NEDERLAND EN DE SANCTIES. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 OUDE WEDUWE VAN HAAR SPAARCENTJES BEROOFD. Nadat zij met een kolenschop bewusteloos was geslagen. Tegen den laffen dader twee-en-een- half jaar geëischt. BEN-ONIE'S PRACTIJKEN. Veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. EEN GEVAARLIJKE KWAKZALVER. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. KOPEREN PROPAGANDA-JUBILEUM IN VREEWIJK. DE SCHOUWBURGAVOND VOOR S. F. L. MUZIEK IN ROTTERDAM. INVOER VAN ALLE GOEDEREN UIT ITALIË VERBODEN. Geen uitvoer van transportdieren en grondstoffen. ALLE CREDIETEN STOPGEZET. COMPLOT SPOORWEGDIE VEN VOOR DEN RECHTER. DE EERLIJKHEID IN DEN HANDEL. EIGEN- EN GEZINSPENSIOEN. Wachtgelders. VAN EEN BAKFIETS GEVALLEN. BRAND. RATTENVERGIFT IN DE KOFFIE Voor een waarde van ƒ10.000 gestolen. „Ik ben er toe gekomen, omdat je gestegen •waar zoo gemakkelijk kwijt kvrnt raken; leder een doet graag een koopje". KAMPEN KRIJGT BELASTING- VERLAGING. Voor de rechtbank heeft gisteren terechtge staan de 20-jarige koopman H. V. recidivist en gedetineerd, die zich in den nacht van 16 op 17 September had schuldig gemaakt aan diefstal met geweldpleging. In een woning op een hofje aan de Kruiskade had verdachte de 62-jarige weduwe J. P. Koldenhof een bedrag van 140 ontstolen, waarmee V. de vlucht genomen had, nadat hij eerst de weduwe met een vaas en een kolenschop op het hoofd had geslagen, waardoor de vrouw vrij ernstig was verwond geworden. Verdachte bekende het feit. doch beweerde, dat hrj slechts in zijn angst had geslagen. Het v/as niet zijn bedoeling geweest de vrouw ern stig te treffen. Toen verdachte daarop de deur niet kon open krijgen, was hij pardoes door het raam gesprongen. Hij had zich naar een logement begeven, waar verdachte's vrouw zich weer bij hem gevoegd had. Samen met haar is hij toen naar Den Haag gegaan en van daar uit zijn zij gaan zwerven, waarna zij ten slotte in 's-Hertogenbosch werden gear resteerd. De president mr. G. L. van Oosten Slinge- iand, meende, dat het een heel leeljjk feit was, waaraan verdachte zich had schuldig ge maakt. Een weerloos oud mensch aan te val len. U hadt haar wel kunnen doodslaan! Verdachte: Zeker. De weduwe Koldenhof, die als getuige ge hoord werd, verklaarde, dat het gestolen be drag van 140 haar geheele bezit uitmaakte. Zr| nam dat altijd mee, als zij uit ging. Dat was ook op dien avond het geval geweest. Toen zij in gezelschap van haar buurman Grootenhuis op de Kruiskade liep, was verdachte, die straatmuzikant is, bezig daar muziek te ma ken. Zijn vrouw haalde bij de omstanders geld op. Uit medelijden had Grootenhuis toen de menschen gevraagd mee te komen naar zijn woning, om daar een kopje koffie te drinken. Dat hadden zij niet afgeslagen en bok getuige was meegegaan. Bij Grootenhuis had men niet alleen koffie gedronken, doch ook een partijtje domino gespeeld. In den loop van het gesprek had Grootenhuis een opmerking gemaakt over getuige's geld, dat zij immers altijd bij zich draagt. Toen verdachte en zijn vrouw hun nood geklaagd hadden en gezegd hadden niet te weten, waar zij dien nacht het hoofd zou den neerleggen, heeft Grootenhuis aangebo den nachtverblijf te verschaffen. De weduwe heeft zich toen bereid verklaard de vrouw bij haar in huis te nemen, maar later werd toch afgesproken, dat zoowel de man, als de vrouw bij getuige den nacht zouden doorbrengen. De vrouw zou haar nachtleger betrekken in de bedstede bij de weduwe en voor de man werd in de voorkamer een kermisbed opgeslagen. „Daar zit alles in". Nadat alles voor den nacht in gereedheid was gebracht, was andermaal het gesprek ge komen op het geld van de weduwe. Zij had toen Se tasch laten zien, zeggende: „Daar zit alles in." Zij had toen de tasch in de lade van het •fcuffet gelegd, welk meubelstuk stond in de kamer, waar het kermisbed was opgeslagen en had vervolgens de lade afgesloten. Den sleu tel had zij op het blad van het buffet neerge legd, zooals het haar gewoonte was. Toen de weduwe, met de vrouw van V. zich nog slechts korten tijd te ruste hadden be geven, werd aan het raam geklopt. Het bleek, dat 't Grootenhuis was, die de weduwe belang stellend vroeg of zij haar geld had opgebor gen. Op het toestemmend antwoord was Grootenhuis weer verdwenen. Even later werd er aan de deur van de kamer geklopt. Ver dachte V. vroeg of hij even binnen mocht ko men om zijn vrouw een nachtzoen te geven. Dat werd hem toegestaan, doch van die gele genheid heeft V. naar hij hij zijn verhoor heeft toegegeven, gebruik gemaakt om zijn vrouw te berichten, dat hij het geld reeds in zijn bezit had. Verdachte was toen langer in de kamer ge bleven, dan noodzakelijk was en plotseling had de weduwe gevoeld, dat verdachte haar met een vaas op het hoofd sloeg. Zij verloor ech ter door dien slag haar bewustzijn met en be gon te gillen. De vrouw van V. riep toen tot haar man: „Grijp de pook," want verdachte had de vaas uit zijn hand laten vallen, er- dachte zag echter de pook niet en kwam oen met een kolenschop op de weduwe af. Daar mee heeft hij haar eenige slagen toegebrach doch aangezien de weduwe nog steeds om hu p bleef roepen, heeft verdachte toen de vlucht genomen door door 't raam te springen, zoodat hij zich ineens buiten bevond. Van de verwar ring heeft de vrouw gebruik gemaakt om eveneens te verdwijnen. Het gillen van de weduwe had al spoedig de buren gealarmeerd, doch men kon niet zoo vlug te hulp komen, om de daders nog te grij pen. Zij waren in geen velden of wegen meer te zien. Naar uit het onderzoek is gebleken, is de man, na het volbrengen van zijn daad naar een logement gegaan, waar hij meermalen ver blijf hield. Daar heeft korten tijd later de vrouw zich bij hem gevoegd en samen hebben zij toen de stad verlaten. Dr. L. J. Kloprasje, die de weduwe in het ziekenhuis heeft behandeld, verklaarde gecon stateerd te hebben, dat de vrouw drie barstjes had in het schedeldak, welke verwondingen door een hard voorwerp kunnen zijn toege bracht. Het toegebrachte letsel achtte getuige zwaar lichamelijk, omdat altijd de vrees be staat voor infectie. Dit was in dit geval uit gebleven, zoodat de vrouw na 21 dagen het ziekenhuis weer hersteld had kunnen verlaten. Misbruik van vertrouwen. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman zeide in zijn requisitoir, dat het moet worden toegegeven, dat het bijzonder gevaar lijk is om in tegenwoordigheid van menschen als verdachte te zeggen, waar het geld gebor gen wordt. Van het goed vertrouwen, waar van de weduwe blijk gegeven heeft, is door verdachte schromelijk misbruik gemaakt. Het O. M. herinnerde er aan, hoe moeilijk het op sporingswerk is geweest en dat de verdachten eindelijk in 's-Hertogenbosch konden worden gevat. Er was toen van het geld, waarvoor zij zich kleeren hadden aangeschaft, niets meer over geweest. De vrouw, die zich aan heling heeft schuldig gemaakt, heeft dit feit gepleegd in het arrondissement 's-Gravenhage en zal zich deswege voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden hebben. Voor dit zeer ernstige feit van diefstal met geweldpleging komt verdachte een gevoelige straf toe. Het O.M. wil alle omstandigheden in aanmerking nemen, dat het voor de oude vrouw nog gelukkig afgeloopen is, en ook de jeugd van verdachte. Aan den anderen kant staat echter, dat hjj al eenige malen veroor deeld is. Het O. M. eischte ten slotte een gevangenis straf van 2 jaar en zes maanden. De verdediger, mr. M. L. Weyl was van oor deel, dat de oude vrouw het toch ook wel zoo heeft ingekleed, dat de verleiding voor ver dachte zeer sterk moet zijn geweest. Pleiter wees op verzachtende omstandigheden en pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraak 28 November. Voor den Haagschen kantonrechter mr. Van Haeften had zich te verantwoorden de 41-jarige W. S. V., ook optredende onder den naam Ben Onie, te Rotterdam, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De commissaris van politie van de afdee- ling centrale recherche heeft indertijd tegen dezen man gewaarschuwd, die volgens deze waarschuwing reeds tal van veroordeelingen voor allerlei misdrijven achter den rug heeft. Den laatsten tijd opereetde hij als volgt: Hij belegde min of meer spiritistische séances, waar hij zijn experimenten verrichtte, welke op een lichtgeloovig publiek grooten indruk moesten maken. In den regel waren er dan wel menschen meest vrouwen die zdlk een vertrouwen in hem stelden, dat zij hem bjj zich thuis ontboden. De bijeenkomsten vooraf had de man evenwel juist belegd om op dergelijke adressen binnen te kunnen drin gen, want dank zij het groote vertrouwen, dat zijn clienten in hem stelden, was dan weldra het hek van den dam voor allerlei schurke rijen. Deze waren van heel verschillenden aard, al naar de omstandigheden hem in deze of gene richting vrrj spel gaven. In den regel kwam het neer op wederrechtelijke geldelijke bevoordeeling, waartoe kleine oplichtingen en flesschentrekkerijen moesten dienen, maar dikwijls kwamen de experimenten ten slotte neer op uitspattingen op sexueel gebied. Tot zoover de waarschuwing van zijde der politie. Verdachte was niet verschenen voor den kantonrechter. Als eerste getuige verklaarde mej. S. dat Ben-Onie haar moeder heeft behandeld. Deze had kanker en verdachte heeft de wond be handeld en de patiente, die inmiddels is over leden, gemagnetiseerd. Hij rekende 1.50 per behandeling. Tweede getuige was mej. W., die hij ook gemagnetiseerd heeft en kruiden heeft voor geschreven. Ditmaal twee behandelingen voor 1.50 en 1.25 per pakje kruiden. Hij heeft voorts kans gezien deze getuige te bewegen gelden te storten voor een electrisch appa raat. Zij heeft evenwel nooit meer iets van Ben-Onie gehoord. Een en ander heeft haar veel geld gekost. De derde getuige, mej. Sp., is eveneens door verdachte gemagnetiseerd. Zij behoefde evenwel voor de behandeling geen vergoe ding te geven. Voor de spiritistische sèancr had zfln wel geld gegeven. De ambtenaar van het O.M. mr. Hollander zeide dat men hier met een gevaarlijken kwakzalver te doen heeft. Hij oefent door zijn bijeenkomsten psychologischen invloed op zijn hoorders uit. Ook voor ongeneeslijke kwalen verleent hij zijn bemiddeling. Ben-Onie is de gevaarlijkste kwakzalver dien men zich den ken kan. Ook het element oplichting ontbreekt niet geheel en al. Hij vorderde voor elk der drie feiten een geldboete van 150 subs, driemaal 100 dagen hechtenis, conform welken eisch de kanton rechter verdachte bij verstek veroordeelde. Zitting van 14 November. De afd. H. Kruisvinding der Alg. R. K. Propagandaclub Rotterdam zal Zondag a.s. haar 12%-jarig bestaan vieren. Op dien dag zal uit dankbaarheid om kwart over tien 'n Solemneele Hoogmis worden op gedragen, waaronder het zangkoor versterkt met het jongens-Celleskoor het muziekgedeel- te zal verzorgen. Zondagmiddag om 3 uur heeft er in „Spes Bona" aan de Enk een feestvergadering plaats, waarin pater Henricus O.M.C. een rede zal houden over teekenen en tijden. Muzikale me dewerking wordt verleend door het Celleskoor onder leiding van Br. Theophile. Op Zondag 24 November worden de feeste lijkheden besloten met een „Bonte Avond" Ter gelegenheid van het koperen jubileum is ook een goed verzorgd boekje verschenen, waarin de onderscheiden leidende figuren uit de propaganda-beweging aan het woord ge laten worden. Een merkwaardigheid is nog, dat pastoor Mulder O.S.C. nog altijd de eerste herder der Vreewijk-parochie, op den jubileum-dag mede zijn kwarteeuw-adviseurschap zal herdenken. Het gezelschap „De Hagespelers onder di rectie van Jacques van Hoven en onder arti stieke leiding van Eduard Verkade, zal, zoo als bereids gemeld, op Maandag 2o Nov. a.s. in den Grooten Schouwburg te Rotterdam voor het St. Franciscus Liefdewerk een opvoering geven van „Wapens en de mensch" (Arms and the Man), een der vier eerste „pleasant plays" van G. B. Shaw. Er zij voorts nog op gewezen, dat deze opvoering de eerste ver tooning is te Rotterdam, welke van dit stuk gegeven wordt. De hoofdrol wordt vertolkt door Eduard Verkade, de overige rollen door Péronne Hosang, Adr. Canivez, Tine Medema, Jacques van Hoven, Peter van Hulzen, Rob Geraerds en Arent Hauer. De regie is in handen van Eduard Verkade; eigen décors zullen worden meegebracht. Op het 2e Zondagmiddagconcert te geven door het Residentie-Orkest op 17 November a.s. zullen de volgende werken worden uitge voerd: Balletsuite J. Ph. Rameau in de bewer king van Felix Mottl, Pianoconcert met orkest begeleiding in d kl. t., Brahms, Symphonie No. 4, Beethoven. Het concert zal geleid worden door dr. Peter van Anrooy. De solist van den middag is de bekende Hoilandsche pianist Willem An- driessen. Wraak van een teleurgeStelden marskramer? De 30-jarige koopman P. N. verblijvende in een woonwagen, thans gedetineerd, heeft zich te verantwoorden gehad, ter zake, dat hij op 23 Augustus te Spijkenisse opzettelijk brand gesticht zou hebben in een landbouwschuur, welke was aangebouwd aan een boerenhof stede aan den Schenkeldijk, welke bewoond werd door den landbouwer P. van Noort, van welke brandstichting gemeen gevaar was te duchten voor die schuur en het aangebouwde woonhuis, dat toebehoorde aan de erven van J. Oosthoek. Verdachte ontkende iets met den in schuur en woonhuis gewoed hebbende brand te maken te hebben. Wel gaf hij toe, dat hij des morgens op het erf was geweest, ten einde aldaar te trachten zijn kramerijen te verkoopen, hetgeen hem echter niet gelukt was. Verdachte is daarna weggegaan en heeft zijn pogingen bij andere landbouwers voortgezet, totdat de po litie hem heeft gearresteerd. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman is nadat verscheidene getuigen waren gehoord in zijn requisitoir de verschil lende aanwijzingen, die er tegen verdachte te vinden zijn in de verschillende getuigenverkla ringen nagegaan. Hieruit meent het O. M., de schuld van verdachte te kunnen bewijzen. Het feit is ernstig te meer, daar verdachte slechts uit wraak gehandeld heeft. Het O.M. eischte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. de Grooth voerde in zijn pleidooi aan, dat dezelfde aanwijzingen, die het O. M. voor het bewijs van verdachte's schuld heeft aangevoerd, heel normaal blijken te zijn, als men maar niet van het standpunt uitgaat, dat verdachte persé de dader moet zijn. Pleiter vraagt, of verdachte anders had kunnen handelen, indien het nu eens zou vast staan, dat een ander den brand zou hebben ge sticht. Pleiter achtte het bewijs dan ook geenszins geleverd en concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 28 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. F. S. 38 jaar en zijn broer M. S. 28 jaar beiden huisschilder, gedetineerd, wegens dief stal te zamen en in vereeniging de ver dachten hadden zich op 8 Augustus met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot het pand van den heer G. v. Oorschot aan de Avenue Concordia, welk pand tijdelijk on bewoond was, omdat de heer van Oorschot zich met vacantie te Soest bevond; zij hadden een groote partij tafelzilver benevens achttien schilderijen o.a. van WeOns en Haverman mee genomen, doch bjj hun poging om het gesto len zilver aan den man te brengen, waren zij tegen de lamp geloopen tot ieder 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis onder bepaling dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. M. C. 50 jaar zonder beroep, wegens dief stal van electrische energie zij had in haar woning een verbinding aangelegd, waardoor het mogelijk was om buiten den meter om electrische energie te betrekken tot 20 boete subs. 4 dagen hechtenis, benevens 2. maanden gevangenistraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. In de zaak van A. G. 22 jaar schippersknecht zonder vaste woonplaats, die terechtgestaan had terzake van het aan zijn onvoorzichtig heid en roekeloosheid te wijten hebben, dat een hand van den 13-jarige S. Korthuis, be kneld was geraakt, tusschen den lus van een staaldraad en de meerpaal, waarbij de top pen van vier vingers werden afgekneld, heeft de rechtbank het onderzoek niet volledig ge acht en de zaak geschorst voor onbepaaiden tijd. A. E. 34 jaar, zonder beroep, gedetineerd wegens diefstal van een bedrag van 350 deze zaak betreft een berooving, gepleegd in een pand aan den Schiedamschen dijk tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. P. J. S. 32 jaar zonder beroep, eveneens ge detineerd, wegens heling deze verdachte bad het geroofde geld van de vorige ver dachte overgenomen tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. F. Z. 34 jaar kellner, gedetineerd, eveneens wegens heling deze verdachte had het ge roofde geld weder van de verdachte S. over genomen om het verder in veiligheid te bren gen tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. W. C. N. 34 jaar caféhouder, gedetineerd, wegens heling deze verdachte had het ge roofde geld, dat hem door Z. ter hand gesteld was, in zijn café verborgen tot 6 maanden gevangenisstraf. G. M. 47 jaar timmerman te Waddinxveen. wegens het dooden van een anders dier verdachte had rattenkruid gestrooid op zijn erf, waardoor de kippen van zijn buurman, die tot zijn erf waren doorgedrongen, gedood zijn geworden tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. P. B. 49 jaar tuinder te Waddinxveen, we gens mishandeling van den timmerman G. M. wien hij verweten had, dat hij zijn kippen had vergiftigd tot 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. A. v. d. M. 21 jaar melkhandelaar te Gouda, wegens het aan zijn onvoorzichtig en roekeloos rijden te wijten hebben, dat op de Derdekade te Gouda heti meisje A. Th. Ver sluis door de door hem bestuurde bakfiets was aangereden, waarbij het kind tusschen bak fiets en muur werd doodgedrukt, tot 40 boete subs. 8 dagen hechtenis benevens 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. R. K. TOONEKLVER. O. N. A. Gisteravond heeft de r. k. tooneelvereeni- ging O. N. A. in het gebouw Odeon, voor een talrijk publiek, waaronder de zeereerw. heeren der St. Jozefparochie, een opvoering gegeven van het blijspel „De Doofpot" door Jaap v. d. Poil. Op voortreffelijke wijze hebben alle mede spelenden hun rol gespeeld, waarbij zich vooral als Cornelia, Jaap, Jozef, mej. T. Degenaar, en de heeren J. v. 't Hof en R. Degenaar onderscheidden. Tevens een bijzonder woord van lof voor Frau Kranze, gespeeld door Th. Cornells Gz. De overige medespelenden wisten zich uitstekend aan te passen. De aanwezigen heboen zich kostelijk geamuseerd, terwijl ver scheidene opendoekjes de spelers ten dee vielen. Aan het einde van het stuk kregen allen een langdurige ovatie in ontvangst te nemen, waarin ook de heer H. de Knoop al3 leider werd betrokken. Daarna hield een ge zellig samenzijn allen nog langen tijd bijeen. Gisteravond zijn afgekondigd en in Staats courant no. 223 opgenomen de Staatsbladen, houdende de algemeene maatregelen van be stuur tot verdere toepassing van de Uitvoer- verbodenwet en de toepassing van de daarbij aansluitende sanctie-wet 1935. Geen credieten. Staatsblad no. 647 bevat het Kon. besluit van den 14en November 1935 houdende een verbod van credieten aan Italië. Daarin wordt het volgende bepaald: Verboden zijn: lo. alle rechtstreeksche of middelijke leenin gen aan de Italiaansche regeering, en alle inschrijvingen op leeningen, in Italië of elders rechtstreeks of middellijk door de Italiaansche Regeering uitgegeven; 2o. alle bank- of andere credieten, welke rechtstreeks of middellijk voor de Italiaansche regeering bestemd zijn, evenals de verdere uitvoering van alle bestaande overeenkomsten, die betrekking hebben op leeningen recht streeks of middellijk bestemd voor de Italiaan sche regeering, hetzij door middel van het toestaan van voorschotten of van overtrek kingen, hetzij op andere wijze; 3o. alle leeningen, die rechtstreeks of mid- delijk bestemd zijn voor openbare lichamen of voor natuurlijke personen of rechtspersonen, gevestigd op Italiaansch grondgebied, evenals alle inschrijvingen op zoodanige leeningen, in Italië of elders uitgegeven; 4o. alle bank- of andere credieten, welke rechtstreeks of middellijk bestemd zijn voor openbare lichamen of voor natuurlijke perso nen of rechtspersonen, gevestigd op Italiaansch grondgebied, evenals de verdere uitvoering van alle bestaande overeenkomsten, die betrek king hebben op leeningen rechtstreeks of mid dellijk bestemd voor zulk een openbaar lichaam, natuurlijk persoon of rechtspersoon, hetzij door middel van het toestaan van voor schotten of van overtrekkingen, hetzij op an dere wijze; 5o. alle uitgiften van aandeelen of eenige andere uitgifte ten gunste van openbare licha men of van natuurlijke personen of rechts personen, gevestigd op Italiaansch grondge bied, evenals alle inschrijvingen op zoodanige uitgiften van aandeelen of andere uitgiften, die in Italië of elders hebben plaats gehad. Onder het bovenstaande vallen niet cre dieten, binnen de grenzen van het normale scheepvaartverkeer verleend ter zake van ha- venonkosten ten behoeve van schepen onder Italiaansche vlag, welke vóór het inwerking treden van dit besluit uit een Italiaansche ha ven z(jn uitgevaren. Dit besluit treedt in Nederland, in. Ne- derlandsch-Indië, in -Suriname en in Curasao in werking op den dag volgende op dien zijner bekendmaking in het betrokken gebiedsdeel. (Voor Nederland is dit dus heden, 15 Novem ber.) Invoerverbod van goederen. Staatsblad no. 648 bevat het Kon. besluit van 14 November 1935, houdende een verbod van invoer van goederen uit Italië. Daarbij wordt bepaald: De invoer in het Koninkrijk van alle goe deren (andere dan goud of zilver in baren en muntstukken) van oorsprong of herkomst uit Italië of rijn bezittingen is verboden. De producten en goederen, die in Italië of zijn bezittingen zijn verbouwd of voortge bracht en in een ander land een bewerking hebben ondergaan, en de goederen, die ten dee- le in Italië of zijn bezittingen zijn vervaar digd en ten deele in een ander land, zullen be schouwd worden als onder deze verbodsbepa ling te vallen, tenzij een verhouding van 25 pet. of meer van de waarde van de goede ren op het oogenblik, waarop zij de laatste plaats van verzending hebben verlaten, toe te schrijven is aan bewerkingen, welke hebben plaats gehad sinds de goederen definitief Italië of zijn bezittingen hebben verlaten. Onder invoer wordt, voor zoover niet door den minister van Buitenlandsche Zaken an ders wordt bepaald, uitsluitend verstaan in voer in het vrije verkeer en opslag in een entrepot van binnenlandsche goederen; voor zooveel het rijk in Europa betreft opslag in een entrepot als bedoeld in artikel 2 der wet van 7 Juni 1919 (Staatsblad no. 318) daaron der begrepen. De minister van Buitenlandsche Zaken kan bepalingen vaststellen betreffende het leveren van bewijs van oorsprong of herkomst van ten invoer aangegeven goederen. Goederen, die in strijd met deze bepalin gen zonder overlegging van een geldig bewijs van oorsprong of herkomst ten Invoer wor den aangegeven, worden geacht onder de ver bodsbepaling te vallen. Onder de verbodsbepaling vallen niet: lo. de goederen, waarvan blijkt, dat zij vóór den datum van inwerkingtreding van dit be sluit op het grondgebied van Italië of zijn be zittingen ten uitvoer zijn ingeladen in het vervoermiddel, waarmede zij bedoeld grond gebied hebben verlaten; 2o. de persoonlijke bagage van reizigers, ko mende uit Italië of zijn bezittingen; 3o. boeken, dagbladên en periodieke uitga ven, kaarten en cartographische werken, ge drukte of gegraveerde muziek. Dit besluit treedt in Nederland, Neder- landsch Indlë, Suriname en Curasao in wer king 18 November 1935. Verboden uitvoer. Het Kon. besluit van 14 November 1935 no. 3, houdende een verbod van uitvoer van bepaalde transportdieren en grondstoffen naar Italië, bepaalt het volgende: De uitvoer is verboden uit het Koninkrijk naar Italië en zijn bezittingen van: a. paarden, muilezels, ezels, kameelen en alle andere transportdieren; b. rubber; c. bauxiet, aluminium, aluminium-oxyde, ijzererts en ijzerschroot; chroom, mangaan, nikkel, titanurh, wolfraam, vanadium, hun ertsen en ijzeralliages (evenals (jzermolybdeen ijzer-silicomangaan-aluminium, jjzer-silicium, rjzer-silicomangaan)tin en tinertsen. De lijst c omvat alle ruwe vormen van de hier vermelde mineralen en metalen en hun ertsen, afval en alliages. Onder dit verbod is niet toegrepen dobrvoer met of zonder overlading anders dan na opslag in entrepot. Onder de verbodsbepaling vallen niet goe deren, waarvan bljj'kt, dat zij óp den datum van inwerkingtreding van dit besluit reeds ten uitvoer waren ingeladen. Dit besluit treedt in Nederland, in Neder- landsch Indië, in Suriname en in Curasao in werking op 18 November 1935. Hoedanigheid en aanduiding van waren. Ter bespreking van enkele artikelen uit het gewijzigd ontwerp: „Voorschriften betreffende de hoedanigheid en aanduiding van waren", ter vervanging van de Warenwet 1919, is Woens dag in Amictia te 's Hage een bijeen komst gehouden, uitgaande van een commissie uit den handel, betrokken bij de Warenwet, in .verband met het feit, dat in het. laatst gewij zigde wetsontwerp de „eerlijkheid in den han del" uit de bepalingen is gelicht. Bij algem. maatregel van bestuur vast te stellen aandui dingen zuilen nl. volgens dat ontwerp slechts op het belang der volksgezondheid mogen be rusten en met meer zooals tot dusverre ook op de eerlijkheid in den handel. De vergadering stond onder leiding van den heer P. van de Linde uit Rotterdam, voorzit ter van den Ned. Kruideniersbond. Deze lichtte toe, dat een commissie ter bestudeering van het wetsontwerp was aangewezen, die bereids haar taak had aangevangen, doch door den gang van zaken met het onderhavige wets ontwerp in de afdeelingen der Kamer stond geen andere weg meer open, dan het beleggen van een spoedvergadering om een adres aan de Kamer vast te stellen. Een ontwerp-adres aan de regeering is op gesteld, waaraan het volgende wordt ontleend: Erkennend, dat blijkens het eerste ontwerp en de memorie van antwoord de mogelijkheid geopend wordt, de keuringsdiensten van waren te handhaven, zij het met eenige beperking ter wille van de noodzakelijk geachte bezuiniging- zijn adressanten van oordeel, dat art. 13 art. 14het geheele controlestelsel Eron zal bederven. Door het vervallen van de w den „de eerlijkheid in den handel wo - de geheele controle op waren aan len gebracht. Aangedrongen wor P het alsnog toevoegen van die woorden. Voorts vertrouwen adressanten erop, dat de keurings diensten niet zoodanig zullen worden beperkt, dat naleving der wet in gevaar wordt gebracht Afgevaardigden van de Ver. van Wijnimpor teurs, Chr. Middenstandsbond, Chocolade- en Suikerbewerkerspatroonsorganisaties, Vereeni ging van Huisvrouwen e.a. betuigden hun in stemming met het ontwerp-adres. Enkele andere organisatie#, zooals Verbond van Werk gevers, Kon. Ned. Middenstandsbond e.a. zul len zelfstandig adresseeren in gelijken geest. Nog werd besloten aan te dringen op een nieuw onderzoek van het wetsontwerp in de afdeelingen der Kamer. Wachtgelders naar het pensioenfonds. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioen wet enz. deelt de regeering mede, dat zij onder de woorden „zijn pensioenaanspraken", voor komende in het voorloopig verslag, verstond „aanspraken op eigen pensioen". Nu blijkt, dat onder die woorden mede moet worden ver staan uitzicht op gezinspensioen, veroorlooft zij er alsnog op te wijzen, dat het uitzicht op gezinspensioen gedurende den tijd, °P non activiteit doorgebracht, blijft bestaan. Iet m de memorie van antwoord opgemer te be treffende het verhaal van bijdragen voor eigen pensioen geldt eveneens voor het verhaal, van bijdragen voor gezinspensioen. In een nota naar aanleiding van het verslag over de begrooting van bet g. Burg. Pen sioenfonds 1936 zegt de minister van Binnen landsche Zaken nog: Indien voorstellen zullen worden gedaan om een deel der wachtgelders, dat niet her plaatsbaar is- over te brengen naar het Pen sioenfonds, zal worden overwogen, dezelfde mogelijkheid te openen ten opzichte van de wachtgelders, wier wachtgelden komen ten laste van lagere organen. De keuring, waaraan ambtenaren worden onderworpen om ingevolge art. 48 der Pen sioenwet 1922 in het genot van invaliditeits pensioen te worden gesteld, is streng. Het recht daarop ontstaat niet bij algeheele inva liditeit, maar bij ongeschiktheid 'voor de laatst bekleede betrekking. De wet waakt voldoende tegen een ongemotiveerd genieten van pen sioen. Voor het instellen van een onderzoek als in het verslag bedoeld, bestaat geen aan leiding. Te Mierlo is bet 10-jarig Jongetje W. v. d. M. van een bakfiets gevallen. Hij kreeg een zware hersenschuding en moest worden voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Leiden brand uitgebroken op de bovendste verdieping van perceel Rapenburg 54, waarin eenige da messtudenten wonen. De brand is ontstaan, doordat een petroleumkachel te dicht bij het behang was geplaatst. Twee kamers alsmede een portaal zijn ge heel uitgebrand. Door krachtig- ingrijpen van de brandweer is erger voorkomen. De bene denvertrekken hebben veel van het water te lijden gehad. Verzekering dekt de schade. De rechtbank te Groningen heeft vrouw T. J. uit Veendam, die terecht stond wegens po ging tot vergiftiging van haar man, dien zij meermalen eenige droppels rattenvergift in de koffie deed, tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van preventief. Men meldt ons uit Amsterdam; Onrustbarend nam het aantal diefstallen bij het goederenstation van de Nederlandsche Spoorwegen aan de Plantage Doklaan toe. Goederen van den meest uiteenloopenden aard bereikten nooit de geadresseerden, en hoe men ook speurde, het mocht niet baten. De dieven traden steeds brutaler op: sigaretten, radio toestellen, een partij damestasschen, broeken, vloerkleedjes, werkpakken, damesjassen, mol ton dweilenDat alles verdween spoorloos in de periode tusschen Januari en Augustus 1935. De Nederlandsche Spoorwegen beschik ken over een eigen recherche en de chef hier van, de heer W. C. Veltkamp te Utrecht en zijn assistent, de heer F. T. Kroner, stelden in deze belangrijke zaak een uitvoerig onderzoek ip, dat tenslotte tot resultaat had, dat de dief, de 34-jarige C. L., een koetsier van een expe diteursfirma hier ter stede, en vier helers kon den worden gearresteerd. Een sigarenwinkelier in de Haarlemmer straat kreeg op zekeren dag bezoek van een reiziger, die hem sigaretten te koop aanbood. De rookartikelen waren afkomstig van een importeur, waarvan ook de winkelier regel matig betrok, doch deze partij had hij niet besteld. Zijn argwaan groeide nog, toen hij een factuur te zien kreeg, waarvan het hoofd was afgescheurd. De winkelier waarschuwde de recherche en de spoorweg-recherche zag hierin terecht een spoor, dat zou leiden naar de pakjesdieven, die in totaal voor f8 k f 10.000 hadden buitgemaakt. Het bleek, dat de sigaretten waren gekocht van een anderen winkelier en deze bleek ze weer van een zekeren L., den expediteurs- knecht, te hebben gekocht. Het bleek, dat deze zijn buit opsloeg in een pakhuis van zekeren W.; van hieruit bediende. h(j zijn uitgebreide clientèle in de Jordaan. De expediteursknecht ontkende gedurende drie weken hardnekkig; tenslotte viel h(j ech ter door de mand. Hij kwam dikwijls in de goederenloodsen van het station Plantage Doklaan en genoot het volste vertrouwen. Hij was behulpzaam en vriendelijk en meermalen hielp h(j bij het versjouwen en opbergen van goederen, die aan de zorgen van de Ned. Spoor wegen waren toevertrouwd. Behalve de „grossier" K. en een winkelier werden ook de huurder van het pakhuis de W. en Neeltje de W., zijn nicht, wegens heling gearresteerd. De spoorwegrecherche had een goeden slag kwamen geen diefstallen meer voor. Een gedeelte van het gestolene kon worden achterhaald. Woensdag stond 't vijftal voor de rechtbank gepresideerd door mr. Thone, terecht. Het O. M. werd waargenomen door mr. Bosch. De zaken werden afzonderlijk behandeld; 't eerst stond de expeditieknecht C. L. terecht wegens diefstal, meermalen gepleegd. Ook ter zitting legde hij een volledige be kentenis af. „En hoe bent u tot al die diefstallen ge komen?" Vroeg de president. van ,,de n^v4t#de Tijdens het getuigenverhoor zeide eên con troleur der Ned. Spoorwegen: „Och, meneer de president, er is daar een va-et-vient in do loods, er is wel toezicht, maar u begrijpt wel, hoe dat in de practijk gaat". L. was de bereid willigheid zelve, hij hielp graag...... Het O. M., waargenomen door mr. Bosch requireerde een jaar en acht, maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. C. CatzHillesum be pleitte clementie. Vervolgens worden de zaken behandeld tegen de vier personen, verdacht van heling. In de eerste plaats staat J. M. M. terecht, verdacht van heling. Hij had sigaretten op gekocht, wétende, dat ze van'diefstal afkom stig waren. Ook bij de W., den eigehaar van het pakhuis, had hij sigaretten gekocht. Hij beweerde thans, dat hij in de stellige meening verkeerde, dat ze van een faillieten boedel af komstig waren. Ook tegen dezen verdachte requireerde hét O. M. twintig maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. Th. Muller Massls drong aan op een voorwaardelijke yerqprdèeling, ge zien verdachte's blanco strafregister. Dan werd de zaak tegen den eigehaar van het pakhuis de W. behandeld; hij had goederen van L. gekocht. Als getuige gehoord verklaarde - L.,dat' hij niet met zooveel woorden had gezegd, dat het gestolen waar was. Toen verdachte hem had gevraagd; of, de goederen van diefstal afkomstig waren, had hij geantwoord: „denk je, dat ik m'n gezin er aan waag". Ook tegen dezen verdachte requireerde het O. M. een jaar en acht maanden. De verdediger mr. Hoofiën bepleitte een voorwaardelijke straf. Tegen juffrouw'dé W., een mc"t van dtn vorigen verdachte, die een stuk gordijnstof ten geschenke had aangenomen' eischte het O. M. twee maanden wegens schuldheling. Tenslotte stond de 37-jarige grossier H. B. B. K. terecht; hij bad 1250 sigaretten ge kocht van den handelaar M., tegen wlen het O. M. 20 m&an('en eischte. 'He't o. M- requireerde tegen dezen ver dachte, die volhield niet te hebben geweten, dat de sigaretten waren gestolen, vier maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. Fransois Pauwels pleitte vrijspraak. De rechtbank zal ln deze zaken op 27 Nov. vonnis wijzen. B. en W. van Kampen hebben de gemeente- begrooting voor 1936 bij den Raad ingediend. Was er de laatste jaren steeds een belgng- rp tekort te dekken, hetgeen belastingver- hooging tengevolge had, thans sluit de oe- grooting niet alleen dank zij het batig saido van den gewonen dienst over 1934, maai B. en W. z(jn zelfs'in staat'eenige belasting verlaging voor te stellen. Zoo wordt voorge steld de straatbelasting met 40 pet. te ver minderen en de 200 opcenten op de hoofd som der personeele belasting te brengen op 180.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2