DE BRABANTSCHE MAAS. t VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 DORPEN AAN DE RIVIER. De Beersche overlaat. DE NEDERLANDSCHE SCHEEPS- BOUWWERVEN. Verkoopprijs in 1934 gelijk aan 1933. Bedrag der her stellingen hooger. DE NOOD IN DEN TUIN BOUW. INBRAKEN TE ALKMAAR DE AANVARING VAN DE „KORTENAER". Conferentie met minister Deckers te Broek op Langendijk. ONZE BETALINGSBALANS HOLLANDSCHE GRONDCREDIET- BANK. Origineele premie-aandeelen kunnen worden opgezonden. JAARVERGADERING ST. BERNULPHUS-GILDE. DE WETHOUDERSKWESTIE TE WIERDEN. Ir. F. W. J. Schweigman spreekt over „Kerk-acoustiek". ST. ELISABETHS-VEREENIGING TE DELFT. „KUNST IN NOOD' Herdenking van het 7j-jarig hestaan. Slot-actie van het comité met een groote loterij. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE Antoon Coolen vertaald. B(j Bernard Grasset te Parijs zal een Fran- cfenaar" door" .©Tóöri' Cöolcn^meiera vror- woord van Jean Giorio. DE „AMSTERDAM" VAN DE K N S M. WEER IN DE VAART De Brabantsche Maas is een heel andere dan de Limburgsche. In het Limburgsche is het een statige en kalme rivier zonder al te veel kronkels en wendende bochten; zij drinkt het water van de vele rivierkens, die er in monden en loopt als een blauwe hemelstreep door het land. Maar aan de Noordelijke grens van Brabant als de monding niet ver meer in het verschiet ligt, krijgt zij spijt, dat de reis nog zoo kort is en wordt grillig en onwillig. Zij krinkelt en kronkelt zich in honderd bochten om haren loop te verlengen en het water schuift traag in de wendende rivierbedding. Des zomers krimpt de stroom tot een smallen blauwen plas tusschen de hoog uit de bedding stekende kribben; des winters zwelt zijn oppervlak uit door de zware regens en staat het water vaak van dijk tot dijk. Zelfs het winterbed tusschen de slingerende dijken kan vaak het water niet bergen. En het water dat zich tusschen de dijken spant is gevaarlijk. Daarom had men al eeuwen geleden, ver moedelijk reeds in de twaalfde eeuw, enkele gedeelten van de zuidelijke Maasbedijking on- opgehoogd gelaten: den bovenmond, beneden Cuyk, over een lengte van 800 meter, en den benedenmond, beneden Linden over een lengte van 2500 meter. En als het water begon te wassen tot aan den overlaat en daarna er overheen liep, klonk een kanonschot door den najaarsstorm of den winternacht. De men- schen van de streek hoorden het, namen hun maatregelen en keken uit den vensters over het vlakke land „De Maas is om", zeiden de menschen. Een watervloed stroomde Noord-Brabant binnen, tot rond de hoofdstad die op een eiland kwam te liggen Den Bosch, rondom blank in het water. De traverse, die het water, eer het geloosd kon worden, te doorloopen had, was ongeveer 46 K.M. lang; de breedte wisselde af van 2y2 tot 4'/2 K.M. De dorpen aan den zuidelijken Maasdijk lagen in de dagen, dat de Beersche overlaat werkte, van God en alle menschen verlaten, want ten Noorden, stroomde de Maas, breed van dijk tot dijk, ten zuiden lag de traverse van de Beersche Maas onafzienbaar wijd. Zelfs een deel van den grooten verbindingsweg van Nijmegen naar den Bosch, de Elftweg te Grave, stond onder water. Het verkeer van Noord naar Zuid moest er doorheen waden, zoolang dit tenminste nog mogelijk was. De werking van den Beerschen overlaat was niet sporadisch, van 17701838 minstens hon derdmaal, soms tot vijf malen per jaar toe, van 1882 tot 1920 werkte de overlaat 48 maal, in totaal 312 dagen en als hij in werking trad, nam hij 36 pCt. van het bovenwater op. Die keerende toestand was zoo sinds eeuwen her. De menschen uit de streek wisten eenmaal niet anders en verdroegen het ongemak van het water, dat jaarlijks 20.000 H.A. onder water zette en de dorpen en buurtschappen isoleerde met de gelatenheid, die een landelijke bevolking van nature eigen is. De overslibbing. die het water meebracht kon niet opwegen tegen het ongemak en de schade, die het vaak aanrichtte, maar de toestand was nooit an ders geweest. Toch kwam er in den loop der jaren wel eenige verandering. In 1882 bij den aanleg van den spoorweg NijmegenVenlo werd de bo venmond gedicht en de benedenmond verruimd. De overlaat begon toen te werken bij een waterstand van 10.35 M. plus N.A.P. Van 15 Maart tot 15 November mochten de boeren den overlaat ophoogen tot 10.80 plus N.A.P. om niet al te veel gevaar te loopen, dat gras- en bouwland in den zomer en den herfst door het water zouden worden overstroomd. Later werd de kade opgehoogd tot 10.87 M. plus N. A.P. waardoor het aantal werkingen tot de helft werd teruggebracht. De Wielen. Deze overlast was nog niet alles. De Maas bedijkingen waren ondanks den Beerschen overlaat vaak niet sterk genoeg om den druk van het water te keeren. De Westenwind stuw de het water op, de schotsen stapelden zich bij ijsgang tegen den dijk. Het water begon te sijpelen door het dijklichaam of sloeg er in kleine golven overheen. De dijkwacht nep het volk samen om het dreigende gevaar te kee ren. Maar het water en de wind waren den mensch te sterk. In den donkeren avond schreeuwde een stem, dat de dijk hc ega het water sloeg over de kruin, liep door een smalle geul, of had een heel stuk ondeispoe De geul werd breeder en het water Kreeg vaart, sloeg stuk na stuk van den dijk weg en viel dan het land in. De doorbraak was eer®t een kleine waterval, dan een donderende vloec Aan den teen van den dijk, waar het water met een daverenden val was neergekomen spoelde het een metersdiepen kolk uit en zoog er het zand en de klei weg. Straks als de overstrooming voorbij was en de dijk was her steld, lag binnendijks een diep en donker water. Het wiel, zeiden de menschen. In den zomer groeiden er lisschen en riet rond, op den gladden spiegel bloeiden waterlelies en dotterbloemen. Aan den kant bouwde later een mensch een vriendelijk huis, witgekalkt, met een rieten dak, dat in den gladden water spiegel werd weerkaatst. Door de verschillende dijkdoorbraken kwamen er overal wielen aan den voet van den dyk Het Soldatenwiel, Het Wiel 1880, en nog veel meer. Dorpen aan de rivier. In het Noorden stroomt de Maas. Beneden ligt de wijde grasvlakte, de traverse van de Beersche Maas, onbebouwd en onbeboomd. Straks, als de overlaat begint te werken, moet het water een vrije baan vinden om weg te vloeien. Daarom moet de traverse der Beer sche Maas onbebouwd blijven. In het zuiden staat de stompe toren van Oss tegen den geel- gestreepten Novemberhemel en de zuidelijke einder is smal met verre kerktorens. Tusschen de Maas en deze vlakte op opge hoogde plaatsen aan de kronkelende dijken liggen de Maasdorpen weggedoken, door twee scheidsmuren van de wereld afgesloten, in het Noorden en in het Zuiden. Ze liggen omkron kel d door de rivier. Ze loeren met de ruiten l van de lage achterhuizen naar den overkant van de Maas of landwaarts in met een achter dochtige blikkering in het glas. Over de Maas varen de ponten af en aan. Van en naar Maas- en-Waal. Er is niet veel stroom meer,' de veer bazen hebben een motor op de ponten moeten bouwen, maar ook de motoren der ponten heb ben geen haast in deze stille streek. Van de slingerende wegen door de Beersche Maas vlakte komt zeldzaam verkeer leveranties uit Oss, een busdienst met aansluiting op den trein. Alleen het verkeer over den slingerenden dijk, door de dorpen heen heeft grootere frequentie de auto's van de ingenieurs van den Waterstaat, de menschen van de werk verschaffing, de handelsreiziger, die zijn toer maakt van Empel naar Ravenstein, de boer, die zijn bieten binnenhaalt en de veldwachter op zijn dagelijkschen tocht. In de dorpen hangt de rust der tijdloosheid. De steden liggen zoo ver en het water in de Maas stroomt zoo traag. De wind waait er zonder geruchten en de molen draait geluidloos aan den ingang van het dorp. Lith is een deftig dorp. Het is het vermake- lijkste en voornaamste dorp langs de Maas, schreef van der Aa in 1848. Het is rustig, zooals geen provinciestad is in het diepste van den nacht, er heerscht -een bescheiden sfeer van zelfverzekerdheid. Er staan mooie oude huizen en het notarishuis met zyn diepen voor tuin is een en al statigheid. In het café tegen over het raadhuis tikt de middag weg aan den slag van den slinger van de klok de vrouw des huizes schenkt den brandewijn met suiker en gaat dan verder de kleeren te verstellen. Het gesprek gaat langzaam met korte ant woorden, die zacht klinken in de schemering van den vroegen Novembermiddag. In de dorpsstraat is geen mensch te zien, de kleine etalages glimlachen tegen de gevels van de huizen aan den overkant, in het achterhuis zijn jonge meisjes aan het wasschen en af en toe hoort men den slag van de pompzwengel. Of ze gehoord had van het boek „Het dorp aan de rivier" Ja, ze had er veel van gehoord en den dokter, den vroegeren dokter had ze goed gekend en ook den zoon, die nu ergens anders dokterde toen ze in de buurt lagen met het schip, waren ze met den jongste, die toen ziek was nog bij hem geweest De baas van het postkantoor heeft het boek gelezen. Hij vertelt het eenigszins triomfante lijk en het wiel, dat in het boek voorkwam, lag neven zijn huis maar dit was juist dezen zomer volgespoten met de Maaswerken De Maaswerken In de, dorpen van de Maas is een groote ver andering op til Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert in de tiende aflevering van het Maandschrift gegevens nopens de Scheeps- bouwwerven en de Scheepsreparatiebedrjjven in 1934. Aan deze statistiek, welke betrekking heeft op ondernemingen, welke 25 of meer werklieden gelijktijdig in dienst hadden, zijn de navolgende gegevens ontleend: 1934 1933 1930 Aantal ondernemingen 83 82 159 Verkoopprijs gereed gekomen schepen x ƒ1. millipen 18,5 18,4 .128,6 Gereedgekomen Zeevarende handelsschepen X 1000 B.R.T. 37 31 199 Vaartuigen binnenvaart met voortstuwing, X 1000 ton laadvermogen 14,8 6,3 75 Sleepschepen e.d. van 350 ton en meer, X 1000 ton laadver mogen 3,2 1,9 229 Bedrag gereedgekomen her stellingen e.d. X 1 millioen 18,1 16,8 52 Totaal personeel op pl.m. 15 Sept. X 1000 personen 13,8 12,2 37,4 Twee verdachten gearresteerd- De politie te Alkmaar heeft, na wekenlang recherchewerk, de hand gelegd op een tweetal personen, die zich aan een reeks tot nog toe onopgehelderde inbraken moeten hebben schuldig gemaakt. Zij hebben reeds gedeelte lijk bekend en een deel van het gestolene is ten huize van een hunner in beslag genomen. In verband met eenige andere zaken wordt het verhoor nog voortgezet. De beide mannen, de 25-jarlge Van der W. en de 30-jarige H. zijn naar het Huis van Be waring te Alkmaar overgebracht. Reparatie over enkele dagen gereed- Naar we nader vernemen, is het voorschip van Hr. Ms. „Kortenaer", welke na het ver laten van de reede van Suez een aanvaring heeft gehad met een vtsschersvaartuig, boven de waterlijn beschadigd. Het schip is niet lek. De reparatie te Suez zal vermoedelijk in den avond van 25 dezer gereed komen. Meldt ons uit Broek op Langendijk: Naar aanleiding van de adressen der tuin bouworganisaties en gemeentebesturen van den Langendijk en omstreken, met betrek king tot den steun aan den tuinbouw, had gisterenmiddag een conferentie ten gemeente huize van Broek op Langendijk plaats tus schen burgemeester Slot, voorzitter der pro vinciale commissie uit de veilingen in Noord- Holland en den minister van Landbouw en Visscherrj, mr. dr. L. Deckers, die vergezeld was van zijn particulier secretaris, den heer Ir. Peters. Uit de gevoerde besprekingen bleek dui delijk, dat de minister zich teil volle wensclite te overtuigen van den grooten nood, waar onder de tuinbouw gebukt gaat. Na afloop van de conferentie werd een be zoek gebracht aan de veiling en het betaal- kantoor. Vandaar vertrok het gezelschap naar Grootebroek, waar de minister zich op de hoogte wenschte te stellen van den nood in de Streek. De cijfers over 1934 minder ongunstig. In de 10e aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek verscheen wederom het jaarljjksch overzicht van eenige der voornaamste posten van de internationale betalings- en schuldenbalans. Aan het slot worden eenige aigemeene be schouwingen gegeven, welke in hoofdzaak op het volgende neerkomen. De betalingsbalans over 1934 vertoont op sommige punten een minder ongunstig beeid dan die over 1933. Weliswaar geven bij de loopende posten de rente-ontvangsten van op langen termijn geplaatst kapitaal wederom een vermindering te zien (van 1933 op 1934 volgens opgave van resp. 37 en 38 bank instellingen van 114 tot 88 millioen), doch bij enkele andere posten is de daling in 1934 tot staan gekomen (o.a. zeevaart en inter nationale binnenvaart). Van meer beteekenis voor het evenwicht in de loopende posten van de betalingsbalans was het echter nog, dat het invoersaldo van de handelsbalans van 501 millioen in 1933 is gedaald tot 345 millioen in 1934. Er wordt echter op gewezen, dat de sterke daling van den invoer (waar aan deze vermindering van het invoersaldo moet worden toegeschreven), ofschoon van belang voor bedoeld evenwicht, op zichzelf niet als een gunstig verschijnsel kan worden beschouwd. Een beschouwing van de posten van de betalingsbalans over een reeks van jaren wettigt de veronderstelling, dat vooral aan de creditzijde nog belangrijke bedragen moe ten ontbreken Het is daardoor niet na te gaan in hoeverre het deficit, dat vermoedelijk in het vorige jaar op de loopende posten be stond, in 1934 is verminderd of mogelijk is opgeheven. De veronderstelling, dat in 1933 de toe pende posten een tekort opleverden werd dari ook niet in de eerste plaats afgeleid uit deze posten zelf, doch het belangrijke debetsaldo van eenige voorname posten van de kapitaal beweging tezamen met een saldo gouduitvoer gaf aanleiding tot het vermoeden, dat 'n deel van de kapitaalreserves was aangewend voor dekking van de loopende uitgaven. Het saldo gouduitvoer bedroeg in 1934 122 millioen (vj. 88 millioen). Op zich zelf is dit nog geen aanwijzing voor 'n tekort op de loopende posten, daar de goudbeweging evenzeer bijdraagt tot aanzuivering van het saldo van de kapitaalbeweging als voor het saldo van de loopende posten. De kapitaalbeweging nu, gaf, volgens de opgaven der banken, in 1934 een op verschil lende punten voor 1933 afwijkend beeld te zien. De post „Aan- en verkoop van fondsen", welke in 1933 een creditsaldo aanwees (aan koop 338, verkoop 361 millioen) levérde in 1934 evenals voorheen weer een debetsaldo op (aankoop 359, verkoop 302 millioen). De vlottende schuld aan het buitenland nam in 1934 belangrijk af (netto vermindering ƒ91 millioen), ook het vlottend tegoed in het buitenland verminderde, doch in mindere mate (netto-vermindering ƒ68 millioen). In 1933 werd daarentegen een belangrijk deel van het buitenlandsch tegoed teruggetrokken (netto vermindering 132 millioen), terwijl naar ver houding de vermindering van de buitenland- sche schuld veel geringer was (netto vermin dering ƒ47 millioen). Ook bij de credieten op korten termijn, voor zoover deze op de beta lingsbalans tot uitdrukking komen, verandert dus het creditsaldo voor 1933 in een debet saldo voor 1934. Een gunstig verschijnsel is ook gelegen in de ontwikkeling in Nederlandsch-Indië, waar het leven zoowel financieel als economisch teekenen vertoont van aanpassing en even wicht. De vlottende schuld in Nederland kon door aflossing en consolidatie belangrijk wor den verlaagd (In 1934 vermindering met 116 millioen, in 1933 vermeerdering met ƒ11 millioen). De betalingsbalans over 1934 geeft weder om bl(jk van verdere terugtrekking van het economisch leven binnen de nationale grenzen, doch tevens duiden sommige cijfers erop, dat Nederland in zijn betrekkingen tot het buiten land zich meer dan in voorgaande jaren aan de veranderde omstandigheden heeft weten aan te passen. Met betrekking tot de schuldenbalans ko men in het overzicht o.a. de volgende belang, rijke gegevens voor: Volgens opgave van 41 bankinstellingen in 1933 en 44 in 1934 gaven de vorderingen en schulden op korten termijn, ten opzichte van de volgende landen, per 31 December in mil- hoenen guldens de onderstaande bedragen te zien. Vlottend Vlottende tegoed schuld 1933 1934 1933 1934 Duitschland 239 i?8 66 51 Engeland 84 86 44 36 Frankrijk 69 59 42 27 Ver. Staten 32 30 38 27 Andere landen 143 148 203 184 De curator in het faillissement van de N.V. Hollandsche Grondkredietbank te 's-Graven- hage verzoekt opneming van het volgende: Bij beschikking van de rechtbank te 's-Gra- venhage van 18 November j.l., is mr. D. J. Veegens, in plaats van mr. G. H. C. Boden- hausen tot curator benoemd. De origineele premie-obligatiën, uitgegeven door de N.V. Hollandsche Grondkredietbank. moeten met een begeleidend schrijven, ver meldende den naam en het volledig adres van den houder en het aantal stukken, worden op gezonden aan het kantoor van den curator (Koninginnegracht no. 15 Den Haag), waarna verificatie op naam van den houder plaats vindt. De stukken blijven onder berusting van den curator. Desgewenscht kan ook verificatie ten name van „toonder" geschieden in welk geval de stukken, nadat de verificatievergadering heeft plaats gevonden, aan den houder worden ge retourneerd. Degenen, die verificatie op deze wijze verlangen, worden verzocht in den brief, waarbij zij de stukken toezenden, de series en nummers nauwkeurig te vermelden. De curator is bereid aan alle houders, die zulks mochten verlangen ontvangstbewijzen te doen toekomen, mits zij bij de inzending van hun stukken briefporto voor antwoord in sluiten. Uitgelote doch niet verzilverde stukken worden geverifiëerd voor het bedrag van de daarop gevallen premie. De uitlotingen wor den vanwege den curator gecontroleerd. Niet uitgelote stukken worden geverifiëerd voor de contante waarde ten dage der faillietver klaring. die door een wiskundige berekening, rekening houdende met de uitlotingskansen, is vastgesteld op 6.82 per premie-aandeel. Verdere uitlotingen worden niet gehouden. In verband daarmede zullen geldzendingen voor abonnementen op de trekkingslijsten door den curator worden geweigerd. Vooruitbetaal de abonnementsgelden kunnen niet worden gerestitueerd. De betrokkenen kunnen desge wenscht een vordering voor het te veel betaal de indienen. Door verschillende andere instellingen zijn certificaten en dergelijke voor premie-obliga tiën der N.V. Hollandsche Grondkredietbank uitgegeven. Houders van dergelijke stukken kunnen niet in het faillissement opkomen. Te allen overvloede moge hier nog worden aangeteekend, dat degenen, die van eenigen wederverkooper premie-obligatiën der Hol landsche Grondkredietbank op afbetaling heb ben gekocht, deze afbetalingen kunnen sta ken. De termijn voor de indiening der vorderin gen en de dag van de verificatie-vergadering zijn nog niet vastgesteld. Te zijner tijd ont vangen degenen, die verificatie op naam heb ben verzocht, daaromtrent nader bericht. Vooruitzichten voor de schuld- eischers uiterst gering. Heeft het nu voor de houders der premie- obligatiën redelijken zin tot indiening hunner vorderingen over te gaan Zooals de stand van het faillissement zich thans laat aanzien zijn de vooruitzichten voor de schuldeischers uiterst gering. Er zijn ruim 250.000 premie- obligatiën in omloop, zoodat het passief alleen reeds uit dezen hoofde ongeveer 1.750.000 kan bedragen. Bovendien zijn er een kleine 200.000 andere schulden. Aan gerealiseerd actief is thans bij den curator ongeveer 1800 in kas, terwijl realiseerbaar actief ter waarde van ongeveer 2.500 aanwezig is. Uit deze gelden moeten in de eerste plaats de kosten van het faillissement en de preferente schul den worden bestreden. In de boeken der vennootschap komt voor een vordering van ruim 22.000 ten laste van een te 's-Gravenhage gevestigde maatschap pij, die als wederverkoopster van de premie- obligatiën optrad. Over deze vordering is een geschil gerezen, dat door arbiters zal moeten worden beslist. Voorts is er een hypotheek van 117.000 op een fabriek met terrein te Duisburg, die ver pand is. De opbrengst van het verhuurde is niet voldoende om de achterstallige belastin gen op te brengen. Wordt het onderpand door de Duitsche autoriteiten geëxecuteerd, waar mede reed3 herhaaldelijk gedreigd is, dan zal de opbrengst na aftrek van de belastingschuld geheel ten goede komen aan de pandhouders. Zelfs al bleef er een overschot, dan zou dit volgens de Duitsche deviezenbepalingen niet naar Nederland kunnen worden overgemaakt. Tenslotte heeft de Hollandsche Grondkre dietbank nog een vordering van 55.000 .krachtens een door haar gedisconteerden wis sel op een Engelschen debiteur, waarvan de verschuldigdheid wordt betwist op grond dat de afgifte daarvan door bedrog van den trek ker, die inmiddels als ongewenscht vreemde ling uit ons land Is gezet, zou zijn verkregen. In het door den curator ter verificatie-ver gadering uit te brengen verslag zullen over een en ander nadere mededeelingen worden gedaan. Neemt men aan, dat slechts 1/5 van de premieaandeelen opkomt, dan is voor een uitkeering van slechts 1 pCt. of 7 cent per premie-obligatie nog altijd een kleine 6.000 noodig. Belanghebbenden kunnen uit het boven staande zelf hun conclusie trekken. Totaal 567 501 393 325 De uitrusting der TSed. Roede Kruis expeditie naar Abcssynië ivordt klaarge maakt. Kisten met verbandmiddèten. Dat vooral het tegoed ten laste van Duitschland sterk is verminderd wordt o.a. verklaard doordat de banken ook in 1934 een belangrijk bedrag van de „Stlllhalte -vorde ringen hebben afgewikkeld door den verkoop van registermarken voor verschillende doel einden. Het aandeel van Nederland in de „Stlllhalte" is terugeloopen van 278 mil lioen in 1931 tot ƒ144 millioen einde 1934, van welk laatste bedrag ƒ26 millioen be stond uit niet gebruikte credieten. De gemeente Wierden heeft sinds eenigen tyd haar „Cause célèbre" die zich op he1 bied der gemeentepolitiek afspeelt en Woen dagavond in een nieuw stadium is S® r toen de gemeenteraad met 8 teer Bartel, kaar: ULf kreee 7 stemmen. To2 de'raad voor het eerst in ztfn nieuwe samenstelling bijeenkwam op 3 September, vverd eveneens de heer Bartcls tot tweede wethouder benoemd. De burgemeester van Wierden, de heer J. C. van den Berg, droeg dit raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon vóór, omdat o.a. de heer Barteis by een her stemming zelf meegestemd had. Het raadsbe sluit werd vernietigd, zoodat een nieuwe stem ming moest plaats hebben. Dit geschiedde gisterenavond met bovenvermeld resultaat. De heer Wolthuis legde een verklaring af waarin hij er toespelingen op maakt, dat een raadslid, lid van de chr. historische unie die inmiddels na de eerste wethoudersbenoe ming door zijn fractie geroyeerd is, evenals door zijn kiesvereenigingen zou zijn omge kocht. Dit wekte groote consternatie. Wet houder A. G. Borgert, de eerste wethouder, die ook hierbü genoemd was. noemde alles „smerige leugens" en bood 1000 aan ieder, die de beweringen zou kunnen staven. Onder presidium van den deken, prof. Hen- neman van Warmond, hield het Sint Bernul- phus-gilde, de vereeniging tot bevordering van de Kerkelijke kunst, Woensdag zijn aige meene jaarvergadering in hotel Kasteel van Antwerpen te Utrecht. Van deze uitgezochte gelegenheid tot een vruchtbare gedachten- wisseling en een vrienden-ontmoeting tus schen priesters en leeken, die belangstelling, daadwerkelijke belangstelling hebben voor Kerkelijke kunst, hadden vrij velen gebruik gemaakt, al hebben wij wel eens beter bezette vergaderingen van het Gilde gezien. Met een kort woord leidde de deken den spieker van den middag, ir. F. W. J- Schweig man, w.i., te Utrecht by de aanwezigen in. Kerk-acoustiek. Ir. F. W. J. Schweigman hield 'n inleiding over Kerk-acoustiek. Eerst ruimde de inleider de misvatting uit den weg, dat acou- stiek een soort occulte wetenschap is, om dan uiteen te zetten allereerst, wat geluid is, waar door geluid ontstaat. Een goede acoustiek in een ruimte is ont staan, als het door ons opgevangen geluid goed is en aangenaam klinkt. Het belang rijkste punt voor een goede acoustiek is de nagalm. By een goede acoustiek moet de na- galmtijd tot een juiste proportie worden te ruggebracht. Hoe groot moet nu voor een kerk de juiste nagalmtjjd zyn Dit hangt af vooreerst van den aard van het geluid (mu ziek, gesproken woord) en van de grootte van de kerk, hetgeen ir- Schweigman in eenige practische voorbeelden aangaf. Vervolgens gaf spr. zijn antwoord op de vraag: hoe bereikt men goede acoustiek? Al lereerst ten aanzien van een kerk, die nog ge bouwd moet worden. Bij een vrij nagalm- procédé is voor een groote kerk een perfecte acoustiek uitgesloten. Dit vrije nagalmprocédé moeten we daar om uitschakelen maar het geluid aan banden leggen. Daarvoor is weer noodig, de geluids bronnen als, priesterkoor, preekstoel, koor en orgel, zoo kort mogelijk bij elkaar te houden. Hij schetste daarna in „theoretisch radi calisme" een kerk, gebouwd voor een ideale acoustiek. Een laag, gebogen gewelf en een oploopende ruimte voor de geloovigen, amphi- theatersgewjjze gebouwd. Dat deze kerk weinig aesthetisch en ook weinig liturgisch zou uitvallen, was niet te verwonderen. Na een korte pauze behandelde de inlei der de vraag, hoe in een bestaande kerk met een slechte of onvoldoende acoustiek dit euvel te verheipen is. Dit komt neer op een verkleinen van den nagalmtijd en voorkomen van echo's. De moeilijkheid voor koor en orgel is niet zoo groot. De zangers zelf kunnen ook hier aan medewerken, zooals geschiedt bij het kathedrale zangkoor te Utrecht, dat bij Gre- goriaansche gezangen de klanken, die eigen lijk vloeiend gezongen moeten worden, stac cato zingt. De nagalm zorgt dan weer ervoor, dat de geluiden elkaar „overlappen", zoodat het geheel weer vloeiend klinkt. Spr. wist niet, of dit voorbeeld reeds navolging heeft onder- vonden, maar hij hoopte van wel, Grooter is de moeilijkheid bij de stem van den priester op den preekstoel, daar het ge sproken woord zeer gevoelig is voor nagalm. Hoe het niet moet? Met microfoonversterking en luidsprekers. Dit gaat alleen voor héél groote volumina, als b.v. de St. Pieter, waar de geluidsbron geen energie genoeg heeft. Het gaat zeer goed en eigenlijk alleen met een goed klankbord, dat beter van beton dan van hout gemaakt kan worden. Meestal wordt het klankbord te klein gemaakt en ook aan den vorm moet aandacht worden geschonken. Prof. Henneman dankte den inleider har telijk voor de heldere wijze, waarop hij dit moeilijke onderwerp had uiteengezet. Hy dacht aan een mogelijkheid, waarin deze geluidsdeskundige, een musicus, een architect en een Uturgist bij elkander zouden worden gebracht, om te overwegen, hoe een kerk zou kunnen worden gebouwd, die aan alle eischen voldeed en dus ook aan de acoustiek. Een interessante gedachtenwisseling *us~ schen bouwers, musici en den inleider bes oot de vergadering. Op waardige wijze is het T5"jarig- bestaan gevierd van de vereeniging. van de H. Elisa beth te Delft. Nadat Zondag 1.1. in alle paro chiekerken H.H. Missen tot intentie der ver eeniging waren opgedragen, waaronder üet- dadigheidspredicaties en collecte, had de eigen lijke viering °P ^en feestdag van de H. Elisa beth plaats. 's Morgens werd een plechtige gezongen H. Mis in de St. Jozefskerk opgedragen, waar onder de werkende leden tot de H. Tafel na derden. Voordat de jaarvergadering begon had er een intieme huldiging plaats van de presi dente, mej. Th. W. M. van der Polder. In het bijzijn van zeer vele eerw. geestelijken werd het bestuur toegesproken door den hoog- eerw. deken J. L. Dankelman. Zijneerw. feli citeerde de dames met het groote feest en deelde, zooals reeds gemeld, mede, dat het Z. H. den Paus behaagd had aan de voor zitster het Gouden Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontlfico" toe te kennen. Met woorden van waardeering en gelukwenseh aan het adres der leden, beschouwde deken Dankelman deze onderscheiding tevens als een belooning voor alles, wat mej. v. d. Polder ook persoonlijk doet in het belang der minderbedeelden. Pastoor Vrrjmoed sloot zich hierbij aan en zeide er trotsch op te zijn, dat aan een van zyne parochianen dit eereteeken was ver leend. In den namiddag kwamen zeer vele depu taties van vereenigingen en particulieren het bestuur ten huize van de voorzitster geluk- wenschen. Vele corporaties zonden bloemen. Er kwamen tevens vele telegrammen en brieven in, ook van door de vereeniging on dersteunden. De Staatscourant van gisterenavond bevat thans het Kon. besluit waarbij de heffing van opcenten op het bijzonder invoerrecht, bedoeld in het tweede hoofdstuk van de omzetbclas- tingwet 1933, te rekenen van 15 November 1035 wordt ingetrokken. Men schrijft ons: Nu de Regeering zelf de s,teunverleening aan de beeldende kunstenaars ter hand gaat nemen door middel van de stichting van het Regeeringssteunfonds, komt van de werk zaamheden van het comité „Kunst in Nood" het einde in zicht. Een krachtige slot-actie zal echter nog ge voerd worden om het einde zoo succesvol mo gelijk te doen zijn. Door de steunaankoopen van het Comité is dit in het bezit gekomen van eenige honder den kunstwerken. Deze zullen nu de prijzen vormen van de groote loterjj met 35.000 loten, welke „Kunst in Nood" als een waardig be sluit van zijn werkzaamheden zal organlsee- ren. Naar men weet heeft H. M. de Koningin toestemming verleend Haar schilderijen, die ten bate van den arbeid van Kunst in Nood geëxposeerd zijn geweest, te reproduceeren. Met buitengewoon veel zorg zijn deze repro ducties vervaardigd. Een ieder, die een lot koopt, krijgt een dier reproducties. Het is een boschlandschap bij Het Loo en een sneeuwlandschap in Noorwe gen. Een lot kost 1, terwijl 10 cents voor emballage en porto bijgevoegd moet worden. Het Comité stelt zich veel voor van deze loterij. Gezien de vroegere resultaten zijn zijn verwachtingen hoog gespannen. Als hoofdprijs zal aan 5 winnaars gelegen heid gegeven worden aan een portretschilder éen opdracht te geven, welke op kosten van het Comité uitgevoerd zal worden. De trek kingsdatum, welke bepaald is in Juli, zal waarschijnlijk aanmerkelijk vervroegd wor den. Het Comité zal er naar streven de trek- King tegen het einde van dit jaar te doen plaats hebben. Door middel van een geheel nieuw procédé is men er in geslaagd van de twee schilderijen van de Koningin imitaties in olieverf te ver vaardigen, Welke in passende lijsten zijn ge vat. Wanneer men een lot koopt en daar 4.75 voor wil betalen, dan komt men tevens in het bezit van een dier olieverf-imitaties. Een grootsch opgezette propaganda zal voor deze loterij worden gevoerd. Minister Slote- maker de Bruine heeft deze propaganda reeds geopend met een radio-rede voor de A.V.R.O. Minister Gelissen zal voor den K.R.O. een toe spraak houden, Minister de Wilde voor de N.C.R.V. en mr. Duys voor de V.A.R.A. Waar schijnlijk zal deze laatste echter wegens onge steldheid vervangen moeten worden door een anderen spreker. Er wordt met alle kracht naar gestreefd het resultaat zoo goed mogelijk te doen zjjn. Van de opbrengst der lotery zal het Comité 10.000 in het nieuwe Regeerlngsfonds stor ten. sche uitgave verachijnen van ,,IAe Goedö Moor- B(j de Insel Verlag te Leipzig, waar intus- schen de tweede druk verscheen van „Braban- ter Volk", is een Duitsche uitgave ter perse van „Dorp aan de Rivier". VALSCHE RIJWIELPLAATJES GEMAAKT. Twee inwoners van Laren voor de rechtbank. De rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. Thöne, behandelde' Woensdag de strafzaak tegen twee inwoners van Laren, den huisschilder J. H. en den ciseleur J. W., die ervan worden verdacht rijwielplaatjes tc hebben nagemaakt. De officier van justitie mr. Wassenbergh maakte van het recht, dat het wetboek van trafvordering hem geeft om redenen van openbare orde, behandeling van de zaak met gesloten deuren te vorderen, gebruik. De vor dering werd door de rechtbank ingewilligd, zoodat de vaste klanten op de publieke tri bune dezen cursus in het vervaardigen van valsche plaatjes moesten missen Veel hebben zij er niet aan gemist; uit de verklaringen van den Rijks-muntmeester, dr. W. J. van Hete- ren bleek, dat slecht werk was geleverd. Do plaatjes waren direct te herkennen, conclu deerde deze deskundige. De maker gaf dit toe; ook hij was verre van tevreden over zijn werk. In totaal had hij er ongeveer 100 ge maakt, vijftig plaatjes had hy begraven, der tig waren „afgekeurd" en in het water ge gooid en twintig had hij er te gelde gemaakt voor het luttel bedrag van 13.Het ver- koopen ging weinig vlot. De rol van den ciseleur was betrekkelijk gering; hij verklaarde slechts zijn vriend den schilder te willen helpen. Hij stond zijn werk plaats af en verschafte de werktuigen. En wat hebt u zelf gedaan? vroeg de President. Verd.: Ik heb alleen maar een paar gaatjes gemaakt om mijn vriend te leeren hoe het moet. De Officier van Justitie mr. Wassenbergh achtte de feiten zeer ernstig. Spr. requireorde tegen den huisschilder wegens het vervaardi gen van valsche rijwielplaatjes met het oog- unerk ze als echt en onvervalscht uit te geven een gevangenisstraf van één jaar. Tegen den ciseleur die behulpzaam was ge weest by het maken, eischte hy een half jaar. De verdediger van den schilder, mr. P. van 't Hoff Stolk bepleitte met het oog op het gunstige reclasseeringsrapport een clemente straf, subs, drong hij aan op een gedeeltelij ko voorwaardelijke, gedeeltelijk onvoorwaarde lijke veroordeeling. Mr. Eskens, optredende voor den ciseleur drong aan op een voorwaardelijke straf. Vonnis 4 December. Naar wij vernemen wordt bij de K. N. S. M. overwogen, het grootste vrachtschip van Nederland, de bt'uto register ton metende „Amsterdam", welke reeds gcruimen tyd ia opgelegd, weer in de vaart te brengen, aoodat dan, indien zulks geschiedt, de geheele vloot van de maatschappy in bedrijf zal zyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2