WAT DE TOERISTENSTATISTIEK LEERT. ZATERDAG l JANUARI 1936 ,DE DOM' LYRIEK IN DANTE'S PARADIJS. Een belangrijk initiatief van „Roomsch Tooneel1'. BIOSCOPEN. GEMEENTERAAD. KAMER VAN KOOPHANDEL. DIEFSTAL VAN LOOD. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. HILLEGERSBERG. IN DUITSCHLAND OP KETS Reisgenoegens in vervlogen jaren. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. BURGERLIJKE STAND eierveilingen. MAASSLUIS. BERKL. 'N RODENRIJS. OOSTENRIJKS BEWAPENING. Een boek: „Ons leger en zijn wapens". DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-ENGELAND. In Kent treedt een verbetering in. lichte In het laatste nummer van het maandblad ^Katholiek Tooneel" wordt de a.s. opvoering van „De Dom" door de Rotterdamsche Ver eeniging „Roomach Tooneel" als volgt In geleid: „Het is zelden voorgekomen, dat wij enthousiast waren over de verrichtingen van de Katholieke dilettanten. Daarom zijn we big, in dit laatste nummer een voorstelling te kunnen aankondigen, die wél ln staat is ons enthousiast te stemmen. Wat zal er gebeuren Blijkens mede- deelingen, die de vereeniging „Roomsch- Tooneel" uit Rotterdam ons uitvoerig toe zond, heeft men een belangrijk stuk in studie genomen, namelijk „De Dom" van Friedrich 'Donauer. De leiders van deze vereeniging wenschen met deze opvoering een daad te stellen zij willen het bewijs leveren, dat er in Rotterdam een groep dilettanten be staat, die er naar streeft, iets goeds te bren gen en zg verwachten, dat de katholieken als tegenprestatie zullen toonen, hiervoor waardeering en belangstelling te hebben. Men hoopt op Donderdag 16 Januari a.s. den Grooten Schouwburg geheel gevuld te zien. Wjj hebben nimmer tevoren den lof be zongen van een voorstelling die nog moest plaats vinden. Echter er is voldoende reden om de poging als zoodanig te waardeeren, temeer daar wij weten, dat het spel „de Dom zware eischen stelt. Bekend is het stuk niet in Nederland: „Roomsch Tooneel" zal zelfs het voorrecht hebben van de vertaling de première te geven. In de middeleeuwen was de bouwmeester van een dom kerkgebouwen, die in deze felbewogen, maar tevens bewust-godsdienstige tijden in vele steden verrezen een aanzien lijk persoon, die eigenlijk dag in dag uit, tot aan de voltooiing van zijn bouwwerk, in het brandpunt der belangstelling stond. De kern gedachte van het spel is, dat de bouwmeester de hoofdrol niet vervuld is van de ge dachte, dat hij arbeidt en schept ter eere Gods, maar uitsluitend streeft naar persoon' lijken roem en eer. Dit leidt tot een scherp conflict, waarin zelfs volk en geestelijkheid worden betrokken. Door het spel is geweven een zuiver opbloeiende liefde tusschen de doch ter van den bouwmeester en een jongen, talentvollen beeldhouwer, die bij den eerzuch- tigen vader van het meisje geern goed kan doen. Het slot brengt een oplossing, die vol komen bevredigt, niet in het minst, doordat de bouwmeester besluit, zijn arbeid aan den dom voort te zetten in de zuivere gesteltenis namelijk als de begaafde kunstenaar, die zijn scheppend vermogen in dienst stelt van God. Aangezien het eerste bedrijf voor den in aanbouw zijnden Dom speelt en er juist markt wordt gehouden, kunnen vele spelers optreden. Bovendien vereischen het tweede en vierde bedrijf ook weer vele medewerkenden, zoodat er voor den regisseur volop gelegen heid bestaat, groote en pakkende scènes te ontwerpen. „Roomsch Tooneel" zal dit spel dan ook, onder leiding van Vincent Berghegge, opvoeren met niet minder dan 45 mede werkenden. Nogmaals wij spreken ons niet uit over het al of niet slagen, doch willen in ieder r''geval de poging toejuichen. „Roomsch Tooneel" zet het nieuwe jaar 1936 in met een daad van beteekenis met een spel, dat diep :As van inhoud en gelegenheid biedt tot spelen tot Katholiek spelen Van weinig dilet tanten-(leeken) groepen kan dit worden gezegd'". In 't Witte paard. Lezingen van prof. Guarnieri te R'dam. Voor de afdeeling Rotterdam van „Dante Alighieri" heeft Donderdagavond in de zaal Dante aan de Calandstraat prof. Guarnieri gesproken over „la lirica del paradiso dan- tesco". Spr. viel in voor prof. Cammillo Pel- lizzi uit Londen, schrijver van het bekende werk „Le lettere italiane nel nostro secoio", die over hetzelfde onderwerp spreken zou, maar op het laatste oogenblik verhinderd was. Prof. Guarnieri begon met er de aandacht op te vestigen, dat bij het bestudeeren van Dante's aesthetiek de Paradijszang niet van de andere twee zangen van Vagevuur en Hel mag gescheiden worden. Vervolgens stelde en beantwoordde spr. de vraag, waarom Dante een lyrisch dichter is. Deze vraag ligt voor de hand, omdat de stof der drie zangen sterk episch en zelfs theolo gisch is. Het lyrisch karakter der Divina Com media is onafhankelijk van het „omne scibile" der Middeleeuwen onafhankelijk van de scho lastieke wetenschap, zooals die gedoceerd werd in de kloosterscholen en aan de univer siteiten, hoewel het gedoceerde toch in het werk terug te vinden valt. De lyriek vindt haar oorsprong in Dante's diepere ontroeringen, in zijn liefde, in zgn 'vereering en in zijn haat. Dante gebukt onder den last der erfzonde gebogen onder de zwaarte van het leven, trachtte het menscheljjke tot iets goddelijks, „dell'umano al divino" te sublimeeren. De militante figuur van Dante, die zich zoo hevig in de liefde uitleven kon, getuige zijn gevoelens voor Beatrice, kon ook sterk haten. Ook hier trad de lyriek op den voorgrond. Met haat ging minachting gepaard. Dante was aldus een mensch, die hevig op het gebeurde rond hem reageerde en, aldus prof. Guarnieri, hg rea geerde vrgwel op de manier, waarop thans de menschen op alles reageeren. Spr. trok hier bij een parallel tusschen Dante's bewogen tgd en den onzen, die zeker niet minder bewo gen is. Ook Dante's helmwee als banneling uit zijn vaderstad Florence heeft het zijne bggedragen tot de lyriek in den Paradgszang. Prof. Guar nieri toonde met diverse citaten aan, hoe het lyrisch karakter yan den Paradijszang zich ontwikkelde en vestigde er tevens de aandacht op, hoe diep Dante doordrong in de diepste roerselen van het menschelgke gemoed. De Gemeenteraad is bgeengeroepen tegen Donderdag 9 Januari a.s. Op de agenda staan o.m.: het voorstel tot vaststelling van een uitbrei dingsplan voor gronden nabij het Jaffa; het voorstel betreffende partieele wgziging van het uitbreidingsplan voor v. m. Pernis; het voorstel betreffende vernieuwing van den bovenbouw der Nassaubrug; het voorstel tot vaststelling van gewgzigde rooilgnen in de omgeving van het nieuwe hoofdbureau van politie; het voorstel tot wijziging van de tarieven voor de personenveren en de wagenveren; het voorstel tot partieele wgziging van het uitbreidingsplan „Dijkzicht"; het voorstel tot partieele wijziging van het uitbreidingsplan „Zuid"; Het voorstel tot voorloopige vaststelling van een bebouwingsverordening voor Meent en Heerenstraat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt een openbare vergadering op Dinsdag 7 Januari. De agenda luidt: 1. Verkiezing van een voorzitter voor 1936. 2. Samenstelling Commissies voor 1936. 3. Van den Minister van Landbouw en Visscherg antwoord op dezerzgdsch schrgven betreffende de samenstelling van de Commissie inzake herziening van de landbouwcrisiswet geving. 4. Van den Spoorwegraad antwoord op dezerzijdsch schrgven inzake de kosten van abonnementen op de Spoorwegen. 5. Van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam bericht van benoeming van leden in de Commissie van Orde voor de Groote Beurs van Koophandel en voor de Koren-, Vlas- en Lgnzaadbeurzen. 6. Van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam bericht van beëediging van den heer E. Polis als makelaar in machinerieën en onroerende goederen. Eigenlgk is dat toch oneerlijke concurrentie. Daar hebben ze nu die gemoedelijke oude klucht van Blumenthal en Kodelberg (naar hun namen speurt men te vergeefs in het bioscoop-program), waarmee zich reeds onze groot-ouders vermaakten, ook al op de film gebracht! Eerst had de operette er zich van meester gemaakt en Rolph Benatsky blies met zgn vlot motiefje op „lm Wiessen Röss'l am Wolfgangsee" aan het overjarige blijspel nieuw leven in. En nu kwam de tweede ver beterde editie aan de beurt in den vorm van een „verfilming" der operette; maar dan een, die het tooneel-geval wel ver achter zich laat. Indien er ooit gelegenheid is de mogelijk heden van tooneel en film te vergelijken, dan zeker hier. Of eigenlgk te vergelgken is er niet veel meer. Daar Is vooreerst het prachtige natuur- decor van Sankt Wolfgang zelf, door den camera-man langs alle kanten uitgebuit; daar zijn de talrijke amplificaties van den grappigen dialoog, welke de film in 'n handomdraaien klaar speelt; daar is vooral de uitnemend geslaagd „Einlage" van het Patroonsfeest, 'n soort folkloristische documentaire, de de vrij banale klucht op een hooger plan brengt. Zoo is deze uitgave van het oeroude blijspel tot een werkelgk attractief amussment gewor den, dat wij intusschen om een enkel détail voor volwassenen zouden wlleen reserveeren. Christl Mardayn en Hermann Thmig spelen er resp. als de waardin van het hotel en de ober-kellner de hoofdrollen in. En aangezien een film ook dit nog op de tooneel-operette voorheeft, dat men niet zelf behoeft te kunnen zingen om toch een dragelijk figuur te slaan, (al stelt dan de operette zelf in dit opzicht haar eischen niet hpog), kon men volop partg trekken van de spel-kwaliteit der beide eerste krachten, zeer verdienstelijk gesecondeerd door o.m, Theo Lingen en Willy Schaeffers, (de beide textiel-concurrenten), Fritz Odemar (advocaat Siedler) en Fritz Imhoff (den burge meester van Sankt Wolfgang.) De even interessante als vermakelijke film loopt deze week in Grand Théatre. „Broederstrijd" In het Victoria-Theater aan den Bergweg loopt deze week als tweede film de première voor Rotterdam van de Amerikaansche film Broederstrijd", welke wij eenige weken ge leden op de wekelgksche filmpagina reeds be spraken. In deze zeer spannende filmroman worden de lotgevallen geschilderd van twee vrienden, die in den wereldoorlog als vlieger tegenover elkaar kwamen te staan. Bijzonder sterk is de schildering van 't leven bg het Duitsche vliegtuigeskader, staande onder lei ding van een kapitein, die door den bekenden acteur Erich von Stroheim wordt uitgebeeld en gekarakteriseerd, zooals alleen een Von Stroheim dit kan. „Broederstrijd" is de laatste en sinds langen tgd ook weer de eer ste film, waarin deze beroemde acteur mee- werkt. De koopman H. W. en de bakker E. W. uit Rotterdam, beide ged., hadden zich te verant woorden voor de Haagsche rechtbank wegens diefstal van lood uit een villa aan den Haag- weg te Rijswgk, alwaar zij in den nacht van 30 op 31 October, ongeveer 450 K.G. ont vreemdden. Verdachten vervoerden dit lood per auto naar Rotterdam, alwaar zg het bij een opkooper voor een bedrag van ƒ75 van de hand deden. Deze opkooper, zekere D., verklaarde als getuige, dat hg de beide verdachten als auto- sloopers kende en dat hg meermalen onder- deelen van hen heeft gekocht. Het gekochte lood heeft hij ingeschreven. Naar aanleiding van deze verklaring merkte de president mr. Haga op, dat opkoopers meenen vrijuit te gaan, indien zg het opge kochte goed slechts inschrgven. Bovendien zei de president, dat het toch bevreemding moest wekken, dat autosloopers eën dergeigke hoe veelheid lood, die toch niet van auto's afkom stig kan zijn, te koop aanbieden. „Als men schen als u, minder van dieven kochten, zou er ook minder gestolen worden", voegde de president er aan toe. Het O. M., waargenomen door mr. Rouffaer, eischte tegen de verdachten resp. 1 jaar en 1 y2 jaar gevangenisstraf. Wegens diefstal van lood en koper, totaal 150 K.G., gepleegd op 15 November, in een onbewoonde villa aan de Papenlaan te Voor schoten, had zich te verantwoorden de vodden koopman J. W. K. uit Leiden, die bekende het feit te hebben gepleegd. De officier, mr. Rouffaer, eischte een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Januari a.s. Maandagavond a.s. om half 9 nemen de repetities weder een aanvang in de Witte So ciëteit, le Weenastraat. Door de politie zgn gisteren ten huize van T. K., wonende Zwaanshals te Rotterdam eenige jassen in beslag genomen, die op een avond, midden December waren gestolen uit de gang van de Julianaschool aan de Juliana- laan, ten nadeele van eenige musici, die al daar repetitie hielden. Deze menschen kon den toen des avonds in hun colbertjasje naar huis. Bg onderzoek bleek, dat K. de jassen had gekocht van een zekeren J. E., thans ver- blgf houdende in het Huis van Bewaring, e. die te Rotterdam woonachtig is heeft be kend. BRANDJE. Donderdagavond ongeveer 5 uur zag de chauffeur van een auto, dat er brand was in de bovenwoning Willem Beukelsz.straat 74, bewoond door V. Het bleek, dat het doch tertje met een vriendinnetje, terwijl de moeder afwezig was, een kaars van den Kerstboom had aangestoken, waardoor de boom in brand was geraakt. Personeel van de garage E. V. A. G. heeft den brand met snelblusschers en emmers water gebluscht. Eenig huisraad verbrandde. V. was niet ver zekerd. De brandspuit is nog uitgerukt, maar be hoefde geen dienst te doen. LEEGSTAANDE WONINGEN IN VLAAR- DINGEN PER DECEMBER 1935. Door de vereeniging van Huis- en Grond eigenaren te VIaardingen is een woningtel ling gehouden, waarbg gebleken is, dat in December 1935 in deze gemeente leeg ston den 286 woningen, waarbg een paar café's en eenige woon- en winkelhuizen, varieeren- de in een huurprijs van 1 tot 15 per week en van 29 tot 60 per maand. Dit aantal valt niet tegen, want er zijn vrg veel slechte en incourante woningen bij die al eenige jaren leeg staan. Zoo staan er al geruimen tijd een 70 wo ningen leeg in Fransenstraat, 2e Liesveld- sche Steeg, Zomersteeg, 8e Bierslootsteeg, Willemstraat, Nieuwsteeg, Nieuwiandstegen, Landsteeg en Bierslootstegen enz., in huur prijzen van 1 tot ƒ3,25 per week. Verder o.a. aan het boveneinde van de p. k. Drossaartstraat bij den Parallelweg. De vereeniging heeft een belangrijk werk verricht door de samenstelling van een over- zichteigken staat, welke ook aan het ge meentebestuur is verzonden. EIERVEILING VLAARD. AMBACHT. Aan de eierveiling te VI. Ambacht wer den aangevoerd 2400 eieren. Prijzen kipeieren ƒ3,20—-5.05 per 100 stuks. TOONKUNST. De repetities der zangvereeniging van Toonkunst worden hervat op Maandagavond 6 Januari a.s. In studie wordt genomen Bruckner's beroemde „Te Deum". BENOEMD. Door den commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland is als volontair bij de Gemeente-politie te Vlaardinger-Ambacht aangesteld de heer J. van Beukelen, te VI.- Ambacht. GESLAAGD. Voor het practgkdiploma Nederiandsche Handelscorrespondentie slaagde de heer C. Goedknegt, leerling van de Middelbare Han delsavondschool „Kennis is Macht". Bij het op 2 Januari aan de Rijkskweek school voor Vroedvrouwen te Rotterdam ge houden examen slaagde voor het diploma Kraamverpleegster Zuster A. C. van den Berg alhier. (Van onzen correspondent). De autarkie in het toerisme is ook zoo'n aangelegenheid, die den staatshuishoudkun digen stof tot mediteeren schenkt en den her bergiers een reden zich in de handen te wrijven van de pret. Zoo juist worden b.v. weer cgfers gepubliceerd over den omzet aan pleizierreizi- gers in de badplaatsjes langs het Pommersche Oostzeestrand. Twee jaar geleden zag het er des zomers in die streken uit als Scheveningen in November en waren de hotels er niet eens meer him afbraak waard. Maar in het afgeloo- pen seizoen werden de 66 aanwezige badplaats jes door niet minder dan 311.059 gasten met een bezoek vereerd. Buitenlanders zijn in dit cijfer niet begrepen, wgl er te weinig ten too- neele verschenen om het tellen te loonen. Evenmin de betrekkers van jeugdherbergen, die immers een hoofdstuk voor zich zelf vor men. Het hoofdcontingent van de bezoekers werd door Berlijn geleverd, dat voor 40,3 pet. of 125.000 koppen zorgde. Daarop volgt in rang orde van het land Saksen, maar dat leverde toch slechts 35.000 badgasten. De meest uit verkoren badplaatsen liggen op de eilanden Usedom en Wollin, die in Swineminde en Ahl- beck twee kustplaatsjes bezitten met een om zet van over de 20.000 bezoekers. Daarna komt Binz, op Rügen, dat de 20.000 eveneens overschrijdt. In vroegere tijden werden deze Pommersche zeeplaatsen allereerst door Pale- stinensers bezocht, maar daarin is nu de klad een weinig gekomen. Men heeft de schadeigke gevolgen van 't „Juden sind hier unerwiinscht' echter met succes opgevangen door een flinke reclame ln verder afgelegen landstreken te maken, die tot nu nog niet als leverancier van Oostzee-toeristen optraden. Dank daaraan heeft Beieren in den afgeloopen zomer voor 12.000 en Rijnland voor 11.000 gasten gezorgd, De toeristsnstatistieken worden steeds uit voeriger opgebouwd en nauwkeuriger bijge houden; en dank daaraan kan nu vastgesteld worden, dat in den afgeloopen zomer niet min der dan 3 pet. van de Berignsche bevolking een Pommersch zeebad bezocht. Van Stettin, dat geografisch gunstiger gelegen is, zelfs 7 pet. En van de ver-verwijderde provincie Silezië pet. Slechts rond 6.000 buitenlanders hebben zich in de overigens tamelijk makke golven van de Oostzee vermeid. Deze bezoe kers stammen uit Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. De ondervinding heeft ge leerd, dat het uiterst moeilijk is buitenlanders naar deze stranden te lokken, ofschoon ze toch veel aanbieden. Het ligt echter blijkbaar niet in de bedoeling hier bij de pakken neer te zit ten maar juist het omgekeerde te doen. BEVALLEN: A. C. Emmen—Peeters z. A. M. Trefctin—Ivens d. C. Kreft—Louwerse z. J. M. Manders—de Koning z. C. A. Look horstBeukers d. M. G. DrenthKollen d. J. SchretzmeijerSporre z. ,B. P. Hensen Diepenhorst d. J. H. van Geest—Jansen d. M. J. DronkersMaaten d. A. H. SloofRiet veld z. J. A. van EttingerSciholtes d. E. P. Balkv. d. Geer d. C. J. Schot—Slings z. T. W. Nederlof—de Goeij d. H. M. Herst— Coomans z. M. A. van Beek—Stam z. C. H. J. Stevens—Dijks z. L. Rüsdök—den Ouden d. G ,M. BlegenbergCollee d. S. Wildeman— Delchsel z. S. M. J. Havelaar—Buis z. I- M. van KanSuoss d. J- E. H. Mathiesen Waterreus d. J. W. Verhave—van Nahuis d. J. Meulddk—Wereldsma d. I. Jonges—v. d. Bergh van Eijsinga d. "W. DasSchoenmakers C. Heykoop—Bouter z. A. E. Sleutelaar van Dorp d. OVERLEDEN: W. de Jong d. 3 m. J. Har- dinxveld wede. v. J. W. Schoomnade 86 j. F- v. Houwelingen ongeh. vr. 41 j. C. W- v. Maanen ongeh. vr. 77 j. E. H. M. v. Negen hof vr. v. W. K. Reijmers 65 j. C. F. M. Houcke d. 8 m. M. Maasbommel wede. v. B. A. de Goede 69 j. W. v. Mourjk wedr. v. H. Romijn 83 j. A. Verheij wede. v. C. de Jong 61 j. A. P, Kloppert wede. v. J. G. Koppers 85 j. W. C. Diepeveen man v. J. v. Wensveen 65 j. M. J. Broekmeijer wede. v. C. G. Lan- geveld 74 J. C. Otterspeer wedr. v. A. Blonk 82 j. A. M. Schoof wede. v. J- Grasman 83 j. J. Corbet man v. L. v. Wingerden 79 j. A. F. Slingerland wedr .v. S. W. P- Kriste 50 j. A. W. Mol ongeh. vr. 16 j. J. Verschoor man v. A. v. d. Waal 50 j. A. E. Geerltngs d. 10 m. BEUGVISSCHERIJ. Naar wg vernemen, zal dezen winter Vlaardingen door 7 stoomschepen de beug- visscherij worden uitgeoefend, n.I. door 3 stoomschepen van de reedergen onder direc tie van den heer I. H. Hoogendijk, door 2 stoomschepen van de Visscher-Maatschappij „Vlaardingen", directeur de heer Jos. Ka- tan en door 2 stoomschepen van de N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij, directie War- melo en Van der Drifts Handelsmij. VERDUISTERING. Door de politie alhier is aangehouden ze keren A. v. d. Z. uit Scheveningen, die als reiziger in betrekking was bij de haringfir ma H. v. d. B. te Vlaardingen. Hg moest voor die firma in België gelden ontvangen en had een bedrag van 17.000 Belgische francs niet afgedragen. Hij beweerde, dat het geld hem in Brussel was ontstolen. Hij is naar Den Haag overgebracht en ter be schikking gesteld van de Justitie. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Vlaardingen" met 11.000 ton erts en „Continental" om 400 ton bruin koolbriketten te laden. Aangiften van 3 Januari. GEHUWD: P. J. MUller jm. 30 j. en E. A. M. D. Rau jd. 29 j. J. J. v. Vugt jm. 29 j. en J. B. Bgdam jd. 30 j. J. E. Bugltendijk jm. 26 j. en A. E. Vermeulen jd. 21 J. B. A. Fransen jm, 23 j. en T. Roobol jd. 19 j. - G. D. Hofstee jm. 36 j. en J. Voorhagen jd. 34 j. J. A. G. Kamp jm. 24 j. en A. J. v. Pelt jd. 17 j. Z. W- Leene wedr. 44 j. en J. den Boer wed. 46 3. F. C. v. d: Leer jm. 26 j. en K. H. Scholten jd. 23 j. T. J. Petri jm. 24 j. en A. Bos jd. 24 J. C. Rlesmeger jm. 31 j. en B. E. A. Schwan- beck jd. 28 j. X. Springer wedr. 48 j. en J. M Poots ges. 29 j. W. Stok jm. 23 j. en C. B Regerkerk jd. 22 j. H. Teubel jm. 31 j. en J Siemers ges. 29 j. S. Vischschrapper jm. 25 J. en C. Stolk jd. 25 j. J- Willemse jm. 27 j. en C. v. Holten jd. 25 j. T. H. de Wit ges. 31 J. en M. J. L. Ripperda jd. 19 J. A. Brouwer jm. 29 j. en W. de Pgper jd. 30 j. H. R. Eefting jm. 32 j. en M. Platteschorre Jd. 32 j. S. Ros jm. 29 j. en N. A. Moor jd. 25 J. C. G. Vannetta jm. 40 j. en M. H. Rowel jd. 35 j. F. V. Wienema jm. 30 j. en C. Franken Jd. 28 J. H. Sloof Jm. 30 j. en J. v. d. Graaf jd. 20 j. C. X. Worms Jm. 22 J. en E. C. Kloet jd. 21 j. P. Peek jm. 23 j. en A. C. den Outer Jd. 23 j. W .A. v. Bergen jm. 29 j. en L. Koet jd. 22 j. A. Blok jd. 20 j. en A. G. Staneke jd. 20 J. p. Boele jm. 19 j. en M. Oortggs Jd. 20 j. J Priester jm. 34 j. en M. A. Böttger jd. 26 j. J. Verkerke jm. 3 j. en W. C. A. Burgmans jd. 21 j C- W. Schenk jm. 22 j.- en O. Mahn jd. 18 1. P. C. v. Woensel jm. 24 j. en A. v. 't Noordende jd. 20 j. J. J. de Bie jm. 20 j. en E A. M. Dor jd. 20 j. S. v. Riemsdijk jm. 29 1 en B. Kentie jd. 22 j. D. v. d. Berge jm. 35 1 en M. J. Wild jd. 25 j. F. Hecht reete Trepler jm. 25 j. en A. A. T. Wanders jd. 21 J, J. v. d. Wolf jm. 25 J. en C. P. M. Langenbach jd. 24 j. DROEVIG ONGEVAL. Donderdagmiddag ongeveer 3 uur was de 12-jarige Christoffel Douma, wonende Arn. Hoogvlietstraat alhier, met twee vriendjes in een roeiboot van de woning van den veehou der De Jong aan de Boekkade de Vlaard. Vaart overgestoken naar de woning van Van der Gaag aan de Trekkade. De vriendjes zouden langs de Trekkade naar huis gaan en hij alleen voer terug naar de Broekkade. Onderweg verloor hij echter een roeiriem en toen hij deze wilde pakken, viel de jongen over boord en zonk hij bijna onmiddellgk. Zijn vriendjes zagen het onge luk gebeuren en waarschuwden de bewoners van de in de nabijheid staande huisjes. Pe hulp kwam echter te laat, van den knaap werd niets meer bespeurd. Vanaf de Kapel werd de veldwachter van Vlaardinger-Am bacht per telefoon gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse was en met dreggen begon. Eerst 's avonds om half negen mocht het hem echter gelukken, met een zegen het lijkje van den knaap op te halen, dat werd overgebracht naar de Algemeene Begraaf" plaats te Vlaardinger-Ambacht, GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Voogt, Wilhelminastraat 51, portemonnaie met inhoud; van der Zan den, Callenburgstraat 130, halsketting; Kei zer, Landstraat 14, ceintuur; Baaima, Lijn- straat 8, huissleutel; Vreugdenhil, Hoogweg 80, De Lier, doos messen; van der Kraan, Steynstraat 64, portemonaie met inhoud; Schouten, Ruyterstraat 25, jongensschoen Politiebureau, jongensjas; Zonruiter, Jb. van Heemskerkstraat 9, kindertaschje; de Ko ning, P. K. Drossaartstraat 228, sokje; van der Have, Maassluissche Dijk 86, ceintuur Fousert, 4e Maassteeg 8, leeren jas, schroe vendraaier, Engelsche sleutel; Raadhuis, VI Ambacht, een portemonnaie met inhoud; van der Roest, Asterstraat 6, Vlaard. Ambacht glacé handschoen; Nieuwland, P. K. Dros saartstraat 239; rijwielplaatje WL.; De Bie, Bleekstraat 21, muts; Boomsma, Diepen brockstraat 108, taschje; van Splunder, P. C. Hooftstraat 23, portemonnaie met inhoud van Vulpen, Jb. 'van der Windtstraat 89, rgwielplaatje. ZILVEREN JUBILEUM. Op Donderdag 2 Januari heeft de heer A. Baaren het feit herdacht, dat hg 25 jaar geleden in dienst is getreden van N.V. Drijf hout Zn. Edelmetaalbedrijven te Amster dam- JAARVERSLAG PLAATSELIJK CRISIS- COMITé. Uit het jaarverslag van het PI. C. C. me- moreeren wg, dat, hoewel de ontvangsten steeds achteruitgaande zgn er nog heel wat hulp is verleend. Zoo zijn o.a. over 1935 verstrekt: 520 bon nen voor kruidenierswaren, 610 H.L. eierko len, 162 huurbonnen tot een bedrag van ƒ324, aan geldelijken steun ƒ1139,40; voorts 100 'pond vet en verder werkkleeding en schoeisel, dekens, ïgfgoederen enz. tot een totaal bedrag van ƒ2109,55; er was in totaal ontvangen 2145,83. Zooals men weet, zal het Nat. Crisis Comité op 1 Mei a.s. worden opgeheven en in verband daarmede het Pi. C. C. vermoedelijk op dien datum, ook zgn werk moeten staken. Waaggebouw; Aanvoer 5300 stuks, kip eieren ƒ4,25—4,75, heneieren 3,50—4,15. Havenstraat. Kipeieren ƒ4,104.65; hen eleren 3,85—4, alles per 100 stuks. KOPPELKABEL VOOR ELECTR. STROOM Het Gemeentebestuur van Gouda heeft schriftelijk nogmaals haar telegram van 31 Dec. 1.1. bevestigd dat opdracht tot uitvoering van het werk, verbonden aan het leggen van een koppelkabe} aan de Fransche Kade is gegeven. Met den meest mogelijken spoed zul len de noodige maatregelen worden getroffen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willemtje, J., dwochter van W. Wesseldijk en J. Maarsingh. Peter, zoon van L. den Boer en G. de Wit. -Johanna, H., dochter van N. H. J. van der Hoeff en J. F. W. van Arnhem. Hendrik, zoon van G. Griffioen en P. de Ruiter. GEHUWD: C. F. Stellweg 28 j. en H. P. Bron 26 j. OVERLEDEN: B. Pelt 77 j. A. de Groot 74 j c. B. van Leeuwen 73 j. echtgenoote van J. C. Straver. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navermelde gevonden voorwerpen: een pr. blauwe dameshandschoe nen, een heerenrgwiel, een paar glacé-hand- pchoenen en een armbandhorloge. Aan komen loopen: een hondje. Wat overigens die reizigersstatistiek be treft, biedt deze te meer verrassingen naar mate men er dieper in binnendringt. De arbeidsgemeenschap van den Duitschen ge meentedag heeft zich ook met de aangelegen heid bezig gehouden en een aantal gegevens over het jaar 1934 bijeen gebundeld. Hieruit leert men, dat Berlijn terzijde gelaten Duisburg-Hamborn de met hotels rijkelgkst gezegende stad van heel Duitschland is. Het bezit er 219 en daarna komt Bochum met 218. De groote stad Hamburg daarentegen telt slechts 154 hotels; Dresden 133; Mlinchen 127 en Stuttgart 131. Wat echter de capaciteit van deze inrich tingen betreft, staat Mlinchen met 12.417 bed den weer bovenaan op het lijstje. Dan komt Wiesbaden met 7,305 en merkwaardigerwijze op de derde plaats de ville morte Rostock. Keulen kan 6.279 menschen tegelijkertijd bij zich te logeeren hebben; Leipzig slechts 5.345 (in hotelbedden, wel te verstaan); Bremen 4.725; Heidelberg 3.207; enz. De totale omzet aan reizigers haalde in Berlijn het cijfer van één millioen. Het zooveel kleinere Miinchen boekte er 795.000 en Neurenberg 734.000, maar daar zit de partijdag tusschen. Slaat men het aantal bezoekers op de locale bevolking om, dan blijkt dat Coblenz hier de kroon spant. Het stadje ontving nl. 13.839 toe risten op elke 1000 inwoners. Dan komt Hei delberg met 2.046 en vervolgens Ulm met 1.819. Wat buitenlandsche bezoekers betreft heeft Berign met 129.000 stuks of 11,9 op elke 100 gasten de leiding. Proportioneel staat Dussel- dorp echter aan het hoofd met 21,8 vreemde lingen op elke 100 gasten. Keulen Jiad er 20,8 en Wiesbaden 21,1. Onder de 100 grootste Duitsche steden was er één, en wel Bottrop, die maar één buiten lander in den loop van een heel jaar tijds bin nen haar muren ontving. Deze dappere pad vinder was een Italiaan. Berlijn ontving 13.000 Amerikanen, 12.000 Engelschen en 5.000 Fran- schen. Miinchen wordt in hoofdzaak door in woners uit de omliggende landen, uit Oosten rijk en Tsjechië bezocht. Heidelberg is de stad der Engelschen. Van de ruim 11.000 vreemde lingen, die hier geboekt werden, stamden niet minder dan 8.000 uit den archipel in de Noord zee. Potsdam kon slechts 418 overnachtingen door vreemdelingen opgeven. Maar Berlijn ligt slechts op 30 K.M. afstand en daarmede is dit opvallend lage cgfer verklaard. Deze en dergelgke cijfers worden pas aan trekkelijk, wanneer men er een droppeltje ge schiedenis door henen mengt. Zoo vierde in PROPAGANDA-VERGADERING BURGERWACHT. Het bestuur der Maassluissche Burgerwacht heeft een groote propaganda-vergadering uit geschreven tegen a.s. Vrijdagavond acht uur in het Vereenigingsgebouw. Het program voor dien avond omvat o.a.: overdracht van een vaandel aan het commando der B. W. door mr. P. A. Schwartz, burgemeester der ge meente Maassluis; rede van mr. G. A. Diepen horst, lid van Ged. Staten van Utrecht. De avond zal worden opgeluisterd met muziek, terwgl het in het voornemen van het com mando ligt enkele demonstraties te geven. JEUGDIGE KOLENDIEVEN Verdacht van verduistering van steenkolen uit een loods staande op het terrein der Ned. Spoorwegen werden een drietal jongens aan gehouden M. en A. v. d. Z. en M- S. De kolen werden in beslag genomen. De jongens wer den op het bureau van politie gerepriman- deerd. Berlijn het hotel Kaiserhof onlangs zijn zestig sten verjaardag en daarbij trad nog weer eens aan het licht, dat de wereldstad Berlijn, een goeden menschenleeftijd geleden, nog geen enkel hotel bezat, dat als dusdanig opgericht was. Er waren tot hotels omgebouwde prlvé- woningen en dat was al. En dat schijnt ook nog miserabel geweest te zijn op den koop toe. Maar toen de stad aan de Spree keizerlijke residentie geworden was en de steile klim naar boven, na drie zegevierende oorlogen haar aan vang nam, vond men, dat er in Berlijn toch wel plaats voor een behoorlijk hotel was en aldus werd het „Kaiserhof" gebouwd. Gelukkig gingen er terzelfdertijd in Weenea twee echte hotels failliet en met het gemeubelte, dat bg die gelegenheid billijk op te koopen viel, werd het nieuwe wereldwonder gestoffeerd. Tege lijkertijd werd uit Weenen een andere curiosi teit geïmporteerd en wel een koffiehuishouder. Café's waren destijds in Berlijn schier even onbekend als ze het nu nog in New York of Londen zijn, maar daaraan heeft de heer Bauer toen voor immer een einde gemaakt. Op 1 October 1875 werd het hotel geopend en daaraan werd zóóveel beteekenis ge hecht, dat Z. M. de Keizer in hoogst eigen persoon de feesteigkheden met zgn aanwezig heid opluisterde. Daags te voren had hij trou wens verscheidene uren in het établissement rondgewaard om de Weensche meubels en de andere merkwaardigheden in alle details te bekgken. En Z. M. kon zich gelukkig rekenen, dat hg niet op zich had laten wachten, want tien dagen na zijn opening brandde de Kaiser hof reeds tot zgn fundamenten toe af. Als een andere foenix verrees hij echter weer uit zijn assche om spoedig een groote rol te speien in het gezelschappeigke en politieke leven van de hoofdstad. De kelders bergden in nun glansperiode niet minder dan 2 millioen fles- schen wgn, zoo weet althans de eenige kelner te vertellen, die nog uit die dagen overgeble ven is, en alle beroemdheden van hun tgd, Bismarck, Moltke, prinsen van den bloede, professoren, kunstenaars, enz. hebben allen hun best gedaan die 2 millioen flesschen tot meer handelbare proporties te reduceeren. Op 3 Februari 1931 overnachtte Hitier. voor de eerste maal in deze inrichting, die toen spoedig het hoofdkwartier in Berign van zgn beweging werd. Nu woont Hitier er tegenover ln de Willemstraat. Maar eiken middag stapt bg de straat nog even over om te midden van een aantal vrienden in den Kaiserhof een kopje cacao te drinken. Dat wat de hotels betreft. Maar nu over het reizen zelf. Het is nog maar minder dan een eeuw geleden, dat men slechts één maal per week van Berign naar Parijs kon komen. En op die reis had men zóóveel uit te staan, dat de Baedeker van die dagen, de man van bet reishandboek „Das geöffnete Deutschland" bg wijze van rekommandatie schreef: „gezien de vermoeienissen, ontberingen, enz. waaraan een reiziger blootgesteld pleegt te zgn, gaat een verstandig man maar ééns in zgn leven op reis". In verband daarmede, zoo voegt hy er gemoedelijk aan toe, hreeft men op de reis kosten ook niet zoo nauw te letten. Wilde men van Berign in Parijs komen, dan had men de keuze uit twee wegen. De eerste èischte 88% uur, maar kostte dan ook 160 M. De andere was goedkooper; er waren sléchts 120 M. mee gemoeid maar dan had men ook gedurende 100 uren pleizier voor zgn geld. Zoo kon men Dinsdagmiddag om 13.15 uit Berlijn met den trein naar Halle rgden, waar men te 18.30 arriveerde. Dan direct ia de sneldlligence, welke na 35 uur hobbelen. Donderdag te 5.45 Frankfort bereikte. Pre cies om 7 uur moest men weer instappen en dan ging het verder over Metz naar Pa rijs, waar men Zaterdagochtend bg het krie ken van den dag arriveerde, zwaar gerad braakt en heelemaal dood, wanneer men zgn zenuwen bg de bagageverspouwers, de her- bergknechten, de douanekantoren, enz. enz. geen meester had weten te blijven. Men kon ook Dinsdagochtend vertrekken en per trein een heel stuk doen. Na veertien, uren sporen was men al in Hannover, maar daar was het dan ook uit met de pret. Van hier uit had men niet meer de heele linie sneldiligences, maar geregelde verbindingen waren er toch overal en met geduld kwam men langzaam aan in Keulen, Aken, Luik. In deze stad begon de trein echter weer te rijden en daarmede kwam men dan via Brus sel en Rjjssel ten slotte ook nog wel in Parijs. ZUSTER KROS GAAT HEEN. Voor de aid. Maassluis is als verpleegster van het Groene Kruis aangesteld mevr. C. Cysouw Risseeuw, uit Groede (Zeeland). De bekende zuster Kros heeft na ruim 25 dienstjaren haar ontslag genomen. IN DE HAVEN GEVALLEN- De 25-jarige L. V. uit Delft geraakte alhier te water in de Haven. Nadat hij op het droge was getracht, ging hg naar het politiebureau waar tv van andere kleeding werd voorzien, zilVL- Vrgdag 3 Jan- he. Arnoldine den dag, da- in deze parochie, in he JUBILé. 't de eerw. Zuster y gedurende 25 jaar St. Petrusgesticht werkzaam ls. als de zorgzame verzorgster van de ouden van dagen, De H. Mis werd 's morgens ter harer in tentie opgedragen, terwgl dit jubilé verder op eenvoudige wgze in het Gesticht werd her dacht. WEENEN, 3 Januari. (D.N-B.) Een boek, getiteld: „Ons leger en zgn wapens" is ver schenen, dat inlichtingen bevat over den hui- digen stand der Oostenrgksche bewapening. Door de laatste legerhervorming zijn in de plaats van de tot dusver bestaande 6 brigades zeven divisies gekomen. Iedere divisie bestaat uit drie regimenten infanterie, een regiment 'lchte artillerie, een verkennersafdeeling, een batalllon pionnier» en een telegraaf- en luchtbeschermingsaf- deeling. Bovendien besta»1 er nog een snelle divisie, samengesteld uit een brigade motorjagers, een brigade cavallerie en een bataillon pant serwagens. Verder *Ön er reeds twee regimenten vlie gers en een gemotoriseerd regiment artillerie. Nieuw ingevoerd zijn lichte machinegeweren, machinepistolen, mijnwerpers en 4,7 c.M. tankafweerkanonnen. De luchtstrgdkrachten omvatten alleen verkennings- en jachtvliegtuigen. Bommen werpers zijn nog niet aanwezig. LONDEN, 3 Januari. (R. O.) In den toe stand in het overstroomde gebied ten Zuiden van Maidstone is een lichte verbetering in getreden, ofschoon het water op sommige wegen in Kent nog meer dan drie voet hoog staat. Het verkeer in de Midlands en de Weste lijke graafschappen wordt nog steeds door het water gestoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2