IN 'N VOGELKOOI BEGON DE VICTORIE, DE A.S. VERKIEZINGEN. MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 EEN KRACHTIG OFFENSIEF. HERINNERING AAN DE DRIEKONINGEN. Voor de Kamer van Koophandel. DE VERKEERSREGELING BIJ DE BRUGGEN. Waarschuwing aan de wielrijders. MUSEUM BOYMANS TE ROTTERDAM HOE LUIDT HET ADVIES? GEKNOEI MET MARGARINE. JAARFEEST VAN DE R. K. REIS- VEREENIGING. Opgeluisterd met de opvoering Zomerzotheid" door Roomsch Tooneel. n WEGAANLEG IN HET V.M. PERNIS Uitvoering in werkverschaffing. ITALIAANSCHE OPERA. OM DEN ELEGAST WISSELBEKER. Traviata. stijl niet ontzeggen. DE MOEILIJKHEDEN VAN ONZE HAVEN. Kamer van Koophandel stelt voor een tijdelijke restrictie van 28 pet. op haven- en kadegelden. ITET RESIDENTIEORKEEST. HET ONBEKENDE MEISJE. WINKELDIEVEGGEN. NEDERLANDSCHE HANDELS. HOOGESCHOOL. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENT. Pang!Een bal knalt door een ruit. Glasgerinkel. Kees, die Piet geen voorrang wilde verleenen, vlucht in huis. Een rijwiel- agent had echter de wandaad gezien. Belt aan, leest de wet voor. Betalen Komt terugfiets weg. Piet, peddelt er op rond, om uiteindelijk onder hilariteit der buurt heel netjes het vehikel terug te geven.... Flip komt binnen. Druipnat. Paoter hij het met zijn kerriejer in de Schie gezfeten. Filmtoestel en pak fillems ook. Hij kan geneens met 'n kerriejer ra jen! De suffert. Ikke wel, paoter. -Ik gong de hol bij het Hofplein af, de Schie op. Ik kom an een zijstraot en daar komp met geweld zoo'n rammelkast van 'n auto an. Ruize vaort had ie. Ik kon niet weg- komme, gooi me bakfiets gau naar links. Me knie tusschen de bakd'r zat geen rem an en veul gauwer dan ik 't kan vertelle, vloog ik met 't heele gevalletje de ploempert in. En hoe is het nu met toestel en films. Opgevischt door een jut met z'n dreg.... Snikkend komt Hein binnen met een paar bossen bloemen. Onderweg geplaagd door ka meraden die z'n bloemen een beetje in ver drukking hebben gebracht. Vijf cent bloemen voorMaria. De jongen had zelf bijna geen schoenen aan en zijn kleeren vertoonden scheuren Feestuitvoering. Opeens 'n helsch spectakel. Twee jongens over den grond vechtend als kemphanen. Wat was er gebeurd. Een vreem de jongen had „den Paoter" uitgescholden Een enkel jaar geleden. Een jongen was gehuwd. „Paoter komt U bij ons intronisee- ren." Pater blij verrast. Hij zal komen. Brengt U een beeld mee, want dat heb ben we niet Enkele staaltjes uit dagboeken der direc teuren van 'n werk, dat onder leiding van pa ter v. d. Laarschot in de vogelkooi, een voor- maligen politiepost aan de Vijverhofstraat zijn victorie begon en thans onder hoofd-directeur pater Nieland een schoonen dag is genaderd. God zien in 'n gelukzalige eeuwigheid. Eind doel en triomf van elk geordend leven. Zware laak voor de besten onder ons, die eiken dag gewetensonderzoek moeten doen, en eiken dag zich moeten inspannen, om verslapping te voorkomen. Hoeveel te zwaarder is die taak voor hen, die door fouten van een vorig geslacht, door milieu en omgeving, woningtoestanden en mo gelijk persoonlijke gebreken dreigen te ver stikken. Trouwens in elke maatschappelijke groep treffen we scheefgezakte huisgezinnen, in alle rangen geestelijk weggegleden en uit hun evenwicht geslagen vaders, moeders en kin deren. Ouders en kinderen van katholieken huize als zij zijn hebben ze het volste recht op on zen steun, op onze sympathie, op onze daad werkelijke hulp. Aan de gezinnen wordt inderdaad hulp ge boden. Laus Deo. En op een wijze, om het doel, om het enthousiasme, om de toewydihg en om het succes, dat de vandaag jubileerende hoog- eerw. Deken dien arbeid beschouwt als een zegen voor de stad, arbeid, welke door Z. H. Exc. mgr. Callier z.g. zoo hoog werd gerespec teerd, dat Hij verklaarde: al wordt er maar één ziel gered, dan is het werk rijk beloond. De bedoelde hulp dan wordt geboden door de paters van het St. Franciscus-Liefdewerk, gesteund door een schaar mannelijke en vrou welijke leeken. Ois het dat Wacht en zet uw belangstelling nog even door. Er zijn vele bedreigde punten in onze ka tholieke gemeenschap. Op vele van deze pun ten zijn verdedigingswerken opgetrokken. En met succes. Echter het St. Franciscus Liefde werk eischt naast defensieve tactiek ook of fensieven, een optrekken, een doordringen. Of deze arbeid nu de moeite waard is. Spreekt met de paters en leeken, leest de or ganen, luistert naar de vaders, moeders en kinderen die tot hersteld geestelijk leven wer den gewekt. We willen niet in overdreven lyrische ont boezemingen de situatie vergulden, doch er is werkelijk in die in contact gebrachte gezin nen veel edel materiaal, goud, verdoken, ver doft en overstoft, soms door 'n ruïneuse om geving, ruw diamant, dat bijgeslepen, magni fieke facetten is gaan vertoonen. Feiten bij tientallen zijn er om daarvan be wijzen te leveren. Doopplechtigheden, eerste H. Communies van kleinen en volwassenen, in orde gemaakte huwelijken, retraites, congre gaties, ouderavonden voor vaders en voor moeders, intronisaties, de Zondagsche, druk bezochte H. Missen, lijdensmeditaties, Kerst en lijdenstableaux door de jongens, stichting van verkenners- en welpen af deelingen, vrij- koopen van heidensche kinderen met opge spaarde centen door S. F. L.-jongens. Er is gewerkt en vooral ook gebeden. Want Gods genade moet als altijd den doorslag en de volharding geven. Doch niet voor niets werd St. Franciscus, de Poverello, den op het Evangelie ingestel de mensch met zijn immer herhaald adagium liefde, liefde, liefde tot Patroon gekozen. Zijn voorbeeld was voor de Priesters van het H. Hart, die toch volgens den Stichter hunner Congregatie hebben te leven in den geest van slachtoffering in vereeniging met het Hart van Jesus, mede een bijzondere hulp. Die Priesters nu en hun werk gaan Zondag a.s. hun koperen jubileum in onze stad her denken. In de drie huizen zullen geestelijke feesten worden gehouden in den vorm van tridua en een huiselijk feest tot slot. Voor ouders en jongens. En dan Maandag voor Rotterdam een too- neelavond in den Grooten Schouwburg. Waarom? Om dank te zeggen om meer be kendheid nog te krijgen om grooter mede werking zich te verzekeren. Dringend, uiterst dringend, zijn nieuwe, geestdriftige leekenapostelen noodig, drin gend, uiterst dringend is een versterking van de financieele basis noodzakelijk. Te dien aanzien zouden we met een variant op de namen der directeuren kunnen zeggen: al houden de paters nog „paalvast" stand, ze raken in de „knel", ze wringen zich in boch ten als de rivier de „Vegt", vaak weten ze er geen „touw" aan vast te knoopen. Na den koperen feestdag zal een nieuw, ver levendigd offensief moeten worden ingezet. Rotterdammers begrijpt begrijpt. Wie zingt, bidt dubbel. Wie aan 't St. Franciscus Lief dewerk geeft, geeft driedubbel. Geeft als andere Koningen van het Oosten uw liefde en offers, het goud van uw bezit, en den wierook van uw gebed. Myrrhe is er genoeg Reeds eenige weken is de politie bezig aan de zijde van de van der Takstraat bij en na brugopening een wijziging in de verkeersrege ling in te voeren. Terwijl voorheen, nadat de Koninginnebrug voor het scheepvaartverkeer geopend en voor het landverkeer gesloten was geweest, het uit de van der Takstraat komen de verkeer, te weten de auto's en het vracht verkeer zich in volgorde van aankomst ach ter het van de Prins Hendrikkade afrijdende verkeer aansloot en de wielrijders tusschen dit af- en aanrijdende verkeer met levens gevaar doorschoten, hetwelk niet alleen voor de wielrijders gevaar opleverde, doch boven dien de afvloeiing van het verkeer bemoei lijkte, worden thans de wielrijders, nadat dus de Koninginnebrug weer voor het landverkeer opengesteld is, via de Tulpstraat geleid naar de beneden rijstraat van de van der Takstraat en daar opgesteld. Hierdoor wordt in de eerste plaats de vei ligheid voor deze wielrijders gewaarborgd, om dat zij na verloop van zekeren (korten) tijd in de gelegenheid worden gesteld, rechtstreeks de Koninginnebrug op te rijden op de rechter zijde van den weg, waarop op dat oogenblik geen ander verkeer wordt toegelaten, doch bovendien kunnen de bestuurders der voer tuigen sneller van de Prins Hendrikkade af rijden c.q. zich aldaar in volgorde van aan komst aansluiten. Teneinde de afvloeiing van het voor de brug opgestelde verkeer zooveel mogelijk te be spoedigen, is de politie ook aan deze zijde overgegaan tob het op het bruggehoofd toe laten van de /'ielrijders en enkele trams. Dit geschiedt tusschen 7 en 19 uur op werkdagen. Ondanks deze, voor de wielrijders in het bijzonder, gunstige maatregelen, en ondanks het feit, dat op het Burgemeester Hoffman- plein tegenover de Tulpstraat en in de bene den rijstraat van de van der Takstraat borden zijn geplaatst, waarop is aangegeven, wat van de wielrijders wordt verlangd, blijven deze in gebreke hun medewerking te verleenen. Enke len blijven op den oprit van de van der Tak straat staan en hinderen daarmede het ove rige verkeer, terwijl zij toch van dit blijven staan gaan enkel voordeel hebben; anderen gaan, wanneer zij via de Tulpstraat op het Burgemeester Hoffmanplein zijn aangekomen, niet, zooals het bord dit duidelijk aangeeft, naar rechts, maar naar links en komen via een verboden straat weer op de Prins Hen drikkade terecht, midden tusschen de voertui gen. Het behoeft geen nader betoor, dat zulks veel afbreuk doet aan het effect der genomen maatregelen, en zal in de zeer naaste toe komst tegen deze onwillige elementen zeer streng worden opgetreden. yflij ken geneens met 9n kerriejer ra jen! de suffcrt. Ikke ivel, Paoter". Eenige bijzonderheden uit het jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag van het Mu seum Boymans over het jaar 1934 De direc teur, de heer D. Hannema, geeft in dit met 9 reproducties naar de belangrijkste aanwin sten versierde verslag allereerst een overzicht van het verloop van den bouw van het nieuwe Museum, dat gestadig en zonder stoornis voortgang vond. Hij memoreert, dat in bin nen- en buitenland de belangstelling voor de lichtproeven groot was en dat de directeur van de National Portraitgallery te Edinburg het nieuwe systeem aanbeval voor eenige nieuwe zalen in zijn museum, alwaar het ook werd uitgevoerd. Ook dit jaar kon een aantal belangrijk® aan winsten verkregen worden. De vereeniging „Rembrandt" schonk een „Mansportret" en een „Vrouweportret" door Emanuel de Witte in 1647 geschilderd. Een aanwinst voor de afdeeling 18e eeuwsche schilderkunst is een „Stilleven met bloemen en vruchten" op naam van den Spaanschen schilder Luis Menendez. Van wjjlen mr. W. A. Mees mocht het Mu seum, zooals bekend, een legaat ontvangen, bestaande uit 7 schilderijen en aquarellen. Nog meerdere schenkingen werden gedaan. Ook het Prentenkabinet mocht een aantal aanwinsten ontvangen. Vervolgens worden in het verslag de restau raties en de tentoonstellingen uitvoerig be sproken. Ook de bibliotheek werd uitgebreid door talrijke geschenken en aankoopen. Het bezoek liep iets achteruit cn bedroeg 21,075 belangstellenden. Woensdag a.s. zijn er in onze stad verkie zingen. Niet voor den Gemeenteraad, niet voor de Provinciale Staten, niet voor de Tweede Kamer, neen, maar toch verkiezingen! En nog wel verkiezingen van groot belang. Dan zal gestemd moeten worden voor de periodiek openvallende zetels van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam, het officieele vertegenwoordigende lichaam van het Rotterdamsche handelsleven. Het is maar bij hooge uitzondering, dat hier voor een stemming moet plaats hebben, name lijk, wanneer niet door onderling overleg tus schen de diverse organisaties, welke het han- delsleven vertegenwoordigen overeenstemming kan worden bereikt over de verdeeling der zetels. In den loop der laatste dertien jaren in het jaar 1922 trad namelijk het nieuwe sta tuut op de Kamers van Koophandel in werking is dit maar een paar malen noodig geweest We behoeven b.v. maar te herinneren aan de stemming van 1931, toen wij de katholieke kiesgerechtigden hebben opgeroepen om als één man op te komen voor hun rechten, aan gezien toen het aantal zetels, door katholie ken bezet, onevenredig dreigde te worden aan den invloed, welke hun rechtmatig toekomt. Op een succesvolle wijze is die stemming ver- loopen en sindsdien bestond er in de Kamer een juist evenwicht tusschen de verschillende richtingen. Op de basis van die verhouding zijn ook nu de voorbesprekingen gevoerd tusschen de ka tholieke, de christelijke en de neutrale mid- denstandsvereenigingen over de bezetting der nu openvallende acht zetels van de afdeeling kleinbedrijf. Van de 15 leden dezer midden- standsafdeeliijg treden om de 2 jaar 8 cn 7 leden af. Ditmaal zijn er acht vacatures te vervullen. Van de vijf katholieken treden er drie af ji.l. de heeren Van Doorn, de Bay en Van Deur- sen, die alle drie opnieuw zijn candidaat ge steld. Voor de overige vijf plaatsen zijn gesteld drie christelijke en twee neutrale middenstan ders. Zonder stemming, bij enkele candidaatstel- ling had de verkiezing kunnen ver- loopen als daar plotseling niet meerdere v r ij b u i t e r s op het tooneel waren ver schenen, welke de mogelijkheid, om bij onder ling accoord tot een rechtmatige zetelverdee- ling te komen, te niet deden. Het vreemdsoortige allegaartje zakenmen- schen, dat zich tooit met den naam van Bo- Ac-Za en onder commando staat van Gerrit van Burink, kwam met niet minder dan acht candidaten naar voren, terwijl bovendien een buiten het groote middenstands-organisatie- verband staande vakvereeniging ook twee can didaten stelde en ten slotte ook nog een per soonlijke kwestie tot de indiening van een candidatuur leidde. Voor de acht te bezetten zetels in de af deeling kleinbedrijf zijn dus in totaal niet min der dan 19 candidaten gesteld. Woensdag a.s. zal nu met een stemming uitgemaakt moeten worden wie op de zetels recht hebben en wie niet. i De drie middenstandsorganisaties, die zoó- als wij zeiden reeds voor de candidaatstelling tot een accoord waren gekomen, hebben, nu een stemming noodzakelijk blijkt, besloten om een gesloten front te vormen tegen deze vrij buiters, die van de Kamer van Koophandel, zeer ten nadeele van het handelsleven onzer stad, een agitatie-college willen maken. Die aanslag moet worden afgeweerd. Zoo krachtig mogelijk. Niet alleen om het behoud van de posities der organisaties, maar ook om de positie van de Kamer van Koophandel. Wil de middenstand van Rotterdam zijn in vloed via de Kamer van Koophandel vrucht baar blijven aanwenden, dan mag geen af breuk worden gedaan aan het prestige, dat de Kamer van Koophandel als invloedrijk advies-college bij de Regeering geniet. De drie middenstandsorganisaties vormen een gesloten front door gezamenlijk voor de acht zetels dezelfde acht candidaten aan hun leden te adviseeren. Alleen heeft de lijstaan voerder voor de drie groepen telkens een an dere rangorde op het advies gekregen. Voor de katholieken kiesgerechtigden van Rotterdam luidt dit; 1. Van Doorn (R. K.) 2. De Bay (R. K.) 3. Van Deurscn (R. K.) 4. Van Rcyn (Christ.) 5. Van der Veen (Neutr.) 6. Ilardenbol (Christel.) 7. Bos (Christel.) 8. De Groot (Neutr.) Wij doen hiermede een krachtig beroep op de katholieke kiesgerechtigden om a.s. Woens dag 1. allen ter stembus te ver se h ij n e n; 2. allen zich precies te houden aan bovenstaand advies en dus op hun stembiljet van de 19 daarop voorkomende, in alphabetische volg orde geplaatste namen, alleen de bovenstaande acht met het daarbij aangegeven rang nummer te voorzien. Crisisdienst slaat weer raak. Vrijdagmorgen betrapten ambtenaren van den Crisisdienst menschen. die uit de lokalen van een margarine-mengbedrtjf in het Weste lijk stadsdeel 5 kgr. margarine A brachten, welke niet van de vereischte banderollen waren voorzien. Tegen de vervoerders werd proces-verbaal opgemaakt. Des middags heeft de Crisisdienst een Inval in de fabriek gedaan en daarbij is men tot ontdekkingen gekomen, die er toe geleid heb ben, dat ook tegen den beheerder van de fabriek procesverbaal is opgemaakt. Gebleken is namelijk, dat de controleur van de Crisls-Zutvelcentrale op geraffineerde wijze om den tuin is geleid. Men heeft kans gezien buiten zijn weten sla olie in de margarine te mengen, waardoor wekelijks 100 kg. ondeugdelijke en ongebande- roUecrde margarine in den handel werden ge bracht. De administratie van de fabriek is in beslag genomen. De afdeeling Rotterdam van de reisveree- niging voor Katholieken heeft gisteren het winterseizoen ingezet met een jaarfeest. De kerkelijke viering vond des ochtends te half 9 plaats in de Eendrachtskapel waar het geestelijk bestuurslid der afdeeling, de zeereerw. rector C. Mol een H. Mis voor de le vende en overleden leden opdroeg waaronder allen ter H. Tafel naderden. In het Parkhotel vereenigde men zich daar na aan een feestelijk ontbijt. De feestavond werd gehouden in de Tivoli- bovenzaal en deze avond is een groot succes geworden. De zaai was tot in de uiterste hoe ken bezet toen rector Mol het woord nam om in een kort maar krachtig speechje het de vies in te luiden dat de afdeeling voor het ko mende seizoen heeft gekozen; „meer niéuwe leden." En als er op dienzelfden avond nog een flinke ledenwinst te boeken is gevallen dan is dat naast het bezielende woord van rector Mol ongetwijfeld te danken geweest aan de vereeniging „Roomser Tooneel", die met de opvoering van Ciss^ van Marxveldt's, door Dom de Gruyter bewerkte blijspel „Een „Zomerzotheid", het publiek in een wel buitengewoon prettige stemming heeft ge bracht, de stemming die bij de Reisvereeniging altijd den boventoon voert en die zelf den meest honkvasten anti-vereenigingsman en anti globetrotter moet overhalen lid van die vei-, eeniging te worden. Vincent Berghegge de bekwame regisseur van „Roomsch Tooneel" beleeft toch wel heel veel plezier van zijn discipelen. Van een troepje geestdriftige dilettanten waarbij de geest drift meestal de feilen van een wel zeer aan- voelbaar dilletantisme moest vergoeden heeft hij in korten tijd een ensemble gemaakt dat zooveel goede acteurs telt, die zoo uitstekend op elkaar zijn ingesteld, dat het slechts te betreuren valt dat men deze tooneelvereenl- ging gisteravond niet op een wat ruimer en beter geoutilleerd tooneel te zien kon krijgen. Dat ondanks de zeer beperkte ruimte zelfs bij „massascènes" waarin alle of nagenoeg alle acteurh op de Bühne stonden het totale aspect niet rommelig was, houdt een eerste compliment in aan het adres van de spelers en vooral aan dat van den regisseur. ,,'n Zomerzotheid" is een alleraardigst spel dat met zijn frissche, vlotte, sprankelende dialogen aan amateurs toch wel zeer groote eischen stelt. Traagheid zou dit stuk vermoor den en het is de groote verdienste van alle spelers dat tot de slotzinnen toe alles spring levend was en de .Zomerzotheid" een sotternij was die de zaal van het begin tot het einde deed daveren van den lach. Als we dan enkele namen naar voren bren gen willen wij aan de mérites van de niet ge noemden niets af doen. Henk Zwueste als Gerrit Jan Loots en de pseudo-jonkheer Padt van Heijendaal mag echter wel een extra complimentje worden ge maakt voor zijn vlot en geestig spel dat de perfectie zeer dicht benaderde. Hij werd op uitstekende wijze geholpen door het stelletje vrienden die allen gevoel bleken te hebben voor de gedragingen cn levenshouding der studenten. Bij de dames trad Ans Paardekamp op den voorgrond maar ook Dien Smellc, Ina Zaat, To Scholte en Rie Krootjes waren geslaagde ty pen van het aanvallige genre bakvisch. Annie Thiel wahs een allerinnemendste oude dame. Door den directeur der gemeentewerken is in het begin van dit jaar een voorstel aanhan gig gemaakt om op het aan Rotterdam toege voegde gebied der v.m. gemeente Pernis een verbinding tot stand te brengen tusschen de Burgemeester van Esstraat en den nieuwen weg naar de Petroleumhaven aldaar. Dit werk acht de genoemde hoofdambtenaar bij uitstek geschikt voor uitvoering in werkverschaffing. De directeur raamt de kosten van aanleg, aldus tot stand gebracht, op 20.500, waarin een bedrag van 8500 aan loon is begrepen. Aangezien B. en W. van gevoelen waren, dat deze uitvoering in werkverschaffing aanbe veling verdient, heeft het tot den Minister van Sociale Zaken het verzoek gericht in het ver melde loonbedrag van 8500 de gebruikelijke bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds toe te kennen, onder opgaaf van de daaraan te verbinden voorwaarden. Het resultaat van de gevoerde correspon dentie is geweest, dat de Minister zijn goed keuring aan de gedachte uitvoering In ge meentelijke werkverschaffing heeft gehecht, waarbij Z.Exc. de gebruikelijke voorwaarden heeft gesteld. Hoewel de regeering het percentage der bij drage uit het Werkloosheidssubsidiefonds nog moet vaststellen, mag er voor de gemeente Rotterdam van worden uitgegaan, dat boven het voorloopig aangenomen percentage van 84,3 een extra-subsidie, tot In totaal 99 pet. der leenen, zal worden verleend. Zonder te treden in de principieele vraag, of dit werk niet op normale wijze zou behoo- ren te worden uitgevoerd, meenen B. en W., nu de voorbereiding reeds zoover gevorderd is en het hier gaat om een werk van geringe importantie, den raad te moeten raden aan de voorgestelde regeling goedkeuring te hechten. Zaterdagmiddag werd tc Rotterdam de laat- «te wedstvyd om den Blegaqt W issel beker, aangeboden door Cyrano, getrokken. Aan de zen wedstrijd namen deel de heeren Quartero, Hemmes, Mees, tjUning. v. d. Willigen, Roe- ters van Lennep. Na een spannenden strijd werd de eindstand: 1. Mees; 2. Lióntag, 3. Quartero; 4. Hemmes; 5. v. d. Willigen; 6. Roeters van Lennep. Bij de voorgaande ontmoetingen had de heer Quartero den beker drie maal gewonnen, de heer Lüning tweemaal en de heer Mee3 deze laatsten wedstrijd, zoodat hij verviel aan den heer Quartero. Er zijn redenen genoeg aan te halen, waarom men volkomen verzekerd kan zijn, dat de Trivata nog tientallen jaren repertoire zal houden. Zij brengt muziek, die door ieder een, letterlijk door iedereen, verstaan en be grepen wordt. Het is muziek, die streelt en charmeert, verteedert en tot luchtig genoegen wekt, de zinnelijkheid der violenklank wordt uitgebuit en de lieflijkheid der blaasinstrumenttimbres is onweerstaanbaar, mits men zich bij de uit voering weet te houden voor het altijd- gevaarlijke tikje-te-veel, hetwelk hier wel eens tot banaliteitjes zou kunnen leiden. Het is een werk, waarin het gevoel hoogtij viert en de kleuren van het muzikale palet allerfijnst worden benut. Als lyricus is Verdi ongetwijfeld op z'n best in dit overbekende Violetta-drama, geïnspi reerd op de larmoyante geschiedenis van Mar- garetha Gauthier, 'n liefdesidylle die in hope loos verdriet ten onder gaat. De vreugde van het minnen en de bitter heid van het liefdesleed worden zoo schoon mogelijk weergegeven. Vooral de ouvertures zijn muzikale bezittingen in de operalittera tuur, welke van exquise waarde geacht mogen worden. Bij de Rotterdamsche uitvoering van Zater dagavond stond een drietal solisten op de planken, dat voor ons ,de attractie had van het gloednieuwe. Voor de vertolkster der titelrol en haar partner althans in zooverre dat wij beiden in deze partijen voor het eerst ontmoetten. Het zal wel niemand, die Mercedes Capsir de Lucia" hoorde kweelen, verwonderen, dat zij ook de Violetta-partij technisch volmaakt onder de knie bleek te hebben, wat haar groote coloratuur-aria tot een bijzondere praestatie maakte. Ook in de raezza voce-passages van II en IV wist haar gouden stem te boeien en te ontroeren. Voornaam en beminnelijk was haar persoonlijkheid, ontroerend de fijnzinnig heid, welke uit haar zingen sprak. Een vergelijking met haar prachtig-be- heerschte techniek valt niet in het voordeel van Aldo Sinnone uit, die haar ook ditmaal evenals in de „Lucia" ter zijde stond. Reeds meer dan eens wezen we er op, dat; de tenor niet steeds zijn stemkwaliteiten voldoende weet te benutten; dit was ook nu weer een en andermaal het geval. Het moeilijke duet in I boette aldus aan welluidendheid in. En de aria in II vlotte ook niet geheel naar wensch. De partij scheen den zanger niet te liggen, of hij was bijzonder weinig gedisponeerd. Voor papa Germont kregen we in Frances co Valentino een debutant op de planken, die nochtans reeds menigen „Alfredo il padre" achter den rug moet hebben. Zoo zeker al thans is hij van zijn partij, die hij veel ener gieker opvat dan gewoonlijk geschiedt en die hij met zijn ruige en toch weeke bariton voor treffelijk en kennelijk niet zonder routine zingt. Daar viel geen nootje buiten de lijn, er was geen accent te veel, er klonk geen enkele minder aangename klank in dit ge luid, dat staat als een diepe bas en bloeit als een warme bariton. Het koor kweet zich buitengewoon goed van zyn taak; de finale der derde acte muntte uit. Het balletje kon men ditmaal elegance cn De Groote Schouwburg was dicht bezet en aan open doekjes geen gebrek. Een der be zoekers was op een zeer ongelegen moment zelf zoo overrompeld door zijn eigen enthou siasme, dat het opvallend hinderlijk aandeed, aangezien de Violetta toen niet ver meer van haar laatste oogenblik verwijderd was. Dirigent Marini deelde herhaaldelijk in de hulde. Aan het slot duurde ovatie heel lang. Woensdag reprise Tosca. Bij de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rjjksbegrooting voor 1936 is ook de afvloeiing van vervoer van Rotterdam naar Antwerpen onder de aan dacht der regeering gebracht. Minister Coljjn lieeft op 12 November jl. op den aandrang tot het nemen van maatregelen daartegen o.a. als volgt geantwoord: ooi wat betreft andere maatregelen, die in het belang van de havens zouden kunnen worden genomen, denk ik in de eerste plaats aan de verlaging van de gemeentelijke heffin gen voor haven- en kadegelden en soortgelijke heffingen. De regeering is van meening, dat dit in de allereerste plaats ligt op het terrein van de gemeenten zelf. De regeering moet zich in dit opzicht niet stellen op den stoel van het gemeentebestuur; dat kan zij niet; daarvoor is de regeering niet voldoende ge ëquipeerd. Wanneer wij ons beginnen te be geven in de vaststelling van tarieven voor kadegelden en havengelden en soortgelijke meer, dan kan men morgen wel vragen, dat de regeering de tarieven voor gas en clectri- clteit gaat vaststellen. De regeering kan op die wijze niet optreden. De gemeenten moeten het doen en nu spreekt het vanzelf, dat, wan neer de gemeenten deze heffingen verlagen, daaruit een ongunstige toestand voor het ge meentelijk budget voortkomt. Maar dan komt men in het algemeene vraagstuk: op welke wijze de regeering gemeenten, die in dien toe stand verkeeren, zal hebben te helpen. Men kan dus van de regeering niet verwachten een rechtstreeks ingrijpen in de verlaging van deze heffingen, die met het goederenverkeer in de havens verband houden." Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft in deze woorden aanlei- cmg gevonden B. en W. met aandrang te ver zoeken zoo spoedig- mogelijk aan den gemeen teraad voor te stellen, dat de gemeente een tijdelijke restitutie van 28 pet. op de Rotter damsche haven- en kadegelden, alsmede op dc gemeentelijke loods- en terreinhuren, zal verleenen. van Franz Molnèr, ls in studie bij 't R'damsch Hofstadtooneel. De première kan tegen Decem ber tegemoet gezien worden. Willem Andriessen speelt Brahms' pianoconcert d. kl. t. Op het tweede middagconcert van het Resi dentie-orkest heeft Willem Andriessen met de vertolking van Brahms pianoconcert ln d. kl. terts een eclatant succes behaald en de talrij e aanwezigen zoo geboeid en meegevoerd ca een spontane ovatie aan het slot zijn deel were Brahms eerste pianoconcert werd voora - gegaan door de Ballet-Suite van Rameau, een schepper van een voor ziji. tijd nieu «ve ar- monie en gevolgd door Beethoven» vierde symphonie, waarin Beethoven reeds e even wicht van een hooger meestersc p eeft gevonden. Brahms muliek is te veel om een nadere typeering van het a'" r ervan noodig te maken. Maar gespee d tusschen beide bovengenoemde werken, on mi men toch niet aan de idee, dat Brham streven naar vorm en vormbewerking helaas maar te dik wijl. gedachten-rijkdom en fantasie uitsluit, waardoor zwaarwichtigheid en pompeusheid zonder bezieling z'in muziek langs den hoorder doer heengaan en geen weerklank doen vinden in het hart. Wat niet wil zeggen, dat Brahms' muziek en speciaal dit pianoconcert, geen sterke muzi kaliteit en ontroerende poëzie bevat. Daar zijn bijvoorbeeld de imponeerende Introductie en de machtige stuwing naar het brillante slot en vooral het Adagio. Dit Adagio is na het jang uitgesponnen en vermoeiende Maestoso een weldoende verade ming, een uiting van bewogen zieleleven. In eenvoud, met rijk; fantasie en door en door muzikaal heeft Andriessen het concert prachtig, gesecondeerd door het orkest, ge speeld. Andriessen weet achter de noten do gedachte te lezen, weet ze gloed cn leven te geven. In zijn verdiend succes liet hij van Anrooy terecht deekur. N<et. alleen in de zonnige en vriendelijke Ballet-smte van Rameau, maar meer nog in Beethovens vierde symphonie gaf het orkest het beate wat het publiek toonde te begrijpen én te waardeern. In bewaring zijn gesteld de 39-jarige rnej. E- Iv. en de 16-jarige W. ft. die op heeterdaad werden betrapt bij het plegen van een diefstal In de Bijenkorf", ROTTERDAM, 16 November. Bedaagd voor het doctoraal eaxmen in de handelswetenschap de heer J. F. C. van Bodegraven. LEIDEN, 15 November. Geslaagd de dames C. J. Rotteveel, Sassenheim; A. C. Brunt, Rotter dam, en H. G. M. Hustlnx, Rotterdam. NOTARIEELE examens. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Voor het 3e deel van het notarieel examen zjjn geslaagd: J. D. Ie Grand te Rotterdam, R, m. Lievaart te Rotterdam. DE PROPAGANDACLUB H. KRUISVINDING. Gisteren heeft de afdeeling H. Kruisvinding van de Alg- R. K. Propagandaclub haar aan gekondigd koperen bestaan gevierd. De club, die door de topleiding tot een der beste afdeelingen wordt gerekend had een viering georganiseerd, die er alleszins mocht zijn. Om kwart over tien gistermorgen droeg pastoor W. H. Mulder met assistentie van de paters de Gruijter en Wester een solemneele hoogmis op. Onder deze plechtige H. Mis voer de het zangkoor met medewerking van het Celleskoor een mis van Perosi uit. Te 3 uur ving een feestvergadering aan in het R. K. Verenigingsgebouw „Spes Bona" aan de Enk. De voorzitter de heer L. Platenburg kon een BtampvoUo zaal welkom heeten. Met een bij zonder woord begroette titj dén reentreomma-r pater Henricus O.M.C., Br. Theophile met zijn jongenskoor, den heer J. A. Wouters den lei der van de Algemeene R. K. Propagandaclub, het bestuur van dc afd. H. Martelaren van Gorcum, waarbij zoovele Vreewijlcsche propa gandisten hun scholing opdeden alsmede de katholieke Zuider-centrale. Dan verscheen het Celleskoor op het po dium, dat met een reek3 schitterend uitge voerde liederen een geweldig enthousiasme schiep. De heer Platenburg huldigde daarna pastoor Mulder, die zijn koperen jubileum als Geestcl. Adv. herdacht. Van die dankbaarheidsspeech kreeg ook de heer van Os als propagandist jubilaris een deel. Beiden jubileerenden werd een cadeau geoffreerd. Voor de echtgenoote van den heer van Os waren er bloemen. He leider der „Algemeene" de heer Wou ters wenschte vervolgens de jubileerende af deeling, prees haar omvangrijke verdiensten, ont te besluiten met een opwekking tot vol harding, want er is op verschillend ter rein nog veel te doen. Onder applaus werd eindelijk het woord verleend aan pater Henricus. In zijn orienteeringsrede karakteriseerde spr. twee hoofdgedachten: Terug naar „Kruis vinding" en: Hoe staat het met de toekomst? „Spes Bona." In een serie flitsen karakteriseerde pater Henricus op velerlei terrein de wereldsituatie. Een film in diep zwarte houtskoollijnen. Pessimisme Er zijn bergen van narigheid, er is een hoop kapotte menschen, er is een stuk jeugd zonder illusie. Hoe zal het over vijf jaar staan met do uitgeholde sociale wetten. Maaren dan luvam pater Henricus op de „goede hoop" der toekomst. Er is uitzicht. Als wij katholieken maar durven en bouwen. Echter op een diep overtuigde levensbeschou wing van gewapend beton, zonder uitsluitend formalisme en mechanisme, met een gezond gevormd geweten, in offensieve en creatieve l(jnen. Spr. schetste den nieuwen maatschappelij- ken vorm, waarom op onderscheiden gebied nog zal gevochten moeten worden, in cultu reel en politiek opziet mee het minst. Optrekken in gesloten gelederen in eenheid maar ook met een zich durven mengen onder anderen. Er is veel tc bereiken, doch ook veel tc ver knoeien- Laten mislukkingen niet onze schuld "'pastoor Mulder heeft tenslotte een dank woord gesproken aan pater Henricus, aan de leden der club van het begin tot nu toe, ter wijl hij besloot met een oproep om nieuwe propagandisten. De voorzitter, die dan de zeer geslaagde bij eenkomst sloot, deelde nog mede, dat Zon dag a.s. de feestviering met een „Bonte Avond" zal worden beëindigd. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 16 November. BEVALLEN: A. M. Verhagen geb. Dirka d. J. Spaan geb. Verhagen cl. - oe Ruijter pee. Zeilmaker z. - IC. G. van ^nderen „(,h -~ Ruiter z. J. Steromerjch geb. de Groot z. J. G J. Reedijk geb. y°Sel d. E. Zljlstra geb. Middelkoop cl. N. E. Hoelt geb. de Jeu Zi -e. H. van Beek geb. Noorlander z. A. de Man geb. de Swart z H. J. Bruins geb. Dekker z. P- C. J- v. d. Pluijrn geb. Marien® z G Rappel geb. Vrijcnhoek z. K. R. Peeren geb. Dedert d. -- A. J. Spits geb. Lij» ■i. J. Mangert geb. Likelén d. OVERLEDEN: A. A. Vries wede. v. H. C. Vo*. kamp 71 j- Lagendijk wede. v. F. Buit*#» dijk 83 .1. A. v. Heinsberg m. van K. MiM paard 64 i- -*■ v. Buren wedr. v. J. UIWP kamjp SI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2