NEDERLAND BETAALT BELASTING. ZATERDAG 7 DECEMBFR 1935 rotterdamsch operette GEZELSCHAP. BIOSCOPEN. SCHOOP-BALLET. CABARET VAN STAD EN LANDE. NAT GONELLA NAAR ONS LAND. DE NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG- ROTTERDAM. REPRISE VAN „BOHÈME" TE ROTTERDAM. brand SCHIEDAMSCHESINGEL. ROTT. KATHOLIEK MANNENKOOR. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. DANS EN DECLAMATIE. VERSTEKELINGEN. MUZIEK TE ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HILLEGERSBERG. DE STRAATBELASTING. BERKEL EN RODENRIJS. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. SPREEKUUR WETHOUDER A. VA NRIJN. UIT NIEUW-GUINEA'S ONBEKEND GEBIED. ONTDEKKING VAN NIEUWE VOLKSSTAMMEN. Hoe de heffingen de laatste vier jaar werden verzwaard. TWEE MANNEN ZWAAR GEWOND. In gemeenten van 5000 tot 10.000 inwoners betaalt men bet meest. REMBRANDT'S BURGEMEESTER SIX Van Aerscliot en Boskamp namen tien jaren geleden hiervoor het initiatief. Van Aerschot en Boskamp, de Siameesche tweeling in de N. V. Rotterdamsche Operette Gezelschap, komen Zaterdag 14 December a.s. met de geheel nieuw gemonteerde operette „Vendetta" in den Tivoli-Schouwburg en tevens zullen zij dien avond het feit herdenken, dat tien jaar geleden van hen het initiatief is uit gegaan om dit Rott. Operette Gezelschap op te richten. Een jubileum dus! Tien jaren geleden, het Casino was toen nog In zijn volle glorie, kwamen zij met hun ge zelschap het Rotterdamsche publiek, schaars bedeeld met operettes, vergasten op de ope rette: De Dollarprinses. En in den loop der jaren hebben zij voor een over het algemeen dankbaar publiek heel wat andere Prinsessen en Koninginnen afgewerkt als daar zijn: Caba ret-Prinses, De dansende Prinses, Prinses Madora, Prinses Titipa, de Koningin van Mont martre en Kinderkoningin. Niet altijd zijn wij in de gelegenheid geweest de keuze hunner operettes te apprecieeren en al evenmin konden wij vaak waardeering heb ben voor de van hen bekende „improvisaties Maar dit neemt toch niet weg, dat vooral in hun beginperiode in onze stad het Rotterdam sche publiek van Aerschot en Boskamp gaarne zagen optreden. In die eerste jaren vooral heb ben van Aerschot en Boskamp zonder rivaliteit van twee menschen, die samen comische rol len hebben te spelen, naast en met elkander hard gewerkt. Zoo werden het eerste jaar niet minder dan 30 verschillende operettes opge voerd, waaronder drie in één maand. Vraagt men hun, van welke operettes zg het meeste plezier hebben gehad, dan zijn het vooral „Vendetta", de Koningin van Mont- martre, de Dochter van den Tamboer Majoor, het Witte Paard, Polenbloed en Bajadère. Was 'hun opzet aanvankelijk niet om een vast Rotterdammer te worden, het publiek heeft hen intusschen als zoodanig gemaakt en Van Aerschot en Boskamp zijn daar zeer dank baar voor, temeer daar zij hier altijd een schouwburgdirectie vonden in den heer Van der Lugt Melsert, op wien men steeds staat kan maken. De operette „Vendetta", waarmede het jubileum-jaar zal worden ingezet, heeft men als het ware geheel van" den grond moeten ophalen. Men zal zich herinneren den brand van Arena in den nacht van 14 op 15 Januari 1933. De roode haan heeft dit heele gebouw in asch gelegd en tevens ging alles verloren, tot de muziek-partituren toe, van al hetgeen van Aerschot en Boskamp noodig hadden voor de opvoering van de Operette „Vendetta" op den avond van den 15den Januari, voor welke eer ste voorstelling de zaal was uitverkocht. „Vendetta", waarvan het libretto is samen gesteld door Denn Spranklin en Vada Ennem, die ook de muziek schreef, is thans geheel op nieuw gemonteerd en zal met groot koor en orkest, waaraan plus minus 50 personen hun medewerking zullen geven, voor het voetlicht worden gebracht. In groote monteering in het genre van het Witte Paard zgn vijf nieuwe decors ontworpen, terwijl levende paarden van uit de Rotterdamsche manége ten tooneele zullen worden gevoerd. De leiding van het orkest berust bij Walter Matthies, terwijl naast van Aerschot en Bos kamp o.m. als solisten zullen optreden Willy Vos Mendes, Albert Heinemann en de dames Lotte Bartschat, Wiesje Gheis en Tiny Maroon. Het jubileerende Operette Gezelschap heeft kosten noch moeite gespaard, om weer eens goed voor den dag te komen Na „Vendetta" staat op het program „Bravo Peggy", een revue-operette, welke in Rotter dam nog niet is opgevoerd. De Groene Domino. De Groene Domino. Om dit simpele klee- dingstuk, dat door een dame, die het op een kunstenaarsbal droeg, vergeten en toen de oorzaak werd van een drama, waarin Karl Ludwig Diehl in letterlijken zin grijze haren krijgt, draait deze Ufafilm. Het heele geval is nogal melo-dramatisch en eenigszins deli caat. Bovendien is de regisseur' er niet erg in geslaagd, het technisch op een plan te brengen, dat een verwend bioscooppubliek behoorlijk bevredigen kan. Maar het is het sterke spel, dat alles redt. Diehl keerde, na een tijdlang in Engeland gefilmd te hebben, naaV Duitschland tèrug. Men kan hem ook zien als den tegenspeler van Paula Wessely in „Episode". In „De Groene Domino" heeft hij de zware taak, de rol te spelen van een man, die vrijwillig een levenslange gevangenis straf op zich neemt, om de eer van een vrouw te redden. Achteraf blijkt, dat hij dit deed, terwijl het niet noodig was. Een ander bedreet den moord, waarvoor hij de schuld op zich nam. En het is zijn dochter, die het uitbrengt. Diehl redt door zijn spel veel, dat bij een minder zwak talent hoogst onwaarschijnlijk zou aandoen. Samen met Brigitte Horney geeft hij menig uitstekend moment te genie ten. De film speelt grootendeels in het jaar 1914 en de sfeer werd hier door de regie wel goed getroffen. Men ziet met genoegen den goeden ouden tijd herleven. Een film voor volwassenen. In het bijprogramma van Luxor Palast, waar „De Groene Domino" gaat, is nog een interessante film over de bouwkunst van Azteken en Maya's opgenomen, alsmede een beschaafd variéténummer. Trudi Schoop, die 17 December a.s. met haar gezelschap uit Le Havre naar Amerika ver trekt voor een toumée van 56 maanden door de Vereenigde Staten, zal onder auspi ciën van impresario Ernst Krauss volgende week een afscheids-toumée door ons land ma ken. Te Rotterdam zal Trudi Schoop Donderdag 12 December in den Grooten Schouwburg optreden. Er zullen nieuwe nummers ter opvoering komen. Zooals gemeld geven Jan van Riemsdijk en Koos Speenhoff onder dezen titel een drietal avonden op 10, 11 en 12 December in Rotter dams Tivoli. Behalve deze veteranen van het .Nederl. Cabaret" zelve zullen ook medewer king verleenen: Mevrouw Speenhoff-Prins; mevr. van Riemsdijk en mevr. Ceesje Speen- hoff-Rienks. De .vermaarde jazz-muzikant Nat Gonella met zijn vijf Georgians zal een tweede tour nee door ons land maken, te beginnen in Utrecht op Zondag 22 December. Op de beide Kerstdagen is de band resp. in de Doelen te Rotterdam en in Diligentia, den Haag» Laatste wegvak onder Delft over enkele weken onder handen. In de maand Januari van het volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van het laatste wegvak in den nieu wen Rijksweg van s-Gravenhage naar Rotter dam onder de gemeente Delft, waarvan de aanbesteding de vorige maand heeft plaats ge- hDe uitvoering van het werk is toen opgedra gen aan D. Verstoep te 's-Gravenhage. Volgens het werkplan moe^ de geheele weg in de eer ste helft van 1937 gereed zijn. het volgende. Het wegvak, dat zich uitst tusschen den Pauwmolen te Dekgauwenhe Shellstation bij de Brasserskade te De ft wordt ongeveer gelijk aan de reeds voltooide gedeelten, doch aan de veilig ei verkeer zal grootere aandacht worden besteed De beide rijbanen, die elk 7 meter breed zijn, worden n.l. gescheiden door een driemeter breede beplante strook, welke moet dienen o verblinding te voorkomen door de lampen v tegemoetrjjdende auto's. Voorts zal naast elke rijbaan een strook worden vrijgehouden voor het parkeeren van defect geraakte auto s. Van de 5 in dit wegvak liggende kunstwerken is een drietal reeds sinds eenigen tijd gereed ge komen. De vierde brug komt deze maand gereed, terwijl men met den bouw van het viaduct aan de Brasserskade een aanvang heeft gemaakt. Het belangrijkste en laatste kunstwerk van den geheelén weg is de overbrugging van de Rotterdamsche Schie bg Overschie. Dit viaduct krijgt een lengte van 350 meter met aan weers kanten 135 meter lange opritten. Aan dit viaduct zullen worden verwerkt 5500 M3 beton; 760.000 K.G. wapeningsijzer en 100.000 K.G. profielijzer. Naar men ons mededeelt, zullen de Italianen Woensdag a.s. 11 dezer een reprise brengen van Puccini's lyrisch drama „Bohème", welke verklanking tot dusver het hoogtepunt van het seizoen vormde. Hedenmiddag te circa kwart vóór twee is brand uitgebroken in het atelier van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschesingel. Met twee stralen op de waterleiding is de brand gebluscht. Zondagmiddag a.s. om half 5 in de zaal van het Paviljoen, Slagveld, korte repetitie, ter wijl a.s. Maandagavond om kwart over 8 alle leden worden verwacht in de zaal van de Witte Sociëteit, le Weenastraat. Gedurende de maand November werd het bureau bezocht door 129 jongens en 18 meis jes, w. o. resp. 72 en 12 nieuw ingeschrevenen. Voorts werd ten behoeve van 39 jongens en 4 meisjes een medisch-psycho-technisch on derzoek ingesteld en werden aan 32 jongens en 4 meisjes beroepsadviezen en aan 18 jon gens en 4 meisjes studieadviezen verstrekt. Het bureau is gevestigd in het Oude Raad huis, Kaasmarkt 4 en dagelijks geopend van 1 tot 3.30 mir (behalve Zaterdags) en Dins dags- en Donderdagsavonds van 6 tot 8 uur. Netty van der Valk en Francien Koote- Gerrese geven in samenwerking een avond van dans en declamatie, waarbij de keuze der teksten in overeenstemming is geschied met het programma van de danseres. Aan deze uitvoering op Dinsdag 10 December in de Tivoli-bovenzaal te Rotterdam werken aan den vleugel mede Dini Ylstra en Marte Frankfort. Met het Roemeensche s.s. „Mount Penteli- con" zgn een Rus en een Roemeen meegeko men die zich te Londen asm boord hadden verstopt. Zg zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld. De pianist Smeterlin geeft Dondgrdag 26 December een populaire Chopin-matinée in de Doelen-zaal des middags te half drie. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 6 December. BEVALLENC. A. T. ClaasenMiddelweerd d. - J- J- Suurbach-van Dyk d - H. Boudewijns V. d. Wal d. C. van Galen—de Haan z A. Schinkelshoek—Gutteling d. j. m. H. Mas tenbroekvan Zon d. C. S. M. Bouwmeester Schaeckmamn d. P. OomsComimijs d. <j. VerzhdenBenthem d. M. L. ter HorstHoos z D. Theunissen—Touw z. A. c. Visser- de Roo d. M. van Dorpel—Muntz d. D. VermaatIzarin d. J- F. Schouten—Breijer z. E. M. v. d. Heuvel—van Kempen d. s. Putters—de Waij d. C. F Schuit—Ris d. P. Piket—Hansier d. J- J. Rmjs—Boerop z. w streefkerkOoms z. M. C. van Maurik _t"„1 tins d. A. v. d. Ouden—Trapman z. G J BiesheuvelKnegt d. T. Korendijk Valk z. E. v. d. Valk-v. Dorp d. J C. Valk- OVERLEDEN'' M. v. Riemsdijk wed. v. W. j. I J. Ritmeester VUfschaft M j. P. wnU^rs £'14 'd. - A. Schaap vr. v W. Lenos 76 j. C. Metz wed. v. C. Schalkjw J Douwe vr. v. M. Stoorvogel 45 j. - M' men wed. v. D. v. d. Korput 6o j. „Ja, dat is uitstekend Laat ons zeggen om vier uur Met een gestolen auto op roof uit. De 45-jarige chauffeur G. v. S. recidivist en gedetineerd heeft zich te verantwoorden ge had ter zake van diefstal. In den avond van 9 October was verdachte er met zijn vriend M. A. v. d. W. per fiets op uitgetrokken, ten einde in de dorpen in de omgeving van Rot terdam zijn slag te slaan. De beide mannen waren eerst naar Ridderkerk gereden, waar zij een tot garage ingerichte schuur open braken en er ten nadeele van den monteur M. v. d. Staay eenige gereedschappen uit wegnamen. Met die gereedschappen reed men naar Rijsoord, waar gestopt werd voor de garage van den bode J. den Koning aan den Pruimendgk. Hier werden de gestolen gereed schappen gebruikt om de garagedeuren te openen en vervolgens hebben de beide man nen met de vrachtauto van den bode hun weg naar Oud -Beijerland vervolgd. Daar heeft v. d. M. den wagen even verlaten, om binnen te dringen in de woning van den metselaar H. Bakker. Dat was heel gemakkelijk,» want de deur van een aangebouwd bakhuis was niet op slot. Van der M. drong door tot in de kamer, waar de metselaar lag te slapen. Daar bevonden zich ook de kleeren van zijn beide zoons en uit diens zakken heeft v. d. M. de portemonnaie gehaald. Daarmede spoedde hij zich weer naar de auto en nadat de inhoud van de portemonnaies te zamen ongeveer 14.was gedeeld, reden zij naar Rotterdam terug. Dicht bij de stad verlieten zij den vrachtwagen, nadat ieder zich nog van eenige pakjes koffie, die in de bodewagen aanwezig waren, had voorzien. Het O. M. vertegenwoordigd door mr. F. M. Wilbrenninck zeide in zijn requisitoir, dat het juist gisteren gelukt was v. d. M„ die nog voortvluchtig was, aan te houden. Deze man heeft nog een vonnis van anderhalf jaar te goed en zal zich bovendien binnenkort wegens dit feit hebben te verantwoorden. Wat dezen verdachte betreft, de man heeft reeds een aantal straffen achter den rug. Hij was nog slechts korten tijd uit de gevangenis ont slagen, waar hij een straf van vier jaren had uitgezeten, toen hij dit misdrijf pleegde. Het O., M. eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. Onvoorzichtig met waschgoed Op 29 October had de 19-jarige Pietertje V. te Barendrecht voor haar grootmoeder de wasch gedaan. Het waschgoed had zij op een lijn boven het fornuis te drogen gehangen, doch daarbij had zij verzuimd van knijpers gebruik te maken. Toen zg de woning, in ge zelschap van haar moeder en haar grootmoe der had verlaten, schijnt, doordat twee deuren tegen elkaar open stonden, het waschgoed van het lijntje te zijn gevallen. Het was terecht gekomen op het brandende fomuis. Eenigen tijd, nadat zij waren weggegaan, roken de buren een sterke brandlucht. Men was toen gaan kijken en vond het waschgoed in ver koolden toestand, terwijl de kamer vol rook stond. Het 19-jarige meisje stond nu terecht we gens het door haar onvoorzichtigheid veroor zaken van brand. Nadat in deze zaak eenige getuigen waren gehoord, heeft het O. M. er op gewezen, dat verdachte wel meer onvoor zichtig is geweest. In het huis, waarin zij dienstbode is geweest, was tweemaal brand uitgebroken. Zij behoort nu een les te hebben en het O. M. eischte 25 boete subs. 10 dagen" hechtenis. Eigen salaris verhoogd. Vervolgens heeft terecht gestaan de 40-ja- rige boekhouder A. v. d. B. uit Rijsoord, die er van verdacht wordt in de jaren 1930/35 een bedrag van 1850 te hebben verduisterd ten nadeele van een houthandel, bij welken verdachte in betrekking was. Deze houthan del, die gefinancierd wordt door de firma Van Schijndel te Rotterdam, werkte den laatsten tijd met verlies, hetgeen voor de firma aan leiding was eens een boekonderzoek te doen instellen. Het bleek toen, dat de boekhouding niet geheel in orde was, en dat er een belang rijk tekort in de kas was. Dit tekort bedroeg meer dan de 1850, die verdachte ten laste waren gelegd. Verdachte bekende de feiten. Omdat hij van zijn weekloon niet kon rond komen, had verdachte zichzelf een loonsver- hooging van 5 per week toegekend, die hij echter op andere wijze in de boeken verant woordde. Daarnaast had hij nog een bedrag van 250 uit de kas genomen, ten einde aan zijn verplichtingen als borg te kunnen vol doen. t Het O. M. eischte, nadat twee getuigen wa ren gehoord, 50 boete subs. 20 dagen hech tenis, benevens 6 maanden gevangenisstraf, echter voorwaardelijk met een proeftijd van jaren. De verdediger, mr. J. van Drooge uit Dord recht voerde aan, dat ook de beide directeuren meer uit de kas namen, dan hun door de firma Van Schijndel was toegestaan. Zij had den verdachte opdracht gegeven, om die gel den op andere wijze in de boeken te verant woorden. Verdachte heeft dit gedaan, maar tevens effende hij op die manier het pad, dat hem ten slotte in de verdachtebank heeft gebracht. Pleiter dankte het O. M. voor zijn mild requisitoir en drong er bij de rechtbank op aan, dat deze overeenkomstig vonnis zal wijzen. Uitspraken 17 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: F. J. van D. 24 jaar varensgezel en B. J. H. 33 jaar hulpbrander, wegens d.efstal en me deplichtigheid daaraan van artikelen uit eta lagekasten van winkels aan den Nieuwe Bin nenweg, tot respectievelijk 4 en 6 maanden gevangenisstraf. F. D. P. 53 jaar caféhouder, wegens het doen opmaken van een valsche reispas verdach te, die van Belgische nationaliteit is had ge tracht op naam van een zwager een Neder- landsclje pas te krijgen tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis, benevens 1 maand hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar J. J. M. D. 44 jaar behanger, wegens valsch- heid in geschrifte verdachte had eenige inkomsten voor den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon verzwegen tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bgzondere voorwaarde, dat verdachte binnen twee jaar een bedrag van 150 van het teveel ontvangen bedra^ aan ondersteuning zal terugbetalen. D B 24 jaar expeditieknecht, wegens valschheid in geschrifte, gepleegd ten aanzien van eenige vrachtbrieven, tot 4 maanden ge vangenisstraf. J K. 60 jaar en C. S. 31 jaar beiden koop man te Amsterdam, wegens het gelegenheid geven tot hazardspel, gepleegd te IJsselmonde tot resp. 2 en 1 maand gevangenisstraf. F. S. 19 jaar loswerkman te Spijkenisse, we gens het afleggen van een valsche verklaring tegenover den politierechter, tot 1 maand ge- In ons bericht omtrent de wijziging van de straatbelasting was de conclusie getrokken, dat de straatbelasting op 1 Januari voor de geheele gemeente met 50 pet. zou worden verhoogd. Zulks is niet juist. De verhooging gaat slechts in voor de groep, voor wie in 1932 nog maar een gedeeltelijke verhooging was ingevoerd. Bedoelde groep wordt nu met het nieuwe jaar mede voor het restant van 50 pet. aangeslagen. R. K. VOETBALVEREENIGING T. O. G. In de laatst gehouden algemeene vergade ring van de R. K. Voetbalvereeniging T.O.G. werden de jaarverslagen uitgebracht, welke getuigden van een opgewekt verenigings leven en goede verstandhouding. Het finan cieel verslag wees een batig saldo van 20 aan. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Th. v. Rutten en G. v. Ejjk, terwijl tot nieuwe bestuursleden gekozen werden de heeren: B. Hulst Czn., en G. P. Vermeulen. Tot leden der elftalcommissie werden be noemd de heeren G. P. Stigt en C. v. Bal- kom, terwijl een -derde lid door het bestuur zal worden aangewezen. Uit het tweede elftal werd een ccgnmissie benoemd, wélke trachten zal de onkosten bijeen te krijgen voor een speler van dat elftal, die bij een wedstrijd een beenongeluk gekregen heeft. Hierna werd medegedeeld, dat een nieuw terrein ingehuurd is. In verband met herhaald niet-opkomen van jüniorelftallen, zal, indien dit niet ver andert, een vijfde seniorelftal worden inge deeld. VOETBAL. Door de elftallen van de R. K. voetbalver eeniging T.O.G. worden a.s. Zondag ge speeld de wedstrijden VlaardingenTOG 1; TOG 2Aeolus 2; TOG 4BSV 2; Aeolus a —TOG a. De wethouder van Onderwijs en Sociale Za ken, de heer A. van Rgn, zal inplaats van op Woensdag, spreekuur houden op Donderdag 12 December a.s., van 7 tot 8 uur n.m. AANBESTEDING. Vrijdag 13 December zal ten Stadhuize worden aanbesteed het leveren en slaan van 42 vloedpalen in de Oude en de Kon. Wilhel- minahaven, met inbegrip van het trekken van 42 stuks oude palen en paalstompen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van Wgk, Westnieuw- land 86, rijwielplaatje; A. Hess, Dahliastr. 8, zilveren ketting; Verburg, Broekweg 172, portemonnaie met inhoud; Hoogendijk, Patr. Dwarsstraat 16, rijwielplaatje. VERKOCHTE SCHEPEN. Ten overstaan van notaris van der Feltz werden de volgende goederen verkocht: 1. Een góed onderhouden Woon- én Win kelhuis aan de Eendrachtstraat 54 en daar achter staande slachtplaats aan de Dwars- bleekstraat nr. 29 te Vlaardingen, te zamen groot 1 are en 49 centiaren. Geveild voor 2500. Opgehouden. 2. Een goed onderhouden Woonhuis aan de Leliestraat nr. 18 te Vlaardinger-Ambacht, groot 87 centiaren. Geveild voor 2200. Daar op verkocht. 3. Een Fabriekspand aan de Bleekstraat nr. 58/7 te Vlaardingen, groot 1 are en 96 cen tiaren. Geveild voor ƒ1500. Afgemijnd op 4500. RIJWIELEN VOOR GEMEENTEDIENST Vrijdagmiddag had ten Stadhuize de aanbe steding plaats van het in huur verstrekken van 26 rijwielen voor den gemeentedienst in het jaar 1936. Ingekomen waren 2 biljetten, n.l. van de firma Bafcker Zn., (Benzo) voor 22 en van den hèer Kuchler, rijwielfabriek .Excel sior", voor ƒ24.60 per stuk. Gunning aange houden. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM AFDEELING VLAARDINGEN. Op de gehouden grooten schietwedstrijd van 75 tot en met 30 November j.l. te Bodegra ven, behaalde de Korps Schutters uit de B. V. L. Vlaardingen, namelijk de heeren T. van der Caatj, 50 p., R. van der Plas 47 p., J. van Roon, 48 p., J- H. Elen 46 p. en KI. Groeneveld 46 p. Totaal 237 punten, waar door zij in bezit komen van den 4en prijs, welke zal worden uitgeerikt op Vrijdag 13 December a.s. te Bodegraven. Naar wij vernemen, worden er weder plan nen beraamd een Kringschietwedstrgd te houden in Z. H. West, waaraan alle scnut- ters van iedere afdeeling kunnen meeschieten, en daar voor ook persoonlijke prijzen zullen worden beschikbaar gesteld, De voorloopige toezeggingen van de afd. Schiedam, Overschie, Maassluis, Hoek van Holland, Maasland en Vlaardingen zijn reeds gedaan en meerdere afdeelingen zullen volgen, R. K. SPORTVEREEN. „VLAARDINGEN". Afdeeling voetbal. Programma voor a.s. Zondag 8 December. Vlaardingen 1—T. O. G. 1, aanvang 2 uur; Vlaardingen a Excelsior a, aanvang 12 uur; B. S. V. aVlaardingen b, aanvang 12 uur. j De aandacht wordt gevraagd voor den - strijd Vlaardingen 1T. O. G. 1. we speeld wordt op het terrein aan c e sluisschen Dijk. T. O. G. is mededinger voo de bovenste plaats en staat bekend als taaie werkers, zoodat dus een spannende kamp te wachten staat. R. K. sportliefhebbers a.s.; Zondag allen present. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd op de Rgkspostspaarbank ingelegd 31805.57 en terugbetaald 22022.35, dus meer ingelegd dan terugbetaald 9783,22. OPLICHTINGEN. Donderdagmiddag is zekere J. V. S. door de politie van Nieuwpoort in Schoonhoven, waar hij woonachtig is, gearresteerd, als ver dacht van oplichting. Van S. is agent van een wettelijk geoorloofde spaarbank en heeft in deze functie, van verschillende personen, spaargelden in ontvangst genomen die hij echter niet heeft afgedragen. Hij was des mor gens pas uit de gevangenis te Rotterdam ont slagen waar hij een maand heeft moeten brommen wegens diefstal. De politie heeft alhier aangehouden zekere S. in den laatsten tijd woonachtig te Eindhoven, verdacht van het plegen van op lichtingen, ook in Schoonhoven. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is op trans port gesteld naar de Bilt, alwaar hij een ver hoor zal moeten ondergaan inzake verduiste ring. Jack Hides, de 28-jarige leider van een pa trouille, welke het onbekende gebied van Pa poea sedert langen tijd exploreerde, vertelde bij zjjn terugkomst te Port Moresby (Nieuw- Guinea) zeer interessante bijzonderheden, waarvan de „Str. Times" een en ander mee deelt. Het resultaat van deze expeditie was, dat het geheimzinnige land, hetwelk nog acht maanden geleden onbekend was, thans bekend geworden is als een gebied, dat bewoond wordt door een primitieve bevolking van min stens honderdduizend menschen met een licht- getinte huid, die den grond bewerken met hou ten spaden. De expeditie trok over drie bergketenen met een hoogte van 11.000 tot 14.000 voet, talrijke rivieren, met inbegrip van de water scheidingen van de Fly, de Purari en de Ki- kori, waarbij z;eer groote ontberingen werden geleden. Dikwijls hadden de deelnemers ab soluut niets te eten, terwijl zij daarbij de aan vallen van vijandelijke stammen moesten af weren. Hun tenten waren door de regens ten slotte onbruikbaar geworden, en zij moesten onder rotsblokken of onder andere beschut tingen "in het bosch slapen. Toch stierven slechts twee der inheemsche deelnemers. Het interessantste moment, dat Hides be leefde, was toen hij, nadat twintig dagen waren besteed aan het uithouwen vair een weg door een kalkgebergte van 8000 voet hoogte, waar niet het minste water of eenig voedsel werd aangetroffen, in een boom klom en een tallei zag, die zich over een afstand van twintig tot dertig mijlen uitstrekte, met op vele plaatsen op de hellingen gecultiveerd land. „Het was een streek, welke wü reeds lang hoó^^Vmr?5, zefde t?ftfes?Wïf (Malden af naar de vallei en bevonden ons weldra tus schen duizenden inboorlingen, met een Azia tisch type, dat nog niet bekend was: korte menschen met bruin-getinte huiden, en groote raagbollen, versierd met bloemen. Velen hun ner droegen pruiken, welke er als hoofddek sels van kozakken uitzagen. Anderen hadden tanden van dieren in hun neusvleugels. Hier waren geen gemeenschappelijke dorpen. De lieden gevoelen zich volkomen onafhankelijk, en dulden geen inmenging van anderen. Missie-expeditie. Een expeditie van de missionarissen van het Heilig Hart werd van Darwin naar Port Keats gezonden, om een nieuwe missie te vormen voor de inboorlingen in de woeste streek van de Fitzmaurice-rivier in het noor delijk gebied. Deze expeditie kwam op vriendschappelijke wijze met de inboorlingen in aanraking, en inmiddels werd reeds een aanvang gemaakt met den bouw van een tehuis voor de missie. In de laatste jaren was Port Keats een e- rucht oord, waar zeer veel moeilijkheden wer den ondervonden. Verscheidene Europcanen en Japanners werden daar vermoord. Uitgewon derd Arnhem Land .is die streek het eege gedeelte van het noordelijk gebied, Australische inboorlingen nog in den staat worden aangetroffen. De expeditie van de missie, die Darwm in twee loggers verliet, maakte een o reis naar Port Keats, dat ongev e j zuid-westelijk van Darwin ge eg t,en plaats voor den zetel van de missie werd ge kozen aan de zuidzijde van de haven, en men is thans bezig met het vellen van hout voor hét gebouw van de missie. Een weg wordt door het bosch aangelegd, terwijl op vele plek ken putten geboord worden. Het gebouw van de missie zal aan een prachtige baai van den oceaan verrijzen, waar een uitstekend lan dingsterrein voor vliegtuigen zal worden aan gelegd. Voordat de expeditie Darwin verliet, was het bericht van het vertrek reeds bekend onder bijna al de verschillende stammen van inboorlingen door de geheimzinnige „bosch- telegraaf". Binnen vier dagen na de landing van de missionarissen, kwamen de inboorlin gen, die zich verscholen hadden en bespied den wat er gebeurde, uit het bosch te voor schijn. Zij brachten veel meer kleine kinderen mede, dan zij zelf in aantal waren, om de missionarissen dezen te laten zien. Al de in boorlingen zagen er wel doorvoed uit en ge zond. Verwacht wordt, dat de msisle veel van de levenswijze der inboorlingen in dit gedeelte van de kust zal laten zooals die thans is. Ge hoopt wordt, dat zij hen zal aansporen om in de gebieden van hun stammen te blijven. Wan neer de missie met de voorbereidings-werk- zaamheden gereed is, zal zij de inboorlingen aanmoedigen, om landbouw te beoefenen. vangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In een zaak van J. v. M. 52 jaar koopman te Rinteloord, die in verzet gekomen was van een vonnis van de rechtbank, waarbij hij we gens het uitlokken van valschheid in geschrifte verdachte had zijn knecht opdracht gege ven, om door zekere manipulaties met de du plicaten van de geleibiljetten, het mogelgk te maken, dat een kwantum aardappelen, dat hij aan boord had, zonder dat daarvoor de heffing was betaald, aan de afnemers kon worden af geleverd, was veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf, heeft de rechtbank het vonnis bekrachtigd. Bij de werkzaamheden aan het te graven Amsterdam-Rijnkanaal te Wijk bij Duurstede heeft hedenmiddag omstreeks twaalf uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij de stortplaats voor grond is een der vijf-tons-kipkarren omgeslagen en terecht ge komen op twee in de nabijheid staande arbei ders, n.l. den werkbaas Nieman uit Wijk bij Duurstede en een arbeider, uit Siddeburen af komstig. Beide mannen werden ernstig ge wond. Zij zijn naar een der ziekenhuizen te Utrecht vervoerd. Naar aanleiding van eenige gegevens, op genomen in aflevering 9 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden onlangs reeds eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende den toenemenden druk der gemeentefondsbelasting sinds haar invoering op 1 Mei 1931 als gevolg van den voortdurend ongustiger geworden financieelen toestand van een groot aantal gemeenten. In vervolg hierop kan thans melding worden gemaakt van het zoo juist verschenen „Over zicht van den belastingdruk over het belasting jaar 1935/1936". Deze publicatie, bewerkt door ditzelfde Bureau en uitgegeven door de N.V. Drukkerij Albani, 's-Gravenhage, bevat in een tiental tabellen 'n aantal gegevens betreffende elk der belastingen, die door Rijk, de provin ciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, met behulp waarvan het onder meer mogelgk is voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting hier voor in elk der 1.064 gem. verschuldigd is. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is blijkens de inleiding tot deze publicatie gedaald van 317 over 1931/1932 tot 32 over 1935/1936, terwijl het aantal ge meenten met het hoogst mogelgk aantal op- oenten in dit tijdvak is gestegen van 30 tot 625. Voor de overige belastingen zijn de ver schillen ook belangrijk. Zoo is het aantal ge meenten, waarin geen opcenten op de ver mogensbelasting worden geheven, die recht streeks aan de gemeente ten go- 'e komen, gedaald van 524 over 1931/1932 tot 106 over 1935/1936- Daarentegen is 't aantal gemeenten, met het hoogst mogelijk aantal opcenten op deze belasting gestegen van 451 tot 89 Het aantal gemeenten met hoogste aantal opcenten op de grondbelasting is van 1931 op 1935 gestegen van 760 tot 1.038 voor gebouwde en van 809 tot 1.044 voor ongebouwde eigen dommen, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten op de personeele belasting in dit tijdvak is toegenomen van 13 tot 543. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten cp deze belasting worden geheven, daalde van 198 tot 17. Verder is het aantal gemeenten met een wegen-, str-at-, vaart- of rioolbelasting ge stegen van 183 over 1931 tot 325 1935; in hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeenten met een baatbelasting toe van 61 tot 98 en het aantal gemeenten met een belasting op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden van 402 tot 535. Daarentegen is het aantal gemeen ten met een zakelijke belasting op het bedrijf gedaald van 90 tot 79 terwijl nog slechts enkele gemeenten een belasting heffen op- de verzeke ring tegen brandschade, op openbare aankon- di gingen of op bouwterreinen.. Een logeer- gastenbeiasting is tot dusver in geen enkere gemeente ingevoerd. Over de jaren 1931/1932 tot 1935/19! 3 wordt verder in een grafiek een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor een inkomen var. f 5.000.— in de verschillende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 1931/1932 en 1932/1933 in de gemeente met den laagsten druk, gevormd door de Rijksinkomsten- en gemeentefondsbelasting in hoofdsom en op centen 4,83 pet, van dit inkomen betaald moet worden en in de gemeente met den hoogsten druk 8.07 pCt. Over de jaren 1933/ 1934 en 1934/1935 zijn deze bedragen resp. 5,55 en 8,80 pCt. en over 1935/1936 resp. 6,57 en 9,19 PCt. Uit het verloop der lijnen, die op de grafiek tusschen deze uitersten getrokken zijn, is duidelijk te zien, dat in den loop dez jaren een groot aantal genieenten moest overgegaan tot wijziging der classificatie en verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting, waaruit opnieuw de invloed van de ongunstige tijdsomstandigheden op de finan ciën der overheidslichamen merkbaar is. In een tweede grafiek wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor enkele groepen van ge meenten, waaruit onder meer blijkt, dat in ver houding tot de andere groepen de belasting druk voor de groep gemeenten beneden 2.001 inwoners het laagst en voor de groep gemeen ten van 5.00110.000 inwoners het he ogst is. Ten slotte komen in de inleiding nog enkele gegevens voor, waarbij de progressie tot uit drukking wordt gebracht, die voor de Rijks inkomsten-, gemeentefonds- en verdedingsbe- lasting geldt. Zoo betaalt een gehuwde zonder kinderen bij inkomen van f 800.minstens 0,45 en hoogstens 1,66 pCt. van dit inkomen aan Rijksinkomsten- en gemeentefondsbelas ting te zamen, terwijl bij een inkomen van f 500.000 minstens 35,48 en hoogstens 43,72 pCt. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000.moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting te zamen minstens 0,13 en hoogstens 0,16 pCt van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een ver mogen van f 12,5 millioen dit het geval is voor resp. 0,88 en 0,98 PCt. van dit vermogen. Voor meer uitvoerig*3 bijzonderheden zg naar meergemeld ^Overzicht van den Belastingdruk over 1935/1936 verwezen, waarin ditmaal voor de eerste maal eenige aanwijzingen zijn opge nomen, die voor een doelmatig gebruik der verschillende belastinggegevens van nut kunnen zün- Over Rembrandt's portret van burgemees ter Jan Six, dat bij Christie te Londen onder den hamer komt, deelt men ons nog het vol gende mede: Het laatst is de ets in veiling geweest bjj Mensing en Zn. (firma Frederik Muller en Co.) in 1928 bij de veiling van de collectie- Six. Deze ets heeft toen 90/000 gulden opge bracht, zoodat de koopprijs met inbegrip van de veilingkosten ongeveer 100.0QO gulden heeft bedragen. In 1929 is de ets tentoonge steld geweest op de Exhibition of Dutch Art in Burlington House te Londen. Als verkoopprijs van deze kostbare ets wordt thans in den catalogus van Christie aangegeven een bedrag van 8200 pond ster ling. Bij deze opgave wordt geen rekening gehouden met de devaluatie van het Engel- sche betaalmiddel, waardoor de schijn gewekt wordt, alsof de opbrengst in 1928 te Amster dam veel lager is geweest. Volgens den huidi- ken koers van het pond sterling heeft de op brengst in 1928 echter geen 8200 pond sterling doch ongeveer 14.000 pond sterling bedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2