I 1 m EEN WERELDTENTOONSTELLING IN HET KLEIN. m Op liet gebied van het hotel-, café- en restauratiebedrijf. VAN 29 MEI TOT 14 JUNI IN DE NENIJTOHAL. m ZATERDAG 18 JANUARI 1936 DE ZUID-AFRÏKA-MIDDAG i&Sffc ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAM. UITSLAANDE BRAND AAN DE SIONSTRAAT. Doel en opbouw van de „Hocapolis,,. misch verbonden ia [Holland, waar het beroemde product van'dén" Veroorzaakt door gloeiende ascb in een vuilnisemmer. KETHEL. TASCH MET RUIM HONDERD GULDEN GESTOLEN <tmt zal -TfcWBëï) iliBWpiFwrrflP goéden nachtwaker. De gemeente kon zich gelukkig prijzen in het jjezit van z'oo'n man te zgn. Hoe kunnen die burger3 nu nog gerust hun hoofd neerleggen, nu verdachte, omdat hij in het Huis van Bewaring is opgesloten des nachts niet meer over hun eigendommen waakt. Wat men echter uit de verdere getuigenverklarin gen gehoord heeft, is niet zoo gunstig. De brand i3 onder verdachte omstandigheden ont staan en we mogen aannemen, dat hooibroei uitgesloten is. Berveling en zijn vrouw, die op 100 meter afstand wonen, hebben den brand het eerst gezien, maar bovendien heeft de vrouw een menschelijk wezen gezien dat zich in de buurt van den in brand gestoken berg heeft opgehouden. Ook van Waas heeft den brandenden berg gezien en toen hij er bij kwam, zag hij verdachte wegloopen. Nu rijst de vraag, waarom deze verdachte van de brandstichting verdacht wordt. Het antwoord is om de verdachte wijze, waarop hg zich ge dragen heeft en omdat hij feiten ontkent, die zonneklaar vaststaan. Er zijn vele aanwijzin gen tegen verdachte, die het O. M. aan de hand van de getuigenverklaringen nagaat, om daarna de vraag te behandelen, welk belang verdachte bij den brand kan hebben gehad. PRIMA VERA 1936. Vordt gehouden van 9 tot en met 19 April a.s. PRINSES JULIANA BESCHERM VROUWE. OPBRENGT GEMEENTE MIDDELEN. Vergelijkend overzicht over de jaren 1934 enn 1935. CINEAC. BRUTALE OPLICHTING POPPENTENTOONSTELLING R. K. KRAAMVERZORGING. Een korte nabetrachting. Naar aanleiding van dezen middag schrijft de heer J. Lechner C.Sz.: Toen j.l. Dinsdag bij de vertooning van de rolprent van Zuid-Afrika de Wethouder Din- kelaar de aanwezigheid ook van den voorzit ter der afdeeling van de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Vereeniging noemde, heb ik mg beschaamd gevoeld. Ik weet met beter, of de afdeeling is dood en Schiedam telt nog 3 of .4 leden, de secretaris en de voorzitter inbe grepen". Eertijds waren cr banden tusschen deze afdeeling en de Zuid-Afrikaansche republie ken. We hebben hier gehad een Tehuis voor Zuid-Afrikaansche vrouwen en kinderen. Waar nu aan den Buitenhavenweg haar kan toor is, bezat de firma Johs. de Kuyper Zoen een heerenhuis met tuin. wat zjj belan geloos voor dit doel heeft afgestaan. Belan geloos is het door anderen ingericht. Talrijke vrouwen en kinderen wier mannen en vaders mee vochten of gevangen zaten, vonden hier gastvrij onderdak; de kinderen kregen onder wijs, de vrouwen waren in menig gezin wel kome gasten. Aan dit werk zijn o m. de na men verbonden van Dr. C. J- Vinkesteyn, wijlen A. H. W. van Luik, Wm. Beukers AJzn. Later z$n van enkele dezer vrouwen ook de echtgenooten gekomen. Wij hebben het goed met elkaar gehad. Niet aan Schiedamsche Jenever, maar aan warme harten hebben zij de herinnering mede genomen naar het hun zoo dierbaar land. Ik bezit nog een brief van het Gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek te 's Gra- venhage, waarbij in hartelijke bewoordingen mij namens den heer Staatspresident, voor dit Tehuis, President Krüger's portret met de handteekening van ZHEd. is toegezonden. Er was een bloeiende „afdeeling Schiedam" van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. De oorlog was voorbg, 't einde zoo anders gekomen, dan men gehoopt had; 't medelij den verkeerd symptoom van belangstel ling zweeg. Men meende, dat de Boeren niet zoo op Nederland gesteld waren. Dan ook geen steun aan, niet meedoen met, de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, die de band van Klein Nederland met Groot Zuid-Afrika wilde sterken. Die de gedachte aan een Groot Nederland in 't vaandel schreef. De afdeeling verliep allengs, en wellicht bloeit de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging ook minder dan tevoren. Allicht is ook z\j in haar werk beneden het gestelde en te stellen ideaal gebleven, 't Is alles men- schenwerk. Maar de idee, het Ideaal staat daarboven. Ik doe niet een beroep om weer een krachtige afdeeling te stichten, maar wèl wek ik ,op tot belangstelling voor dat schoone land, waar onze taal verstaan wordt en gesproken, waar namen van groote Ne derlanders voortleven, waar ons zooveel eigen is, waar men zich vestigen en waar men dan leven kan min of meer in eigen sfeer, waar zooveel mogelijkheden zijn en een fris- sche geest heerscht. Hoort wat Prof. Bokhorst zeide: Prins Willem van Oranje is ook hun nationale held, de SO-jarige oorlog ook hun vrijheidsoorlog. Ziet naar de rolprent en bewondert het land én al wat het biedt. De tijd is voorbij, dat wij jyuid-Afrika konden helpen. Zuid-Afrika als belangrijk stuk van Groot Nederland, helpt ik kan een woord van hulde niet achter houden voor Engeland, dat tenslotte in wijs beleid deze ontwikkeling mogelijk deed wor den. En ik breng zoo graag een eere-saluut aan het Volk van Zuid-Afrika en zijn groote voormannen, het volk vol heldenmoed! Dat fier Volk zgn zij!!! HET NIEUWE POST- EN TELEGRAAF KANTOOR Reeds werd medegedeeld, dat het nieuwe Post- en Telegraafkantoor, Tuinlaan 114 voor het eerst voor het publiek zal worden open gesteld op Zondag 19 Januari op de gewone uren n.l. van 8—9 en van 13—14 uur. Het is gebleken, dat sommigen meenen en het gerucht verspreiden, dat het kantoor dan voor het publiek zal worden opengesteld ter bezichtiging. Dit is niet het geval. De bedoe ling van het bericht was niet anders dan mede te deelen, dat met ingang van Zondag 19 Januari het kantoor niet meer is gevestigd in het perceel Gerrit Verboonstraat 3, maar in de Tuinlaan op no. 114 en aldaar, gelijk iede- ren Zondag, geopend is van 8 9 en 13 14 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende doktoren den dienst waar: A. H. de Bruijn, Nieuwe Haven 14"; J. A. H. v. d. Berg, Lange Nicuwstraat 179; A. L. JKunze, Singel 70 en D. Ris, Tuinlaan 92. Geopend zullen zijn de apotheken van C. I. Jansen, van Musschenbroekstraat 1 en fa. Gouka en Co., Groenelaan 127, die ook den volgenden week den nachtdienst waar nemen. KERKBERICHT PAR. ST. JACOBUS. Zondag 19 Jan., 8 uur H.D. voor het geestel. en tijd. welzijn der parochie; 10.15 voor overl. ouders van Velsen. Maandag 7,30 uur jaarget. voor Adrianus v. Veen, 8 uur voor Cornelia v. Egk. Dinsdag 8 uur gez. H. Mis lev. en overl. leden St. Agnesvereeniging. Woensdag 7,30 uur H.D. voor Adrianus Olsthoorn; 8 uur jaaregtrjde voor Jacoba Suy- ker. Donderdag 7,30 uur H.D. voor Joanna Over- gaag wed. Th. de Vette, lid Brielsche proc.; 8 uur jaarget. voor Adr. Olsthoorn echtg. Gerarda van Vliet. Vrijdag 7,30 uur H.D. voor Helena A. Kleij- wegv. Lint; 8 uur maandd. voor Adriana Stolkde Vette. Zaterdag 7,30 uur H.D. voor Joanna Klop persvan Leeuwen, lid H. Hartfonds; 8 uur voor Henricus Jac. Lansbergen. Zondag 26 Jan. 8 uur jaarget. voor Adrianus Kester, 10.15 uur H.D. voor het geestel. en tijd. welzijn der parochie. Heden collecte voor de Afrikaansche Missie tot afschaffing der slavernij. Ten 7 uur lof. Dinsdag 7,30 uur uitreiken der H. Com munie. Ten 8 uur gez. H. Mis voor de St. Agnesvereeniging; 's avonds 7 uur meisjes congregatie. Ten 7,30 uur propagandaclub. Vrjjdag 7 uur lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag biechthooren als naar gewoonte. A.s. Zondag de maandel. collecte voor de schulddelging der restauratie, welke bijzon der wordt aanbevolen. Laatste Zondag van de maand, algem. H. Communie leden Derde Orde. Deze week internationale bidweek. Het Jeugdtriduum zal gehouden worden 30 JAARVERGADERING L. T. B. Voor de gisteren gehouden jaarvergadering van de L. T. B. -afdeelingen Kethel en Overschie was een. zeer bevredigende be langstelling, nadat de leden vooraf in de parochiekerk van Kethel de H. Mis hadden bijgewoond welke tot intentie van levende en overleden leden van de L- T. B. was opge dragen. Ruim 9 uur werd de bijeenkomst ge opend door den heer A. A. G. Lansbergen die de wensch uitte, dat het jaar 1936 voor de leden gunstiger mocht zijn als de laatste jaren welke achter ons liggen. Het welver zorgde jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. De penningmeester boekte aan ontvang sten ƒ237, en aan uitgaven ƒ230,86, zoodat er een batig saldo van ƒ6.14 was. De begrooting voor 1936 werd vastgesteld op 233. De heeren C. Olsthoorn en C. van Lindt, werden bij acclamatie herkozen. De afdee ling Vlaardingen verzoekt een bijdrage in de kosten der gehouden melkcursus. Na eenige discussie werd besloten het bestuur te machtigen deze zaak af te wikkelen. Bij de rondvraag kwamen verschillende wensehen naar voren, waarover het bestuur met het hoofdbestuur zal correspondeeren. Pastoor Burwinkel zegde toe de propa ganda voor hef aanwerven van nieuwe le den eens flink ter hand te nemen. De boe ren in het algemeen zijn nog wat al te con servatief. In onze tgd waarin de bedrijven verwetenschappelijkt worden is alleen van een goedgeorganiseerde beweging iets te verwachten. Daarom moeten allen boeren van Kethel zich bij de L. T. B.-afdeeling aansluiten. Kapelaan van Beukering vroeg de belang stelling voor de jonge boerenstand welke in de winteravonden tal van wetenschappelijke cn leerzame lezingen organiseerd. Spreker vroeg de belangstelling van alle L. T. B.-ers voor deze onderafdeeling van de L. T. B. De voorzitter dankte de eerw. sprekers en zegde voor de toekomst meer samenwerking too. Besloten werd om binnenkort een buiten gewone vergadering te houden, waarin prof. Cleophas uit Warmond, het nut van de R. K. Land- en Tuinbouwbond zal uiteen zetten. Nadat de voorzitter er nog eens met nadruk op had gewezen, dat leden die met moielijkheden te kampen hebben, zich ten allen tijden tot het bestuur of den pastoor kunnen wenden, welke bereid zijn om zoo noodig voor de betrokkenen bij bevoegde instanties op regelingen aan te dringen, sloot de voorzitter de bijeenkomst op ge bruikelijke manier. VERPACHTING Zitting van 17 Januari 1935. Ilct wereld-globe-café, welke ingenieuse opbouw, het jniddelpunt zal vormen, van de groote Rotterdamse he tentoonstelling. HET JUISTE NUMMER! Op het telefoonnet zijn in Januari als nieuw aangesloten 68508 P. Bauer, Plein Eendragt 7. 67812 C. P. H. v. Greuninge, Stadhouders laan 49. 68889 P. Kuyper (N.V. Caleb Bretland Son's Controle Mij Rotterdamschedijk 227b 67599 B. v. Buuren, Stadhouderslaan 58. 67637 E. A. v. Buizen, Jacob Catzlaan 12. 67612 Gebrs. J. en W. Goode, Wülemskade 7 67590 J. Rosenbaum, Zeepfabriek De Schie, Schie 56. 68788 J. W. König (Schied. Werktuigen- en Machinefabriek), R'damschedgk 256. 6SS98 P. A. v. d. Berg (Dikema en Chabot's Handel Mij. N.V.), Eroer3vest 119. 67661 G. H. Hooiman, Rotterüamschedgk 66b 67662 P. J. van der Bel, Singel 173. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 17 Jan. Aangekomen: Ned. m.a. Kedoe, ledig van Rotterdam: Eng. m.s Gold Shell, ledig van Rotterdam, beiden om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 17 Jan. Vertrok «en: Spaansch s.s. Arichachu, ledig naar Rotterdam; Zw s.s Sigrid, naar Gdynia. Bij de gehouden inschrijving voor de ver pachting van een perceel weiland toebe- hoorer.de aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk van Kethel is het perceel gegund aan den heer A. van der Does alhier. Rotterdam, onze goede trouwe cn nijvere 3tad, die zelfs in dezen tijd van langdurige depressie, van pessimisme niets wil weten, al heeft men het dan zeer hard te verantwoor den, zal dezen zomer, dank zij de samenwer king van een belangrijke groep van werk gevers en werknemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, een wereldtentoonstelling krijgen, zij het dan en dit in alle bescheiden heid, van klein formaat. Bij gelegenheid name lijk van het dezer dagen te Utrecht gevierde zilveren bestaansjubileum van den Nederland- schen R. K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant-geëmployeerden „St. Antonius" werd door 't bestuur van deze organisatie in nauwe samenwerking met den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters „St. Joseph" besloten van 29 Mei tot 14 Juni aanstaande te dezer stede en wel in de Nenijto- hal een nationale tentoonstelling te organisee- ren op het gebied van het hotelwezen, het café- restaurantbedrijf en alles wat hiermede econCtei Joseph" en lid van het uitvoerend comité en ir. De Ruyter, een uiteenzetting gegeven aan de hand van plattegronden en schetsteekenin- gen, over den opbouw van deze nationale expo sitie. De Nenijto-hal, waarin de tentoonstelling zal worden gehouden, heeft een oppervlakte van 720J M2, waarvan 2000 M2. zal worden gebruikt voor de stands. Langs de vier zijden van de hal zal een breed wandelpad worden aangelegd, een tentoonstellingsstraat als men het noemen wil, wellte straat aan beide zijden met stands zal worden bezet. Hier en daar zal deze straat zich verbreeden tot een pleintje. Doorgaans is dit het middelpunt of de over gang van het eene in het andere land of werelddeel, hetwelk men op den rondgang zal doorkruisen. In het centrum van de hal zal deze circulatiegang onderbroken worden door een breede promenade, met aan beide zijden een vrij uitzicht op het middenveld van de hal. Hier in 't hartje van de zaal zal een geweldige wereldglobe worden opgebouwd, waar binnen een klein café wordt ingericht, plaats biedend aan plu3 minus 120 bezoekers. Deze globe zal in een tijdsverloop van tien minuten om haar as draaien. Bezoekers van het wereld-globe- café kunnen hier rustig aan een tafeltje ge zeten, de geheele expositie aan zich voorbij zien gaan. De reis om de wereld zal aanvangen in oud- Vanochtend om tien voor half zes is brand uitgebroken in de woning van den heer J. En gels aan de Sionstraat 5. De brand is veroorzaakt doordat men gister avond in een vuilnisemmer die bij de trap naar den zolder stond, gloeiende asch heeft gestort, Het houtwerk van de trap is gaan smeulen en in brand geraakt en vanochtend had het vuur den zolder aangetast. De bewoners heb ben dit £>as bemerkt toen de zolder al in lichte laaie stond. De kap brandde toen ai spoedig door en fel sloegen de vlammen naar buiten. De brandweer is met veel materiaal uitge rukt en heeft ook de motorspuit 3 naar de Sionstraat gezonden. Deze heeft echter geen dienst behoeven te doen. Met twee stralen van slw. 7 en één van slw. 6 heeft men den brand vrij spoedig onder de knie gekregen. De zolder is geheel uitgebrand, een tus- schenkamer gedeeltelijk en ook de trap is ernstig door het vuur beschadigd. De beneden gelegen étages hebben veel waterschade ge kregen. De leiding van het blussehingswerk, waarbij mede aanwezig waren de slw.'s 5 en 10 en de reserve-auto, waarvan het personeel met rookmaakera heeft geassisteerd en voor ver lichting van het terrein zorg gedragen, stond onder leiding van brandmeester Verkade en hoofdman van Sillevoldt. AUTOBUSDIEN ST. De autobusdienst van den heer van Dam van Kethel— Schiedam—OverschieHillegers- berg, heeft heden een nieuwe dienstregeling ingevoerd. Voor Kethel zijn enkele diensten opgeheven, o.a. de avonddienst van 11,15 en 12,15 van Schiedam. Gistermiddag had de looper W. de W. van de R. T. M. zijn fiets neergezet voor een pand aan de Kerkhofstraat waar hij een boodschap moest doen. Toen hij terugkwam ontdekte hij tot zijn schrik dat zijn actetasch waarin zich een bedrag van 110 aan dubbeltjes en cen ten bevond, welke aan zijn fiets had gefe»»- gen, verdwenen was. Deze tentoonstelling, genaamd „Hocapolis", welke naam is samengesteld uit de eerste let tergrepen van de woorden hotel en café en het Grieksche woord „polis" oftewel stad, belooft de grootste speciaal-tentoonstelling op dit ge bied, ooit in Nederland gehouden, te zullen worden. Zooals gezegd, gaat deze tentoonstel ling uit van de werkgevers en de werknemers in het hotel-, café-restaurantbedrijf, vereenigd in de beide genoemde algemeene landelijke organisaties en als zoodanig mag de „Hoca polis" beschouwd worden als een daad van samenwerking, van solidariteit, van saamhoo- righeid, van bedrijfsverbondenheid tusschen patroon en employé. De „Hocapolis" zal een geheel nieuw, geheel exclusief karakter dragen, zoodat wat op bouw en inrichting betreft, gesproken mag worden van een novum en unicum op tentoon- stellingsgebied. Onder hooge bescherming. Als beschermheeren van deze grootsch-op- gezette tentoonstelling treden op; Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherg» Z. Exc. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Z. Exc. mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken en Z. Exc. jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, minister van Staat en commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, terwijl de burgemeester vari Rotterdam mr. P. Droogleever Fortuyn het eere-comité heeft aanvaard. In dit eere-comité hebben tal van autoritei ten en vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van handel, nijverheid, industrie en verkeer zitting genomen, terwijl het eigenlijke tentoonstellingscomité is samengesteld uit werkgevers en werknemers, die in de branche van het hotel-, café- en restaurantbedrijf arbeid en bestaan vinden. Het karakter van deze expositie „Hocapolis" wordt de eerste tentoonstelling hier te lande, waarbij streng en consequent wordt doorgevoerd het beginsel om alle artike len te exposeeren Inhuneigen milieu, in het land van herkomst. Aan gezien de artikelen en producten, welke in het hotel-, café-restaurantbedrijf worden verbruikt of gebruikt, uit bijkans alle landen en wereld- deelen komen, wordt „Hocapolis" hierdoor een wereldtentoonstelling i'n het klein. Op deze wijze kan aanschouwelijk worden gedemonstreerd de importantie van ons hotel-, café- en restaurantbedrijf, zoowel voor de nationale industrie als voor den inter nationalen handel van Nederland. In de uitwerking van deze gedachte: een wereldtentoonstelling in het klein, kwam men vanzelf tot het denkbeeld om het attractief gedeelte, dat elke tentoonstelling, bestemd voor een massaal bezoek, hebben moet, niet buiten of naast de eigenlijke expositie te zoeken, maar juist in een boeiende en interessante uit werking van den rondgang over de wereld tentoonstelling in het klein tot een reis om de wereld. Zooals men uit den plattegrond en de be schrijving van het zeer fraai uitgevoerde pros pectus kan zien, is de architect van de „Hoca polis", ir. J. de Ruyter, erin geslaagd een plan te ontwerpen, waarbij dit denkbeeld op een bijzondere originëele wijze is uitgewerkt. Hoe de Hocapolisworden zal. Op een gisteren gehouden persconferentie, belegd ln het café-restaurant Le Commerce, hebben de heeren Th. W. v. d. Voorde*, secre taris van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters „Sint vaderlandachen bodem, de echte „genever" op origineele oud-Hollandsche wijze den bezoekers zal worden voorgezet. Ongemerkt komt men dan van oud-Holland in oud-België met zijn typische preutsche geveltjes, welke afdeeling reeds een overgang vormt naar een land met een juist op het gebied van het hotel- en café bedrijf heel eigen stijl. We komen in Frankrijk, het land van de wijnen en likeuren. Vandaar uit zullen de bezoekers worden gelokt naar Spanje, het land van allerlei heerlijke zuid vruchten, van wijnen en van de stierengeveck ten, die dan ook niet zullen ontbreken. Wat is Spanje immers zonder corrida'a! Via Marokko, waar in een Moorsch koffie huis met plechtig ceremonieel door gesluierde cervante3 zal worden geserveerd, passeeren we eerst nog Egypte, om dan via Afrika in het Zuidpoolgebied te belanden, waar de stands van ijs, ijsfabricage, ijsmachines en frigidaires de belangstelling zullen vragen. Een groote dancing met restaurant bezorgt ons een over tocht naar Amerika, Californië en Australië, om dan voet aan wal te zetten in Nederlandsch Indië met zijn vele producten, die een voor naam afzetgebied vinden in het hotel-, café restaurantbedrijf. Via een Indisch restaurant arriveeren we weer in een Chineesch theehuis en zullen onzen tocht kunnen vervolgen naar een Perzisch marktplein, om dan in Duitsch' land aan te komen, waar natuurlijk Ober bayem niet zal ontbreken. De tour-de-monde zal eindigen in modern Holland. Alles wat, het café-reetaurant-bedrijf aan nieuwigheden biedt, is hier natuurlijk op zijn plaats om ge exposeerd te worden. Dit is zoo in hoofdtrekken de opbouw van de „Hocapolis" zooals men zich de tentoon stelling heeft gedacht. Zonder in het karakter van een kermis of iets dergelijks te vervallen heeft men volgens dit project een gelegenheid geschapen, waar het publiek zich kan amusee ren en tegelijk ook een open oog kan houden voor de expositie, wrjl tusschen de Brandstichting in een hooiberg. Uit reclame-oogpunt Voor de rechtbank heeft zich te verantwoor den gehad de 31-jarige J. K., eigenaar van een nachtveiligheidsdienst te Vlaardinger Ambacht die verdacht wordt in den nacht van 31 Aug. op 1 September opzettelijk brand te hebben gesticht in een aan D. Dijkshoorn toebehooren den hooiberg, welke zich bevond op diens erf aan de Gedempte Biersloot te Vlaardingen. Van dezen brand zou gemeen gevaar te duch ten zijn geweest voor de in de nabijheid staan de schuur en woonhuizen. Verdachte ontkende. Hij is op den avond van den Slen Augustus op de gewone wgze zijn rondrit langs de bij zijn dienst aangeslo ten abonné's aangevangen. Het was misschien iets later dan anders het gevai was. Verdachte had eerst zijn zoontje te bed gebracht en had daarna eenigen tijd doorgebracht in een café, waar hij ongeveer tien glazen bier had gedron ken. Zoo was het omstreeks half twaalf ge worden, alvorens hij met zijn rondrit begon. Volgens verdachte is hij per rijwiel de Ge dempte Biersloot gepasseerd, toen hij aldaar bemerkte, dat er een hooiberg in brand stond. Hij is toen doorgereden naar het huis van D. Dijkshoorn, dat juist ligt op den hoek van Gedempte Biersloot en Vaartweg. Verdachte is daarbij eerst naar het poortje gereden dat uitkomt op den Vaartweg. Hij is dat poortje ingegaan om te constateeren wat er brandde en is daarna den hoek om gegaan, waar hij op de ruiten van de woning van Dijkshoorn heeft geklopt en geroepen heeft, dat er brand was. Toen hij van binnen antwoord kreeg, is verdachte weer op de fiets gesprongen en is naar dc politie gereden, waar hij kennis gaf van den brand. Daarna is hij weer naar het erf van Dijkshoorn teruggekeerd. Er wa ren toen al eenige menschen bij den brand gekomen. De inspecteur van politie J. F. de Buck deelde mede, dat het kwart voor één was ge weest, dat verdachte het bureau binnenkwam om van den brand melding te maken. Hij was dadelijk daarop weer vertrokken. Getuige is dadelijk naar het terrein van den brand ge gaan, maar daar heeft hij verdachte eerst later weer gezien. De rechercheur van politie P. C. v. d. Graaf verklaarde, dat zich zeker niet meer dan 30 menschen bij den dienst van verdachte hadden aangesloten. Het getal van honderd, dat ver dachte genoemd heeft is sterk overdreven. De landbouwer Berveling en diens vrouw verklaarden het in brandsteken van den hooi berg te hebben gezien. Het vuur klom zeer snel naar boven. De vrouw had de schim van een menschclijke gedaante in de nabijheid van den berg gezien. Zij kon echter niet onder scheiden of het een man of een vrouw wa3. Veel minder nog kon zij verklaren, dat het verdachte was geweest, dien zij bij den berg had gezien. De getuigen hadden dadelijk den brandmeester, die hun buurman is gewaar schuwd. Het O. M.. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, requisitoir nemend, nadat nog en kele getuigen waren gehoord, merkte op, dat men uit het verhoor van verdachte den in- Volgens het O. M. ligt het vermoeden vöor de hand, dat verdachte op deze wijze getracht heeft reclame te maken voor zijn naclitveilig- heidsdienst. Het feit bewezen achtend, eischte het O. M. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. K. W. Zieleman ging d« aanwijzingen na, die tegen verdachte zouden pleiten, doch pleiter kon daaruit niet tot de conclusie komen, dat het bewijs van verdach- te's schuld geleverd zou zijn. Pleiter conclu deerde dan ook tot vrijspraak en vroeg de onmiddellijke in vrijheidstelling van ver dachte. De rechtbank heeft dit verzoek afgewezen en de uitspraak bepaald op 30 Januari. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard, het Bescherm vrouwschap van de van 9 tot en met 19 April 1936 te houden bloemententoonstelling te aan vaarden. Tevens verklaarden de Excellenties Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, en mr. dr. L. N. Deckers, Minis ter van Landbouw en Visscherij, zich bereid als eere-voorzitters van het eere-comité op te treden, terwijl mr, P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van onze stad, ^et voorzitter schap van het eere-comité aanvaard heeft. Volgens het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van in komsten over de jaren 1934 en 1935, werd geïnd aan havengeld voor zeevaartuigen re spectievelijk 3.174.056.85 en 3.132.632,90; aan havengeld voor binnenvaartuigen 921.549, 33 en 887.518,73; aan belasting op vermakelijkheden 656.236.66 en 613.573,15; aan straatbelasting 3.021.089,29 en 3.318.126,62. In totaal respectievelijk 8.330.720,88 en 8.488.178,04. Cineac heeft deze week weder een interes sant actualiteiten-program, waarbij de enthou siaste huldiging te dezer stede van den aan voerder van ons nationale voetbalteam, Puck van Heel, natuurlijk niet ontbreekt. Verder kan men een hoogst interessante reis maken op Java, de parel van onze Nederlandsche ko loniën. Een uitstekende reisfilm, die ons een kijkje geeft in het scheppingswerk der Neder landsche pioniers, bijzonder op de uitgestrekte plantages. Ook kan men in deze film kennis maken met de zeden en gewoonten van den Javaan. Behalve een extra teekenfilm „Betty Boop's Lijfwacht" voor de jeugd op Zondag- en Woensdagmiddag, wordt het actueele pro gram gecompleteerd met een kluchtige tee kenfilm, waarin Popey op een kermis een van zijn vele gevechten levert met zijn bekenden aartsvijand. amusante details de zakelijke gedeelten zijn ingebouwd. De standhouders zullen zich in hoofdzaak hebben te houden aan de uitgewerkte projec ties, en dit zal ongetwijfeld aan het geheel ten goede komen. Laten we de verwachting uitspreken, dat het uitvoerend-comité in zijn opzet zal slagen, dit niet alleen in het belang van hen, die hun arbeid en hun bestaan vinden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, maar ook in het belang van de Maasstad-zelf, die een bezoek van tienduizenden altijd weet te waardeeren. En daar wordt op gerekend! Glück auf! Door middel van een vei valscht weegbriefje De kassier E. J. G. die kantoor houdt aan de Veemarkt en o.m. aankoopen voor de Crisis- Varkenscentrale financiert is het slachtoffer geworden van een brutalen oplichter. Het is de gewoonte dat een bekende com- missionnair voor de Crisis-Centrale varkens aankoopt en dan aan den vefkooper weegbrief jes verstrekt waarop deze bg de kassier het hem toekomende geld kan opnemen. Nu is er een onbekende geweest die een weegbriefje heeft gekregen voor één levend varken dat hij aan de Crisis-centrale had ver kocht en dit weegbriefje heeft aangevuld met nog negentien varkens waardoor het totaal bedrag 2400 werd. Miet dit vervalsche briefje is de *man naar het kassierskantoor van G. gegaan toen deze zelf afwezig was. Een kantoorbediende heeft den oplichter het volle bedrag uitgekeerd. Eerst later is het bedrog uitgekomen en is de polittie gewaar schuwd die thans de zaak in onderzoek heeft. De verloting vond plaats op 16 Jan. '36 t.o. van notaris P. W. M. Esser te Rotterdam. Prijzen kunnen worden afgehaald: Heem raadssingel 295 op 22, 23, 24 Januari van 4017 en 20—21 uur. Na deze data zich ver voegen: Goudsche Singel 203. LUCHTAANVAL OP VLAARDINGEN. Met medewerking van brandweer en E.H.B.O. werden gisterenavond groote luchtaf- weeroefeningen gehouden. Een aantal door bommen gewonden wordt van gasmaskers voorzien, ook de eerste hulp wordt voileend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2