DE GEMEENTERAAD BIJEEN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ÏÏS.TS «S I M SPECIAALHUIS J. A. LEENDERS STADSNIEUWS. V. d. AREND 58ste JAARGANG. WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 No. 17423 IN HEREN MODE-ARTIKELEN dit nummer bestaat uit BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 GROOTE CONSTERNATIE, hinderwet. DE FINANCIEELE MOEILIJK- HEDEN. De algemeene beschouwingen geëindigd. DE VERGUNNINGSKWESTIE. DE groentendistributie Tlukr'ij^ ik meer hoojdpijrt burgerlijke stand. SCHEEPVAART. SCHIEDAM'S GROOTST GESORTEERD EN VOORDELIGST LANGE KERKSTRAAT 40 DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ABONNEMENTSPRIJS vaa SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25: Per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco P" post bedraagt de abonnementsprijs Per nden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXA MP LAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE" EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. rTT^TT" bii ^overlijden door een' ongevalf 500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150- bij verlies van een duim; 75- by verl.es Gratis-Ongevallenverzekenng f 500— by ove lyden door n Verzekerin" op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt, van een wijsvinger; f 50- bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Veizekenn0 op De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regel3 1.65 elke regel meer 25 ct. BU contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.50: 10 regels ƒ1.—, 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bü te voegen. Zooals onze lezers bekend is, geeft de win- keliersvereeniging „Hoogstraatbelangenter gelegenheid van de H. B.-winkelweek van 28 Nov.7 Dec. letters uit, die bij aankoop bij de aangesloten winkeliers worden ver strekt. Op het oogenblik doet zich echter het vreemdsoortige geval voor, dat de City Bazar op de Hoogstraat, een zelfde soort letters uitgeeft, als die van de H. B. Een en ander werkt natuurlijk verwarrend in de organi satie van de H. B. Zonder ons partij te stellen, vinden wij dit alles bij elkaar een nare historie. Het publiek By of kraehtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingekomen is een verzoek van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gra- venhage om vergunning tot het plaatsen van een electrisch gedreven benzinepomp met een electromotor van p.k. op het ter rein van de N.V. Wilton-Fijenoord, kadaster Sectie N no. 473 (ged.), in plaats van de handpomp waarvoor d.d. 7 November 19o5 echter schijnt van de zaak een dankbaar ge- vergunning is verleend, bruik te maken, daar de kans op een prijs Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre- bij H. B- gestegen is, nu er twee zelfde letter- tarie der gemeente ter visie gelegd. soorten in omloop worden gebracht. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van Hoogstraatbelangen tot laat in den nacht vergaderd om een oplossing voor deze kwestie te ontdekken. Nader vernemen wij dat door den commis saris van politie beslag is gelegd op alle drukwerk enz., betreffende de uitgifte van letters, overeenkomende met die van de H. B. Verder is de heer Hijmans verhoord: le. terzake van vermoedelijke overtreding der loterijwet, daar hij o.a. geen vergunning aan B. en W. heeft gevraagd; 2e. terzake van verdenking van oneerlijke concurrentie, ten nadeele van H. B., daar H. B. wel vergun ning van B. en W. heeft en aan de H. B.- prijsvraag gedeeltelijk een liefdadig doel verbonden is. Een gedeelte der netto-opbrengst zal aan de T. B. C.-bestrijding worden afge staan na beëindiging der H. B.-week. De commissaris van politie verzoekt aan het publiek, dat opgeloste puzzles, met be hulp van- of geheel bestaande uit de letters, uitgegeven door den heer H. ingeleverd mocht hebben bij den H. B.-prijswinkel, zich tot het geven van inlichtingen aan het hoofd bureau van politie te vervoegen. Op Woensdag den 18 December 1935, des voormiddags ten 11,30 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot een beroep op eene beslissing ingevol ge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren monde ling toe te lichten. SCHIEDAM, 4 December 1935. Vervolg avondvergadering op 2 December. Mr. Kavelaars »an het woord De heer v. Iersel ontdekt 20.000 Het particulier initiatief De inschakeling van aannemers bij de werkverschaf fing. Na WUVKELWEEK GROENELAAN. Onderstaand schrijven is aan den Raad ver zonden. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar het Gemeenteraadsverslag in de „Nieuwe Schiedammer" van 9 November j.l. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging: Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, ge vestigd te Amsterdam aan de Keizersgracht 436, ten deze handelende ten behoeve van haar afdeeling Schiedam en Omstreken; dat zij met belangstelling heeft kennis ge nomen van het officieel gemeenteverslag van de vergadering van Uw Ruad dd. 8 Novem- ber 1935; dat in dit verslag voorkomt een redevoering van den heer van Duinhoven, lid van Uw Raad, op bladz. 5 en 6, waarin deze mede deelt: „Er is een adres ingekomen van de I Winkeliers met hoed en pet! Gisterenavond hebben de winkeliers van de Groene laan onder voorzitterschap van den heer A. Verhagen in gebouw Eureka een ver- I afdeeling Schiedam van den Nederlandschen gadering gehouden over de a.s. winkelweek. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en De voorzitter wekte allen op aan de win- slijters, waarin adhaesie wordt betuigd met kelweek van de Groenelaan, de winkelstraat het voorstel van B. en W. Gebleken is echter, van het Zuiden, mede te doen. Daarna is dat de meeste leden van de afdeeling van dit door hem verslag uitgebracht, over hetgeen adres niets afwisten; men heeft hun meening door het bestuur besloten is. niet gevraagd! Het bestuur schijnt dat adres De winkelweek wordt gehouden van 13 tot maar op eigen verantwoording te hebben ge- 23 December a.s. De Groenelaan zal geheel zonden; de leden hebben tegen den inhoud era- verlicht en versierd worden. Versterkt radio- stige bezwaren' muziek zal uitgezonden worden, terwijl aan het begin en het einde van de laan verlichte 2uilen geplaatst zullen worden. Als attractie zullen genummerde bons uitgegeven worden, waarvan de trekking in de straat zelf zal plaats hebben en waarmee niet alleen ver schillende eadeaux maar ook waardebons ge wonnen kunnen worden. De opening zal plaats Requestrante voelt zich door deze uitla ting door het lid van Uw Raad ten zeerste getroffen, en mèt haar afdeeling. In werke lijkheid toch is de toestand geheel anders. Op Dinsdag 15 October 1935 is een ledenverga dering gehouden, waartoe alle leden schrifte lijk zijn opgeroepen per circulaire, welke als een bijlage bij dit adres wordt gevoegd. Onder hebben Donderdag 12 December 's avonds 8 punt 5 van deze agenda was vermeld: „Alge' uur. Om aan de zaak meer cachet te geven meene bespreking waaronder eventueele uit- zullen de deelnemers aan de winkelweek ge- breiding van het aantal vergunningen alhier", durende dien tijd hun klanten met „hoogen Het gezegde van den heer van Duinhoven, dat dop" bedienen. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen, heeft de voorzitter de ver gadering gesloten. dus het bestuur op eigen houtje zou hebben gehandeld, is ten eenen male misleidend en onwaar. Behoorlijk is ieder lid van te voren op de hoogte gesteld van de ledenvergadering van 15 October 1935. Op deze ledenvergade ring is zeer uitvoerig besproken de kwestie van de eventueele uitbreiding van het aantal Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat a.s. Donderdagmorgen van half 9 tot 11 I verguningen. Iedereen is in de gelegenheid ge' uur in het oude St. Jacobs-Gasthuis wederom steld daarover zijn meening te zeggen en ten- de distributie van goedkoope groenten plaats slotte is het voorstel van den voorzitter aan genomen, dat de afdeeling meegaat met het heeft. Verkrijgbaar ayn. ulen> peen> knolrapen, witte kool, knolselderij. DISTRICTS-ARBEIDsbedrs SCHIEDAM. Op 31 October 1935 stonden ingeschreven voorstel door B. en W. van Schiedam gedaan, maar er op zal aandringen al het mogelijke te doen, dat de uit te reiken vergunningen te recht zullen komen op de juiste plaats van be stemming. Op dit voorstel zijn geen aanmer- jongen gemaakt en dit is officieel aan B. en 6122 werkzoeke w Uwer gemeente geschreven, waarbij Het aantel inSCh"]™f" ^^«"de de medegedeeld het besluit, hetwelk hier van te maand November 1935^ bedroeg afge- "oren is aangehaald. voerd werden in dezelfde maand 757 schrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg I 147, zoodat op 30 Nov. 1935 nog ingeschre- ven stonden 6278 werkzoekenden. De inlichtingen door den heer van Duinho ven gegeven, raken dus kant nog wal en moe ten, waar zij in het openbaar door hem zijn te berde gebracht, ook door hem m het open baar worden ingetrokken. De heer van Duin hoven heeft zich, vóórdat hij zijn redevoering hield, niet met het bestuur der afdeeling in verbinding gesteld, zoodat de volle blaam PASSAGE-THEATER- Morgenmiddag half twee zal wederom een volwassenen. zegt de heer van Duinhoven verder: „De le den van den Bond van koffiehuis-restaurant- BANKPAPIER VERMIST. houders en slijters weten niets af van dat G. L. G. M. heeft bij de politie aangifte ge- adres". De heer van Duinhoven zal goed daan van vermissing van drie bankbiljetten doen ook c eze woorden terug te nemen, van 10, gemerkt A T 102324, A R 014873 en Het is °m ?/®de"cn' dat de Nederland.- J x 093871, uit een blikken doosje uit een sche Bond van o ie uis-Restauranthouders kaatje op zijn slaapkamer. Bij aanbieding en Slijters v°ot n<>em(.na kennis te hebben Van deze biljetten wordt bericht bij de politie genomen van ie S °°r aar afdeeling haar ingewacht in deze is bericht, en onder overlegging van de openbare oproeping der ledenvergadering, zich wendt tot Uw Raad met het eerbiedig verzoek, dat het Uw Raad moge behagen maatregelen te nemen opdat het gesprokene mevr. Benthemde Wilde werd het woord verleend aan den heer mr. Kavelaars. Mr. KAVELAARS merkte in zijn zorgvul dig betoog o.a. op: Ik maak thans van de ge legenheid gebruik om B. en W. te verzoeken eens ernstig te overwegen, of het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om de bekende Wet in dien zin te wijzigen, dat Schiedam een hoogere uitkeering uit het Ge meentefonds krijgt. Met bevreemding had ik n.l. in de Memorie van Toelichting der Be grooting gelezen, dat de nieuwe uitkeering, welke onze gemeente ontvangt, slechts 53,18 pet. van de oude zal zijn, terwijl de gemiddelde nieuwe uitkeering rond 70 pet. van de oude zal bedragen. Bij het sectie-onderzoek heb ik er reeds op gewezen, dat ik voor onze ge meente wel niet een percentage verlang, als dat van de gemeente Haps b.v. zijnde 432.64, maar dat ik toch niet kan inzien, waarom het percentage, dat de nieuwe uitkeering uit' maakt van de oude bij Eindhoven 89,22, bij Rotterdam 77,21, doch bij Schiedam slechts 53,18 is. In de Memorie van Toelichting staat dat onze gemeente een bijzonder nadeel boven het gemiddelde heeft van 179,750. Het is dus wel de moeite waard om te trachten een verandering der Wet te verkrijgen. Ook al wordt dat nadeel van 179.750, in dien ik de zaak goed begrijp, niet per jaar, maar in den loop van 10 jaren geleden. In verband hiermede wensch ik echter op iets anders te wijzen. In Art. 13 van het Kon. Be sluit van 27 Juni 1935 staat o.a.: „Voor toe kenning van een belastingbijdrage komen slechts in aanmerking die gemeenten, welke moeilijkheid ondervinden tengevolge van de inperking van haar belastinggebied, ingevolge de bepaling der Wet. De belastingbijdrage kan ten hoogste beloopen een som, welke noodig is te achten voor de verkrijging; van even wicht tusschen de gewone uitgaven en in komsten van een dienstjaar, doch in geen ge val meer dan de som der belastingopbrengsten welke geacht kunnen worden ingevolge de be palingen der Wet van de Gemeenten naar het fonds te zijn overgebracht". Die eerste twee leden doen de vraag rijzen, hoe groot bij onze gemeente de som der be lastingopbrengsten is, welke geacht kunnen worden, ingevolge de bepalingen der zooeven bedoelde wet van de gemeenten naar het fonds te zijn overgebracht. In de memorie van toelichting heb ik geen opgave daaromtrent gevonden. Ik heb daarom eerst na het sectie- onderzoek getracht om zelf een berekening te maken en kwam daarbij tot het resultaat, dat ingevolge de bepalingen der bedoelde wet van de gemeenten naar het werkloosheids- subsidiefonds zijn overgebracht en dus voor onze gemeente zijn verloren gegaan. Ie 40 ten honderd van de hoofdsom der grondbelasting is bijna 73543; 2e 80 ten honderd van de hoofdsom der personeele belasting na den eersten, tweeden en derden grondslag is on geveer 128000; 3e 25 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting is ongeveer 86923; 4e 10 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting is ongeveer 3034 gulden. Deze bedragen vormen tezamen een som van ongeveer 291.500. Meer dan deze som zou den wij dus niet als belastingbijdrage kunnen ontvangen, maar voor het jaar 1936 is die -som niet eens noodig, voor de verkrijging van evenwicht tusschen de gewone uitgaven en inkomsten van het dienstjaar 1936 is n.l. volgens de onderhavige begrooting slechts noodig een bedrag van 130.000. Dit zoo zijnde, zou ik willen vragen: Gesteld, dat wij die 130.000 ook werkelijk ontvangen, maakt het dan voor het dienstjaar 1936 wel iets uit, of wij wat meer of minder uit het gemeente fonds krijgen? Krijgen wij nu niet uit het werkloosheidssubsidiefonds wat wij, als wij 'n hoogere uitkeering uit het gemeentefonds krij gen, uit dit laatste fonds zouden ontvangen? Ik sprak zooeven opzettelijk van het dienst jaar 1936. Art. 10 der Wet houdende voor zieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg, houdt 5p, dat ver. schillende bepalingen dier wet slechts van kracht zijn hetzij van de dienstjaren 1935 en 1936, hetzij van de belastingjaren 1935 en 1936, hetzij van de belastingjaren 1935-1936 en 1936-1937. Voor de jareitona 1936.zal die wet derhalve wel niet van veel belang zijn, tenzij zij alsnog gewijzigd wordt. De mogelijkheid en Aangifte van 30 Nov.2 Dec. GEBOREN: Maria, dochter van A. Hen- I door den heer van Duinhoven niet verder ten driks en J. Roeven, Woonwagenkamp, Bui tenhavenweg Anna G., dochter van D. G. van der Linden en <3. Goudappel, Rotterd. dijk 21 Maria p. l„ dochter van A. J. van Rooijen en J. G. Hol, dr. Noletstraat 1 Cornelia, dochter van D. Korpershoek en T. Mosterd, Vlaard.dijk 303. OVERLEDEN: J. Smit, 88 jaar, Oost- ■ingel 45. kwade van het koffiehuis- en restaurantbe drijf moge werken dan het reeds heeft gedaan en den heer van Duinhoven worde verzocht zijn aanklacht tegen het adres voornoemd in te trekken. (w.g.) J. PH. M. MüHLSTAFF voorzitter. Mr. D. DEN HOLLANDER, tijd- secretaris, SCHIEDAM, 3 Dec. Aangekomen: s.s. Zijpenberg, ledig van Londen om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Visurgis, met papier hout van Leningrad in de Wilhelminahaven. JEUGDIGE DIEFJES GEGREPEN. De politie heeft gisteren procesverbaal op gemaakt tegen enkele jongens, die uit een bakkerswagen brood en gebak hadden ont vreemd. misschien zelfs de waarschijnlijkheid bestaat echter, dat zij gewijzigd wordt en wel in dien zin dat haar werkingsdatum verlengd wordt. Indien dit laatste gebeurt, zal het dan ook voor de volgende jaren, gedurende welke zij in werking is, wel veel verschil maken, of wij iets meer of iets minder uit het ge meentefonds, waar wij uit het werkloosheids subsidiefonds een bedrag van 291.500 kun nen krijgen? Als wij uit het werkloosheids subsidiefonds krijgen wat wij er uit kunnen krijgen, dan lijkt een hoogere uitkeering uit het gemeentefonds mij alleen dan van belang, als de som, welke noodig is voor de ver krijging van evenwicht tusschen de gewone uitgaven en inkomsten van een dienstjaar, boven de 291.500 stijgt. Mocht voor zulk een stijging gevaar bestaat, zou er dan niet veel te zeggen zijn voor een poging om van de Regeering gedaan te krijgen, dat er bij de eventueele wijziging der wet, houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg, tevens wijziging worden gebracht in het derde lid van artikel 8 dier wet, zoodat dit (voor zoover hier van belang) als volgt komt te luiden: „Over de in het eerste lid bedoelde bijdrage) kunnen aan de daarvoor in aanmerking komende ge meenten bijdragen worden verleend enz. B. Voor zoover die gemeente, tengevolge van de inperking van het belastinggebied, inge volge de bepalingen van deze wet, of tenge volge van de omstandigheid, dat zij uit het gemeentefonds een uitkeering beneden de ge middelde ontvangsten moeilijkheid onder vinden Zou een wijziging als zooeven vermeld die natuurlijk ook een wijziging van artikel 13 ten gevolge zou moeten hebben, niet meer kans van slagen hebben van een nieuwe wij ziging der wet van 15 Juli 1929, houdende herzieningen van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wij ziging van eenige bepalingen de provinciale Wet en de gemeentewet? Ligt het althans niet op de weg van het gemeentebestuur om Van de Regeering gedaan te krijgen, dat de Werkingsduur der wet, houdende voorzienin gen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg, verlengd wordt? Mocht deze pog-ng niet slagen of mochten wij uit het werkloosheidssubsidiefonds niet zooveel krijgen als wij er uit kunnen krijgen, dan blijft mijn verzoek om te overwegen of het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt zich tot de regeering te wenden met het verzoek de laatst genoemde wet in dien zin te wijzigen dat Schiedam een hoogere uit keering uit het gemeentefonds krijgt, ech ter volkomen van kracht. Ik ga thans iets zeggen over de havens. Ik zag dat er voor den Havendienst een na- deelig saldo over 1936 begroot wordt van 103.468, ik zag voorts dat de kosten, ver leenden aan de drooglegging van de buiten- sluis in 1934 126.771 bedroegen. Toen ik de ze cijfers zag, vroeg ik mij af: „Is het nut der havens voor onze ingezetenen zoo groot dat het dergelijke uitgaven rechtvaardigd" Wel hoorde ik later van een ambtenaar van de gemeentelijke inlichtingendienst, dat de kosten der herstelling van de buitensluis bestreden waren uit de bijdragen van den kapitaal- dienst voor de uitdiepingskosten voor de ha vens ten bedrage van ƒ40.000 per jaar. (Thans zijn zij gesteld op ƒ36.000), maar, toen ik dach't aan de kosten voor de herstel ling van de spuisluis en van de kosten, die wij gaan maken voor de nieuwe Oranjebrug en voor de nieuwe brug over de Westerhaven, kon ik toch de vrees niet van mij afzetten, dat het nadeelig saldo van den Havendienst in de toekomst nog belangrijk zal stijgen. Een en ander geeft mij aanmerking tot het maken van eenige opmerkingen. Wij moe ten er n.l. voor zorgen, dat de bestaande havens zooveel mogelijk nut opleveren. Naar mijn meening ik neem deze opmer king dus voor mijn eigen rekening ge schiedt dit niet, als wij voor de havens be palingen maken zooals niet lang geleden plaats had, ten aanzien van een gedeelte van de Lange Haven, waardoor dat gedeel te voornamelijk voor woonhuizen werd be stemd. Voorts zijn onze havens, althans sommige ervan denkt aan de Buitenha ven, de Lange Haven en de Schie niet al leen van belang voor de ingezetenen van Schiedam, maar ook voor anderen. Is het nu niet mogelijk een gedeelte der kosten b.v. van de reparatie aan den buitensluis vergoed te krijgen van provincie en polder of desnoods het Rijk? Als mijn geheugen mij niet bedriegt is een gedeelte van de kosten van de nieuwe Koe- marktbrug indertijd aan onze gemeente ver goed. Verder moeten wij zeer voorzichtig zijn met het aanleggen van nieuwe havens. Ik denk hierbij niet alleen aan de haven naast de Wilhelminahaven, over welken aanleg vroe ger wel eens werd gesproken, maar vooral aan woorden welke ik las in de toelichting behoorende bij het uitbreidingsplan voor een gedeelte van Nieuwland en 's-Graveland en wel speciaal voor het gedeelte waarin aange geven als uitbreidingsplan „Nieuwland I". Mocht het later wenschelijk blijken, deze in dustriewijk uit te breiden, dan zal deze uit breiding gezocht moeten worden langs de Schie ten Noorden van den spoorlijn en even tueel langs het te graven Oost-West-gerichte kanaal, waardoor een verbinding tot stand kan komen voor het industriegebied, dat in den Spangenschen polder gedachte is. Toen ik dit gelezen had stelde ik mij de vraag: Is dat OostWest gerichte kanaal nu wel noodig? Ik deed dit ook daarom, omdat, naar ik ver nam, het vervoer per auto ongeveer even duur is als dat per binnenschip, indien het ten minste geen goederen van grooten omvang of groote hoeveelheden goederen betreft, en het KOOPT IN DIT GEVAL EEN GOEDE BRIL OPTIEK- EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91, Telef. 68814. Ook voor Ziekenfondsleden. Kecl.l31S 8 TELEFOON 67619 Verwacht wordt: Meest matige Westelijke tot Zuid-Weste lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Reel. 14852S 20 lederen Maandagavond repetitie Harmo niegezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumen ten beschikbaar. vervoer per auto vlugger is. Ook vroeg ik my af, verdient het geen aanbeveling de uitbrei ding der industriewijk enkel te zoeken langs de Schie, niet alleen aan de zijde, welke voor een flink deel reeds Schiedamsche grondge bied is, maar indien het noodig is en er te gen annexatie geen bezwaren bestaan, ook aan de andere zijde? Mocht dan t. z. t. de kwestie aan de orde worden gesteld voor de uitbreiding van Schiedamsch grondgebied zelf lijd ik niet aan landhonger moet die uitbreiding dan niet meer worden gezocht in de richting van Overschie, dan in die van Kethel o.a. omdat de grens tusschen Schie dam en Overschie ongeveer door het midden van een groot deel van de Schie loopt. Ik zou gaarne zien, dat al deze vragen door B. en W. nog eens goed worden overwogen. Naar aanleiding van mijn opmerking over de hel ling in de straat van de Westvest naar de Koemarktbrug hoop ik, dat het gevaar dat hier wordt toegegeven voor B. en W. een aan leiding zal zijn om te doen nagaan, of met de veranderingen welke in de bedoelde omgeving zullen worden aangebracht, niet met een min der steil maken der helling gepaard kan gaan. De heer v. IERSEL (R.K.) wijst na de rede van mr. Kavelaars allereerst op het feit, dat de begrooting 1936 sluitend gemaakt moet worden met een bijdrage van het Rijk ter grootte van 130.000. Dit bedrag blijft verre beneden betgeen het Rijk zou hebben ge geven volgens het jongste besluit. Volgens spreker zou bij die regeling 291.000 aan de gemeente ten goede gekomen zijn. Spr. vraagt of het meerdere niet te verkrijgen zou zijn bij aandrang door het college van B. en W. op de Regeering. Ook heeft spr. de diverse becijferingen na gegaan, hoe B. en W. aan 130.000 te kort komen. Spr. komt tot de conclusie, dat dit bedrag beter op 150.000 ware te ramen. Beter te veel gevraagd, dan 130.000 ge vraagd met groote kans op een tegenvaller van 20.000. Zal het Rijk, dit bedrag alsnog verstrekken, wanneer deze 20.000 niet uit de belasting van de gemeente zouden worden opgebracht Dan wijst spr. er op, dat de raadsleden in het geheel met zrjn één en dertige 2900 toe gedacht krijgen als presentiegeld in het totaal voor een geheel jaar. Dat is, aldus spr., nog geen 100 per jaar per lid. Spr. geeft B. en W. in overweging om een ruimere regeling te treffen. Het is beter meer raadsvergaderingen te houden met min der belaste agenda's, dan een vast bedrag stellen en dit bedrag op het eind van het jaar onder de leden uit te keeren, naar gelang 't aantal vergaderingen dat ieder lid heeft bij gewoond. Er zal dan geen noemenswaardig bedrag aan presentiegeld méér behoeven te worden uitgegeven dan nu het geval is, met tot resultaat minder overbelaste agenda's en dus kalmer werkwijze van den Raad. Ook uitte spr. zijn klacht over de regeling dit jaar bij de stembureaux voor de Gemeente raadsverkiezingen. Ook is spr. voor een even tueel voorstel tot uitbreiding van het politie korps. In 1932 heeft men 18 man toegestaan van de toen reeds 32 benoodigden. Hoe staat het nu met de veiligheid der stad, nu zij groo- ter is geworden in zielental en oppervlakte? Spr. is tegen een algeheel rijwielverbod in de Branderssteeg, gezien hem niets bekend is wat op gevaar wijst van de zijde der wiel rijders daar ter plaatse. Ook wenscht spr. verlaging van den gas- prijs. Alles moet aanpassen, dus ook de over heidsbedrijven. Hier moet niet gevraagd worden, wordt er winst gemaakt; doch wel: wat kan de burgerij, de bakkers, de slagers, kortom de middenstand dragen! We moeten met alles omlaag'. Ook voor de betere nacht verlichting der buitenwijken komt spr. op. Ten aanzien van de vernieuwing der Spui sluis, hoopt spr. dat het een verbetering van de waterverversehing moge geven in de havens, daar de reuk daarvan dikwijls on dragelijk is geweest. De heer v. d. KRAAN spreekt namens de Chr. Hist, fractie. Spr. brengt hulde aan het college van B. en W. Wij scharen ons vol ver trouwen achter het College. Wij weten, dat B. en W. voor de belangen opkomen. Het vraagstuk der lasten van de werkloosheid mag niet geheel opgelost zijn overeenkomstig de verwachtingen. Het College mag echter dankbaar op het werk terug zien. Het inzicht van het College moet door den Raad worden gesteund. Deze begrooting sluit niet; 130.000 kon niet worden gevonden, daar de burgerij een hoogere belasting niet meer kan op brengen. Het Rijk moet nu bijdragen, doch als het dit nu eens niet doet? Wat dan? Spr. zegt ook, dat in het verslag staat, dat de wethouder van Sociale zaken steeds op de bres staat voor de werkloozen-cursussen. Spr. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K.. Metaaibewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. B.. Gem. Tooneelvereen. „Alberdingk Thym", R. K. Volksbond, half 9. lederenDinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. O. Vredebregt) van 67 uur. Parochiehuis Lekstraat 55. 8.30 uur repetitie mari- „Inter Nos", café De lederen Dinsdag nenzangvereeniging Seinpost. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van halt 9 tot nalf 11 repetitie Kon. Zangvereenigmg Schle- darti's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nalf 9 tot halt 10 sociale ontwikkelingslezing voor leaeD der Sctnedamscne locale Gezellenvereenigmg, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen Vrydagmiddag van tot 6 uur repetitie voor de meisjes van net kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tussenen 8 en 8.30 uur „klaen- ten voor de leden". lederen zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Benan- gers en aanverwante vakken „St. Antnoiuus" van 56 uur zitting van het bestuur. Ge legenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 10 December. Afd. Schiedam R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Ontwikkelings vergadering, 8,30 uur, R. K. Volksbond. 4 Dec.: Tivoli-Schouwburg, De vier Mul- lers (Ned. ind. Tooneel) 8 uur. 7 Dec.: Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8 uur (voor volw.). BIOSCOPEN: Goedgekeurde propramma's tot en met Donderdag 5 December, ln: Luxor: Liefdesrhapsodie (boven 18 Jaar) Grand: lederen avond 8 uur (boven 18 Jaar) Capitol: De kleine kolonel (boven 18 Jaar) City: De kleine kolonel (boven 18 Jaar) Lu- mière: Episode (volwassenen) Roxy: De krib- bebjjter (boven 18 jaar) Thalia: Mannen zon der naam (volwassenen) Victoria: De rozen krans (volwassenen) Olympia: Z(Jn record vlucht (volwassenen) Colosseum: De duivel is een vrouw (volwassenen) Scala: De spionne van Stamboul (volwassenen) Centraal: Harte- dief Corso: Jood Süss (volwassenen). SCHIEDAM, Passage-Theater, 8.15 uur, Shirley Temple in Juffertje Blauwbaard en Rumba met George Raft (volw.) SCHIEDAM, 4 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 4 ƒ1,10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1