K v. K. VOOR DE BENEDEN-MAAS TE VLAARDINGEN WOENSDAG 29 JANÜARI 1936 DE REVUEKLOPT. Lachende komedianten. BURGERLIJKE STAND. A. N. V. TE ROTTERDAM. N.V. HET ONDERLING CREDIET. TENTOONSTELLING NED. FABRIKAAT. S. S. VEENDAM. OM HET DISTRICTSKAMPIOEN. SCHAP VAN ROTTERDAM EN OMGEVING. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. DE NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER. OM DEN AMSTEL-BEKER. HILLEGERSBERG. DE BEGROOTING. VAKLEERKRACHTEN. WINKELIERSVEREENIGING. BLEISWIJK. VLAARDINGEN. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. HOUDT DEN GOEDEN KOERS Vanavond gaat de première van de nieuw ste Bouwmeester - Revue „Lachende Kome dianten". De traditioneele première voor Rot terdam, al is 't nu op een ongewonen tijd des jaars, 29 Januari. Zijn ze ten achter geraakt? Door Buziau's ongeval van dezen zomer? Of hebben zij zich nog beter dan ooit willen instellen op de re- praesentatie gelegenheid, die nu voor t eerst de Groote Schouwburg de revue biedt? Dit laatste schijnt wel allereerst de bedoe ling te zijn geweest. En de verwachtingen zullen niet beschaamd worden. De magische leidster, mevrouw Bouwmees ter— Sandbergen, want haar regie wordt bij na aan magie gelijk, heeft voor deze gelegen heid, dat zij de geweldige tooneelruimte van den Grooten Schouwburg kon veroveren, een revue gecreëerd, die niet alleen elke verge lijking kan doorstaan met het buitenlandsche genre, maar die ook door sfeer stijl en stem ming de schoonste, die ooit vertoond weid, nog overtroeft. En nu hebben wij nog slechts een vluchtigen kijk gehad op het fragmentarische, dat een generale repetitie gewoonlijk wordt, en dat hier twee dagen en twee nachten achtereen van hard werken en zwoegen heeft gevor derd. „Lachende Komedianten" heet deze revue, en de artiaten zullen ons doen lachen en ook bewonderen, maar vraag niet, wat deze men- schen hebben moeten zwoegen en werken, om te zorgen dat vanavond alles klopt, dat deze revue wordt tot een triumf van Bühne-kunst. Een enkele scène, welke vanavond een ge notvol oogenschouwspel wordt van slechts en kele minuten, had nu een halven dag noodig om zuiver op die minuten af ingespeeld te worden. „Stop!" hoort ge mevrouw Bouwmeester roepen, nog vóór er een paar muziek noten zijn aangeslagen, want dan heeft haar wak ker oog alreeds een fout, een vergissing, een tekortkoming gespeurd. Een revue, dat zijn niet alleen verrukkelijke décors, schitterende costumes, rappe dans- voeten, muziek en zang; dat is voor alles ook een spel van licht en kleur. Het spel van het schakelbord. En als wij bij deze generale repetitie voor iemand respect hebben gekregen, dan is dat naast de onuit puttelijke energie van mevr. Bouwmeester, ook voor den electro-technicus Elfrink en zijn onzichtbaar factotum Bram. Als de naam Elfrink dezer dagen geen paar duizendmaal door den Schouwburg werd geroepen, en altijd even hoffelijk als kalm met „ja, mevrouw" werd beantwoord, dan zijn wij zeker den juisten tel kwyt geraakt. Maar de revue is vanavond Bühne-fkhig. Vraag niet wat dit een tijd, moeite, werk en inspanning heeft gekost. Vijf maanden studie en voorbereiding. Maar dan moet zij nog in de allerlaatste dagen feil loos in elkaar geschoven worden, zoodat alles op de seconde af klopt. Denk eens aan het snelle omkleeden, en dat met zulke gecompli ceerde costumes, die de uiterste verzorging vragen. En als ge straks dit tooneelevenement gaat üien, dan moogt gij ook bedenken, dat alles, ""vdit 'gij hier te zien krijgt, voor 't eerst alles zuiver Nederlandsch fabrikaat is, waar de "ïëVue dezen avond mee voor het voetlicht treedt. De revue maakt het haar joyeuse entrée op het groote tooneel meteen ook een verras sende verjongingskuur door. Met alle sleur en conventie is gebroken. Alles is even frisch, nieuw gedacht, origineel. Alles is, zooals 't in deze revue heet streamline. Een zeldzame verrassing zijn de decoratie en de monteering van den kunstenaar Peels. Lachende Komedianten" is de titel van deze revue. De tooneelkunst van 1876-1936, een revue van wat binnen een tijdperk van zestig jaar op dit gebied is kunnen bereikt worden. Van een reizend en rond trekkend Schmiere-troepje tot de moderne monumen tale en picturale Bouwmeester-revue. Onder de gelukkige auguriën van den ge- vierden Buus, die in den aanvang als een zuigeling-vondeling langs den weg wordt ge vonden, maar die een zeer voorspoedige groeikoorts doormaakt. De revue, die zich nu als nog nooit te voren in al haar luister en pracht op de ongeëven aarde tooneelruimte van den Grooten Schouw burg kan ontplooien en uitvoeren. En dan denken wij even terug aan het weergaloos schouwspel van het Pompadour- avondtuinfeest, de picturale Russische brui loft, en aan de blauwe lagunen stad Venetië met haar wiegelende gondels. Ook aan de Chantecler-scène met Siem Nieuwenhuis als Vader Haan en Beppie de Vries als moeder Kip met hun schattig kroost van jonge kuikentjes. En door al deze schoone tooneelen door is daar weer Buziau met zijn allernieuwste ver rassingen, waarvan zeker het uitbundigste succes zal worden Buziau de opera-directeur, die bij een staking van zijn personeel heel alleen zijn opera opvoert, en die met zijn bekende stem, die anders zoo schor kan klin ken, met even gemak en zoo zuiver afgestemd mogelijk een sopraan-, tenor- en baspartij zingt. De entrée der revue in den Grooten Schouw burg wordt vanavond zeker een marche trium- phale. Aangiften van 28 Januari. BEVALLEN: J. M. van Kuyk—Gelens z. D. BoddéOuwerkerk z. H. S. Dezervan Kem pen d. T. S. Meijer—de Zwart z. J. Zijlmans Linders z. C. Rietveld—Visser d. J. A. Brink—Rempf d. H. Wiegers—Schuitema z. A. Sluimer—Kroon d. J- Bruinsma—v. d. Brink z. S. G. van Geet—Dekker z. M. Coen- raad—Klop d. W. de Kam—Lems z. A. W. Koppenhagen—van Eindhoven d. W. van Son Hagendoorn d. M. R. FreimannLampers d. A. de ClerckBeijer z. M. van Briemen Stnbbe d. J. Breetveld—Noordegraaf z. J. C. van Zanten—van Ejjnatten z A. H- Visser Jansen z. A. M. Mulder—v. d. Berg d. M. C. C. P. Ooms—v. d. Berg d. E. H. Verhoef Smits z. A. OuwensHoogenboom z. OVERLEDEN: J. A. M. Goorissen man V. H. Saris 77 J. 3. Barls z. 3 m. E. A. Venema d. 2 d. A. Mastenbroek man v. A. M. V. Rij 47 j. J. Sleuwert vrouw v. H. S. Diertens 39 j. P. H. Schuddebeurs ong. vrouw 47 j. M. Bertts vrouw v. C. Bestman 45 j. C. Saarloos ong. man 42 j. D. Folmer z. 11 m. D. Kamp vrouw v. H. Bello 75 j. M. C. Rens vrouw v. A. Wesenbeek 2S j. H. A. Zevenhuizen d. 8 j, J. Bovendeur wedr. v. A. J. P. V. d. Windt 63 j. H .Ludolph ong. man 73 j. H. Attasio vrouw v. C. J. v. d. Ploeg 61 j. W. Kool man v. M. v. Santon 61 j. H. Bakker z. 1 m. C. J. v. d. Voort Maarschalk ong. vrouw 39 j. C, Boonstra vrouw v. W. S. v. Krimpen 65 i. A .v. Vugt man v. M. J. v. d- Wijgaard 68 j. Voorts als levenloos aangegeven: P. Thie Houtkamp z. C. J. VlotKlaasman d. TAFELTENNIS-DEMONSTRATIE TE ROTTERDAM. De Hongaren Barna en Szabados op bezoek. De Rotterdamsche Tafeltennisbond hield in de Nutszaal een demonstratie-avond. In de Fransche taal heette de heer Rook de Hongaarsche gasten, de heeren Bar na en Szabados, die een tournee maken door ons land, welkom en toen kon een aanvang gemaakt worden met de demonstraties. De clou van den avond vormde de ontmoe ting tusschen de beide Hongaarsche rivalen. Eerst ging het om een partij best of three, waarin beide spelers al hun kunnen naar voren brachten. En dat bleek niet zoo'n heel klein beetje te zijn! Barna won de eerste set met 2114, doch in de tweede spande het geducht. Het werd achtereenvolgens 99, 1212, 1717 en steeds was het Barna, die een voorsprong nam. Tenslotte maakte hij de partij uit: 2117. Van de korte pauze maakte de heer F. Koen, bestuurslid van den Ned. Tafeltennisbond, ge bruik om een propagandistisch woord te spre ken en de aanwezigen op te wekken hun steun te verleenen aan een uitzending van Neder landers naar de wereldkampioenschappen, die in Maart te Praag gehouden zullen worden. Tot slot van den avond ontmoetten Barna en Szabados elkaar nog eens, ditmaal in een partij best of five. Indien zij bij hun eerste optreden nog iets vergeten waren van hun repertoire, dan kwam dit toch zeker wel in deze partij naar voren. Het werd een prach tig gevecht. De resultaten waren: SzabadosA. Zuidgeest 2111, 216. Barna en Szabadosgeb. Zuidgeest 2113, 218. Barna—A. S. Danner 214, 218, 21—9. Barna—Szabados 21—14, 21—17. Sza badosBarna 1221, 2118, 1921, 18—21. Een reeks letterkundige lezingen in de Handelshoogeschool. Het Algemeen Nederlandsch Verbond afdec- ling Rotterdam organiseert een viertal voor drachten over hedendaagsche Nederlandsche Letterkunde in de Handelshoogeschool, des avonds om 8 uur. De eerste lezing wordt hedenavond door Dirk Coster gehouden, de tweede op 5 Februari eveneens door Dirk Coster. Op 12 en 19 Fe bruari spreken Anton van Duinkerken en mr. Roel Houwink. Dividend voorstel 41 (v.j. 5) pet. Naar wjj vernemen, zal aan de op 27 Febr. a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Het Onderling Crediet, te Rotterdam, voorgesteld worden over 1935 een dividend van 4% uit te keeren. Over 1934 werd 5% en over 1933 6 divi dend uitgekeerd. De tentoonstelling Nederlandsch Fabrikaat, welke dit jaar te Amsterdam, Nijmegen, Rot terdam, Groningen en Den Haag wordt ge houden, zal te Rotterdam worden onder gebracht in de Ncnijto-hal en wel van 6 tot en met 15 Augustus. Het s.s. Veendam van de Holland-Amerika Lijn is gisterenavond van New-York te Rot terdam aangekomen met 42 kajuitspassagiers, 23 passagiers toeristenklas en 19 passagiers derde klas. Gisteravond zijn in het clublokaal van Ca- land te Rotterdam de wedstrijden om het districtskampioenschap van Rotterdam en omgeving, derde klas, klein biljart cadre, voortgezet met acht partijen, zoodat vandaag nog slechts vier partijen behoeven te worden gespeeld. Om acht uur komt Benenga tegen Opdenbrauw uit en Petit bindt den strijd aan tegen Gelderblom. Als laatste partijen om half tien staan op het programma: Schoonheyt—Mogendorf en van Buren— Kroese. De uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. Van Buren, Caland 200 10 44 20.— Schoonheyt, Caland 42 10 16 4.20 Opdenbrauw, Rotterdam 200 34 36 3.88 Gelderblom, 'tZuid 148 34 28 435 Benenga, Caland 200 29 42 8,99 Mogendorf, ter Gouw 165 29 21 5,68 Petit, Caland 200 24 45 8,35 Kroese, Hillegersberg 176 24 22 7,33 Mogendorf, ter Gouw 200 24 34 8,33 Petit, Caland 172 24 26 7,16 Van Buren, Caland 200 21 41 9,52 Gelderblom, 't Zuid 126 21 41 6— Schoonheyt, Caland 200 30 28 6,66 Opdenbrauw, Rotterdam HU M 18 -.66 De stand is thans: gesp. gew. verl. gel. pnt. Mogendorf 6 5 1 1U Van Buren 6 4 1 j- Benenga 6.4 1 1 Schoonheyt 6 4 Petlt\ 6 3 3 Opdenbrauw 6 2 4 4 Kroese 6 15 2 Gelderblom 6 6 Dinsdagavond werd de rondgang voortge zet op de banen van „Courzand". Er is matig geworpen, ook door de man nen van A.D.O. en van „The Far West", welke daar thuis zyn. E.V.A. struikelde en heeft nu de meeste kans op vooruitgang. Een treffersprijs voor de geheele rond gang is uitgeloofd. Er werd geworpen: Tous les Neuf 274, Alle Neune 304; Noveni 297; N.H.R.V. 310; D.O.K. 282; E.V.A. 247; De Poedelaars 299; V.O.L. 293; A.D.O. 302; The Far West 300. De stand Is nu als volgt: 1. Alle Neune 955; 2. N.H.R.V. 920; 3. A.D.O. 888; 4. V.O.L. 878; 5. Tous les Neuf 873; 6. De Poedelaars 871; 7. The Far West 862; 8. D.O.K. 855; 9. Noveni 851; 10. E.V.A. 815. Volgende wedstrijd voor B en C, Dinsdag 4 Februari en voor A in „Modern", Cool- singel 80, Dinsdag 11 Februari a.s. Aan de rede van den Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas, in de hedenmiddag gehouden vergade ring uitgesproken, ontleenen we het volgende: U verlangt van uw Voorzitter niet, dat hij zich op weidsch terrein begeeft, maar wel, dat hij in de eerste vergadering des jaars eenige gegevens verstrekt aangaande het be drijfsleven in dit district. Ik geloof, dat de economische toestand het best wordt ge- illustreqpl door de mededeeling, dat in de ge meenten Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis met een bevolking van rond 100.000 in woners het aantal wcrklooze valide arbeiders in 1935 ten minste 8400 en ten hoogste 10.000 bedroeg. De bevolking nam de laatste vier jaren met 5500 zielen toe, maar des ondanks steeg het gemiddelde werkloosheids percentage van 8,5 pet. in 1932 tot 8,8 pet. in 1933, 9 pet. in 1934, 9,2 pet. in 1935. De juiste cijfers zyn: voor Schiedam 1935: grootste en kleinste aantal werkloozen resp. 6479, 5446; voor Vlaardingen resp. 2737 en 2340; voor Maassluis resp. 845 en 537. Deze nuchtere cijfers spreken alle van jaar- lijksche toeneming van werkloosheid; dit be- teekent: economische en moreele achteruit gang van tal van gezinnen, hoofdbrekende zorgen voor de ondernemers, vermindering van koopkracht en daarmee gepaard gaande stijging van moeilijkheden voor den midden stand. Alles bijeen genomen een weinig opwekkend beeld, dat zijn bevestiging vindt ln de mede- deeltngen, die de verschillende bedrijven ons ten behoeve van het jaarverslag deden toe komen. De industrie. In de metaalnijverheid en den scheepsbouw, de belangrijkste tak van bedrijf in ons district, waren enkele werkplaatsen van middelmatlgen omvang behoorlijk van orders voorzien. De bezetting van de reparatiewerven was ge ringer dan in 1934; daarentegen is eenige op leving te constateeren in den nieuwbouw. Voor de binnenlandsche distilleerderijen werd de toestand steeds onbevredigender. De onderlinge prijsregeling werkte weliswaar gunstig, maar deze baat niet tegen non- valeurs onder de uitstaande vorderingen en juist uit dien hoek kwamen vele slagen. Men bedenke hierbij, dat de fiscale druk, waar onder het cafébedrijf werkt, geen rekening houdt met het verminderd weerstandsver mogen en dat ongelukken zoodoende niet kunnen uitblijven. Daarenboven riepen de hooge rechten, welke aan de schatkist moeten worden opgebracht, al sinds jaren krachten te voorschijn, die het gedistilleerdbedrijf in den rug aanvallen. Hun sterkte neemt met den dag toe, daar men. wel haast kan zeggen, dat de geheime distilleerderijen als padde stoelen uit den grond rijzen. De export van gedistilleerd (jenever) kwam van 25.240 H.L. ad 50 pet. In 1934 op 26.560 H.L. In het afgeloopen jaar (waarde resp. 1,743.000 en 1,771.000), zoodat hier een lichte opleving geconstateerd kan worden. Deze is in hoofdzaak te danken aan vermeer dering van den uitvoer naar de Westkust van Afrika en mag worden toegeschreven aan de verbeterde prijzen voor inheemsche stapel artikelen. Ook Ned. Indlë nam een weinig meer af, waaraan de iets gunstiger toestand in de cul turen niet vreemd zal zijn. De export naar de Ver. Staten van Amerika was niet van be- teekenis en de verwachtingen in die richting zijn niet hoog gespannen, ondanks de ver laging van het recht. Het brandersbedrijf verging het ongeveer als het jaar tevoren, zeker niet ongunstiger. Echter wordt nog steeds op een zeer gering gedeelte der capaciteit gewerkt. De restitutie der monopoliercchten op granen, welke lang op zich liet wachten heeft ln de afgeloopen periode haar beslag gekregen in een regeling, die tot tevredenheid der branders werkt. De groote buitenlandsche concurrentie drukte de prijzen van de gist beneden het reeds lage peil van 1934, terwijl de spoelingafzet ge handicapt werd o.a. door crisismaatregelen ten opzichte van de melklevering. De zomer- prijs 'bedroeg 80 cent en de winterprijs 1,10 per ketel. De glasindustrie heeft zwaar te lijden van de buitenlandsche concurrentie, die tegen dumpingprijzen aan de markt komt. De con- tingenteering van glaswerk hier te lande heeft slechts een matige verlichting gebracht. Van de Vlaardingsche grootindustrie deelt mede, dat het verslagjaar weer heeft gestaan in het teeken van verscherpte contingentee- ringen en grootere moeilijkheden bij den uit voer van hare producten, bericht de Coöpe ratieve Kunstmestfabriek, dat de resultaten over 1935 achterstaan bij die over de daar aan voorafgaande periode, terwijl de Levers Zeep Maatschappij op een bevredigend jaar terugziet, de meer dan moeilijke economische omstandigheden in aanmerking genomen. De Vereenigde Touwfabrieken met fabrie ken o.a. te Vlaardingen en Maassluis, ge wagen van een stijging der voornaamste grondstoffen, die op den gang van zaken van invloed was. Zoowel in het binnen- als buitenland werd het bedrijf gehandicapt door tal van bezwarende omstandigheden en maat regelen. Omtrent de scheepvaart kunnen de navol gende cijfers gegeven worden. Van de in den Nieuwen Waterweg binnenvallende schepen waren voor ons district bestemd: 1934: 1068 schepen metende 2,191.411 N.R.T.; 1935: 1104 schepen metende 2,417,646 N.R.T. In percen ten uitgedrukt deelde ons district in het ver keer van den Nieuwen Waterweg voor: 1934: 8 29 pet. van het aantal schepen en 10.52 pet. der tonnage; 1935: 8,83 pet. van het aantal schepen en 11,53 pet. der tonnage. Aan erts en kolen werden te Vlaardingen verwerkt: 1934, erts: 2,272.887 tons; kolen 1 080.098 tons, totaal havenverkeer 4.242.390 tons; 1935, erts: 2,292,346 tons, 1.470.597 tons, totaal havenverkeer 4,817.022 tons. Aan kolen werd gebunkerd in 1934: Schiedam 98,363; 1935: 113,439; Vlaardingen 1934: 124.737; 1935: 124.502; Maassluis 1934: 2,257; 1935: 6,495. De haringvisseherij ondervond in 1935 meer de lasten (productiebeperking) dan de lusten (prijszetting), verbonden aan Overheidssteun. Deze steun bestaat uit het uit de markt ne men en opslaan van haring, wanneer de prij zen zouden dalen beneden 9.—- voör Enge! sehe walharing en- 8 voor Zandharing. In 1934 zijn op deze wijze ongeveer 100.000 kan tjes opgeslagen; het zonder verlies ruimen van dezen voorraad (één zesde van de vangst) vereischte een grooter mate van koopman schap clan waarover de overheid beschikt of zelfs kan beschikken. Om derhalve het risico uit dezen hoofde te beperken, bepaalde de Regeering bij voorbaat, dat in 1935 niet meer aangevoerd zou mogen worden dan 500.000 kantjes, in verband waarmede het tijd3tip van uitvaren en het aantal mede te nemen netten werd gereglementeerd. De visscherij was echter schraal, zoodat de prijzen zich even boven de opvangprijs bewogen en er nagenoeg geen haring uit de markt genomen werd. Tegen het einde van het seizoen liepen de haringprijzen zelfs sterk op; slechts enkele schepen hebben van deze marktverbetering kunnen proflteeren, zoodat voor de meeste reederijen 1935 verlies heeft opgeleverd. De haringhandel is grootendeels op den export aangewezen en heeft dus met alle moderne moeilijkheden van contingenteering, clearing, deviezenbeperking enz. te kampen, waarbij dan nog komt, dat Duitschland, van ouds de belangrijkste afnemer, door sterke uitbreiding van de haringvloot in eigen be hoefte tracht te voorzien. De uitvoer van peulvruchten uit ons district bleek wederom van beteekenis, al zijn er fac toren aanwezig waardoor men 1936 met be zorgdheid tegemoet ziet. Onze Kamer gaf voor dit artikel certificaten van oorsprong af en wel in 1934 voor 2,094.250 k.g.; 1935 voor 2,162,772 k.g. Den eersten November 1635 was het 10 jaar geleden, dat de rechtstreeksche telefoon gemeenschap tusschen Rotterdam en Schiedam tot stand kwam. Het aantal gevoerde gesprekken in beide richtingen bedroeg in 1926: 1,843,468. In 1930 werd het aantal van drie millioen ge sprekken bereikt (3.195.680) en in 1635 steeg dit cijfer tot vier millioen (4.002.158). De laatste twee jaren geven een geringen terug gang, te zien n.l. 1934: 3,962.630; 1935: 3,957.621. In dit verband kan ik niet nalaten te her inneren aan de opening van het nieuwe ge- bou wvoor den P.T.T. te Schiedam op 17 Jan. van dit jaar. De ruime, doelmatige en lichte arbeidsruimte is erop berekend velen snel te bedienen. Moge het nieuwe postkantoor een t(jd van nieuwen opbloei voor handel en be drijf inluiden! Een andere verkeersverbetering, die niet onvermeld mag blijven, is de electrificatie van de spoorlijn Schiedam-Hoek van Holland. 13 Mei vond de officieele openingsrit plaats en kort daarna werd het nieuwe materiaal in dienst gesteld, dat aan de hoogste eischen voldoet en terecht in den smaalt valt bij het reizend publiek. Voor ons district is ook van belang dat op 5 Juni een geregelde veerdienst tot stand kwam tusschen Vlaardingen en de Vonde lingenplaat met Petroleumhaven, tevens ver binding gevende met IJsselmonde en Voome en Putten. Het gebruik dat van dit veer wordt gemaakt beantwoordt aan de verwachtingen. He aanleg van den nieuwen Rijksweg R'dam-H. v. Holland vordert niet zoo snel als aanvankelijk ver wacht werd, terwijl de breedte beperkt wordt tot 2 banen van 6 M., elk voor éénrichtings verkeer. Geadviseerd werd over het ventverbod te Rozenburg, het verplicht veilen voor tuinders te Rockanje en de beëediging van makelaars. Veel moeite gaf de Kamer zich om compen satie-transacties tot stand te brengen ter be vordering van den afzet van haring en om door verlaging van spoorvrachttarieven onze havens in gunstiger positie te brengen. He Kamer verleende voorts hare medewer king aan de oprichting van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland, hetwelk op 2 December, dank zij 't lofwaardig initiatief der Rotterdamsche Ka mer tot stand kwam. De achteruitgang der visscherij in de Maas havens vervult de Kamer met bezorgdheid, daar aan de visscherij vele bedrijven annex zijn. Het niet-uitvaren van schepen of de op heffing van reederijen wordt dus in ruimen kring gevoeld. Om te weten welke de juiste economische beteekenis van de haringvissehe rij voor ons land is, heeft zij drs. Dalmulder opgedragen hiernaar een onderzoek in tc stellen. De resultaten van dit zeer omvang rijke onderzoek zijn neergelegd in een rap port, dat binnenkort het licht zal zien. In het laatst van April werden de Kamers verrast door een ln het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven opge nomen voorstel tot opheffing van Kamers van Koophandel waaronder die voor de Beneden-Maas. Met tal van argumenten is dit voorstel bestreden en na twee maanden van rustelooze actie mochten wij we voldoening smaken, dat het geheele voorstel door de Regeering is terug genomen en de Kamer derhalve in haar te- genwoordigen opzet blijft bestaan. Dit ver heugt ons niet omdat wij ons onmisbaar ach ten, maar omdat wij weten, welke diensten wij aan Handel en Nijverheid bewijzen, wat het beste spreekt uit de navolgende cijfers: Het aantal nieuwe zaken dat werd ingeschre ven bedroeg: 1934: 199; wijzigingen 1039; op heffingen 165; 1935: 141; wijzigingen 1051, opheffingen 139. Het aantal uitgesproken faillissementen bedroeg in 1935: Schiedam 25, Vlaardingen en VI. Ambacht 9; Maassluis en Maasland -; de eilanden 20, in totaal 56. Het aantal verstrekte Inlichtingen uitslui tend uit het Handelsregister bedroeg in 1934: 449 schriftelijke, 1687 mondelinge; in 1935: 611 schriftelijke, 1656 mondelinge. De Handelsvoorlichting zag het aantal be handelde gevallen stijgen van 900 op 1040. Het aantal afgegeven vergunningen inzake de Crisis Invoerwet bedroeg 773 (502), waar voor aan censentgeld ten behoeve van de verschillende instanties werd ontvangen een bedrag van 1925.15 907.31). Het aantal ontvangen brieven bedroeg: Handelsregister en andere onderwerpen 2884. Het aantal ver zonden brieven 1941. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 28 Januari. Een onbesuisd rijder. De 35-jarige vertegenwoordiger H. S„ uit Hillegersberg was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens het onvoorzichtig rijden met een auto was veroordeeld. Op het Burgemeester- Mei- neszplein had verdachte in Juli zoo dicht en in zulk een vaart langs den vluchtheuvel ge reden, dat twee dames zich ternauwernood in veiligheid konden brengen. Verdachte be weerde dat niet hij in de auto had gezeten maar een vriend van hem uit Engeland aan wien hij zijn wagen dien avond had uitge leend. De president was benieuwd iets meèr van dien vriend te vernemen, maar meer dan zijn naam wist verdachte niet. Zijn adres was hem niet bekend. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de bestuurder iemand was geweest met een hoog roode kleur en een bril, twee eigenaardigheden die ook verdachte bezit. Het O.M. was dan ook niet overtuigd van de waarheid van het verhaal van verdachte. De opgelegde straf niet voldoende achtend, eischte het O.M. ƒ60 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 11 Februari. Doodelijk ongeluk te Gouda. De 42-jarige bode J. S. heeft zich te verant woorden gehad terzake, dat het aan zijn on voorzichtigheid te wijten was geweest, dat hij met zyn au Is op den Neuwen Provincialen Weg te Gouda de fietsrijdster E. M. van Doorn had aangereden, tengevolge waarvan de vrouw een schedelbreuk benevens andere kwetsuren had bekomen, waaraan zij op slag i3 overleden. Verdachte gaf de feiten toe, doch ontkende onvoorzichtig te zijn geweest. Toen hij over den Nieuwen Provincialen Weg reed, passeer de hij de fietsrijdster, die op het rijwielpad reed. Hij was toen nog ongeveer 60 meter ver wijderd van den zijweg, die naar rechts af buigt. Ongeveer 30 meter voor dat hij die afbuiging bereikte, had verdachte zijn rich tingaanwijzer uitgestoken. Zijn snelheid was te voren reeds niet groot geweest, doch bij de bocht had verdachte die nog verminderd. Hij heeft van de aanrijding niets gemerkt, maar doordat een van zijn achterwielen bij het maken van de bocht in een kuil terechtkwam, was het leege vat, dat verdachte op den wagen had, gaan schommelen. Dat had wat lawaai gegeven. G. van Erkel, die naast ver dachte in de cabine zat, had echter gemeend iets te hooren en op diens verzoek heeft ver dachte toen gestopt. Het bleek, dat de fiets rijdster was aangereden. Toen verdachte bij de vrouw kwam was zy al dood. Volgens de meening van verdachte moet het ongeluk hieraan worden toegeschreven, dat de vrouw niet voldoende heeft opgelet waardoor zij misschien niet gezien heeft, dat de richting wijzer van de auto was uitgestoken. De getuige G. van Erkel was eveneens van oordeel, dat verdachte gereden heeft zooals het behoorde. Deze getuige schatte echter den afstand, die verdachte nog scheidde van den zijweg op 15 20 meter, toen deze zijn richtingaanwijzer uitstak. Hij heeft de fietster in het geheel niet gezien, anders zou hij ver dachte wel gewezen hebben op de wenschelijk- heid om even te wachten. Deagenten van politie J. de Bruin en A. M. Leyenaar, die na het ongeval ter plaatse waren gekomen, hadden den wagen van verdachte onderzocht en deze volmaakt in orde bevon den. Volgens hen had verdachte behooren te wachten, omdat er huns inziens hier sprake was van een kruising en verdachte aan het van rechts komend verkeer den voorrang had moeten laten. Volgens de verklaring van dr. J. van Woer den had de vrouw een schedelbreuk bekomen, benevens een gebroken kaakbeen en tevens was haar het linkeroor afgerukt. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, die zijn requisitoir begon met het uitspreken van deelneming aan de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer, zeide getwij feld te liebbf® of deze zaak wel te vervolgen was. By de verhooren in 't vooronderzoek had de rechter commissaris echter steeds meer .den indruk gekregen, dat hier wel degelijk sprake was van schuld aan de zijde van ver dachte. Volgens spr. was het de plicht van verdachte geweest zich er van te vergewis sen, of de weg vrij was, temeer, omdat hij te voren de fietsrijdster gezien had. Aangezien hier wel verzachtende omstandigheden zijn en verdachte als een bekwaam en voorzichtig rijder bekend staat, achtte het O. M. termen aanwezig om hier geen hechtenis doch een geldboete op te leggen. Spr. eischte 40 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. J. Sjollema pleitte vrijspraak, aangezien van een grove schuld van verdachte niet gebleken is. Meineed. In een zaak van A. A. A. G., 53 jaar, huis schilder, die in een zitting met gesloten deu ren terecht gestaan heeft ter zake van mein eed, afgelegd in een echtscheidingsprocedure, heeft het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck geëischt 8 maanden gevange nisstraf. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. v. U., 25 jaar, grossier, wegens verduis tering van een bedrag van ongeveer f ten nadeele van B. de Vries, tot 3 maanden gevangenisstraf. L. S„ 23 jaar, koopman, en F. jaar, koopman, beiden gedetineerd, wegens c ïelstal van een auto van een parkeei ei rem, ten na deele van G. M. B. Th. Bakker te Arnhem tot ieder 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Gisteravond zijn te Rotterdam de laatste partijen gespeeld van den wedstrijd om den Amstel-beker tusschen Het Zuiden en de Maasstad in het clublokaal van laatstgenoem de. De Maasstad heeft 1853 en Het Zuiden 1720 punten behaald. De einduitslag ia de Maasstad 3421, Het Zuiden 324? punten. Aangezien de Maasstad thans driemaal den wedstrijd heeft gewonnen, komt zij definitief in het bezit van den Amstel-beker. Mijne heeren, achter al deze cijfeis ligt een stuk werk. Wij vergeten niet, dat het eigen lijke werk verricht wordt door den secretaris, den adjunct-secretaris en het personeel van het secretariaat. Ik eindig met U en Uwe gezinnen een ge zegend jaar 1936 toe te wenschen en de hoop uit te spreken, dat de benauwende stijging van het werkloosheidspercentage, in den aan vang van mijn overzicht genoemd, dit jaar moge plaats maken voor een daling, tot heil van het geheele district der Beneden-Maas! Ter behandeling van de gemeentebegrooting is de gemeenteraad bijeengeroepen tegen Dins dag 4 Februari a.s. B. en W. schrijven den raad, dat de vraag, of tot afschaffing van vakleerkrachten voor het handwerkonderwijs moet worden over gegaan, in studie is genomen. Hiermede hield verband de vraag, in hoeverre het personeel by het bijzonder onderwijs kan worden tege moet gekomen in de financieele gevolgen, die daaruit voor hen kunnen voortvloeien. Ook de vastgestelde subsidie-regeling voor het voorbereidend lager onderwijs is in studie genomen. Het aanvankelijk voornemen tot wijziging is niet tot uitvoering gebracht en dus wordt voorgesteld het subsidie-bedrag berekend naar 35 per leerling, te handhaven. Wenschelijk wordt het door B. en W. geacht, op dit gebied, door bestendiging van de be staande regeling, eenige rust te brengen. In de gisteravond gehouden vergadering van de winkeliersvereeniging „Hillegersberg" zijn verschillende feiten en bezwaren genoemd, die, indien dit noodig blijkt, met de onlangs gevormde raadscommissie tot onderzoek van de toestanden in het" winkelbedrijf, kunnen worden besproken. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM De afd. Bleiswyk van bovengenoemd insti tuut heeft dezer dagen voor zijn leden een besloten avond gehouden. De burgemeester heeft als voorzitter der afdeeling, na de aan wezige autoriteiten n.l. de heer Pot, voorz. Ged. Landstormcomm., kapt. v. Mechelen, 2e voorz., en den z.e.w. heer Jansen Schmit, pl. commissielid te hebben verwelkomd, eenige woorden ter nagedachtenis gesproken van het ontslapen commissielid den z.e.w. heer N. N. V. Willige z.g. die hy als ons aller vriend schetste en nimmer een vergadering der af deeling verzuimden. Vervolgens richtte hij het woord tot alle leden om te volharden in hun taak. Hierna reikte kapt. van Mechelen de prijzen uit, aan degenen voor het hoogst behaalde aantal pun ten voor schieten met eenige toepasselijke woorden. De heeren A. Visser en P. van Dorp ontvingen hun brevet als scherpschutter. De heer B. van Wingerden, bezitter van de medaille als eerste schutter, bracht namens de leden dank aan comité en autoriteiten. De voorzitter deelde nog mede, dat Donderdag avond a.s. te 7,30 uur de klankfilm „Sluit de gelederen" zal worden vertoond in het gym nastieklokaal der O. L. School. Na het zin gen van het Wilhelmus volgde sluiting. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells L., zoon van G. T. Luiten en W. C. T. Groenewegen Bastlaan- tje M., dochter van M. Stout en P. S. W. Verlegh. ONDERTROUWD: T. Groenendijk 28 jaar en C. A. Huisman, 21 jaar N. van dpn Berg 23 jaar en E. van Ardenne, 22 jaar. „BETJE REGEERT". Voor een stampvolle zaal „Harmonie" gaf het Esther de Boer-van Rijk ensemble Dins dagavond een schitterend geslaagde opvoe ring van „Betje Regeert", het bekende blij spel van Henk Bakker. Gelijk men weet, was het batig saldo van dezen avond voor het te stichten monument voor tijdens den oorlog op zee gebleven zee lieden. Aanwezig waren o.m. de burgemeesters van Vlaardingen en Vlaardlnger-Ambacht en andere autoriteiten. Allereerst verwelkomde Burgemeester van Walsum de talrijke aanwezigen, waarbij hy zeide het op prijs te stellen, dat de zaal geheel gevuld was. Spr. wees er op, dat het ensem ble dezen avond geheel belangeloos optrad ten bate van het hier te stichten monument. Met de opvoeringen van „Op hoop van Zegen" heeft het gezelschap getoond, belangstelling te hebben voor de visschersbevolking en het leven op zee. Reeds enkele visschersplaatsen bezitten een monument, o.a. Scheveningen en Katwijk. Vlaardingen heeft misschien de ge- schikste tijd voorbij laten gaan, doch zal thans trachten, de noodige, gelden bijeen te brengen. Spr. bracht daarom dank aan het gezelschap voor de bereidwilii&heid °m hier belangeloos te komen spelen, terwijl hij een bijzonder woord van lof had voor mevr. Esther de Boer—van RÜk' <1ie °P 82.jarigen leeftijd nog steeds het tooneel dient, alsmede nog den heer WiHcm v- d- v°er complimen teerde, die dezer dagen zijn 25-jarig tooneel- jubileum vierde. Vervolgens voerde het en semble met groot succes het blijspel op, waarvan de talrijke aanwezigen ten volle heb ben genoten. Na afloop sprak de heer A. v. d. Windt een hartelijk dankwoord tot Burgemeester van Walsum voor zijn welkdmstwoord en tot het gezelschap om het Vlaardingsche publiek van hun kunst te doen genieten. Aan de dames bood spr. bloemen aan, de heeren hadden een vaatje haring in ontvangst te nemen terwijl den heer W. v. d. Veer bovendien een ets werd aangeboden. De heer W- v- d- veer dankte voor deze hartelijke attenties en hoopte, nog meerdere malen in Vlaardingen te mogen optreden. Tijdens de pauze zorgde een strijkje voor het muzikale gedeelte, terwijl aardige ver koopsters in Vlaardingsche kleederdracht kaarten verkochten met de foto van mevr. Esther de Boer—van Rijk. Een uitstekend geslaagde avond, welke naar wij hopen een belangrijke bijdrage moge leveren voor het te stichten monument. .WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag 25 dezer 2705. Londen 7,283^, Berlijn 59,25, Parijs 9,72%; België 24,84%, Zwitserland 47,98; Amerika 1.46%, OostenrijkDenemarken 32.53; Zwe den 37.57; Noorwegen 36,61; Spanje 20,15%. PLAATST REGELMATIÖ UW KABOUTERTJE»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2