BEGROOTING IN DEN RAAD. „Waar dat wiel draait" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 58ste JAARGANG. DINSDAG 17 DECEMBER 1935 No. 17434 STADSNIEUWS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 de vergunningskwestie. EINDELIJK DE CIJFERS ZELF! NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN SCHEEPVAART. KETHEL. HOUDT DEN GOEDEN KOERS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; Per naaand f 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco Per Pos* bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN ziJn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. ae Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ct. BO contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusscben den tekst dubbel adv.t&rief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Llefdadlg- heldsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.B0; 10 regels ƒ1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500— bij overlijden door een ongeval; f 500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; 75— bij verlies 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; ƒ25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. van een wijsvinger Verweer van den heer van Duinhoven. In ons verslag var. de Gemeenteraadszitting in de Nieuwe Schiedammer, d.d. 11 Dec. be richtten we reeds, dat de heer van Duin hoven, tijdens den avondzitting van den Raad op 10 December een verweer heeft gegeven Het lijkt ohs, terwille van de objectiviteit juist, gezien wij het antwoordt van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders pu bliceerden, hieronder het verweer van den heer van Duinhoven weer te geven. In de Raadsvergadering d.d. 10 Dec. las de heer v. D. een verklaring af, waarvan we als de meest markante punten alsnog ont- leenen: Mijnheer de Voorzitter. Genoemde Bond is van oordeel, naar aan leiding van het ,,officieele Gemeenteraads- verslag van de vergadering van 8 Novem ber j.l. aanmerkingen op mijn mededeelingen inzake het afdeelingsbestuur te moeten maken. Dat het door den Bond gelezen verslag niet „officieel" is de hoofdbestuurders en af- deelingsbestuurders blijkbaar onbekend. Intusschen heb ik niet gesproken zooals de Bond mij laat zeggen, n.l. dat „de leden" tegen den inhoud van het afdeelingsadres ern stig bezwaar hebben. Ik heb in de vergadering van 8 November woordelijk gezegd: „een aantal leden, zeker de groote meerderheid, heeft tegen uitbrei ding van vergunningen ernstig bezwaar". Voorts schrijft het Bondsbestuur, dat in de ledenvergadering van 15 October in Musis Sacrum gehouden, het voorstel is aangenomen om het uitbreidingsvoorstel van B. en W. te Ondersteunen. Ik laat hier volgen een gedeelte van de beknopte notulen van de ledenvergadering van 15 October te Schiedam, voorkomende in het officieele orgaan van den Nederlandsche Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters genaamd „Ons Belang", waar het be treffende punt inderdaad aan de orde schijnt te zijn geweest. Hierover wordt gezegd: „Vervolgens wordt den leden gevraagd hun meening eens te zeggen over het even tueel te verhoogen maximum van het aan tal vergunningen alhier. Door de belang hebbenden van weerszijden wordt breed voerig van gedachten gewisseld, tot ten slotte de voorzitter hieraan een einde maakt en mededeelt, dat het bestuur alles zal doen, wat door de groote meerderheid der vergadering verlangd wordt." Wat de meerderheid verlangde, vermelden de notulen niet Mijnheer de Voorzitter, ik ben gemachtigd een verklaring van drie op de vergadering van 15 October aanwezig geweest zijnde leden. Deze verklaring luidt als volgt: Vrijdagmiddag om drie uur op 6 Decem ber 1935 kwamen eigener beweging in ge bouw Hoogstraat 178 de leden van de ver- eeniging „Nederlandsche Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slijters", afdee- ling Schiedam, de heeren Nesse, de Koning en de Weter, welke hun verontwaardiging te kennen gaven over het adres dat door genoemde vereeniging aan den Raad gezon den is, een en ander naar aanleiding van de gehouden Gemeenteraadsdebatten betref fende vergunningsuitbreiding. De drie oudste leden der afdeeling heb ben de vergadering op 15 October 1935 in Musis Sacrum bijgewoond. De heer Nesse verklaarde in de vergade ring van caféhouders 0p 15 October bij punt 5 te hebben gezegd, dat uitbreiding van het vergunningsaantal in dezen tijd zelf moord beteekent voor de vergunninghouders Tegen uitbreiding verklaarden zich even eens de heeren de Water en de Koning. Er is in de vergadering over het betref fende punt, toen dit aan de orde kwam, niet gestemd. De vergadering, bezocht door 15 leden plus het bestuur zou zeer waarschijnlijk 't voorstel van het bestuur hebben verworpen. De heer Nesse verklaarde, dat volgens zijn meening de Bond van genoemde leden opzettelijk verkeerd door den secretaris der afdeeling Schiedam, de heer Sommer, die een gepachte vergunning heeft, is ingelicht en vindt dit diep treurig. Volgens de heer Nesse en de andere heeren heeft de heer van Duinhoven de toestand van de caféhouders juist in den Raad weer gegeven. Voorts is door een lid een brief naar den secretaris van het hoofdbestuur, mr. Hollan der gezonden, waaraan ik o.m. ontleen. „Daarom Is het voor het bestuur van de afdeeling zoo onverantwoordelijk, om U Mr. Hollander, een leugenachtig verslag te verstrekken. Dit geeft te denken en nood zaakt mij te protesteeren .en van mijn ver ontwaardiging over deze handelswijze ken nis te geven? Wanneer dus de Bond aan den Raad schrijft: „Op het bestuursvoorstel zijn geen aanmer kingen gemaakt", dan is dit lichtelijk in strijd met de juistheid. Ik heb hier een lijstje met 16 namen van vergunninghouders, leden van meergenoemden Bond en afdeeling, die onderschrijven, wat door mij in de Raadszitting van 8 November is medegedeeld. Deze ljjst ligt hier voor het College van B. en W., de Raadsleden en de Pers ter inzage. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van: J. P. M. Scholte om vergunning tot oprichting van een autoslooperij met bewaarplaats van oud ijzer e. d. op het terrein aan de Ridderkerksche- straat 21, kadaster Sectie L. no. 2664, met daarbij behoorende bergplaatsen. Dit verzoek is met de bijlagen op de secreta rie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag 31 December 1935 des voor middags ten 11.30 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 17 December 1935. WINKELWEEK GROENELAAN. De eerste trekking. Gisteravond heeft in de Groenelaan de eerste trekking plaats gehad van het bonnen systeem der Groenelaan-winkelweek. Dit ge schiedde op humoristische wijze. In de Groenelaan voor het huis van den voorzitter was een versierd podium opgesteld, waarop twee personen in „ouwe tjjers"-costuum met stokken in een kuip met loodjes stonden te roeren. De trekking geschiedde door een jongetje van 2% jaar, getooid met de aan deze winkelweek onafscheidelijk verbonden hoogen hoed. Het bestuur was gekleed in avundcostuum met witte handschoenen en een witte anjer in het knoopsgat. Wanneet het jongentje een nummer uit de kuip had ge haald, werd dit door het bestuur genoteerd en via de luidspreker door een humorist, die de op de loten aangegeven Leen de Bruin, verving, aan het publiek bekend gemaakt. Het geheel verliep schitterend tot om onge veer negen uur Pluvius als spelbreker op trad. Doch geen nood, men was op een tegen valler berekend en de „sweepstake" van de Groenelaan werd verplaatst naar de garage van den heer van Lent. Hier werden onge veer 25 personen toegelaten, die het verdere verloop der trekking konden volgen. Het publiek toonde zich zeer tevreden met de wijze van trekking. De volgende trekking zal plaats hebben Donderdag a.s. De uitslag wordt bij alle winkeliers bekend gemaakt. R. K. VROUWENBOND. Kerstfeest voor de kinderen. Zooals ieder jaar gebruikelijk is, organi seert de R- K- Vrouwenbond weder, op Zondag 22 December a.s. des namiddags om 4 uur, in het Gebouw v. d. R. K. Volksbond een Kerst feest voor de kinderen der leden. De kinderen verkrijgen tegen de gebruike lijke betaling toegang tot de zaal door den ingang op den Westvest. Toegelaten worden alle kinderen tot en met de 14-jarigen leeftijd. Er zal een filmvertooning plaats vinden als mede de gebruikelijke tractaties. UITBREIDING. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, werd heden door de N.V. Cacao Chocoladefabriek „Baronie" alhier aangekocht, het geheele voor malige complex panden en kantoren der N.V. Standaart's Orgelfabrieken gelegen aan de Nieuwe Haven en Warande alhier. Het ruime fabriekscomplex groot 1140 M2. zal dienen tot toonkamers, magazijnen en uitbreiding harer fabriek. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: Theodorus J. M., zoon van T. A. M. de Boer en F. C. M. Visbeek, Dr. Nolet- straat 1. August, zoon van J. F. Klepke en G. J. Bonte, Par.weg 110. Henny, doch ter van H. a. Bons en H. Veenstra, Boerha- velaan 108. Bernard L. J., zoon van J. J. A. van Steen en G. J. M. Bruning, Oversch. Straat 55. Huberta H., dochter van H. H. van den Hurk en j. u. van Oosten, Haven straat 2. Martinus, zoon van H. J. Groe- nendaal en G. Scholte, Toiiensstraat 33. Johanne J-, dochter van a. den Dunnen en H. J. Brobhel, Fabristraat 70. OVERLEDEN: E. de Jonge 70 j. K. Ach terweg 8. G, Bijl 4 j. Nassaulaan 75. Wat wil nu de Nederlandsche Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters? Gevraagd wordt om mijn woord terug te nemen. Het zal U, Mijnheer de Voorzitter, duidelijk zijn, dat men teveel van mijn algemeen be kende goedmoedigheid verlangt. Toegevende dat door mij in de vergadering van 8 Novem ber wel iets te sterk naar voren is gebracht, dat door het afdeelingsbestuur buiten haar leden om is gehandeld, moet ik mijn betoog over de vergunningsuitbreiding op 8 Novem ber gehouden, handhaven. MIDDAGZITTING MAANDAG 16 DEC. 1935 Voorz.: Mr. Dr. F. L. J. v. HAAREN. Wethouder HOUTMAN (V.B.) deelde in zijn repliek aan de heeren v. d. Berg en Hoogendam mede, dat er wat betreft het in schakelen van deskundige aannemers bij werkverschaffingsobjecten geen principieel verschil is. Het Rijk stelt echter dikwijls de voorwaarden, omdat het de financiën ver schaft. Spr. zegt toe, dat bij eventueele wer ken de wensch van de leden zal worden overgebracht en dat er moeite zal worden gedaan aan hun verlangens tegemoet te ko men. Wat mr. Kavelaars bedoelde met een Ka naal. Dit staat niet op het plan. Bedoeld mr. Kavelaars de eventueele overtbrugging van de Schie of de Poldervaart, of de eventueele overbrugging bij de Anna Zusterstraat? In het algemeen worden de plannen om de 10 jaar herzien. Er zal nog gelegenheid genoeg zijn om deze plannen betreffende overbrug gingen in die 10 jaar te herzien. De ziens wijze om tot annexatie van Overschie's grondgebied over te gaan, op dit oogenblik nu Overschie juist op adem komt van haar strijd met Rotterdam, ook om annexatie van haar gronden, acht spr. niet juist. Spr. geeft verder toe dat langs de Schie tot bij de Bataai ongetwijfeld goede gelegenheid is tot het ves tigen van industrieën. Wat betreft de kosten van 120.000 zegt spr., dat deze niet alleen zijn voor de Buitensluis, maar ook voor de sluizen van Wieringen aan het Spuikanaal. De verandering van de helling in de Gerrit Verboonstraat houdt verband met de totale doorbraakplannen en er moet dan rekening worden gehouden met het peil van de reeds gebouwde huizen. Mevr. B. krijgt het verder eenigszins hard te verantwoorden inzake de koopkraeht- theorie-beginselen van de S. D. A. P. Ook licht spr. nog even toe hoe het met de ver kiezingsdagen in een vergadering van de V. B. was gegaan. Hierover kon de heer Houtman het niet eens worden met de S.D.A.P.'ers. (De heer v. Duinhoven, S.D.A.P., kwalifi ceerde een en ander in een interruptie als leugenachtig) Over het „lijfblad" deelde weth. Houtman o. m.mede, niets te zeggen te hebben en ook, dat de hoofdredacteur, naar spr.'s meening, niet zijn beginselen, althans vermoedelijk niet, zou zijn toegedaan. Over een en ander toonde de S.D.A.P.- fractie zich niet erg gesticht. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) Tot mevr. Benthemde Wilde zeide spr. o.m., dat naar aanleiding van zijn eerste rede mevr. v. B. zich niet gegriefd behoefde te gevoelen, dat spr. niet de bedoeling heeft gehad haar persoonlijk te kwetsen. Met eenige voorbeel den tracht mr. van Velzen aan te toonen, dat de vrouw hier en daar minder geschikt wordt geacht om als woordvoerster of wethouder op te treden. Spr. haalt hier de voorbeelden aan van mevr. Suze Groeneweg in den Raad van Rotterdam en mevr. de Vries in Den Haag. Hier is een niet mannelijk fractiegenoot der S.D.A.P. de woordvoerster. Spr. kan echter terwille van zijn beginselen, deze woord voerster, wijl het een vrouw is, niet ontzien. Spr. wenscht zich zulk een handicap niet op te leggen. De peilen worden niet op haar per soon gericht, doch ze zijn van hetzelfde me taal en kaliber als die zouden zijn wanneer ze op een mannelijke vertegenwoordiger der S.D.A.P. zouden zijn gericht. Aan weth. Dinkelaar en mevr. v. Benthem zegt spr. zich niet te hebben uitgelaten of huurtoeslag al of niet wenschelijk is. Spr. heeft gezegd, dat het systeem als zoodanig een remedie of factor is die het verschuiven naar goedkoope woningen niet in de hand werkt. Spr. is wel voor huurtoeslag. Betreffende de krotwoningen zegt spr., dat Schiedam in vergelijk tot andere steden er niet ongunstiger voorstaat. Schiedam doet wat redelijker wijze te doen is. In 1934 werden in het geheele rijk 724 krotwoningen afgebro ken, terwijl er nu voor Schiedam bij B. en W. al weer een voorstel in behandeling is voor het opruimen van 34 krotwoningen. Op het gebied van het bouwen van huizen met zeer lage huren, verklaart spr. zich daar tegen. Schiedam kan zich de luxe niet per- mitteeren, dat zich hier minder draagkrachti- gen vestigen vanuit Rotterdam, die dan door Maatschappelijk Hulpbetoon moeten worden gesteund. Het zou een geweldige aanval op de publieke kas beteekenen. Ten opzichte van de werkloozencursussen verklaart mr. van Velzen, ook wel mede de R. K. fractie te mogen spreken, wanneer hij zegt, dat het vraagstuk der jeugdige werkloozen het drin- genst de aandacht en steeds de noodige voor ziening moet hebben. Dit zijn—de menschen, waarop de toekomstige maatschappij moet steunen. Dan komen de mannelijke werkloozen en dan pas mag men gaan experimenteeren op wat spreker noemt het gebied der philan- tropie, met name de cursussen voor vrouwen van werkloozen. Het is organisatorisch reeds onjuist geweest van een aantal van 400 van die vrouwen, te springen op het aantal van 1200. Schoolvoeding vindt spr. een gebied aller eerst voor het particulier initatief. Op de wijze zooals de Prot.-Christelijken dit doen, wordt het saamhoorigheidsgeviel aangekweekt Wat gezegd is door mevr. v. Benthem over het beroep van de eerw. Broeders op steun bij de schoolvoeding uit de openbare kas, zegt spr., dat deze soort voeding zoowel voor openbare als bijzondere scholen was toege staan. De voeding met melk en brood vol deed niet aan de eisehen. En zoo zijn de Eerw. Broeders nog iederen dag bezig een 70-tal kinderen, nu geheel voor eigen rekening, van het noodige te voorzien. Dan geeft weth. van Velzen nog eenige citaten uit Schapers boek, blz. 412. Het doet spr. genoegen, dat de heer Klaas- sen hem in tweede instantie gelijk heeft ge geven, betreffende de regeling van de winkel- vestiging hier in Schiedam. Met den heer v. d. Berg is spr. het eens met betrekking tot het vernieuwen van het con tract voor de electriciteitslevering door R'dam tegen het laagst mogelijke tarief. Nochthans kan spr. geen definitieve uitspraak geven. Spr. toont zich nog steeds gegriefd over hetgeen de heer Collé gezegd heeft met be trekking tot de kindervoeding in ander ge zinsverband en het „bidden". De heer Collé moet dan vooral sprekers rede ook geheel in de Tribune doen afdrukken. Dan zegt spr. nu: dat de heer Collé dus, gezien zijn uit latingen, liever een kind met honger ziet, dan met de oogjes en ooren te hooren en zien bidden I Hierna komt Wethouder DINKELAAR aan het woord. Op de vraag van mr. Kavelaars betreffende de schoolvoeding (gezien het ge sprokene volgens een verslag in de Nieuwe Schiedammer, bij de openingsdag der groen- tendistributie), dat B. en W. daarop nog niet kunnen antwoorden. De praktijk moet in deze worden afge wacht. Ook in onze kringen is waardeering voor hetgeen van particuliere zijde reeds ge daan wordt, doch spr. meent dat in de prak tijk die voeding toch maar 14 dagen of 1 maand duurt en dan wordt het vergeten. Aan den heer Kedde (C.P.H.) weigert weth. Dinkelaar in den Raad concrete gevallen te hespreken. De betreffende zaak heeft spr. onderzocht. Er kunnen geen andere maat regelen worden genomen. Betreffende het voorgevallenen bij de groenten-distributie, verheugt het spel te hebben vernomen, dat de communisten dit ook afkeuren. Op hetgeen de heer v. d. Berg heeft gezegd: „dat de S.D.A.P. niet kan hebben, dat ande ren zich met de werkloozencursussen be- mfeyicn", zegt spr., dat de S.D.A.P. altijd ge tracht heeft met medewerking van anderen daaryoor iets te bereiken. Zijn „dictatorschap" trekt spr. in twijfel. Ten aanzien van de Commissie van Bij stand zet spr. zijn standpunt nogmaals uit een: Over de cursussen voor vrouwen van werkloozen zegt spr., dat het getal deelneem sters momenteel geen 1200, doch 761 bedraagt. Over hetgeen de heer Collé gevraagd heeft: „of spr. wel op z'n gemak zit in het college van B. en W.", antwoordt spr., dat hij er zich als kind in huis gevoeld. Spr. vraagt of de heer Collé wel op z'n gemak hier in den Raad zit? Tot wethouder Houtman (V.B.) zegt spr., dat deze wel verklaart heeft dat de S.D.A.P. niet over maar op een hoog paard is gaan zitten na de verkiezingen, zegt spr.: Speelde de S.D.A.P. zoo het hooge paard bij de wet houdersverkiezingen Gezien de getalsterkte der fractie had zijn fractie recht op den zetel kunnen doen gelden waar toch zeker de S. D. A. P. recht had op 2 wethouderszetels (inter ruptie Houtman: heb ik er soms om ge vraagd?) De S.D.A.P.'ers roepen: we krijgen er nog wel 3, 4 of 4 raadsleden bij! (Chr.- Hist.-fractie interrumpeert: om ze allemaal te nemen!). Weth. Dinkelaar gaat verder en betreurt, dat weth. Houtman de koers eenigszins kwijt was, toen hij hier het relaas trachtte te geven van een liberale vergadering vóór de verkiezingen! Met weth. van Velzen is spr. het niet eens, waar deze beweert heeft: dat er in de S. D. A. P. geen vrijheid van meening zou zijn! De VOORZITTER verklaart niets meer te zullen zeggen, doch alleen, dat op het ge bied van de politie en luchtbescherming geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend. Spr. dankt hen, die de komende plannen met de noodige ernst in het belang der gemeente onder de oogen zullen zien en deze met de noodige zorg zullen bestudeeren, om daarna uiteindelijk te beslissen. Hierna gaat de Raad over tot de eigenlijke begrootingsposten. De voorzitter brengt blad zijde voor bladzijde, hoofdstuk na hoofdstuk voor het forum van den Raad. Onder Hoofdstuk II komt de heer v. IERSEL nog eens even zijn ingediende motie ten aan zien van het presentiegeld der raadsleden toelichten. De heer SCHEURKOGEL (C.H.) is hier tegenstander van, gezien de Raadsleden in ieder geval meer tijd moeten besteden aan de vele voorkomende agendapunten. Spr. zegt dat het aantal raadszittingen wel eens zou kunnen verdubbelen, tegen het zelfde pre sentiegeld, of ook dat er kleinere agenda's komen, waar men na 2 uur weer buiten op straat zou staan, hetgeen aanleiding geeft tot noodeloos tijdverlies enz. De heer COLLé (C.P.H.) is voor de thans bestaande regeling. Nadat ook mevr. v. Benthem nog het woord hierover gevoerd heeft, wijst weth. SLAVEN BURG erop, dat er nog nooit op deze wijze over dit onderwerp is gedebatteerd. Spr. stelt voor evenals vroeger, de fractieleiders bijeen te brengen tot een bespreking, waarna er behoorlijk overwogen voorstellen kunnen komen. De VOORZITTER vraagt, of de heer van Iersel stemming wenscht -over zijn motie. De heer v, ISRSEL verklaart nogmaals zjjn gedachten omtrent zijn systeem. Besloten wordt, dat de voorzitter eerst nader overleg Electrische Waschmachines 36. Wringers met 5 jaar garantie 6. Kerstboomverlichting compleet., 4.60 Alleen HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 SCHIEDAM, 17 Dec. Officiëele noteering van de missie uit de Kamer van Koop handel. Moutwjjn. Moutwijn per D. ad 46 pet. f 10 Spoeling. Spoeling t 1.— 6. I 1,10. pleegt met de fractie-voorzitters. Bij Hoofdstuk II, punt 329, zegt de heer KEDDE (C.P.H.) o.m. dat in Rotterdam het presentiegeld van werklooze raadsleden, door een bijzondere voorziening niet ten volle wordt afgetrokken; hetgeen hier wel ge schied en vraagt B. en W. te zullen infor- meeren en te zien om die regeling ook hier toe te passen. De VOORZITTER deelt mede, dat de zaak reeds is onderzocht en onder de oogen wordt gezien. De heer SCHEURKOGEL (C.H.) wenscht uitspraak aan den Raad over de motie-van Iersel. De VOORZITTER wenscht dit te combi neeren, daar men in het onzekere blijft hangen De heer COLLé (C.P.H.) zegt, dat hem bij Hoofdstuk II, 386, is opgevallen dat op deze renteposten slechts 10.000 in z'n geheel is bezuinigd. Dit is de groote uitgave-post. Pas sen we hier ook eens een bezuiniging toe van 5 pet. dan moet dit worden 25000. Dit is de post van de couponnetjes-knippers. Spr. hoopt dat de weth. van financiën dit zal onder steunen. Weth. SLAVENBURG (Financ.) zegt o.m. dat de heer Collé het mogelijke en onmoge lijke heeft gevraagd. De heer Collé zegt wel, er is slechts 10.000 bezuinigd, doch wanneer hij even de begrooting van 1934 er bij neemt, kan de heer Collé constateeren, dat hie/' alleen reeds 94000 is bezuinigd. Te juister tijd hebben we al onze leeningen omgezet in 4 pet. Spr. betwijfeld of dit op het oogenblik zelfs nog wel gaan zou. Mocht straks een nog lagere iterttèvoet mogelijk zijn, dan zullen B. en W. j zich haasten daarvan te profiteeren. Hoofdstuk III. De heer v. DUINHOVEN (S.D.A.P.) zégt, dat in het algemeen gespro ken, hij -waardeering heeft voor de gemeente politie. In verband met snelle vervoersmoge- lijkheid bij ongelukken e.d. wenscht spr. een sneller vervoersmiddel b.v. een combinatie van een zieken- en tevens personen-vervoer-auto voor de politie. Spr. vraagt waar of het „mo torrijwiel" gebleven is, of dit soms in het museum staat? Tevens zag spr. gaarne dat er 's nachts geen hoofdagent, doch een dienstdoend inspec teur is, die in voorkomende gevallen, dadelijk beslissen kan. Spr. bepleit nog indeeling van meerdere rijwielen en meerdere bewaking van het Sterrebosch, vooral 's zomers. De heer COLLé (C.P.H.) zegt o.m. dat de commissaris ten onrechte een goede pers heeft. Er zijn vele klachten. Men heeft den indruk dat deze nieuwe commissaris aan werkverruiming in de richting van het op maken van verbalen doet. Ook pleit spr. voor een zeer soepele behandeling van de visch- handelaren, die „zakjes gebakken aardappe len" verkoopen. (Spr. heeft het nog over „een vischje koopen na de raadsvergadering") Ook meent hij dat de commissaris „Jacht op rood" maakt. Over de uitbreiding zegt spr., de voorstellen daaromtrent eerst te willen afwachten. De heer v. d. KRAAN (C.H.) pleit ook voor een combinatie zieken- en personenver- voer-auto voor de politie. Ook vestigt spr. de aandacht op de bouwvalligheid van de molens. Zoo mogelijk wenscht spr., die dingen maar afgebroken te zien. De heer DE BRUIN (V.B.) sluit zich ge deeltelijk bij den heer v. d. Kraan aan. Spr. vraagt om politiehulp tegen de jongelui, die 's avonds in troepen op de B. K.-laan meisjes en vrouwen lastig vallen. De VOORZITTER dankt den heer van Duinhoven voor de waardeerende woorden. Spr. geeft nog even richting aan den heer Collé over de toepassing van de bepalingen der winkelsluitingswet uit billijkheidsoogpunt ten opzichte der verschillende winkeliers zelve. Alsmede licht spr. de bepalingen van het uniformverbod toe met eenige gerechte lijke uitspraken van den Hoogen Raad. Tot den heer van Duinhoven zegt spr., dat het door he mbedoelde voertuig reeds een punt van ernstige bespreking heeft uitge maakt. Reeds is prijsaanvrage bij leveranciers hier ter stede en daarbuiten gedaan. Voorstel len hieromtrent zulien door B. en W. worden gedaan tegelijk met de geheele politie-reorga- nisatie. Spr. is het er over eens, dat in de nachturen een hoofdagent niet voldoende is om de verantwoordelijkheid te dragen. Ook van andere zijde is daar reeds over geklaagd. De heer COLLé (C.P.H.) komt nog eens met de belangen der vischverkoopers-bij- avond aandragen. De heer v. LITH (S.D.A.P.) herinnert aan een adres dat die vischverkoopers wel eens aan den Raad hebben gezonden. De heer v. d. BERG (C.H.) verklaart dat de bepalingen «Ier wet moeten worden nage- elefrl. De goedwillenden zouden anders wor de benadeeld. Spr. zegt, dat het desbetreffende adres der „vischwinkeliers" niet was onder teekend door de groote vischwinkeliers, doch alleen door de kleinen. De heer BIJLOO (C.H.) vraagt of B. en W. zorg kunnen dragen, dat de R.E.T.-bussen Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt. op den hoek van de Aleidastraat en B. K.-laan een verplichtte halte krijgen. Spr. zegt dat het rijden, vooral 's avonds van deze bussen steeds met een snelheid gaat van minstens 40 K.M. Deze week zijn er daar al twee aan rijdingen geschiedt, v. d. Ende rijdt daar voorzichtig! De heer DE BRUIN zegt, reeds bij vorige begrooting op de maximum-snelheidbepaling, ook voor de R.E.T.-bussen te hebben gewezen. De VOORZITTER zegt toe de verlangens van de beide vorige spr. te zullen nagaan. Bij Hoofdstuk IV geeft de heer COLLé (C.P.H.) nog weer een lange rede over de kindervoeding naar aanleiding van een rap port van den schoolarts. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.) vindt het vreemd, dat de heer Collé zich hier geroepen gevoelt, als een soort deskundige een medisch rapport te bespreken. De heer COLLé antwoordt, dat volgens hem de Raad het recht heeft zich over zoo'n rap port uit te spreken. Laat de heer Dinkelaar liever zeggen: „laat de leden van de C.P.H. in den Raad niet aan het woord komen". De heer v. DUINHOVEN (S.D.A.P.) ver langt een commissie van toezicht op de Gem. zwemschool, in plaats van wat spr. noemt het thans bestaande regentencollege, welks leden telkens voor 12 jaar tegelijk worden benoemd. De raad zal hier een woordje moe ten meespreken (interruptie v. d. Kraan: een zwemmende commissie!) Weth. HOUTMAN zegt, dat de heer v. D. hier gebruikt maakt van een overgangs periode, daar deze voorzitter pas in de com missie is opgenomen. B. en W. zijn met deze commissie zeer tevreden, daar ze alle elemen ten omvat, die snel iets kunnen oplossen in het belang van de zwemvereeniging. Het vol gend zwemseizoen zult U, mijnheer de voor zitter, volledig op de hoogte zijn. De VOORZITTER dankt den heer Hout'- man voor zijn verdediging. Spr. zegt o.m. tegen den heer v. Duinhoven, dat er hard ge werkt is. Dat men dikwijls hij elkaar komt (De voorz.: de secr. en de heer Wychers). De heer v. DUINHOVEN zegt het komend seizoen eens te zullen afwachten en zegt dat de voorzitter hem later wel zal zeggen: „van Duinhoven wat heb jij een kijk op die dingen" (Wordt vervolgd). DE VEDWENEN WANDELSTOK. In verband met de redding van de 15-jarige M. v. S. uit de Korte Haven, moet nog wor den meegedeeld, dat het reddingsmateriaai zijnde een wandelstok verdwenen is. Voorts verzoekt de politie ooggetuige hem inlichtingen omtrent het ongeval te willen verschaffen. WERKLOOZENVOORSTELLING. Donderdagmiddag zullen er in het Passage theater twee werkloozenvoorstellingen worden gegeven. De eerste om half twee en de tweede om half vrjf. SCHIEDAM, 16 Dec. Aangekomen: Jap. s.s. France Maru, van Havre om kolen te bun keren in de Wilhelminahaven; Ned. s.s. Sitoe- bondo, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Duitsch s.s. Ursula Richmers met olie voor N.V. Schieveem, van Dairen; Duitsch s.s. Ammon, met stukgoed van Val paraiso via Liverpool in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Dec. Vertrokken: Janp. s.s. France Maru, naar Bremen; Noorsch m.s. Brimanger, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Dahomian, ledig naar Rotterdam. LEZING IR. VERHOEVEN. In het R. K. Vereenigingsgebouw hield gis teravond de R. K. Jonge Boerenstand, kern- afdeeling van den L. T. B., een algemeene vergadering onder leiding van den heer E. E. van den Bur, uit Schiedam. Na het welkomst woord verkreeg ir. P. Verhoeven, rijksveeteeit- consulent uit Den Haag, gelegenheid tot het houden van een causerie over zijn ,-Reis naar Denemarken". Aan de hand van een serie lichtbeelden heeft de spreker zrjn lezing ver duidelijkt, waardoor deze avond, mede door den prettigen betoogtrant van den causeur, een leerzaam karakter droeg. OP HOL. Zondagochtend uit de Vroegmis, sloeg het voor het rijtuig gespannen paard van den veehouder J. K., op den Kerkweg op hol. Bij den veehouder v. d. E., op den Schiedamsche- weg liep het paard tegen een ijzeren hek, waardoor het tot stilstand kon worden ge bracht. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1