe, dat door Goemboes in Hongarije wordt vertegenwoor digd, te strijden. De jongeren derhalve, die met zooveel ver wachtingen Goemboes en diens regeering heb ben begroet, staan thans ontgoocheld toe te zien en zoeken naar den weg, waarlangs ze hun werkelijke plaats zullen kunnen ver overen. De Brusselsche „Standaard" schrijft: De katholieke Vlaamsche groepen van Ka mer en Senaat vergaderden Maandag om te beslissen over het taalgebruik ln Kamer en Senaat. Beslist werd, er aan te houden dat de dien sten in de beide Kamers evenwaardig het Vlaamsch en het Fransch zouden gebruiken; Dat in den regel bij de bespreking in de openbare vergadering de leden Nederlandsch zullen spreken. Aldus luidt de officieele mededeeling, die na de vergadering van Maandagnamiddag aan de pers werd verstrekt. Over de bespreking, (j lang duurde, hebben fWS. ^flzon- verbintenis Hadden aangegaan tegenover rde journalisten te zwijgen. De leden, die we kon den ondervragen, stemden er slechts in toe oen weinig commentaar op de mededeeling te geven. Wat de verschillende parlementaire diensten betreft, wordt geëischt dat deze der wijze zouden ingericht worden, dat de Vlaam sche gekozenen overal het Nederlandsch zou den kunnen gebruiken. De stenografische diensten zullen moeten versterkt worden, ver mits te veel van de huidige stenografen het Nederlandsch niet voldoende machtig zijn. In de bibliotheek van de Kamer schijnt men te weinig over te hebben voor het aanschaffen van Nederlandsche werken; hierin moet ver andering komen. Ziedaar, slechts een paar voorbeelden. Er werd ook over de andere diensten gesproken. Het „ih den regel" spreken van het Neder landsch in de openbare vergadering, zou be teekenen dat al de Vlaamsche gekozenen door gaans het Nederlandsch zullen gebruiken, maar dat uitzonderingen, afwijkingen van de zen algemeenen regel niét zijn uitgesloten. L»eze kwestie schijnt nog niet definitief te zijn geregeld. LONDEN, 12 November. (A.N.P.) Een vrachtauto, waarop meer dan 30.000 eieren werden vervoerd, is op den weg tusschen Lin coln en Newark tegen een telefoonpaal op gereden en over den kop geslagen. Het gevolg hiervan was, dat de breekbare lading tot struif werd. De belde personen, die met het vervoer wa ren belast, zijn gewond, een hunner zoo ern stig, dat zjn rechterbeen moest worden ge amputeerd. De telefoonpaal knapte af. Het telefoon- en telegraafverkeer moest worden onder broken. NEW YORK, 12 November. (R.O.) Bruno Hauptmann heeft bij het bondagerechtshof te Washington beroep aangeteekend tegen zijn vonnis. Hj baseert dit beroep op het telt, dat zjjn grondwettelijke rechten tijdens net proces te Fleraington zijn aangetast. TOKIO, 12 November. (R.O.) Te Tokio, Osaka en Kobe ia een uitgebreide polttle- campagne togen anarchistische elementen op touw gezet. In totaal zijn 85 anarchisten, als mede hun 20-jarige leider, gearresteerd. Het politierapport wijst er op, dat de an archisten plannen hadden beraamd tot het plegen van overvallen op banken, postkan toren en winkels. Daar 300 personen verdacht worden, verwacht men nog meer arrestau.es. BOEKAREST, 12 November (R.O.) Wegens de verspreiding van de lepra in geheel Roe menië, heeft de regeering in Trans-Sylvanio een kamp voor lepra-ljders ingericht. Men vreest, dat de verschrikkelijke ziekta zich nog zal verspreiden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2