DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. 58ste JAARGANG. MAANDAG 30 DECEMBER 1935 No. 17443 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 KETHEL. ROTTERDAM. DE TRAM OP OUDEJAARSAVOND- SCHEEPVAART. gevonden voorwerpen. V er schillende extra-diensten. GROOTE ERTSOPSLAG Voor rekening van N.-A jrikaansche mijnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN KERSTSPEL VAN DE R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. Een innig gemeenschappelijk beleven van het mysterie van Christus' Menschwording. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. LAURENTIANEN IN UNIFORM. Een goed orkest in een vlotte verschijning. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDA COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. v Gratis-Ongevallenverzekering f 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150. bij verjies tan een duim, "ïo. bij van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad tsoidt af0edrukt. BEGRAFENIS W. OVERWEEL. Zaterdagmorgen is op de Alg. Begraaf plaats ter aarde besteld, de heer W. Over- weel, gewezen Hoofdbode van de gemeente Schiedam. Er was groote belangstelling. On der de aanwezigen merkten wij o.m. op, de wethouders Mr. M. M. v. Velzen, ir. C. Hout man en oud-burgemeester H. Stulemeyer, de gemeente secretaris V. Sickenga en verschil lende ambtenaren. Gesproken werd door oud-burgemeester Stulemeijer, den gemeente-secretaris en door een vertegenwoordiger van den Bond van ge meenteboden. Een schoonzoon van den overledene be dankte voor de bewezen eer. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN". Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Programma-wijziging. Men schrijft ons: Na het buitengewoong ezellig Thë-dansant dat de K. J. M. V. op 2de Kerstdag organi seerde, werd besloten *n weekje vacantie te nemen. De tonen van The White Jazz R&ytm Band galmen nog wat te veel in ons brein na om Donderdag a.s. weer met vrucht 'n ern stige lezing te kunnen genieten. Wij hebben daarom den heer W. Rademaker verzocht zijn rede over „Sociale ordening naar Pauselijke richtlijnen" uit te stellen tot Donderdag 9 Januari 1936. Wij verwachten die avond alle vrienden van de Katholieke Jonge Middenstand. Het be looft weer 'n zeer interessante avond te wor den. De lezing wordt gehouden in de nieuwe bovenzaal van de R. K. Volksbond. Er is ge legenheid voor debat. Komt allen precies om half negen, er zal beslist niet op laatkomers gewacht worden. R. K. S. V. EXCELSIOR. GEMEENTE-REINIGING SCHIEDAM. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat het ophalen van huisvuilnis, op plaatsen, waar dit als regel op Woensdag geschiedt, wegens Nieuwjaarsdag, nu op Dinsdag d.v. zal geschieden. SCHIEDAM, 30 December 1935. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 23 December 1935 vergunning verleend aan: 1. de N.V. Wilton-Fijenoord tot uitbreiding van de machinefabriek en scheepswerf op het Buitenland van Klein-Babberspolder; 2. de N.V. Holanldsche Algemeene Verze keringsbank tot het oprichten van een trans port- en een verwarmingsinstallatie in het pand Gerrit Verboonstraat 14 (hoek Tuin- laan) 3. de N.V. „Sportfondsenbad Schiedam" tot het oprichten van de krachtinstallatie ten behoeve van de warmte- en sanitair echni- sche installatie in het pand Burgemeester Knappertlaan nr. 245a; 4. de N.V. Bataafsche Import Maatschap pij te 's-Gravenhage tot het plaatsen van een electrisch gedreven benzinepomp op het ter rein van de N.V. Wilton-Fijenoord; en 5. de N.V. Vereenigde Glasfabrieken tot uitbreiding van haar fabrieken aan de Bui- tehhavenweg 146, zulks mede ter vervanging van eenige haar vroeger terzake verleende vergunningen. SCHIEDAM, 30 December 1935, d. Touw, Vondellaan 65; kinderportemonnaie, met inh., M. P. Schrij, Mariastraat 8a; porte- monnaie met inh., P. Inneme, Koningstraat 164 's-Gravenhage, in auto achtergelaten door een Schiedammer Buitenhavenweg 176-12; een pak carton, F. Wiedsma, Vlaardingerdijk 271; flu- weelen baret, G. van Vliet, Lange Achter weg 16; rijwielplaatje, P. Troost, Prins Fre- derik Hendrikstraat 5a; sleutel, J. van Koets veld, Abbenbroekschestr. 25b; kinderschoentje, Ooster Garage, Overschieschedwarsstraat 1; handschoentje, P. H. Mak, van Leeuwenhoeck- straat 3b; portemonnaie met 4 zegels, M. Kruitho, Mariastraat 42b; rijwielplaatje, J. W. de Lange, Buys Balletsingel 60b; zilver geld, F. van den Bogerd, van Leeuwenhoeckstraat 2a; rijwielplaatje, M. Noordze, Kam. Onnes- laan 127b. Solree. De zwart-witten openen het jaar 1936 met een soiree in Musis Sacrum op a.s. Donderdag 2 Januari. De toegang is opengesteld voor leden en introduce's. Introducties zijn te be komen uitsluitend bij A. Vollebregt, West Frankenlandschestraat 77. Thomasvaer en Pieternel zullen de Exceï- slorwederwaardigheden van het afgeloopen jaar memoreeren. K. J. C. —PAROCHIE H. JOHANNES DE DOOPER. Zondagavond werd op feestelijke wijze het Kerstfeest gevierd. Nadat de gezamenlijke groepen in de feestelijk versierde zaal rondom het kerststalletje kerstliederen hadden ge zongen, hield de directeur, pater v. d. Broek, een kersttoespraak tot de jongens, en nadat de hoofdleider nog een kort kerstverhaal had verteld werden de jongens feestelijk onthaald. De door verschillende winkeliers beschikbaar gestelde versnaperingen vonden gretig aftrek. Tenslotte werden nog eenige gezellige spel letjes gespeeld om aardige prijsjes. Zeer vol daan over het genotene gingen de jongens na een slottoespraak van een der leiders, huiswaarts. Het was een zeer geslaagde kerstavond. WERIILOOZENVOORSTELLING. Donderdag a.s. zullen er in het Passage' theater twee werkloozenvoorstellingen wor den gegeven op de bekende voorwaarden. De eerste om half twee en de tweede om half vijf. SCHIEDAM, 28 Dec. Aangekomen Fransch s.s. Si Kiang, met stukgoed van Antwerpen; m.s. Trigonia, ledig van Pernis om te dokken in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Langlee crag, ledig van Roterdam om te dokken in öe Wiltonhaven. SCHIEDAM, 28 Dec. Vertrokken Eng. s.s. Somali ïoet stukgoed naar Yokohama via Antwerpen; Noorsch s.s. Rinda met stukgoed naar Rangoon; Fransch s.s. Si Kiaftg, met stukgoed naar Kobé via Antwerpen. SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen Duitsch s.s. Skagerak, met traan van Vlaardingen voor de N.V. Schieveen aan de Wilhelmina haven. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: 27 December: Georg Johannis, zoon van F. L. de Jonge en P. E. A. BSrtl, Lange Nieuwstraat 129; Gerardus, zoon van J. F. M. van Oostrom en G. M. van der Linden, IJsselmondestraat 44; 28 December; Arthur Christophorus Antonius, zoon van A. J. van iTenen en C. M. L. Swinkels, Singel 165; 27 Dec.: Adrianus, zoon van A. Rietdijk en S. J- M. Lips, Boerhavelaan 53. OVERLEDEN: 27 Dec.: J. D. Wuister, 40 jr., Lange Haven 80; J. Hoek, 90 jr., Wil lemskade 47. Terug te bekomen iederen werkdag van 1 tot 2 uur'aan het hoofdbureau van politie, aan de Lange Nieuwstraat en Zaterdags alleen tusschen 12 en i uur. Gedeponeerd in het tijd vak van 29 November tot 20 December. Kindertaschje, div. handschoenen, portemon naie, Paar handschoentjes, kosteloos rijwiel plaatje, riem, kerkboekje, ceintuur, arbeids kaart sleutel aan een plankje, sigarettenkoker rijwielhandkap, kosteloos rijwielplaatje, rele- gieuze penning, dop van een motorrijtuig, slot met ketting, vier sleuteltjes, potlood, porte monnaie met 4 zegeltjes, hondenhalsband, damestasch, Latijnsch woordenboekje, rijwiel plaatje, taschje, slinger van auto, stempel, portefeuille, hoornen bril, radiateurhoes. Bij vinders te bevragen: kosteloos rijwiel plaatje, W. Sandstra, Eendrachtstraat 18; muts, J. de Ruiter, Eendrachtstraat la; muts, T. Hezen, Steenstraat 18; dameshandschoen, W. Meijer, Gordonstraat 13; led. motorhand schoen, W. van Rijn, Lekstraat 61; rozen krans, Nuytinck, Ruysmanstraat 23b; dames handschoen, H. Offerman, Hoofdstraat 125a; Paar heerenhandschoenen, J. Hoegé, Stephen- sonstraat 21a; molton deken, H. Vet. Jan Ver meerstraat 4; een doos creme, C. Hagen, Zwaansteeg 3a; paar motorhandschoenen, J. Papers, Stationsstraat 45; damespartemon- naie met inh., A. Tettelaar, Abbenbroecksche- straat 19a; rijwielplaatje, J. M. Jansen, Ged. Baansloot 105; rijwieljlaatje, J. Schilte, Anthony Muysstraat 43; heerenportemoonaie, A. van Harmeien, Bilderdijkstraat 18; fitting van een waterleiding, Meyer en Stegman, West molnstraat 3; f ietssleutels, H. Gotink, Louise de Collignystraat 18; schoolétui, H. Zeven boom, Genestetstraat 7a; lorgnet, postkantoor, loket 2; dameshorloge, P. C. Klok, Jan Steen straat 5; roode muts, G. Noorthoek, Groote Markt 2; kinderportemonnaie, Inh. 2 kwartjes, D. Noordegraaf, Charlotte de Bourbonstraat; sjaal, J. W. Sjoersmae, Overmaasschesteeg 5; ring met 2 sleutels, C. Schaap, Ploegstraat 13; kinderschoen, G. van der Lubbe, IJsselmond- schestraat 49a; ring met zakmes en sleuteltjes M. Kooi, Maasdijk 110; zeildek, W. F. Lois, Fabriplein 34b; rijwielplaatje, P. G. Molema, Boerhaven 62b; vulpotlood, W. Roetes, Van Smaleveltstraat 9b; vulpotlood, S. Satijn, Hofje van Belois 8; heerenhandschoen, Osephius, Vondellaan 14b; rozenkrans, H. Scheffers, Nwe Haven 19; dameshandschoen, j. van Klinken, Potgieterstraat 38; paar gymnastiekschoenen, A. Muelstee, J. A. Alb. Thymstraat 86; hondje A. Feijte, Marconistraat 43; sjaar, J. Goedvolk, Puttershoekschestraat 24; rozenkrans, R. de Vette, Vlaardingerstraat 26; schilderskiel, B. Krabbendam, Nieuwe Maasstraat 67rozen krans, A. van Grootveld, Singel 132-23; 4 kleur potlooden, G. de Ruiter, Eendrachtstraat lc; dameshandschoen, G. J. van den Heuvel, Ooster straat 62; hond, A. Peters, Otterbuurt 12; rij wielplaatje, J Meeuwen, Noordvest 95; Jowel- sleutel, A. van der Hoeven, J. A. Alb. Thym straat 66a; handschoentje, PJ. Makkaaij, Hee- renstr. 41c; rijwielplaatje, de Held, Broers- veld 36; gd. ring, J. P. Groeneweg, Rem- brandtlaan 12a; portefeuille, Spaarbank, Lange Haven... koperen gewicht, C. Jansen, Raam 22; hond, mej. Putters, Hoofdstraat 153; hond, M. Mookhoek, Broersveld 65; compasje, J. den Hartog, Hagastraat 78; glacé hand schoen, Smid, Broersveld 70; portemonnaie met inh., J. Muys, Westfrankelandschestraat 134; sleutel, Overwachter aan de Overschiesche straat; kinderhandschoen, J. P. Dekhout, Ar- chimedesstraat 48; hond, P. van Roon, Hoog straat 82; bakje met 4 pond vleesch, W. Ver- sluys, Crooswijk 17, te Rotterdam; zilv. ring niet doodskop, J. a. Kraehveld, Rotterdamsche dijk; een bril, G. Lois, |Gordonstraat 28; hondje H. Schriel, Nieuwe Maasstraat 86b;. muts, N. Hoogendijk, Marconistraat 79b; Lïps- sleutel, W. v. Eijk, Nic. Beetsstraat 40; kin derhandschoentje, H. Polak, Zalmstraat 20; sleutel, D. Zonneveld, Zwarte Waalschestraat 56b; paar kinderschoenen, C. M. Dijl, Stations straat 33a; armband, J. H. van der Tuyn, Huys- manstraat 15a; ring met sleutels, M. Verlinden den Bommelschestraat 42; handschoentje, J. Vulpen, Bommelschestraat 25; hond, H. Zeve- boom, Lorentzlaan 39b; kinderringetje, H. J. Pauw, Middelharnischestraat 45; rijwielplaatje W. Wuisman, Joseph Israëlstraat 8-9; rijwiel plaatje, A. W. Baris, Hellevoetschestraat 7a; handschoen, Wapenaar, Nic. Beetstraat 62a; gym. schoen, P. van Leeuwen, Broersvest 44; dameshandschoen, D. v Oudheusden, Warande 175; glacé handschoen, W. van der Stelt, Goe- reeschestraat 18b; boodschappentasch, S. v. BLOEDDORSTIGE HONDEN. Van den heer W., uit Vlaardinger Ambacht, liepen een 18-tal schapen op een weiland. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte voorbijgangers dat honden de dieren achter na zaten en verscheurden. Uit een onderzoek is gebleken dat twee schapen waren doodge beten en niet minder dan 11 schapen in de sloot zaten en deerlijk gehavend en gewond waren. Naar de hond en diens eigenaar wordt een onderzoek ingesteld. Gisternacht heeft zich dit spelletje weer herhaald bij schapen van de veehouder D. v. d. E. alhier. Door de gemeenteveldwachter is in verband hiermede gisterochtend bij vele hondenbezitters een onderzoek nar de even- tueele moordenaar (s) ingesteld. Over het resutaat van dit onderzoek konden wij nog geen bevestiging krijgen. Nader wordt ons gemeld, dat van de vee houder D. v. d. Eik gisternacht 8 schapen zijn doodgebeten en dat het de politie is gelukt de honden op te sporen. Een hond bleek af komstig uit Schiedam, terwijl ook een hond van de veehouder A. K., eveneens aan deze jacht bleek te hebben deelgenomen. DE FANCY FAIR GESLOTEN. Het was gisterenavond op de fancy fair in het R. K. Vereenigingsgebouw weer een ge zellige drukte. Onder het parool: „Zet alle zorg opzij", waren velen gisterenavond reeds vroegtijdig gekomen en toen wij tegen 8 uur ook eens een kijkje gingen nemen was de be langstelling zeer groot. Alles stond weer in het teeken van „jolijt en de vroolijkheid", waartoe de heer Mouwens het zijne heeft bij gedragen. In tegenwoordigheid van den veld wachter vond de trekking der loterij plaats. Na de trekking bleven velen nog in de zaal om hun laatste dubbeltjes te beproeven bij de attracties. Als een bijzonderheid vermelden wij nog, dat alle prijzen voor de verloting door de paro chianen waren bijeengebracht. De trekkings- lijst zal op Nieuwjaarsdag na de Hoogmis voor een ieder in de zaal ter inzage liggen, waar ook de prijzen kunnen worden afge haald. De netto opbrengst zal aan het einde dezer week worden bekend gemaakt. Nu reeds kun nen we zeggen dat de fancy fair in alle opzich ten is geslaagd en dat de belangstelling op beide dagen de verwachtingen vér heeft over troffen. Voor de kerk, de fanfare en de voet balclub een mooi vooruitzicht voor 1936. BURGERWACHT. Den heer W. Peters tot commandant benoemd. In de bovenzaal van café De Vergulde Valk werd Zaterdagavond onder voorzitterschap van den burgemeester mr. J. J. van der Lip de jaarvergadering gehouden van de burger wacht. Na het welkomstwoord werden eerst de prijzen uitgereikt van den vier-weekschen onderlingen schietwedstrijd. De uitslag luidt: klasse A: S. Verkade 189; W. Peters 183; H. de Lange 179; G. Sauer 177; F. v. d. Wildt 172; Jac. Verspeek 167; L. Bijl 167. Troost prijs Q. van Lindt met 11 tienen. Klasse 8: A. de lange 184; P. Breugem 164; J. Poot 161. Troostprijs Q. Ham 8X7. Klasse E: A. Noo- tenboom 182; C. Fransen 172; H. Quartel 170; L. de Bruin 152. Troostprijs W. Bijl 8X7. Den heer A. Kool die het record sloeg met 12 poedels kreeg eveneens een souvenier. Voor de geluksbaan waren 8 prijswinnaars Hoogste 865 laagste 763 punten. Voor de vogelprik waren even eens 8 prijzen waarvan de hoogste 197 en de laatste 178 punten be haalde. Den heer A. Bliek waarn. commandant der Schiedamsehe Burgerwacht die tijdens de wedstrijdavonden als baangriffier had gefun geerd en den heer N. W. Beurden wiens eta lage voor de tentoonstelling der prijzen was afgestaan werden onder enkele hartelijke woorden een „rook offer" aangeboden. Hierna werd overgegaan tot de algemeene vergadering waarbij de heer W. Peters w.n. commandant tot commandant der burger wacht werd benoemd. Besloten werd om meer oefeningen te gaan houden en ook in het komende seizoen het marcheeren onder be kwame leiding te gaan aanleeren, .zulks naar aanleiding van een schrijven van den Minis ter van Defensie. Ook zal deze zomer nog deel genomen worden aan het défilé van bur gerwachten te Delft. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van 99.95. Het aftredend bestuurslid den heer Ch. C. Ruijs werd bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden enkele intieme aan gelegenheden besproken, waarna sluiting volgde. SCHUIT GEZONKEN. Tusschen de brug van het Huis ter Rivier en dé gebouwen van de Schied. Roeivereeni- ging is een schuit met glas en afval gezonken. De eigenaar is opgespoord en aangezegd de schuit zoo spoedig mogelijk te lichten. Op 31 December (Oudejaarsavond) zullen na de laatste tram- en autobusritten, de vol gende extra ritten worden gereden, n.l.: Lijn 1. Van Honingerdijk naar Aelbrechts- plein, na 0.05 uur, elke 10 minuten tot 2.00 uur; bovendien van Honingerdijk naar remise Delfshaven, om 2.10, 2.20 en 2.25. Van Aelbrechtsplein naar Honingerdijk, na 0.05 uur, elke 10 minuten tot 2.00 uur, boven dien van Aelbrechtsplein, via 's-Gravendijk- wal—Nieuwe Binnenweg naar remise Delfs haven, 2.10, 2.20 en 2.25 uur. Lijn 2. Van Vlaskade naar Station D. P., na 0.35 uur, elke 10 minuten tot 1.55 uur. Van Station D.P. naar Vlaskade, na 1.10 uur, elke 10 minuten tot 2.30 uur. Lijn 4. Van Schiedam naar Station Maas, na 0.50 uur, elke 10 minuten tot 2.00 uur; deze laatste wagen rijdt door naar den Honinger dijk. Van Station Maas naar Schiedam, na 0.20 uur, elke 10 minuten tot 1.30 uur; boven dien van Station Maas naar remise Delfshaven via MiddensteigerBeursplein en Nieuwe Bin nenweg, van 1.40 tot 2.30 elke 10 minuten. Ljjn 6. Van Schieweg naar Station Maas, na 0.05 uur, elke 10 minuten tot 1.35 uur. Van Station Maas naar Schieweg, na 0.10 uur, elke 10 minuten tot 1.10 uur; bovendien van Sta tion Maas via dienstroute tot Walenburgerweg en Bergweg naar remise Hillegersberg, van 1.20 uur elke 10 minuten tot 2.00 uur. Lijn 8. Van Schiedam naar Beursplein (Plan C), na 23,35 uur, elke 10 minuten tot 1,35 uur. Van Beursplein (Plan C) naar Schie dam, na 0.00 uur, elke 10 minuten tot 1.10 uur; bovendien van Beursplein naar remise Delfshaven, van 1.20 uur tot 2.00 uur elke 10 minuten. Lijn 11. Van Lischplein naar Spangen, na 0.10 uur, elke 10 minuten tot 2.00 uur; bo vendien van Lischplein naar remise HillegerS' berg, 2.10, 2.20, 2.30 uur. Van Spangen naar Lischplein, na 0.10 uur tot 2.00 uur, elke 10 minuten; bovendien van Spangen naar remise Hillegersberg, 2.10, 2.20, 2.30 uur. Lijn 13. Van Station D.P. naar Groene Zoom, na 0.45 uur, elke 10 minuten tot 2.35; van Groene Zoom naar Station D.P., na 0.50 uur, elke 10 minuten tot 2.00 uur; bovendien van Groene Zoom tot Botersloot en via Jonker Fransstraat—Noordsingel en Bergweg naar Remise Hillegersberg, na 2.00 uur elke 10 mi nuten tot 3.00 en om 3.05 uur. Lijn 14. Van Hillegersberg naar Willems plein, na 0.10 uur, elke 10 minuten tot 1.30 uur; bovendien van eindpunt Hillegersberg naar remise Hillegersberg, 1.35, 1.45, 1.55 en 2.05 uur. Van Willemsplein naar Hillegersberg (eindpunt), na 0.25 uur, elke 10 minuten tot 1.35 uur; daarna van Willemsplein naar re mise Hillegersberg 1.40, 1.50, 2.00. Lijn 16. Van Spangen naar Oudedijk, na 0.20 uur, elke 10 minuten tot 1.30; bovendien van Spangen naar remise Delfshaven 1.40, 1.50, 2.00, 2.05, 2,15, 2.25 uur. Van Oudedijk naar Spangen, na 0.50 uur elke 10 minuten tot 2.00; deze laatste wagen rijdt via Station D.P, Lijn 18. Van Marconiplein naar Crooswijk, na 0.05 uur elke 10 minuten tot 2.00 uur; bo vendien van Marconiplein via Mathenesserweg Kruiskade Hofplein Jonker Frans straat Noordsingel Bergweg naar remise Hillegersberg, 2.10, 2.20, 2.30. Van Crooswijk naar Marconiplein, na 0.00 elke 10 minuten tot 2.00; bovendien van Crooswijk naar remise Hillegersberg, 2.05, 2.15, 2.25, 2.30. Autobuslijn D. Van Van Hogendorpsplein naar Overschie, na 0.15, 0.25 en 0.35. Van Hogendorpsplein naar Garage Lusthofstraat, 1.15 ,1.25. Van Overschie naar v. Hogendorps plein, na 0.40, 0.50, 1.00 uur. Autobuslijn F. Van wagenveer Charlois naar Pernis, na 23.00 uur, elk uur tot 2.00 uur. Van Pernis naar Wagenveer Charlois, na 23.30 uur, elk uur tot 2.30 uur. Van Wagenveer Charlois naar eindpunt Heyplaat, na 0.13 uur, 0.35, 1.05, 1.35, 2.15. Van beginpunt Heyplaat naar wa genveer Charlois, na 0.18 uur, 0.50, 1.20, 1.50, 2.30; bovendien van wagenveer Charlois naar Garage Lusthofstraat, 2.45 en 3.00 uur. TENTOONSTELLING DE MENSCH. Van 3 tot en met 19 Januari Diergaarde. in de Reeds tijdens de tentoonstelling „De Mensch' in de Apollohal te Amsterdam welke in October j.l 60.000 betalende bezoekers trok, bereikten het Comité uit alle deelen des lands aanvra gen deze merkwaardige expositie ook in andere Nederlandsche steden te vertoonen. Het comité heeft slechts aan een dezer aanvragen gevolg kunnen geven; van 3-19 Januari a.s. zal de tentoonstelling De Mensch te aanschouwen zijn in de zalen der Sociëteit der Rotterdam sche Diergaarde, De Rotterdamsche tentoonstelling zal ge heel gelijk zijn aan haar Amsterdamsche voor gangster. De organisatie geschiedt opnieuw door het Weekblad Het Leven, terwijl het eere-comité zal bestaan uit de volgende per soonlijkheden: Z. E. de Minister van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg, de professoren Dr. G. U. Ariëns Kappers, Dr. A. J. P. van der Broek, Dr. W. L. L. Carol, Dr. H. T. Deelman, Dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen, Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, Dr. E. Laqueur, Dr. A. H. M. J. van Rooy, Dr. N. Ph. Tendeloo, Dr. J Waterink, Dr. M. W. Woerdeman en de heeren L. V. van Rossem, B. C. D. Hanegr&aff en W. A. Engelbreeht. Uit bekende Rotterdamsche doktoren is voorts een comité van adhaesie gevormd. De officieele opening der tentoonstelling is vastgesteld op Vrijdag 3 Januari, des namid dags om 4 uur. De openingsrede zal worden uitgesproken door Dr. S. A. Westra, directeur van 't Ziekenhuis aan «den Coolsingel, alhier. Den laatsten tijd kwamen en komen nog steeds zeer groote partijen erts in de Rotter damsche haven aan, die hier worden opge slagen, Dit erts komt uit Bona in Noord- Arika. In totaal betreft het een voorraad van meer dan een half millioen tons erts, een voorraad, die nog nimmer in Rotterdam voor opslag is aangebracht. Het erts wordt hier opgeslagen, zoo meldt de N. R. Crt. voor rekening van de Noord- Afrikaansche mijn-ondernemingen. Na het uit breken van het Italiaansch-Abessynsch con flict besloten deze om in den W.-Europeesche haven een grooten voorraad erts voor alle zeker heid, te doen opslaan. Rotterdam en Antwer pen kwamen hiervoor in aanmerking. De Rot terdamsche havens, in dit geval Thomsen's Havenbedrijf, wist den opslag van deze half millioen ton erts te verkrijgen, hoewel de concurrentie van de Belgische havenstad ook in dit geval zeer fel was. De terreinen van Thomsen aan de Maas haven waren voor dezen enormen voorraad erts niet voldoende, zoodat toen de terreinen daar vol waren, Thomsen van de gemeente aan de Waalhaven Nz. een groot terein heeft gehuurd, waar het grootste deel van dezen erts-voorraad wordt opgeslagen. De aanvoer, de lossing en de opslag van den ertsvoorraad brengt natuurlijk levendigheid in de Rotterdamsche haven, maar zooals de directeur van Thomsen, de heer C. P. H. J. Backx zeide reden om „hoera te roepen" is er daarom nog niet, want daarvoor hebben de concurreerende aanbiedingen van Antwerpen wel gezorgd. Intusschen stemt het toch tot verheuging, dat een Rotterdamsche onderneming er in geslaagd is deze ertsvoorraden naar Rotter dam te krijgen; de aanvoer per zeeschepen, het lossen en opslaan brengen in ieder geval werk in de haven. Verwacht wordt: Meest krachtige, Zuidelijke tot Zuid-Weste lijken of Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig ver andering in temperatuur. 27 Dec.: Stationsplein-Schouwburg, De witte non, (Spree-gezelschap) 8,15 uur. 28 De c.: Groote Schouwburg, Spectacle coupé, (Ital. Opera), 8 uur. Stations plein-Schouwburg, De wiHte non, (Spree- gezelschap), 8,15 uur. 29 Dec.: Groote Schouwburg, In rok (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur (voor vol wassenen). BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's Tot en met Donderdag 26 dezer ln: Capitol, Schotseh en scheef, en Het geld ligt op straat (volw.); City, Schotsch en scheef (volw.); Studio, Ruggles dient twee heeren; Corso De zigeunerbaron (volw.); Victoria, De blonde Christl, en Baron von Trautenegg; Cen traal, Drie dagen bij de levenden, en Prinses voor 30 dagen (volw.); Colosseum, Alleen op de wereld, en De groote schoonmaak; Ooster, Ball im Savoy, en Voorjaarsparade (volw.) D a g e 1 (j k s: Tivoli-Schouwburg, Vendetta (Rott. Operette-Uez.) 8,30 uur, Zondag ook 2 uur (boven 18 jaar). Schiedam. Passage-theater, 8,15 uur, Jos. Schmidt in „De schoonste dag van mijn leven" (goedg.). Terwijl de economische crisis als een angst gordel om de wereld grijpt en bizonder over onze havenstad mateloos lijden brengt, ter wijl op den breeden zelfkant van ons groote stadsleven het getal der onterfden schrikwek kend aangroeit, terwijl duizenden onder den druk van den nood dezer tijden hun ge moed verharden en hun knieën niet meer wil len buigen voor God zien wij ter andere zijde hoe het geloofsleven zich verinnigt en verdiept, en er onder ons een waarachtig Katholiek idealisme groeiende is. Het bovenstaande is een citaat uit een voor woord dat onze havenaalmoezenier pater A. van Rixtel S.C.J. schreef in „Bouwen" naar aanleiding van het Kerstspel dat de R. K. Volksuniversiteit Vrijdagavond in den Grooten Schouwburg opvoerde. Wij kunnen dit veilig aannemen op het ge zag van iemand, wiens werkkring hem in het volle leven met al zijn ellende maar ook met al zijn hoopvolle verschieten heeft geplaatst. En temeer zijn wij geneigd om voorwaar delijk te gelooven in een groeiend echt-katho liek idealisme na het zien van een uiting daar van zooals het Kerstspel van de R. K. Volks universiteit er dat ongetwijfeld een is. Het is zeker niet toevallig dat wat gewoon lijk met volkskunst wordt aangeduid, en meer in het bijzonder natuurlijk de Katholieke volkskunst terug grijpt naar de middel eeuwen, wier hooge cultuur in zoovele even prachtige als eenvoudige mysterie spelen als een leidraad voor het gemeenschappelijk be leven van de- hooge kerkelijke feesten voor ons bewaard bleef. Deze mysteriespelen toch kunnen gevoege lijk als een toonbeeld dienen van gemeen schapskunst en de auteur van „het Kerstge heim" deed goed zich daarop te inspireeren. In een tiental tafereelen, de zondeval, de verwachting, de menschwording, de weg van Nazareth naar Betlehem, de Geboorte, de her ders in het veld, de herders bij de Kribbe, de Drie Koningen in Jeruzalem, de Drie Konin gen in Betlehem en de Onnoozele Kinderen is heel de glorieuze historie van de Verlossing van het menschdom door Christus' komst op aarde samengevat. Deze zoo bij uitstek ver heven stof liet geen ruimte over aan fanta sieën. De tekst werd voor het overgroote deel genomen uit de profetieën van het Oude Testa ment, de evangelische verhalen van het Nieuwe Testament en Middeleeuwsche liede ren en zoo ontstond een geheel dat in zijn on- derdeelen natuurlijk niet voor verbetering vat baar was maar dat ook door de kunstzinnige samenvoeging van deze onderdeelen een zeld zaam suggestieve reconstructie van het Kerstgebeuren werd. Een ordebroeder van den auteur op ver zoek noemen wij geen namen 'stelde voor dit spel de muziek samen en hij putte daar voor voornamelijk uit het liturgische Gregö- riaansch en Middeleeuwsche liederen. Hier en daar slechts diende een eigen compositie als trait, d'union en waar wij reeds hulde brachten aan den auteur moet in één adem de com ponist genoemd worden. Deze muzikale illus tratie bleef geheel binnen de perken van haar afgebakende taak. Het spel bleef hoofdzaak naar het werd op een uiterst harmonieuze en volkomen verantwoorde wijze gedragen en ge steund door de muziek en de gezangen. Een van de moeilijkste elementen bij de SCHIEDAM, 30 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling ƒ1.1,10. samenstelling en uitvoering van een spel als dit is altijd de dans die toch even onontbeer lijk is als de muziek. Verschillende malen heb ben wij reeds moeten beleven dat aan een werkelijk goed spel afbreuk werd gedaan door een teveel aan beweging waardoor aan inge togenheid werd ingeboet. Het is de groote verdienste van den regis seur, Anton Sweers en mevrouw Xanda Stra- dowska dat dit bij deze uitvoering niet het geval was. Om het maar met een uitdruk king uit de taal van de filmcritiek te zeggen: men heeft voortdurend gestreefd naar een goede en rustige vakverdeeling en het resul taat was dat tafereelen ontstonden die mede dank zij de perfecte technische outillage van het Schouwburgtooneel ware schildergen wer den. Met een zeldzame toewijding en een hei ligen ernst hebben alle executanten zich aan haar of hun taak gegeven en een enkele on zuiverheid in het orkest of een minder geluk kige wijze van declameeren vergat men bij een overigens zoo perfecte vertolking van de bedoelingen van auteur en componist. Het was een avond van innige wijding en het is te wenschen dat de mogelijkheid wordt gevonden om nog een of meer reprises te geven. Een avond van zooveel schoonheid be leeft men slechts zelden. Een van de parels aan de kroon van het St. Laurentius-Jongensgesticht, ons gerenom meerde Rotterdamsche internaat is zijn orkest, waar iedere Laurentiaan en oud-Laurentiaan met recht trotsch op is. En deze gerechtvaardigde trots zal nog groeien nu de jeugdige orkest-leden van de dertig is twee derde gedeelte nog geen veer tien jaar oud mede dank zij de vriendelijke medewerking van de firma Peek en Cloppen- burg door deze firma in keurige uniformen zijn gestoken. Zwart met een zilveren uitmonstering en dito distinctieven, een beetje martiaal en een tikje coquetmaar dat mag een muzikant wel hebben. P. en C. heeft ze de uniformen wel te verstaan geëtaleerd voor een van de vitri nes van haar magazijnen aan de Hoogstraat, waar men ze vandaag nog kan bewonderen. Als waardige vertegenwoordigers van hun onderwijsinrichting zullen straks de muzikale Laurentianen er op uittrekken en nieuwe lauweren toevoegen aan die welke zij bij voor gaande gelegenheden als bijvoorbeeld de Roermondsche bedevaart reeds behaalden. En de oud-Laurentianen, die, verspreid over het heele land, meerendeels den band met hun jeugdwoning bestendig onderhouden, zullen door hen eens te meer weer eens herinnerd worden aan de plaats waar zij hun opvoeding genoten en waar zij gemaakt werden tot de gelijke en rechtschapen menschen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1