HET NIEUWE POSTKANTOOR. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. fi 1 58ste JAARGANG. VRIJDAG 17 JANUARI 1936 No. 17458 STADSNIEUWS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ORPHEUS CONCERTEERDE. ONDER GROOTE BELANGSTEL LING HEDENMORGEN GEOPEND. KINDEROPERETTE „ETALAGEPOPPEN". DIT MMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN. ONDERTROUWD: J, Poldervaart 23 jaar NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL. ROTTERDAM. DE TENTOONSTELLING DE MENSCH ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling: Der drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij Vooruitbetaling. Losse EXAMPLAREN Zijn steeds aan ons «Ureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents Per stuk. Postcheque- en girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijsvinger50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op da voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Wanneer Orpheus concerteert, weten we al vooruit, dat ons kennismaking wacht met nieuw werk, waarbij aan Nederlanders een niet geringe plaats wordt ingeruimd. Dat Flipse hiermee in de juiste richting stuwt, blnkt wel uit het feit, dat onze hedendaagsche musici, 'e en mannenzang misschien den nig zouden toedraaien, zich nu toeleggen op Jdriven wm eigentijdsche muziek voor en 00r- Geliedertafel van vroeger raakt T 'Ce' cn meer op den achtergrond en in de -aahiervan valt gelukkig weer echten mannenzang te genieten. Z°° gisteravond in het werk van Henk ac ings „st. Jans Gheleide", dat wel voor- ujnelijk van deze frissche, fiere mannelijkheid getuigt. Men kent de schrijfwijze van Badings, soms gedurfd maar recht op het doel af. Hij eischt van de zangers een juist en stevig maatgevoel, maar tevens een groote soepel heid van overgang. -Het ar.n den dirigent het jius e rythriie te bepalen, te omlijnen, reilef „e, ?eVen' kortom er een geheel van te maken, ■a aan Flipse wel toevertrouwd is. Men ac de intonatie- en melodiemoeilijkheden wel onder de knie en vooral by het slot, waar de cjiissen volop gelegenheid krijgen te schitteren en zich geheel te geven, klonk 't geheel zooals men zich mannenzang maar kan wenschen. Van Landré beleefde „Avondgebed" haar eerste opvoering, een werk. dat op een zuivere manier schildert zonder banaal te worden. Overigens een gelijkmatig werk, dat haar specifieke eischen meer vei'plaatst naar de uitvoering. Sprak uit 't werk van Badings de sterke, niets ontziende levensdrift van een jong, rijpend man, hier was een bejaard en gedegen musicus aan 't woord. Ruitersliedeken van Nico Verhoeff, reeds beoordeeld in ons blad werd stijlvol en ifi juiste opvatting uitgevoerd, hoewel de gele genheid tot instrumentaal zingen, die het iverk geeft, te zeer met beide handen aan grepen werd. Het leed bovendien aan een matheid en onderging te zeer de moeilijkheden die 't Passage-theater als concertzaal hledt. De enheid van het koor was niet geheel in evenwicht en werd soms vertroebeld door ■t op de voorgrond treden van stemkleur van afzonderlijke personen. De tekst was soms moeilijk te volgen en voor ons, die het door ieen nalatigheid overigens zonder tekst moesten ptellen, soms onverstaanbaar. We hebben Orpheus wel beter gehoord. We zeiden het reeds: de zoo noodige eenheid en ensemble geest ontbrak vaak en in moeilijke passages Was men te zeer verkleefd aan zijn- partij om vrijuit en in overeenstemming met andere partijen te zingen. Waarschijnlijk voelde men intuïtief op 't podium de veranderde acutische moeilijkheden, met gevolg, dat men of niet durfde of forceerde. De fijne afwerking be reikte blijkbaar slechts de helft van de zaal. In de drie bewerkingen van de hand Eduard Flipse, van Oud-Nederlandsche volksliederen, zong men eerst onbevangen en vrij en deed men de typisch-mannenkoorzetting alle eer aan. Ook de solisten Ram Swaap en Marius Flipse ware in hun laatste nummers pas op hun best. In de Romance van Beethoven was het een innig musiceeren, hoewel de volgzaamheid van Flipse s°ms grooter had kunnen zijn. daarna gaf Swaap nog een staaltje van zijn ^chnisch kunnen in Zigeunerweisen van de Sarasate, waar hy bijna spelenderwijs zijn linkerhand pizzicati maakte en verder geheel overgegev enzijn viool vol gloed en warmte liet zingen. Hier deed hij de leege maren, ie Saint Saëns ontsierden, geheel vergeten. Marius Flipse soleerde voor de pauze met werken van Nederlanders, waarbij Voormolen in „De Wind en de Molens" wel de juiste maat van toucher aangemeten kreeg. De nummers van na de pauze n.l. een Nocture en een Wals van Chopin en een Rhapsodie van Liszt spraken wel het meest tot het publiek. De vertolking was ook bijna ideaal. Een hartelijk appiaus en bloemen dankten de kunstenaars. Van de componisten was Landré in de zaal aanwezig. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 16 J3-n- Aangekomen: Deensch m.b. Annam, met stukgoed van Antwerpen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Jan. Vertrokken: s.s. Stad Dordrecht, ledig naar Vlaardingen; Deensch m.b. Annam, met stukgoed naar Dairen via Hamburg. Hedenmorgen had de officieele opening plaats van het nieuwe post- en telegraaf kantoor aan de Tuinlaan. Onder de vele autoriteiten en aanwezigen waren o.m. de Burgemeester van Schiedam, rnr. dr. F. L. J. van Haaren en mevrouw; de wethouders mr. M. M. v. Velzen, Ir. C. Hout man en J. Dinkelaar. Oud-burgemeester H. Stulemeijer, de commissaris van politie H. p. Clasie, verschillende hoofden van dienst der gemeente Schiedam o.w. Ir. G. Gerlagh, dir. van gemeentewerken, Ir. H. B. J. Aikema, mr. dr. Ir. M. M. van Praag, dir. van de Gem. Woningdienst, verder verschillende raadsleden o.w. mr. M. J. C. M. Kavelaars, F. A. H. van Iersel, B. Hoogendam. Van de Posterijen waren aanwezig de hoofd inspecteur Ir. Duynstee, inspecteur Prick, in specteur Tailing en de adj.-inspecteur Smit. Van de Rijksgebouwendienst was o.m. aan wezig het hoofd van dezen dienst, baron van Lynden, de architect en de hoofdopzichter. Verder waren er o.m. aanwezig G. W. van Berger Walraven, directeur van de H.AV.. Bank, I. Th. M. Nolet, directeur van Loopuyts Bank, J. v. d. Linden v. d. Heuvell en mr. Jac. G. Wittkampf voor de K. v. K. voor de Beneden-Maas, J. M. v. d. Schalken en mevr. v. d. Schalk, mr. J. Stheeman Hesse, kantonrechter, B. G. Hoogendam als voor zitter van de afd. Kleinbedrijf van de K. v. K., S. Hijman en Joh. Nauman, namens de Alg. Middenstandsvereen., Joh. Brounts en A. J. Vredebregt voor de Hanze, dr. C. R. Ver maas, gemeente-archivaris en vele heeren doctoren. Verder nog afgevaardigden van de verschillende vakorganisaties van het P.T.T.- personeel. Inspecteur Prick heette alle aanwezigen welkom en zette uiteen, dat het nuttig en noodig was, dat er belangstelling werd ge wekt voor deze officieele opening. Daarom verheugde spr. er zich over, dat zoovelen hun belangstelling op dit oogenblik toonden. Baron van Lynden, hebfd van den Rijks gebouwendienst, droeg het gebouw namens dezen dienst aan het Staatsbedrijf der P.T.T. over. Spr. releveerde hoeveel moeite het ge kost heeft om tot deze oplossing te komen, daar er nog al verschil van inzicht heef be staan tusschen de verschillende diensten en het Gemeentebestuur van Schiedam. Spr. zegt daarom voor de medewerking in deze betoont, aan den Burgemeester en diens voorganger, hartelyk dank. Het is geen monument geworden, dat tot sierraad moet strekken van deze stad, doch in de allereerste plaats is het een utiliteits gebouw, dat de ruimte practisch benut voor het doel, waarvoor het is bestemd. Na deze uiteenzetting biedt spr.hetnieuwe postkantoor van de P. T. T.-dienst ter over name aan. Ir. Duynstee, hoofdinspecteur van de P. T. T. zegt o.m., dat hij in zijn jeugd geleerd heeft, dat Schiedam ergens bij Rotterdam moet liggen. Het is 'n plaatsje van 25.000 en dat er branderijen zijn. Dit werd zoo op de schoolbanken in de negentiger jaren verkon digd! Spr. heeft later meer geleerd over Schie dam. In 1896 was het postkantoor bestemd voor 25.000 inwoners. In snel tempo is deze stad gegroeid en steeg het verkeersgetal in de eerste tien jaar met 25 pet., daarna tot 28 pet. enz. enz., om in 1936 tot 140 k 150 pet. te zijn gestegen. Nu is Schiedam van 25.000 tot ruim 60.000 inwoners gegroeid. Het personeelscyfer is niet in die zelfde mate gestegen! Doch wel met 100 pet. Wat kan daarvan de rede zijn? Een juist ant woord is hier niet dadelijk voor te vinden. Spr. memoreert hoe tot 1896 het postkan toor in het tegenwoordige Gymnasium was gevestigd. De gemeente had het toen voor Gymnasium bestemd. De P. T. T. legde toen beslag op het huis van wijlen den heer Rijn bende. Het tegenwoordige postkantoor. De Telegraafdienst was toentertijd gevestigd in de Schiedamsche Koopmansbaurs in een lo kaal van 5x5 meter, waarvoor per jaar 100 betaald werd. In 1900 werd deze dienst naar Dam 3 overgeplaatst, totdat in 1910 dit ook naar het bestaande kantoor werd overge bracht, In 1929-1930 gaf het gemeentebestuur te Baron van Lynden, hoofdinspecteur van den Rijksgebouwendienst draagt het hedenmorgen officieel geopende nieuwe postkantoor van Schiedam aan de poste. rijen over. In het midden de burgemeester van Schiedam met echtgen.; geheel rechts oud-burgemeester Stulemeijer. kennen, dat het gaarne het postkantoor zou bezitten. Zulks ter wille van het door den sterken groei der gemeente, urgent geworden verkeersvraagstuk. Spr. geeft enkele cijfers. Het pand werd ge kocht voor 20.000 in 1896. Verbouwd is er toen voor ƒ17.000; in 1910 voor ƒ21.000; in 1914-15 voor ƒ11.000, in '26-'27 voor ƒ3000. In totaal kwam het oude postkantoor in het bedrijf op 80.000 te staanin den loop der ja- ren! Spr. zinspeelt dan even op de vaak moeinjke onderhandelingen die er gevoerd zijn tusschen Gemeente en P. T. T. Als bouwplaatsen werden gedurende die onderhandelingen genoemd, het Luthersch Kerkgebouw, het terrein v. h. St. Jacobs Gasthuis en een terrein op den Broersvest, hoek Rotterdamsche dyk. De oud-burgemeester Stulemeijer heett zich toentertijd krachtig geweerd, niet be kwaamheid en vasthoudendheid heeft hy de Schiedamsche belangen verdedigd. Doch ook de P. T. T. toonde vasthoudend heid, want de belangen van den dienst waren dikwijls anders. Voor de P. T. T. dan is dit nieuwe gebouw de goede oplossing. Het is geen monumentaal gebouw, doch spr. vertrouwt dat de dienst, waar het voor gebruikt zal worden, ook in het algemeen belang, naar e- hooren in zal worden verricht. De belangen van den Staat, zeker onder deze tijdsom standigheden, lieten niet anders toe. Spr. hoopt dat ook de gemeente Schie dam het met zekere dankbaarheid kan aan- Vasprr!e zegt nog. dat zonder de directie en extra kosten, die niet in het hesfek ™aren vastgelegd, de kosten der bouw slee 9 per M3. bedroegen, met inbegrip van all- kosten 12 per M3. Het totaal bedrag zal 2% tot 3 ton bedragen. Tien jaren geleden werd zoo'n zelfde ge bouw zonder den grond op 1% millioen guldens begroot Spr. dankt het Gemeentebestuur in zijn tegenwoordigen vorm, alsmede oud-burge meester Stulemeijer voor de medewerking, betoond. Ook de Rijksgebouwendienst bijzonder Ba ron van Leynden wordt bedankt voor de aan gename harmonieering tydens de totstandko ming van het werk. Ook dankt spreker de technische dienst, de rijksbouwmeester, als mede de aannemers. Ook den hoofdopzichter de heer v. Bergen v. Henegouwen wordt speciaal door spr. gememoreerd. Spr. feliciteert de directeur de heer Benthem, met dit nieuwe gebouw met licht en lucht en vertrouwt erop, dat het personeel in dezelfde goede verstandhouding en met de zelfde ambitie en toewijding, den dienst in het algemeen belang, van het publiek, zal verrichten, als voorheen in het oude. De Burgemeester van Schiedam, Mr. Dr. v. Haaren zegt niet in het zakelijke te zul len treden. Spr. bedoelt een hartelijken geluk- wensch tot baron van Lynden te mogen richten. Het Gemeentebestuur dankt bijzonder voor deze opening bij te wonen. Spr. constateer dat het nieuwe postkantoor in de volle be langstelling staat, gezien de vele autoriteiten, genoodigden en belangstellendên hier aanwe zig- Spr. juicht het toe, dat de P. T. T. niet met stille trom uit de oude omgeving vertrek. Het is van groot belang, dat Schiedam op een behoorlijk postkantoor kan bogen, voor al bij den groei, die de stad genomen heeft. Dat het hier tot stand gekomen is; daarvoor moeten wij de P. T. T. en den Rijksgebouwen dienst dankbaar voor zijn. Het munt uit in so berheid; de inrichting is echter practiscn. tiet beantwoord daaraan waarvoor het tenslotte bedoeld is! De gedachten dat onze stad wel met een of ander filiaal of bijkantoor genoegen zou ne men, zijn gelukkig onbewaarheid. Dat geeft blijk, dat er andere inzichten zijn gekomen, na het overleg in deze vroegere kwestie. Spr. hoopt, dat evenals het licht in dit ge bouw, de stukken en zaken, die via dit kan toor in Schiedam van handel, industrie en ingezetenen, zullen uitgaan, over het geheele rijk een opklarend licht zullen gaan ver spreiden, wat helaas de laatste jaren, meestal wel niet het geval zal zijn geweest! Spr. dankt nogmaals voor de woorden en de uitnoodiging door de P. T. T. en Rijks gebouwendienst aan het Gemeentebestuur gedaan. Inspecteur Prick dankt de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en hoopt, dat ze voor de volle 100 pet. zullen worden verwezenlijkt. De heer J. H. v. d. Linden v. d. Heuvell, voorzitter van de K. v. K. v. d .Beneden- Maas, zet o.m., dat in zijn jonge tijd men vol bewondering was voor het huis van den heer Rijnbende, als nieuw postkantoor. Be wondering houdt echter niet altijd stand. Toen de K. v. K. in 1922 overstroomd werd met klachten over het oude postkantoor, heeft de K. v." K. deze onderzocht en doorge geven aan het hoofdbestuur der P. T. T. Verandering was werkelijk noodzakelijk. Spr. zal geen cijfers noemen. Wanneer nu dit nieuwe gebouw, na de klachten van de K. v. K. en andere organisaties gedaan het resultaat is, dan dankt spr. de P. T. T. en de Rijks- geb.dienst voor wat tot stand is gebracht. Spr. hoopt dat het bedrijf hier naar wensch mag worden uitgeoefend, want aldus spr. er is geen Staatsbedrijf in Nederland, als dat van de P. T. T., dat op zulk een uitnemende wijze wordt beheerd. Namens Handel en Bedrijf dankt spr. de P. T. T. voor de totstandkoming van dit ge bouw. De directeur, de heer Benthem, dankt spr. voor prettige wijze, waarop deze steeds ALS EEN BRANDENDE FAKKEL stond het fabriekspand aan de Buitenhaven te Schie dam, °P het hoogtepunt van den feilen brand, die Woensdagavond ip den kurkvoorraad heeft gewoed. heeft meegewerkt om gewenschte verorde ningen Ie helpen tot stand brengen. Oud-Burgemeester Studemeyer, dankt bij zonder voor de uitnoodigen. Spr. gaat in den breede na, de groote strijd, die als het ware gevoerd is om dit tot stand te brengen. O.m. zegt spr., dat men omtrent Schie dam, in Den Haag niet altijd goed op de jioogte is geweest. Die taxatie was nu niet VOor de volle 100 pet. juist, integendeel! Daarom was het noodig dat het Gemeentebe stuur van tijd tot tijd heeft medegewerkt om tot dat andere inzicht in Den Haag te Komen. Dit is nu gelukt. Spr. heeft ondervonden, dat bij de Rijks- geb.dienst en de P. T. T. op buitengewoon scherpzinige wijze opkwamen voor de be langen. van hun dienst. Dat is hun plicht! Doch ook spr. heeft toentertijd voor de be langen van de gemeente Schiedam moeten opkomen. Het gaf wel eens aanleiding tot spanningen. Spr. is blij, dat dit gebouw geboren is. Het is het bewijs, dat het juiste inzicht, inzake de stad Schiedam, is gekomen. Dit moet op het moment in volle ernst worden uitgesproken. Van een filiaal of bijkantoor vanuit R'dam is geen sprake meer. Dit bewijst dat verhelde ring van inzicht gekomen is. Spr. hoopt, dat in de toekomst zal blijken, dat dit betere be grip in den Haag ook bij de andere Departe menten zich zal blijken te ontwikkelen, op dat Schiedam niet behandeld zal worpen als een stiefkind onder de kinderen van Neder land"! Hierna heeft de directeur van het P.T.T.- Kantoor te Schiedam, de heer Benthem, de verschillende sprekers dank gezegd, speciaal voor wat betreft de woorden van hulde tot hem, of tot het personeel persoonlijk gericht. Spr. twijfelt er niet aan of de dienst zal op de zelfde aangename wijze en met de zelfde prettige verstandhouding tot het publiek wor den voortgezet. Hierna noodigde de heer Prick, de aan wezigen uit, het gebouw en de verschillende technische inrichtingen te bezichtigen. R. K. S. V. EXCELSIOR. Algemeene vergadering De algemeene vergadering die vanavond in Amstelbron plaats vindt, is behalve voor de lieeren-senioren ook toegankelijk voor dona teurs. Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag: Excelsior c Lodewijk c, 3 uur; Excelsior dOverschie b. Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 1 VVP i, 2 uur; Excelsior 2GDS 2, 12 uur; ALO 2Excelsior 3, 2 uur; SGV 3Excel sior 4, 12,30 uur; Vlaardingen aExcelsior a 1.45 uur. Het le elftal speelt Zondag weer thuis. Het Haagsche VV Pdat zich in de laatste weken kranig weerde en thans op de derde plaats prijkt, komt op bezoek. De zwart-witten kunnen zich op geduchte tegen stand voorbereiden. We zijn benieuwd hoeveel doelpunten de Schiedammers thans weer zul len produceeren. In de laatste 4 wedstrijden waren dit er 34! Ongetwijfeld zal de belang stelling wel weer groot zijn. Het 5e, 6e en b-elftal zyn vrij. Filmavond. Zaterdag a.s., aanvang half 7 zal in het K.J.C.-gebouw, Lange Haven 11, een film avond worden gegeven voor de junioren en oudste adspiranten (jongens). Ook voor de zwart-wit jeugd wordt terdege gezorgd. Gisterenavond heeft het Kinder- en Jonge damesensemble (directeur Ko de Keyzer) een uitvoering gegeven in Musis Sacrum, waar aast enkele kleine nummertjes het spel van zang en beweging „Etalagepoppen" van G. en H. Citroen werd uitgevoerd. Het spel heelde kinderen uit, die ontstemt zijn over hun huis werk en het luie leventje van etalagepoppen, die nooit iets behoeven te doen. Zij verwijten dit de poppen, die dan levend worden en op de kinderen toestappen. Samen gaan zij dan spelen, tot verbazing van een agent, die een jongetje wil arresteeren. De arrestant wordt echter bevrijd en de agent kiest het hazenpand. Het geheel werd door de kinderen goed gespeeld. Zoowel de zang als de beweging werden zeer goed uitgebeeld, het geen door het publiek ten zeerste werd ge waardeerd. De pianobegeleiding was bij Mevr. Ploos van Amstel in goede handen. Het geheel stond onder leiding van den heer Ko de Keijzer, die met genoegen op zijn werk kan terugzien. ONTWIKKELINGSCURSUS VOOR WERKLOOZEN. Een cursus in Aquariumkunde. Aan de ontwikkelingscursussen voor werk- loozen is thas een cursus in aquariumkunde toegevoegd. Een uitgebreid leerplan is hiervoor opgesteld, 'terwijl de leider van den cursus de heer C. van Duyn Jr., zich voorstelt, indien er voldoende belangstelling voor bestaat bij de deelnemers, ook de micro-biologie erbij te behandelen. Het verhandelde zal telkens zoo veel mogelijk met lichtbeelden worden toe gelicht. 't Bestuur van de Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen heeft gratis 4 abonnementen op het orgaan „Het Aquarium", dat 2 maal per maand verschijnt toegezegd. Deze tijdschriften kunnen dus onder onder d°. deelnemers circu- leeren. De lessen worden gegeven iederen Dinsdag 's morgens van 9 tot 11 uur in zaal 32 van de Ambachtschool. Voor hen, die zich nog niet opgaven, is daar alsnog gelegenheid tot aan melding. DE H. K. W. BIJEEN. Woensdagavond hield de R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbediende „St. Franciscus van Assisië" haar gewone maan- delijksche ledenvergadering. Op deze vergade ring werd het aangename met het nuttige af gewisseld. Na de vertooning van eenige teeken- geluidsfilmpjes werd door den heer Wolff van de „Haka" een uitstekende uiteenzetting ge geven van het ontstaan en de ontwikkeling van de coöperatie. Spreker behandelde daar bij de verhouding van ons Katholieken ten opzichte van de coöperatie. Daarna werd ons een film vertoond van het Hakabedrijf en wij kregen een uitnemenden indruk van deze ge weldige onderneming. Zoowel het in- als uit wendige gedeelte van het Haka-gebouw in Rotterdam kregen wij op het witte doek te zien. Van tal van artikelen, welke de Haka produceert zagen wij de fabrikatie vanaf grondstof tot het verpakte product, de loo pende band passeeren. Gedurende de pauze werden de bondszaken behandeld. Daarna werd een ruim gebruik gemaakt van het stellen van vragen. Collega Wolff nam deze gelegenheid te baat by de be antwoording nog eenige prenten toe te lich ten. Met de vertooning van eenige komische films werd het programma besloten. De voor zitter dankte den heer Wolff hartelijk voor den interessanten avond. Verwacht wordt: Meest matige, tydelyk wellicht krachtige wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt bewolkt of betrokken, sneeuw en regenbuien, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1416 Januari GEBOREN: Paulus P. F., zoon van J. P. F. Creemers en C. M. Vermeer, Boerhavelaan 37 Johannes F., zoon van L. C. de Bueger en H. Pronk, Burg. Knappertlaan 127 Markus, zoon van J. Gerkema en L. Verwaal, Stephensonstraat 31 Christlaan W., zoon van G. L. A. de Leede en J. Stuut, Maria- straat 43. 20 Jan.: Groote Nutszaal Guameri-kwar- tet (8 uur). 20 Jan.: Groote Schouwburg Lustrum* revue R. K. R. T. E. 8.15 uur. 21 Jan.: Groote Schouwburg Liefde (zilve ren jubilé Willem v. d. Veer bij het De Boervan Ryk-easemble), 8 uur (voor vol wassenen). D a g e 1 y k s: Roxy-theater, Lachen is troef (Henriëtte Da vids-revue) 8.15; Zaterdag-, Zondag- en Woensdagmiddag ook 2,15 uur; Zondagavond half 7 en half 10 uur (voor volwassenen). Stationsplein, Schouwburg, Oud-Heidelberg (Spree-gezelschap) 8.15 uur Zondag ook 2 uur). Tivoli-Schouwburg, 'n Reuzenmeiddie Peggy (Rott. Ope rette Gezelschap) 8.30 uur (Zondag pok 2 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Museum Boymans, collecties KröllerMüller en Ko- nigs (tot 31 Jan.). Studio '32, werken van Math. Wiegman (tot 18 Jan.) Diergaarde tentoonstelling De Mensch (tot 20 Jan.). SCHIEDAM, 17 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad" 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling ƒ1.ƒ1,10. *i en W. C. Verbeek 18 jaar W. H. Spruijt 27 jaar en A. Bos 21 jaar D. J. HersbacH 30 jaar en C. M. de Vette 24 jaar J. P. Hoogland 30 jaar en R. C. van Luijn 23 jaar H. van den Berg 23 jaar en E. van Gulik 20 jaar J. J. Keyser 36 jaar en C. M. Pieterse 34 jaar. GEHUWD; T. C. Klijn 23 jaar en J. P. van Nugteren 25 jaar D. Plooy 23 jaar en A. Hoogwerf 22 jaar J. T. van Klink 28 j. en L. J. Geeve 32 jaar H. van den Heuvel 30 jaar en J. W. Kinnigin 31 jaar. OVERLEDEN: H. de Gooijer 74 jaar, echt* genoote van A. Blonunestyn, Numansd.str. 12 W. F. Groenendijk 1 jaar, Galileistr. 42. RIA RAGO KOMT. Vrijdag 31 Januari a.s. zal in het R. K. Vereenigingsgebouw tegenover de R. K. Kerk de geluidsfilm van het eiland Floris, de Ria Rago-film worden vertoond. Er zullen twee voorstellingen worden gegeven n.l. om 2 uur voor de schoolkinderen en om half acht voor de anderen. De films zijn van onbrand baar materiaal. De inhoud van de film waarin uitsluitend inlanders in de hoofdrollen optreden, mag voldoende bekend geacht worden. De bittere strijd van Ria, de onverzadigbare hebzucht van Zago Daoe, het fanatisme van Hadji Dasa en de menschelyke zwakheid van Nda- po wordt in de film uitgebeeld. Twee en een half uur zal men met gespannen aan dacht dit aangrypend verhaal volgen zoodat het bijwonen van deze missiefilm de papu- laire entréeprijs ten volle waard is. Voor de vele missievrienden van Kethel belooft het een avond van genoegen, ont spanning en missie-genot. Overweldigende belangstelling. Naar ons wordt medegedeeld, bezochten tot en met gisteravond ruim 45000 betalende be zoekers de tentoonstelling „De Mensch". Dit aantal beteekent een verblijdend succes. Dat de belangstelling van Rotterdam en omstreken enorm groot is kan ook worden op gemaakt uit het cyfer bezoekers, dat de expo sitie te Amsterdam boekte. In vijf weken kwa men aldaar ongeveer 60.000 personen ter be zichtiging binnen de zalen. Het Amsterdamsche cyfer zal waarschijn lijk hier in 15 dagen worden bereikt. Gelyk bekend is, is de tentoonstelling van daag, Zaterdag en Zondag nog geopend. Men wordt echter in zyn eigen belang aan geraden, om overdag te komen. Men kan dan beter en rustiger van de expositie genieten, 's Avonds is de drukte groot en zeker zal dat het geval zyn, nu de tentoonstelling weer op een einde loopt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1