ZONDER RECLAME DE DRUKINKT VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ST. JOSEPHSGEZELLEN. ALMANAK. HET „TRIBUNAAL". orgelvoordracht J. H. BESSELAAR Jr. AFSCHEID M. VAN DER WEG. DE WEG ROTTERDAM—BRIELLE- En het rijwielverkeer. DE BLOEDTRANSFUSIEWEDSTRIJD. BIOSCOPEN. VOOR KLEEDING AAN DE ARME SCHOOLJEUGD. NIEUWE TENNISBANEN TE ROTTERDAM. Een complex van twaalf banen op het Nenijto-terrein. WAARSCHUWING. GEWEIGERDE AUTOBUSCONCESSIE. BEETGENOMEN. ONGELUKKEN. SLECHT BEGIN. KERSTTENTOONSTELLING IN BOYMANS. BERKEL EN RODENRIJS. NIEUWJAARSRECEPTIE. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. botermarkt. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT. Liefhebbers hebben gevraagd nog wat te vertellen van het verdwenen stukje Rotter dam in den „polder". Maar dat zal niet gaan. Er gebeurt tegenwoordig zooveel, we leven in zoo'n bewogen tijd, er zijn zooveel nieuwe dingen, dat het oude moet wijken en zoo ge beurt het, dat ook de „Almanak" zich moet bekrimpen. Maar nu is er toch iets. Ze breken het oude politiebureau af en er gaat weer een stukje eud-Rottetrdam heen, wat herdacht moet wor den. Er is al naar gevraagd. Dat stond daar op het Haagscheveer op ouden grond, vóórdien behoorende bij het slot Bulgersterjn, waar reeds in 1418 de Sint Joris Doelen gebouwd werd. In 1692 hebben de „Schutters" een nieuw gebouw gesticht, waarvan de „Krijgsraad- kamer", met haar rijk-gebeeldhouwde schoor steen en prachtig-beschilderde wanden het sieraad uitmaakte. De rechtspraak was toen nog in handen van de Vroedschap tot in 1795 de Franschen hier kwamen en Rotterdam verheven werd tot arrondissementshoofdplaats van het „Départe ment des Bouclies de la Meuse", waardoor de stad in 1811 een „Regtbank van eersten aan leg" kreeg. Eerst hield die zitting in het stadhuis, toen in de Krijgsraadkamer der Sint Joris Doelen, maar reeds in 1812 bleek die ongeschikt en verhuisde men naar een gehuurd huis op de Scheepmakershaven. Tot de stad in 1821 besloot om de oude Doe len af te breken en daar een nieuw gebouw „ten dienste der Regtbank", of zooals de volksmond het noemde: het Tribunaal, te bou wen. De Krijgsraadkamer bleef daarbij behouden, maar werd van al haar schoone pronk ont daan en met behangselpapier beplakt. Zooals men later schreef, was het inwendige hoogst eenvoudig ingericht, ook de zaal voor de rechtspraak, die er met haar „eikenhout na bootsend" behangselpapier net en ordelijk uit zag. Het uitzicht daarvan was op de Kolen hokken en de bergplaatsen van den Kastelein van de Sociëteit Harmonie. Op de tweede verdieping waren twee kleine Kamers voor de terechtzittingen der beide Kantongerechten. De ingang voor het publiek was aan het Doelwater en daar zal in die beperkte ruimte wel eens gedrang geweest zijn als er „groote" zaken behandeld werden. Zooals oudere Rot terdammers die misschien nog herinneren, als b.v. de zaak van Jacob de Vletter na het groote oproer van 1868; of die van Jut, die mevrouw van der Kouwen in den Haag ver moordde en hier in een logementje op het Haagscheveer, na lang zoeken gepakt werd; en niet minder de geruchtmakende zaak van Jannetje Struik, bijgenaamd de „millioenen- juffrouw" die met een voorgewende millioe- nen groote erfenis in Rotterdams omgeving zoo ontelbaren had opgelicht. A Typisch voor den stadstoestan" in 1863 klinkt de klacht, dat het gebouw door zijn ligging aan het Noorderpunt van den ouden stadsdriehoek, zoo ongeriefelijk gelegen was en zoo ver verwijderd van de groote Koop manskantoren. Wat zouden die menschen toen wel gezegd -f®ebben bij de gedachte, dat eens een nieuw gerechtsgebouw aan den Noordsingel zou ver rijzen, waar toen nog niets te zien was dan eindeloos land vanaf de Schie tot Hillegers- berg, zóó ver van de stad, dat men plannen maakte om d&ér de cellulaire gevangenis te bouwen. Oudere Rotterdammers weten, dat dit een goede veertig geleden toch gebeurd is, waarna er het hoofdbureau van Politie gevestigd is. En nu, na een goede eeuw van bestaan, wordt het oude Tribunaal afgebroken. JAVIO. Op den vooravond van het Kerstfeest heeft de heer J. H. Besselaar Jr. in de groote kerk de zeer vele toehoorders gesticht door zijn voornaam en kunstzinnig spel. Het kan niet anders, of men moet onder de bekoring komen, als de machtige klanken van het fameuze orgel langs de hooge ge welven ruischen van dat rijzige kerkgebouw en de groote ruimten ervan vullen met den zang van het instrument, dat zoo bij uitstek geëigend is devotie te wekken en een gewijde sfeer te scheppen. Dat de heer Besselaar een van onze beste organisten is behoeven we nog niet eens af zonderlijk te memoreeren. Met dit Kerstpro gram heeft hij rich weer eens van zijn artis tieke zijde doen kennen. Iedere organist, die zijn vak verstaat en jaren lang op de orgelbank voor zijn instru ment heeft gezeten, dat hem lief is gewor den als een vertrouwde vriend, ondervindt het weer steeds opnieuw, hoe de klanken van zijn orgel, nu eens teer als een lief en een voudig kindergebed, dan weer aanzwellend tot majesteuse akkoorden, hem zóó kunnen be geesteren en ontroeren, dat zijn spel wordt de zuivere en directe uiting van een zelf diep doorvoelde schoonheid3beleven. En het kan niet anders of de toehoorder moet daaraan deelachtig worden. Na het concert no. 3 in C dur gaf Besse laar een vrije improvisatie over een achttal kerstliederen. En hierin toonde hij zijn groote muzikaliteit en fijnen smaak. Niet alleen, dat hij het karakter van elk lied zoo juist naar voren weet te brengen, maar door steeds nieuwe klankcombinaties en kleurschakeerin- gen Tegt hjj getuigenis af van zijn smaakvolle en stemmingsvolle registratie, die zijn spel zoo bewogen en boeiend maakt. Na twee composities van Aless You, speel de hij tot slot Francks Choral in h. moll, een prachtig werk van zijn beroemden kunstge noot in het orgelspel. Een werk, doortrokken van warme katholiciteit, waarin de meester mediteert en fantaseert, steeds pakkend door schoone vondsten en wisselende vormen. G. De heer M. van der Weg, die 34 jaar ge leden zijn intrede deed hij de Roeivéreeniging „Nautilus" als vertegenwoordiger van den pachter der buffeten in het clubgebouw en kort daarna als buffetchef en bootenknecht bjj Nautilus zelf in dienst trad, gaat zijn functie verlaten met pensioen. Van der Weg zal een officieel afscheid krijgen, waarbij allen, die hem hebben leeren kennen en waardeeren, in de gelegenheid zul len worden gesteld hem de hand te drukken. Langs den provincialen weg Rotterdam Brielle, genaamd de „Groene Kruisweg", be vindt zich aan één zijde een verplicht rijwiel pad. Aangezien er incidenteel op enkele dagen en dan nog slechts zekere tijden een groot rijwielverkeer in één richting is, overwegen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor deze uren tijdelijk den rijweg voor het rijwiel verkeer in één'richting open te stellen. De IC. N. A. C. heeft Gedeputeerde Staten verzocht dezen maatregel niet in te voeren. Zij verwacht er niet anders van dan een groote verwarring omtrent het al of niet verplicht zijn van het rijwielpad, terwijl de verkeers veiligheid in het gedrang zal komen. Zij meent dan ook, dat het voordeel van een slechts iets vluggere afwikkeling van het rijwielver keer, niet opweegt tegen de groote nadeelen voor de algemeene veiligheid. SpartaFeijenoord op Spangen. De vijfde liefdadigheidswedstrijd Sparta Feijenoord, ten bate van den Nederlandschen Roode Kruis Bloedtransfusiedienst, welke op Zaterdag a.s. op het terrein van Sparta wordt gespeeld, zal dit jaar een eigenaardige be koring hebben niet alleen door het zeer waar schijnlijke bezoek van H. K. H. Prinses Juliana voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, maar ook omdat Sparta en Feijenoord, deze bekende stedelijke rivalen, naar alle waarschijnlijkheid, in dit seizoen geen ge legenheid zullen hebben elkanders krachten op andere wijze te meten. De stand van beide vereenigingen op de competitielijst waarborgt een interessanten strijd. Beide partijen zullen dan ook op volle sterkte uitkomen en wel; Feijenoord: v. Male, Bul, v. d. Heijden, Wursten, Bas Paauwe, v. Heel, Vrauwdeunt, A. Paauwe, Barendregt, v. Lurjk, Linssen. Sparta: Cohen, Heshof, Verheul, Wilson, de Korver, Blommendal, v. Duijn, Oostlander, Voormolen, Papenhove, Seton. De leiding zal berusten in de vertrouwde handen van J. Mutters. Zooals reeds vroeger is bericht, vangt de wedstrijd, met het oog op de vroeg invallende duisternis, aan te kwart voor twee, terwijl de Rott. Harmonie van het korps Kon. Scherp schutters wederom welwillend heeft aange boden het muzikale gedeelte te verzorgen. La crise est finie. Het Studio '32 brengt deze week de bekende Fransche film „La crise est finie". Ze is niet direct nieuw meer en werd een jaar geleden op onze filmpagina uitvoerig besproken. Maar zaïheeft toch niets van haar frissche geestig heid verloren. Ze werd naar bekend, door Ro bert Siodmak gemaakt en deze inspireerde zich daarbij op tal van illustre voorbeelden. Hij bereikte intuschen een amusant en af en toe geestig geheel, dat voor de Kerstdagen een uitstekende gelegenheid tot beschaafde ver strooiing biedt. Het verhaal is dat van een revuegezelschap, dat na een twist met den directeur en bloc ontslagen wordt en Marseille, de stad, waar de revue een kwijnend leven leidde, na veel vijven en zessen verlaat, om in Parjjs zijn geluk te gaan beproeven. Natuurlijk gaat dat niet een, twee, drie. Er komt heel wat kijken, voor het geluk be gint te schemeren. Men zet in een sinds jaren gesloten schouwburg, waarin eerst beschutting tegen den nacht gezocht was, een nieuwe revue in elkaar. Ze moet „La crise est finie" heeten, de crisis is geëindigd en den menschen brengen wat ze zoo lang ontbeerden en wel vreugde en hoop op de toekomt. De crisis is geëindigd, met deze leuze bestormen de werk- looze artiesten Parijs en nadat er op origineele manier reclame voor de nieuwe revue is ge maakt, blijkt ze het succes van het seizoen. Diverse armoureuze verwikkelingen, die nu eenmaal onontbeerlijk zijn, fleuren het ver haal wat op. Een typisch Fransche film is „La crise est finie" geenszins. Ze bezit echter meer dan voldoende de speciale distinctie, die de beste producten der Gallische industrie ken merkt. Er komen tal van aardige scènes in voor en enkele pakkende liedjes, waarvan het succesnummertje muzikaal kennelijk op het vermaarde „Happy days are here again" ge ïnspireerd is. Een vroolrjke en genoegelijke film. Maar voor volwassenen. Zaterdagmiddag was er in de Jan van Loons- laan 7 en 9 een uitstalling van handwerken en andere voorwerpen, reeds 265 stuks, die verloot zullen worden ten bate van het Fonds tot verstrekking van kleeding aan kinderen van scholen voor Voorbereidend Onderwijs. Door vermindering van de subsidie heeft de Vereeniging tot verstrekking van kleeding en voeding aan schoolgaande kinderen sinds 1 April voor deze kinderen niets meer kunnen doen. Om hierin te voorzien heeft zich een Comité gevormd dat in samenwerking met het Crisis Comité Sub-Commissie B en Maatschappelijk Hulpbetoon onder leiding van een gedelegeer de van de Gemeente erin geslaagd is te ver krijgen, dat sinds 1 December weer aanvra gen om kleeding voor kinderen van Voorbe reidende Scholen mogen worden ingezonden. Het comité blijft aangewezen op den gelde- ljjken steun en de stoffelijke bijdragen van particulieren. Het staat op ruime basis. In principe werken alle richtingen van onderwijs mede. Behalve de prijzen voor de verloting, waar onder mooie en practische, waren ook kleertjes te zien, smaakvol en degelijk genaaid en gf- breid o.a. door moeders, wier kinderen de Voor bereidende Scholen bezoeken. Hier wordt een mooi sociaal belang gediend. Alles gaat naar het secretariaat, Jan v. Loons- laan 9. Tot 20 Januari kunnen nog prijzen voor de verloting worden ingezonden. Het secretariaat is geopend dagelijks van 912 en van 24 uur. Het giro-nummer van het Fonds is 177104. Er was veel zorg besteed aan de uitstalling, die door de versiering Kerstgedachten wekte. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. DELFT, 24 December. Geslaagd voor het propaedeutiseh examen voor scheikundig in genieur de heer J. P. Ehrenburg Rotterdam. Rotterdam, we hebben het al meer geschre ven, neemt op tennisgebied niet die plaats in, welke zij, uit hoofde van haar standing als stad, in onze tenniswereld diende in te ne men. Wat aantal banen betreft staat zij by Amsterdam en Den Haag achter, wat inrich ting van terreinen betreft evenzeer. Geen enkel terrein dat voldoende accomodatie biedt voor een wedstrijd van beteekenis. Of de ligging is te ver van de stad, óf de inrichting is van dien aard, dat er geen gelegenheid is voor een groot aantal toeschouwers. Meer dan eens heeft men pogingen gedaan om in die richting wat te bereiken, doch het is tot nu toe niet gelukt. Wel zijn er tennisparken gesticht, die aan de behoefte van den gemid delden speler voldoen, doch verdere perspec tieven hebben die parken niet. Een grootsch plan, ten Noorden van Blij dorp opgezet, is in den doolhof van gemeentelijke bemoeiingen bljven steken. Terreinen die voor dergelijke tennisparken geschikt zijn, liggen niet zoo maar voor het grijpen. Dat men dus meer dan eens het oog gericht heeft op het terrein rond de Nentjto- hallen, ligt voor de hand. Te meer toen deze terreinen, dank zij de bemoeiingen van den heer Koning, den inspecteur voor de lichame lijke opvoeding, een bestemming kregen, ge wijd aan de beoefening van de sport. Talrijke onderhandelingen zijn gevoerd, te veel om hier op te noemen. Tenslotte is er een combinatie gekomen, welke door middel van obligaties in kleine bedragen een kapitaal bij elkaar kregen dat voldoende was om den aanleg van een groot complex banen tot stand te brengen. Het terrein voor die banen ligt Westelijk van de tweede hal, het vormt de laatste dwars- strook van het Nenijto-terrein. Op dat terrein is plaats voor niet minder dan 12 banen en er zullen er ook 12 aangelegd worden, twee aan twee naast elkaar, tezamen acht aaneen gesloten, maar toch gescheiden banen, dan een strook voor een clubhuis, dan een complex van vier banen bijeen. De banen worden zoo aangelegd, dat men des avonds de lage zon niet in het gezicht heeft, doch dwars. Elke baan krijgt een eigen thee-huisje. Om het complex van 8 banen komt een verhoogde aarden wal, welke zoowel een aangename be grenzing van het terrein geeft als plaats biedt voor toeschouwers. Het is vooralsnog niet de bedoeling be paalde wedstrijdbanen, omgeven door tribunes, aan te leggen. Echter is er plaats voor en wanneer de noodzakelijkheid blijkt, kan men zonder moeite tot iets dergelijks overgaan. De combinatie heeft gemeend niet te moeten wachten met den aanleg van de banen tot ook de gelden voor een clubhuis bijeen waren. Zij oordeelde de gelegenheid tot spelen op een ter rein zoo dicht bij de stad urgent. Intusschen wordt reeds gewerkt aan het bijeenbrengen van een bedrag, eveneens door middel van obli gaties, om zulk een clubhuis te bouwen. En men zal daarbij streven naar een zoodanig clubhuis dat er plaats is voor twee badmin- ton-banen! Want hieraan is in onze stad zeer zeker behoefte. In den zomer kan de ruimte voor deze twee banen dienst doen als club zaal voor de tennissers. Reeds staat vast, dat verschillende compe titie-clubs op het nieuwe terrein zullen spe len. Zoo zal b.v. de overgansklasser Siod hier zijn terrein krijgen. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft gisteren zijn goedkeuring aan den aanleg gegeven, zoodat zoo spoedig mogelijk met den bouw begonnen zal kunnen worden. Dat het ook geschikt wordt voor ijsbanen behoeft nau welijks gezegd te worden! Er komt een vlak van acht banen aaneen, alzoo van ongeveer 120 bij 40 meter. Ook Nuova een nieuw terrein. Het is tevens zoo goed als zeker dat een reeds lang bestaande wensch van Nuova zal worden vervuld. De beslissing is nog niet ge vallen, althans niet bij de betrokken overheids instanties, doch dat lijkt een kwestie van eenige dagen. Nuova gaat feitelijk weer naar haar oude terrein terug, d.w.z. zij komt bo ven de banen van den ouden Melkkop, nu Dijkzicht, nabij het gebouw der Volksuniver siteit te spelen. Daar komen drie banen en een keurig clubhuis! Of het tunnelplan al dan niet doorgaat Nuova behoeft nu niet meer bevreesd te zijn dat zij onverwacht zonder ter rein zal zijn. Zrj krijgt een eigen thuis. Namens het Busjes-Actie Comité „Zonne straal", afd. Rotterdam bericht men ons, dat er onbevoegde personen zijn, die trachten de inhoud van het „Zonnestraal" busje zich eigen te maken. Daarom wordt een dringend beroep gedaan, op de busjeshouders (sters)" om niemand zonder legitimatie-bewijs toe te laten. Alle bevoegde personen, zijn voorzien van een legitimatie-bewijs, waarop foto van de gemachtigde is aangebracht. Wanneer onbevoegden zich aandienen, ge lieve daarvan direct kennis te geven bij de politie en bij het Comité M. Cijs, Tideman- straat 26, te Rotterdam West. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van H. v. Dam, autobus-ondernemer te Kethel, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan H. v. Dam voor noemd vergunnning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst tus- schen Overschie en Rotterdam. GEM. ARBEIDSBEURS. Gevraagde werkkrachten. Afd. v. manen, tel. 29100-9. Fabrieksjon- gens, dameskapper, zeepzieder. Te Groningen: kantenrijger of rijkster. Te Arnhem: een spui ter. Bouwbedrijven: een spuiter, politoerders- leerling. Te Zierikzee: kappersbediende. Afd. voor Vrouwen tel. 29100-9. Aang. ver koopsters voor manufacturen en schoenen vak. Hotelpersoneel: kamermeisjes. Huis- houdpersoneel: dienstboden, keukenmeisjes, dagmeisjes, 2e meisjes. Kleeding-industrie: lingerienaaisters, dekenstiksters. Voor een kousenfabriek, een spoelster die weversknoop kan leggen. Vestenmaaksters en handwerk sters voor het heerenvak. Te Arnhem: dienst bode v. h. koffiebuffet. Te Breda: bedienjuf- frouw. Te Eindhoven: kookster. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Met Stct. no. 250 werden verzonden afdruk ken van de akten betreffende de Naamlooze Vennootschappen: Corns. Zwaan's Exporthan- del Rotterdam; Aarens Vleeschhouwerijen, Rotterdam. (Zitting van 24 December). Nu reeds onverbeterlijk De 25-jarige loswerkman P. C. H. en de 21-jarige meubelmaker A. H., beiden uit Ca- pelle a. d. IJssel hebben terecht gestaan we gens diefstal van lood van het terrein van de Kunstmest en Zwavelzuurfabriek aldaar. De verdachten beweerden, dat zij het lood hadden gevonden. Het lag nabij het terrein der fa briek in het water. In totaal hadden zij onge veer 34 K.G. op deze wijze gevonden. Het bleek, dat de verdachten al eerder waren veroordeeld. Eerstgenoemde had al eens een voorwaardelijke straf gekregen en werd in begin November eveneens wegens diefstal van lood veroordeeld. Dit vonnis had zoo weinig indruk op hem gemaakt, dat hij een paar dagen later er maar weer op uitge trokken was om lood te stelen. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrennick eischte tegen ieder der verdach ten 4 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. A. R. Heukemans en mr. O. M. Sap refereerden zich. Flesschentrekkerij In October van het jaar 1934 richtte de 24-jarige monteur A. G. thans gedetineerd, in Barendrecht een reparatieplaats op voor electromotoren. Van den beginne af was er niet zoo veel te doen en na 6 maanden een kwijnend bestaan te hebben geleid, ging G. over op een handel in auto-olie. Hij bestelde, toen hij reeds belangrijke schulden uit de electriciteltszaak had, bij verschillende firma's olie en vele van deze gingen tot levering over, mede doordat G. hoog opgaf van zijn relaties. Naar G.'s eigen berekening, moet hij in kor ten tijd voor 900 olie op deze wijze hebben gekocht. De olie die hem inkoop 17 en 20 ct. per liter kostte verkocht G. soms ver onder den prijs. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat G. zijn leverancies niet betaalde, hoewel de reizigers de deur plat liepen met de kwitan ties. Op een goeden dag verschenen zij aan het werkplaatsje in Barendrecht en daar zagen zij een bordje op de deur bevestigd, dat ver meldde: Gelukkig gesloten.- Verdachte, die zich nu wegens flesschen trekkerij te verantwoorden had, gaf de fei ten toe, doch beweerde niet de bedoeling ge had te hebben de leveranciers niet te betalen. Het was doordat de zaak niet liep, dat hij in moeilijkheden was gekomen. Dat verdachte die moeilijkheden zelf opgeroepen had, doordat hij de olie verkocht onder den prijs dien hij zelf had moeten betalen. Nadat de beetgenomen leveranciers als ge tuigen waren gehoord, heeft het O. M. geëischt 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den 25-jarigen ankerwikkelaar M. C. v. d. B. die geheel met de zaken van den vo- rigen verdachte op de hoogte was, had meege holpen de door misdrijf verkregen olie te ver- koopen, heeft het O. M. terzake van heling ge ëischt eveneens 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 7 Januari. Inbraak in een Unie-winkel. In den laten avond van den 22en Novem ber hoorden bewoners van de Groenelaan te Schiedam glasgerinkel. Zij keken naar buiten en zagen nog juist dat een man door het tui melraam boven de deur van den Unie-winkel naar buiten klom. Zij spoedden zich eveneens naar buiten en begonnen de achtervolging van den man, die het op een loopen had gezet. Zij wisten hem aan te houden en aan de politie over te leveren. Daar bleek hij te zijn de 22- jarige loswerkman H. J. H. Een bedrag van 200 aan klein geld, dat uit de winkelkassa gestolen was, werd nog in zijn bezit gevonden. Wegens deze inbraak heeft H. terecht ge staan. Hij legde een volledige bekentenis af. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer wees er op dat verdachte al eens vroeger veroordeeld is. Hij kreeg toen een voorwaardelijke' straf, maar verdachte liep weg van de hoeve Fries van het Hooge Land. H. heeft dus de hem door de reclasseering toegestoken hand niet willen grijpen. Zoo blijft alleen het feit van de beveiliging der maat schappij over en uit dien hoofde eischte het O. M. 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. E. v. Haersma Buma pleitte clementie. Diefstallen in de Bijenkorf. De 39-jarige vrouw A. S. v. W. gedetineerd heeft terechtgestaan terzake van eenige dief stallen in de Eijenkorf en de Hema gepleegd. Op een dag in October was ze in de Bijenkorf betrapt, toen zij eenige knotten wol wegnam. Het was niet de eerste maal, dat zij door de controleurs op dergelijke dingen was be trapt. Toen was het echter nog met een waar schuwing afgeloopen. Bij de huiszoeking, die verricht was, waren tal van artikelen voor den dag gekomen die uit de Bijenkorf en uit de Hema bleken weggenomen te zijn. Het in haar huis gevondene had een waarde van meer dan 150. Het O.M. was van oordeel dat mede uit een oogpunt van generale preventie een ernstige straf geboden was. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. H. Traa achtte termen aanwezig om een psychiatrisch onderzoek naar verdachte te doen instellen. Uitspraken 7 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken van de grossiers in fruit, die terechtge staan hebben wegens helling van bananen. Deze grossiers hadden de wegers van de firma Wambersie, die belast waren met het notee- ren van het gewicht aan trossen bananen, dat aan de grossiers werd afgeleverd fooien ge geven, waartegenover die wegers een minder gewicht noteerden, dan de grossiers in werke lijkheid ontvingen, terwijl naar de door de we gers gemaakte aanteekeningen de nota's wer den uitgeschreven. De fruithandelaren W. J. D. 36 jaar, al hier, A. F. T. v. d. A. 24 jaar alhier, A. de L. 47 jaar te Zwolle en H. P. L. 34 jaar en G. v. D. 34 jaar beiden uit Dordrecht werden ver oordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf fen van resp. 3, 2, 1, 1 en 1 maanden, benevens geldboeten van onderscheidenlijk 100, 50, 25, 25, en 25 subs. resp. 25, 20, 10, 10 en 10 dagen hechtenis. Zooals men weet zijn de zaken tegen de grossiers H. J. uit Schiedam, E. H. en M. H. uit Den Haag en G. J. N. uit Hoorn aange houden, omdat hier prijs werd gesteld op het hooren van den directeur der Bananen-import maatschappij, die wegens verblijf buitenslands niet als getuige kon verschenen. De rechtbank heeft verder veroordeeld: W. T. 23 jaar varensgezel te Middelhamis, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te Adventsavond. Zondagavond J.l. vulden leden der St. Joseph's Gezellen Vereeniging met hun familie de groote tooneelzaal van het Gezellengebouw aan 't Stationsplein, tot het houden van hun jaarlijkschen Adventsavond. De avond werd verzorgd door de eigen onderafdeelingen. Onder leiding van kapel meester H. Op ten Berg speelde de harmonie Kerstnummers als: Adeste Fidelis, Ster van Bethlehem en Weinachtsfeier. Het Gemengd Koor van leerlingen, gezellen en gehuwden zongen onder leiding van hun dirigent Cor van Munster o.m. een Kerstlied van Kuypers, en van mevr. Bongartz-Smeets. Het hoogte punt van den avond vormde het Kerstspel van Wim Snitker: „Het Drieluik voor Kerstmis", spel in drie paneelen, dat onder doodsche stilte der aanwezigen door de too- neelisten onder regie van den heer Tubbing op keurige wijze werd weergegeven. De Gezellen hebben ook dit jaar weer het naderend Kerstfeest in eigen kring en stijl waardig voorbereid. De 18-jarige dienstbode A. D. werd, toen zij gisterenavond op den 's-Gravendijkwal fietste, aangehouden door een man, die zich voor rechercheur uitgaf en er aanmerking op maakte, dat zij zonder licht reed. De man vorderde de onmiddellijke betaling van twee kwartjes, bij gebreke waarvan hij zeide de fiets in beslag te zullen nemen. Het meisje heeft twee kwartjes geofferd en is pas naderhand achterdocht gaan koeste ren, weshalve zij naar de politie toog om daar te hooren, dat zij leelijk was beetgenomen. De 67-jarige B. de K. is in de Rosestraat door een auto aangereden. Met een gebroken linkenbeen is hij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 57-jarige D. N. is op den Breeden Hilledijk door een auto overreden. Met inwen dige kneuzingen en een gebroken linker-on- derbeen is hij in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. De firma v. d. W„ gevestigd aan de Kra- lingsche Kerklaan nam eenigen tijd geleden den 38-jarigen J. H. aan als avondboekhouder en verstrekte hem een bedrag van ƒ18,50 om boeken te koopen en een giro-rekening te openen. H. is in zijn nieuwe betrekking al heel slecht begonnen door met het geld naar Dordrecht te gaan, waar hij het verbrast heeft. Toen hij zich in deze stad aan enkele andere oplichtin gen had schuldig gemaakt, is hij gearresteerd. De Kersttentoonstelling in het Museum Boy mans van 19de-eeuwsche Fransche schilderijen en teekeningen uit de collecties Kröller-Müller én Koenlgs. heeft gedurende de' fèestdageft 2046 betalende bezoekers gehad. Dit is bijna vijfhonderd meer dan de drukst-bezochte Kersttentoonstellingen in het verleden. De tentoonstelling is dagelijks geopend van tien tot vier uur. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Vlaardtnger-Am- bacht, werd in plaats van den heer Zaaijer, die benoemd is te Ede, belast met diens werkzaamheden voor de werkloosheidsvoor ziening de heer Berama, thans volontair ter secretarie te Vlaardinger-Ambacht. De ver pachting van de nog over zijnde gronden van de perceelen Romeijn heeft plaats gehad en deze zijn gegund aan den heer J. Zwanen burg voor 625.B. en W. stellen voor, de benoeming van den heer Veldhuijzen als tij delijk opzichter met drie maanden te verlen gen. Besloten wordt deze benoeming voor- loopig voor 1 maand te verlengen. Bij het voorstel tot nieuwe vaststelling der verorde ning op het beheer van het grondbedrijf stel de de heer Hoogerwerf voor, een reserve te ereeëere'n voor eventueel te lijden verliezen op grond-expolitatie en dus de uitkeering aan de gemeente met de helft te verminderen. De voorzitter acht een verdere vorming van een reserve niet noodig. Op de perceelen van het grondbedrijf kan onmogelijk verlies gele den worden. Zelfs al zou daarop totaal niet meer worden gebouwd, dan nog kunnen we geen verliezen daarop te boeken krijgen. Wet houder Winkes is tegen het wederom vor men van een extra-reserve. Het grondbe drijf beschikt thans over een reserve van plm. 40.000, dus als er eenige verliezen zouden geleden worden, dan kunnen deza toch wel hiermede worden opgevangen. Bo vendien heeft de gemeente reeds een stille reserve voor bijzondere doeleinden van 6000 en het kan hem dan ook niet bekoren weder om een extra-reserve te vormen. Bovendien wanneer het voorstel van den heer Hooger werf zou worden aangenomen en de ge meente daardoor dus een mindere inkomste krijgt van ruim 1000 op de gewone reke ning, dan wil de heer Hoogerwerf, aldus spreker, zeker tegelijk wel eens aangeven, van welke posten deze 1000 gehaald moeten worden. Moeten dan de belastingen soms weer worden verhoogd? Of moet de subsidie van de bewaarschool wederom verlaagd wor den? De heer Hoogerwerf zegt, dat het niet zijn bedoeling was, hedenavond zijn voorstel er door te jagen en oordeelt het daarom beter, dit voorloopig terug te nemen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd her benoemd de heer W. Henneveld. 25-JARIG JUBILE. Op 1 Januari a.s. hoopt de heer A. Serdijn, cheffitter bij de Gemeentelijke Licht- en Wa terbedrijven te Vlaardingen, den dag te her- denkne, dat vóór 25 jaar in dienst trad bij de Gemeente Vlaardingen. Voordien was hij als fitter werkzaam bij de Vlaardingsche Waterleiding Maatschappij en ging bij overdracht in dienst bij de ge meente Vlaardingen over. Op 1 October 1917 werd hij bevorderd tot cheffitter. BLINDENAVOND. Uitgaande vanwege de R. K. Blindenbond, Afd. Rotterdam, zal op Zondag 12 Januari in het Gezellengebcuw een propaganda-avond voor de R. K. Blindenbond worden gehouden. Door den voorzitter van deze bond, dejj heer v. d. Berg, te Rotterdam, zal een propar garieïa-redé Wórden -gehouden, terwijl een filnj en eenige tooneelstukjes den verderen avojicj zullen vullen. 's Middags heeft een kindervoorstelling plaats. De gebruikelijke nieuwjaarsreceptie van den Burgemeester zal ook dit jaar in de Burger zaal van het Stadhuis van 3 tot 5 uui n.m. plaats vinden. NED. R. K. VOLKSBOND AFDEELING VLAARDINGEN. Maandagavond vergaderde de afdeeling alhier van den Ned. R. K. Volksbond onder voorzitterschap van den heer A. Vermeulen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd medegedeeld, dat de commissie voor ontspanning aan de werkloozen thans be staat uit de heeren N. v. d. Burg, W. Schip per, A. v. d. Velden en W. Wezenberg. De Voorzitter bracht dank aan de commissie, welke de seconde-loterij op touw had gezet, n.l. de heeren N. v. d. Burg, N. Lens en A. v. d. Velden. Het horloge is gewonnen door het Comité voor Hulp in Nood. Bij de installatie van Snieuwe leden hield de Eerw. Geestelijk Adviseur, Kapelaan W. v. d. Berg, een toepasselijke toespraak, waar in hij vooral wees, waar het goed Katholiek georganiseerd zijn in bestaat. Hierna kwam in behandeling de begroo ting 1936. Deze is sluitend, met een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 1734.24, tegen vorig jaar 1961.21. Na enkele be spreking werd deze begrooting goedgekeurd en bracht de voorzitter dank aan den pen ningmeester. wijten hebben, dat op den Noorddijk te Melis sant de slagersknecht C. Trommel werd aan- en omvergereden, tengevolge waarvan Trom mel letsel had bekomen, tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. P. D. 38 jaar nachtwaker, wegens dief stal van een hoeveelheid verf uit een werk plaats op het gemeentelijk abattoir, tot 1 week gevangenisstraf. M. H. K. 30 jaar zonder beroep te Parijs, tijdelijk verblijvende te Zantvoort, wegens het aan haar onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door haar bestuurde auto op den Ka- naalweg te Overschie in botsing was gekomen met den motorrijder A. Kieboom, tengevolge waarvan deze lichamelijke verwondingen had bekomen, tot 25 boete subs. 5 dagen hechte nis. P. J. W. S. 25 jaar kantoorbediende te Vlaardigen, gedetineerd, wegens diefstal van een aantal fietsen, tot 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hech tenis, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. A. K. 29 jaar kapster te Vlaardingen, die terechtgestaan had terzake van heling van twee door den vorlgen verdachte weggenomen fietsen, werd vrijgesproken. J. D. 67 jaar tuinder te Hillegersberg, we gens diefstal van een aantal leliebollen, tot 3 maanden gevangenisstraf. ONTWIKKELINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Wethouder A. C. A. Deerenberg heeft in dit seizoen de eerste lezing gehouden welke door het comité voor ontwikkeling en ontspanning zijn georganiseerd. De groote zaal van het voormalig Heeren-logement was geheel gevuld, waarover de voorzitter, de heer C. Peerbolte, zijn voldoening uitsprak; hij hoopte dat de belangstelling ook voor de volgende lezingen mag blijven bestaan. De heer Deerenberg heeft een uiteenzetting gegeven van de Rijksregeling voor werkloozen. Na de uiteenzetting maakten velen van de gelegenheid gebruik inlichtingen te vragen over bepaalde gevallen, die door spreker wer den toegelicht. Nadat nog enkele bonnen waren uitgereikt, werd de avond besloten, DE POST OP NIEUWJAARSDAG. Op 1 Januari heeft slechts één postbestel ling plaats, terwijl op dien dag alleen expresse en spoedig aan bederf onderhevige pakketten bezorgd worden. Voor den telegraaf-, telefoon- en postdienst is het kantoor opengesteld van g9 uur en bovendien voor den telegraaf- en telefoondienst van 1314 uur. Afgifte van poststukken zal van 1314 uur niet plaats hebben. De post-, telegraaf- en telefoonstations zijn opengesteld als op Zondagen. Om van een tijdige afgifte in het nieuwe jaar verzekerd te zijn moet men zijn correspondentie uiterlijk Maandag 30 December op de post doen. Meer dere naamkaartjes en gedrukte stukken werpe men niet in de brievenbussen, doch geve ze ter verzending af aan het loket op het post kantoor. Op de Dinsdagmorgen gehouden botermarkt Werd besteed voor goeboter 0.80 per pond. Weiboter geen aanvoer. Handel vlug. BIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 4500 stuks, kipeieren 4.254.75, heneieren 3.75—4 per 100 stuks. Havenstraat. Groqte eieren 45, heneieren ƒ3.704.25 per 100 stuks. RIOLEERING LOPIKERSTRAAT. Van Gedeputeerde Staten is het bericht ont vangen dat in beginsel geen bezwaar wordt gemaakt tegen de rioleering van een gedeelte van de Lopikerstraat. M<^. de werkzaamheden zal nu zoo spoedig mogelijk een aanvang wor den gemaakt. MARKTDAG. Door Burgemeester en Wethouders is be paald. dat de eerstvolgende marktdag zal worden gehouden op Dinsdag 31 December a.s. KSmASK&S! GEEN OMZET. geen winst is de kracht van het HUIDIGE ZAKENLEVEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2