ZATERDAG 1 FEBRUARI 193ft R. 33 TE ROTTERDAM. Wethouder Ratté opent de tentoon stelling in het Museum Boymans. ALMANAK. VIJFTIG JAAR VEREENIGD. WIENER EN DOUCET. HUN FORT IS DE JAZZ. EEN BRUCKNER-AVOND. BURGERLIJKE STAND. Het Haagsch Strijkkwartet in de zaai van den Rotterdamsclien Kunstkring. GOUDA. MAN DOOR TREIN OVERREDEN. HILLEGERSBERG BLEISWIJK. SCHOONHOVEN. IN MEMORIAM GRETA BRUIGOM. VLAARDINGEN. VERLAGING VAN DEN RICHTPRIJS VOOR TARWE. REEUWIJK. De Minister over de uitkeeringen aan boeren en tuinders los van hun producten. ONZE HANDELSVORDERINGEN op DUITSCHLAND In tegenwoordigheid van tal van genoodig- den, leden van den gemeenteraad, van de commissie van toezicht op het museum en van vele kunstenaars, heeft gistermiddag de opening plaats gehad van de tentoonstel ling, door den Kring van Beeldende Kunste naars R 33 georganiseerd in het Museum Boymans. Daarbij heeft het woord gevoerd wethou der J. B. J. Ratté, die namens het gemeente bestuur de aanwezigen welkom heette. Spr. meende, dat het voor de kunstenaars een prettige gedachte moest zijn thans over zulk een fraaie expositie-gelegenheid in Rotter dam te beschikken. Het is niet de bedoeling, aklu3 de wethouder, aan iedere willekeurige groep kunstenaars de vrije beschikking te geven over deze zaal. De Rotterdamsche kunstenaars zullen een „pré" hebben. Spr. koesterde de verwachting, dat de be zoekers van het museum ook kennis zullen nemen van deze tentoonstelling en dat aldus de belangstelling stijgen zal voor de kunst van het heden. Daarnaast hoopte spr., dat ook de kunstenaars hun beste krachten zul len geven. Ook voor hen moet het milieu, waar hun arbeid getoond wordt, een stimu- leerende werking hebben. Aldus hoopte de wethouder op bevrediging naar alle kanten. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Namens den Kring R. 33 bracht de schilder J. Tielens dank aan degenen, die tot het wel slagen van deze tentoonstelling hebben mede gewerkt. Allereerst noemde spr. den wethou der, die de opening had willen verrichten, en daarna den directeur van het museum, den heer Hannema. Toen de heer Tielens de wijze van samenwerking roemde van den heer Hannema met de inrichters der tentoonstel ling, gaven de aanwezige kunstenaars door luid applaus van hun Instemming blijk. Spr. noemde de opening van deze tentoon stelling een historisch moment. Het is voor het eerst, dat in Rotterdam op dergelijke wijze de mogelijkheid wordt gegeven om te exposeeren, zoodanig, dat alles op de beste wijze tot zijn recht komt. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 31 Januari. Niet gevischt en toch veroordeeld. Op een nacht in September was de 42-jarige timmerman J. C. D. belast geweest met het bewaken van een terrein, waarop werkver- schaffingswerk werd verricht in de gemeente Schiedam, Op zijn tocht bemerkte onze tim merman, dat iemand in een langs het werk loopende sloot een net had uitgezet. Het visschen was verboden en overeenkomstig zijn instructie haalde D. het net uit het water. Er bleek een visch in gevangen te zijn, die hij op den kant gooide. Net dat hij daarmee bezig was, arriveerde er een veld- wachter, die tegen hem proces verbaal op- „fcfisiaakte wegens overtreding van de Vissche- rijwet. Van zijn verweer nam de veldwachter niets aan en voor den kantonrechter ging het D. al niet beter. Hem werd een boete opge legd, doch D. was met dit vonnis niet tevre den en ging ervan in appèl. Zoo moest hij nu opnieuw terechtstaan voor de rechtbank. Ook thans voerde hij zijn verweer, maar nadat de veldwachter ge hoord was, eischte het O.M., waargenomen door mr. J. H. A. Reumer bevestiging van het vonnis. Verdachte's raadsman, mr. A. de Mooy, heeft nogeeng een uiteenzetting gegeven van de toedracht der zaak, zooals deze volgens verdachte is geweest. Tevens wees pleiter er op, dat in de dagvaarding een fout gemaakt was, doordat daar vermeld was, dat verdachte gevischt zou hebben in een sloot langs den Hofweg. Dat was in geen geval overeen komstig de waarheid, want het geval had zich afgespeeld in een sloot, die uitmondt in de sloot langs den Hofweg, zooals pleiter aan de hand van een kaart nader uiteenzette, Pleiter concludeerde dus tot vrijspraak. Uit welken hoek woei de wind De vraag of er op 19 September J.l. een krachtigen wind woei uit Z.O. richting, dan wel uit het Noordwesten moet voor de recht bank van belang zijn, in verband met een andere vraag, namelijk deze, of de 42-jarige poelier J. P. A. M. uit Schiedam al dan niet schuldig is geweest aan de hem ten laste ge legde overtreding van de Motor- en Rtjwiel- wet. A Op dien datum toch reed de poelier op een transportfiets over den Schiedamschedjjk onder de gemeente Vlaardlngen. Er woei hem, naar zijn zeggen een krachtigen wind tegen, zoodat hij het hoofd op zij gebogen moest houden en zoo af en toe dat hoofd naar voren kon draaien om te zien of de weg vrij was. Plotseling had M. zich tegenover drie fietsers geplaatst gezien, die op racefiet sen- gezeten, naast elkaar ongeveer de ge- heele breedte van den weg in beslag namen. Een der racers had kans gezien links van M. te passeeren, een ander reed hem rechts voorbij, maar tegen den derde was M. aan gebotst. De racer was gevallen en behalve, dat zijn gelaat gewond was, had zijn race fiets ernstige schade bekomen. M. die vol gens de dagvaarding onnoodig had omge keken en daardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar had gebracht, was door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete en tevens was hem opgelegd een schade van 20 aan den racer te vergoeden. Van dit von nis was M. in appèl gekomen. Twee van de fietsers werden als getuigen gehoord. Zij beweerden achter elkaar gere den te hebben met een matigen gang, want zij hadden een sterken wind tegen. Verdachte, die volgens hen den wind achter had, reed met zeer groote vaart. Doordat hij omkeek naar een koppel ganzen, had hg niet op den weg gelet en zoo was hij op het linker weg gedeelte gekomen, waar hij tegen een der racers was gebotst. Het O.M. achtte het verhaal van verdachte van waarheid ontbloot en eischte bevesti ging van het vonnis. De rechtbank zal in den tijd die voor de uitspraak nog rest bij het Meteorologisch in stituut informeeren uit welken hoek de wind op dien dag gewaaid heeft. Uitspraak 13 Februari. Zoo is het dan al vjjftig jaar, dat Delfsha- ven met Rotterdam vereenigd werd, wat den beeldhouwer Stracké aanleiding gaf Erasmus en Piet Heyn in hartelijk samenzijn te bei telen. Het feit gaat niet ongemerkt voorbij en mag dan ook in den Almanak herdacht worden. De geschiedenis van de Delfshavensche Schie, die tot zooveel en langdurige ruzies tus- schen Delfshaven en Rotterdam aanleiding gaf, de groote daden van Piet Heyn en de uittocht der „Pilgrimfathers" naar Amerika zijn al vroeger in den Almanak vermeld en die zullen in deze dagen wel op allerlei wijzen worden opgehaald, zoodat we ditmaal der traditie getrouw maar weer een halve eeuw teruggaan voor eenige herinneringen hoe het er bij die vereeniging uitzag. Een plattegrond uit die dagen toont je, dat alles wat buiten den Westersingel lag reeds Delfshaven was, al lag het plaatsje zelf ook in een eindeloos verschiet. Het was toen nog een stevige wandeling, vandaar dat van af het Museum Boymans (het oude) langs den Westzeedijk een omni busje met twee paarden reed en aangezien je er ook boven op kon zitten, was dat in den zomer een prettig tochtje. Tot de stoomtram kwam die eerst vanaf den Westersingel tot het midden van de Haven straat, bij de nu verlaten Roomsche kerk reed en later haar tocht in de van Oldenbarnevelt- straat begon, waar zjj voor het daaraan verbonden gevaar slechts „stapvoets" on der voortdurend bellen mocht rijden. Nu gaat dat anders! Later werd de lijn verlengd tot Schiedam, maar even voorbij de Aelbrechts- brug stond bijna midden op den Dtjk een molen, zoadat de weg over een houten plankier om den molen heen geleid werd, wat een be zienswaardigheid van den tocht was. Hoe dat groote drukke nieuwe Westerkwar tier er toen uit zag? We gaan een wandeling maken via den Binnenweg naar Delfshaven en langs den Westzeedijk terug, zooals je dat toen als jongens zoo leuk vond op Witte Donder dag al3 het mooi weer was om dan in Delfs haven de kerk te bezoeken. En je moeder vond het goed, want er was geen gevaar voor over reden worden en je was er 'n halven dag zoet mee. Bij den Westersingel hield de stad feitelijk op. De Binnenweg was nog een landweg, met aan beide zijden een sloot, temidden van wei land met een ruim uitzicht op Beukeisdijk en aan den anderen kant over het land van Ho boken op oud geboomte van groote buiten plaatsen en het Park. Je begon bij de school van Vos; dan het Sint Antonius gesticht wat nog geen vóór- bouw had; verder een paar villatjes, in één waarvan de vroegere eigenaar de Sociëteit Harmonie, de heer Beltjens woonde, die daar rustig rentenierde en componeerde en tot slot de Gouvernestraat met eenige kleine lage huisjes. Dan hield de bebouwing op en was je buiten, behalve een paar boerderijtjes, de mattenfabriek van Willeman en rechts in de verte de door boomen omzoomde schietbaan. Aan de hol bij Delfshaven was het weer bebouwd, waar je het eerst den theetuin Con cordia zag een geliefd oord voor potverte- rende misdienaars, collectanten en meisjes van naaischolen; de Schie met wat spoeling scheepjes bij de branderijen; de altijd mooie Aelbrechtskolk en de Havenstraat, waar ach ter in de diepte weer kleine huisjes stonden, zoodat de huizen van i die straat bijna op de hoogte van het dak der achterbewoners stom den. Zoo door de Havenstraat met typische 'ouderwetsche winkels, flinke woonhuizen, de kerk en een koffiehuis van Lemaire wat tevens wachtkamer der stoomtram was, kwam je aan den Westzeedijk. Daar lagen in de diepte, vooral diep waar de bocht was, meerdere groote boerderijen en buitenplaatsen, waarvan „Huize Decima" wel de meest bekende was. Halverwege bij Schoon- derloo waren eenige kroegjes. Verder had je daar beneden een oud kerkhofje en de alge meen bekende theetuin de Melkkop, en zoo langs de buitenplaats de Heuvel van Nooten- boom en het Park kwam je aan de „Bonten- paal". Een paar hooge steenen palen bij een huisje, waar volgens de overlevering in vroe ger dagen de beroemde Bontenpaalsche mop pen verkocht werden. JAVJO. Wiener levendig, bewegelijk; Doucet be daagd, schijnbaar apathisch op 't ongeïnteres seerde af. Twee karakters, twee naturen die haast lijnrecht tegenover elkaar staan en toch vormen ze een twee-eenheid, een duo van volkomen homogeniteit. Een resultaat, dat alleen kan verkregen zijn door veel studie en jaren lang samenwerken. Het program bevat klassieke muziek en jazz-composities, en laten we het dadelijk con- stateeren: hun fort is de jazz. Heel hun natuur, heel hun spel is ingesteld op rhythme; wat zij op dit gebied presteeren Is phenomenaal, het volmaakte nabijkomend. Ze zwelgen in rhythme, de meest gecompli ceerde maatverdeelingen overwinnen zij met een gemak en natuurlijkheden, die de hoogste bewondering en verbazing afdwingen. Wat zij in hun jazzspel presteeren is het allerbeste wat gegeven kan worden en de keuze van de gespeelde composities getuigt van hun smaak en goed ins ;ht. Er waren er bij van groote compositorische waarde en muzikale beteelcenis. Daarom was het zoo jammer dat het pro gram de namen der componisten niet vermeld de, wat ook geldt voor de „Danses Tziganes Romaines" en „Danses de l'Amérique du Sud", door hen met spetterend temperament en bril- lante techniek gespeeld. Hun techniek is verbluffend; passage en accoordspel zijn tot in de fijnste finesses ver zorgd en af en daarbij weten ze ook een cantilene tot haar recht te doen komen en een melodie te laten zingen. Maar aan dien indruk hebben we niet kunnen ontkomen techniek en rhythmiek zjjn overheerschend; gevoel en innerlijke waar den zijn er onderschikt aan geworden en er door weggedrukt. Daarom heeft de reproduc tie van Baehs concert-Vivaldi en Mozarts sonate ons maar weinig kunnen bekoren. Het laatste nog minder dan het eerste. We willen niet ontkennen, dat zij Mozart speelden sier lijk, licht en met elegance; dat de toon dik wijls een genot was voor het oor, maar het bleef bij uiterlijke schittering, verdieping was niet aan te voelen en het spel ging zonder innerlijke bewogenheid aan den hoorder voorbij. Wat niet wegneemt, dat zij in hun soort iets heel bijzonders presteeren. Wie wil luisteren naar verbluffende tech niek, een tot den hoogsten graad opgevoerd samenspel, wie een rhythmisch festijn wil be leven kan bij dit pianistenpaar algeheele be vrediging van zijn verlangens vinden. G. Aangiften van 31 Januari. BEVALLENP. Adamsde Rijke d. J. C. Keereweerde Zwart d. P, J. Oversluizen v. d. Berg z. P. Kuypersde Witt d. E. KuytWagenvoort z. A. Florade Wit d. P. LoeveKoster z. A. Janssen—Zwitser z. M. BakkerKuiper z. J. P. v. d. HeymKort d. 8. Wolff—Velleman d. W. OomkesNoor- dyk d. j. m. corversVoorvelt z. H. Terhell —Roodhorst z. J. F. van Pinxterenv. d. Heulen z. a. A. Thomas—Nome d. M. Meijervan Heijzen z. J. van Noortvan Sohie z. w. Bleikslootv. d. Ploeg z. A. A. Roth—Borgen z. OVERLEDEN: T. Bubberman z. 1 j. H. W. Keijzer ongeh. man 32 j. N. Poppenburg wede. v. J. N. Brandenburg 69 j. G. de Valk ongeh. man 41 J. C. M. M. Post vrouw v. A. Molken- boer 77 j. R. Herzfeld vrouw v. J. Heijmans 73 j. W. Leef lang weae. v. J. T. v. d. Heiden 62 j. J- P- Hoff wede. v. D. Weeber 90 j. M- C. v. Laak wede. v. R. p. Peters 83 j. P. W. Visser d. 5 j. p. (jen otter man v. M. Breedveld 76 j. A. c. Klappe man v. H. v. Delft 50 j. L. W. Oosthoek wedr. v. W. Karre- man 85 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. C. v. Ginnekenv. Ny natten d. De hoboïst Jaap Stotijn, die solist is bij het Residentieorkest onder Dobrowen óp Zondagmiddag a.s. te Rotterdam. Onder auspiciën van de Nederlandsche Brucknervereeniging werd in het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring een Bruok- neravöhd gegeven, waarop Mozart met Kwin tet no. 6 te „gast" was. Daar Julie da Stuera door ziekte verhinderd was, kwam Bruckners „Ave Maria" te vervallen, waardoor overble ven zijn „Intermezzo" en het Kwintet in F. Het Haagsclie strijkkwartet, dat de uitvoe ring gaf, had daarvoor de medewerking Se vraagd van den altist H. J. van Calsteren. Het „Intermezzo" en het Kwintet, die ons beide onbekend waren, hebben weer eens overtuigend bewezen, wat een groot meester Bruckner is, hoe zijn muziek rechtstreeks uit het hart opwelt, hoe onbegrensd zijn fantasie is. Ook uit deze bedde werken proeft men den improvisator op het orgel, die van geen ein digen weet, die steeds weer nieuwe gedachten brengt in eveneens steeds wisselende kleuren en klanken. Het hoogtepunt van het Kwintet was het diep-religieuse Adagio, muziek met een sterke hartetaal, weldoende warmte en ontroerende innigheid. Hoe heerlijk laat Bruckner in dit Adagio de alten hun devoten zang van liefde en verheerlijking zingen. Zoo schoon en ver heven is dit Andante, dat geen climax meer mogelijk is, waardoor de Finale een min of meer onbevredigend slot vormt van het Kwintet. Telkens vraagt men zich weer met verba zing af, hoe het mogelijk is, dat Bruckners muziek door velen nog „ontdekt" moet wor den, dat een zoo groot musicus en compo nist eerst op lateren leeftijd door zijn eigen tijdgenooten kon gewaardeerd en begrepen worden. In zijn muziek klopt het groote eer lijke hart, de sterke liefde van den schoon heid zoekende, schoonheid minnende en Bchoonlieid gevende. Hoe zuiver en glashelder Is de strucfuur van dit Kwintet. Elke stem is te volgen, het vloeit alles van zelf natuurlijk en ongedwon gen. Van welk een bekoring zijn die verstil-» lingen, overdenkingen als 't ware, die daarna weer voortgaan, de muzikale gedachten op nieuw den vrijen loop laten en de motieven sprekender en beter doen uitkomen. Wat ook in het mooie, sterke en geheel in weemoe dige sfeer gehouden kwintet van Mozart zoo sterk opviel, was de kleurgev'.ng door de aanwending van twee altviolen. De uitvoerende musici gaven èn in het „Intermezzo" èn in het „Andante" van het Kwintet wel het beste en meest muzikale van heel den avond. Met alle respect voor hun samenspel en hun toonproductie hebben we helaas meermalen moeten constateeren, dat door soms te weinig beheerschte tempi de duidelijkheid leed en voor enkele malen niet te ontkennen ruwheid van spel, het klank- schoon wel eens in het gedrang kwam en aan nobelheid en beschaafdheid moest inboeten. Een goede noot voor de uitvoerenden was, dit is tevens een hulde aan hun muzikaal sentiment dat zij Bruckners muziek speel den met alle warmte, eerlijkheid en tempe rament, welke ze bezit en eischt. Bloemen en hartelijke toejuichingen waren de dank van de vele aanwezigen. G. Waarschijnlijk uit Den Haag afkomstig. Op de spoorlijn GoudaUtrecht van het opgaande spoor tusschen de overwegen van dc derde en vierde kade te Gouda ie heden ochtend het lijk gevonden van een naar schat ting 35-jarigen man. Toen een rangeerder van het station Gou da zich om zes uur naar zijn werk begaf, zag hij tusschen de rails een manspersoon liggen. Hij liep er heen en bemerkte, dat de levensgeesten 'reeds waren geweken. Aan het achterhoofd had het slachtoffer een ernstige wonde, waaruit veel bloed was gevloeid. De rangeerder heeft onmiddellijk het geval op het station gerapporteerd. Onder leiding van de Goudsche politie werd dadelijk met een onderzoek begonnen. Vermoedelijk ib de ongelukkige door den laatsten trein naar Utrecht gegrepen. Een dokter constateerde althans, dat de dood en kele uren voor zes moest zjjn ingetreden. De man was goed gekleed. Er werd ech ter geen enkel papier gevonden, waaruit de identiteit kon worden vastgesteld. Het stoffelijk overschot is naar het van Iterson-Ziekenhuis overgebracht. De politie heeft in dep loop van den mor gen haar pogingen voortgezet, om te weten ta komen, wie het slachtoffer is, maar om half twaalf was zjj daarin neg niet geslaagd. Vermoedelijk echter is het slachtoffer geen inwoner van Gouda. Nader vernemen wij nog, dat de man uit Den Haag afkomstig is, maar zjjn naam kon nog niet worden medegedeeld. De politie acht misdaad uitgesloten. BURGERLIJKE STAND. H. BEVALLENA. Schouten—Vaientjjn z, J. M ZimmermanWilhelm d. GETROUWD; C. F. Bongers, 24 j„ Rotterdam, en C. J. van Riet, 27 j., alhier. OVERLEDENW. Silvester, 40 j., echtge. v H. Th. van Reen T. Bubberman, 13 mr.d., z v. J. Bubberman. FILMAVOND BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Donderdagavond heeft in de O. L. School alhier de vertooning plaats gehad van de film .Sluit de gelederen". Dc groote gym nastiekzaal bleek te klein te zjjn, zoodat vele belangstellenden moesten worden afge wezen. De voorzitter de heer A. J. Baan opende den avond met een propagandistisch woord tot de aanwezigen vóór den B. V. L. Eerst werd dan de film vertoond „Door Java's tuinen" met hun Oostersche pracht aan pjanten en natuurschoon, daarna de klank film „Sluit de gelederen". Na afloop daarvan heeft de heer Dercksen uit Gouda, voorzit ter v. d. Gen. L. S. C. 'n dankwoord gericht tot den voorzitter, het comité en alle aanwezigen. Hij wekte alle jonge mannen op lid te worden van den B. V. L. Daariïa werd' nog 'vertoond' een komisch filmpje en een natuurfilm. Hier na sloot de voorzitter met een dankwoord dezen schitterend geslaagden avond. De Rotterdamsche Kunstenaars Sociëteit opende hedenmiddag in de kunstzaal Muu3, Eendrachtsweg 13, een tentoonstelling van de nagelaten werken van wijl en mej. Greta Bruigom. v> „SCHOONHOVEN VOORUIT" De winkeiiersvereeniging „Schoenhoven Vooruit" heeft Donderdagavond haar jaar vergadering gehouden, welke onder leiding stond van den 2en voorzitter, de heer H. de Vaal. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leden teruggeloopen was bot 57 tengevolge van het bedanken van R. K. leden die naar hun eigen middenstandsorgani satie De Hanze, waren overgegaan. Opge merkt werd nog, dat de tarieven voor gas, electriciteit en water alhier zeer hoog zijn. Verder werd gememoreerd, dat, hoewel „Schoonhoven Vooruit" de actie tegen de opheffing van de Kamer van Koophandel te Gouda heeft- gesteund, de meeste leden het belang van deze instelling, voor hun zaak althans, niet groot achten. Met de R. K. Middenstandsvereenlging De Hanze werd steeds op amicale wijze samen gewerkt. Met een aansporing tot de inwoners om steeds bij de plaatselijke winkeliers hun inkoopen te doen, eindigd het jaarverslag. Bij het uitbrengen van het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten heb ben bedragen 527.36 en de uitgaven 515,14, zoodat een batig saldo is van 12,22. De voorzitter heeft daarna nog ter sprake gebracht het uittreden van de R. K. leden, te meer daar de onderlinge verhouding steeds uitstekend was; tusschen beide vereenigingen is echter tot samenwerking besloten. Bij de bestuursverkiezing werden de heereu M. v. d. Bergh en T. W. van Houten herkozen terwijl in de vacature M, Deerenberg de heer H. J. Schrijver werd gekozen. Verder kwam nog ter sprake dat de heer P. J. Groenen zijn mandaat als lid van de Kamer van Koop handel te Gouda, nu hij als lid van Schoon hoven Vooruit heeft bedankt, zal dienen neer te leggen daar deze vereeniging de heer Groenen heeft afgevaardigd. Het bestuurs lid de heer C. de .Gruijter, waarschuwt er voor om geen nieuwe verkiezingen m de K. v. K. Uit te lokken, daar dan hoogstwaarschijnlijk Schoonhoven zijn afgevaardigde zal verliezen Ten slotte werd besloten de aftredende be stuursleden schriftelijk te bedanken voor him arbeid, welke zij in het belang van de ver eeniging Schoonhoven Vooruit hebben ver richt. Hierna sluiting. VERKOCHT. De bouwmanswoning van den heer G. Blonk, nabij Schoonhoven is door bemiddeling van het makelaarskantoor v. d. Horst, ondershands verkocht aan den heer Fl. Verbrug te Stol wijk. JUBILARISSEN BIJ DE SUNLIGHTZEEP- FABRIEKEN. Vrijdagavond had in de feestelijk versier de eetzaal der Sunlightzeepfabriek een bij eenkomst plaats waarbij een 15-tal em ploye's der fabriek door de directie werden gehuldl/jd wegens jarenlangen trouwen dienst bij de Maatschappij. Aanwezig wa ren de Directie, de junbilarissen en genoo- dxgden. Namens de directie overhandigde de directeur, de heer Fabian, aan een der employé's een gouden plaquette voor 25- jarigen trouwen dienst een aan de overigen een gouden horloge voor 15-jarige dienst vervulling. Na deze huldiging begaven allen zich aan de voor hen feestelijk bereide disch waarbij door eenigen der aanwezigen har telijke woorden van dank werden gespro ken. R. K. FABRIEKSARBEIDERS „ST. WILLIBRORDUS". Donderdagavond hield de afdeeling alhier van den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibordus" een ledenvergadering, waar als spreker optrad de heer J. Redegeld, lid van het Hoofdbestuur. In een kernachtige rede zette spr. uiteen, waarom men R. K. geor ganiseerd moest zijn en gaf hy in groote trekken een overzicht1 van ,de thans be staande toestanden. Aan het eind van zijn rede huldigde spr. namens het Hoofdbe stuur een viertal bestuursleden, die gedu rende 12y2 jaar hun tijd en kracht heb ben gegeven voor de Roomsche zaak. Spr. overhandigde hen namens het Hoofdbestuur een vulpenhouder, daarbij den wensch uit sprekende, dat zij nog vele jaren in het be lang voor hun medearbeiders op de bres mogen staan. Hierna volgde een geanimeer de bespreking, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: de Vetten, Ridderstraat 12, want; Visscher, P. K. Drossaartstraat 7, portemonnaie met inhoud; Storm, le Maasboschstraat 81, rijwielplaatje W.L.; Witzenbürg, Maasstraat 9, damesparapluie> Politiebureau, ceintuur; de Korte, Vaartweg 5, handkap; van Os, 2e Maasboschstraat 86, vulpotlood; van der Jagt, Sweelinckstraat 46, twee kindertruitjes; v. d. Kuil, Krugerstraat 92, kinderschoentje; Dahliastraat 4, Viaard. Ambacht, ceintuur; Narcisstraat 32, VI.- Ambacht, winterjas. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. In de Donderdag gehouden vergadering van den Kon. Nederl. Middenstandsbond afd. alhier, werd o.m. verslag uitgebracht over de gehouden St. Nicolaasactie, waarhij bleek, dat er een batig saldo was van pl.m. 100. Tevens werd besloten, ook dit jaar een propaganda-feestavond te houden, waarvoor een commissie werd benoemd. LEVERING UNIFORMEN ENZ. VOOR DE POLITIE. B. en W. roepen ingezetenen op, om zich vóór 8 Februari a.s. aan te melden, als zij in aanmerking wenechen te komen voor de le vering van uniformen, petten of handschoe nen voor de politie of voor het verrichten van reparaties aan uniformen. PUBLIEKE TELEFOONCELLEN. Op ffe' wesmavénpla'ats té Vlaardlngen <en op het Burgemeester de Bordesplein te VI.- Ambacht is een publieke telefooncel geplaatst, ZILVEREN JUBILé „PATRIMONIUM'S WONINGEN". Op Maandag 0 Februari 1911 had de op richtingsvergadering plaats van de vereeni ging tot verbetering der volkshuisvesting „Patrimonium's Woningen", alhier. Deze vereeniging viert dus a.s. Donderdag haar zilveren jubilé. Bij deze gelegenheid zal op Woensdag 5 Februari a.s. in het Han delsgebouw een feestelijke ledenvergadering worden gehouden, waarin o.a. een huldiging zal plaats hebben van jubileerende bewoners. Donderdag 6 Februari, vanaf half zeveh 's avonds, zal het bestuur een receptie houden in de Bestuurskamer van het kantoor der vereeniging. Verder is verschenen een ge denkboekje waaraan o.m. meewerkten, de Burgemeester van Vlaardingen, de heer A. van Walsum, wethouder J. Buis, de heer II. de Bordes, burgemeester te Bussum, een der oprichters, e. a. vooraanstaande perso. nen, die een werkzaam aandeel gehad heb ben in de vereeniging. ERNSTIG MOTORONGELUK. Donderdagavond omstreeks 8 uur ging de 22-jarige straatmaker B. Versluis uit Bode graven per motorrijwiel, waarop zijn ver loofde op de duo zat naar een uitvoering te Reeuwijk. Nabij de Reeuwijkschebrug kwamen van tegenovergestelde richting twe wielrijders met de fiets aan de hand. Op het laatste moment werden de voetgangers door V. ontdekt. De motorbestuurder maakte een zwenking om hen mis te rijden, doch het voertuig slipte en vloog met kracht tusschen het transformatiehuisje en een paal van liet electrisch licht. Toegeschoterih ulp kon slechts met ™oe^e den bestuurder uit zijn benarde p°sitie ;10 vrijden, waarna hij bij dokter Batelaan m- nengedragen en verbonden werd- c s acht- offer bleek beide polsen gebl°ceb en ern- stige inwendige kneuzingen opgeloopen te heben. De patiënt pfr aut0 naar Zijn ouderlijke woning te Bodegraven vervoerd. De duozitster kwam met den schrik vrij. Gistermorgen was de toestand van Versluis van dien aard, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen, De motor werd bij de botsing geheel ver- Hield» De Minister van Landbouw deelt het vol gende mede naar aanleiding van de vragen, door het Tweede Kamerlid Van den Heuvel gesteld in verband met het van regeerings- wege genomen besluit tot verlaging van den richtprijs voor tarwe: Ten einde de kleine landbouwers en een nog nader te omschrijven groep noodlijdende tuinders te helpen, heeft ondergeteekende be sloten om hun eenige tegemoetkoming te geven, welka niet in direct verband staat met de door hen voortgebrachte producten, doch wél rekening houdt met het bedrijf, dat zij uitoefenen. Juist het feit, dat geen of slechts zeer weinig producten werden voort gebracht, deed in vele gevallen de noodlij dendheid ontstaan en maakte hulp onont beerlijk. Mede om de voor dit doel benoodig- de fondsen te verkrijgen, heeft ondergetee kende zich genoodzaakt gezien, den richtprijs voor tarwe voor het oogstjaar 1936 te ver lagen. De bestudeering van het vraagstuk der kleine bedrijven, met het doel op de een of andere wijze te komen tot een tegemoetko ming aan het kleine bedrijf, buiten en behalve hetgeen reeds op het gebied der teeltrege ling is geschied, had reeds lang geduurd, zon der dat dit onderzoek eenig uitvoerbaar uit- zicht opende. Ondergeteekende moge er op wijzen, dat overweging van een middel, om dezen bedrijven te gemoet te komen door bedrijfssteun, bij alle instanties, die dit on derwerp in studie hebben gehad, onvoldoende resultaat heeft opgeleverd. Het eenige resul taat, waartoe een en ander geleid had, was, dat de zorg voor deze bedrijven door het De partement van Sociale Zaken diende te wor den overgenomen. Hoewel ondergeteekende van meening is, dat de moeilijkhedenvan het kleine bedrijf goeddeels veroorzaakt worden door verloren gegane mogelijkheid tot het verrichten van productieven arbeid en dus de zorg hiervoor eigenlijk niet past in het kader van den tot nu toe gevolgden landbouwcrisissteun, staat het voor hem vast, dat de toestand dezer be drijven geen langer uitstel gedoogt. Gezien ook de voorbesprekingen, die reeds over deze aangelegenheid hadden plaats ge had en gelet op de noodzakelijkheid, dat met de voorbereiding wordt begonnen, zal de steun de betrokkenen nog tijdig bereiken, wa3 langer uitstel niet toelaatbaar, zoodat van het speciaal raadplegen der commissie moest worden afgezien. Daar het vraagstuk van het kleinbedrijf in cle vergaderingen van het college van Re- geerir-Eeommissarissen met de centrale land bouw ïisaties meermalen is behandeld, v/as het standpunt dier organisaties onder geteekende bekend. De verleende uitkeeringen aan kleine land bouwers en tuinders mogen niet worden be schouwd als een wijziging van het systeem van den landbouwcrisissteun. Het geldt hier een op zich zelf staanden maatregel, noodig om te gemoet te komen aan een inderdaad hoog gestegen nood. Op de vraag of de Minister zich bij de ver laging van den tarweprijs heeft gerealiseerd, dat het byproduct van de tarwe, het stroo, dat vóór 1913 ruim 25 pet. van de geldelijke opbrengst leverde, thans vrijwel waardeloos of onverkoopbaar is, antwoordt Minister Dec kers: Hoewel de toestand ten aanzien van deze prijzen niet overal zoo ernstig is, als in de vraag wordt te kennen gegeven, is het on dergeteekende bekend, dat de strooprijzen sterk zijn gedaald. Ongetwijfeld is de toestand van de bedrij ven, waar tarwe wordt verbouwd, van al de typen van landbouwbedrijven in het algemeen gedurende de laatste jaren het gunstigst ge weest, hetgeen o.a. blijkt uit de koop- en pachtprijzen dier bedrijven. Ondergeteekende kan derhalve niet inzien, dat het noodzakelijk is, de vermindering van inkomsten op de loo- nen van de arbeiders te verhalen. Ondergeteekende is van meening, dat een verhooging van de monopolierechten op tar we alleen, de onderlinge prijsverhouding der verschillende granen zou verbreken. Verhooging der heffing op tarwe zou dus een verhooging Cer heffing op andere granen en voedermiddelen medebrengen, waartegen zich ernstige bezwaren verzetten. UtHBHpe jji/ Goedmoedig. „Jij ben 't zeker ook niet altijd met je vrouw eens", vroeg de joviale buurman op bezoek. „Ook wel eens, maar 't gebeurt niet dikwijls", stemde de man toe.. „Maar man, hoe kan jemaande de echtgenoote. „Nu ja, vrouwtje, dat is zoo, maar jij hebt 't nooit gemerkt". Geringer afwikEelin" >!1 de afgeloopen week. In de week van 27 Januari tot 1 Februari 1936 is door de 1 eder'ahdsehe Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 300.000 (v.w. 600.000) van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskaase uitstaande vor deringen met de begunstigden afgerekend. De nUIT1™er''5 van deze posten liepen van 84.493— 84.614 (v.w. 84.287—84.492). Hot, totale bedrag van de op het Sonder konto Uitstaande posten, die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen- Mik omstreeks RM. 25,8 (v.w. 26.1) millioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Ne- derlandsehe Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 200.000 (400.000) mct de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummar was 20.106 (19.865). Het totale bedrag van de op het Treuhaen- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM. 16.4 millioen (onv.) De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Wie heeft er een tra&ngasbom gewor pen?!!! Een origineel erflater Een Britsch onderdaan, die ergens in een verre kolonie is komen te overlijden, heeft de aandacht op zich getrokken door een zeer origineele - testamentaire beschikking. Deze overledene toch heeft een zeer be langrijk legaat vermaakt aan zijn geboorte plaats Bristol, met de bepaling dat de renten elk jaar zullen besteed worden voor een reis beurs die bestemd zal zijn en toegewezen moet worden aan den slechtsten leerling van de stad. De erflater heeft misschien zelf in zijn jeugd behoord tot de categorie slechte leer lingen, van wie men geen verwachtingen koes tert, en heeft daarom op deze manier wiilea demonstreeren, dat 't niet altijd de sterke» zijn, die In 't leven slagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2